PDA

View Full Version : CM rugby 2011 Finala mica: Australia - Tara Galilor 21-18



delaparis
16th October 2011, 16:30
Vineri 21 octombrie, ora 10.30
Eden Park, Auckland

discutii inainte si dupa meci

delaparis
16th October 2011, 22:48
Sa nu credem ca o sa fie un "amical". Nu exista asa ceva mai ales intre echipele din cele doua emisfere.
Cred ca Tara Galilor va invinge deoarece este echipa cea mai buna in acest moment in Europa iar Australia scartaie in aceasta competitie.

Leo
16th October 2011, 23:35
Totusi cred ca Australia va obtine locul 3.

delaparis
16th October 2011, 23:59
Aici suport pe galezi dar sunt subiectiv. In primul rand sunt fan Tara Galilor din copilarie apoi Australia a tot sacait Franta in CM cand nu trebuia :) Si in plus au batut RSA pe care ii consideram unii dintre favoritii competitiei. Asteptam cu nerabdare o semi exploziva RSA contra NZ

Dar si jocul celor doua echipe azi ma indeamna sa cred in victoria galezilor.

Leo
17th October 2011, 00:05
Asa ai crezut si in meciul lor cu Franta si s-a ales praful.

delaparis
17th October 2011, 00:14
Warburton e suspendat deci nu mai risca sa-si lase echipa in inferioritate. Apoi Australia chiar nu joaca ce stie in acest moment, serios. Pentru mine a fost deziluzia acestui campionat mai ales ca veneau ca invingatori la turneul 3 Nations.

Apoi, repet, sunt subiectiv. Tara Galilor merita un loc pe podium cel putin.

Pilier
20th October 2011, 15:59
Avanpremiera finalei mici.

http://toprugby.blogspot.com/2011/10/rwc-2011-finala-mica-tara-galilor.html

miril
21st October 2011, 12:21
Meci decis in repriza a doua de echipa mai experimentata, Australia. Australia-Tara Galilor 21-18. Placuta ochiului prin jocul la mana si prin insistenta pana la ultimul...fluier acesta tanara echipa galeza.

El Pistolero
21st October 2011, 12:24
S-a luptat extraordinar Tara Galilor. :ok:

Pilier
21st October 2011, 13:36
Au murit frumos! Eseu in minutul 83, dupa 32 de momente de fixare! Daca-mi este permis, as indrazni chiar sa fac o paralela intre aheii lui Ahile si bravii galezi, condusi de Shane Williams! Cel putin asta mi-a evocat jocul lor din partidele cu Franta si Australia. :)

Acum inteleg de ce Priestland a fost preferat lui Hook pe postul de uvertura. Poate daca nu Rhys Priestland nu s-ar fi accidentat in sferturi, istoria acestei Cupe Mondiale ar fi fost alta!

cimitiru' ghencea
21st October 2011, 16:46
Au murit frumos! Eseu in minutul 83, dupa 32 de momente de fixare! Daca-mi este permis, as indrazni chiar sa fac o paralela intre aheii lui Ahile si bravii galezi, condusi de Shane Williams! Cel putin asta mi-a evocat jocul lor din partidele cu Franta si Australia. :)

Acum inteleg de ce Priestland a fost preferat lui Hook pe postul de uvertura. Poate daca nu Rhys Priestland nu s-ar fi accidentat in sferturi, istoria acestei Cupe Mondiale ar fi fost alta!

cert este ca tara galilor merita sa fie in finala mare.

Pilier
21st October 2011, 17:13
cert este ca tara galilor merita sa fie in finala mare.

Au pierdut pe mana lor! Daca Hook, S Jones sau Halfpenny transformau macar una din cele 3 lovituri de pedeapsa si o transformare, francezii nu s-ar mai infoia acum in pene. Azi, aceeasi poveste...

delaparis
21st October 2011, 23:49
Nu am vazut meciul in direct ci doar un rezumat destul de larg deci opinia mea este prudenta.

Tara Galilor ramane o echipa seduizanta dar totusi cu lacune in joc. Pasele merg perfect si viteza este suficienta. Problema este la jocul cu piciorul. Este haios deoarece primul eseu a fost chiar o faza demna de fotbal :) dar ma refer in general. Chiar diferenta la scorul final reflecta asta, un dropgol in plus reusit de adversari. :rolleyes:
A cam fost inainte pasa lui Hook ... dar nu mai conteaza ;)

Australia am impresia ca a jucat din ce in ce mai bine spre finalul competitiei. Daca mai aveau o saptamana la dispozitie poate chiar erau campioni :)

Deci nu vom avea doua echipe din emisfera nord pe podium.

Uncle Ben
21st October 2011, 23:54
Au pierdut pe mana lor! Daca Hook, S Jones sau Halfpenny transformau macar una din cele 3 lovituri de pedeapsa si o transformare, francezii nu s-ar mai infoia acum in pene. Azi, aceeasi poveste...
Pe Hook l-as fi batut numai in gura daca as fi fost galez, dupa semifinala cu "cocoseii"! :headbang:

Pilier
22nd October 2011, 21:24
http://toprugby.blogspot.com/2011/10/rwc-2011-canguri-de-bronz_22.html