PDA

View Full Version : Etapa a 17-a: F.C. Arges - Otelul



Vulturul
14th March 2005, 15:46
Duminica 20 martie ora 14:00 la National TV.

Caligula
14th March 2005, 16:03
Moral bunicel pentru ambele echipe. Un plus de emotii pentru Arges care mai are de castigat ceva meciuri ca sa iasa din zona cu bucluc. Cartu isi doreste mult victoria, Stoichita poate mai putin. O infrangere in fata Argesului n-ar fi totusi un capat de tzara. Sper ca Otelul sa joace ceva mai ofensiv si la scorul de 0-0, nu numai atunci cand mai sunt 10 minute din meci si este condusa. Putin noroc si ceva mai multa transpiratie pot aduce victoria. Prevad totusi un egal.

STEELMAN
15th March 2005, 13:56
pt cei ce inca nu stiu otelul si-a schimbat stilul de joc principiul lui stoichita fiind sa dea un gol mai mult decat adversarul asa ca o sa vedem un meci foarte deschis.sper sa fim cat mai multi galateni duminica la ag.FORZA OTELUL

Vi3rme_X
15th March 2005, 14:37
1 solist ...va cashtiga Argesul la 2 goluri diferentza...STEELMAN , va vom domina fara indoiala la galerie ...am pregatit shi o mica coregrafie

Marquise MGP
15th March 2005, 14:49
este un meci greu pt ambele ekipe si cu un plus de presiune pt argeseni care nu au o situatie convenabila in clasament si orice punct pierdut acasa cantareste greu in zona fierbinte...un meci de 1X2 in care zic eu cel care va marca primul are sanse mari la victorie...sorin cartu cunoaste bine potentialul nostru si cu siguranta se va folosi de cunostintele acumulate la galati...eu merg pe un 1-1.

ultravioletcanada
15th March 2005, 23:15
meci greu. intotdeauna meciurile cu otelul au fost dificile. un posibil atu ar fi cunoasterea majoritatii jucatorilor galateni de catre cirtu.
1 ** 75%
x ** 25%

Floryn007
15th March 2005, 23:50
Stati ma linistiti ca o sa bata sigur FC Arges cu 2-0
Si Ultras Viola va fi la inaltime..cu o coregrafie...ca sa demonstram ca nu degeaba am preluat conducerea Asociatiei Suporterilor Argeseni.

vladi
16th March 2005, 13:57
meci mai greu decit cel cu oltenii....o veste buna este ca Rohat, care are semnat un precontract cu FC Arges, ar putea sa nu joace.

Vi3rme_X
16th March 2005, 14:28
FC Arges va cashtiga cu sigurantza ...un 2-0 sau un 3-1 ar reflecta diferentza dintre aceste 2 echipe...Forza Viola

vladi
17th March 2005, 14:43
Sorin Cirtu: Argesul are un lot mai bun!


- Domnule Cirtu, n-ati inceput inca antrenamentul?

- Nu, citeam ziarele.

- Cind erati la Galati, stiu ca preferati tacerea inaintea meciurilor cu formatiile la care ati trecut de-a lungul carierei. A ramas in vigoare legea asta sau ne spuneti ceva despre partida cu Otelul, de duminica?

- Ce vreti sa stiti despre aceasta partida?

- Interesant ar fi sa stim cum vi se pare intilnirea cu fostii elevi, care va cunosc foarte bine, dar pe care, la rindul dumneavoastra, ii stiti in aceeasi masura.

- Va fi un meci greu, cu siguranta. Chiar foarte greu pentru noi! Otelul are o zestre mai mare de puncte decit noi si isi permite sa abordeze mai linistit acest meci. Jucatorii echipei din Galati sint si pe o pozitie in clasament cu mult mai buna decit a noastra, deci au un oarecare avantaj.

- Si FC Arges trece prin momente bune, mai ales ca ati reusit sa invingeti Craiova in deplasare.

- Da, dar le-am spus jucatorilor ca, fara o victorie in partida cu Otelul, succesul de saptamina trecuta cu Universitatea isi va pierde din valoare. Trebuie neaparat sa cistigam.

- Ati urmarit meciul Otelul - FCM Bacau (n.r. - scor 1-0) din etapa precedenta?

- Nu, inca n-am avut timp, dar o sa urmaresc inregistrarea. Am vazut doar citeva secvente.



In Trivale are lot mai bun



- Antrenorul de acum al Otelului, Mihai Stoichita, a afirmat, in momentul in care a preluat echipa, ca vrea sa schimbe radical ideea de joc si sa transforme formatia din Galati intr-una ofensiva, acuzind intr-un fel faptul ca, pe timpul dumneavoastra, se prezenta prea defensiv pe teren. Cum comentati pozitia sa?

