PDA

View Full Version : Mondiale 2011 - Concluzii



mikeyy
16th October 2011, 10:43
MONDIALE 2011 - CONCLUZII FINALE

Am scris o pagina importanta in istoria gimnasticii romanesti....chiar daca nimeni nu si-a dorit acest lucru!


ECHIPE:
- fete: locul 4
- baieti: locul 8

INDIVIDUAL
- Ana Porgras: locul 6;
- Raluca Haidu: locul 18
- Flavius Koczi: locul 12;

APARATE:
- Amelia Racea: locul 5 la barna;
- Marius Berbecar: locul 6 la paralele;
- Flavius Koczi: locul 6 la sol
- Catalina Ponor: locul 7 la barna;
- Diana Chelaru: locul 8 la sol;

ACCIDENTARI: Diana Bulimar, Marian Dragulescu, Cristian Bataga

Ce pareri aveti la finalul acestui Mondial? Ce se mai poate face in urmatoarele 8-9 luni?

[Atentie la limbaj! Nu vor fi permise jignirile sau acuzatiile nefondate. Nu uitati ca vorbim de gimnastica!]

ice_girl
16th October 2011, 14:24
Pt mine acest CM a fost unul trist:(. pt prima data dupa multi ani Romania nu a castigat nici o medalie. Probabil se vor gasi destule, cauze, explicatii, motive chiar si vinovati pt acest lucru dar nu cred ca este momentul pt vinovati si explicatii din contra cred ca tb cautate solutii si luate masuri pt ca acest lucru sa nu se mai repete ( Londra e la doar 10 luni distanta) iar un exemplu demn de urmat si de aplicat cred ca ar China, Rusia si SUA, cele trei natiuni care au dominat aceste CM. De la China putem lua ac exemplu puterea de munca, rigurozitatea si spiritul de sacrificiu, de la SUA increderea in fortele proprii dar si in victorie, mentalitatea de invingator si spiritul de echipa iar de la Rusia determinarea si dorinta de a continua si de a fi mai bun. In rest talent, ambitie si vointa au si ai nostrii cu carul:ok:!
Referitor la finalele de astazi mi s-a parut ca Diana si Catalina au scazut mult la dificultate fata de Onesti:(; Amelia fara ezitari cred ca lua bronzul iar Marius s-a prezentat onorabil, a fost extraordinar ca dupa 10 ani am avut din nou un reprezentant in finala de la paralele ( mi-a fost dor sa revad elementul executat de Marius Urzica:) dar si in rest a avut un exercitiu cu elemente dificile, cred ca reprezinta o optiune serioasa pt medalii la Londra dar si la CE)
Si mi-a parut tare rau pt Epke:( dar si pt Uchimura pe care l-as fi vazut pe primul loc la bara, desemenea si Lui Su a avut un exercitiu superb la sol, pe ea as fi vazut-o pe primul loc si nu pe Afanasieva.
Inchei prin a spune ca chiar daca nu au castigat nici o medalie, pt mine feltele si baietii nostri vor ramane mereu niste campioni si ii voi sustine in continuare orice s-ar intampla:ok:! HAI ROMANIA PT LONDRA 2012/OLE/!!!

Anicia Juliana
16th October 2011, 14:45
M-a intristat finala pe echipe foarte tare, dar finalele individuale m-au lecuit.

Cele trei echipe medaliate si-au impartit si medaliile individuale, intr-un mod corect. Komova, Maroney, Lu si Afanasyeva sunt campioane fara probleme. Apoi, Wieber, campioana fara ratare, cum s-a mai zis, ci cu o greseala. Greseli a avut si Komova. Intervine si politica, dar tabloul medaliatelor este unul acceptabil in final.

Echipa noastra s-a dat jos de pe podium. Si ce a urmat a fost confirmarea faptului ca nu sunt acum mai bune decat Rusia, China, SUA. Ana Porgras sub 58p la AA, fara finaliste la sarituri si paralele, fara pretentii la sol. Asta a fost, nu cred ca ne-a sabotat nimeni.

Mai e timp si mai e un campionat european, in care ne putem redresa imaginea. Si cel mai important: avem mai mult variante pentru formarea echipei olimpice.

Mult curaj fetelor!

lalalilu
16th October 2011, 14:50
Pt concluzii (daca se face topic separat, v-as ruga sa deplasati mesajul):
Sunt teribil de trista la sfaristul acestui CM. Of, si cat l-am asteptat si cu cate sperante! :sad:
Cred ca gimnastica romaneasca traverseaza cea mai profunda criza din istoria ei si abia acum se va vedea mobilizarea la nivel de federatie pentru ameliorarea problemelor la paralele, acum se va vedea forta interioara a gimnastelor si a antrenorilor, curajul de a merge mai departe, puterea de a munci mai mult. Am avut si ghinion, nu pot sa pun totul pe baza lipsurilor la D si E, sa recunoastem si sa nu innegrim situatia mai mult decat e cazul. Dar esecul e esec.
E foarte greu sa te mai ridici dupa atatea dezamagiri. Mie mi-ar fi foarte greu, asa ca daca fetele noastre nu vor putea, nu am ce sa le reprosez.
In schimb, ca suporter eu le voi sustine intotdeauna. M-am sculat la 5 la 6 si la 7 dimineata, eu care urasc sa me trezesc devreme. Si voi continua sa ma scol devreme si sa ma culc tarziu daca va fi cazul. Am fost la Berlin si voi merge la Bruxelles. O sa fiu acolo sa strig Hai Romania!

Nu-mi ramane decat sa sper:
Ca aceste greseli nu le vor demobiliza peste masura si nu vor decima echipa, ca fetele si antrenorii nu vor incepe sa dea vina unii pe altii. (se pare ca unii au inceput deja sa se acuze. Asta mi se pare foarte periculos pentru viitorul si unitatea echipei). As vrea ca echipa (antrenori si gimnaste) sa isi asume greslile de la acest CM. Numai asa pot incerca sa se reconstruiasca.
Ca nu se vor lasa impresionate, lovite si demoralizate de atacurile din presa. (stiu ca presa romaneasca e agresiva rau, dar va asigur ca si altii se comporta la fel atunci cand asteptarile sunt mari). Cu siguranta ca echipa va fi criticata si e normal, dar sper ca va depasi momentul. Acelasi lucru si pentru BB. E greu sa treci de la magician la "a dat faliment". (eu in locul lor nu as mai da niciodata declaratii acelor ziare si posturi care se intrec in denigrari si atacuri le persoana).
Ca nimeni nu se va retrage. Nu stiu de ce, dar acum asta e teama mea cea mai mare. Sunt de acord cu ce spunea Mihai ca aceaste fete muncesc enorm, sunt constiente ca muncesc pana la epuizare si totusi nu au rezultate. E teribil de descurajant. As vrea ca toata lumea sa o ia ca exemplu pe Sandra care in 2010 la CM era total daramata de rezultatul din finala de la sol si a revenit cu brio la europene.
Ca Romania va invata sa piarda si sa se ridice dupa ce a pierdut. Aici se va vedea un adevarat campion. Ma gandesc la echipa Chinei care ani de-a randul era a 4-a si a continuat sa se bata, generatie dupa generatie si iata ca acum incepe sa fie consistenta, solida si sa vrea locul 1. Ma gandesc la Rusia care a avut doua cicluri olimpice in regres si iata ca acum se mobilizeaza si se bate iarasi pentru locul 1. As vrea ca si Romania sa continue sa lupte.
Ca domnul Belu si doamna Bitang vor ramane in continuare altaturi de echipa si sa nu le fie rusine de acest rezultat. Avem mare nevoie de dansii (nu de psihologi, sa fim seriosi), de lucidiatea si de perfectionismul lor. Sper mai ales ca domana Bitang nu va face o drama din prestatia Catalinei din finala. E greu de incasat, mai ales ca pare sa se repete istoria din 2007.
Ca vom face fata noului cod. Nu pot sa accept faptul ca SUA, China si Rusia reusesc sa se adapteze codului si noi nu. Unele din dificultatile care azi fac regula in gimnastica sunt inventate de romance. Cu ambitie si munca se poate aduce regularitate si dificultate. E clar ca asta presupune sa iti impingi corpul la sacrificii enorme, dar asta e pretul pentru un aur olimpic si mondial. Iar argumentul cum ca SUA are 2500 de cluburi suna mai mult a scuza. Si in 2004 tot 2500 aveau. Nu zic ca nu conteaza, dar sa nu acordam o importanta prea mare acestui aspect. Si China avea mii de gimnaste "de rupt" de ani intregi si cu toate astea nu a dominat absolut. Mai conteaza si pregatirea, ambitia, talentul. Si noi am excelat la partea asta.
Ca Romania va reinvata sa castige, sa intre pe teren cu tupeu, sa fie agresiva.

cristina561
16th October 2011, 15:09
Un CM fara medalie pt Romania, dupa 37 de ani. Dureros, trist, previzibil. Gimnastica urmeaza linia descendenta a sportului romanesc in special si a societatii romane in general. Sunt multe pb in gimnastica: lipsa banilor, a infrastructurii, baza mica de selectie etc etc, au fost enumerare de fiecare data de toata lumea, si cu toata acestea daca iti doresti mult ceva il poti obtine in ciuda tuturor piedicilor. Lipsurile materiale nu justifica si lipsa interesului, lipsa ambitiei, a spiritului combativ, a visului de a fi cel ma bun.
As dori ca gimnastii sa inteleaga ca nu concureaza pt forumisti, pt jurnalistii agramati, pt Romania incapabila sa ii stimuleze si sa le creeze mediul propice pt a se dezvolta, ci concureaza pt EI INSISI. Visul de a fi cel mai bun dintre cei mai buni in gimnastica, e a lor. A lor au fost si anii de sacrificii departe de familii, antrenamentele dure, accidentarile, durerile, palmele rupte, si pt toate acestea nu ar tb nici o clipa sa se dea batuti, sa renunte usor la lupta, sa se impiedice de nimicuri. Daca ai un vis tb sa faci orice pt a-l implini, dar se poate ca visul lor sa fie altul, fara nici o legatura cu gimnastica. Ma intreb ce isi doreste Amelia Racea, pt ca nu vad nici un pic de incrancenare la aceasta sportiva. Ce isi doreste oare o gimnasta care afirma ca " bine ca nu am cazut de pe aparat", " concursul e concurs"? Parca am fi la fotbal, numai acolo lipsa ambitiei si a performantei se traducea prin expresii de genul " balonul e rotund", " adversarii si-au dorit mai mult victoria".

21mai
16th October 2011, 15:16
Un CM fara medalie pt Romania, dupa 37 de ani. Dureros, trist, previzibil. Gimnastica urmeaza linia descendenta a sportului romanesc in special si a societatii romane in general. Sunt multe pb in gimnastica: lipsa banilor, a infrastructurii, baza mica de selectie etc etc, au fost enumerare de fiecare data de toata lumea, si cu toata acestea daca iti doresti mult ceva il poti obtine in ciuda tuturor piedicilor. Lipsurile materiale nu justifica si lipsa interesului, lipsa ambitiei, a spiritului combativ, a visului de a fi cel ma bun.
As dori ca gimnastii sa inteleaga ca nu concureaza pt forumisti, pt jurnalistii agramati, pt Romania incapabila sa ii stimuleze si sa le creeze mediul propice pt a se dezvolta, ci concureaza pt EI INSISI. Visul de a fi cel mai bun dintre cei mai buni in gimnastica, e a lor. A lor au fost si anii de sacrificii departe de familii, antrenamentele dure, accidentarile, durerile, palmele rupte, si pt toate acestea nu ar tb nici o clipa sa se dea batuti, sa renunte usor la lupta, sa se impiedice de nimicuri. Daca ai un vis tb sa faci orice pt a-l implini, dar se poate ca visul lor sa fie altul, fara nici o legatura cu gimnastica. Ma intreb ce isi doreste Amelia Racea, pt ca nu vad nici un pic de incrancenare la aceasta sportiva. Ce isi doreste oare o gimnasta care afirma ca " bine ca nu am cazut de pe aparat", " concursul e concurs"? Parca am fi la fotbal, numai acolo lipsa ambitiei si a performantei se traducea prin expresii de genul " balonul e rotund", " adversarii si-au dorit mai mult victoria".

Cristina nu as judeca-o asa dur pe Amelia, poate ca asa e felul ei linistita si nu se poate exterioriza; nici la chinezoiace nu vezi mereu incrancenarea si totusi si-au facut exercitiile foarte bine;ambitia de a lupta, cum bine zicea cinva aici, este data si de cumulul de succese/ esecuri; cand o tii tot intr-un esesc sau accidentare, e normal sa fii demoralizat si sa nu mai stii ce iti doresti...pe de alta parte la ana succesul nu a facut-o mai puternica...este o generatie de fete talentate dar foarte dificil de lucrat cu ele; cre ca belu si bitang resitm cel mai bien acest lucru, ei erau invatati cu tipul acela de personalitate pe care nici esecul, nici succesul nu il demoralizau si luptau pentru medalii indiferent de precedent, de trecut...

de diana bulimar sa nu se ia nimeni:)pe fata asta o iubesc si chiar daca acum nu a avut sansa sa isi demonstreze valoarea, este una din sperantele mele pentru medalie la londra 2012 :)

sandagym
16th October 2011, 15:33
Concluziile mele: a fost un Campionat Mondial foarte frumos, insa foarte trist pentru noi, din pacate:(. Sper sa ma intelegeti, insa mi-e greu sa imi pastrez atitudinea optimista dupa incheierea finalelor...fara nicio medalie! Cel mai rau imi pare de Catalina, care chiar merita un loc pe podium dupa toate eforturile pe care le-a depus pentru a reveni in forta. Tot respectul pentru ceea ce a reusit ea si mult succes pe mai departe!:)
In alta ordine de idei, eu nu cred ca arbitrajul a fost de vina pentru insuccesele noastre. Cand esti cel mai bun, cand esti impecabil, arbitrii nu au ce sa iti faca. Daca esti printre cei buni sau daca esti vulnerabil, atunci suporti consecintele. Nu cred ca medaliile s-au acordat pe criterii politice sau mai stiu eu cum. Nu! Eu zic ca totul a fost, in linii mari, foarte corect. Sigur, subiectivismul intervine mereu, asta asa, ca sa nu uitam ca arbitrii sunt si ei oameni, nu roboti. Daca vrem 100% corectitudine, atunci ar trebui sa lasam masinariile sa calculeze D-uri si E-uri. Chiar si asa nu cred ca ar fi toata lumea multumita, pentru ca sunt preferinte si preferinte.
Spre exemplu, parerea mea este ca finala la sol a fost cea mai frumoasa. Respect opiniile tuturor, insa, pentru mine, Sui Lu nu putea fi campioana mondiala la sol, un aparat prin excelenta artistic. Ca acrobata e OK, insa dansul si coregrafia pe melodia aia superba sunt din alt film. Miscarile alea s-ar potrivi si fara sonor, oricum nu transmit nimic. Valabil si pentru Mitchell. Pentru mine, o campioana la sol trebuie sa transmita ceva, in acord cu melodia aleasa, sa emotioneze, sa fie expresiva. Sui nu are nimic cu toate astea. Munca ei s-a vazut la liniile acrobatice, care au fost impecabile. Pentru acestea a meritat argintul.
Afanasyeva a luat medalia de aur pe buna dreptate, pentru o bijuterie de sol. Scoala ruseasca de coregrafie si-a pus amprenta asupra exercitiului ei. Bravo, Ksenia! M-am bucurat si sa vad ca titlul a mers la o gimnasta care a prezentat un sol in stil european:
cu dublu intins si dublu echer, nu cu apeluri si salturi grupate, ca la americance; cu 1080-ul amplu, intors frumos, in pozitie verticala, nu aterizat ghemuit, ca la chinezoaice; cu dificultate "umana", nu astronomica. Asa cred ca pot si fetele noastre. De fapt, nu cred, sunt convinsa!
O felicit in mod deosebit pe Diana Chelaru, ne-a demonstrat tuturor ca este o gimnasta deosebita!
Sper doar ca fetele noastre sa constientizeze ca trebuie sa ia lucrurile foarte in serios si sa munceasca mult, enorm. Le va fi greu, desigur, insa nimic nu e imposibil cand iti doresti ceva din tot sufletul. Mult succes, sanatate si putere de munca!

lalalilu
16th October 2011, 15:37
Un CM fara medalie pt Romania, dupa 37 de ani. Dureros, trist, previzibil.
Tocmai ca nu a fost previzil. De-asta e atat de greu de incasat. Cine se astepta ca Ana sa nu se califice in finala de la barna, cine se astepta ca Ponor sa nu urce pe podium? La cum au aratat nationalele noastre, ne-am fi asteptat sa ne batem pt aur, nu pt locul 3.

21mai
16th October 2011, 15:46
Tocmai ca nu a fost previzil. De-asta e atat de greu de incasat. Cine se astepta ca Ana sa nu se califice in finala de la barna, cine se astepta ca Ponor sa nu urce pe podium? La cum au aratat nationalele noastre, ne-am fi asteptat sa ne batem pt aur, nu pt locul 3.

la nationale notele au fost mult umflate, altfel e inexplicabil ca in 2 luni sa decazi atat de mult...mai ales ca echipa

lalalilu
16th October 2011, 15:49
la nationale notele au fost mult umflate, altfel e inexplicabil ca in 2 luni sa decazi atat de mult...mai ales ca echipa

nu e vorba de note ci de impresia generala pe care au lasat-o: hotarare, dificultate, eleganta, soluri noi. Cata cu o evolutie de ne-a lasat pe toti masca, nebunia ei. despre asta e vorba

Cata_RB
16th October 2011, 15:53
la nationale notele au fost mult umflate, altfel e inexplicabil ca in 2 luni sa decazi atat de mult...mai ales ca echipa

N-au treaba notele, stie toata lumea ca notele de la nationalele oricarei tari nu sunt reprezentative la un CM.
Despre executii e vorba.

Intr-adevar, nu a fost previzibil ce s-a intamplat aici. E mare pacat ca fetele arata bine acasa, in antrenamente, in concursuri mici, dar apoi ceva se intampla tocmai la concursul mare. Mai ales pentru cele care au avut un parcurs normal de pregatire, fara incidente deosebite, inceput in vara anului trecut. Inseamna ca nu e suficient....pietrele de temelie in gimnastica: numar de repetari si ambitie.

cristina.t
16th October 2011, 16:08
Salut tuturor,

Va inteleg pe deplin dezamagirea pe care o simtiti acum la final de competitie, dar sa nu uitam ca acest rezultat a fost oarecum previzibil tinand cont de de ceea ce s-a intamplat in calificari.
Cred ca sunteti cu totii de acord ca un concurs de calificari este extrem de important si ca trebuie sa i se acorde o atentie maxima daca doresti sa participi la cat mai multe finale sa ai cat mai multe sanse pentru o medalie.
Nu poti pune presiune pe 1-2 gimnaste care s-au calificat sa se faca luntre si punte sa obtina o medalie pentru a scoate basma curata o federatie sau salva o reputatie obtinuta cu multi ani de munca si seriozitate.
Asa cum am spus si ieri si ma repet atata timp cat generatia tanara nu-si doreste cu adevarat un titlu, o medalie, nu poti avea rezultate oricati antrenori “minune” ai aduce la lot, fie el si la paralele.
Nu are arost sa se caute vinovati sau tapi ispasitori.
Totul depinde de fete, de cat de mult isi doresc ele cu adevarat sa straluceasca. Daca vor cu adevarat sunt convinsa ca la anul chiar si cu handicapul de la paralele vor putea lua medalie, chiar pe cea de aur.
Ele sunt singurele care trebuie sa analizeze cu luciditate ce a fost bine si ce nu a fost bine si sa se decida daca vor cu adevarat sau nu sa fie campioane.
Le urez multa sanatate, sa treaca repede de socul acestor campionate si sa nu uite ca un rezultat mai putin valoros nu inseamna ca sunt mai putin apreciate sau iubite.

Romanilor de acasa le doresc sa fie mai putin fatalisti si sa fie mai optimisti, va rasari soarele si pentru noi.

Cat despre presa romaneasca cu riscul de a ma repeta este o adevarata colectie de gunoaie. Jurnalistii nostrii, in marea lor majoritate, nu fac altceva decat sa promoveze mizeria si limbajul vulgar.

Va multumesc pentru comentarii, linkuri si sa nu uitati ca va citesc zi de zi chiar daca nu postez vreun comentariu sau nu apar online. Imi place as cum sunteti cu bune si rele, cu bucurii si suparari.

LuisaGym
16th October 2011, 16:11
Intr-adevar, nu a fost previzibil ce s-a intamplat aici.

Va rog sa ma scuzati ca vin ca Gica Contra acum dar eu nu vad unde e surpriza. Locul 4 cu echipa e ceea ce multa lume a asteptat si a prevazut.
La sol, sarituri si paralele nu aveam nici o sansa de medalie din doua motive:
1) absenta exercitiilor de valoare la aceste aparate 2) locul nefavorabil din calificari.

La barna din pacate favorita nu s-a calificat iar de la Catalina nu putem emite pretentii. Probabil daca se antrena mai mult si ar fi luat o medalie la Europene sau o cupa mondiala alta ar fi fost treaba. Practic am avut 2 sanse la medalii (Ponor si Porgars) si nu e realist sa ne asteptam ca cele 2 sanse sa se realizeze in 2 medalii.

Eu am doua dezamagiri la acest CM: 1) faptul ca nu a incercat nimeni sa se califice la sarituri 2) faptul ca Ana Porgras nu a venit cu o saritura mai dificila.

EDIT: Astept cu mare drag CE din 2012 unde echipa Romaniei va lua aurul pe echipe in fata unui mare grup de suporteri.

Intrebare: oare cum de fetele noastre au avut un loc atat de prost in calificari iar baietii unul asa de bun?

Cata_RB
16th October 2011, 16:22
Eu nu ma refer neaparat la medalii sau calificari in finale. La sol, cel putin, se stia ca va fi o concurenta teribila si a contat ca fetele au concurat in prima zi de calificari.

Locul 4 nu era cel la care ma asteptam eu. Eram destul de sigura ca vor merge fara ratare la echipe sau cu maxim una, un accident. Desi se stie bine ca sunt probleme la paralele, nu ma asteptam deloc sa iasa asa...deci nu ma asteptam la locul 4. Asta prin prisma impresiei pe care mi-am facut-o la nationale.



Intrebare: oare cum de fetele noastre au avut un loc atat de prost in calificari iar baietii unul asa de bun?

Te referi la rezultat sau la ordinea de concurs?

cristina561
16th October 2011, 16:30
vad ca "previzibil", cuvantul pe care l-am folosit pt a descrie performantele gimnastelor romanace, a creat multe discutii. am folosit acest cuvant, pt ca m-am gandit ca intr-o tara care se prabuseste, gimnastica nu putea sa faca nota discordanta. nu am luat in calcul evolutiile din concursurile anterioare, ci starea generala a natiunii.

lalalilu
16th October 2011, 16:34
Va rog sa ma scuzati ca vin ca Gica Contra acum dar eu nu vad unde e surpriza. Locul 4 cu echipa e ceea ce multa lume a asteptat si a prevazut.
La sol, sarituri si paralele nu aveam nici o sansa de medalie din doua motive:
1) absenta exercitiilor de valoare la aceste aparate 2) locul nefavorabil din calificari.

La barna din pacate favorita nu s-a calificat iar de la Catalina nu putem emite pretentii. Probabil daca se antrena mai mult si ar fi luat o medalie la Europene sau o cupa mondiala alta ar fi fost treaba. Practic am avut 2 sanse la medalii (Ponor si Porgars) si nu e realist sa ne asteptam ca cele 2 sanse sa se realizeze in 2 medalii.
Inainte de a pleca spre Japonia rezultatele pareau mult mai promitatoare. De-abia dupa calificari, locul 4 la echipe a parut previzibil
Cat despre finalele pe aparate, voturile care s-au obtinut la poll-ul deschis pe tread-ul respectiv arata ca nu se astepta nimeni ca sa plecam fara medalie de la acest CM.
Ba chiar erau sperante si la sol. Acum dupa ce s-a terminat si am vazut fiecare evolutie in parte si nivelul ridicat al finalei, e simplu de spus ca nu aveam nicio sansa. Dar cu ceva sansa si mergand pe principiul "concursul e concurs" Diana B cu un dublu intins, cu diagonalele fixate si cu artistica impecabila avea sansa ei. Si multi au crezut in acea sansa. De aceea eu zic ca lipsa medaliilor nu a fost imaginabila de nimeni.


vad ca "previzibil", cuvantul pe care l-am folosit pt a descrie performantele gimnastelor romanace, a creat multe discutii. am folosit acest cuvant, pt ca m-am gandit ca intr-o tara care se prabuseste, gimnastica nu putea sa faca nota discordanta. nu am luat in calcul evolutiile din concursurile anterioare, ci starea generala a natiunii.
Starea generala a natiunii e proasta din 1990. A propos de asta, si atunci gimnastica noastra intrase in criza.

degetica
16th October 2011, 16:35
din 1940 s-ar putea zice :D

o sa vin si eu cu concluziile mai incolo.

cristina561
16th October 2011, 16:36
Inainte de a pleca spre Japonia rezultatele pareau mult mai promitatoare. De-abia dupa calificari, locul 4 la echipe a parut previzibil
Cat despre finalele pe aparate, voturile care s-au obtinut la poll-ul deschis pe tread-ul respectiv arata ca nu se astepta nimeni ca sa plecam fara medalie de la acest CM.
Ba chiar erau sperante si la sol. Acum dupa ce s-a terminat si am vazut fiecare evolutie in parte si nivelul ridicat al finalei, e simplu de spus ca nu aveam nicio sansa. Dar cu ceva sansa si mergand pe principiul "concursul e concurs" Diana B cu un dublu intins, cu diagonalele fixate si cu artistica impecabila avea sansa ei. Si multi au crezut in acea sansa. De aceea eu zic ca lipsa medaliilor nu a fost imaginabila de nimeni.


