PDA

View Full Version : 7 mai 1986 - Apogeul fotbalului romanesc



Hingherul
7th May 2011, 02:15
http://www.fcsteaua.ro/media/images/user_galleries/2382/1300686015_7mai.jpg


Apara Duckadaaaaam...




RiXgSXstYZY&feature=player_embedded

http://efotbal.files.wordpress.com/2008/05/1986-_steaua-barcelona_2-0_1.jpg?w=516&h=375 http://1.bp.blogspot.com/_YQzdiBbloXc/SCDJlhwwxSI/AAAAAAAAACI/AhNP2ZrQAaA/s320/st.jpg http://4.bp.blogspot.com/_JmhJS6H7CYg/S-OutN_StwI/AAAAAAAAAFU/vbZD1WjqTrY/s1600/238.jpg

Hingherul
7th May 2011, 02:16
dKDFsEvmIFo&feature=player_embedded

fOXOE2II5QY&feature=player_embedded#at=158

Radu
7th May 2011, 14:37
Unii sarbatoresc incendii intamplatoare , NOI sarbatorim Sevilia, cea mai mare realizare !

eventHorizon
7th May 2011, 17:55
La multi ani tututor stelistilor! /hello
Din pacate nu prea mai simte nimeni nevoia de petrecut pe vremurile astea grele...
Frumos filmul ala din multe puncte de vedere (realizare, efecte, coloana sonora), dar lasa de dorit la poveste. Poate fi totusi un impuls pentru un lung metraj in viitor.


visati cai verzi pe pereti...azi e ziua lui tata,asta da motiv de sarbatoare nationala :D

Daca esti aici pe suporter Steaua inseamna ca azi ai 2 motive sa sarbatoresti :D
La multi ani tatalui! :P Pe seara pot sa-i dai vestea ca te-ai facut stelista :cool:

hanno
7th May 2011, 18:14
http://hannoscript.blogspot.com/2011/05/bucurati-va-de-trecut.html

Bucurati-va de trecut!

Candva, cand eu nu existam, Steaua castiga Cupa campionilor.Astfel, nu cunosc senzatia pricinuita de un asemenea triumf romanesc, dar nici nu pot sa nu privesc cu oarecare greata felul in care televiziunile vor sa ne imbete cu o victorie veche de 25 de ani."Apara Duckadam" este valul colorat care acopera haosul din fotbalul romanesc la toate jurnalele de stiri de pe 7 mai.Nu-i asa ca sariti intr-un picior de fiecare cand vedeti scena cu penaltiurile de la Sevilla?Sau cand urmariti in reluarile nesfarsite de la sport.ro cum Steaua "subordoneaza" Barcelona?Ar trebui.Cum niciun suporter din Romania nu are (inca) motiv sa se bucure, cum "tricolorii" mici calca pe urmele seniorilor, ne ramane doar desfatarea istoriei.Ati observat cat de bine stam noi la trecut si la viitor? Cand Mitica cu miticismele de rigoare isi spune, in sinea lui, uitandu-se la euro u17:"vedeti-va dom'le de treaba ca asta va ajunge mare", Romania pierde cu Olanda si noi ca deobicei ii incurajam pe baieti sa prinda macar locul 3, pentru calificarea la mondial.Acest "macar" este tipic romanesc si ne priveaza de un prezent fructuos.Macar sa pierdem frumos!
La fel, sunt satul si de toate cartile,cd-urile, Replay-urile menite a-l ridica in slavi pe Hagi sau Generatia de aur.Ele arata doar rezultatele, dar nu vorbesc nicaieri despre contextul in care au crescut acesti jucatori.Pe tvr, la emisiunea lui Olaianos a fost totusi o secventa pe care ar fi trebuit s-o vada jucatorii alde Tanase.Un antrenament dur din preajma world cup '98, cum am vazut vreo 2 minute cat au lasat cei de la emisiune faza, ar fi imposibil astazi. Atunci puteam spune ca, prin astfel de metode, un antrenor face trierea intre mediocri si performeri, astazi ar fi acuzat de abuz inca de catre juniori cu capul deja greu la intrarea pe teren.
Astazi la televiziunea romana, o emisiune va fi dedicata performantei din acea finala, iar meciul in sine il putem vedea- unde altundeva?-la sport.ro.Este ziua in care putem incepe sa speram din nou.Sa fim optimisti!La euro 2012, sectiunea old boys, avem sanse reale de calificare.

moty
9th May 2011, 13:00
La multi ani, stelistilor!
M-am uitat la emisiunea TVR, speram sa fie o emisiune facuta in prezent, nu reluarea uneia facute acum 15 ani:(

delaoltenia
11th May 2011, 08:56
La multi ani tuturor stelistilor!
La multi ani iubita Stea!