- Este treaba lui Mihai Stoichita ce va face la Otelul. Dar Otelul Galati n-a fost o echipa defensiva in perioada in care eu am pregatit-o, nu stiu de unde atita tam-tam. A fost o echipa formata din jucatorii existenti atunci si trebuia sa o alcatuiesc in functie de ce oameni aveam disponibili la fiecare joc. Daca va aduceti aminte, la meciul cu FC National (n.r. - scor 0-0, in deplasare) am avut la dispozitie opt fundasi si doi atacanti. Cum puteam juca in asemenea conditii?

- Cam care ar fi diferenta dintre lotul de jucatori aflat acum la FC Arges si cel cu care ati incheiat turul acestui campionat la Otelul?

- Si la Pitesti mai sint probleme, dar consider ca aici am un lot nu numai valoric, ci si numeric superior celui pe care il aveam la Galati.

Vulturul
18th March 2005, 19:41
A început războiul psihologic
Stoichiţă l-a atacat pe Cârţu
Actualul antrenor al Oţelului Galaţi, Mihai Stoichiţă, a declarat înaintea meciului cu FC Argeş că precedentul tehnician al siderurgiştilor, Sorin Cârţu, imprima acestora un joc urât, bazat mai mult pe apărare. Declaraţia a avut darul de a-l supăra pe antrenorul Argeşului, care s-a simţit atacat. Prin urmare, Cârţu a replicat în presa gălăţeană că FC Argeş are un lot mai bun valoric, şi mai închegat. „Este treaba lui Mihai Stoichiţă dacă va vrea să schimbe radicalul jocul Oţelului. Dar Oţelul Galaţi n-a fost o echipă defensivă în perioada în care eu am pregătit-o, nu ştiu de unde atâta tam-tam. A fost o echipă formată din jucătorii existenţi atunci, şi trebuia să o alcătuiesc în funcţie de oamenii pe care îi aveam disponibili la fiecare joc. La meciul cu FC Naţional, 0-0 în deplasare, am avut la dispoziţie opt fundaşi şi doi atacanţi. Cum puteam juca în asemenea condiţii?”, s-a lamentat Cârţu într-un ziar local.
„Trebuie neapărat să câştigăm”
Sorin Cârţu nu consideră că FC Argeş are un avantaj faţă de Oţelul, datorită faptului că a fost antrenor acolo, pentru că la fel de bine cum îi cunoaşte el pe foştii săi jucători, la fel de bine cunosc fotbaliştii tactica lui. „Va fi un meci greu, cu siguranţă. Chiar foarte greu pentru noi! Oţelul are o zestre mai mare de puncte decât noi şi îşi permite să abordeze mai liniştit acest meci. Jucătorii echipei din Galaţi sunt pe o poziţie în clasament cu mult mai bună decât a noastră, deci au un oarecare avantaj. Le-am spus jucătorilor mei că, fără o victorie în partida cu Oţelul, succesul de săptămâna trecută cu Universitatea îşi va pierde din valoare”.

Sursa:Top

Vulturul
18th March 2005, 19:41
Atenţie la înjurăturile la meciul cu Oţelul!
Amendă de trei milioane pentru injurii
Comandamentul de Jandarmi Judeţean Argeş anunţă, înaintea meciului din prima etapă a returului Diviziei A, că orice comportament neadecvat al suporterilor va atrage după sine amenzi drastice. Jandarmii, care vor trebui plătiţi de către FC Argeş de acum înainte, au obligaţia să asigure un nivel ridicat de protecţie şi securitate pe traseele de deplasare către stadion şi în incinta acestuia, iar pentru acest lucru trebuie ca spectatorii să fie disciplinaţi. Începând cu acest retur, jandarmii au primit ordine să fie mai drastici în aplicarea măsurilor de ordine.
Amenzi
# 1.000.000 - 3.000.000 lei - proferarea de injurii sau expresii triviale, ori dedarea la manifestări obscene
# 2.000.000 - 5.000.000 lei - introducerea în stadion a băuturilor alcoolice, artificii, petarde, sticle, materiale explozive, incendiare sau fumigene, substanţe toxice, halucinogene sau lacrimogene
# 3.000.000 - 10.000.000 lei - aruncarea în teren a diferite obiecte, intrarea pe terenul de joc şi împiedicarea acţiunii jandarmilor pentru menţinerea ordinii
# 5.000.000 - 20.000.000 lei - deteriorarea sau distrugerea mobilierului, instalaţiilor sau amenajărilor din stadion

