PDA

View Full Version : Efemere



grig_jr
1st March 2005, 15:58
Nu doresc sa incep o discutie doar sa imi impartasesc niste ganduri cu voi.
prezenta mea pe cateva comunitati online a devenit o obisnuinta in ultima vreme, mai ales datorita prezentei permanente ale internetului pe aporoape orice calculator pe care pun mana (acasa, servici, la prieteni) si trebuie sa spun ca e destul de captivant. probabil in principal din nevoia omului de comunicare care se satisfatce mult mai bine online dadorita acestor comunitati unde se strang persoane cu preocupari comune. poate in jurul tau vei gasi putine persoane cu aceleasi pasiuni ca tine (carti, filme, sport, masini, jocuri etc) dar pe un forum specializat ai siguranta unei adunaturi pasionate de aceleasi chestii ca tine.
Iti faci contacte noi sau chiar prieteni noi, iti aduci si prietenii vechi pe un forum unde iti place si te simti bine. totul mi se pare okay pana in clipa in care un mediu online devine canalul PRINCIPAL de comunicare cu o parte din prietenii tai. petrecerea a tot mai mult timp in fata calculatorului nu mai presupune o izolare de prieteni care si ei sunt tot timpul on-line, acasa sau la job. iluzia este de contact permanent cu ei. programe de chat, messenger-uri, webcams, microfoane. forumuri unde postam dar de cele mai multe ori chatuim si acolo. si uite asa intalnirile live devin o raritate si o ocazie deosebita care trebuie anuntata si programata cu mult timp inainte ca TOATA lumea sa isi faca un spatiu liber in "agendele" lor tot mai incarcate. imi e dor de vremurile in care un prieten pur si simplu a trecut pe la mine,... fara un telefon, zeci de confirmari, sms-uri sau mailuri. nu vreau sa cad nici in extrema cealalta, dar sper ca mi-ati inteles ideea. problema se extinde si la familie de cele mai multe ori. unii sunt plecati din orasele natale si contactul on-line devine practic singura cale de comunicare a unora. e misto sa stau cu ai mei pe chat, dar parca tot mai misto era sa stau cu ei la o poveste acasa.
Dar unde vreau sa bat cu toate astea? nici nu stiu daca vreau sa bat undeva,... tot ce curge acum pe pagina asta a avut un declansator dimineata. o veste trista. foarte trista, care m-a pus serios pe ganduri. pe langa toata dragostea si suportul care le am pentru cine are nevoie de ele cel mai mult in clipa de fata, m-am mai gandit la o chestie: ne indepartam unii de altii. acest contact virtual este o iluzie. nu mai e ca pe vremuri. esti bucuros ca poti tine legatura prin email cu un fost coleg de liceu sau un prieten cu care nu te-ai vazut de mult, dar nu e acelasi lucru. du-te sa-l vezi. intalneste-te cu el. stati la povesti. mergi acasa. mai stai la povesti cu ai tai. cu familia, cu cei dragi. intalneste-te cu prietenii. lasa chatul si iesi din casa. intalniti-va in oras, stati la povesti, faceti ceva impreuna. nu vreau sa denigrez netul si avantajele lui, dar va zic ca nimic nu se compara cu petrecerea unor clipe cu prietenii sau cei dragi. e clar ca lumea devine din ce in ce mai ocupata, dar parerea mea este ca pentru lucrurile care iti fac placere vei gasi tot timpul timp.
Nu stiu daca am o concluzie la randurile astea, sunt efectiv gandurile care imi trec acum prin cap. nu ma intrebati nici de de le-am pus aici. poate pentru ca a devenit si acest loc un mod de exprimare pt mine. probabil ca va trebui sa treaca ceva timp pana o sa am o concluzie. acum sunt prea dereglat. poate un singur lucru e clar: foarte multe chestii care te-au preocupat si cu care ti-ai pierdut vremea devin intr-o secunda irelevante cand vine vorba de cei dragi.intr-o secunda ajungi sa iti re-evaluezi intreg sistemul de referinte si prioritati cand te gandesti la cei dragi, ce putin timp ai petrecut cu ei in ultima vreme ,.... si mai ales cand iti dai seama ca totul, TOTUL este efemer.

