PDA

View Full Version : De ce este dinamo echipa cea mai dispretuita din Romania?



Pages : [1] 2 3

Sorin
30th July 2003, 11:13
Eu am facut un top 10 al motivelor :

1.Este echipa securitatii si militiei.A fost de la infiintare si pana azi.Vor sa continue in aceast stil . Niciunde nu e iubita politia dar in tarile excomuniste exista o repulsie totala pentru cainii de paza a dictatorilor comunisti

2.Istoria clubului lor este un lung sir de samavolnicii, desfiintarea unor echipe ,ordine de partid si de stat, inregimentari fortate de jucatori, santaje de tot felul , blaturi, arbitrii corupti si toata gama de mizerii umane.

3. Numele lor de provenienta straina, dinamo nu are nici o legatura cu limba romana.

4. Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul :D

5. palmaresul lor intern este trucat, toate titlurile lor sint castigate pe cai necinstie .

6.Pentru grupul urias de generali de securitate si militie care au fost la conducerea clubului lor dintotdeauna dar iata ca si azi.Pe langa ei s-au aciuit nu una ci mai multe dintre cele mai hidoase figuri din lumea interlopa a fotbalului, itig-cohn , bulibasa curva feminina -badea , retardatul-borcea,bacaluareatul la 45 de ani , mutantul libidinos-netoiu
si patatul

7. echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica

8.galeria lor este cea mai jalnica dintre toate.Singurii care au parasit stadionul in corpore in timpul unui derby, pusi cu botul pe labe de citiva batauisi ai lui gheara, numarul mic de spectatori din tribuna lor

9. dinamo este singura echipa din Romania care pe langa titluri cucerite prin frauda a primit efectiv cadou de la guvern o cupa,cea redistribuita de steaua si un campionat,cel de anul trecut

10. desi au beneficiat de imense si nemeritate avantaje, n-au resit decat niste performante comparabile cu cele ale Craiovei dar mult inferioare Stelei ,cealalta echipa departamentala a ministerelor represinuii comuniste. Faptul ca ceilalti au reusit iar ei nu ,beneficiind de conditii la fel de favorabile,plecate din propaganda comunista, face din dinamovisti niste eterni loseri. Sint ca elevul care este favorizat de profesori mereu pentru ca este fiul nu stiu cui dar care tot tampit ramane :D

Ayrton
30th July 2003, 12:02
:D :D :D Ha, ha, ha!
O gramada de prostii, aberatii si tampenii...

(PS: cupa aia returnata de Steaua nu e in palmaresul nostru, si noi am refuzat-o, asa ca nu e acordata nimanui... Mai documenteaza-te inainte sa te faci de ras!)

Utilizator
30th July 2003, 12:15
Dupa focul pe care-l ai impotriva lui Dinamo s-ar zice ca tii cu U Craiova de vreo 50 de ani si ai fost oprimat in mod personal, fizic, de "brandul" Dinamo.

Sa comentam pe puncte motivele tale:

"1.Este echipa securitatii si militiei.A fost de la infiintare si pana azi.Vor sa continue in aceast stil . Niciunde nu e iubita politia dar in tarile excomuniste exista o repulsie totala pentru cainii de paza a dictatorilor comunisti"

Dinamo a fost fara discutie echipa MI. Nu cred ca poti sa spui vreun fotbalist care a jucat la Dinamo si a trimis anticomunisti la canal sau v-a batut cu bulanul pe strazi, sau a fost garda personala a lui Ceasca. Mai mult, celebrul Garcea e un politai din Oltenia daca nu ma-nsel si banuesc ca Garcea ai vostrii tin cu Universitatea. De continuat in acelasi stil e iarasi discutabil, echipa de fotbal are autonomie financiara si nu prea mai stiu generali MI activi in conducere.

"2.Istoria clubului lor este un lung sir de samavolnicii, desfiintarea unor echipe ,ordine de partid si de stat, inregimentari fortate de jucatori, santaje de tot felul , blaturi, arbitrii corupti si toata gama de mizerii umane."

Samavolnicii, ordine etc...Din cate stiu eu, cea mai mare samavolnicie a fost prin '85 cand a trebuit sa pierdem rusinos la Flacara Moreni, Victoria si altele ca sa le salvam la ordin de retrogradare si sa iasa Cami cu gheata de aur. Apropo, Flacara Moreni era echipa secu' tunci, Halmageanu gen de secu' era de acolo. Si militienii erau cu Victoria. Cat despre ordine de partid etc, daca erai marisor prin anii '80, ti-aduci aite despre cum a castigat Steaua vreo trei campionate fara infrangere si cu meciuri castigate in minutele de prelungiri. Pentru remember, sa-ti spun ce suporteri avea Steaua: Nicolae Ceausescu, Ilie Ceausescu, Valentin Ceausescu. Nicu Ceausescu era cu Sportul. de cate ori jucam cu Steaua si cu Sportul trebuia sa le dam puncte. Nu ca eram cei mai curati, dar cred ca altii erau mai murdari ca noi si pe ei nu-i injuri. Cat despre jucatori inregimentati cu forta, a facut si Dinamo asta, dar nu cred ca a fost reunul nemultumit, ba dimpotriva. Oricum in anii '80 as avea alte exemple celebre de inregimentati cu forta pe care nu esti asa de suparat: Hagi la Sportul si apoi la Steaua, Gica Popescu la Steaua etc. Lucescu l-a luat pe Balaci la Dinamo cand voi oltenii l-ati aruncat si Balaci recunoaste si acum asta pentru ca e om de caracter. Pe Cami la fel, l-a luat cand era desfiintat de presa, inclusiv de olteanul de Adrian Paunescu.

"3. Numele lor de provenienta straina, dinamo nu are nici o legatura cu limba romana."

Numele Dinamo in sport a venit la noi, e adevarat, de pe la rusi. Nu vad care-i problema cu numele (Dinamo Kiev e in continuare o echipa de valoare in Europa), dar totusi sa explic. Diamo, si la rusi, vine de la dinam, banuiesc ca stii ce-i ala, care nu-i un cuvant rusesc. Mai exista si prin Olanda o echipa cu numele asta. Oricum nici "Universitate", "Politehnica", fotbal, handbal etc nu sunt romanesti, presupun ca nu te deranjeaza, altfel am avea echipe denumite doar viezure, branza, varza...Caraiman, caraiman pe puctul asta

"4. Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul"

Dinamo a fost infiintata ca echipa MI dupa model rusesc, dar atat. Nu tin minte sa fi taiat Stalin panglica la inaugurare. Oricum si U Craiova tot in comunism s-a infiintat parca, tot in 1948. Banuiesc ca nu -i aveti nasi pe Truman si Churchill. Poli Timisoara de ex e tot denumire comunista, inainte erau Ripensi si Chinezul parca.

"5. palmaresul lor intern este trucat, toate titlurile lor sint castigate pe cai necinstie ."

S-avem iertare, dar tot ce-am castigat in anii '80 (cand stiu mai bine) a fost pe mai ult decat merit. Pe atunci sa iei titlul in fata Stelei era o performanta pentru ca polititcul tragea pe ei. Ca argument, in '90 au plecat la echipe mari europene vreo 12 jucatori de la Dinamo. Rezultatele din anii '80 i cupele europene sunt alt argument. Si am azut pe forumul cu istoria blaturilor ca si Craiova prin anii '70 a luat un titlu cu vreo 2 meciuri dubioase, banuiesc ca nu te gandesti la desfiintarea echipei.

"6.Pentru grupul urias de generali de securitate si militie care au fost la conducerea clubului lor dintotdeauna dar iata ca si azi.Pe langa ei s-au aciuit nu una ci mai multe dintre cele mai hidoase figuri din lumea interlopa a fotbalului, itig-cohn , bulibasa curva feminina -badea , retardatul-borcea,bacaluareatul la 45 de ani , mutantul libidinos-netoiu
si patatul"

Nici mie nu-mi plac conducatorii clubului nostru, dar eu tin cu o echipa de fotbal. Dupa mine i-as goni pe toti din conducere chiar acum, ei fac deservicii echipei Dinamo. Oricum si Dinel al vostru cu "muzeul Ceausescu", fost militian, parca nu e mai de soi. Si parca mai sunt/au fost alde Mititelu, Mitrita etc. Banuiesc ca nu esti fanul lor.

"7. echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica"

Nu crezi ca suna un pic a paranoia?

"8.galeria lor este cea mai jalnica dintre toate.Singurii care au parasit stadionul in corpore in timpul unui derby, pusi cu botul pe labe de citiva batauisi ai lui gheara, numarul mic de spectatori din tribuna lor"

Chestia cu parasitul tribunei a fost un gest de lauda dupa mine; echipa era distrusa de niste smecheri si rezultatele erau dezastruoase, gestul aleriei a fost necesar. Asta arata ca suporterii lui Dinamo vor fotbal si nu altceva. Ma gandesc acum la gesturile galeriei oltene, firesti de altfel, cand era netoiu pe-acolo. Parca si el tot cu cativa batausi va tinea deoparte. Ca numar de suporteri sa stii ca avem cel putin cat Craiova, poate ne luati la prezenta pe stadion. Justificabil, pentru ca in Bucuresti sunt 4-5 echipe in prima divizie, in Craiova una.

"9. dinamo este singura echipa din Romania care pe langa titluri cucerite prin frauda a primit efectiv cadou de la guvern o cupa,cea redistribuita de steaua si un campionat,cel de anul trecut"

Se vede ca esti tanar, n-ai apucat finala cupei impricinata. Steaua s-a retras la indemnul familiei Ceausescu de pe teren si a castigat la masa verde cupa. Atunci Andone le-a aratat fundul conducatorilor si a fost suspendat pe viata. Oricum, clubul Dinamo a refuzat respectiva cupa, pana la urma s-a anulat.

"10. desi au beneficiat de imense si nemeritate avantaje, n-au resit decat niste performante comparabile cu cele ale Craiovei dar mult inferioare Stelei ,cealalta echipa departamentala a ministerelor represiunii comuniste. Faptul ca ceilalti au reusit iar ei nu ,beneficiind de conditii la fel de favorabile,plecate din propaganda comunista, face din dinamovisti niste eterni loseri. Sint ca elevul care este favorizat de profesori mereu pentru ca este fiul nu stiu cui dar care tot tampit ramane"

Dinamo n-a avut nici pe departe avantajele Stelei, iar performantele au fost mai mult decat respectabile. Chestia cu comunism, represiune etc. devine un pic de limbaj de lemn si nu argumente. Am eliminat Hamburg in '83 (era detinatoarea CCE atunci) cu arbitraj potrivnic la ei. Comunismul era un dezavantaj atunci pentru echipele romanesti in Europa, nu era un avantaj.

Cred ca ar trebui sa analizezi mai intai problemele lui U Craiova (apropo, parca doar Craiova si Braila au primari comunisti, ce te faci, cum de atatia anticomunisti olteni i-au votat?) si pe urma sa spui altora loseri. Ce zici?

Tudose
30th July 2003, 12:30
Doar o mica observatie pentru rigurozitate:

Gestul lui Andone nu a fost la finala Cupei din '88, la care se face referinta aici, ci la un meci de campionat disputat in Ghencea in primavara lui '89 si castigat de Steaua cu 2-1.

Utilizator
30th July 2003, 12:32
Pt Tudose: Corect, scuze, m-a luat valul explicatiilor. Oricum gestul ramane valabil in sprijinul a ceea ce spuneam.

adbogdan
30th July 2003, 12:36
E a treia oara cand repeti ineptiile astea, Mr. Sorin. Nu te-ai plictisit ? Sau altceva nu mai stii ?

viole(n)t
30th July 2003, 12:38
Eu atat am de zis:

in 1990, cand Victoria shi FC Olt au fost desfiintzate, nu am intzeles de ce Steaua shi Dinamo au fost mentzinute "alive".

Erau la acel moment cele 2 cluburi mai "nevinovate" ca Victoria/Olt???
Eu cred ca nu. DIMPOTRIVA.

Utilizator
30th July 2003, 12:49
Eu cred ca daca esti obiectiv stii de ce nu au fost desfiintate. Pentru ca vrand-nevrand erau principalele branduri de export din fotbalul romanesc si aveau ceva suporteri. La Dinamo s-a schimbat denumirea in Unirea Tricolor, dar s-a revenit pentru ca era aiurea. Nu cred ca daca o echipa se numeste Politehnica de exemplu are vreo legatura cu studiile superioare. La fel e si cu Dinamo, nu vad de ce e periculos numele.
Personal consider ca desfiintarea in '89 a lui Steaua si Dinamo era un abuz mai mare decat infiintarea lor...Dupa cum nu cred ca trebuie ras de pe harta Scorncesti pentru ca acolo s-a nascut Ceasca. Ultima actiune de felul asta au facut-o romanii cu Cartagina din motive de razbunare. Pentru ca au fost mai buni ca ei cartaginezii.

viole(n)t
30th July 2003, 13:11
Justitzia nu ar trebui sa tzina cont de astfel de aspecte.

Tot ce ziceam eu era ca nu s-a judecat cu aceeashi masura. Cum adica sa iertzi pe cineva pentru ca are mai multzi suporteri????

ORI MENTZINUTE TOATE, ORI DESFINTZATE TOATE.

De altfel nu cred ca desfiintzarea celor 2 ar fi rezistat mult. Erau po****re printre romani (despre cum au ajuns asha nu mai discut).
Probabil ca ar fi reaparut sub o alta forma.

Dar macar ar fi scapat de "palmaresul" rushinos. (nu in plan sportiv ma refer).

Utilizator
30th July 2003, 13:11
Apropo, raspuns la intrebarea din titlul forumului: Din simpla ratiune romaneasca de a muri capra vecinului. Sau din aceleasi motive pentru care au lichidat comunistii capitalismul: ii exploata, ii punea sa concureze unii cu altii. Daca esti bun poti sa castigi cinstit, impotriva celor ce fac aranjamente. Mai greu dar se poate. Daca esti slab, ceri desfiintarea concurentei si castigi pentru ca ramai singur.

Ayrton
30th July 2003, 13:17
Sa mai zic si eu ceva referitor la denumirea echipei, Dinamo.
Dupa caderea regimului comunist din fosta republica Yugoslavia, echipei Dinamo Zagreb i s-a schimbat denumirea in Croatia Zagreb, la ordin si fara a fi consultati suporterii acestei echipe. Ce a urmat, a fost un sir de banere, scandari, demonstartii pe strazi, lupte cu politia ale suporterilor dinamovisti, care aveau ca principal argument faptul ca nu conteaza de unde vine cuvantul, asta e denumirea cunoscuta in Europa, asta e numele pe care ei il iubesc, si nu-i intereseaza ca s-a botezat echipa cu numele tarii lor, ei vor DINAMO!
Si pana la urma, s-a revenit asupra deciziei, si s-a definitivat numele de Dinamo Zagreb, lucru sarbatorit cu focuri de artificii pe stadion.

Asta trebuie sa retineti voi: noi, dinamovistii, ne dorim ca echipa noastra sa se numeasca astfel, si nu ne intereseaza parerea altora, cu atat mai putin a unor "dusmani".

A, inca ceva: ati auzit voi cumva ca sarbii sa ceara desfiintarea echipelor Steaua Rosie Belgrad sau Partizan Belgrad??? Denumirile astea sunt mai rusesti si mai "comuniste" decat oricare altele. Iar prin Romania si chiar pe acest forum am vazut banateni care cereau si ei schimbarea denumirii de Dinamo, si se salutau cu "napred Partizan" sau se declarau simpatizanti ai Crvenei Zvezda... Ceea ce spune multe despre nivelul si obiectivitatea lor...

Deci, FORZA DINAMO! PER SEMPRE!

inter
30th July 2003, 13:24
:D :D :D :D :D
Ayrton te-a "inspirat" redblue boys fratele vostru croat :D :D :D

alt.core
30th July 2003, 13:45
ayrton, nu vorbi fara sa te pricepi ! Lupta de partizani din timpul celui de-al doilea razboi mondial a facut Jugoslavija cunoscuta in toata lumea, asa ca nu vad logica in a cere schimbarea denumirii.
Nu va uraste nimeni din cauza numelui ci din cauza abuzurilor pe care le-ati facut, ce nu-i limpede ?
La sarbi asemenea magarii nu s-au petrecut, de aceea nici nu exista scandaluri in jurul celor 2 echipe !
Pe sferturi de adevar n-ai cum sa emiti judecati despre nivelul si valoarea noastra ! :drak:
Napred Partizan ! :yeah:
Forza Viola !! :yeah:

Utilizator
30th July 2003, 13:53
Pt Grobari: e amuzant sa vezi pe cineva care abordeaza insemnele naziste si vorbeste despre luptele de partizani.

Pacala
30th July 2003, 14:12
1. Dinamo este clubul care a reprezentat si reprezinta securitatea care a trimis anticomunisti la canal sau a fost garda personala a lui Ceasca. In acest moment dinamo are in consiliul de conducere o gramada de generali de militie si securitate deci la voi nimic nu s-a schimbat. Nu acelasi lucru se intampla la cluburile de care pomeneste ayrtonul.De fapt in fosta RDG,Polonia,Cehia,Ungaria,Slovacia echipele securitatii si armatei s-au desfiintat sau au retrogradat.Tot alea sint si tarile care intra in Europa.


"2. se pare ca dupa spusele tale ,clubul securitatii a fost chiar oropsit si i s-au intamplat multe nedreptati :D Nimeni n-a furat ca voi. Ai uitat ca ati desfintat pana si gheata de aur ? :D
Camataru a fost santajat ordinar cu procesul penal intentat cumnatului Beldeanu :o ce tot indrugi acolo? iar Balaci a declarat ca l-ati mintit ca-faceti rost de viza sa plece in strainatate.A.Paunescu i-a aparat intotdeauna, poate te referi la dinamovistul barbu. Nu prea ai tu legaturi cu fotbalul :D


3. Numele lor de provenienta straina, dinamo nu are nici o legatura cu limba romana."

Cuvantul Universitate are inteles in limba romana. dinam la fel. Dar cuvantul dinamo nu are nici o semnificatie in limba romana. Este un cuvant strain care nu a fost adoptat in limba romana.Cauta in dictionar cuvantul dinamo, n-ai sa-l gasesti. Da o sa-l gasesti la rusi :D

"4. Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul"

dinamo a fost infiintata de rusi, n-a taiat panglica stalin , doar trimisul lui in Romania, Visinski :D
Universitatea craiova a fost infiintzata de niste adolescenti, ai pe aici pe undeva istoria infiintarii echipei noastre.Nu e deloc la fel ca a voastra.
Voi ati desfiintat si doua echipe ca sa incepeti direct din A ca rusii aveau loc in capul mesei :D

"5. palmaresul lor intern este trucat, toate titlurile lor sint castigate pe cai necinstie ."

Toate echipele au mai facut si cite o prostie dar voi nu intrati in aceasta categorie.Dinamo si steaua au facut aproape numai blaturi.Au fost ani in care nimeni nu avea voie de la stapanire sa joace impotriva voastra. Nu va e rusine? Mi-ai amintit de titlul ala al vostru furat de la noi in 82-83
si cite si mai cite.De ultimul vostru titlu ai uitat si de ala.Nimic nu ati castigat pe merit.

"6.Noi avem pe Dinel dar la voi este si acum o armata de generali si toti aia de la voi au avut functii mari inainte in securitate si partid.
Mititelu si Mitrita nu au fost ********i sau secretari de partid.Mai intereseaza-te. MItrita era si inainte ce este si acum,un trepadus iar Mititelu era unul din liderii galeriei inainte de 90,era la liceu ala prin 89 :D
Ai ajuns sa compari liceenii cu generalii de securitate? :D

"7. echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica"

Asta era sistemul clasic.Acelasi calapod in toate tarile comuniste.fratiorii sovietici , echipele ********ilor care trebuiau sa castige pentru a intelege poporul atatputernicia securitatii , ce nu intelegi? :o

8.Aici eu cred ca voi sinteti cvasinexistenti. Te lauzi ca te-ai dus la stadion , ai strigat pentru ei 15 minute si pe urma ai fugit? :D
Ce a facut netoiu la Craiova cu batausii lui? :D poate cu aia a reusit sa scape cu viata, la voi un numar de 100 de ori mai mic, au reusit sa va faca sa-l aplaudati in loc sa-l injurati pe Danciu dupa ce va daduse la **** :D
Aici ai fost sublim :D

"9. dinamo este singura echipa din Romania care pe langa titluri cucerite prin frauda a primit efectiv cadou de la guvern o cupa,cea redistribuita de steaua si un campionat,cel de anul trecut"

cupa aia e in vitrina si palmaresul vostru.stii bine ca golul stelei a fost corect, s-a dat la tv faza dupa revolutie la o emisiune despre prostiile de atunci.V-ati dat la arbitru atunci :D ati primit cupa dupa aia cadou, titlul de anul trecut vi l-a dat guvernul psd dupa ce fuseserati depunctati.

10. desi au beneficiat de imense si nemeritate avantaje, n-au resit decat niste performante comparabile cu cele ale Craiovei dar mult inferioare Stelei ,cealalta echipa departamentala a ministerelor represiunii comuniste. Faptul ca ceilalti au reusit iar ei nu ,beneficiind de conditii la fel de favorabile,plecate din propaganda comunista, face din dinamovisti niste eterni loseri. Sint ca elevul care este favorizat de profesori mereu pentru ca este fiul nu stiu cui dar care tot tampit ramane"

ati avut mai multe avantaje ca ei , ati desfintat doua echipe voi, ei doar una.sinteti exact ca aia de care vorbeste Sorin. La tanc a spus-o :D

Nu mai exista partidul comunist, Primarul Bulucea este de la PSD, foarte multi primari sint din psd. Parca erau libere voturile sau dupa un dinamovist nu :D

Ferko
30th July 2003, 14:34
1. Dinamo nu este dispretuita decat de cei care ravnesc la gloria sa.
2. Vulpea care nu ajunge la struguri striga ca sunt acri.
3. La Dinamo nu exista nici un militian sau ********. Pentru ca aceste institutii nu mai exista. Nici un jucator nu este angajatul Ministerului de Interne.
4. Daca se desfinnteaza Dinamo si Steaua voi cu cine veti juca ? Stadioanele din provincie sunt mai pline atunci cand joaca Dinamo sau Steaua.
Vedeti-va de echipele voastre, laudati-le daca va dau motive, dar lasati in pace echipele mai bune.
NUMAI DE FRICA CELOR DOUA ECHIPE - STEAUA si DINAMO - DORITI DESFIINTAREA LOR, NU DIN MOTIVELE EXPUSE DE D-L Sorin.
VA ESTE FRICA si este de inteles, ca voi nu mai ajungeti sa castigati NIMIC.

Utilizator
30th July 2003, 14:43
Pt Pacala: faptul ca o cotesti ca Pacala nu inseamna ca ai si deptate.
Nu o sa raspund punctual ca pana acum din lipsa de timp, dar nu toate argumentele tale stau in pcioare, desi iti admir stilul, recunosc.

Chestia cu Bulucea e misto, de fapt Bulucea v-a tradat pe voi alegatorii care ati votat un comunist si aveti un PSDist. Ai toata liberatea votului, ma amuza doar optiunea puternic anticomunista venita dintr-un oras care si acum are primar comunist, pardon acum s-a dat pe brazda.

Desfiintarea echipelor Dinamo din est: in afara de Dynamo Dresda (care nu stiu daca nu a ramas asa), si Berlin, in Ungaria, Cehia, Polonia, Slovacia nu tin minte vreo Dinamo. Asa ca mai usor cu desfiintarile. Poate redenumiri si demilitarizari.

Despre Balaci, mai informeaza-te, e fals. Cred ca-l confunzi cu Boloni.
Cat despre Barbu era stelist sadea, impreuna cu CVT.

Cuvantul Dynamo poti sa-l gasesti in orice dictionar englez-roman, roman-englez (depinde de preferintele tale) cu acelasi echivalent limba romana: dinam.

Mai documenteaza-te si in problema cu Visinski, n-a particiat la infiintarea clubului.

Iarasi, daca ai fi cat de cat obiectiv ti-ai da seama ca am castigat mai mult pe merit decat cu japca cum zici tu. De acord ca am fost favorizati la adunat jucatori, dar Steaua si Dinamo au avut intre 185-1990 cele mai bune echipe romanesti existente vreodata (luand in calcul performantele externe si jucatorii de la nationala nu sentimentele lui Pacala). Putem discuta modul in care au fost adusi jucatorii, dar nu prea stiu multi care regreta asta acum. In plus Dinamo avea jucatori proprii pe: Prunea, Raducioiu, Lupescu si altii crescuti de Dinamo.

Ma doare-n cot ce-au fost Mitrita si Mititelu inainte de '89, era o paralela intre necinstitii nostri si ai vostri. Pot sa inteleg ca vei spune si peste 50 de ani ca Dinamo e comunism, securitate etc., sunt multi romani blocati pe asa ceva, e mai simplu; decat sa faci ceva mai bine te vaiti de ce-ti fac ceilalti si sa gasesti in asta explicatia propriei neputinte. E treaba ta. Da' sa-mi categorisesti excrocii de acelasi nivel din Romania in "rai" de origine comunista si "buni" de origine recenta asta mi se pare chiar de Pacala. E oricum treaba ta.

Eu nu am simtit Dinamo ca un element de opresiune, am tinut cu ei, desi cu secu' si partidu' am avut destule cuie, atat probleme ale membrilor familiei cat si din pricina atitudinii personale anti.

Problema ta e ca te-a oprimat Dinamo, nu ala cu bulanu' din Craiova care ti-o tragea pe carca desi tinea cu U Craiova (de ex Dinel), nu reprezentantii locali de partid...Pe voi v-a trimis Dinamo la canal.
Inteleg resentimentele, am fost favorizati in vechiul regim, dar am facut si performanta. Asta e, aratati-ne voi acum performante in capitalism, va doresc succes, da' mai slabiti-o dom'le cu lozinci. Chiar s-a tampit poporul roman si nu mai stie decat secu' si comunism?

