PDA

View Full Version : Discutii tehnico-tactice



Ayrton
30th July 2003, 13:28
Nu suntem noi nici Capelo, nici Lippi sau nici Fergusson, dar o parere referitoare la o asezare tactica sau la un sistem de joc putem sa o avem.
Acest topic este pentru toti cei ce vor sa-si exprime o idee referitoare la acest domeniu. De aceea, va rog sa nu aberati pe alte teme, si daca nu va intereseaza subiectul mergeti pe alt thread si spuneti acolo ce va framanta.
Multumesc frumos, si acum la treba: primul subiect: Rapid-Anderlecht.

ady_azzuro
30th July 2003, 13:38
Parerea mea este ca rapid trebuie sa atace din primul minut si sa faca un presing ucigator.
Dar in acelasi timp nu trebuie sa se lase descoperita in aparare .
Trebuie sa dispara acele ratari monumentale din campionat si sa fructifice orice posibilitate s clara de a marca :thinkso: :thinkso: .
Anderlecht sa fim seriosi nu este o echipa de top precum echiple italiene si spaniole ori engleze sau germane.
Bratu trebuie sa-si recapete moralu astfel incat sa duca rapidul in C.L. , el este omul care poate decide soarta unui meci .
Astep si alte sugestii :) :)

inter
30th July 2003, 13:42
Anderlecht 4-4-2 :happy
Rapid - numai Rednic stie :( , poate vrea sa nu primeasca gol, poate vrea sa invinga, parerea mea este ca va juca cu 4 sau 5 fundasi :thinkso: desi tinand cont de declaratia lui Copos de ieri"antrenorul este responsabil de rezultat" parca vad un 5-4-1 sau 5-3-2 :thinkso:

ady_azzuro
30th July 2003, 13:50
:D :D pai ce o avea rednic cu sistemul asta defensif ar fi nebun de legat. O ia pe urma lu iordanescu care ne-a distrus in norvegia adoptand un sistem ultradefensiv(I hate him) .
Alta varianta nu are decat atacul :happy :happy .
Vre C.L. nu are decat sa riste pt asta s-a format C.L. pt echipele spectculoase nu pt de astia asha fricosi :) :)

Ayrton
30th July 2003, 16:28
Nu stiu situatia lui Buta, daca a revenit la Rapid sau nu, dar eu zic ca ar trebui sa joace cu:
- Iencsi si Perja marcaj, Maftei libero (aici isi va spune cuvantul omogenitatea lor, si cred ca se vor descurca acceptabil)
- Soava pe stanga, cu Godfroid in fata lui
- Badoi cu Ilyes pe banda dreapta (sau Buta cu Badoi in fata lui, caz in care Ilyes trece la inchidere sau pe banca)
- Zyati e sigur in centru, cu Lutu rezerva sa si intra in repriza a doua sa-i ameteasca un pic pe belgienii mai obositi;
- gemenii Bratu si Niculae in fata, cu Makinwa rezerva principala.

Un element foarte important va fi si vremea, intrucat in Bucuresti ploua continuu de 12 ore, si nu se intrevad semne de soare, ceea ce va fi un avantaj pentru belgieni, ca au o experienta mai mare in asemenea conditii.
De vazut cum va arata gazonul lui Oprisan de pe "23 August", ca la finala Cupei (pe uscat), arata senzational.

ady_azzuro
30th July 2003, 16:49
Ploua in buc? misto
Lutu poate printr-un miracol sa reuseasca in meciul anderlecht.
Pur si simplu el nu ma exista ca jucator profesionist, e un jucator pur si simplu amator :( .
Imi pare rau de el chiar mi-a placut ion ionut dar acuma asta e prezentu, trist pt el.
Norocul va fi decisiv in acest meci, mai mult ca sigur :yeah: :yeah:

Cipangoo
31st July 2003, 10:32
Lutu nu mai e nici macar amator. E amator de manele si chestii extrasportive.. :(
Scuze ayrton pt divagatie. Promit sa nu se mai intample. :thinkso:
Revenind la subiect, mi se pare normal sa joace mai defensiv. Chiar noi am votat rapidul cu sanse mai mici la calificare si considerandu-l pe Rednic un realist nu se poate sa nu-si fi dat si el seama. In aceste conditii un 0-0 cum a si obtinut nu e chiar de lepadat. Ramane lupta deschisa pe cand daca incasa un gol aici salut calu'.

rasheedkpenny
31st July 2003, 10:33
Nu stiu ce ati vazut voi la TV, eu am fost pe stadion si mi s-a parut ca Lutu chiar a dinamizat jocul. Bratu nu prea a avut chef sa alerge si nici sa se bata pentru minge... nu a fost deloc stralucit!
In rest se vede o lipsa de siguranta la mijloc... probabil lipsa lui Sabau? :?

