PDA

View Full Version : De ce merge treaba asa prost in Romania?



ducus
26th October 2011, 17:34
De ce merge treaba asa prost in Romania? Vom mai iesi vreodata la liman sau asa va fi multa vreme de acum incolo: taieri si numai taieri si sa ni se spuna sa avem rabdare, sa strangem cureaua, ca nu sunt bani etc.?
De ce niciodata la noi nu poate merge treaba bine? Sa se miste si la noi ceva, orice, ca e industrie sau agricultura, sau doar un banal recensamant! La orice lucru care se intampla dam numai rateuri!
Este o bulibaseala pana si la recensamant, ba e obligatoriu CNP-ul, ba nu! Nici macar atata lucru nu sunt in stare sa organizeze ca lumea? Atunci, ce sa ne mai miram ca fura la alegeri si rastoarna rezultatul peste noapte?
Dar dincolo de asta, ma refer la viata noastra de zi cu zi! Tot timpul am fost batjocoriti in astia 21 de ani, ni s-a spus ca nu sunt bani, am fost tinuti la limita saraciei, am vandut si distrus tot iar acum am ajuns la mana altora! Si pentru Schenghen, si pentru o noua transa de imprumut -acum ni se spune sa vindem TOATE intreprinderile de stat >> asta era si scopul de la inceput, din '89 -sa ne distruga ca sa ajungem la mana lor, datori vanduti zeci de generatii de acum incolo!

Grecu_
26th October 2011, 18:31
Cred ca de vina sunt pensionarii de 27 de ani, care n-au muncit o zi in viata lor! :D

TeBat
26th October 2011, 18:53
Cred că soluția constă în reîntoarcerea la comunism! :D

Sir. Eko
26th October 2011, 21:08
Cred că soluția constă în reîntoarcerea la comunism! :D

Asta asa e.

TeBat
26th October 2011, 21:42
Cred că soluția constă în reîntoarcerea la comunism! :D

*întoarcerea

:headbang:

Grecu_
26th October 2011, 21:55
Plus ca ne trebuie un guvern care sa dea bani la oameni. Mai ales la aia care nu ii merita, si vor sa iasa la pensie la 27 de ani! :D

delaoltenia
26th October 2011, 22:17
*întoarcerea

:headbang:
sun la ambulanta? :D

TeBat
26th October 2011, 22:21
Plus ca ne trebuie un guvern care sa dea bani la oameni. Mai ales la aia care nu ii merita, si vor sa iasa la pensie la 27 de ani! :D

huo nenorociți ăia. guvernu, parlamentari, daia e oameni săraci și ne merge rău, că are ei salari mari!


sun la ambulanta? :D

După cum se poate observa, e prea târziu... :D

Datenshi
26th October 2011, 22:37
Huo ma ortodocsilor, ce-ati sarit asa pe saracu' om? Pai de ce sa nu dea statul, nu de-aia e stat? :D

Tyler Durden
26th October 2011, 22:48
Mucus, intreba-l pe Nila...

Cristina
26th October 2011, 22:52
Unii oameni au prea mult timp liber! :D

Avion
26th October 2011, 23:05
Plus ca ne trebuie un guvern care sa dea bani la oameni. Mai ales la aia care nu ii merita, si vor sa iasa la pensie la 27 de ani! :D

In ce tara traiesti? Asta se intampla deja :)). Noi, astia de nu primim bani degeaba, suntem doar invidiosi :(.

ducus
27th October 2011, 08:29
La asa conducatori, asa popor! Poate ca ne meritam soarta, cine stie? :(

Vadim
29th November 2012, 23:23
Mergea prost la acea vreme? :)

Utilizator
30th November 2012, 18:38
Treaba merge prost pentru ca Romania e condusa de prosti si hoti.
In timp s-au creat niste hoarde de asa-zisi politicieni, in fapt niste idioti penali in mare majoritate, care au acaparat puterea si folosesc banul public in interes personal.
De aia se fac legi proaste, de aia nu se respecta legea, de aia fiecare e pe cont propriu si trebuie sa se descurce precum in salbaticie.

E extrem de simplu sa devenim normali si sa incepem sa o ducem mai bine. Romania avea un potential enorm si chiar daca a fost spoliata cu cruzime tot ar mai putea reveni daca printr-un miracol ar veni niste oameni normali la conducerea ei.

Primul pas spre mai bine se va face cand lumea va incepe sa protesteze la abuzuri si hotii, fortandu-i astfel pe cei din conducere sa se comporte decent. Cat timp romanii vor sta pasivi si se vor plange pe la colturi nu exista sansa de mai bine. Daca nu exista reactie la abuzuri nu poti spera sa se indrepte ceva.

ducus
30th November 2012, 20:21
Eu deja am renuntat sa ma mai lupt cu prostii si prostia din tara asta si am invatat sa-i accept asa cum sunt. Mai bine sunt nepasator, detasat si nu mai pun la suflet magariile si zoaiele zilnice, pt. ca oricum n-o sa se schimbe nimic.
Prefer sa-mi incarc viata cu energii pozitive, cu amintirile vietii de altadata, cum spuneai si tu de amintirile de la Malaiesti sau focul de tabara sau jocurile copilariei cand nu stiam de griji si nu ne intina nimeni sufletul cu venin politicianist.
O viata avem, sa o traim cum stim mai bine, cu deminitate si onoare, sa facem cat de bine putem celor din jur si numai asa vom avea satisfactia la apusul vietii ca n-am trait degeaba pe acest pamant. :)

