PDA

View Full Version : 32 versus 23



bebe76
13th March 2005, 22:18
"Pentru toti cei care cred ca M . J . nu a fost cel mai mare " Caseta .

Ii astept aici pe toti cei care vor sa isi spuna parerea , fondata sau nefondata despre oricare dintre jucatori ( cei de mai sus sau altii).
Ii invit pe toti fanii lui MJ sa ma ajute in speranta de a se afla cat mai multe date despre unul sau altul dintre jucatori . Si daca se poate cat mai inedite .
Multumesc.

Mihai
13th March 2005, 22:21
Mai e un thread de genul asta... ceva cu Jordan haters

Raptor
13th March 2005, 22:21
Eu zic ca Didier Ilunga-Mbenga are sanse reale sa devina cel mai mare jucator! I mean, he's the shit!

bebe76
13th March 2005, 22:24
Eu zic ca Didier Ilunga-Mbenga are sanse reale sa devina cel mai mare jucator! I mean, he's the shit!
Cine-i asta si ce a facut , daca exista ?

Raptor
13th March 2005, 22:31
Vai de mine!!! Cat de jignitor!!! Cum poti sa pui intrebari legate de un asemenea superstar? :o:

Cauta-l pe net si o sa-l gasesti... joaca la Mavericks. Are sanse foarte mari sa il bata si pe LeBron, mai ales daca te uiti dupa statistici.

PS. Odata a marcat 4 puncte intr-un meci! :rolleyes:

thekobe
13th March 2005, 22:34
Odata a marcat 4 puncte intr-un meci! :rolleyes:
fix ?

Raptor
13th March 2005, 22:39
Da ma. Acuma sa nu zici ca nu e o chestie sa marchezi 4 puncte intr-un meci de NBA! :ciocan:

Plus ca e si bun recuperator pentru un pivot, daca te uiti la cate recuperari reuseste la 2m 13... adica... daca te uiti... de fapt... adica nu... oricum e destul de bine...

CRED

bebe76
13th March 2005, 22:47
De ce am ales cele doua numere ?
Pentru ca mi se par cele mai reprezentative din ultimii 20 de ani :
Michael a dominat “decada” : 1991-1998 , si probabil ar fi continuat sa fie cel mai bun , cel putin pana in 2000 . In timp ce Magic a fost cel mai bun din decada 1980-1990 , cu cele 5 titluri de campion ale sale , la care , probabil a avut cea mai mare contributie , daca “adunam” punctele marcate cu cele asistate de el .
Si cu toate ca au existat inaintea lor basketbalisti mult mai mari decat ei ,( poate si pentru ca ei , precursorii au cladit treptele pe care le-au urcat cei doi , unul dupa celalalt ) nu imi pot permite sa vorbesc despre ei pentru simplul fapt ca nu i-am vazut jucand niciodata intr-un meci , de la un capat la altul .

bebe76
13th March 2005, 23:21
Da ma. Acuma sa nu zici ca nu e o chestie sa marchezi 4 puncte intr-un meci de NBA! :ciocan:

Plus ca e si bun recuperator pentru un pivot, daca te uiti la cate recuperari reuseste la 2m 13... adica... daca te uiti... de fapt... adica nu... oricum e destul de bine...

CRED


Eu zic ca este destul de bine , for " A prospect... Very long... Very good shot blocker... " who " Runs the floor well..." but got " No offensive game ." Chiar foarte bine, /hello dar ... se poate si mai bine .

bebe76
13th March 2005, 23:33
Asta pentru ca ideea lui Caseta , este geniala si ,totusi , cred ca mai poate fi imbunatatita . Asa cum avionul a fost inventat de Traian Vuia , dezvoltat de Aurel Vlaicu , Henri Coanda etc. Si cred ca pe vremea lor nu se zbura mai usor .Asa ca nu avem de ce sa ne plangem .
Ideea este de a scrie o carte (si toti care vor sa participe sunt invitati ) despre "basics elements" in basket . Asta ca pentru care vor sa se apuce de sportul asta sa fie cat de cat initiati in sportul asta .

