PDA

View Full Version : CM rugby 2011 sferturi: Anglia - Franta 12-19



delaparis
1st October 2011, 12:21
Sambata 8 octombrie, ora 10.30
Eden Park, Auckland


Discutii inainte si dupa meci

El Pistolero
4th October 2011, 09:36
Se pare ca sunt probleme in echipa Frantei.
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/rugby/cronica-unei-revolte-anuntate-nationala-frantei-in-pragul-unui-scandal-de-proportii-8835855

delaparis
4th October 2011, 20:29
Da, asa e.
Situatia seamana mult cu cea de la echipa de fotbal la CM 2010. Antrenor anuntat inainte de competitie ca nu va fi recondus in functie indiferent de rezultat, jucatori care se ocupa mai mult sa vorbeasca cu agentii lor in loc sa se antreneze, joc slab contra echipelor mediocre etc .
Cu NZ nu au existat in grupa si s-au calificat din noroc deoarece Canada a batut intamplator Tonga, altfel ...

Doar un miracol ii mai poate scoate pe francezi din spirala asta. Cu Anglia in CM este mai dificil decat cu NZ daca ne bazam pe statistica.
Nici englezii nu au stralucit pana acum dar ei macar au castigat toate meciurile in grupa iar Franta a pierdut deja doua. Apoi jocul englezilor mi se pare mult mai bine pus la punct.
90% Franta pierde aici.

Leo
4th October 2011, 21:24
Urat ce se intampla. Nu sunt de acord, ca jucatorii sa faca jocuri de culise pt a schimba antrenorul, indiferent de sport.

delaparis
4th October 2011, 22:20
Asta e cand ai vedete in echipa azi. Rugby era printre putinele sporturi colective unde respectul reciproc era pe prim plan. De cand au trecut profesionisti, treptat, s-a ales praful.
In lotul Frantei nu sunt multi dar macar doi trei jucatori sunt considerati printre cei mai buni din lume pe posturile lor. Ajunge ca sa devina lideri in sensul negativ deci sa distruga autoritatea antrenorului.
Antrenorul are partea lui de vina deoarece nu a stiut sa se impuna iar federatia la fel deoarece nu l-a sustinut in momente dificile.
Dar totul se plateste pana la urma. Tonga, tara cu doar 100000 de locuitori, a umilit "marea" Franta in meciul trecut 19-14.

Acum urmeaza executia finala si tare cred ca Anglia va face scor istoric contra Frantei. Nu departe de ce a facut cu Romania :cool:

Pilier
5th October 2011, 13:21
Lievremont a pierdut sustinerea grupului inca din timpul desfasurarii Six Nations. Apoi i-a lasat acasa pe veteranii pilieri Sylvain Marconnet si Thomas Domingo. Cred ca o parte de via are si federatia franceza, care l-a confirmat in functia de selectioner pe fostul tehnician al celor de la Toulon, Phillipe Saint-Andre, chiar inaintea inceperii Cupei Mondiale.

Leo
5th October 2011, 14:09
Daca Franta produce surpriza?

Pilier
5th October 2011, 17:48
Daca Franta produce surpriza?

Nu cred. Sunt tensiuni foarte mari in lot, plus ca au si jucatori accidentati sau suspendati, cum e cazul lui Fabrice Estebanez, care a primit o suspendare de 3 saptamani, pentru placaj periculos.

Leo
6th October 2011, 21:31
Vom vedea. Unde vezi meciul?

delaparis
6th October 2011, 22:01
Franta a pierdut de fiecare data in CM contra Angliei. (1991, 2003 si 2007)
Apoi ultimele 4 meciuri intre cele doua au rezultat 3 victorii ale englezilor (2008, 2009, 2011) si o victorie pt francezi in 2010.

Deci statistica "ne omoara". Singura sansa a Frantei este ca Anglia nu e nici ea in forma mare. Desi au castigat toate meciurile in grupa, jocul nu a convins pe nimeni.

Multi pariaza pe o trezire inspirata a francezilor dar nu tin cont de faptul ca si Anglia se poate trezi ::)

Pilier
7th October 2011, 00:24
Vom vedea. Unde vezi meciul?

Cred ca intr-un pub, dupa care ma deplasez repede la Steaua-Dinamo.

Leo
7th October 2011, 00:27
Cred ca intr-un pub, dupa care ma deplasez repede la Steaua-Dinamo.

:)
Castiga Dinamo. ;)

Pilier
7th October 2011, 00:32
:)
Castiga Dinamo. ;)

Ma indoiesc. Nu au echipa, antrenor, etc.

