PDA

View Full Version : Romani in SUA



cristane
21st November 2006, 11:30
Deschid acest subiect pentru a discuta despre baschetbalistii romani care activeaza in State.

Si incep eu, cu niste articole despre Catalin Baciu:

http://www.jordanbball.com/rivals1.html
http://www.jordanbball.com/hvillart.html

Super misto, baiatul asta chiar pare sa aiba un viitor de aur. Sper sa fie serios si sa se descurce. Liceul lui, Asheville Veritas, a obtinut in weekend prima victorie, iar Baciu a fost titular si a marcat 16 puncte.

Raptor
21st November 2006, 12:26
Coaches continue to make their way to Veritas High School in Ashville, N.C., as word is spreading about Lithuanian
post player Catalin Baciu. The 7-foot-1, 230-pound 2008 prospect recently picked up two more offers.

I mean... :mda:

cristane
21st November 2006, 17:32
... tocmai am aflat ca Vlad Moldoveanu mai are un coechipier roman la St. John's, este vorba de Mihai Petcu. El a fost declarat sezonul trecut cea mai buna rezerva (Sixth Man Award) in divizia din care face parte St. John's. Sint curios cum va progresa anul asta.
http://www.dcsportsfan.com/default.aspx?ArticleID=622&Page=1

YodaRo
21st November 2006, 17:51
da sunt toti aciuiati in zona DC-ului pe langa echipa Washington Wizards.
President of Basketball Operations Ernie Grunfeld care a fost nascut in Romania.
Pe la club mai indeplineste functie si Ghita Muresan singurul romanc are a jucat in NBA.
De aia au ajuns si pustii aia romani in zona.
Go Wizards!

cristane
5th December 2006, 15:22
Baciu rupe tot la liceul la care joaca.

Ultimul meci: VCA - Covenant Classical 86-43
Baciu 34 pts 15 RBS
Baize 21 pts
Spasovski 20 pts

Acum doua meciuri: Oak Hill - VCA 97-56
Baciu 23 pts 15 RBS
Skema 19 pts, 9 RBS

... iar Vlad Moldoveanu, la St John's high school, e in continuare titular, dar nu e leading scorer, in schimb are cele mai multe rebounduri. Din pacate colegul lui Mihai Petcu e doar rezerva si nu prea a apucat sa joace.

cristane
12th December 2006, 13:55
Interviu cu Vlad Moldoveanu: http://www.dcmetrohoops.net/ (scroll down la 11.12.2006)

KingMJames
13th December 2006, 11:16
sa dea Domnul sa ajunga macar unul din ei in NBA...treaba e ca au intr-adevar sanse, dc se tin de treaba...

Florian GG
13th December 2006, 11:58
Asa e! Si nu ar fi singurul...eu as paria si pe Baciu :D

P.S. Moaa cum de au nimerit-o cu nationalitatea lui Vlad :happy Ma gandeam ca iarasi zic ca e lituanian sau mai stiu eu ce alta nationalitate. Le-a zis Vlad ca iarasi aveau probleme. Oricum nice interview :)

KingMJames
13th December 2006, 14:06
da da...macar asa mai afla lumea ca romanii stiu sa zica mai mult decat "Vlad/Catalin make basket!" ;)

Gontel
13th December 2006, 17:43
poate daca am si noi jucatori in nba ar transmite si televiziunile noastre meciurile.

Florian GG
14th December 2006, 13:46
Cu siguranta ca ar creste interesul si televiziunile ar fi muult mai interesate de drepturile NBA

Raptor
14th December 2006, 14:36
Adevaru e ca Baciu are sanse as zice... foarte mari sa ajunga in NBA. Are inaltime, aruncare, defensiva, masa, athleticism, stiinta jocului, awareness (pentu nivelul lui) foarte bune. Eu am mare incredere ca va ajunge in NBA.

StephonTrue 15
14th December 2006, 14:43
stiinta jocului si awareness nu prea are deloc, iti zic eu.

Raptor
14th December 2006, 15:14
Ba eu din ce am vazut la campionatu asta de juniori, am vazut ca are. Poate am vazut prea putine meciuri cu el dar asta e scouting report-ul meu.

Elassar
27th December 2006, 19:49
eu i`am vazut pe viu in toate meciurile disputate asta vara la ce de juniori...
ca sa fiu sincer,eu il creditez pe vlad moldoveanu cu sanse mai mari de a ajunge in nba decat pe baciu... moldoveanu se aseamana f mult in joc cu nowitzki... se descura bine atat sf cat si pf
in schimb baciu... tipul de centru clasic...muncitor...dar putin spectaculos (imi aduc aminte ca incercat si el sa dea un dunk si a cazut in fund :D )

KingMJames
27th December 2006, 20:25
macar sa fie solid pe fundamentals si e suficient...si bine-inteles sa isi lucreze si fizicu...oricum,mi s-a parut ca se misca bine...

BAK
27th December 2006, 22:39
baciu are multe sanse de a ajunge sus........chiar sa joace in NBA.....ar fi culmea, al doile clujean in NBA....amandoi acelasi antrenor....Voicu Moldovan.. daca ajunge acolo o sa pot sa ma laud ca am jucat contra unuia din NBA...vise..vise......

Andrei
9th January 2007, 18:45
check this out:http://www.nba.com/games/20070108/LACNOK/boxscore.html

apercele
9th January 2007, 19:26
pe site-ul offiicial al lu' CLIPPERS nici nu apare romanasul...cine stie, poate o avea un 10-day contract...curios cum de nu am auzit de el, de la ce college vine omul..

Florian GG
9th January 2007, 20:36
Opaa who the hell is .Constantinescu? :shocked: :confused:

Raptor
10th January 2007, 00:19
Wtffffffffffffffff???

Andrei
10th January 2007, 05:49
sa vedem daca ii apare numele maine in meciu contra lu Sota...

Gontel
10th January 2007, 17:13
ce naiba e asta? nici macar nu e trecuta initiala prenumelui.
daca ar fi un jucator adevarat ar avea profil pe nba.com

Danila
15th January 2007, 13:53
dan constantinescu nascut in 1970 in Teleorman
asta am aflat despre el...
pana mea...weird

spiritt23
18th January 2007, 15:23
Vlad Moldoveanu joaca foarte bine meci de meci in WCAC, cu o medie de peste 15 puncte pe meci. Ieri, St.John's-Gonzaga 77-51, Vlad 17(3 de 3). Un link pentru curiosi(la echipa lui Vlad e si Mihai Petcu) www.dcsportsfan.com, link pe bara din stinga la High Schools si de acolo WCAC basketball.

cristane
18th January 2007, 17:25
Asta e de pe un forum Clippers: "Vlad Constantinescu, 30 year-old small forward from Romania might have signed with Clippers replacing Korolev".
Si asta e o pagina a jucatorului: http://chicagosports.sportsdirectinc.com/basketball/nba-players.aspx?page=/data/nba/players/player735987.html

Raptor
18th January 2007, 18:04
Vlad Constantinescu? De la Sport Arena? :D

BAK
18th January 2007, 18:39
cum de nu stie nimeni nimic de el....pun pariu ca federatia habar nu are, si daca este asa, atunci.....avem al doilea jucator roman din NBA..........

