PDA

View Full Version : Filme cu subiect sportiv



Utilizator
3rd March 2005, 12:37
Pentru ca e un site de sport va propun sa ne reamintim filme ce au avut ca subiect sportul.

O sa incep primul:

- Duminica pierzi sau castigi - fotbal american
R: O. Stone, A: Al Pacino, Cameron Diaz ...

Un film bine facut si plin de nerv care mi-a placut mult.

- Chariots of Fire - atletism
Cu Ben Cross...

Un film excelent despre echipa de atletism a Marii Britanii la una din primele olimpiade, pe vremea cand atletii erau absolut amatori si gloria sportiva era pe primul plan.
Muzica superba a lui Vanghelis nu mai are nevoie de alte comentarii.

- Drumul spre victorie - fotbal
R: John Huston (parca), A: Max von Shidow, Stallone, Pele, Ardiles, Deyna, B. Moore ...

film de actiune in timpul celui de-al doilea razboi mondial, subiectul fiind un meci de fotbal intre nationala Germaniei si o selectionata a prizonierilor aliati.
Frumos, l-am vazut de vreo cateva ori, meciul de final regizat de Pele.

gicu
3rd March 2005, 13:07
White man can't jump - baschet

grig_jr
3rd March 2005, 13:32
Duminica pierzi sau castigi - fotbal american
R: O. Stone, A: Al Pacino, Cameron Diaz ...ceva bube pe acolo. mi s-a parut realizat cam in graba. se vad tribune goale in timpul unui meci - e clar ca au filmat pe un stadion gol si au uitat sa adauge publicul la editare,... si alte cateva scapari din astea. nu prea ii sta in fire la Stone sa faca din astea.

dacat tot am ajuns la baschet: Space Jam. nu e numai sport,.. dar e un mega funny film

Winning (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/6300181189/ref=ase_paulsformu1page/002-4791156-0985616?v=glance&s=video) - 1969 - paul newman - despre un pilot de f1. misto de tot

si un rateu in domeniu (dupa parerea mea) - Driven - efecte misto, scenariu si actori slabi

realmadrid.com
3rd March 2005, 14:01
Above the Rim...baschet..cu Tupac...super marfa

Utilizator
3rd March 2005, 15:33
Gicule :ok: marfa filmul, cu Woody Harlesson si Wesley Snipes parca...
Grig nu tin minte sa fi vazut tribune goale la meciurile din film. Poate la antrenamente...Winning marfa de film si mi-am adus aminte de:

- Cineva acolo sus ma iubeste tot cu Paul Newman care mi s-a parut mai bun.

- Seria Rocky a lui Stallone - box. Primul mi s-a parut bun, al doilea mai merge, ultimele doua sunt de tot rasul...

tot box:

- One million dollar baby, noul film oscarizat despre care am inteles ca tot cu box. Cine l-a vazut?

- Love story pe ring (nu mi-aduc aminte titlul original) comedie usurica dar vesela cu Barbara Steisand si Ryan O'Neal.

rasheedkpenny
3rd March 2005, 15:52
Blue Chips - baschet (cu Shaq, Penny Hardaway, etc...)
He Got Game - baschet (cu Denzel Washington, Ray Allen)
Any Given Sunday - fotbal american (Al Pacino, Jamie Foxx - cred)

Sunt curios cand o sa faca un film despre viata lui MJ23... :) desi un singur film nu ar ajunge! :(

Utilizator
3rd March 2005, 15:58
Un film tot cu formula 1 cu Tom Cruise si Nicole Kidman, Thunder Day parca (oricum e ceva cu Thunder :))
Slabut dar de actiune.

grig_jr
3rd March 2005, 16:29
days of thunder - nascar, nu f1

dragut filmu daca tzinem cont ca e de prin 86 :P sau ceva de genu
nu stiu de ce, de fiecare data cand il prind la tv filmu TREBUIE sa ma uit la el. de acolo de unde il prind pana la capat ! (am o problema, stiu)

