PDA

View Full Version : Reverul cu o mana vs. reverul cu doua maini



hawk
11th March 2005, 12:05
Salutare

Va propun o dezbatere pe tema asta. Care dintre cele doua este mai eficient, elgant, mai simplu de executat? De ce tind noii jucatori sa joace reverul cu doua maini in detrimentul celui cu o mana?

Sunt cateva dintre intrebarile pe care vi le propun pentru dezbatere.

Eu unul, sunt fan al reverului co o mana.

Ady
11th March 2005, 12:15
Jucatorii prefera sa loveasca cu doua maini reverul pt. ca astfel pun forta mai mare in lovitura . Unii lovesc cu doua maini chiar si pe forehand - Santoro - dar jocul lor este lipsit de eleganta si mie cel putin nu imi spune nimic . Totusi reverul cu doua maini este mai dificil de executat (mie imi este imposibil sa bag macar o singura minge in teren cu lovitura asta) .
De remarcat este reverul cu doua maini al lui Rodick la care miscarea corpului seamana farte mult cu cea pe care o fac jucatorii de baseball.
Si mie imi place reverul cu o singura mana si tocmai d-aia imi plac si jucatori cum sunt Federer , Haas , Pavel ...

Cristi
11th March 2005, 15:19
Dupa parerea mea (care sunt departe de a fi un jucator profesionist / antrenor deci pot sa ma insel):

Reverul cu doua maini are avantajul ca poti lovi mai puternic si controlat mingea. In schimb eu zic ca faptul ca lovesti cu ambele maini iti limiteaza 'raza de actiune' (trebuie sa te apropii mai mult), deci e posibil ca pur si simplu sa nu poti ajunge unele mingi. De asemenea, anumite lovituri fine, 'din incheietura' nu pot fi executate cu aceeasi precizie.

Cat despre usurinta de a executa un anumit tip de rever sau altul, sunt convins ca nu e nici o diferenta, e chestie de cum te obisnuiesti. Poate ca un individ ambidextru ar lovi mai usor reverul cu doua maini... dar nu sunt sigur.

Jocul modern, cu predilectie in forta si de pe fundul terenului, permite folosirea cu succes a reverului cu doua maini.

Ady
11th March 2005, 15:59
Din cate stiu eu pt. reverul cu doua maini se face o pregatire speciala inainte de a lovi si de aceea cateodata jucatorii care lovesc cu doua maini pot sa se gaseasca in criza de timp pe parcursul unui punct si astfel chiar sa il piarda ... Poate Dj Klaus ( ca am vazut ca stie) ne explica si noua care-i faza ...

hawk
11th March 2005, 19:19
Reverul cu doua maini iti permite o regularitate mai mare...dar presupune o asezare buna la minge. Nu-ti permite sa faci prea multe artificii. Daca te prinde mingea prea in spate nu mai poti face lovitura cum trebuie.

Reverul cu o mana iti da multa libertate ... poti lovii dintr-o pozitie mai ingesuita, plus ca este o miscare naturala si eleganta. Poti pasa destul de usor...poti masca bine intentia.

DJ Klaus
11th March 2005, 19:40
Cum sa castigati in fata unui jucator care loveste reverul cu 2 maini

Iata cateva ponturi pe care le puteti incerca;
1-loviti in asa fel incat mingea sa sara putin , in special folositi slice-ul. Cand adversarul loveste cu 2 maini iar mingea sare foarte jos atunci va trebui sa se aplece mai mult pentru a intra sub minge fapt ce-i va reduce considerabil balansul loviturii, in plus... va fi nevoit sa-si indoaie genunchii foarte mult ceea ce-l va incomoda riscand sa loveaca in fileu sau fara precizie. Astfel o arma buna impotriva unui astfel de jucator ar fi un slice mai accentuat.

