PDA

View Full Version : Revista F 1 RACING



Sorin Blaj
8th March 2005, 16:32
A fost lansata si in Romania revista de Formula 1, F 1 RACING.

Daca vi se pare un eveniment pentru Romania sau o revista interesanta si necesara pentru fanii Formulei 1, spuneti-va parerea aici.

Sorin Blaj
8th March 2005, 16:37
Pentru ca eu am lansat acest thread, va anunt ca primul numar al revistei este pe luna martie, are 116 pagini si costa doar 59.000 lei. Pentru comparatie AUTOSHOW, dedicata Formulei 1, are doar 68 de pagini si costa 79.000 lei.

piranha
8th March 2005, 18:26
Cand am fost in vacantza in Grecia acum cativa ani am cumparat editia in limba engleza a F1 Racing. Ma bucur ca a aparut si la noi. /hello

Sa speram ca va supravietui, pentru ca alte reviste romanesti 100% de motorsport nu au iesit decat cateva luni.

cipi13
11th March 2005, 17:17
Eu zic ca o sa aiba viata lunga..e nevoie de reviste de specialitate iar F1 racing este foarte buna...

realmadrid.com
11th March 2005, 17:25
Am cumparat-o si eu ieri, informatii interesante, articole bune, mai ales dialogul dintre Senna si Irvine:D

grig_jr
11th March 2005, 18:46
in timisoara nu am vazut-o
(nici nu m-am uitat prea atent:D)
daca o gasesc mai are rost sa iau numaru asta? sau deja is informatii trecute?

Ayrton
11th March 2005, 19:38
Am citit-o, chiar merita sa o cumparati, e plina de informatii interesante. Eu am primit-o gratuit ca e firma unde lucreaza frate-miu la toate revistele auto, si mi se pare F1Racing cu 5 clase peste toate celelalte.

cipi13
11th March 2005, 22:43
Nu sunt informatii trecute....
Ma rog, in afara de prezentare echipe pe care le cam stim acum...sunt multe lucruri interesante, care merita citite.

piranha
14th March 2005, 11:28
Am cumparat-o si eu ieri, informatii interesante, articole bune, mai ales dialogul dintre Senna si Irvine:D

Dialogul tradus in F1 Racing-ul romanesc mi-a placut cel mai putin. Mai bine citeste-l aici in original (beton). (http://www.ayrton-senna.com/senna/suzuka.html)

Dinu D
14th March 2005, 12:28
M-am bucurat foarte mult sa vad ca a aparut F1 Racing si la noi. De vreo 8 ani citeam in strainatate numere din editia engleza sau germana si gaseam totdeauna informatii foarte utile. Sunt articole si analize scrise de adevarati experti; asta te ajuta sa intelegi mai bine fenomenul Formula 1 (ce sa intampla pe pista si inafara ei). E foarte bine ca a aparut si in Romania revista! O s-o citesc cu regularitate si o voi recomanda la cat mai multa lume care are tangenta cu motor-sportul. F1 devine tot mai po****ra in Romania dar nu toti fanii noi au multe surse de infomare si isi fac o parere eronata asupra detaliilor acestui sport. E bine ca cineva sa le deschida ochii.

RedBaron
8th April 2005, 16:43
Interesant in numarul din Aprilie acel top al celor mai frumoase monoposturi de F1. Multe Lotus-uri in top!

piranha
13th April 2005, 14:00
Am sa-mi schimb parerea despre F1 Racing daca il tot promoveaza pe fitzosul de Razvan Codorean. Intr-o alta revista a scris ca Phil Hill a fost tatal lui Damon Hill. :rosu: :no: :jerk:

cipi13
15th April 2005, 21:13
Daca atit stie el...
Revista e buna nu se face sa iti schimbi parerea doar din cauza unui om....

piranha
5th May 2005, 12:13
Sa va spun o faza de kko din ultimul numar al revistei "F1 Racing" editia romaneasca. Razvan Codorean, acest veritabil Victor Bonifaciu al presei scrise, de motorsport, a scris un material de 3 pagini despre Colin Kolles, team-managerul de la Jordan-Midland, fara a aminti macar in treacat vreun cuvant ca tipul este nascut in Romania ! :rosu:

codorean
5th May 2005, 14:00
Sa va spun o faza de kko din ultimul numar al revistei "F1 Racing" editia romaneasca. Razvan Codorean, acest veritabil Victor Bonifaciu al presei scrise, de motorsport, a scris un material de 3 pagini despre Colin Kolles, team-managerul de la Jordan-Midland, fara a aminti macar in treacat vreun cuvant ca tipul este nascut in Romania ! :rosu:

Ai dreptate, n-am scris. Daca citeai sub sapou descopereai ca scrie interviu de Dom Taylor, adaptare Razvan Codorean. Daca il scriam eu, eram de acord cu remarca...Apropo de aceasta chestie, daca nu stiam originea sa, nu exista, inca din martie, o solicitare adresata echipei Midland prin care il invitam pe Colin Kolles sa vina in Romania in saptamina care precede Marele Premiu al Ungariei pentru a realiza un reportaj...

codorean
5th May 2005, 14:08
Am sa-mi schimb parerea despre F1 Racing daca il tot promoveaza pe fitzosul de Razvan Codorean. Intr-o alta revista a scris ca Phil Hill a fost tatal lui Damon Hill. :rosu: :no: :jerk:

Razvan Codorean n-a scris ca Phil Hill a fost tatal lui Damon Hill. Corectorul revistei Supercar, un om care apreciaza ca se pricepe la Formula 1, a facut modificarile in text. Motiv pentru care, de altfel, a si primit o amenda in valoare de 200 de euro.
Cit priveste aprecierea pe care ai facut-o la adresa mea (fitzos), chiar mi-as dori sa aflu care sint motivele care te-au determinat sa tragi o astfel de concluzie. Poti folosi acest forum sau adresa mea de e-mail, media@businessimediat.ro

piranha
5th May 2005, 15:33
Corectorul revistei Supercar, un om care apreciaza ca se pricepe la Formula 1, a facut modificarile in text. Motiv pentru care, de altfel, a si primit o amenda in valoare de 200 de euro.


N-am avut contacte cu presa pana acum ,nu stiam ca asa se lucreaza. Oricum e incatator ce aud daca asa s-a petrecut pt ca articolele de motorsport se fac la nivel mult prea slab la noi. Opinia mea despre tine e subiectiva fondata pe ce am citit dar pentru ca te-ai obosit sa raspunzi pot sa spun ca deja e mai buna. :ok: N-am mai intrat de mult pe acest forum , regret ca am facut-o acum ca sa dau cu bata-n balta.

oaspetele
6th May 2005, 08:59
d-le codorean, va asteptam pe acest forum nu numai pentru dreptul la replica...ne-am bucura.
in plus, poate ne dati niste detalii despre revista, nici la Bistrita nu am vazut-o. e drept, nu am avut timp sa o caut in fiecare chiosc, dar macar aveti habar daca se trimite si pe la noi ??

Profetu
6th May 2005, 12:46
Azi am cumparat-o si eu, mai mult de gura voastra.
Calitatea grafica ireprosabila.
Am avut anii trecuti posibilitatea sa citesc timp de un an versiunea in limba engleza a revistei si pot sa spun ca sunt comparabile.
Era nevoie pe piata romaneasca de o asemenea aparitie.

Gentlemen ... keep up the good work !!! :ok:

codorean
6th May 2005, 16:34
N-am avut contacte cu presa pana acum ,nu stiam ca asa se lucreaza. Oricum e incatator ce aud daca asa s-a petrecut pt ca articolele de motorsport se fac la nivel mult prea slab la noi. Opinia mea despre tine e subiectiva fondata pe ce am citit dar pentru ca te-ai obosit sa raspunzi pot sa spun ca deja e mai buna. :ok: N-am mai intrat de mult pe acest forum , regret ca am facut-o acum ca sa dau cu bata-n balta.

Nu este nici un fel de problema. Impresiile se pot schimba. Totusi, nu inteleg de ce textele mele ar lasa impresia ca sint fitzos?

codorean
6th May 2005, 16:36
d-le codorean, va asteptam pe acest forum nu numai pentru dreptul la replica...ne-am bucura.
in plus, poate ne dati niste detalii despre revista, nici la Bistrita nu am vazut-o. e drept, nu am avut timp sa o caut in fiecare chiosc, dar macar aveti habar daca se trimite si pe la noi ??

1. As prefera sa nu ma mai..."domniti"...Codo sau Razvan sint formule de adresare OK.
2. Ce detalii asteptati?
3. Imi pare rau sa aud ca F1 Racing nu a ajuns la Bistrita. Va sugerez sa trimiteti un e-mail pe adresa revistei, pentru ca asa, poate, semnalul dumneavoastra va ajunge si la departamentul difuzare.

alin
11th May 2005, 00:03
ce voiam sa zic, si-ti multumesc ca intri in dialog si-mi dai aceasta posibilitate.

