PDA

View Full Version : Campionatul European de Fotbal - sub 19 ani (stadioane)



Gombos
14th April 2011, 23:07
data desfasurarii: 20 iulie 2011 - 1 august 2011

stadioane:
- "Concordia" din Chiajna
- "Comunal" din Berceni (a inlocuit stadionul din Branesti pentru ca primul nu avea nocturna)
- "Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia"
- "Centrul de Fotbal Buftea"


ASTEPTAM POZE!!! :cool:

alwn
14th April 2011, 23:25
un singur cuvant: rusine!

catalin_bv
14th April 2011, 23:29
sunt stadioane de toata jena! poate mai putin chiajna, dar si asta arata din ce in ce mai rau. sut curios cum o sa le cosmetizeze pentru competitie. da, stiu...uefa agreaza stadioanele mici ptr competitiile juvenile, bla, bla, bla...dar ale noastre arata rau!

liverpool-kid
15th April 2011, 00:10
multi dintre forumisti aveau dreptate cand ziceau ca era ideal ca acest euro u-19 sa se organizeze la munte poate acolo erau conditii mai de Doamne-ajuta; ma intreb de ce nu se joaca la Rapid Steaua Dinamo?ce alea nu sunt tot stadioane?macar sunt dotate cu nocturna si se poate juca pe inserat evitandu-se canicula din timpul zilei

evil78
15th April 2011, 02:44
sunt stadioane de toata jena! poate mai putin chiajna, dar si asta arata din ce in ce mai rau.
Nu stiu, daca ati vazut ieri meciul Victoria Branesti-Rapid, dar gazonul de pe stadionul din Chiajna este sub orice critica !!! :headbang: Jucatorii s-au chinuit mai mult sa dribleze denivelarile si baltile de pe terenul de joc, decat sa se concentreze la adversari...
De asemenea nu stiu cate stadioane mai vezi in Europa, pe care se joaca meciuri de prima liga, unde sa troneze in stanga si-n dreapta tribunei oficiale toalete ecologice din plastic, albastre :groggy:.... Arata absolut penibil, mai ales ca meciul s-a filmat de pe partea opusa tribunei.

http://img84.imageshack.us/img84/7798/stadionuldelachiajnape9.jpg

http://img12.imageshack.us/img12/7530/sdfsxu.jpg

De restul stadioanelor nici nu merita sa discutam....de fapt e mult spus "stadioane", unele sunt doar niste terenuri, cu o tribuna...
In fine...merge pt. un campionat U19. :yes: Totusi macar pentru meciurile din finala si semifinale puteau sa gaseasca un stadion mai de Doamne ajuta.....

Cateva stadioane, pe care s-au jucat finalele editiilor precedente:
Uefa U19 France 2010: http://en.wikipedia.org/wiki/Stade_Michel_d%27Ornano

Uefa U19 Ukraine 2009 :http://www.worldstadiums.com/stadium_pictures/europe/ukraine/donetsk_lokomotiv.shtml

Uefa U19 Cehia 2008 : http://www.erlebnis-stadion.de/?ground=152

Uefa U19 Austria 2007 : http://lask.at/static/content/e22/e32/e140/e636/text_with_gallery_gallery/img_gal8533/imghires/ger/gugl8_thumbnail_ger.jpg

Uefa U19 Irlanda de Nord 2005: http://en.wikipedia.org/wiki/Windsor_Park

panzer
15th April 2011, 12:31
Sa le fie rusine, asta e o bataie de joc si francezii o sa mai aiba un motiv in plus sa rada de noi (toalete ecologice la un stadion de prima liga...PENIBIL). Puteau si ei sa organizeze turneul acesta undeva la Brasov, Cluj etc., dar nu in cocina d la marginea Bucurestiului.