/OLE//OLE/

Shinnok
29th April 2013, 04:44
Cum ar fi ca anul asta sa avem dubla sarbatoare pe 7 mai? Avem meci la Bistrita, putem castiga matematic titlul acolo :o: :X Astfel, vom sarbatori si Sevilla 86, si Titlul 24! /hello/hello/hello

http://www.suportersteaua.net/images/smilies/steag_steaua_ro.gifhttp://www.suportersteaua.net/images/smilies/steag_steaua_ro.gifhttp://www.suportersteaua.net/images/smilies/steag_steaua_ro.gifhttp://www.suportersteaua.net/images/smilies/steag_steaua_ro.gifhttp://www.suportersteaua.net/images/smilies/steag_steaua_ro.gifhttp://www.suportersteaua.net/images/smilies/steag_steaua_ro.gif

Shinnok
7th May 2013, 00:31
La multi ani, dragi stelisti! /hello

Shinnok
7th May 2013, 00:42
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/428758_527035890689796_724274127_n.jpg

delaparis
7th May 2013, 00:49
Ce se juca pe vremea aia :rolleyes:

Azi e ... Becali :D

Shinnok
7th May 2013, 00:49
azi e titlul 24 :D bun si ala. voi cate titluri ziceati ca aveti? :D

delaparis
7th May 2013, 00:51
Noi nu avem niciun "Becali" , recunosc :D

Shinnok
7th May 2013, 00:52
voi aveti mai multi.

...arabi :D

delaoltenia
7th May 2013, 17:58
7 Mai 2013!

La multi ani tututor stelistilor!

delaoltenia
7th May 2013, 18:35
punem in viitorul apropiat pe mormantul echipei de subt pod
chinul si suferinta vor fi curmate :))

octavian-chiric
7th May 2013, 19:51
Multumim Steaua Bucuresti pentru performanta reusita pe 7 Mai 1986 la Sevilla.Chiar astazi am vazut penalty-urile care au decis castigatoarea si parerea mea este ca Duckadham a facut tot.Forza Steaua !
_________________
Jocuri Masini (http://jocuri-masini.me)
Jocuri Cu Masini (http://jocuri-masini.me)

Freek
7th May 2013, 20:54
Shinnoace, cum era aia? "ham un baietel"? :D

Shinnok
7th May 2013, 20:54
:))

West Ham :D

Shinnok
7th May 2013, 21:07
bai nene, cupa furata, nefurata, lasati-ne in plm cu ale noastre :mda: vedeti-va de treaba.

delaoltenia
8th May 2013, 18:48
Sobolanii arunca cate un zvon in eter, asteptand sa fie preluat, insusit si multiplicat de cei care se simt solidari cu efectul si mesajul, iar nu cu realitatea pe care, chipurile, intentioneaza sa o exprime.
In mod repetat, ciclic, straveziu si palid, dar foarte-foarte insistent, dam peste niste personaje - amuzante in idiotenia lor - parca trase la indigo, prin prapastiile pe care le indruga atat de senin si atat de convinsi.
Clubul Steaua si-a impus o dominatie cvasi-totala, la toate nivelurile de exprimare, in fotbalul romanesc, fiind un etalon la care se raporteaza toti cei care se invart in fenomen.
Principala acuza a sobolanilor (pe langa cunoscute lozinci, precum ciuma rosie, cancerul bolsevic, etc) este legata de teza multiplicata pana la un periculos nivel de asumare al constiintei publice, conform careia "Steaua a fost clubul dictatorului Ceausescu, care dadea o comanda si se executa. A castigat prin abuz si teroare.
Normal c-au luat CCE, in 1986, doar ii ajuta tiranul Ceausescu, care dadea circ poporului, prin Steaua, luau cu forta cei mai buni jucatori! Daca nu era Nicolae Ceausescu, nu mai pupau ei Cupa Campionilor!ť"


www.fcsteaua.ro

Hingherul
8th May 2013, 20:52
gasit ras ratacit pe threadul Stelei! dinamovistii sunt rugati sa-l recupereze daca vor sa fie iar o familie mare. una de 300 de insi :D

Shinnok
8th May 2013, 20:52
unde? :o:

Hingherul
8th May 2013, 20:52
ce facusi bre, l-ai ascuns in chiloti? :D

Shinnok
8th May 2013, 20:53
:happy:happy:happy sa zicem :D

Hingherul
8th May 2013, 20:53
smechere. acum ai doua maciuci :D

delaparis
8th May 2013, 22:37
La cateva luni dupa "apogeu", tot in 1986 avem asta

OALveH47NQM

Shinnok
8th May 2013, 22:38
trolling.

delaparis
8th May 2013, 22:40
De ce trolling?
Cat a durat "apogeul" ala? 90 de minute? :D
Atunci nu e apogeu, e doar un motz :))

Shinnok
8th May 2013, 22:42
invidiosule! tii cu 2 echipe care n-au castigat in viata lor Cupa Campionilor Europeni/Champions League :D

aLLiin
8th May 2013, 22:43
Octavian, te salut cu stima! Bun venit si pe OLS!
Ps. Ziua de 7 mai este una sfanta!

delaoltenia
8th May 2013, 22:45
Pariziene,apogeul a fost castigarea cupei.Ce nu se prea comenteaza este faptul ca intre 85'-89' Steaua a fost una dintre fortele Europei,doua finale (una castigata) si o semifinala nu e de ici de colo.O sa veniti ca de obicei cu texte rasuflate arhicunoscute.
De retinut,INTRE 1985 SI 1989 STEAUA BUCURESTI A FACUT LEGEA IN EUROPA.Tu stii prea bine ca sa este,ai fost contemporan cu STEAUA DE VIS a acelor ani.Ma poate contrazice doar un pustan care gugaleste si citeste ce-i place,ca slava domnului are de unde.