Pilier
7th October 2011, 00:34
Anglia: B Foden; C Ashton, M Tuilagi, T Flood, M Cueto; J Wilkinson, B Youngs; M Stevens, S Thompson, D Cole , L Deacon, T Palmer, Tom Croft, L Moody (capt), N Easter

Rezerve: D Hartley, A Corbisiero, C Lawes, S Shaw, J Haskell, R Wigglesworth, M Banahan

Franta: M Medard, V Clerc, A Rougerie, M Mermoz, A Palisson, M Parra, D Yachvili, J-B Poux, W Servat, Nicolas Mas, P Pape, L Nallet, J Bonnaire, I Harinordoquy, T Dusautoir (capt)

Rezerve: D Szarzewski, F Barcella, J Pierre, L Picamoles, F Trinh-Duc, D Marty, C Heymans.

Arbitru: S Walsh (Noua Zeelanda)
Asistenti: A Rolland si G Clancy (Irlanda)
Arbitru video: S Veldsman (Africa de Sud)

Pilier
7th October 2011, 00:46
Pana acum, intre Franta si Anglia s-au disputat 94 de partide. In 36 dintre acestea victoria a revenit cocosilor, 7 s-au incheiat la egalitate, iar 51 s-au incheiat cu victoria trandafirilor.

Franta: 94 36 7 51 1115-1415 (143 de eseuri, 80 de transformari, 102 lovituri de pedeapsa, 35 de dropuri)

Anglia: 94 51 7 36 1415-1115 (179, 93, 168, 27)

delaparis
7th October 2011, 00:49
Franta: M Medard, V Clerc, A Rougerie, M Mermoz, A Palisson, M Parra, D Yachvili, J-B Poux, W Servat, Nicolas Mas, P Pape, L Nallet, J Bonnaire, I Harinordoquy, T Dusautoir (capt)

Rezerve: D Szarzewski, F Barcella, J Pierre, L Picamoles, F Trinh-Duc, D Marty, C Heymans.


Deci fara Damien Traille. Nici macar rezerva nu e pus.
Lievremont isi merita soarta. :rosu:

Insista pe nr 10 (deschidere) cu Parra care nu e nici macar rezerva pt nr 9 cand are pe Trihn-Duc sau solutie solida cu Traille.

Nu inteleg de ce unii antrenori isi pregatesc funia pt spanzuratoare ...

Pilier
7th October 2011, 01:06
Deci fara Damien Traille. Nici macar rezerva nu e pus.
Lievremont isi merita soarta. :rosu:

Insista pe nr 10 (deschidere) cu Parra care nu e nici macar rezerva pt nr 9 cand are pe Trihn-Duc sau solutie solida cu Traille.

Nu inteleg de ce unii antrenori isi pregatesc funia pt spanzuratoare ...

Traille joaca fundas sau centru. Mai rar a fost folosit ca uvertura. Poate e o solutie mai buna ca Parra pe acest post, dar nu stim exact care sunt motivele pentru care nu a prins 22-ul. Poate e accidentat usor, iesit din forma sau pur si simplu nu se incadreaza in planul de joc al lui Lievremont.

Pilier
7th October 2011, 01:09
Pana acum, intre Franta si Anglia s-au disputat 94 de partide. In 36 dintre acestea victoria a revenit cocosilor, 7 s-au incheiat la egalitate, iar 51 s-au incheiat cu victoria trandafirilor.

Franta: 94 36 7 51 1115-1415 (143 de eseuri, 80 de transformari, 102 lovituri de pedeapsa, 35 de dropuri)

Anglia: 94 51 7 36 1415-1115 (179, 93, 168, 27)

+ 1 gol din Mark :)

Leo
7th October 2011, 01:10
Delaparis, ti-ai gasit nasul. :D

delaparis
7th October 2011, 01:19
Pilier:
"planul de joc al lui Lievremont"

Vorbesti de fenomene care inca nu au fost decoperite pe pamant.

Traille are tehnica, viteza si joc cu piciorul. Are 1m95 si 100 kg.
Parra are doar ... frica si 1m75 cu 70 kg. A jucat doar la mol acolo deci stie deschidere cum stiu eu chineza.

Iti spun eu care e adevarul. Traille l-a trimis "undeva" pe Lievremont la meciul cu NZ deci e "eliminat" pana la sfarsitul competitiei. :cool: La fel si Heymans care e singurul 15 de meserie in lot., nu va mai juca.

Leo:
Am reusit sa lansez sectia :D

Pilier
7th October 2011, 01:33
Selectia a fost gresita de la inceput, parerea mea. I-a lasat acasa pe Marconnet si Domingo, luandu-l in lot pe mult mai putin experimentatul Poux.
Traille, la 32 de ani, 1,93 m si 105 kg, nu mai e chiar asa de mobil ca acum cativa ani.
Parra are 1,81 si 76 kg. :D

Nu detin amanunte din bucataria interna a cocosilor, dar cred ca nu e numai vina lui Lievremont in aceasta situatie. E impardonabila atitudinea jucatorilor si nu cred ca revolta din vestiar ar fi avut loc fara girul unor federali.

delaparis
7th October 2011, 01:44
Selectia a fost gresita de la inceput, parerea mea. I-a lasat acasa pe Marconnet si Domingo.