NORGEMAN
15th April 2011, 15:18
O sa se piarda multi bani atat in tara cat si in strainatate. Probabil ne-au si oferit aceasta sansa sa organizam un turneu final de mica anvergura ca test pentru ceva mai mare. Din cate se pare vom pica acest test la pas.
Informatii despre turneu: aproape 0
Stadioane alese: aproape 0
Accesibilitate la meciuri: aproape 0
Mediul natural (poluare, canicula, furtuna, samd): sub 0

Cu un nou terminal la Baneasa nu se va face mai frumoasa organizarea.
Imi doresc sa vad macar un meci doua de la acest turneu, sa vad de la fata locului cum a iesit organizarea. :) Asta daca voi reusi sa aflu cum ajung la Comunalul din Berceni de ex.

alwn
15th April 2011, 17:11
rog corectarea numelui acestui thread si propun: Campionatul European de Fotbal - sub 19 ani (substadioane)

resita
15th April 2011, 17:20
Un alt - pt. Romania, nocturna e obliatorie pe toate cele 4 stadioane si din cate stiu eu doar Mogosoaia are instalatie de nocturna

ps. CE va fi live pe Eurosport, deci :)):)):)) avem cu ce ne lauda :drak:

evil78
15th April 2011, 17:30
Cu un nou terminal la Baneasa nu se va face mai frumoasa organizarea.
Imi doresc sa vad macar un meci doua de la acest turneu, sa vad de la fata locului cum a iesit organizarea. :) Asta daca voi reusi sa aflu cum ajung la Comunalul din Berceni de ex.
Pentru stadionul din Berceni poti sa iei metroul pana la statia Berceni (fost Depoul IMGB, ultima statie de pe linia M2, unde iese metroul la suprafata), de acolo mai sunt vreo 2 statii cu Ratb-ul (de ex. linia 125). :)
De altfel, turneul va fi transmis in direct de Eurosport1 si 2.

P.S. Terminalul nou e la Otopeni, nu la Baneasa.:) Si singura problema e ca s-au ales acele stadioane comunale. Cat despre organizare, poate sa spuna cine ce vrea, dar Bucurestiul este in prezent orasul cel mai dezvoltat din acest punct de vedere. Asadar se puteau alege stadioanele din Ghencea, Cotroceni, Stefan cel Mare sau Giulesti...(scopul principal este, ca stadioanele sa nu fie prea departe unul de celelalt. Se stie, ca un turneu de U19 beneficieaza de un buget mic. Asa ca nu se puteau organiza meciurile in orase aflate la mare distanta unul de celalalt). Aceste stadioane sunt si foarte bine legate de sistemul de transport in comun, atat Ratb, cat si Metrorex, si ar fi fost si sanse, ca stadioanele sa nu fi goale, asa cum banuiesc ca vor fi in locatii periferice, precum Mogosoaia sau Berceni....:headbang:

Sorin Blaj
15th April 2011, 17:39
Aici se vede "mana" lui Sandu.

Pacat ca ne prezentam dezastruos la infrastructura sportiva. Cred totusi ca se vor investi niste bani in "cosmetizarea" celor patru stadioane.

resita
15th April 2011, 17:41
Cred totusi ca se vor investi niste bani in "cosmetizarea" celor patru stadioane.

cand, ca turneul bate la usa?

Sorin Blaj
15th April 2011, 17:41
Tu stii cum se fac lucrurile la noi, se va vopsi si in noaptea dinaintea inceperii turneului. :)

Hai ca timp mai este, totusi vorbim de trei luni in care nu trebuie sa construim vreun stadion ci doar sa-l cosmetizam.

evil78
15th April 2011, 17:48
Aici se vede "mana" lui Sandu.