Florian GG
18th January 2007, 21:27
Good point. Pai si pe unde a mai jucat Vald Constantinescu? Vad ca nu prea mai e la prima tinerete Stie cineva?

Raptor
18th January 2007, 21:55
E DAN Constantinescu nu Vlad, si am inteles ca a mai jucat pe la Dinamo.

cristane
2nd February 2007, 11:14
Check this out guys:
http://www.jordanbball.com/vtasbb.html

E pagina liceului la care joaca Baciu. In dreapta sus e un filmulet de la ultimul meci. Baciu le face cam tot jocul, iar spre finalul filmuletului da un dunk de zile mari :)

Danila
3rd February 2007, 01:47
stai relax k nu a jucat la dinamo...nu e fundasul celor de la classic dome

Raptor
3rd February 2007, 05:56
http://www.citizen-times.com/apps/pbcs.dll/article?AID=200770112002&sport=

Stats liceu ^^^

Baciu 21.8 ppg, 12.2 RPG

spiritt23
11th February 2007, 21:27
Azi e ziua lui Vlad Moldoveanu, face 19 ani. E bine, sanatos, joaca foarte bine, cu 17 puncte, 11 recuperari si 5 capace in ultimul meci. Echipa lui e pe 2 in WCAC. E ltimul an de liceu, de la vara va juca la George Mason University.

real23
12th February 2007, 14:37
sa creasca mare si puternic :D

spiritt23
13th February 2007, 21:35
Vlad Moldoveanu scored 17 points for the third consecutive game to go along with 8 rebounds, 6 blocks and three 3-pointers. Mihai Petcu added in nine points, as the three seniors combined for 59 of the team’s 65 points. The victory ensures that St. John’s (20-6, 12-4) will finish in the top four in the WCAC.
De pe dcsportsfan.com de azi. St John's-Good Counsel 65-46

cristane
14th February 2007, 00:36
Abia astept la anul sa-l vad in NCAA. Am vazut vreo 2 meciuri anul asta cu George Mason, pe TVU, a fost super misto, tribune pline, meciuri frumoase. Iar anul trecut din cite stiu au ajuns in Final Four, deci se pare ca Vlad a facut o alegere buna.
De Baciu mai stiti ceva? Era curtat de vreo 10 colegii, a ales oare ceva?

Kahuna
5th June 2007, 19:10
Baciu a ales in cele din urma Clemson Tigers (http://www.hendersonvillenews.com/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070518/NEWS/705180334/1008/NEWS). Ultimul jucator care a ajuns de aici in NBA este Greg Buckner(Dallas Mavericks), sa speram ca Baciu o sa-l urmeze. Ar fi asa frumos sa avem un roman in NBA, fie el Baciu sau Moldoveanu, ar face liga mult mai interesanta pentru noi si mai multi compatrioti de-ai nostri ar urmari NBA-ul.

Raptor
5th June 2007, 22:32
Inclusiv televiziunile...

KiNgAiRrAzOr
17th July 2007, 09:35
multzi zic k e aproape imposibil k un roman sa ajunge sa joace in nba...dar nu e adevarat,singurul lucru pe care trebuie sa'l faci e sa munceshti tot timpul sa te antrenezi sa devii muult mai bun dekt eshti in momentul de fatza..sa ai ambitzie...

phyxius
17th July 2007, 11:15
noul robby oare? :confused:

just_me
17th July 2007, 14:46
chiar ma intrebam cand mai intra cate unu d'asta...probabil a scapat si el a cu de capacitate, si fiind prea cald afara pt baschet, o arde pe forumuri.

KingMJames
18th July 2007, 00:08
n-a scapat de capacitate...cred ca e inca a saptea dc nu ma insel...:thinkso: oricum,ti s-a implinit dorinta...rejoice! :))

cristane
9th August 2007, 17:01
Rivals.com au facut topul anual al celor mai promitatori 150 jucatori de liceu din SUA - promotia 2008. Catalin Baciu se afla pe locul 100, cu rating de 4 stele (din 5). Topul complet: http://rivalshoops.rivals.com/viewrank.asp?ra_key=1617
Anul trecut Vlad Moldoveanu (care a fost in promotia 2007) primise 3 stele.
Ca veni vorba de Moldoveanu, el a fost anuntat in rosterul oficial al celor de la George Mason Patriots pentru noul sezon. El este unul din cei 3 "boboci" ai echipei.

Bogeyman
12th October 2007, 17:55
viitorul arata bine....poate o sa inceapa sa insemne ceva baschetul si in tara noastra :)

Raptor
12th October 2007, 19:39
Bine, ar insemna daca s-ar televiza... din cate mi-a zis un prieten, dupa ce a fost Sport Arena Master dunk contest televizat pe Pro TV (sau ma rog, s-au dat faze habar n-am ca n-am vazut la TV), niste manelisti tzigani fotbalisti de la el de la liceu au inceput sa-i zica a doua zi de jucatori (atentie - nu de fotbal) ca Guy Dupuy sau Habib.

Ca dovada ca "lumea" (daca mi se permite acest cuvant) preia ce vede la TV... daca s-ar da numai baschet la TV si acesti... "domni" ar deveni baschetbalisti si maine-poimaine i-ai vedea cu maieuri cu Kenny Smith si Vince.

Sau poate nu... :thinkso:

Bogeyman
13th October 2007, 10:10
sa speram ca nu

KingMJames
13th October 2007, 20:50
ca nu o sa dea baschet la tv?

Bogeyman
13th October 2007, 21:16
nu...
sa speram ca daca se va televiza nu vor aparea de aia cu ditamai lanturile de aur si ghiului la baschet...
dar chiar daca s-ar televiza nu cred ca ar aparea asa ceva deoarece pur si simplu nu au baschetul in sange

KingMJames
13th October 2007, 21:29
hopaaa...mai are cineva baschetul in sange pe forumul asta? eu mi-am facut analize de curand si nu am gasit baschet.stau prost cu calciul si magneziul,dar cam atat...

spiritt23
14th October 2007, 14:47
Vlad a fost aseara prezentat oficial in ceremonia de lansare a echipei de la George Mason. A urmat un meci intre titulari si rezerve, Vlad a dat 5 de 3 si a lasat o impresie excelenta. Mai mult ca sigur va fi titular in acest sezon, o performanta remarcabila pentru un rookie! Sunt mari sanse sa-l vedem in draft-ul anului 2009!