bebe76
13th March 2005, 23:35
Tot asa vreau si eu sa plec de la ideea lui Caseta ( desi americanii i-au luat-o cu mult inainte lui ) si sa ajung la ideea ca TU , care citesti aceste randuri POTI DEVENI CEL MAI MARE BASKET-BALL - IST AL TUTUROR TIMPURILOR . Si poate tocmai asta e cel mai imporatant legat al celor doi , care au crezut si au demonstrat ca ... Se poate !

bebe76
13th March 2005, 23:37
"Like my mother always sais : Life is like a box of chocolates, you never know what you gonna get ! "

MadSkillz
13th March 2005, 23:59
Eram prea mic in decada `80-`90, nu l-am vazut bine pe Magic, doar cu coada ochiului ca sa spun asa.
Apoi toata lumea era cu ochii pe Jordan, era idolul tuturor, accesul la informatii era minim ...multi alti jucatori erau necunoscuti pentru majoritatea celor din jurul meu.Auzeam Jordan peste tot, vedeam Jordan (wannabies) peste tot.Asa ca am devenit un mic hater atunci :) .
Mi-aduc aminte, cand s-a retras Jordan, l-am intrebat pe taica-meu intr-o zi:
"Si acum , daca s-a retras asta, cine e cel mai bun din NBA? Shaquille O'Neal? " .. cam asta era cultura mea atunci.
Incepuse sa-mi placa foarte mult Shaq, eram innebunit, eram fan Orlando, am plans cand i-au batut Houston ... il uram de moarte pe Hakeem.Mi se parea urat, dizgratios, lipsit de spectacol ... dar pe undeva il vedeam aproape de perfectiune.Si de neoprit.Pe Shaq il vedeam plin de carisma, distrugator de panouri, el era pentru mine "Viitorul" si "Forta".
Nu puteam sa am ca "idol" un jucator ca Michael Jordan, pentru ca nu ii semanam si nu aveam cum sa ii seman la nimic.El zbura, inscria 30-40 de puncte, era un lider, si era aproape de zeificare.Mai mult imi doream sa fiu un mic O`Neal, dar si el era extrem de departe.(Totusi, din cauza ca eram singurul din clasa care avea tangenta cu baschetul, mi se spunea Jordan, si nu-mi displacea :cool: )
Jucatorul meu preferat de la Chicago Bulls, si apoi de la Orlando Magic era ... cine credeti? (V-am dat deja un hint)
Horace Grant. Un anonim pentru cei mai multi, "ala cu ochelari" pentru ceilalti.
Undeva in jurul a 12 ppg, nu sarea de 10 rpg (iata ca dupa 10 ani cam astea sunt numerele de care tind sa ma apropii eu)... nu iesea niciodata in evidenta.Era un muncitor."Curata" panourile sau , cu picioarele usor in "X", fructifica pasele "no look" ale lui Penny Hardaway.Cati dintre voi stiu ca a jucat 5 finale , din care a castigat 4?Iata o faza din `93:
"John Paxson's clutch three-pointer gives the Bulls a one-point lead with seconds remaining, 99-98. Horace Grant blocked Kevin Johnson's shot at the buzzer as the Bulls capture their third straight NBA World Championship."
Apoi, in februarie `98 parca , intr`un meci al "stelelor", un pusti a scapat pe contra-atac si a finalizat cu o "moara".Si am intrebat pe cei de langa mine "Cine e asta cu 21?"

Nu stiu cat de on-topic am fost, dar mi-ar placea sa aflu povestioare asemanatoare de la fiecare dintre voi :)

bebe76
14th March 2005, 00:13
Pai pana acum ai fost cel mai bun !

bebe76
14th March 2005, 00:14
Salile (cele 400?) exista , intrebarea este : Cu ce sa le umplem?

thekobe
14th March 2005, 00:17
sunt singurul care nu comprehende mesajul posturilor lui bebe ?

Mihai
14th March 2005, 00:22
NUUUUUUUUUUU! Nici eu nu inteleg nimic!

Raptor
14th March 2005, 00:25
Bebe76, nu mai pune mesaje consecutive... daca vrei sa adaugi ceva, editeaza-l pe cel anterior. Anyway, mie mereu mi-a placut Vince.

Are talent cu caru, e spectaculos, are dribling, are offensive awareness, e simpatic, le da bine de la trei, excelent pasator (in ciuda mediei sale de assisturi) si pentru mine el e cel mai ca lumea din NBA. Nu zic ca e cel mai bun, doar ca e jucatorul meu preferat.