Utilizator
30th July 2003, 14:45
Apropo Pacala: trage usa dupa tine tata...

Pacala
30th July 2003, 14:49
1. dinamao si glorie , baba in banc :D ce glorie are dinamo? :D

2.nu-ti place adevarul,e crud? :D

3.nu acum sia-u schimbat numele in sri si politie ,alta palarie, aceeasi... :D

4. dinamo nu e buricul pamantului, a fost fotbal si inainte de dinamo si va fi si dupa ce va disparea dinamo.

nu din frica echipei va dispretuieste lumea ci pentru ca de cand ati luat fiinta si pana acum ati dat un adevarat recital al ticalosiei.V-am nascut ucigand doua echipe,avortoni rusi iar anul l-ati incheiat cu finala in care v-ati calificat dupa ce acel arbitraj criminal, din meciul cu Astra. Le mai trebuiau pistoalele acelor arbitrii . dinamo,club de talhari

adbogdan
30th July 2003, 15:03
- Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul :D

- echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica
:D

Sorine, daca Dinamo este echipa lui Stalin, iar scopul infiintarii acestei echipe a fost cel pe care il mentionezi tu mai sus, cum explici faptul ca

1. In perioada 1948 - 1960 DINAMO a castigat UN SINGUR TITLU DE CAMPIOANA (1955) SI O SINGURA CUPA A ROMANIEI (1959) ?
2. Pana la moartea lui Stalin (1953) Dinamo nu a castigat absolut nici un trofeu, desi a avut 'la dispozitie' 5 editii pentru a o face ?

Se pare ca ********ii pe care-i tot pomenesti erau atat de obsedati de a crea imaginea de atotputernicie incat au si uitat de faptul ca imaginea asta implica si castigarea unor titluri sau cupe. Dinamo s-a clasat in aceasta perioada de 4 ori pe locul 8, de unde se poate trage concluzia ca asta era cifra preferata a lui Stalin. Sau gresesc ?

Ferko
30th July 2003, 15:06
1. dinamao si glorie , baba in banc :D ce glorie are dinamo? :D

2.nu-ti place adevarul,e crud? :D

3.nu acum sia-u schimbat numele in sri si politie ,alta palarie, aceeasi... :D

4. dinamo nu e buricul pamantului, a fost fotbal si inainte de dinamo si va fi si dupa ce va disparea dinamo.

nu din frica echipei va dispretuieste lumea ci pentru ca de cand ati luat fiinta si pana acum ati dat un adevarat recital al ticalosiei.V-am nascut ucigand doua echipe,avortoni rusi iar anul l-ati incheiat cu finala in care v-ati calificat dupa ce acel arbitraj criminal, din meciul cu Astra. Le mai trebuiau pistoalele acelor arbitrii . dinamo,club de talhari

Toata stima pentru felul patimas in care te exprimi ! Ce rau ti-a facut "clubul de talhari"? Daca dispretuiti atat de mult clubul Dinamo, nu mai mergeti la meciurile lor.
Singura Steaua se poate lauda cu mai multe trofee decat Dinamo.
Oricum FRICA, INVIDIA, RAUTATEA din voi cei care urati clubul Dinamo nu va v-a aduce nici un trofeu. TROFEELE trebuie cucerite !!! Daca nu sunteti in stare, aste e. Mai rabdati. Poate alta data.

Utilizator
30th July 2003, 15:07
1. daca esti orb nu inseamna ca totul e intuneric. E treaba ta ce intelegi.
2. doua chestii nu-mi plac crude: prostia si rautatea. Adevarul e eventual pur. Nu e cazul in ceea ce spui, esti mult prea subiectiv si e treaba ta.
3. daca continui sa consideri sri ca fiind la fel cu secu', probabil ca avea dreptate cine-a spus cu schimbul a 2 generatii pana sa ajunga capitalismul in Romania. Mistoul romanesc e dovada neputintei po****re si nu lucru de lauda.
4. Aici ai nimerit-o nci Dinamo, da' nici U. Craiova si nici alta echipa nu e buricul pamantului. Cred ca mai mult tu consideri Dinamo buricul pamantului de spui ca desfiintarea echipei ar rezolva problema fotbalului romanesc. De gandit la asta.

Frazele boldate denota marea intelepciune si bunatate izvorata dintr-un sentiment profund de iubire si suferinta pentru culorile U Craiova. Incepe sa-mi fie mila de oameni ce cauta motive cu orice pret. Ca ma provoci cu meciul cu Astra: TOATE GOLURILE AU FOST VALABILE. ASTRA A AVUT 2 OCAZII TOT MECIUL. Sunt de acord, boul ala de tusier nu a fluierat ofsaiduri, dar n-a iesit nimic din ele. Analizeaza per ansamblu si faze izolate. Rapid a avut o finala celebra cu Petrolul, condusa de actualul monument de corectitudine in aribtraj Ion Craciunescu. A pierdut cu tot ajutorul gretos dat atunci de craciunescu. In meciul cu Astra bateam si fara ofsaidurile neacordate si chiar cu Fasineanu eliminat, desi s-a vazut la reluarile date la 2 noaptea pe tv-uri ca nu a atins jucatorul. realitatea e ca referai sa piarda Dinamo si sa mearga echipe fade ca Astra (aici smecherii cu Niculae si sindicatele Petrom, dar nu le vezi) sau National (alti smecheri, s-au perindat alde Vantu, Galan, toate bancile din Romania, dar tu vezi comunisti si secu' la Dinamo).

Utilizator
30th July 2003, 15:09
Pt Ferko: subscriu la ce spui. Se pare ca exprimarile civilizate sunt caracteristice mai mult comunistilor si ********ilor care tin cu Dinamo decat "rrrromanilor verzi".

alt.core
30th July 2003, 15:15
Anonimule utilizator, nu te amuza prea tare. Svastica este un simbol stravechi, care exista cu mii de ani inainte de a se juca Dolphi pe hartie si reprezenta puterea absoluta !

viole(n)t
30th July 2003, 15:21
Pt. dinamovishti:

a contesta abuzurile facute de dinamo mi se pare un demers fara rost. Ceea ce e evident nu trebuie demonstrat.

LEGAT DE NUMELE "DINAMO":

din cate shtiu eu provine de la prescurtarea din limba rusa o unei organizatzii comuniste (ceva in genul UTC-ului), deci nu are nici o legatura cu dinamul

Utilizator
30th July 2003, 15:30
Pt grobari: stiu de semnele ariene, ma amuzam doar de semnificatiile recente.

Utilizator
30th July 2003, 15:34
Pt Violent: Nu contest abuzurile, chiar le-am dezaprobat atunci cand au fost evidente, dar ma enerveaza extrapolarea la Abuzul absolut. Aproape s-a ajuns la identificarea unei echipe de fotbal cu promotorul comunismului pe plaiurile carpato-danubiano-pontice...
Chestia cu organizatia de tineret n-am mai auzit-o, poate ai dreptate poate n-ai, oricum nu cred ca daca o persoana are numele de familie, sa zicem, Fieraru, e automat fierar. O fi fost vreun stramos de-al lui, dar nu pot sa-l cosider si e el a fel.

Ayrton
30th July 2003, 15:40
ayrton, nu vorbi fara sa te pricepi ! Lupta de partizani din timpul celui de-al doilea razboi mondial a facut Jugoslavija cunoscuta in toata lumea

Si partizanii nu erau cumva indoctrinati de idologia comunista propovaduita de Moscova ce luptau pentru instaurarea regimului bolsevic la Belgrad?
Nu, erau ecologisti ce luptau pentru nepoluare si salvarea balenelor... :D

Faceti un talmes balmes socio-politic si scoateti la suprafata ce va convine voua... Restul nu conteaza, important e sa dai in Dinamo... Probabil va inspirati din proverbul "se da cu pietre doar in pomul cu roade"... Voi, polisti sunteti un biet jneapan pitic ce traieste in umbra marului cu mere de aur (Dinamo) si jinduiti la ele, insa nu veti ajunge niciodata sa le atingeti...

Pacala
30th July 2003, 15:43
Pt Utilizator
Cred ca n-ai inteles esenta personajului Pacala, poate citesti doar romane politiste :)

Bulucea nu are nici o functie la clubul Universitatea si a candidat pe listele PSD deci nu cunosti.Votul e liber ,care e problema?

Ar fi culmea sa-l confund pe Balaci nu Boloni :D Balaci a fost cel accidentat la genuchi si care avea nevoie de acea operatie. Faci confuzii grave sau n-ai habar de fotbal.

Eugen Barbu a fost dinamovist inrait, daca n-ai stiu nici asta.... :D

Alo domnu :D cuvantul dinamo nu exista in limba romana ,
in engleza e dynamo

ba da, Visinski, a particiat la infiintarea clubului vostru .

a lua jucatori cu arcanul nu se cheama ca ati fost favorizati.Se cheama talharie

Daca te doare in cot ce a fost Mititelu de ce i-ai pomenit numele? Credeai ca a fost cumva ******** ? :D

Spui ca ai avut probleme datorita vederilor tale anti? :D ciudat cum de esti suporterul ********ilor. Clubul dinamo este si astazi tot al ministerului de interne si tot aia reprezinta :D

citat mareti din putul gandirii utilizatorului: ATENTIE MARE :D
"Inteleg resentimentele, am fost favorizati in vechiul regim, dar am facut si performanta. Asta e, aratati-ne voi acum performante in capitalism, va doresc succes, da' mai slabiti-o dom'le cu lozinci."

Te rog sa nu plangi acum dupa epoca de aur, te rog mult de tot :D

Ca o observatie, doar tu ai raspuns la cele 10 intrebari puse de sorin dar ai facut-o jalnic

viole(n)t
30th July 2003, 15:47
Numele Dinamo vine de la:

DIrectia NAtional MOlodet (nu shtiu exact cum se scrie in rusa, de aia n-am postat-o pentru prima oara) Molodet ar insemna tineret
...deci organizatzia era un fel de UTC.

Poate exista pe aici vreunul care shtie limba rusa ca sa confirme

Gerson
30th July 2003, 15:56
Intrebari pentru dinamovisti:

1 este adevarat ca echipa dinamo a fost construita dupa modelul tuturor echipelor dinamo din tarile comuniste ca echipa a securitatii?
2.Este adevarat ca nu exista cuvantul dinamo in DEX ?
3.Este adevarat ca s-au desfiintat doua echipe ca sa jucati voi direct in A?
4 Este adevarat ca si azi sinteti tot echipa ministerului de interne?
5este adevarat ca aveti multi generali de militie si sri in consiliul de administratie?
6.este adevarat ca s-a desfiintat trofeul gheata de aur din cauza voastra?
7.este adevarat ca ati beneficiat de serviciul militar in cadrul MI pentru a inregimenta jucatori si de dosare penale si judiciare in acelasi scop dar si pentru a santaja arbitrii?
8este adevarat ca dinamo este singurul club cu doi expresedinti puscariasi?buduru si ianul
9 este adevarat ca in sediul clubului dinamo s-au gasit depozitate cantitati foarte mari de tigari ,in afacerea tigareta 2 ?
10.este adevarat ca sinteti clubul cel mai acuzat de suporteri si mass-medie ?

Utilizator
30th July 2003, 15:57
Pt Pacala: Eugen Barbu a fost STELIST. Rog pe cei documentati sa-si spuna parerea.

In legatura cu cititul romanelor politiste, eu macar mai citesc si alceva decat literatura po****ra. Iar Pacala, simbolul romanului in general istet, mai are si scurte aparitii cu usa-n spate.

In legatura cu Bulucea, imi exprimam mirarea relativ la anticomunismul pronuntat ce vine dintr-o zona unde si dupa '89 a fost votat un comunist. Atat si nimic mai mult, votul sigur ca e liber. Mai mult, problemele U Craiova vin si din faptul ca autoritatile locale tot spun ca se implica la club, dar toti patronii au fost articulati cu plati revendicate de primarie pentru utilizarea stadionului. Tot o chestie de Pacala in opinia mea.

Referitor la Balaci, Dinamo l-a luat nu de la Craiova ci de pe la FC Olt parca (aici s-ar putea sa gresesc, oricum important e ca omul fusese refuzat la Craiova dupa accidentare). Iarasi rog pe cei documentati sa intervina.

Faptul ca in engleza se scrie dynamo ramane in picioare ca argument si pentru Universitate. Tot cu Y se scrie in engleza, in romana a fost asimilat conform alfabetului uzual in limba romana.

Mentin Putul gandirii utilizatorului: noi am facut si performanta, nu numai rele. Daca vrei sa-mi demonstrezi ca tu esti mai tare in capitalism, lasa lozincile si spune-mi cu argumente fotbalistice prin ce e mai tare azi Craiova decat Dinamo? Ati mers prin cupele europene cumva?

Multumesc pentru observatie, ramane de analizat care dintre argumentele mele sau ale voastre sunt mai jalnice si mai ancorate in comunism.

Ferko
30th July 2003, 15:59
O intrebare pentru cei care dispretuiesc echipa Dinamo :
De fapt pe cine dispretuiti ? Pe jucatorii de la dinamo, pe fanii lui Dinamo, pe conducatorii lui Dinamo - va rog un raspuns cat de cat clar. Pe conducatori puteti sa nu-i puneti, pentru ei sunt dispretuiti si multi din cei care sustin acest club.

Gerson
30th July 2003, 16:07
tu esti chiar penibil cu eugen barbu, ala era intaiul dinamovist al tarii

Ce spui de balaci?nu a fost refuzat de craiova.El nu putea juca decat cu o operatie.A incercat sa plece la FC Olt si Dinamo pentru viza.

Omul vrea sa-ti spuna ca nu exista cuvantul dinamo in limba romana dar cuvantul Universitate exista. Concentreaza-te si tu ,oricat ai fi de dinamovist ,pana la urma tot pricepi.

Prin cupele europene dupa revolutie nu am mai facut dupa revolutie nici noi ,nici voi mare branza dar steaua a facut . Ei au beneficiat ca si voi de sume de bani mari obtinute din vanzarea unor intregi echipe luat e cu arcanul inainte.Cu acei bani, Ianul si dinamo si-a permis sa cumpere o alta echipa de vedete Moldovan,D.Munteanu si restul jucatorilor pe care i-ati luat imediat dupa revolutie. Steaua la fel.
Celelalte echipe nu prea au reusit sa vanda cu exceptia Craiovei care a vandut citiva jucatori afara .

alt.core
30th July 2003, 16:07
Fara suparare ayrton, talmes-balmes e in logica ta. Citeste inca o data ce am scris si vei vedea ca nu am scris ca ar fi fost comunisti sau nu, evidentiam doar rolul foarte important avut de partizani in istoria Jugoslavijei - si implicit absurditatea ca numele Partizan sa fie pus la zid de catre sarbi.
Motivatia luptelor duse de partizani a fost in primul rand ce eliberare nationala, fapt ce a dus si la cresterea numarului celor care luptau ca partizani. "Indoctrinarea" bolsevica de la Moscova se pare ca n-a prea dat roade, de vreme ce in anii 50-60 rusii se pregateau de zor sa invadeze Jugoslavija, care se abatuse de la indicatiile rusesti. Comunismul iugoslav a fost cel mai putin comunist din tot blocul estic (sa-ti vorbesc de politica de nealiniere, de improprietarirea taranilor, de existenta micii economii private, de libera circulatie, de (o anumita) libertatea cuvantului ?). Nu putine voci au asociat modelul iugoslav unei a treia cai, un hibrid (functional, pana la un punct) intre socialism si capitalism.
Sper ca m-am facut inteles: nu am negat predominanta de stanga a conducatorilor partizanilor, dar semnificatia miscarii de partizani e mult, mult mai mare.
Cat despre "datul in Dinamo", nu ma preocupa. V-ati auto-lovit voi (clubul vorbesc) prin toate matrapazlacurile din perioada comunista. Despre suporteri, ce sa spun: va considerati de dreapta, purificati de orice legatura cu cei 50 de ani de oroare, dar la Timisoara ati abordat un banner cu "Remember 1987"", cu alte cuvinte va mandriti cu actiunile si manevrele ordinare de atunci - deci asta va reprezinta !
Marul cu mere de aur ??? :D :D Trezeste-te Prasleo !

Utilizator
30th July 2003, 16:09
Poporul evreu a impus lumii Ziua Holocaustului, pentru ca statele care au exterminat evrei in razboi sa-si spele astfel pacatele. Nu s-au pus sa desfiinteze poporul german sau sa le schimbe denumirea de trista amintire.
Propun ca Dinamo sa aiba o zi pe an in care sa recunoasca faptul ca v-a oprimat pe toti ceilalti in cel mai barbar mod cu putinta. La TV, radio etc.
V-ati linisti atunci voi cei ce vreti razbunare vesnica? Eu sunt de acord cu asa ceva, dar sa se termine odata cu problema eterna legata de comunism, sovietic etc. Stabili o zi si iesim toti suporterii lui Dinamo sa aprindem lumanari in memoria victimelor de la Craiova etc.
Eu as face asta. Voi ati putea ierta vreodata? Domnul Coposu dupa '90 si-a iertat tortionarul din inchisoare. A fost o dovada de maretie. Voi care turbati impotriva lui Dinamo o puteti face?

Gerson
30th July 2003, 16:13
nici vorba, cainele netoiu a incercat sa distruga Universitatea sau s-o mute, pentru asta , mai devreme sau mai tarziu, tot o sa va desfintam definitiv.
dinamo nu merita sa existe

Utilizator
30th July 2003, 16:20
Pt Gerson: Nu ca ar conta, dar Eugen Barbu si CVT au fost colegi si la revista Saptamana si in loja oficiala a stadionului din Ghencea. Nu cred ca ai trait vremurile acelea pentru ca altfel n-ai sustine contrariul, era de notorietate. Oricum nu vad importanta faptului. Paunescu e cu Craiova. E vreo problema?

Am argumentat cuvantul Dinamo pentru ca exista un argument. Presupun ca un nume, chiar fara sens intr-o limba sau alta, nu e cauzator de moarte.

Cand vorbesti despre Ianul vorbesti despre omul care si-a batut joc de banii de la Dinamo. Cum a fost GCP la Craiova de ex. Buduru nu reprezinta iarasi nimic, se poate asocia cu o perioada moarta in viata clubului. Fara ei ar fi fost mai bine.

Despre performante, vorbeam de perioada dinainte de revolutie si nu dupa. Spuneam ca au fost atunci si performante, nu numai rele.

Ciao

Utilizator
30th July 2003, 16:23
Pt Gerson: E vezi, acum te-ai definit. Un om care nu poate sa treaca peste problemele trecute, ramane cantonat acolo. Pentru tine e mai important sa se desfiinteze Dinamo decat sa castige Craiova. Tu nu vrei dreptate, tu vrei razbunare.

Sanatate

Gerson
30th July 2003, 16:36
omul lui Dumnezeu, sustii o enormitate.Erau cei doi prieteni dar Barbu era cel mai cunoscut suporter dinamovist, e scandalos ce spui

dinamo este un anacronism in fotbalul nostru. O aberatie intr-o societate cu economie de piata un club al ministerului de interne

n-a zis nimeni ca e cauzator de moarte un cuvant dar cuvantul dinamo nu are sens in limba romana

ady_azzuro
30th July 2003, 16:42
Va spun yo de unde vine numele de dinamo de la aparatul de masurat forta dinamometru, vroiau shi ei sa fie o forta , dar n-au prea reusit :D :D

adbogdan
30th July 2003, 16:45
- Faptul ca au fost infiintati de rusi si adusi tot de ei . Stalin este tatucul lor ,posibil si nasul :D

- echipa lor este doar o rotita ruginita dintr-un ansamblu pus la punct de sovietici care urmarea implantarea in toate tarile comuniste o echipa care sa dea impresia ca securitatea este peste tot ,atotputernica
:D

Sorine, daca Dinamo este echipa lui Stalin, iar scopul infiintarii acestei echipe a fost cel pe care il mentionezi tu mai sus, cum explici faptul ca

1. In perioada 1948 - 1960 DINAMO a castigat UN SINGUR TITLU DE CAMPIOANA (1955) SI O SINGURA CUPA A ROMANIEI (1959) ?
2. Pana la moartea lui Stalin (1953) Dinamo nu a castigat absolut nici un trofeu, desi a avut 'la dispozitie' 5 editii pentru a o face ?

Se pare ca ********ii pe care-i tot pomenesti erau atat de obsedati de a crea imaginea de atotputernicie incat au si uitat de faptul ca imaginea asta implica si castigarea unor titluri sau cupe. Dinamo s-a clasat in aceasta perioada de 4 ori pe locul 8, de unde se poate trage concluzia ca asta era cifra preferata a lui Stalin. Sau gresesc ?

Se pare ca e cam greu de digerat problema.

Ayrton
30th July 2003, 16:48
O aberatie intr-o societate cu economie de piata un club al ministerului de interne ...
cuvantul dinamo nu are sens in limba romana

1. Nu mai e demult "un club al ministerului de interne"... A, ca mai sunt 3 generali in consiliul de administratie e altceva, dar si asta se va schimba in curand, se va trece la o societate pe actiuni, asa cum prevede legea/regulamentul, si asta pana in 2007, termenul limita. Ce te faci atunci, cum iti mai justifici frustrarile?
2. Nici cuvantul gerson n-are sens in limba romana! Daca insa tu vrei sa-ti zici asa, care e problema? Ce ma intereseaza pe mine? Daca noi vrem ca echipa asta sa se cheme Dinamo lasa-ne nene in pace si vezi-ti de Craiova ta... Sau Timisoara ta sau Rapidul tau ca sa generalizez... Ce va f*** grija de unde provine numele, ce inseamna in romana, etc... Treaba noastra!

Albastreata
30th July 2003, 16:50
Fiindca noi ceilalti am tot expus de ce nu ne place Dinamo Bucuresti, am si eu o curiozitate, de ce nici un dinamovist nu ne arata ce anume ar trebui sa ne placa la aceasta echipa, macar acum dupa revolutie, (desi eu pesrsonal nu vad absolut nici o schimbare!), sau macar care sunt motivele pentru care cei care scriu aici sustin aceasta echipa !?

Gerson
30th July 2003, 16:51
nu conteaza cite titluri ati luat pe vremea lui stalin.El v-a infiintat si nasit. Ce vroiai,sa dea si goluri pentru viu?Ati fost prea prosti cu tot ajutorul primit. Comunismul n-a murit odata cu stalin.Aia care au venit dupa el erau la fel.
Ce negijent a fost stalin? :D

deep purple
30th July 2003, 16:57
Poli Timisoara de ex e tot denumire comunista, inainte erau Ripensi si Chinezul parca.



Echipa s-a numit CSS Timisoara din '20, inainte de a veni comunismul si-a schimbat numele in Stiintza iar apoi pe la mijlocul anilor 50 s-a intitulat Politehnica. Care e legatura cu comunismul? Vrei tu sa te autolinistesti ca o mica farama de constiintza din tine te face sa te simti oarecum ciudat ca esti suporter dinamovist. :D
Ce are de-a face cu studiile superioare? Ei bine nu mai are ca nu mai sunt vremurile de atunci, dar avea la greu. Jucatorii veneau mai mult pentru facultate decat pentru salariile si primele de azi. La voi primeau niste epoleti iar bani cat cuprinde. Sau mai bine zis cat putea fura si ministerul.

Ayrton
30th July 2003, 16:57
de ce nici un dinamovist nu ne arata ce anume ar trebui sa ne placa la aceasta echipa, macar acum dupa revolutie,

Un motiv pur fotbalistic: a fost in 1998/2000 echipa cu cel mai spectaculos joc, pentru ea inventandu-se sintagma "echipa momentului", pentru jocurile ce placeau si neutrilor, doar cei indoctrinati cu antidinamovism nefiind atrasi de jocul facut de Mutu, Niculae, Contra, Ciubotariu, Mihalcea, Vladoiu, Haldan, Petre, Iftodi, Florea, Nastase, Cernat si ceilalti superfotbalisti. :yeah: :yeah: :yeah:
O echipa ce putea face iar senzatie in Europa, dar care a fost vanduta en-gross doar pentru buzunarele unor "conducatori"... :( :( :(

adbogdan
30th July 2003, 17:00
Conform teoriei voastre, Dinamo putea face orice in fotbalul romanesc. Nici un jucator, oficial sau arbitru nu i se putea opune, nu ? Oricat de prost ar fi jucat, castiga automat, nu ?
Repet intrebarea : daca avea astfel de puteri, de ce a castigat numai 2 trofee din 24 posibile in perioada respectiva ? De ce s-a clasat de 4 ori pe locul 8 si nu pe locul 2, de exemplu, daca nu pe 1 ? De ce n-a jucat sa zicem 10 finale de cupa ? Hotarati-va : Dinamo facea sau nu ce vroia in fotbalul romanesc ?

Sorin
30th July 2003, 17:02
ia uite ce s-a dezvoltat subiectul intre timp :evil: in afara lui Muta care a jucat la voi 12 meciuri ,nu vad care e fotbalist bun acolo. Aia a fost echipa slaba si dopata si injectata cu toate drogurile.

N-ati prea raspuns la intrebarile mele iar la cele ale lui Gerson nici atat :D

Sorin
30th July 2003, 17:04
bogdane, erati mai mult decat ajutati dar erati teribil de prosti ,parol :D

deep purple
30th July 2003, 17:06
adbogdan, cu un an inaintea lui Dinamo a fost infiintzat un alt ovul fecundat in Rusia. Si anume CCA. Daca tu traiai din plin acea perioada azi era fan CCA sau Steaua. Dar tu ai prins probabil anii buni ai lui Dinamo de pe la inceputurile lui '80 si ai ramas dinamovist. Verifica sa vezi ca CCA a avut un deceniu de aur pe-atunci (anii 50). Nu din munca lor din muca celor cu "epoca de aur". Apoi ati urmat voi, ca era necesara o rotatie.