Bogeyman
14th October 2007, 15:21
hopaaa...mai are cineva baschetul in sange pe forumul asta? eu mi-am facut analize de curand si nu am gasit baschet.stau prost cu calciul si magneziul,dar cam atat...

doamne fraier esti...pe langa asta mai esti si anti-social

Raptor
14th October 2007, 20:56
Vlad a fost aseara prezentat oficial in ceremonia de lansare a echipei de la George Mason. A urmat un meci intre titulari si rezerve, Vlad a dat 5 de 3 si a lasat o impresie excelenta. Mai mult ca sigur va fi titular in acest sezon, o performanta remarcabila pentru un rookie! Sunt mari sanse sa-l vedem in draft-ul anului 2009!

Cool stuff. Si bine ca mai auzim de la tine, Emil. Te-am vazut la Sport Arena Dunk ca "judge"... keep up the good work. :D

Irimus
14th October 2007, 21:14
doamne fraier esti...pe langa asta mai esti si anti-social

LOL...KMJ nu cred ca iti scrii sub nume in loc de "Grand Pubah" , "Anti-social" :happy

KingMJames
14th October 2007, 22:18
doamne fraier esti...pe langa asta mai esti si anti-social

sunt un troll anti-social! KMJ haters,elevators.if you cross me,you will...be raped by a pack of herpes-infected baboons...(deh,varianta originala era cam prea definitiva :no:)...

YodaRo
14th October 2007, 23:43
Vlad a fost aseara prezentat oficial in ceremonia de lansare a echipei de la George Mason. A urmat un meci intre titulari si rezerve, Vlad a dat 5 de 3 si a lasat o impresie excelenta. Mai mult ca sigur va fi titular in acest sezon, o performanta remarcabila pentru un rookie! Sunt mari sanse sa-l vedem in draft-ul anului 2009!

chiar ca aseara am fost in sala la GMU Patriot Center. A fost meci din preseason Washington vs Dallas. Cand o fi fost a ceremonie si al meci?

cristane
9th November 2007, 00:45
Vlad Moldoveanu va debuta miine noapte pentru noua sa echipa, George Mason Patriots, in meciul de debut al noului sezon, contra celor de la Vermont.
Din cite se pare, Vlad va fi titular, iar impresia pe care a lasat-o pina acum in pregatiri este exceptionala.
Ca fapt divers, ia uitati ce am gasit: http://14497.spreadshirt.com/us/US/Shop/Article/Index/article/Vlad-the-Impaler-2477095
"Vlad the Impaler t-shirt - Celebrate the arrival of his "vladness". He will impale you with his outside shooting." :D Bestial :)

cristane
10th November 2007, 15:44
Moldoveanu a debutat in NCAA azi-noapte, pentru George Mason: 5 puncte - 9 rebounds - 1 assist - 24 de minute, off the bench. Echipa lui a cistigat si are urmatorul meci marti noaptea.

caseta
10th November 2007, 17:00
adevaru e ca ar fi frumos sa ajunga in nba si sa ajunga ceva mai mult de un role-player (desi ... nu stiu daca are sanse). mai ales in contextul in care in momentul de fata poreclele jucatorilor sunt mai mult nijte prescurtari (c-webb, t-mac, c-booz, d-will etc), "vlad the impaler" ar putea ajunge una dintre cele mai bune porecle din nba, mai buna si decit ak47 de ex.

si chiar daca ajunge un role-player, daca va fi genul de jucator care hustles a lot, poate deveni un "one-trick-poney" (shooter) care e fan-favorite si care sa faca o cariera lunga in nba cu talent/capacitati relativ reduse.

Irimus
10th November 2007, 21:16
dupa calitati mie imi suna a donyel marshall-type of player

BAK
10th November 2007, 22:16
nah, more like kyle korver sau kapono

Zabriskie
10th November 2007, 22:20
korver si capone au 7'0?

BAK
10th November 2007, 22:24
nu m-am referit la inaltime ci mai degraba la faprul ca e mai mult shooter...parerea mea...eu l-am vazut odata jucand si asta mi-a fost impresia...poate un fel de dirk??@?#@ atunci, daca te referi numai la inaltime

Zabriskie
10th November 2007, 22:38
pai nu prea poti sa compari un F-C cu un G-F :)chiar daca au aceleasi calitati. Daca tot vreti comparatii, un nume mai potrivit ar fi Bargnani.

misterjinx
11th November 2007, 09:31
eu l-am vazut cum juca in curtea liceului cand era a 9-a. dadea de la 3 una dupa alta de ramaneai masca :). oricum, jocul lui se aseamana cu cel al lui dirk :ok:

Bogeyman
11th November 2007, 15:07
de Baciu nu stiti nimic?

ps:"Moldoveanu seamana perfect cu Yi Jianlian"...ca stil de joc...bun ofensiv si cam prost defensiv...asta zicea un prieten din america care a jucat impotriva lui Vlad cand era la liceu.

cristane
11th November 2007, 18:11
Baciu e in clasa a 12-a, joaca tot la liceul de anul trecut, iar de la anul va juca pentru Clemson, care e o echipa de top dintr-o conferinta de top a NCAA.

cristane
14th November 2007, 10:46
Vlad Moldoveanu a reusit aseara doar 4 puncte (1-5 FG), 3 rebounds, 2 blocks si 2 steals, in 24 minute jucate pt George Mason, in victoria contra celor de la Cleveland State. Am vazut meciul in direct, Vlad a jucat mult mai bine decit o arata statisticile. A muncit mult si in atac si in aparare, si a reusit niste faze extrem de importante in momentele decisive ale meciului (3 points in ultimul sfert cind era egalitate, si un steal imediat dupa aceea). Publicul pare sa-l adore, de mai multe ori toata sala scanda "Vlad! Vlad! Vlad!" :D Iar comentatorii l-au laudat continuu, spunind ca e impresionanta maturitatea de care da dovada.
Anyway. George Mason e la 2-0 si are urmatorul meci simbata noaptea, contra celor de la Dayton.

spiritt23
14th November 2007, 11:40
Vlad si-a schimbat postul la Mason. Obligat de faptul ca in lot nu are un jucator comparabil ca inaltime cu Vlad, Jim Larranaga, antrenorul, il foloseste 4 si-l pregateste la antrenamente special pentru a juca in stilul Duncan. Dupa parerea mea, Vlad e excelent bpentru small forward si asta cred ca va juca peste 1 an sau 2. Acum e foarte bine ca invata procedee si pune muschi pe el. Mi-a spus ca fata de lunile iunie si iulie a crescut la greutatile ridicate zilnic cu 40 de kg. A ajuns la 94 de kg si are target pina la 21 de ani sa faca 110. Ii era frica acum o luna ca nu va prinde decit 2-3 minute pe meci! Poate il vedem in Final Four, acolo unde Patriots au ajuns in acest an!