Pacat ca ne prezentam dezastruos la infrastructura sportiva.
Nu ca as fi un fan M.Sandu (sunt chiar ft. departe de a fi :) ), dar tot "mana" lui e si noul stadion national, pe care o s-o "prezentam" anul viitor. Deci vom mai spala putin din rusinea din anul asta. :D


Tu stii cum se fac lucrurile la noi, se va vopsi si in noaptea dinaintea inceperii turneului. :)

:)) Asta cam ase e pe la noi.

resita
15th April 2011, 17:51
Acest CE under 19 era un test pt. a vedea cum facem fata organizarii unui turneu final, din pacate ... se vorbea pe aici de euro 2024, dar daca noi nu suntem capabili sa organizam pt. picii ceva bine cum credeti ca vom putea organiza ceva de avengura unui CE la seniori

HacKer
15th April 2011, 17:55
În urma inspecțiilor efectuate de forul fotbalistic european, s-a decis ca jocurile să se dispute pe stadioanele "Concordia" din Chiajna, "Cătălin Hâldan" din Brănești, "Comunal" din Berceni și "Centrul Național de Fotbal" Mogoșoaia.

Asta am gasit pe undeva chiar dupa ce ne-au dat gazduirea , cred ca erau in stare de ebrietate membrii aia , ca de obicei sunt foarte drastici acesti inspectori stiu de la stadion de la U ca au schimbat proiectul initial de vreo 20 de ori pana au fost de acord si inspectorii trimisi de la uefa sau de unde au fost ei trimisi.

La Buftea din cate stiu eu is vreo 2 sau 3 terenuri de fotbal .

Sorin Blaj
15th April 2011, 17:56
Influenta lui Sandu la UEFA ne poate sa ne aduca un turneu final de CE in Romania, in 2024.

alwn
15th April 2011, 21:56
Cat despre organizare, poate sa spuna cine ce vrea, dar Bucurestiul este in prezent orasul cel mai dezvoltat din acest punct de vedere.

sunt bucurestean dar trb sa recunosc ca nu este locatia potrivita pt un turneu in mijlocul verii
[QUOTE]Se stie, ca un turneu de U19 beneficieaza de un buget mic. Asa ca nu se puteau organiza meciurile in orase aflate la mare distanta unul de celalalt).

putea fi totusi un Brasov, ploiesti (astra) si mai modernizau la sf gheorghe si inca un stadion din Brasov (forex sau ICIM)

emil_bv
15th April 2011, 22:28
Forex are doar T1. Peluzele au fost demolate acum cativa ani buni iar T2 anul trecut daca nu ma insel. Iar T1 de care zic nu are decat vreo 300 locuri.
ICIM a ramas in stadiul in care apare tot pe threadu asta. Adica fara peluze (care nu cred ca sunt in plan) o tribuna veche, gata sa cada, si o schela metalica (tribuna noua) cu 1/3 din acoperis.

evil78
15th April 2011, 22:38
putea fi totusi un Brasov, ploiesti (astra) si mai modernizau la sf gheorghe si inca un stadion din Brasov (forex sau ICIM)
Da, si oamenii aterizau pe pista de schi din Poiana Brasov (pana se termina aeroportul la Brasov), iar distanta Brasov-Ploiesti se parcurge foarte repede, mai ales in weekend-uri, pe autostrada soar....scuze, pe autostrada zapezii. :))
Glumesc.... evident, ca se puteau gasi si alte locatii. In fine, acum o sa avem onoarea sa vedem pe Eurosport, in direct, comune precum Berceni, Mogosoaia etc....Cine ar fi crezut? :D

Forex are doar T1. Peluzele au fost demolate acum cativa ani buni iar T2 anul trecut daca nu ma insel. Iar T1 de care zic nu are decat vreo 300 locuri.
ICIM a ramas in stadiul in care apare tot pe threadu asta. Adica fara peluze (care nu cred ca sunt in plan) o tribuna veche, gata sa cada, si o schela metalica (tribuna noua) cu 1/3 din acoperis.
Destul de trist ceea ce spui tu.:( Erau sperante la o arena destul de cocheta acolo, la ICIM. Tribuna inceputa arata ceva de genul celei, care se construieste acum in Ploiesti.