Zebrone
3rd March 2005, 16:49
Bah, ala cu Mick Jagger si Emilio Estevez, Free Jack nu se pune, ca are vreo 2 curse de un fel de F1. Sau Michel Vaillant? :D

ieppy
3rd March 2005, 16:50
Remeber the Titans(american football) cu Denzel si Eddie cu Whoppi si New York Knicks

ilenuta
3rd March 2005, 17:31
A League of their own - cu Geena Davis si Madonna jucatoare de baseball
Tin Cup - comedioara romantica despre un jucator de golf decazut (Kevin Costner) care incearca sa revina printre cei mai buni. Din cate imi aduc aminte, in film apar si cativa jucatori de golf profesionisti.

Si despre tenis:
Wimbledon, un film recent, din pacate nu am apucat inca sa il vad :(
When Billie Beat Bobby, film TV despre meciul cunoscut ca "razboiul sexelor" dintre Billie Jean King si Bobby Riggs din 1973. BJ King a fost Holly Hunter.

A, poate trebuie sa amintim si Jerry Maguire... :)

Utilizator
3rd March 2005, 18:46
Un film ce se 'zbate' in jurul baseball-ului: Ultimul samaritean, cu Bruce Willis. Super actiune, mi-a placut mai mult decat Die hard I si II.

grig_jr
3rd March 2005, 19:33
da, da
si mai era unul de genul ala: THE FAN ( un admirator fanatic - parca in romaneste) -cu snipes si de niro

mama, de cate filme iti aduci aminte :P,.......

Utilizator
3rd March 2005, 19:44
daca le-am vazut ce sa fac...:)

vorbesti de ala in care De Niro il rapeste pe Snipes, nu?

un alt film despre boxeri (cate au fost, cred ca e sportul care a dat cele mai multe subiecte de film): The Champ, cu Jon Voght si Faye Dunaway

josephine
3rd March 2005, 20:01
happy gilmore. golf si adam sandler. :P

Utilizator
3rd March 2005, 20:03
comedie marfa...:)

film in care eroul principal trece si prin fotbalul american: Forest Gump, cu Tom Hanks.
e celebru deja: 'run Forest, run'

realmadrid.com
3rd March 2005, 20:03
Bend it like Beckham...o aberatie de film:D

josephine
3rd March 2005, 20:06
daca si forest gump e film sportiv, atunci aproape toate filmele sunt sportive. e bahzah. :P

Utilizator
3rd March 2005, 20:08
am spus cu subiect sportiv, e adevarat ca e doar partial :) promit sa nu mai postez filme de genul asta :)
oricum exagerezi un pic, Apollo 13, Troia sau Alexander nu prea le au cu sportul deloc.

- in sfarsit un film romanesc, iarasi cu box: Ringul, de si cu Sergiu Nicolaescu :)

alpinismul e un sport, nu?

- K2 a fost un film cu povestea unor alpinisti pe varful cu acelasi nume din Himalaya.
Peisaje superbe si cei care au mers pe munte sigur vor bifa cu placere acet film.

grig_jr
3rd March 2005, 22:07
black hawk down - parasutism (cu sau fara parasuta, nu alpi ?! :D)
jaws - inot viteza
godfather si goodfelas - tir la tzinta
alexander, lord of the rings - maraton
gladiatoru - lupe greco romane crestin democrate
armageddon - moonwalking
proof of life - orientare turistica
men of honour - scuba diving - alpi again:P
the score - echilibristica
pearl harbour - tir la tzinta cu avionu :d
perfect storm - yachting
me, myself & irene - motociclism
van wilder - eclere viteza :D
troia - aruncarea sulitzei

continuam ?

Zebrone
4th March 2005, 08:42
the cellular- orientare turistica
the village- orientare dupa semne in padure, atletism, 400 m garduri :D

nr15
4th March 2005, 12:17
de filuml "coach carter" ce parere aveti ?