"domne'", de unde ai scos-o p-aia cu villeneuve distrus de coechipieri? ia uite aici un link (eu n-am la dispozitie uneltele voastre) http://f1-facts.com/statistics/team-mates/Villeneuve_jun in care e comparat villeneuve cu fostii coechipieri;

stiu ca acolo o sa sari (anul 2003) si vin de-acum cu explicatii: jv a avut 10 curse din 15 (n-a participat in japonia) cu probleme tehnice (in 8 figureaza cu abandonuri chiar si in clasamentele oficiale, in doua fiind totusi clasat), iar jenson a avut 'numai' 6 curse din 16 cu probleme tehnice (abandonuri). eu unul ma intreb cu de nu l-a batut button cu o diferenta mult mai mare, dar se pare ca altii vad altceva.

si inca ceva, daca cunosti foarte-foarte adanc ceea ce 'simte' villeneuve si ceea ce spune el cand merge la psihiatru [ma refer la faptul ca nu are tupeu si face ce spune mama si craig] poate ar fi fost mai bine sa vorbesti despre cum a fost futuit de richards in 2003...

trec peste afirmatia ca villeneuve nu s-a implicat niciodata (si-am citat) in dezvoltarea masinii... dar o sa revin daca mi-o ceri. lovitura de gratie mi-ai dat-o cu aducerea in discutie despre starea civila a lui villeneuve. te rog, pe tine si orice altcineva care vrea sa ingroape un Campion Mondial (a se observa ca in tot post-ul asta doar aici am folosit majuscule): nu va injositi comparandu-l cu ricardo zonta;

si-i rog si pe cei din media sa nu mai incerce sa vand reviste si orice altceva denigrandu-l pe villeneuve [nu era de ajuns poza aia superba cu schumi pe coperta, trebuia pus si subtilul ala cu 'oare ce se intampla cu villeneuve?' care face trimitere la un articol minion...]; apropo: martin brundell este managerul lui david coulthard - ar fi fost poate mai interesant sa-si dea cu parerea atat de clar cineva care a lucrat/lucreaza cu villeneuve, ci nu cineva care vrea sa elibereze un loc in f1... pe de alta parte insa, nu s-ar fi vandut revista daca era citat peter sauber spunand "nu jacques e de vina, ci masina. cand masina va fi competitiva si jacques trebuie sa 'livreze', dar acum nu e cazul. nu-mi mai puneti intrebari despre plecarea lui villeneuve. in 2004 la primul test facut cu sauber-ul c23, villeneuve a fost imediat mult mai rapid decat massa, si asta pe ploaie, domeniu pe care el nu-l stapaneste prea bine. vreti sa-mi spuneti acum ca, dintr-o data, a pierdut tot? nu prea cred."

este un 'atac' la articol ci nu la persoana.

Profetu
11th May 2005, 19:02
Singura problema cu genul asta de revista este intarzierea de timp cu care apar articolele. Probabil este un lucru obiectiv, insa, este frustrant sa citesti impresiile pilotilor luate imediat dupa cursa din Malezia cu o luna intarziere. Caracterul de noutate este astfel alterat.

alin
23rd May 2005, 16:50
merci de raspuns; se pare ca nu sunt demn de luat in serios.

eu zic acum sa sariti din nou la gatul lui villeneuve pentru prostia pe care a facut-o la monaco. sa nu cumva sa spuna revista ca formula 1 pare ca si-a regasit drumul, sa sariti din nou pe villeneuve ca el e vinovat de toate.

