PDA

View Full Version : Recomandati un local din localitate



Bancaru
1st March 2005, 17:58
In "spiritul" subiectului legat de ce e mai frumos pe acolo pe unde locuiti si in ideea ca unii se mai plimba prin tara sunteti liberi sa pomeniti cele mai faimoase localuri, baruri, restaurante, carciumi, cluburi, etc. si spuneti si de ce. Plus meniul!!!

fia
1st March 2005, 18:04
Bucuresti: Shorley :) - toata lumea de pe forum ar trebui sa-l stie :evil:
Si meniul, ca doar s-a scris de nenumarate ori ce a mancat si baut fiecare :D

DoRyN
1st March 2005, 18:10
Am fost la Oradea intr-o carciuma cu specific dublu: romanesc si unguresc, se numeste Taverna. Am mancat mancare specific ungureasca (pe aia romaneasca o stiam) si apoi am baut vre-o cateva beri cu zolo :ok: Picolitele sunt imbracate in costume nationale, la fel si chelnerii, pe jos este o podea de lemn acoperita cu paie, pe pereti sunt piei de animale, mobilierul este din lemn in stil rustic. Superb !

fia
1st March 2005, 18:20
Ceva similar si in Bucuresti: La Vatra -> doar ca e specific romanesc doar :P. La fel chelneritele sunt imbracate in costume nationale (cu fustite scurte scurte :P).
Foarte frumos, mancare excelenta :)

Sa mai zic de unul: Balthazar - Restaurant - www.balthazar.ro
Restaurant de lux, atmosfera superba, mancare EXCELENTA (de toate tipurile, inclusiv feluri "speciale" ) . Este unul din preferatele mele. Pacat ca nu pot merge prea des... recomand daca se duce cineva acolo, sa se duca in ziua de salariu :D

Asta va fi un subiect la care voi scrie foarte mult, sunt un mare fan al mancatului in oras :evil:, stiu o groaza de locuri interesate, foarte frumoase de toate tipurile :)

Vadim
1st March 2005, 18:21
City Grill, urmasul lui La Mama. Poate o sa facem acolo Forum Meetingurile, pe gratis, sa vedem ce vorbesc. ;) Sediul e in Primaverii, in Piata Charles de Gaulle.

www.citygrill.ro

Profetu
1st March 2005, 18:23
Asta nu se poate numi publicitate ? Dar daca e pe gratis ... se accepta ...

fia
1st March 2005, 18:24
Cum adica urmasul lui La Mama, ce La Mama, a murit :D? Eu mananc destul de des acolo si imi pare destul de in viatza, tocmai a implinit duminica nu stiu cati ani de functionare, cica s-a mancat gratis ;)

Vadim
1st March 2005, 18:37
Meseriasii de La Mama au plecat la City Grill. Eu am mincat la La Mama in decembrie 2004 ultima oara si nu a fost nimic bun: nici puiul si nici papanasii. Am lasat cam tot in farfurie. La City Grill nu am mancat niciodata, dar saptamana asta testez. :D

@Profetu: schimbul de experienta in domeniul asta e pentru sanatatea noastra. :D Este o discutie, nu este nimeni reprezentantul firmei X care se lauda pe uscat.

inter
1st March 2005, 18:49
La City Grill nu am mancat niciodata, dar saptamana asta testez. :D


daca te duci sa testezi vezi daca au "incolore" in oferta ... ca pe site ...numai cockteiluri :rosu: .... e inadmisibil asa ceva! :headbang:

Utilizator
1st March 2005, 18:52
Inter da-i dracu' cu melanjurile lor...noi bem numai lichide in stare pura :)

inter
1st March 2005, 18:53
:ok: uti ... suntem de "neam" :evil:

Utilizator
1st March 2005, 18:53
neam de piatra :)
sau vrei sa spui ca ne-am datara dreacu' :D

Utilizator
1st March 2005, 19:02
O carciuma buna in Bucuresti care acum vreo 7 luni cand am fost ultima oara era si accesibila ca preturi: Casa Universitarilor. E situata pe strada Dionisie Lupu (pleaca din lahovary spre parcul Icoanei) si la intrarea dinspre Lahovary pe dreapta puteti admira casa lui Adrian Paunescu.

Pont1: saloanele de la etaj ale casei sunt foarte frumoase (casa Shutu daca nu ma insel) si se pot inchiria pentru nunti, botezuri, cumetrii...

Pont2: ciorba de burta era excelenta.
Pont3: are si terasa pentru zilele calduroase de de vara
Pont4: vine lume mai civilizata, nu e frecventat de 'vedete', e retras si chiar si FMurile OLS se pot face acolo vara (daca au pastrat preturile cunoscute de mine)

Utilizator
1st March 2005, 19:25
Postez separat pentru ca nu e un restaurant din localitatea mea (temporar nu sunt nici in Buc, dar...) si cred ca se vor bucra oltenii din zona:
la Padurea Saru, undeva intre Bals (aproape) si Slatina pe drumul national. Micii sunt excelenti.