delaparis
8th May 2013, 22:53
Dario iti spun de ce nu prea sunt de acord.
Craiova si Dinamo au deschis portile in Europa pt fotbalul romanesc in anii '80.
Sigur nu au castigat trofeul dar au avansat cu tupeu si valoare in competitiile alea pe vremea cand fotbalul la noi se oprea ca si azi in general in toamna.
Si in plus cele doua citate de mine jucau cand echipele din Anglia erau inscrise :rolleyes:
Steaua a eliminat o echipa din Anglia in acel "apogeu"?

aLLiin
8th May 2013, 22:56
Acum cautam nod in papura?

delaparis
8th May 2013, 22:58
Nicidecum.
Moderam opinii :D

aLLiin
8th May 2013, 23:07
Nicidecum.
Moderam opinii :D

Daca nu erai invidios, studiam opinia ta. :D apropo, Chelsea este interesata de Europa League?

delaparis
8th May 2013, 23:16
Doar Benitez e interesat de trofeul ala.
In Anglia cel mai important trofeu este titlul Premier League, mai important decat si CL. Apoi banii din CL intereseaza pe patroni, de asta Chelsea joaca tare asta seara :ok:

aLLiin
8th May 2013, 23:23
Steaua a fot eliminata de castigatoarea UCL si de viitoarea castigatoare a EL. :D
PS.zsa este, in Anglia Premier League inseamna mai mult decat UCL.

delaparis
8th May 2013, 23:27
Steaua a fot eliminata de castigatoarea UCL si de viitoarea castigatoare a EL. :D

Benfica nu a jucat cu Steaua sezonul asta daca nu ma Insel :D

delaoltenia
8th May 2013, 23:32
Dario iti spun de ce nu prea sunt de acord.
Craiova si Dinamo au deschis portile in Europa pt fotbalul romanesc in anii '80.
Sigur nu au castigat trofeul dar au avansat cu tupeu si valoare in competitiile alea pe vremea cand fotbalul la noi se oprea ca si azi in general in toamna.
Si in plus cele doua citate de mine jucau cand echipele din Anglia erau inscrise :rolleyes:
Steaua a eliminat o echipa din Anglia in acel "apogeu"?

Crezi tu ca neaga cineva drumul deschis in aventura europeana de Stiinta si echipa ta de suflet?Eu unul nu,si mai cred ca si alti multi stelisti va recunosc meritele.Dar,dupa cum spuneam in postul anterior,veniti cu texte arhicunoscute,plecate doar din frustrarea normala pana la urma de la un rival "de moarte".Tu,voi,spuneti ca am avut noroc cu carul ca echipele din Anglia au fost excluse,eu in schimb va spun ca aberati.Daca luati la pachet toate castigatoarele cupelor europene din perioada pe care o amintesti inseamna ca au avut si ele un noroc porcesc,cupele castigate sunt mincinoase.
Eu te rog frumos sa cauti alte texte,vor merge de minune la unul gen rvd.
Daca inca nu ai aflat,discuti cu unul apropiat de varsta ta. :)

Sevilla86
10th March 2014, 15:44
Cat a durat "apogeul" ala? 90 de minute? :D
Atunci nu e apogeu, e doar un motz :))

Si Craiova a ajuns o singura data in semifinalale unei competitii, asta inseamna ca a fost un motz?
Asa cum au spus si altii, Steaua a ajuns de doua ori in finala Cupei Campionilor si inca o data in semifinale intr-un interval de doar 5 ani. Sa ajungi o data in semifinale poate sa fie o intamplare, de doua ori in finala si o semifinala in 5 ani nu e intamplare.


Craiova si Dinamo au deschis portile in Europa pt fotbalul romanesc in anii '80.

Dinamo, da. Craiova... E adevarat ca Dinamo a ajuns de doua ori in semifinale de cupa europeana, dar a reusit sa piarda toate cele 4 meciuri. Craiova macar a facut doua egaluri...



Si in plus cele doua citate de mine jucau cand echipele din Anglia erau inscrise :rolleyes:

Asa... cand Craiova ajungea in semifinale, Arsenal si Mancester U. erau eliminate inca din primul tur.

Arsenal 4-8 Spartak Moskva
Valencia 2-1 Man. United

Echipele din Anglia nu au influentat cu nimic sezonul ala...
Si totusi, sa nu uitam ca semifinala aia a fost in a treia competitie ca valoare in Europa la vremea aia.


Concluzii:

Steaua:

castigatoare a Cupei Campionilor
semifinalista a Cupei Campionilor
finalista a Cupei Campionilor
castigatoare a Supercupei Europene
finalista a Cupei Intercontinentale


Craiova: semifinalista (in a treia competitie valorica dupa Cupa Campionilor si Cupa Cupelor)

Dinamo:

semifinalista Cupa Campionilor
semifinalista Cupa Cupelor (ceva mai tarziu, da' am pus-o si p-asta ca altfel erau prea putine...)

(fara victorie in ambele semifinale)

Comparam mere cu pere, sau mai bine spus aur cu bauxita...

delaoltenia
10th March 2014, 15:56
Acum un an fara ceva parizianul nostru consuma doar vinuri selecte din hexagon, ia sa-l intrebi acum cand a trecut pe zaibar oltenesc de la mama lui, sa vezi, are aceleasi impresii rasuflate ? :D

delaoltenia
22nd March 2014, 12:04
Azi este ziua antrenorului care a castigat impreuna cu Steaua, in anul 1986, CCE.

La multi ani, Emeric Jenei !