Sursa:Top

Vulturul
18th March 2005, 19:47
Zeciu va juca cu FC Argeş
Internaţionalul armean de origine română, Marian Zeciu, adus de Mihai Stoichiţă de la FC Pyunik Erevan la Oţelul Galaţi, va avea drept de joc împotriva echipei FC Argeş. Zeciu a debutat în echipa naţională a Armeniei sub comanda lui Mihai Stoichiţă, şi acum îl însoţeşte pe fostul selecţioner la noua sa echipă. Fotbalistul nu a putut juca în primul meci al returului, deoarece federaţia de la Erevan nu i-a eliberat „cartea verde” necesară obţinerii permisului de muncă în România. Dacă a pierdut meciul cu FCM Bacău, Zeciu însă va fi apt de joc cu FC Argeş. La echipa gălăţeană va reintra şi Victoraş Iacob, care a fost suspendat pentru partida din etapa a 16-a.

Sursa:Top

Vulturul
18th March 2005, 19:52
Meci greu.Sunt sigur ca Sorin Cartu isi va arata clasa de antrenor iar Argesul va invinge.

Vulturul
19th March 2005, 22:08
Obligaţi să câştige cu Oţelul!
FC Argeş a schimbat în iarnă nu numai antrenorul, ci şi imaginea de cea mai slabă echipă din campionat, cu care a fost gratulată de iubitorii sportului din România şi de presa sportivă. După numai un singur meci din acest retur FC Argeş arată altfel, şi a câştigat din nou adepţi de partea sa. Pentru a continua pe acelaşi drum, Sorin Cârţu este obligat să câştige duminică meciul cu Oţelul Galaţi, adversar care este foarte incomod. În ciuda faptului că Oţelul a obţinut un singur punct în deplasare în această ediţie de campionat, partida se anunţă a fi foarte disputată. Argumente stau cele doar 12 goluri primte de gălăţeni în 16 etape, cele mai puţine din Divizia A, şi complexul pe care FC Argeş l-a dobândit în timp faţă de Oţelul Galaţi, pe teren propriu.
Probleme minore de lot
Cei doi antrenori care se vor confrunta astăzi, Sorin Cârţu şi Mihai Stoichiţă, au câte un jucător de bază absent. Ciprian Danciu va lipsi de la confruntarea cu foştii si colegi, fiind suspendat, în timp ce de la oaspeţi va lipsi aproape sigur Victoraş Iacob. Dacă tehnicianul Argeşului a ales să-l înlocuiască pe Danciu cu un jucător care evoluează pe acelaşi post, Iulian Crivac, în schimb Stoichiţă se pare că va schimba sistemul de joc pentru suplinirea absenţei atacantului său, poreclit „Jancker”. În schimb, în formula de start a lui antrenorului Oţelului va apărea internaţionalul armean de origine română, Marian Zeciu.

FC Argeş - Oţelul Galaţi
Stadion: „Nicolae Dobrin”. Duminică, ora 14
În direct la Naţional TV
Formaţii probabile
FC ARGEŞ: Vintilă - Chiţa, M. Radu, Marincău, Negoiţă - Prepeliţă, Crivac, M. Sava, E. Dică - C. Tănasă, Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu
OŢELUL: Cernea - Crăciun, Ghidarcea, Rohat, G. Munteanu, Nanu - Bădescu, Zeciu, V. Tănase, Mozacu - D. Oprea. Antrenor: Mihai Stoichiţă
Arbitri: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - Cristian Nica (Ploieşti), Istvan Nagy (Cluj-Napoca)
Arbitru de rezervă: Adrian Comănescu (Rm. Vâlcea)
Observatori: Ion Turculeanu (Craiova), Nicolae Grigorescu (Timişoara)

Sursa:Top

Vulturul
19th March 2005, 22:11
Bilaşco la cota 100
Atacantul Marius Bilaşco se află în faţa unui eveniment cu adevărat notabil: meciul cu numărul 100 în Divizia A. Născut pe 13 iulie 1981, la Sighetu Marmaţiei, Bilaşco a venit la vârsta de 15 ani la Piteşti, trecând de o selecţie dură pentru a fi primit la şcoala „Nicolae Dobrin”. Maramureşeanul a făcut parte din prima promoţie a Gâscanului, alături de Răzvan Raţ sau Ciprian Tănasă. La 17 ani, pe 24 octombrie 1998, Bilaşco a debutat în Divizia A, în meciul FC Argeş - FC Naţional 1-0, dar primul gol pe prima scenă fotbalistică a ţării a venit mai târziu: 28 august 2000. Curios este faptul că prima reuşită a lui Marius Bilaşco nu a fost pentru FC Argeş, ci … împotriva lui FC Argeş. Împrumutat la FC Oneşti, acesta a fost aproape să-şi învingă clubul de care aparţinea, numai că Ghindă şi Mara au întors rezultatul în ultimele trei minte ale meciului.
Aniversare cu gol
În acest moment, Marius Bilaşco este golgheterul echipei FC Argeş, cu şase goluri marcate, ultimul dintre ele fiind reuşit în partida de la Rm. Vâlcea, cu Universitatea Craiova. Bilaşco s-a comportat foarte bine şi în perioada de pregătire, sub comanda lui Cârţu marcând cinci dintre cele 14 goluri ale Argeşului în amicale. Pentru cea de-a 100-a partidă în Divizia A, Bilaşco a promis un gol în poarta lui Cernea.