Pe Dealu' Negru (de la Rm. Valcea spre Transilvania si viceversa) gasiti iarasi niste mici enormi si buni. Daca nu i-ati gustat si treceti cu masina pe acolo incercati-i ca merita.

DoRyN
1st March 2005, 21:25
Pe Dealu' Negru (de la Rm. Valcea spre Transilvania si viceversa) gasiti iarasi niste mici enormi si buni. Daca nu i-ati gustat si treceti cu masina pe acolo incercati-i ca merita.

Hai ma ce draq se vede ca nu cunosti zona :D
Dealul Negru este intre Pitesti si Rm.Valcea si acolo unde spui tu e un popas unde se vand mici le metru :yeah:

Utilizator
2nd March 2005, 10:25
Frate am trcut pe acolo cel putin de 10 ori numai in ultimii 2 ani. Imi fac mea culpa, ai dreptate geografic, pentru mine Dealul negru era popas in drumul de la Bucuresti spre Sibiu, Alba. Acum ca ma gandesc imi dau seama ca din Valcea urcam spre Valea Oltului. Nu sunt din zona, vorbeam de tranzit si popas.

rasheedkpenny
2nd March 2005, 10:30
Camelot ... in Timisoara. E in stil medieval, e cam scump, se mananca cu mana, doar pt. diversele salate exista tacamuri. Bineinteles, nu va opreste nimeni sa mancati si restul tot cu tacamurile!

Brasov: Ceasul Rau - se mananca bine si destul de ieftin; Roata Norocului - n-am mai fost de cam multisor, dar se manca bine si acolo, iar destul ieftin; Bella Musica - specific unguresc si romanesc, putin mai scump, in Piata Sfatului... Dark mai scrie si tu cate ceva, poate mai stii... :)

Bancaru
2nd March 2005, 12:08
@fia, unde este acest La Vatra? Suna interesant.
@Vadim, nu tin neaparat sa te contrazic dar din cate stiu eu City Grill nu este urmasul ci, ca sa ma exprim asa, fratele mai bogat al restaurantului La Mama. Asta nu inseamna ca meseriasii nu s-au dus acolo. De exemplu la Hard Rock in Dr. Taberei erau niste pizzaiolo tare priceputi, scoliti in Italia, din cate am inteles, care au plecat la Trattoria, in Amzei, restaurantul lui Iorgulescu si al tipului care are Hard Rock. Super pizza la Trattoria il Calcio, deci.
Pentru o masa super eleganta (cand iesiti cu cineva important) va recomand SILVIU'S in Cotroceni, Louis Pasteur No. 24 sau 26, in spatele Pietei Cotroceni. In primul rand este un tip acolo, un soi de supervisor, care se poata cu clientii de parca ar fi presedinti de stat. Te ia de la usa si te perie si te face sa te simti client, in adevaratul sens. Iti da detalii despre ceea ce ai vrea sa mananci si iti si recomanda. Si se pricepe. Decorul este excelent, casa veche, renovata dar cu aerul de epoca pus la conservare (o super arhitectura). Si un pont misto: sambata si duminica intre 11.00 si 16.00 preturile pentru haleu sunt la jumatate. Nu si bauturile. Preturile sunt maricele, dar nu exagerat. Nu cu mult mai mari ca la City Grill.
@Rasheed, am fost odata intr-o carciuma in Brasov, undeva la un subsol, deasupra era cofetarie pe vremea aia. Din cate am inteles acolo fusese o temnita. Asa si aratau incaperile, joase, cu arcade si pareti din caramida rosie. Mai exista?

fia
2nd March 2005, 12:31
@fia, unde este acest La Vatra? Suna interesant.
E pe stradutze prin spate pronind din Bulevardul Elisabeta si mergand spre Stirbei Voda... Nu stiu exact adresa, zic maine :P E si o banca pe acolo BRD parca...

ieppy
2nd March 2005, 12:38
1516

nice pub in Viena. Bere de casa meseriasa adusa la pitcher. :D Nu e fucked up ca multe irishi puburi de pe aici. high class de multe ori pe acolo. Merita. Cine vrea sa ma contacteze. Rezerv eu masa. :D

rasheedkpenny
2nd March 2005, 14:18
@Rasheed, am fost odata intr-o carciuma in Brasov, undeva la un subsol, deasupra era cofetarie pe vremea aia. Din cate am inteles acolo fusese o temnita. Asa si aratau incaperile, joase, cu arcade si pareti din caramida rosie. Mai exista?

