PDA

View Full Version : Litoralul de altadata, ce-a fost si ce-a ajuns



ducus
10th June 2011, 09:23
Ma uit in jur si mi se rupe sufletul cand vad distrugerile din ultimii ani si ca nimeni nu ia nicio masura! Este 10 iunie iar sezonul nu s-a deschis, nicio miscare pe nicaieri -doar muncitorii cu pickamere s-au apucat de-abia acum de treaba si pe plaja e un imens santier!
Cum aratau altadata statiunile noastre dragi, Eforie, Costinesti, Mamaia, Neptun, etc. si ce au ajuns! Pe vremuri sezonul incepea la 1 mai si se incheia dupa 20 septembrie, acum daca incepe pe 20 iunie! Practic la noi sezonul dureaza mai putin de 3 luni si asta din cauza incompetentei si delasarii autoritatilor! Avem si noi o comoara si nu stim s-o exploatam, sa luam exemplul bulgarilor, la o aruncatura de bat!
Inainte veneau nemti, suedezi, polonezi, la tratamente cu bai de namol, acum tragi pisica de coada pe strada, atat de pustiu e! Nimeni nu s-a mai preocupat dupa '90 de litoral, de aspectul si de dezvoltarea lui!
Se putea incepe sezonul de la 1 mai, sa se faca contracte cu ONT-urile si OJT-urile ca inainte, sa stie cum sa atraga turistii, si nu neaparat pentru mare, ci pentru turism in adevaratul sens al cuvantului: shopping, restaurante, balneoterapie, tabere etc.
Ne vom trezi in al 13-lea ceas, ne vom da pe brazda si sa infloreasca iar activitatea pe litoral ca altadata?:headbang:

aLLiin
10th June 2011, 10:29
De parca doar la o comoara da romania cu piciorul...asta este firea noastra...avem nevoie de niste conducatori cu dorinta de a face ceva...pacat ca ne facem singuri praf.

ducus
10th June 2011, 10:32
Locuiesc in Eforie Sud get-beget, dar atata delasare si bataie de joc ca in ultimii ani n-am vazut! Si ma tot intreb mereu cum de s-a ajuns intr-un asemenea hal in doar 20 de ani? Cine a fost de vina: delasarea autoritatilor, lipsa serviciilor de calitate, faptul ca oamenii nu mai au un loc de munca stabil, bani putini si deci nu-si mai permit sa vina pe litoral ca altadata, sau toate astea la un loc?
Domnule, parca deliberat s-au distrus toate hotelurile, au fost lasate in paragina, la fel fostele instalatii de bai calde de prin campinguri, casutele din camping samd.!
De ce s-au distrus ONT-urile, OJT-urile de altadata, de ce nu s-au mai facut contracte cu turistii ca altadata? Parintii si unchii nistri lucrau in copilaria lor, in anii '70 pe litoral pe la aceste hoteluri care astazi sunt in paragina!
Sezonul care altadata se deschidea la 1 mai, veneau tabere de copii, straini, cu contracte, etc. iar acum pe 10-20 iunie nu vezi picior de turist! Ce nenorociti, cum au reusit sa-si bata joc de niste statiuni pe vremuri mandria noastra!:mad: Chiar tot trebuia distrus, sa nu mai ramana nimic?
In schimb au rasarit vile peste vile, nu mai ai loc de camping sau iarba verde!
Sigur, veti spune ca din cauza managerilor incompetenti etc. bun dar chiar nu se gasea nimeni capabil in tara asta care sa faca treaba macar pe litoral? Problema e ca ministrii care au fost ani de-a randul nu si-au dat interesul deoarece au vazut ca turismul nu prea era vaca de muls pentru ei, nu le iesea ceva gros, asa ca de ce sa nu lase totul in paragina, ce mai conta imaginea Romaniei in afara?
S-au perindat ani de-a randul aceiasi nenorociti care au distrus si caile ferate si industria si agricultura, toti au stat degeaba pe functii si n-au facut nimic!

Datenshi
10th June 2011, 10:37
S-a facut o frunza.

Prome
10th June 2011, 13:33
Who gives a shit ?

Sir. Eko
10th June 2011, 15:38
Fara sa te superi pe mine,dar cine merge in Eforie Sud??

Celso
10th June 2011, 15:41
am fost de vreo cateva ori cand eram mic:D ...acum cred ca plaja nu are mai mult de 4-5 m:(

nu e o vorba de Eforie Sud sau alta statiune, adevarul cam asta e, nu prea ai ce face pe litoralul romanesc

Sorin Blaj
10th June 2011, 15:49
Ducus duce dorul vremurilor de prosperitate din vremea comunismului, vremuri pe care n-a apucat sa le traiasca. :)

Prome
10th June 2011, 15:50
Sorin, :no1

Grinco
10th June 2011, 16:24
Hai ma, nu simtiti niciunul nevoia sa va dati cu namol de ala meserias de la Techirghiol?:D

Tim
10th June 2011, 16:36
Principalii vinovati sunt chiar localnicii.Au dus politica de jefuire si inselare a turistului la nivel de arta.In loc de ospitalitate gaseai doar hotie incepand cu taximetristul din fata garii,cu cel de la receptie,ospatarul de la restaurant sau baiatul cu umbrelele de pe plaja.
Anul asta se implinesc 14 ani de cand am jurat ca nu mai calc pe acolo.Ma bucur nespus ca au ajuns acolo unde am stiut ca vor ajunge.
In 97 chiar imi recunostea un localnic ca ei trebuie sa scoata in 3 luni cat sa le ajunga pentru un an.