remus
1st March 2005, 16:32
Adevarat tot ce ai spus.
De cele mai multe ori facem lucruri inutile ,pierzandu-ne timpul in neputinta si ignoranta ,uitand lucrurile marunte , tocmai acelea care ne fac viata mai frumoasa ... :rolleyes:

Profetu
1st March 2005, 18:48
Grig ... din cate am ajuns eu sa te cunosc pana acum, topicul asta nu prea te reprezinta.
Cu toate acestea, ideea pe care o exprima este pertinenta si bine intemeiata.
Eu nu sunt atat de categoric, precum tonul din topicul tau, insa pot spune ca discutiile on line nu trebuie sa devina mai mult decat simple conversatii, schimburi de pareri, contradictii.
Chiar daca nu are prea mare relevanta in momentul de fata, vreau sa-mi exprim placerea de a citi pareri prin intermediul unui forum cu o singura conditie: calitatea discutiei trebuie sa primeze cantitatii. In momentul in care se posteaza de dragul numarului de mesaje din "cont" atunci discutia devine intradevar pierdere de vreme. E placut si educativ sa schimbi opinii cu oameni care au ceva de spus, la fel cum este plictisitor sa subscrii unei idei fara prea posibilitati ulterioare de dezvoltare.
Sper sa n-ajungem sa regretam timpul petrecut pe forum ...

josephine
1st March 2005, 23:27
Grig ... din cate am ajuns eu sa te cunosc pana acum, topicul asta nu prea te reprezinta....

sau poate il reprezinta mai mult decat crezi.

o sa vezi rar reactiile astea la grig, dar vei shtii tot timpul ca sunt sincere. si poate reushesc sa deschida nishte ochi.

desdemona
2nd March 2005, 00:48
sau poate il reprezinta mai mult decat crezi.
o sa vezi rar reactiile astea la grig, dar vei shtii tot timpul ca sunt sincere. si poate reushesc sa deschida nishte ochi.

Hmm. As fi putut sa jur ca a avut un motiv de a deschide threadul asta :D Oricum, mare parte din ceea ce zice pe acolo .. zice bine :)

Iris
2nd March 2005, 01:15
Grig chiar spune ca avut motiv sa deschida acest thread, din cate se pare nu foarte placut. Trist... Dar uneori trebuie sa se ajunga in situatii grele pentru ca oamenii sa isi dea seama ca trec in viata pe langa minuni si nu le sesizeaza. Astfel de minuni pot fi orice: o clipa petrecuta alaturi de un om drag, un zambet, un gand bun, etc. Uneori chiar lucrurile marunte pot schimba totul. Numai ca suntem prea ocupati sa le dam atentie. Trist...

desdemona
2nd March 2005, 01:17
Stiu ce a spus, dar eu am dreptul sa inteleg ce vreau :)

Iris
2nd March 2005, 01:26
Normal, normal, doar e democratie...;)

grig_jr
2nd March 2005, 01:27
josephine: singurii ochi pe care vreau sa ii deschid sunt ai mei. it's time for a change.
iris: esti departe acuma si poate un pic debusolata. take care :P

Sergio
2nd March 2005, 02:06
grig, cam bacovian mesajul tau. Are vreo legatura cu lupta din arena? Sper ca nu te-a afectat prea tare si vei reveni la optimismul tau inconfundabil. :ok:

desdemona
2nd March 2005, 02:11
Sergio, lasa-l sa zica, ca le zice bine ;) Pe mine ma derutase nitzel intentia, nu mesajul in sine, care e frumos si in mare parte adevarat la modul general, dar si in particular, pentru cine se regaseste in el.

grig_jr
2nd March 2005, 10:10
sergio: am depasit de mult episodul arena. ciudat cum ti se par toate dintr-o data atat de irelevante.
sunt foarte optimist. dar am ajuns la concluzia ca nici optimismul nu pica din cer ca o para malaiatza. cam trebuie sa ti-l faci singur.

josephine
2nd March 2005, 10:47
josephine: singurii ochi pe care vreau sa ii deschid sunt ai mei. it's time for a change.

cam cat va fi de radicala? ar trebui sa imi caut un nou prieten? :P :kiss:

Zebrone
2nd March 2005, 11:07
jose, probabil ca deja ai un nou prieten, daca nu ma insel :)

josephine
2nd March 2005, 11:55
alpi, nu ma ashteptam sa ma dai tocmai tu de gol... :P