Bogeyman
14th November 2007, 15:02
Vlad Moldoveanu a reusit aseara doar 4 puncte (1-5 FG), 3 rebounds, 2 blocks si 2 steals, in 24 minute jucate pt George Mason, in victoria contra celor de la Cleveland State. Am vazut meciul in direct, Vlad a jucat mult mai bine decit o arata statisticile. A muncit mult si in atac si in aparare, si a reusit niste faze extrem de importante in momentele decisive ale meciului (3 points in ultimul sfert cind era egalitate, si un steal imediat dupa aceea). Publicul pare sa-l adore, de mai multe ori toata sala scanda "Vlad! Vlad! Vlad!" :D Iar comentatorii l-au laudat continuu, spunind ca e impresionanta maturitatea de care da dovada.
Anyway. George Mason e la 2-0 si are urmatorul meci simbata noaptea, contra celor de la Dayton.

cum ne putem uita si noi la meciuri din NCAA?

cristane
14th November 2007, 19:11
cum ne putem uita si noi la meciuri din NCAA?

Eu am vazut meciul pe CSTV.com, costa 15 usd / luna pt tot ceea ce transmit ei din orice sport, adica sute de meciuri. Din pacate cele mai importante meciuri sint date de posturile nationale (espn, abc, etc), dintre care doar CBS (pe TVU) si NBC (pe freeetv.com) pot fi vazute 24/7.
Btw, meciul de simbata al lui George Mason, cu Dayton, va fi live tot pe cstv.com.

Bogeyman
14th November 2007, 19:59
de la ce ora?

cristane
14th November 2007, 20:57
de la ce ora?

Simbata noaptea la 02.00.

spiritt23
18th November 2007, 09:28
Mason a cistigat aseara si e la a treia victorie consecutiva, cel mai bun start din sezonul 80-81 incoace. Vlad a fost titular, o performanta remarcabila in conditiile in care se astepta sa intre ca boxerii, 4-5 minute pe meci. A fost marcat teribil, intr-o sala cu peste 7000 de spectatori si nu si-a facut jocul. Chiar si in conditiile astea are o imagine excelenta, laudele curg iar viitorul suna foarte bine.

cristane
18th November 2007, 11:21
Da, asa e, toata lumea vorbeste de bine despre el. Aseara a fost pentru prima oara titular, dar a jucat foarte slab, probabil si din cauza emotiilor: 14 minute, 0 puncte (0/3 FG - 2 airballs), 0 AST, 3 REB. George Mason e la 3-0 si are urmatorul meci foarte dificil, joi, contra Kansas State (#22), intr-un turneu ce va avea loc la Orlando. Va fi primul meci al anului pt Mason transmis in direct de un post national (ESPN2).

Bogeyman
18th November 2007, 12:29
pe ESPN 2 pot sa vad si eu...la ce ora e?

cristane
18th November 2007, 13:10
pe ESPN 2 pot sa vad si eu...la ce ora e?

Meciul cu Kansas State e joi spre vineri, la 04.00 AM. Apoi, in functie de rezultat, meciul de vineri noaptea va fi la 12.00 AM sau la 02.30 AM.

Cum poti sa vezi ESPN 2?

Bogeyman
18th November 2007, 15:53
http://www.ivyonline.info/sport/index.php?id=170

cristane
18th November 2007, 16:05
http://www.ivyonline.info/sport/index.php?id=170

Thx for the link. Acum nu merge, sper sa isi revina curind ;)

Bogeyman
18th November 2007, 18:14
o sa mearga cand sunt meciuri...sper...am mai vazut meciuri pe ESPN 2

cristane
23rd November 2007, 12:40
Meci foarte bun al lui Moldoveanu aseara, impotriva celui mai tare adversar intilnit de echipa lui pina acum. George Mason - (22)Kansas State 87-77. Linia lui Vlad: 20 min - 11 points - 2 reb - 0 ast - 1 block - 2 steals. In seara asta, George Mason joaca impotriva unui adversar si mai tare, Villanova (#19). Meciul e de la miezul noptii, pe ESPN2.

spiritt23
23rd November 2007, 12:44
Aseara in Old Spice Classic, un turneu extrem de puternic la care participa universitati foarte tari, Gerorge Mason-Kansas State 87-77. Vlad a fost titular si a facut un meci excelent. Din ce stiu, fara sa am la dispozitie statistica meciului care n-a aparut nici la ora asta pe oldspiceclassic.com a marcat 11 p si a reusit 9 recuperari. WOW!

Irimus
23rd November 2007, 12:53
George Mason asta e un colegiu de top? Sunt curios daca este inclus in jocul College Hoops 2k8.Ar fii grozav sa fie si Vlad in acel joc...

edit:omg, tocmai am vazut..echipa pe care Geroige Mason a invinso aseara e echipa lui Beasley care e considerat pick-ul 1 sau 2 in draftul din 2008

Ady Micinic
23rd November 2007, 13:52
Statistica meciului pe site-ul universitatii George Mason:

http://gomason.cstv.com/sports/m-baskbl/stats/2007-2008/gmu-mb04.html

@Irimus: nu stiu ce inseamna colegiu de top, dar in 2006 au jucat in Final 4.

Irimus
23rd November 2007, 14:47
serios???????????????? chiar nu stiam...pai atunci clar e colegiu de top, fara discutie.
neaparat tre sa-mi iau in cazul asta college hoops sa vad cum se misca Vlad

cristane
23rd November 2007, 16:51
In momentul asta George Mason nu e in topul celor mai bune 25 de colegii, in niciunul din cele 2 poll-uri care se tin. "Ghinionul" echipei e ca face parte dintr-o conferinta mediocra (CAA), in care adversarii intilniti nu sint foarte redutabili, si implicit un record foarte bun intr-o astfel de conferinta nu impresioneaza asa ca unul intr-una din conferintele mari (SEC sau Big Ten, de exemplu). Insa George Mason e o echipa foarte buna, cu sanse mari de a prinde playoff-ul (March Madness), si chiar de a obtine rezultate bune. O dovada clara e meciul de aseara, cind au invins fara mari probleme a 22-a echipa a tarii.

Sa-mi spui si mie pls daca e Vlad in College Hoops ;)

spiritt23
24th November 2007, 01:02
Maggot, daca tot ne dai un site pentru ESPN 2, nu ne poti da unul care sa mearga? Ma chinui de o ora sa vad mec<iul lui Vlad si ...nimic.

Bogeyman
24th November 2007, 09:37
da...pai asta e...nu merge...io de unde sa stiu ca nu va merge...uitate la ESPN2 cu sopcast...sau cauta tu altceva....n-oi sta eu toata ziua pa net sa caut espn2 sa-ti dau tie

cristane
24th November 2007, 16:54
George Mason a suferit azi-noapte prima infringere a sezonului, 76-84 contra celor de la Villanova (#19). Dupa un prim meci excelent, Moldoveanu nu a mai impresionat si in al doilea. Linia lui: 13 min - 3 puncte - 3 rebounds - 1 assist - 0 steals - 0 blocks. In finala pentru locul 3 a acestui turneu, George Mason (4-1) va juca miine seara, ora 23.30, contra South Carolina. Meciul va fi transmis de ESPN2. Daca voi gasi un link o sa-l postez aici.

