PDA

View Full Version : CM rugby 2011 SEMIFINALA: Noua Zeelanda - Australia 20-6



delaparis
9th October 2011, 14:25
duminica 16 octombrie, ora 11.00
Eden Park, Auckland

discutii inainte si dupa meci

Pilier
10th October 2011, 10:40
Stephen Donald si Hosea Gear au fost chemati in locul accidentatilor Cloin Slade si Mils Muliaina.

Leo
10th October 2011, 12:38
All Blacks in finala! /hello

Cipri
11th October 2011, 20:24
Noua Zeelanda :)

yakshaver
12th October 2011, 15:55
Desi Noua Zeelanda a gastigat proportional mult mai multe partide contra Wallabies decat invers, Australia a invins in ambele partide jucate contra All Blacks la Campionatul Mondial pana acum (semifinalele din 1991 si 2003). Pe de alta parte Noua Zeelanda nu a mai pierdut pe Eden Park in Auckland din 1994 (contra Frantei).
Eu sper can All Blacks sa aiba success duminica. Dar, ca majoritatea Neo Zeelandezilor, am o strangere de inima... Sper ca echipa NZ sa nu o aibe, si ,de aceasta data, sa-i manance de vii pe Australieni... Go the All Blacks!!

Pilier
14th October 2011, 10:37
AUSTRALIA - NOUA ZEELANDA
Auckland, Eden Park, duminica 16.10, ora 11.00 (ora Romaniei)

AUSTRALIA: 15 Kurtley Beale - 14 James O'Connor, 13 Adam Ashley-Cooper, 12 Pat McCabe, 11 Digby Ioane - 10 Quade Cooper, 9 Will Genia - 7 David Pocock, 8 Radike Samo, 6 Rocky Elsom - 5 James Horwill (c), 4 Dan Vickerman - 3 Ben Alexander, 2 Stephen Moore, 1 Sekope Kepu.
Rezerve: 16 Tatafu Polota-Nau, 17 James Slipper, 18 Rob Simmons, 19 Ben McCalman, 20 Luke Burgess, 21 Berrick Barnes, 22 Anthony Faingaa.

NOUA ZEELANDA: 15 Israel Dagg - 14 Cory Jane, 13 Conrad Smith, 12 Ma'a Nonu, 11 Richard Kahui - 10 Aaron Cruden, 9 Piri Weepu - 7 Richie McCaw (c), 8 Kieran Read, 6 Jerome Kaino - 5 Sam Whitelock, 4 Brad Thorn - 3 Owen Franks, 2 Keven Mealamu, 1 Tony Woodcock.
Rezerve: 16 Andrew Hore, 17 Ben Franks, 18 Ali Williams, 19 Victor Vito, 20 Andy Ellis, 21 Stephen Donald, 22 Sonny Bill Williams.


La Wallabies, o singura shimbare, la nivelul rezervelor, acolo unde linia a II-a Nathan Sharpe a fost inlocuit de Rob Simmons. In schimb, All Blaks a recurs la mai multe schimbari. La nivelul fundasului, Israel Dagg l-a inlocuit pe Mils Muliaina, accidentat in meciul impotriva Argentine, ca dealtfel si uvertura Colin Slade, inlocuit de Aaron Cruden. Ultima schimbare operata de Graham Henry in primul XV este cea de pe postul de aripa stanga, acolo unde Richard Kahui a fost preferat lui Sonny Bill Williams, care va lua loc pe banca. Ben Franks, Andy Ellis si Stephen Donald sunt celelalte noutati la nivelul bncii de rezerve, fata de precedenta partida. In afara lotului au ramas: John Afoa, Jimmy Cowan, Hosea Gear, Isaia Toeava, Anthony Boric, Adam Thomson si Zack Guilford, pe langa accidentatii Dan Carter, Mils Muliaina si Colin Slade, pentru care actuala Cupa Mondiala s-a terminat, pentru Muliaina fiind chiar ultima partida in tricoul All Blacks.

yakshaver
14th October 2011, 16:25
Multumesc Pilier!

Kurtley Beale, fundasul Australiei, este doar tentativ pe foaia echipei, fiind accidentat. Decizia daca va juca sa nu, va fi luata de "Dingo" Deans la ora meciului. Daca Beale nu joaca, atunci Adam Ashley-Cooper se muta pe pozitia 15, si probabil Anthony Faingaa vine ca centru, Rob Horne intrand in 22 ca rezerva.

