PDA

View Full Version : CM rugby 2011 sferturi: Noua Zeelanda - Argentina 33-10



delaparis
2nd October 2011, 13:58
duminica 9 octombrie, ora 10.30
Auckland

Discutii inainte si dupa meci

Leo
2nd October 2011, 14:22
Noua Zeelanda va trece fara probleme de Argentina.

Cipri
2nd October 2011, 15:37
Gazdele nici nu concep sa nu castige trofeul .

1

yakshaver
2nd October 2011, 17:12
Da, de Argentina vor trece. Chiestia cu castigarea trofeului... Intrebarea este: cu cat mai greu le va fi Neo-Zeeladezilor fara Daniel Carter? Se vor replia ceilalti jucatori ca sa suplineasca lipsa acestui geniu? In ce masura? Cine va fi nr. 10 pentru meciurile importante (semifinala si, eventual, finala)? Colin Slade? Piri Wepu? I se va da o sansa lui Aaron Cruden (adus in echipa ca inlocuitor pentru Carte) ca sa joace macar o parte a meciului cu Argentina? Teoria ar fi ca, daca a fost adus in ecuipa, atunci ar trebui sa joace macar o jumatate de meci in ultimul joc "accesibil" inaintea semifinalei cu Australia sau Africa de Sud. Altfel, in nefericitul caz in care Slade/Weepu se accidenteaza sau sunt in forma penibila (nu imposibil) Cruden ar putea fi aruncat in joc fara nici un minut de "test rugby" anul acesta... Vom afla raspunsul la toate acestea incepand de saptamana viitoare...

delaparis
2nd October 2011, 19:10
De ce nu-l convoaca pe McAlister?

Pilier
2nd October 2011, 20:12
De ce nu-l convoaca pe McAlister?

McAlister joaca mai mult centru decat uvertura, dar motivul neconvocarii sale, ca si in cazul lui Rokocoko si Sivivatu, a fost faptul ca a semnat cu o echipa din TOP14 Orange, Stade Toulousain.

delaparis
2nd October 2011, 20:15
Am auzit de chestia asta si nu inteleg motivul.
E prostie sa risti sa pierzi CM acasa doar ca vrei jucatori care evolueaza exclisiv in campionatul intern.

Pilier
2nd October 2011, 20:25
Am auzit de chestia asta si nu inteleg motivul.
E prostie sa risti sa pierzi CM acasa doar ca vrei jucatori care evolueaza exclisiv in campionatul intern.

Jucatorii care evolueaza pentru All Blacks au contracte individuale cu federatia neo-zeelandeza. Atata timp cat jucatorii au refuzat reinnoirea lor, mi se pare firesc ca federatia sa se dispenseze de serviciile lor. Personal nu impartasesc punctul lor de vedere. Si jucatorii care i-au inlocuit pe cei Rokocoko, Sivivatu, McAlister si Hosea Gear au dat randament maxim pana acum.
Si sud-africanii practicau chestia asta in trecutul apropiat. Si in Europa se merge pe acesta linie, incepand cu sezonul urmator englezii convocand doar jucatori care evolueaza in Aviva Premiership.

PS: Unde apare informatia ca Aaron Cruden il inlocuieste pe Carter in lotul neo-zeelandez? Nu am gasit nicaieri stirea.

delaparis
2nd October 2011, 20:40
http://fr.sports.yahoo.com/02102011/70/coupe-du-monde-carter-c-est-fini.html

Pilier
2nd October 2011, 20:58
http://fr.sports.yahoo.com/02102011/70/coupe-du-monde-carter-c-est-fini.html

In NZ nu a aparut nimic oficial.

delaparis
2nd October 2011, 21:05
scrie si pe siteul oficial CM acolo

http://www.rugbyworldcup.com/home/teams/team=37/news/newsid=2056427.html

"His place in the squad will be taken by fly half Aaron Cruden. The 22-year-old has played six Tests for the All Blacks since his debut last year. Colin Slade will play fly half against Canada and becomes the team's first choice in the position. "

Pilier
8th October 2011, 23:27
NOUA ZEELANDA - ARGENTINA
Auckland, Eden Park, 09.10, ora 10.30 (ora Romaniei)

NOUA ZEELANDA: 15 Mils Muliaina - 14 Cory Jane, 13 Conrad Smith, 12 Ma'a Nonu, 11 Sonny Bill Williams - 10 Colin Slade, 9 Piri Weepu - 7 Richie McCaw (c), 8 Kieran Read, 6 Jerome Kaino - 5 Sam Whitelock, 4 Brad Thorn - 3 Owen Franks, 2 Keven Mealamu, 1 Tony Woodcock
Rezerve: 16 Andrew Hore, 17 Ben Franks, 18 Ali Williams, 19 Victor Vito, 20 Jimmy Cowan, 21 Aaron Cruden, 22 Isaia Toeava.

