PDA

View Full Version : Se va reusi in curand introducerea probei video in fotbal ?



remy
21st November 2006, 12:48
Ar fi perfect daca s-ar realiza asa ceva !
Ar anula multe discutii despre legalitatea golurilor si fazelor dubioase ! :ok:

Arsene Wenger doreste introducerea probei video in fotbal

Antrenorul lui Arsenal Londra, francezul Arsene Wenger e de parere ca introducerea probei video in fotbal a devenit o necesitate. Tehnicianul considera ca refuzul forurilor ce conduc fotbalul, de a introduce proba video, este similar cu lipsa dorintei de a progresa.

„E un punct de vedere pe care il sustin de mult timp, insa, se pare ca unii oameni refuza progresul. Este ca si cum ar spune "nu vrem meciuri in nocturna, ci vrem sa jucam la lumina tortelor". Fiecare decizie a arbitrilor este indelung discutata la emisiuni televizate, insa singurul care nu are acces la reluari este tocmai arbitrul. Nu mi se pare normal” :ok: a declarat Arsene Wenger.

Punctul sau de vedere este sustinut de antrenorul lui Blackburn Rovers, Mark Hughes, care considera si el o prioritate introducerea probei video in fotbal.

Echipa sa a terminat la egalitate, 1-1, duminica, pe propriul teren cu Tottenham, adversara lui Dinamo din grupa B a Cupei UEFA. Hughes s-a declarat nemultumit de prestatia arbitrului Phil Dowd. „Nu am fost niciodata un mare fan al tehnologiei moderne, insa ar fi bine ca acest sistem sa fie introdus cat mai devreme”, a spus antrenorul lui Blackburn Rovers.
E CHIAR ASA GREU ?

sun
21st November 2006, 14:24
e greu, pentru ca arbitrii sunt ultima reduta a echipelor importante. Daca s-ar introduce proba video, nu ar mai exista ciupeli nicaieri...

dragos_popa17
21st November 2006, 14:53
S-ar ajunge ca toate deciziile sa fie contestate si jocul sa fie intrerupt foarte mult. In fotbal deciziile trebuie luate in fractiuni de secunda, nu exista loc pt reluari tv. Chiar si in fotbalul american vizionarea fazei de catre arbitru te costa un time-out, nu se face doar de dragul de a se face.

Sevilla86
21st November 2006, 15:00
Nu e greu deloc... la rugby este deja folosita proba video si dupa ce am vazut nu necesita mult timp. Sau ar trebui facut macar ceva in genul tenisului: echipele sa aibe dreptul sa conteste, de un anumit numar de ori, deciziile arbitrului. S-ar rezolva multe lucruri daca s-ar folosi proba video... e nevoie doar de bunavointa.

dragos_popa17
21st November 2006, 15:35
La rugby, fotbal american sau tenis exista intreruperi. La fotbal, nu. Daca tot intrerup meciul strica spectacolul.
Eu unul as mai baga inca un central. Sa fie doi centrali si doi tusieri.

superchumbo
21st November 2006, 19:57
bine tu quitarro pt postul sters
dar ma repet ..................................



pentru binele lui dinamo ar fi bine sa nu ...................
tames era eliminat de mult ............................

dragos_popa17
22nd November 2006, 10:18
Da, mingea cu microcip ar fi o solutie pt golurile controversate, pt a sti daca mingea a iesit din teren si chestii de-astea. Oricum, o astfel de masura s-ar putea lua doar in campionate bogate, CL, campionatele continentale sau mondial. Nu cred ca tarile mici si-ar permite mingi cu microcip sau probe video. Dar, parerea mea e ca proba video nu e in spiritul fotbalului, care e un joc cursiv. Singura solutie care nu ar strica jocul ar fi introducearea unui al doilea central.
Oricum, greseli vor fi cat timp arbitrii sunt oameni, iar roboti la tusa nu cred ca prind eu prea repede. :D