PDA

View Full Version : |GP| Skate Canada 2011



whisper
13th September 2011, 20:32
Competitia va avea loc intre 27.10.2011 - 30.10.2011 in Mississauga, ON/CAN.

Participanti

Men:
1 Elladj BALDE CAN 1
2 Patrick CHAN CAN 1
3 Andrei ROGOZINE CAN 1
4 Alban PREAUBERT FRA 2
5 Daisuke TAKAHASHI JPN 3
6 Denis TEN KAZ 4
7 Javier FERNANDEZ ESP 5
8 Alexander MAJOROV SWE 6
9 Ross MINER USA 7
10 Adam RIPPON USA 7


Ladies:
1 Adriana DESANCTIS CAN 1
2 Amelie LACOSTE CAN 1
3 Cynthia PHANEUF CAN 1
4 Sarah HECKEN GER 2
5 Akiko SUZUKI JPN 3
6 Alena LEONOVA RUS 4
7 Elizaveta TUKTAMISHEVA RUS 4
8 Rachael FLATT USA 5
9 Mirai NAGASU USA 5
10 Ashley WAGNER USA 5


Pairs:
1 Jessica DUBE / Sebastien WOLFE CAN 1
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 1
3 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN 1
4 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 2
5 Xiaoyu YU / Yang JIN CHN 2
6 Narumi TAKAHASHI / Mervin TRAN JPN 3
7 Lubov ILIUSHECHKINA / Nodari MAISURADZE RUS 4
8 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 4


Ice dancing:
1 Tarrah HARVEY / Keith GAGNON CAN 1
2 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 1
3 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 1
4 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 2
5 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 3
6 Ekaterina PUSHKASH / Jonathan GUERREIRO RUS 4
7 Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS 4
8 Madison CHOCK / Evan BATES USA 5

Tracoromana
21st September 2011, 06:47
Alban Preaubert s-a retras de la Skate Canada. Se pare ca va fi inlocuit cu Kevin van der Perren.

ice_girl
18th October 2011, 11:09
Programul trasmisiunilor Eurosport pt Skate Canada:

29.Oct
Eurosport 2:
9:30 - Dance - SD
Eurosport:
10:30 - Ladies - SP
11:30 - Pair - SP
20:00 - Ladies - FP - LIVE
22:00 - Pair - FP - LIVE
22:30 - Men - SP
1:00 - Men FP - LIVE

30. Oct
Eurosport10:30 - Men - FP
11:30 - Ladies - FP
13:00 - Pair - FP
18:00- Dance - FD - LIVE
18:45 - Pair - FP
20:00 GALA - LIVE

Eu probabil nu voi putea vedea la tv nici Skate America si nici Skate Canada si am rugamintea daca stiti niste stream-uri unde sa pot urmari si eu live ( eventual daca Eurosportul are canal online si puteti sa-mi dati si mie linkul m-as bucura f mult:) )

SimonaB
18th October 2011, 11:14
Programul trasmisiunilor Eurosport pt Skate Canada:

29.Oct
Eurosport 2:
9:30 - Dance - SD
Eurosport:
10:30 - Ladies - SP
11:30 - Pair - SP
20:00 - Ladies - FP - LIVE
22:00 - Pair - FP - LIVE
22:30 - Men - SP
1:00 - Men FP - LIVE

30. Oct
Eurosport10:30 - Men - FP
11:30 - Ladies - FP
13:00 - Pair - FP
18:00- Dance - FD - LIVE
18:45 - Pair - FP
20:00 GALA - LIVE

Eu probabil nu voi putea vedea la tv nici Skate America si nici Skate Canada si am rugamintea daca stiti niste stream-uri unde sa pot urmari si eu live ( eventual daca Eurosportul are canal online si puteti sa-mi dati si mie linkul m-as bucura f mult:) )

E posibil sa fie transmise pe canalul rusesc NTV, ca anul trecut. Dau un link daca aflu ceva. :yes:

venera
18th October 2011, 15:26
Programul trasmisiunilor Eurosport pt Skate Canada:

29.Oct
Eurosport 2:
9:30 - Dance - SD
Eurosport:
10:30 - Ladies - SP
11:30 - Pair - SP
20:00 - Ladies - FP - LIVE
22:00 - Pair - FP - LIVE
22:30 - Men - SP
1:00 - Men FP - LIVE

30. Oct
Eurosport10:30 - Men - FP
11:30 - Ladies - FP
13:00 - Pair - FP
18:00- Dance - FD - LIVE
18:45 - Pair - FP
20:00 GALA - LIVE




Multumim mult pentru info!:)