Starea generala a natiunii e proasta din 1990.
si s-a adancit in fiecare an. acum eu simt ca lucrurile stau mai prost ca niciodata.

iulia_p
16th October 2011, 16:37
Eu mi-am dorit un singur lucru de la mondialele astea: sa scapam de eticheta de liga a IIa. Sa ne batem de la egal la egal, indiferent daca in final veneam pe locul 2 sau pe 3 sau pe 4. Nu s-a intamplat. Si mi-am mai dorit sa le vad pe fete ca isi doresc victoria, ca se bat pentru fiecare zecime de punct. Nici asta nu am realizat. Au fost si lucruri frumoase: revenirea Catalinei (pentru mine ramane aceeasi sportiva extraordinara, indiferent de ce a fost azi), felul in care s-a mobilizat Diana C...
Sper ca aceasta competitie sa fie un dus rece si un moment de referinta pentru gimnastica romaneasca. Sa ne amintim mereu de ceea ce a fost in Japonia, sa fie considerat un accident, acel accident care ne-a adus la realitate.
Le doresc fetelor sa fie sanatoase si sa constientizeze ca primul pas spre a obtine ceva este sa iti doresti din toata inima acel ceva.

cristina561
16th October 2011, 16:42
Inainte de a pleca spre Japonia rezultatele pareau mult mai promitatoare. De-abia dupa calificari, locul 4 la echipe a parut previzibil
Cat despre finalele pe aparate, voturile care s-au obtinut la poll-ul deschis pe tread-ul respectiv arata ca nu se astepta nimeni ca sa plecam fara medalie de la acest CM.
Ba chiar erau sperante si la sol. Acum dupa ce s-a terminat si am vazut fiecare evolutie in parte si nivelul ridicat al finalei, e simplu de spus ca nu aveam nicio sansa. Dar cu ceva sansa si mergand pe principiul "concursul e concurs" Diana B cu un dublu intins, cu diagonalele fixate si cu artistica impecabila avea sansa ei. Si multi au crezut in acea sansa. De aceea eu zic ca lipsa medaliilor nu a fost imaginabila de nimeni.


Starea generala a natiunii e proasta din 1990. A propos de asta, si atunci gimnastica noastra intrase in criza.

care criza? Criza de la CM 1991 cand am obtinut bronz cu echipa, bronz la AA, aur la sarituri si sol, bronz la barna??:mda:

lalalilu
16th October 2011, 16:48
care criza? Criza de la CM 1991 cand am obtinut bronz cu echipa, bronz la AA, aur la sarituri si sol, bronz la barna??:mda:
nu, criza din 1990 cand se desfiintase lotul si Adrian Goreac, coordonatorul care adusese atatea medalii Romaniei plecase.
Acum ca stim ce a urmat putem sa banalizam situatia de atunci sa ii dam putina importanta, dar am fost la limita de a mai continua gimnastica

si s-a adancit in fiecare an. acum eu simt ca lucrurile stau mai prost ca niciodata.
Asta ar insemna, dupa logica ta, ca gimnastica a mers din ce in ce mai prost din 1990 incoace

cristina561
16th October 2011, 17:02
nu, criza din 1990 cand se desfiintase lotul si Adrian Goreac, coordonatorul care adusese atatea medalii Romaniei plecase.
Acum ca stim ce a urmat putem sa banalizam situatia de atunci sa ii dam putina importanta, dar am fost la limita de a mai continua gimnastica

Asta ar insemna, dupa logica ta, ca gimnastica a mers din ce in ce mai prost din 1990 incoace

DOAMNE, cat de carcotasa poti sa fii:mad:. te legi de detalii. fiecare simte diferit ceea ce se intampla in tara asta, si pt mine declinul actual al gimnasticii vine firesc cu declinul tarii. asa l-am asociat eu. gimnastica nu a stat chiar pe roze nici in '90 in ciuda rezultatelor obtinute. imi amintesc ca Belu spunea in fiecare interviu ca nu mai vin copii in salile de gimnastica si ca la cluburi nivelul de pregatire e scazut

lory
16th October 2011, 17:11
In alta ordine de idei, a inregistrat cineva finala de azi?

Ana_Kitano
16th October 2011, 17:13
Sa vin si eu cu stirile...stiu ca exista dezamagire DAR..asa-i in sport...asta a fost ..dar nu asta ne este valoarea ..suntem sus a fost doar ghinion..si intai sa vin cu vestea buna ..Cata are alt exercitiu la barna..pt la anul...unul super tare ..asa ca nu aici se termina totul...

Ana_Kitano
16th October 2011, 17:15
nici eu nu am inteles nota ..mi s-a parut mica din sala se vedea un exercitiu frumos..oricum are Cata a noastra o ambitie..valeuuuu..se vedea pe ea ce suparata e ca nu a iesit ce a vrut ea sa iasa

Ana_Kitano
16th October 2011, 17:17
ce pot sa va mai zic este ca au venit cei de acolo la mine ca eram prea galagioasa..ehehehe..si mi-au verificat biletul ca binenteles eu iar m-am pus pe locurile din fata ..dar earu 3 randuri goale..acum pe bune..am dat-o si eu pe engleza vorbeam scalcit ca sa nu inteleaga stafful si m-au lasat in pace ..doar ca m-am mai potolit putin

dracsor
16th October 2011, 17:18
In alta ordine de idei, a inregistrat cineva finala de azi?

da. http://www.youtube.com/watch?v=uFuvfi2TEds

Ana_Kitano
16th October 2011, 17:19
cand cautam pe acolo locuri cat mai bune pt galerie am dat de D. Doru Glavan de la radio Resita...mai era acolo si Daniela cea cu kimonourile...si antrenorul baietilor..dupa galeriile pe care le-am facut la ai nostri mai treceam pe la ei si mai vorbeam nitel..

ice_girl
16th October 2011, 17:23
Eu mai zic doar ca azi este o zi fff trista pt mine:sad::nope: cu toate ca am primit o veste f buna, pe care o asteptam de mai mult timp dar oricat as incerca nu ma pot bucura, gandul imi revine tot la gimnastica, la faptul ca nu am castigat nici o medalie.
@Cristina, din pacate ai dreptate in legatura cu declinul gimnasticii care este in ton cu cea a natiunii dar cum eu sunt o eterna optimista am speranta, de fapt am convingerea ca macar la gimnastica vom fi iarasi ce-am fost si chiar mai mult decat atat.
Si as mai avea inca o intrebare, poate stie cineva si imi si da raspunsul: Octavian Bellu de ce nu s-a aflat in sala cu gimnastele:confused:, mie una mi-ar fi placut tare mult sa-l vad acolo sustinandu-le si incurajandu-le ( cu toate ca avea el multe puncte slabe si neajunsuri mi-a placut ca Nicolae Forminte se afla intotdeauna in sala langa fete)

LuisaGym
16th October 2011, 17:23
Te referi la rezultat sau la ordinea de concurs?

Ma refer la ordinea de concurs in calificari.

Am uitat sa mai zic: pt mine cel mai prost rezultat e accidentarea Dianei Bulimar. Nu-i tocmai placut sa o tina din accidentare in accidentare.

lory
16th October 2011, 17:24
da. http://www.youtube.com/watch?v=uFuvfi2TEds

Multumesc

ancaR
16th October 2011, 17:30
EDIT: Astept cu mare drag CE din 2012 unde echipa Romaniei va lua aurul pe echipe in fata unui mare grup de suporteri.
Eu zic sa revii cu picioarele pe pamant. Rusia nu prea are cum sa piarda acel aur de care vorbesti (numai cand ma gandesc cu ce pofta de concurs o sa revina Mustafina in competitii... noi probabil o sa numaram iar punctele diferenta dintre rusi si ale noastre).

on topic: intr-adevar, dezamagitor campionat. Si da, rezultatele finalelor au fost foarte previzibile (ma refer strict la finale, nu la calificari).

Insa am avut parte de un moment foarte frumos - premiul elegantei acordat Anei. Imi doream pt ea acest lucru, dar nu stiam daca i-l vor da.

dracsor
16th October 2011, 17:32
Eu vreau sa le multumesc B&B si intregului colectiv de antrenori, dnei coregrafe, asistentelor, maseuselor, doctorilor pentru tot ce au facut. Le multumesc pentru ca datorita lor inca mai exista speranta.

Multumesc din suflet antrenorilor de la lotul de baieti si tuturor celor implicati la nivel de lot national la baieti.

Le multumesc gimnastelor si gimnastilor romani pentru absolut fiecare clipa din acest mondial, pentru fiecare secunda de bucurie, de tristete, de emotie si lacrimi.

Multumesc dlui Glavan si dlui Fantaneanu pentru reportaje. Multumesc postului DigiTv, care cu toate problemele, ne ofera gimnastica in fiecare saptamana si campionate importante.

Ana_Kitano
16th October 2011, 17:35
sus in tribune am nimerit langa mama lui Danell..a fost un moment asa de emotionant..dupa ce a vazut ca vorbesc cu stafii aia in engleza mi-a zis ca are baiat in concurs si ca este super nervoasa in sens emotionant ..plangea saraca de emotii..si zicea mereu o medalie sa fie etc..oricum super ,super frumos momentul..

lalalilu
16th October 2011, 17:36
DOAMNE, cat de carcotasa poti sa fii:mad:. te legi de detalii. fiecare simte diferit ceea ce se intampla in tara asta, si pt mine declinul actual al gimnasticii vine firesc cu declinul tarii. asa l-am asociat eu. gimnastica nu a stat chiar pe roze nici in '90 in ciuda rezultatelor obtinute. imi amintesc ca Belu spunea in fiecare interviu ca nu mai vin copii in salile de gimnastica si ca la cluburi nivelul de pregatire e scazut
draga cristina, nu am vrut sa te vexez in nici un fel. Imi cer scuze daca e asa. M-am legat de detaliile pe care tu le furnizezi. Eu cred ca afirmatia ta e prea generala. Mi se pare prea facila si prea la indemana si mai ales mi se pare incorecta in sensul ca nu poti compara asa simplu starea societatii cu starea gimnasticii. Desi legatura exista, felul in care ajungi la o concluzie asa fatalista (a propos, la faza asta cred ca tu esti carcotasul :sneaky:) m-a facut sa reactionez. Iar daca e sa revenim la declin, eu cred ca situatie mai dezastruoasa, la nivel economic si social, ca in 1988 nu am atins inca. Si atunci, Silivas lua 3 medalii de aur la Seul.

Imi cer scuze ca am monopolizat atat spatiul comentariilor. Nu o sa mai revin asupra subiectului.

dracsor
16th October 2011, 17:37
Am vrut post special

MULTUMESC, FORUMISTI! :floricica::floricica::floricica: Ati fost extraordinari!

LuisaGym
16th October 2011, 17:44
Eu zic sa revii cu picioarele pe pamant. Rusia nu prea are cum sa piarda acel aur de care vorbesti (numai cand ma gandesc cu ce pofta de concurs o sa revina Mustafina in competitii... noi probabil o sa numaram iar punctele diferenta dintre rusi si ale noastre).


Romania dupa aceste CM ar cam trebui sa castige aurul pe echipe la CE in 2012 daca vor sa mai emita pretentii pt Londra 2012. Cu Ponor, Izbasa, Iordache si Porgras in echipa nu e imposibil sa ia aurul la CE. Se vor trezi la realitate, se vor monta iar cele care vor iesi din iarna cu B&B vor face o echipa foarte buna in 2012.

cristina561
16th October 2011, 17:48
draga cristina, nu am vrut sa te vexez in nici un fel. Imi cer scuze daca e asa. M-am legat de detaliile pe care tu le furnizezi. Eu cred ca afirmatia ta e prea generala. Mi se pare prea facila si prea la indemana si mai ales mi se pare incorecta in sensul ca nu poti compara asa simplu starea societatii cu starea gimnasticii. Desi legatura exista, felul in care ajungi la o concluzie asa fatalista (a propos, la faza asta cred ca tu esti carcotasul :sneaky:) m-a facut sa reactionez. Iar daca e sa revenim la declin, eu cred ca situatie mai dezastruoasa, la nivel economic si social, ca in 1988 nu am atins inca. Si atunci, Silivas lua 3 medalii de aur la Seul.

Imi cer scuze ca am monopolizat atat spatiul comentariilor. Nu o sa mai revin asupra subiectului.

o societate poate fi in declin din multe pct de vedere. cand se vb de declin, toata lumea se gandeste sa ia in calcul criterii economice si sociale. traim intr-o tara care si-a pierdut reperele morale, care se raporteaza la antimodele, care se debaraseaza cu usurita de valori si pune in loc mediocritatea, o tara careia ii lipsesc elitele.
da, generalizez pt ca nu este timpul si spatiul pe acest forum, ca sa imi detaliez ideile.
iar daca sunt fatalisa am sa fiu si mai mioritica si am sa spun ca nu sunt eu vinovata, ci bagajul genetic e de vina.
in 1988 speranta mea de mai bine era mai mare decat in 2011. e subiectiv.
da, mesajul tau m-a vexat, dar eu sunt pe langa fatalista si impulsiva.
SCUZE pt ca monopolizez forumul cu nemultumirile mele.

r_anacristina
16th October 2011, 17:48
http://3.bp.blogspot.com/-CDoURia6xE4/TprDVJ_NLiI/AAAAAAAAEjg/99Dr2mr27wA/s1600/artistic_gym_tokyo_japan_2011_153.jpg

Ana_Kitano
16th October 2011, 17:52
Eu sunt trista doar ca o data in viata am si eu ocazia sa simt gimnastica pe viu ..sa fiu prezenta acolo...si exact acum a fost atata ghinion..nu-s suparata pe fete ,pe antrenori etc...ci doar pe situatie ,atat..e greu cand faci atata galagie si sustii cu atata ardoare a.i. vine si staff-ul sa-ti atraga atentia..si nu-i macar un bronz...DAR...nu s-a terminat aici..mi-e ciuda dar respectul si dragostea pt fetele si baietii nostri estte aceiasi..i-am zis domnului antrenor de la baieti sa-i trasmita D. Belu ca am plans cand am aflat ca aa revenit la nationala si cat de iubit este ..i-am zis de cateva ori ...sper sa-i transmita..iar la anul...va fi un alt concurs..iar gimnastii nostrii au invatat mute din esecul asta ..au invatat cat de greu este fara medlie..si am eu un feeling ca determinarea lor va fi alta..ambitia va fi mai mare ...fetele noastre nu au ratat dar le-a lipsit putin stralucirea ..dar maine va fi o alta zi..i-am strigat de cateva ori Dianei ..de care-mi place teribill..sa tina capul sus ...sa ridice capul ..oricum cred ca-i mare,MARE trisete in sufltele lor..a tuturor!

mayas
16th October 2011, 17:58
...,atat..e greu cand faci atata galagie si sustii cu atata ardoare a.i. vine si staff-ul sa-ti atraga atentia..si nu-i macar un bronz...

pe bune? despre ce este vorba? daca se poate,....

Ana_Kitano
16th October 2011, 18:01
pai ..fluturam steagul,strigam etc..la inceput au venit si mi-au zis sa stau jos...apoi au venit si mi-au verificat biletul..iar apoi m-am mai potolit si am avut grija sa nu mai sar atat de tare ...nici macar nu eram pe locul meu si .aveam si-un steag mare si-i cam incomoda pe cei din spate...

degetica
16th October 2011, 18:08
Sa va zic si eu parerea mea.
Am asteptat aceste campionate cu mare interes. le-am vazut pe fete la nationale, stiam ca paralelul e cu probleme, am sperat totusi la bronzul pe echipe.
In calificari am vazut o echipa....infricosata. Nu inteleg de ce. Erau parca mai mult decat emotii.
A urmat ce a urmat.
Apoi, la finala pe echipe, am vazut o Catalina absolut daruita 150%. Cinste ei. Tot respectul pt o astfel de fata. Am vazut-o si pe Ana care s-a adunat dupa acele calificari. S-a straduit enorm sa se reabiliteze si a facut-o. Didi C a facut cum putea ea mai bine dupa accidentare, pacat ca nu stim exercitiul lui Didi mic. Nu imi dau seama ce se intampla cu Pitic si Ama. Deloc nu imi dau seama:(
Finala de azi mi-a lasat un gust f amar. Stiti de ce? pt ca orice rezultat individual e MULT mai posibil cand ai o echipa strong in spate. Cand vor fi o echipa cu dorinta EGALA de medalii, atunci ele vor veni. Trebuie sa creeze un climat de dorinta de castig, o efervescenta fara de care aproape nimic nu e posibil.

O sa ma mai gandesc daca mai am ceva de zis.

Ana_Kitano
16th October 2011, 18:13
cand sunt urmatoarele campionate?..va gasesc tot aici..pe forumul acesta?

21mai
16th October 2011, 18:15
Concluziile mele: 1. S-a vazut adevarata fata a gimnasticii romanesti, mai ales la paralele, unde ani de-a randul am mascat deficientele, de la cluburi etc prin medaliile cucerite si ne-am dovedit azi ca nu se poate sa mai castigi medalii fara a lua in serios un aparat; deci si antrenorii de la cluburi trebuie sa aiba o strategie nu sa pregateasca fete doar la barna, doar la sol sau la ce aparate vor gimnastele, ci si la sarituri si paralele 2. Pentru cine mai credea in mituri, cum ca romania este o tara de temut in gimnastica feminina sau ca aceste chinezoaice sunt firi emotive, care rateaza neaparat la barna si cel putin una dintre ele la sol, azi s-a inselat, miturile au murit odata cu disparitia notei 10, a perfectiunii. 3. Siguranta si acuratetea au fost punctele noastre forte anul trecut chiar daca ne-am situat pe 4(eu sincer am mai fost bucuroasa pt rezultatul de anul trecut) , la acest cm nu le-am avut indiferent de dificultatea exercitiilor si daca nu ne vom recapata aceste atuuri, clasarea pe 4 va fi o fericire. 4. Barna si solul- nu mai suntem specialisti la aceste aparate, ani de-a randul am avut cel putin 2 fete in fiecare din finale si cel putin una castiga o medalie, ca atare deficitul de imagine in fata arbitrilor s-a adancit 5. Inconstanta a fost lucru care a caracterizat aceasta echipa- nu poti emite pretentii la medalii cand o fata face perfect un exercitiu la un aparat si la altul praf sau azi perfect si maine nu o recunosti, singurele relativ constante au fost catalina si mai ales diana chelaru 6. Echilibrul valoric dar mai ales pe aparate caracterizeaza o echipa, deci nu putem sa stam doar in sandra la sol si sarituri, catalina la barna sau larisa la paralele; avem nevoie ca lipsa unei fete sa nu genereze un decalaj valoric care sa duca la pierderea unei medalii; sau numai sportive orientate pe barna si sol; iar la sarituri si paralele pauza... 7. Daca evolutiile tuturor au fost dezamagitoare e clar ca poate si colectivul tehnic nu a putut sa se adapteze acestui cod sau nu gaseste solutii sa se adapteze tocmai pt ca nu isi permite, in virtutea dificultatii, sa sacrifice 'cateva gimnaste', cum au facut americancele cu bross si sacramone; rusoaicele cu mustafina, chinezoaicele; iar in acest caz nu avem de ce sa ne mai facem iluzii pt. Viitor 8. Partea plina a paharului este ca federatia s-a trezit si ca poate genera cateva strategii pe termen lung, incepand cu cluburile: inclusiv atragerea copiilor; daca nu e in stare sa isi dea demisia si sa lase pe oamenii care iubesc acest sport, fosti sportivi sa faca ceva. 9. Cata merita toata admiratia si respectul nostru pentru revenire, pregatire pe 3 aparate, fara ea echipa nu ar fi fost nici pe 4. 10. Chiar daca la anu vom fi tot pe 4 sau mai jos, le vreau pe fetele astea mult mai motivate sa castige, sa demonstreze ca au valoare, in afar a de didi bulimar, nimeni din generatia tanara nu m-a convins, nici chiar diana chelaru, pe care o apreciez pentru ca este o fire extrem de muncitoare si nu isi bate joc de talentul ei, cum fac alte sportive.

Cata_RB
16th October 2011, 18:15
Ana, ne gasesti aici tot timpul! :)

21mai
16th October 2011, 18:29
Si inca ceva, nu puneti presiune si voi ca mass media pe sandra si mai ales larisa, nu vreau sa aud ca daca ar fi fost sandra la sol; lucrurile ar fi stat altfel si acum aveam bronz, echipa nu sta in 2-3 fete, dar sa stiti ca desi este o dovada a lipsei de increder, a faptului ca erau extrem de timorate, mi-a placut extrem de mult cum s-au incurajat, la niciuna din echipe nu s-au auzit atatea incurajari pt gimnasta care concura. In plus , baietii chiar trebuie felicitati- au avut o performanta mare, care nu ar fi fost posibila fara ajutorul lui marian. Si el trebuie felicitat pentru toate eforturile, pt revenire, pregatire pt atatea aparate, este un fenomen si faptul ca 90%au executat in finala saritura lui, spune foarte multe despre valoarea lui in gimnastica.

Ana_Kitano
16th October 2011, 18:38
superrr...m-am simtit tare bine alaturi de voi...eu chiar nu-s genul care sa scriu pe forumuri,,dar aici m-am simtit bine ..tonul.cu mici exceptii a fost politicos..a fost fair-play!!..si asta mi-a placut teribil..si-i multumesc fetei care m-a indrumat spre forumul acesta ..Amy sau ceva asemanator...eu cand ajung acasa descarc pozele si am sa incerc sa le pun aici..daca nu pot am sa pun cateva pe facebook..nu am facut multe dar alea cateva le pun cu mult ..

Ana_Kitano
16th October 2011, 18:43
Azi iar s-a auzit teribil de mult D.b..aia mica..si se auzeau mult mai multi romani..pe partea opusa striga cineva ca mine..ne luam la intrecere ..sper sa fi fost ada...eu strigam hai Daniel..acolo se striga hai Marius .apoi am schimbat si eu ca mai era s americanul..l-am vazut pe urzica..ehehehe..si am strigat Marius ..dar nu cred ca si-a dat Urzica seama ca-i el..ca este Marius daniel..ehehehe..m mai vazut un grup de 3 ..au scos steagul..au vrut sa-l fluture si apoi l-au bagat la loc dar aveau unul mic de hartie..nu stiu daca erau romani sau japonezi..pareau japonezi...

21mai
16th October 2011, 18:47
Multumim ana, ai fost extraordinara prin relatarile tale deschise, sincere, pline de umor si fara sentimente negative; sper sa scrii mai des pe aci, mai alungi supararea:)

Ana_Kitano
16th October 2011, 18:51
Mama lui Uchimura s-a intalnit cu Daniela.cea cu kimonourile...si apoi au venit D.LGlavan(care putea sa o vada pe Nadia) ca vrea neaparat ca mama lui Uchimura sa o vada pe Nadia..era atat de emotionata ..a inceput sa si planga..si era mama unui mare campion mondial..este incredibil cat de iubita-i Nadia aici..nu am cunoscut persoana de la mic la mare//si copii care sa nu stie cine-i Nadia...au facut un cult pentru ea...iar noi ,romanii, macar din respect pt numele ei trebuiau sa faca niste cronici cat de cat ok..nu mizeriile pe care le-am citit..,

Ana_Kitano
16th October 2011, 18:54
ehehe..abia v-am gasit nu mai scapatii voi asa usor de mine...si scuzati-mi scrisul..dar ma enerveaza tastatura asta teribilll..imi sare scrisul..se sterge etc..si trebuie sa reiau mereu ideea si azi nu -s prea rabdatoare cu calculatorul asta..ehehehe

degetica
16th October 2011, 18:55
Ana, ce frumos! e miere pentru suflet ce povestesti tu aici .Te-am vazut cand o incurajai pe Didi:)

titus64
16th October 2011, 18:55
Eu vreau sa le multumesc B&B si intregului colectiv de antrenori, dnei coregrafe, asistentelor, maseuselor, doctorilor pentru tot ce au facut. Le multumesc pentru ca datorita lor inca mai exista speranta.

Multumesc din suflet antrenorilor de la lotul de baieti si tuturor celor implicati la nivel de lot national la baieti.

Le multumesc gimnastelor si gimnastilor romani pentru absolut fiecare clipa din acest mondial, pentru fiecare secunda de bucurie, de tristete, de emotie si lacrimi.

Multumesc dlui Glavan si dlui Fantaneanu pentru reportaje. Multumesc postului DigiTv, care cu toate problemele, ne ofera gimnastica in fiecare saptamana si campionate importante.
Dracsor ai uitat sa multumesti Enelului sau cum ai zice ca ai avut curent la computer.

ioanavol
16th October 2011, 18:58
Concluzii? Mi-au placut foarte, foarte mult baietii in timpul calificarilor - au dat tot ce-au putut pentru echipa. Toti, dar toti au contribuit la calificarea aceasta - si sper sa-i ambitioneze sa dea totul si la Europenele de la anul si mai ales la Olimpiada.
(ca fapt divers - Romania a fost a 4-a echipa europeana din finala, fara Marian, cu Flavius obosit si cu un minus de 15 puncted de la sarituri ... Romania este de bronz european, trebuie sa se mobilizeze la anul ca sa-l obtina!)

Imi pare tare rau de Marian si mai ales de Flavius pentru finalele individuale, dar calificarea echipei le va acorda sansa de a straluci pe plan mondial - un pic mai tarziu, la anul, dar se va intampla - sunt convinsa. Ma bucur foarte mult si pentru Marius - extraordinare notele lui la paralele. Mai are inca foarte putin pana a intra in calcul pentru medalie - ii doresc din toata inima sa faca progresul acela si sa-si indeplineasca visul, este un sportiv deosebit.
(daca ne uitam la rezultate Marius este al treilea european, asa ca eu la Bruxelles ma astept la medalie de la el!)


De fete ce sa zic? M-a intristat atitudinea lor pe aparate, mai ales ca a fost total opusa atitudinii americancelor, rusoaicelor si chinezoaicelor. Ok, nu au de multe ori exercitii de valoare foarte ridicata (ex paralelele), dar atitudine de campioana (a la Ferrari spre ex) este esentiala pentru a obtine ceea ce-si doresc. Sper ca Mondialele astea le-au folosit ca un exemplu amar in acest sens, iar la Bruxelles sa vedem o echipa a Romaniei cu fruntea sus.
Catalina, felicitarile mele! Superba revenire si atitudine - esentiale pentru a readuce Romania inapoi acolo sus ... sper ca finala de astazi sa nu te descurajeze si sa am ocazia, din nou, sa te vad in direct la Europene, la 8 ani dupa Amsterdam 2004 - momente de neuitat pentru mine.

Pentru viitor? - pentru Olimpiada ma abtin deocamdata. Amintindu-mi de 2004 - trebuie sa "rupem" la Bruxelles ca sa avem sanse la JO. Sper din toata inima ca si fetele sa-si doreasca asta ... noi oricum vom fi acolo sa le sustinem.
HAI ROMANIA!!


