PDA

View Full Version : Cel mai bun "al doilea" pilot ...



Profetu
3rd March 2005, 16:10
E clar ca Schumacher a avut cele mai bune rezultate in Formula 1 si este sportivul care a avut cel mai mare impact asupra acestui sport, atat in ceea ce priveste desfasurarea (s-au inventat legi pentru al "stapani") cat in ceea ce priveste suporterii.

Care este, dupa parerea voastra, cel mai bun pilot "ever" lasandu-l pe Schumi deoparte, ca pe un arbitru ?

Bineinteles ca va cer o parere subiectiva, motivatiile pot fi multiple; pentru cine vrea sa le impartaseasca ...

grig_jr
3rd March 2005, 16:26
sa inteleg ca nu ne referim la "marile legende" - adica cele ras-dezbatute pe alte threaduri aici !?! :P
chiar este o intrebare neasteptata. ce parere ai de Nigel Mansell ? sau Lauda


eh, uite ca ai facut poll, toata lumea va zice Senna, daca l-ai eliminat pe schumi. poate trebuia eliminat si senna, ... pe celalalt thread parca se ajunsese la un consens ca sunt cam tot acolo sau ca nu pot fi comparati ,... adica ca sunt cam pe aceeasi treapta

Sorin Blaj
3rd March 2005, 16:46
"Fratilor", este clar ca s-a creat un consens ca Senna si Schumacher sunt cei mai buni piloti all-time.
Daca vrem sa fim corecti trebuie sa ii remarcam si pe Mansell, Hakkinen, Piquet, Fittipaldi si multi altii, dar Formula 1 este o competitie de anduranta, de confirmari in timp, nu numai de sclipiri de-o vara si de declaratii belicoase la adresa adversarilor.

Profetu
3rd March 2005, 17:39
Eu spun ca numai Schumi e cel mai bun pilot all-time ... despre restul, se poate discuta ...

Eu pe Senna nu il dau imediat castigator in fata lui Prost sau Piquet. Chiar si Gilles Villneuve poate concura cu ei. Asta ar fi al doilea nivel.

Mansell, Damon Hill, Hakkinen sunt pentru mine piloti care au profitat de o anumita conjunctura. Ei fac parte din esalonul trei.

Jaques Villeneuve a avut sansa lui, a demonstrat pricepere ... insa ... cred ca e terminat ...

Corrado*
3rd March 2005, 17:42
ayrton senna!

Apropo, asta seara pe National Geographic la 20.00 e un documentar despre moartea lui Ayrton Senna! Nu se pune problema sa il pierd!

Marquise MGP
3rd March 2005, 17:44
da ce mah....gata lati determinat cu certitudine pe primu sio luati in ordine descrescatoare...daca tot faceti clasamente din astea exclusiv pe baza rezultatelor ce nu incercati sa numarati cursele castigate , afisati o lista cu subsemnatii si gata....ce atata tevatura.

am votat "altul"...sa va mai zic oare cine cred ca e?

Profetu
3rd March 2005, 17:50
Marchize ... io nu prea inteleg ce scrii tu p-acilea ... baga si tu un clasament d-asta ... sa vedem ce iese ...
Scrie mai sus .. pareri subiective ... spune-o p-a ta ...

Corrado ... cum e Montoya in comparatie cu Senna ?

Corrado*
3rd March 2005, 17:51
eu zic ca ai votat cu baumgartner :lol:

Profetu
3rd March 2005, 18:00
eu zic ca ai votat cu baumgartner :lol:

Corrado ... iar m-ai inteles gresit ... explica-mi de ce nu l-ai votat pe Montoya in fata lu Senna ...

Cu tine, cum o dai tot nu-i bine !

Corrado*
3rd March 2005, 18:06
mesajul era pt marquise dar ai scri s mai repede decat mine!

Nu se compara Montoya cu Senna!

Marquise MGP
3rd March 2005, 18:18
eu nu mai scriu p'acilea ca e prea multi fani schumacher si daca deskid gura ca senna e mai bun imi sar 10 insi in cap simi trantesc cele cateva titluri mondiale sub nas de nu ma vad.

Profetu
3rd March 2005, 20:56
Hai ma marchize ... ce dracu ... zi-le si tu ca Senna era expert pe ploaie ... ca la ars pe Porst de vreo cateva ori ... d-asta e bine pe forum, ca impartasim pareri diverse in mod civilizat ...
Si eu il apreciez pe Senna ... cand am vazut eu primele curse de F1 la tvr isi disputa titlul cu Prost. Il preferam in anii aia pe francez insa luptele erau grele.

roxana
3rd March 2005, 22:25
cred ca senna e mai iubit decat schumi. si nu stiu daca la 5 ani dupa retragere schumi va fi mai apreciat intr-un asemenea clasament decat hakkinen.

oaspetele
3rd March 2005, 22:36
una e iubirea, alta e sa-i dam cezarului ce-i al cezarului.
e vorba de un clasament bazat pe realitati, pe fapte, cum sa zice.

carisma si stralucirea nu fac obiectul acestui poll.
:)

si ca sa inchei : ultimele doua posturi sint off topic.

viorel 31
4th March 2005, 09:49
Eu am votat A.Prost "profesorul" cum era numit francezul in perioada in care se incununa cu 4 titluri mondiale.
Ce lupte erau in perioada '85-'92 intre Prost si Senna :ok:
Pacat ca nu a avut acelasi succes si ca manager al echipei de F1 pe care a format-o la mijlocul anilor'90.

Sorin Blaj
4th March 2005, 12:50
Roxana.
Cine il mai aminteste pe Hakkinen, acum dupa ce s-a retras?
Ganditi-va ca dupa ce se va retrage Michael Schumacher, toate performantele viitorilor campioni, vor fi comparate cu ale acestuia. Cum s-a intamplat cu Schumacher, care a fost comparat tot timpul cu Fangio, nu numai cu Senna.
Asa ca la 5, 10, 15, 20, 25 etc. de ani de la retragere se va vorbi de performantele lui Schumacher, in schimb despre Hakkinen, deja nu se mai prea vorbeste. Cu exceptia ta, bineinteles.

grig_jr
4th March 2005, 12:53
ba, se mai vorbeste si de hakkinen: si mai aduce lumea aminte cum plangea dupa paravanu ala

Sorin Blaj
4th March 2005, 13:01
Ai dreptate. Salut Grig.

fia
4th March 2005, 13:13
As vota cu barichello :evil: ....

Sorin Blaj
4th March 2005, 13:43
Si optiunea Barichello poate fi valabila, dar ar fi putin fortata, avand in vedere toti campionii de mai sus. Pentru a intra si el in calcule, ar trebui sa confirme prin castigarea unui titlu de campion. Pe viitor ar putea realiza acest lucru sau pe un monopost Ferrari sau prin transferul la o alta echipa. Dar eu consider ca sansele sunt minime.

fia
4th March 2005, 13:50
Postul meu era pus in gluma.... pentru ca Barichello a fost mereu "al doilea" eu nu il consider un mare campion... consider ca daor atat poate, sa fie locotenent....

Marquise MGP
4th March 2005, 13:53
ba, se mai vorbeste si de hakkinen: si mai aduce lumea aminte cum plangea dupa paravanu ala

eu zic casi aminteste lumea ca e singurul care a reusit ceva in era schumacher.

Sorin Blaj
4th March 2005, 13:54
Daca pui problema asa atunci este in regula. Cu toate ca daca Barrichello va ajunge pe viitor campion ne-ar demonstra ca poate luat in calcule.

Marquise MGP
4th March 2005, 14:00
barrichello nu va fi niciodata campion...doar daca ii dau voie sa concureze cun avion.