Zebrone
2nd March 2005, 12:13
nici eu nu ma asteptam :P

Utilizator
2nd March 2005, 12:23
Discutia deschisa de Grig e fara sfarsit. E foarte corect ce spune dar e foarte greu sa spun ca prieteniile/discutiile virtuale sunt balast sau doar un simplu drog (pentru ca dependenta creeaza, asta e clar). Cred ca e bine sa ai o masura in toate, sa-ti faci timp in primul rand pentru cei dragi (cu care din pacate nu vei putea sta niciodata atat cat vrei), mai apoi pentru prieteni (reali sau virtuali :)) si neaparat pentru tine.
Sa te intalnesti live...de ex. pentru mine e cam greu, sunt plecat temporar din locul unde am familie si prieteni. Mi-e dor de ei si sunt bucuros ca exista e-mail, chat si telefon pentru ca numai asa pot tine legatura cu ei. La 4-5 luni vin sa-i vad, dar poti sa spui ca ai timp intr-o saptamana sa stai suficient cu toti?
Cred ca totul tine de prioritatile pe care ni le stabilim in viata si de modul in care ne organizam. Poti sa nu 'pierzi vremea' pe forum, chat etc. dar sa trebuiasca sa lucrezi 10-12 ore pe zi si tot nu ai timp pentru prea multe intalniri live cu cei dragi. Regretul asta l-am avut si eu inca de pe vremea cand internetul nici macar nu mijise, ce sa mai vorbim de rest. Chiar daca ai dispune integral de timpul vietii tale nu vei reusi sa-ti impaci toate dorintele. Si aici trebuie sa stii sa faci compromisuri si sa te impaci cu ele.

Lumea virtuala este o forma aparte de activitate sociala (intensa as putea spune) care are ca rezultat desocializarea in lumea reala. Pastreaza masura si activitatea pe internet va fi un castig care nu-ti va afecta major viata.

bapsy
2nd March 2005, 12:30
Discutiile de pe ym, forum samd pot avea si ele un aport important la o relatie interumana. Sunt multe probleme despre care n-am avea curajul sa vorbim fata in fata cu cineva si este mai usor sa le spui in scris. Sunt alte teme la care ne simtim neascultati si scriind avem impresia ca ne "asculta" cineva. Rar ajungi sa duci un monolog fata de alt prieten al tau de genul (luand ca exemplu) primul post de pe acest thread. Pericolul este sa nu ajungem sa ne folosim de ym, mail si altele pentru ca in alt mediu ne piere curajul sau prezenta de spirit sa ne spunem ce avem pe suflet. Discutiile "face to face" se raresc, bodylanguage nu mai are nici o importanata, privirea celuilalt, atingerea celuilalt si chiar "tonul care face muzica" se pierd. Este pacat!

Asa ca ... ar trebui sa deschidem nitel ochii si sa ne folosim de prezenta celor dragi, un zambet sau o privire poate insemna mai mult decat 1000 de cuvinte :)

Zebrone
2nd March 2005, 12:34
Da, ai dreptate, dar poate cineva sa indice cu exactitate linia de demarcatie de la care incepand nu mai folosesti netul ca mijloc de comunicare cu cei care nu se afla langa tine, ci ca refugiu pentru ca iti e prea teama sa spui ce ai de spus?

Utilizator
2nd March 2005, 12:40
Poate cineva sa indice linia de demarcatie de unde incepe timpul rezervat pentru familie, copii si se termina munca, preocuparile leagate de servici?
Poate cineva sa spuna cat timp sa alocam cititului de carti si vizionarii de filme? Si teveul e considerat consumator de timp, inainte cu ceva vreme de aparitia forumului, chatului etc.
asta tine de fecare si de talentul lui de a-si trai viata :)

bapsy
2nd March 2005, 12:46
Bapsy scuzele mele, am scris in graba si in loc de quote am dat edit. semnat: utilizator distrat

ieppy
2nd March 2005, 12:48
De acord cu utilizator!

pentru mine netul a fost un mijloc de a imi face prieteni(foarte buni) in tara asta dupa ce ramasesem fara multi dintre cei vechi tocmai din cauza lipsei unei modalitati de a tine contactul. Acum stiu ca in momentul in care vin in tara am prieteni cu care sa ies la o bere, cu care sa stau de vorba si cu care sa ma distrez. Cazul meu poate e unul fericit, dar relatiile mele cu prietenii de aici nu au avut de suferit, ele fiind la fel de puternice ca inainte, intalnindu-ne cat putem de des si distrandu-ne ca intotdeauna.