--------------------------------

As vrea sa va multumesc din toata inima si voua, celor care ati inregistrat, comentat, cautat linkuri, raportat - MULTUMESC. In 2007-2008 eram si eu una dintre voi - acum insa timpul nu-mi mai permite, din pacate. Am inceput prea tarziu cu forumul si au dat responsabilitatile peste mine:D Inca o data un mare MULTUMESC - si sper sa va pot multumi si-n persoana la anul, daca reusesc sa ajung la Nationale.

Ana_Kitano
16th October 2011, 19:02
si credeti-ma daca nu se luau aia de mine ..era` scandalul` mult mai mareeeee..am facut galerie la tonalitate joasa..ca eu am un tignallll.valeleu..la solul Dianei..zic in sinea mea...e ca o piatra aruncata-n apa..eu aplaud cu ardoare ..aia din jurul meu aplauda din simpatie ..si apoi aia din jurul celor cu simpatie aplauda ca aplauda ceilalti si tot asa..hehehe si s-a plaudat pe muzica Dianei ..nu stiu daca s-a auzit la tv..dar sala aplauda pe ritm..eheheheh

ioanavol
16th October 2011, 19:05
Ana, esti o persoana extraordinara ... imi confirmi teoria cu suporterii gimnasticii :) Arrigato gozaimasu pentru implicarea ta si pentru sufletul pus in sustinerea gimnastilor! Tot respectul si admiratia mea:)

ancaqwe
16th October 2011, 19:08
Dracsor ai uitat sa multumesti Enelului sau cum ai zice ca ai avut curent la computer.

eu ar tb ca am saptamana si pana de curent, vorba ceea, in buricu' targului. nu stiu cum m-a ocolit saptamana asta...
Mitz, la tine se intrerupe la fel de des curentul? cel mai rau a fost asta iarna cu 15-16 ore de pana peste noapte, ca se facusera sub 10 grade in casa...

Ana_Kitano
16th October 2011, 19:09
gata cu laudele ca nu-i cazul..oric persoana de aici care-i fan gimnastica ..daca aveau ocazia mea facea la fel...eu am fost norocoasa de data asta...si sa continui pe arigato gozaimasu..care-i spus foarte frumos..zic do itashimashite....adica ...cu placere...!!!

ancaqwe
16th October 2011, 19:23
si acum separat concluziile :

Ana Kitano, si mie mi se pare ca esti extraordinara :) :yes:
La fel ca si toti care au dat vesti de la Tokyo, cele 3 blogger-ite au fost super !!

Mi-a placut mult, enorm chiar atitudinea Catalinei. Si eu nu sunt fan Ponor. Ma inclin in fata ei.

Mi-au placut si mai mult relatarile despre ambitia Dianei B. Sper sa se vada si in continuare.

Sunt f bucuroasa de revenirea Dianei C.

Partile rele:
--------------

1. Ce m-a necajit cel mai mult la mondialul asta a fost atitudinea presei. S-a adeverit din nou ca nu se cauta decat exceptionalul, senzationalul, orice ar fi, sa aruncam cu noroi in cineva ca numai asa ne simtim bine. Cum zicea Ana, valorile nu ne intereseaza, promovam numai comportament de mahala. Totul a inceput cu tonul TVR la accidentarea Sandrei si sunt sigura ca va continua zile bune. Nu ne e bine daca nu ne luam de cineva. Si vedem emisiuni interminabile despre nu stiu ce petreceri, cubluri si alte prostii de genul asta (din punctul meu de vedere asta sunt). Sunt sigura ca peste tot exista asta, dar cred/sper ca se promoveaza si altceva, si oricine poate alege ce model sa isi aleaga.
Ma supara mult pentru ca ma gandesc la copiii mei, in ce lume vor creste, si cat voi reusi eu sa le arat ca asa nu e bine (si chiar daca va fi bine pentru ei sa fac asta).
Nu e legat de gimnastica, ci de societatea romaneasca in general...

2. Bineinteles, nu mi-au placut accidentarile. Bine ca sunt minore! Solul atat de elastic si-a luat portia lui de accidentari...

3. Nu imi place ca am ramas cu un mare semn de intrebare in legatura cu dorinta si ambitia Ralucai si a Amei de a ajunge undeva. Nu imi place deloc. Sper sa fie doar o parere de moment. Ma asteptam ca Ama macar sa incerce in finala sa lege saltul lateral...
De Ana nu zic, a dat semne ca nu ii place ce s-a intamplat si astept anul viitor.

4. Nu imi place ca Belu si Bitang nu au fost langa fete pe podiumul de concurs. Stiu ca e nevoie sa isi formeze urmasi, dar...

5. Nu imi place coregrafia de la barna. Un NU hotarat

6. Nu mi-a placut arbitrajul fata de noi. Nu castigam nici o medalie daca ne arbitrau ca pe SUA, Rusia si China, dar da impresia de echipa de categoria a-2-a cum zicea cineva pe aici

Nu sunt de acord ca nu suntem clasa la barna si sol. Suntem

Despre ce va fi in continuare eu imi rezerv dreptul sa astept europenele. nu pot sa zic nimic

Ana_Kitano
16th October 2011, 19:34
pe mine cel mai mult m-a intristat duerea Catalinei dupa barna..se citea atata durere..imi venea sa sar din tribune sa ma duc la ea sa o incurajez..asa-i in sport..mai 10 bune..mai una nebuna...am straigat din tribune Catalina campioana..pt ac ESTE o campioana...si da clasa la toate gimnastele care au fost acolo...doamne ce ambitie are ...era fata ei crispata de durere..nu am vazut atitudinea asta la nici un gimnast ..sincer!!!

Ana_Kitano
16th October 2011, 19:34
ne.buna

dracsor
16th October 2011, 19:41
Dracsor ai uitat sa multumesti Enelului sau cum ai zice ca ai avut curent la computer.

Daca era cazul, unde e vointa, exista solutie.

Ana_Kitano
16th October 2011, 19:48
Dl Glavan mi-a luat un mic interviu gen impresii de la un roman din Japonia..si cand mi-a pus intrebarea ce crezi despre faptul ca Romania nu a luat nici medalie la acest campionat...i-au dat lacrimile..sincer m-a emotinat terbil...durere este in sufletul tuturor ..dar sunt atati oameni de bine care vorbesc frumos si cu mandrie de gimnastii nostri..bravo dansului!!!i-am multumit pt relatari si pt faptul ca a ramas un jurnalist integru...parca mi-a spalat putin amaruiala care o simteam...oricum i-am zis ca pt mine doar faptul ca gimnastii nostrii sunt in sala aceaia ,la Tokyo ,printre gimnastii de top este o mare mandrie si realizare...si va spun sincer chiar asta simt..acum sunt putin amarata dar pana maine, gata ..trece si de maine incolo privesc spre viitor si astept campionatele viitoare cu acelasi optimism si incredere!!

cristina.t
16th October 2011, 19:51
Dl Glavan mi-a luat un mic interviu gen impresii de la un roman din Japonia..si cand mi-a pus intrebarea ce crezi despre faptul ca Romania nu a luat nici medalie la acest campionat...i-au dat lacrimile..sincer m-a emotinat terbil...durere este in sufletul tuturor ..dar sunt atati oameni de bine care vorbesc frumos si cu mandrie de gimnastii nostri..bravo dansului!!!i-am multumit pt relatari si pt faptul ca a ramas un jurnalist integru...parca mi-a spalat putin amaruiala care o simteam...oricum i-am zis ca pt mine doar faptul ca gimnastii nostrii sunt in sala aceaia ,la Tokyo ,printre gimnastii de top este o mare mandrie si realizare...si va spun sincer chiar asta simt..acum sunt putin amarata dar pana maine, gata ..trece si de maine incolo privesc spre viitor si astept campionatele viitoare cu acelasi optimism si incredere!!

Apreciez foarte mult straduinta ta de a ridica moralul celor de acasa. Se pare ca sunt tare suparati. E tare liniste aici! Hai Romania, sportul e sport, mai si castigi, mai si pierzi, nu e sfarsitul lumii.

Cadis
16th October 2011, 19:56
Mi-e greu sa trag concluzii dupa acest mondial.
Imi pare rau de Marian ca s-a calificat cu note pentru medalii si nu a concurat din cauza accidentarii, imi pare rau de Didi Bulimar, concursul probabil chiar daca avea sanse mici la medalie, ii dadea mai mult curaj.Imi pare tare rau ca nu i-au dat Catalinei cloche-ul de 180(am inteles ca din cauza asta a luat nota atat de mica) am fost socata si nu cred ca nu aveau de ce sa i-l ia.
Noi am plecat de acasa cu un picior schiop(fara Sandra) si cu celalalt pe jumatate vindecat (avand in vedere ca Didi C vine dupa operatie iar Didi B s-a accidentat iar :( ) M-am bucurat sa o vad pe Diana C in finala de la sol.
Nota de plecare a Amei era 6, 1 sau gresesc? Atunci de ce i-au dat doar 5,9?
Iar nota Catalinei era 6,3? Chiar atat de mult sa scada din nota pana la 5,7 pentru acel element si doua dezechilibrari?
Lucrurile sunt consumate si nu mai pot fi schimbate, sa le dea Dumnezeu putere fetelor si baietilor nostri sa demonstreze ca sunt si pot fi cei mai buni. Eu sunt mandra de ei.
Nu sunt dezamagita de gimnasti, fiecare a incercat sa dea cel mai bun din el, si sunt convinsa de asta, dar de partea asta i-a ocolit norocul. :(

Ana_Kitano
16th October 2011, 20:13
apropo..Daniel a fost super de super..a fost la inaltime..cand sala a exclamat..nu a fost pt greseala ci a facut un element super misto..a ramas sala cu gura cascata ...foarte putin sa mai lucreze si va fi campion mondial..mama americanului m-a impresionat sincer...oricum mi-a mai zis ca este si ea antrenor de fete ..ca mai are o fata pe care a convins-o sa nu faca gimnastica dar pe baiat nu a reusit..am inteles de la ea ca-i cubaneza..ceva de genul... ca mi-am cerut scuze pt engleza mea de balta..era atat de emotionata..era asa de frumoasa emotia ei...incerca sa strige hai danell...dar nu avea tignalul meu si am intrebat-o cum sa strig lets go etc..si ea mi-a zis bailamos..in spaniola..deci cateodata americanii nu-s chiar americani..ehehehe...ca sa o mai destind putin..ca sincer rar mi s-a dat sa vad atata emotie i-am zis ca baiatul ei este handsome..iar ea mi-a replicat ca frumusetea lui este in inima..frumos!!..m-a lasat fara cuvinte!!!

mayas
16th October 2011, 20:13
...si intai sa vin cu vestea buna ..Cata are alt exercitiu la barna..pt la anul...unul super tare ..asa ca nu aici se termina totul...

imi place cum povestesi! :)
cat despre barna Catalinei si eu ma astept sa faca una noua pentru 2012,
dar,.... mai stii ceva despre acest lucru ce se poate spune pe un forum, e sigura treba? sursa de informare e la fel sigura? :)

eu sunt "fan Ponor",.... de asta,..... :)

Ana_Kitano
16th October 2011, 20:25
nu stiu suta la suta ..asa am auzit si eu ..nu vreau sa informez dar nici sa dezimformez..domne ajuta sa fie adevarat ...nu ??..nu am vorbit personal cu Cata sau cu antrenor etc..am auzit si eu in stanga-n dreapta..de ex cand m-am vazut cu Marian mi-a zis personal ca nu va fi la sarituri..offf doamne ce dureros a fost cand stiam ca avem un marian dragulescu sau un Flavius...si cand vedeam ca ccineva sarea Dragulescu..offf ce dureros!!!

mayas
16th October 2011, 20:27
Concluzii:

ma bucur ca ambele echipe s-au calificat la Olimpiada, daca la fete nu-mi faceam probleme, la baieti chiar ma ingrijoram si mi-au facut o mare bucurie ca s-au calificat. Bravo Flavius si Marian pt 6 aparate si celorlalti care au ajutat la calificare!

cea mai frumoasa zi de concurs, vineri, finala AA masculin si premierea Anei pt eleganta.

nu mi-a placut ziua de astazi, deloc aproape. :( chiar daca a intrat in finala Diana C la sol, mie imi pare rau de Vanessa Ferrrari ca s-a accidentat si nu a mai prins finala. Eu, in conditiile care au fost, nu as fi lasat-o p Diana sa faca sol, dar bine k nu s-a accidentat.
mie nu-mi place mai deloc barna Amei,... oare sunt singura? sper sa si-o schimbe.
bara baietilor a fost SUPER!!! pacat de olandez,... sper sa prinda totusi un bilet pentru Londra.

Sanatate tuturor!!! Dragulescu, Izbasa, Bulimar, Sacramone, Ferrari,.... sigur mai sunt dar nu-mi amintesc acum.

Ana_Kitano
16th October 2011, 20:41
eu gata somn..la mine-i 1.30 noaptea...si maine -i zi lunga...o seara frumoasa tuturor si capul sus..stiti cum zce Scarlett in `Pe aripile vantului`....after all tomorrow is another day....asa ca dupa toate astea..maine va fi o noua zi!!!...ador finalul asta ...!!!

AuriB
16th October 2011, 21:54
eu gata somn..la mine-i 1.30 noaptea...si maine -i zi lunga...o seara frumoasa tuturor si capul sus..stiti cum zce Scarlett in `Pe aripile vantului`....after all tomorrow is another day....asa ca dupa toate astea..maine va fi o noua zi!!!...ador finalul asta ...!!!

Noapte buna Ana.
Povestile tale sint tare frumoase.Iti multumesc frumos:floricica:

mihaidascalescu
16th October 2011, 23:02
Iata si ceva concluzii ale mele.
Sunt de acord cu teoria conform careia situatia din gimnastica nu se poate sa nu reflecte societatea pentru ca ei gimnastii provin din societate. Ce s-a intamplat din 90 e faptul ca gimnastica a 'bucked the trend' intr-un mod care este de dat exemplu. Mereu ma asteptam sa decadem, si fetele, in principal, ma uimeau pe ici pe colo. Ce s-a intamplat pina in 90 iar nu se aseamana din cauza ca Gimnastica (G) era un sistem total aparte de societate. Era o portita de iesire din marasmul general.
Ce se intimpla acum in Rom mie mi se pare ca se aseamana cu vestul salbatic din USA. Oamenii trebuie sa-si asigure existenta in primul rand si asta e esential pentru foarte multi, aceasta e o preocupare de 24-7. De unde timp/bani sa mai sustii G sau alte sporturi minore in perceptia publicului. Ce pot sa sper e sa nu ne ia atit cit le-a luat americanilor sa ajunga din cowboys in orase.

Pe viitor mie mi se pare ca o cale bine definita pentru sportivii insisi: de ce vor ei sa faca G eu zic ca placerea e prima conditie dar asigurarea unei existente ulterioare e un close second. Ei trebuie sa vada/inteleaga ca obtinerea de resultate excelente le deschid cai spre un viitor non competitional atragator, ca in America. Ca sa nu mai spun de elatia de a fi cel mai bun in domeniul tau.

Din ce-am vazut aici in forum, citi oameni de bine exista si ce gindire ma face optimist ca analize se vor face/intelege eventual. E clar ca nu toata Rom se tiraste dar din pacate voi sunteti minoritari. Mi-a facut deosebita placere sa fiu aici si sa ascult pareri. Am invatat o gramada despre G si poate / sigur o sa revin. Mi-a placut de asemeni si de ANA de Romania, din ce zona provii?, relatari despre Dl Glavan la fel de bune si altele pe care nu le mai amintesc acum.

Ce m-a suparat a fost aproape distrugerea amintirilor mele cu Dl Topescu, si intr-un fel poate ca asta e un mic simbol cu ce se intimpla in Rom,de vreo citiva ani ascult comentarii idiotice la sporturi cu putine exceptii, cineva foarte decent la handbal no name though, si intotdeauna imi ziceam : unde esti tu Topescu doamne? pot sa trec peste nefiind la curent cu codul nou dar lipsa de informatii e total necaracteristica. Asta din ce am auzit aici pe forum. Din ce am auzit eu de la el nu mi-a placut mistocareala . Am asistat la manelizarea lui Topescu, asta e.

Eu vin in Rom sapt asta asa ca poate-mi mai revizuiesc opiniile la fata locului. De unde imi iau si eu niste praline?

Pe cei din G i-as indemna sa studieze istoria handbalului masculin Rom si sa evite repetarea drumului. Cine zice ca istoria nu are nici un rost? Ia te uita, un subiect excelent pentru Mitzy.

Pa , nu adio.

Cata_RB
16th October 2011, 23:20
O sa fac si eu un rezumat...

Incep prin a spune ca m-a intristat ce s-a intamplat la acest CM. Nu dezamagita sau rusinata, pentru ca nu consider ca am de ce sa folosesc aceste cuvinte. Gimnastii nu-mi datoreaza mie nimic si, exagerand putin, nu datoreaza nimic nici Romaniei - ce a facut tara, prin conducatori, pentru ei? Cu siguranta nici pe departe destule.
Daca sunt suparata pentru un concurs, asta inseamna ca sunt suparata pentru ei, nu pe ei. Nu am avut contact cu gimnastica decat ca fan, asa ca pot doar sa-mi imaginez cat muncesc ei in fiecare zi si ce simt, dar sunt convinsa ca ceea ce reusesc sa-mi imaginez e doar o mica parte din situatia reala. Chiar si asa, cu aceasta mica parte, ma strange in spate cand ma gandesc ca, dupa atatia ani de munca, un gimnast ar putea sa nu se aleaga cu destule medalii care sa rasplateasca tot ce a facut. Asta e motivul pentru care imi permit sa le dau sfaturi si sa ii indemn sa fie mai ambitiosi, sa-si doreasca mai mult, sa munceasca mai mult...pentru ca au ajuns la cativa pasi de succes si ar fi mare pacat sa fi tras degeaba pana acum. Nu pentru ca ii critica fanii, nu pentru antrenori, nu pentru parinti...in primul si in primul rand pentru ei, pentru ca e munca lor si medaliile tot ale lor sunt.

Iubesc acest sport si o sa ii sustin intotdeauna, indiferent pe ce locuri se vor clasa, la fel cum sustin gimnasti straini care viseaza doar sa faca un concurs cat mai curat. Dar imi doresc ca ai nostri sa ajunga cat mai sus, pentru ca stiu cat potential au si vreau sa ii vad multumiti si bucurosi.

Alt mesaj pentru fete nu am, in afara de acesta general, asa ca trec mai departe si particularizez. Pentru baieti m-am bucurat foarte, foarte mult. Am crezut in ei, vedeam ca sunt in urcare. Recunosc ca m-a bucurat calificarea lor mai mult decat m-ar fi bucurat orice medalie. Credeam ca e nevoie de un concurs aproape perfect in calificari, ceea ce e extrem de rar. Dar baietii mi-au depasit asteptarile, au dovedit ca sunt mai buni decat credeam pana si eu si ca sunt o echipa in care greselile pot fi acoperite si compensate. Britanicii sau germanii, favoriti la medalii, au aratat cat de stransa e lupta si ca nici macar "greii" nu au o misiune usoara.
Tot respectul pentru ei, in conditiile in care calificarea s-a lasat cu sacrificii: Flavius era deja obosit, a dus 3 zile de concurs aproape complet si s-a ales cu o intindere la tendon; Marian a pierdut 2 sanse individuale destul de bune datorita accidentarii la glezna; Cristi a facut sarituri cu o taietura adanca in talpa; Ovidiu s-a trezit in situatia de a face sol cu o glezna accidentata; Vlad si-a rupt palmele fix in timp ce era pe bara. Marius pare sa fie singurul cu ceva noroc, dupa ce a scapat cu bine in urma accidentului de la sarituri.
La anul, insa, trebuie sa fie capabili sa reziste mai bine fizic.

Adevarul e ca au fost incredibil de multe ghinioane la acest concurs si prin asta nu ma refer la rezultate.
Sper ca toti gimnastii sa fie sanatosi, sa se ambitioneze si impreuna cu antrenorii sa isi puna in valoare intregul potential.

In final, sper ca dl. Stoica sa-si ia in sfarsit in serios functia de presedinte al Federatiei Romane de Gimnastica si sa faca un plan pe termen lung, pe care sa aiba rabdare sa il urmeze. In loc sa spuna ce probleme sunt la cluburi si atat, sa spuna si sa caute solutii. Rusii pot fi un bun exemplu, au trecut si ei acum cativa ani printr-o perioada foarte grea. Si nu in ultimul rand, sa se ocupe de imaginea Romaniei, pentru ca nu este posibil sa aiba o functie de varf in FIG si totusi Romania sa intre la capitolul "de la ei taiem la sange" in ceea ce priveste arbitrajul.

vera72
16th October 2011, 23:28
Si pentru mine aceste Campionate Mondiale au fost cele mai triste din urmatoarele motive:
1. Numarul mare de accidentari.
2. Faptul ca nu am reusit sa vad nimic in direct cu exceptia finalelor de la sol si bara de astazi.
3. Legat de evolutia fetelor nu ma supara foarte tare ca nu am luat medalii, ci ma ingrijoreaza felul in care au evoluat. Oare vom ajunge si noi ca Ucraina?

Imi vin in minte multe lucruri, dar nu ma pot aduna acum. Ce imi doresc din tot sufletul in acest moment este sa ii transmit Catalinei ca ma inclin in fata ei si sa aiba rabdare. Toata ziua m-au obsedat versurile unui cantec care as vrea sa ajunga la ea:

http://www.youtube.com/watch?v=khhq9XDEGiI

MitzGym
17th October 2011, 00:22
O sa fac si eu un rezumat...

Incep prin a spune ca m-a intristat ce s-a intamplat la acest CM. Nu dezamagita sau rusinata, pentru ca nu consider ca am de ce sa folosesc aceste cuvinte. Gimnastii nu-mi datoreaza mie nimic si, exagerand putin, nu datoreaza nimic nici Romaniei - ce a facut tara, prin conducatori, pentru ei? Cu siguranta nici pe departe destule.
Daca sunt suparata pentru un concurs, asta inseamna ca sunt suparata pentru ei, nu pe ei. Nu am avut contact cu gimnastica decat ca fan, asa ca pot doar sa-mi imaginez cat muncesc ei in fiecare zi si ce simt, dar sunt convinsa ca ceea ce reusesc sa-mi imaginez e doar o mica parte din situatia reala. Chiar si asa, cu aceasta mica parte, ma strange in spate cand ma gandesc ca, dupa atatia ani de munca, un gimnast ar putea sa nu se aleaga cu destule medalii care sa rasplateasca tot ce a facut. Asta e motivul pentru care imi permit sa le dau sfaturi si sa ii indemn sa fie mai ambitiosi, sa-si doreasca mai mult, sa munceasca mai mult...pentru ca au ajuns la cativa pasi de succes si ar fi mare pacat sa fi tras degeaba pana acum. Nu pentru ca ii critica fanii, nu pentru antrenori, nu pentru parinti...in primul si in primul rand pentru ei, pentru ca e munca lor si medaliile tot ale lor sunt.

Iubesc acest sport si o sa ii sustin intotdeauna, indiferent pe ce locuri se vor clasa, la fel cum sustin gimnasti straini care viseaza doar sa faca un concurs cat mai curat. Dar imi doresc ca ai nostri sa ajunga cat mai sus, pentru ca stiu cat potential au si vreau sa ii vad multumiti si bucurosi.

Alt mesaj pentru fete nu am, in afara de acesta general, asa ca trec mai departe si particularizez. Pentru baieti m-am bucurat foarte, foarte mult. Am crezut in ei, vedeam ca sunt in urcare. Recunosc ca m-a bucurat calificarea lor mai mult decat m-ar fi bucurat orice medalie. Credeam ca e nevoie de un concurs aproape perfect in calificari, ceea ce e extrem de rar. Dar baietii mi-au depasit asteptarile, au dovedit ca sunt mai buni decat credeam pana si eu si ca sunt o echipa in care greselile pot fi acoperite si compensate. Britanicii sau germanii, favoriti la medalii, au aratat cat de stransa e lupta si ca nici macar "greii" nu au o misiune usoara.
Tot respectul pentru ei, in conditiile in care calificarea s-a lasat cu sacrificii: Flavius era deja obosit, a dus 3 zile de concurs aproape complet si s-a ales cu o intindere la tendon; Marian a pierdut 2 sanse individuale destul de bune datorita accidentarii la glezna; Cristi a facut sarituri cu o taietura adanca in talpa; Ovidiu s-a trezit in situatia de a face sol cu o glezna accidentata; Vlad si-a rupt palmele fix in timp ce era pe bara. Marius pare sa fie singurul cu ceva noroc, dupa ce a scapat cu bine in urma accidentului de la sarituri.
La anul, insa, trebuie sa fie capabili sa reziste mai bine fizic.

Adevarul e ca au fost incredibil de multe ghinioane la acest concurs si prin asta nu ma refer la rezultate.
Sper ca toti gimnastii sa fie sanatosi, sa se ambitioneze si impreuna cu antrenorii sa isi puna in valoare intregul potential.

In final, sper ca dl. Stoica sa-si ia in sfarsit in serios functia de presedinte al Federatiei Romane de Gimnastica si sa faca un plan pe termen lung, pe care sa aiba rabdare sa il urmeze. In loc sa spuna ce probleme sunt la cluburi si atat, sa spuna si sa caute solutii. Rusii pot fi un bun exemplu, au trecut si ei acum cativa ani printr-o perioada foarte grea. Si nu in ultimul rand, sa se ocupe de imaginea Romaniei, pentru ca nu este posibil sa aiba o functie de varf in FIG si totusi Romania sa intre la capitolul "de la ei taiem la sange" in ceea ce priveste arbitrajul.

asta nu o stiu cu ovidiu
cand s-a taiat?

dracsor
17th October 2011, 00:55
Nu stiu de ce, dar eu am avut permanent impresia ca acest campionat a fost un mare test pentru fetele noastre. Ca si cum un maestru papusar manevra totul. Ca si cum rezultatele nu contau, ci altceva: comportament, atitudine. Ceva. Faza cu Spiridus, trimisa sa concureze luata direct din autocar, mi-a amintit de un concurs al Nadiei, inainte sa fie cunoscuta, cand Bella Karoly a trimis-o sa concureze la 3 aparate, fara numar, fara incalzire, fara sa cunoasca aparatul. Doar atat: te-ai dus.

O fi de la prea multa oboseala.

vera72
17th October 2011, 01:05
Dl. Belu a dat vreo declaratie pe parcursul acestor campionate ?