Si cand te gandesti ca suporterii vostrii se bat ca prostii in tribune. :D

ady_azzuro
30th July 2003, 17:12
Se pare ca dinamo e incoltita din toate partile nu exista loc de scapare :D :D .
Nu puteti chiar sa contraziceti atatia oameni care va critica :thinkso: :thinkso: .

adbogdan
30th July 2003, 17:13
Poli Timisoara de ex e tot denumire comunista, inainte erau Ripensi si Chinezul parca.



Echipa s-a numit CSS Timisoara din '20, inainte de a veni comunismul si-a schimbat numele in Stiintza iar apoi pe la mijlocul anilor 50 s-a intitulat Politehnica. Care e legatura cu comunismul? Vrei tu sa te autolinistesti ca o mica farama de constiintza din tine te face sa te simti oarecum ciudat ca esti suporter dinamovist. :D
Ce are de-a face cu studiile superioare? Ei bine nu mai are ca nu mai sunt vremurile de atunci, dar avea la greu. Jucatorii veneau mai mult pentru facultate decat pentru salariile si primele de azi. La voi primeau niste epoleti iar bani cat cuprinde. Sau mai bine zis cat putea fura si ministerul.

Cum, frate, nu erau luati cu arcanul ? Primeau ceva in schimb ? Uite o chestie noua ! Ca sa vezi, si eu care credeam ca cei care veneau la Dinamo jucau pe gratis, faceau munca patriotica. Corect : 'jucatorii primeau niste epoleti si bani cat cuprinde'.
Presupun ca jucatorii refuzau categoric epoletii si banul, si puteau fi convinsi sa le accepte numai prin amenintari.

deep purple
30th July 2003, 17:19
adbogdan, se pare ca tu din groapa n-ai iesit inca in viatza asta. Azi toate echipele platesc salarii si prime de joc sau de obiectiv. In vremea comunismului Dinamo pe langa salar iti oferea grad in politie Steaua te scapa de armata iar "Poli" (Timisoara, Iasi) si "U" (Cluj, Craiova) ofereau salar si facultate fara prea mare bataie de cap si fara examen de admitere. Simti diferentza, sau trebuie sa repet ca la un politai?

deep purple
30th July 2003, 17:26
:D stai ca numai acum m-am prins ce poti. Tu confunzi salarizarea cu transferurile. Se pare ca nici din casa n-ai iesit inca. :D

Ayrton
30th July 2003, 17:49
N-ati prea raspuns la intrebarile mele iar la cele ale lui Gerson nici atat :D

O gramada de prostii pe care numai voi le luati in seama... Nici nu mai merita sa le citesc, daramite sa le raspund, ca m-am si plictisit :sleep: de ingustimea orizontului intelectual al vostru in aceasta privinta.
Eu zic sa ramaneti voi cu monstrii in cap, si sa incercati totusi sa depasiti eterna problema ce va apasa: DINAMO! Apa trece, pietrele raman! Voi si peste 100 de ani doar atat veti sti: ca Dinamo e peste tot si in toate... O sa ajungeti un fel de combinatie intre Fox Mulder si Mr.Bean, ca deja credeti scenariile fanteziste pe care vi le-ati autoconstruit, si ati ajuns caraghiosi in exprimare si limitati in idei...

:cya:

deep purple
30th July 2003, 18:24
Alain Prost, dar de ce te agravezi asa? De cate ori e vorba de dinamo vad prin ceea ce scrii cum ti se adancesc ridurile. Accepta si tu realitatea. Ati furat cu arbitrii si cooperative. Ati santajat conduceri ale echipelor ca trebuia sa fiti si voi ca si marul de Scornicesti. Adica mare cat pepenele. Recunoaste si tu realitatea si o sa vezi ca nu o sa te mai enervezi asa. /nope/
Bafta!

Gerson
30th July 2003, 22:40
Intrebari pentru dinamovisti:

1 este adevarat ca echipa dinamo a fost construita dupa modelul tuturor echipelor dinamo din tarile comuniste ca echipa a securitatii?
2.Este adevarat ca nu exista cuvantul dinamo in DEX ?
3.Este adevarat ca s-au desfiintat doua echipe ca sa jucati voi direct in A?
4 Este adevarat ca si azi sinteti tot echipa ministerului de interne?
5este adevarat ca aveti multi generali de militie si sri in consiliul de administratie?
6.este adevarat ca s-a desfiintat trofeul gheata de aur din cauza voastra?
7.este adevarat ca ati beneficiat de serviciul militar in cadrul MI pentru a inregimenta jucatori si de dosare penale si judiciare in acelasi scop dar si pentru a santaja arbitrii?
8este adevarat ca dinamo este singurul club cu doi expresedinti puscariasi?buduru si ianul
9 este adevarat ca in sediul clubului dinamo s-au gasit depozitate cantitati foarte mari de tigari ,in afacerea tigareta 2 ?
10.este adevarat ca sinteti clubul cel mai acuzat de suporteri si mass-medie ?

dinamovistii cand vad ca nu pot sa raspunda incep sa faca pe neintelesii
vai cum ceilalti au un punct de vedere ingust si nu inteleg ca trebuie sa existe in continuare dinamo.Nu vad absolut nici un motiv sa existe acea mizerie.Nici macar suporterii lor nu au macar capacitatea intelectuala sa motiveze actele clubului lor preferat, de raspuns la niste intrebari clare si simple pentru ca stiu ca la fiecare intrebare ,raspunsul este doar unul, foarte clar. DA

Albastreata
30th July 2003, 23:59
Un motiv pur fotbalistic: a fost in 1998/2000 echipa cu cel mai spectaculos joc, pentru ea inventandu-se sintagma "echipa momentului", pentru jocurile ce placeau si neutrilor, doar cei indoctrinati cu antidinamovism nefiind atrasi de jocul facut de Mutu, Niculae, Contra, Ciubotariu, Mihalcea, Vladoiu, Haldan, Petre, Iftodi, Florea, Nastase, Cernat si ceilalti superfotbalisti. :yeah: :yeah: :yeah:
O echipa ce putea face iar senzatie in Europa, dar care a fost vanduta en-gross doar pentru buzunarele unor "conducatori"... :( :( :(

Adica tie a inceput sa-ti placa Dinamo din 1998, numai pentru jocul practicat de acei "superfotbalisti" si atat ?

Blue
31st July 2003, 03:22
:D :D :D Vad ca voi dinamovistii sint foarte slabi si pe forum, n-avetzi idei, nu stitzi sa combatetzi. E si cam greu sa negi niste evidentze :D :D :D
Utilizatorule, aflasi domne pana la urma ca E.Barbu era mare dinamovist? Chiar sa nu stii nici dinamovistii tai? Rusine domne, rusine :D :D :D
Sintetzi la pamant, B scrie pe voi :D :D :D nici nu mai are farmec sa mai lovesc si eu in voi. Utilizator, Ayrton si Bogdan, ma asteptam sa avetzi raspunsuri mai "dezghetzate" ,pe bune. :D :D :D

Ferko
31st July 2003, 09:56
Vad ca din atatia oponenti ai celor care sustin pe Dinamo nimeni n-are un raspuns concret la intrebarea pe care v-am pus-o. Daca aveti, va rog, dar fara generalitati cu Stalin, securitate, militie, blaturi. CONCRET. Repet intrebarea:

"O intrebare pentru cei care dispretuiesc echipa Dinamo :
De fapt pe cine dispretuiti ? Pe jucatorii de la dinamo, pe fanii lui Dinamo, pe conducatorii lui Dinamo - va rog un raspuns cat de cat clar. Pe conducatori puteti sa nu-i puneti, pentru ei sunt dispretuiti si multi din cei care sustin acest club."

Pe plan fotbalistic DINAMO este superioara echipelor pe care vreti voi sa le impingeti in fata. Nu prea aveti pe cine. Apropo, ieri ajucat AEK cu UTA, scor : 3-3 pentru AEK. La scorul de 1-3 UTA a bagat rezervele, iar pe langa asta "onestul" arbitru timisorean le-a dat gratis un penalti AKE-stilor. BRAVO. Sa nu mai vorbiti de DINAMO, cei care si in meciuri amicale furati.
Craiova cum a castigat amicalul cu FC Arges?

Pacala
31st July 2003, 10:02
pe jucatori si pe conducatori dar mai mult structura clubului ca echipa a ministerului de interne de 55 de ani. Pe suporteri nu asa de mult, obisnuita rivalitate intre galerii.

Pacala
31st July 2003, 10:10
Ai vazut tu pe aici vreun oltean injurand steaua ca a fost golul lui Dinita din off-side?Nu
rezultatul meciului nu conteaza, eu consider ca a fost meci egal si nu cred ca a fost colo 11m .Lumea i-a fluierat atunci, n-ai auzit? I-au aplaudat dupa aia pentru jocul din final cand a iesit Sorin si a dat indicatii, a marcat N'jock.Tu esti prea ciudat ferko :D
aradean din timisoara care tine cu fosta Poli si apara pe dinamo, te iei de o faza la un meci amical fluierata si de suporterii nostri.Pui intrebari ciudate, daca uram suporterii. N-avem asa de mult treaba cu suporterii lor, nici nu prea au galerie de luat in seama ,ca sa-i urasti trebuie sa-i consideri demni de a avea fata de ei un sentiment,oricare :D galeria lor chiar este vax, cu adevarat :D

Utilizator
31st July 2003, 10:21
Ptr Blue: Crede-ma, merg la meciuri de circa 24 de ani si nu l-am vazut pe Eugen Barbu vreodata in tribuna. Am citit si Saptamana cand era pe piata, toate articolele lor erau pro Steaua. Mai mult, si inainte si dupa '89 Eugen Barbu era langa CVT in loja oficiala din Ghencea. N-am discutat personal cu Barbu niciodata, dar din toate astea deduc ca era stelist. Iti spun asta nu pentru ca ar avea vreo relevanta, ma intriga insistenta pe acest subiect.

Despre argumente s-avem iertare: voi veniti cu "superargumente" precum comunism, securitate, Stalin, nume strain intr-o problema strict fotbalistica. Pot sa va dau dreptate ca Dinamo a fost avantajata (mai putin ca Steaua, mai mult ca Rapid de ex), dar atat. Voi nu vedeti argumente foarte concrete si independente de regimul cum ar fi rezultatele din cupele europene (doua semifinale in CCE printre altele).
Relativ la nume ca nu e romanesc etc. am si eu o intrebare: de ce nick-uri ca Gerson, Blue printre romani ca voi, pastratori de limba romana pura? De ce nu va luati nick-uri de prin zona, romanesti cu semnificatie cum ar fi: Prepelita, Soarece, Balaur? sau in loc de Gerson Tandala de ex, sa refaceti imrepuna cu Pacala cuplul de aur al folclorului romanesc? Poate ar fi bine sa se interzica cuvinte si nume fara sens direct si de imprumut? De ex sa nu va mai dea voie pe forum decat cu nume romanesti.

Discut cu tine Blue pentru ca esti singurul cu care pot discuta serios si care poate intelege argumente.
Va inteleg ranchiuna fata de echipa mea favorita si e treaba voastra. Nu vreau sa va convertesc la altceva dupa cum nici eu nu sunt dispus sa-mi schimb echipa preferata. Mi se pare insa stupida ura, utilizarea unor "argumente" lipsite de continut, lozinci gen "sunteti comunisti", adica exact aceleasi arme utilizate de regimul mai sus amintit.
A spune ca Dinamo n-are performante in fotbal, jucatori de valoare crescuti de Dinamo si ca trebuie desfiintata mi se pare lipsa de logica si refuz de a gandi. E oricum treaba fiecaruia, singurul lucru pe care-l doream era sa existe o discutie inteligenta, din care sa ramana numai incrancenarea sportiva si nu cea inter-umana, asa cum sunteti voi.
Pot sa raspund pe puncte la intrebarile voastre si cu raspunsuri care va covin si cu altele care nu. Realitatea e valoarea fotbalistica, pe care cu comunism sau fara, Dinamo a aratat-o de-a lungul timpului. D-aia are fani cat alte echipe sustinute de un oras intreg, altfel ar fi ca Sportul Stud, National etc.

O sa raspund totusi la intrebarile lui Gerson:
1. a fost creata ca echipa MI, la care jucau totusi fotbalisti, nu ********i ce ieseau la iarba verde.
2. da si?
3. da si? o echipa, Ciocanul (un cuvant romanesc e-adevarat, dar care reprezenta comuntatea evreiasca) si Unirea Tricolor, care reprezenta cam acelasi cartier in care e acum Dinamo. Ambele erau echipe particulare si stiti bine ca tot ce a fost particular a fost trecut in proprietatea statului atunci. Unde erau echipe ce reprezentau orase sau fabrici au ramas pe alocuri si denumirile vechi. Cat despre faptul ca era echipa MI, inainte de razboi exista o echipa Venus, care reprezenta prefectura si politia (condusa de Generalul Marinescu, parca era si seful Sigurantei daca nu ma-nsel) si care a fost de mai multe ori campioana a Romaniei. Deci se intampla si in capitalism ca politia sa fie implicata, e nasol dar asta e, conteaza cred jucatorii si rezultatele.
4.nu, echipa de fotbal e autonoma. Exista un acord pentru baza sportiva, asa cum are si Rapid cu Min. Transp. si alte echipe cu primariile.
5. din cate cunosc eu nu la echipa de fotbal, s-au retras.
6. in mare parte da, dar trofeul se mai acorda nca, se iau insa in calcul punctaje suplimentare functie de taria campionatului.
7. cred ca in trecut da, de multa vreme nu. Oricum si multi dintre jucatori erau tentati sa faca o armata mai usoara si sa-si cotinue activitatea. Si mai erau tentati si de bani mai multi, si de perspectiva de a face performanta in cupele europene. Mult mai multe cazuri de acest gen au fost la Steaua cazul Gica Popescu e cel mai celebru nu?
8. da este, dar nu e singurul. De ex. GCP care a fost la voi presedinte a fost ichis si cercetat si parca si condamnat penal, dar a fugit in SUA pe motive de boala. S-a intors acum sanatos. Miron Cosma e un exemplu mai celebru. Mai sunt, inclusiv la voi, parca Stroe. Oricum Ianul a fost inchis pentru evaziune fiscala in detrimentul clubului, il blestem si acum.
9. nu stiu despre ceea ce spui, sincer. Stiu de implicarea lui Buduru dar nu cunosc prea mlte amanunte. Si daca ar fi asa ce? S-au gasit si la resedinta prezidentiala de la Scrovistea, Constantinescu e mare democrat. Incepeti cu el, distrugeti resedinta, desfiintati functia de presedinte al Roaniei si pe urma, daca faceti astea, va dau cuvantul meu ca sunt de acord sa faceti acelasi lucru cu Dinamo.
10. probabil ca da, dar nu intotdeauna pe drept si cu argumente.

Cat despre cunostinte fotbalistice, cred ca cel putin 75% dintre voi nu se nascusera atunci cand eu mergeam la meciuri sau jucam fotbal.

Ca amendament pentru unii: Capacitatea intelectuala nu se dovedeste prin idei fixe, putine si prezentate violent. Nici valoarea nu se prezinta cu spume la gura.

Pa

Pacala
31st July 2003, 10:38
doua semifinale in CCE printre altele).

Discuti numai cu Blue pentru ca vezi ca nici n-a mai catadicsit sa va mai atace, ati fost prea slabi
Exemplu, dinamo a avut o semifinala de CCE si una de cupa Cupelor,in nici un caz doua semifinale de CCE
Craiova a avut o semifinala de Cupa UEFA si un sfert de finala in CCE.Daca nu uitam la numele adversarilor eliminati de noi, vedem ca au fost mai celebre.

Daca raspunzi la jumate din intrebari cu ei si? precis iti dovedesti inteligenta , nu stiu daca a jignit cineva dintre noi, tu o faci dar tot tu amintesti de spume la gura :D

adbogdan
31st July 2003, 10:49
adbogdan, cu un an inaintea lui Dinamo a fost infiintzat un alt ovul fecundat in Rusia. Si anume CCA. Daca tu traiai din plin acea perioada azi era fan CCA sau Steaua. Dar tu ai prins probabil anii buni ai lui Dinamo de pe la inceputurile lui '80 si ai ramas dinamovist. Verifica sa vezi ca CCA a avut un deceniu de aur pe-atunci (anii 50). Nu din munca lor din muca celor cu "epoca de aur". Apoi ati urmat voi, ca era necesara o rotatie.

Si cand te gandesti ca suporterii vostrii se bat ca prostii in tribune. :D

Cum, era cineva mai tare ca Dinamo pe vremea aia ? Nu castigau orice meci doar prezentandu-se pe teren, ca eu asa am inteles din ceea ce sustineati voi. Cum explici totusi ca in perioada aia au mai castigat campionatul
- Aradul de 2 ori (ITA / Flamura Rosie)
- Ploiestiul de 2 ori (Petrolul)
- Oradea o data (ICO) ?
Poate ca CCA ii putea lua 'fata' lui Dinamo, dar astia cum au reusit ? Dar locurile 6 si 8 ocupate de Dinamo in 58 si 60 cum se explica ?

Sau hai sa luam o alta perioada : 1965 - 1972. Campioanele au fost, in ordine : Petrolul, Rapid, Steaua, UTA, UTA, Dinamo, Arges.
Nu crezi ca asta numai dictatura dinamovista nu poate fi numita ? Cum or fi reusit Petrolul, Rapid, UTA, Arges sa castige campionatul atunci cand Dinamo putea lua orice jucator de oriunde, putea avea oricand arbitraje mega-favorabile si putea obliga conducatorii adversarelor sa cedeze meciurile, asa cum sustineti voi ?

adbogdan
31st July 2003, 10:57
Referitor la nume si DEX :
- in DEX-urile portughez si spaniol exista cuvantul 'Sporting' ?
(Sporting Club = Club Deportivo in spaniola, vezi Sporting Lisabona, Sporting Gijon)
- in DEX-ul spaniol o exista cuvantul 'Athletic' (vezi Athletic Bilbao) ?
- in DEX-ul olandez o exista cuvantul 'Ajax' ?
- in DEX-ul italian o exista cuvantul 'Hellas' (vezi Hellas Verona) ?
- in DEX-ul german, francez sau italian din Elvetia or exista 'Grasshoppers' sau 'Young Boys" ?
- In DEX-ul german o exista cuvantul 'Dynamo' (vezi Dynamo Dresda, BFC Dynamo Berlin) ?
Insasi formularea romaneasca 'F.C' e putin imprumutata de la englezi, in romaneste ar fi corect 'C.F'.

Utilizator
31st July 2003, 11:04
Pt. Pacala: Despre spume, poti sa recitesti discutiile de pe acest forum si sa vezi de unde aduni mai mult. Si chiar poti sa intri pe toate forumurile si sa faci o statistica.
Discut cu Blue pentru ca am mai discutat cu el si-n trecut si e un tip valabil. Cu ceilalti impactul a fost mai dur, astept sa vad daca ma-nsel.
OK, n-am fost riguros si nici nu mai am varsta la care sa ma bat in statistici. Pot sa-ti spun ca am avut o semifinala de CCE in 83'/'84 cu Liverpool (prima echipa romaneasca in semifinala CCE), o semifinala de Cupa Cupelor in '89-'90 cu Anderlecht, si un sfert de finala CCE (sau Cupa cupelor) cu Samdoria in 88. Asta ce mi-aduc aminte acum pe fuga. Am eliminat in timp destule echipe celebre, nu numai cu nume, dar si in forma la momentul jocului cu noi.
Nu contestam nici performantele Craiovei, spuneam ca am avut si noi destule performante. Atat.
Am raspuns cu "ei si?" pentru ca mi s-au parut nerelevante intrebarile. Care-i problema cu numele de exemplu? Ce relevanta are ca te cheama Ion sau Eric de ex.? Sunt destui romani cu nume de origine slava, trebuie sa renuntam la ele?

Utilizator
31st July 2003, 12:03
Cine pune problema obsesiv face problema numelui ca fiind importanta, urmareste mesajele anterioare.

Gerson
31st July 2003, 12:50
hai nu va mai faceti ca nu intelegeti . Si eu mi-am pus un nume strain dupa un fotbalist care mi-a placut si ayrton dupa un pilot de F1 , la fel Ajax dupa un personaj din Iliada sau elvetienii nume englezesti dar toate aceste nume au fost alese din placere, nu impuse de rusi cum a fost dinamo in toate tarile atinse de ciuma rosie. Numele vostru este simbolul calcaiului cizmei sovietice si da, deranjeaza sa vezi romani care se inchina la el. Mai lipseste ca in loc de nuova guardia,de inspiratie italiana sa va fi pus numele Lenin, comsomolskaia pravda, sau kakalin ,altceva nu mai stiu ruseste. Mi-e scarba de numele echipei voastre.

Gerson
31st July 2003, 12:52
ati avut doua semifinale una in CCe si una in CC ,nici un sfert ,ochiosule. Si dincolo de discutiile contradictorii poate eviti sa folosesti unele expresii murdare ..de bale :ciocan:

Utilizator
31st July 2003, 12:54
Scarba se trateaza cu lamaie. Ia-o usor, dormi un pic si s-ar putea sa-ti treaca.
Cat despre inteles, ti-am explicat originea numelui, chiar daca vine dinspre rusi. Daca nu-ntelegi asta e.
Daca nu e secret, cam cati ani ai mata, cel strivit de cizma sovietica? ca sa nu fii strivit de cizme incearca sa nu mai mergi taras.

Pa

Ferko
31st July 2003, 12:54
Ai vazut tu pe aici vreun oltean injurand steaua ca a fost golul lui Dinita din off-side?Nu
rezultatul meciului nu conteaza, eu consider ca a fost meci egal si nu cred ca a fost colo 11m .Lumea i-a fluierat atunci, n-ai auzit? I-au aplaudat dupa aia pentru jocul din final cand a iesit Sorin si a dat indicatii, a marcat N'jock.Tu esti prea ciudat ferko :D
aradean din timisoara care tine cu fosta Poli si apara pe dinamo, te iei de o faza la un meci amical fluierata si de suporterii nostri.Pui intrebari ciudate, daca uram suporterii. N-avem asa de mult treaba cu suporterii lor, nici nu prea au galerie de luat in seama ,ca sa-i urasti trebuie sa-i consideri demni de a avea fata de ei un sentiment,oricare :D galeria lor chiar este vax, cu adevarat :D
E in regula. Jucatorii cu ce sunt vinovati ? Ca joaca mai bine decat altii ?
Poate ca sunt ciudat, dar iubesc fotbalul. Eu nu cred ca Dinamo a furat mai mult decat alte echipe. Am vazut multe meciuri in care Dinamo a fost net dezvantajata de arbitrii. Despre asta nimeni nu pomeneste nimic. Imi amintesc la acelasi tip de greseala de arbitraj, una in favoarea Rapidului si cealalta in favoarea lui Dinamo d-l Copos a spus pentru greseala care a favorizat Rapidul ca e greseala omeneasca, iar pentru cea care a favorizat pe Dinamo ca a fost intentionata. Imi place fotbalul, dar nu-mi place cand se exagereaza, iar cu Dinamo tocmai asta se imtampla : se exagereaza greseli care la altii nici nu sunt bagate in seama. Sigur ca gresit si Dinamo, prin conducerile pe care le-a avut, dar ce sunt de vina jucatorii si suporterii ? A urat cineva Univ. Craiova cand l-a avut pe Netoiu ? O uraste cineva acum cand il are pe Dinel. NU !
Singurul lucru valabil pentru care echipa Dinamo este dispretuita este faptul ca este mai buna pe plan sportiv. Faptul ca Dinamo are o conducere care nu-mi place n-o sa ma faca sa ma dezic de ea. Totusi cele mai multe meciuri care au fost la unison declarate ca frumoase au fost cele care au avut ca parteneri(nu ca dusmani-in sport nu exista asa ceva !) pe Dinamo. Se poate verifica in arhive.
Am tot respectul pentru cei care respecta adevarul si nu sunt condusi numai de ura, de invidie, de orgoliu.
Nu am absolut nimic cu Univ. Craiova, iar de AEK pur si simplu nu-mi place, mai ales ca a uzurpat un nume deja consacrat. Am auzit - culmea nesimtirii - ca ar fi preluat si palmaresul lui POLI, daca nu avea datorii. Adica ar fi preluat gloria echipe- atat cat a avut- dar nu si greutatile.
Sper sa revina candva si POLI in A.

Utilizator
31st July 2003, 12:57
Pt gerson: am pierdut cu Sampdoria in sferturi. 1-1 la Buc si 0-0 la Genoa. Eu am vazut de pe stadion meciul ala. Tu pe unde erai atunci?

In legatura cu balele ar fi bine sa fii mai atent la ale tale, char ca esti cel mai agresiv de aici.
Chiar ai mai mult de 18 ani? Serios vorbind acum

Gerson
31st July 2003, 13:05
eu nu te-am atacat personal si nici n-am folosit la adresa ta expresii de genul mers taras.Mi-am pastrat decenta si verticaliatea, tu nu.Nici nu te-am intrebat de varsta si alte lucruri din astea.Dar se pare ca dinamovistii nu pot purta discutii decat la un nivel extrem de scazut.
Bogdan nici nu a inteles macar sensul intrebarii puse de mine cu numele.Altfel nu se obosea sa caute corespondente straine in occident. :D
Asta este sportivitatea ta. Eu dau dovada de calm , si decenta.Tu insa nu.
tipic dinamovist sau militienesc ar zice unii :ciocan:

Gerson
31st July 2003, 13:06
cele doua semifinale au fost cu Liverpool in CCE si cu Sampdoria in CC
sfert n-ati avut

adbogdan
31st July 2003, 13:26
cele doua semifinale au fost cu Liverpool in CCE si cu Sampdoria in CC
sfert n-ati avut

Chestia cu numele : am dat lista aia ca sa nu mai pomeniti DEX-ul ca argument.

