PDA

View Full Version : C.M. de handbal feminin - discutii libere



delaoltenia
4th July 2011, 00:18
http://i53.tinypic.com/2hzmqe8.jpg

A 20-a editie a Campionatului Mondial de Handbal Feminin va avea loc in decembrie 2011 in Brazilia.
Romania face parte din Grupa C a CM 2011 de handbal feminin,o grupa oarecum accesibila pentru elevele lui Radu Voina,din care mai face parte si vicecampioana lumii in editia precedenta (Franta).

Grupa A

Norvegia
Muntenegru
Angola
Germania
China
Islanda


Grupa B

Rusia
Kazakhstan
Olanda
Coreea de Sud
Spania
Australia


Grupa C

ROMANIA
Franta
Brazilia
Tunisia
Cuba
Japonia


Grupa D

Suedia
Danemarca
Croatia
Argentina
Coasta de Fildes
Uruguay

delaoltenia
4th July 2011, 00:20
http://i53.tinypic.com/2hzmqe8.jpg


Programul jocurilor echipei noastre:

Romania - Tunisia (3 decembrie)

Romania - Cuba (5 decembrie)

Romania - Japonia (6 decembrie)

Romania - Brazilia (8 decembrie)

Romania - Franta (9 decembrie).

In optimile competitiei se califica primele patru clasate din fiecare serie, din aceasta faza jucandu-se in sistem eliminatoriu.
Romania are in palmares un titlu mondial (cucerit in 1962, editie care s-a desfasurat la noi), iar in doua randuri s-a clasat pe treapta secunda a podiumului lumii (1973 - in fosta Iugoslavia si 2005 - in Rusia).
Ultimele trei trofee au revenit Rusiei (2005, 2007, 2009).

Elgorriaga
4th July 2011, 00:51
In optimile competitiei se califica primele patru clasate din fiecare serie, din aceasta faza jucandu-se in sistem eliminatoriu.

Sincer să fiu, mi se pare o idee tîmpită renunțarea la sistemul tradițional din handbal în care în faza a doua se făceau din nou grupe de cîte 6 în care contau rezultatele directe din prima fază.

să vezi acum vale deschisă spre blaturi ... ahem ... meciuri strategice, mort disputate (asta în opoziție cu un meci viu disputat).

El Pistolero
4th July 2011, 09:59
Avem o grupa usoara. Nici mie nu imi place schimbarea asta.

delaoltenia
4th July 2011, 10:12
Sunt de aceiasi parere,o grupa extrem de usoara.Nu comentez schimbarea sistemului competitional,vom vedea atunci daca temerile voastre se adeveresc.

Vadim,astept sa rezolvi problema semnalata de mine.

aLLiin
4th July 2011, 10:25
Nu-mi place sub nicio forma schimbarea asta...acum si brazilia sau japonia au sanse de calificare...

Elgorriaga
4th July 2011, 18:47
Eh, în orice caz Mondialul ăsta e tot un European, dar cu ceva umpluturi exotice. Poate Coreea de Sud sau Brazilia să mai miște ceva, că ăilalți ...

P.S: Ca să nu fiu rău, tot așa e și la masculin, acolo Argentina văd că mai dă din aripioare, plus o echipă africană aleasă prin rotație :D :D

aLLiin
5th July 2011, 10:54
Felicitari dane ,pentru promovarea cu thread separat pentru fiecare grupa...

delaoltenia
5th July 2011, 10:59
N-am nici un merit bre.M-am cam saturat de "Intern" si mi-am zis sa dedic mai mult din timpul meu liber acestei sectiuni.
Va invit la discutii.

aLLiin
5th July 2011, 11:02
Se vor incinge multe discutii mai spre toamna...dar si acum....te-ai gandit si la alte threaduri?
Ps si eu caut sa fac ceva...

delaoltenia
5th July 2011, 11:09
Pentru moment este suficient.

aLLiin
5th July 2011, 11:13
Ce intern,bre? Daca ar fi competitii extra fotbal mai ales tenis numai pe acolo as sta...