Deasupra nu cred sa fi fost cofetarie, eventual in apropiere... daca vb. de acelasi loc. Dricum si daca vb. de localuri diferite si asta e in aceeasi idee "incaperile joase, cu arcade si pareti din caramida rosie"
Pozele care urmeaza sunt facute acolo, intr-un separeu:

http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=3183
http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=3184

MadSkillz
2nd March 2005, 14:49
City Grill, urmasul lui La Mama. Poate o sa facem acolo Forum Meetingurile, pe gratis, sa vedem ce vorbesc. ;) Sediul e in Primaverii, in Piata Charles de Gaulle.

www.citygrill.ro

Daca faceti meetingurile asa aproape de mine, poate vin si eu :ok:

Ultras
2nd March 2005, 15:36
Camelot ... in Timisoara. E in stil medieval, e cam scump, se mananca cu mana, doar pt. diversele salate exista tacamuri. Bineinteles, nu va opreste nimeni sa mancati si restul tot cu tacamurile!

Brasov: Ceasul Rau - se mananca bine si destul de ieftin; Roata Norocului - n-am mai fost de cam multisor, dar se manca bine si acolo, iar destul ieftin; Bella Musica - specific unguresc si romanesc, putin mai scump, in Piata Sfatului... Dark mai scrie si tu cate ceva, poate mai stii... :)

Garantez pentru Camelot! Preturile sunt piperate bine, da' te saturi. Nu mancati tot ce va pun pe masa! Riscati sa ajungeti la spitat. In fotografie puteti vedea cum arata un platou pentru 4 persoane! Daca nu ma insel au si pentru 10 sau 12 in meniu...

In Bucuresti merita sa gustati o pizdulice la Nicoresti, un biftec tartar la Shorley si o friptura vanatoreasca la Burebista (asta nu o garantez ca nu am mai fost de mult, adica de cand au facut preturile ca la Camelort :evil: )

Bancaru
2nd March 2005, 16:37
1516

nice pub in Viena. Bere de casa meseriasa adusa la pitcher. :D Nu e fucked up ca multe irishi puburi de pe aici. high class de multe ori pe acolo. Merita. Cine vrea sa ma contacteze. Rezerv eu masa. :D
Ieppy, eu am fost in Viena la un restaurant, tot cu productie proprie de bere (nu e un lucru deosebit ca localurile sa aiba propria lor fabricuta de bere), in vechiul spital din Viena. Acum sunt ceva sectii de la Facultatea de Medicina si camine studentesti. Am mancat weisswurst cu varza murata incalzita si coaste la cuptor cu tot soiul de mirodenii.
Oricum tu fa o rezervare ca te anunt cand venim.
In Bucuresti va mai pot recomanda restaurante cu specific. Sa stiti ca nu le iau din 7 seri.
Vis-a-vis de Ambasada Ungariei, in diagonala de Parcul Icoanei, este la subsol un restaurant cu specific secuiesc. Mai putin berea, deh! Cine vrea mancare cu gust si cu paprica de te ustura la gaus, il recomand cu generozitate. Chelneritelor vorbiti-le rar pentru ca sunt unguroaice. Eu am cerut Silva bruna si mi-a adus Heineken. Dar au schimbat-o. Sunt amabili.
Ultras, ti-l recomand cand aveti sedinta de partid.

rasheedkpenny
2nd March 2005, 16:40
Ultras, ne-ai rupt cu attach-ul asta de ~ 400KB...
Olteni, postati si voi locurile unde se mananca bine in Craiova! Ca sa stiu de pe acum unde o sa mananc! :)

Bancaru
2nd March 2005, 16:52
Ultras, ne-ai rupt cu attach-ul asta de ~ 400KB...

Pai la un platou de 4 persoane 400 KB. Noroc ca nu era de 12...

DoRyN
2nd March 2005, 17:18
Olteni, postati si voi locurile unde se mananca bine in Craiova!


Noi nu mai mancam in localuri, ne mancam unii pe altii :evil:

Vadim
2nd March 2005, 17:35
E bine, ca nu costa nimic. :D E din partea casei!

Bancaru
2nd March 2005, 17:55
La Craiova am mancat eu intr-o bomba niste (cica!) hamburgeri. La foamea pe care o aveam... buni. Era un fast food maricel (nu chiar bomba) undeva in fata Primariei (asta in cazul in care Primaria e pe undeva pe la coada calului lui Mihai Viteazul).

Ayrton
9th March 2005, 18:09
:ok:
Valencia (langa Spitalul Municipal): recomand paella marina, dar merge si cea mixta, impreuna cu bautura traditionala sangria!!!
Benihana din Howard Johnson - specific japonez, foarte-foarte scump, de fite, mancare pregatita pe plite speciale chiar in fata clientului.