Sevilla86
22nd March 2014, 14:26
La multi ani Emeric Jenei!
Daca am avea vreodata un stadion nou al nostru, as vrea sa fie numit Stadionul Emeric Jenei :)

Duba
22nd March 2014, 14:30
La multi ani Emeric Jenei!
Daca am avea vreodata un stadion nou al nostru, as vrea sa fie numit Stadionul Emeric Jenei :)

Crezi ca reivan ar fi de acord?

phife
22nd March 2014, 17:37
da, imi convine.

Shinnok
22nd March 2014, 17:48
22 martie 2014 - Duba si reivan sunt de acord

A very good evening to all of you!

bogdan_nj
22nd March 2014, 18:24
La multi ani nea Imi !

delaoltenia
18th April 2014, 14:05
Doliu in Ghencea . A murit masorul Mitica Neagu, cel mai vechi angajat al Stelei . A slujit clubul nostru mai bine de 44 de ani si alaturi de care a trait cele mai insemnate momente din istoria clubului . Cele mai importante fiind castigarea Cupei Campionilor Europeni in 1986 si SuperCupa Europei in 1987 .

Dumnezeu sa-l ierte ! :(

delaoltenia
18th April 2014, 14:06
Doliu in Ghencea . Miercuri noaptea a murit masorul Mitica Neagu, cel mai vechi angajat al Stelei . A slujit clubul nostru mai bine de 44 de ani si alaturi de care a trait cele mai insemnate momente din istoria clubului . Cele mai importante fiind castigarea Cupei Campionilor Europeni in 1986 si SuperCupa Europei in 1987 .

Dumnezeu sa-l ierte !

delaoltenia
7th May 2014, 01:20
Azi se impinesc 28 de ani de la castigarea CCE de catre cea mai iubita echipa din Romania, STEAUA BUCURESTI. Multumim STEAUA, suntem alaturi de tine la bine dar si la greu .

Faptul ca finala a fost televizata a facut ca informarea romanilor sa nu mai fie dependenta de presa scrisa. Imediat dupa meci, pentru prima oara sub dictatura lui Ceausescu, oamenii au iesit nechemati in strada. Peste 30.000 au marsaluit spre Otopeni si au ocupat esplanada aeroportului sa-si intampine campionii. In aproape toate colturile Romaniei, noaptea de 7 spre 8 mai a fost una alba. Pentru a descrie atmosfera care plutea feeric deasupra Romaniei trebuia inventat un superlativ al extazului. Efectul halucinat al senzationalului a depasit in Romania si impactul cu pasul primului om pe Luna din 1969.

In acea noapte de vis toti romanii au fost stelisti. Peste o Romanie cenusie, inglodata in datorii, Steaua era Luceafarul sperantelor implinite. In inima fiecarui roman, Steaua , Duckadam , 7 mai 1986, Sevilla, au fost intiparite cu litere de aur. Cupa campionilor era imaginar pe masa tuturor. Steaua incetase sa mai fie doar "Steaua Bucuresti". Devenise "Steaua Romaniei".


Steaua Romaniei, 7 mai 1986 (http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/42826/)

Tim
7th May 2014, 14:59
Eu nu inteleg, ce au in comun echipa din '86 cu adunatura ciobanului machidon de azi?Sunt doua entitati total diferite.

Hingherul
7th May 2014, 15:16
86-le vostru vs 86-le nostru, ma rog acum noi avem 91

babaiatule, rapiduletu are meci mare cu Clinceni si tu umbli cu Steaua primavara?

l.e. cu Iasiul vad ca aveti. sunt atat de ignorant uneori cu rapiduletul.. :D

rrrupe-i in gura, Laca! :ok:

phife
7th May 2014, 15:18
pe trofeul ucl scrie Steaua.
nu stiu cati realizeaza asta..

phife
7th May 2014, 15:26
tim are dreptate partial. prea mica legatura .. oamenii aia meritau mai mult. eu le faceam statui langa stadion tuturor, sa vada si cocalarii si ciobanu de ce club si de ce oameni isi bat joc

eventHorizon
7th May 2014, 17:05
Ohohoho!
Sevilla86, la multi ani, tata! Cum te simti la 28 de ani? :D

Lasa rivalii si rautatile, ca si asa azi e o zi neagra pt ei:great:

Shinnok
7th May 2014, 20:31
ia sa faca Shinnok putina ordine, fir-ar orificiul mamii ei de treaba.

delaoltenia
8th May 2014, 01:13
Tiganu tot tigan moare, traieste ca un tigan, repulsie la apa si sapun...fara nici un app .

Duba
8th May 2014, 10:24
Eu nu inteleg, ce au in comun echipa din '86 cu adunatura ciobanului machidon de azi?Sunt doua entitati total diferite.

Continuitate bai frunce!!!!!! Pricepi??????
Noi n-am transformat alte echipe in Steaua, asa cum, de exemplu, ati facut voi (chiar de doua ori) sau Petrolul. Noi suntem aceiasi echipa, care s-a ancorat la realitatea acestor ani. Mai precis la capitalimul romanesc.
Mai mult, avem continuitate si in ceea ce priveste rezultatele pe plan extern. Semifinala, de 10 ori consecutiv in grupele cupelor europene, dintre care 3 in Liga. Ma refer, evident la perioada Becali.
Eu ca suporter fidel al acestei echipe sunt multumit de ceea ce s-a intamplat odata cu preluarea echipei (era normal sa nu mai fie finantata cu bani publici; traim intr-o alta era) de Gigi Becali. Nu cred ca altcineva putea, in conditiile actuale (bani relativi putini comparativ cu marile cluburi europene) sa realizeze mai mult la nivel de performanta sportiva.