Xtreem22
17th October 2011, 01:49
Eu vreau decat sa concluzionez ca multe dintre gimnastele noastre se multumesc cu putin :( ...si cu acest sentiment nu poti face performanta... autosuficienta asta - sentimentul ca a stat pe a aparat si nu a ratat sau ca a reusit sa intre intr-o finala mondiala/europeana, dar in final locul ocupat sa fie mediocru - ne va aduce doar amagire....anul acesta in afara de Catalina, Sandra si Iordache NICIUNA dintre fete nu m-a convins ca isi doreste sau lupte cu ardoare pentru un podium (oricare ar fi fost el)... Nici vorba la Europene sa batem Rusia, o sa alinieze o garnitura la paralele si sarituri cu cateva clase peste noi... Am mai spus pe acest forum acum ceva timp..."hai sa nu ne facem iluzii pentru a nu avea deziluzii"...inaintea inceperii CM le vedeati pe Ana si Cata cu aur si argint la barna, pe cele doua Diane idem la sol...apoi la echipe "ne bateam" cu SUA pentru aur - si cand citeam astea parca speram ca macar o parte din aceste dorinte sa se impineasca.....acum dupa ce totul s-a terminat in felul in care s-a terminat ce sa mai spui :( ...doar sa dai vina pe ghinion...
Un singur lucru insa mai sper....Sandra, Cata si Larisa sa fie sanatoase si sa continue sa faca gimnastica pentru ca ele sunt singura noastra sansa la medalii la JO 2012... regretabil dar adevarat :(

21mai
17th October 2011, 03:49
Ca tot pomeneam de furtuni in gimnastica, interviuk cu m bitang in prosport m-a lasat masca, intai spune ca trebuie sa iti doresti medalia si apoi vine munca, seriozitatea si cel mai grav, la izvorani va ramane doar lotul pentru jocurile olimpice; adica cata, larisa si sandra daca este sanatoasa; celelalte 2 fete nu se stie care vor fi....bitang explica si arbitrajul, incorect al lui raisman fata de ponor pt cloche 180; deci va fi mai dur decat in 2005....acum se va vedea cine rezista psihic, am fost surprinsa ca nici diana c nu a fost nominalizata intre fetele de care este sigura ca vor ramane la izvorani, ar fi pacat...la ana nu cred ca vor renunta pt ca are al doilea paralel dupa larisa, deci echipa va fi: larisa, cata, sandra, posibil diana c, posibil ana. Imi pare foarte rau pt pitic, ea sigur va fi lasata acasa pentru ca belu i-a dat o sansa la individual si nu a reusit nici macar sa isi faca curat exercitiile..iar faza ca nu isi doreste o medalie posibil sa fie o aluzie la amelia pt finala de la barna, imi pare extrem de rau, chiar daca am fost dezamagita la mondiale, sa se intample acest lucru.....

21mai
17th October 2011, 04:10
Gsp pardon, whatever, e unul din aceste 2 ziare, sunt pe tel si e f greu sa le accesez..

21mai
17th October 2011, 04:38
Si ma mai gandeam, ar fi o sansa ca didi meu mic sa ramana in echipa in locul anei sau dianei, daca creste la barna, sol si mai ales face un paralel decent; la sarituri nu prea cred ca va fi buna vreodata dar cine stie.... Dar didi meu daca e asa firava si o tine tot intr-o accidentare, ce sanse sa mai aiba de progres???mititica, sper din suflet sa nu aiba soarta stelei nistor, si ea extrem de talentata dar fara sa fie tinuta minte in istoria gimnasticii cu multe medalii..apropo cum ne gonim noi valorile, stela antreneaza acum prin alte tari...cum e sa stim ca ne batem cu gimnasti pregatiti de antrenori romani???stoica,daca are in capul ala ceva, ar trebui sa ia in calcul pe termen lung si pastrarea antrenorilor...nu e o solutie sa desfiintam jumate din lot, ci sa se sesizeze frg sa inceapa strategia pe urm. 5 ani de la cluburi, copii, antrenori si apoi la senioare...

iulia_p
17th October 2011, 08:38
Neata!

Oana, tot caut interviul asta in Prosport si nu il gasesc, imi dai si mie link te rog?


Ca tot pomeneam de furtuni in gimnastica, interviuk cu m bitang in prosport m-a lasat masca, intai spune ca trebuie sa iti doresti medalia si apoi vine munca, seriozitatea si cel mai grav, la izvorani va ramane doar lotul pentru jocurile olimpice; adica cata, larisa si sandra daca este sanatoasa; celelalte 2 fete nu se stie care vor fi....

Ma gandeam ca se va recurge la ceva foarte dur pentru ele... Daca ar fi continuat antrenamentele ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat, ne-am inscrie pe aceeasi linie.

AntoniaA
17th October 2011, 08:43
Concluzii? Ma gandeam zilele astea daca Bellu ca antrenor actual mai este acelasi antrenor care era odata, adica la fel de strict, de hotarit sa mearga la victorie in primul rind sau s-a schimbat in perioada asta de pauza cind numele si munca lui au fost terfelite prin presa, si poate acum desi intelege codul de punctaj foarte bine isi spune, de ce sa trag de fetele astea pina la epuizare /accidentare ca sa ma trezesc apoi Doamne fereste cu cine stie ce proces nou? Poate ca Dl Bellu ar gasi solutii pentru cresterea dificultatii dar cum avem gimnaste putine si nu vrea sa riste.
Oricum ar fi le doresc fetelor sanatate si sa sa teaca repede la munca.
Mai este putin pina la Olimpiada, hai fetele ca sa poate, a fost doar o experienta urita toti avem momente din astea mai devreme sau mai tirziu.

ancaqwe
17th October 2011, 09:44
Nu am citit articolul din gsp inca, dar nu cred ca vor ramane fix 5 gimnaste la Izvorani. Glumesti, nu? Adica sa nu avem echipa daca se accidenteaza cineva, daca cineva nu e in forma, daca raceste cineva. Nope. O sa caut si articolul, dar nu cred.

mai vreau sa zic ceva - nu cred ca e cazul de acuzatii, mai ales la adresa fetelor. M-a intristat ca nu am vazut (cel putin eu) ambitie si vointa in unele cazuri, dar asta nu inseamna ca nu au dreptul sa isi traiasca viata exact cum vor si sa fie apreciate pentru felul in care sunt.
Cati dintre voi ati avea mentalitatea asta zi de zi, cu antrenamente obositoare etc?


edit: am citit articolul, si in nici un caz nu este vorba de a pastra doar 5 gimnaste - ci un nucleu de fete care isi doresc performanta. Mi se pare f corect. Concurenta oricum tb sa existe, si daca raman numai fetele care chiar isi doresc, se pot incuraja una pe alta. E dur, dar asta e.

ca o a doua concluzie - f interesant cum vor arata americancele la anul daca nu vor mai trece prin camp-uri ci doar prin concursul de selectie olimpica. presupun ca vor avea totusi cantonament, depinde cat timp. eu zic ca vor mai pierde din siguranta, dar si vor fi mai odihnite

ancaqwe
17th October 2011, 09:54
a treia concluzie - daca Bitang, care se stie ce dura e, a zis ca a fost discutabila declasarea sariturii la Catalina fata de cum s-a arbitrat, inseamna ca asa e :P Nu ca fara declasare era pe podium, dar de principiu. nu imi place deloc mesajul trimis

step1
17th October 2011, 10:14
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/gimnastica-face-istorie-neagra-dupa-30-de-ani-fara-nici-o-medalie-271931.html

Dna Bitang spune lucrurilor pe nume ,cu o franchete dezarmanta,pe care eu o apreciez la cote maxime.Si ea ,ca si multi dintre noi,este deranjata de lipsa de motivatie a acestei echipe.Discutam zillele trecute cu doua mari campioane mondiale si ambele spuneau ca gimnastica este un sport de risc .Ca atunci cand faci gimnastica artistica de performanta iti asumi niste riscuri de la bun inceput si ca asumarea trebuie sa mearga pana la finalitate ,adica pana la competitie si medalie.Te antrenezi motivat de ideea de a castiga,nu de a participa.Incerci elemente si combinatii noi,esti temerara,nu faci nici un compromis in antrenament iar in competitie te lupti pentru fiecare zecime ,caci stii ca fiecare zecime conteaza.
Am cautat argumente in favoarea fetelor noastre ..le-am spus celor doua campioane mondiale ca poate gimnastele actuale,atat de tinere si unele dintre ele neexperimentate fiind, ar avea nevoie de consiliere psihologica.Au ras ..Ele nu au avut asa ceva..Ele isi gaseau motivatia de a munci in perspectiva gloriei si medaliei,nu intelegeau sa fie altfel pentru ca nu voiau sa isi vada irosita in van zecile,sutele ,miile de ore cumulate in ani in sala de antrenament .Deci motivatia de a te antrena ,de a performa si de a castiga nu o gasesti decat in tine insati/insuti(iar asta este valabil pentru orice sportiv,in orice sport) ! Nu ti-o va insufla nici un psihoterapeut.

Mi se pare deci firesc ca antrenorii sa decida precum declara d-na Bitang.
Eu le-as lasa fetelor cateva zile libere la intoarcerea acasa.Un timp de refacere si de gandire...
Nu le obliga nimeni sa faca gimnastica de performanta.Asa cum cineva puncta mai devreme,o fac pentru ele insele,nu pentru fani,nu pentru tara.Trebuie sa fie decizia lor dar o data aceasta decizie luata,asumata,trebuie sa fie perfect motivate si sa actioneze in consecinta deciziei luate.

Ma indoiesc totusi ca antrenorii vor pastra fix atatea gimnaste cat ar trebui sa alcatuiasca echipa de la Londra .Sunt obligati sa ia in considerare si eventualitatea unor nedorite sau posibile accidentari.Au nevoie si de rezerve,nu-i asa?

Acest campionat mondial s-a incheiat ,e istorie.De-acum inainte trebuie regandita strategia,echipa si privit inainte.
Acum intelegem poate cu totii cate dreptate avea dl.Bellu atunci cand afirma ca trebuie sa ne concentram pe finalele individuale.Fara a abandona ideea de echipa si de medalie la echipa,dansul stia ca sansa noastra de a obtine medalii este in finalele individuale.Dar..vom vedea!
Astept cu interes Jocurile Olimpice .Le privesc cu mai mult decat o speranta.Le consider o provocare! Atat pentru antrenori cat si pentru gimnaste !

Incercam sa ma transpun ,sa imi imaginez ce as face eu daca as fi antrenorul acestor gimnaste (si numai gandindu-ma am realizat ce misiune grea au acesti antrenori ).Cateva idei :
-as solicita federatiei angajarea unui antrenor strain ,specialist la paralele,in calitate de consultant.Nu de antrenor pentru a nu leza antrenorul roman care lucreaza de atata vreme cu ele ( rezultatele sunt acestea care sunt pentru ca individualitatile au aptitudini diferite pentru acest aparat dificil).As incerca impreuna cu acel consultant sa "rescriu" exercitiile la paralele pentru fiecare gimnasta in parte si sa corectez tinuta.Ma rog ,acestea sunt detalii si sunt putine..ei stiu mai bine ce ar avea de facut.Ideea este ca un consultant ar fi binevenit.
- as "rescrie" de asemenea exercitiile la barna.Dna Bitang si Bugner ar trebui sa introduca mai multe elemente artistice in compozitia exercitiilor.
- pentru sol,as creste dificultatea exercitiilor.Suntem frumoase,am dovedit in atatea randuri ca putem dansa ( urasc sintagma " Romancele nu pot dansa") dar trebuie sa aducem solurile noastre undeva in jurul notei 15 sau peste acest prag ,daca este posibil pentru a putea emite pretentii la o medalie individuala in aceasta finala.Acest Campionat abia incheiat a dovedit ca nu poti fi pe podium cu un sol sub nota 15,000
- la sarituri,daca as fi dl Bellu ,mi-as aminti ca sunt unul dintre cei mai buni antrenori din lume la acest aparat,daca nu cel mai bun si as lucra intensiv cu cateva gimnaste care au aptitudini pentru acest aparat,pana as obtine macar o saritura "Amanar" .
Si daca timpul mi-ar permite,as trimite cat mai multe gimnaste in cat mai multe competitii pentru ca ele sa dobandeasca cat mai multa experienta de concurs.

Voi ce ati face daca ati fi antrenori ?:)

degetica
17th October 2011, 10:52
eu as face o emisiune sau in interviu la care reporterul sa fie foarte bine pregatit cu urmatoarele intrebari:
de ce B&B nu sunt in spatiul de concurs
de ce nu a invatat Ana DTY
de ce a venit Ana cu sol doar din 5.6
DE ce s-a stricat exercitiul la paralele
de ce nu se spune imediat cand o gimnasta are probleme de sanatate, astfel incat sa nu incepem sa facem speculatii si sa ne suparam pe ele fara sa stim situatia


In alta ordine de idei, eu cred ca in lumea de azi psihologul e f necesar. Crteriile valorice sunt mult imprastiate si normal ca fetele sunt dezorientate.

AntoniaA
17th October 2011, 11:02
Si eu as cere de urgenta federatiei consultant strain la paralel. Nu stiu cine ar veni insa......ar veni un chinez sa ajute? sau un rus? e partea de obraz la mijloc.... oare nici un roman nu ar putea ajuta, ma gindesc la antrenorul Danielei Silivas de ex.
Ce paralel facea Dana......si nu numai.....ce vremuri, insa revenind din vis, in afara de Larisa Iordache nici o romanca nu are are sanse acum de medalie la individual.
Da o sa ziceti ca Ana Porgas are daca is upgradeaza saritura....nu cred ca Ana mai poate face minuni in zece luni. Daca putea o facea deja. Mai cinstit pentru ea ar fi sa faca 2 aparate foarte bine ma refer la barna si paralel si solul de calificari, dar si acela modificat. Larisa sa faca individual, Catalina sa dea Cel de Sus sa ramana la lot sa faca 3 aparate, ar mai fi Sandra si inca o fata dar care?
As forma doua grupe, una cu primele mentionate si una de pretendente la echipa in care as pune restul fetelor. Echipa finala as forma-o numai cu cele care au sanse directe la medalii individuale si prin urmare contribuie esential la finala pe echipe. Pina la urma Dna Bitang are dreptate in interviu, totul pleaca de la atitudine de la mentalitate.
As specializa o fata doua din grupa a doua pe paralel / sarituri pentru medalia pe echipe. Daca ar fi loc as merge si pe barna sau sol cu una doua fete din nucleul 2 dar nu mai mult decit atit si asta din lipsa timpului in principal. Orice ar fi cert este ca fara medalii murim murim incet si sigur insa asa cum spunea Cata aici eu simt ca dupa acest dus rece o sa vedem o cu totul alta echipa care va surprinde pe toti la primavara.

21mai
17th October 2011, 11:04
cata va participa pe 06.11 la swiss cup, am vazut pe fb, ma intreb daca in afara de ea, va mai trimite pe cineva belu la concurs..cred ca nu pentru ca trebuie sa isi mareasca dificultatea fetele, poate doar ana...

mikeyy
17th October 2011, 11:08
Asa, doamna Mariana! Excelent interviul din GSP. Deci e clar acum, nu mai am nicio indoiala in ceea ce priveste cauza problemelor de la Mondiale. Deci vor urma cateva schimbari......sper sa trecem cu bine!

@Step: eu sunt de acord cu tot ceea ce ai zis. Dar nu m-ar mira ca antrenorii sa aleaga doar vreo 5-6 gimnaste pe care sa le antreneze. Eu ii vad pe BB capabili sa-si asume acest risc. Mai bine le pastrezi doar pe cele care isi doresc cu adevarat deoarece daca mai sunt gimnaste care nu prea au chef de sport, atunci nu e prea ok sa fie in preajma celorlaltor.....poate sa intervina o influenta negativa.

Eu cred ca urmatoarele fete vor ramane cu siguranta la lot: Cata, Sandra, Larisa, Ana, Dana si Diana Bulimar. Ana are stofa de campioana, s-a vazut si la acest Mondial. Cu siguranta poate sa-si pastreze, daca vrea, aceeasi determinare aratata dupa calificari. Didi e abia la inceput si nu cred ca i se poate reprosa ceva. Mai poate progresa foarte mult. Iar Dana.....ceva imi spune ca o sa vedem multe lucruri frumoase de la aceasta gimnasta!

S-ar putea sa mai ramana si Chelaru pentru ca e o gimnasta muncitoare. Dar ceva s-a schimbat si la ea! Sper sa revina Diana pe care o stiu eu....

degetica
17th October 2011, 11:08
Daca e adevarat ce a declarat Nadia, e clar pt mine, Catalina Ponor are multe elemente pregatite si probabil va incerca in concursuri tot felu de combinatii pana ajunge la exercitiul perfect.

aLLiin
17th October 2011, 11:12
Pentru mine este socant acest rezultat, dar ne vom revansa la londra.

mikeyy
17th October 2011, 11:18
Eu nu as aduce antrenori straini la lotul mare. Pentru ca nu se pot face minuni. Daca chiar vor sa aduca un antrenor, atunci sa-l duca la lotul de junioare de la Deva si sa lucreze cu junioarele.

Nu as opta nici pentru un chinez, doarece nu se potriveste stilul chinez cu cel european. Trebuie gasit cineva de prin Franta, Germania, Ucraina sau chiar Rusia.

Insa mai e o problema. Noi nu ne platim antrenorii pe care ii avem.......ne permitem unul strain?

titus64
17th October 2011, 11:23
Eu nu as aduce antrenori straini la lotul mare. Pentru ca nu se pot face minuni. Daca chiar vor sa aduca un antrenor, atunci sa-l duca la lotul de junioare de la Deva si sa lucreze cu junioarele.

Nu as opta nici pentru un chinez, doarece nu se potriveste stilul chinez cu cel european. Trebuie gasit cineva de prin Franta, Germania, Ucraina sau chiar Rusia.

Insa mai e o problema. Noi nu ne platim antrenorii pe care ii avem.......ne permitem unul strain?

Ai punctat.

crisloregym
17th October 2011, 11:31
Si eu cred ca fetele care vor ramane la lotul mare vor fi: Sandra, Catalina, Larisa, Ana, Didi, Dana Andrei, dar si Diana Chelaru. Nu stiu de ce, dar am mare incredere in ea, o vad cam pe picior de egalitate cu Ana la atitudine, plus ca este in ultima vreme un exemplu uimitor de constanta in evolutii, se poate oricand conta pe ea. Sincer, ce s-a intamplat ieri la sol a fost un pas inainte pentru a prinde echipa (am vazut mai multa lupta la ea sa lipeasca aterizarile decat la Ana, de exemplu). Am vazut un zambet frumos si placerea de a fi acolo, nu am vazut frustrarea de a fi chemata in ultimul moment. Pe scurt, mi-a placut ce am vazut in ea la aceste Mondiale.

Le vad cam pe acolo pe amandoua, cu avantajul unei barne excelente la Ana (barna excelenta pe care, va place sau nu, eu nu am vazut-o la aceste Mondiale in niciuna din zile; e inca departe de barna excelenta de anul trecut). Dar Diana a venit cu multa munca in spate, a recuperat 4 aparate (chiar daca noi am urmarit-o doar la 2) si poate sa munceasca in continuare. Munca e marele ei atu si sper sa fie si al Anei pe viitor:D. Mie nu mi se pare atat de schimbata Diana fata de anul trecut; si anul trecut, si la Europene avea aceleasi interviuri...eu zic ca mai au amandoua de invatat de la Cata, Sandra si Larisa in materie de atitudine (sper ca Larisa e la fel de pornita ca si pana acum:D).

La Dana sper si eu la o evolutie in bine, sper ca simplul fapt ca a fost luata in considerare pentru echipa din Japonia sa o faca sa mute si muntii de acum inainte, sa isi depaseasca orice limita fizica si sa o vedem la Londra.

Si deja avem nucleul, nu?:P

In alta ordine de idei: le multumesc si eu forumistilor pentru vesti, linkuri online, linkuri la rezultate si comentarii (sunt cam in situatia in care este si Ioana, din pacate:(). Multumesc, Ana si Mihai Dascalescu pentru relatari si inregistrari si pentru faptul ca randurile noastre tocmai s-au ingrosat cu inca doi oameni minunati! Sper sa mai scrieti pe forum, eu, una, o sa ma bucur.

Si tare, forumisti! Tare, gimnasti! Tare, antrenori! Capul sus si mergem inainte, da?

ancaqwe
17th October 2011, 11:45
Sunt de acord si eu cu Step (foarte frumos zis).
Totusi eu nu vad numai 5-6 fete. Probabil pe la 8-9.
Sunt curioasa ce se va intampla cu Maria Balea si Georgiana Gheorghe. Si ce e cu Betty Margarit.
Ce o sa facem in 2013 daca trimitem acum toata echipa acasa? Ca nu vin foarte multe fete din urma.

Sunt de acord si cu numele sugerate de Cris si Mihai.

Federatia totusi probabil si-ar permite un consultant pentru paralele, cum s-a sugerat mai sus. Sa vina o data la 1-2 luni, sa revizuiasca exercitiile, sa dea niste sfaturi. Doar prima vizita trebuie sa fie mai lunga. Efortul asta pot sa il faca.

Degetica, ce a declarat Nadia?

degetica
17th October 2011, 11:53
Nadia a declarat ca pe Cata nu o pot opri antrenorii, ca vrea sa faca din ce in ce mai mult.

21mai
17th October 2011, 12:17
ce privire ingrijorata are dienutza :(
http://www.gandul.info/sport-miscare/romania-fara-medalie-la-campionatele-mondiale-de-gimnastica-dupa-30-de-ani-8872018

dracsor
17th October 2011, 12:23
ce privire ingrijorata are dienutza :(
http://www.gandul.info/sport-miscare/romania-fara-medalie-la-campionatele-mondiale-de-gimnastica-dupa-30-de-ani-8872018

Poza veche

21mai
17th October 2011, 12:30
poze faine de la festivitati d epremiere, ma bucur ca apare si ana pentru premiul ei: http://fulltwist.net/worlds-2011-a-final-wrap-up/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+FullTwist+%28Full+Twist%29&utm_content=Google+Reader

stere78
17th October 2011, 12:34
Unele fete sunt lipsite de motivație, deci. Intuiam asta, am impresia că interviul din GSP oficializează problema. Cine le motivează? Nu încerc să o fac eu pe Gică Contra, dar asta e taman treaba antrenorilor. Inclusiv a doamnei Bitang. Imagine tristă (una dintre multele de la acest Mondial): Didi Chelaru termină solul, coboară printre coechipiere, începe să se frămînte dacă i-a fost acordat sau nu un element. Se afișează nota: "exact ca în calificări", spune Didi, cu nemulțumirea încă pe față. N-am văzut picior de antrenor în acea succesiune de imagini, deși - ca să nu o iau nedrept la vale cu reproșurile - sunt sigur că erau pe undeva prin preajmă. Sigur, gimnastica e un sport pentru cei tari. Dar care sport nu este? În momente-cheie ai nevoie de oamenii-cheie. Simpla lor prezență e încurajatoare.

Eșecul de la Tokyo e în mare măsură eșecul fetelor, dar nu numai al lor. Iar el trebuie să fie asumat de toată lumea - antrenori (toți antrenorii), Federație, echipă. Mai apoi, nu poți vindeca ceva dacă nu pui diagnosticul corect. Fetele arată bine în competiții interne și la antrenamente: de ce, stimată Federație, nu merg la mai multe concursuri internaționale? Cineva menționa etapele de Cupă Mondială în care dai ochii cu adevărata concurență. De ce, după ce Ana a pierdut aspru bîrna într-o competiție directă cu Mustafina, nu au mai scos-o puțin în lume, chiar dacă - sunt sigur - avea de lucrat la integrale, la finisat elemente, etc.? Cum să capeți reputație dacă arbitrele nu văd de ce ești în stare? Cum să capeți știința de a te autoevalua corect dacă nu prea știi cu cine te confrunți? Sunt sporturi (box) în care evaluarea adversarilor (a "partenerilor de competiție") se face, între altele, studiind cadru după cadru filme cu meciurile lor. Pe ce s-au bazat Haidu, Porgras, Racea și Chelaru? Pe clipuri youtube și pe experiența unui European și a două Mondiale balamucite? A se slăbi, vorba lui Caragiale.

Cîteodată am impresia că uităm cine face sportul ăsta. Cu excepția celor care revin la 20 și ceva de ani, e vorba de adolescente. Corpul ți-o ia razna cînd ai mai mare nevoie de el (cîți dintre noi n-au văzut într-o banală acnee un soi de mini-Apocalipsă?), mintea îți e dezorientată, normalitatea vieții de familie îți e cu totul necunoscută. Pe cine să te bazezi cînd trebuie să urci pe un podium mondial? Cum? Cînd? Determinarea e crucială, sunt de acord. Dar acolo unde ea e deficitară, cineva trebuie să ți-o stimuleze. Nu sunt eu în măsură să îi tragă de mînecă pe B&B (se sparie gîndul!), dar fiți sinceri: dacă Forminte ar fi fost coordonatorul lotului la recent încheiatele mondiale, am fi pus multe întrebări legate de tipul de pregătire și de starea mentală a fetelor.

cristina561
17th October 2011, 12:39
Unele fete sunt lipsite de motivație, deci. Intuiam asta, am impresia că interviul din GSP oficializează problema. Cine le motivează? Nu încerc să o fac eu pe Gică Contra, dar asta e taman treaba antrenorilor. Inclusiv a doamnei Bitang. Imagine tristă (una dintre multele de la acest Mondial): Didi Chelaru termină solul, coboară printre coechipiere, începe să se frămînte dacă i-a fost acordat sau nu un element. Se afișează nota: "exact ca în calificări", spune Didi, cu nemulțumirea încă pe față. N-am văzut picior de antrenor în acea succesiune de imagini, deși - ca să nu o iau nedrept la vale cu reproșurile - sunt sigur că erau pe undeva prin preajmă. Sigur, gimnastica e un sport pentru cei tari. Dar care sport nu este? În momente-cheie ai nevoie de oamenii-cheie. Simpla lor prezență e încurajatoare.

Eșecul de la Tokyo e în mare măsură eșecul fetelor, dar nu numai al lor. Iar el trebuie să fie asumat de toată lumea - antrenori (toți antrenorii), Federație, echipă. Mai apoi, nu poți vindeca ceva dacă nu pui diagnosticul corect. Fetele arată bine în competiții interne și la antrenamente: de ce, stimată Federație, nu merg la mai multe concursuri internaționale? Cineva menționa etapele de Cupă Mondială în care dai ochii cu adevărata concurență. De ce, după ce Ana a pierdut aspru bîrna într-o competiție directă cu Mustafina, nu au mai scos-o puțin în lume, chiar dacă - sunt sigur - avea de lucrat la integrale, la finisat elemente, etc.? Cum să capeți reputație dacă arbitrele nu văd de ce ești în stare? Cum să capeți știința de a te autoevalua corect dacă nu prea știi cu cine te confrunți? Sunt sporturi (box) în care evaluarea adversarilor (a "partenerilor de competiție") se face, între altele, studiind cadru după cadru filme cu meciurile lor. Pe ce s-au bazat Haidu, Porgras, Racea și Chelaru? Pe clipuri youtube șli pe experiența unui European și a două Mondiale balamucite? A se slăbi, vorba lui Caragiale.