Cat despre faptul ca pe net e mai usor sa vorbesti despre unele lucruri, acest lucru e clar. ramane la latitudinea fiecaruia daca e in stare sa o faca si "live". eu stiu ca nu am pierdut nimic din "calitatile mele sociale". Mai degraba pe alocuri le-am imbunatatit. Pana la urma daca stii sa folosesti un lucru nu ai decat de castigat din el. :)

desdemona
2nd March 2005, 20:48
jose, probabil ca deja ai un nou prieten, daca nu ma insel :)
Te refereai la noul grig, daca nu ma insel :) Sau ma insel? :D

bapsy
2nd March 2005, 21:09
Bapsy scuzele mele, am scris in graba si in loc de quote am dat edit. semnat: utilizator distrat
:happy Acuma am vazut ... nici o problema ... sa-mi amintesc doar ce anume am scris aici ... era despre limita dintre vorbitul pe ym ca si refugiu sau vorbitul pe YM ca si mijloc de comunicare. Diferenta este in primul rand motivul pentru care vorbesti pe YM: una este cand cei dragi sunt departe si nu ai alta varianta, alta este daca acea discutie ai putea sa o porti fata in fata si alegi calea YM.

... m-am exprimat mult mai destept atunci :P si parca am zis mai multe, dar nu-mi amintesc exact :D

grig_jr
2nd March 2005, 21:12
bapsy: nu cred ca esti cea mai indicata persoana sa vorbeasca despre chatul pe ym (mai ales) :D

Utilizator
2nd March 2005, 21:12
te-ai exprimat foarte frumos, din pacate am vrut sa raspund si am pierdut inclusiv raspunsul meu in acel moment de deruta...

bapsy
2nd March 2005, 21:15
bapsy: nu cred ca esti cea mai indicata persoana sa vorbeasca despre chatul pe ym (mai ales) :D
Ei nah, nici chiar asa :D. Activitatea pe YM a scazut drastic de pe la sfarsitul lui decembrie, prietenii stiu de ce :P

Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM. Eu nu sunt dependenta de YM.

Utilizator
2nd March 2005, 21:19
si daca esti dependenta de YM care-i problema?
sunt oameni dependenti de alti oameni si cred ca e mai greu de renuntat decat la chat. Cate crime 'din dragoste' s-au facut...despre persoane care au ucis YM n-am auzit inca :) dependenta de alcool si droguri ucide, aia de YM nu.

ieppy
3rd March 2005, 01:11
Ia lasati-o pe bapsy in pace ca parca vad ca nu mai intra pe ym de gura voastra si atunci eu cu cine mai vorbesc? :D

nancy_callahan
3rd March 2005, 12:50
uff, nu ati nteles nimic, mai copii... lasati draq toate si mergeti acasa. stati cu mama si cu tata. spuneti-le cat de mult aveti nevoie de ei. spuneti-le pana nu e prea tarziu.

Utilizator
3rd March 2005, 13:23
Aly s-a-nteles bine mesajul, e corect, dar nu vom putea sta niciodata cat vrem numai cu parintii, nevestele, copii, rudele, prietenii. Stand cu nevasta si copii iti neglijezi parintii, cand stai prea mult cu ei ii neglijezi pe ceilalti sau nu vei avea niciodata sotie si copii.
Tot timpul in viata vei neglija pe cineva sau dupa ce nu va mai fi iti vei da seama ca puteai sa petreci mai mult timp cu el. Teoretic, ca practic ai ales de fiecare data ce ti se parea mai important in acel moment. Regretele aste le vei avea oricum, chiar daca renunti total la chat, ym, internet, servici, cumparaturi, plimbari, citit, televizor. In plus nu vei mai avea ce povesti cu persoanele dragi daca le vei aloca numai lor tot timpul tau.
Singurul mesaj important aici este ca trebuie pastrata o masura in toate si sa nu neglijezi niciodata oamenii care tin la tine cu adevarat si pe care tu ii iubesti in cea mai mare masura. Sa ii faci sa fie mandri de tine, realizarile tale sunt bucuria parintilor tai. Incet, incet, pe masura ce inaintezi in varsta, incepi sa fii mai putin egoist si iti dai seama ca daca iti tii mereu copii alaturi ca o closca ii vei bloca in viata. Parintii vor suferi mereu de absenta copiilor dar se vor bucura intotdeauna cand afla vesti de la ei ce le arata ca au crescut un om de valoare.
De cate ori am ocazia le arat celor dragi cata nevoie am de ei, dar asta, din pacate, nu-i va tine mai mult timp decat le este dat (si imi este alocat de Sus:)) alaturi de mine.