ducus
10th June 2011, 17:19
Principalii vinovati sunt chiar localnicii.Au dus politica de jefuire si inselare a turistului la nivel de arta.In loc de ospitalitate gaseai doar hotie incepand cu taximetristul din fata garii,cu cel de la receptie,ospatarul de la restaurant sau baiatul cu umbrelele de pe plaja.
Anul asta se implinesc 14 ani de cand am jurat ca nu mai calc pe acolo.Ma bucur nespus ca au ajuns acolo unde am stiut ca vor ajunge.
In 97 chiar imi recunostea un localnic ca ei trebuie sa scoata in 3 luni cat sa le ajunga pentru un an.
Bineinteles ca trebuie sa scoata, daca nu au oamenii alta sursa de venit! Tu nu vezi ca nu merge nimic in tara asta, ca nu mai au de munca oameni dati afara cu 3-5 ani inainte de pensionare?
Si te rog sa nu mai generalizezi aiurea doar pentru ca ti-a mers tie prost si ai avut ghinion de o persoana mai rudimentara!:no:

Prome
10th June 2011, 18:09
Ca ma plictisesc teribil si nici somn nu imi e, ma bag si eu putin intr-o discutie fara rost.

Cine e vinovat ca nu mai e ca atunci? Oamenii din Eforie Sud, nimeni altcineva.De ce ar fi trebuit sa vina jesus christ sau eu stiu cine sa le faca hoteluri, vile si super conditii si daca s-ar putea, sa-i puna pe cei nemultumiti ca tine sefi peste ele?

Ffs, in 20+ de ani, ar fi putut sa se organizeze cumva, sa accese ceva fonduri, sa o puna de-o cooperativa( pe model comunist, de ce nu ? ) si sa puna statiunea pe picioare.Dar multi ani s-au multumit s-o frece si sa mai intepe ceva prosti care veneau din nostalgie.Acum cine ar mai veni intr-o bomba d-asta de statiune ?

Sorin Blaj
10th June 2011, 18:11
Prome. De ce vorbesti la trecut, crezi ca acum s-au desteptat?

Prome
10th June 2011, 18:12
Ah, nu.Dar ma simt asa oarecum obligat cand vad un thread deschis de Ducus sa postez la trecut.

Btw, cred ca daca s-ar vinde brandul unor astfel de statiuni cum trebuie, tot s-ar gasi cativa turisti sa vina si in situatia actuala.Mai sunt si nebuni care nu cauta lux si vor o experienta mai dubioasa.Poate o statiune fantoma de genul eforie sud le-ar surade :D

rhadoo
10th June 2011, 18:16
credeam ca discutia este despre eroziunea plajelor:D

Grinco
10th June 2011, 21:14
Bineinteles ca trebuie sa scoata, daca nu au oamenii alta sursa de venit!

Extraordinar, bietii dobrogeni. Dar ceilalti oameni, care nu au iesire la mare cum fac? Astia ai tai au aceleasi conditii ca unii din Campia de Vest, sa zicem. Doar ca au avantajul ca 3-4 luni pe an, mai pot mulge si de pe turisti, deci, in mod normal, ar trebui sa se descurce mai bine. Dar ei prefera sa stoarca cat mai mult lunile alea si sa o frece restul anului.

ducus
10th June 2011, 21:40
Se vede ca n-ai habar de nimic, ce usor e sa vorbesti cand te-ai nascut in puf, si cu deschidere spre vest...bogatul nu-l crede pe 'al sarac.:rosu:

Grinco
10th June 2011, 23:26
Bravo ma, ce argumente ai adus. Nu cred ca vei convinge pe nimeni ca aia ai tai nu au un avantaj fata de cei din alte zone ale tarii, unde nu au posibilitatea de a face bani din turism. Plus ca, daca nu ar fi asa hoti majoritatea, ar atrage mai multi turisti.

Sorin Blaj
10th June 2011, 23:59
Gresesti Grinco. Noi putem culege puful mult mai usor decat cei de pe litoral. :)

Tim
11th June 2011, 09:09
Ducus,citindu-ti opiniile constat ca nu ati inteles nici acum de ce litoralul romanesc este in descompunere.Va meritati soarta.

Mergeti in Austria sa invatati ce inseamna ospitalitatea,sa vedeti cum se face turismul,cum trebuie tratati cei care iti trec pragul.

ducus
11th June 2011, 10:27
Problema e ca m-ai bagat pe mine in aceeasi oala cu ceilalti, printr-o generalizare stupida ca ti s-a intamplat tie odata cu anumita persoana! Ai jignit la general, ceea ce nu se face! Nu sunt eu vinovat ca mai sunt si unii care cauta sa te traga pe sfoara. Eu sunt cinstit!:sad:

Ady
11th June 2011, 12:10
Mai aduna vreo 5-6 cinstiti si incercati impreuna sa va atrageti clienti si sa schimbati renumele dat localitatii... unde-s multi puterea creste. Foarte multi oameni isi cauta cazare prin recomandari. De sute de ori am auzit replici de genul "te trimit eu unde am stat acum doi ani", sau "tu unde ai stat, a fost ok, ca vreau si eu sa merg?"