Dar, intorcandu-ma la 32 versus 23, Magic juca pe PG iar Jordan pe SG. Magic era pasator, crea pentru altii, in schimb Jordan era marcator, el era cel care trebuia sa primeasca mingea de la un "magic" (adica un PG). Nu prea poti sa faci comparatie, Jordan a avut o medie de 37.1 de puncte intr-un sezon, si 5.2 rebounds, 4.6 assists, 2.88 steals si 1.53 blocks.

Apoi, in 88-89, a avut 32.1 PPG, 8.0 RPG, 8.0 APG, 2.89 steals, 0.8 capace. Ce poti sa-ti mai doresti mai mult?

De cealalta parte, Magic a fost incredibil la assisturi, dar din cauza ca era destul de inalt a fost tare si la recuperari, interceptii si chiar scoring.

Statistic, e in felul urmator:

Magic :

Career 906 870 36.7 .520 .303 .848 1.80 5.50 7.20 11.2 1.90 .41 3.87 2.30 19.5

Jordan :

Career 1,072 1,039 38.3 .497 .327 .835 1.60 4.70 6.20 5.3 2.35 .83 2.73 2.60 30.1

Dupa cum se vede, Magic are un FG% excelent, mai ales pentru un PG. Si de la libere e mai bun decat Jordan. Si la recuperari. Si la pase decisive (de departe). Jordan e mai bun la minute per game, 3 puncte, interceptii si capace. A, da, si la scoring.

Deci, din punctul meu de vedere, statistic vorbind, Magic e peste Jordan. Overall, as vrea un Magic la mine in echipa.

Cand ne intoarcem insa la modul in care Jordan a revolutionat jocul, la ce solutii gasea de finalizare, la aruncarile gen "clutch-shots", la "magia" proprie, la detenta, la hangtime, la psihicul lui de fier, la work-ethics, la winner-will, la leadership, la cat de inteligent era si multe altele, atunci Jordan e cel mai bun. Dupa cum am zis si in alta parte, el a revolutionat jocul de unul singur, la nivel mondial (nu numai in NBA), el a fost cel mai recunoscut atlet din lume la acea vreme (si acum e). Daca intrebi pe oricine, pe maica-mea, pe Gigel din clasa a 5a sau pe nea Ion de 60 de ani sa zica un jucator din NBA care-l stie el, o sa zica Jordan.

Now you make the conclusions ;)

Gabriel
14th March 2005, 00:27
Numarul 32 din titlu se refera la Karl Malone. De ce vorbiti despre Magic ? :D
Karl Malone este cel mai mare jucator al tuturor timpurilor ! :D

Raptor
14th March 2005, 00:32
WTF? Tocmai am dat reply, si ma trezesc cu 50 de mesaje in plus!

Bebe... nu mai da atatea mesaje consecutive, inca odata iti zic. Editeaza-l pe cel anterior daca vrei sa adaugi ceva. OR ELSE!

SilverZeus
14th March 2005, 00:39
....ok, so it goes like this:

....... nu-mi dau seama ce se intampla aici.....nu mai intzeleg ce se vrea: "bebe", tu ce anume doresti (ca pe mine m-ai pierdut)?: sa "recunoastem" cu totzii ceea ce vrei tu?....am inteles ca il vezi pe Magic "the best ever", si-ti respect cu admiratie optiunea....dar nu ti-o impartasesc (cred ca am dreptul asta oricat ai incerca sa ma convingi...)
....insa deja au aparut 2 threads a caror subiect tinde oricum sa se piarda pe parcurs....in primul rand nu inteleg ce vreti de la acest Michael Jordan: sa stabiliti daca intr-adevar este cel mai bun jucator de baschet al tuturor timpurilor sau daca au fost jucatori mai buni ca el, dar care nu au fost asa de bagati in seama ?.....daca e vb despre prima mea ipoteza, credeti ca noi vom stabili cu adevarat ceva?....daca e vb de a 2-a, ok inteleg ca fiecare sa-si exprime preferintele, dar pentru asta exista un alt thread (aici ma refer la preferintele fiecaruia)
...nu inteleg: 32 contra 23 ?.....ok il admiri pe magic si gata....ma apuc si eu sa deschid un alt thread :"91 contra 23",urmatorul: "91 contra 32" si tot asa.....de ce?...sa ma apuc sa caut oameni pe care sa-mi "confirme" ca Rodman a fost mai bun decat oricare altul....(sa nu-mi spui ca trebuie sa-ti aduc argumente si statistici care sa ma justifice).....dar ptr mine poate ca Rodman este, poate si eu am fost mult prea "intoxicat" de promovarea imaginii lui MJ si-atunci mi-am gasit un alt jucator pe care sa-l admir pentru ce face pe teren...dar acum as fi ipocrit daca m-as apuca sa-l "lovesc" pe Jordan doar ptr a demonstra ceva: a fost cel mai bun....desigur totul ramane la nivel de parere personala...dar de aici sa ajungem sa "desfasuram" discutii la infinit ?....ne apucam noi sa "cladim" si sa "demontam" idoli.....daca sunt care cred ca 32 e mai bun decat 23, f bine....sa traiti!...dar nici un argument, nici o statistica nu ma va convinge de acest lucru...de-asta zic: hai sa incercam sa mergem mai departe, sa acceptam ceea ce este acum "pe piata", dar sa nu ne uitam idolii....parerile impuse nu tzin, iar discutzia se indreapta spre infinit....