Sunt de acord cu tine, mai ales in cazul Marconnet. Daca este un jucator in lume care merita sa joace CM azi, asta este. A muncit ca un sclav sa nu fie accidentat pt a fi selectionat. Apoi este un caracter exceptional, spirit de sacrificiu, curaj, experienta etc.
Nu inteleg ce cauta Poux si chiar Mas in lot. Szarzewski e "la moda" deci trecem cu vederea desi e nul.
Practic, Franta are o linie 1 construita cu jucatori rezerva. Bravo Lievremont /hello

Sa vorbesc de linia 2? :) ... probabil dupa infrangerea contra Angliei

Pilier
7th October 2011, 01:51
Vineri, in cantonamentul cocosilor va sosi Saint-Andre, pentru a stabili impreuna cu jucatorii strategia pentru meciul cu englezii.

Pilier
7th October 2011, 22:29
ANGLIA - FRANTA
Auckland, Eden Park, 08.10, 10.30 (ora Romaniei)

ANGLIA: 15 Ben Foden - 14 Chris Ashton, 13 Manu Tuilagi, 12 Toby Flood, 11 Mark Cueto - 10 Jonny Wilkinson, 9 Ben Youngs - 7 Lewis Moody (c), 8 Nick Easter, 6 Tom Croft - 5 Tom Palmer, 4 Louis Deacon - 3 Dan Cole, 2 Steve Thompson, 1 Matt Stevens.
Rezerve: 16 Dylan Hartley, 17 Alex Corbisiero, 18 Courtney Lawes, 19 Simon Shaw, 20 James Haskell, 21 Richard Wigglesworth, 22 Matt Banahan.

FRANTA: 15 Maxime Medard - 14 Vincent Clerc, 13 Aurelien Rougerie, 12 Maxime Mermoz, 11 Alexis Pallison - 10 Morgan Parra, 9 Dimitri Yachvili - 7 Julien Bonnaire, 8 Imanol Harinordoquy, 6 Thierry Dusautoir (c) - 5 Lionel Nallet, 4 Pascal Pape - 3 Nicolas Mas, 2 William Servat, 1 Jean-Baptiste Poux.
Rezerve: 16 Dimitri Szarzewski, 17 Fabien Barcella, 18 Julien Pierre, 19 Louis Picamoles, 20 Francois Trinh-Duc, 21 David Marty, 22 Cedric Heymans.

delaparis
8th October 2011, 11:16
Meci enorm.

La pauza Anglia Franta 0-16

krapulax
8th October 2011, 11:18
cu ani in urma, duminica dimineata, pe stadionul cotroceni s-ar fi strigat: treziti-va, bai!! ati fost az-noapte la nunta???!?

Gabriel
8th October 2011, 11:20
meciul nu este jucat. dupa cum se stie 16-0 este cel mai periculos scor din rugby. balonul e oval.

miril
8th October 2011, 11:22
Magnifique! Franta putea sa decida meciul in prima repriza. Ce meci fac cocosii pana acum. Allez Les Bleus!

delaparis
8th October 2011, 11:24
Se vor trezi englezii in repriza a doua. Chiar inainte de pauza erau foarte periculosi in 22 francez si doar ezitarile la finalizare au impiedicat eseul.
Franta joaca bine tactic, alternand jocul dens cu deschideri fulgeratoare si combinatii la jocul cu mana. Se vede ca au ceva probleme in aparare deoarece sunt fisuri in linia 3 pe unde patrund englezii in forta cand au ocazia.
Clerc si Medard au marcat eseu iar Yachvili doua lovituri libere.

Gabriel
8th October 2011, 11:25
Yachvili a ratat nepermis. trebuia sa fie macar 21-0, daca nu 23-0.

miril
8th October 2011, 11:28
Pana la faza de eseu pentru englezi francezii au avut doua eseuri ca si facute. Conditia fizica va decide. De la englezi doar Tuilagi si, spre sfarsit, Wilkinson s-au vazut.

delaparis
8th October 2011, 11:29
Yachvili are procent 50% reusita in meciul asta cu o medie de 80% pana acum in general.
Trebuie sa-l lase si pe Parra din cand in cand daca vede ca nu-i iese. Parra are 90% reusita in general pana.

delaparis
8th October 2011, 12:23
Fantastic.
Franta in semi si victorie contra Angliei pt prima oara in CM in meci eliminatoriu.

miril
8th October 2011, 12:28
Parra trebuia sa ia loviturile. Doar 22 de ani!!! Super! Eseul englez nu mi se pare ca a fost. Ce lupta a dat Clerc, acolo.