Utilizator
4th March 2005, 12:26
Nr15 zi ceva despre el, nu stiu daca l-am vazut. presupun ca-i despre basket.
E cumva ala nou cu Samuel Jackson?

grig_jr
4th March 2005, 12:33
nu stiu daca s-a lansat Coach Carter. poate in state. pana ajunge la noi mai dureaza un pic :P

Zebrone
4th March 2005, 12:51
Nr15 zi ceva despre el, nu stiu daca l-am vazut. presupun ca-i despre basket.
E cumva ala nou cu Samuel Jackson?

da ala e :P

alx_ro
7th March 2005, 20:06
daca e cu alpinism... vertical limit. a fost destul de discutat la vremea lui...

sickboy
8th March 2005, 00:49
happy gilmore. golf si adam sandler. :P
Mai bine zis,hochei si Adam Sandler...

Alte filme despre hochei:

Slap Shot(1977)--- cu Paul Newman,satira despre hocheiul nord-american din ligile inferioare,considerat de multi cel mai bun film despre hochei.Mai este un remake,Slap Shot 2,care nu merita bagat in seama.

Miracle(2004)---cu Kurt Russell,istoria victoriei echipei americane impotriva Uniunii Sovietice la Olimpiada din 1980...un film bun.

josephine
8th March 2005, 10:24
hochei?!??! happy gilmore?!?!?! io-s singura pierduta aici? :P

Utilizator
8th March 2005, 10:27
Care-i numele original al filmului cu Adam Sandler despre fotbal american, in care el joaca rolul unui retardat care aducea apa 'baietilor' din echipa si ajunge vedeta?

grig_jr
8th March 2005, 10:31
"waterboy" ?~? :P

si happy gilmoure este despre un hockey-ist care face cariera in golf. v-am impacat pe toti?

Utilizator
8th March 2005, 10:36
multam pentru waterboy :ok:

GoPens
13th March 2005, 15:37
despre bob: filmul romanesc "Stele de Iarna"

cam un deceniu mai tirziu se face partea a 2-a "Stele de Iarna Reloaded" mai bine cunoscut sub titlul "Cool Runnings" :drak:

"Major League", baseball, with Charlie Sheen

"Das Wundern von Bern" /The Miracle of Bern, fotbal.

sorinl
13th March 2005, 16:01
fiindca sant fan al fotbalului englezesc,am 4 filme-toate englezesti,dar la nici unul nu retin titlul:
primul e lupta intre doua echipe rivale intr-un sat din scotia,rivalitate inceputa cu o suta de ani in urma,castigatorul urmand sa primeasca un bar.
al doilea despre un profesor de engleza si cum a trait el titlul castigat de arsenal in 1989
al treilea despre doi pusti suporteri ai lui newcastle si incercarea de a face rost de bani pentru un abonament la stadion
al patrulea despre o echipa din liga amatoare care castiga marele premiu la loterie si schimbarile care se petrec in viata lor.
din pacate ,asa cum am spus nu mai retin numele...

Utilizator
14th March 2005, 11:05
Primele doua le-am vazut si eu, sunt bune amandoua :ok:

desdemona
14th March 2005, 11:24
Eu doar pe al doilea l-am "identificat"... simpatic :)
@Iulia, chiar aseara am vrut sa ma uit la Wimbledon - dragut cat am apucat sa vad, insa nu pot emite nici o opinie inca, pana nu-l vad pe tot. M-a apucat o raceala de aia idioata de primavara si durerea de cap a devenit insuportabila.. numai de film n-am mai avut chef... bine macar ca am rezistat la meci :(

Zebrone
14th March 2005, 11:37
la alpinism , cliffhanger cu rambo-rocky e bun? :D

sorinl
14th March 2005, 12:35
Era sa uit: "Best", film romantat despre viata lui george best.din pacate nu mi-a placut felul in care e descris in film bobby charlton,un fel de turnator rece si interesat doar de bani si cariera-dar nu asta inseamna sa fii profesionist,la urma urmei?