Sursa:Top

Vulturul
19th March 2005, 22:15
Cadouri de la PIC pentru femei
Sponsorul echipei FC Argeş, firma PIC, va acorda fiecărei femei care va intra pe stadion la meciul cu Oţelul Galaţi un cadou, ce constă în produse alimentare. Cu acest gest, finanţatorii echipei intenţionează să atragă din ce în ce mai multe persoane de sex feminin la meciurile echipei FC Argeş, şi să le reamintească acestora că luna martie, cea a cadourilor, nu s-a terminat. De altfel, femeile nu numai că vor primi ceva în dar, dar nici nu vor plăti biletul de intrare, deoarece aceasta este gratuită.
Intrarea Preţul unui bilet la meciul cu Oţelul este de 40.000 de lei, intrare generală. Militarii în termen, elevii, studenţii şi pensionarii beneficiază de reducere cu 50%. Conducerea clubului FC Argeş a anunţat că se află în continuare la vânzare abonamente, în valoare de 750.000 de lei la lojă, 300.000 de lei la tribuna „zero” şi 200.000 de lei în altă parte.

Sursa:Top

Vulturul
19th March 2005, 22:18
Primul duel
Duelul dintre Sorin Cârţu şi Mihai Stoichiţă a fost foarte aproape de a se disputa tot în etapa a doua, dar cu cei doi antrenori pe bănci diferite. Dacă Stoichiţă ar fi semnat cu FC Argeş în inter-sezon, Cârţu ar fi rămas probabil la Galaţi şi ar fi venit acum la Piteşti din postura de adversar. Antrenorul Argeşului spune că nu ţine minte dacă s-a întâlnit vreodată cu Stoichiţă într-o confruntare directă, pentru că de fiecare dată s-a întâmplat ca unul dintre ei să nu pregătească nici o echipă din Divizia A. „Nu fac niciodată un palmares cu colegii mei antrenori, pentru că mi se pare unul plin de subiectivism. Un tehnician depinde foarte mult de conjunctură, sunt destui care nu au şansa să beneficieze de un lot valoros sau de un buget care să-i permită să facă performanţă. De aceea nu am calculat cine şi de câte ori m-a bătut, sau invers”, a declarat Sorin Cârţu. Cei doi nu s-au aflat niciodată faţă în faţă deoarece au avut cariere diferite: atunci când Cârţu antrena în Divizia A, Stoichiţă ori era „secund”, ori selecţioner peste hotare, iar atunci când Stoichiţă era „principal” în Divizia A, Cârţu se retrăsese în Divizia B.
Cariere în oglindă
Cârţu Stoichiţă
1993 - antrenor principal Electroputere (A) 1993 - antrenor principal Rocar (B)
1995 - antrenor principal Rapid (A) 1995 - antrenor secund Steaua (A)
1997 - antrenor principal Electroputere (B) 1997 - antrenor principal Steaua (A)
1999 - antrenor principal Extensiv (B) 1999 - antrenor principal FC Naţional (A)


Sursa:Top

Vulturul
19th March 2005, 22:20
Protecţie pentru Rohat
Antrenorul Sorin Cârţu nu a vrut să comenteze dacă Gheorghe Rohat, fundaşul echipei Oţelul Galaţi, a semnat sau nu un precontract cu FC Argeş, valabil din vara acestui an. „Nu vreau să creez polemică pe marginea acestui meci, sau presiunea asupra lui Gică. Nu merită acest lucru, pentru că este un băiat serios, cu care m-am înţeles foarte bine pe toată perioada în care am fost la Galaţi. Ştiţi cu toţii părerea mea pe care mi-am exprimat-o deloc voalat. Opţiunea mea pentru aducerea lui Rohat aici nu s-a concretizat, acum rămâne să lucrez cu fundaşii pe care îi am”, a declarat Cârţu.
Într-un număr trecut al cotidianului Prosport, Gheorghe Rohat a spus că ar vrea să renunţe la precontractul semnat cu FC Argeş, şi să continue la Galaţi, pentru că acolo s-a simţit foarte bine