2-Incercati ca loviturile si serviciile sa fie directionate cat mai in lateral pe reverul lui , cat mai aproape de linia laterala a terenului astfel adversarul se va intinde mult mai greu dupa minge decat unul care loveste reverul cu o mana. Daca va incerca totusi sa renunte la lovitura sa obisnuita si sa loveasca doar cu o mana atunci va rezulta o lovitura slaba.

3-O alta tactica ar fi sa loviti cat mai in corpul adversarului. Aceasta lovitura este foarte eficienta cand folositi asa zisul efect "sidespin" sau efect lateral schimband pur si simplu cursul normal al mingii dupa contactul cu solul dar... trebuie sa o directionati ca si cand ati vrea sa i-o dati la mana. Adverarul va crede ca urmeaza o lovitura usoara pentru el dar dupa ce mingea atinge pamantul ,datorita efectului ciudat "sidespin" , aceasta vine in corpul lui inghesuindu-l si... credeti-ma e greu sa lovesti cand mingea vine direct in corpul tau.

4-Daca adversarul face voleul cu 2 maini pe rever (ceea ce este destul de rar printre jucatorii buni) incercati oricare dintre ponturile de mai sus. Mingi joase, cat mai in lateral sau in corp toate sunt la fel de greu de respins.

5-O lovitura scurta executata bine pe rever va fi foarte grea pentru un adversar care nu a invatat cum sa foloseasca reverul cu o mana in astfel de situatii. Problema balansului (rasucirii corpului) pentru jucatorul cu 2 maini pe rever in cazul mingiilor scurte va fi si mai mare cand ,dupa un schimb prelungit de lovituri, incearca sa ajunga scurta trimisa pe rever. Eu va recomand sa folositi scurta pe rever pt ca se dovedeste a fi o lovitura mortala dupa un raliu de lovituri :ok:

cred ca se potriveste aici desi acelasi mesaj e si pe "secretele tenisului"

DJ Klaus
11th March 2005, 19:44
Ei bine ... hai sa vedem ce o sa "pateasca" si cel care loveste reverul cu o mana pentru ca si un astfel de jucator poate fi ....atacat :)

Cel mai bun atac si singurul de altfel impotriva unui jucator ce loveste reverul cu o mana este sa trimiteti o minge cat mai aproape de linia de fund si in acelasi timp si inalta de preferat cu un efect topspin accentuat(evident pe rever). Cea mai buna lovitura pe care adversarul o va putea executa intr-o astfel de situatie va fi... o returnare slaba :) Astfel va permite sa trimiteti o lovitura decisiva urmata de o finalizare la fileu.
Totusi... lovitura de aparare a adversarului in cazul unui astfel de atac este sa loveasca mingea data de voi cand este in urcare si in punctul maxim (atunci cand va fi gata sa coboare) aplicandu-i un efect topspin invers rotatiei mingii .... dar o astfel de lovitura necesita o indemanare foarte mare (cu alte cuvinte... jucatorii experimentati vor reusi o astfel de lovitura). Majoritatea jucatorilor insa nu vor lovi mingea in urcare si impotriva lor cu cat loviti mingea mai adanc in teren cu atat mai bine. Il veti forta astfel sa se retraga cat mai in spatele terenului prea mult insa pt a reusi sa loveasca agresiv.
Daca adversarul da totusi dovada de ceva indemanare si pricepere in a lovi mingea cand aceasta este inca in urcare...atunci incercati-l cu cateva topspin-uri inalte si cat mai aproape de linia de fund in asa fel incat sa fie nevoit sa sara pentru a lovi mingea in urcare. Dar aceasta serie (de toppin-uri) pentru voi poate fi si riscanta insa si pentru adversar.
ATENTIE: Daca loviti prea scurt sau fara efect topspin atunci voi veti fi nevoiti sa faceti fata unui atac din partea adversarului.
Toate principiile enumerate mai sus pot fi aplicate pentru serviciul vostru , daca sunteti capabil sa dati un serviciu bun. Cu un serviciu topspin adanc pentru a face mingea sa sara inalt poate urma o venire la fileu daca va place sa faceti un joc de serviciu-vole. Boris Becker a folosit acesta tactica foarte bine in triumfurile sale de la Wimbledon, Australian Open si US Open.