Problema performantelor :
1. semifinala cu Liverpool in '84 / CCE
2. sfert cu Sampdoria in '89 / CC
(tur 1 : kuusysy / tur 2 : dundee utd / tur 3 - sferturi : sampdoria)
3. semifinala cu anderlecht in '90 / CC
(tur 1 : dinamo tirana / tur 2 : panathinaikos / tur 3 - sferturi : partizan belgrad / semifinala : anderlecht)

Sorin
31st July 2003, 13:28
ferko, dinamo este dispretuita pentru ce reprezinta si a reprezentat securitatea in viata de zi cu zi pana si in sport.
1 Chiar ayrton recunoaste ca pe stadionul dinamo, ministerul de interne face si drege din banii publici

2.In consiliul de administratie al clubului de fotbal dinamo sint la aceasta ora 20-30 de generali din ministerul de interne.S-a scris in toate ziarele cu ocazia luptelor intestine de la dinamo din vara asta. nimeni nu a facut atatea porcarii pe vremea comunismului ca dinamo.

3Ati desfiintat doua echipe sa le luati locul,una era campiona. de ce nu v-ati facut club separat si nu ati inceput din campionatul judetean ?

4 de ce nu ati renuntat la mizerii dupa revolutie si au ajus ianul si buduru in puscarie ?

5 de ce nu ati renuntat la eternii vostri fluierasi, cum a fost posibil un arbitraj ca cel din meciul cu Astra?

cum poti sa zici ferko ca va uram datorita faptului ca sinteti valorosi? care valoare domne?agentii 007
Atunci ar trebui sa uram pe Steaua mai mult decat pe voi pentru ca are mai multe titluri. Ar trebui sa urasc Brazilia la echipe nationale pentru ca sint cei mai buni. Mie imi plac foarte mult. Ferko, ai o logica complet gresita.

Netscape
31st July 2003, 13:47
In legatura cu balele ar fi bine sa fii mai atent la ale tale, char ca esti cel mai agresiv de aici.
Chiar ai mai mult de 18 ani? Serios vorbind acum

Domnule sau nene :evil: eu cred ca utilizatorul a folosit primul aceasta "formula magica" si inspumata :(
Daca esti atat de in varsta, ar trebui sa ai un limbaj mult mai civilizat , nu sa dai tu tonul la trivialitati .Mai ales ca vorbesti cu tineri si ne dai un exemplu
foarte foarte urat. Rusine sa-ti fie, mai nene :drak:

adbogdan
31st July 2003, 13:47
Traim zile istorice. In septembrie se implinesc exact 10 ani de cand s-a intamplat ultima data ca Universitatea sa elimine pe cineva in cupele europene (1993 - Thorshavn, Feroe)

Netscape
31st July 2003, 13:55
taci bogdane ca nimeni nu a facut de ras Romania prin Europa cum ati facut-o voi . Daca ma uit in palmaresul vostru ati luat bataie de la turci cand toate echipele romanesti ii bateau, de la albanezi cand aveati echipa cea mai buna cu Lucescu antrenor, de la islandezi , de la polonezi dar de la cine nu. Voi ne-ati facut de rusine in ultimul hal.S-a desfiintat pana si gheata de aur din cauza voastra :( au facut alt regulament de cand au reluat-o tocmai pt a evita mizeriile voastre.
Si in meciurile amicale la fel, v-au rupt echipe franceze de A, noi am facut egaluri , anul trecut ati batut recordurile. Sa stii ca nimeni n-a facut de ras Romania peste hotare ca voi.

Utilizator
31st July 2003, 13:58
Pt Gerson: Iarta-ma dar te inseli amarnic. 89/90 am avut semifinala celebra (am fost furati ca-n codru) cu Anderlecht in CC, cu Sampdoria un an mai devreme a fost sfert de finala. Pentru referinte privitor la parcursul lui Dinamo in cupele europene poti sa intri de ex. Pe http://www.dinamo-online.net/palmares_extern.php. Cotrazici vehement unde nu cunosti exact, la fel ca si in cazul Eugen Barbu (unde chiar te rog sa te mai consulti, inclusiv cu stelisti sau chiar craioveni mai batrani).

Referitor la jigniri personale uite niste spicuiri din ce mi-ai spus tu pana acum pe acest site:
“tu esti chiar penibil cu eugen barbu”
“Concentreaza-te si tu ,oricat ai fi de dinamovist ,pana la urma tot pricepi”
“Nu vad absolut nici un motiv sa existe acea mizerie.Nici macar suporterii lor nu au macar capacitatea intelectuala sa motiveze actele clubului lor preferat, de raspuns la niste intrebari clare si simple…” – asta recunosc e la modul general.

Nu-ti mai citez acuzele (tot generale, dar adresate suporterilor printre care sunt si eu) in bloc de bolsevism, tovarasii lui Stalin etc. care chiar ma jignesc personal avand in vedere ca am avut ceva probleme datorita regimului. Eu nu te-am jignit pana nu ai inceput tu, poti sa verifici asta.

Daca te-am jignit intreband cati ani ai imi cer scuze, nu stiam ca asta e o jignire. Te-am intrebat varsta pentru ca sustii cu vehementa niste lucruri pe care se vede clar ca le stii din auzite. Eu ti-am spus lucruri e care le cunosc pentru ca le-am trait.

Asta e tot si chiar im pare rau ca am intrat in polemica cu tine; te interseaza mai mult covingerile personale decat realitatea. NU vreau sa-ti schimb conceptiile sau sa convertesc lumea la dinamovism, pur si simplu vreau sa se stie adevarul asa cum e el si nu de tip lozinca.

Daca vrei sa discutam normal si firesc OK, altfel considera discutia intre noi incheiata, adio si’un praz verde…

Utilizator
31st July 2003, 14:01
Nepoate Internet Explorer citeste chestia cu balele oleaca mai sus la amicu' Gerson.

Netscape
31st July 2003, 14:06
citii taicule :nah: urat limbaj ai , sper ca nu esti profesor la vreo scoala :D
adresa aia nu merge :P

Utilizator
31st July 2003, 14:37
Pt Netscape: incerca la radacina: http://www.dinamo-online.net si apoi mergi pe palmares, cupe europene.

Esti oarecum haios si nu-ti mai raspund la remarcile rautacioase, dar poti sa stai linistit, nu predau etica in scoli. Poate se ofera din partea voastra careva, aveti un limbaj mult mai elevat ca mine si argumente documentate, limpezi si clare (nu te sesiza, aici vorbeam de altii).

Ayrton
31st July 2003, 15:04
Hai ca mai fac o incercare si mai raspund o data, (dar deja m-am plictisit de repetabilitatea voastra):

Adresa e:
http://www.dinamo-online.net/palmares_extern.php

Si Sorine, la intrebarile tale:
1. Se face din bani publici, pista stadionului de exemplu, intrucat acolo vor concura romani reprezentand Romania! Zi-mi si mie de exemplu din ce bani s-a pus nocturna la Craiova? Nu cumva din bani publici? Ai primariei, dar PUBLICI! Iar Dinamo, la fel ca Universitatea la Craiova, plateste chirie, plateste facilitatile folosite, etc. Dar voi vedeti numai paiul din ochiul nostru... Cu ce era altfel daca in loc de M.I. proprietar la stadion era Primaria Bucurestiului?

2. 30 de generali??? Uite dovada exagerarii tale si a voastre... Am recunoscut ca imi doresc mai mult ca orice dusman sa fie constituita echipa ca societate pe actiuni, ca v-ar inchide gura definitiv, si nici n-ar mai fi atatia profitori care fac rau, nu bine echipei mele. Se va face...

3. Poveste veche, la care s-a raspuns de 1000 de ori...
Ce, sunteti avocatii poporului voi, mama ranitilor, cine sunteti sa tot trageti cu Ciocanul si Unirea Tricolor? Cu ce te incalzea sa zicem ca echipa se numea acum Unirea Tricolor, si avea si palmaresul acelei echipe si pe cel al lui Dinamo? E treaba noastra cum vrem sa se cheme echipa favorita! Si cu prezenta in prima divizie: alea au fost vremurile, acum ce vrei tu, sa ducem pe Dinamo si Steaua in judet, sa promoveze apoi in A, cu ce ajuta reprezentarea internationala a Romaniei acest lucru?Si dupa 4 ani ce argumente mai aveai? Ca se intorceau in A urgent!

4. Ianul sau Buduru au facut foarte mult rau echipei Dinamo, iar de profitat de pe urma lor noi n-am avut... Zi-mi si mie ce rau a facut Buduru din punct de vedere fotbalistic Craiovei? (retine faptul ca noi l-am dat afara de la Dinamo tocmai pentru ca existau suspiciuni ca nu e curat in afaceri, chiar daca nu s-a dovedit nimic...)

5. Problema voastra cu arbitrii e o alta obsesie permanenta si unidirectionata... De ce nu zici nimic de arbitrajele potrivnice avute de Dinamo anul trecut (sa-ti dau exemple: golul anulat in min 90 la meciul de acasa cu Bacaul, 1-1, ce a dus la schimbarea carierei un om, Ion Moldovan; penalty-ul inventat de tusierul !!! Savaniu la meciul Astra-Dinamo, la un fault in afara careului si mutat 2 metri dincolo de linie, tot in min 90, la 2-2; sau arbitrajele permanent antidinamoviste ale lui Tudor, si altele, dar ma opresc, ca stiu ca nu va conta enumerarea lor... parerea voastra e deja stabilita si de neschimbat). Nu v-am vazut sa ziceti pe topice, prin ziare, etc, uite Dom'ne, e furat Dinamo, huo ailalti...

adbogdan
31st July 2003, 15:19
taci bogdane ca nimeni nu a facut de ras Romania prin Europa cum ati facut-o voi . Daca ma uit in palmaresul vostru ati luat bataie de la turci cand toate echipele romanesti ii bateau, de la albanezi cand aveati echipa cea mai buna cu Lucescu antrenor, de la islandezi , de la polonezi dar de la cine nu. Voi ne-ati facut de rusine in ultimul hal.S-a desfiintat pana si gheata de aur din cauza voastra :( au facut alt regulament de cand au reluat-o tocmai pt a evita mizeriile voastre.
Si in meciurile amicale la fel, v-au rupt echipe franceze de A, noi am facut egaluri , anul trecut ati batut recordurile. Sa stii ca nimeni n-a facut de ras Romania peste hotare ca voi.

Daca treceai peste subiect erati in avantaj ...
1. Apollon Limassol (Cipru !???)
2. Sigma Olomouc (Cehia !???)
3. Dinamo Tbilisi (Georgia !???)
4. Dinamo Minsk (Belarus !???)
5. Pobeda Prilep (Macedonia !???)

Egalurile pe care le-ati facut in Franta sunt incurajatoare, dar nu reprezinta neaparat o masura a valorii. Uite de exemplu ce-au facut polonezii cu care urmeaza sa joace Rapid daca trece de Anderlecht. Par ciuca batailor, nu ? Si daca nu sunt ? Anul trecut au eliminat Parma si Schalke si au facut 3-3 la Roma cu Lazio.
Gdyby nie Piekutowski: FC Metz - Wisła 4-0 (2-0) [23.07.2003]
• Zwyczajnie słabsi: PSG - Wisła 3-1 (0-0) [18.07.2003]
• Jak w Kerkrade zim±: AS Monaco - Wisła 5-2 (3-0) [15.07.2003]
• Remis z drugoligowcami: FC Rouen - Wisła 2-2 (1-1) [13.07.2003]
• Minimalna porażka: Olympique Lyon - Wisła 2-1 (1-1) [12.07.2003

Sorin
31st July 2003, 15:35
1. La Craiova a dat bani Bulucea de la primarie. Lumea l-a votat si pentru ca a promis asta. A dat din banii nostri pentru ca asa am vut noi.Daca Dinamo era patronata de primaria voastra dadea bani din buzunarele voastre.Dar ministerul de interne plateste din banii intregii tari.Este cu totul altceva.
E mare diferenta intre banii primariei unui oras care iubeste la extrem fotbalul si banii din bugetul unui minister .Deci argumentul tau nu sta in picioare

2. Citi generali sint ayrton, atunci cand a publicat lista prosport sau GS am ramas uimit de cit de multi sint.Eu credeam ca aveti 5 sau 6 si cand colo voi aveti o intreaga trupa si numai grade din alea de-i cocoseaza.Si daca vrei tu sa fie altfel, asta nu schimba cu nimic situatia. Ce zici tu nu e argument

3. Nu sint avocatul lor dar nici nu poti cere cuiva sa aprecieze modul in care ati fost infiintati..Voi daca o luati din D ,fara proptele nu cred ca mai ajungeti in A. sau crezi cumva ca va raman jucatorii . Mi se pare corect ca toate echipele sa aibe aceleasi sanse si acelasi traseu.Ce ti se pare tie anormal in chestia asta?Asta-i culmea lipsei de argumente.
Copos mai zicea ca daca nu-l lasa statul sa fure mai departe, el retrage echipa.Jalnic

4.Ianul a platit bani negrii pe vremea aia la o gramada de jucatori de la tot felul de echipe sa blatuiasca meciuri, ai idee cum a construit Ianul echipa voastra dupa 90? Citeste si tu ce scrie Alexandrescu in cartile lui despre implicarea securitatii.Ianul a facut mult rau atunci Craiovei. Nu intru in detalii ca lungim prea mult discutia.
Buduru a fost implicat in afacerile tigareta, banii negrii ai mafiei dar si ai securitatii au fost amestecati acolo. Asa a fost activat ********ul netoiu de a venit la Craiova. clubul ala este o adevarata pepiniera de mafioti .
Si stii ce? dinamo este singurul club din romania cu doi presedinti puscariasi. Si mai vrem fotbal curat cu voi in A .

5.Daca tu sti un arbitraj mai scandalos ca cel cu astra, spune-l te rog.
Tusierul ala care va cara baxurile la masina. :D

Netscape
31st July 2003, 21:51
Bogdane, ti-am zis sa taci dar acum ma obligi sa exemplific ,

DINAMO ECHIPA DE FOTBAL ROMANEASCA CARE A FACUT DE RAS ROMANIA IN EUROPA CA NIMENI ALTA
in toate perioadele ,inainte si dupa revolutie.

Eliminari celebre

1 TDNA SOFIA ,invinsi la Sofia cu 1- OPT !!??????????? OPT :vomiton:

2 Malines dubla infrangere :shock:

3 POLONIA VARSOVIA idem (n-aveau loc in vestiar de seringi)?????????????????? :shock:

4 NENTORI 17 TIRANA ?????????? 1-2 ,0-1 :o :o :o :D asta in 1986
cand echipele romanesti scoteau rezultate bune si era LUcescu cu echipa lui Dinamo cea mai buna

5 VARDAR SKOPLIJE

6 Trabzonspor

7 Levski Sofia

8 kNATSPIRNUFELAG sper ca l-am scris corect :D

9 Despre efectele "benefice" asupra imaginii fotbalului romanesc obtinute in turneul vostru de anul trecut cand luati 5 goluri de meci nu insist

10 Nici despre infrangerile clare in fata echipelor de prima liga francea (in timp ce altii au scos egaluri dar chiar gazedele recunosteau ca egalul lor a fost datorat arbitrului,altii pot)

11 DAR NIMIC NU POATE EGALA SAGA SHOSHONILOR DE AUR ALE LUI
DUDU GEORGESCU(atunci erau nevaccinati :D ) CAMATARU (cel mai scandalos dintre toate) si...MATEUT (asta nici atacant nu era) CAND A FOST DESFIINTAT TROFEUL , a trebuit apoi regandit

viole(n)t
31st July 2003, 23:12
Discutziile astea sunt inutile pt ca ambele echipe au suferit eliminari destul de rushinoase.

Totushi, la fanii lui Dinamo mi-ar place sa vad 2 lucruri:

1. SA-SHI ASUME ISTORIA, INCLUSIV ABUZURILE POSTBELICE.

2. SA SE DETASHEZE CA ATITUDINE DE CONDUCATORII DIN SHTEFAN CEL MARE. (Borcea, Buduru, Netzoiu, Dinu, etc. - dushmani ai fotbalului romanesc)

Edgar
1st August 2003, 00:22
Stiti, un pic de aer curat v-ar face bine. Plecati si voi in concediu/vacanta, poate va mai relaxati. :thinkso:

Sorin
1st August 2003, 00:24
s-a dus concediul ,acum muncim. :happy :D nu fi si tu asa de trist edgar
urmeaza-ti indemnul :evil:
dinamo :no:

deep purple
1st August 2003, 00:25
Zi-mi si mie de exemplu din ce bani s-a pus nocturna la Craiova? Nu cumva din bani publici? Ai primariei, dar PUBLICI!

Uite ayrton, in 2 1/2 luni va fi gata instalatia de nocturna din Timisoara facuta integral de AEM-Luxten din banii lor si cu propriul personal. Ce mai ai de zis aici tinaind cont ca aceiashi firma plateste si impozit la buget care se imparte si pe la MI de unde ajunge si in buzunarele unor panarame de jucatori de la voi.

Edgar
1st August 2003, 00:33
Raducu se naste in Bucuresti. La 6 ani merge cu tatal lui la un meci al celor de la Dinamo si de atunci devine suporter. Normal ca peste ani si ani, cand cineva ii va ataca in vreun fel echipa (pe drept sau nu), se va face foc si para. Dupa ce ai fost atata amar de vreme suporterul unei echipe, te identifici cu acel club. Poate ar trebui sa se tipareasca un fel de brosuri cu istoria fiecarei echipe si puse la dispozitia pustilor care de-abia fac cunostinta cu fotbalul (aici ma refer la cei de varsta prescolara, sa nu se sesizeze careva). De unde sa stie Radu cel prescolar ca Dinamo a luat locul nu stiu carei echipe? Ce ii pasa lui de Unirea Tricolor sau de Ciocanul? El vede ca sunt niste "neni" pe teren care alearga pe teren dupa o minge. Asta e tot ce il intereseaza. Bine, cum zicea Blue parca, el face parte din generatia care a devenit suporter al echipelor bucurestene numai din cauza rezultatelor. Asa sunt si eu. Tin cu Steaua pentru ca a castigat CCE cand eu eram de o schioapa. Numai sanatate si nu mai fiti asa nervosi. 8)

Edgar
1st August 2003, 00:35
s-a dus concediul ,acum muncim. :happy :D nu fi si tu asa de trist edgar
urmeaza-ti indemnul :evil:
dinamo :no:

Cine-a zis ca-s trist?
Am fost deja la munte cu niste prieteni pe langa Vatra Dornei. Dar vacanta continua! :yeah:

Blue
1st August 2003, 01:18
Degeaba tot discutam pro si contra.Ideea este clara. DINAMO TREBUIE DESFIINTZATA DACA VREM UN CAMPIONAT ADEVARAT SI CURAT.eu nu zic ca daca dispare dinamo maine, dispar blaturile si porcariile dar viceversa este adevarat. CAT TIMP IN CAMPIONAT VA EXISTA O ECHIPA PATRONATA DE MINISTERUL DE INTERNE CU TOATA ISTORIA CARE-I CARACTERIZEAZA DE LA INFIINTZARE SI PANA AZI ,NU VOM AVEA CAMPIONAT CURAT.
EI SINT CONSTRUITI SI PROIECTATZI PENTRU FRAUDA ETC.
NU POTI FI ECHIPA MINISTERULUI DE INTERNE SI SA NU TE FOLOSESTI DE PRIVILEGIILE SI PUTEREA ACELUI MINISTER. ESTE O UTOPIE SA CREZI CA SE INTREAPTA DINAMO

Albastreata
1st August 2003, 01:42
Raducu se naste in Bucuresti. La 6 ani merge cu tatal lui la un meci al celor de la Dinamo si de atunci devine suporter. ...
:D Ai uitat sa ne spui ce grad are tatal lui Raducu de il duce la Dinamo la meci... :D :D :D

Utilizator
1st August 2003, 09:47
Pt Viole(n)t: Ne asumam abuzurile trecute si nu cred ca e vreun suporter dinamovist care sa-i agreeze pe Netoiu, Cohn etc. din conducere.
Eu tin cu echipa de fotbal, la fel ca si timisorenii si craiovenii care baniesc ca nu sunt fanii lui Armas sau Dinel.

Sper ca e bine...

Netscape isi justifica nick-ul :thinkso: : se informeaza de pe site-urile noastre (pe care i le recomandam tot noi) si ia infringerile ca exemplu. Puteai sa enumeri si rezultatele pozitive si echipele celebre eliminate, sau nu le vezi cu Netscape? Incearca cu Internet Explorer, poate se vad :happy Ca o paranteza, TDNA, Levski Sofia si Trabzon chiar erau echipe bune la vremea respectiva. Trabzon de ex. era mai buna decat Galata, Fener si Besiktas, mare parte din jucatorii lor plecand apoi spre aceste echipe.

Cel putin prima Gheata de aur a lui Dudu a fost pe cinstite, dar cred ca si a doua a fost la fel. Tot ce a fost cu Cami, Mateut recunsc ca au fost "ciupite". Oricum, nu ne-au bucurat deloc ghetele astea obtinute in detrimentul campionatului...

deep purple
1st August 2003, 10:19
Raducu se naste in Bucuresti. La 6 ani merge cu tatal lui la un meci al celor de la Dinamo si de atunci devine suporter. Normal ca peste ani si ani, cand cineva ii va ataca in vreun fel echipa (pe drept sau nu), se va face foc si para. Dupa ce ai fost atata amar de vreme suporterul unei echipe, te identifici cu acel club. Poate ar trebui sa se tipareasca un fel de brosuri cu istoria fiecarei echipe si puse la dispozitia pustilor care de-abia fac cunostinta cu fotbalul (aici ma refer la cei de varsta prescolara, sa nu se sesizeze careva). De unde sa stie Radu cel prescolar ca Dinamo a luat locul nu stiu carei echipe? Ce ii pasa lui de Unirea Tricolor sau de Ciocanul? El vede ca sunt niste "neni" pe teren care alearga pe teren dupa o minge. Asta e tot ce il intereseaza. Bine, cum zicea Blue parca, el face parte din generatia care a devenit suporter al echipelor bucurestene numai din cauza rezultatelor. Asa sunt si eu. Tin cu Steaua pentru ca a castigat CCE cand eu eram de o schioapa. Numai sanatate si nu mai fiti asa nervosi. 8)

Raducu se naste in Bucuresti. La 6 ani merge cu tatal lui la un mare congres al PCR si de atunci devine fan Nicolae. Normal ca peste ani si ani, cand cineva ii va ataca in vreun fel conducatorul (pe drept sau nu), se va face foc si para. Dupa ce ai fost atata amar de vreme suporterul unei partid, te identifici cu acea formatiune. Poate ar trebui sa se tipareasca un fel de brosuri cu istoria fiecarui partid si puse la dispozitia pustilor care de-abia fac cunostinta cu politica (aici ma refer la cei de varsta prescolara, sa nu se sesizeze careva). De unde sa stie Radu cel prescolar ca PCR a luat locul nu stiu cator partide de legenda? Ce ii pasa lui de PNT sau de PNL? El vede ca sunt niste "neni" in sala care aplauda la greu dupa o cuvantare a lui Nea Nicu. Asta e tot ce il intereseaza. Bine, cum zicea Blue parca, el face parte din generatia care a devenit suporter al partidelor comuniste numai din cauza rezultatelor electorale. Asa sunt si eu. Tin cu PCR pentru ca a castigat pozitia de premier prin Petru Groza in 1946 cand eu eram de o schioapa. Numai sanatate si nu mai fiti asa nervosi.


Ce zici de povestea mea? Am schimbat cateva cuvinte si deci expresiile si punctuatia apartin altcuiva, nu spun cine ca cica nu-i frumos sa plagiezi. :D

Jhan
1st August 2003, 10:47
Deep,esti bolnav de ura!Chiar nu poti sa intelegi ca "we don't give a fuck" despre ceea ce a fost inainte de revolutie?Si cred cu adevarat ca si voi la fel.Acuzele aduse echipei Dinamo sunt din cauza ca,dupa 1998 aceasta echipa a devenit o principala forta pe plan intern umbrindu-va si mai tare mediocritatea in care voi astia mici va aflati.Iar povestile cu comunisti sunt doar asa,ca sa aveti si voi arme de atac.Nu stiu cat de frustrati sunt Okunowo si Cl Niculescu fiindca Dudu Georgescu a luat gheata de aur,dar eu cred ca daca Dinamo ar fi fost acum o echipa de a doua jumatate a clasamentului,nu ati fi avut nimic cu ea.Chiart asa ,prin '97 cand cei din Stefan cel Mare erau destul de modesti,mai erati asa de inversunati?

Utilizator
1st August 2003, 10:59
Dibace analogia, dar e un pic fortata...
Diferenta este ca PCR a desfiintat partidele democrate trimitand membrii acestora in inchisori si omorand leaderii acestora. Cele doua echipe de fotbal au fost desfiintate la fel ca toate echipele profesioniste din tara asta si jucatorii au fost preluati de cluburile nou infiintate. Unele echipe si-au pastrat numele pentru ca reprezentau fabrici sau orase, altele si-au schimbat numele. Cei oprimati de comunisti au fost patronii acestora. Unirea tricolor era o echipa de cartier sposorizata de cativa oameni inimosi care in momentul nationalizarilor si exproprierilor, logic, nu mai aveau nici voie si nici cu ce sa ajute echipa care astfel s-a desfiintat. Ciocanul era o echipa organizata sa spunem pe "criterii etnice", finantata de comunitatea evreiasca din Romania care s-a desfiintat din aceleasi ratiuni. Dinamo s-a format luand ceva jucatori de la cele doua echipe, dar au mai fost si altii care au luat.
Tot in '48 s-a infiintat si echipa din Craiova, pe criteriile de valoare pe care le invoci e tot o echipa "comunista" nu? Noi am aparut ca echipa MI iar voi ca echipa noii universitati creata tot de partid ca sa educe oamenii muncii. Ordinul a venit din acelasi loc peste tot, de la PCR. Sa se distreze oamenii muncii din fecare oras...Reprezentativitatea regiunilor tarii in prima divizie era atent monitorizata pe linie de partid. Multe echie au aparut in prima liga "ajutate" pentru a avea si zona respectiva fotbal de prima lga. Recunosc minusul pe care l-a avut Dinamo ca echipa MI, dar nu-mi spune ca U Craiova a fost echipa marilor latifundiari ca nu prea tine. Toti prim-secretarii de judet se implicau in fotbal, cu puteri mai mici sau mai mari decat MIul.