Sanse sunt, doar sa le fructificam!

Utilizator
31st July 2003, 10:36
Cred ca Rednic a devenit prea plin de el si asta afecteaza calitatea muncii lui. Se vede prea devreme continuatorul lui Lucescu, a facut niste schimari cam aiurea aseara. Oricum, sunt sanse destule sa se califice Rapidul, nici Anderlecht n-a rupt gura targului.

Tudose
31st July 2003, 10:45
Rapid poate obtine la Bruxelles un rezultat care sa ii asigure calificarea, cu conditiile urmatoare:
- mai multa concentrare in aparare, unde Dossey a gresit in cateva randuri, dar si axul central al defensivei a fost nesigur. Pe teren propriu, belgienii ar putea sa nu mai ierte.
- clarviziune la mijlocul terenului (cat timp ii vom mai plange oare pe Schumacher si Sabau?).
- revenirea in forma a lui Bratu.

inter
31st July 2003, 11:01
s-a vazut lipsa unui coordonator, Zyati nu a aratat nimic(poate e iesit din forma), Soava a fost cel mai slab de pe teren, nesiguranta inadmisibila la Dossey, Perja va avea mari probleme cu ivorianul la Bruxelles :(
Lutu este jucatorul care face 2 meciuri mari pe sezon (depinde cu cine le prinde :P )
Rapid are sanse .........mici , :yeah: dar are

Ayrton
31st July 2003, 11:13
Nici mie nu mi s+a parut anderlecht mult superioara Rapidului, si cu putina sansa, puteau giulestenii sa mearga in retur cu un 1-0 datator de sperante...
Oricum, au avut cateva maini moarte in teren, in special banda stanga, unde Soava a fost catastrofa si Godfroid mai mult decat modest... Iar Lutu s-a facut de ras, pierzand mingiile foarte usor si dand posibilitatea belgienilor sa contraatace.
La belgieni mi s-a parut slab vedeta sarba Jestrovici, dar tocmai el o sa le faca surpriza in retur... Retur unde Rapid are teoretic 2 sanse din 3, adica si egal si victorie, insa practic Anderlecht e favorita... Dar poate speculeaza Bratu un contraatac in prima repriza, si apoi totul e posibil...

ady_azzuro
31st July 2003, 13:20
Rapid a reusit totusi un rezultat bun.
Important este ca nu a primit gol acasa :thinkso: :thinkso: .
In deplasare rapid va juca mult mai bine .
La belgieni acasa bucuresteni nu vor mai trebui sa construiasca.
Vor avea mai multe spatii, si sunt sigur ca vor reusii sa marcheze.
Lutu a jucat la fel ca la craiovo :( :( .
Belgienii sunt prea puternici pt pitic :thinkso:

Ayrton
4th August 2003, 11:38
Referitor la meciul Dinamo-Rapid din supercupa, sa va zic cum mi s-au parut jucatorii vazuti din peluza:

(ambele echipe au avut doi absenti de marca: Maftei si Godfroid la Rapid, Tames si Barcauan la Dinamo; sistemul de joc fiind asemanator: 1-3-5-2)

Rapid:
Dolha - sigur in interventii, a scos un gol gata facut le Danciulescu, a fost ocrotit si de sansa la transversala lui Pereny: mult mai bun decat Dossey in meciul cu belgienii
trioul Iencsi-Perja-Soava: punctul forte al Rapidului, depasiti foarte greu, omogeni.
oamenii de banda: Brujan, Buta - anonimi, Bordeanu - cel mai slab rapidist, depasit permanent de Stoican si Petre, luand chiar su "urechi".
mijlocasii Zyati - bun, muncitor; Lutu - tehnic cum il stiam, dar fara nici o realizare deosebita, pierzand multe mingii; Ilyes - si-a facut bine treaba
Bratu si Makinwa - nu s-au inteles deloc, nigerianul facand figuratie pe teren (a dovedit din nou ca sta la Rapid doar pe pile, ca n-are valoare); in schimb Bratu i-a intins mult pe fundasii dinamovisti, dar e inca departe de forma de anul trecut.
Niculae si Nita - artizanii victoriei: chiar daca au fost rezerve, au aratat mai multe decat titularii.