MadSkillz
14th March 2005, 00:43
Salile (cele 400?) exista , intrebarea este : Cu ce sa le umplem?

Daca exista si putin interes din partea profesorilor , se umplu singure :)

SilverZeus
14th March 2005, 00:48
....Raptor a expus mult mai bine ce am vrut si eu sa zic ( :bere: tnx bro :D )
....probabil altceva deranjeaza la toti acesti Jordan-haters: anume frustrarea care vine din faptul ca idolii proprii nu au fost la fel de mediatizati....de ce pana si badea Gheo de la Valenii de Jos a auzit de Jordan (dar habar n-are ca a jucat la Bulls) si nu stie nimic de George Gervin (de ex ), de Jabbar, Magic & the rest...

Raptor
14th March 2005, 00:49
parerile impuse nu tzin, iar discutzia se indreapta spre infinit....

Asa este, nu cred ca cineva de aici va zice "Gata, m-ai convins. M-am inselat, idolul meu nu e cel potrivit, nu stiu cum de am fost atat de orb sa fiu cu el atata timp. De acum, idolul tau devine si al meu".

Si nu cred asta pentru ca stiu ca fiecare din noi, cei de aici, avem caractere puternice. Nu prea ne dam in vant dupa ce zice X sau Y, poate ca citim si intelegem, insa nu o sa ne schimbam parerea, nici macar dupa ceva timp sau sute de mesaje.

Asa ca e o discutie inutila. Numai cineva care nu se pricepe/nu-l intereseaza poate sa isi schimbe parerea asa de repede. :headbang:

bebe76
14th March 2005, 01:00
Si povestea mea suna cam tot asa . Doar ca a inceput undeva prin 1984-86 , cand treceam printr-un parc oarecare din Bucuresti :Titan , si unde vedeam plin de admiratie niste neni (aveam vreo 10 ani) , care imi spuneau parintii, practicau un sport nemaivazut de mine pana atunci : basket . Pe care l-am ignorat , pentru ca mi-era frica de oamenii aia . Faceau un zgomot infernal . Si in plus erau dupa un grilaj . Cei care au apucat sa treaca pe acolo inainte sa darame gardul , stiu despre ce vorbesc : era o plasa de metal pusa pe niste stalpi inalti de vreo 3 m si intrarrea se facea in forma de melc ( inainte ,la stanga si dupa aia la dreapta) . Ma simteam probabil cum s-au simtit copiii care au vazut reclama la Pepsi cu gladiatori .
N-am mai trecut pe acolo ( nici batut nu as fi facut-o , si totusi ma intriga ceva . Nu stiu ce, poate ca faptul ca accesul persoanelor fara buletin era strit interzis ) , pana prin 1990 , cand am fost sa joc tenis , bineinteles chiuleam de la scoala : o avanpremiera la ce avea sa urmeze in liceu si mai ales in facultate pe care am terminat-o in vreo 7 ani , din 4 posibili. Si am avut NOROCUL ca in ultimul an sa prind echipa . Bineinteles , toate insolatiile , entorsele , re-examinarile , care m-au costat sute si sute de dolari , certurile cu parintii , despartitrile de n prietene nu au mai contat asa de tare . Am jucat in echipa Universitatii si pentru ca nu mai aveam bani sa imi cumpar ghete , am jucat cu niste ghete second-hand , care m-au costat 200.000 de lei : in 4 meciuri nu am fost in stare sa marchez nici un cos . Dar cand mi-au agatat medalia de aur de gat era sa cad din picioare . Si daca ar fi sa o iau de la capat as face-o din nou . Indiferent cate batai , injuraturi sau accidentari as indura .