TRAIASCA STEAUA '86! TRAIASCA MAGICA SEARA DE 7 MAI!

SwedishMafia
23rd June 2014, 12:34
http://www.uefa.com/uefachampionsleague/season=1985/video/videoid=2008358.html?autoplay=true
:D
7 mai 1986, ziua in care am STAPANIT EUROPA !:yeah:

delaoltenia
7th May 2015, 16:30
Victoria Stelei la Sevilla a fost triumful unei națiuni sărace într-un sport în care laurii erau accesibili doar bogaților. La fel a rămas și astăzi, doar că decalajul a crescut exponențial. Performanța unică din istoria fotbalului românesc va fi irepetabilă. Mai mult, după 1990, sistemul de valori naționale a trecut printr-un șir de contestări și uitări. Ura și veninul au paralizat conștiința națională și patriotismul. În 25 de ani s-a demolat și radiat jumătate de secol din istoria României, cu bune și rele, fără să se pună valoric nimic în loc.
...................
După 29 de ani, a venit și rândul Stelei la demolat. Printre primii cu târnăcoapele în mâini, sunt și unii care au contribuit la gloria ei, acum mânați de orgolii, goana după bani. Alții, sunt cei pentru care „homo sapiens” înseamnă „omul care sapă”. Evident, să vrei să dărâmi nu trebuie să fi „sapiens”, stricto sensu, ci un Mr. Musculo cu fular la gât.
Dupa 29 de ani, sărbătoarea de 7 Mai pare „Oda Bucuriei” cântată la înmormântare.
În parte a IV-a din simfonia a IX-a, Ludwig van Beethoven a folosit poemul destinat bucuriei, păcii și iubirii între popoare scris de Friedrich Schiller

http://www.fcsteaua.ro/magica-steaua-86


La multi ani tuturor stelistilor !

Hingherul
7th May 2015, 21:54
campiooooniiii, campiooooniiii, ole, ole, oleeeee /hello/hello/hello

`86 a fost un an bun pentru fabricantii si vanzatorii de televizoare.

delaparis
7th May 2015, 22:03
pe trofeul ucl scrie Steaua.
nu stiu cati realizeaza asta..

Iti raspund dupa un an :D

Sa modifice aia la UEFA sau nu?

delaoltenia
22nd March 2016, 19:38
Legendarul antrenor, castigatorul CCE, a implinit azi 22 martie 2016 varsta de 79 de ani.

La Multi Ani, Emerich Jenei !

delaoltenia
22nd March 2016, 19:43
Gabi Balint, de ziua lui Nea Imi.


"- Măi Gabi, dă drumul la minge! Vrei sa faci prea multe și îți complici jocul. Joacă simplu, pasează, că mingea nu obosește. Nu încerca să le faci tu pe toate că nu o să reușești. Fotbalul e un joc de echipă, nu e șah.
Mi-a spus-o de atâtea ori încât ajunsesem s-o visez noaptea. Când făceam un meci slab nu mă certa. Mă lua de după umăr și îmi spunea că pot mai mult, că are încredere în mine, că va fi mai bine la următorul meci.
Impunea respect cu vorba blândă, era iertător atunci când unul o dădea în bară, ne motiva la maximum doar când se uita în ochii noștri. Când intram pe gazon, ne simțeam cei mai buni, cei mai puternici, ne simțeam învingători. Și asta, datorită lui. Știam că, dacă-i străluceau ochii a victorie, străluceam și noi pe teren.
A fost dirijorul orchestrei, a fost rotița care a învârtit mecanismul. N-a fost doar antrenorul nostru, ne-a fost ca un tată. Un tată care a crescut mulți copii hrănindu-i din aceeași bucată de pâine. Fară el, nu am fi fost cei care suntem acum. Fără el, nu am fi intrat în inimile și memoria voastră pentru eternitate. Așa că am nevoie de voi. Hai să-i urăm lui Emerich Jenei un sincer „La mulți ani” din toate sufletele noastre, să se audă până la Sevilla!"

delaoltenia
2nd May 2016, 12:02
Victoria Stelei la Sevilla a fost triumful unei națiuni sărace într-un sport în care laurii erau accesibili doar bogaților. La fel a rămas și astăzi, doar că decalajul a crescut exponențial. Performanța unică din istoria fotbalului românesc va fi irepetabilă. Mai mult, după 1990, sistemul de valori naționale a trecut printr-un șir de contestări și uitări. Ura și veninul au paralizat conștiința națională și patriotismul. În 25 de ani s-a demolat și radiat jumătate de secol din istoria României, cu bune și rele, fără să se pună valoric nimic în loc.
...................
După 29 de ani, a venit și rândul Stelei la demolat. Printre primii cu târnăcoapele în mâini, sunt și unii care au contribuit la gloria ei, acum mânați de orgolii, goana după bani. Alții, sunt cei pentru care „homo sapiens” înseamnă „omul care sapă”. Evident, să vrei să dărâmi nu trebuie să fi „sapiens”, stricto sensu, ci un Mr. Musculo cu fular la gât.
Dupa 29 de ani, sărbătoarea de 7 Mai pare „Oda Bucuriei” cântată la înmormântare.
În parte a IV-a din simfonia a IX-a, Ludwig van Beethoven a folosit poemul destinat bucuriei, păcii și iubirii între popoare scris de Friedrich Schiller