Cromatic
19th October 2011, 17:15
Eu probabil nu voi putea vedea la tv nici Skate America si nici Skate Canada si am rugamintea daca stiti niste stream-uri unde sa pot urmari si eu live ( eventual daca Eurosportul are canal online si puteti sa-mi dati si mie linkul m-as bucura f mult:) )

Uite aici un Bristish Eurosport2 live stream, pentru vizionarea caruia nu trebuie sa instalezi nici un plugin.:yes: Sper sa mearga si atunci cand va fi nevoie de el.:) Trebuie sa astepti vreo 20-30 secunde pana dispare reclama.

http://www.oleoletv.com/watch/live/streaming/online/free/tv/video/channel/feed/link/broadcast/vivo/gratis/p2p/directa/10/british-eurosport-2-link-4.html

whisper
19th October 2011, 21:39
hmm...poate din SC voi putea urmari ceva! :P Multumim Oana pt info!

Iulya
24th October 2011, 15:59
Nu este nimic oficial dar este foarte probabil ca francezii sa se retraga din cauza problemelor de sanatate ale lui Fabian:(.

IleK
24th October 2011, 17:15
Chiar ma gandeam de ce au ales sa concureze la doua GP uri consecutive. Pacat:(

Iulya
24th October 2011, 19:54
Chiar ma gandeam de ce au ales sa concureze la doua GP uri consecutive. Pacat:(

Ei au ales sa concureze la 3 GP si din motive financiare ( si acum antrenandu-se in SUA si canada a fost mai accesibil). Pb e ca o ISU ii penalizeaza daca se vor retrage cu -10% din castigurile obtinute din grand prix-uri.

lady_k
25th October 2011, 12:42
Pb e ca o ISU ii penalizeaza daca se vor retrage cu -10% din castigurile obtinute din grand prix-uri.

Huh?! Serios?



Sper sa vad si eu ceva din SC. Mai ales pe Volosozhar si Trankov mi-ar placea sa-i vad. In plus ii tin pumnii lui Daisuke sa-l bata pe Chan.:drak:

Tracoromana
25th October 2011, 14:09
Ei au ales sa concureze la 3 GP si din motive financiare ( si acum antrenandu-se in SUA si canada a fost mai accesibil).
Pb e ca o ISU ii penalizeaza daca se vor retrage cu -10% din castigurile obtinute din grand prix-uri.

Chiar daca lipsesc ''motivat'', adica pe caz de boala?

As mai vrea sa stiu daca la al 3-lea GP li se socotesc punctele, sau numai primele 2 sunt aducatoare de puncte pentru GPF?

Cromatic
25th October 2011, 18:03
Chiar daca lipsesc ''motivat'', adica pe caz de boala?

As mai vrea sa stiu daca la al 3-lea GP li se socotesc punctele, sau numai primele 2 sunt aducatoare de puncte pentru GPF?

Nu cred ca e vorba despre primele doua neaparat, ci despre acele doua GP-uri din trei pe care patinatorii le-au anuntat la ISU ca fiind competitiile unde doresc ca rezultatele sa li se ia in considerare pentru calificarea in finala de GP.

In cazul lui P/B, nu stiu care Grand Prix este optionalul lor, probabil ca nu TEB totusi, ci ori Skate America ori Skate Canada. Daca este Skate Canada, eventuala retragere nu le va periclita in nici un fel calificarea.

Cat despre penalizare, am inteles ca ISU a instituit-o pentru ca in trecut diversi patinatori invocau motive medicale pentru a se retrage chiar si in ultimul moment. Nu spun, Doamne fereste ca Fabian nu este bolnav, s-a vazut foarte clar la Skate America in ce stare se afla, dar nu cred ca ISU este dispusa sa analizeze de la caz la caz, probabil ca ii pune pe toti retrasii in aceeasi oala.

Iulya
25th October 2011, 21:42
Rule 7

Further to point 2.1. a) the skaters/teams who have chosen to skate 3 events, will receive their prize money in the usual way, paid by each organizer according to their placements. Should a seeded skater/couple not
complete the third event for any reason, the equivalent of 20% of the total prize money, that the skater/couple has received in the first two events, must be reimbursed to the ISU or will be deducted from the next possible contribution of the ISU to the Member of the skater/couple concerned.