La Neo Zeelandezi, nimic surprinzator. Dagg juca oricum, indiferent de accidentarea lui Mils, Israel fiind cel mai in forma. Deasemena forma lui Kahui si Jane ii recomanda pe acestia ca aripi preferate. Sonny Bill, care si el a aratat forma excelenta, este (probabil) preferat ca rezerva, deoarece poate acoperi un numar de posturi, un fell de super jolly-joker. Cred ca il vom vedea candva in repriza a 2-a.

Cruden contra Cooper, McCaw contra Pockock, acestea sunt bataliile promovate de media. Dar cred ca lupta dintre cele doua pachete va fi hotaratoare. Daca All Blacks sunt mai tari pe inaintare, atunci Cooper nu prea va avea cu ce sa-si arate talentul. Iar Cruden a aratat destul talent ca sa directioneze atacul pe trei sferturi al Neo Zeelandezilor, in special avandu-l pe Weepu ca "dirijor" din spatele gramezii. Daca insa pachetul Australian reuseste sa tina piept 80 de minute, atunci sansele devin 50/50, ca in meciul dintre Australia si Africa de Sud.
Sper ca Nonu si Smith (cel mai constant si cu esperienta cuplu de centrii) sa-si continue munca excelenta depusa pana acum in acest campionat mondial.
De asemenea sper ca Joubert sa nu-l lase pe Pockock sa-si faca de cap, dupa cum l-a lasat Lawrence in meciul cu Africa de Sud...

Richie intra din nou pe teren fara a fi suta la suta din punct de vedere fizic.

Go the All Blacks!!!

Pilier
14th October 2011, 17:51
Multumesc Pilier!

Kurtley Beale, fundasul Australiei, este doar tentativ pe foaia echipei, fiind accidentat. Decizia daca va juca sa nu, va fi luata de "Dingo" Deans la ora meciului. Daca Beale nu joaca, atunci Adam Ashley-Cooper se muta pe pozitia 15, si probabil Anthony Faingaa vine ca centru, Rob Horne intrand in 22 ca rezerva.

La Neo Zeelandezi, nimic surprinzator. Dagg juca oricum, indiferent de accidentarea lui Mils, Israel fiind cel mai in forma. Deasemena forma lui Kahui si Jane ii recomanda pe acestia ca aripi preferate. Sonny Bill, care si el a aratat forma excelenta, este (probabil) preferat ca rezerva, deoarece poate acoperi un numar de posturi, un fell de super jolly-joker. Cred ca il vom vedea candva in repriza a 2-a.

Cruden contra Cooper, McCaw contra Pockock, acestea sunt bataliile promovate de media. Dar cred ca lupta dintre cele doua pachete va fi hotaratoare. Daca All Blacks sunt mai tari pe inaintare, atunci Cooper nu prea va avea cu ce sa-si arate talentul. Iar Cruden a aratat destul talent ca sa directioneze atacul pe trei sferturi al Neo Zeelandezilor, in special avandu-l pe Weepu ca "dirijor" din spatele gramezii. Daca insa pachetul Australian reuseste sa tina piept 80 de minute, atunci sansele devin 50/50, ca in meciul dintre Australia si Africa de Sud.
Sper ca Nonu si Smith (cel mai constant si cu esperienta cuplu de centrii) sa-si continue munca excelenta depusa pana acum in acest campionat mondial.
De asemenea sper ca Joubert sa nu-l lase pe Pockock sa-si faca de cap, dupa cum l-a lasat Lawrence in meciul cu Africa de Sud...

Richie intra din nou pe teren fara a fi suta la suta din punct de vedere fizic.

Go the All Blacks!!!

Duelul Pocock vs. Mc Caw este o gaselnita a mass-media. Rugbyul e insa joc de echipa, la reusita unei victorii toti jucatorii aducandu-si aportul.
Si eu sper ca arbitrul sa fie mai atent. Tin minte o faza, cred ca cea a eseului lui Horwill, cand un wallabie a jucat mingea de jos in gramada.

yakshaver
14th October 2011, 23:53
Duelul Pocock vs. Mc Caw este o gaselnita a mass-media. Rugbyul e insa joc de echipa, la reusita unei victorii toti jucatorii aducandu-si aportul.
Si eu sper ca arbitrul sa fie mai atent. Tin minte o faza, cred ca cea a eseului lui Horwill, cand un wallabie a jucat mingea de jos in gramada.

Da, asta s-a intamplat de mai multe ori in meciul respectiv... Sper ca macar arbitrajul lui Craig Joubert sa fie echitabil fata de ambele echipe. Daca permite "crime" sa le permita ambelor in egala masura, daca nu, sa-i penalizeze in mod egal.