:rosu:
Taverna Sarbului (si cea din Sinaia si cea din Bucuresti): oribila mancare!

desdemona
9th March 2005, 18:58
:headbang: Alta persoana care zice de Valencia... acum, cand nu mai locuiesc in Bucuresti :headbang:
Clar.. o sa fie prima oprire pe care o voi face cand ajung prin Cotroceni...

Bancaru
16th March 2005, 15:30
Ca spusesem de Silviu's. Iata ce bijuterie. Va recomand cu incredere.
Desdemona, pe care mal al marii esti? Ce ne recomanzi? Umplonge?

realmadrid.com
16th March 2005, 15:43
Dado Club...biliard, bar, pizzerie...tot ce trebuie
Super marfa, mese de calitate, servici de calitate, presupun:D...situat in complexul de magazine "Sir", la subsol, in Militari, langa statia de tramvai Uverturii:ok:
Dezavantaje: mult fum de tzigari, te ustura ochii:D

Tess
16th March 2005, 18:14
Cafeneaua Valea Regilor... in pasajul de pe Calea Victoriei... poti fuma narghilea si savura o cafea egipteana ... preturile sunt acceptabile... singura chestie nashpa (care mai era valabila cand am fost ultima data, dar perfect justificabila)- pe langa narghilea trebuie sa mai comanzi ceva... dar atmosfera,muzica si fumul aromat care se ridica din toate narghilele creaza o ambiata orientala cu care nu me intalnim in fiecare zi...

Bancaru
17th March 2005, 11:54
... si nici nu ne dorim. Multumim pentru interventie. Ceva macare? Un rahat (turkish delight, adica)? Serbet? Ciubuc? Schwarz-ul e bun?
Cat despre muzica orientala... nu stiu prin ce raiuri urbane iti treci tu ziua, dar eu m-am cam saturat de muzica orientala din Bucuresti.
Un bar in Bucuresti cu atmosfera medievala, dar atat, si mult fum de tigara este Walhalla, pe bulevardul Dacia, dupa intrarea in Parcul Ioanid (actual Ion Voicu, nu stiu de ce).

fia
8th April 2005, 15:06
@fia, unde este acest La Vatra? Suna interesant.
Cu o luna intarziere:

Brezoianu, nr 25 - Din Bd. Elisabeta trecand pe langa Magazinul lui Steaua....

Am fost azi din nou.... mmm delicios.... :ok:

desdemona
13th July 2005, 03:18
Desdemona, pe care mal al marii esti? Ce ne recomanzi? Umplonge?
Sunt pe malul pe care nu trebuie, de obicei... :mda:
On Plonge nu e chiar asa frumos. Preturile nu sunt deloc mari, dar calitatea "localului" lasa rau de tot de dorit - atat inside cat si outside. Adica.. inauntru - nici cea mai urata taverna nu arata asa, parerea mea... iar afara ultima data cand am fost aveau tot mesele alea de plastic ... de mai mare rasul! Again "parerea mea" :) Au specialitati d-astea "de mare", uneori preparate bine, alteori nu prea - si aici spun din parerile persoanelor cu care am fost, ca eu personal nu mananc asa ceva... Ce-as putea manca eu de acolo ar fi pizza - dar nu e deloc buna! si pestele... care e ok, cred ca e, de fapt, cam singura mancare acceptabila. Singurul motiv pentru care merita sa te duci acolo e locatia - chiar pe dig.

Din Constanta - la restaurante cred ca cel mai dragut este Marco Polo (si mancare buna, dar arata si bine). Merge si Colonadelor, au mancare buna.
Ca pizzerii - mie imi place - de departe - Scoica.. pentru ca acolo au cea mai buna pizza din Constanta. Alte pizzerii care-mi plac ar fi Scapino si Gente. Cam atat. Oricum, Scoica ramane preferata mea, un punct in plus fiind si faptul ca e deschisa si dupa ora 2.00 :drak:

Baruri/cluburi? :sleep: Irish Pub si Megalos? :evil: Poate Phoenix? :evil: Greu sa nominalizez la capitolul asta. Sunt cateva ok, dar nu dau pe afara... sau poate nu-s pe gusturile mele.


Brezoianu, nr 25 - Din Bd. Elisabeta trecand pe langa Magazinul lui Steaua....
fiaaaaaaa :sleep: Pe acolo am locuit eu ultimii doi ani de studentie, mi-e dor :(

EDMOND_
13th July 2005, 09:51
As putea sa va recomand si eu ceva din Craiova...insa mai bine ii las pe iulian si Inter , pe care i-am trimis intr-o zi la restaurantul respectiv .... au fost foarte multumiti, si-au adus aminte si la o luna dupa.... cred ca nu au uitat nici acum.

