PDA

View Full Version : Melbourne - Start Your Engines



grig_jr
6th March 2005, 00:13
inatinte si dupa curs aici:

fortza ferrari pt inceput

Marquise MGP
6th March 2005, 01:19
interesanta strategia lui schumi si nas zice ca e gresita...desi ar fi putut sa urce in fata masinilor minardi poate kiar mai mult asta nui o problema nici in cursa....sa zicem ca a facut o alegere buna....si io nu mai am de cine sa ma iau :headbang:

Sasuke Uchiha
6th March 2005, 01:33
castiga raikkonen :D
sper sa fie o cursa cu ploaie si multe abandonuri...

Marquise MGP
6th March 2005, 01:39
castiga el da nu in felul asta...creca se gandea la vro sticla de vischi ca a luato pe aratura.

Marquise MGP
6th March 2005, 02:03
calificarile sau inkeiat fara mari surprize...fisichella in poll...si ca sami dau cu parerea...mi sa parut buna masina BAR si williams ....renaultul lui fisichella sa zicem ca nu lam vazut la maximum din potential ca el nu avea motive sa forteze....sa asteptam cursa si poate ne edificam mai bine.

solsein
6th March 2005, 04:41
Ferrari nu a prea aratat nimic. :no:

grig_jr
6th March 2005, 04:44
6 titluri consecutive alea nu prea se vad,.. huh??!? de nu le-ai vazut !

bog_tom
6th March 2005, 04:54
un pronostic ? Renault ca au lansat Loganu' :D

PS. Ferrari :ok:

Marquise MGP
6th March 2005, 06:18
sa dus cursa pt schumi....sperantele ferrari se leaga de barichelo acum.

bog_tom
6th March 2005, 06:35
un pronostic ? Renault ca au lansat Loganu' :D

PS. Ferrari :ok:
ce inseamna sa citesti in stele ... :D

1. G. Fisichella - Renault
2. R. Barrichello - Ferrari :yeah:
3. F. Alonso - Renault

oaspetele
6th March 2005, 07:49
-bun renaultu, sa-l vedem in cursa nr 2 pentru motor
-bun si red bulu, chiar si david mi-a placut
-bmw in expectativa
-mclaren parca nu m-au convins
-sauber pe spate
la fel si transmisia.

asteptam zile mai bune.

Robokapp
6th March 2005, 08:32
A gresit schumy cand a blocat depasirea si a fost acrosat si proiectat afara de pe traseu?

Parerea mea este ca a actionat corect, a incercat sa tina pozitia si heitfeld care era pe iarba nu a avut aderenta sa franeze...

oaspetele
6th March 2005, 08:48
A gresit schumy cand a blocat depasirea si a fost acrosat si proiectat afara de pe traseu?

Parerea mea este ca a actionat corect, a incercat sa tina pozitia si heitfeld care era pe iarba nu a avut aderenta sa franeze...

nu mai deschideti 100 de topice, tot ce e legat de Australia, discutam aici !

fia
6th March 2005, 09:40
Iata impresiile mele despre cursa :D

- in ciuda tuturor modificarilor cursa ramane in principiu la fel de plicticoasa... Numarul depasirilor a cerscut un pic, dar spectacolul nu a aparut.
- in plus motoarele si pneurile sunt mai fiabile deci nici macar abandonuri nu o sa mai vedem (cei drept pentru asta trebuie asteptate si cursele pare... sau ma rog, cursa cu al doilea motor).
-mi-a placut strategia lui Massa, cu doar o oprire, s-ar putea ca acesta sa fie o solutie mai des intalnita sezonul asta
- toata stima pentru Renault, au fost buni. Cei mai rapizi de departe. Pe de alta parte e imbucurator ca Barichello a ajuns pe 2 (astia de la TV nici nu prea l-au bagat in seama ca dupa fiecare schimbare la boxe mai castiga 2-3 pozitii) ceea ce inseamna ca Ferrari sta bine.
-comentariul la TV fost bun, chiar ma pregatisem moral pt Michi, dar am fost incantat. Nu stiu cine tipul celalalt (ala nou) dar e ok.
- echipa RedBull e mult mai buna ca Jaguar :D, well done
- Jordon, la fel de varza ca anul trecut

RedBaron
6th March 2005, 14:27
Ferrari cu F2004M sunt mult mai competitivi decat se asteptau multi. Practic, doar Renault s-au dovedit mai rapizi, dupa parerea mea. Atat Barrichello cat si Schumi au recuperat pozitii multiple, iar pe final s-a vazut ca Ferrariul cu nr.2 e mai rapid ca noul Williams sau McLaren.
E drept, a trecut doar o cursa, iar in urmatorul GP, lucrurile se mai pot schimba. Red Bull au avut o prestatie f.buna, neasteptat de buna, dar nu cred ca se va repeta prea des. Toyota mi-a confirmat ca, cel putin momentan, sunt aceeasi echipa de pluton, Honda fiind superiori.
Cat despre piloti, Alonso o cursa f.buna. Barrichello la fel. Schumi a facut si el o cursa buna, insa preferam sa o termine, zic eu ca reusea sigur un loc 7-8. Oricum am observat un fenomen interesant: Schumi a pierdut destul timp, prinzand in nenumarate cazuri cate un pilot iesit de la boxe in fata sa. Cum nu se mai schimba pneurile, acestia ruleaza mult mai lent ca si cei ramasi pe circuit, ceea ce in trecut nu era tot timpul cazul. Cat despre Heidfeld, desi incidentul cu Schumi a fost catalogat ca unul de normal de cursa, eu zic ca BMW-ul nu a fost in paralel cu Ferrari-ul inainte de acel viraj, nici macar pe aproape si a cam fortat o depasire aiurea. Schumi a inchis trasa si rezultatul il stim. Dl. Heidefeld, data viitoare abtinete ca altfel te zboara Williams la jumatatea sezonului.

grig_jr
7th March 2005, 11:44
Schumi a facut si astazi ce face mereu cand este in mijlocul plutonului; pilotul perfect care conduce cursa cap-coada fara nici cea mai mica ezitare atunci cand i se ofera aceasta ocazie, Michael se transforma intr-un nerabdator cand are in fata mai multi piloti si mai multe locuri pana la cel pe care vrea sa-l ocupe mereu - locul I; de data asta i-a cazut victima Nick Heidfeld (Williams) care desi era pe interiorul virajului a fost nevoit sa franeze in disperare, sa iasa de pe asfaltul pistei, insa tot n-a reusit sa-l evite pe Michael; cei doi se acroseaza si abandoneaza.
mi se pare un comentariu rautacios si partinitor. in rest un review de calitate al cursei.
mi-as putea aminti niste curse in care schumi a plecat mai din spate si s-a descurcat. asa a fost sa fie ieri, asta e

ADY19
7th March 2005, 19:37
Multi fac asemenea comentarii....vezi ce a spus Georgescu pe gsp(aveam o impresie f buna despre el..dar acuma huoooo).. ii ridica in slavi pe renault si altii si spunea ca Ferrari nu prea mai au sanse la titluri .... cand s-a vazut clar ca F2004M se tine bine si o sa vada ei ce poate si F2005. Ce o sa mai zica ala atunci?

grig_jr
7th March 2005, 20:13
praf in ochi. sezonul este la inceput... cursa nu a fost releganta pt cum va arata sezonul.
si da,.. ferrari a fost acolo. e bine ca are concurenta dar poate asa, la finalul sezonului nu o sa mai planga nimeni ca ferrari a castigat fara opozitie :P :ok:

Sorin Blaj
8th March 2005, 09:25
Trebuie sa recunoastem insa ca, dupa ce am vazut cursa, s-a ales o tactica gresita pentru Michael Schumacher. Pentru ca timp de 26 de tururi acesta nu a avansat decat 3, 4 pozitii in clasament. Tactica cu multa benzina nu a fost cea mai indicata de aceasta data.

Era mult mai bine daca se opta pentru o masina usoara, cu mai putina benzina, dar care avea posibilitatea de a avansa substantial in clasament.

Chiar daca nu avea loc acrosajul cu Heidfeld, cel mai bun loc pe care il putea ocupa era 7 sau 8, prea putin pentru Ferrari, pentru strategii acestei echipe.

Anul trecut, de fiecare data cand a optat pentru o strategie cu o alimentare mai mult decat celelalte echipe, Ferrari a castigat fara probleme.

grig_jr
8th March 2005, 09:30
da, dar acuma ceilalti au cam alte masini. era pe 7 cand a avut loc acrosajul. nu cred ca si-au propus mai mult pt cursa asta. erau bune si alea 2 puncte... poate s-au bazat pe mai multe abandonuri ale concurentei (tzinand cont ca a fost prima cursa) si atunci mai putea urca vreo 2 locuri. cred ca de aia a zis ca un podium nu este exclus din calcule.

Sorin Blaj
8th March 2005, 14:25
O sa vezi ca in momentul in care Ferrari va introduce in lupta noua masina, ca va fi peste un mare premiu sau trei, se va reveni la cea fost si mai mult decat atat.

Marquise MGP
8th March 2005, 14:32
asta sperati voi...poate ca e foarte rapida noua masina dar nu e fiabila...ce? ati vazuto la lucru de va dati cu parerea? ... poate sa fie si cu o secunda mai rapida,asa cum se spune,dar concurenta tot puternica va fi...iar daca va fi doar cu o secunda mai rapida va sigur ca titlul la ekipe nu va merge spre ferrari.:D

Sorin Blaj
8th March 2005, 14:37
Marquise MGP.

Poate tu crezi ca Ferrari a fost in tot acest timp in vacanta si au inceput sa lucreze la noua masina de ieri. Te inseli amarnic.

In acelasi timp. De unde stii cat de fiabile sunt masinile noi aruncate in lupta anul acesta de Renault, McLaren si Williams?

grig_jr
8th March 2005, 14:50
masina noua la ferrari e gata de mult. au inceput sezonul cu masina veche din motive strategice - sa nu isi vanda atuurile ,.. sau ceva de genu. strategiile azi in f1 se fac pe termen lung. foarte lung
dar nu va ganditit ca celalte echipe stau cu mainile in san. lucra si ele permanent. masinile de anu asta sunt in continua dezvoltare. este o evolutie permanenta

Sorin Blaj
8th March 2005, 14:56
Grig jr. Stiu asta, dar se pare ca Marquise MGP are nelamuriri.

Marquise MGP
8th March 2005, 14:56
pai nu stiu...exact cum nici voi nu stiti mai nimic despre noul ferrari...si eu am asteptat anul trecut noul mclaren si asta nu a reusit sa treaca de crashtesturi....totusi mclarenu de anul asta a reusit sa termine o cursa cu ambii piloti cea ce anul trecut a fost o raritate...iar voi tre sa aveti in vedere ca in cazul onor competitori cu potential egal cu voi, sunteti dezavantajati ca stati intrun singur pilot.

Sorin Blaj
8th March 2005, 15:02
Care este acel singur pilot?
Poate nu ai fost atent dar Ferrari se afla pe locul al doilea la piloti dupa primul mare premiu datorita lui Barrichello. Sper ca atunci cand te-ai referit la faptul ca Ferrari sta intr-un singur pilot nu era vorba de Barrichello. Pentru ca rezultatul din prima etapa demonstreaza ca Ferrari are doi piloti de podium si nu de pluton.

Marquise MGP
8th March 2005, 18:06
lasa gluma cu mine ca stiti foarte bine ca barrichelo e un pilot de doua curse pe sezon....da cum am mai spus daca o tineti tot asa no problema din partea mea...aveti sanse la locul 4 la ekipe si 5 la piloti :D

Sorin Blaj
9th March 2005, 14:29
Razi acum cat mai poti.

ADY19
9th March 2005, 15:04
Marquise la Ferrari lipsa de fiabilitate e ca o utopie :D. Razi Fat-Frumos cat mai poti... o sa vedem dupa etapta a 2-a ce mai faci atunci :evil:

grig_jr
9th March 2005, 15:14
imi amintesc de zilele in care sareau piese din ferrari. sau cand veneau ambii piloti de odata la boxe. sau cand aduceau 3 gume de uscat si una de ploaie. sau cand aduceau 3 gume pur si simplu. sau cand intra berger la boxe si toti erau in garaj se uitau ca prostii pe televizoare cum intra ala la boxe....... mama ce vremuri de mult apuse :P

RedBaron
9th March 2005, 15:32
Ar mai fi si varianta ca Heidfeld a fost exagerat de optimist in acea depasire si nici un pilot nu l-ar fi lasat sa treaca. Poate cei de la Minardi... De cate ori s-a intamplat asa cu alti piloti... sunt curios ce au scris acesti "livelyf1" in cazurile acelea... =))

Oricum, Schumi Rules! si nu tre sa-i lase pe astia mici sa-l depaseasca decat daca au argumente, ori Heidefeld nu mi s-a parut sa aiba. O cursa f.buna si a lui Barrichello! Sper ca acest sezon, Barrichello sa fie in cele din urma constant in rezultate bune!

grig_jr
9th March 2005, 15:50
ferrari cam are nevoie ca bari sa fie constant daca vor titlul la constructori. zicea cineva aici ca 10 < 8+6 ! trebuie sa fie si el pe podium. multe duble ferrari !!!!!!!!!! multe, multe sper eu ! :P

Sorin Blaj
9th March 2005, 16:42
Toti cei care ii minimalizeaza meritele lui Barrichello sa stie ca fara el Ferrari nu ar fi castigat ultimele cinci titluri la constructori. Si sa nu uite pe ce locuri a terminat Barrichello ultimele cinci campionate, inaintea multor vedete de carton, umflate si care la prima ploaie s-au muiat si nu au mai avut replica pe pista.

grig_jr
10th March 2005, 19:59
sorin: iti raspund aici la ce s-a scris pe "stiri si noutati" ca sa respectam "recomandarile" moderatorilor

nu mai insista cu mersul peste reclama la shell. nu trebuia sa traga drepta pt ca pierdea controlul masinii si nici nu a virat stanga peste schumi cum zici tu. a mers drept (singura sa optiune in clipa respectiva) a intrat in schumi pt ca schumi incepuse sa ia viraju.

asta e, incident de cursa cauzat de lipsa de experienta. eu zic ca nu mai merita sa marsham pe subiectu asta.

oaspetele
11th March 2005, 15:40
Toti cei care ii minimalizeaza meritele lui Barrichello sa stie ca fara el Ferrari nu ar fi castigat ultimele cinci titluri la constructori.
aici exagerezi........sa inteleg ca daca nu era Rubens Schumi nu ar fi avut coleg si ar fi alergat singur ??
:evil:

Sorin Blaj
14th March 2005, 11:02
Nu exagerez, ci ma refer la realitate, asa s-au intamplat lucrurile. In acelasi timp sunt de acord cu faptul ca daca ar fi fost altcineva in locul lui Barrichello lucrurile ar fi stat, poate, la fel, dar noi discutam de fapte, nu de ce se putea intampla.