Nu asteptati sa o faca altii pentru voi ca nu se va intampla.

Prome
11th June 2011, 12:28
Eu cred ca ducus ne troleaza.Nu poti sa ai asemenea pareri for real :rolleyes:

ducus
11th June 2011, 13:50
Mai aduna vreo 5-6 cinstiti si incercati impreuna sa va atrageti clienti si sa schimbati renumele dat localitatii... unde-s multi puterea creste. Foarte multi oameni isi cauta cazare prin recomandari. De sute de ori am auzit replici de genul "te trimit eu unde am stat acum doi ani", sau "tu unde ai stat, a fost ok, ca vreau si eu sa merg?"

Nu asteptati sa o faca altii pentru voi ca nu se va intampla.
Pai sa stii ca asa si facem, chiar am oameni care imi vin de la an la an, insa sunt unele sezoane slabe de tot, cuma fost sezonul trecut, chipurile din cauza crizei. Acum 2 ani a mai mers ceva-ceva, am reusit in sfarsit sa pun termopane dupa 20 de ani de cand am apartamentul. Sper la mai bine, insa dpar daca se va schimba guvernarea.

Eu cred ca ducus ne troleaza.Nu poti sa ai asemenea pareri for real :rolleyes:
Du-te mai baietica si vezi-ti de treaba, nu te mai baga tu in discutiile adultilor...A vorbit si nea Ion...

Tim
11th June 2011, 14:20
Problema e ca m-ai bagat pe mine in aceeasi oala cu ceilalti, printr-o generalizare stupida ca ti s-a intamplat tie odata cu anumita persoana! Ai jignit la general, ceea ce nu se face! Nu sunt eu vinovat ca mai sunt si unii care cauta sa te traga pe sfoara. Eu sunt cinstit!:sad:Deja incepe sa ma irite inocenta ta.Eu nu am povestit doar de experientele mele negative,nu am facut referire la tine ci am vorbit de o stare de fapt,de un lucru generalizat.

Exemplu 1: am coborat in gara in Eforie nord si am intrebat un taximetrist din fata garii daca hotelul unde aveam eu bilet este departe.mi-a spus ca da,am urcat la el in masina ,m-a invartit prin centr si m-a adus in fata hotelului care era la 300 de m fata de gara. Intelegi ceva?

Exemplul 2: In alt an la plecare am constatat ca nu mai am curent in bateria de la masina.Am rugat un taximetrist aflat la 50 m sa-mi dea curent de la el.Mi-a cerut atat de mult incat am luat alt taxi,m-am dus in Constanta ,mi-am cumparat cabluri si.....am iesit mai ieftin.Mentalitate ,ce zici.prinde turistul si arde-l.

Exemplul 3: Hotia de la terase: te uiti in meniu,o ceafa este 10 lei sa zicem,comanzi iar la plata te incaseaza de 5 ori mai mult pe motiv ca pretul ala era pentru miligramul de carne.

Exemplul 4: in ultimul concediu petrecut pe mirificul litoral romanesc am stat la hotelul ala de 13 etaje de langa hotelul lui Hagi.Am fost obligat sa platesc bonuri valorice pentru masa.O suma enorma la vremea aia.ajuns acolo,mancarea nu era comestibila,in spitale se manca mai bine.Dupa ce tot sejurul am baut whisky la pret de specula atat eu cat si toti prietenii cu care m-am intalnit tot nu am reusit sa epuizez bonurile,asa ca la plecare mi-au incarcat portbagajul cu mirinda care nu avea trecere la ei si era la limita expirarii.


Intelegeti oameni buni: ce faceti voi acolo nu este turism.

Datenshi
11th June 2011, 14:32
tim, daca totul ar fi mers ca la carte, nu ai fi ramas cu atatea amintiri amuzante. :happy

resita
11th June 2011, 14:40
din fericire sau din pacate pt. mine in ultimii doi am am fost la noi la mare deoarece acolos e tine team builging-ul de unde muncesc eu.

in primul an am fost in eforie nord iar faza care m-a scos din sarite a fost ca oriunde parcai masina veneau aia sa-ti ceara taxa de parcare, le-am spus frumos sa-mi arate "tabla" cu parcare cu plata si m-au luat cu o hotarare a consiliului local prin care in orice loc parcai erai obligat sa platesti. 3 zile n-am platit nimic, in a patra zi vine un fel de sef de-al lor la mine si vezi doamne sa ma ameninte, atunci frunos am sunat la 912 au venit baietii si s-a muiat ca sapunul cand a auzit ca mergem la protectia consumatorului deoarece am solicitat hotararea respectiva. din ziua aceea n-am mai avut probleme cu parcarea in zona unde mergeam.

in anul urmator mamaia, hotel 4 stele dar stelele erau doar pe hartie :headbang:cum plm la 4 stele camera + baia = 12 m patrati fara balcon, asta doar la noi se poate.
sa nu mai vb. de unele restaurante, am comandat un pui fript, vine cu el dupa 20 de min si cand bag cutitul in el sa-l tai a bufnit sangele :))

sincer, n-as mai merge la noi la mare niciodata

Celso
11th June 2011, 14:53
oriunde parcai masina veneau aia sa-ti ceara taxa de parcare, le-am spus frumos sa-mi arate "tabla" cu parcare cu plata si m-au luat cu o hotarare a consiliului local prin care in orice loc parcai erai obligat sa platesti



Vino la Bucuresti si spune-le astea parcangiilor de ocazie:happy, care sunt peste tot:mda: si nimeni nu ia nici o masura.