Leo_
13th July 2005, 13:02
Din Craiova as recomanda 2 restaurante bune, chiar foarte bune: "La nea Milica" (cea mai buna ciorba de burta din Craiova) si GMT (parca asa-i spune...Edmond, nu de asta e vorba?) :ok:

inter
13th July 2005, 13:26
super Edmond ..... a fost excelent!

iulian
13th July 2005, 13:58
Unul dintre cele mai bune restaurante "normale" in care am mancat. Felicitari Edmond :ok:

desdemona
13th July 2005, 16:22
Mda :D:D ... pe numele lui....? :rolleyes:

Sau e cel despre care zice leo? :)

inter
13th July 2005, 16:24
mde. desde ... nu facem reclama , cum a facut sefu la "city-grill" promitand ca ne invita acolo la un FM pe cheltuiala lui :rolleyes:

ala al lui Edmond e pt. "cunoscatori" :ok:

desdemona
13th July 2005, 16:42
Am inteles, nu vreti sa fiti deranjati cand mergeti acolo...

inter
13th July 2005, 16:45
:rolleyes: oare? ...

EDMOND_
14th July 2005, 14:26
Da, era vorba de GMT, dar sunt multe restaurante ok in Craiova...

desdemona
15th July 2005, 00:34
La Edmond nu indraznesc sa apelez :evil: dar poate se ofera leo sa ma indrume cand oi mai veni in Craiova :drak:

Leo_
15th July 2005, 00:56
Cu cea mai mare placere...:D Dar sa-mi spui din timp :ok:

desdemona
15th July 2005, 01:03
Nu-i graba... timpul asta liber imi mananca oricum zilele.....
Ziceam asa - in perspectiva....

P.S. Mersi! Simteam eu ca pot conta pe tine :ok:

Leo_
15th July 2005, 01:19
@Desde, Anyway, Anyhow, Anywhere...era o melodie de la The Who :ok:

desdemona
15th July 2005, 01:27
Pai atunci s-ar putea si la Constanta :P

Leo_
15th July 2005, 01:31
Sa nu ma pui iar sa caut in Constanta blocul tau ca in povestea aia cu serenada :D

desdemona
15th July 2005, 01:33
Ah, ai dreptate... si mai e si sezonul ploilor... adevarul e ca imi dai idei.. si ti s-ar potrivi povestea aia perfect :D

Totusi, neserioasa nu sunt si nu fac d-astea, poti sta linistit :)

Leo_
15th July 2005, 01:35
Merci, atunci ma pot culca linistit :)

EDMOND_
15th July 2005, 01:36
La Edmond nu indraznesc sa apelez :evil: dar poate se ofera leo sa ma indrume cand oi mai veni in Craiova :drak:

mai vorbim cand ajungi in Craiova..... :)

desdemona
15th July 2005, 01:40
Edmond, lasa-ma sa am si eu mai multe variante... ca nu sunt asa sigura ca - daca ajung in Craiova (nici atunci) - chiar o sa vorbim... :)

inter
15th July 2005, 01:41
Sa nu ma pui iar sa caut in Constanta blocul tau ca in povestea aia cu serenada :D

mey menestrelule .. sa inteleg ca esti Tudor Gheorghe? :D:D

Sergio
15th July 2005, 01:41
desde, poate ajungi si prin TM. Acolo chiar nu prea ai de ales...Imi ofer de pe acum serviciile. :D

desdemona
15th July 2005, 01:46
@sergio - spune-mi sincer si cu mana pe inima... ce-ai prefera intre apa plata si zaibar? :drak: De fapt.. nu-mi mai spune..... :P

Leo_
15th July 2005, 01:47
@Inter Nu ma pot compara cu maestrul...sunt doar un umil discipol. dar pot striga "Muicaaaaaaa, suntem neam de piatra..."

Sergio
15th July 2005, 01:48
ce-ai prefera intre apa plata si zaibar?
Alte variante nu-mi dai? Nasol... :cool:

inter
15th July 2005, 01:50
@Inter Nu ma pot compara cu maestrul...sunt doar un umil discipol. dar pot striga "Muicaaaaaaa, suntem neam de piatra..."