Iar daca se retrag din motiv medical se mentioneaza o documentatie stufoasa ce trebuie depusa insa nu se specifica ca nu se aplica sanctiunea :confused:

If the reason for withdrawal from the third event is medical, then for this reason and this alone Rule 140, paragraph 5 shall apply.
Rule 140 (5)
5. a) In the case a Skater is withdrawn for injury or illness a Medical
Certificate is required to be submitted to the ISU as provided by ISU
Regulations, Communications or Announcements;

b) The Certificate must be issued on the stationary of a Medical Doctor or
on an ISU withdrawal notification form in case of in-competition
withdrawal and duly signed by the Skater and the Medical Doctor.
If the certificate is not in English a translation signed by the President
or General Secretary of the Member of respective Skater must be
attached;

c) In addition, upon request of the Chair of the Sports Directorate, the
Certificate must be received by the ISU within 72 hours after the notice
of withdrawal, and the Member or the Skater must include or attach the
following additional information:

i) the history which clearly indicates the date of injury or date of
onset of illness, the type of injury or illness and severity of
injury or illness as well as the physical findings on
examination;

ii) copies of laboratory or radiological reports that were
conducted in the investigation of the injury/illness;

iii) the recommended treatment by the physician including
medications, therapy, advice on training frequency and
intensity, date for follow-up examination (a copy of this
assessment should then be forwarded to the ISU), expected
date of return to full activity, planned further investigations
and/or criteria for return to full activity.

Tracoromana
26th October 2011, 19:11
Wow, ce s-au mai blindat cu reguli. Sa speram ca nu e cazul, deocamdata francezii sunt pe lista.

ice_girl
26th October 2011, 23:15
Uite aici un Bristish Eurosport2 live stream, pentru vizionarea caruia nu trebuie sa instalezi nici un plugin.:yes: Sper sa mearga si atunci cand va fi nevoie de el.:) Trebuie sa astepti vreo 20-30 secunde pana dispare reclama.

http://www.oleoletv.com/watch/live/streaming/online/free/tv/video/channel/feed/link/broadcast/vivo/gratis/p2p/directa/10/british-eurosport-2-link-4.html
Cristina, ms mult pt link:):yes:, sper sa mearga si live, oricum ii voi face o proba maine sa vad cum merge

E oficial, Nathalie si Fabian s-au retras de la Skate Canada:(
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=ru&tl=en&u=http://www.sports.ru/others/figure-skating/130043963.html&usg=ALkJrhh_e6g_GZMTQ8mcCtG5Srvot1-PJQ
Dar si o veste buna, Eurosportul va transmite Gp-urile atat in 2012 cat si in 2013/hello:great:

Iulya
26th October 2011, 23:29
:( Asta inseamna ca Fabian nu prea e bine .... pt ca ei s-au inscris la 3 gp pentru ca aveau nevoie de bani pt antrenamente

Pe golden skate forum cineva a facut si un calcul estimativ ( cu o penalizare de 10% )


Three Silvers + bonus = $49,000
Two silvers + bronze + bonus = $45,000
Two silvers - 10% penalty = $23,400



Anuntul de pe FB"

We are so sorry to announce our withdraw for the "Skate Canada". Fabian is still ill and must rest, to be able to compete in "Trophee bompard" in good condition... See you soon anyway !

ice_girl
27th October 2011, 00:42
:( Asta inseamna ca Fabian nu prea e bine .... pt ca ei s-au inscris la 3 gp pentru ca aveau nevoie de bani pt antrenamente

Pe golden skate forum cineva a facut si un calcul estimativ ( cu o penalizare de 10% )

Ce diferenta mare:(, pierd mai mult de jumatate din bani:(:nope:
Ce reguli tampite are si ISU:rosu::no::mad:, mai ales ca Nathalie si Fabian nu concurau de amorul artei ci pt ca aveau nevoie si de bani:(
Dar Federatia Franceza nu ii sprijina financiar:confused:, de tb sa castige ei bani sa-si plateasca antrenamentele?

Iulya
27th October 2011, 00:47
Ce diferenta mare:(, pierd mai mult de jumatate din bani:(:nope:
Ce reguli tampite are si ISU:rosu::no::mad:, mai ales ca Nathalie si Fabian nu concurau de amorul artei ci pt ca aveau nevoie si de bani:(
Dar Federatia Franceza nu ii sprijina financiar:confused:, de tb sa castige ei bani sa-si plateasca antrenamentele?

De cand au plecat de la Lyon nu prea ii sprijina din ce stiu eu :( (mai ales perioada din rusia). Ei au un sponsor care ii mai ajuta un pic.

ice_girl
27th October 2011, 01:05
De cand au plecat de la Lyon nu prea ii sprijina din ce stiu eu :( (mai ales perioada din rusia). Ei au un sponsor care ii mai ajuta un pic.
Nu ma mira deloc lucrul asta:headbang:, mai ales stiindu-l pe Didier:mda::jerk:, oricum sa le fie rusine celor din Federatie:rosu::no: pt ca Nathalie si Fabian tb sa concureze sa faca rost bani aproape riscandu-si sanatatea:(
In Rusia stiu ca amandoi lucrau sa-si plateasca o parte din antrenamente:(