http://www.fcsteaua.ro/magica-steaua-86


Dupa 30 de ani niste nemernici aflati in solda armatei, secondati de un patron cretin, pun umarul la demolarea unui club care a fost emblema si mandria unei natiuni sarace dupa cum bine spune autorul acestui articol scris acum un an pe fcsteaua.ro . Stelisti, mergem inainte, speram ca vor veni si vremuri mai bune pentru noi. Pentru cei care au trait acele vremuri de glorie citez cateva vorbe de duh scrise de un mare scriitor columbian decedat in urma cu doi ani.
Moartea nu vine odata cu varsta, ci odata cu uitarea

La Multi Ani STEAUA BUCURESTI! La Multi Ani prieteni stelisti!

delaoltenia
11th May 2016, 15:14
https://sammuraysports.wordpress.com/2016/05/08/amintirile-unui-erou-din-noaptea-magica/#comment-31345

delaoltenia
22nd March 2017, 10:52
Singurul antrenor roman castigator al Cupei Campionilor Europeni, implineste astazi 80 de ani.

LA MULTI ANI, Emerich Jenei!

Dante7
29th March 2017, 12:42
Singurul antrenor roman castigator al Cupei Campionilor Europeni

Fals. (https://en.wikipedia.org/wiki/%C8%98tefan_Kov%C3%A1cs)

petea
31st March 2017, 19:29
NU le are olteanul. Mai era si Pisti Covaci. Istvan Kovacs pe numele sau adevarat!

Leo
31st March 2017, 19:33
Nu Stefan Kovacs?
Poate se referea la singurul antrenor roman castigator cu o echipa romaneasca. Se stie doar ca Kovacs a castigat cu Ajax.

delaoltenia
31st March 2017, 19:38
multam leoaico, s-a vrut a fi singurul antrenor al unei echipe romanesti.
multam si tie liviut... :D

Dante7
31st March 2017, 19:40
,,Stefan Kovacs" e o struto-camila intre numele sau oficial, de nastere si prenumele sau in varianta romaneasca (Lazlo-Ladislau; Jenei-Ienei samd)

Am postat deja un link cu Covaci, nu stiu de ce tot ii scoateti ochii cu greseala :))

Leo
31st March 2017, 20:10
Te-a intrebat cineva ceva?

Dante7
31st March 2017, 20:16
Nu Stefan Kovacs?

Sa te las sa vb singur atunci ?

phife
31st March 2017, 20:31
Te-a intrebat cineva ceva?

auzi replica de forum pe moarte...
Fereasca sfintii.

romaio
1st May 2017, 13:21
Candva, cand eu nu existam, Steaua castiga Cupa campionilor.Astfel, nu cunosc senzatia pricinuita de un asemenea triumf romanesc, dar nici nu pot sa nu privesc cu oarecare greata felul in care televiziunile vor sa ne imbete cu o victorie veche de 25 de ani."Apara Duckadam" este valul colorat care acopera haosul din fotbalul romanesc la toate jurnalele de stiri de pe 7 mai.Nu-i asa ca sariti intr-un picior de fiecare cand vedeti scena cu penaltiurile de la Sevilla?Sau cand urmariti in reluarile nesfarsite de la sport.ro cum Steaua "subordoneaza" Barcelona?
Ele arata doar rezultatele, dar nu vorbesc nicaieri despre contextul in care au crescut acesti jucatori.Pe tvr, la emisiunea lui Olaianos a fost totusi o secventa pe care ar fi trebuit s-o vada jucatorii alde Tanase.Un antrenament dur din preajma world cup '98, cum am vazut vreo 2 minute cat au lasat cei de la emisiune faza, ar fi imposibil astazi. casca de copiat (https://www.micro-casti.ro/) Atunci puteam spune ca, prin astfel de metode, un antrenor face trierea intre mediocri si performeri, astazi ar fi acuzat de abuz inca de catre juniori cu capul deja greu la intrarea pe teren.
Astazi la televiziunea romana, o emisiune va fi dedicata performantei din acea finala, iar meciul in sine il putem vedea- unde altundeva?-la sport.ro.Este ziua in care putem incepe sa speram din nou.Sa fim optimisti!La euro 2012, sectiunea old boys, avem sanse reale de calificare.
Ar trebui.Cum niciun suporter din Romania nu are (inca) motiv sa se bucure, cum "tricolorii" mici calca pe urmele seniorilor, ne ramane doar desfatarea istoriei.Ati observat cat de bine stam noi la trecut si la viitor? Cand Mitica cu miticismele de rigoare isi spune, in sinea lui, uitandu-se la euro u17:"vedeti-va dom'le de treaba ca asta va ajunge mare", Romania pierde cu Olanda si noi ca deobicei ii incurajam pe baieti sa prinda macar locul 3, pentru calificarea la mondial.Acest "macar" este tipic romanesc si ne priveaza de un prezent fructuos.Macar sa pierdem frumos!
La fel, sunt satul si de toate cartile,cd-urile, Replay-urile menite a-l ridica in slavi pe Hagi sau Generatia de aur.

delaoltenia
6th May 2017, 23:23
Steaua în pragul extincČ›iei după 31 de ani de la zenit

"Victoria Stelei la Sevilla isi merita locul, nu numai in istoria sportiva a tarii, dar si in istoria nationala. A fost victoria unei natiuni intr-un sport fenomen social in care topul si laurii sunt accesibile doar bogatilor. Performanta Stelei de acum 31 de ani a ramas unica in istoria fotbalului romanesc si, din pacate, se pare ca va fi irepetabila.