Cîteodată am impresia că uităm cine face sportul ăsta. Cu excepția celor care revin la 20 și ceva de ani, e vorba de adolescente. Corpul ți-o ia razna cînd ai mai mare nevoie de el (cîți dintre noi n-au văzut într-o banală acnee un soi de mini-Apocalipsă?), mintea îți e dezorientată, normalitatea vieții de familie îți e cu totul necunoscută. Pe cine să te bazezi cînd trebuie să urci pe un podium mondial? Cum? Cînd? Determinarea e crucială, sunt de acord. Dar acolo unde ea e deficitară, cineva trebuie să ți-o stimuleze. Nu sunt eu în măsură să îi tragă de mînecă pe B&B (se sparie gîndul!), dar fiți sinceri: dacă Forminte ar fi fost coordonatorul lotului la recent încheiatele mondiale, am fi pus multe întrebări legate de tipul de pregătire și de starea mentală a fetelor.

bine punctat:yes:

21mai
17th October 2011, 12:41
[QUOTE=stere78;3658867]
Eșecul de la Tokyo e în mare măsură eșecul fetelor, dar nu numai al lor. Iar el trebuie să fie asumat de toată lumea - antrenori (toți antrenorii), Federație, echipă. Mai apoi, nu poți vindeca ceva dacă nu pui diagnosticul corect. Fetele arată bine în competiții interne și la antrenamente: de ce, stimată Federație, nu merg la mai multe concursuri internaționale? Cineva menționa etapele de Cupă Mondială în care dai ochii cu adevărata concurență. De ce, după ce Ana a pierdut aspru bîrna într-o competiție directă cu Mustafina, nu au mai scos-o puțin în lume, chiar dacă - sunt sigur - avea de lucrat la integrale, la finisat elemente, etc.? Cum să capeți reputație dacă arbitrele nu văd de ce ești în stare? Cum să capeți știința de a te autoevalua corect dacă nu prea știi cu cine te confrunți? Sunt sporturi (box) în care evaluarea adversarilor (a "partenerilor de competiție") se face, între altele, studiind cadru după cadru filme cu meciurile lor. Pe ce s-au bazat Haidu, Porgras, Racea și Chelaru? Pe clipuri youtube? A se slăbi, vorba lui Caragiale.


Perfect de acord cu acest paragraf!!!! Oricat de suparati am fi nu trebuie sa dam exclusiv vina pe lipsa de motivatie a gimnastelor; nu pot sa cred ca din actuala generatie, in afara de larisa nimeni nu este motivat; fetele mi-au parut mai motivate anu trecut dupa clasarea pe 4 decat acum deci ceva s-a intamplat; poate ca si sistemul centralizat de pregatire nu mai functioneaza; poate ca nici antrenorii nu au gasit solutii de a se adapta noului cod; este aberant sa punem totul in carca fetelor, chiar daca cea mai mare "vina" ar avea-o ele..

in plus daca intr-adevar sunt ele vinovate, le dam la cluburi inapoi, pe termen scurt rezolvam cu larisa, sandra, cata si alte 2 fete situatia pana la JO; dar acest mod de a proceda absolva de orice vina FEDERATIA ROMANA DE GIMNASTICA; CARE NU FACE NIMIC PENTRU GIMNASTII EI!!! NU INTAMPLATOR BELU NU A FOST IN SPATIUL DE CONCURS, sunt convins ca ei sunt platiti pentru functiile lor publice si au doar contract de colaboratori cu federatia, ca atare poate sa zica adio gimansticii si maine daca vor; plus ca nu s-a facut nimic nici pentru atragerea sponsorilor (de ce doar fetele au sponsor pe digi??pentru ca belu si bitang sunt niste nume grele in sportul romanesc, nu pentru ca ar fi facut federatia demersuri in acest sens; daca ar fi facut si baietii ar fi avut o minima de decenta, adica o tinuta adecvata cand au plecat spre tokyo, nu fiecare cu ce a apucat sa se imbrace....), nici pentru a creste numarul de copii care vin in acest sport (emisiunea Andreei Raducan este o dovada ca poti face ceva cu mass media pentru a fi mai cunoscut, nu cred ca FRG a sponsorizat sau a avut aceasta initiativa...); nici pentru a pastra antrenorii, macar cei tineri care nu si-au facut deja un nume (stiati ca antrenoarea care a descoperit-o pe Didi Bulimar, daca nu ma inseala memoria Alina Gavrila, a plecat afara si acum antreneaza in Germania??); deci de ce sa aruncam totul pe lipsa de dorinta a fetelor si sa nu incercam sa facem ceva pe termen lung sa ajute acest sport???? O admir pe doamna Bitang pentru franchete, este o solutie de moment pentru JO de la Londra dar sa nu ne lasam imbatati de medaliile care ar veni prin aceste 3 fete (larisa, sandra si cata) si sa uitam ca ne sapam groapa pe zi ce trece tot mai adanc!!!!

iulia_p
17th October 2011, 12:55
Chiar ma intrebam daca va aduce cineva discutia si catre antrenori si cine trebuie sa motiveze. Mie fetele la mondialul asta mi s-au parut pur si simplu singure. Nu neaparat lasate de capul lor, dar sigure... Da, B nu a fost in spatiul de concurs. Dar restul antrenorilor unde erau? Cine le spunea: acolo trebuia facut asa, ai grija la asta, a fost bine, nu a fost... Cu siguranta ca erau undeva, dar trebuiau sa fie mai aproape. Era antrenorul si aparatul. Dar legatura dintre aparate, cine o facea? Cine ii spunea gimnastei care tocmai avusese un (semi)esec la barna ca la sol o sa fie bine, sa caste ochii si sa ia aminte. Sa festelesti 3 aparate, cum a facut Ana in calificari, mi se pare ca tine mult de gimnasta, dar tine si de omul potrivit la locul potrivit care sa iti spuna cuvintele potrivite.
Nu stiu, poate a fost un exercitiu, o demonstratie, o incercare de a arata cuiva ceva... Dar nu mi se pare ca numai fetele au avut o problema la acest Mondial.

cristina561
17th October 2011, 12:56
comentariile de pe forum au fost si sunt pertinente. pacat ca nu tine nimeni cont de ele.

21mai
17th October 2011, 12:57
http://www.evz.ro/detalii/stiri/topescu-a-aplaudat-un-10-si-s-a-rusinat-la-un-0-949980.html , bine ca am gasit de ce sa ne luam, mai bine ne-am uita la aspectele pozitive, la faptul ca a comentat pentru ca nimeni nu a dorit acest lucru, la realismul declaratiei....

Cata_RB
17th October 2011, 12:57
Eu nu o vad pe Dana Andrei intre fetele de care vorbeste Bitang, pentru ca nu am observat prea mult progres la ea. Tinuta frumoasa a avut inca din 2009, cand am aflat de ea, dar a crescut destul de putin de cand au revenit B&B la lot. Din cauza asta am dubii ca daca nu a reusit sa progreseze mult la dificultate intr-un an si jumatate o va face in 8 luni. M-as bucura insa ca ea de fapt sa aiba elemente in pregatire si concurenta sa ii impulsioneze progresul :)

Pentru Diana Chelaru aceste mondiale nu cred ca au fost hotaratoare, nu aveau de ce. Situatia ei e speciala. Din contra, acest concurs e o bila alba in favoarea ei, pentru cum a revenit si cu cata constanta. Diana pe care am vazut-o eu dupa finala la sol si nu numai era o Diana suparata ca nu i-a iesit mai mult, suparata ca nu a avut cand sa pregateasca mai mult. Ramane o gimnasta muncitoare si un stalp pentru echipa si aceste calitati sper ca vor fi apreciate si chiar date exemplu altora.

Ii multumesc dnei Bitang pentru comentariul despre acel cloche. Daca pana si ea spune ca a fost dubios ce s-a intamplat, nu mai am nici cel mai mic dubiu. Daca li se cauta nod in papura altor fete, nu m-ar fi mirat, nu era prima data. E un mare semnal de alarma ca s-a facut chestie asta cu Catalina Ponor la barna. Catalina Ponor la barna! Parerea mea e ca fetele trebuie scoase in concursuri cu elementele pe care le pregatesc, pentru a atrage atentia, pentru a spune "hei, si noi putem"...sa nu mai fie desconsiderate.

Si inca ceva. Accidentarile nu trebuie ascunse. Cand nu stii ca o gimnasta a fost / este accidentata si vezi ca nu e tocmai in varf de forma, impresia e una negativa si esti tentat sa taxezi aparenta lipsa de seriozitate in pregatire a sportivei.

ancaqwe
17th October 2011, 13:12
Fetele au avut antrenori langa ele - numai ca nu pe Belu.
Normal ca si antrenorii (toti) sunt vinovati.

mihaidascalescu
17th October 2011, 13:27
Si inca ceva. Accidentarile nu trebuie ascunse. Cand nu stii ca o gimnasta a fost / este accidentata si vezi ca nu e tocmai in varf de forma, impresia e una negativa si esti tentat sa taxezi aparenta lipsa de seriozitate in pregatire a sportivei.

Bineinteles ca asta se refera la noi chibitii, e frustrant cand nu stii ce se intimpla. Totusi antrenorii trebuie sa stie care e situatia si therefore sa nu taxeze.

O situatie asemanatoare e cind stai intr-un tren blocat si nimeni nu-ti spune nimic te frustrezi. Dar ai drepturi sa te frustrezi pentru ca esti client platitor. BB nu au nici o datorie catre noi cu anunturile cred eu.

Ana_Kitano
17th October 2011, 13:34
Eu tocmai am revenit acasaaaa..offf nu-mi vine sa cred ca s-a terminat///oare cand voi mai avea o asa ocazie...de dimineata .inainte sa plec din Tokyo am trecut pe la hotel si am stat la o cafea cu Dl Glavan..am vorbit de una de alta..in special de situatia Romaniei ..si de situatia gimnasticii si ca noi toti se stie ca trebuiesc luate masuri ...toata lumea-i trista ..am inteles ca solul Dianei ..a fost ceva nu prea frumos din partea tuturor ,deoarece nu a anuntat nimeni ca se retrage si am fost pusi in fata faptului implinit...zicea si dansul ca Daniel are un viitor superb in fata si subscriu ..mi-a explicat si cu taietura in trenul de filmare .etc etc..intr-adevar nu mai stralucim dar am avut si-un ghinion teribil...eu zic ca l-am lasat la Tokyo....sa se radieze...ehehehe....parerea mea..dar este doar parere nu-i informatie..este ca Dl Belu le-a lasat pe fete sa faca ce fac ca sa vada unde ne situam..care-i valoarea noastra actuala..ca sa stie calea pe care o apuca..in interviul Dl Belu la inceputul campionatului a zis ca nu a venit sa castige medalii...poate una ,doua ci a venit sa ne calificam...dar se pare ca nu l-a crezut nimeni ..inclusiv eu ..eu zic sa tragem aer in piept ..sa ne uitam in viitor..i-am zis Dl Glavan sa le spuna fetelor capul sus ...multa munca de acum incolo..sa nu cumva sa citeasca presa cand se intorc deoarece nu are nici un rost sa se amarasca si sa-i spuna Dl Belu ca-l ador ,ca am plans cand am aflat ca a revenit la lot iar fetele sa traga pt ele in primul rand ..i-am zis de cateva ori si mi-a promis ca transmite mesajul meu ...ceea ce mi s-a parut ciudat este ca dupa concurs nu s-a mai stat in Tokyo o zi, doua ..pana la urma vii pana in Tokyo ..o zi macar sa vizitezi imprejurimile..ciudat ,sincer!

Cata_RB
17th October 2011, 13:45
Bineinteles ca asta se refera la noi chibitii, e frustrant cand nu stii ce se intimpla. Totusi antrenorii trebuie sa stie care e situatia si therefore sa nu taxeze.

O situatie asemanatoare e cind stai intr-un tren blocat si nimeni nu-ti spune nimic te frustrezi. Dar ai drepturi sa te frustrezi pentru ca esti client platitor. BB nu au nici o datorie catre noi cu anunturile cred eu.

Nu, nu ma refeream la noi, fanii. Bineinteles ca si mie imi place sa aflu daca e vreo problema de sanatate...sau mai bine zis, imi place sa stiu ca daca nu aflu nimic atunci e totul ok cu sanatatea :)

Am observat ca bloggerii care au dat informatii de la mondiale au fost in prima faza surprinsi de Diana Chelaru, ca nu e in cea mai buna forma, ca e putin "off". Prin comentarii la articolele lor, s-a aflat din vorba in vorba ca a fost o accidentare. La modul general vorbesc, pentru orice sportiv, s-a nimerit ca in contextul de acum sa-mi vina ideea.
Cand un om nu da randamentul scontat si tu crezi ca e apt de lucru, iti lasa o impresie mai putin buna, nu?

Ma intreb daca nu ar gandi si unele arbitre la fel. Sa fie tentate sa fie mai dure si uite-asa cateva zecimi lipsa.

In fine, zic si eu ca sa ma aflu in treaba :D Sunt constienta ca sunt probleme mult mai importante de-atat, dar e un detaliu care zic eu ca nu strica sa fie luat in calcul.

mihaidascalescu
17th October 2011, 14:08
Ma intreb daca nu ar gandi si unele arbitre la fel. Sa fie tentate sa fie mai dure si uite-asa cateva zecimi lipsa.

In fine, zic si eu ca sa ma aflu in treaba :D Sunt constienta ca sunt probleme mult mai importante de-atat, dar e un detaliu care zic eu ca nu strica sa fie luat in calcul.
In privinta arbitrajului, faptul ca am trait asa de mult in afara Rom probabil m-a ajutat sa ma desprind de toate conspiratiile facute impotriva Rom de foruri internationale etc. Pina la dovezi contradictorii raman la concluzia ca arbitrajul e corect. Arbitrezi ce ai in fata. Ani de zile am fost in fata SUA, Rusiei si nu am mai suferit nedreptati.
Komova- Wieber la AA ne-ar fi aruncat in aer daca eram noi ca pierzatori dar judecind la rece W a fost mai buna.
Sunt sigur ca suntem de mult iesiti din conjunctura anilor 80 cu culise samd.
Asta e parerea mea.

alexa_andra
17th October 2011, 14:39
Pareri, pareri...
Un mondial cu bune si cu rele. Nu-l vad nici minunat, nici dezastruos, rusinos sau mai stiu eu ce alte epitete d-ale presei mioritice.

Filip, in veci n-as fi putut exprima atat de bine ceea ce ai scris tu! Dar am si o completare...Anul asta, am avut ocazia sa le vedem pe fete mai mult ca oricand. Mi s-a parut (mie, doar mie, nu dati!) ca, dintre fete, doar Sandra, Diana si Larisa s-au acomodat cu noii antrenori si noua situatie. Si e si asta o problema, ca poti sa-i spui cuiva ca lucreaza alaturi de "the best of the best", nu conteaza daca nu se poate stabili o punte de legatura. Poate sa nu fie vina fetelor, nici a antrenorilor, dar problema exista! Chiar Bellu sustine asta, cand spune ca se descurca mai greu cu fetele acum decat in trecut!

In plus, mie nu-mi place promovarea exclusiv a unora, mai ales ca nu vorbim la nive international! De un an de zile, tot auzim de Sandra si de Catalina. Normal ar fi ca, macar in tara, sa fi toate la fel de cunoscute! E extraordinar ce fac cele doua? E la fel si ce fac celelalte! Vrei fete motivate, dornice de munca si de glorie? Trateaza-le pe toate la fel! Macar la inceput, pana se cern valorile, arata-le ca toate merita, acorda-le atentie, fa-le cunoscute!
Marea schimbare la lotul feminin a fost revenirea B&B, dar pe langa s-au intamplat multe altele...mesajul meu priveste toti antrenorii, nu doar pe coordonatori.

In ceea ce priveste progresul si sansele de a prinde echipa, am cea mai mare incredere in Ana si cele 2 Diane. Si Sandra, daca o tine sanatatea (vorbesc de actualele senioare)

Pt baieti ma bucur din tot sufletul! Stiam ca pot si mi-am pus toata increderea in ei si in antrenori! Calificarea nu "a stat" doar in Marian, dupa cum am mai citit! Oricare din ei ar fi gresit sau s-ar fi accidentat ar fi "mancat" calificarea, ca doar d-aia sunt o echipa! Au lucrat ca o echipa, s-au sustinut ca o echipa! Felicitari!

Sper ca Marian sa-si poata indeplini visul! Marius a asteptat poate prea mult, dar uite ca usor-usor intra si urca in elita mondiala! Iar Flavius trebuie sa-si creasca rezistenta, pt ca la JO nu exista alt obiectiv pt echipa decat clasarea cat mai onorabila si nici macar Urzica n-ar accepta mai putin! Recunosc ca imi doresc ca baietii sa rateze in puncte strategice, astfel incat sa nu califice echipa, dar sa aiba toate finalele individuale posibile!:drak: Rusine sa-mi fie, dar toti merita si pot obtine medalii si ar fi pacat sa le piarda din cauza oboselii!

Alte cateva observatii:
- anul trecut, multi i-au sarit in cap lui Suciu pt esecul suferit. Anul asta, pt un esec asemanator (privind traditia si palmaresul), fetele sunt de vina! De ce? Diferentele vazute de mine: a)intr-o parte, un antrenor fara experienta, caruia nu i s-a dat sansa sa greseasca; in cealalta, antrenori de Cartea Recordurilor, cu o vasta experienta, considerati a avea intotdeauna dreptate si b) intr-o parte, gimnasti adulti, care pot avea o opinie in privinta antrenamentului si a strategiei, iar in cealalta copile care asculta si trebuie sa se increada orbeste in adultii din jur. Greseli au fost din partea tuturor, dar as vrea ca toti sa foloseasca aceeasi masura in emiterea de judecati!

- nu-mi place declaratia dnei Bitang! E mai usor sa acoperi problema, decat sa incerci s-o rezolvi! Iar compar cele doua loturi: Marius are parca 26 de ani, e component al lotului de mult timp si totusi, abia acum isi face un nume! La varsta lui, Marian rata titlurile olimpice nr. 3 si 4:P si avea deja 6 titluri mondiale, iar Flavius, mai mic decat Marius, e vicecampion mondial, are 2 titluri europene pe aparate si e campion european absolut (nu ma corectati, stiu ce-am scris). Am mai zis candva, la noi succesul se cunoaste, in general, dupa muti ani de seniorat si si mai multa munca! Poate ar trebui sa fie lasate si fetele sa se maturizeze, nu sa fie trimise acasa din prima!

- step, sa ma ierti, dar, din ce-ai scris, nu pot fi de acord in ruptul capului cu ceva: ideea ca fetele si-au asumat riscurile si sacrificiile presupuse de gimnastica. Cand? La 4 ani? Multe din ele nu pot decide asta nici la varsta retragerii!

- daca e sa se intample sa concureze fetele ca pe vremuri, m-asez cuminte la colt si astept o Muhina romaneasca! Oi exagera, dar deja nu mai vorbim de campioane, ci de posibile martire, copile nenorocite in numele gimnasticii!

degetica
17th October 2011, 14:47
eu cred ca d-na Bitang are dreptate. Stiti de ce? pt ca ar fi certat-o si pe Catalina in public daca era cazul. ca doar nu i-o fi rusine. In fond, Cata a pierdut pe mana ei medalia. Problema e ca acuma Cata sufera enorm si strange din dinti si merge mai departe, pe cand restu spun ca asta e, concursul e concurs. Doar la Ana am vazut ca era necajita sincer.

Ana_Kitano
17th October 2011, 15:25
daca ma ajuta cineva o sa pun cateva poze aici..dar nu pot sa le micsorez ca am calculatorul in kanji si nu prea stiu cum...

Xtreem22
17th October 2011, 15:27
La Cata parca este un facut cu greseala la danilova....in toata cariera ei a avut aceasta problema doar in finalele mondiale la barna :( ....nu am inteles nici de ce nu a introdus pirueta dubla care cu siguranta o stapaneste (in 2007 a facut-o in calificari,echipe si finala la barna, anula asta de 2 ori la Nationale)....in privinta D-ului eu inclin sa cred ca i-au considerat 2 salturi intinse...cloche 180 a fost clar deschis - usor penalizabil dar nu de neacordat (exact la fel l-a facut si la echipe si acolo l-a primit)
Ca o concluzie :) ...orice ar fi facut nu o intrecea pe Sui Lu ...a fost perfecta chinezoaica

Ana_Kitano
17th October 2011, 15:39
sorry..am incercat sa le pun la album dar nu ma lasa imi zice sa anunt administratorul ca nu se pot afisa..am pus pe facebook ...sorry

step1
17th October 2011, 16:20
Mi s-a parut (mie, doar mie, nu dati!) ca, dintre fete, doar Sandra, Diana si Larisa s-au acomodat cu noii antrenori si noua situatie. Si e si asta o problema, ca poti sa-i spui cuiva ca lucreaza alaturi de "the best of the best", nu conteaza daca nu se poate stabili o punte de legatura. Poate sa nu fie vina fetelor, nici a antrenorilor, dar problema exista! Chiar Bellu sustine asta, cand spune ca se descurca mai greu cu fetele acum decat in trecut!

In plus, mie nu-mi place promovarea exclusiv a unora, mai ales ca nu vorbim la nive international! De un an de zile, tot auzim de Sandra si de Catalina. Normal ar fi ca, macar in tara, sa fi toate la fel de cunoscute! E extraordinar ce fac cele doua? E la fel si ce fac celelalte!

Marea schimbare la lotul feminin a fost revenirea B&B, dar pe langa s-au intamplat multe altele...mesajul meu priveste toti antrenorii, nu doar pe coordonatori.

- nu-mi place declaratia dnei Bitang! E mai usor sa acoperi problema, decat sa incerci s-o rezolvi! Poate ar trebui sa fie lasate si fetele sa se maturizeze, nu sa fie trimise acasa din prima!

- step, sa ma ierti, dar, din ce-ai scris, nu pot fi de acord in ruptul capului cu ceva: ideea ca fetele si-au asumat riscurile si sacrificiile presupuse de gimnastica. Cand? La 4 ani? Multe din ele nu pot decide asta nici la varsta retragerii!

- Oi exagera, dar deja nu mai vorbim de campioane, ci de posibile martire, copile nenorocite in numele gimnasticii!

ok,sa le luam pe rand :
-Daca ti s-a parut tie ( si cred ca ti s-a parut) ca numai Sandra,Larisa si Diana s-au acomodat cu noii antrenori ,este pentru ca poate doar ele au disponibilitate mai mare la efort si raspund mai bine cerintelor antrenorilor.Bellu a spus -la putin timp dupa ce a preluat lotul- ca aceste gimnaste nu au o mare disponibilitate la efort iar Catalina a confirmat si ea ,la revenire,ca este surprinsa de diferenta dintre nivelul de pregatire fizica
dintre cele doua generatii ( generatia Atena si generatia curenta) .Nu e nimic reprobabil in asta pentru ca am spus si repet : fiecare gimnasta are limitele ei fizice.(Si ca sa comentez un post mai vechi al cuiva,nu toti elevii sunt olimpici ,dupa cum nu toate gimnastele sunt de top.)

-Bellu a afirmat ca este mai greu sa lucrezi cu gimnastele din aceasta generatie pentru ca este mai greu sa motivezi copiii acestor ani ,copii care folosesc curent laptop si telefonie mobila si a amintit de gimnastele din generatiile precedente a caror motivatie era pur si simplu medalia,titlul pentru ca alte motivatii,compensatii nu aveau ,exceptand o pereche de blugi straini sau o suma modica oferita uneori ca premiu.Acesta a fost contextul in care a afirmat ca se lucreaza ceva mai greu cu gimnastele de astazi dar nu particulariza pe caz,ci discuta la modul general si orice desprindere din context a cuvintelor lui ,acum ,nu fac decat sa aduca un prejudiciu de imagine.Te asigur ca dl.Bellu are si inteligenta si tactul de a face fata oricarei situatii,inclusiv de a se "descurca" (precum spui ) cu gimnastele antrenate de dansul.

-Afirmi ca nu iti place promovarea exclusiva a unora si ca macar in tara sa fie cunoscute toate ! Dar nu sunt ? De la revenirea la lot a dansilor,a existat o anume transparenta,s-a discutat mult despre fete,au fost interviuri,antrenamente deschise,"fabrica de medalii " ...

-"E extraordinar ce fac cele doua? E la fel si ce fac celelalte! "
Da ,este extraordinar ce fac cele doua.Este extraordinar ca Sandra,dupa o accidentare atat de grava a revenit.In conditiile in care alte gimnaste ,cu accidentari mai putin severe,au renuntat .Este deasemena extraordinar ca a revenit in forta,ca a inceput sa lucreze si sa perfectioneze aparate la care nu mai lucrase.Este extraordinar ca face performanta la cel mai inalt nivel,ca a perfectionat sariturile,ca a castigat doua titluri europene,ca a inceput sa lucrze chiar si la paralele .Este extraordinar ce a facut Sandra! Extraordinar este si ce face Catalina care a revenit in arena competitionala dupa atatia ani de pauza si nu oricum ,ci punctand major la totalul echipei,calificandu-se chiar intr-o finala mondiala.

- ..sa astepte sa se maturizeze...Nu este timp de asteptare acum ..nu este usor sa gestionezi o situatie ca aceasta,in care se afla echipa Romaniei,in doar 10 luni.Este prea putin timp .. Dar nu cred ca doamna Bitang va trimite acasa fetele "din prima ".Cred ca antrenorii au investit cu incredere gimnastele noastre,dovada cea mai clara fiind Raluca,careia i s-a oferit si in acest an sansa sa concureze la individual compus...Dna Bitang a spus ca va lucra cu acele fete care sunt perfect motivate , ca va forma un nucleu
din acestea. Sigur ca daca scoatem cuvinte din context ..vom avea multe interpretari ..dar nu ar fi de dorit !Intelept este sa asteptam inainte de toate deciziile si sa discutam apoi pe marginea lor,concret,cu realism.