codorean
31st May 2005, 03:18
Alin, nu ti-am raspun pentru ca, sincer, n-am mai avut timp sa intru pe forum. O fac insa acum.
Ca si prietenul nostru piranha, care ma acuza in legatura cu Kolles, si tu faci o greseala. Eu n-am scris pe tema Villeneuve decit opinia de la sfirsit. Cit priveste zona de pit pass, sta marturie editia in limba engleza, este o preluare. Si, in plus, traducerea si adaptarea ii apartin lui Laur Mandu.
Si-acum despre Villeneuve...Apropo, n-am sa comentez decit ceea ce vizeaza textul meu.
1. Mai spun inca o data, desi scrie deja: sint fan Villeneuve. Mai mult, cei care urmareau transmisiile F1 pe vremea cind drepturile erau la ProTV, isi aduc aminte ca am spus-o si pe post...Daca nu-si aduc aminte, Adrian Cheltuitoru si Antal Putinica, oamenii alaturi de care am comentat, traiesc si pot confirma...
2. Jacques are intr-adevar probleme cu mama sa si cu Craig. S-a semnalat acest lucru de nenumarate ori, in diverse publicatii, comentindu-se fapte si declaratii. Nu este insa vina lui. Asa este viata. Ar avea insa de cistigat daca si-ar vedea de drumul sau fara sa-i mai pese de ceea ce zic cei din jurul sau (indiferent daca sint lucruri de bine sau de rau).
3. La capitolul dezvoltarea masinii nu ma refeream la set-up, ci la contributia avuta in primele faze ale dezvoltarii monopostului si la testele din iarna. Pe de alta parte, si aici iei prea in tragic lucrurile. Multi alti piloti de renume s-au comportat la fel: semnalau problemele si asteptau solutii de la ingineri. Ceea ce, in esenta, nici nu este un pacat, pentru ca fiecareeste platit sa-si faca treaba.
In rest, sper sa-l revad pe Jacques la o echipa de top si sa ne arate iar ceea ce poate (depasire precum aceea pe iarba, in fata lui Hill, singele rece probat in fata lui Schumi in runda care decidea titlul sau, in primul an pentru BAR, acele tururi din Catalunya, cind, cu o masina evident inferioara, l-a tinut in spate pe german doar din pilotaj).

alin
1st June 2005, 13:41
in sfarsit, nu vreau sa ne oprim doar asupra acelui articol si asupra lui jv cu discutia despre f1 racing.

vreau insa sa subliniez ca ideea generala a articolului este total diferita de cea care reiese din ultimul tau post.

codorean
1st June 2005, 18:16
daca te referi la articolul din zona Pitpass, ai dreptate. Este punctul de vedere al englezului care l-a scris si el ar trebui sa iti ofere un feedback...

alin
1st June 2005, 18:19
daca te referi la articolul din zona Pitpass, ai dreptate. Este punctul de vedere al englezului care l-a scris si el ar trebui sa iti ofere un feedback...
nu, nu ma refer la articlul din zona pitpass. ci la al tau, de pe ultima pagina a revistei; articolul si reply-ul tau sunt divergente.

skogers
3rd June 2005, 14:58
Fratilor, a aparut nr. de iunie al lui F1 Racing. Cum vi se pare?

Acum, dupa patru aparitii deja, cam ce credeti ca le lipseste baietilor si ce ati vrea sa mai cititi pe-acolo?

codorean
5th June 2005, 06:44
Skogers, merci de ajutor. Sincer, si eu imi doream sa aflu ce doriti sa mai aflati din F1Racing Romania. Pentru ca, este clar, varianta originala este axata pe ceea ce ii intereseaza pe britanici (ori pe fanii din tarile in care aceasta se difuzeaza) si, probabil, unele subiecte nu au relevanta pentru voi.

oaspetele
5th June 2005, 09:03
de-abia ce am gasit numarul din mai.
in mare, mi-a placut, dar nu l-am studiat din doasca-n doasca. astept sa apara si numarul din iunie, daca e cel putin la fel de interesant eu unul as opta pentru un abonament.
repet, nu l-am studiat cu atentie, dar la prima vedere nu am vazut, de exemplu, cei mai rapid timp al fiecaruia dintre combatanti.
ar fi extrem de interesanta o analiza a acestori timpi, coroborati cu momentul din cursa cand au fost efectuati, si cu numarul de opriri/cantitatea de benzina din masina. adica, comentariul strategiei fiecarui pilot si eficacitatea acesteia in obtinerea rezultatului. sper ca m-am facut inteles... :cool:

Profetu
3rd March 2006, 18:02
Ati mai luat revista asta ?
Eu nu am mai luat-o de mult, in pauza competitionala am considerat ca arunc banii pe geam.

Ayrton
6th March 2006, 10:36
Eu am primit-o de la cineva care are abonament la firma.
Mi s-a parut super-interesant numarul de ian-feb, ala cu "Fernanado Alonso - omul anului in formula 1 2005". (Ca o paranteza, au avut o gramada de premii acordate pentru 2005, printre care si titlul de cel mai bun pilot care i-a revenit lui Kimi Raikkonen! :D).
Au avut si un fel de pronosticuri pentru sezonul acesta, in care Red Bull este anuntata ca posibila revelatie pentru 2006 si posibila castigatoare de curse pentru 2007. Ex-McLaren-istul Adrian Newey e principalul lor argument.