Analogia nu prea merge, nematinand cont de faptul ca e totusi o mare diferenta intre a tine de mic cu o echipa de fotbal (din divertisment nu? Atletico Madrid este foarte iubita pe considerente fotbalistice si nu pentru Jesus Gil y Gil de ex.) si a fi implicat si indoctrinat politic. Si oricum, cei care mai tin cu PCR cred ca o fac din cosiderente de nivel de trai actual mai prost si nu din convingeri politice...

adbogdan
1st August 2003, 11:11
Raducu se naste in Bucuresti. La 6 ani merge cu tatal lui la un meci al celor de la Dinamo si de atunci devine suporter. Normal ca peste ani si ani, cand cineva ii va ataca in vreun fel echipa (pe drept sau nu), se va face foc si para. Dupa ce ai fost atata amar de vreme suporterul unei echipe, te identifici cu acel club. Poate ar trebui sa se tipareasca un fel de brosuri cu istoria fiecarei echipe si puse la dispozitia pustilor care de-abia fac cunostinta cu fotbalul (aici ma refer la cei de varsta prescolara, sa nu se sesizeze careva). De unde sa stie Radu cel prescolar ca Dinamo a luat locul nu stiu carei echipe? Ce ii pasa lui de Unirea Tricolor sau de Ciocanul? El vede ca sunt niste "neni" pe teren care alearga pe teren dupa o minge. Asta e tot ce il intereseaza. Bine, cum zicea Blue parca, el face parte din generatia care a devenit suporter al echipelor bucurestene numai din cauza rezultatelor. Asa sunt si eu. Tin cu Steaua pentru ca a castigat CCE cand eu eram de o schioapa. Numai sanatate si nu mai fiti asa nervosi. 8)

Raducu se naste in Bucuresti. La 6 ani merge cu tatal lui la un mare congres al PCR si de atunci devine fan Nicolae. Normal ca peste ani si ani, cand cineva ii va ataca in vreun fel conducatorul (pe drept sau nu), se va face foc si para. Dupa ce ai fost atata amar de vreme suporterul unei partid, te identifici cu acea formatiune. Poate ar trebui sa se tipareasca un fel de brosuri cu istoria fiecarui partid si puse la dispozitia pustilor care de-abia fac cunostinta cu politica (aici ma refer la cei de varsta prescolara, sa nu se sesizeze careva). De unde sa stie Radu cel prescolar ca PCR a luat locul nu stiu cator partide de legenda? Ce ii pasa lui de PNT sau de PNL? El vede ca sunt niste "neni" in sala care aplauda la greu dupa o cuvantare a lui Nea Nicu. Asta e tot ce il intereseaza. Bine, cum zicea Blue parca, el face parte din generatia care a devenit suporter al partidelor comuniste numai din cauza rezultatelor electorale. Asa sunt si eu. Tin cu PCR pentru ca a castigat pozitia de premier prin Petru Groza in 1946 cand eu eram de o schioapa. Numai sanatate si nu mai fiti asa nervosi.


Ce zici de povestea mea? Am schimbat cateva cuvinte si deci expresiile si punctuatia apartin altcuiva, nu spun cine ca cica nu-i frumos sa plagiezi. :D

[b][size=18]MERCI, DEEP ! RASTALMACIREA TA SE CONSTITUIE INTR-UN ARGUMENT PERFECT PENTRU A DEMONSTRA EFECTELE NEFASTE ALE ANTIDINAMOVISMULUI ASUPRA PERCEPERII LUMII INCONJURATOARE.
PARINTI, FERITI-VA COPII DE ANTIDINAMOVISM !

Ayrton
1st August 2003, 11:11
Netscapatorule, se pare ca tu nu ai limita in exagerari...
Pai tu pui ca mare rusine eliminarea in fata unei echipe care va castiga trofeul in acel an??? Esti penibil!

Hai sa-ti dau si eu o lista de echipe anonime si de performante de rusine ale Craiovei in Europa:

- Pecs Dosza
- Almquist
- Chaves
- Apollon Limassol
- Sigma Olomouc
- Dinamo Tbilisi
- Pobeda Prilep

Chiar ca suntem mandri de voi... rasilor! :ciocan:

adbogdan
1st August 2003, 11:25
Vorbiti de smecherii lei Dinamo ? Pai hai sa le luam pe cele ale Craiovei.

In '91 Craiova a castigat Campionatul cu urmatoarea echipa :
Prunea, V. Manaila, Sandoi, Ad. Popescu, N. Zamfir, (Cojocaru), Olaru, Bica, Ciurea, Badea, (S. Cristescu, Mogosanu), Neagoe, Pigulea (Craioveanu)

In septembrie '91, Craiova a jucat o 'dubla' in CCE cu marea echipa Apollon Limassol, de care a si fost eliminata (2 - 0 si 0 - 3 !!!)
Echipa din meciul de la Limassol a fost urmatoarea :
Prunea, Manaila, Sandoi, Ad. Popescu, Zamfir, Bica, Ciurea, Barbu, Badea (S. Cristescu), Neagoe, Pigulea

Deci, cu o singura modificare (Barbu in locul lui Olaru), echipa care 'defila' prin campionat lua 3 - 0 de la o echipa de mana a 7-a.
In acea vara nici un craiovean nu a plecat in strainatate si nici nu a fost transferat ('furat', cum va place voua sa aberati) la Bucuresti. Asta era de fapt valoarea vostra REALA
In aceeasi editie contracandidatele Craiovei la titlu, Dinamo si Steaua eliminau pe Sporting Lisabona si Sporting Gijon, echipe oricum mai tari decat Apollon.

Unii sustineau ca la Limassol Craiova ar fi vandut meciul. Ma indoiesc, fiindca asta ar insemna o chestie mult mai jenanta decat lipsa de valoare. Adica sustii ca esti cea mai buna echipa din Romania si te duci in Cipru sa faci meciuri cadou. Pentru prestigiul Craiovei, sper ca nu e adevarat.

Sorin
1st August 2003, 11:37
- Pecs Dosza
- Almquist
- Chaves
- Apollon Limassol
- Sigma Olomouc
- Dinamo Tbilisi
- Pobeda Prilep

La Pescs Dosza juca Albert, balonul de aur al Europei
Almqvist :? delirezi ayrton :D
Dinamo Tbilisi au jucat atunci cei trei frati Arveladze , Kinkladze, si toata nationala lor.Sota Arveladze si mai ales KInkladze au facut furori in Anglia transferandu-se in acele an.Nu erau pescari islandezi sau albanezi ....

inter
1st August 2003, 11:40
era vorba de Atvidaberg :thinkso: , dar e greu cu suedezii astia :yeah:
Dorin stie de ce :yeah: :yeah: :yeah: , Ayrton inca nu :D :D :D

Sorin
1st August 2003, 11:41
Unii sustineau ca la Limassol Craiova ar fi vandut meciul. Ma indoiesc, fiindca asta ar insemna o chestie mult mai jenanta decat lipsa de valoare. Adica sustii ca esti cea mai buna echipa din Romania si te duci in Cipru sa faci meciuri cadou. Pentru prestigiul Craiovei, sper ca nu e adevarat.
N-au vandut meciul, au fost niste pariuri ,e o poveste pe care n-are rost s-o stii tu ca precis se apuca si dinamo de asa ceva. Oricum lista rusinilor epocale aduse de dinamo fotbalului romanesc in europa nu se uita .
Este ceva neadevarat in lista mea?
:D
shoshonul de aur :D ati reusit performanta unica in fotbalul romanesc sa desfiintati un trofeu european :ciocan:

Sorin
1st August 2003, 11:47
Tot in '48 s-a infiintat si echipa din Craiova, pe criteriile de valoare pe care le invoci e tot o echipa "comunista" nu?
numai ca Universitatea Craiova nu a fost infiintata de rusi si nu a jucat direct in prima divizie, nu a luat jucatorii nimanui si nici locul. Iar echipa a fost inscrisa printr-un artificiu ca fiind a unui centru universitatr care nu exista de fapt :D la citeva luni dupa infiintarea echipei, s-a deschis o sectie a unui facultati din Timisoara. Redau un pasaj dintr-un mesaj al lui blue, sper sa nu ma acuze de plagiat :D /nope/

"Pentru cine nu stie,Universitatea Craiova a aparut printr-un tertip al unor tineri care luasera la facultate la Timisoara dar faceau parte dintr-un grup imens de tineri si adolescentzi care isi faceau veacul batand mingea pe cel mai celebru maidan,situat pe locul unde acum e stadoinul 'Ion Oblemenco" si care au tot incercat sa-si faca echipa in anii razboiului dar se loveau de opozitzia a doi directori "criminali" de licee. Au reusit pana la urma datorita a 4,5 studentzi din grupul lor care luasera la Politehnica din Timisoara iar aia au decis sa deschida o sectzie la Craiova ca umplusera oltenii toate caminele din Timisoara ..a fost ocazia care nu trebuia ratata:D

Universitatea Craiova a devenit cea mai po****ra echipa a Craiovei inca de la primul meci sustzinut acasa. Sambata s-a jucat pe actulalul stadion Tineretului (pe vremea aia stadionul lui Fc Craiova)meciul echipei FC Craiova de div.B a unei retrogradate din divizia A care avea totusi un nume si stadionul nu s-a umplut iar Duminica s-a jucat meciul de div.D iar stadionul s-a umplut de tineri,adolescentzi si copii care i-au uimit pe trecatori care nu stiau nici macar ca are loc un meci dar au fost impresionati si i-au facut si pe ei sa simpatizeze echipa.Peste citiva ani s-au schimbat generatziile si a ramas O SINGURA IUBIRE. O echipa care si-a facut suporteri fulgerator a adus un suflu nou si era formata numai din mingicari care batusera mingea ,zi lumina .
Cam astea au fost amintirile spuse pe un post local tv de niste batrani care au prins inceputurile.Mi s-a parut interesant sa le spun si eu mai departe."

Sorin
1st August 2003, 11:56
si pentru ca am copiat acel mesaj de la Blue , langa el am gasit inca ceva pe care n-ati avut curajul sa-l comentati, il redau.Poate acum v-ati mai desteptat
:D

Blue sughiti acum ? :D

"Hai sa delimitez eu temele:

1. Momentul infiintzarii,
-felul in care a fost infiintzata, divizia in care a jucat
-provenientza numeleui Dinamo,
-desfiintzarea Unirii Tricolor(campioana nationala) si a Ciocanului.

2. Istoria voastra antedecembrista
-racolarile de jucatori,eventual cazurile Camataru si Balaci(vad ca s-au mai discutat pe aici)
-"shoshonii " de aur
-cum ati luat titlurile din 73 si 83 in dauna Craiovei
-Cum ati retrogradat Poli
-cum s-a incercat smulgerea semnaturii lui Dobrin si ce a patzit Gascanul dupa aceasta intamplare
-cine a inceput creearea cooperativei.Cum au aparut Flacara si Victoria.
-care e diferenta intre voi si Steaua , in aceasta perioada si de ce voi n-ati obtinut un trofeu european desi ati beneficiat de acelasi suport ca si ei
-cine venea in tribuna dinamovista
-ce insemna sa fii clubul slugilor puterii la nivelul FRF
-dupa ce a luat bataie pentu a doua oara inaintea unui meci foarte important la Craiova(primul 0-3 inaintea meciului cu SV Hamburg iar al doilea 0-1 inaintea nu stiu carui meci al vostru din CC) ce vroia sa faca Lucescu si cu ce au amenintzat generalii de militzie clubul Universitatea Craiova...echipa aia mare a voastra care zicetzi ca devenea campioana europeana


3.Istoria postdecembrista
-Ce a facut Ianul si de ce a fost condamnat
-ce a facut Buduru si de ce a ajuns dinamo singurul club cu 2 presedinti in puscarie
-cum a venit cainetoiu in misiune si au disparut 22 de jucatori de la Craiova in vara trecuta si cum am ajuns in cooperativa si de ce.Care a fost reactzia galeriei noastre si cum ati reactzionat voi
-citi jucatori de valoare au fost indepartatzi de la Craiova in cei 2 ani cat a stat si cum s-au jucat meciurile cu dinamo
-cum a ajuns Cl.Niculescu gratuit la Dinamo
-cum a primit cadou titlul de anul trecut, pinalti,mitza biciclista,gingarasu etc
- cum apreciezi galeria dinamovista, medie de spectatori,"schimbarea la fatza"pentru momentul Danciulescu-interventzia baietzilor lui Gheara, faptul ca se lauda pe un site internet cu incendiera unor scaune din Ghencea, ce-au facut si cum au ajuns la Oslo,

-de ce e fluierata si huiduita Dinamo peste tot in tzara,mai mult decat Steaua,Rapid ,Craiova etc ?
-care a componentza consiliului de administratzie a clubului si cine sint cei care conduc Dinamo
-cite blaturi ati facut ca sa scapatzi de retrogradare,cum ati invins la Timisoara, cum v-ati calificat in finala cupei(retururile cu Farul si mai ales Astra)
-daca e normal ca intr-o tara cu pretentzii europene ,ministerul de interne sa patroneze o echipa si daca astfel se deschide larg calea catre santaje,presiuni si alte magarii.Daca mai exista asa ceva asemanator in occident si daca este si pastrarea inca a acestui club,un indiciu ca in Romania lucrurile nu sint pe fagasul firesc
-citi ani crezi ca va mai exista clubul dinamo si in ce se va transforma

TE ROG CHIAR SA COMBATZI ACESTE PUNCTE, PE TINE SAU PE ORICE ALT DINAMOVIST AICI.

Utilizator
1st August 2003, 12:08
Pt Sorin: Tinerii aia de care zici erau si UTMisti. Si era normal ca oamenii sa se bucure, nu mai avusesera asa ceva prin zona. In alte orase unde erau echipe dinainte de comunism, era traditie, au fost necazurile cu schimbari/desfiintari de nume. Ascensiunea echipei din Craiova din D in A a fost, iti place sau nu, si cu suport politic. Pentru ca asa era in comunism, politicul dicta, inclusiv la Craiova, oricat au incercat diversi excroci sa pozeze dupa revo in mari anticomunisti. Adrian Paunescu este un exemplu. Anticomunisti reali au fost doar cativa, iar de talia lui Coposu nu stiu daca au fost 10.

Intrebarile pe care le pui din nou se tot pun de vreo trei zile si am obosit destui sa raspundem la ele. Cauta raspunsurile in mesajele anterioare de pe acest forum. Devine plictisitor sa tot raspundem la aceleasi intrebari.

adbogdan
1st August 2003, 12:18
Unii sustineau ca la Limassol Craiova ar fi vandut meciul. Ma indoiesc, fiindca asta ar insemna o chestie mult mai jenanta decat lipsa de valoare. Adica sustii ca esti cea mai buna echipa din Romania si te duci in Cipru sa faci meciuri cadou. Pentru prestigiul Craiovei, sper ca nu e adevarat.
N-au vandut meciul, au fost niste pariuri ,e o poveste pe care n-are rost s-o stii tu ca precis se apuca si dinamo de asa ceva. Oricum lista rusinilor epocale aduse de dinamo fotbalului romanesc in europa nu se uita .
Este ceva neadevarat in lista mea?
:D
shoshonul de aur :D ati reusit performanta unica in fotbalul romanesc sa desfiintati un trofeu european :ciocan:

Pai bine, Dinamo ca Dinamo, da' echipa voastra, floarea si etalonul cinstei din Romania, s-a pretat la shmecherii de-astea ?

Ayrton
1st August 2003, 12:18
- Pecs Dosza
Almqvist :? delirezi ayrton :D



era vorba de Atvidaberg :thinkso: , dar e greu cu suedezii astia :yeah:
Dorin stie de ce :yeah: :yeah: :yeah: , Ayrton inca nu :D :D :D


Voi credeti ca eu chiar ma obosesc sa va tin minte voua palmaresul? Pai asta numai un obsedat o face, ca sa poate sa faca threaduri d-astea in mod repetat si fara succes...
Am cautat pe net, si aia care delireaza sau nu stiu nimic despre echipa lor sunt oltenii:
http://www.craiova-maxima.com/palmares.htm

:D :drak: :D

Ha-ha-ha!

Sorin
1st August 2003, 12:18
Pentru utilizator:Pierd timpul cu tine si stric orzul pe gaste.Nici n-ai citit macar
esti foarte superficial, poate de asta ai ales dinamo. Acei copii erau prea tineri ca sa fie UTM si prea departe de capitala ca sa se dezvolte UTM-ul asa cum spui tu. Primarul Craiovei din acea perioada nu era comunist sa stii.
Iar oamenii din Craiova vazusera fotbal, cazuze FC Craiova din divizia A cu un an inainte. O echipa care a fost ultima campioana inainte de razboi,ce-i drept a fost considerat neoficial. Iar daca avea acel suport politic cum zici tu, de ce crezi ca echipa a plecat din campionatul judetean in 48 si a ajuns in A abia in 64 adica dupa 16 ani.NU crezi ca este stupid ce spui? Iar ca sa compari modul de infiintare al celor doua cluburi, sa am pardon, este o nebunie. Universitatea Craiova a fost opera unor adolescenti si tineri care jucau fotbal zi lumina si poate nu mancau ca sa joace fotbal.Aia a fost pasiune pura in niste suflete curate.
dinamo a fost impusa de sovietici, nici nu a fost infiintata macar de comunistii romani, chiar de rusi,dupa stilul si numele lor.L-au pus peste tot unde au intrat cu tancurile.

Sorin
1st August 2003, 12:26
ayrton, te rog sa nu-ti obosesti creierul cu date. Ai luat o greseala de acolo,
cred ca nici palmarusl dinamoului nu-l stii. N-ai memorie deloc :nah:

inter
1st August 2003, 12:31
Ayrton , te inteleg :happy , dar si pe site-uri se mai fac greseli :oops: , asa ca m-ai citat degeaba :thinkso:

Sorin
1st August 2003, 12:31
Pai bine, Dinamo ca Dinamo, da' echipa voastra, floarea si etalonul cinstei din Romania, s-a pretat la shmecherii de-astea ?
nimeni nu este etalonul cinstei, dar dinamo este etalonul necinstei.
cu seringile de la meciul cu polonezii cum este?De atunci,la Dinamo au fost cam multe imbolnaviri stranii si tot au fost dati afara niste doctori

adbogdan
1st August 2003, 12:43
Hai sa clarificam o data pentru totdeauna problema anilor 47-50 :

Romania '46-'47
1. IT Arad 26 20 4 2 94-35 44
-------------------------------------------------------
2. Carmen Bucuresti 26 14 5 7 90-44 33
3. CFR Timisoara 26 14 5 7 63-57 33
4. Juventus Bucuresti 26 15 2 9 60-37 32
5. CFR Bucuresti 26 13 5 8 64-32 31
6. Ferar Cluj 26 13 4 9 44-29 30
7. Ciocanul Bucuresti 26 12 6 8 57-40 30
8. Libertatea Oradea 26 12 4 10 56-49 28
9. Universitatea Cluj 26 11 3 12 54-47 25
10. Dermagent Tirgu Mures 26 10 3 13 52-60 23
11. Otelul Resita 26 9 4 13 49-64 22
12. Jiul Petrosani 26 7 4 15 39-67 18
-------------------------------------------------------
13. Prahova Ploiesti 26 5 1 20 26-97 11 - retrogradata
14. FC Craiova 26 2 0 24 23-113 4 - retrogradata
nou promovate : Unirea Tricolor, CSM Medias, FC Ploiesti

Romania '47-'48
1. IT Arad 29 21 6 2 126-31 48
-------------------------------------------------------
2. CFR Timisoara 29 20 3 6 81-43 43
3. CFR Bucuresti 28 20 2 6 87-36 42
4. Distributia Bucuresti 29 13 7 9 69-47 33
5. Universitatea Cluj 29 13 6 10 55-50 32
6. Libertatea Oradea 30 10 10 10 52-49 30
7. RATA Tirgu Mures 30 12 4 14 55-64 28
8. Ciocanul / Dinamo 30 12 4 14 43-47 28
9. Ferar Cluj 30 9 10 11 48-52 28
10. Jiul Petrosani 29 10 7 12 46-62 27
11. CSM Medias 30 10 5 15 48-77 25
12. Dermata Cluj 30 7 11 12 41-50 25 - retrogradata (baraj)
13. FC Ploiesti 29 9 4 16 45-86 22 - retrogradata (baraj)
14. Armata Bucuresti 30 8 6 16 44-66 22
15. Unirea Tricolor Bucuresti 30 8 5 17 51-86 21 - retrogradata
16. Otelul Resita 30 7 4 19 45-90 18 - retrogradata
Ciocanul Bucuresti : de la 01 mai 1948 - Dinamo Bucuresti

Romania '48-'49
1. IC Oradea 26 16 5 5 60-36 37
-------------------------------------------------------
2. CFR Bucuresti 26 14 4 8 61-33 32
3. Jiul Petrosani 26 11 8 7 44-40 30
4. RATA Tirgu Mures 26 13 4 9 51-37 30
5. CFR Timisoara 26 12 6 8 47-30 30
6. CSCA Bucuresti 26 10 9 7 58-53 29
7. Petrolul Bucuresti 26 11 7 8 47-37 29
8. Dinamo Bucuresti 26 11 6 9 55-50 28
9. IT Arad 26 9 9 8 45-34 27
10. CSU Timisoara 26 11 3 12 47-45 25
-------------------------------------------------------
11. CFR Cluj 26 9 5 12 39-67 23
12. CSU Cluj 26 7 5 14 31-50 19
13. Metalochimic Bucuresti 26 5 4 17 50-80 14
14. Gaz Metan Medias 26 3 5 18 27-70 11

Dinamo a luat fiinta initial prin redenumirea echipei Ciocanul. Unirea Tricolor era in '47 o nou promovata, si a si retrogradat la sfasitul editiei 47-48. In iulie '48 a fost redenumita Unirea Tricolor MAI, iar in iarna lui '49 Dinamo B
In iarna lui 47-48 o mare parte din jucatorii Unirii au plecat la A.S.A (actuala Steaua) si CFR-Rapid deoarece echipa nu mai avea bani. Cei ramasi au reusit sa se mentina pe linia de plutire, dar nu si sa evite retrogradarea. Un numar de 'uniristi' au jucat ulterior pentru Dinamo, dar numai incepand cu toamna lui '48.

Edgar
1st August 2003, 13:32
Deep purple, e clar ca discutia asta ma depaseste. De fapt, cred ca eram prea obosit cand am postat aici. La urma urmei, Dinamo mi-e indiferenta, tin cu ei doar cand joaca in Europa. Mult succes la dezbatut originile clubului Dinamo.

Ferko
1st August 2003, 13:38
Pentru antidinamovisti ( adica cei invidiosi pe Dinamo ) :Daca echipele pe care le sustineti sunt mai bune decat Dinamo, atunci sa invinga toate si sa retrogradeze Dinamo. Deci echipa Dinamo trebuie desfiintata - in viziunea si mai ales dorinta unora. Daca echipele ai caror fani sunteti nu sunt in stare sa invinga pe Dinamo, voi cereti desfiintarea lui Dinamo in loc sa cereti echipelor voastre sa joace si ele fotbal - sau nu sunt in stare ?
Mai lasati istoria si visele ! Dinamo n-o sa retrogradeze si nici voi n-o sa reusiti s-o desfiintati. Dinamo a fost si va fi cea mai buna la fotbal !

Ayrton
1st August 2003, 14:29
Preacinstiti sustinatori ai celei mai curate echipe de fotbal din lume, (binenteles ca ma refer la Sorin, Gerson, Blue, Albastreata, etc...) daca tot sunteti voi asa mari cavaleri ai dreptatii, de ce nu cereti retrogradarea unei echipe care prin BLATURI RECUNOSCUTE OFICIAL DE FEDERATIE a cucerit ultimul ei titlu de campioana?



1991: Corvinul Hunedoara – Universitatea Craiova 0-2 (ultima etapa din Div. A), hunedorenii sunt suspectati de noncombat si li se scad 2 puncte in clasament – Craiova nu a patit nimic si a iesit campioana. Electroputere Craiova pierde cu 2-3 in deplasare la Mecanica Fina Bucuresti si este penalizata cu 2 puncte pentru non-combat, dar reuseste sa promoveze la golaveraj in Div. A.
(Preluare dupa ziarul "Cotidianul")

Problema asta nu va intereseaza, nu? Acum nu mai sunt valabile acuzele de blaturi, furt, etc???

deep purple
1st August 2003, 16:23
... eu cred ca daca Dinamo ar fi fost acum o echipa de a doua jumatate a clasamentului,nu ati fi avut nimic cu ea.

Pai de care jumatate a clasamentului e Dinamo acum? Ca de prima si un infantil vede ca nu-i. :D
Analogia cu PCR nu avea neaparat lagatura cu Dinamo, am vrut doar sa arat ca suporterii acestei echipe sunt ca bobocii de ratza care considera mama prima fiintza pe care o vad dupa ce iasa din ou. Astfel, cu toate ca trecutul acestei echipe e super murdar si ei doresc sa-l dea uitarii se pare ca nici prezentul nu e cu nimic mai curat dar nu vor sa-l dea uitarii. Pur si simplu refuza sa-l vada. Sanatoasa alegere, ce sa va spun. :rolleyes:

Jhan, multumesc mult pentru ca nu ti-ai divulgat locul de resedintza adevarat. Conteaza f mult pentru mine.

deep purple
1st August 2003, 16:34
Pentru antidinamovisti ( adica cei invidiosi pe Dinamo ) :Daca echipele pe care le sustineti sunt mai bune decat Dinamo, atunci sa invinga toate si sa retrogradeze Dinamo. Deci echipa Dinamo trebuie desfiintata - in viziunea si mai ales dorinta unora. Daca echipele ai caror fani sunteti nu sunt in stare sa invinga pe Dinamo, voi cereti desfiintarea lui Dinamo in loc sa cereti echipelor voastre sa joace si ele fotbal - sau nu sunt in stare ?
Mai lasati istoria si visele ! Dinamo n-o sa retrogradeze si nici voi n-o sa reusiti s-o desfiintati. Dinamo a fost si va fi cea mai buna la fotbal !