-este adevarat ca la 4 ani ,cand cele mai multe dintre ele iau primul contact cu acest sport,ele nu discern si nu isi asuma nici un risc sau nici o decizie.Parintii decid pentru ele.Insa mai tarziu o pot face.Dar si aici ,ai desprins cuvintele mele din context .Te-as ruga sa mai citesti o data...Am fost extrem de explicit.

-Sa nu exageram,nu vorbim de martire,de copile nenorocite in numele gimnasticii...Fetele sunt libere sa decida daca vor sau daca pot sa continue acest sport.Nu cred ca le constrange cineva sa se martirizeze,sa se victimizeze.Nu sunt obligate prin contract sa performeze pana la o anumita varsta sau pana la un anumit nivel de performanta.Se pot retrage oricand si din orice motiv .Dovada ca multe s-au retras (atat senioare cat si junioare)si nu au intampinat nici o dificultate din partea Federatiei sau a antrenorilor.

Eu zic sa avem rabdare ,sa nu crucificam acum nici gimnaste si nici antrenori.
Va continua cine va putea,cine va dori ,antrenorii vor decide o noua strategie iar rezultatele le vom vedea mai tarziu .
Repet,in acest moment ,Jocurile Olimpice au devenit o provocare atat pentru antrenori cat si pentru gimnaste .Sa le dam ragaz.Sa le acordam incredere .Atat lor cat si antrenorilor lor.

O zi buna tuturor !

step1
17th October 2011, 16:24
Octavian Bellu: „Prefer sportivii cu talent mai puțin, dar cu o capacitate de muncă foarte mare și cu o rezistență mare la efort. Sunt calități pe care le poți descoperi la un sportiv extrem de perseverent, de atent la ceea ce spui și nu le găsești la un sportiv căruia indicațiile îi trec pe la ureche și care privește totul ca un lucru extrem de ușor de realizat. Când vine competiția, cel foarte talentat are surprize neplăcute, pe când cel mai puțin talentat, dar care a învățat ce are de făcut și a fixat foarte bine, îți aduce mai mari satisfacții, pentru că este ca un soldat foarte sârguincios, care a fost foarte atent la comenzi”.


http://constantinpistea.wordpress.com/2011/02/12/%E2%80%9Esportivii-trebuie-sa-fie-ca-militarii-unui-comando%E2%80%9D/

imbo
17th October 2011, 16:46
Octavian Bellu: „Prefer sportivii cu talent mai puțin, dar cu o capacitate de muncă foarte mare și cu o rezistență mare la efort. Sunt calități pe care le poți descoperi la un sportiv extrem de perseverent, de atent la ceea ce spui și nu le găsești la un sportiv căruia indicațiile îi trec pe la ureche și care privește totul ca un lucru extrem de ușor de realizat. Când vine competiția, cel foarte talentat are surprize neplăcute, pe când cel mai puțin talentat, dar care a învățat ce are de făcut și a fixat foarte bine, îți aduce mai mari satisfacții, pentru că este ca un soldat foarte sârguincios, care a fost foarte atent la comenzi”.


http://constantinpistea.wordpress.com/2011/02/12/%E2%80%9Esportivii-trebuie-sa-fie-ca-militarii-unui-comando%E2%80%9D/


-cand citesc aceste randuri ma gandesc automat la Diana Chelaru ;Ea este o gimnasta foarte muncitoare si perseverenta !!DA ea o sa faca parte din echipa Romaniei la Jocurile Olimpice impreuna cu Cata ,Sandra ,Larisa,Ana si Diana Bulimar !!

nini62
17th October 2011, 17:45
cititi pe gsp un interviu cu mariana bitang.

alexa_andra
17th October 2011, 18:48
Step, nu am avut intentia de a "crucifica" pe nimeni! Din punctul meu de vedere, "vina" e a ambelor parti. Pt a rezolva ceva, e nevoie ca atat fetele, cat si antrenorii sa-si schimbe comportamentul, sa gaseasca o solutie potrivita tuturor! Chiar am zis,cu prilejul unor discutii, sa avem incredere in antrenori, am crezut si cred in medalia pe echipe la JO!

Am inteles ce-a zis Bellu despre noua generatie de gimnaste, dar daca are atat tact si atat de inteligent cum il vezi tu (si spun cu toata sinceritatea:si eu) va sti ce sa faca! Am spus doar ca undeva pe drum s-a creat un blocaj de comunicare ce trebuie depasit.

Cat despre promovare, nu toata lumea are digi sport, dar mult mai multi prind tvr1! Dar sa zicem ca Ana a meritat, dupa ratarea de la CE sa se spuna ca unora li s-a cam urcat titlul mondial la cap, in aceeasi masura in care Sandra a meritat, dupa greseala de la mondiale, sa se declare ca e o campioana si ca va depasi momentul si sa lasam tema asta aici...

Si Ana a facut lucruri extraordinare: si-a inceput senioratul accidentata si la mondiale a luat bronzul; apoi, a concurat accidentata si a adus bronzul european echipei, pt a-si reveni pana la mondiale si a cuceri titlul mondial!
Da, imi place Ana si o sustin. Imi place Sandra in aceeasi masura! Nu-mi place tinuta Catalinei, dar ii admir munca!

Inteleg ideea formarii unui nucleu pt pregatirea JO...dar din el vor face parte "mondialistele" de acum+ Sandra + Larisa. Celelalte 7-8 fete (chiar, au mai ramas toate?) probabil vor fi trimise acasa. Eu vorbeam de ele, nu de Pitic, caci sunt convinsa ca ea va ramane.
Ar fi frumos sa se procedeze ca acum cativa ani la alte sporturi: sa existe un lot olimpic si unul national. Primul, sa reprezinte acel nucleu de care vorbeste dna Bitang, si sa fie coordonat de cei doi. Al doilea, sa cuprinda gimnaste ca Dana Andrei, de exemplu, frumoase si cu potential, dar care au nevoie de timp, condus de alti antrenori. Intre cele 2 loturi ar trebui sa existe o stransa legatura si o permanenta mobilitate. Dar stiu, bani nu-s si, prin urmare, nici antrenori! Macar disponibilitatea sa existe!

Nu in ultimul rand, asa e, pe fete nu le obliga nimeni sa continue cu gimnastica, dar nici nu decid ele. Cate gimnaste (vechi si noi) au declarat ca antrenorii sau parintii le-au convins sa nu renunte, ca-i pacat de munca lor de pana atunci? Si crede-ma ca o gimnasta crescuta in sistemul nostru nu va continua/renunta la sportul de performanta de una singura (adica nu va decide singura) nici la 20 de ani! De fapt, mai ales atunci, cand dupa 16 ani de munca, singura optiune de viitor viabila e antrenoratul, caci educatia "serioasa" a schimbat-o cu munca in sala de gimnastica!

Pegasnegru
17th October 2011, 21:00
Bine v-am gasit pe toti! Citesc acest forum mereu, cu drag si cu sufletul la gura. Iubesc gimnastica nu numai pentru performantele fetelor noastre din tot acest timp, cat si pentru "cultura" sau atmosfera plina de sportivitate pe care acest sport il impune (fac comparatie directa cu atmosfera facuta in jurul fotbalului de catre suporteri). Dupa vizionarea acestui campionat mondial as vrea sa-mi expun cateva opinii:

Pentru tot stafful tehnic:

Capul sus! Ati mai fost prin momente pline de deceptie si v-ati ridicat mereu! Un campion adevarat nu este cel care castiga mereu ci cel care stie cum sa piarda; adica sa se ridice, sa se motiveze si sa mearga mai departe la victorie dupa chiar cel mai mare insucces. Moralul vostru de acum este cel mai critic pentru aceste fete: ele, cu exceptia Sandrei si a Catalinei, nu au mai trecut prin asa ceva. Dupa venirea lui B&B se asteptau la mai mult. Voi ati mai trecut prin asa ceva si v-ati ridicat de fiecare data. Ele se uita acum la voi, nu numai la Sandra si Cata, pentru exemplu de mentalitate, de ECHIPA si de unitate. Pe voi, cei si mai nenumiti de presa, adevaratii magicieni a aurului din gimnastica romaneasca, v-am admirat cel mai mult. De fiecare data cand vedeam o echipa intreaga de romance cu forta si mentalitate de fier, simteam ca acest sufelt a fost insuflat de cineva. Fara psiholog, voi trebuie ca ati devenit surogati si ati insuflat toate aceste calitati de care ne mandrim de la fetele noastre. Eu nu mai am nevoie de dovezi de competenta de la voi, in conditiile in care ati faut ani si decenii de performante intr-un dezinteres si abandon inimaginabil. Sunteti cu totii adevarate modele, continuati sa fiti si pt fetele care acum au nevoie MAXIMA de exemple de mentalitate de invingator, pe care voi SIGUR o aveti chiar daca nici voua nu va vine sa credeti de asta!:yes:

Catalina Ponor:

Dumnezeule ce fata! Pardon, ce femeie in toata firea! M-am uitat la solul ei si cand i-au filmat privirea plina de incredere in acel moment am stiut ca va face ceva incredibil si a facut-o! M-a lasat masca. Nu-mi vine sa cred ce determinare are aceasta femeie in antrenamente si cu cata seriozitate trebuie ca munceste. A ajuns la un nivel tehnic pe care pe mine m-a surprins foarte placut. Consider sa isi merita toate notele, chiar asa mici, pentru ca nu a facut totul perfect, INSA are acum timp sa isi perfectioneze picioarele si genunchii in timpul zborului. Mi s-a frant inima cand am vazut ce nota a luat la barna mi-am dorit acel aur pt ea cu foarte mult ardoare. Nu a fost sa fie, insa felul cu care si-a primit nota, a inteles ce a gresit si era clar foarte suparata pe ea insasi, ma face foarte calma si sigura in asteptarea aurului olimpic la acest aparat pentru Ponor. Sa-i dea Dumnezeu sanatate!

Dana Chelaru:

Bravo pentru mobilizarea ei de ultima fractiune de secunda. A avut ceva topaieli, dar voi ati fost foarte pe faza sa observati ca solul era EXTREM de "moale", pana si Ponor a topait la multe diagonale si am simtit ca se luptau sa nu topaie. Am vazut pe youtube un filmulet cand se pregatea Ponor pe podium training la sol si dupa dublu intins a facut un salt artistic legat dar foarte topait, cel mai probabil din cauza solului. NU dau vina pe sol, ci pe faptul ca este foarte posibil ca fetele noastre sa se fi bazat pe acele legari pt a creste nota de plecare, insa au trebuit sa le scoata in concurs.
Oricum, bravo Diana! :floricica:

Opinii generale:

Crescendo-ul pe care l-am observat eu la fete nu a fost din punct de vedere tehnic ci fizic. Si Sandra, si Ana si toate fetele si-au schimbat fizionomia un pic, au mai multi muschi pe ele. Eu cred ca de la Forminte, neantrenandu-le continuu, nu au avut musculatura necesara sa poata sa duca un bagaj tehnic viguros cum cere acest cod. Cred ca de asta au trebuit B&B sa se ocupe mai intai: de o conditie fizica care poate dura luni, ani sa o capete o gimnasta. Bineinteles, Ponor si-a recuperat bagajul tehnic in cateva luni, insa ei au mai lucrat cu ea si ii stiu limitele si cat o pot impinge. B&B nu au avut timp sa cunoasca aceste fete, sa le cunoasca limitele fizice de aceea cred ca au luat-o un pic mai usor. Si ma bucur ca nu au fost fortate. Acum, tot de pe vremea lui Forminte, cel care se bucura de orice clasament, cred ca au capatat fetele o lipsa VIZIBILA de incrancenare. Cu asta greu te lupti. Mai este si posibila problema ca ele, sau cateva fete sa nu se poata acomoda cu rigurozitatea ceruta de B&B, schimbarile in antrenamente, asteptarile si cerintele fiind cel mai probabil foarte diferite acum. Va fi greu pentru unele fete sa se acomodeze cu B&B si nu m-as mira daca chiar si Porgras nu va prinde echipa la olimpiada daca B&B nu o considera apta pentru concurs din punct de vedere al psihicului.
Ma bucur ca stafful tehnic au menajat-o pe Izbasa, chiar daca nu a fost accidentata (am eu o suspiciune ca nu au vrut sa-i intrerupa antrenamentele si ca au incercat sa le testeze pe unele fete in focul concursului in locul Izbasei) si ca nu au incercat sa acopere lacunele existente sacrificand sanatatea unor fete. Lacunele sunt, si vor fi atenuate in timp de catre lot. Insa la paralele chiar avem probleme majore pt ca, intradevar, am luat cat am meritat. Ca adversarele au fost iertate mai usor de unele greseli pe care le-am facut si noi, asta este adevarat. Dar cam asa a fost mereu si cu asta ne-am batut si am castigat si in trecut. Cand suntem tari, laum ca meritam, asa ca nu vad o problema in arbitraj. Oricum, lacunele de la paralele nu sunt de antrenamentul de la lotul de senioare ci de lipsa de tehnica de baza. Ne taxeaza ca nu avem "swing" bun; dar acest "swing" elegant se invata de la club, este o tehnica DE BAZA. Standul pe maini perfect este iarasi o tehnica de baza, desprinderile le pot invata de la lot, insa fara o tehnica de baza degeaba incarcam noi exercitiile fetelor cu dificultate cand sunt senioare: nu le vor putea duce la capat intr-un mod in care sa adune punctele necesare.

Pentru Stoica:

:jerk:



(Nu ma pot exprima decent acum)

lalalilu
18th October 2011, 00:04
parca dupa acest interviu mi-a mai venit putin inima la loc. E bine ca antrenorii nu abandoneaza, ca au identificat marea problema a acestei echipe asa cum toti am sesizat-o. Chiar daca se va lucra intensiv numai cu cele care sunt intr-adevar motivate, sper ca celelalte sa nu abandoneze si sa continue antrenamentele.
As fi preferat ca doamna Bitang sa fi insistat pe faptul ca Ponor va trebui sa stapaneasca acel cloch 180 pe viitor ca sa nu mai fie indoiala si nu sa spuna ca au fost alte gimnaste care l-au primit. Chiar daca e adevarat, jocul asta cu sitemul de arbitraj e daunator. Sa ne facem noi treaba cat mai bine si vom avea notele pe care le meritam.
Ciudat, dar pozitiv pana la urma, presa nu s-a dezlantuit asupra gimnasticii asa cum ma asteptam. Constat ca mass media se ocupa de alte subiecte si a lasat pe planul 2 insuccesul gimnasticii. Cu atat mai bine. Vor fi cu totii mai linistiti sa isi vada de treaba.

dracsor
18th October 2011, 00:50
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/foto-octavian-belu-la-intoarcerea-la-mondiale-e-un-rezultat-dramatic-am-vazut-adevarata-valoare-a-lotului-272290.html - declaratii la aeroport

Cata_RB
18th October 2011, 01:00
Si Prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/foto-gimnastele-noastre-s-au-intors-de-la-tokyo-bellu-e-un-bilant-catastrofal-8876610

Ma bucur sa o vad pe Didi Bulimar ca merge singura, cu valize cu tot, fara sa aiba nevoie de ajutor. Inseamna ca accidentarea e chiar minora si va reveni repede la antrenamentele normale.

vera72
18th October 2011, 01:03
In articolul de mai sus este o fotografie cu Catalina in care mi se pare foarte trista.
Sunt convinsa ca daca va fi sanatoasa Catalina va face treaba buna!

lalalilu
18th October 2011, 01:04
Ma bucur ca domnul Belu a avut curajul sa foloseasca fara menajamente cuvinte dure si mai ales faptul ca asuma totul. Respect.
Amelia pare terminata. Mi se rupe sufletul cand o vad asa. Cine o fi persoana care o consoleaza?

mikeyy
18th October 2011, 01:07
E dureroasa realitatea, dar nu avem ce face. Mi-a placut ceea ce a zis domnul Bellu si sunt convins ca va incerca noi strategii astfel incat sa reusim ceea ce ne-am propus.

@lalalilu: e doamna Racea.

lalalilu
18th October 2011, 01:12
@lalalilu: e doamna Racea.
merci :)
MI-e draga tare fata asta. Sper sa se adune pe viitor

step1
18th October 2011, 01:28
"Urmează întoarcerea în sală și renunțarea la eticheta că fetele nu vor rezista la un program dur de antrenament. Cine rezistă, rezistă, cine nu, nu", a spus Bellu.

"Noi încercăm să dăm totul în sală, dar contează și ca fetele să-și dorească să facă performanță, să reușească mai mult. E o problemă de mentalitate, de rezistență fizică și psihică", a declarat antrenorul Octavian Belu

degetica
18th October 2011, 01:32
http://www.digisport.ro/dezamagirea-de-la-tokyo/

Cata e toata plansa. Da-i Doamne sanatate.
Vreau sa le vad si pe fetele celelalte ca mor de ciuda. ca se ambitioneaza.

GymnasticsFan
18th October 2011, 09:32
Aoleu!!! Ma scot din sarite reporterii astia.
Sa se intereseze inainte sa puna o intrebare de genul "Anul trecut vicecampioana mondiala, acum?" Saraca Didi, ce fatza a facut...
Oare tipa care ii lua interviu nu stia ca Didi a fost anuntata in ultimul moment??? Americanii nu pun astfel de intrebari in mod garantat gimnastelor lor...

Tess_AN
18th October 2011, 10:57
Ce mult ati scris! Eu sper ca cei din federatie, antrenori si gimnasti/gimnaste sa nu analizeze atita si sa treaca la fapte. Timp e f. putin pina la CE, Jo 2012 si nu e prea mult nici pina in 2013 uitindu-ne catre 2016.

Nu arat cu degetul si nici nu dau vina pe nimeni. Nici nu s-a intimplat o catastrofa. (eu nu o vad ca o catastrofa). Pentru mine, rezultatul era plauzibil - nu in contextul econmomiei romanesti sau a celor intimplate in calificari ci in contextul in care celelalte tari au urcat fantastic de mult ca dificultate si executie iar noi am stagnat sau regresat. Norocul ne-a mai suris citeodata, nu de data asta. Ce sa faci? Chiar si cind esti cel mai talentat si cind ai muncit f. mult tot mai intervine citeodata sansa.

Bitang a zis ca pastreaza un nucleu la Izvorani. Asta nu inseamna sa trimita fetele acasa. Eu sper ca federatia sa angajeze antrenori la Deva si Onesti si sa formeze - incluzind si Izvoranii 3 centre de pregatire care sa isi faca concurenta intre ele - asta cu bataie mai lunga decit Olimpiada de la anul. De acord ca trebuie sa fie pe aceeasi lungime de unda antrenorul si sportivul si nu toate temperamentele se potrivesc. Dar, cine vrea sa faca gimnastica sa poata face in unul din aceste centre. Si cele care nu se vor pregati la Izvorani, daca au ambitie sa arate cit pot o vor face. Nu e sfirsitul lumii si al gimnasticii acest esec la CM si nici JO2012 nu sunt sfirsitul lumii. Romania va mai avea echipa de gimnastica su dupa Olimpiada de la anul. Nu trebuie privita ca o pedeapsa ca una din fete nu se va mai antrena la Izvorani cu B&B. Unele vor demonstra ca pot si vor fi la virf in viitor, chiar cu sanse pentru Olimpiada londoneza, dar cu siguranta pe mai departe.

Belu a zis ca isi asuma responsabilitatea, sper sa il vad pe suprafata de concurs si pe el si pe Bitang sau macar sa stim daca ei sunt antrenorii sau doar consultanti la lot. Treaba e precum cu problemele de sanatate ale sportivilor, cita vreme nu se spune care e adevaratul motiv lumea poate sa isi imagineze orice. Si de obicei, acest orice nu e varianta reala sau cea binefacatoare in nici o situatie.

Sportivii trebuie scosi in competitii. In competitii se caleste si psihicul si se intareste increderea in sine. Tot acolo se obtine si dorinta de lupta/de a cistiga/a demonstra ceea ce ai invatat/ dorinta de autodepasire si chiar dorinta de a concura... Pofta vine mincind.

Fetele (aici vorbesc numai de ele ca despre baieti nu stiu) trebuie sa iasa din sala (cantonament la munte - in strainatate ca noi nu avem inca zapada) si bagat in ele o tura de ozon combinata cu pregatire fizica de alergatori de maraton si apoi, cu plaminii umflati de ozon si mintea limpezita de aer, inapoi in sala scos untul din ele.

Presa sa se ocupe de ce stie mai bine (scandaluri, fotbal si alte cele) si sa lase gimnastica in pace. Cind vor avea ceva de spus, sunt sigura ca antrenorii vor convoca conferinta de presa.

Prea mari sperante nu imi pun pentru Europene si Olimpiada. Nu mai e timp sa cresti dificultatea prea mult. Cine e f. talentat si muncitor s-ar putea sa poata si asta, dar la nivel de echipa, prea mult nu se poate face la dificultate. Executia insa - ca numar de repetari si siguranta se poate imbunatati cu munca sustinuta.

Sperantele mele sunt ca sa fie toti/toate sanatosi/sanatoase sa poata munci daca vcr si sa avem un pic mai mult noroc in competitiile viitoare.

Ana - sper sa ramii pe aici pe forum si sa citesti/scrii si la alte sectiuni (poate ai observat ca mai sunt si alte sectiuni ce tin de gimnastica pe linga competitii). Sper sa reusesc sa iti vad si pozele.

Astept aparitia Adei cu filmuletele si povestile ei de la fata locului.

ancaqwe
18th October 2011, 11:25
"Urmează întoarcerea în sală și renunțarea la eticheta că fetele nu vor rezista la un program dur de antrenament. Cine rezistă, rezistă, cine nu, nu", a spus Bellu.

"Noi încercăm să dăm totul în sală, dar contează și ca fetele să-și dorească să facă performanță, să reușească mai mult. E o problemă de mentalitate, de rezistență fizică și psihică", a declarat antrenorul Octavian Belu

da, ma bucura si ma si intristeaza mult comentariile astea.

si cu completarea:
"Pentru mine rămâne o problemă cum aceste fete se descurcă atât de bine în antrenamente și nu pot păstra același ritm în concurs și nu se pot aduna și nu pot trece peste ce se întâmplă dacă și ratezi."

Ana_Kitano
18th October 2011, 11:30
Da ,Tess raman cu mare drag mai ales ca-s o fana a gimnasticii..am urmarit de mica toate concursurile ..plus ca ador gimnastii nostrii..cu bune si cu rele..parerea mea este ca ..nu s-au facut de ras,inca sunt in top dar fara medalii incet ,incet lumea sportului ii va uita...trebuie sa demonstreze, iar pentru acest lucru trebuie munca si mai multa ,ambitie si incredere in ei...sa-i dea antrenorii cu forta afara din sala de antrenamente...si asta nu pt noi ci pentru ei ..este viata lor in joc iar gloria nu tine decat cativa ani iar apoi au o cariera ,un nume o viata linistita ...dar fara MARI sacrificii nu se pot indeplini ceea ce am scris mai sus ...toti vor sa fie in varf...dar cei din varf muncesc enorm...cum spunea Dl Belu ..trebuie si talent dar cel mai important este puterea de munca..eu in sufletul meu cred ca din experienta asta au avut foarte multe de invatat ..au vazut ce inseamna sa te intorci cu capul plecat ..iar parerea mea este ca la anul vor stralucii ..veti vedea!!!!..stiti cum este romanul .....oricum Catalina ma impresioneaza pe zi ce trece ..este un om minunat ..este intr-adevar CAMPIOANA noastra ...si cred ca puterea exemplului va functiona si ambitia ei va mobiliza si ambitia celorlalte ...asa ca pe viitor ...HAI ROMANIA!!!

monalexa
18th October 2011, 12:09
"Pentru mine rămâne o problemă cum aceste fete se descurcă atât de bine în antrenamente și nu pot păstra același ritm în concurs și nu se pot aduna și nu pot trece peste ce se întâmplă dacă și ratezi."

Da, exact aceasta consideram si eu ca e problema...
Am vazut si noi imagini din antrenamente, au scris si multi pe bloguri in timpul mondialelor, pareau si fetele multumite de cum evolueaza... deci sunt sigura ca au muncit mult insa in concurs nu au aratat ceea ce pot ele de fapt. Si asta e mare pacat... cred ca trebuie mai mult incurajate sa le creasca increderea in ele, oricum... la psihicul lor trebuie lucrat, ca de pregatit fizic se pregatesc.
Sper sa se adune si sa isi poata arata toata munca depusa pe viitor.

Dupa aceste mondiale ne-am imbogatit cu doi oameni minunati carora vreau sa le multumesc pentru ca nu stiu daca am facut-o pana acum. Anei pentru frumoasele relatari, cuvinte spuse din suflet si emotiile pe care ni le-a transmis pe parcursul acestor zile si lui Mihai pentru rabdarea de care a dat dovada cu inregistrarile BBC si nu numai.
Sper ca o sa fiti in continuare activi pe aici pe la noi :)

Cata_RB
18th October 2011, 12:30
Eu ma bucur ca nu s-a facut mare valva in presa. Au fost aceste declaratii, vor mai aparea si azi-maine...dar apoi trebuie facut cum a zis Bellu: asumate problemele si mers mai departe. In locul fetelor, eu nici n-as mai sti ce sa declar si pe ce ton. S-a vazut la toate nemultumire. Mai mica sau mai mare, ramane sa aflam...depinde si de om, cum se exteriorizeaza, mai ales in fata unei camere video. Dar nemultumire exista si depinde de ele cat de profunda e si in ce directie o vor canaliza. Daca vor reusi sa o transforme in ambitie si incrancenare, atunci va fi bine.

Am zis mereu ca fetele nu trebuie tinute inchise, fara drept la viata personala si imi mentin parerea. Am sperat insa ca vor reusi sa gestioneze, asa cum fac americancele, de exemplu - vin la sala, se antreneaza, apoi e responsabilitatea lor daca au grija ce mananca, ce fac in timpul liber etc. Daca nu au reusit toate sa faca lucrul asta, poate e o idee buna sa se faca particularizari - cine se tine de pregatire si de toate celelalte aspecte auxiliare, demontreaza in felul asta ca e responsabil si are libertate in rest; cine nu, e tinut mai din scurt. Strategia asta cred ca le va motiva.

