PDA

View Full Version : Dinara Safina se retrage!



DJ Klaus
7th October 2011, 20:21
Nu am gasit nici un thread deschis pt Safina si nici nu ma mira.
Cand am aflat de retragerea ei initial m-am gandit sa pun la Tennis News.
Apoi m-am gandit ca totusi a fost nr 1 mondial chiar daca nu a castigat nici un GS.
Sursa stirei cum ca Safina se retrage este chiar fratele ei Marat Safin care a vorbit la o conferinta de presa in Beinjing pt a promova un meci demonstrativ intre el si Sampras.

Iata declaratia lui Safin:
"Ea (Dinara) niciodata nu s-a recuperat complet. A incercat sa revina dar si-a agravat criza prin care trece. Acum trebuie sa-si recupereze spatele ca sa poata merge normal pe picioare si sa traiasca o viata normala. Spatele ei va continua sa primeasca ingrijiri medicale dar nu va mai juca tennis niciodata. Ea va face o declaratie oficiala in curand, dar ca fratele ei, eu cred ca nu mai are nici o sansa sa se intoarca in tenis."

Dinara Safina si Marat Safin sunt singura pereche frate-sora care au fost nr 1 in lume la simplu.

Cipri
7th October 2011, 20:43
Poate o sa revina peste cativa ani . Oricum stirea ramane socanta pentru mine .

El Pistolero
7th October 2011, 21:12
O jucatoare buna, care in perioada sa de glorie a jucat formidabil. Pacat ca nu a luat un GS, cred ca merita asa ceva.
Inca o jucatoare care se retrage anul asta din cauza accidentarilor, dupa Henin. Si vor tot urma...

dextercioby
7th October 2011, 21:13
Tipic WTA sa ajungi #1 fara s-ai turneu de GS. Bine ca s-a retras. Era si urita in...

DJ Klaus
7th October 2011, 21:40
Poate o sa revina peste cativa ani.
Safina devine nr 1 in aprilie 2009, la scurt timp dupa ce a pierdut la Serena Williams la Australian Open in finala. Tot in 2009 pierde si finala la Rolland Garross la Kuznetzova si isi mentine pozitia 1 pe tot parcursul verii.
Tot in 2009 , la Beinjing (apropo de chinezi) sufera o accidentare la spate. A incercat sa revina la 3 saptamani dupa aceea la turneul campioanelor insa nu a rezistat mai mult de 2 ghemuri cu Jankovic.
Atunci cred ca a facut greseala de a reveni prea repede dupa acidentarea de la spate si si-a agravat-o mai mult.
Nu cred ca mai poate juca tenis. Acum sper, vorba lui Safin, sa aiba o viata normala.

DJ Klaus
9th October 2011, 14:14
Safina a declarat ca nu a luat decizia de a se retrage din tenis contrazicandu-l pe fratale ei. Ea spune ca are nevoie de mai mult timp pana va lua o decizie.

Acum, din experienta spun ca , daca ai probleme severe cu spatele nu mai poti reveni. Vom vedea. Mi-ar place totusi sa o revad in circuit.