Mai baitule, daca Dinamo ar juca cinstit toate meciurile normal ca n-as putea spune nimic, dar atata timp cat celelalte echipe se lupta cu Burloiu si Altmayer e clar ca dinamovistilor nu le prea place fotbalul pe cat le place teatru scurt. Cum vrei sa invingem Dinamo daca "politia e cu ei". De ce nu l-am bagat sub radical pe Ceausescu prin anii '60 ca nici atunci nu ne placea de el? Ca nu se putea iar intrebarea e in ziua de azi, cum nu se poate desfiintza o ctitorie a bolsevismului sovietic chiar pe teritoriul Romaniei de azi? :?

adbogdan
1st August 2003, 17:31
Uite care-i kestia cu gheata de aur :

Season 1985-86
1.Marco VAN BASTEN - Ajax 37 goals
2.Oleg PROTASOV - Dnepr Dnepropetrovsk 36 goals
3.TANJU Çolak - Samsunspor Kulübü 33 goals
Anton POLSTER - FK Austria Wien 33 goals

Season 1986-87
1.Rodion Doru Gorun CAMATARU - Dinamo Bucuresti 44 goals
2.Anton POLSTER - FK Austria Wien 39 goals
3.Nashko SIRAKOV - Vitosha Sofia 36 goals

Season 1987-88
1.TANJU Çolak - Galatasaray SK 39 goals
2.John ERIKSEN - Servette FC 36 goals
3.Victor PITURCA - Steaua Bucuresti 34 goals

Season 1988-89
1.Dorin MATEUT - Dinamo Bucuresti 43 goals
2.Marcel CORAS - Victoria Bucuresti 36 goals
3.BALTAZAR Maria de Morais Jr. - Atlético de Madrid 35 goals

Season 1989-90
1.Hugo SÁNCHEZ Marquez - Real Madrid 38 goals
Hristo STOITCHKOV - CSKA Sofia 38 goals
3.Gerhard RODAX - Admira/Wacker Wien 35 goals

Season 1990-91
1.Darko PANCEV - FK Crvena zvezda 34 goals
2.TANJU Çolak - Galatasaray SK 31 goals
3.Václav DANEK - FC Tirol Innsbruck 29 goals
Kliton BOZGO - Tomori Berat 29 goals

NB: apparently France Football decide to make the competition unofficial
during the 1990/91 season because of suspect scoring sprees in Cyprus.
Pancev was never awarded the prize.

From 1991/92 until 1995/96 no Golden Boot was awarded. The European
top 3 scorers in those seasons were:

Season 1991-92
1.Ally McCOIST - Rangers 34 goals
2.Richard "Ricky" OWUBUKIRI - FC Boavista (Porto) 30 goals
3.Zoran UBAVIC - Olimpija Ljubljana 29 goals
Ian WRIGHT - Cr. Palace / Arsenal 29 goals

NB: in Georgia, Otar KORGALIDZE of Guria Lanchkhuti scored 40 goals,
and Mikhail DZHISHKARIANI of Tskhumi Sukhumi 35; however, usually
neither is included in this (unofficial) ranking.

Season 1992-93
1.Ally McCOIST - Rangers 34 goals
2.Vassilis DIMITRIADIS - AEK (Athinai) 33 goals
3.Krzysztof WARZYCHA - Panathinaikos 32 goals

NB: in Georgia, Merab MEGRELADZE of Samgurali Tshkaltubo scored 41
goals; in Armenia, Vage YAGMURYAN of Ararat Yerevan scored 38
and Ashot BARSEGYAN of Banants Kotaik 34; and in Macedonia Sasa
CIRIC of Vardar Skopje scored 36 goals; however, usually none of
them are included in this (unofficial) ranking.

Season 1993-94
1.David TAYLOR - Porthmadog CPD 43 goals
2.Andy COLE - Newcastle United 34 goals
3.Alan SHEARER - Blackburn Rovers 31 goals
Josip WEBER - Cercle Brugge 31 goals

NB: in Azerbaijan, Musa KURBANOV of Turan Tauz scored 35 goals, and
in Georgia, Merab MEGRELADZE of Margveti Zestafoni scored 31, but
usually neither is included in this (unofficial) ranking.

Season 1994-95
1.Arsen AVETISYAN - Homenmen Yerevan 39 goals
2.Sasa CIRIC - Vardar Skopje 35 goals
3.Alan SHEARER - Blackburn Rovers 34 goals

Season 1995-96
1.Zviad ENDELADZE - Margveti Zestafoni 40 goals
2.Ken McKENNA - Conwy United 38 goals
3.Vladimir GAVRILIUC - Zimbru Chisinau 34 goals

Since 1996/97 the ESM (European Sports Magazines), of which France
Football is one, award the Golden Boot again, with the modification
that goals in leagues ranked 1st-8th according to the UEFA coefficient
list (which determines the number of entries in the UEFA Cup) are
multiplied by a factor 2, those in leagues ranked 9th-21st by a
factor 1.5.

Dinamovistii in general recunosc faptul ca ideea de a castiga 'cu orice pret' Gheata de Aur a fost cel putin nefericita, facand un deserviciu clubului. (Cel putin noi avem bunul simt de a recunoste si partile rele)
Dupa cum se vede insa, reorganizarea 'Ghetei' nu s-a datorat exclusiv celor doua ispravi din '87 si '89, acesta fiind unul din motive.
Oricum, pentru noi, 'ghetele' alea nu reprezinta mare lucru, am fi preferat sa nu avem de-a face cu ele, mai ales ca renumele a doi mari fotbalisti romani a avut de suferit de pe urma lor

Gerson
1st August 2003, 18:30
1991: Corvinul Hunedoara – Universitatea Craiova 0-2 (ultima etapa din Div. A), hunedorenii sunt suspectati de noncombat si li se scad 2 puncte in clasament – Craiova nu a patit nimic si a iesit campioana.
si uite asa ajunge Craiova sa fie atacata pentru necinste de catre cainii rosii :D nu comenta acel meci pentru ca in acel an,toata presa Romana se scandalizare de modul in care steaua a reusit sa se mentina in lupta pentru titlu tot ei au incercat sa dea si "lovitura" cu acel mci presupus trucat dar n-au reusit, acea depunctare fiind simbolica.
PE LANGA SUTELE DE BLATURI PE CARE LE-AU FACUT DE-A LUNGUL ANILOR, PE LANGA FAPTUL CA AU DESFIINTAT CU NERUSINARE SI CINISM DOUA ECHIPE, PE LANGA FAPTUL CA SI-AU CREEAT COOPERATIVE PENTRU A LUA CAT MAI MULTE PUNCTE, PE LANGA FAPTUL CA AU FURAT SI INREGIMENTAT JUCATORI IN MANIERA CEA MAI JOSNICA, ATI AJUNS ACUM SA STRIGATI VOI LA ALTII, TICALOSILOR? ATI UITAT CUM ATI LUAT TITLURILE VOASTRE DE KKT. ATI FOST DEPUNCTATI SI VI S-AU DAT PUNCTELE INAPOI LA ORDIN GUVERNAMENTAL. ATI UITAT CUM ATI LUAT TITLUL IN 82-83? CATE MECIURI ATI JUCAT CINSTIT ATUNCI? DAR IN 73-74? INDRAZNITI VOI SA VORBITI DE BLATURI CAND VOI NUMAI BLATURI FACETI?
TOATA ISTORIA VOASTRA ESTE PLINA DE CELE MAI ABJECTE SI MAI JOSNICE TICALOSII SAVARSITE SUB PATRONAJUL MINISTERULUI SECURITATII.
SA AI TUPEUL SA SPUI CA NOI AM LUAT TITLUL PRIN BLAT SAU CA NICI GHETELE DE AUR PROBABIL N-AU FOST CHIAR ASA DE INCORECT LUATE SAU POAYE NU DE AIA S-AU DESFIINTAT CIND IN COMUNICATUL OFICIAL S-A SPUS ASTA, UITE O GLUMA INCREDIBILA.
BAI COPII DE MILITIENI , DINAMO NU ARE CE CAUTA INTR-O SOCIETATE NORMALA, NU POATE EXISTA UN CLUB AL SECURITATII INTR-O EUROPA A SEC XXI

Pacala
1st August 2003, 18:34
Season 1988-89
1.Dorin MATEUT - Dinamo Bucuresti 43 goals
2.Marcel CORAS - Victoria Bucuresti 36 goals

trebuia sa fie al treilea de la Moreni, celalalt satelit al lor dar s-a accidentat butufei , mare ghinion :D :drak:

Sorin
1st August 2003, 18:54
asa ayrton, ale echipelor nemilitarizate sint blaturi oficiale. Ale voastre, cele maxim 10 meciuri corect jucate, sint meciuri corecte, oficial
ce-ati ajuns ? :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

Sorin
1st August 2003, 18:55
de cate ori joaca corect un meci dinamo, fara blat,fara arbitrii,fara santaje sau ordine, acele meciuri trebuie sarbatorite cu mare fast. Trebuie declarate oficial ca meciuri cinstite.

deep purple
1st August 2003, 21:38
Pai nu exista asa ceva. Cand se joaca cinstit Dinamo acuza arbitrajul. Vezi meciul cu Steaua, Astra la Ploiesti... dupa care de altfel si-au luat o revansa grasa etc.

Albastreata
2nd August 2003, 01:01
Am vazut aici o gramada de motive expuse de multimea care dispretuieste Dinamo Bucuresti. Am tot intrebat de ce am pretui-o?!?! Nu se inghesuie nimeni sa raspunda... :D :D :D E si normal: tii cu Steaua daca esti militar, tii cu Craiova daca esti oltean sau student craiovean, tii cu Poli Timisoara daca esti banatean sau student timisorean etc. TREBUIE SA EXISTE UN MOTIV!!! Si atunci: tii cu Dinamo Bucuresti daca... :drak: ?!

deep purple
2nd August 2003, 02:18
... daca auzi metalic picaturile de ploaie. :D

Blue
2nd August 2003, 02:33
:D :D :D

ady_azzuro
2nd August 2003, 15:28
Se pare ca dinamo merita sa fie desfiintata.
Doar o arata sondajul :D :D .

Daca s-ar face in tara un referendum sunt sigur ca romanii vor vota in corpore pt desfiintare :yeah: :yeah:

Ayrton
4th August 2003, 14:10
Asa, ca fapt divers, in timp ,ce unii obsedati si complexati tot o tin una si buna cu desfiintarea, iata ca americanii infiinteaza echipe cu numele de Dinamo:
http://www.evz.ro/sport/?news_id=127742

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Einstein
4th August 2003, 14:37
aham...fragment din textul ala;

“Dinamo FC” este o scoala de fotbal infiintata de un roman, Sorin Suciu, profesor de sport, plecat din tara de mai multa vreme. Stema se aseamana cu cea a lui Dinamo, iar deviza este: “Alearga cu ciinii rosii!”.


Deci, dupa cum vezi, scoala a fost infiintata de un roman, nu de americani, cum zici tu

Einstein
4th August 2003, 14:42
Alta prostie de pe linkul ala:

"Nicolae Badea ii stie pe americani: “Le-am dat voie sa ne foloseasca numele”

Nicolae Badea, presedintele clubului mama - Dinamo Bucuresti, are cunostinta despre “ciinii rosii” din Arizona. “Desi numele Dinamo este inregistrat la OSIM, le-am dat voie sa-l foloseasca. Sint foarte bine organizati. Vom incerca, pe cit putem, sa tinem legatura cu ei si chiar sa le preluam modelul”. "

Dee parca numele dinamo ar fi folosit numai de dinamo bucuresti

ss_L'p
4th August 2003, 16:02
LLLOOOLLL!!!!!!
:D :D :D :D :D :D

Ayrton
4th August 2003, 16:06
Dee parca numele dinamo ar fi folosit numai de dinamo bucuresti

Q.E.D. !!!!! /hello

Albastreata
4th August 2003, 16:13
De parca a negat cineva vreodata...: Moscova, Minsk, Vladivostok, Kiev, Tirana, etc... :D Da' cum ramane cu americanii??? :D :D :D

deep purple
4th August 2003, 16:53
Asta e clar gluma anului. Le-a permis sa foloseasca numele "dinamo" in America? :D :D :D :D :D
Nu stiam ca drepturile de autor sunt tocmai la Bucuresti. Se pare ca Badea nu a auzit de celelalte orase care poarta acelashi nume. Sper sa-i spuna careva sa nu se apuce sa-i dea in judecata pe rusi, ucrainieni, croati, bielorusi etc ca se face de kko. :D :D
Daca-ar sti americanii cine si de ce au inventat clubul Dinamo cred ca i-ar desfiintza pe loc cu toata libertatea pe care cred ei c-o au.
Dar si ala mare tantalau. Nu putea face Venus sau Carmen daca-i bucurestean. Sa fie de dragul vremurilor trecute. El a pus "Dinamo". :D

Apropo ayrton, in New York exista Ripensia Romania din '84 iar in Las Vegas e un "Rapid". Cred ca ala nu mai avea nume de-a fost obligat sa aleaga "Dinamo".

Pancu
4th August 2003, 17:53
/nope/
Nu cred ca Dinamo ar trebui desfiintata,pentru ca Rapid are nevoie de Dinamo pentru antrenamente cu public
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Ayrton
4th August 2003, 18:19
Apropo ayrton, in New York exista Ripensia Romania din '84 iar in Las Vegas e un "Rapid". Cred ca ala nu mai avea nume de-a fost obligat sa aleaga "Dinamo".

http://www.dinamofc.com/

Baga si tu un link despre Ripensia New York ca sunt curios. Multumesc.

deep purple
4th August 2003, 18:23
www.ripensia.com

adbogdan
5th August 2003, 11:36
Daca-ar sti americanii cine si de ce au inventat clubul Dinamo cred ca i-ar desfiintza pe loc cu toata libertatea pe care cred ei c-o au..

Pai tocmai asta este, ca americanii sau nemtii nu au de ce interzice numele 'Dinamo'. Numai in Romania apar tot felul de controverse stupide legate de un nume fara sa se stie de unde provine.
Dinamo Moscova era (inainte de a fi preluata de MI rusesc) o echipa sindicala (a sindicatului electricienilor din Moscova), asa cum erau si Spartak, Torpedo sau Lokomotiv. De acolo provine si numele 'Dinamo' (dinam, in ruseste). Dupa ce a fost preluata de MI si transformata in echipa departamentala, a fost pastrat vechiul nume pentru a se pastra aparentele. Ulterior, reteaua echipelor departamentale ale MI din Rusia s-a extins si in celelalte republici (Dinamo Kiev, Dinamo Tbilisi, Dinamo Minsk), dar a fost pastrat numele clubului 'mama' din Moscova.

Viole(n)t incerca mai de mult o traducere sustinand ca 'Dinamo' provine de la (zice el) 'Directia National Molodet'. Ii atrag atentia asupra faptului ca in ruseste adjectivul se pune inaintea substantivului, ca si in engleza, deci, daca exista o astfel de institutie, denumirea ei nu putea fi decat 'Nationalnaia Directia ...' etc, si nu invers. In plus, nu vad de ce un club al MI ar fi 'botezat' cu initiale ale UTC-ului. Daca violentul are argumente sa ma contrazica, il rog sa o faca.

deep purple
5th August 2003, 16:19
Pai nu e vorba de a interzice un nume. Ca numele nu trebuie neaparat sa fie legat de ceea ce faci. Dar in schimb nu cred ca poti de exemplu sa-ti alegi drept sigla a firmei zvastica sau sa-ti pui un nume care suna "screw the jew". Nu stiu ei ce a fost la baza lui Dinamo.
Si mai ceva. Eu nu suport nici denumirile englezesti a multor companii romanesti si nici introducerea noilor cuvinte de care nu aveam nevoie (ca "job") in limba romana. Nu inteleg totusi de ce unii sunt mandrii de o denumire ruseasca de trista amintire?

Sorin
5th August 2003, 19:00
numele e doar un aspect, echipa in intregime trebuie desfiintata. Unde ai pomenit tu in occident echipa securitatii :?

Ayrton
5th August 2003, 19:05
In paranoia ta inca iti inchipui ca securiatea mai exista???
Atunci e grav, nu mai scapi...

Sorin
5th August 2003, 19:09
oamenii au ramas, doar numele s-a chimbat in sri si alte departamente.
voi dinamovistii sinteti un fel de zombie :drak:

Ayrton
5th August 2003, 19:12
Echipa "securitatii" era Victoria si aia s-a desfiintat!
Dar cand o tii una si buna ce mai te tii de amanunte, important e sa-ti versi ura pe unde apuci...
Hai pa, ca nu mai discut aici!

Sorin
5th August 2003, 19:27
victoria era echipa militiei capitalei.
Pa :D

Hoffa
5th August 2003, 22:32
De acolo provine si numele 'Dinamo' (dinam, in ruseste). Dupa ce a fost preluata de MI si transformata in echipa departamentala, a fost pastrat vechiul nume pentru a se pastra aparentele. Ulterior, reteaua echipelor departamentale ale MI din Rusia s-a extins si in celelalte republici (Dinamo Kiev, Dinamo Tbilisi, Dinamo Minsk), dar a fost pastrat numele clubului 'mama' din Moscova.

cred ca suporterii dinamovisti ar trebui sa dea in test de limba rusa inainte de a fi acceptati ca dinamovisti :)

Albastreata
6th August 2003, 01:28
Echipa "securitatii" era Victoria si aia s-a desfiintat!
...
:D :D :D :D :D Iti dai seama ce eroare era sa se produca in '89?!?! Bine ca si-au dat seama si nu a ramas ministerul de interne fara echipa!!!

adbogdan
6th August 2003, 12:37
De acolo provine si numele 'Dinamo' (dinam, in ruseste). Dupa ce a fost preluata de MI si transformata in echipa departamentala, a fost pastrat vechiul nume pentru a se pastra aparentele. Ulterior, reteaua echipelor departamentale ale MI din Rusia s-a extins si in celelalte republici (Dinamo Kiev, Dinamo Tbilisi, Dinamo Minsk), dar a fost pastrat numele clubului 'mama' din Moscova.

cred ca suporterii dinamovisti ar trebui sa dea in test de limba rusa inainte de a fi acceptati ca dinamovisti :)

Am putea s-o facem si pe-asta, da' ne e cam mila de voi, fiindca pentru unii dintre voi chiar si romana prezinta dificultati insurmontabile ...

deep purple
6th August 2003, 17:26
Asa e adbogdan, mai ales pentru cei care au emigrat acum 20 de ani si doresc sa reintre virtual pe pamantul patriei. Nu cred ca e frumos din partea ta sa te legi de asa ceva mai ales ca unii sunt nascuti in afara Romaniei si au invatzat limba cat au putut de la parinti.

adbogdan
6th August 2003, 18:23
Asa e adbogdan, mai ales pentru cei care au emigrat acum 20 de ani si doresc sa reintre virtual pe pamantul patriei. Nu cred ca e frumos din partea ta sa te legi de asa ceva mai ales ca unii sunt nascuti in afara Romaniei si au invatzat limba cat au putut de la parinti.

Reciteste mesajul meu anterior : 'fiindca pentru UNII dintre voi ...'. Nu pot sa cred ca te-ai simtit vizat de aceasta afirmatie ! Oare sunt obligat sa afirm ca TOTI antidinamovistii sunt capabili sa vorbeasca si sa scrie corect romaneste numai pentru faptul ca UNII dintre ei o pot face ?
Sau ca TOTI antidinamovistii sunt persoane remarcabile numai pentru ca UNII dintre ei sunt astfel ?

Sorin
6th August 2003, 20:00
cred ca suporterii dinamovisti ar trebui sa dea in test de limba rusa inainte de a fi acceptati ca dinamovisti :)

Am putea s-o facem si pe-asta, da' ne e cam mila de voi, fiindca pentru unii dintre voi chiar si romana prezinta dificultati insurmontabile ...
Nu stiu la cine faci aluzie tu. Spune-mi olteanul care face greseli de gramatica pe aici. Daca faci caz de faptul ca in mesajul lui Hoffa apare " i" in loc de "u"
la un test de limba rusa,esti ridicol.Aia este sigur greseala de tastare. Pune burta pe limba rusa si invat-o bine ca vad ca romana ai impresia ca o stii
dinamo :no:
:drak:

deep purple
6th August 2003, 21:27
Asa e adbogdan, mai ales pentru cei care au emigrat acum 20 de ani si doresc sa reintre virtual pe pamantul patriei. Nu cred ca e frumos din partea ta sa te legi de asa ceva mai ales ca unii sunt nascuti in afara Romaniei si au invatzat limba cat au putut de la parinti.

Reciteste mesajul meu anterior : 'fiindca pentru UNII dintre voi ...'. Nu pot sa cred ca te-ai simtit vizat de aceasta afirmatie ! Oare sunt obligat sa afirm ca TOTI antidinamovistii sunt capabili sa vorbeasca si sa scrie corect romaneste numai pentru faptul ca UNII dintre ei o pot face ?
Sau ca TOTI antidinamovistii sunt persoane remarcabile numai pentru ca UNII dintre ei sunt astfel ?

Nu m-am simtit vizat, eu sunt nascut in Romania si tot acolo am facut si cei mai multi ani de scoala, dar sunt adolescenti care intr-adevar sunt nascuti departe de tzara si s-ar putea simti jigniti sau luati la 11m pentru ce-ai spus. Eu zic ca e frumos din partea lor ca isi cunosc radaciniile si limba materna a parintilor asa cum pot ei. Nu esti vinovat cu nimic, poate nu te-ai gandit pe moment la asta.

mujahedin
7th August 2003, 08:53
Ura aceasta pentru echipele aflate sub protectia si sporjinite de stat vine din frustrarea de a nu fi primit acest ajutor si echipele mai mici (gen Poli "AEK" si Univ Craiova). Cu siguranta ca fara acest ajutor cu greu se puteau realiza performante notabile ca cele pe care le-au obtinut Dinamo si Steaua, iar cazul acesta de intalneste nu numai la noi in tara ci si in alte tari mai mult sau mai putin vecine.
Faptul ca nici acum aceste echipe din provincie nu beneficiaza de suport material se reflecta in performantele destul de sterse ale acestor echipe. Iubirea pentru ele ramane la stadiul de iubire de la distanta, mai ales in cazul Craiovei, unde toata lumea iubeste fotbalul dar numai cu vorbe si mai putin cu sponsorizari sau alt tip de suport material.
Intarirea lotului din aceasta pauza a Craiovei nu poate decat stimula campionatul nostru atat de lipsit de importanta pe plan international, si totusi atat de important pe plan intern, iar concurenta la primele locuri cu echipele care au pus monopol pe titlul de campioana Dinamo si Steaua (scuze pentru omiterea Rapidului, dar numarul de titluri obtinute -2- nu prea aduce a monopol) nu poate decat sa ne faca se credem ca vom avea o comptetie interna care sa semene a competitie cu mai mult de 2-3 echipe.

___________________________
PS : sunt suporter dinamovist.

mujahedin
7th August 2003, 08:57
Scuze pentru inca ceva - Rapidul parca are 3 titluri. Oricum, nici 3 titluri nu inseamna un monopol.

EDMOND_
7th August 2003, 16:35
O sa postez mai tarziu ( sau maine, sa-l caut ) un interviu aparut cu un parca general , Berechet , dupa intalnirea cu ministrul de interne in care
s-a hotarat ca dinamo trebuie sa ramana in sfera de influenta a ministerului de interne...

Blue
8th August 2003, 02:21
Ura aceasta pentru echipele aflate sub protectia si sporjinite de stat vine din frustrarea de a nu fi primit acest ajutor si echipele gen Poli "AEK" si Univ Craiova. Cu siguranta ca fara acest ajutor cu greu se puteau realiza performante notabile ca cele pe care le-au obtinut Dinamo si Steaua dinamo n-a obtzinut nici o performantza mare, steaua a obtzinut.Atat. De aia si fac distinctzia intre voi si ei.
NU VA URASC CA N-AM AVUT SI NOI AVANTAJELE ANORMALE SI NEFIRESTI PE CARE LE-ATZI AVUT VOI. MA SIMT FRUSTRAT CA NU SE POATE JUCA CORECT, CA VOI TREBUIE SA FACETZI INTOTDEAUNA CEVA ,SPRIJINITZI DE SECURITATE SI GUVERN SI NU RESPECTATZI REGULILE JOCULUI SI ASI ZICE CHIAR ALE OMENIEI. DE-A LUNGUL TIMPULUI UNELE DIN FAPTELE FACUTE DE DINAMO, N-AU NIMIC COMUN CU OMENIA ZIC EU.

Albastreata
8th August 2003, 05:08
.... unde mai pui ca in tot acest timp respectivele ministere cheltuiesc banii publici, adica storsi de la omul de rand, cu efecte mai mult decat dezastruoase: impozitele cresc, banii nu mai ajung unde trebuia, coruptia creste galopant, nivelul fotbalul coboara si el proportional cu situatia economica. Si totul pentru ca o mana de mafioti sa aiba satisfactia victoriei cu orice pret si sa mai bage niste bani in buzunarele proprii! :x

deep purple
14th August 2003, 06:00
Ia priviti primele impresii de la Minsk:

" Antrenorul echipei si elevii sai vorbesc doar limba rusa, astfel incit oficialii de la Dinamo au apelat la un translator pentru a comunica. ?