Sorin Blaj
11th June 2011, 15:01
Pai sa stii ca asa si facem, chiar am oameni care imi vin de la an la an, insa sunt unele sezoane slabe de tot, cuma fost sezonul trecut, chipurile din cauza crizei. Acum 2 ani a mai mers ceva-ceva, am reusit in sfarsit sa pun termopane dupa 20 de ani de cand am apartamentul. Sper la mai bine, insa dpar daca se va schimba guvernarea.

Du-te mai baietica si vezi-ti de treaba, nu te mai baga tu in discutiile adultilor...A vorbit si nea Ion...

Daca ai asteptat 20 de ani sa-ti pui termopane, inseamna ca esti un afacerist de soi. Probabil ca o sa mai astepti vreo 20 sa instalezi aer conditionat si te miri ca n-ai clienti.

Asteapta tu mult si bine sa vina politicienii, indiferent de numele lor, sa-ti puna afacerea pe roti.

:)

Ma uit la varsta ta si nu-mi vine sa cred ce mentalitate invechita ai.

Prome
11th June 2011, 17:07
Du-te mai baietica si vezi-ti de treaba, nu te mai baga tu in discutiile adultilor...A vorbit si nea Ion...

Unde sa ma duc ?
Pai speram si eu ca esti trol, adica e cam SF ce spui tu pe aici :rolleyes:

Prome
11th June 2011, 19:40
Ah, imi pare rau, se pare ca ducus nu e trol :(
Am vazut ceva fain pe softpedia care sintetizeaza mult : "Nu ai prins "joaca" lui Duculeana? Duculeana nu are / nu a avut o gramada de chestii si ii e ciuda pe cei care le au / le au avut. Si deschide diverse topicuri (care par diferite, dar au ceva in comun), pentru ca probabil s-a prins ca defularea e mai sanatoasa decat frustrarea: la ce va trebuie masina? / la ce va trebuie job bine platit? / la ce va trebuie calculator? / la ce va trebuie tupeu? etc."

Eddy DoubleD
11th June 2011, 20:14
God, genial topicul:cry:

Ca sa fiu on, tuturor probabil li se intampla tot felul de chestii stupide in vacantele la mare in Romania. E clar ca nu merita sa dai toti banii pe care ii cheltuiesti intr-o astfel de vacanta, dar ai de ales? Nu prea. totusi, toata lumea vrea putina mare acolo.:) Ideea e ca numai cineva chiar orb nu vede toate mizeriile astea, motivele pentru care pur si simplu tara noastra este de kkt. Si cand ma refer la tara, ma gandesc la toata prostimea care profita.

Sorin Blaj
11th June 2011, 20:24
Atat timp cat ofertele din Bulgaria sunt la o treime din tarifele de pe litoralul romanesc ...

Prome
11th June 2011, 20:29
De cand pana cand are voie ducus sa dea avertismente pe aria asta ?

Sorin Blaj
11th June 2011, 20:30
Despre ce avertisment vorbesti?

Datenshi
11th June 2011, 20:31
Sorin, vezi pe RA> Idem Ducus.

Prome
11th June 2011, 20:31
Warning, ma rog.La ultimul post al meu.

Sorin Blaj
11th June 2011, 20:34
Se va corecta. N-ai grija.

JJ
12th June 2011, 11:46
Intelegeti oameni buni: ce faceti voi acolo nu este turism.

Tim, nu toti sunt asa. Insa conditia e sa ai timp si bani sa iti iei cazare "pe vazute", nu prin agentii inainte. Asta ca la noi un 4* luat din pliante poate fi mai prost decat un 3* sau o pensiune pe care o cunosti.

Kainsashiki
12th June 2011, 14:05
ducus = comunist neadaptat la vremurile noastre :ok: du-te tata :ban:

Tyler Durden
12th June 2011, 15:03
Eu propun sa-l facem pe tovarsul Ducus modirator absolut pe tot Ols-ul, sa devina un soi de Mao al forumului.

zebe
12th June 2011, 17:11
Avem si noi o comoara si nu stim s-o exploatam

:)) Atat!

Celso
12th June 2011, 20:52
Litoralul de altadata domnle!:D
http://www.evz.ro/typo3temp/pics/mangalia_06144ed0bc.jpg

Aurel.D
12th June 2011, 20:54
Eu am fix 11 ani de cand nu a mai calcat pe litoralul romanesc si timpul mi-a dovedit ca nu am pierdut nimic. Motivele sunt nenumarate! Desi imi pare rau, pentru ca mai am amintiri cu litoralul dinante de '89...

delaoltenia
12th June 2011, 21:08
Litoralul romanesc nu putea sa aibe o evolutie mai buna decat o are societatea,economia romaneasca si de ce nu mentalitatea.Vrem sa scoatem bani din piatra seaca fara sa oferim nimic in schimb.Asa suntem noi,romanii.

Leo
13th June 2011, 10:42
Eu sunt multumita de conditiile oferite de gazdele mele din Costinesti. In august ma duc pt a patra oara in acelasi loc. Singurul lucru care nu imi place este nesimtirea turistilor, care arunca gunoaiele pe plaja si chiar in mare. In fiecare noapte se strang saci intregi de mizerii.