Dupa 1990, sistemul de valori nationale a trecut printr-un sir de procese de contestari, mani****ri si … uitari. Veninul a paralizat constiinta nationala si patriotismul romanesc. “Constiinta nationala inseamna mai intai recunostinta si respect inaintasilor, apoi raspunderea si grija urmasilor.” S-a demolat jumatate de secol din istorie fara sa se puna nimic in loc.

Nici marele eveniment din istoria Stelei nu a scapat de acest flagel. In loc sa fie celebrat impreuna de CSA Steaua, FC Steaua, foste glorii si suporteri, sa fie o punte intre trecut si prezent pe care sa se construiasca viitorul, evenimentul prinde Steaua fotbalistica in cea mai neagra perioada din istoria ei de 70 de ani.

Responsabilitatea de a-l onora si a-l pastra viu in mentalul “urmasilor” eroilor de la Sevilla, nu a gasit intelepciunea unitatii, ci numai samanta dezbinarii, care indreapta marele brand din fotbalul romanesc spre extinctie. Exact ca o stea din univers.
..........
La Steaua extinctia a inceput mai devreme, după doar 31 de ani de la strălucirea supremă pe cerul Europei. Noi românii avem in sange „ingineria” distrugerii, dar si inabilitatea de a scapa de acesta meteahna paguboasă.
..........
Dupa 31 de ani, sărbătoarea de 7 Mai pare „Oda Bucuriei” cântată la o înmormântare. CSA dezinteresată în a organiza ceva, cum a spus chiar gloria Victor PiČ›urca, iar FCSB, continuatoarea Stelei ’86, este măcinată de procese cu CSA Č™i lupta la titlu. Culmea, CSA ignoră sărbătorirea chiar în anul în care vrea să reînfiinČ›eze secČ›ia de fotbal Č™i să înscrie o echipă de fotbal în competiČ›ia de amatori."

http://www.fcsteaua.ro/magica-steaua-in-pragul-extinctiei-dupa-31-de-ani-de-la-zenit/

delaoltenia
6th May 2017, 23:27
"Este datoria stelistilor normali de pretutindeni sa mentina data de 7 mai 1986 si Steaua pe soclul pe care a asezat-o istoria în fotbal. In fiecare an sa o sarbatorim ca pe o Inviere. O reintrupare ciclica a ei in spiritul prezentului.

In seara de 7 mai 1986, Steaua Bucuresti devenea prima echipa din "lagarul comunist" care s-a incoronat regina fotbalului de pe batranul continent, castigand Cupa Campionilor Europeni."

delaoltenia
6th May 2017, 23:36
La Multi Ani, Steaua Bucuresti!

delaparis
6th May 2017, 23:53
Fuse, fuse si se duse :)

delaoltenia
11th March 2018, 09:08
La Multi Ani, Ladislau Boloni!

delaoltenia
7th May 2018, 12:05
7 MAI 1986
Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, Sevilla.
Spectatori: 70.000
Arbitru: Michel Vautrot

FC STEAUA BUCURESTI - FC Barcelona 0-0

Penaltiuri:
Majearu (x) - Alexanko (x) 0-0
Boloni (x) - Pedraza (x) 0-0
Lacatus - Pichi Alonso (x) 1-0
Balint - Marcos (x) 2-0

La Multi Ani, Steaua!

Paul Atreides
7th May 2018, 12:49
Nicio echipa romaneasca nu va repeta istoria asta. Cel putin in viata asta. Poate dupa ! :D

delaoltenia
7th May 2018, 12:52
7 Mai 1986, a fost seara noastra, seara stelistilor de pretutindeni si de ce nu seara romanilor. Am scris istorie pentru copiii nostri si copiii copiilor lor.
Te iubesc STEAUA MEA DRAGA!
Mandru ca sunt STELIST!
Mandru ca sunt ROMAN!

delaparis
8th May 2018, 00:27
Felicitari. Steaua a jucat cel mai bun fotbal in acel sezon in UEFA.

delaoltenia
8th May 2018, 00:41
In CCE. Sigur ca stii, mai erau alte doua, Cupa UEFA si Cupa Cupelor. :)

Avem a multumi pentru aprecieri, cu atat mai mult cand vin de la un suporter, fost sportiv al unui club rival de traditie.

Hingherul
8th May 2018, 00:48
na ca pana la urma Andrei a venit ca pupe cupa :D

delaparis
8th May 2018, 00:58
Cand eu urmaream Steaua atunci tu erai doar sperante in coaiele prietenului mamelei tale :D

Hingherul
8th May 2018, 01:04
nu credeam ca esti chiar asa batran :D
cati ani aveai cand Hitler invada Franta? :))

delaparis
8th May 2018, 01:29
nu credeam ca erai asa prenatal :)

delaoltenia
7th May 2019, 07:15
7 MAI 1986
O seara magica pentru sportul romanesc, o data gravata cu aur in istoria fotbalului. Este momentul in care STEAUA BUCURESTI devenea prima echipa din Estul Europei ce reusea sa castige Cupa Campionilor Europeni.