ARGENTINA: 15 Martin Rodriguez - 14 Gonzalo Camacho, 13 Marcelo Bosch, 12 Felipe Contepomi (c), 11 Horacio Agulla - 10 Santiago Fernandez, 9 Nicolas Vergallo - 7 Juan Manuel Leguizamon, 8 Leonardo Senatore, 6 Julio Farias Cabello - 5 Patricio Albacete, 4 Manuel Carizza - 3 Juan Figallo, 2 Mario Ledesma Arocena, 1 Rodrigo Roncero.
Rezerve: 16 Agustin Creevy, 17 Martin Scelzo, 18 Marcos Ayerza, 19 Alejandro Campos, 20 Alfredo Lalanne, 21 Lucas Gonzalez Amorosino, 22 Juan Jose Imhoff.

delaparis
8th October 2011, 23:31
Argentina e nuca tare dar NZ sunt net superiori chiar fara Carter. Victorie AB la cel putin 10 pct diferenta.

Gabriel
9th October 2011, 10:01
am votat Argentina, nu de alta dar sa dau un rost acestul sondaj care nici nu-si avea rostul de la bun inceput.

aLLiin
9th October 2011, 10:25
Meciul sta sa inceapa.

El Pistolero
9th October 2011, 11:20
12-7 la pauza pentru All Blacks. Un eseu pentru Argentina care se tine bine, pacat de greselile facute in defensiva.

Leo
9th October 2011, 11:20
12 - 7 la pauza. Totusi, All Blacks fara eseu pana acum. Sper ca in repriza secunda lucrurile sa se schimbe in mai bine.8

Leo
9th October 2011, 12:19
33 - 10
All Blacks in semifinale. 2 eseuri si Weepu un picior perfect.

miril
9th October 2011, 12:21
Bravi, argentinienii. NZ, favorita favoritelor, mai departe spre finala.

El Pistolero
9th October 2011, 12:22
A cedat pe final Argentina. Pacat ca au avut nesansa asta de a juca cu Noua Zeelanda inca din sferturi. Dupa parerea mea, Argentina este peste toate echipele din Europa.

Leo
9th October 2011, 13:51
Ai fi vrut sa joace in finala? :D

El Pistolero
9th October 2011, 14:31
Da, dar cu Noua Zeelanda de se putea. :P

Leo
9th October 2011, 14:41
Ei lasa, ramane pe alta data. :)

Gontel
9th October 2011, 15:18
Am urmarit astazi un preview a ceea ce va fi Four Nations incepand de anul viitor. Evolutia scorului arata ca All Blacks s-au desprins greu, dar chiar si asa meciul nu mi-a dat vreo clipa impresia ca s-ar putea pune problema invingatorului. Pentru neo-zeelandezi ramane, insa, o problema cu deschiderea in absenta lui Carter. Surprinzatoare si precizia lui Weepu.

yakshaver
9th October 2011, 15:52
In meciul cu Argentina Piri Weepu a preluat multe din atributiile de lider ale lui DC. Sper ca Henry sa nu-l schimbe cumva si sa-l puna deschidere. A directionat jocul excelent ca si mijlocas de gramada. Argentina a jucat fenomenal, Ledesma si Roncero erau in lacrimi cand au parasit terenul. Cinste lor! In rest Corey Jane (aripa 14) a fost excelent pentru NZ, ca si trio-ul din linia a 3-a (Kaino, McCaw, Read). Desi McCaw si Read nu prea au reactionat deloc la incercarea inscrisa de Argentinieni. Imi pare bine pentru Brad Thorn, a inscris o incercare rara pe final, la 36 de ani si jumatate, dupa un joc foarte bun.
Cruden, venit la deschidere inca din minutul 20, a fost relativ ok. A aratat cateva sclipri, si parca mai multa incredere de cat Slade.

Vom vedea. Go the All Blacks!!!