Seahawk
18th March 2005, 02:32
m'am uitat recent.. (anul asta :P) la friday night lights - este despre football.. (american) si a fost foarte mishto.. mi'a placut mult.. zic eu ca merita vazut ;)

Flesh
21st March 2005, 00:36
Dar carti cu subiect sportiv avem voie? Mie imi place Chirila.

CoolRain
21st March 2005, 11:24
In jurul sportului se invarte si Jerry Maguire... Ce sa zic, imi place mult!

bebe76
29th March 2005, 18:54
" Any given sunday " mi se pare cel mai prost film despre vreun sport , din cate am vazut pana acum . A si sa nu uit mai era si Colateral care pentru un film sportiv (pistol viteza ) e naspa rau , dar pentru un film de actiune ar merge .
Sa revin la primul film , singurul care joaca de acolo e Al Pacino , restul fie sunt doar sportivi si nu au ce cauta intr-un film ( cum au fost de ex. Ray Allen / Michael in Space Jam care au mai aratat si ceva calitati de actori chiar daca le lipseste si o sa le lipseasca mult timp de acum incolo un Oscar din palmares ) , fie sunt actori care nu au ce cauta intr-un film ( Charlize Theron , Cameron Diaz , Jamie Foxx desi nu a jucat rau in Bootycall , film de referinta despre incalzirea unor actori inainte de a intra pe un teren e sport . Desi in Ray am auzit ca a jucat bine ) .
Iar Al Pacino care a jucat foarte bine nu stiu de ce dar am impresia ca nu a "trait " prea multe meciuri de fotbal american la viata lui . Mai convingator a fost Denzel Washington in "Titanii" / Tom Cruise in "Jerry Maguire" .
Oricum e un film care nu prea se compara cu " Chariots of fire " de exemplu .
Parere spusa cu naduf . Nu stiu de ce dar pur si simplu mi se pare bun , dar nu mai despre sport nu : ii lipseste tensiunea , suspansul , inclestarea dintre personaje
Cameron Diaz nu prea sta in picioare in fata lui Al Pacino ( si probabil nici a lui Timberlake . Stiu ca sunt magar , dar nu pot sa o sufar . Poate si din cauza ca nu am cunoscut-o .)
Imi cer scuze daca am fost deplasat si da stiu ca Charlize Theron nu a jucat , dar nici ea nu a jucat in vreun film din cate am vazut . Sau Uma de pe planeta Thurman . Nu or fi ele Audrey Hepburn dar impresii au cu carul . Si din cate am vazut nici Oscar nu le prea da intalnire . Renee Zellweger e super pe lana Cameleon Diaz .
In rest mi-au placut si mie:
din basket : Above the rim He got game si White men can't jump ;
din soccer : cel cu Pele, Ardiles si Stallone ;
din baseball : The Fan si altele cum ar fi cel cu Kevin Costner de prin '80,
din tenis : nu am prea vazut , dar merita un film mai bun decat Wimbledon din cate am auzit .
Le cer scuze celor pe care i-am suparat , dar poate eu am vazut alt film care se chema tot "Any given Sunday" si in care a jucat doar Al Pacino . Mai bun a fost Keanu Reeves in Rezervele , decat Jamie Foxx daca el a fost . Imi pare rau ca au stricat ideea : " Ai castigat continua , ai pierdut continua( sa joci , evident , nu sa pierzi )

K-Dogg
29th March 2005, 23:51
Are cineva pe cd/dvd The Goat?

fia
3rd April 2005, 00:12
Ce parere aveti de "million dollar baby"?
Mie mi s-a parut un film bun, dar pe de alta parte a fost atat de trist, mult prea trist pentru gustul meu. Imi e foarte greu sa il incadrez la categoria filme care mi-au placut sau nu mi-au placut...
Imi place totusi ca un film care e trist sa aduca ceva optimism macar la sfarsit, sau undeva.... asta nu mi s-a parut ca aduce vreun pic de optimism.

Mihai
3rd April 2005, 00:59
Am vazut si eu Coach Carter! Nu prea mi-a placut :(

dragos_popa17
9th April 2005, 14:56
" Any given sunday " mi se pare cel mai prost film despre vreun sport , din cate am vazut pana acum .
Fiecare cu parerea lui. Mie personal mi-a placut foarte mult filmul si este unul din favoritele mele in general, nu doar in ceea ce priveste sportul. Arata pe fata importanta si influenta banului in fotbalul american si in sport in general iar peste toate, stilul mi se pare inovator si unic. Este dupa parerea mea unul din acele filme care nu are precedent, cum este si Fight Club, un alt favorit al meu. Nu poate fi comparat cu The Replacemants. Aia a fost o comedie unde s-a luat totul la misto.

sorinl
27th October 2005, 16:27
minunea de la basel-are ca tema germania de dupa anii razboiului al doilea,campionatul mondial din 1954 vazut prin ochii unui pusti de 10 ani pentru care adevarata minune nu e victoria germaniei de vest in fata invincibililor maghiari ,ci redescoperirea tatalui,intors din prizonierat dupa 10 ani...

Kyara
27th October 2005, 19:53
Goal!- ptr impatamitzii fotbalului:D

regizat de Danny Cannon, filmu` asta m-o lasat fara cuvinte......
e ....super..super ...super,dak iubesti fotbalul o sa iubesti si filmu` asta....va zic eu ca nu prea am treaba cu fotbalu` si mi-o placut la nebunie:ok:

serios, uitatzi-va!, merita:cool:

GruppoApparte
17th December 2005, 08:48
da misto filmu Goal! il vazui si eu :) merita vazut

SixeR
28th December 2005, 10:45
Am vazut ieri u film cu basket de liceu. Un tip paralel cu basketul face rost de niste adidasi care il ajuta sa devina cel mai bun din oras. Pacat ca nu mai stiu cum ii zice...Il difuzeaza pe Hallmark o data la 2 saptamani.

republican
8th February 2006, 23:11
Green street holigans -rivalitatile suporterilor West Ham United & Millwal
The footbal factory -huliganii echipei Chelsea Londra

relansat
9th February 2006, 02:17
Vazut-am si eu "Goal" mai ieri ... foarte tare ... bravo Marcele :happy

uZZi_Razvy
26th March 2006, 21:09
alte filme cu/despre hooliggans????
in afar de TFF si GSH?????????????
mai sant:D
ca mio placut MULT

dragos_popa17
27th March 2006, 10:47
Vazut-am si eu "Goal" mai ieri ... foarte tare ... bravo Marcele :happy

Da', Marcel Iures a fost superb. In rest nu mi s-a parut nimic spectaculos. Nu e rau filmul, dar e perceptia americanilor despre fotbal, care cam difera de cea a europenilor.

relansat
27th March 2006, 11:26
Nush mey mie mi`a placut foarte mult ... cred ca o sa ma mai uit odata la el :)

tudoor
27th March 2006, 11:59
alte filme cu/despre hooliggans????
in afar de TFF si GSH?????????????
mai sant:D
ca mio placut MULT
filme d-astea de holywood pe tema suporterilor nu stiu sa fie... fa-ti rost de filmu "ultra'", e un film deja clasic, italienesc!
btw... nu mi-au placut deloc filmele astea :mda:

uZZi_Razvy
27th March 2006, 23:27
fiecare cu gusturile lui :P
pai oricum aia de le hoolywood nu fac asa filme..... nu exista fenomenu la ei....habar n-au.
merci oricum

clawd
28th September 2006, 17:18
An american football movie: Gridiron Gang (http://www.imdb.com/title/tt0421206/)
and a basketball one... AND1 style: Crossover (http://www.youtube.com/watch?v=whgbZQOVjWg)

Lavinia
11th October 2006, 23:58
chariots of fire,goal!,Alli(park asa se num)...si km astea imi vin aq in minte...aaa...si cindirella man..q russell crowe park...era dspr james Braddock

diaco
25th October 2009, 00:16
Lupta intre doua echipe rivale intr-un sat din scotia,rivalitate inceputa cu o suta de ani in urma,castigatorul urmand sa primeasca un bar.

Aveti idee vreunu cum se numeste filmu ?
Multumesc anticipat .
Id : raszvanul

NORGEMAN
25th October 2009, 00:53
Lupta intre doua echipe rivale intr-un sat din scotia,rivalitate inceputa cu o suta de ani in urma,castigatorul urmand sa primeasca un bar.

Aveti idee vreunu cum se numeste filmu ?
Multumesc anticipat .
Id : raszvanul

Meciul/The Match
E mai vechi el, dar ma bucur ca nu a fost uitat. E unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut:ok:

diaco
26th October 2009, 07:46
Multumesc mult mult de tot . Caut filmu asta de cel putin un an jumate ... Si in sfarsit l am gasit . Il vazusem cand eram mic si mi se pare unu din cele mai bune filme cu tema fotbalistica .

resita
29th July 2010, 18:02
azi am vazut din nou Drumul spre victorie cu Pele si Stallone iar pt. deseara am programat Invictus (http://www.imdb.com/title/tt1057500/) sau Any Given Sunday (http://www.imdb.com/title/tt0146838/) depinde de moment

ps. mai astept recomandari de filme sportive

A.k.a
29th July 2010, 21:00
Friday Night Lights, Rudy, Remember the Titans, Hoosiers

gorefest
3rd August 2010, 12:18
Nebeska Udica sau Sky Hook titlul in engleza vi-l recomand cu mare caldura din pacate insa nu se gaseste decat subtitrare in limba engleza ...poate intr-o zi am sa fac si titrarea in romana pentru ca limbajul din film este foarte colorat si asemanator cu limbajul de strada romanesc iar subtitrarea in engleza nu respecta intru cu totul ce spun oamenii din film .... este vorba despre un grup de oameni care si in timpul bombardamentelor NATO din 1999 nu au vrut a renunta sa joace baschet .. desi in jurul lor cladirile erau ruine , reusesc sa faca dracu in 4 si sa incropeasca un teren de baschet ...de departe cel mai bun film despre sport vazut pana acum ... priviti-l si nu o sa va para rauhttp://www.mister.com.mk/ProductImages/NebeskaUdica_Drama.jpg


de downloadat il puteti lua de aici : http://www.megaupload.com/?d=6V57YICS

iar subtitrarea o puteti lua de la adresa aceasta : http://www.podnapisi.net/nebeska-udica-1999-subtitles-p673219

Vizionare placuta ! :)

Frana91
8th August 2010, 13:09
Am vazut toate seriile goal foarte tari filmele

cata055
10th August 2010, 17:56
albii nu pot sa sara..

d_e_l_i_r_a
25th August 2010, 12:28
nebeska udica e un film de exceptie !!!!:ok::ok: si eu il recomand ... ca film cu subiect sportiv ar mai fi Apsolutnih sto (Suta absoluta) dramatic si socant filmul ! iar actorii isi joaca rolurile vietii ... si de asemenea o super comedie ...Kad porastem bicu Kengur ( cand am sa cresc am sa fiu cangur ) este vorba despre suporterii unui portar sarb ce juca in Premier League .. merita vazut ... este de-a dreptul hilar :D:D

Lucian86
29th August 2010, 16:06
"Raging Bull" (1980), film cu Robert de Niro (in rol principal) ce nareaza viata marelui pugilist italo-american din anii 40' si 50' "Jake La Motta" ;)