desdemona
3rd March 2005, 13:30
Hai, alinierea cu totii in grup - iesiti din birouri, lasati naibii jobul si tot si fugutza acasa :D:D Eu zic ca deocamdata si un telefon e bun. In plus, sentimentele se simt, nu se spun la fiecare 5 minute. Cine are grija sa-si manifeste dragostea fata de parinti prin fiecare gest si cuvant nu o sa considere ca "va fi prea tarziu" cand se va dezmetici. Oricum, cu parintii e o relatie mai speciala. Oricat de mult le-ai spune ca-i iubesti, tot o sa le duci dorul la orice varsta...
@Bogdan, ce bine suna cand vorbesti din experienta :)

Utilizator
3rd March 2005, 13:43
fa-ma si babalic acum :) realitatea asta e, am si parinti sunt si parinte :) si in postura asta de interfata afectiva incepi sa inveti compromisurile necesare pentru a-i tine pe toti aproape (mai sunt si altii ca mine pe OLS care probabil vor confirma). Plus ca viata iti ofera noi si noi provocari, daca nu te adaptezi in timp real risti sa pierzi. :)

desdemona
3rd March 2005, 14:01
Stii si tu ca nu te contraziceam :) Era un compliment si iti dai seama ca mai stim si noi cam cum e, macar din ceea ce ni se spune si vedem in jurul nostru (parinti si nu numai). Cand vom fi la randul nostru parinti (cei care nu sunt deja), o sa si simtim tot ce spui tu :)

nancy_callahan
3rd March 2005, 17:52
Hai, alinierea cu totii in grup - iesiti din birouri, lasati naibii jobul si tot si fugutza acasa :D:D Eu zic ca deocamdata si un telefon e bun. In plus, sentimentele se simt, nu se spun la fiecare 5 minute. Cine are grija sa-si manifeste dragostea fata de parinti prin fiecare gest si cuvant nu o sa considere ca "va fi prea tarziu" cand se va dezmetici. Oricum, cu parintii e o relatie mai speciala. Oricat de mult le-ai spune ca-i iubesti, tot o sa le duci dorul la orice varsta...
oricand e prea traziu, desde..... oricand!!!!!!!!!!!!!!

nancy_callahan
1st July 2005, 20:56
ma intorc catre acest thread, pentru ca azi mai mult decat oricand stiu ca exista cineva care are nevoie de sprijin. mi-am gasit un punct de echilibru aici, asa ca ma gandesc ca si persoana care are nevoie de sprijin acum poate isi va gasi o clipa de liniste.

poate ca e greu prin niste amarate de randuri sa aduci bucurie in sufletul cuiva care acum rataceste. dar poate ca asta e exact ceea ce ii trebuie. stiu exact prin ce trece acum acest om si as vrea tare mult sa pot face ceva sa ii alin suferinta. insa e peste puterile mele. si el stie asta... dar m-am gandit ca poate noi toti l-am putea ajuta.
nu am sa ii dezvalui identitatea, as vrea doar sa va rog sa ii adresati o vorba buna, un pic de incurajare, fara sa stiti despre cine sau despre ce este vorba.
hai sa vedem daca putem aduce bucurie macar pentru 5 minute...
ps: suferinta acestui om este cauzata de ceva teribil care i se intampla unei persoane foarte dragi lui.
:kiss:

sun
1st July 2005, 21:40
eu sunt alaturi de el , dar cel mai important e ca acea persoana sa nu isi piarda niciodata speranta si increderea in el insusi . Multe tragedii au avut loc si vor mai avea loc pe Pamant. Sa il ajutam cu totii cu cate un " CURAJ" :ok:

Sharkie
1st July 2005, 22:13
Sunt si eu alaturi de acea persoana.Sa speram ca mesajele noastre ii voi aduce intr-adevar cateva clipe de bucurie acelei persoane. Asa ca mult curaj si incredere !!!

uti2102
2nd July 2005, 12:08
You gotta stand up straight
Carry your own weight
These tears are going nowhere........