Si sper ca fetele sa ia aminte la Cata, ea a trecut prin toate si le poate ajuta sa vada lucrurile mai obiectiv.

mayas
18th October 2011, 14:23
http://www.digisport.ro/dezamagirea-de-la-tokyo/

Cata e toata plansa. Da-i Doamne sanatate.
Vreau sa le vad si pe fetele celelalte ca mor de ciuda. ca se ambitioneaza.

nu pot, nu vreau sa o mai vad pe Cata asa,... of saraca. :((

Auré_Gym
18th October 2011, 16:32
Nu prea stiu ce s-a zic despre aceste mondiale si nu prea am nimic de adaugat... Ma asteptam la mai mult dupa ce vazusem in "fabrica de medalii" si la nationalele, dar, daca ma gandesc obiectiv, nu pot zice ca randul 4 in echipe a fost o surpriza... Fetele au muncit foarte mult, dar nu prea le putem compara cu rusoicele, americancele sau chinezoaicele la nivelul notelor de plecare sau executiei la paralele. Raman optimista pentru olimpiada dat fiind faptul ca antrenorii au zis de multe ori ca era doar o etapa in pregatirea Jocurilor Olimpice. Sunt de parere ca vom vedea surprize placute anul viitor si cred ca toate fetele pot sa-si creasca notele de plecare cu inca 4-5 zecime (la fiecare aparat) pana atunci. Trebuie doar sa speram ca fetele vor fi mai ambitioase si ca isi vor dori din tot sufletul lor o medalie la Londra. Sunt de acord ca paralele sunt un handicap indeniabil si ca trebuie sa luam note mai bune in executie pretitundeni. Oricum, cred ca totul se poate rezolva inainte Londra si ca Romania mai are o sansa sa se lupte pentru argintiul sau bronzul in echipe. Despre individual compus si finalele pe aparate, stiu ca fetele au destul de potential pentru a lua 3-4 medalii fara probleme la olimpiada. Cred ca Ana, Catalina si Larisa au sanse la barna, Sandra are la sarituri si la sol iar Larisa are si ea la sol. Nu trebuie sa fim dezamagiti de acest campionat, ci trebuie sa-l vedem ca un semn ca fetele mai au mult de facut pana olimpiada... Daca ele incep sa se mobilizeze, sa-si perfectioneze exercitiile si sa adauge dificultate, nu vad de ce Romania n-ar urca pe podiumul anul viitor. Totusi, precisez ca indiferent de rezultatul anului viitor, o sa raman un fan al fetelor voastre si mereu o sa le tin pumnii stransi ! Haide Romania ! (Mesajul meu nu e atat de structurat sau de cohrent decat ale voastre, dar credeam ca era important sa-mi zic parerea...)

Tess_AN
18th October 2011, 17:38
[...] credeam ca era important sa-mi zic parerea...)
Da Aure, este important sa iti spui parerea mai ales ca parerea ta vine de la o gimnasta de virsta apropiata cu cea a fetelor. De aceea mi se pare de doua ori mai importanta parerea ta. Tu poti vorbi si si din pozitia adolescentei si a gimnastei. Ma bucur ca ai scris. Daca tu spui ca in 10 luni se poate creste dificultatea cu 0.4-0.5. pe aparat eu inclin sa cred ca se poate.

Postul tau e optimist si dadator de sperante. Multumesc pentru gindurile bune de sustinere neconditionata adresat fetelor.

mihaidascalescu
18th October 2011, 18:10
Cati gimnasti / fosti gimnasti se perinda prin forumul asta ? E interesant de stiut din punct de vedere al tariei pe care o au vorbele lor.

Cadis
18th October 2011, 18:51
Si pentru mine aceste Campionate Mondiale au fost cele mai triste din urmatoarele motive:
1. Numarul mare de accidentari.
2. Faptul ca nu am reusit sa vad nimic in direct cu exceptia finalelor de la sol si bara de astazi.
3. Legat de evolutia fetelor nu ma supara foarte tare ca nu am luat medalii, ci ma ingrijoreaza felul in care au evoluat. Oare vom ajunge si noi ca Ucraina?

Imi vin in minte multe lucruri, dar nu ma pot aduna acum. Ce imi doresc din tot sufletul in acest moment este sa ii transmit Catalinei ca ma inclin in fata ei si sa aiba rabdare. Toata ziua m-au obsedat versurile unui cantec care as vrea sa ajunga la ea:

http://www.youtube.com/watch?v=khhq9XDEGiI

Vera, mi-am permis eu sa pun mesajul tau pe fb Catalinei cu tot cu numele tau de user. Sper sa nu iti fie cu suparare.

mikeyy
18th October 2011, 19:04
Sfatul Simonei Amanar: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/sfatul-fostei-campioane-olimpice-simona-aminar-pentru-sportivele-generatiei-de-azi-nu-renuntati-272185.html

cristina561
18th October 2011, 20:36
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/luminita-paul-despre-tara-in-criza-care-respira-doar-prin-talent-270751.html

cristina.t
18th October 2011, 20:40
Nu stiu daca s-a mai postat, dar e si aici o declaratie a domnului Belu: http://www.realitatea.net/bellu-schimba-foaia-dupa-esecul-de-la-cm-vezi-ce-le-pregateste-gimnastelor_879933.html

MitzGym
18th October 2011, 21:52
titlul din libertatea:"Gimnastica e praf"

sandagym
18th October 2011, 21:57
Praf sunt ei, cei de la Libertatea!
In alta ordine de idei, mi-au placut declaratiile domnului Bellu si mi se pare normal ceea ce a decis el. Fara munca nu se poate face performanta, asta e regula de aur!

Anicia Juliana
18th October 2011, 22:45
Pe mine ma socheaza un pic declaratiile dansilor, pentru ca nu a fost vorba de probleme de genul asta pana acum. Aveam impresia ca avem fete motivate care dau totul in antrenamente. O trezire la realitate a fost asta si ma gandesc daca ideea de a scoate in evidenta numai binele nu a fost una gresita, care a dus nu la o deziluzie, ci la o catastrofa (l-am citat pe Bellu).

iulia_p
18th October 2011, 23:49
Mie ceva nu mi se leaga la declaratiile date. Daca la concurs se vedea altceva decat in antrenament, o vedeam pe Ana cu DTY sa zicem si cu sol cu diagonale dificile, cu note de plecare mult mai mari, dar cazand din cauza emotiilor. Ele au facut greseli, dar nu au cazut pe capete. Dificultatea insa nu a sporit foarte mult fata de anul trecut... Daca in antrenamente se comportau bine, nu ar fi crescut vizibil si dificultatea?

cristina561
19th October 2011, 00:51
Mie ceva nu mi se leaga la declaratiile date. Daca la concurs se vedea altceva decat in antrenament, o vedeam pe Ana cu DTY sa zicem si cu sol cu diagonale dificile, cu note de plecare mult mai mari, dar cazand din cauza emotiilor. Ele au facut greseli, dar nu au cazut pe capete. Dificultatea insa nu a sporit foarte mult fata de anul trecut... Daca in antrenamente se comportau bine, nu ar fi crescut vizibil si dificultatea?

e o observatie buna. e adevarat ca fetele au ratat, au batait unele elemente, ca nu s-a vazut determinarea si incrancenarea campionilor, ca nu au reusit sa-si stapaneasca emotiile, dar si in conditiile in care ar fi mers "ceas", tot nu ar fi compensat handicapul dificultatii reduse fata de principalele contracandidate la medalii si tot nu ar fi reusit sa acopere tehnica proasta de la paralele.

AntoniaA
19th October 2011, 02:02
Ma gandeam eu ca Dl Bellu a aplicat o reteta de antrenament mai relaxata acestor fete! Chiar am zis intr-un mesaj anterior daca o mai fi asa de strict fata de cum era cu fetele din generatia Simonei Amanar d eex. Deci acum se vede perioada Forminte cind fetele din punct de vedere fizic au regresat, nu au forta sa lupte de la egal la egal cu americancele.
O sa fie greu pentru toata lumea insa fetele nu sint chiar asa niste mici monstri am convingerea ca s-au trezit la realitate si vor si ele sa colaboreze, nu are sens sa faca presa o isterie din acest rezultat pina la urma cine isi doreste mai mult sa cistige decit ele?

Madalina21
19th October 2011, 02:17
O evolutie dezamagitoare dar la care sincer ma asteptam...in primul rand fetele nu sunt deloc motivate,singura pe care am vazut-o cat de mult si-a dorit sa fie acolo sus a fost Cata,in rest atitudinea gimnastilor romani lasa de dorit si eu zic ca de aici porneste totul.Cum sa spui dupa competitie "Asta e" si inca cu zambetul pe buze?si banuiesc ca stiti la cine ma refer aici.
Pe urma antrenorii sunt total dezinteresati de acesti gimnasti care au nevoie de o incurajare,de o vorba buna i momentul in care gresesc,dar am impresia ca la noi incurajarile si suportul antrenorilor vine doar in momentul cand esti sus,cand decazi,decazut sa ramai.
Iar dupa parerea mea consider ca avem nevoie dupa cum mai zicea cineva pe aici de exercitii cel putin decente din partea fiecarui gimnast la fiecare aparat,pe cand la noi se cam axeaza antrenorii doar pe cate un aparat,maxim 2 cu fiecare gimnast/a.
Ce ma deranjeaza si pe mine e atitudinea presei..pana anul trecut cat erau in varf gimnastii romani,ii ridicau in slavi..acum ca intampina greutati toti arunca cu pietrii in ei si e pacat pt ca performanta cere si suportul conationalilor indiferent ca sunt ziaristi,fani etc.
Cat despre europene nu sunt tare optimista..Rusia vine cu o echipa puternica care cred ca va castiga lejer aurul,dupa care pt locurile 2 si 3 se vor bate mai multe natiuni,sa speram si Romania deoarece imi doresc din suflet ca acesti gimnasti sa se mobilieze si sa reuseasca mai mult pt ca majoritatea au potential.
Un ultim lucru mai vreau sa spun:atmosfera din sanul echipei mi se pare deplorabila,vad americanii,chinezii si alte natii cum stiu sa se incurajeze cu cate o vorba buna si se bucura unii pt altii,intr-un cuvant sunt foarte uniti,pe cand la noi de cand urmaresc eu acest sport nu am vazut asa atmosfera..si cand se felicita intre ei parca sunt siliti de cineva sa faca asta.

Sper cu tarie ca domnii antrenori si stimatii gimnasti se vor implica mai mult,isi vor dori mai cu ardoare sa atinga performantele anterioare.Cat pt lotul viitor deocamdata consider ca le avem doar pe Cata si pe Sandra cand vine vorba de gimnastica feminina,in rest astept mai multa implicare si mai mult antrenament din partea fetelor.

iulia_p
19th October 2011, 09:40
Ma gandeam eu ca Dl Bellu a aplicat o reteta de antrenament mai relaxata acestor fete! Chiar am zis intr-un mesaj anterior daca o mai fi asa de strict fata de cum era cu fetele din generatia Simonei Amanar d eex. Deci acum se vede perioada Forminte cind fetele din punct de vedere fizic au regresat, nu au forta sa lupte de la egal la egal cu americancele.
O sa fie greu pentru toata lumea insa fetele nu sint chiar asa niste mici monstri am convingerea ca s-au trezit la realitate si vor si ele sa colaboreze, nu are sens sa faca presa o isterie din acest rezultat pina la urma cine isi doreste mai mult sa cistige decit ele?
Si eu cred ca a aplicat o reteta de antrenament mai relaxata, poate si la presiunile celor din jur. Si mai cred ca nu mai este dispus la asta: cred ca va exista o discutie de genul "raman, dar fac treaba asa cum stiu eu".
Domnul Belu si doamna Bitang nu mi se par oamenii jumatatilor de masura: facem sau nu facem treaba. Si cred ca acum nimeni nu va mai putea sa gaseasca nimanui o scuza si ca abia acum va incepe iarna lui Belu : cine va rezista, va rezista (si se va urca la anul pe podium, adaug eu).

cristina561
19th October 2011, 11:07
http://www.thecouchgymnast.com/?page_id=1165

step1
19th October 2011, 11:19
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/octavian-belu-isi-asuma-esecul-de-la-campionatele-mondiale-actrite-care-joaca-pasiv-272850.html
http://www.digisport.ro/jocurile-olimpice-singura-consolare/
http://www.digisport.ro/curatenie-dupa-mondiale/

degetica
19th October 2011, 11:33
http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastic...iv-272850.html
http://www.digisport.ro/jocurile-oli...ura-consolare/
http://www.digisport.ro/curatenie-dupa-mondiale/
Al doilea lin k nu se deschide, eu l-am gasit aici, http://www.digisport.ro/video, ultimul de jos.

Dureros ce spune Cata :(

step1
19th October 2011, 12:16
Al doilea lin k nu se deschide, eu l-am gasit aici, http://www.digisport.ro/video, ultimul de jos.

Dureros ce spune Cata :(
...cineva trebuia sa o spuna...

cristina561
19th October 2011, 12:30
imi place de Ponor ca e dura. sper ca atunci cand se va retrage din activitate, sa ia in considerare ideea de a participa la antrenarea lotului de gimnastica. Ponor este o gimnasta exceptionala si cred ca ar putea fi si o antrenoare exceptionala. consider ca prezenta fostelor glorii ale acestui sport, in calitate de antrenori ar ajuta mult, dar pana atunci Catalina are un CE si o editie de JO.

ancaqwe
19th October 2011, 12:38
Catalina si-a trait perioada de razvratire si acum stie clar ce vrea. Fetele trebuie ajutate sa depaseasca faza asta, la urma urmei normala la adolescenta. Trebuie sa vrea si ele, dar sa fie si ajutate. E undeva impartit efortul. Dar adevarat, prima conditie e sa vrea sa fie ajutate

step1
19th October 2011, 13:01
Catalina si-a trait perioada de razvratire si acum stie clar ce vrea. Fetele trebuie ajutate sa depaseasca faza asta, la urma urmei normala la adolescenta. Trebuie sa vrea si ele, dar sa fie si ajutate. E undeva impartit efortul. Dar adevarat, prima conditie e sa vrea sa fie ajutate

Dar si-a trait perioada de razvratire dupa ce a obtinut trei titluri olimpice! Asta face marea diferenta!

ancaqwe
19th October 2011, 13:09
Dar si-a trait perioada de razvratire dupa ce a obtinut trei titluri olimpice! Asta face marea diferenta!

asta asa e. fetele trebuie sa aleaga. e pacat pentru munca lor de atatia ani sa renunte acum la medalii

Cata_RB
19th October 2011, 13:13
Anca, ai dreptate si tocmai de-asta eu cred ca prezenta Catalinei e un mare avantaj pentru ele, le poate ajuta sa se motiveze. Ea stie cum e de ambele parti ale "baricadei", stie cum gandesc ele si acum, si cum vor gandi mai tarziu.

LuisaGym
19th October 2011, 13:30
Mie nu-mi prea place atitudinea asta fata de fete. Adica daca mai cadea o chinezoiaca la paralele si Romania lua bronzul cu echipa nu se mai plangeau ca din doua in doua luni vor sa se lase de gimnastica? Imi imaginez cam cum ar fi aratat stirile daca fetele se intorceau cu bronzul pe echipe. Si totusi desi Porgras e comentata prin reviste ca s-a multumit cu un premiu de eleganta dar ea a contribuit substantial la totalul pe echipa. Porgras a avut cea mai mare nota la barna (mai mare decat Catalina) si cea mai mare nota la paralele. Asta de ce n-o recunoaste nimeni?

Um... Catalina oare nu-si aduce aminte ca in vara lui 2005 lotul s-a desfiintat in mare parte pentru ca fetele (ea, Leonida, Eremia) fugeau noaptea la discoteca? Oare care e diferenta dintre o ratare la barna in calificari si una in finala pe aparate? Oare ea nu e dupa 3 incercari esuate (2005, 2007, 2011) de a lua aurul la mondiale la barna? Fetele celelalte de ce nu au dreptul sa rateze si sa-si doreasca sa mai faca si altceva: discoteca, shopping, baieti. Bravo ei ca poate, o admir foarte mult pentru talentul si determinarea ei dar cred ca ceea ce comenteaza ea despre fete ar fi avut mai multa greutate daca se intorcea cu o medalie la barna. Si acu sunt nesimtita ca spun lucru asta dar imi aduc aminte ca la CE 2004 a venit la noi o doamna arbitra care ne-a spus ca Ponor este o gimnasta extroardinara pacat insa ca refuza sa se antreneze la paralele pentru ca ar avea sanse sa fie campioana olimpica. Acu nu stiu daca arbitra aceea a mintit sau nu dar nu cred ca iesea fum fara foc.


Um... dar oare B&B si federatia nu stiau ce dificultate au celelalte echipe? Daca nu rata nimeni de la noi, de la China si de la Rusia oare cam cum ar fi explicat diferenta? Pentru ca fara ratari Rusia si China ar fi fost muuuult deasupra Romaniei. Chiar nu se stia ca fetele noastre vin slab pregatite de la cluburi la paralele? Chiar era o surpriza ca Haidu e emotiva in concursuri? A fost chiar asa o idee buna sa o lase pe Haidu sa inceapa concursul?

cristina561
19th October 2011, 13:44
Mie nu-mi prea place atitudinea asta fata de fete. Adica daca mai cadea o chinezoiaca la paralele si Romania lua bronzul cu echipa nu se mai plangeau ca din doua in doua luni vor sa se lase de gimnastica? Imi imaginez cam cum ar fi aratat stirile daca fetele se intorceau cu bronzul pe echipe. Totusi Porgras a contribuit si ea substantial la totalul pe echipa.
Porgras a avut cea mai mare nota la barna si cea mai mare nota la paralele. Asta de ce n-o recunoaste nimeni?

Um... Catalina oare nu-si aduce aminte ca in vara lui 2005 lotul s-a desfiintat in mare parte pentru ca fetele (ea, Leonida, Eremia) fugeau noaptea la discoteca? Oare care e diferenta dintre o ratare la barna in calificari si una in finala pe aparate? Oare ea nu e dupa 3 incercari esuate (2005, 2007, 2011) de a lua aurul la mondiale la barna? Fetele celelalte de ce nu au dreptul sa rateze si sa-si doreasca sa mai faca si altceva: discoteca, shopping, baieti. Bravo ei ca poate, o admir foarte mult pentru talentul si determinarea ei dar cred ca ceea ce comenteaza ea despre fete ar fi avut mai multa greutate daca se intorcea cu o medalie la barna.

Um... dar oare B&B si federatia nu stiau ce dificultate au celelalte echipe? Daca nu rata nimeni de la noi, de la China si de la Rusia oare cam cum ar fi explicat diferenta? Pentru ca fara ratari Rusia si China ar fi fost muuuult deasupra Romaniei. Chiar nu se stia ca fetele noastre vin slab pregatite de la cluburi la paralele? Chiar era o surpriza ca Haidu e emotiva in concursuri? A fost chiar asa o idee buna sa o lase pe Haidu sa inceapa concursul?

e buna si observatia ta. toti tb sa isi asume responsabilitatea rezultatelor obtinute. ma gandesc ca, poate, Belu ar fi dorit sa puna in practica tipul de antrenamente care a adus medalii si cineva l-a oprit. i s-o fi spus "s-o lase mai moale". imi amintesc ca anul trecut in noiembrie era anuntata introducerea "unora dintre cele mai dificile elemente din codul de puntaj", iar "ana porgras are o noua saritura". dupa un an ne trezim cam cu aceeasi dificultate ca in 2010. e ff posibil ca intre ceea ce au pus antrenorii pe hartie si ceea ce s-a intamplat in mod real in sala de antrenamente sa fie o prapastie uriasa. nu cred ca antrenorii nu stiau ce dificultate au ex celor trei mari echipe, nu cred ca nu au vrut sa se prezinte cu sarituri mai dificile, cu barne ff bune si cu soluri de peste 6.0. eu cred ca au vrut, dar nu s-a putut.
nu stim care este atitudinea unora si altora la antrenamente.
in ultima instanta, ma repet, toata lumea tb sa-si asume responsabiliatea: gimnaste, antrenori, federatie. a arunca vina pe unii sau altii in acest moment, nu e productiv.

degetica
19th October 2011, 14:01
Pai d-nul Bellu a zis ca isi asuma esecul. Problema lui e de ce nu executa fetele exercitiile in concurs ca la antrenament.
Asta tine de nr de repetari de obicei si de rezistenta fizica la efort, exact cum a declarat. Nu a spus nicaieri ca nu sunt talentate sau ca nu se poate face echipa cu ele....
dupa ce esti campion olmpic, normal ca te relaxezi nitel.
la fetele de acuma nu se pune problema ca nu muncesc , cred eu, ci ca nu sunt f constiente de telul lor. Ele cu ele, singure in oglinda.

Ana_Kitano
19th October 2011, 14:35
Faza este ca ..viata-i dura ...a fi campion este greu ..exista o competitie extraordinar de grea de aceea si munca fetelor trebuie sa fie extraordinar de multa ..gimnastica-i un sport care doare ..strangi din dinti si tragi tare de tine..doar daca te dedici 100% acestui sport poti obtine performanta ..aici mediocritatea nu-si are rostul..acum sa fim sinceri ..ati vazut ce bune sunt americancele..de Komova nu mai zic iar chinezoaicele aproape nici o ratare ...noi cu ele o sa ne luptam ...si cum spuneam gloria asta nu tine multi ani asa ca daca nu prind trenul acesta care trece prin gara lor..apoi va fi prea tarziu...eu am incredere in ele..poate ca ne trebuia dusul asta rece ...si pana la urma Dl Belu este in cartea recordurilor cu cele mai multe medalii asa ca eu zic ca stie ce sa faca in continuare....

imbo
19th October 2011, 16:22
-,,Aceste fete au avut conditii ce nu au avut nici Americancele !!!S-a invartit totul in jurul lor !!"Aceste cuvinte pe care le-a zis domnul Bellu sunt adevarate !!Va rog sa nu mai dati vina nici pe fete nici pe antrenori !!Daca nu am castigat nici o medalie poate e de bine pt ca trebuie sa ne trezim la realitate !Eu sunt sigura ca dupa acest Campionat Mondial o sa vedem o alta fata a echipei Romaniei !!Sa nu uitam de Rusia care a trecut o perioada similara ( 2008 Bejing )!Si iata acum au revenit puternic in elita mondiala!
-Daca ei au reusit si noi o sa reusim !!
-Gimnastica nu are a face cu economia tarii sau politica !!De cand ma stiu la noi in tara a fost greu si foarte greu !!Intarbati generatiie anterioare de exemplu pe Kati Szabo cati bani a primit ea pentru o medalie ???Sa stiti ca o sa ramaneti surprins de raspunsurile ei !!
-Si sa nu uitati ca Catalina a renuntat la Renta viagera pt a fi in echipa feminina de gimnastica !!Nu cred ca se da ea batuta !!
-De si nu ma bucur ca nu am castigat nici o medalie ,dar asa simt in acest moment ca ;tot raul e spre bine !!
Cea mai dezamagita sunt de Amalia ,nu pentru exercitiile ei ,ci pentru atitudinea ei de indiferenta !!Daca gresesc imi cer iertare dar vreau sa o vad ca se lupta ,se zdrobeste !!Cu aceasta atitudina o vad anul ce vine pe dinafara!! Si tare nu as vrea sa se intample acest lucru !! Trezirea fetelor ,voi credeti ca SUA ,Rusi ,China doarme in timp in care voi sunteti in sala ????
-Foarte mult as vrea ca in urmatoarele zile sa vedem ce au hotarat antrenorii !!Am incredere in ei !!

Xtreem22
19th October 2011, 16:36
Stiti cumva daca sistemul de la JO cu echipa de doar 5 gimnaste se va aplica si la Europene?...sau vor fi tot 6 ca la aceste CM?.....pentru ca eu o vad mult mai motivata pe Bulimar sa-si imbunatateasca exercitiile si sa intre in echipa decat pe Haidu sau Racea (asta presupunand ca Sandra si Catalina vor fi sanatoase)... De Chelaru imi pare rau ca a regresat anul asta din cauza operatiei la abdomen :( - fara un paralel acceptabil si o saritura mai valoroasa decat DTY-ul nu va prinde echipa nici macar la Europene :(

Madalina21
19th October 2011, 16:44
Triste cuvinte din partea Catalinei,acum s-a vazut cine vrea intr-adevar sa faca performanta.Probabil la noi si asta e o problema,fetele cum intampina greutati prefera sa se lase de gimnastica,asta nu e o solutie..nu suntem singurii care am trecut prin greutati,echipele mari mai trebuie sa treaca si prin asemenea momente,in schimb atitudinea fetelor trebuie schimbata,altfel o sa vedem o prabusire completa a echipei si e pacat de talentul fetelor si de orele de munca petrecute in sala de antrenamente.

mikeyy
19th October 2011, 18:26
Amenintarile astea ca se retrag din 2 in 2 luni sunt mostenite de pe vremea stim-noi-cui. Acolo functionau din plin. Din pacate, observ ca inca ne urmareste perioada 2006-2010 si nu reusim sa scapam. Grrr

Iar referitor la shopping. Nu consider ca este un lucru rau, atata timp cat nu iti influenteaza pregatirea. Doar mai au si ele nevoie de timp liber si sa se deconecteze de la rutina zilnica. Insa imi e teama ca intr-adevar le influenteaza intr-o oarecare masura, altfel nu ar fi spus Catalina. Larisa spunea intr-un interviu ca una dintre cele mai mari pasiuni ale ei este sa mearga in mall, la cumparaturi. Dar vad ca ea se tine de treaba fara probleme. Deci se poate!

sandagym
19th October 2011, 18:43
Si eu cred ca fetele trebuie sa se si relaxeze si sa isi dezvolte pasiunile, insa totul pana la un punct. Atunci cand toate aceste activitati trec pe planul intai, iar gimnastica ramane in urma, apar problemele. Cat timp vrei sa faci gimnastica de performanta, te tii serios de ea! Dupa ce te lasi, ai tot timpul din lume pentru alte chestii...Pentru ca s-ar putea ca la un moment dat sa regreti ca nu ti-ai stiut selecta prioritatile, si s-ar putea sa fie prea tarziu.

mikeyy
19th October 2011, 20:14
Ati vazut ce articol a aparut in Freedom? Noroc cu Ana Branza, care a a luat atitudine pe facebook, ca altfel nu aflam.
Foarte urat!!!

Cata_RB
19th October 2011, 20:23
Eu nu stiu exact care articol...ca au fost prea multe de toata jena in ultima saptamana. Nimic nou.

cristina.t
19th October 2011, 21:00
Buna seara,

Personal nu vad nimic rau in faptul ca fetelor le place sa faca cumparaturi atata timp cat se concentreaza in sala si-si fac bine antrenamentele sau concursurile. Fiecare are o pasiune pentru ceva ce nu tine de activitatea sa zilnica: scoala, antrenament, serviciu.