TeBat
13th June 2011, 11:34
Eu am fix 11 ani de cand nu a mai calcat pe litoralul romanesc si timpul mi-a dovedit ca nu am pierdut nimic. Motivele sunt nenumarate! Desi imi pare rau, pentru ca mai am amintiri cu litoralul dinante de '89...

:yes::yes:

zebe
13th June 2011, 17:57
Chiar aseara am avut o discutie cu drăguța, ea pro-mare, eu pro-munte. Inca nu-mi dau seama ce iti ofera in plus o saptamana la mare fata de una la munte, undeva izolat, mai ales vorbind de Romania. Dar asta tine de fiecare si de asteptarile fiecaruia.

Prome
13th June 2011, 18:16
La mare este mai misto, poti sa gasesti apartamente situate central, cu termopane care ridica valoarea cazarii cel putin de 10 ori.Pe cand la munte, mai greu.

zebe
13th June 2011, 18:17
Pai asta-i chestia, daca vreau apartament situat central raman la Cluj. Sau esti ironic? :D

Prome
13th June 2011, 18:19
Nu stiu, eu asa am auzit.Ca daca un apartament are termopane, nu-ti poti dori ceva mai mult :-"

Elphax
13th June 2011, 18:49
Atat timp cat ofertele din Bulgaria sunt la o treime din tarifele de pe litoralul romanesc ...

:cry: prefer sa platesc dublu, triplu, ma duc oriunde daca serviciile sunt bune si merita banii . fara manele, fara mizerie, fara nesimtiti, fara profitori. imi place sa vad zambete, sa fiu servit frumos - pt. ca eu sunt clientul !

JJ
13th June 2011, 19:16
Sa povestesc patania mea de un 1 mai acum vreo 4 ani: plecam frumos dimineata din Bucuresti cu 3 masini, nimic organizat, pe ideea ca ne gasim ceva acolo. Parcam la Mamaia, ne plimbam, ne asezam cu gasca la o terasa suprapo****ta de pe langa Rex. Timp de o ora jumate nu-si gaseste nici un chelner timp sa preia macar comanda, tot timpul gesturi de genul "vin imediat". Rezultatul, cand ni s-a facut serios sete? Am schimbat niste bani in Constanta, am pus benzina si o parte am plecat la Balcik. Am oprit pentru pranz intr-un restaurant pe care-l cunosteam din 2 mai, apoi mai departe. Culmea, la Balcik gaseau timp sa te serveasca, hotelul era fara repros si am mai si vizitat superba gradina botanica de acolo. Sa mai spun ca la intoarcere ne-a luat mai putin din Balcik pana in Bucuresti decat stoicilor care ramasesera la Mamaia?

Sorin Blaj
13th June 2011, 23:59
:cry: prefer sa platesc dublu, triplu, ma duc oriunde daca serviciile sunt bune si merita banii . fara manele, fara mizerie, fara nesimtiti, fara profitori. imi place sa vad zambete, sa fiu servit frumos - pt. ca eu sunt clientul !

Ce parere ai de 250 euro pentru 10 nopti, all inclusive, hotel de 4 stele, proprietar si administrator nemti, ocupat 85% de nemti, belgieni si olandezi?

Sa nu uit, fara cele mentionate de tine mai sus. :)

La 5 stele era 350 euro.

ducus
14th June 2011, 12:03
Inseamna peste 1000 de lei, pai vino la mine cu 70-80 lei/noapte si iesi mai ieftin :D

MariusMihalache
14th June 2011, 12:50
Ce parere ai de 250 euro pentru 10 nopti, all inclusive, hotel de 4 stele, proprietar si administrator nemti, ocupat 85% de nemti, belgieni si olandezi?

Sa nu uit, fara cele mentionate de tine mai sus. :)

La 5 stele era 350 euro.

Adica nemtii nu asculta manele? Eu nu cred una ca asta. Nu de altceva dar din orice BMW care-l vezi al noi numai manele auzi. Credeam ca vin odata cu masina

YodaRo
14th June 2011, 13:04
n-am mai fost nici eu de mult pe litoralul romanesc (aprox 10 ani), ultima oara nu se schimase nimic...preturi mari, servicii f proaste.
patronii de hoteluri au impresia ca exista numai litoralul romanesc in lumea asta si dupa ce ca sfideaza turistii mai si doresc sa ii jupoaie de bani.
merita plecat in grecia dar problema e timpul avut la dispozitie.
hoteluri f scumpe sunt si in romania...f scumpe in raport cu ce ofera.

rhadoo
14th June 2011, 13:55
Inseamna peste 1000 de lei, pai vino la mine cu 70-80 lei/noapte si iesi mai ieftin :D

scump,dom le,dincolo era mai ieftin
acum serios,pt membrii ols,mai mult pt moderatori niste reduceri nu faci?
si ce ne oferi

delaoltenia
14th June 2011, 14:02
Inseamna peste 1000 de lei, pai vino la mine cu 70-80 lei/noapte si iesi mai ieftin :D
Lasi la 50?
Poate mai discutam.;)

Datenshi
14th June 2011, 14:52
Inseamna peste 1000 de lei, pai vino la mine cu 70-80 lei/noapte si iesi mai ieftin :D

Oferi all inclusive? :thinkso:

Tim
14th June 2011, 14:52
Nu lasa nimic, in ritmul asta nu mai apuci sa-ti pui termopane.
APP mai are cineva termopan la voi pe strada?