"Dunareee daca n-aveam , Jiul , Dunare-l faceam /OLE/ /OLE/ /OLE/

desdemona
15th July 2005, 01:50
Pai sunt alte variante? :drak: Zic si eu ce-am auzit, ce am citit in stele.... si la risc nu-mi place sa merg! :rolleyes:

ieppy
15th July 2005, 09:47
martini on za rocks with a touch of a lemon. vii in tm faci tu pe ghidul des. pentru mine. :D

desdemona
18th July 2005, 10:39
Nu vin in TM. Daca vrei, vii tu in Craiova cu mine, cand o sa ma duc.

ieppy
18th July 2005, 10:40
vin direct la sursa, dupa aia mergem unde vrei tu.

desdemona
18th July 2005, 10:43
Ce sursa? :confused:

ieppy
18th July 2005, 10:43
la tine, des, la tine. putin matrix. :P

desdemona
18th July 2005, 10:49
Pai dupa ce vii la mine unde o sa mergem? Am o vaga impresie ca te bag in cantonament in Mamaia, ca la Craiova sau in alta parte .............. nu sunt sanse :(

ieppy
18th July 2005, 10:50
atata timp cat tu ma bagi e ok. si daca se iveste ocazia dam o fuga pana unde vrei tu. remember the cabin. :P

desdemona
18th July 2005, 10:57
E cam departe unde as vrea eu.. chiar daca s-ar ivi ocazia nu as mai putea ajunge ;)

ieppy
18th July 2005, 11:01
atunci ne multumim cu ceva mai aproape. :)

bogho
18th July 2005, 11:02
eu o sa fiu in constanta intre 28 si 30 iulie 2005. :D

desdemona
18th July 2005, 11:05
Stai cam putin... In august nu mai vii?

ieppy
18th July 2005, 11:09
eu sau bogho`? :D

bogho
18th July 2005, 11:10
nu. in august o sa imi iau concediu, dar il voi petrece la munte si acasa la Craiova.
personal, nu imi place la mare, insa tre' sa ma duc pentru a face un of' de-al Ramonei.

desdemona
18th July 2005, 11:14
:) Have fun atunci :)

Intrebam de august pt. ca ma gandeam ca vii la FM-ul ala... :rolleyes:

bogho
18th July 2005, 11:35
pai oricum nu voi mai participa la FM-uri, indiferent de locatie.

desdemona
18th July 2005, 11:37
Ah, ma scuzi, asta nu stiam ...

DanielAndrei
18th July 2005, 19:12
Din orasul in care traiesc de o viata -== IASI ==- v-as recomanda Corso ( bar & garden) si Bolta Rece (no comment :D). Si in afara de asta, dupa o saptamana petrecuta la Rosia Montana ( nu a fost vacanta ;) ) v-as recomanda crasma Intre Craci :D

Utilizator
18th July 2005, 19:36
Trineo marturisesc cinstit ca n-am fost niciodata in Iasi...am auzit insa de carciuma 'la trei sarmale' (parca asa e) unde am inteles ca mergea candva si Creanga. Mai exista? E bun?

DanielAndrei
18th July 2005, 22:38
e Hanul Trei Sarmale la intrarea in Iasi cand vii dinspre Vaslui...Creanga a mancat si la Bolta Rece, impreuna cu Eminescu. Apropo de cei doi, in caz ca este cineva dintre voi care a auzit de Casa Pogor, le-as recomanda si barul care se afla in totalitate in tunelurile de sub aceasta casa...si mai sunt multe localuri pe care vi le-as recomanda din Iasi, dar mai intai sa veniti pe aici ;)

ronaldinho
18th July 2005, 23:12
hmmmm....de unde sa incep?
Primul ar fi " Au coin du metro " e in N Montrealului, au mancare excelenta, vreo 40 de televizoare din care 4 foarte foarte mari, diagonala in jur de 2-3 m, :D. Am vazut nenumarate meciuri din Div A acolo si meciurile nationalei.
Dupa aceea ar fi Barbie's , fara TV-uri. Preturi mici mancare buna.
Lista ar putea continua cu toate restaurantele de pe Maisoneuve si St-Catherine, fiecare restaurant cu specificul lui. Mexican, libanez, chinez, indian, chiar romanesc. :D

inter
18th July 2005, 23:54
pai oricum nu voi mai participa la FM-uri, indiferent de locatie.

serios? .. nu cred ? (ma refer la intalniri cu "forumistii" - n-am specificat care forumisti :evil: )

desdemona
19th July 2005, 00:05
chiar romanesc. :D
Pai si da-ne detalii despre asta. E mancare buna sau un simulacru? :rolleyes:

P.S. Vreau sa stiu, ca poate trec pe acolo :evil:

fia
29th September 2005, 16:18
Hong Kong
Calea Grivitei Nr.81, Sector 1, Bucuresti
De departe cel mai bun restaurant chinezesc din Bucuresti.

Preturi medii

Telefon: 3107134

Am mancat azi, este incredibil de buna macarea :)

Utilizator
29th September 2005, 16:30
si cat coasta? :D
E rezonabil sau piperat? :)
Curatzel in interior?

fia
29th September 2005, 16:38
Noi am dat 210 lei (2.100.000) opt oameni, deci sub 30 lei de persoana. In concluzie, rezonabil, nu e de mancat zi de zi. Ce e marfa,e ca te pune la o masa mare rotunda, care are in mijoc o roata de sticla, pe care o poti invarti, si acolo se pun felurile de mancare... Si poti sa manaci cate un pic din taoate felurile, iti iei si pui la tine in farfurie. Noi ne-am luat 8 chestii diferite si au fost delicioase toate.