Dar sa revenim :
Si am vazut din nou terenurile , care nu m-au mai speriat asa de tare , dar tot mi-era frica sa calc pe ele . Se spune ca in teatru nu poti dormi , pentru ca sunt bantuite de spiritele actorilor care au urcat pe scena . Tot asa parca simteam si atunci : Parca era o blasfemie ca un profan ca mine , sa calce pe niste terenuri pe care am vazut ca oamenii aia "se luptau" pana la epuizare . Si pe care parca as mai vrea sa-i vad si-acum desi nu se mai poate , decat in mintea mea .

Dupa care , in vacanta de vara un foarte bun prieten de-al meu B.B.(v. ca se aseamana cu B.asket B.al , iar mie mi se spunea bebe de cand m-am nascut ) a vrut sa ma invete sa joc Turul Frantei . Si tot incerca sa imi explice ce inseamna si cum se joaca pana cand am facut eu legatura cu ce vazusem in parc si la Telesport , care pe vremea aia emitea pe tvr seara pe la 8 fara 10 . (Toate-s vechi si noua-s toate .)

Dupa care aveam sa ajung sa iau bataie pentru ca nu vroiam sa vorbesc cu d-na Cartis , antrenoare la lotul de gimnastica feminina la Dinamo , la junioare . In fine , pana la urma am vorbit si am fost vreo doua saptamani la Dinamo , la juniori .Aveam 1,57 in clasa a 8-a . Si am fost dat afara , fara regrete, din partea lor. Ca de altfel si din partea celor de la Css 4 , pe care i-am stresat un an intreg si tot degeaba .

Ce s-a mai intamplat mai departe , este istorie deja . Cel putin pentru mine si deja o cunoasteti . Iar acum ma uit pe perete si vad ca nu m-am chinuit degeaba .

PS MadSkillz tin sa iti multumesc si tie si tatalui tau , pentru ca daca nu ma insel intr-o seara de vara , mi-ai promis prin 1996 ca o sa il intrebi daca pot sa vin si eu la sala la Olimpia . Si te-ai tinut de cuvant . (Chiar daca mai rideai tu de mine cand spuneam ca visez sa ajung in Nba . Si ticalosul ala de Jordan se dadea mare cu ideile mele. Nu o sa il iert niciodata.) Pentru ca poate fiecare pas a contat , pana am ajuns in finala si am castigat-o, nu atat eu cat coechipierii mei : Papugiu ( Finals MVP , cu 38 de puncte din vreo 75 si poate vreo doua cosuri din pasele mele) , Cosmin Zarau , Depeche si altii .

Nici nu mai stiu care a fost idolul meu : Magic dadea niste pase , pe care nu puteai decat sa le intuiesti , daca te chema James Worthy , sau Kareem , care primea totusi niste pase parca mai usor de receptat .
Bird avea linia de 3 puncte special desenata pentru el . Parca il bateau daca ar fi calcat-o , sau s-ar fi impiedicat de ea . Ca sa parafrazez pe cineva de pe forum . Michael parca era Luceafarul si parca asta si e : Un inger decazut , care tot continua sa bata la portile Raiului si care parca s-au deschis sa il primeasca pe tatal sau . Pentru ca el mai trebuie sa mai traiasca , ca si Magic : Sa continuam noi sa ne miram ca "Asa ceva se exista"

Pentru ca sportul asta iti cere tot ar trebui sa se scrie la intrare : "Lasati orice speranta , voi cei ce intrati aici !"

Michael mai poate fi asemanat cu Luceafarul si pentru ca este pur si simplu : "Poetry in motion" . In fond se spunea ca trebuie sa vizitezi America pentru 3 lucruri :
1. Marele Canion
2. Statuia Libertatii
3. Michael & the Bulls , asta prin 1995 , parca .