Cu ochii închişi
După un an şi jumătate de antrenat la Galaţi, Sorin Cârţu cunoaşte această echipă foarte bine, stilul de joc al Oţelului fiind cel imprimat de către actualul tehnician al Argeşului. Chiar dacă nu cunoaşte doi dintre jucătorii pe care Mihai Stoichiţă i-a adus, pe Ghidarcea şi Zeciu, Cârţu visează sistemul de joc al gălăţenilor şi schemele acestora. „E un meci foarte greu, acesta cu Oţelul, pentru că ştiu potenţialul echipei. Însă, un lucru este sigur. Oţelul nu mă poate surprinde cu nimic. Este o echipă care joacă în sistemul 3-4-3, dar înclin să cred că la Piteşti va evolua 5-4-1, deoarece nu îl are valid pe Victoraş Iacob. Oricum, gălăţenii formează un colectiv cu calităţi mai mult de fundaşi, decât de atacanţi”.
De la plecarea lui Cârţu de la Galaţi, Oţelul a transferat patru jucători: Ghidarcea, Zeciu, Balauru şi Bădescu. Pe ultimii doi îi ştie foarte bine de la echipele la care aceştia au evoluat, înainte de a veni pe Dunăre: Apulum Alba Iulia, respectiv FC Farul Constanţa.

Sursa:Top

Vulturul
19th March 2005, 22:23
Crivac îl înlocuieşte pe Danciu
Sorin Cârţu nu a făcut un secret din faptul că-l va înlocui pe Ciprian Danciu cu Iulian Crivac. Cei doi au un profil asemănător, chiar dacă primul este mai ofensiv decât al doilea. „Danciu contează foarte mult în angrenajul pe care l-am pus la punct, dar vreau să cred că şi Iulică se poate achita de sarcinile pe care le va primi, datorită experienţei şi valorii pe care le are. Crivac este un jucător legat de FC Argeş, nu are cum să nu se integreze în mecanism, îşi cunoaşte foarte bine coechipierii”, a spus Sorin Cârţu. Acesta este mulţumit de modul în care Danciu s-a integrat în jocul echipei FC Argeş, aportul pe care l-a avut în meciul cu Universitatea Craiova fiind unul extrem de important. Ciprian Danciu a primit în această partidă al patrulea cartonaş galben şi este suspendat pentru meciul pe care FC Argeş îl va juca împotriva echipei la care a evoluat până în această iarnă.

Sursa:Top

Vulturul
19th March 2005, 22:25
Macarale / macarale
Pentru meciul FC Argeş - Oţelul Galaţi, postul de televiziune Naţional TV va veni cu două macarale ce vor fi postate în spatele ambelor porţi, lucru ce rar se înntâmplă la o transmisiune tv în România. Până acum, Naţionalul nu a folosit decât una singură, din motive pur tehnice. Însă, datorită importanţei acestui meci, televiziunea care face parte din holdingul care sponsorizează Divizia A a luat decizia să se deplaseze la Piteşti cu toate forţele. Macaraua este o construcţie mobilă care permite mişcarea camerei de luat vederi pe mai multe axe ale spaţiului. Cu ajutorul unei macarale se captează imagini care nu pot fi văzute altfel, indiferent care ar fi amplasarea camerei tv.

Sursa:Top

vladi
20th March 2005, 14:23
este 0-1 pentru Otelul, dar tot mai cred in victoria Argesului...cel putin dupa cum se joaca :-)

Marquise MGP
20th March 2005, 16:20
...eu merg pe un 1-1.

lumea deja imi zice nostradamus ca e al doilea meci din tot atatea pe carel nimeresc...:D

desi nu am vazut meciul...ca am fost plecat(sa joc folbal :D)...ii felicit pe baieti ca au scos un rezultat bun pe un teren dificil si bineinteles:

FORZA SIDEXPLOZIA !!!

buburuzel
20th March 2005, 17:28
FC Arges a incheiat la egalitate, 1-1, meciul jucat pe teren propriu impotriva Otelului Galati. Golul nostru a fost inscris de Ciprian Tanasa. Am pierdut 2 din cele 3 puncte castigate la Craiova. Se pare ca nu vom reusi, nici cu Sorin Cartu, sa avem constanta in joc pantru a iesi din zona echipelor de pluton. In opinia mea acest rezultat foarte slab a aratat ca victoria de la Craiova s-a bazat pe prestatia execrabila a juvetilor, si nu pe jocul bun al pitestenilor. Ne vom salva si anul acesta de la retrogradare, dar nimic mai mult.