Astept feed-back-ul vostru daca le-ati incercat si daca dau rezulate cat si ... completari :ok:

la fel ca si precedentul aici fiind vorba de reverul cu o mana

hawk
11th March 2005, 20:00
Am uitat sa precizez ca m-am referit in special la reverul liftat...nu cel slice. Intradevar la reverul slice...mingea are o rotatie inversa iar in momentul impactului cu suprafata de joc ea nu mai sare...si atunci ori intrii sub minge pentru a lovii cu lift ori folosesti tot slice-ul.

Pentru mingiile inalte, pe fundul terenului...in functie de pozitia adversarului in teren fie incerc scurta...fie incerc un lob. Daca el ataca si vine la fileu...atunci incerc sa ridic mingea peste...daca nu ataca si ramane pe linia de fund atunci incerc sa-l aduc la fileu...preluand eu ofensiva.

css2
12th March 2005, 03:41
reverul cu o mina revine.nu este adevarat cine spunea ca cu reverul cu 2 miini ai mai multa putere si control.daca folosesti priza de eastern backand sau extreme eastern backand la reverul cu o mina poti sa lovesti mingea cu f multa forta.la reverul cu o mina incercati in primul rind sa duceti racheta cit se poate de repede la spate bineinteles ajutindu-va de mina stinga.daca folositi reverul cu o mina aveti sanse sa progresati mai repede voleul ,slice ul, scurta si scurta voleu de rever si bineinteles va ajuta si la dublu.mai toti romanii dau reverul cu o mina.andrei pavel pot sa zic ca are poate cel mai bun rever din atp impreuna cu federer si haas.

a_ndrada
12th March 2005, 20:56
pe mine primul meu antrenor m-a invatat sa dau reverul cu doua maini si asa dau si acum desi cel cu o mana iti da o eleganta in plus.fiecare da cum se simte mai bine pt ca eu am vazut pe cineva care s-a straduit f mult sa dea cu o mana dar pur si simplu nu putea si a revenit la cel cu doua maini.depinde si de cum inveti prima oara si cum te simti tu mai bine!

Cristi
12th March 2005, 23:46
Reverul cu o mana necesita mai multa forta in mana si mai ales o incheietura solida. Asta e clar, din propria experienta. Tot din experienta mea de antrenament tenis, antrenorul a incercat sa ma invete sa lovesc cu doua maini (pe vremea aia nu stiam mare lucru despre tenis). Acum, nulitate la tenis cum sunt, lovesc cand cu o mana cand cu doua reverul si mi se pare mai usor cu doua main. Cand lovesc cu o singura mana mi se pare dificil (imi solicita la maxim bratul) si chiar ma intrebam cum s-ar descurca o fata sa loveasca rever cu o singura mana (prietena mea tocmai imi confirma acum ca ea de exemplu nu poate).

hawk
15th March 2005, 15:02
De acord cu a_ndrada ... conteaza foarte mult cum ai invatat sa lovesti reverul. Faza este ca antrenorii tind sa-i invete pe copii...in ultima vreme...direct reverul cu 2 maini.

Ca antrenor iti dai seama dupa cateva sedinte daca respectivul/respectiva poate si are forta necesara executarii reverului cu o mana. In caz contrar se trece la reverul cu 2 maini.

Eu am invatat reverul cu o singura mana...dar asta se intampla cand a_ndrada nu se nascuse. Pe vremea aia nu prea se executa cu 2 maini...poate doar fetele. Pe plan international erau doar cativa jucatori care jucau cu 2 maini...unul dintre ei este Agassi. La moda era Stich, Becker, Sampras, Jim Curier, Ivanisevic...Steffi Graf, Monica Seles, Gabriela Sabatini...ce vremuri...ce meciuri.