You’ve got to get yourself together
You’ve got stuck in a moment
And now you can’t get out of it.......

It's just a moment, this time will pass...... :ok:

nancy_callahan
2nd July 2005, 12:41
e extraordinar de frumos sa vezi ca oamenilor le pasa. sunteti extraordinari pentru ca aveti curaj sa incurajati pe cineva, desi nu stiti despre cine sau despre ce este vorba. ei, pot sa va asigur ca persoana respectiva a citit randurile voastre si probabil ca a scapat macar un zambet :P
hai ca putem face mai mult! :)

mistress of ice
2nd July 2005, 15:26
Fericirea inseamna sa stii sa te multumesti cu orice. In orice nefericire exista intodeauna si putin bine. Lucio de Ambra

nu te uita in urma cu regret, ci priveste inainte cu atentie! :)

nancy_callahan
4th July 2005, 22:29
dea, esti o super dragutza. dar imi promiti tu ca in orice nefericire exista si putin bine? pentru ca ti-as putea da cateva exemple destul de concludente care mie mi-au atestat ca mai exista unele situatii in care, oricat m-as chinui, nu o sa gasesc vreodata un sambure de bine.
hai ca nu sunt pesimista...:P

Tess
6th October 2005, 23:07
micutzu meu, mi`e dorut de tine...intoarce`te cat mai repede acasa, pt ca totul este trist fara tine :(...

...cateva incurajari pt dea, care va transmite salutari si urmatorul mesaj: Sp. Fundeni, etajul 6, camera 601 :D


incurajati`o pe ea, si incurajati`ma pe mine...ca innebunesc tot gandindu`ma la ea :(

Vadim
7th October 2005, 00:54
Adica? Ce s-a intamplat?

Gabriel
7th October 2005, 01:10
s-o anunti pe dea ca am sa-i dau niste secvente din semifinala olimpica de la Lilehamer din 1994, semifinala jucata intre Suedia si Canada si terminata dupa loviturile de departajare...unde echipa celor 3 coroane s-a impus. secventele au comentariul live....de limba suedeza !!!

in rest...multa sanatate !

Tess
7th October 2005, 01:35
s`a transmis! :ok:

@vadim: pai probleme de sanatate :( o sa povesteasca dea ce si cum cand s`o intoarce :)

Vadim
7th October 2005, 01:59
:( Sanatate si sa revina repede. Pana atunci dati-i un laptop, poate se plictiseste.:) Trebuie sa recunosc ca mi-a spus Tudose despre ce e vorba. Totusi, la 15 ani.... Am un prieten care a avut aceeasi problema si a evitat operatia, apeland la medicamete si apa termala, cu succes. Operatia e ultima solutie, iar la el a fost nevoie in cele din urma.

Tess
7th October 2005, 07:53
s`a transmis si asta! :D

buna idee cu laptopu`...hai, cin` se ofera sa`si ia laptopu` si sa`i traga o vizita soramii? :P

@vadim: diagnosticul este provizoriu, pana se afla rezultatele analizelor...

p.s: aly nu prea mai posteaza p`aici

Utilizator
7th October 2005, 10:55
sanatate Dea, sa te refaci repede si sa revii pe aici cu forte proaspete. Cred ca am inteles care e problema din postarea lui Vadim si pot sa spun ca am avut o prietena cu aceeasi problema care a rezolvat-o rapid in acelasi mod si pe urma a fost bine mercic. Curaj si tot inainte! :ok:

Darkslowstar
7th October 2005, 13:56
Tess sa-i urezi si din partea mea multa sanatate si sa-i spui ca o pup si o asteptem sa se intoarca repede-repede la noi.