Ce chestie, rusofoni care au nevoie de translator pentru limba rusa. In asa hal s-a ajuns la Dinamo ca nici radaciniile nu si le mai cunosc. :D

Ayrton
14th August 2003, 11:01
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Deep, nici tie nu ti-ar strica sa termini primele 8 clase primare, ca poate asa inveti si tu nitica geografie: Minsk e in Belarus, si echipa din Belarus joaca cu Steaua.

Pacala
14th August 2003, 11:07
cunostintele lui geografice se limiteaza la be(n)ga :evil:

DRAGOS
14th August 2003, 23:24
Daca as vota "DA" ar fi din cauza conducatorilor.
Daca as vota "NU" e pentru ca au jucatori de valoare si pentru ca deocamdata nu ne face de ras in Cupa UEFA.

Sir
16th August 2003, 04:51
Zdrsvuite tavaristi!
Ia oceni dinamovist.
glumeam! /nope/

EDMOND_
16th August 2003, 08:28
Din pacate Dinamo continua si acum practici pe care le-a folosit si in trecut ...racolarea de jucatori prin metode cel putin imorale ( vezi cazul Niculescu , acum incercarile in cazul Dica ...) meciuri importante in care sunt ajutati pe fata de arbitri ( vezi semifinala de cupa ) , suporteri care se manifesta de multe ori dincolo de limita legii ( sub ochii ingaduitori ai jandarmilor )....ar fi multe de spus aici , dar consider ca nu are nici unsens... Ce ma distreaza cel mai mult este faptul ca desi este cea mai huiduita echipa din cate exista in divizia A suporterii ei continua sa viseze ... ( " avem cei mai numerosi suporteri dintre toate echipele " )...
Somn usor !

deep purple
16th August 2003, 10:01
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Deep, nici tie nu ti-ar strica sa termini primele 8 clase primare, ca poate asa inveti si tu nitica geografie: Minsk e in Belarus, si echipa din Belarus joaca cu Steaua.

Am incurcat echipele, care-i problema? Deci pentru creierasele voastre (Pacala si ayrton) daca confunzi Steaua cu Dinamo ( de altfel doua surori aproape gemene) nu le ai cu geografia?! Mai baieti, dar voi cu logica cum stati? Mai ales tu ayrtoane ca de Pacala m-am lamurit demult. Nu mai e necesar sa... :D

Sorin
16th August 2003, 10:25
pazea ca a venit curentul electric in detroit sau e vreun cimisorean care viseaza doar sa fie in detroit :thinkso:
:D

EDMOND_
16th August 2003, 14:55
Ce rai sunteti !!!!!

Tudose
16th August 2003, 15:09
Asa e, EDMOND_, baietii au epuizat toate discutiile despre fotbal, nu mai e nimic necunoscut pentru ei referitor la sportul acesta, asa ca se trece la alte subiecte...
Invariabil, orice discutie aluneca spre contre olteni-banateni, olteni-dinamovisti sau banateni-dinamovisti... :shock:

deep purple
16th August 2003, 17:26
mda Tudose dar ayrton fiind ceva moderator pe-aici ar cam trebui sa se exprime ceva mai decent ma gandesc. Faptul ca-i dinamovist nu ar trebui sa fie o scuza.
Topicul se refera la motivul desfiintzarii dinamului. Deci se poate aluneca lejer pe langa fotbal.

Sorine, esti stelist sau dinamovist mai nou de te-a suparat postarea mea? :D

Tudose
17th August 2003, 00:13
Deep Purple, de ce nu incerci sa fii mai temperat? Iti apreciez stilul pamfletar, sarcasmul a la Caragiale, dar de multe ori treci peste limita si reusesti sa intri in dispute violente cu toti.
Daca s-ar uita un strain pe aici si ar intelege ce se scrie, ar rade de noi vazand cum ne mancam unii pe altii :(

deep purple
17th August 2003, 00:16
las' tudose ca oricum am terminat iar chestia se trage si de pe alt forum. Oricum nu mai conteaza... acum am vazut ca nici oltenii nu au trecut de Bacau si nu inteleg cum.

Tudose
17th August 2003, 00:23
Ce a fost pe alte forumuri, nu am de unde sa stiu. Dar pe Onlinesport e de dorit sa ne pastram decenta si echilibrul. Daca toata lumea se opreste acum, lucrurile neplacute vor fi uitate cat de curand.

Ayrton
18th August 2003, 11:55
suporterii ei continua sa viseze ... ( " avem cei mai numerosi suporteri dintre toate echipele " )...

Eu, ca dinamovist inversunat ce sunt, recunosc deschis si sincer ca nu am sustinut niciodata ca Dinamo ar fi echipa cu cei mai multi suporteri din Romania. Steaua este echipa ce este simpatizata de cei mai multi romani, si nu mai intru in amanunte de ce e asa. Abia apoi vin Dinamo, Craiova si Rapid, apoi restul echipelor. (Chiar daca pe forumul onlinesport si timisorenii sunt destul de activi si numerosi, ei sunt abia la "restul echipelor".)

A, Deep, eu nu sunt moderator pe "Fotbal intern", si imi cer scuze daca uneori raspund mai dur, sper sa nu te superi prea tare pe mine. Insa sa stii ca si pe mine ma deranjeaza exagerarile unora.

Sir
18th August 2003, 12:37
ayrton>Noroc ca tu esti mai mult dinamovist decat inversunat 8) .Daca te referi ca Dinamo e pe locul 2 la simpatizanti s-ar putea sa fie adevarat(nu-i sigur!).Aici parca era vorba de suporteri.Daca vrei definim termenii de simpatizant si suporter 8) .Asta numai daca consideri necesara discutia :drak: .

inter
18th August 2003, 12:41
:D :D :D , gluma zilei a fost spusa de Ayrton :D :D :D :D
locul 2 la suporteri :D :D :D , pai dinamo nu strange intr-un sezon cati vin in 2 meciuri la Craiova si Timisoara :yeah: :yeah: :yeah:

Sir
18th August 2003, 13:28
bine spus inter! :yeah: .

Ayrton
18th August 2003, 16:01
Nu mai intru in discutii interminabile, ca nu are rost Sir. Insa tin sa-ti aduc aminte, ca in vremurile lui Zambon, nici Poli nu avea decat rareori mai mult de 200 de spectatori la meciurile din B. Cam asta ar fi comparatia actuala: suporterii lui Dinamo de acum sunt dezamagiti de contraperformantele inregistrate in ultimul an, si de aceea nu prea mai vin acum la stadion. Insa daca avem noroc si batem in cupa Uefa un tur, sa vezi tu cum umplem stadionul "National" in turul 2.

Timisoreanul
18th August 2003, 17:53
Asa comparatii sa tot dai, dupa turul doi in cupa UEFA o sa faci comparatie intre Dinamo si MU sau Bayern (ca sa nu zic Real). :D
Fii serios mai Ayrton, pai tu compari o echipa care are rezultate slabe (cum spui ca sinteti voi) cu o echipa de juniori in care cel mai mare jucator avea 18 ani (dupa ce Zambon nu a achitat restantele si jucatorii au fost declarati liberi). Intr-adevar am fost poate 200 de spectatori dar comparatia se face astfel (sint curios, chiar daca prin absurd citi suporteri ar avea dinamo in divizia B si cu -33 la adevar):
Poli AEK dupa noua infringeri a adus 20.000 de spectatori la meci, pentru ca esti alaturi de echipa nu doar cind cistigi. dinamo ce a adus dupa 7 infringeri: injuraturi intre suporteri si echipa, gesturi obscene, samd.
Diferenta intre suporterii celor doua echipe, fara suparare dar este incomparabila. :yeah:

the_big
19th August 2003, 17:12
fiindca are legatura cu militia din cauza asta ,inclusiv suporterii dinamovisti nu sufera militia ,din cauza asta este urata iar steaua la fel are legatura cu regimul de trista amintire !
dinamo si steaua doua nume rusesti in dictionarul limbii romane !

Ferko
20th August 2003, 09:33
fiindca are legatura cu militia din cauza asta ,inclusiv suporterii dinamovisti nu sufera militia ,din cauza asta este urata iar steaua la fel are legatura cu regimul de trista amintire !
dinamo si steaua doua nume rusesti in dictionarul limbii romane !
Pentru rapidisti e normal sa doresca desfiintarea lui Dinamo ( si a Stelei), asa vor putea castiga si ei ceva. Pana una alta cert este ca va e frica sa jucati cu echipe din Spania - chiar daca nu sunt de marimea lui Real. Dinamo cel putin a avut acest curaj. Voi nu aveti curajul sa pierdeti.

Voi jucati cu :

"Amicale cu Sotînga si Predeal

Chiar dacă au renuntat la varianta de a merge în Spania, rapidistii nu vor face numai antrenamente săptămîna aceasta. Mircea Rednic a programat două meciuri amicale pentru a-si tine elevii în priză. Miercuri, giulestenii joacă o partidă de verificare cu Alpan Sotînga, iar sîmbătă Rapid va întîlni pe CS Predeal, formatie despre care se spune că e sustinută financiar de către Dinu Gheorghe." din ProSport.
Ce meciuri tari, ce glorie pentru Rapid! Cand o sa jucati cu "Avantul Prabusirea"?
Fiti linistiti, Dinamo nu se v-a desfiinta !!!

deep purple
20th August 2003, 19:29
... iar Romania tot comunista va ramane...

Grigorie
20th August 2003, 21:00
Ca daca n-ar mai fi comunista ar castiga campionatul si cupa numai... POLI AEK TIMISOARA!URA!CA EI ESTE CEI BUNI SI DREPTI. :evil:

EDMOND_
20th August 2003, 21:17
Corect , Timisoreanul....!!

deep purple
20th August 2003, 21:39
Grigorie, poate ca inainte de toate ma gandeam la un fotbal mai corect si putin mai mult echilibru intre echipe. Calinescu a propus ca fiecare minister sa preia o echipa ca sa nu existe discriminare. Ce zici de asta? Eu tot astept sa vad echipa FBI-ului sau CIA-ului dar nu apar. Sunt cam inapoiati americanii astia. :D

Dorin
20th August 2003, 23:00
Mi-aduc spontan aminte de expresia bunicului de 93 de ani : " Lumie proasta!!!" .Chiar asa , ce atita bataie de cap pe un asa subiect tampit !?!? :yeah: Dorin

Grigorie
20th August 2003, 23:06
Deja discutiile contradictorii intre dinamovisti si anti-dinamovisti nu mai au nici un haz.Este clar ca timisorenii si oltenii sunt mai mult decat invidiosi pe Dinamo,si baga tot felul de motive ca sa o denigreze.Important e ca noi suporterii sa ramanem uniti si sa ne vedem de echipa noastra si sa nu ne pese de rautatea altora.Le crapa fierea de ciuda cand stiu ca nici macar nu pot "spera" sa castige vreun trofeu.Si cu cat mai multe victorii ale lui Dinamo cu atat mai multe zile negre pt afurisitii astia.
Tot respectul pt suporterii pitesteni:au batut pe Dinamo,dar au fost fair-play,au incurajat propria echipa...isi vad lungul nasului.In genul timisorenilor mai erau si taranoii aia de la Suceava,ar fi fost in stare sa intre ei spectatorii pe teren sa bage mingea in poarta lui Dinamo.Asta pana la urma denota si o lipsa de civilizatie.

deep purple
20th August 2003, 23:38
Bine, Grigorel, mai sunt ceva teme pentru azi? Eu cred ca trebuie sa te mai documentezi putin si apoi sa revii aici pe forum. E spre binele tau.

EDMOND_
20th August 2003, 23:58
Grigorie... m-ai lasat fara cuvinte! Si cred ca asa este , trebuie sa ramaneti uniti...vin vremuri grele....la ultima partida ati fost cam 2500 in tribuna... pe forumul lui Dinamo de aici este practic doar Ayrton .. si din cand in cand cate inca vreun dinamovist...Daca nu ar fi fost inter sau azzuro practic ayrton ar fi vorbit singur...

Timisoreanul
21st August 2003, 17:15
La dinamo si steaua se string rindurile doar atunci cind sint "marile" derby-uri din capitala, probabil ca veniti cu catel, cu purcel, cu intreaga familie. In rest daca nu ati avea un nucleu de citeva zeci de suporteri intr-o galerie nu ati depasi un public in genul celor de la Bistrita sau Pitesti.
O intrebare care probabil va ramine fara raspuns ca si altele pe care le-am pus dinamovistilor sau stelistilor: Voi spuneti ca aveti multi "sustinatori" in tara care va simpatizeaza! Pai daca la Timisoara, la Craiova, la Suceava, la Brasov, la Constanta, nu adunati decit repulsie, pai atunci pe unde aveti sustinatori in tara?
Cit despre civilizatie, mai aveti mult pina sa amintiti de asa ceva, cind de la galeriile voastre se aud doar cuvinte neintroduse in dictionarul limbii romane.
Despre partea cu ciuda si "sa crape fierea in voi", am mai auzit ceva de genul asta de la ilustrul vostru "mister", care spunea ca lumea vine in numar asa mare la stadion la Timisoara sau Craiova ca sa vada pe dinamo. Asta a fost cea mai buna "anecdota" a tovarasului Dinu. :D

Ayrton
21st August 2003, 17:31
BUCURESTI

Societatea Suporterilor Dinamovisti
Persoana contact: Elias Bucurica
tel. 0766504398
Publicatie:"Vocea Peluzei"
e-mail voceapeluzei@k.ro
telefon Ultras: 0724 417906 disponibil zilnic intre 12-15


ZONA ARDEAL

Fan Club
DINAMO "Guardia ORADEA"
Localitate: Oradea Adresa: e-mail guardiaoradea@go.ro Conducere:Fechetea Ciprian - Presedinte Tel: 0259-440650; 0722 547297
Fan Club DINAMO "CAINII ROSII SATU MARE"
Localitate: SATU MARE
Adresa: Str. Grivitei, nr. 1, Depozitul Voltamar
Conducere: Neagu Vali - Presedinte
Tel: 0261 - 768605; 0745 385280
Fan Club DINAMO "CAINII ROSII BECLEAN"
Localitate: BECLEAN Adresa: Str. Aleea Garii, nr. 13C, Jud. Bistrita
Conducere:
Marcel Bogdan - Presedinte
Bosga Liviu - Vicepresedinte
Muresan Pintea - Vicepresedinte
Tel: 0745 533317

Guardia Alba
Fan Club DINAMO "CAINII ROSII MEDIAS-TAUNI"
Localitate: MEDIAS Adresa: Str. Piata Ferdinand, nr. 11, Medias,
Jud.Sibiu; Str. Principala, Nr. 215, Tauni, Jud. Alba
Conducere:

Adrian Bucur - Presedinte
Ariton Tarnu - Vicepresedinte
Tel: 0269-822967; 0744 583508;


ZONA BANAT

Guardia Lugoj
Ultras Resita
Guardia Timisoara

ZONA MOLDOVA

Fan Club DINAMO "CAINII ROSII VRANCEA";
Localitate: FOCSANI
Adresa: Str. Campului, nr. 6
Conducere:
Toma Ginu - Presedinte
Viorel Paizan - Vicepresedinte
Doru Simiz -Vicepresedinte
Adi Kara - Vicepresedinte
Valerian Andronic - Vicepresedinte
Tel:0237 -224622; 0766 324455.

Fan Club DINAMO "CAINII ROSII PIATRA NEAMT"
Localitate: Piatra Neamt
Adresa: Str. Petru Rares, nr. 16, ap.12
Conducere:

Cristi Vornicu- Presedinte
Tel:0723 625262; e-mail= cristi@csc.ro


Fan Club DINAMO "CAINII ROSII SUCEAVA"
Localitate: Suceava
Adresa: Str. Rue de Draveille, nr. 1200,
Comuna Paltinoasa
Conducere:

Costel Vizitiu - Presedinte
Tel:0724 889464; 0745 268414.


Fan Club DINAMO "CAINII ROSII VASLUI"
Localitate: Vaslui
Adresa: Str. Stefan cel Mare, nr. 90, bl.409,
sc.A, ap.18
Conducere:

Radu Adam - Presedinte
Tel:0723 361564; e-mail=radu@vs.obiectiv.ro .

Fan club Dinamo - Galati 1988 cartier Tiglina 1, str. Regiment 11 Siret nr. 3 Bl. C15, Ap 10; tel: 0740 075 019

persoana de contact: Liviu Nuta


Ultras Extrema Bacau
Guardia Onesti
Cainii Rosii Comanesti


ZONA MUNTENIA

Fan Club DINAMO "CAINII ROSII CAMPINA"
Adresa: Str. Bd. Carol I, nr. 3, Bl. P1, sc. B, et. 9, ap. 37
Conducere:
Chivulescu Ion - Presedinte
Panaitescu Vlad - Vicepresedinte
Ciuculescu Silviu - Vicepresedinte
Adrian Baltac - Cenzor
Tel: 0740 254644; 0721 290003


Campina Group
Cainii Rosii Tirgoviste
Guargia MUSCEL


ZONA DOBROGEA

Cainii Tulceni 1999

Nea Timisorene, cand o sa aveti voi macar 10% din suporterii lui Dinamo atunci o sa va considerati o echipa iubita de romani; pana atunci, judetul Timis de unde provin 99.9% din suporterii lui Poli AEK Timisoara nu e decat unul din cele vreo 40 din Romania!

ady_azzuro
21st August 2003, 17:47
nea ayrtoane sa am pardon dar prin oltenia nu prea aveti suporteri :D :D :D In zona asta a romaniei sunteti cei mai huliti :evil: :evil: :evil:
Oricum craiova are cei mai multi suporteri in tara, n-ai cum sa spui ca sunt mai multi dinamovisti decat olteni :thinkso: :thinkso: :thinkso:
Cu atatea fani cluburi tot putini fani vin la stadion , cate 2000 pe ici pe colo.
Pe cand la craiova si timisoara sa nu mai spun 8) 8) 8)
CRAIOVA A FOST ESTE SI VA FI CEA MAI IUBITA ECHIPA DIN TARA :yeah: :yeah: :yeah:

Ayrton
21st August 2003, 17:55
Asta e parerea ta.
Parerea mea echipa cu cei mai multi suporteri e Steaua. Apoi Dinamo, apoi restul lumii.

ady_azzuro
21st August 2003, 19:39
parerea ta, dar pe toate forumurile in top este universitatea craiova.
vezi prosport, vezi onlinesport, sa nu imi spui ca au votat cei care tin ci dinamo pt craiova :P :P :P

deep purple
21st August 2003, 20:03
ayrton, fa diferentza si intre omul pasionat de fotbal si cel care a auzit de acest fenomen. Sunt unii pe care-i intrebi de fotbal si te intreaba daca tot Steaua a luat CCE si anul asta sau daca Dinamo a trecut de Sampdoria de data asta.
Daca ati avea asa multi suporteri, inseamna ca oriunde ati merge in deplasari cei de acolo ar fi bucurosi sa vina sa sustina Dinamo, dar cand colo nimeni. Cand veniti la Timisoara, unde-i Guardia Timisoara ca eu am vazut cam 50 de pudeli cu stegulete si cravate de pionier si fete de bucuresteni. Unde-s cei de care spui tu? Eu inca n-am intalnit dinamovisti in Timisoara. Am avut un singur coleg de liceu care spunea ca-i placea cum joaca Dinamo de cand era mic dar sunt sigur ca tot pe Poli ar fi sprijinit daca venea la stadion si sunt sigur ca nu era curios de "guardia etc".
Asta este poate o metoda sa va impulsionati si voi unul pe altu'. Ceva de genul "ai auzit ba, ca avem cei mai multi suporteri in tzara". Si cand mergeti in tzara numa "huuuo" primiti. Totusi, unde-s aia de care vorbiti?

Timisoreanul
21st August 2003, 21:10
Foarte interesant Ayrton, la statistici stati bine, ce sa spun, dar in continuare va angajati pentru urmatorul cincinal in numele partidului sa deschideti si mai multe fan cluburi. Chestia asta se pare ca ati mostenit-o cu recolte bogate si depasiri de productie. Treziti-va, nu mai trait in trecut citi sinteti voi acolo aia sinteti toti. Bineinteles ca noi aici sintem 99,9% cu Poli, ca doar n-o sa tina moldoveni cu Poli si oltenii cu Ceahlaul.Daca mai sint citeva cazuri de citeva persoane care din tara simpatizeaza cu dinamo sau steaua nu trebuie sa te gindesti ca sint mii. Una este pe hirtie alta in realitate. Nu ai scris citi suporteri aveti la fiecare fan club. Daca sint impreuna cit galeria dinamovista nici o problema ca tot nu stringeti citi suporteri are Poli.
Sincer, daca vom avea vreodata 10% din suporterii lui dinamo ne-a batut Dumnezeu, atunci eu unul n-o sa ma mai duc la stadion.

Albastreata
22nd August 2003, 02:14
Tot ce vad aici sunt numai evidente ale unor investitii si cheltuieli ale ministerului de interne in contul lui Dinamo Bucuresti care in nici un caz nu pot sa ma si convinga ca exista si numerosi sustinatori... Astea sunt diversiuni din vremuri triste, din pacate ramase de actualitate in Romania!

Ayrton
22nd August 2003, 11:00
Eu inca n-am intalnit dinamovisti in Timisoara.

Daca tot vrei sa cauti suporteri dinamovisti din Timisoara iti recomand www.fcdinamo.ro/Forum/ si uita-te la locatia oamenilor. O sa gasesti si timisoreni.

In rest aberatiile alea cu comunismul, securitatea, etc sunt rasuflate rau de tot... Chiar ati ajuns sa cadeti in penibil: orice s-ar discuta nu stiti decat sa puneti placa aia... un argument sau o discutie logica nu puteti sa purtati...
Hai ca va las cu obsesille voastre.
Numai bine va doresc, sa traiti 150 de ani fiecare si sa puteti trai succesele lui Dinamo si umilintele echipelor voastre an de an!

deep purple
22nd August 2003, 11:57
Da-mi te rog si adresa celor cu Guardia din Timisoara ca vad ca ei nu au sediu pe lista ta.
Timisorenii aia de pe forumul vostru au venit sa va aplaude sau sa va zica ceva de "bine"?

Ayrton
22nd August 2003, 12:09
1. Nu cred ca sediu.
2. He-he, crezi ca mai erau acolo daca erau "dusmani"? Aveau ban la imediat...

ady_azzuro
22nd August 2003, 16:21
Ia zi ayrton olteni sunt pe foruml lui dinamo :evil: :evil: :evil:
Aia la care scrie timisoara probabil sunt bucuresteni care au emigrat in timisoara :D :D :D

Timisoreanul
22nd August 2003, 16:31
Buna observatie Ady! :D

deep purple
22nd August 2003, 20:22
Intr-adevar am observat in total 4 din Timisoara iar unul era din Timisoara/Giurgiu. Eu inclin sa cred ca e din Giurgiu si face facultate la Timisoara sau sta pur si simplu la coada la vize de flotant.
Pai sunt 18000 de studenti doar inntr-un singur complex studentesc si toti sunt din alte parti ale tzarii.
Totusi ayrton, de ce "guardia din Timisoara" nu se alatura galeriei voastre care vine cu trenul la meciurile din Timisoara. Ar trebui sa fie extaziati sa-si vada echipa favorita. Unde-s baietii astia?

P.S. Daca-s dusmani dar vorbesc civilizat primesc oricum ban pe forumul vostru?

viole(n)t
23rd August 2003, 00:51
ayrton, simpatizantzii lui steaua shi lui dinamo exista intr-adevar peste tot in romania...

NUMAI CA... simpatia acestora fatza de cele doua cluburi a venit NEFIRESC, intr-o perioada in care doar steaua shi dinamo au fost "servite" acestora.

De exemplu anii 80:
- la televizor, din campionatul intern, vedeam doar steaua - dinamo;
- din cupele europene era transmis doar traseul celor 2 echipe;
- jucatorii cei mai talentatzi din tzara erau "racolatzi" de cele doua cluburi prin metode binecunoscute;
- atat steaua, cat shi dinamo aveau fiecare cate 3-4 satelitzi in prima divizie
- cine se punea cu ele o incurca (vezi Poli 1987)

In acest climat, un pushti din satul Tauni, de exemplu, nu numai ca nu avea de unde alege, dar probabil nici nu shtia de existentza altor echipe, care incercau cu mijloace modeste, dar cinstite, sa joace fotbal.
E ca shi cum l-ai intreba pe un moldovean, care a mancat toata viatza slanina shi ceapa, ce gust au icrele negre.

Din fericire, au existat unele orashe sau chiar regiuni care au rezistat acestei "indoctrinari":
- Craiova/Oltenia, ai carei locuitori, pe fondul succeselor Shtiintzei, s-au identificat cu Universitatea
- Timisoara/Banatul, unde mandria locala inseamna ceva shi istoria (Chinezul, Ripensia) a cultivat in oameni repulsia fatza de pseudoperformantza
...restul sunt cazuri izolate.

ady_azzuro
23rd August 2003, 02:26
Dar meciurile craiovei nu erau transmise pe timpurile alea?
yo cred ca erau desi nu eram nascut cand craiova a facut performantele acelea :thinkso: :thinkso: :thinkso:

Albastreata
23rd August 2003, 05:44
Buna analiza Viole(n)t, la care asi adauga ca nefirescul de care vorbesti tu se concretiza in functii si grade, care inseamna automat avantaje in Romania... lucru care s-a evidentiat si la cei care scriu pe aici pro-Dinamo (de exemplu tin cu Dinamo pentru ca ei obtin mereu victoria, indiferent cum! :drak: Asa echipa, asa suporteri!).

deep purple
23rd August 2003, 06:17
Analiza violentului a avut de fapt consecinte si mai grave as putea spune. Selectionereul ori era lenes ori era directionat de cei cu epoleti pe umeri precum azi e dirijat de Becali-Vinde-Tot. Se vede clar cum selectionata nationala era formata din 50% stelisti 49% dinamovisti si cu greu isi mai facea spatiu si Gica Popescu care era la Craiova dar cu catusele pe maini era cat pe ce sa ajunga la Steaua.
Tin minte ca-l aveam pe Ioan Timofte de la noi, de la Poli care la prima selectie in nationala a inscris cred la primul contact cu mingea primul gol al partidei cu Spania.
Ei bine, cam atat i-a fost prezenta in nationala. Nu s-a mai auzit de el desi a fost omul de gol al lui FC Porto ani buni.
De ce nu a avut mai multe selectii sa fie vandut direct din Romania pe milioane? Mi se pare ca plecase de la Poli pe 250 000 de dolari in Elvetia mai intai si apoi a ajuns in Portugalia.
Asta a fost ca un exemplu. Se vede clar ca afaceriile si banii grei trebuiau sa intre tot in visteria cluburilor mari precum azi trebuie sa intre in buzunarul unui analfabet var cu imbecilitatea de Gigi.