DJ Klaus
24th March 2005, 16:18
@Hawk - reverul slice bine stapanit devine arma mortala . Vezi Stefi Graff care nu prea stia sa loveasca reverul decat slice si totusi a fost lidera autoritara. Asa ca nu poti sa vorbesti de reverul cu o mana fara sa vorbesti si de slice.
@tot Hawk :) - tare curios sunt cum lovesti tu scurta cand mingea iti vine inalt la nivelul umarului si cat de scurta poate sa-ti reuseasca scrurta... ca si lobul de fapt. Acestea sunt lovituri foarte greu de executat cand mingea este inalta. Si-ti spun si de ce : Sa zicem ca mingea iti vine pe dreapta (daca esti dreptaci) si sare undeva la nivelul umarului (uneori chiar mai sus) ..ce faci ? Ai 2 variante:
1- Nu te retragi pt a nu pierde teren si a nu-i permite adversarului sa atace decisiv DAR in cazul asta lovesti mingea din urcare si o lovesti fie plat fie liftat (lovitura oricum riscanta) si in cazul asta iti pastrezi sansele la castigarea punctului. Daca tu lovesti scurta ... pun pariu cu tine ca la o astfel de minge din 10 incercari nici una nu-ti va aduce castigarea punctului pt ca este incomod sa lovesti scurta cand vine inalt si fara sa te retragi. Chiar daca ti-ar reusi o lovitura cat de cat scurta ... adversarul tau oricum e pregatit sa vina la fileu daca a dat o minge liftata pe fund.
2- Te retragi 2 pasi pt a avea sufiient spatiu si timp sa -ti pregatesti lovitura . In cazul asta sansele cele mai mari pe care le ai de a avea acces la punct este sa lovesti liftat si cat mai lung (cea mai buna varianta) impiedicand astfel venirea adversarului la fileu si reintrand in punct SAU lovesti slice dar tot lung (nu e cea mai buna varianta) ca sa ai timp sa revii in teren dar mingea nu are putere si ii permiti din nou adversarului sa preia initiativa. Daca lovesti scurta dupa ce te-ai retras ... ai sanse foarte mici sa-ti reuseasca datorita distantei foarte mari dintre tine si fileu. Cel mai bun moment sa pui scurta este atunci cand te afli ori pe linia de fund a terenului (chiar pe linie) sau in interiorul terenului. In nici un caz cand esti mult in spatele terenului si esti in defensiva. La fel si lobul !

Intrebari ? Nelamuriri ? Nici o problema le analizam :ok:

hawk
24th March 2005, 17:18
De acord cu Dj Klaus...dar lucrurile mai depind si de situatia din teren...de adversar...de viteza mingiei. In proportie de 85% are dreptate.
Si eu lovesc mai bine reverul slice decat cel liftat.

DJ Klaus
7th April 2005, 07:35
Si eu lovesc mai bine reverul slice decat cel liftat.
De aia te-ai accidentat ? :drak:

hawk
7th April 2005, 13:10
de accidentat m-am accidentat...culmea...la basket :headbang:

Sharkie
2nd July 2005, 15:36
Eu lovesc reverul cu 2 maini.Asa am invatat de la inceput.Am incercat o singura data sa dau cu o mana si de-abia am nimerit mingea.Mi se pare aiurea cu o mana,pt. ca am invatat cu 2.

enache biz
2nd July 2005, 23:06
la reverul cu 2 maini daca vrei sa dai lung trb sa te intorci mai mult ceea ce la cel cu o singur mana nu prea trb sa te intorci ... cat despre ce zicea klaus despre atacarea cu pe reverul cu 2 mani cu slice ai 2 varitante ori dai si u la fel ori faci miscarea scurta ... eu ma simt mai bine cand lovesc reverul cu 2 mani , asa am invatzat cand eram mic :)

rox
7th July 2005, 16:45
si eu am invatat reverul cu 2 maini. cand am incercat cu o mana a iesit dezastru... din ce am vazut pe la jucatorii adevarati reverul cu o mana e preferat pentru ca se pot face mai multe.