Tess
9th October 2005, 01:56
Imi cer scuze pt intarziere...de ieri trebuia sa va transmit asta:

Dea va pupa si ea si va multumeste pt incurajari :ok:

desdemona
9th October 2005, 02:29
Si eu o pup... nu stiu daca am mai spus asta... se poate sa ma fi luat cu ale mele si sa fi omis.... Oricum stiu ca am tot intentionat sa postez aci pe thread un :kiss: pentru dea!

mistress of ice
13th October 2005, 21:54
Multam pt incurajari...uite k am ajuns si acasa ...si de la colica renala am ajuns la cifoscolioza (o boala destul de grava a sistemului osos a coloanei).Nu mai am voie sa fac nici un sport de performanta deci nici hochei altfel o dau in hernie de disc si dupa in paralizie....deci nu mai am de ce sa vorbesc despre hochei -sportul pe care l-am venerat si l-am practicat pt putin ce-i drept cu cea mai mare pasiune-

Darkslowstar
13th October 2005, 22:11
Bine ca esti oki tu, asta conteaza. Sportul poti sa-l practici si fara sa faci performanta. Bine ai revenit! /hello

mistress of ice
13th October 2005, 23:23
Nu cred k m-am facut inteleasa :D nu am voie sa fac nici un sport nici de placere nici 1 ora pe saptamana:D
Merci pt intampinare dark:)

Gabriel
14th October 2005, 00:04
dar asta nu inseamna ca nu poti vorbi despre hockey sau sa urmaresti meciuri.
nici eu nu mai pot juca hockey...pentru ca sunt prea gras :D ...dar asta nu inseamna ca nu urmaresc cu aceasi placere ca odinioara ! Hockey rulez !

bine ai revenit acasa...si sanatate maxima !

mistress of ice
14th October 2005, 00:07
da dar nu mai pot sa vorbesc sau sa ma uit la un meci gandindu-ma ca as fi putut si eu sa practic jocul asta ....nu stiu cum sa explic ..nu pot sa ma conformez

Gabriel
14th October 2005, 00:12
bine. atunci arunc la cosh filmul de la Olimpiada din 1994...pe care il pregatisem special pentru tine :(

ieppy
14th October 2005, 00:51
da dar nu mai pot sa vorbesc sau sa ma uit la un meci gandindu-ma ca as fi putut si eu sa practic jocul asta ....nu stiu cum sa explic ..nu pot sa ma conformez

lasa ac sunt alte sporturi pe care le poti juca. :D

Dorin
14th October 2005, 01:08
Multam pt incurajari...uite k am ajuns si acasa ...si de la colica renala am ajuns la cifoscolioza (o boala destul de grava a sistemului osos a coloanei).Nu mai am voie sa fac nici un sport de performanta deci nici hochei altfel o dau in hernie de disc si dupa in paralizie....deci nu mai am de ce sa vorbesc despre hochei -sportul pe care l-am venerat si l-am practicat pt putin ce-i drept cu cea mai mare pasiune-
Stau si ma minunez. Chiar sa cred ca un doctor a spus ceea ce susti? Era doctorul acela ortoped? Sau era cu adevarat doctor?
Cifoscolioza nu este boala de scaun rulant si nici sa te opreasca definitiv de la sporturi! Si cind aud scenariul de groaza cu hernie de disc, paralizie cred ca ma aflu in evul mediu! Sigur sint anumite probleme dar asa raspunsuri dramatice sint oribile. Exista gimastica medicala , anumite corsete eventual etc. Cauta cu incredere o "second opinion" si ai sa intelegi. Doar ca o completare, eu am o hernie de disc pe care nu am operat-o si joc golf de mai multe ori pe saptamana , inot etc. Si n-am paralizat.Ma mai doare din cind in cind dar nu ma las! Asa ca tine-te tare!:yeah: Dorin

desdemona
14th October 2005, 01:12
Total de acord cu Dorin.... am mai auzit persoane cu cifoscolioza (cineva din cercul de prieteni). Fac gimnastica medicala recuperatorie si sunt ok.... deci ....

De corset nu am auzit, aia probabil pentru cazurile avansate... :)

Sharkie
14th October 2005, 10:12
Dea imi pare sincer rau.....