Lordul
15th October 2011, 16:56
All Blacks /OLE/

Pilier
15th October 2011, 20:12
Kurtley Beale nu a fost recuperat, astfel ca vor avea loc cateva schimbari in XV-le australian. Fundas va juca Adam Ashley-Cooper. In locul sau, in pozitia de centru exterior va juca Anthony Faingaa. Tricoul cu nr 22 va fi purtat de Robert Horne.

Pilier
15th October 2011, 21:06
AvVsan7cMbs

E Ihowā Atua,
O ngā iwi mātou rā
Āta whakarangona;
Me aroha noa
Kia hua ko te pai;
Kia tau tō atawhai;
Manaakitia mai
Aotearoa

God of Nations at Thy feet,
In the bonds of love we meet,
Hear our voices, we entreat,
God defend our free land.
Guard Pacific's triple star
From the shafts of strife and war,
Make her praises heard afar,
God defend New Zealand.

delaparis
15th October 2011, 23:01
In mod normal NZ trece aici dar nimic nu mai e normal in ultimele meciuri.
RSA trebuia sa bata Australia, Tara Galilor trebuia sa bata Franta deci ...:groggy:

Este si o statistica interesanta. Pana acum in CM cei care au batut detinatoarea titlului au fost campioni la sfarsit.
In 1991 Australia bate NZ in semi, in 1995 RSA bate Australia in grupe, in 1999 Australia bate RSA in semi, in 2003 Anglia bate Australia in finala iar in 2007 RSA bate Anglia de doua ori, in grupa si in finala.

Acum Australia a batut RSA in sferturi. Asta inseamna ca vor trece de NZ? :rolleyes:

Pilier
15th October 2011, 23:16
In mod normal NZ trece aici dar nimic nu mai e normal in ultimele meciuri.
RSA trebuia sa bata Australia, Tara Galilor trebuia sa bata Franta deci ...:groggy:

Este si o statistica interesanta. Pana acum in CM cei care au batut detinatoarea titlului au fost campioni la sfarsit.
In 1991 Australia bate NZ in semi, in 1995 RSA bate Australia in grupe, in 1999 Australia bate RSA in semi, in 2003 Anglia bate Australia in finala iar in 2007 RSA bate Anglia de doua ori, in grupa si in finala.

Acum Australia a batut RSA in sferturi. Asta inseamna ca vor trece de NZ? :rolleyes:

Eu sper ca nu! Echipa actuala a AB, chiar si fara Carter, e extrem de motivata si cred ca nu mai poate rata titlul. Sunt organizati excelent in toate compartimentele, chiar si pe 3/4, acolo unde multi vedeau inaintea competitiei un punct nevralgic, prin neselectionarea consacratilor Rokocoko, Sivivatu si McAllister. Cruden, chiar daca nu are anvergura lui Carter, nu cred ca ii este cu nimic mai prejos omologului sau australian Quade Cooper.

Pilier
16th October 2011, 10:17
bu5tV-BpbO8

Lordul
16th October 2011, 10:54
cred ca e cel mai tare meci de rugby

vom vedea rugby adevarat

Cipri
16th October 2011, 11:03
Chiar acum a inceput si a 2 a semifinala in direct pe Digi 1 . :)

Leo
16th October 2011, 11:47
14 - 6 la pauza. NZ a dominat prima repriza la toate capitolele.

Tata Puiu
16th October 2011, 11:48
Meciul e la ani-lumina de joaca de copii de ieri, primele 15 minute au trecut pe nerasuflate. Un meci demn de finala

miril
16th October 2011, 11:55
Frumos meci, ce pasa de vis a facut Dagg, la eseu. Poor Cooper si-a mai revenit pe finalul reprizei.

Leo
16th October 2011, 11:58
Tot stadionul a cantat imnul NZ. M-au impresionat.

Cipri
16th October 2011, 12:26
Cu punctele din meciul cu Australia , NZ a inscris peste 2 000 de puncte la Campionatele Mondiale . :)

17-6 NZ , minutul 65
Pare cam gata . :)

miril
16th October 2011, 12:44
Australienii au pierdut prea multe ocazii sa faca un eseu, spre final, lucru datorat si modului exceptional in care se apara NZ-ii, o echipa mult peste ceilalti.

Cipri
16th October 2011, 12:50
NZ - Australia 20-6 ; rezultat conform cu jocul celor 2 echipe

Finala mare : NZ - Franta
Finala mica : Australia - Tara Galilor

Nu vad cum gazdele pot sa rateze trofeul .