Ady
7th July 2005, 17:02
Eu ma incurc in maini si cand incerc sa schimb priza de pe forehand pe rever , daca incerc sa lovesc cu doua maini :P ... tocmai de asta am renuntat sa mai incerc si lovesc cu o mana :)

Ps Bine ai venit pe OLS Rox :ok:

DJ Klaus
25th September 2007, 06:50
Pt toti cei interesati de acest subiect... cititi mai intai aici ca s-au spus multe. Subiectul este mult mai larg si este departe de a fi epuizat.
L-am scos de la naftalina !:)

radu_bichir
29th January 2008, 17:48
As vrea sa va solicit o parere in cazul acesta: mie de exemplu exemplu imi place sa lovesc reverul slice si voleurile de rever cu o singura mana, dar loviturile liftate si practic reverul de baza cu doua maini.

Credeti ca e o practica gresita sa combin in acest fel loviturile de rever ?

Lucian86
29th January 2008, 18:20
As vrea sa va solicit o parere in cazul acesta: mie de exemplu exemplu imi place sa lovesc reverul slice si voleurile de rever cu o singura mana, dar loviturile liftate si practic reverul de baza cu doua maini.

Credeti ca e o practica gresita sa combin in acest fel loviturile de rever ?

Cred ca asa procedeaza majoritatea jucatorilor de rever cu 2 maini.

Parerea mea este ca folosirea unuia dintre cele 2 tipuri de reveruri vine in primul rand din instictul fiecaruia. Eu oricat as incerca, nu as reusi sa lovesc cu 2 maini, nici macar lovituri usoare:headbang:

cristea
30th January 2008, 18:42
eu din contra , asa cum spune radu_bichir procedez si eu . Reverul slice si voleul pe backhand cu o mana . Daca incerc sa dau rever in forta cu o mana ( ma refer aici la cel liftat gen federer,sampras etc nu cum dau mosii porcaria aia de rever plat cu o mana care nici macar slice nu e) mingea se duce aiurea rau de tot, oro o dau in fileu ,ori o pun pe gard.
Am impresia ca acest tip de rever cu o singura mana impune o oarecare finete a lovituii si mai ales o miscare a mainii foarte buna din incheietura.

DJ Klaus
30th January 2008, 20:40
Pai e cam greu sa lovesti slice sau voleu cu 2 maini . Doar Santoro am vazut ca mai loveste slice cu 2 dar oricum ai mai multa libertate de miscare cu o mana plus ca balansul loviturii ti-l reglezi cu ajutorul mainii stangi (pt dreptaci) care se duce in spate in timp ce mana dreapta ce loveste se duce in fata.

Nu e chiar greu sa dai rever liftat cu o mana. Singura diferenta e ca in momentul impactului cu mingea in loc sa tii si mana stanga pe racheta o eliberezi si o duci in spate. Din moment ce lovesti rever cu 2 maini poti lovi si cu o mana. Trebuie doar exercitiu.

Lucian86
30th January 2008, 21:25
Din moment ce lovesti rever cu 2 maini poti lovi si cu o mana. Trebuie doar exercitiu.

Eu am un amic care dupa 9 ani de tenis si de rever cu 2 maini, a trecut recent cu succes la reverul cu o mana.
Intradevar, sa treci de la reverul cu 2 maini la cel cu o mana este posibil; aprope imposibil as spune ca este trecerea de la o mana la doua. Cum spuneam inainte,desi am un rever cu o mana destul de bun (uneori lovesc chiar mai bine decat cu dreapta) cu 2 maini nu reusesc sa dau nici forta si nici precizie, nici macar la loviturile usoare.

Cred ca reverul cu o mana este cel mai natural. Cred ca majoritatea jucatorilor au aceasta tendinta naturala de a lovi cu o mana. Motivul pentru care majoritatea lovesc cu 2 maini, este acelasi pentru care stangacii scriu cu mana dreapta. Cred ca In cluburile de tenis se prefera reverul cu 2 maini incat este o lovitura mai sigura si cu o precizie mai buna.