TeBat
14th June 2011, 15:30
Inseamna peste 1000 de lei, pai vino la mine cu 70-80 lei/noapte si iesi mai ieftin :D

Prinzi și altceva în afară de bulgari? :D

Charon
14th June 2011, 15:45
Acel litoral de altadata tot praf era!
Statia de epurare numita Marea Neagra e plina de ospitalitate romaneasca,adica de rahat!
Singura atractie reala a litoralului e o epava ma,deci despre ce discutam?

Elphax
14th June 2011, 15:49
Ce parere ai de 250 euro pentru 10 nopti, all inclusive, hotel de 4 stele, proprietar si administrator nemti, ocupat 85% de nemti, belgieni si olandezi?

Sa nu uit, fara cele mentionate de tine mai sus. :)

La 5 stele era 350 euro.

in ce tara? da oferta, poate ma duc in 2 concedii vara asta :D

Tim
14th June 2011, 16:24
in ce tara? da oferta, poate ma duc in 2 concedii vara asta :DImposibil.
Ai incalca principiul timisorenilor: tine intotdeauna directia catre Szeged.

Elphax
14th June 2011, 16:43
stai, era in romania oferta? all-inclusive in romania e tot romania ...

rhadoo
14th June 2011, 23:03
Nu lasa nimic, in ritmul asta nu mai apuci sa-ti pui termopane.
APP mai are cineva termopan la voi pe strada?

ce,unde,care "n-are termopane"?:evil:
pai io ce fac?pun io termopane la greu:D

Sorin Blaj
15th June 2011, 00:14
Adica nemtii nu asculta manele? Eu nu cred una ca asta. Nu de altceva dar din orice BMW care-l vezi al noi numai manele auzi. Credeam ca vin odata cu masina

N-am auzit o manea timp de 11 zile si 10 nopti. Crede-ma pe cuvant. :ok:

Sorin Blaj
15th June 2011, 00:16
in ce tara? da oferta, poate ma duc in 2 concedii vara asta :D

N-ai fost atent, discutam despre Bulgaria. La Nisipurile de aur, Berlin Green Park Hotel: http://www.plaja.ro/hotel_berlin_green_park_nisipurile_de_aur_bulgaria/

Sorin Blaj
15th June 2011, 00:18
Inseamna peste 1000 de lei, pai vino la mine cu 70-80 lei/noapte si iesi mai ieftin :D

Asa, ca idee, ce oferi tu unui turist pentru 70-80 lei/noapte?

Hingherul
15th June 2011, 00:52
chiar bre, care sunteti din zona sau aveti ceva informatii, care mai sunt preturile la particulari la mare?
am de gand sa o ard mai mult la munte anul asta dar as da si vreo 3 zile pe la mare si nu m-as baga la hotel.
poate deschidem si un thread cu un mercurial la munte si la mare si oferte de cazare.

rhadoo
15th June 2011, 00:59
am io oferte la munte
70/zi(noapte):D
la fete reduceri substantiale:evil:

Hingherul
15th June 2011, 01:06
nu prezinti incredere. tu ma omori in somn :D

rhadoo
15th June 2011, 01:10
hai ba sa imi pun si io un termopan,barem cu tine:headbang:
io nu urc cu tine,da pun pe cineva sa faca treaba murdara:evil:

MariusMihalache
15th June 2011, 15:27
nu prezinti incredere. tu ma omori in somn :D

de ce crezi ca numai in somn e pasibil de asa ceva :D

Grecu_
16th June 2011, 21:35
Problema e ca m-ai bagat pe mine in aceeasi oala cu ceilalti, printr-o generalizare stupida ca ti s-a intamplat tie odata cu anumita persoana! Ai jignit la general, ceea ce nu se face! Nu sunt eu vinovat ca mai sunt si unii care cauta sa te traga pe sfoara. Eu sunt cinstit!:sad:


Inseamna peste 1000 de lei, pai vino la mine cu 70-80 lei/noapte si iesi mai ieftin :D

Auzi, moderator sensibilos, pentru leii aia pe noapte dai si chitante?

MariusMihalache
17th June 2011, 13:12
da, iti scrie pe o foaie dictando CHITANTA. si daca vrei ti-o si taie cu o foarfeca

Tim
18th June 2011, 13:09
Ducus unde e,la adunat de alge?:cry:

Sorin Blaj
18th June 2011, 13:33
Cum, nu stii? Ducus deschide subiecte, dar uita sa mai si raspunda la eventualele intrebari care il vizeaza. :)

Datenshi
18th June 2011, 14:32
E un simpozion Lenovo parca in Eforie, s-o fi dus la agatat. :D

Charon
18th June 2011, 20:19
Hai la mare!:D

48989

Leo
18th June 2011, 23:35
Si chinezii s-au confruntat anul trecut cu algele. http://ptn.ro/protejarea-mediului/china-se-confrunta-cu-o-invazie-masiva-de-alge/

Tim
19th June 2011, 09:57
Algele fac parte din pachetul SPA.
Se face aromoterapie. Tratamentul cu alge este benefic si pentru par.
Parul din nas.:D

MariusMihalache
20th June 2011, 12:50
iar la noi se pare ca se dezvolta spaul la mare atnci :D

Datenshi
21st June 2011, 13:52
Ducus n-a mai dat pe aici, cred ca e frumos pe clitoral.