Apropo de scolioza,4 ( :o: ) colegi de-ai mei au....3 si-au descoperit-o de cand a inceput scoala.Probabil de la lipsa de calciu(??).
Unul o are mai demult si poarta 2 corsete,unul textil si unul din plastic.Tre sa faca chestia asta timp de 2 ani.Dar chiar daca are scolioza tot mai joaca fotbal,baschet.....atunci cand nu poarta corsetul :P El a facut 4 ani de judo de performanta si acuma trebe sa renunte....nasol.

mistress of ice
14th October 2005, 20:10
Mi-au zis k hocheiul este un sport care solicita coloana un sport de contact si daca intra cineva in mine si cad pe spate pot aparea complicatii...nu ma ingrasa deloc k as putea face alte sporturi dar nu am voie nici unul:Din afara de inot pe care nu prea mai pot sa il practic din cauza insuficientei respiratorii provocate tot de coloana...dar asta este
De la gimnastik medicala o sa-mi treaca oarecum:)
@gabriel recupereaza CDurile alea din cosh;)
@dante ca de exemplu sahul???:P

ieppy
15th October 2005, 13:35
lexact, de exemplu sahul. :D prietenul verisoarei mele a avut un accident de masina acum vreo nu stiu cati ani si i s-a interzis orice fel de solicitare fizica. prin urmare sa apucat de jocuri gen biliard, orice fel de joc cu carti, sah, table, scrabble si e maestru la majoritatea. Jocuri de noroc si inteligenta. NU e asa de rau sa stii. :P

nancy_callahan
4th November 2005, 20:13
"destinul nu joaca intotdeauna corect, dar are un simt al umorului al naibii de dezvoltat"

cu sase saptamani in urma, o draga prietena si-a pierdut tatal in urma unui accident de masina de-a dreptul idiot.
in urma cu doua saptamani, aceeasi draga prietena, are la randul ei un accident de masina inca putin mai idiot decat al tatalui. trei masini implicate, din care toti scapa fara nici o zgarietura. doar ea... vertebra c11 tasata complet. pe moment e imobilizata intr-un corset, la pat, nu are voie sa se miste.

inca mai caut simtul umorului in toata aceasta istorie idioata.
daca ar sta pe aici, i-as spune ca o iubesc mult de tot si ca ii doresc tot binele din lume si ca vreau sa o vad la fel de fericita cum era mereu. adri, :kiss:, get well, girl, please!!! :(

Tess
10th November 2005, 20:40
http://www.220.ro/stuff/Comparatie_intre_doua_lumi_total_diferite___

dupa asa ceva, cuvintele raman fara sens :(

nancy_callahan
15th November 2005, 00:47
this goes out to all of you thinking you're forever...

te trezesti dimineata gandindu-te ca e o noua zi, o noua saptamana, iti derulezi incet prin minte planul de lupta pentru ziua care urmeaza, in timp ce motai inca in perna calda. parca te-ai ridica sa fumezi o tigara, parca ai mai dormi 15 minute, parca nu te-ai duce la servici.
si apoi, cu un singur sunet, ti se schimba tot sistemul. dintr-o data te gandesti ca trebuie sa iti iei liber, ca ai cumparaturi de facut, telefoane de dat, plimbat de nebun in locuri care mai de care mai neplacute...
si, in tmp ce te plimbi printre oameni grabiti, zambitori, morocanosi, calmi, te intrebi oare ce se deruleaza in mintea lor? oare cati dintre cei de care te-ai ciocnit azi se gandesc ca nu sunt aici ca sa ramana? oare cati din cei care ti-au zambit azi au stiut ca atarna de un firicel?
si a mai rasarit o stea...

do you still think we're forever?

ps: just tell them all how much they mean to you before there si no one left to listen :kiss:

Al3xu
4th April 2006, 15:47
Salutare eu sunt nou p`aci...asi vrea sa va zic ca eu simt pe pielea mea ce inseamna dependenta de net....si aici ma refer la mirc...si yahoo msn ...de doi ani numai in casa stau pe net...si foarte putine contacte cu cei din jur asa cum zicetzi voi LIVE....lipsa banilor a dus la desocializarea mea ...acum cand vad ceea ce ati scris aici pe forum....abia acum imi dau seama de ce atunci cand ma intalnesc cu cineva mi se face rau indiferent de sexul persoanei....si eu cred ca asta inseamna desocializarea adevarata.....dak puteti sa-mi dati vreo idee...va astept cu ele la id ady_onesti@yahoo.com...ms mult...si sper ca in curand sa scap de dependenta de pc..:((((

nancy_callahan
4th April 2006, 21:34
de fiecare data cand vad posturi noi pe topicul asta, ma gandesc "doamne, cui i s-a mai intamplat CE?!?!?"