Bogeyman
24th November 2007, 17:43
nu trebuie link...exista sopcast

cristane
26th November 2007, 11:38
In ultimul meci al turneului Old Spice Classic, George Mason a invins USC cu un singur punct diferenta, ocupind in final locul 3. Moldoveanu, desi titular, a jucat doar 5 minute, acumulind 0 puncte si 1 rebound. Nu am vazut meciul, nu stiu de ce a jucat atit de putin. Sper sa nu se fi accidentat.
Urmatorul meci al lui George Mason (5-1) este joi noaptea, ora 02.00, contra celor de la Drexel (5-1), intr-un mare derbi al conferintei CAA. Meciul va putea fi vazut online, pay-per-view, pe www.cstv.com. Costul serviciului "Mason Nation" este de 7 USD / luna si include transmisiile live ale tuturor meciurilor celor de la George Mason netransmise de posturi nationale.

Irimus
26th November 2007, 12:02
totusi, de ce are staturi asa slabute?

Zabriskie
26th November 2007, 15:19
pai nu sunt slabe, meciul asta a jucat 5 minute. e freshman, George Mason si in general echipele de colegiu joac team ball, mai sunt si cazuri cand ai unu' din asta super talentat si atunci el capteaza atentia, Durant anul trecut, sau Beasley anul asta.
iar referitor la cat de bun e George Mason, pai uite tocmai au batut pe USC ;).

spiritt23
26th November 2007, 16:06
In meciul asta a fost racit cobza. Larranaga a inceput cu el dar n-a putut decit 5 minute. Asta a fost.

Bogeyman
26th November 2007, 20:08
care e site-ul liceului lui Baciu?

cristane
27th November 2007, 11:42
care e site-ul liceului lui Baciu?

Asta (http://www.jordanbball.com/vtasbb.html)

spiritt23
30th November 2007, 08:59
Aseara, Mason-Drexel 85-38, cu Vlad rezerva, 19 minute, 6 puncte, 5 recuperari.

Dumars
4th December 2007, 00:19
E de ceva vreme stirea. Urmatorul meci al clujencei e pe 8 dec.


Philadelphia, Pa. - Sophomore Gabriela Marginean has been named Co-Player of the Week by the Colonial Athletic Association following her stellar performance during the week of Nov. 12-18. Marginean compiled back-to-back double-doubles while helping the Dragons to a 1-1 record on the week with a victory in their home opener against La Salle.

Marginean, who is the reigning CAA Rookie of the Year, led the Dragons with 18 points and 10 rebounds against Saint Joseph's in a tough 47-40 loss on Wednesday. The forward quickly compiled her 11th career double-double with 28 points and 13 rebounds against La Salle in the Dragons' 57-50 win over the Explorers. Marginean ignited a 26-6 Drexel run midway through the first half when she hustled down her own rebound on a missed three-pointer for a put-back layup. She went on to score 12 straight points for Drexel in the second half, helping the Dragons to hold off La Salle down the stretch.

The sophomore is currently ranked third in the CAA in scoring (18.7 ppg) and second in rebounds (9.7 rpg). She leads the Dragons into a tough road stretch this week against Army and Penn State, as the squad looks to pick up its first road win of the season.

BAK
4th December 2007, 18:40
daca nu o sa avem prea curand un jucator in nba, poate in wnba o sa avem o clujeanca....

cristane
6th December 2007, 12:25
Moldoveanu a reusit aseara 4 puncte, 2 rebounds si 1 assist, in 14 minute jucate in meciul castigat de George Mason cu Drexel, 75-72. Urmatorul meci al celor de la George Mason (7-2) e simbata, ora 21.00, contra Kent State.

cristane
9th December 2007, 01:57
Nu stiu ce se intimpla cu Moldoveanu, dar joaca din ce in ce mai prost. Aseara, in Kent State - George Mason 73-55, Vlad a fost folosit doar 6 minute, in care a reusit 2 puncte - 0 assists - 0 rebounds. Pt George Mason urmeaza o pauza de 2 saptamini. Urmatorul meci e pe 21 decembrie, cu Florida International.

cristane
22nd December 2007, 18:04
Inca un meci slab al lui Vlad. Azi-noapte, in George Mason - Florida International 86-68, Vlad a "reusit" 0 puncte, 3 recuperari si 1 block, in 15 minute jucate, off the bench. Urmatorul meci al celor de la George Mason (8-3) va avea loc duminica viitoare, ora 00.30, acasa, cu Liberty (5-6). Meciul va putea fi vizionat online, pe cstv.com, contra cost.

cristane
3rd January 2008, 02:27
Nu stiu ce se intimpla cu Moldoveanu, dar evolutiile lui sint din ce in ce mai proaste. In ultimul meci, disputat azi-noapte si pierdut de George Mason contra celor de la Georgia State, cu 66-64, Vlad a jucat 5 minute, si a "reusit" 0 puncte, 0 rebounds, 0 assists, 0 steals, 0 blocks, 3 fouls si 1 turnover. George Mason (9-4) joaca urmatorul meci simbata noaptea, acasa, cu Towson (4-7). Meciul va putea fi vazut live pe cstv.com.

Irimus
3rd January 2008, 03:27
^wow...vestile "bune" se aduna.cred ca are 0.5 ppg si 0.5 rpg. las ca nici un jucator in nbdl nu o sa ne strice...

KingMJames
3rd January 2008, 16:42
it's even sadder than the cavs' offensive stratety...:(

Dumars
13th January 2008, 16:48
Cătălin Baciu, se pare ca a ajuns la un acord cu Clemson Tigers (http://clemsontigers.cstv.com/sports/m-baskbl/clem-m-baskbl-body.html). A mai avut oferte si de la Memphis, NC State si Tennessee.

Echipa Gabrielei Mărginean a ajuns la 6 victorii consecutive. Clujeanca a inscris 21 de puncte. Mai multe aici (http://www.numaibaschet.ro/articole/articol1920-Gabriela-Marginean-contribuie-la-intreruperea-unei-dominatii-de-9-ani).

Bogeyman
13th January 2008, 17:04
pariez ca dupa primul an de colegiu Baciu va fi draftat in NBA

Dumars
13th January 2008, 17:07
N-ar fi rau nici dupa 4.

Potential e clar ca are. Dar trebuie sa mai puna ceva musculatura pe el.