Tudose
20th March 2005, 22:02
Nu am invins Otelul... Am dominat cea mai mare parte a meciului, dar ocazii mari nu prea am reusit sa cream. Din nou superioritatea numerica nu ne-a fost de nici un folos (acum am avut 15 minute si macar nu am primit gol, precum la Valcea). Galatenii s-au inchis bine si au incercat sa loveasca pe contre.
Comportament foarte bun al "Ultras Viola" in prima repriza, in partea a doua a jocului cred ca nu au mai avut atat de multa putere sa strige, dar la final au chemat intreaga echipa la salut. Am avut si o mica coregrafie, cu stegulete alb si violet. Noul crainic al stadionului, Marian Matei, a intretinut atmosfera (in fotografii, anuntand golul lui Tanasa) si a colaborat destul de bine si cu suporterii din peluza.

Vulturul
21st March 2005, 09:49
FC Argeş a păstrat ceva din „era Moldovan”: egalurile de acasă
CrISPAT
Suporterii echipei FC Argeş nu s-au putut bucura până la capăt de victoria din partida cu Universitatea Craiova, pentru că ea nu a fost dublată de un alt succes, pe teren propriu, în meciul cu Oţelul Galaţi. Din acest punct de vedere, aceştia şi-au adus aminte de o perioadă pe care o credeau de mult apusă, cea a fostului antrenor Ion Moldovan, în care FC Argeş evolua bine în deplasare, dar foarte slab acasă. În prima repriză, cu toate că au fost conduşi pe tabela de marcaj, alb-violeţii au fost mai incisivi, dar în partea a doua a meciului, ei s-au crispat. Pe fondul retragerii oaspeţilor în apărare, presiunea atacanţilor piteşteni a crescut, dar nu s-au găsit mijloacele necesare desfacerii apărării supra-aglomerate a echipei lui Stoichiţă.
Mai slab cu un om în plus
Meciul a început cu o incursiune superbă a lui Ciprian Tănasă, care a trecut de trei gălăţeni înainte de a fi blocat, şi cu o degajare aiurea a lui Ghidarcea care a ameninţat poarta lui Cernea. Cu toate acestea, în minutul 12, Bădescu a speculat o neatenţie a apărării piteştene, urcată la 40 de metri de poarta gazdelor, şi a deschis scorul. Pentru spectatorii piteşteni, să fie conduşi pe teren propriu încă din prima repriză nu constituia o noutate, dar Cârţu a trebuit să găsească o soluţie să iasă din situaţia neplăcută cu care nu s-a prea întâlnit la Galaţi. A reuşit egalarea până în pauză, dar mai multe nu a mai izbutit, cu toate că ultimele 15 minute a jucat cu un om mai mult pe teren, Ghidarcea fiind eliminat. Cu patru puncte în două etape ale returului, FC Argeş nu a părăsit locul al 12-lea în clasament, dar şi-a îmbunătăţit situaţia în clasamentul adevărului, şi s-a distanţat oarecum de cele trei locuri retrogradabile.

FC Argeş - Oţelul Galaţi 1-1 (1-1)
C. Tănasă (38) - Bădescu (12)
Stadion: „Nicolae Dobrin”. Spectatori: 4.000. Şuturi pe poartă: 2-2. Şuturi în afara porţii: 4-2. Cornere: 4-2. Ofsaiduri: 2-2. Cartonaşe galbene: 0-3. Cartonaşe roşii: 0-1
FC ARGEŞ: Vintilă - Chiţa, M. Radu, Marincău (78 Vrăjitoarea), Negoiţă (44 Baicu) - Prepeliţă, Crivac (40 Dobre), M. Sava, E. Dică - C. Tănasă, Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu
OŢELUL: Cernea - Dragomir, Ghidarcea, Rohat, D. Munteanu, Nanu (72 Crăciun) - Bădescu (87 Mozacu), V. Tănase, Zeciu, Izvoranu - D. Oprea (76 Mărginean). Antrenor: Mihai Stoichiţă
Arbitri: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - Cristian Nica (Ploieşti) şi Istvan Nagy (Cluj-Napoca)
Cartonaşe galbene: Ghidarcea, I. Dragomir, Bădescu
Cartonaş roşu: GHIDARCEA (75)

Faze de TOP:
# Min. 12 - 0-1 BĂDESCU. Pasă excelentă din prima a lui D. Oprea pentru Bădescu, acesta rămâne singur cu Vintilă, fentă şi şut în poarta goală
# Min. 25 - Lovitură liberă de la 17 metri executată aproape perfect de către M. Sava, mingea a survolat puţin peste vinclul porţii lui Cernea
# Min. 34 - Incredibilă ratare a lui Izvoranu, care a beneficiat de o combinaţie rapidă Dragomir - D. Munteanu. Rămas singur la 10 metri a şutat peste poartă
# Min. 38 - 1-1 C. TĂNASĂ. Bilaşco îl deschide în adâncime pe Tănasă, acesta îl depăşeşte în viteză pe Cernea ieşit greşit din poartă şi şutează precis de la 16 metri
# Min. 68 - Tănasă intră în careu, după două fente îi pasează lui M. Sava, care şutează de la circa 14 metri plasat, dar portarul oaspeţilor reţine
# Min. 72 - După o fază lucrată foarte bine de „mijlocul” piteştean, Tănasă s-a desprins de apărătorii oaspeţi şi, din marginea careului de 16 metri, a şutat în diagonală, pe lângă Cernea, şi pe lângă poartă