Grinco
21st June 2011, 14:35
Renoveaza apartamentul.

MariusMihalache
21st June 2011, 14:50
:D; isi pune alge pe balcon :P

Charon
21st June 2011, 23:51
neavand statii de epurare,Mangalia si Navodari deverseaza apele menajere in Marea Neagra undeva la 200 m in larg!
Asta e o stire pe care mi-a spus-o un profesor de geografie acum vreo 4 ani,de atunci nu am mai calcat pe minunatul nostru litoral!:D

delaoltenia
22nd June 2011, 22:51
Concluzia,avem un litoral de *****.

rhadoo
22nd June 2011, 22:53
revin cu o intrebare pt ducus:cum e eroziunea plajelor?:D

Sorin Blaj
22nd June 2011, 23:34
Iti raspund eu: se erodeaza in continuare. :(

Nightwish
23rd June 2011, 17:10
Am fost acum 2 ani la Mamaia si a fost rezonabil, camera decenta, servicii ok, mancare ok... Asta chiar daca ma jurasem acum vreo 10 ani ca nu mai calc la Marea Neagra ( asta dupa o faza la o alimentara in Costinesti I: " Buna ziua, cat costa painea aia ?", R: " Scrie in vitrina" :D).
Anul asta am servit litoralul spaniol, Costa Brava, la un hotel 3*...
Ducus, stiai ca in Spania, daca comanzi o bere, primesti pe o farfurioara alune, seminte, fistic langa bere ( sau in alte locuri chiar niste panini sau carnuri de-ale lor )? Gratis? :) Ca nu se plimba pe plaja din 5 in 5 minute baietii aia brunetzi cu diverse bunatatzuri? Sau ceilalti care-ti sutesc portmoneul?

Tim
23rd June 2011, 22:09
Am fost acum 2 ani la Mamaia si a fost rezonabil, camera decenta, servicii ok, mancare ok... Asta chiar daca ma jurasem acum vreo 10 ani ca nu mai calc la Marea Neagra ( asta dupa o faza la o alimentara in Costinesti I: " Buna ziua, cat costa painea aia ?", R: " Scrie in vitrina" :D).
Anul asta am servit litoralul spaniol, Costa Brava, la un hotel 3*...
Ducus, stiai ca in Spania, daca comanzi o bere, primesti pe o farfurioara alune, seminte, fistic langa bere ( sau in alte locuri chiar niste panini sau carnuri de-ale lor )? Gratis? :) Ca nu se plimba pe plaja din 5 in 5 minute baietii aia brunetzi cu diverse bunatatzuri? Sau ceilalti care-ti sutesc portmoneul?

iar sangria e sangria:D

Nightwish
23rd June 2011, 22:33
Corect :D
Am baut totusi o singura data Sangria, am mers la ultra all inclusive, ceea ce inseamna ca si bauturile sunt gratis... Asa ca i-am stresat deseori pe barmanii de la hotel sa-mi prepare tot felul de cocktailuri.. Asta pe langa o groaza de Baileys, Malibu con pina si Bloody Mary pe care, sincer, le prefer in loc de Sangria...

Ivanna
8th August 2011, 21:06
Litoralul de altadata dupa 30 de ani:

http://www.youtube.com/watch?v=diJ9iRWj9C4

TheIceMan
8th August 2011, 21:28
Hai ma, nu simtiti niciunul nevoia sa va dati cu namol de ala meserias de la Techirghiol?:D
Acuma ca mi-ai amintit, da. :lol:

Jerome LeBanner
9th August 2011, 14:44
Cred ca niciunul de p`acilea nu cunoaste bine litoralul:

http://www.gandul.info/blog/romania-e-frumoasa-22-gura-portitei-8558933

ducus
13th September 2011, 08:25
Dupa '89,a paroape in fiecare an, cel putin aici in Eforie, bazarul si terasele din statiune se inchideau pana pe 5 septembrie! Altadata, pe vremea lu' nea Nicu, sezonul tinea pana la 30 septembrie si se deschidea oficial la 1 mai!
Cand ma gandesc doar la hotelurile alea din Neptun, Jupiter &co., care functioneaza efectiv doar 3 luni pe an, parca ma apuca plansul. In loc pe alea sa le fi transformat in mari baze de tratament pentru straini si pentru batranii nostri, care sa functioneze tot timpul anului, la noi se toaca banii pe frunze nenorocite!
La turci, la greci si la bulgari cum se poate asa ceva si la noi nu? La noi toti se uita sa te jupoaie si nici nu ofera conditii ca lumea -igrasie, mancare stricata s.a.
Dupa '90 si-au luat nasul la purtare ca au vazut ca nu-i mai controleaza nimeni si ce-au zis ei ca "merge si asa". Ei uite ca nu mai merge si incepem sa pierdem turisti de la an la an! Omul prefera sa cheltuiasca un rezervor de benzina dus-intors pana in Bulgaria dar sa stie ca are conditii decente, de ce sa lase banii "patronilor" romani cand nu primeste nimic in schimb?