Cat despre amenintari as rezolva foarte repede problema. Vrei sa te lasi de gimnastica? Foarte bine, esti libera, ma pot prezenta la o competitie numai cu acele fete care doresc sa faca gimnastica, nu tin neaparat sa am un rezultat pe echipe sau sa am o echipa. De altfel cred ca s-a mai intamplat la noi lucru asta inainte de 2004 la europenele din Patras (2002, daca nu ma insel).
Eu cred ca acum traim intr-o lume libera in care fiecare decide sa faca ce vrea si cum vrea in limitele legii si nu mai poti forta o gimnasta sa-si continue activitatea, dar nici nu o poti pastra pe langa cele care-si doresc un rezultat si vad in gimnastica reusita lor personala in viata.

Tot timpul ne plangem ca nu avem suficiente fetite care sa faca gimnastica dar cred ca sistemul asta 5-4-3 ne avantajeaza foarte mult tocmai fiindca nu mai ai nevoie de un lot numeros. Cateva fete talentate, muncitoare care sa-si doreasca sa straluceasca.

Si da, spun si eu ca domnul Belu, fetele din lotul nostru de gimnastica au conditii mult mai bune ca americancele. Fetele noastre nu-si platesc sesiunile de antrenamente, antrenorii, coregrafii, cantonamentele, deplasarile pe la unele concursuri interne s.a.m.d. Ale noastre trebuie doar sa se concentreze pe gimnastica si nimic mai mult.

degetica
19th October 2011, 21:18
da, dar nu shopping inainte de finalele pe aparate. Despre asta e vorba.

am citit ultimu articol din Libertatea. Apoi alora sa le fie rusine. Dar nu cred ca stiu ce inseamna aia :(

ancaqwe
19th October 2011, 21:28
ce e freedom? o revista?

cine a facut shopping inainte de finalele pe aparate?

degetica
19th October 2011, 21:35
pai asa se intelege din ce zicea Cata in ziar, ca atunci cand se merge la concursuri, sa se gandeasca fetele mai mult la antrenament decat la mers la shopping.
in fine, astea sunt asa, discutii cam sterile, daca luau medalii nu se mai sesiza nimeni de preocuparile exterioare.
Nici noi n-ar trebui, probabil toti sunt f f f suparati acuma

ancaqwe
19th October 2011, 21:41
mi-am dat seama ce e freedom :))) scuzati, pana temporara de neuroni functionali!

LuisaGym
19th October 2011, 21:42
Nu vad ce sens are spalatul rufelor in public. Mai mult rau face. Echipa Romaniei mai degraba si-ar vedea de antrenamente pentru Olipiada pt ca celelalte echipe nu le-asteapa.

ancaqwe
19th October 2011, 21:50
lasand la o parte faptul ca ziarul respectiv e un mic gunoi, ziaristul respectiv no comment, chiar nu vad care ar fi problema sa fie adevarat. nu inteleg unde e senzationatul.
rusine, mare rusine celui care scris asta

Cata_RB
19th October 2011, 21:52
Acuma nu zice nimeni sa nu aiba fetele un hobby, Doamne fereste! Probabil e doar un mod de-a spune ca e nevoie de un pic mai multa ambitie.

Nu dati atentie acelor articole...scriu si ei sa se afle in treaba, ducand la extrem. Tot ce se scrie acolo trebuie filtrat foarte atent. Astfel de articole, care fac din tantar armasar fara sa se dea o sursa clara sau un fir logic al povestii, nu sunt de luat in seama.

degetica
19th October 2011, 21:54
pai din ce sa traiasca, din asta se hranesc. Ar fi aparut si mai devrem,e articolele, dar deh, alte vedete omoara oameni pe sosele si au capatat mai mult spatiu.
Sper doar sa nu cada in plasa fetele si sa-si vada de treaba. Sau sa le ambitioneze.

alexa_andra
19th October 2011, 21:57
Um... Catalina oare nu-si aduce aminte ca in vara lui 2005 lotul s-a desfiintat in mare parte pentru ca fetele (ea, Leonida, Eremia) fugeau noaptea la discoteca? Oare care e diferenta dintre o ratare la barna in calificari si una in finala pe aparate? Oare ea nu e dupa 3 incercari esuate (2005, 2007, 2011) de a lua aurul la mondiale la barna? Fetele celelalte de ce nu au dreptul sa rateze si sa-si doreasca sa mai faca si altceva: discoteca, shopping, baieti. Bravo ei ca poate, o admir foarte mult pentru talentul si determinarea ei dar cred ca ceea ce comenteaza ea despre fete ar fi avut mai multa greutate daca se intorcea cu o medalie la barna.
De acord cu tot ce ai scris!
Prin ce a declarat, Catalina nu e "team-player". Sunt convinsa ca ce spune despre retragere i-a fost spus ca intre colege, caci daca aceste "vaicareli" s-ar fi repetat din 2 in 2 luni in fata B&B, retragerea ar fi avut loc de multa vreme, cum si voi ati sesizat! Catalina nu avea nici cel mai mic drept sa spuna asta! Daca avea o problema legata de colege, trebuia s-o discute cu antrenorii, nu cu presa. Rezultatul unei astfel de "scapari" il cititi in fituica amintita mai sus si il veti vedea si in altele...

Cat despre urechiatii biblici ai presei romanesti: mi-e rusine ca sunt romani! Da, ei, ca eu n-am motive!



Si da, spun si eu ca domnul Belu, fetele din lotul nostru de gimnastica au conditii mult mai bune ca americancele. Fetele noastre nu-si platesc sesiunile de antrenamente, antrenorii, coregrafii, cantonamentele, deplasarile pe la unele concursuri interne s.a.m.d.
Exista o vorba po****ra: "De cati bani, atata peste". Dl Bellu ori n-a realizat ce spune, ori a facut-o cu rea intentie! NU au aceleasi conditii!
Singura chstie cu plus fata de SUA e aportul antrenorilor de Cartea Recordurilor! Minusuri, in schimb, sunt! Si sa nu-mi spuneti ca n-au a face conditiile sociale, politice, financiare, ca sunt "doar scuze"! Cand va folosi cineva drept scuza - pt "decaderea" gimnasticii- lipsa de bazine de inot din tara, o sa cred povestea!

degetica
19th October 2011, 22:11
eu nu cred ca ar fi vb Catalina la Tv si in presa(libertatea au luat din ce a zis ea pt tv) daca nu era totul pe fata, daca nu stiau antrenorii totul. daca nu era teamplayer, nu s-ar fi intors la antrenamente. Ca e mai mult decat mega realizata.

camigym
19th October 2011, 22:25
Eu inteleg din toate astea ca Bellu n-ar fi avut mana libera la lot. Poate si de aceea si-a aratat nemultumirea, stand departe da podiumul de concurs. Poate ca a vrut sa demonstreze cuiva ca nu se poate sa iei medalii daca faci pregatire usoara "ca sa nu se supere fetele"(asta e de la mine). Si cred ca abia de acum inainte va incepe pregatirea adevarata. Si are dreptate: cine rezista, va ramane. Sper doar ca Didi mic va rezista.

step1
19th October 2011, 23:10
Eu sunt lamurit in sinea mea in privinta declaratiilor Catalinei.A zis ! Punct.Si cumva ,cineva trebuia sa o spuna.
O prima "tusa" in acest tablou al declaratiilor ( cronici anuntate )ii apartine domnului Bellu care n interviul acordat Annei ( Gymnastik),a atentionat ca Ana nu mai este cea din 2009 sau 2010,ca s-a schimbat,ca este o domnisoara draguta,cocheta (nu imi amintesc exact terminologia folosita dar se poate revedea interviul daca se doreste acuratetea reproducerii textuale),ca are preocupari dar ca spera sa fie suficient de inteligenta sa munceasca si sa isi valorifice sansa si talentul.Aceasta a fost o declaratie nuantata,decenta,limitata de calitatea lui de antrenor.
Catalina si-a aratat apoi nemultumirea inca in timpul desfasurarii concursului ,la Tokyo ,cum bine stim cu totii,intr-un anume loc( nu numesc pentru a nu crea eventuale neplaceri) iar aceste nemultumiri au rabufnit si public ,in mass-media,in mai multe publicatii.
Nu o sa mai comentez si eu ceea ce deja s-a comentat.Voi spune doar ca este bine ca se incearca trezirea la realitate,prin diferite mijloace si diferite voci(Nadia,Stoica,Bellu,Ponor)
Paradoxal ,este bine chiar si ca nu am castigat nici o medalie acum pentru ca este posibili ca o medalie,de orice culoare,sa ne fi alimentat starea de bine,de autosuficienta si asta ar ne-ar fi daunat in perspectiva Jocurilor Olimpice.
Ma opresc aici ..si ca sa schimbam putin registrul,poate ar fi mai interesant sa comentam pe marginea acestui articol:
http://www.american-gymnast.com/agtc/index.php/2011/10/07/worlds-analysis-is-romania-in-it-or-not/

lalalilu
20th October 2011, 01:09
wow si eu care credeam ca gimnastica va scapa de scandalurile din presa. Rusine acelor jurnalisti tendentiosi. :rosu:
Mie nu mi se pare un semn bun ceea ce a declarat Ponor. Nu era rolul ei sa dezvaluie ceea se se intampla in lot. In felul asta a tradat increderea si complicitatea care exista intre fete. Cu totii i-am inteles deceptia, dar o adevarata colega ar fi asumat rezulatul echipei asa cum a fost. Cred ca era rolul antrenorilor sa sublinieze punctele slabe, ceea ce au si facut, nu al ei. Ce incredere sa mai aiba celelalte si ce dorinta de a reveni alaturi de ea in echipa. Aceste declaratii nu trebuiau facute publice. Nu fac decat sa alimenteze discordia. Sincer, nu m-as mira daca unele din fete vor dori sa intrerupa gimnastica de-adevaratealea.
Sper sa intru in panica degeaba si sa ma insel teribil asupra acestei viziuni apocaliptice.

degetica
20th October 2011, 01:25
Mie nu mi se pare un semn bun ceea ce a declarat Ponor. Nu era rolul ei sa dezvaluie ceea se se intampla in lot. In felul asta a tradat increderea si complicitatea care exista intre fete. .


si daca nu exista?:(

Cata_RB
20th October 2011, 01:38
Intr-adevar, Catalina nu e cea mai diplomata persoana. Insa se pare ca are dreptate. In ultima vreme a mai sugerat unele chestii similare si parerea mea e ca antrenorii i-ar fi spus sa pastreze in interiorul lotului, daca nu erau de acord cu acel gen de declaratii.

elle
20th October 2011, 03:14
Tin minte dupa Beijing, dupa ce a castigat Sandra medalia de aur, Catalina a dat niste declaratii la prosport ca Sandra nu ar fi meritat-o pentru ca nu prea avea un exercitiu dificil. Am sperat atunci ca o fi fost o gafa a presei... dar nu mai stiu acum. Nu prea imi place ce rol isi asuma Catalina -- ea este ultima venita la lot, nu le prea stie pe fete prea bine. O fi castigat ea multe titluri inainte dar totusi este la lot in rol de sportiva nu antrenor, deci nu are dreptul sa le critice pe celalalte... mai ales in public. Si... daca se stia ca exista frictiune intre Catalina si celalalte fete, de ce au facut-o B&B lider al echipi? Eu i-as fi dat rolul lui Diana -- si ea are experienta (vice campioana mondiala&europeana), dar in plus se intelege mai bine cu celalalte si cred ca ar fi putut sa le incurajeze mai bine.

21mai
20th October 2011, 07:48
Articolul cu forminte l ati citit? Vad ca nu s-a sesizat nimeni:). Parerea mea este ca performantele extraordinare ale Catalinei, inclusiv revenirea la o asa forma dupa o perioada asa de scurta de pregatire nu ii da dreptul de a si asuma rolul judecatorului. A facut asta si in 2007 dar atunci eram in era forminte si il innvinuiam pe el; acum insa sunt belu si bitang, care pot spune f bine care sunt problemele, nu au nevoie de traducator sau avocat. Sandra de ex daca a fost dubla campioana europeana nu si-a permis sa zica de ana ca nu s-a trezit la realitate..e vorba de atitudine..Cat despre antrenori, nu stiu daca l-au oprit pe belu sa nu antreneze cum doreste, dar sa arunci vina pe fete in public, fie ea chiar reala, nu este de niciun folos, doar da apa la moara jurnalistilor de 2 lei si poate le demoralizeaza si mai mult pe unele fete. Solutia nu este sa desfiintezi echipa, sa dai in fete samd; trebuie gandita pe termen lung cu un aport considerabil al federatiei si atata timp cat nu vom practica si noi sistemul descentralizat de pregatire; nu vom putea avea si alta perspectiva. Generratia actuala cred ca ar mai bine motivata daca ar avea un club de gimnastica aproape de casa, daca ar avea un program pt gym si restul sa isi permita shopping si alte vise de copii. Orice copil, dar si un adult daca ii spui ca acela este un fruct oprit, din acela va dori si mai mult sa ia. Este o limita psihologica pe care toti o avem. Constat cu tristete cati oameni de pe acest forum ii dau dreptate catalinei, antrenorilor; dupa ce inainte aruncau cu pietre in toti cei care aveau ceva negativ de zis despre fete, bine ca vorba nu e pe bani..nu vreau sa dati in cap fetelor pt ca isi doresc timp liber si o viata normala(americancele au asta si poate de aceea au asemenea performante); ele nu au maturitatea catalinei(ea a facut lucruri mai grave decat acestew fete in anii de adolescente), se simt private de niste chestii absolut normale pt lumea 'de afara' si nu prea stiu ce vor..nu le gasesc scuze, doar incerc sa vad in ansamblu, peste aceste insuccese marunte si sa imi dau seama ca sistemul centralizat nu mai functioneaza sau poate ca ar fi bine sa coexiste cu cel descentralizat, sper ca belu sa poata lua in calcul si optiunea aceasta..

iulia_p
20th October 2011, 08:31
Eu cred ca, in timp ce au o reteta a succesului cu restrictii si centralizare si cantonament permanent, pe cea a succesului cu libertate inca nu o au antrenorii.
Eu zic ca nu sunt de condamnat - si reteta initiala a fost perfectionata totusi in ani - pana s-a ajuns la dominatia mondiala pe care a avut-o Romania. Cred ca in timp se vor obisnui si cu noul tip de gimnasta si cu noul cod de punctaj. Sper ca nu vor renunta la primul obstacol si nici nu par genul de oameni care sa o faca.
Intre timp, ca strategie de abordare, eu as indeparta "elementele negative" (imi pare rau sa spun asta, dar cu siguranta exista un nucleu iar celelalte se iau una dupa cealalta) si as munci pe branci cu ce mai am: gimnaste mature care au experimentat libertatea si si-au dat seama ca nu e mare lucru de capul ei, gimnaste mici, care inca sunt dornice de medalii, plus cele care raman din nucleu vechi.
Foarte important mi s-ar parea ca fetele sa nu fie "trimise la cluburi", ci sa se infiinteze un fel de lot sau loturi secundare, la Deva si Onesti de exemplu, de unde cele care pot si vor sa fie promovate la lotul mare. In felul acesta va exista si o competitivitate, pentru ca se vor bate pentru un loc in echipa, poate vor creste si se vor maturiza si vor intelege mai bine ceea ce e cu adevarat important, nu stiu. Plus pregatire impreuna din cand in cand, un fel de "campuri" unde sa se vada progresul.
Si ar mai trebui neaparat gasita o solutie pentru paralele. Va fi cumplit de greu la ce bani sunt, ganditi-va ca fac un efort si aduc un antrenor/consultant din afara pentru junioare, dar nu vreau sa ma pun in pielea antrenorului de barna, de exemplu, care antreneaza pe 1000 de lei, lucrand cot la cot cu antrenorul din afara de paralele, care incaseaza 5000 de euro...
O solutie pe care o putem avea cred este sa ii trimita pe cativa sa stea pe langa vreun lot cu care ne avem bine, cel al marii Britanii de exemplu. Ca si fetele britanice stiu ca erau primite sa se antreneze cu noi si sigur nu au stat degeaba si au invatat destule antrenorii.
Eu nu mi-am pierdut increderea ca problemele se vor solutiona cumva.

Ana_Kitano
20th October 2011, 09:23
Parerea mea este ca in sport vorbesc doar rezultatele..iar Catalina ..DAAA !!!..si-a castigat dreptul de-a vorbi uitandu-ne la rezultate ...unele gimnaste sunt simpatice..eu una o ador pe Chelaru..unele sunt frumoase si elegante ,Ana,..Sandra are si ea un aur olimpic dar nu are 3 ca si Catalina...eu cred ca asta trebuie sa invete fetele noastre ..doar rezultatele vorbesc ..iar ca sa ajungi sa ai rezultatele acelea trebuie sa te lasi pe mana celor care stiu cum sa ajungi acolo..si sa vii si tu cu plusul de munca..cum spuneam ..sa te dea afara din sala antrenorii...iar inmomentul cand stii si ai incredere in tine ca esti foarte bun...fara a te baza pe `poate cad chinezoaicele de pe barna`..atunci in concursuri vei avea exercitii fara greseala..deoarece STII ca esti cel mai bun...stiti ca eu le ador pe fete si le iubesc oricum ar fi ...dar cand zici: asta este ..atat s-a putut ..fiecare a stiut in sinea lui ca nu-i foarte BUN..nu au avut incredere in ele ...am fost in sala..am vazut atitudinea din echipa noastra ...au fost `moi` ca sa zic asa..singura care a calcat apasat pe covorul de concurs a fost CATALINA..cum spunea si Nadia nu o pot oprii antrenorii ...(Catalina va veni cu o mare surpriza la olimpiada)...cred ca datorita faptului acesta, CATALINA-i singura care si-a castigat dreptul de-a vorbi...chiar daca initial m-a durut ca nu au castigat nici o medalie eu acum sunt fericita ..privind acum la rece deoarece isi vor da seama ca in gimnastica mediocritatea nu-si are rostul..si vor stii ca nu mai merge cu ..stam in echipa ca suntem bune..ci cu stam in echipa ca suntem CELE MAI BUNE...imi cer scuze daca tonul a parut putin acuzator..dar este realitatea care ne inconjoara chiar daca de multe ori realitatea nu ne convine!

degetica
20th October 2011, 10:08
eu sunt absolut convinsa ca nu pleaca nimeni nicaieri. Mai cred ca fetelor nu li se imputa lipsa de rezultate cat lipsa de patima pt concurs. Si Horkina era preocupata de ....chestii exterioare gimnasticii :D , dar la ea , dorinta de a fi pe podium era prima.

Anicia Juliana
20th October 2011, 10:57
Daca incepem iar sa dezbatem ce-a zis Catalina, de ce-a zis, n-am invatat nimic. Vedeti ca Bellu si Bitang au formulat niste lucruri pentru prima data de cand au venit la lot: aceste fete nu au "patima pt concurs" (bine spus, degetica). Toti ne-am mirat de aluziile legate de Ana, Ama, venite tot din partea dansilor. Drept urmare, Cata si-a permis sa puna punctul pe i. Totul face parte dintr-un context, haideti sa nu judecam noi cine ce are dreptul sa zica!

lalalilu
20th October 2011, 11:11
si daca nu exista?:(
daca nu exista complicitate si incredere e cu atat mai grav.
dar asta nu inseamna ca nu o consider pe Catalina demna de a fi lidera echipei. Prin prisma rezultatelor pe care le-a obtinut de-a lungul timpul e singura indreptatita sa pretinda la rolul de motor, lider, chef, etc. Nu e niciun dubiu aici. Doar ca, prin asemenea delcaratii intretine tensiunea.

AntoniaA
20th October 2011, 12:23
Nu poate functiona pe termen scurt un sistem descentralizat la noi din lipsa infrastructurii in gimnastica. Cind Romania se va regresa economic atunci poate ca lucrurile se vor aseza si in sport in general.
Si inca ceva sa vedeti cum si-ar schimba unele fete atitudinea daca parintii lor ar plati bani grei ca ele sa faca gimnastica de performanta. Asa cum platesc parintii celor din SUa sau Australia sau orice tara din vest in general. Pina sa ajunga fetele care au cistigat acum arul mondial cu echipa SUA la lotul olimpic au platit parintii din buzunar.
La noi buba pleaca de la atitudine, de la mentalitate. Aici fara sa mi-o luati in nume de rau copii la scoala in general sint invatati ca noi australienii putem sa facem orice, tara asta este perfecta. Sint crescuti cu o atitudine de invingator chiar daca lucrurile nu stau in realitate chiar asa. Ce sa mai zicem de SUA toata lumea stie ca patriotismul este cava care le curge prin vene. Americancele chiar cred ca sint cele mai bune.
Acum cum le facem pe ale noastre sa aiba aceasta atitudine? Aici este nevoie de un psiholog mai trecut prin viata la lot care sa le induca starea asta de " eu sint cea mai tare". Cu birfe, cu spalat rufele in public fetele nu cistiga nimic acum. Eu zic ca solutia vine de la foarte multa munca 5 ore pe zi nu sint suficiente, de la specializare pe aparate macar 3 daca se poate si comunicare perfecta intre ele, antrenor si psiholog.

cristina.t
22nd October 2011, 16:38
Mi-am inchipuit eu ca ceea ce s-a intamplat la aceste campionate in concursul AA nu va ramane fara raspuns din partea Rusiei. Aici e confirmarea: http://www.gymnastike.org/coverage/240242-World-Gymnastics-Championships-Tokyo-2011/video/511131-Russian-Gymnastics-Federation-Angry-About-World-Championships-Judging
Intr-un fel ma bucur ca s-a intamplat asa ceva si ca de data aceasta i s-a intamplat Rusiei. Daca e sa vorbim de polite platite cred ca au platit pentru cat de mult ne-au neindreptatit pe noi in trecut, mai ales in perioada Danielei Silivas.

AntoniaA
23rd October 2011, 11:36
Am revazut concursul de doua ori si pot spune ca amator fireste ca americancele de acum arata exact ca echipa Roamniei din anii 1999-2000. Sint puternice, tehnice si au constanta in executii. Au o generatie foarte bine pregatita mai ales la sarituri sint excelente. Rusoaicele arata diferit sint mai expresive, dar codul din ziua de azi favorizeaza gimnastele puternice si tehnice si cu asta lucram pina la urma. De ce sa se plinga rusii de arbitraj? Tocmai ei vorbesc de subiectivism?
Apoi daca Wieber a cistigat cu nota aia la paralele ma gindeam ca poate Catalina incearca pina la urma sa faca si paralelele. Va dati seama ca poate sa-si perfectioneze celalalte 3 aparate si daca vine cu un exercitiu facut destept care sa speculeze codul notat macar cu 13.750 -14.0 poate sa produca surpriza olimpiadei!

anna.09
26th October 2011, 17:45
Eu nu am urmarit mondialele "in direct" dar am senzatia ca nici voi nu ati vazut pana acum toate evolutiile din calificari:
http://www.youtube.com/user/piibunina#p/u/18/KEAYoxyV08c
Sunt mai multe la acest user. Sorry daca le-ati mai vazut.

Cata_RB
26th October 2011, 17:49
Nu le-am mai vazut! Au fost foarte putine filmulete cu romancele. Vad ca unele sunt noi-noute.
Mersi Oana!! :)

anna.09
26th October 2011, 18:02
Cam micute notele E la paralele. Erau tare odihnite arbitrele!
Stim ce s-a intamplat cu D-ul Ameliei in finala pe echipe? Ce nu a primit?

ancaqwe
26th October 2011, 18:16
merci Oana! nu le vazusem
cred ca Raluca si-a facut aproape de maxim paralelul. In general numai trecerea de la bara mica la bara mare putea fi un pic mai cursiva, dar nu cu mult (ma refer la cum executa ea)
eu tot am ramas cu paralelul Inshinei in cap :D

puteti sa ziceti ce vreti, dar eu o vad pe Diana B. in echipa la anul... si-a imbunatatit f mult executia la paralele. Imi place cum arata acolo. Daca nu cadea la Shaposhnikova, cat avea D-ul? Sau tot 5.5 era?
Mie tot mi se pare ca fetele de acum executa mult mai bine la paralele decat cele din '96 incoace (bine, cu exceptii, cum sunt Ponor, Izbasa).

anna.09
26th October 2011, 18:30
Da, in ciuda celor 2 mari probleme Didi a lucrat foarte frumos si la paralel si la barna. A fost foarte atenta la tinuta! Tot asa si mai departe, Didi!

5.6 e D-ul ei la paralel. In calificari i-au dat 5.4. Nu a prins bara deloc la Shaposhnikova?

Cata_RB
26th October 2011, 18:40
Mie tot mi se pare ca fetele de acum executa mult mai bine la paralele decat cele din '96 incoace (bine, cu exceptii, cum sunt Ponor, Izbasa).

Ia in calcul ca regula cu elementele terminate in stand pe maini e relativ recenta. Nu stiu aproape nimic despre paralelele pe codul vechi...dar e greu de comparat, pentru ca se cerea altceva.



5.6 e D-ul ei la paralel. In calificari i-au dat 5.4. Nu a prins bara deloc la Shaposhnikova?

Ba da, a prins-o clar si apoi a scapat.

anna.09
26th October 2011, 18:47
.



Ba da, a prins-o clar si apoi a scapat.

Atunci..sa nu fie de acolo diferenta?
Voiam sa mai adaug, referitor la D-ul ei potential ca la nationale ea a mai facut si stalder 360 ceea ce inseamna un D de 5.7

Nu prea inteleg de ce intre nationale si CM D-urile au mai scazut in loc sa creasca...?! vezi paralelele Anei, Ameliei, Dianei...

miafangina
26th October 2011, 18:49
Wow,multumesc mult Oana,chiar nu prea vazusem mare lucru din calificari.

Solul Dianei Bulimar din concursul pe echipe l-a gasit cineva?ca nici pe ala nu l-am vazut.

Tracoromana
26th October 2011, 20:58
Mersi Oana. Imi place ca nu e nici un comentariu.
Mia, aici e solul Dianei B.
http://www.youtube.com/user/piibunina#p/u/32/emrS04xIfps

Cata_RB
26th October 2011, 20:59
Acela e solul Dianei din calificari, nu din finala pe echipe.

Tracoromana
26th October 2011, 21:15
Asa-mi trebuie daca nu citesc propozitia pana la capat. Da' nici n-am vazut filme de la concursul pe echipe la userul de care este vorba. Poate urmeaza,

MitzGym
26th October 2011, 23:32
http://www.youtube.com/watch?v=f7nvIrvg7HU&feature=feedf
ati vazut asta?
la prima diagonala la afan mai era o zecime pt genunchi indoiti,nu-i asa?