Sursa:Top

Vulturul
21st March 2005, 09:51
Sorin Cârţu nu a schimbat aproape nimic faţă de partida victorioasă cu Universitatea Craiova, doar Danciu (suspendat) fiind înlocuit de un jucător de acelaşi profil, Crivac. Însă, dacă în meciul de la Rm. Vâlcea, trecerea lui Emil Dică pe partea dreaptă a însemnat o mutare inspirată, de data aceasta ea s-a dovedit a fi falimentară. Dică s-a simţit ca peştele pe uscat, fiind foarte uşor scos din joc de Nanu şi Izvoranu. În schimb, pe partea stângă unde el dă cel mai mare randament, Bădescu s-a distrat cu Negoiţă. De altfel, în repriza a doua Cârţu a făcut mutarea câştigătoare, blocându-l pe autorul golului.
După pauză, Cârţu a trebuit să desfacă apărarea oaspeţilor, aşa că l-a trimis pe post de extremă dreapta pe Dobre, ca să-i facă loc lui Chiţa să urce mai mult, iar lui Marius Sava i-a luat din sarcinile defensive, pe care i le-a dat lui Dică, pentru a juca în spatele celor două vârfuri. În ultimele 12 minute, Dică a fost retras şi mai mult, pentru că Marincău a fost înlocuit de Vrăjitoarea. În formula 3-4-3 nu s-a reuşit crearea nici unei faze periculoase, cei trei atacanţi călcându-se în picioare în careul supra-aglomerat al gălăţenilor.

„Patru zile n-am fi dat gol”
Sorin Cârţu a fost destul de nervos pe parcursul meciului, iar în repriza a doua aproape că a explodat de supărare, la adresa jucătorilor lui. Antrenorul Argeşului a fost nemulţumit de felul în care s-a primit gol, considerând că Negoiţă a greşit grav atunci când a intrat în linie cu apărarea sa, în loc să îl ţină pe Bădescu, cel care a marcat golul oaspeţilor. Cârţu a dat un adevărat recital pe marginea terenului, acolo de unde a privit aproape tot meciul. În partea a doua, acesta a lovit de câteva ori cu pumnul în aer, i-a ameninţat pe Chiţa, M. Radu şi Prepeliţă, a dat cu mingea de pământ la o decizie a asistentului Cristi Nica, şi chiar l-a rugat în genunchi pe Bilaşco să-i respecte sarcinile.
„Trebuie să le pun pancarde?”
„Din punct de vedere al dăruirii nu am ce să le reproşez. Au vrut şi ei să câştige, dar nu întotdeauna te ajută numai voinţa. Am strigat de mii de ori la Marius Radu, pentru a-l determina să renunţe la a mai arunca mingile spre careul lor. Le-am explicat înainte că Oţelul face un joc de uzură, poţi să joci patru zile cu ea şi nu îi dai gol. Cu această echipă trebuie să ai răbdare, nu să joci la bătaie. Am strigat degeaba, ce să fac mai mult, să le pun pancarde?”, s-a lamentat Cârţu.

Sursa:Top

Vulturul
21st March 2005, 09:54
Omul meciului: Ciprian Tănasă
Tănasă a marcat pentru a doua oară în acest retur, demonstrând că este cel mai în formă atacant piteştean. În partida cu Oţelul, Tănasă s-a aflat la originea tuturor atacurilor periculoase de la poarta lui Cernea. Mai întâi a inventat o cursă spectaculoasă, în minutul 4, finalizată cu un şut blocat, după care a marcat pentru FC Argeş, în minutul 38. Viteza lui Tănasă a contribuit decisiv la singura reuşită a gazdelor, acesta ajungând înaintea lui Cernea la pasa în adâncime trimisă de Bilaşco. În repriza a doua, FC Argeş a avut doar două ocazii importante de poartă, în condiţiile în care ar fi trebuit să forţeze victoria, ambele create de Ciprian Tănasă. Dacă Bilaşco nu a avut o sărbătoare prea fericită, cu ocazia meciului 100 în Divizia A, Tănasă poate să celebreze altfel peste şapte etape, atunci când îi va veni rândul să bifeze „suta”.