Marius
13th September 2011, 10:07
La tine in gazda nu e deschis tot anul? :D

Tyler Durden
13th September 2011, 21:31
Va place Clitoralul?

diana10
13th September 2011, 21:42
Foarte interesant acest topic. Problema turismului, in general, al litoralului in special merita o dezbatere serioasa. Nu este cusher ca Ducus a fost luat in baza. El doar pentru simplul fapt ca este locuitor in Eforie Sud, nu este vinovat de ceea ce au facut, fac, hotelierii, ospatarii etc. (Personal eu i-as reprosa, dar numai daca a vorbit serios, pretul prea mare pe camera pe care l-a expus. Pentru Eforie Sud, pretul este pre mare la particular, dar nu asta-i problema)
Principala problema este ca 80% avem infrastructura turistica specifica anilor 60-70 - nu se mai cauta asa ceva acum, iar serviciile sunt de proasta calitate- nici nu ai de unde si cui sa ceri ceva in plus. Inainte de 1989, 80% din personalul de pe litoral era profesionist, si in mare parte detasat din tara, de la hoteluri, restaurante etc etc. Acum majoritatea sunt zilieri. Scoala de turism adevarata nu mai exista.
Turismul romanesc de pe litoral s-a lansat excelent la inceputul anilor 60 cand s-a mers pe gaselnita bulgarilor: cooperare cu refegistii. Pentru cei care nu au notiuni privind istoria litoralului, tot ce s-a construit in Mamaia intre 1961 si 1967 s-a facut impreuna cu nemtii. La standardele de atunci, care acum din pacate nu mai sunt valabile.
In 1985 cand Ceausescu a izolat Romania, nu au mai venit straini pe litoral si totul a inceput sa decada. Alunecusul pe topogan a continuat si dupa 1990, cand s-a venit cu paguboasa idee a locatiei de gestiune. Adica erai si nu erai proprietar. S-au facut privatizari pe ochi frumosi si clientela politica (Agathon sa traiasca), au venit fel de fel de idioti - culminand acum cu "Nutii", spaima...care au distrus si ce nu mai era de distrus. Nasol este ca in numele promovarii - cea mai mare cacealma posibila - partidul isi trage bani de campanie.

Acum promovam frunza. Uite aici http://www.youtube.com/watch?v=tR7DdPzC9nc&feature=related
cum arata "frunza" in 1968. Chestia asta o vedeau britanicii care mergeau la cinematograf.

Sigur aducea turisti din UK.

Acum ne laudam - adica se lauda Nuti - ca am reatins performantele anului 2008. Aiurea. Aici se zice altceva http://www.cotidianul.ro/elena-udrea-umfla-raportarile-ca-pe-vremea-lui-ceausescu-157538/

In anii 60 NU existau Albena, Nisipurile de Aur, Sunny Beach, Marmaris, Kusadasy, Antalya, Thassos, Zakinthos s.a. De prin 1985 incvoace au inceput sa existe, dar noi ne comportam ca si cum n-ar exista si ne intrebam unde au disparut strainii care veneau la noi. Si foarte putin ne intrebam de ce nu mai suntem atractivi.

Sorin Blaj
13th September 2011, 21:59
Dupa '89,a paroape in fiecare an, cel putin aici in Eforie, bazarul si terasele din statiune se inchideau pana pe 5 septembrie! Altadata, pe vremea lu' nea Nicu, sezonul tinea pana la 30 septembrie si se deschidea oficial la 1 mai!
Cand ma gandesc doar la hotelurile alea din Neptun, Jupiter &co., care functioneaza efectiv doar 3 luni pe an, parca ma apuca plansul. In loc pe alea sa le fi transformat in mari baze de tratament pentru straini si pentru batranii nostri, care sa functioneze tot timpul anului, la noi se toaca banii pe frunze nenorocite!
La turci, la greci si la bulgari cum se poate asa ceva si la noi nu? La noi toti se uita sa te jupoaie si nici nu ofera conditii ca lumea -igrasie, mancare stricata s.a.
Dupa '90 si-au luat nasul la purtare ca au vazut ca nu-i mai controleaza nimeni si ce-au zis ei ca "merge si asa". Ei uite ca nu mai merge si incepem sa pierdem turisti de la an la an! Omul prefera sa cheltuiasca un rezervor de benzina dus-intors pana in Bulgaria dar sa stie ca are conditii decente, de ce sa lase banii "patronilor" romani cand nu primeste nimic in schimb?

Esti tendentios. Nu stii sa apreciezi investitiile uriase facute de Bivolaru in Eforie. :)

Uncle Ben
14th September 2011, 00:46
Va place Clitoralul?
Fetelor le place sa stea la mare (daca mai este si neagra, cu atat mai bine!), ca mica nu le satisface! :D

Tyler Durden
14th September 2011, 09:48
Asta imi aduce aminte de sloganul publicitar al unui comersant mai bronzat (si nu de soare) de floricele pe plaja: Floricica de la mare, face bine-ntre picioare, la doamne si domnisoare.

ducus
14th September 2011, 10:57
Extraordinar, ca sa vezi, cum le stii tu pe toate...

TheIceMan
19th September 2011, 19:07
Ducus, daca-mi permiti o intrebare un pic personala, nu-i nevoie sa raspunzi daca nu te simti confortabil: Tu, personal, unde-ti petreci concediul?

Leo
19th September 2011, 23:32
La munte. :D