Si totusi pentru mine un jucator mai la indemana ar fi fost Ehlo / Stockton , albi si nu prea dadeau dunk-uri cu un plus de spectaculozitate pentru Ehlo .
Si pentru ca m-am nascut in '76 si am terminat Dreptul, ar mai fi fost un Dr. J .

Raptor
14th March 2005, 01:06
Bebe... tu stai in Titan? Ca si eu la fel (ma rog... eu stau langa Billa Titan, langa benzinaria MOL de langa Billa). De fapt, si Gabriel tot in Titan sta.

MadSkillz
14th March 2005, 01:26
Hehe, parca suntem la Surprize-Surprize ... ce mica-i lumea!
Chiar ma gandeam la tine zilele astea ... cand bicinigaru` l-a invitat pe nr15 la Olimpia .. si automat mi-am adus aminte de povestea cu tine si cu NBA`ul ...
Aici ajungem la :

ideea ca TU , care citesti aceste randuri POTI DEVENI CEL MAI MARE BASKET-BALL - IST AL TUTUROR TIMPURILOR

Da, atunci radeam cand spuneai ca tu, antrenat de mic, puteai ajunge in NBA, dar in timp am ajuns sa iti dau oarecum dreptate.Cred acum ca un copil cu aptitudini medii , care are conditii, antrenat serios de la o varsta frageda, poate ajunge foarte sus.Trebuie sa ii si placa, normal.

P.S. Cum m-ai recunoscut? :)

bebe76
14th March 2005, 01:29
Dar, intorcandu-ma la 32 versus 23, Magic juca pe PG iar Jordan pe SG. Magic era pasator, crea pentru altii, in schimb Jordan era marcator, el era cel care trebuia sa primeasca mingea de la un "magic" (adica un PG). Nu prea poti sa faci comparatie, Jordan a avut o medie de 37.1 de puncte intr-un sezon, si 5.2 rebounds, 4.6 assists, 2.88 steals si 1.53 blocks.

Comparatia a inceput-o Michael himself !
Vroia sa ii doboare de pe soclu pe Bird si Magic , duelul "inventat" de David Stern, pentru a imparti spectatorii in doua tabere (marketing) . Si a reusit . Totusi un mai mare respect i-l poarta lui Magic , parca .

bebe76
14th March 2005, 01:35
Ideea era : Exprimarea punctelor de vedere pentru a va da seama ca indiferent cu cine ai tine , de fapt esti un fan al basket-ului . Si daca ti de pare ca sportul asta a facut ceva pentru tine sa faci si tu pentru el . Sa il po****rizezi : Sa ii faci si altuia ce iti place tie . S-ar putea sa ii placa .
Americanii sunt f. buni in primul rand pentru ca incep de jos : de la 9 ani Michael .
Iar la noi de la 15 , in general. Poate ca o carte de initiere ar ajuta macar un "Jordan" sa nu apuce pe "cai gresite" : baseball/ fotbal sau mai stiu eu ce .
Acum e clar ?

Raptor
14th March 2005, 01:40
Man, iti zic a treia oara! Nu mai pune mesaje consecutive. Editeaza-l pe cel anterior. E pentru ultima data cand iti zic.

bebe76
14th March 2005, 01:41
Dupa cum se vede, Magic are un FG% excelent, mai ales pentru un PG. Si de la libere e mai bun decat Jordan. Si la recuperari. Si la pase decisive (de departe). Jordan e mai bun la minute per game, 3 puncte, interceptii si capace. A, da, si la scoring.
Pai cam asa ar fi trebuit sa arate titlul thread-ului
Si pentru ca atunci cand 2 se bat al 3-lea castiga : Cel mai bun la statistici e Kareem . Si partea frumoasa e ca nici nu trebuie sa alegi .
Iar dupa cum spuneai cel mai cunoscut e Michael . De-aia cred eu ca ne trebuie multa rabdare, nervi de otel si un car de finante .

IAR TITLUL CARTII AR PUTEA FI :

IF YOU WANNA MAKE IT TO THE NBA : PRACTICE !
(Impossible is nothing , without control ).

Da , Raptor stau in Titan si sa fii sigur ca o sa ma mai vezi , pentru ca viitorul Jordan are nevoie de detenta . Si tu esti doctor chiar daca nu te cred eu ca sari 1m de pe un picior de pe loc .