BAK
14th January 2008, 05:20
are nevoie de un pic de viteza si poate si de un pic mai multa .....hmmmmm....cum sa ii spun....."inteligenta tactica?"....am jucat impotriva lui si stiu ce zic....

cristane
14th January 2008, 14:26
Cătălin Baciu, se pare ca a ajuns la un acord cu Clemson Tigers (http://clemsontigers.cstv.com/sports/m-baskbl/clem-m-baskbl-body.html).

Eu zic ca a facut o alegere foarte buna. Clemson e o echipa dintr-o conferinta de top, ACC, una din cele mai tari conferinte din NCAA. Dar nu e o echipa atit de tare incit sa-i fie greu sa ajunga titular. Potential are, va juca in meciuri tari intr-o conferinta tare, si deci are toate sansele.

Simbata noaptea, Moldoveanu a jucat 16 minute in victoria obtinuta de George Mason (11-5) cu Northeastern (6-9), scor 80-52. Moldoveanu a reusit 4 puncte, 3 assist-uri, 2 block-uri si 2 recuperari.

George Mason ramine pe locul 3 in conferinta CAA, la 2 jocuri in spatele liderului Delaware. Fiind o conferinta mediocra, din CAA va merge in play-off doar campioana.

Urmatorul meci al lui George Mason (11-5) va avea loc joi noaptea, ora 02.00, in deplasare cu Hofstra (3-11), in direct pe ESPNU.

Bogeyman
14th January 2008, 15:32
mie sincer Baciu mi se pare prea bun la nivel de liceu....
cu Clemson Tigers s-a inteles inca din timpul verii, am vazut pe net, de aia nu-mi venea sa cred ca inca e la liceu

Irimus
17th January 2008, 20:10
semi off-topic.mi-am luat college hoops 2k8 pt ps3 iar vlad moldoveanu are overall rating 67 si are 81 la 3pt rating.

cristane
17th January 2008, 22:08
semi off-topic.mi-am luat college hoops 2k8 pt ps3 iar vlad moldoveanu are overall rating 67 si are 81 la 3pt rating.

Super tare :) Ceilalti din echipa lui cit au? Will Thomas de exemplu.
La anul Baciu o sa aiba probabil si mai mult, e considerat un prospect mult mai bun ca Moldoveanu.

(ps.... in curind o sa am si eu nba 2k8 si college hoops.... le-am comandat deja ;))

Dumars
18th January 2008, 23:34
Articole despre :

- Vlad Moldoveanu (http://www.numaibaschet.ro/articole/articol1940-NCAA---Victorie-dupa-prelungiri-pentru-Vlad-Moldoveanu)

- Gabriela Mărginean (http://www.numaibaschet.ro/articole/articol1942-Drexel-Dragons-CAA-ajunge-la-8-victorii-consecutive)

cristane
11th March 2008, 12:10
George Mason Patriots a cistigat azi-noapte conferinta CAA, dupa victoria din finala cu William & Mary. Moldoveanu a jucat 2 minute si nu a reusit nimic util. Asta dupa ce in primele 2 meciuri ale turneului final, nici n-a intrat pe teren. Nu inteleg cum de un prospect atit de apreciat la inceputul sezonului a ajuns atit de jos in depth chart-ul echipei. Anyway. George Mason, in calitate de campioana a CAA, s-a calificat pentru playoff-ul NCAA, March Madness.

Bogeyman
11th March 2008, 17:54
am vazut acum vreo 2 saptamani un meci al echipei lu Vlad...a jucat vreo 3 minute si a reusit o recuperare si 2 faulturi..."bvo lui"

Irimus
11th March 2008, 19:00
(ps.... in curind o sa am si eu nba 2k8 si college hoops.... le-am comandat deja ;))

jucam choops online?

nba28
9th November 2008, 14:51
saptamana asta romanii nostri au avut meciuri demonstrative inaintea inceperii sezonului din ncaa:clemson cu catalin baciu a batut pe USC Aiken cu 94-60.....baciu a adunat 2 pct 1 reb 1 ast in 4 min.........george mason cu vlad moldoveanu a pierdut de la Randolph Macon cu 73-72.....moldoveanu a jucat 3 min si a reusit 2 puncte
sez. incepe in 14 noiembrie pt. clemson respectiv pe 15 pt. george mason.........sa speram ca romanii nostri vor juca mai mult si vor avea succes

nba28
18th November 2008, 17:47
dupa primul meci in care a jucat doar 7 min,vlad a jucat in al doilea meci a lui george mason 22 min reusind un career high 12 pct 4-7 fg 3-5 3p si a avut si 8 recuperari intro victorie usoara contra celor de la brown
catalin baciu nu a jucat in primele 3 meciuri la clemson

Zabriskie
18th November 2008, 18:02
baciu e suspendat. 5 meciuri parca.

Bogeyman
18th November 2008, 18:46
se banuieste ca a fost platit de U Cluj de aceea e suspendat...cred ca stiati deja :P

Dumars
19th November 2008, 22:50
Catalin de saptamana viitoare va avea drept de joc.

Ii tinem pumnii !

cristane
5th January 2009, 02:07
Se pare ca din cauza minutelor putine jucate, Vlad Moldoveanu a decis sa se transfere de la George Mason. Stirea oficiala aici (http://gomason.cstv.com/sports/m-baskbl/spec-rel/122908aaa.html). Sint curios daca va merge la un alt colegiu din NCAA sau va veni in Europa.

spiritt23
6th January 2009, 13:51
Vlad a fost obligat sa se transfere din cauza antrenorului, care-l folosea foarte putin si atunci pe o pozitie, 5, pe care Vlad n-avea cum sa dea randament. Sa ai un SF de 209 cm, tragator de la distanta, rapid si cu skills de PG si sa te incapatinezi sa-l bagi sub cos denota rea-vointa. Oricum, Vlad are vreo 5 oferte din NCAA, una chiar de la Boston Univ, dar nu va putea juca in acest sezon, raminind sa se antreneze pentru urmatorul.

spiritt23
9th January 2009, 15:31
Vlad s-a despartit ieri de Mason si a semnat cu American University din Washington. E acum la A.U. Eagles, il gasiti la aueagles.cstv.com. Din pacate, nu va juca decit in sezonul urmator, pentru ca asta e regulamentul american pentru cei transferati in timpul sezonului.

cristane
11th January 2009, 19:35
Mi se pare un pas inapoi, dar mai bine acolo titular decit la Patriots rezerva. Citi ani va mai avea? 3 parca, nu?

spiritt23
29th January 2009, 12:51
De pe blogul lui Vlad, aflat pe site-ul numaibaschet.ro:


Buna seara,

Imi pare rau ca nu v-am scris in ultimele doua luni,dar am fost foarte ocupat cu transferul facultatii. Multi nu prea cred ca vor intelege sau nu au inteles de ce m-am transferat. Multi o sa spuna ca m-am dat la o parte pentru ca era prea greu sa imi fac loc in echipa etc… Vreau sa va spun ca m-am transferat deoarece nu mi se dadea sansa sa fac un joc complet. Aveam niste restrictii in joc care nu imi placeau si care nu ma ajutau sa pot ajunge sa joc la nivelul la care eu vreau sa joc. Cred si stiu ca sunt capabil sa fac mai mult decat sa fiu acel aruncator de 3 puncte care daca e in mana joaca daca nu sta pe banca. Vreau sa fiu lasat sa joc atat afara cat si inauntru, sa profit de mis-matchul pe care il pot creea cu ajutorul inaltimii mele. Al doilea motiv pentru care am ales sa ma transfer este pentru ca am fost mutat pe 3 pozitii de cand am ajuns inapoi la echipa in septembrie. Mi se parea ca nici ei nu stiau sigur unde vor sa ma foloseasca sau de pe ce pozitie i-as putea ajuta cel mai mult.