Sursa:Top

Vulturul
21st March 2005, 09:56
Cârţu şi Stoichiţă sunt prieteni
Pentru eternitate
Cei doi antrenori, Sorin Cârţu şi Mihai Stoichiţă, care sunt buni prieteni în viaţa de zi cu zi, nu s-au întâlnit niciodată faţă în faţă într-un meci de fotbal. Tocmai de aceea, la începutul meciului, cei doi s-au îmbrăţişat şi s-au lăsat fotografiaţi. Fiecare şi-a urat noroc reciproc succes în cariera de antrenori. Deşi tensiunea din timpul meciului i-a făcut să se mai enerveze, Cârţu şi Stoichiţă au mai dialogat de câteva ori amical, pe marginea unor faze confuze, sau pe maginea unor intervenţii greşite ale arbitrului Marian Salomir. Amândoi au urmărit meciul la marginea terenului, la limita spaţiului tehnic.
Dacă Sorin Cârţu a fost primit cu simpatie de către suporterii piteşteni, la primul meci acasă pentru FC Argeş, în schimb lui Stoichiţă nu i-a fost iertată de către fanii Argeşului rigiditatea de la negocierile din luna decembrie. Acesta a fost huiduit de câteva ori de cei din tribune. Timp de o săptămână, „Lippi” a negociat cu conducerea Argeşului contractul de antrenor principal, nelăsând nimic din preţul său. Din acest motiv, piteştenii s-au orientat către Cârţu, renunţând la pista Stoichiţă.
Aprecieri reciproce
Mihai Stoichiţă s-a comportat ca un adevărat gentleman la conferinţa de presă, atunci când a fost pus în situaţia de a spune câteva cuvinte despre Sorin Cârţu, adversarul său de ieri: „Ce orgolii să am eu vizavi de Sorin, pentru că sunt prieten cu el, şi îi port un respect deosebit. Am fost doar adversarul lui azi, după meci putem să mergem să bem şi câte o bere. Timp de cinci ani am fost plecat din România, dar sunt în total dezacord cu aceste provocări pur jurnalistice. Să vă spun un lucru: lumea îl admiră încă la Galaţi pentru ceea ce a făcut, a fost un antrenor care acum mă obligă pe mine să mă autodepăşesc”.

Sursa:Top

Vulturul
21st March 2005, 09:58
Sorin Cârţu:
„Rezultatul este echitabil, în urma unei partide încrâncenate. La gradul de spectaculozitate, i-aş da însă un calificativ mai mic, dar nu permitem în situaţia actuală să riscăm. Noi am început prost partida, cred că eram încă la Vâlcea. Am făcut o greşeală impardonabilă, care ne-a costat, şi care şi-a pus amprenta pe evoluţia ulterioară a meciului. Din fericire am marcat până în pauză, şi în repriza a doua am fost aproape de a ne apropia victoria, însă procedeul ales de Tănasă în faţa lui Cernea l-a trădat. Ne-am micşorat din meritele succesului cu Craiova, dar până la urmă am luat un punct, plus cele trei din prima etapă, reprezintă ceva, am acumulat mai mult decât contracandidatele noastre”.
Mihai Stoichiţă:
„A fost un meci de angajament, în care au evoluat foarte mulţi tineri în echipa mea, semi-debutanţi. Aţi văzut la lucru două echipe care şi-au schimbat permanent aşezarea pe parcursul meciului. Cârţu a încercat să mă surprindă, când joci împotriva lui trebuie să fii tot timpul atent. Am avut 1-0 şi o ocazie imensă, de singur cu portarul. Însă, în repriza a doua puteam pierde meciul, astfel că pot să spun că rezultatul este echitabil. Se vede însă că suntem două echipe care suferă, care joacă cu ghilotina deasupra capului şi nu-şi permit să piardă pncte importante. Îi felicit pe jucătorii mei pentru inteligenţa de care au dat dovadă în jocul de astăzi”.

Sursa:Top

Vulturul
21st March 2005, 10:09
Negoiţă are ruptură
În minutul 42 al primei reprize, pe o fază rapidă de contraatac a oaspeţilor, fundaşul stânga al piteştenilor, Liviu Negoiţă, s-a aruncat la sacrificiu pentru a bloca un şut către poarta lui Bogdan Vintilă. După terminarea fazei, Negoiţă a rămas întins la pământ şi a făcut semn ca să fie schimbat, înainte ca echipa medicală să intervină asupra lui. Acesta a simţit o durere puternică la muşchii piciorului drept, şi şi-a dat seama că a făcut ruptură. În locul lui Negoiţă a intrat pe teren Baicu, care va rămâne câteva etape bune în postura de titular, deoarece perioada de recuperare la o astfel de accidentare este de minim o lună de zile.

Sursa:Top