El Pistolero
16th October 2011, 13:06
Mult mai buna Noua Zeelanda. Oricum a fost un meci bun si Australia s-a tinut destul de aproape.

Lordul
16th October 2011, 13:14
NZ - Australia 20-6 ; rezultat conform cu jocul celor 2 echipe

Finala mare : NZ - Franta
Finala mica : Australia - Tara Galilor

Nu vad cum gazdele pot sa rateze trofeul .

asa cum am zis , Noua Zeelanda-Franta in finala

yakshaver
16th October 2011, 13:16
All Blacks!!! Joc excelent, aparare fenomenala. Cory Jane, omul meciului. Desi la fel de bine putea fi si Richie McCaw, care a fost de-a dreptul fenomenal. Cruden, Dagg, Brad Thorn, alti performeri excelenti, intr-o echipa care a jucat excelent per total.
Sper ca sa-si mentina aceeasi concentrare si pentru finala cu Franta. Sa nu creada cumva ca asta a fost deja finala...

Go the All Blacks!!!

Leo
16th October 2011, 14:47
All Blacks de departe cea mai buna echipa din lume.

yakshaver
16th October 2011, 15:00
All Blacks de departe cea mai buna echipa din lume.

De acord. Dar vor trebui sa nu-i subestimeze de loc pe francezi, care sunt in stare de orice. Chiar si de un joc exceptional de bun. Afara de Australieni, care pana azi conduceau NZ cu doua meciuri la zero in Cupa Mondiala, Franta au doua meciuri la unu. Dar sunt convins ca asta este exact ceea ce la spune acum Graham Henry "elevilor" sai.

Leo
16th October 2011, 15:08
N-o sa-i subestimeze.
As dori sa-i calce in picioare.

Pilier
16th October 2011, 15:17
De acord. Dar vor trebui sa nu-i subestimeze de loc pe francezi, care sunt in stare de orice. Chiar si de un joc exceptional de bun. Afara de Australieni, care pana azi conduceau NZ cu doua meciuri la zero in Cupa Mondiala, Franta au doua meciuri la unu. Dar sunt convins ca asta este exact ceea ce la spune acum Graham Henry "elevilor" sai.

Pana acum, in cele 7 editii de Cupa Mondiala, Noua Zeelanda si Franta au jucat de 5 ori. Noua Zeelanda a castigat trei partide, Franta doua.

1) 20.06.1987 Auckland, finala
Noua Zeelanda - Franta 29-9.

2) 31.10.1999, Londra - Twickenham, semifinala
Noua Zeelanda - Franta 31-43

3) 20.11.2003, Sydney - Stadium Australia, finala mica
Noua Zeelanda - Franta 40-13

4) 06.10.2007, Cardiff - Millennium, sferturi
Noua Zeelanda - Franta 18-20

5) 24.09.2011, Auckland - Eden Park, faza grupelor
Noua Zeelanda - Franta 37-17

PS: Daca doriti, va postez si statisticile! :D

Leo
16th October 2011, 15:19
Posteaza tot ce ai.

delaparis
16th October 2011, 17:32
Cruden, chiar daca nu are anvergura lui Carter, nu cred ca ii este cu nimic mai prejos omologului sau australian Quade Cooper.
Cruden, desi am inteles ca e solutia nr3, l-a inlocuit perfect pe Carter in jocul NZ.
Cooper nici nu se compara. De altfel Australia nu e performanta si din cauza lui.

Pilier
16th October 2011, 17:49
Cruden, desi am inteles ca e solutia nr3, l-a inlocuit perfect pe Carter in jocul NZ.
Cooper nici nu se compara. De altfel Australia nu e performanta si din cauza lui.

Cruden nici macar nu era inclus in lotul de 30, insa accidentarea lui Carter i-a deschis drumul spre lotul de 22. Si ca ghinionul AB sa continue, Slade, care devenise titular dupa accidentarea lui Carter, a declarat forfait in sfertul cu Pumele. Personal, Cruden mi s-a parut peste Slade la aceasta Cupa Mondiala.

utd4ever
16th October 2011, 18:09
2) 31.10.1999, Londra - Twickenham, semifinala
Noua Zeelanda - Franta 31-43


Ce meci a fost asta !

yakshaver
18th October 2011, 01:49
Da, Pilier are dreptate scorul meciurilor la cupa mondiala dintre NZ si Franta este intr-adevar 3-2 pentru All Blacks. Uitasem de meciurile de grupa, sau cel pentru locul 3. Ma refeream doar la meciurile chieie, cum ar fi finala, semifinala si sfertul de finala...