In fine, este un capitol incheiat pentru mine si ma bucur ca am reusit sa ma transfer fara a supara pe nimeni. Ne-am despartit pe cale amiabila si eu mi-am gasit un loc unde ma simt comfortabil si unde stiu ca voi fi lasat sa fac mai mult decat sa stau pe semi-cercul de trei puncte si sa arunc la cos. Pe de cealalta parte cred ca Mason isi poate gasi un jucator care se acomodeaza mai bine in stilul run and gun pe care il joaca. Eu unul sunt multumit de miscarea facuta. In acest moment nu am drept de joc. Voi avea drept de joc pe data de 10 decembrie, deci voi lipsi restul sezonului actual, adica 8 meciuri plus inca 3 de playoff. Iar la anul voi lipsi de la primele 3-4 meciuri. In tot acest timp voi face antrenamente alaturi de echipa dar si in plus individual cu antrenorii(antrenamente specific fizice si de baschet). Am fost placut surprins sa aflu ca antrenorul de forta a fost antrenor secund de forta la Memphis Grizzlies. Toata lumea ma ajuta sa ma acomodez foarte repede si deja am inceput sa ma obisnuiesc cu oamenii de aici si cu stilul de viata, care este putin diferit deoarece universitatea esti chiar in Washington DC,chiar in mijlocul orasului.

spiritt23
22nd December 2009, 01:48
Moldoveanu Honored as Patriot League Player of the Week

Men's basketball's Vlad Moldoveanu has been selected as the Patriot League Player of the Week, conference officials announced Monday. This week, in his first two career games at AU, Moldoveanu averaged 20 points, 5.5 rebounds and 2.5 assists, and helped lead the Eagles to a victory at BIG EAST foe DePaul.

In his first-career outing as an Eagle on Wednesday against the Blue Deamons, the junior forward from Bucharest, Romania, led AU to the 62-59 upset win. He came off the bench to score a game-high 26 points, connecting on eight-of-15 shots from the floor and five-of-10 from beyond the arc. Moldoveanu also added eight rebounds, four assists and one steal. Against UMBC on Sunday, Moldoveanu recorded a team-high 14 points in just 17 minutes of action. He was five-of-11 from the field with three rebounds, one assist and one blocked shot.

For the week, Moldoveanu shot 50 percent (13-26) from the field, 41.2 percent (7-17) from three-point range and 87.5 percent (7-8) from the free throw line. The win at DePaul marked American's first over a BIG EAST opponent since the team's 51-50 win over then-fifth ranked Georgetown on December 15, 1982.

Moldoveanu and the Eagles will be back in action later today, Monday, December 21, as they face off against Penn State in State College, Pa. Tip time is set for 5 p.m.

cristane
22nd December 2009, 10:53
Asta dovedeste ce *******i au fost aia de la Mason, de-l bagau cite 2 minute pe meci. Cam ceea ce se intimpla acum cu Baciu la Clemson.

spiritt23
3rd January 2010, 16:09
Aseara, American Eagles a cistigat in deplasare cu Brown Bears, 76-68, cu Vlad 29 min, 4-8 2FG, 2-4 3FG, 15p, dupa o prima repriza excelenta in care a avut 14 puncte.

spiritt23
28th January 2010, 15:39
Dupa ce acum 2 zile a fost ales pentru a doua oara "Player of the Week" in Patriot League, cu medii de 21 puncte, 6 rec si 3 pase, aseara, acasa, cu Navy, Vlad Moldoveanu a fost DESTROYER: 37 de puncte, 9 recuperari, victorie pentru American Eagles 69-59. E a doua performanta ca numar de puncte din istoria universitatii din Washington.

cristane
28th January 2010, 16:45
Dupa ce acum 2 zile a fost ales pentru a doua oara "Player of the Week" in Patriot League, cu medii de 21 puncte, 6 rec si 3 pase, aseara, acasa, cu Navy, Vlad Moldoveanu a fost DESTROYER: 37 de puncte, 9 recuperari, victorie pentru American Eagles 69-59. E a doua performanta ca numar de puncte din istoria universitatii din Washington.

Oare dupa un an ca asta si - probabil - un senior year la fel de bun, o avea Vlad sanse sa fie draftat, sau se va intoarce in Europa? La urma urmei joaca la un colegiu foarte slab, si habar n-am cum sint privite acolo performantele foarte bune la echipe foarte slabe.

In timpul asta, Baciu face tusa din greu la Clemson. Nu mai joaca aproape deloc, decit citeva minute in meciuri deja decise. Asteptam mai mult de la el, mai ales fiind in anul 2 si considerat prospect de 4 stele.

Dumars
14th February 2010, 13:32
Vlad face un alt meci foarte bun, dar din pacate American Eagles pierd la un punct (74-75) dupa doua reprize de prelungiri:

http://www.numaibaschet.ro/articole/articol6097-NCAA---Baschetbaliamp537tii-romani-in-prim-plan

spiritt23
13th January 2011, 00:27
Vlad Moldoveanu este senzatia sezonului in NCAA. A ajuns pe locul 12 la marcatori, cu 21,8 ppg, a reusit 39 de puncte, 12 rec in derbiul Patriot League, 82-75 cu Lehigh, a fost ales de 3 ori pina acum Player of the Week in Patriot League, POW in ECAC si OSCAR ROBERTSON PLAYER OF THE WEEK, practic MVP-ul NCAA in saptamina respectiva! Fenomenal! Echipa lui, American Eagles, are cel mai bun scor din ultimii 30 de ani, 11-5 iar el a ajuns de 2 ori la rind subiect de articol in "Washington Post1" WOW

Raptor
13th January 2011, 11:34
Patriot League e una dintre cele mai slabe din cate stiu, but anyway, that's really something.

urlacher9
14th January 2011, 06:02
Oare dupa un an ca asta si - probabil - un senior year la fel de bun, o avea Vlad sanse sa fie draftat, sau se va intoarce in Europa? La urma urmei joaca la un colegiu foarte slab, si habar n-am cum sint privite acolo performantele foarte bune la echipe foarte slabe.