rhadoo
30th November 2012, 20:24
Eu deja am renuntat sa ma mai lupt cu prostii si prostia din tara asta si am invatat sa-i accept asa cum sunt. Mai bine sunt nepasator, detasat si nu mai pun la suflet magariile si zoaiele zilnice, pt. ca oricum n-o sa se schimbe nimic.
Prefer sa-mi incarc viata cu energii pozitive, cu amintirile vietii de altadata, cum spuneai si tu de amintirile de la Malaiesti sau focul de tabara sau jocurile copilariei cand nu stiam de griji si nu ne intina nimeni sufletul cu venin politicianist.
O viata avem, sa o traim cum stim mai bine, cu deminitate si onoare, sa facem cat de bine putem celor din jur si numai asa vom avea satisfactia la apusul vietii ca n-am trait degeaba pe acest pamant. :)

tu nu erai prin state?
si aia sunt condusi de prosti?vezi ca superi pe un sustinator de-al lor!

Shinnok
30th November 2012, 22:31
asa zic dinamovistii, ca sunt in state :D

lexus crezi ca era? :))

ducus
15th March 2013, 15:17
In timp ce stateam mai ieri in spital, imi cazu fisa vazand ca ne tot pun pe fiecare sa ne cumparam medicamentele de la farmacie: la ce dracului mai platim CAS-ul? Adica platesc ca sa ce, s amai pui sa-mi cumpar tot eu din alti bani medicamentele pe care tu ca spital ar trebui sa le ai si sa le distribui pacientilor in functie de fisa medicala?
Si alta chestie: cum se face ca pentru ingrijirea unui batran in Spania sau Italia castigi cel putin 500 de euro, iar in Romania un inginer nu ajunge la leafa asta decat dupa 25 de ani de munca (cel putin)? Unde mai e echitatea, unde mai e recunoasterea valorilor?

rhadoo
15th March 2013, 19:54
bai ducus eu nu am nimic cu tine,insa dai niste exemple de ne lasi cu gura cascata!

Nico21
16th March 2013, 12:26
Muncesti,ai....nu muncesti,nu ai....si stai si te plangi...

Sorin Blaj
16th March 2013, 15:38
In timp ce stateam mai ieri in spital, imi cazu fisa vazand ca ne tot pun pe fiecare sa ne cumparam medicamentele de la farmacie: la ce dracului mai platim CAS-ul? Adica platesc ca sa ce, s amai pui sa-mi cumpar tot eu din alti bani medicamentele pe care tu ca spital ar trebui sa le ai si sa le distribui pacientilor in functie de fisa medicala?
Si alta chestie: cum se face ca pentru ingrijirea unui batran in Spania sau Italia castigi cel putin 500 de euro, iar in Romania un inginer nu ajunge la leafa asta decat dupa 25 de ani de munca (cel putin)? Unde mai e echitatea, unde mai e recunoasterea valorilor?
Hai ma Ducus, chiar asa? Nu s-a schimbat nimic? Parca spuneai ca va curge lapte si miere.

Julio_Zane
16th March 2013, 17:46
Muncesti,ai....nu muncesti,nu ai....si stai si te plangi...


:ok:

Tim
17th March 2013, 12:03
Hai ma Ducus, chiar asa? Nu s-a schimbat nimic? Parca spuneai ca va curge lapte si miere.Ti-e dor de boc, asa-i?:D

Sorin Blaj
17th March 2013, 12:14
Tim. Relaxeaza-te si mai ia o bere. Vine primavara si e pacat sa te obosesti prea tare.

Sau poate doresti sa-i iei locul lui Bond? N-ar mai trebui sa depui mult efort, esti pe drumul cel bun. :)

Tim
17th March 2013, 12:17
Iti par eu tensionat?


Neeeh...:D

Sorin Blaj
17th March 2013, 12:28
Asa sa fie, dar prea vrei sa dovedesti contrariul. :)

Tim
17th March 2013, 12:33
Acum e vremea mea, ma mai dixtrez si eu.Stii tu....spre disperarea....:)

laurdog
19th March 2013, 15:16
Peizane poti face un rezumat dupa un an de ponta?
Eu da si suna cam asa:
Rezumat guvernare ponta:




Sfarsit rezumat!:D

Tim
19th March 2013, 16:02
Peizane poti face un rezumat dupa un an de ponta?
Eu da si suna cam asa:
Rezumat guvernare ponta:




Sfarsit rezumat!:D

Sa luam in considerare rezumatul tau si sa-l comparam cu perioda umilului boc care arata asa:
---------------------------------------
--------------------------------------
-------------------------------------



Deci cum spuneam, mai rau ca atunci nu are cum sa fie. Chiar daca nu faci nimic ,macar nu tai....

cimitiru' ghencea
20th March 2013, 09:27
Peizane poti face un rezumat dupa un an de ponta?
Eu da si suna cam asa:
Rezumat guvernare ponta:




Sfarsit rezumat!:D


Sa luam in considerare rezumatul tau si sa-l comparam cu perioda umilului boc care arata asa:
---------------------------------------
--------------------------------------
-------------------------------------



Deci cum spuneam, mai rau ca atunci nu are cum sa fie. Chiar daca nu faci nimic ,macar nu tai....

comparand cele doua rezumate,observ ca ponta a taiat totusi liniutele din rezumatul lui boc...:D

Utilizator
26th March 2013, 18:19
comparand cele doua rezumate,observ ca ponta a taiat totusi liniutele din rezumatul lui boc...:D

corecta observatia, dar tine cont ca prin eliminarea liniutelor explicatia a devenit mult mai clara si comunicarea mai limpede si chiar transparenta. :D