Gerson
23rd August 2003, 23:20
dinamo :? in trei meciuri au pierdut doua, au o victorie a la pirrus ,gol cu genunchiul la invalamaseala cu Oradea, au mai avut si ei ocazii dar cele mai mari au fost ale lui Vrajitoarea care probabil avea directiva sa nu bata cainii :evil:

gicu
28th August 2003, 18:48
Viole(n)t, perminte-mi sa-ti atrag atentia ca analiza pe care ai facut-o mai devreme este mai mult decat partinitoare.
...in acelasi exemplu (anii '80):
1. la televizor nu se transmitea numai steaua-dinamo. Poate tu urmareai numai meciul asta 8) dar au fost multe meciuri ale Craiovei, Pitestiului la TV.
2. "traseul celor 2 echipe" era transmis atunci cand NUMAI cele 2 echipe jucau in Europa. Atunci cand Craiova a mers in Europa au fost dati si ei la TV. Nu ratau conducatorii sa-si faca po****rizare pe seama valorilor din fotbalul romanesc.
3. Cu cele doua echipe, s-au pus si altii (vezi Craiova, Pitesti) nu numai Poli. Ca Poli s-a lovit dupa aia...asta-i alta poveste.

Asa ca tanarul din satul Tauni, putea alege daca nu icre negre, macar niste paste à la Carbonara :) (n-am gasit alta rima :P )

ps. Subiectivismul tau apare iar in sfarsitul mesajului, vezi "cazuri izolate".

viole(n)t
28th August 2003, 23:58
Viole(n)t, perminte-mi sa-ti atrag atentia ca analiza pe care ai facut-o mai devreme este mai mult decat partinitoare.

Nici macar nu am pretentzia ca a fost o analiza. Mi-am spus punctul de vedere.


1. la televizor nu se transmitea numai steaua-dinamo. Poate tu urmareai numai meciul asta dar au fost multe meciuri ale Craiovei, Pitestiului la TV

Primul meci la care am asistat a fost Poli-Dinamo 0-0 (prin 84). Acel meci s-a transmis intr-adevar la TV, din cate imi amintesc. Atunci insa aveam doar 6 ani.
Fotbalul am inceput sa-l percep ceva mai tarziu, dupa mondialele din 86 (pe care le-am vazut pe TV Beograd), shi o spun cu toata sinceritatea ca in perioada 87-90 singurele meciuri interne transmise la TV erau dinamo-steaua. "Obiceiul" TVR-ului a tzinut catziva ani shi dupa revolutzie (pe ici pe colo se mai dadea cate un meci al Shtiintzei). Imi amintesc ca Poli participa in cupele europene shi nu a fost transmis nici un meci de la Timisoara din campionat.
GANDESHTE-TE CA ACTUALII SPECTATORI DE 20-30 DE ANI (care, in opinia mea, populeaza in mare parte tribunele diviziei A acum) AU INVATZAT SA IUBEASCA FOTBALUL IN ACEA PERIOADA, CAND TOT CE "LI SE SERVEA" ERA STEAUA SHI DINAMO.


2. "traseul celor 2 echipe" era transmis atunci cand NUMAI cele 2 echipe jucau in Europa. Atunci cand Craiova a mers in Europa au fost dati si ei la TV. Nu ratau conducatorii sa-si faca po****rizare pe seama valorilor din fotbalul

Ma refeream la finalul anilor 80!


3. Cu cele doua echipe, s-au pus si altii (vezi Craiova, Pitesti) nu numai Poli. Ca Poli s-a lovit dupa aia

N-am zis ca doar Poli s-a pus cu ei. Am dat exemplu pe Poli. Mi s-a parut cel mai nimerit.


ps. Subiectivismul tau apare iar in sfarsitul mesajului, vezi "cazuri izolate".

Cred ca nu ai intzeles ce am vrut sa spun.
Ziceam ca unele zone (am dat exemplu Oltenia shi Banat) au rezistat "dinamovizarii" shi "stelizarii" (daca imi permitzi cuvintele), iar altele doar partzial, pe alocuri, izolat

Tudose
29th August 2003, 00:15
Fotbalul am inceput sa-l percep ceva mai tarziu, dupa mondialele din 86 (pe care le-am vazut pe TV Beograd), shi o spun cu toata sinceritatea ca in perioada 87-90 singurele meciuri interne transmise la TV erau dinamo-steaua.
La sfarsitul anilor '80, din campionatul nostru TVR transmitea intr-adevar doar meciurile Dinamo-Steaua. Ba chiar tin minte ca, in septembrie '89, la victoria dinamovistilor in Ghencea cu 3-0 nu s-a transmis nimic. Si mai era si finala Cupei Romaniei, care se juca intre aceleasi echipe.

gicu
29th August 2003, 11:32
Viole(n)t, ok! Nu m-am prins ca te refereai la sfarsitul anilor 80. Asa s-a intamplat in perioada aia :(

Cat despre denumirea de "analiza" n-am facut altceva decat sa preiau din comentariile altor 2 utilizatori, ce-au urmat punctului tau de vedere :)

Albastreata
1st September 2003, 04:37
Dar meciul Steaua - Universitatea? Cand nici la radio nu se dadea legatura... dupa golul lui Moisescu, am aflat la finalul meciului: "...este incredibil, dar tabela indica Steaua - U Craiova 0 la 2!!!". Si voi aveti pretentii de transmisiuni tv? Pai au fost anii in care Steaua si Dinamo si-au aratat muschii pe rand... si din pacate istoria asta pare sa nu aibe sfarsit in cazul campionatului romanesc!

eusunteu
2nd September 2003, 01:51
Salutare tuturor. Imi place mult aceasta parte a forumului. Eu urasc dinamo dar sunt si realist sa imi dau seama ca nu merita sa fie desfiintata, noi de cine am mai rade?! :)))

Ultimul campionat a fost luat cu blaturi iar ultima cupa a fost luata cu arbitrii (in ultimul meci ati jucat fotbal, dar voi erati odihniti, pe cand adversarii...), ce mai vreti!?

Borcea ar trebui batut, nu stiu cum de nu l-a prins nimeni pe strada...Cand a spus ca a plans ca a luat Steaua Cupa Campionilor, cred ca a fost cel mai odios moment...pai naiba daca ar lua Dinamo Liga Campionilor nu am tine toti cu ea!? dar nu o ia...asa Steaua a luat-o si trebuie sa ne bucuram, dar in campionat fiecare tine cu ai lui.

Ce suporteri prosti are Dinamo, sa va explic: Cand a fost transferat Danciulescu, "cainii rosii" au crezut ca e de cuviinta sa-l injure...ce prostie. Pai Armata Ultra il idolatriza iar ei il injura...pai acum aveau trofeul la ei in curte, trebuiau sa se mandreasca ca l-au luat, ca sa le faca in ciuda stelistilor, dar ei prosti...

Atat deocamdata

justafan
2nd September 2003, 03:23
"De ce este dinamo echipa cea mai dispretzuita din Romania?" -Pt. ca ceva trebuie sa fie normal shi in tzara asta(adik ura pt.ce reprez. dinamo moskva 2)! 8)

Albastreata
2nd September 2003, 06:36
Poate imi spune cineva: DE CE NU AR FI??? :drak:

viole(n)t
2nd September 2003, 14:04
:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Buna intrebare!!!!!! Zece puncte Albastreata!!!

ady_azzuro
2nd September 2003, 14:10
Va zic yo.
Deoarece dinamo este singura echipa care trebuie lasat-a sa se pregateasca pt CL inainte ca trofeul de campioni sa fie cucerit :D :D :D
In rest nu exista nici un motiv, asa ca am face bine sa incepem demersurile pt DESFIINTARE :yeah: :yeah: :yeah: :D :D :D

ivanrobertadrian
3rd November 2003, 23:00
DINAMO a jucat 2 semifinale in Cupa Campionilo 1984 si in Cupa Cupelor 1990 si a dat nationalei sute de jucatori de valoare.
FORZA DINAMO !

ivanrobertadrian
3rd November 2003, 23:15
POLI AEK TIMISOARA este un avort al echipei Fulgerul Bragadiru ,AEK mila celor de la Bucuresti pentru orasul Timisoara.
AEK TIMISOARA a facut blat la Brasov,pentru ca aceasta echipa din Timisoara este cea mai slaba din divizia A din istoria fotbalului romanesc.
uNIV cRAIOVA ESTE CEL MAI URAT CLUB DIN ULTIMI 10 ANI LA FEL CA SI ORASUL PE CARE IL REPREZINTA....PACAT DE CRAIOVA MAXIMA NU O MERITATI,VA UMILIT DINAMO SI STEAUA DE CATE ORI AU VRUT PE BUNE,
RUSINE CRAIOVA.....................RUSINE AEK TIMISOARA(Poli a murit de mult,a fost odata ca niciodata) /fu/

Ferko
4th November 2003, 09:29
DINAMO este cea mai buna echipa din Romania ! Iata dovada :

"Dinamo este in top 100
Dinamo ocupa locul 94 în clasamentul celor mai bune echipe din lume, întocmit de Federatia Internationala de Istorie si Statistica a Sportului (IFFHS) si dat publicitatii, luni, la Wiesbaden.

Dinamo se afla la egalitate cu echipa portugheza Uniao Leiria, ambele avînd 118 puncte. În comparatie cu luna trecuta, Dinamo a urcat pe pozitia 94, de la locul 142.

Echipa Steaua se afla pe locul 204 avînd 78 de puncte, la egalitate cu echipele OGC Nice, Charlton Athletic, Independiente Avellaneda, FC Criciuma, Velez Sarsfield si FK Rostov. Steaua a urcat de pe locul 268.

Formatia Rapid Bucuresti ocupa pozitia 319, cu 60,5 puncte, dupa ce luna trecuta se afla pe locul 383."

Nu prea vad pe aici pe Craiova, iar de AEK nici urma !

Cititi, comparati si dupa aceea vorbiti !

ieppy
4th November 2003, 10:16
Bai Ferko, tu nu stiai ca de fapt Dinamo face aceste clasamente, sunt trucate tata. Rapid si Poli sunt de fapt pe unu si 2 iar noi pe 98756. Madridul are si el voie pe 3 dupa marile echipe.

Ferko
4th November 2003, 10:24
Ca bine zici Ieppy, doar Dinamo face si desface totul in fotbal. Curand le v-a desface si pe Rapid si pe AEK. Daca nu se sparg singure de cat se umfla in pene. Noi avem acum alta treaba - jucam la Moscova - unde ei "nu vor sa joace niciodata", sau nu pot.
FORZA DINAMO !!!

JJ
4th November 2003, 11:25
Va tranteste gabilove alte doua-trei clasamente care spun ca steaua e prima echipa din Romania, nu dinamoul. Bucura-te ferko, dar ti sa-ti aduc aminte o stare de fapt:

RAPID - Campioana Romaniei!

viole(n)t
4th November 2003, 11:27
POLI AEK TIMISOARA este un avort al echipei Fulgerul Bragadiru ,AEK mila celor de la Bucuresti pentru orasul Timisoara.


Dobosh nu e din Bucureshti. El a adus echipa la Timishoara.


AEK TIMISOARA a facut blat la Brasov,pentru ca aceasta echipa din Timisoara este cea mai slaba din divizia A din istoria fotbalului romanesc.


Pana una-alta, doar 2 echipe din 11 au batut pe Poli campionatul asta. Pe cand Dinamo a luat-o de la 3 echipe. SHI ATENTZIE!!! Dinamo shi Poli au jucat aproximativ cu aceeashi adversari.

ieppy
4th November 2003, 14:02
adica ati jucat si cu steaua si cu rapid? Aveti grija la meciul cu rapid sa nu o comiteti ca ar fii foarte urat. /nope/ /nope/

inter
4th November 2003, 14:09
ieppy ce insinuezi, vrei sa-ti ridici toata Timisoara in cap ? ai grija de ce faci :D :D :D :D :D

Ayrton
4th November 2003, 14:16
asta e culmea... sa fie comparata timisoara cu Dinamo...

totusi, cate echipe a batut aek timisoara? Si cate a batut Dinamo?

Oricum, nu mai e mult pana la meciul direct... 2 etape... Si vorbim dupa aia... Insa sunt sigur ca tot arbitrul va fi de vina cand o sa incaseze aek o jumate de duzina de goluri...

ieppy
4th November 2003, 14:17
sunt obisnuit. Ei se considera mai buni decat noi atunci astept rezultatul cu rapid. De ce crezi ca vor ei sa joace cu Rapid in finala? Pai daca le dau o mana de ajutor in campionat poate le face si Rapidu o bucurie. Mai e oricum mult pana atunci. Cel mai bun sa castige si bla, bla, bla. You know how it is.

cristianc
4th November 2003, 14:44
Ei se considera mai buni decat noi atunci astept rezultatul cu rapid. De ce crezi ca vor ei sa joace cu Rapid in finala? Pai daca le dau o mana de ajutor in campionat poate le face si Rapidu o bucurie.

sa-mi trag palme pe chipiu' de pionier
s-a gasit suporterul campioanei blaturilor :drak: sa faca insinuariii :ciocan:

ieppy
4th November 2003, 14:49
Trageti, dar nu prea tare. Dar spunemi ce ar face Poli in cazul in care in ultima etapa Rapid ar avea nevoie de 3 puncte ca sa castige campionatul in fata lui Dinamo sau Steaua? Nu ar fugi jucatorii de minge? Sa fim seriosi ca ar striga tot stadionul Hai Rapid.

cristianc
4th November 2003, 14:53
Ce ar face jucatorii nu pot sa-ti spun, dar iti garantez ca tot stadionul ar striga HAI POLI

IlMILAN
4th November 2003, 15:16
Oricum, nu mai e mult pana la meciul direct... 2 etape... Si vorbim dupa aia... Insa sunt sigur ca tot arbitrul va fi de vina cand o sa incaseze aek o jumate de duzina de goluri...

Ayrton nu stiu daca ai fost la meciul Poli -Dinamo din campionatul trecut,
itzi aduc aminte ca a fost unul dintre cele mai mari jafuri din fotbalul autohton. Abia in 11 contra 8 ati reusit sa dati golul victoriei. Nesimtitul ala de Burloiu a eliminat nemeritat 3 jucatori hai unul dar trei? De ce a fost suspendat pana sezonul asta cand a arbitrat doar in B din cate stiu.....
De ce a fost suspendat 9 luni????????????????????????????
Te-ai intrebat? si atunci cum poti sa spui ca ati castigat corect?
/nope/ /nope/ /nope/

In rest mai bine vorbiti despre meciul din cupa uefa ca ala urmeaza.....si de faptul ca iarasi Netoiu vinde jucatori, o sa-l urati pe asta mai ceva ca si oltenii.
Oricum imi doresc din suflet sa va calificati si voi si Steaua sa mai luam si noi ceva puncte. Iar referitor la meciurile cu Poli te astept in retur la Timisoara :drak:

IlMILAN
4th November 2003, 15:18
Trageti, dar nu prea tare. Dar spunemi ce ar face Poli in cazul in care in ultima etapa Rapid ar avea nevoie de 3 puncte ca sa castige campionatul in fata lui Dinamo sau Steaua? Nu ar fugi jucatorii de minge? Sa fim seriosi ca ar striga tot stadionul Hai Rapid.


Ar face ce o facut F.C National in meciu cu Steaua, ca sa ajute pe Dinamo...asta e campionatul nostru ...... :D
Dar tu te uiti doar in ograda altora :P

ieppy
4th November 2003, 15:35
Pardon? Ce a facut National? Daca juca pentru Dinamo ii batea, asa au pierdut. Nu vad unde e problema la meciul cu Steau.

deep purple
4th November 2003, 15:54
Ce-au navalit dinamovistii acum. :D Ayrton trebuie sa fie in extaz ca nu mai e singur aici.
Pai mi se pare logic sa nu compari Timisoara cu Dinamo. Numai intentia ar face de ras un intreg oras. De fapt nu vad cine ar vrea sa se compare cu Dinamo sau sa se identifice prin acest club de trista amintire.
A, ayrton, erai aici, scuze n-am vrut sa zic chiar asa de fatza cu tine. :D

deep purple
4th November 2003, 16:03
AEK TIMISOARA a facut blat la Brasov,pentru ca aceasta echipa din Timisoara este cea mai slaba din divizia A din istoria fotbalului romanesc.


Daca tot e vorba de Brasov si blat. Care scor ti se pare mai... blat? 0-3 sau 3-4?
Daca Poli AEK e cea mai slaba cum se face ca Dinamo are mai multe infrangeri?

Timisoreanul
4th November 2003, 16:26
IlMilan ai grija ca iti spun imediat dinamovistii ca ei au fost de fapt furati la Timisoara, pentru ca nu au primit un 11 m. :D :D :D
Ayrton, tata, esti penibil, cum poti compara in primul rind un oras intreg cu un club de fotbal? in al doilea rind chiar am fi noi de risul lumii daca am decazut atita incit sa fim comparati cu dinamo. :shock:
Micutzului frustrat din Constanta: avort esti tu baiatule, a ajuns un catelus si la Constanta? :D
Mai baieti, ma refer la dinamovisti, voi nu vedeti ca traiti, la fel ca si stelistii doar din trecut, ce am facut si ce am dres, pai dupa revolutie nu ati mai facut nimica, ati facut fotbalul romanesc de ris, ati fost eliminati de pescari, croitori si alte meserii, ati ajuns sa va bucurati ca treceti de primul tur al cupei UEFA - jalnic. :D
Ce sa mai vorbim, ca tot o dati cu AEK-ul, daca ati ajuns sa aveti mai putini spectatori sau sustinatori decit AEK-ul sau daca ati ajuns sa va bucurati ca bateti o echipa din Bragadiru :naughty: vai si amar de capul vostru , stii cum se spune ce ati fost si ce ati ajuns. :no:
Cine spune ca vrem sa jucam finala cupei cu Rapidul, pe astia ii vrem in semifinale si pe catei in finala, ba chiar va dam si un avantaj, va lasam sa jucati acasa.(de fapt toata lumea va lasa sa jucati finala acasa) :drak:

viole(n)t
4th November 2003, 16:30
ce va scandalizatzi asha ieppy shi ayrton???

Discutzia a plecat de la ivanrobertadrian care a spus ca Poli e cea mai slaba echipa din istoria campionatului romanesc.

...iar eu am raspuns ca doar 2 echipe ne-au batut sezonul asta (din 11). Prin urmare rezulta ca nu suntem chiar asha de slabi.

Cu echipa cu care dinamo juca intr-o etapa, Poli juca peste 2 etape, de aia am spus ca am intalnit cam aceeashi adversari, iar Dinamo a pierduit de 3 ori, in timp ce Poli doar de 2 ori.

mory
4th November 2003, 17:02
Nu am avut si, în mod cert, nu voi avea niciodata afinitati dinamoviste.
Insa hai sa fim seriosi, chestia cu desfiintarea unei echipe de talia lui Dinamo e o utopie, o problema neserioasa în fond.

Dinamo, alaturi de Steaua, Rapid, Poli, Craiova, UTA (ordinea este total aletorie) reprezinta istoria, traditia fotbalului românesc. Propun deci sa nu mai aruncam cu bolovani.

Si în nici un caz nu este cea mai dispretuita. Aaa, ca ne poate fi antipatica, asta e altceva.

Dispretuita poate fi eventual o echipa ca Gloria, care s-a confundat în ultimii ani cu blatul.
Dispretuiti pot fi unii din conducerea lui Dinamo (la fel însa si la celelalte cluburi).
Dispretuiti pot fi unii jucatori, care la salariile exorbitante pe care le primesc, îsi bat joc de suporterii care îsi rup de la gura copiilor sa plateasca biletul de intrare.

Insa, va rog,
NU DISPRETUTI EMBLEME !

adbogdan
4th November 2003, 17:08
Cam jumatate din postarile de pe forum sunt legate intr-un fel sau altul de Dinamo. Chestia e veche. Ar trebui sa facem putina publicitate, ceva de genul : "Romani ! Toti cei ce se plictisesc, n-au ce face sau se simt nebagati in seama sunt rugati sa vina pe forum si sa 'dea de pamant' cu Dinamo ! In acest mod veti presta o activitate patriotica, si in acelasi timp veti demonstra intregii lumi ca ati inteles adevarul suprem al vietii : ca sa te simti cu adevarat bine trebuie sa demolezi din cand in cand cate ceva."

Cu aceasta ocazie vreau sa multumesc tuturor antidinamovistilor pentru faptul ca depun un efort atat de mare in 'lupta' impotriva lui Dinamo. Pentru noi, dinamovistii, asta e un semnal pozitiv deoarece nimeni ar nu pierde ore in sir saptamanal 'combatand' pe forum daca 'adversarul' (echipa si suporterii) nu ar fi periculos de bun.

IlMILAN
4th November 2003, 17:44
Nu am avut si, în mod cert, nu voi avea niciodata afinitati dinamoviste.
Insa hai sa fim seriosi, chestia cu desfiintarea unei echipe de talia lui Dinamo e o utopie, o problema neserioasa în fond.

Dinamo, alaturi de Steaua, Rapid, Poli, Craiova, UTA (ordinea este total aletorie) reprezinta istoria, traditia fotbalului românesc. Propun deci sa nu mai aruncam cu bolovani.

Si în nici un caz nu este cea mai dispretuita. Aaa, ca ne poate fi antipatica, asta e altceva.

Dispretuita poate fi eventual o echipa ca Gloria, care s-a confundat în ultimii ani cu blatul.
Dispretuiti pot fi unii din conducerea lui Dinamo (la fel însa si la celelalte cluburi).

Chestia cu desfintarea e o prostie.
Cine is unii sa ceara desfintarea, cine is ei Dumnezeu?
Astea is chestii de doi lei....
Nu cred ca am zis eu asa ceva....nici de Dinamo , nici de Steaua, Eu unul nu le dispretuiesc, imi este sila doar de unele momente , pe care ar trebui sa le recunoasca si nu ar mai zice nimeni nimic. Eu sunt convis ca Dinamo are un lot mai valoros decat Poli, asta o recunoaste si cel mai infocat suporter timisoarean, insa o echipa mica cum e Poli, Craiova etc..trebuie sa lupte cu cele din Bucuresti in primul rand printr-o daruire exemplara in joc. Insa daca arbitrul itzi da 3 jucatori afara ce daruirea lu' peste sa mai ai...ca-ti vine sa-i iei pe toti la palme.... Crezi ca zicea cineva ceva de meciul ala daca Dinamo le-o dadea la Poli cu 2-0 pe bune? Ce a strigat cineva cand anul trecut sau anul asta le-a dat-o Steaua cu 2-0? Am comentat doar "cantecele" stelistilor care incepeau cu m**e si se terminau cu m**e....atat.

IlMILAN
4th November 2003, 17:49
IlMilan ai grija ca iti spun imediat dinamovistii ca ei au fost de fapt furati la Timisoara, pentru ca nu au primit un 11 m. :D :D :D


Nu stiu daca dinamovistii adevarati sunt de acord cu unele meciuri :happy . Nici fotbalistii nu au nici o vina, se complac doar, de aceea a scazut nivelul fotbalului la noi. De vina sunt conducatorii, dar nu-mi fac probleme ..o sa-l sugrume "cainii" pe Netoiu ca le vinde jucatorii la rusi moca....o sa le distruga echipa cum a facut cu Stiinta.... :drak: Atunci sa vezi ce infratire o sa fie intre Dinamo si Craiova :D :D

Tudose
4th November 2003, 18:38
Dinamo, alaturi de Steaua, Rapid, Poli, Craiova, UTA (ordinea este total aletorie) reprezinta istoria, traditia fotbalului românesc.
Fara a fi subiectiv, in lista ar trebui adaugate si F.C. Arges si Petrolul.

ieppy
4th November 2003, 20:06
Ai dreptate Tudose.

Acum sa revenim la problemele noastre. Eu am facut acele comentarii stiind foarte bine la ce sa ma astept. De vreo saptamana incoace nu mai scria nimeni nimic de Dinamo si vroiam sa vad de ce. Asa ca vam ajutat un pic cu comentariul meu. Era cam prea linistita treaba pe aici nu mai striga nimeni hotii si desfiintarea. Sper ca nu vati suparat. /nope/

deep purple
4th November 2003, 22:34
Eu ma supar cand cineva abereaza la adresa mea. In schimb ca exista sau nu exista Dinamo nu ma poate supara de nici un fel. Poate daca mai face un blatulet mic s-ar putea, dar in general... mi se rupe.

ieppy
5th November 2003, 11:26
deep imi cer scuze dar nu imi amintesc sa fii "aberat" la a ta adresa.

Rapidulet
5th November 2003, 17:44
Dinamo spune-ne tu ce-ai facut cu Ghetele alea de aur de-au renuntat europenii sa mai dea acest trofeu din cauza hotiilor semanalate la jucatorii de la Dinamo cat si cei din Albania !
Ne faceti de ras .