In timpul asta, Baciu face tusa din greu la Clemson. Nu mai joaca aproape deloc, decit citeva minute in meciuri deja decise. Asteptam mai mult de la el, mai ales fiind in anul 2 si considerat prospect de 4 stele.

Vlad e deja senior. Asta e ultimul an pentru el in NCAAB. Baciu e junior, asta inseamna anul trei.

Razvan P
14th January 2011, 08:46
Vlad e deja senior. Asta e ultimul an pentru el in NCAAB. Baciu e junior, asta inseamna anul trei.

cristane a postat in 28th January 2010, deci avea dreptate cand a postat

Profetu
1st March 2011, 16:37
Imi puteti spune care sunt criteriile care trebuie indeplinite de Vlad Moldoveanu pentru a fi eligibil pentru Draft-ul NBA ?

spiritt23
6th March 2011, 13:03
In seara asta Vlad joaca semifinala cu lafayette, meciul fiind dat de CBS College Sports! Ajutati-ma cu un link unde sa pot vedea si eu meciul, va rog!

Kobe24
6th March 2011, 16:59
http://www.myp2pforum.eu/threads/52742-NCAA-Basketball-Feb-28-Mar-06-Streaming
cred ca il gasesti aici

koko88
10th April 2011, 17:10
Președintele FR Baschet Carmen Tocală a declarat că cinci echipe din NBA sunt interesate de jucătorul Vlad Moldoveanu, care este fiul său, iar sâmbătă noaptea a câștigat pre-draftul NBA, cu echipa K&D Rounds Landscaping.

În primul meci susținut la PIT, echipa lui Vlad Moldoveanu, denumită K&D Rounds Landscaping a obținut victoria, miercuri, în fața celor de la Sales System Limited, cu 78-74 (33-36). Internaționalul român a marcat 13 puncte, a avut 5 recuperări și 2 pase decisive, fiind al doilea marcator. Vineri, în semifinale, Moldoveanu și coechipierii au învins, de asemenea, pe Portsmouth Partnership, 79-66, jucătorul român având un bilanț de 2 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive.

Sâmbătă noaptea, K&D Rounds Landscaping a reușit să se impună și în finala PTI, în fața celor de la Cherry, Bekaert & Holland, cu 110-93. Vlad Moldoveanu a marcat 15 puncte, în cele 23 de minute jucate.

"Cinci echipe din NBA și-au arătat interesul pentru Vlad. E vorba de Orlando Magic, Memphis Grizzliles, LA Lakers, Detroit Pistons și New Orleans Hornets. A fost o mare bucurie pentru noi toți să aflăm de jocul bun al lui Vlad la Portsmouth International Tournament, unde au fost prezenți toți reprezentanții echipelor din NBA. De săptămâna viitoare, Vlad va intra în programul echipelor interesate de el, adică 2-3 zile se va pregăti cu fiecare. Acest program se va întinde pe durata a 6 săptămâni. Pentru el urmează licența, la Washington, în 7-8 mai, iar apoi un program de pregătire cu antrenori privați. În 23 iunie, va fi cea mai importantă zi. Jucătorii de care sunt interesați echipele din NBA vor juca de dimineață până seara, când se stabili numărul de draft din NBA. A fost visul lui Vlad să ajungă aici și desigur că îl sfătuiesc să și-l urmeze. A plecat de acasă la 16 ani, iar acum e la un pas de a-și atinge visul. Acum, nu banii îl interesează, mă refer la un contract în Europa, la o echipă de Euroligă, ci să-și urmeze visul, să joace în NBA", a declarat Carmen Tocală.

La finalul lunii trecute, componentul naționalei României a participat, în premieră pentru un baschetbalist român, la All Star Game, din NCAA.



nu prea vad cum ajunge in nba...nu apare in niciun mock draft iar colegiul la care joaca e slab.

HouRock
10th April 2011, 18:11
bine nu e neaparat sa ajunga via draft....au fost destule exemple de jucatori nedraftati care au facut meserie in liga(ben wallace ,brad miller,wes matthews din memorie dar sunt sigur ca daca as verifica as gasi si altii)..parca si bowen a fost undrafted desi nu sunt sigur

matthews chiar a dat lovitura prin faptul ca nu a fost draftat....cum salariul sau nu a fost garantat pe o perioada de timp ca un 1st rounder, dupa un rookie season excelent a primit un contract de ~35 mil ...fara team options sau ceva

un contract mai "banos" decat cel de no1 pick al lui wall spre exemplu:D....deci cred ca se bucura ca nu l-a draftat nimeni:P

un caz similar cu cel al lui vlad a avut jeremy lin(care a jucat la harvard,un alt program slab dpdv baschetbalistic)....undrafted,dar dupa un summer league bun a prins un contract cu warriors(bine,faptul ca e asian-american l-a ajutat nitel,marketing shit:D)

desi sunt convins si eu ca nu va fi draftat,un loc in SL(daca se va tine cu lockout looming) tot va prinde....poate chiar un spot in training camp...si de acolo un contract in d-league(iarasi multi jucatori care au fost chemati mai apoi in nba) sau la o echipa buna europeana nu e exclus

KingMJames
12th April 2011, 02:05
m-am uitat pe DraftExpress si nu e cotat prea bine. nu l-am vazut nici la stand-outs la PIT, cu toate ca are o medie de PPG de vreo 20 cu 43-si-un-pic% la FG%. eu sper din toata inima sa faca ceva...

spiritt23
12th April 2011, 19:07
De-abia a semnat cu Inteperformances si a intrat pe site-uri dedicate(draftexpress, nbadraft.net etc). A jucat foarte bine la PIT, a terminat pe 19 la marcatori in NCAA, a fost in ASG. Va conta enorm impresia pe care o va lasa in urmatoarele saptamini la antrenamentele dedicate.

Baccardi
25th May 2011, 12:51
Vlad mai asteapta un an. A decis sa nu nu se inregistreze in Draft anul asta. Probabil ca si-a dat seama ca nu avea sanse prea mari si omu chiar vrea sa "make it big". Bafta la anu - potential este, tre si-un pic de noroc, network...

Linkul la articol: http://www.eurohopes.com/news/903/moldoveanu-to-eh-i-feel-that-i-have-so-unfinished-business-that-i-have-to-take-care-of/

Bogeyman
5th June 2011, 12:40
Vlad a avut un workout cu Milwaukee vineri dar nimeni nu a zis nimic despre el

spiritt23
15th June 2011, 16:00
Vlad a fost la work-out la Milwaukee, la Wizards( http://www.youtube.com/watch?v=zevmH_jGAWo, http://www.nba.com/wizards/video/2011/06/10/Video27mp4-1730764/index.html), azi e la Knicks si urmeaza Bulls si Pacers.