Profetu
15th March 2006, 15:44
Eu am cautat-o pe la chioscuri insa nimeni nu mai stie nimic de ea.
Sa-si fi incetat oare aparitiile in Romania ?

codorean
12th April 2006, 05:30
Din nefericire da, nu mai apare!

Profetu
12th April 2006, 12:36
A aparut totusi un numar dedicat inceputului de sezon ... sa inteleg ca asta a fost ultimul ?

Ayrton
12th April 2006, 12:43
Eu cred ca nu e informat bine codorean...
In afara de nr de care pomeneam mai sus (ian-feb), vad ca a aprut un alt nr pt martie-aprilie 2006:
http://www.f1racing.ro/index.htm

kr
12th April 2006, 15:37
A fost un numar dec 2005-ian 2006,iar link-ul tau,Ayrton,duce la o editie speciala 2006.As vrea sa stiu daca a aparut si altceva.Voiam sa trimit un e-mail la F1Racing,dar vad ca nici Codorean nu stie mai multe.N-am pierdut nici un numar si as vrea sa le cumpar in continuare

codorean
12th April 2006, 20:38
Numarul acela (martie-aprilie) care are si rolul de avancronica de sezon este ultimul. Exista intentia de a folosi ceva materiale in Autocar, revista preluata tot de la Haymarket, dar asta este, pentru moment, tot in ceea ce priveste Romania. Cel putin pina in momentul in care va prelua altcineva licenta.

Ayrton
13th April 2006, 11:19
Iata ce mi-a raspuns un amic care este redactor economic la revista Business Magazin, revista ce face parte din acelasi grup care editeaza si F1Racing pt Romania:

"F1Racing este editata de trustul de presa Business Media Group. deocamdata nu stiu detalii despre aparitie, dar pot sa ma interesez mai pe seara. poate aflu si vreun raspuns.
...
revin: deci, cica mai apare. de ce nu ai mai gasit-o tu, nu stiu.
ce-i drept si eu caut numarul pe aprilie al unei reviste, da inca nu au binevoit sa-l scoata. si la f1racing o fi aceeasi treaba. iar pe ala din martie l-oi fi ratat si tu."

cocu
13th April 2006, 11:50
Confirm ceea ce a spus Codorean mai sus, F1 Racing nu mai apare. Asta a fost tot, pentru moment. O sa mai existe unul, maximum doua articole preluate in fiecare luna in revista Autocar, dar cam atat.

Cu maxima parere de rau... :headbang:

Ayrton
13th April 2006, 15:36
nasol atunci...

Profetu
13th April 2006, 17:48
Eu cred ca userul "codorean" e foarte bine informat ... :ok:

Probabil ca ratiunile economice stau la baza acestei decizii.

O sa revenim, in acest caz, la editia in limba engleza ... ce sa facem ...

S2K
14th April 2006, 00:40
Deci e clar... romanilor nu le place Formula 1...

driverx
14th April 2006, 19:32
Sincer cine il considera FITZOS sau cum a scris acel personaj neutru nu am sa-i transmit decat un singur lucru .. CUNOASTE-L

Este un om ca noi toti.. foarte bine informat in MOTORSPORT.. nu ca altii care mai sunt si comentatori pe la tv .. si sunt extrem de "buni" in ceea ce fac.. atat de buni incat imi doresc din tot sufletul sa inchid sonorul insa motoarele ce se aud pe fundal mai reduc din stresul cauzat de "motoarele" comentatorilor.. unul rade.. altu' doarme.. HAI ROMANIA :D

GO VILLENEUVE.. Ca tot vine Imola :ok:

Lordul
19th March 2007, 23:46
Ce se mai aude?

flor
19th March 2007, 23:57
Sa va spun o faza de kko din ultimul numar al revistei "F1 Racing" editia romaneasca. Razvan Codorean, acest veritabil Victor Bonifaciu al presei scrise, de motorsport, a scris un material de 3 pagini despre Colin Kolles, team-managerul de la Jordan-Midland, fara a aminti macar in treacat vreun cuvant ca tipul este nascut in Romania ! :rosu:

a presupus ca noi stim...de la miki ...macar