STEAUA: Duckadam - Iovan, Belodedici, Bumbescu, Barbulescu - Majearu, Boloni, Balan, Balint - Lacatus, Piturca.
Pe parcurs au mai intrat Anghel Iordanescu in locul lui Balan si Marin Radu in locul lui Piturca.
Antrenor: Emeric Ienei

Barcelona: Urruticoechea - Gerardo, Migueli, Alexanko, Julio Alberto - Marcos, Schuster, Victor Munoz, Pedraza - Archibald, Carrasco.
Pe parcurs au mai intrat: Moratalla in locul lui Schuster si Pichi Alonso in locul lui Archibald.
Antrenor: Terry Venables.

63162

delaoltenia
7th May 2020, 07:14
7 MAI 1986!
Ziua in care STEAUA a fost regina Europei. Ziua in care toti stelistii sarbatoresc castigarea celui mai important trofeu din fotbalul european la nivel de club.

Mandru ca sunt STELIST!

Hingherul
7th May 2020, 17:17
34 de ani, babaiatule...

https://youtu.be/X4Gh9PUxCuQ

delaparis
7th May 2020, 21:55
Vai de valizele alea ... daca ne luam dupa Dinu :D

delaoltenia
7th May 2021, 11:31
7 mai 1986.
O seara magica pentru sportul romanesc, o data gravata cu aur in istoria fotbalului. Este momentul in care Steaua Bucuresti devenea prima echipa din Estul Europei ce reusea sa castige Cupa Campionilor Europeni.
Din pacate, ca si in ultimii 5 ani, nu vom reusi sa fim impreuna pentru aceasta aniversare.
Pacat!


Helmut Duckadam

63811

Ess
7th May 2021, 12:01
35 de ani...
zboara anii... :(

delaoltenia
7th May 2021, 12:37
da, trec odata cu noi... :(

Novac
9th May 2021, 12:29
nu cumva voi doi ati jucat in Muppets ... bosorogii aceia glumetzi? :O: :)):thinkso:

:D

Sevilla86
9th May 2021, 12:39
Vai de valizele alea ... daca ne luam dupa Dinu :D

Parise, esti confuz. Voi ati fost cu valizele la meciul cu Minsk si apoi si cu Hamburg. Sa nu va mai aud ca va laudati cu sezonul ala.

delaparis
9th May 2021, 12:46
Ti-a trebuit un an sa te gandesti la raspunsul asta ? :D

Sevilla86
9th May 2021, 12:47
Da :)

delaoltenia
9th May 2021, 15:28
nu cumva voi doi ati jucat in Muppets ... bosorogii aceia glumetzi? :O: :)):thinkso:

:D
ce sa zic, esti un tanar vlastar al tarii. :)) ai schimbat prefixul asa ca dai de baut .

Numero Dieci
10th May 2021, 10:02
Vorbind strict de meci a fost o finala foarte urata.

Meci plictisitor salvat de drama de la penaltyuri.

delaoltenia
7th May 2023, 12:51
Astazi se implinesc 37 de ani de la cea mai frumoasa performanta din istoria fotbalului romanesc! Este ziua in care fotbalul european s-a inclinat in fata Stelei, este ziua in care Steaua Bucuresti a stralucit mai puternic decat toate stelele!
Ramane cum am stabilit, ROMANIA a dat Campioana Europei! Istoria a fost scrisa!

❤️💙 #FCSBeSTEAUA

Johnny D
7th May 2023, 13:27
Astazi se implinesc 37 de ani de la cea mai frumoasa performanta din istoria comunismului romanesc! Este ziua in care fotbalul european s-a inclinat in fata principiilor comunistile.

Pai macar atat s-avem si noi de la comunisti, ca-n rest, doar chin si bataie de joc.:)

delaoltenia
7th May 2023, 13:31
Bag sama ca-ti doresti (re)deschiderea dosarului infiintarii primei echipe bolsevice din Romania? :)

Julio_Zane
11th May 2023, 13:12
Un moment de neegalat - nicio echipa nu a mai castigat niciun titlu european pana-n ziua de astazi.

Numero Dieci
15th May 2023, 12:24
De unde e FCSB Steaua?

Nu mai minti.FCSB exista tocmai pentru ca nu e Steaua.

Johnny D
3rd July 2023, 22:47
Vin copiii pe forum si voi faceti reclama proasta!:no:

Sa va fie rusine!:mda:

Mai ales moderatorului care intra sa jigneasca.:mad:

delaparis
5th July 2023, 00:08
Un moment de neegalat - nicio echipa nu a mai castigat niciun titlu european pana-n ziua de astazi.
Esti sigur?
Uite ca tocmai anul asta au castigat City, Sevilla si West Ham. Respectiv UCL, EL si ECL :)

Johnny D
5th July 2023, 02:13
Vin copiii pe forum si voi faceti reclama proasta!:no:



Infraction: Reclama

Administrative Note:
Message to User:

Fara reclama pe forum!

Pusi la punct.

Capitanu.Burcea
6th July 2023, 16:24
A cui clonă era flacaul? 🤣

Oricum, cum sa tii, ba, cu cfr? Trebuia banat ip din start 🤣