A! In 210 lei intra si cel putin o bere de fiecare. (unii dintre noi chiar 2 ca era al naibii de iute sosul iute :D )

Curat si foarte frumos inauntru, cei drept cam mic... o masa de 8 si vreo 6 mese de 4 persoane. Acum e racoare, nu a fost problema, dar am impresia ca nu au aer conditionat. Baia... Nota 5/10.... in mod cert se putea mult mai bine, problema la ea era ca era foarte mica... si se putea si o idee mai curata... oricum folosibila.

Utilizator
29th September 2005, 16:42
mishto,masa aia e tipic chinezeasca.

stiu si eu o pizzerie buna pe malul unui lac dar cred ca e dificil de ajuns la ea :)

Apolini
30th September 2005, 13:09
Eu am fost in Iasi si am vazut si hanul 3 sarmale, dar n-am intrat in el. Iasi, ca oras mi-a placut mult. E diferit de bucuresti.
Mi-a placut si faza de la supermarket, cand mi-a zis vanzatoarea: ,,Avem diii tooaatii!"

MariusTR
5th October 2005, 15:11
Daca treceti pe aici intrati la " Hanul lui Piszta Bacsi" Chelnerite ochioase si semidezbracate,muzica rock si vin fin.

Piszta Bacsi rocks the joint.

fia
1st November 2005, 18:37
Bucuresti: La Papi (pe Stirbei Voda) - fostul Mircesti. Restaurant cu specific italian, dar si cu mancaruri romanesti.

Sunt la inceput, probabil in perioada de "demo". Mancare excelenta, multa si ieftina :)

desdemona
14th November 2005, 03:33
vin fin.
asta cum e ? :D


aaahhhhh, vreau sa recomand un restaurant (sau mai degraba pizzerie) care mi-a placut mie mult de tot... n-as mai fi plecat :D
Dar nu am acum timp sa caut poze (daca or fi pe net).... maine :ok:

Rechinul Ucigas
14th November 2005, 03:59
de unde dess din c-ta ? sau de unde ai fost tu in vacanta ?

desdemona
14th November 2005, 04:00
Ceva de genul... :P Mai precis din Craiova :ok: /hello

Rechinul Ucigas
14th November 2005, 04:03
ai fost in craiova ?

desdemona
14th November 2005, 04:07
Da, am revenit in Craiova dupa ani de zile, la o promisiune facuta cuiva.. :) A meritat! :ok:

desdemona
16th November 2005, 02:24
Revin cu amanunte...
Restaurantul se numeste Zorba's.... e in Craiova.. din pacate nu am gasit poze pe net :( Dar merita sa mergeti daca aveti drum pe acolo .... atmosfera este super faina, muzica e linistita... au si un bar tare dragutz amenajat, din cat am vazut (in bar nu am fost)... :ok:

camilla
5th December 2005, 04:36
am mancat in italia focaccia... mi-a placut extrem de mult.. in romania nu am vazut asa ceva...
stiti vre`un local in bucuresti unde as putea sa mananc focaccia? (un soi de pizza mai finutza:)

Tess
7th December 2005, 14:19
ai incercat la pizza hut? :)

vasile314tzurka
16th December 2005, 17:51
incearca la irisa pe banul manta. e f buna.

p.s incercati oricum corsarul, fost burebista, pe titulescu. preturi modice si mincare buna. beutura e cam scumpa.

fia
5th January 2006, 23:25
Ceainaria Cotroceni - unul din putinele locuri unde te poti duce sa bei un ceai bun. A peste 100 de sortimente, de la cele mai simple pana la cele mai exotice. Preturi acceptabile, atmosfera foarte intima si foarte frumoasa.
Este vis-a-vis de intrarea principala in Palatul Cotroceni.

Singurul dezavantaj este ca nu se poate fuma.

realmadrid.com
5th January 2006, 23:27
Singurul dezavantaj este ca nu se poate fuma.

Asta e un avantaj :P...ca nu mai pleci cu hainele imbibate cu incantatorul miros de tzigari :D

PS_Asta e bun pt Paul :D

inter
5th January 2006, 23:30
".com"-ule am niste tutun de mestecat ... super ... iti opresc? :D

maldini
5th January 2006, 23:40
Bucuresti: La Papi (pe Stirbei Voda) - fostul Mircesti. Restaurant cu specific italian, dar si cu mancaruri romanesti.