Leo
8th October 2011, 12:34
Fantastic.
Franta in semi si victorie contra Angliei pt prima oara in CM in meci eliminatoriu.

Te bucuri in loc sa-ti para bine? :))

delaparis
8th October 2011, 12:36
Al doilea eseu englez este contestabil. S-a considerat ca a marcat in prima faza, altfel era "inainte".
Parra e mai bun la gramada decat la deschidere si in plus este mai in reusita decat Yachvili.

Surprinzator, englezii nu au gasit solutia azi desi au fost puternici in gramada si in joc pe centru. Au avut multe ezitari la jocul de pase si cam lenti la deschidere.

Franta ramane cu problemele in aparare mai ales in linia 3.

El Pistolero
8th October 2011, 14:10
Cum am zis si inainte de meci, Anglia nu a impresionat pana acum si s-a vazut si azi, cum au dat de o echipa bine inchegata au pierdut. E a 5-a semifinala consecutiva de CM pentru Franta. :ok:

Leo
8th October 2011, 15:18
Da, asa e.
Situatia seamana mult cu cea de la echipa de fotbal la CM 2010. Antrenor anuntat inainte de competitie ca nu va fi recondus in functie indiferent de rezultat, jucatori care se ocupa mai mult sa vorbeasca cu agentii lor in loc sa se antreneze, joc slab contra echipelor mediocre etc .
Cu NZ nu au existat in grupa si s-au calificat din noroc deoarece Canada a batut intamplator Tonga, altfel ...

Doar un miracol ii mai poate scoate pe francezi din spirala asta. Cu Anglia in CM este mai dificil decat cu NZ daca ne bazam pe statistica.
Nici englezii nu au stralucit pana acum dar ei macar au castigat toate meciurile in grupa iar Franta a pierdut deja doua. Apoi jocul englezilor mi se pare mult mai bine pus la punct.
90% Franta pierde aici.


Nu cred. Sunt tensiuni foarte mari in lot, plus ca au si jucatori accidentati sau suspendati, cum e cazul lui Fabrice Estebanez, care a primit o suspendare de 3 saptamani, pentru placaj periculos.

Nu ati avut dreptate niciunul dintre voi. Franta a castigat si este in semifinale, dar nu o vad in finala.

miril
8th October 2011, 18:07
Oricum, este mai usor sa-i bati pe galezi decat pe...restul. In rest, se stie. Balonu-i...oval.

delaparis
8th October 2011, 20:34
Nu ati avut dreptate niciunul dintre voi. Franta a castigat si este in semifinale, dar nu o vad in finala.
Aici eu nu sunt de acord cu tine :)


Oricum, este mai usor sa-i bati pe galezi decat pe...restul. In rest, se stie. Balonu-i...oval.

Statistic vorbid, da.
Dar in acest moment Tara Galilor mi se pare peste englezi ca forma, judecand din ce am vazut adica franturi de meci si rezultate.
Cred totusi ca Franta are sansa sa ajunga in finala deoarece moralul este la top dupa meciul de azi deci jocul, teoretic, va progresa.
Si cand ma gandesc ca acum cateva zile echipa era in pragul imploziei....

Leo
8th October 2011, 20:52
Aici eu nu sunt de acord cu tine :)






Adica cum? Vezi Franta in finala? :o:

delaparis
8th October 2011, 21:04
Da, cu mult noroc si in conditia ca joaca si mai bine decat azi. Anglia nu a fost adevarata Anglia pe care o cunoastem in CM de obicei. Wilkinson nu a mai fost Wilkinson de acum 4-8 ani.

Leo
8th October 2011, 21:09
Tu crezi ca norocul tine la infinit?

delaparis
8th October 2011, 22:06
Nu la infinit. Doar inca un meci :D

Leo
8th October 2011, 22:13
Vreau o finala, Noua Zeelanda - Tara Galilor. :D

delaparis
8th October 2011, 22:48
Nu sunt contra dpdv spectacol. Noua Zeelanda joaca ce se poate mai bine in lume rugby. Spectacol, spectacol si iar spectacol plus forta, ambitie si calitate.
Tara Galilor joaca spectacol si ambitie dar mai putin calitate. Forta au si ei.
Franta joaca tot ... cand vor :)
Toata lumea rugby e de acord ca Franta poate bate orice echipa din lume cand joaca exact ce stie. Pacat ca nu se intampla des si mai ales ca nu reusesc sa faca o serie de meciuri la acest nivel. Din cand in cand fac un meci genial dar in medie joaca la 75% de posibilitati.
Oricum cand Franta joaca bine, rugby e spectacol total asa cum a fost azi.

Leo
8th October 2011, 23:11
Atunci spectacol sa fie. :yes: