PDA

View Full Version : Grand Prix 2011-2012



SimonaB
27th June 2011, 14:13
A aparut lista cu patinatorii care vor participa la Grand-Prix-urile din acest sezon:
http://www.isu.org/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,4844-136494-137802-nav-list,00.html
Cel mai interesant mi se pare TEB-ul. Voi ce parere aveti?

JoannaStrange
27th June 2011, 14:18
Calendar Grand Prix 2011-2012:

2011 Skate America-Ontario,California:
October 21, 2011-October 23, 2011

2011 Skate Canada International-Mississauga,Ontario:
October 27, 2011-October 30, 2011

2011 Cup of China-Beijing,China:
November 4, 2011-November 6, 2011

2011 NHK Trophy-Sapporo,Japan:
November 11, 2011-November 13, 2011

2011 Trophée Eric Bompard-Paris,France:
November 18, 2011-November 20, 2011

2011 Cup of Russia-Moscow, Russia:
November 25, 2011-November 27, 2011

2011-2012 Grand Prix Final-Quebec City, Canada:
December 8, 2011-December 11, 2011

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/260575_10150222125521143_302080336142_7630100_9204 72_n.jpg

SimonaB
27th June 2011, 14:36
:)) Se pare ca am deschis amandoua thread. Poate ne salveaza vreun administrator si-l sterge pe al meu.:D Oana, posteaza si listele de la celelate probe daca poti. :ok:

JoannaStrange
27th June 2011, 14:44
Nuuu,tu ai fost prima.Vina e a mea,nu am fost atenta (frate-miu se catara pe mine).Ii trimit Adelinei un msg sa inchida threadul meu.

JoannaStrange
27th June 2011, 14:50
Asa e,TEB va fi cel mai palpitant.De abia astept sa inceapa,toate merita vazute:D.

emiii03
27th June 2011, 15:07
ce cauta acolo Evan? revine? de cand?

SimonaB
27th June 2011, 15:11
ce cauta acolo Evan? revine? de cand?

Iti raspund aici ca se pare ca acel thread va fi inchis.
Nu se stie, pur si simplu apare, sa vedem daca va aparea efectiv sau va fi inlocuit cu altcineva.

SimonaB
27th June 2011, 15:38
Postez listele ca sa fie mai usor de urmarit. :ok:

http://i53.tinypic.com/2hd1g2d.jpg
http://i54.tinypic.com/2j61rtj.jpg
http://i54.tinypic.com/2e3oaog.jpg
http://i56.tinypic.com/10d7ckz.jpg

Tracoromana
27th June 2011, 17:50
A aparut lista cu patinatorii care vor participa la Grand-Prix-urile din acest sezon:
http://www.isu.org/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,4844-136494-137802-nav-list,00.html
Cel mai interesant mi se pare TEB-ul. Voi ce parere aveti?

In primul rând sunt sigura ca listele vor suferi multe modificari pana la competitii.

In al 2-lea rând remarc absenta la GP a lui Miki, Yu-na, Plushenko, dar si a cuplului Samuelson/Bates, ceea ce inseamna ca exista ceva semne de despartire.

In liste apar destul de multi cu o singura participare, invitati fara sanse de calificare la GPF.

Mi-am notat pe cei care apar cu 2 participari si acestia sunt:

MEN
CAN : Patrick CHAN , Kevin REYNOLDS, Andrei ROGOZINE
CZE : Tomas VERNER, Michal BREZINA
ESP : Javier FERNANDEZ
FRA : Florent AMODIO, Brian JOUBERT,
ITA : Samuel CONTESTI
JPN : Takahiko KOZUKA, Daisuke TAKAHASHI , Nobunari ODA , Yuzuru HANYU,
RUS : Artur GACHINSKI,
USA : Evan LYSACEK, Jeremy ABBOTT, Adam RIPPON, Brandon MROZ, Richard DORNBUSH

LADIES
CAN : Cynthia PHANEUF, Amelie LACOSTE
FIN : Laura LEPISTÖ, Kiira KORPI
GER : Sarah HECKEN
GEO : Elene GEDEVANISHVILI
ITA : Carolina KOSTNER, Valentina MARCHEI
JPN : Mao ASADA , Haruka IMAI, Akiko SUZUKI, Kanako MURAKAMI
RUS : Alena LEONOVA , Ksenia MAKAROVA, Elizaveta TUKTAMISHEVA, Adelina SOTNIKOVA
USA : Alissa CZISNY, Rachael FLATT, Mirai NAGASU, Christina GAO, Ashley WAGNER, Agnes ZAWADZKI,

PAIRS
CAN : Kirsten MOORE‐TOWERS /Dylan MOSCOVITCH, Meagan DUHAMEL /Eric RADFORD
CHN : Qing PANG /Jian TONG , Dan ZHANG /Hao ZHANG
GER : Aliona SAVCHENKO /Robin SZOLKOWY, Maylin HAUSCH /Daniel WENDE
ITA : Stefania BERTON /Ondrej HOTAREK
RUS : Tatiana VOLOSOZHAR /Maxim TRANKOV, Yuko KAVAGUTI /Alexander SMIRNOV, Vera BAZAROVA /Yuri LARIONOV, Lubov ILIUSHECHKINA /Nodari MAISURADZE
USA : Amanda EVORA /Mark LADWIG

DANCE
CAN : Tessa VIRTUE /Scott MOIR, Kaitlyn WEAVER /Andrew POJE
FRA : Nathalie PECHALAT /Fabian BOURZAT, Pernelle CARRON /Lloyd JONES
GER : Nelli ZHIGANSHINA /Alexander GAZSI
ITA : Anna CAPPELLINI /Luca LANOTTE ,
RUS : Ekaterina BOBROVA /Dmitri SOLOVIEV, Elena ILINYKH /Nikita KATSALAPOV, Ksenia MONKO /Kirill KHALIAVIN, , Ekaterina RIAZANOVA /Ilia TKACHENKO
USA : Meryl DAVIS /Charlie WHITE, Maia SHIBUTANI /Alex SHIBUTANI

Sunt unii care apar cu 3 participari: Michal BREZINA, Carolina KOSTNER, Aliona SAVCHENKO /Robin SZOLKOWY, Yuko KAVAGUTI /Alexander SMIRNOV, Nathalie PECHALAT /Fabian BOURZAT.
Nu cred ca-i in regula, nu ? :confused:

SimonaB
27th June 2011, 17:54
In al 2-lea rând remarc absenta la GP a lui Miki, Yu-na, Plushenko, dar si a cuplului Samuelson/Bates, ceea ce inseamna ca exista ceva semne de despartire.

Sunt unii care apar cu 3 participari: Michal BREZINA, Carolina KOSTNER, Aliona SAVCHENKO /Robin SZOLKOWY, Yuko KAVAGUTI /Alexander SMIRNOV, Nathalie PECHALAT /Fabian BOURZAT.
Nu cred ca-i in regula, nu ? :confused:

Yu-Na si Miki se pare ca nu vor participa iar Plushy este probabil TBD-ul de la COR.
Incepand cu acest sezon patinatorii pot participa la 3 competitii si pe urma aleg doua dintre ele pentru scorul final. Asa se asigura ca au sanse sa ajunga in finala in cazul in care rateaza la una din ele.

ice_girl
27th June 2011, 19:32
Eu una sper sa nu revina Lysacek:D:evil:, mi se pare f ciudat sa aud ca e pe lista de Grand Prix mai ales ca acum aproximativ o luna am citit un interviu in care declara ca nu are de gand sa revina in competitii :confused:( sau probabil cand a aflat ca revine Plushenko s-a gandit mai bine si vrea sa reediteze duelul de la JO:D)

SimonaB
27th June 2011, 21:12
Eu una sper sa nu revina Lysacek:D:evil:, mi se pare f ciudat sa aud ca e pe lista de Grand Prix mai ales ca acum aproximativ o luna am citit un interviu in care declara ca nu are de gand sa revina in competitii :confused:( sau probabil cand a aflat ca revine Plushenko s-a gandit mai bine si vrea sa reediteze duelul de la JO:D)

Desi nu e printre favoritii mei mi-ar placea sa continue si sa reediteze duelul de la JO:D, dar evident doar daca isi doreste el, nu sa fie obligat de Federatie sau de mai stiu eu cine.:(
Cred ca daca pana la urma nu apare si e inlocuit de altcineva, Plushy va boli de ciuda, e in stare sa se duca pana in America sa il aduca de guler la Mondiale.:happy:))

whisper
27th June 2011, 23:08
Buna! Multam de informatii fetelor! De abia astept sa inceapa sezonul! /hello

Joanna m-a rugat sa inchid threadul ei..dar am ales sa le combin :P

JoannaStrange
27th June 2011, 23:20
Multumesc Adelina!O idee foarte buna!:floricica:
Imi cer scuze tuturor pentru neatentie!:)

Tracoromana
28th June 2011, 13:52
Desi nu e printre favoritii mei mi-ar placea sa continue si sa reediteze duelul de la JO:D, dar evident doar daca isi doreste el, nu sa fie obligat de Federatie sau de mai stiu eu cine.:(
Cred ca daca pana la urma nu apare si e inlocuit de altcineva, Plushy va boli de ciuda, e in stare sa se duca pana in America sa il aduca de guler la Mondiale.:happy:))

Si eu m-as bucura sa revina Lyscek, mie imi place, dar duelul n-a fost intre ei 2, a fost intre vechiul si noul sistem, la care Plushy nu s-a adaptat si cred ca nici nu se va adapta daca ramane cu actulul staf a lui Mishin; din pacate aici va pierde si Gacinski; si mie nu imi e de Gacinski ca nu prea imi place, ci imi pare rau de Liza Tuctamisheva. Fetita e foarte draguta si talentata, dar programele ei nu mi-au placut.
Si revenind la duel, daca Chan isi mentine forma, asta e duelul lui Plushi.

SimonaB
28th June 2011, 14:07
Si eu m-as bucura sa revina Lyscek, mie imi place, dar duelul n-a fost intre ei 2, a fost intre vechiul si noul sistem, la care Plushy nu s-a adaptat si cred ca nici nu se va adapta daca ramane cu actulul staf a lui Mishin; din pacate aici va pierde si Gacinski; si mie nu imi e de Gacinski ca nu prea imi place, ci imi pare rau de Liza Tuctamisheva. Fetita e foarte draguta si talentata, dar programele ei nu mi-au placut.
Si revenind la duel, daca Chan isi mentine forma, asta e duelul lui Plushi.

Liza a avut programe bune, nu se pot compara cu programele lui Artur. Nu e vorba ca mi-au placut sau nu, dar din punctul meu de vedere chiar au fost niste programe moderne, ca dovada a si avut rezultate pe masura. :)
Lysacek daca revine va reveni din pacate cu toata armata de propagandisti de serviciu care iar vor arunca cu laturi in Chan, Kozuka, Plushy si cine le mai iese in cale, cred ca asta este singurul motiv pentru care mi-as dori mai degraba sa nu apara. :(
In ceea ce priveste duelurile, patinajul e un sport imprevizibil, nu as putea sa zic de acum cine se va duela cu cine. :confused:

Tracoromana
28th June 2011, 14:45
recunosc, nu am urmarit problema asta cu propaganda, dar din ce am citit nu am ramas cu o impresie negtiva despre lyscek, dimpotriva mi s-a parut ca si-a vasut de treaba.

Si revenind din nou la duel, am specificat ''daca Chan isi mentine forma''.

ice_girl
28th June 2011, 14:47
Se pare ca este adevarata vestea ca Lysacek revine:(, chiar daca mie nu-mi place de el sunt sigura ca vom avea parte de un sezon f interesant, plin de dueluri si probabil vo avea parte si de castigatori surpriza:D
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=ru&tl=en&u=http://www.sports.ru/others/figure-skating/106474840.html&usg=ALkJrhju7D-JpioqJ9hsalhtigoVKoZcPw

SimonaB
28th June 2011, 15:16
recunosc, nu am urmarit problema asta cu propaganda, dar din ce am citit nu am ramas cu o impresie negtiva despre lyscek, dimpotriva mi s-a parut ca si-a vasut de treaba.

Si revenind din nou la duel, am specificat ''daca Chan isi mentine forma''.

Lysacek chiar si-a vazut de treaba, mi-a fost mila de el cum a fost tratat ca un papitoi dupa Olimpiada de presa din propria tara. :( Dar nici nu vreau sa imi mai amintesc, abia ce mi-a trecut greata intre timp!!!:))
Eu cred ca Chan isi va mentine forma, sa nu se intample Doamne fereste vreo accidentare sau ceva. Sper ca si Kozuka sa se prezinte foarte bine, eu de obicei ii iau pe cei doi la pachet, nu il pot favoriza pe unul in detrimentul celuilalt.:D:groggy:
Plushy trebuie sa ia niste decizii importante de care depinde viitorul lui in competitii daca vrea sa participe la vreun duel, o sa mai detaliez eu la vremea potrivita. :mda::angry:
Vor fi bineinteles si concurenti surpriza, pe care nu i-as putea numi deocamdata. :confused:


Se pare ca este adevarata vestea ca Lysacek revine:(, chiar daca mie nu-mi place de el sunt sigura ca vom avea parte de un sezon f interesant, plin de dueluri si probabil vo avea parte si de castigatori surpriza:D
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=ru&tl=en&u=http://www.sports.ru/others/figure-skating/106474840.html&usg=ALkJrhju7D-JpioqJ9hsalhtigoVKoZcPw

Evan a zis intr-un interviu ca va lua o decizie finala spre sfarsitul verii dar ca in principiu isi doreste foarte mult sa concureze indiferent de rezultat. Probabil ca si lui ii e greu sa se regaseasca in afara competitiilor. :(

mikeyy
28th June 2011, 17:58
Si Nastia Liukin trebuie sa dea un raspuns oficial pana in toamna. Probabil se vor decide amandoi in acelasi timp. Oricum, slabe sanse ca ea sa revina.....nu are timpul necesar.
Nici in revenirea lui nu prea cred. Chiar daca pana la urma se intoarce, nu cred ca va mai prinde forma din 2009-2010.

nevruta
29th June 2011, 22:20
E ciudat ca nu apare Yu-na. Daca pe Plusenko e posibil sa il vedem ulterior pe liste, in locul rezervat pentru Rusia, Korea vad ca nu apare niciunde; nici macar Min Jeong Kwak. S-or fi suparat atat de tare ca nu a participat sezonul trecut incat acum nu o mai primesc in competitie? :)

Cromatic
29th June 2011, 23:06
In al 2-lea rând remarc absenta la GP a lui Miki, Yu-na

Pai Miki si Yuna nu au anuntat deja in mod oficial ca nu vor participa la GP in sezonul viitor? Eu asa imi amintesc.


Incepand cu acest sezon patinatorii pot participa la 3 competitii si pe urma aleg doua dintre ele pentru scorul final. Asa se asigura ca au sanse sa ajunga in finala in cazul in care rateaza la una din ele.


Din cate stiu, noua regula - de fapt repunerea pe tapet a unei reguli mai vechi - este valabila numai pentru primii sase clasati de la ultimele mondiale pentru baieti si fete si probabil primii cinci pentru perechi si dansatori. Rezultatul de la unul din cele trei GP-uri nu va fi luat in considerare pentru calificarea in finala de GP, iar cei care opteaza pentru trei GP-uri trebuie sa anunte ISU pana la o data limita, si inainte de inceperea seriei, care din cele trei nu vor sa li se ia in considerare pentru calificarea in finala.

Cat despre masina de propaganda a lui Lysacek, sunt convinsa ca ar fi contracarata cu brio de masina similara a lui Plushenko in frunte cu nevestica, in timp ce Mishin ar vedea dusmani peste tot, dusmani care il saboteaza si din interior si din exterior in cadrul unei conspiratii de-a dreptul galactice.

Dar de ce vrea Lysacek sa revina si de ce vrea Plushenko sa se intoarca depaseste puterea mea de intelegere, de ce sa vrea niste campioni olimpici sa fie mai putin decat au fost? Exceptand cazul in care doresc cu ardoare sa-si serveasca patria pana la ultima suflare.:))


si mie nu imi e de Gacinski ca nu prea imi place


Atata timp cat Gachinski imi lasa impresia ca ceea ce face pe gheata nu inseamna mare lucru pentru el, imi rezerv dreptul sa nu insemne mare lucru nici pentru mine.

SimonaB
30th June 2011, 09:48
Cat despre masina de propaganda a lui Lysacek, sunt convinsa ca ar fi contracarata cu brio de masina similara a lui Plushenko in frunte cu nevestica, in timp ce Mishin ar vedea dusmani peste tot, dusmani care il saboteaza si din interior si din exterior in cadrul unei conspiratii de-a dreptul galactice.


Eu nu stiam ca nevasta lui Plushenko e comentator TV, sau scrie pe bloguri. Plus ca ea se exprima in rusa, cata lume are acces la ce spune sau o baga cu adevarat in seama? In ceea ce il priveste pe Mishin desi noi radem de el, ca sa ne mai descretim fruntile, omul de fapt nu e atat de nebun, a avut de-a face cu ceva intamplari care i-au accentuat paranoia.

SimonaB
30th June 2011, 10:27
Din cate stiu, noua regula - de fapt repunerea pe tapet a unei reguli mai vechi - este valabila numai pentru primii sase clasati de la ultimele mondiale pentru baieti si fete si probabil primii cinci pentru perechi si dansatori. Rezultatul de la unul din cele trei GP-uri nu va fi luat in considerare pentru calificarea in finala de GP, iar cei care opteaza pentru trei GP-uri trebuie sa anunte ISU pana la o data limita, si inainte de inceperea seriei, care din cele trei nu vor sa li se ia in considerare pentru calificarea in finala.


Eu intelesesem ca nu va fi ca alta data cand trebuia anuntat din timp pe care vrei sa le ia in considerare ci se vor pune la socoteala automat cele mai bune rezultate.:confused: Sunt complez confuzata!!:))

Cromatic
30th June 2011, 17:14
Eu intelesesem ca nu va fi ca alta data cand trebuia anuntat din timp pe care vrei sa le ia in considerare ci se vor pune la socoteala automat cele mai bune rezultate.:confused: Sunt complez confuzata!!:))

S-ar putea sa ai dreptate, iar eu sa fi tras concluzii pripite.

In orice caz, acest material spune ca doar 29% dintre patinatorii care au dreptul sa participe la trei GP-uri doresc sa profite de aceasta posibilitate, prin urmare ISU inregistreaza deocamdata un succes partial cu noua masura care se pare ca a fost luata pentru a creste calitatea concursurilor de GP avand in vedere interesul sporit din ultimul timp fata de trasmisiile TV ale evenimentelor de patinaj.

For the first time, the European Broadcasting Union has signed a deal with the ISU, Dore said, and will bring figure skating to 26 countries in Europe. Japanese networks also appear keen. And earlier this month, CBC signed a five-year deal to cover figure skating, including the Grand Prix Final, all of the Grand Prix events, junior and senior world championships and the Four Continents Championships.


http://www.theglobeandmail.com/sports/more-sports/evan-lysacek-sets-stage-for-showdown-with-patrick-chan/article2077799/

Sa intelegem din asta ca si Eurosportul va transmite GP-urile si 4CC?

Miruna1990
30th June 2011, 19:21
Ar fi super sa transmita Eurosportul Gp-ul si 4CC! In sezonul 2008-2009 au transmis GP-urile, 4CC(partial) si chiar campionatul mondial de juniori si sperasem ca va deveni un obicei, dar nu s-a intamplat.
Legat de revenirea lui Evan eu sunt Toma necredinciosul, pana nu vad nu cred. Nu vad ce sanse are fara 4T in fata lui Chan si a lui Kozuka sa fiu sincera. Are mai multe de pierdut decat de castigat daca revine. Asa cum sunt sigura ca Plushenko nu va reveni in competitii, in ciuda tam-tamului care se face.
Abia astept sa vad ce vor face Adelina si Liza, am vazut ca Adelina va participa la unul dintre GP impotriva lui Mao! Abia astept sa ii vad programele Laurei Lepisto si sa vad ce punctaje va primi comparativ cu Kiira. Ma bucur sa o vad pe Caro participand in continuare, cine stie, poate va continua sa patineze constant si o vedem campioana mondiala(nu imi pierd speranta pana nu se retrage; stiu ca multa lume nu o suporta insa mie mi se pare ca au fost de-a lungul timpului campioane mondiale ce nu aveau nici jumatate din talentul ei -Kimmie Meissner- si as vrea sa o vad terminandu-si cariera cu un aur mondial. Pana nu devin eligibile micutele rusoaice, ca dupa tare imi e ca nici campioana europeana nu va mai fi)
La dans sper ca cineva sa ii invinga pe Davis/White! Oricine!

irinaidu
30th June 2011, 20:01
Cat despre masina de propaganda a lui Lysacek, sunt convinsa ca ar fi contracarata cu brio de masina similara a lui Plushenko in frunte cu nevestica, in timp ce Mishin ar vedea dusmani peste tot, dusmani care il saboteaza si din interior si din exterior in cadrul unei conspiratii de-a dreptul galactice.

Dar de ce vrea Lysacek sa revina si de ce vrea Plushenko sa se intoarca depaseste puterea mea de intelegere, de ce sa vrea niste campioni olimpici sa fie mai putin decat au fost? Exceptand cazul in care doresc cu ardoare sa-si serveasca patria pana la ultima suflare.:))


:yes: mortale paragrafele astea. m-am amuzat copios si cam tot asa gandesc si eu.


in afara de asta. what, deja barfim grand prixurile? cand a trecut vremea?
evan vrea sa revina??? :rolleyes:
intoarcerea lui plushy si evan mi-ar putea provoca placere doar daca cumva s-ar lua la bataie cu chan si toti trei si-ar petrece sezonul urmator taindu-se in sabii undeva departe de ochii mei :drak:

plus, eu cat naiba am lipsit de aici? ca nu mai recunosc lumea, sau cel putin nu recunosc numele de scena :D nevruta, cromatic si nu sunt sigura nici daca cu JoannaStrange ma stiu deja ( cu toate ca pe ea am vazut-o si pe literatura ). in caz ca de fapt m-a lasat memoria, fiti intelegatoare, am avut o luna grea :)

si salutare tuturor !

Tracoromana
30th June 2011, 20:58
in afara de asta. what, deja barfim grand prixurile? cand a trecut vremea?
evan vrea sa revina??? :rolleyes:

intoarcerea lui plushy si evan mi-ar putea provoca placere doar daca cumva s-ar lua la bataie cu chan si toti trei si-ar petrece sezonul urmator taindu-se in sabii undeva departe de ochii mei :drak:

si salutare tuturor !

irina, ce surprisa placuta.

n-ai nici o sansa sa nu-i vesi, - cel putin pe chan- dar poti sa te concentresi pe patintorii japonesi. nu continui, am probleme cu tastatura.

irinaidu
30th June 2011, 21:05
tocmai vroiam sa-ti zic ca tastezi s in loc de z dar pare-se ca deja stii. :D
clar o sa incerc sa ma concentrez in alte parti .

Tracoromana
30th June 2011, 21:13
avem câteva comentarii depre gp si pe threadul ''modificari le regulamentului''

edit: irina, tastes si eu ce pot...mai fac copy-paste...

SimonaB
1st July 2011, 09:37
in afara de asta. what, deja barfim grand prixurile? cand a trecut vremea?
evan vrea sa revina??? :rolleyes:
intoarcerea lui plushy si evan mi-ar putea provoca placere doar daca cumva s-ar lua la bataie cu chan si toti trei si-ar petrece sezonul urmator taindu-se in sabii undeva departe de ochii mei :drak:

Plushy colectioneaza sabii asa ca poate veni el cu materialul de acasa in caz ca ceilalti doi nu au. :drak: Desi el cu Chan sunt cu kung-fu, chestii din astea, s-ar putea sa prefere pumni si picioare. :happy Lasa-le un mesaj pe site, poate organizeaza ceva inaintea concursurilor de patinaj si scapi macar de unul, doi din ei. :sneaky::)):evil:

ice_girl
1st July 2011, 12:12
Ar fi super sa transmita Eurosportul Gp-ul si 4CC! In sezonul 2008-2009 au transmis GP-urile, 4CC(partial) si chiar campionatul mondial de juniori si sperasem ca va deveni un obicei, dar nu s-a intamplat.
Ma bucur sa o vad pe Caro participand in continuare, cine stie, poate va continua sa patineze constant si o vedem campioana mondiala(nu imi pierd speranta pana nu se retrage; stiu ca multa lume nu o suporta insa mie mi se pare ca au fost de-a lungul timpului campioane mondiale ce nu aveau nici jumatate din talentul ei -Kimmie Meissner- si as vrea sa o vad terminandu-si cariera cu un aur mondial. Pana nu devin eligibile micutele rusoaice, ca dupa tare imi e ca nici campioana europeana nu va mai fi)
La dans sper ca cineva sa ii invinga pe Davis/White! Oricine!
Ar fi de vis ca Eurosportul sa trasmita si GP-ul si 4CC:great:/hello!
Si eu ma bucur sa o vad pe Caro participand in continuare si la fel sper sa o vad campioana mondiala, ar merita sa-si incheie cariera intr-un mod asa frumos:), si consider ca merita cu prisosinta un aur mondial:no1!
Si biensur ca dans si eu vreau ca cineva sa-i invinga pe Davis/White, daca se poate acel cineva sa fie Natalie/Fabian si Elena/Nikita:)!



:yes: mortale paragrafele astea. m-am amuzat copios si cam tot asa gandesc si eu.


intoarcerea lui plushy si evan mi-ar putea provoca placere doar daca cumva s-ar lua la bataie cu chan si toti trei si-ar petrece sezonul urmator taindu-se in sabii undeva departe de ochii mei :drak:


Me likey this:great:! Eu as vrea ca toti trei sa se taie in sabii undeva departe, f departe de gheata:drak::happy!

Cromatic
2nd July 2011, 15:32
Legat de revenirea lui Evan eu sunt Toma necredinciosul, pana nu vad nu cred. Nu vad ce sanse are fara 4T in fata lui Chan si a lui Kozuka sa fiu sincera. Are mai multe de pierdut decat de castigat daca revine. Asa cum sunt sigura ca Plushenko nu va reveni in competitii, in ciuda tam-tamului care se face.

Si eu sunt destul de sceptica chiar daca intre timp am citit ca Evan a inceput sa-si exerseze saritura cvadrupla inca din luna ianuarie si poate ca a iesit ceva din moment ce beneficiaza de doua intrari la GP. Evan a mai spus insa ca e constient de nivelul la care s-a ajuns in patinajul masculin, asa ca e pregatit psihologic sa piarda.

Despre Plushenko nu stiu ce sa spun pentru ca, daca nu gresesc, a suferit niste interventii chirurgicale, dar daca hotaraste sa participe, mai sunt destule locuri neadjudecate. Deocamdata, vad ca va reprezenta Europa la Japan Open, impreuna cu Gachinski, Meier si Korpi. Probabil ca Japonia va castiga din nou concursul - a existat oare vreo editie JO la care sa fi iesit victorios alt continent?:)) - insa m-a cam surprins absenta lui Mao din echipa Japoniei.

Apropo, Mao is va pastra LP-ul de anul trecut pe care Lori il va regandi in unele locuri, iar pentru SP, am citit ca doreste sa apeleze din nou la Tarasova. Parerile, ca de obicei, sunt impartite, unii spun bravo, altii nuuuu, nu Tarasova, pe mine insa ma intereseaza mai putin cine o coregrafiaza si mult mai mult cum vor arata sariturile ei.


Ma bucur sa o vad pe Caro participand in continuare, cine stie, poate va continua sa patineze constant si o vedem campioana mondiala(nu imi pierd speranta pana nu se retrage; stiu ca multa lume nu o suporta

Problema mea cu ea este aceaa ca probabil degetele de la o singura mana sunt prea multe ca sa numar concursurile in care si-a executat sariturile planificate fara cazaturi si alte greseli majore si ca si atunci cand a castigat medalii mi-a lasat impresia ca nu le-a luat prin ceea ce a facut ea bine, ci prin ceeea ce au facut altele prost, iar asta ma exaspereaza. In rest, este o fata eleganta, stilata si cu simt muzical.


Dar Faiella/Scali n-au zis ca se intorc in concursuri sau am visat?

Au revenit zvonurile - publicate si de un ziar din Rusia - ca Hoffman/Zavozin si-ar fi incheiat cariera chiar daca au un entry la GP. Se mai spune ca s-au mai despartit si Lucie MYSLIVECKOVA/Matej NOVAK, si Kristina GORSHKOVA/
Vitali BUTIKOV, iar in momentul in care macar una din echipe va fi retrasa de la GP, in locul ei vor intra Hohlova/Andreev care sunt primii pe lista ISU a celor nerepartizati - la proba de dans, evident.

Miruna1990
2nd July 2011, 18:00
A castigat Europa Japan Open-ul in 2009(multumita lui Lambiel si programelor dezastruoase ale lui Mao si Yukari Nakano) :D
Am citit si eu ca Mao isi pastreaza Lp-ul, eram sigura ca il va pastra intrucat nu l-a patinat "perfect" asa cum isi dorea.(a fost aproape la cele 4 continente). Legat de Sp, am citit ca muzica este despre o printesa/regina(mi-e mai frica de costum decat de program :)) ). Si cel mai interesant lucru pe care l-am citit despre Mao este ca a declarat ca nu e sigura daca va include 3A in programul liber! Mi s-a parut cel putin bizar, intelegeam daca se referea la Sp, dar asa nu prea inteleg. Cu siguranta e influenta echipei din spate care nu o mai lasa de capul ei; in plus din cate am inteles si-a schimbat nutritionistul( avand in vedere ca de 2 sezoane pare din ce in ce mai slaba, e o idee buna). Nu ma mira ca a renuntat la Japan Open, ultimele 2 participari ale ei au fost un fiasco total. Bine ca cele 2 GP din sezonul 2011-2012 sunt mai tarziu si are tot timpul sa fie in forma maxima. Ar fi frumos sa o vedem in sfarsit castigand iar GP si calificandu-se la GPF.(si sa castige eventual:D)
Si eu citisem ca Faiella/Scali se intorc, dar din ultimele relatari inca nu au reluat antrenamentul. E cu semnul intrebarii intoarcerea lor.
Intrebare: are cineva idee de ce perechea chineza Sui/Han are doar 1 singur GP?? Anul trecut nu numai ca au avut 2, dar au si luat bronzul la GPF.(nemeritat, in opinia mea, ce-i drept)

andreeas
2nd July 2011, 23:15
Pana nu devin eligibile micutele rusoaice, ca dupa tare imi e ca nici campioana europeana nu va mai fi)
Eu cred ca micutule rusoaice au mult de lucrat la prezentare pana sa o invinga pe Carolina.

Cromatic
3rd July 2011, 02:18
Intrebare: are cineva idee de ce perechea chineza Sui/Han are doar 1 singur GP?? Anul trecut nu numai ca au avut 2, dar au si luat bronzul la GPF.(nemeritat, in opinia mea, ce-i drept)

Pai probabil ca ar fi trebuit sa se claseze in primii 12 la CM ca sa aiba garantate doua participari la seria de GP - parca asa spune regulamentul - ori nici nu stiu daca au fost la Moscova, insa mie imi trebuie ceva timp sa retin nume chinezesti si sa le atasez patinatorilor care le poarta.:)) In schimb, veteranii Zhang/Zhang au doua intrari - sper ca am vazut bine - si nu-mi aduc aminte sa-i fi vazut la CM. Dar sunt si lucruri care raman la latitudinea federatiilor nationale. De exemplu, tarile care organizeaza GP-uri au dreptul sa adreseze cate o invitatie de participare cui vrea ea la fiecare proba si stiu ca se fac trocuri intre aceste tari, de genul ''Eu il invit pe al tau la mine si tu il inviti pe al meu la tine." ISU trebuie doar sa aiba grija ca la nici o proba de la vreun Grand Prix sa nu existe mai mult de trei participari din aceeasi tara. Iar de anul asta are grija sa nu fie trimise prea multe invitatii unor patinatori lipsiti de valoare.

Daca am numarat bine, China are cele mai multe perechi la GP-uri anul asta - adica sase. Sunt foarte curioasa cum se vor reaseza lucrurile intre S/S, P/T si V/T. Apropo, am citit pe un forum rusesc ca Bazarova/Larionov vor fi coregrafiati de Zueva la programul liber.


Eu cred ca micutule rusoaice au mult de lucrat la prezentare pana sa o invinga pe Carolina.


Intru totul de acord cu tine, nici nu cred ca poti sa ai la 15 ani maturitatea in prezentare a cuiva de 20 si peste. Carolina nu o data a intrecut in clasament patinatoare care au sarit mai bine decat ea si asta datorita componentelor.

Miruna1990
3rd July 2011, 14:19
Mao Asada a devenit vice-campioana mondiala la 16 ani, campioana mondiala la 17.(si campioana finalei de GP la 15). Adelina Sotnikova deja la prezentare sta foarte bine pentru varsta ei si are 15 ani. Cand va putea participa la campionatele europene si mondiale va avea 16 si daca isi pastreaza sariturile intacte(un mare DACA) va putea trece lejer de Carolina(daca aceasta din urma nu va creste nivelul sariturilor). Cu titlu comparativ, Carolina a obtinut la europenele din acest an 168 de puncte iar Adelina 174 la campionatul mondial de juniori(si nu a patinat perfect!). Asta fara sa iau in calcul ca programul liber la juniori are un element in minus. Kanako Murakami, spre exemplu(16 ani), a invins-o o data pe Caro in acest sezon la Skate America si la GPF a pierdut in fata ei la o diferenta minuscula, sub un punct.(diferenta dintre ele la componente a crescut insa considerabil la mondiale, cand arbitrii pur si simplu nu au placut-o pe Murakami). Dar am o presimtire ca pe Adelina o vor placea tare mult arbitrii
Legat de perechile chineze si eu ramas surprinsa sa ii vad pe Zhang/Zhang, aveam impresia ca s-au restras dupa ce au patinat 2 programe perfecte la mondialele din 2010 si au iesit doar pe locul 5(mesajul arbitrilor era clar).

Cromatic
3rd July 2011, 21:50
Carolina a obtinut la europenele din acest an 168 de puncte iar Adelina 174 la campionatul mondial de juniori(si nu a patinat perfect!).

Dar Carolina a patinat perfect la Europene? Pai Carolina nu se incurca cu jumatati de masura cum ar fi doar pasiri in afara aterizarii sau antingerea ghetii cu mana, ea pana nu cade sau nu transforma sarituri triple in sarituri simple - de regula ambele - nu se lasa, altfel nu s-ar mai numi Carolina Kostner.:))

Dar nu cred ca exista aici vreo divergenta de opinii, sigur ca Adelina ar avea castig de cauza in fata Carolinei cu actualul continut tehnic si capacitatea de executie, iar atunci cand un program este valoros tehnic, arbitrii vor da note mari si la componente fiindca patinajul este totusi un sport, insa strict sub aspectul prezentarii, Carolina ii este superioara Adelinei deocamdata, are mai multa amploare in miscari, o mai buna acoperire a ghetii, linii mai frumoase, mai multa siguranta si mai mult calm in atitudine, iar lucrurile astea vin cu varsta. Din aceste puncte de vedere, nimeni nu ma va convinge ca Mao de exemplu a aratat la 16 ani la fel de bine ca Mao la 19.

Tracoromana
4th July 2011, 00:36
Pai probabil ca ar fi trebuit sa se claseze in primii 12 la CM ca sa aiba garantate doua participari la seria de GP - parca asa spune regulamentul - ori nici nu stiu daca au fost la Moscova, insa mie imi trebuie ceva timp sa retin nume chinezesti si sa le atasez patinatorilor care le poarta.:)) In schimb, veteranii Zhang/Zhang au doua intrari - sper ca am vazut bine - si nu-mi aduc aminte sa-i fi vazut la CM.

Clasarea in primii 12 la CM nu e sigurul criteriu. ''... as well as European Champions, former World Champions, current and former World medalists....'' asa ca au fost invitti si Akiko Suzuki, Jeremy Abbott , Adam Rippon si altii care n-au fost la CM.



Daca am numarat bine, China are cele mai multe perechi la GP-uri anul asta - adica sase.


Din 6, numai 2 perechi chinezesti au 2 invitatii; PANG /TONG si ZHANG /ZHANG.

Dar si Rusia si Canada au 6 perechi; 4 perechi rusesti (cele mai multe) si 2 perechi canadiene au 2 invitatii.

SimonaB
4th July 2011, 09:11
Rusoaicele sunt talentate si entuziaste, dar sunt inca niste copii, nu le putem compara cu o patinatoare matura cum este Carolina. Intre Carolina si Adelina este inca o diferenta uriasa din punctul meu de vedere, chiar daca, asa cum spune Cristina, Adelina are sanse sa o intreaca datorita continutului tehnic superior.

Cromatic
5th July 2011, 01:38
Clasarea in primii 12 la CM nu e sigurul criteriu. ''... as well as European Champions, former World Champions, current and former World medalists....'' asa ca au fost invitti si Akiko Suzuki, Jeremy Abbott , Adam Rippon si altii care n-au fost la CM.

De ce au fost invitati cei de mai sus am inteles, pentru ca uite ce spune articolul pe care l-a postat nevruta in alt thread.

As with previous years, the top 12 from 2011 Worlds will receive two Grand Prix assignments. The top 24 from last season will be offered at least one.

Primii 24 din sezonul trecut pot primi cel putin o invitatie, cu alte cuvinte pot primi si doua, dar nu trei care sunt rezervate doar primilor 6 de la ultimul CM, care primi 6 nu s-au prea inghesuit, in afara de Pechalat/Bourzat si Weaver/Poje, ati mai observat alti patinatori care au optat pentru trei GP-uri?

Dar ce-ai spus tu explica poate prezenta lui Lysacek care n-a participat la nici un concurs in sezonul trecut, nici de nivel A, nici de nivel B. Daca nu cumva Evan a intrat in locul lui Ryan Bradley fiindca tarile sunt cele care beneficiaza de un anumit numar de locuri in functie de rezultatele patinatorilor lor si nu patinatorii ca atare. Altfel spus, federatiile nationale trimit pe cine vrea muschii lor.;) Un moment, dar Lambiel cand a hotarat sa se intoarca, de ce n-a participat la GP-urile de dinaintea Olimpiadei si s-a dus la competitii de nivel B cum ar fi Nebelhorn Trophy ca sa adune puncte, n-a vrut la GP-uri sau Elvetia nu avea nici un loc? Sau a participat si am uitat eu?


Dar si Rusia si Canada au 6 perechi.


Mie mi-au iesit 5 perechi ruse - e clar, nu treceam bacul anul asta:)) - iar pe canadieni nu i-am numarat.:rosu:

ice_girl
5th July 2011, 12:54
Japan Open 2011:http://www.tv-tokyo.co.jp/japanopen2011/detail.html#player

JAPAN
Ando
Suzuki
Kozuka
Takahashi

N.AMERICA
Czisny
Rochette
Chan
Buttle

EUROPE
Korpi
Meier
Plushenko
Gachinski

Desemenea tot in aceeasi perioada va avea loc si o gala numita "Carnival on Ice"
http://www.tv-tokyo.co.jp/coi2011/

Tracoromana
5th July 2011, 14:16
Primii 24 din sezonul trecut pot primi cel putin o invitatie, cu alte cuvinte pot primi si doua, dar nu trei care sunt rezervate doar primilor 6 de la ultimul CM, care primi 6 nu s-au prea inghesuit, in afara de Pechalat/Bourzat si Weaver/Poje, ati mai observat alti patinatori care au optat pentru trei GP-uri?

Michal BREZINA, Carolina KOSTNER, Aliona SAVCHENKO /Robin SZOLKOWY, Yuko KAVAGUTI /Alexander SMIRNOV,



Mie mi-au iesit 5 perechi ruse - e clar, nu treceam bacul anul asta:)) - iar pe canadieni nu i-am numarat.:rosu:

RUS :
Tatiana VOLOSOZHAR /Maxim TRANKOV,
Yuko KAVAGUTI /Alexander SMIRNOV,
Vera BAZAROVA /Yuri LARIONOV,
Lubov ILIUSHECHKINA /Nodari MAISURADZE,
Katarina GERBOLDT /Alexander ENBERT,
Ksenia STOLBOVA /Fedor KLIMOV

CAN : ultimele 3 perechi or fi fost in primele 24:confused:, intrebare retorica, nu sunt interesanti
Kirsten MOORE‐TOWERS /Dylan MOSCOVITCH,
Meagan DUHAMEL /Eric RADFORD,
Paige LAWRENCE /Rudi SWIEGERS,
Natasha PURICH /Raymond SCHULTZ,
Brittany JONES /Kurtis GASKELL,
Taylor STEELE/ Robert SCHULTZ

andreeas
5th July 2011, 19:07
Altfel spus, federatiile nationale trimit pe cine vrea muschii lor.;) Un moment, dar Lambiel cand a hotarat sa se intoarca, de ce n-a participat la GP-urile de dinaintea Olimpiadei si s-a dus la competitii de nivel B cum ar fi Nebelhorn Trophy ca sa adune puncte, n-a vrut la GP-uri sau Elvetia nu avea nici un loc? Sau a participat si am uitat eu?

Dupa cate stiu eu, primii 15 patinatori clasati la Campionatele Mondiale din 2009, s-au calificat direct la Olimpiada, iar Jamal Othman a ocupat in final pozitia 22. Restul locurilor (16-24) au fost ocupate de primii patinatori pozitionati la concursul Nebelhorn Trophy. Asa s-a calificat si Zoltan Kelemen. Lambiel probabil in GP-uri nu a vrut, chiar a declarat ca nu-l intereseaza decat Olimpiada. Nu a participat la CM Torino.

Cromatic
5th July 2011, 22:18
Dupa cate stiu eu, primii 15 patinatori clasati la Campionatele Mondiale din 2009, s-au calificat direct la Olimpiada, iar Jamal Othman a ocupat in final pozitia 22. Restul locurilor (16-24) au fost ocupate de primii patinatori pozitionati la concursul Nebelhorn Trophy. Asa s-a calificat si Zoltan Kelemen. Lambiel probabil in GP-uri nu a vrut, chiar a declarat ca nu-l intereseaza decat Olimpiada. Nu a participat la CM Torino.

Dar la Olimpiada nu se califica 30 de patinatori in total la probele individuale pentru programul scurt din care primii 24 merg mai departe la programul liber?

Scuza-ma, in capul meu este o varza la ora asta.:rosu: Dar stiu sigur ca Lambiel a participat si la europenele din sezonul Vancouver fiindca i-am revazut Traviata de acolo de nu stiu cate ori, mi-a placut mai mult decat prestatia de la Olimpiada.

Inca o intrebare si nu mai insist pe tema calificarilor: Regulamentul spune ca, sub aspectul varstei, poti participa la mondiale daca ai implinit 15 ani pana la 1 iulie anul precedent. 1 iulie inclusiv sau exclusiv? Fiindca daca inclusiv, Adelina Sotnikova poate participa la mondiale, a implinit 15 ani chiar pe 1 iulie, spune wikipedia. Sau limita de varsta a crescut?

andreeas
6th July 2011, 01:40
Nu cunosc regulamentul, dar dupa ce scrie aici (vezi tabelul) Stephane Lambiel s-a calificat pentru Olimpiada la competita Nebelhorn Trophy.
http://en.wikipedia.org/wiki/Figure_skating_at_the_2010_Winter_Olympics_-_Qualification

Citeste si aici, poate iti este de folos. Nu am timp sa ma uit mai in detaliu.
http://www.isu.org/vsite/vcontent/content/transnews/0,10869,4844-128590-19728-18885-301151-3787-4771-layout160-129898-news-item,00.html

Cred ca Adelina trebuie sa aiba varsta de 16 ani pentru a participa la Mondiale.

Cromatic
10th July 2011, 01:07
Mersi Andreeas, am salvat link-ul de la tine si o sa citesc materialul pe indelete mai tarziu.:)

Si acesti dansatori s-au despartit, erau antrenati de Linichuk/Karponosov

http://www.youtube.com/watch?v=vAhWecqlXqc

Baiatul a scris pe site-ul sau ca relatiile dintre el si partenera erau mai tot timpul incordate si pe gheata si in afara ghetii. N-as fi zis vazand cum isi zambesc unul altuia.
Se pare ca piesa Padam-Padam nu le-a purtat noroc nici lor si nici lui Chock/Zuerlein.

Anton Kovalevski din Ucraina si-a anuntat retragerea din concursuri acuzandu-si federatia de indiferenta.

Cromatic
22nd August 2011, 13:56
Lysacek si-a recapatat cvadrupla. Bravo.

http://www.whosay.com/evanlysacek/videos/57524

Sa vedem daca ii va iesi la fel de bine si in competitii, prima va fi Skate America daca nu ma insel.

Plushenko nu va participa la concursurile de Grand Prix.

http://sport.ria.ru/figure_skating/20110821/421064383.html

Tracoromana
31st August 2011, 22:19
Azi începe Junior Grand Prix 2011!

Prima etapa -Cupa Volvo- are loc la Riga, Letonia in 31 August-4 Septembrie.

Este deschis un thread cu JGP 2011-2012, asa ca sa vorbim acolo despre juniori.

http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=628853

Iulya
1st September 2011, 00:37
Am mutat posturile si discutia pe topicul de GP pt juniori ... sau mai bine sa fie un thread separat pt JGP de la Brasov ?

Tracoromana
1st September 2011, 10:16
Multumesc Iulia!

JoannaStrange
7th September 2011, 08:59
IFS Magazine:
Skate Canada just announced the final Canadian entries for Skate Canada:

Elladj Baldé, 20, is the third entry for Canada in the men’s discipline.

Adriana DeSanctis, 23, will compete at her first senior grand prix assignment.

Jessica Dubé, 23, and Sébastien Wolfe, 21, are the third pairs team.

Tarrah Harvey, 21, and Keith Gagnon, 23, are the third ice dance entry.

Tracoromana
25th September 2011, 11:17
Pentru includerea la etapele de GP pe lista de participanti sau rezerve, patinatorii trebuie obtina un scor minim.
Pentru ISU Grand Prix of Figure Skating din sesonul 2011/12, scorurile minime sunt:
• Men 168,60
• Ladies 117,48
• Pairs 130,71
• Ice Dance 111,15