Sunt la inceput, probabil in perioada de "demo". Mancare excelenta, multa si ieftina :)

mie nu mi-a placut...e drept ca este ieftin :D

fia
6th January 2006, 12:02
Mai nu stiu ce nu ti-a placut... poate nu le ai cu bucataria italiana... mie imi place tare mult, chiar aseara am mancat acolo :)

Tess
29th January 2006, 14:55
am fost azi la cafe`ul de la "Cinemateca" -- dragutz, oarecum intim, muzica super, si cinemateca la 2 pasi :ok:

GeKuRA
30th January 2006, 01:53
daca ajungeti prin Iasi vizitati site-ul asta: http://www.inoras.ro/ - e un ghid bunicel pentru locurile din oras, are si imagini la 360 grade, puteti vedea localuri, evenimente, reduceri... cam ce-i mai important in Iasi.

Paul
30th January 2006, 12:57
bai , zi`le la moldovenii tai sa invetze sa paca pizza

Fac niste pizze jegoase si in Iasi si in Piatra Neamtz de te doare capu :headbang:

GeKuRA
30th January 2006, 13:23
nu zi asa Paul... sigur ca sunt pizzerii nasoale in Iasi, dar se gasesc si pizzerii bune...
din curiozitate, unde ai fost in Iasi ?! la ce pizzerie... ?!

Paul
30th January 2006, 13:28
dracu stie , cert e ca am fost intr`o excursie in Moldova , am ajuns pe la Iasi , era destul de central situata...
Faptul ca stratul de aluat era f. gros , nu servesc ketchup la pizza , si alte chestii de genul ne`ar iritat la culme

Apoi in Piatra Neamtz , aceeasi poveste , si am tras concluzia ca modlovenii nu au nici o treaba cu pizza

Asta era acu 2 ani , anu asta in micul sejur din Moldova , ne`am comandat din prima cate 7 mici , ca aia sigur ies buni peste tot :D

GeKuRA
30th January 2006, 15:08
ai dreptate... la noi in centru nu prea sunt localuri bune... sunt chiar niste baruri ca la tara... foarte central :mda:

Paul
30th January 2006, 15:26
ma rog , era un local care arata excelent inauntru , si cei care au comandat alte chestii s-au declarat multumiti.

Concluzia a fost ca moldovenii nu stiu face pizza , nu ca localul e de vina ...

Tess
26th February 2006, 21:49
a trecut mai mult de o luna de cand vreau sa recomand localul acesta:

se numeste `Popasul haiducilor`- pe langa complexul Furnica, Sinaia...preturile sunt mai mult decat oki, iar calitatea `bucatelor` mai mult decat superioara :)
:ok:

Paul
26th February 2006, 22:05
Recomand calduros celor care trec prin bucuresti , restaurantul InterMacedonia ...

Pozitionat excelent (aproape de Lia Manoliu) , pizza mai buna ca la Roma , preturi mai ieftine ca la Bistrita

Basca , l-am ales si la plesneala

Tess
26th February 2006, 22:09
Recomand calduros celor care trec prin bucuresti , restaurantul InterMacedonia ...

:o: iete mah ce comoara aveam la nici 10 min de casa :P

Paul
26th February 2006, 22:27
de fiecare data acolo tragem cand servim bucurestiul ... :D
mai stiu o terasa meseriasa la iesirea (inspre otopeni) fac niste mici .... :great:
nush daca e deschisa inca ... prin aprilie ii da drumul ... :ok:

desdemona
27th February 2006, 04:17
Recomand calduros celor care trec prin bucuresti , restaurantul InterMacedonia ...
Pozitionat excelent (aproape de Lia Manoliu) , pizza mai buna ca la Roma , preturi mai ieftine ca la Bistrita

N-am intrat niciodata in el, desi aveam o colega in facultate care statea chiar in Iancului (acum in SUA) si mergeam des in zona :D Nu mi-a lasat o impresie asa splendida din afara, dar daca tu zici.... :)

Darkslowstar
27th February 2006, 17:28
E localul machidonilor din Bucuresti, din cate stiu eu. Am trecut de multe ori pe acolo, dar pe din afara. Mi s-a parut ca arata mai mult ca alimentara :P

don_denver
27th February 2006, 17:49
idem dark....si stau la 15 min de local...pe langa care trec aproape in fiecare zi spre serv.....btw...nu va urcati in 335-330 dim si seara....sau mai bine nu va urcati deloc..:D

philos
28th February 2006, 01:43
Britannia Arms - pub si vorba buna
Mucky Duck - daa vrei sa te faci zob, aici e locu' :D
Doc Ricketts - distractie (n.a. - a se citi: femei)
Monterey Live - muzica de calitate...live
Planet Gemini - doar duminica la Salsa Party pt a vedea la lucru cupluri autentice de dansatori chicanos/cubanos/latinos sau ce natii mai sunt