Dinamo:
Delwarte - nesigur pe centrari, a luat gol printre picioare: slab!
Meride-Burca-Okunowo: prima oara cand joaca impreuna, m-au surprins placut, mai ales Burca, o catastrofa 1 an de zile, dar bunicel sambata, fara gafe; in schimb la Okunowo s-a vazut lipsa de conditie fizica, golul luandu0se pentru ca n-a putut tine pasul cu Nita... Oricum, in 2-3 luni vor fi o aparare de temut, cand se vor omogeniza.
Stoican si Pereny, oamenii de banda au fost cei mai buni dinamovisti, Stoican in prima repriza ridiculizandu-l in multe randuri pe Bordeanu, Pereny avand marea sansa a victoriei in repriza a doua, cand bomba lui de la 25 de metri zguduind transversala.
Petre - mi-a adus aminte de jucatorul de acum 3 ani: revenire de forma
Alexa: excelent la inchidere, inexistent la constructie: nivel mediu in general.
Vl. Munteanu - m-a enervat la culme: in primele 15 min a atins de 4 ori mingea, gresind de fiecare data; restul meciului mediocru
Grigorie - ridicol! a pierdut toate mingiile, desi se astepta de la el sclipirea ce aduce victoria...
Zicu - foarte putin prezent in joc..
Cl Niculecu si Danciulescu: trebuiau sa fie oamenii ce decideau meciul, dar au realizat putine: Niculescu a obosit repede, iar Danciulescu a ratat exasperant de mult...

Per ansamblu mi s-a parut un meci echilibrat, ambele echipe avand perioadele lor de dominare, impartindu-si si ocaziile. Oricum, un meci care mie mi-a placut, peste ce se joaca in Romania, dar care m-a intristat datorita rezultatului... Trebuie insa sa fiu fair-play si sa felicit Rapidul: Bravo! (sa sperem ca si la Bruxelles vor face acelasi rezultat.)

rasheedkpenny
4th August 2003, 13:15
Delwarte mie mi s-a parut ok, a aparat destul de bine. Trebuie sa se intregreze in echipa!
Ziceau comentatorii ca la Dinamo in ultimii 3 ani nu prea au fost portari excelenti! What about Lobont??? Fara el Dinamo probabil nu ar fi luat titlul! Parerea mea!

Alexa - nu exista un cotonogar mai mare decat Alexa, are niste tackling-uri criminale cāteodata. Mie nu imi place de jucatorul asta, punct.

De la Dinamo mi-a mai placut de Meride, chiar daca nu s-a vb. despre el la fel de mult ca despre Okunowo. Fl. Petre s-a miscat destul de bine, a dat un suflu bun echipei si o viteza deosebita la unele faze.

De partea cealalta la Rapid:
- in poarta norocosul Dolha - a aparat bine!
- Brujan si Bordeanu destul de slabi: se observa lipsa lui Rat pe stānga!!!
- apararea destul de buna chiar si fara Maftei; se dubleaza excelent unii pe altii in aparare. Iencsi - ca de obicei sigur pe el. Soava mult peste meciul cu Anderlecht! Perja mai ofensiv decat cu Anderlecht - el a fost cel acuzat de fault la portar la golul anulat Rapidului!
- in mijloc cu Ziyati - daruit in fiecare faza, inca nu are toate atuurile in coordonarea jocului; Lutu - daruit, alearga mult, vrea multe, realizeaza putine, dupa cum ne-am obisnuit, poate cu Anderlecht va pune ceva mai multe probleme!!!
- in atac Bratu parca si-a mai revenit putin, iar Makinwa destul de timid ca prezenta.

Rezervele: Niculae - a pus unele probleme in atac, rateaza mult in faze importante; Buta - a mai dinamizat putin partea dreapta a atacului dar se putea si mai bine. Nita - omul de gol cu Dinamo, nu s-a vazut prea mult pana la faza golului, norocos si oportunist!