Si in plus vreau sa mergem toti la Liviu Negoita sa il rugam frumos sa ne amenajeze Parcul Titan . Cine se baga ?

Si cine il cunoaste pe Caseta sa imi spuna si mie cum arata . Poate imi fac curat si eu pe acasa si ies cu el la o bere . Sa nu ma injure mama dupa ce imi da ala sau altul una in cap .

Raptor
14th March 2005, 01:52
Ok, doar sa nu mai pui mesaje consecutive!

Anyway, eu nu sunt doctor si nici nu sar un metru de pe 1, de pe loc. Sar din viteza. Nu exista saritura de pe 1, de pe loc, numai din viteza. Anyway, mai curand observ ca nu mai sar bine... ca nu prea am mai jucat din cauza iernii... si sunt mai degraba pe la 80 de cm acum.

Pe caseta il stiu eu, are doua role si banda magnetica intre ele. Toata lumea il stie. Am cativa frati de-ai lui prin casa, tin muzica pe ei.

thekobe
14th March 2005, 09:01
cum s-a ajuns de la anti-jordan.. la jordan vs kareem.. jordan vs magic.. avioane.. amintiri din copilarie.. si apoi carti, nu stiu

caseta
14th March 2005, 13:52
IAR TITLUL CARTII AR PUTEA FI :
IF YOU WANNA MAKE IT TO THE NBA : PRACTICE !
asta a fost deja intr-o reclama la sprite.
aia cu grant hill.

mishu
14th March 2005, 13:53
pai bine ma bebe... de ce n-ai zis ca ai terminat dreptul... ca nu mai comentam nimic cu privire la logica ta... se cutremura cicero acolo pe frontispiciul facultatii de drept de fiecare data cand postezi tu...

cum s-a ajuns de la anti-jordan.. la jordan vs kareem.. jordan vs magic.. avioane.. amintiri din copilarie.. si apoi carti, nu stiu
intreaba-l pe bebe ca el a deschis thread-ul... io cred ca am un indiciu... io cred ca bebe vrea sa fie epigonul lui emil... chiar inainte ca emil sa o publice... si a deschis thread-urile astea ca sa se documenteze pentru carte... ca alte surse sunt greu de gasit... o sa fie cel putin un best-seller...

off-topic: in titan era un sports-pub foarte misto... nu mai stiu exact cum se cheama... chiar la statia de metrou... stiu ca am mancat acolo shaorma shaq... si pe bune de nu era shaq... era imensa... mai exista??? locul arata chiar bine...

MadSkillz
14th March 2005, 14:35
Era superb, nu mai exista.

Mihai
14th March 2005, 14:50
off-topic: in titan era un sports-pub foarte misto... nu mai stiu exact cum se cheama... chiar la statia de metrou... stiu ca am mancat acolo shaorma shaq... si pe bune de nu era shaq... era imensa... mai exista??? locul arata chiar bine...

Se numea Mat Sport Pub, si nu mai exista de vreun an! Acum e nu stiu ce banca...

bebe76
15th March 2005, 17:46
off-topic: in titan era un sports-pub foarte misto... nu mai stiu exact cum se cheama... chiar la statia de metrou... stiu ca am mancat acolo shaorma shaq... si pe bune de nu era shaq... era imensa... mai exista??? locul arata chiar bine...[/QUOTE]

Din pacate , nu .
Ai dreptate ca logica mea e in mare suferinta , nimic de zis . Poate ca mi-am dat si eu seama de treaba asta (sper sa fie doar ruginita si sa inceapa sa mearga din ce in ce mai bine . Sper ) .
Cat despre cum am ajuns de la Jordan "hater" la Amintiri din copilarie n-as putea sa iti spun exact , esi se aseamana un pic cu ce i s-a intamplat lui Marcel Proust . Cel putin asa imi place mie sa cred .
Si da mi-ar placea sa il depasesc pe Emil . De fapt , mi-ar fi placut sa il depasesc si pe Jordan , dar din pacate am aflat ca nu se prea poate .
Eu abia am facut un plan pentru " cartea" mea , iar Emil e aproape gata sa o publice . Si in plus cartea mea se vrea un fel de continuare daca se poate spune asa .
Cat despre parerile voastre , sa fii sigur ca ma intereseaza si ca in masura posibilitatilor o sa le citez , undeva la inceput , probabil . In timp ce " numele " voastre : Caseta , Mishu , Mad Skillz , Raptor , etc. o sa apara , probabil la "Special thanks to :"
PS Cum de ti-ai dat seama aproape e fiecare data cam cum gandesc ?
Tare as vrea sa stiu !