ValiS
6th February 2008, 14:52
Eu nu joc tenis decat de sase ani, si am inceput sa-l practic, deoarece nu mai puteam juca forbal. Tenisul l-am inceput jucand cu peretele, si cu un manual scris de Ilie Nastase, si cerd Eugen Cristea. Nu prea am putut face ce scria acolo, dar fiin bun la fizica al luat-o logic cu impactul mingii cu racheta. Pentru rever, mi-am propus sa lovesc mingea cu o mana pentru ca este elegant, si am si incheietura puternica. Mingea o lovesc in general cand este in planul umarului sau putin mai inainte, si-mi corectez directia din incheietura. Daca mingea imi vine sus, plec cu racheta de jos. Cu racheta incep lovirea numai dupa ce am dus-o in spate. Daca mingea imi vine pe la nivelul soldului, atunci cu racheta plec de sus. Daca mingea vine mai jos, ori flexez din genunci, lovesc liftat in timp ce-mi ridic corpul. In aceasta untima situatie mai incerc slice-ul, dar mie nu-mi prea place aceasta lovitura. Am observat ca impingand umarul drept in fata pot masca foarte bine directia in care vreau sa trimit mingea. Eu joc tenis din placere dar imi place foarte mult si eleganta miscarilor. Sper ca nu v-am plictisit. Pe curand

Optimistul
1st April 2008, 23:54
Spooq respecta ceilalti forumisti .

Optimistul
9th April 2008, 13:17
Am citi ca un antrenor din federatia franceza de tenis ar fi sugerat reverul cu o mana in toate scoliile si academiile franceze de tenis .
Eu consider ca e o masura abuziva tinand cont de faptul ca fiecare copil vine cu un alt cod genetic si nu se poate prestabili nimic ...
Din punctul meu de vedere , as sugera reverul cu 2 maini si daca copilul este extrem de dreptaci sau extrem de stangaci si astfel nu prea se coordoneaza cele 2 maini , ramane ultima optiune ,reverul cu o mana .
Nu stiu daca s-a mai discutat pe aici despre avantajele si dezavantajele celor 2 tipuri de revere dar daca exista interes din partea forumistilor putem intra in detalii ...

Optimistul
10th April 2008, 23:22
Avantaje :

1. Se reusesc crosurile super-scurte datorita mobilitatii articulatiei pumnului.
2. Avantajeaza jocul de fileu , dovada ca cei mai buni jucatori de fileu din tenisul modern , Edberg si Sampras, au fost jucatori de rever cu o singura mana .
3. Se reuseste ,daca se foloseste o tehnica corecta , o mascare mult mai buna a directiei mingii.


Dezavantaje :

1. Necesita o tehnica si o asezare f. bune pt. ca lovitura sa fie eficace .
2. Pentru mingiile inalte lovitura este neeficace ,dovada ca Federer nu prea reuseste sa castige in fata lui Nadal pe FH acestuia superliftat pe zgura ,suprafata unde mingea sare f. mult .
3. Necesita o recuperare mai elaborioasa .

sp00q
11th April 2008, 22:51
Inițial am lovit reverul cu o mână. După ce am început să iau lecții de tenis cu un antrenor însă, am învățat și folosit reverul cu două mâni. Recent am revenit la reverul cu o mână pentru o zi și mingile imi intrau mult mai bine. Dar și mult mai încet, ce-i drept. Un argument pe care eu l-am auzit des în favoarea reverului cu o mână este că ar fi mai "elegant". Dar eleganța nu mă încălzește cu nimic. Vreau să rănesc oameni cu reverul meu. :drak: Deocamdată nu sunt decis. Dar pe zgură cel puțin sunt clar pentru reverul cu două mâini.

Optimistul
11th April 2008, 23:34
Avantaje :

1. Se poate lovi mingea cu forta de la diferite inaltimi
2. Se blocheaza bine mingea la retur
3. Nu necesita o asezare exceptionala pt. ca lovitura sa reuseasca
4. Procesul de invatare este mai redus si se poate pune in aplicare lovitura de la o varsta mica chiar in concursuri - juniorului "ii cade" mai greu mana .



Dezavantaje :

1. Jucatorii de fileu nu pot excela la plasa comparativ cu cei cu o singura mana
2. Se poate citi mai usor directia mingii
3. Nu se reusesc crosurile super-scurte datorita lipsei mobilitatii ambelor maini

sp00q
14th April 2008, 20:29
Optimistule, aș vrea să știu de unde ai lista asta cu avantaje și dezavantaje. Să nu crezi că vreau să mă iau de tine aiurea sau ceva de genu'... Știu că am avut dispute in trecut :D : tu mi-ai șters postări, eu m-am legat de stilul tău. Da' nah... Uneroi se mai încinge atmosfera. :D

Foarte serios acum, de unde ai scos lista? Pentru că eu cel puțin văd două lucruri care sunt exact pe dos când joc: îmi vine greu să lovesc cu două mâini la mingile care sar sus și îmi ies mai bine crossurile (bine, asta și poate pt. că sunt varză la reverul cu o mână).

Lucian86
14th April 2008, 20:48
Am citi ca un antrenor din federatia franceza de tenis ar fi sugerat reverul cu o mana in toate scoliile si academiile franceze de tenis .

Mi se pare o prostie....Reverul cu 2 maini este in plan general o lovitura mai eficienta decat cel cu o mana

Mi se par corecte avantajele si dezavantajele pe care le-a scris Optimistul, cu mentiunea ca unele puncte nu sunt absolute (de exemplu Gasquet loveste excelent mingile inalte cu reverul sau cu o mana; in principiu insa asa este: mingile inalte sunt greu de lovit cu aceasta lovitura iar eu sunt printre aceia ce au mari dificultati; folosesc mereu slice-ul la astfel de lovituri:) )

Optimistul
14th April 2008, 22:10
Optimistule, aș vrea să știu de unde ai lista asta cu avantaje și dezavantaje. Să nu crezi că vreau să mă iau de tine aiurea sau ceva de genu'... Știu că am avut dispute in trecut :D : tu mi-ai șters postări, eu m-am legat de stilul tău. Da' nah... Uneroi se mai încinge atmosfera. :D

Foarte serios acum, de unde ai scos lista? Pentru că eu cel puțin văd două lucruri care sunt exact pe dos când joc: îmi vine greu să lovesc cu două mâini la mingile care sar sus și îmi ies mai bine crossurile (bine, asta și poate pt. că sunt varză la reverul cu o mână).
Chiar ma bucur Spooq-ule ca imi pui aceste intrebari ...
Lista nu este luata de pe vreun site, ci pur si simplu din experienta pe care o am cu copii mei care fac performanta (unul loveste reverul cu o mana , celalalt cu doua ) si din ce am invatat si eu de peste tot .
Lovesti greu mingiile de sus pt. ca ai priza prea deschisa si preferi crosurile pt. ca nu intorci umarul suficient .

Mi se pare o prostie....Reverul cu 2 maini este in plan general o lovitura mai eficienta decat cel cu o mana

Mi se par corecte avantajele si dezavantajele pe care le-a scris Optimistul, cu mentiunea ca unele puncte nu sunt absolute (de exemplu Gasquet loveste excelent mingile inalte cu reverul sau cu o mana; in principiu insa asa este: mingile inalte sunt greu de lovit cu aceasta lovitura iar eu sunt printre aceia ce au mari dificultati; folosesc mereu slice-ul la astfel de lovituri:) )

Eu sunt fan al reverului cu 2 maini .
Poti sa lovesti bine si mingiile inalte la reverul cu o mana dar lovitura nu este asa de eficace - daca Nadal era dreptaci n-ar fi reusit sa-l bata pe Federer pe zgura tocmai acestui fapt .