bebe76
15th March 2005, 17:50
asta a fost deja intr-o reclama la sprite.
aia cu grant hill.
Impossible is nothing e de la Adidas si without control de la Pirelli.

daca se poate o folosesc , daca nu asta e !

Oricum , tu o sa fii printre primii care o sa primeasca un exemplar gratuit . Si daca crezi ca ma poti ajuta cu mai multe date , esti mai mult decat bine venit .
Si ca sa ii raspund lui Mishu ce am facut eu fara sa imi dau seama ( As fi vrut eu sa fiu asa destept , pe cat ma cred unii ): se cheama brainstorming .

thekobe
15th March 2005, 23:27
mai degraba brain damaging

mishu
16th March 2005, 15:20
bine spus...

nr15
19th March 2005, 10:35
Si ca sa ii raspund lui Mishu ce am facut eu fara sa imi dau seama ( As fi vrut eu sa fiu asa destept , pe cat ma cred unii ): se cheama brainstorming .[/QUOTE]



acest brainstorming nu are nici o treaba cu ceea ce se intampla aici pe forum ..
acest concept a fost si este folosit de marile companii care , la nivel de conducere , au prea mult timp liber :P:D si se decid sa faca , destul de des, sedinte din care se presupune ca ar trebuii sa see nasca idee geniale !!!:D de cele mai multe ori nu se intampl asta :D!!

bebe76
29th March 2005, 00:06
Magic: "The reason I put the DVD out is because fundamentals are lacking in our game today. If you caught the interview yesterday with Bobby Knight on ESPN, he said he has to coach more because kids today are lacking fundamentals."

"Din pacate" , Magic mi-a luat-o inainte /hello , cam asta era si ideea mea: o confruntare intre doi jucatori exponentiali , unul pentru pase si celalalt pentru puncte . Era o sansa pentru juniori sa aiba de unde sa isi aleaga . Si sa isi dea seama ca si unul si celalalt excelau intr-un domeniu fara sa fie deficitari in celelalte .

Cartea lui Spirit23 e binevenita ca sa mai trezeasca putin interesul pentru basket in Romania . Dar, in continuare, ar trebui sa umple cineva golul din cunostintele "amatorilor" , care vor sa invete basket si nu trec de prima selectie , pentru ca fie sunt prea mici , fie prea neindemanatici si in orice caz nu prea stiu unde sa se aseze pe teren . Si pana invata e deja prea tarziu, pentru ca nu mai intra in categoria de varsta .

Asta daca vrem sa avem si noi jucatori in nba , in urmatorii 5-10 ani .

PS. Caut leac pentru lene , gasitorului recompensa .

Jason Kidd
10th April 2005, 18:47
Salile (cele 400?) exista , intrebarea este : Cu ce sa le umplem?

Cred ca, inainte de a le umple, trebuie o masiva po****rizare a baschetului si a frumusetilor lui (generata de federatie si de toti iubitorii de baschet).
Sint destul de multe web sites romanesti despre baschet, dar accesul este inca domol, chiar daca ridicat fata de celelalte tari din Est.
Trebuiesc carti care te invata cum sa joci, scheme folosite, metodica etc.
Iar apoi trebuie folosit orice model (local sau strain). Modelele creeaza fani si fanii ii urmeaza. Cel putin asa vad eu ca se face in US.

La noi trebuiesc investiti bani si trebuie un plan. Ce vorbim noi aici sint discutii.
Inteleg de la un prieten din Romania ca treburile incep sa se schimbe la federatie, au aparut oameni care isi fac treaba constiincios si stiintific la grupe mici de virsta. Investesc. Dar planul de care vorbesc eu e o chestie stiintifica, care trebuie facuta cu cap de oameni de meserie, nu neaparat de specialisti in baschet. Si probabil ca atunci se vor gasi mai usor sponsori.
Si poate vom umple salile de care vorbeste Bebe76.