Elphax
15th April 2011, 22:49
maidane fara tribune?
o sa faca vestiare din alea modulare cum sunt pe santierele de constructii ?

macar sa fie gazonul cat de cat ok

resita
15th April 2011, 22:51
Pe cat facem pariu ca se vor juca meciurile la Piatra Neamt/Bacau/Vaslui/Iasi?

evil78
15th April 2011, 22:52
maidane fara tribune?
o sa faca vestiare din alea modulare cum sunt pe santierele de constructii ?

Pai daca pe stadionul din Chiajna sunt toalete din alea modulare, de ce nu ar fi si vestiarele la fel??? Iar la marginea terenului, in loc de restaurante sau baruri, se vor amplasa niste gratare pt. mici. :D

Gombos
15th April 2011, 22:57
În urma inspecțiilor efectuate de forul fotbalistic european, s-a decis ca jocurile să se dispute pe stadioanele "Concordia" din Chiajna, "Cătălin Hâldan" din Brănești, "Comunal" din Berceni și "Centrul Național de Fotbal" Mogoșoaia.

Asta am gasit pe undeva chiar dupa ce ne-au dat gazduirea , cred ca erau in stare de ebrietate membrii aia , ca de obicei sunt foarte drastici acesti inspectori stiu de la stadion de la U ca au schimbat proiectul initial de vreo 20 de ori pana au fost de acord si inspectorii trimisi de la uefa sau de unde au fost ei trimisi.

La Buftea din cate stiu eu is vreo 2 sau 3 terenuri de fotbal .

am anuntat deja ca Branestiul a fost inlocuit cu Berceniul, fiindca primii nu au nocturna. centrul de fotbal de la Berceni si cel de la Mogosoaia, au fost realizate de FRF! primul a fost realizat ultimul si a costat mult mai putin, in jur de 5 milioane de euro cred.

eu cred ca ne vom prezenta bine la capitolul infrastructura. o sa vedeti! nu vor arata ca cele din Franta sau din Insule, dar mai bine ca Cehia de exemplu.

si care-i faza cu stadionul de la Chiajna si toaletele alea? sunt si la americani. stadionul e ok si acoperit, iar pana in iulie vor fi gazoane impecabile pe toate 4. n-ai nevoie oricum de incalzire pe timpul verii. :) CUM ZICE EVIL, E STIL AMERICAN! MAI UN MIC, UN BARBECUE... :) dar cred ca vor fi indepartate oricum. :) problema e cand sunt montate in oras!

turneul va fi transmis am impresia ca integral pe Eurosport :ok: pentru Romania e un INCEPUT! sper sa nu ne facem de ras fiindca poate fi si un test pentru 2020 sau 2024... /hello

alwn
15th April 2011, 23:10
[QUOTE]Da, si oamenii aterizau pe pista de schi din Poiana Brasov (pana se termina aeroportul la Brasov), iar distanta Brasov-Ploiesti se parcurge foarte repede, mai ales in weekend-uri, pe autostrada soar....scuze, pe autostrada zapezii. :))

tot acolo unde a aterizat si Inter in 2000. Pana la urma e un turneu de juniori nu cred ca pretentiile sunt asa mari. Aeroportul din Bucuresti e la 3 ore jumate iar cel din sibiu la 2 ore jumate. Un drum la venire si unul la plecare nu era capat de tara. Am zis Brasov pt ca vara trecuta cand in Bucuresti erau calduri maxime acolo se juca un turneu international de copii. I-am reperat pe pustii lui villareal prin centru vechi, unde atmosfera era excelenta. Ideea e ca lumea trebuie sa se si simta bine, delegatii, arbitrii, oficiali, presa sa ramana cu impresie frumoasa dupa acest turneu iar zona Brasov pare potrivita pt luna iulie. Desigur se puteau gasi si alte variante



Destul de trist ceea ce spui tu.:( Erau sperante la o arena destul de cocheta acolo, la ICIM. Tribuna inceputa arata ceva de genul celei, care se construieste acum in Ploiesti

ar fi putut fi un colac de salvare pt aceste 2 arene forex si ICIM. Sa nu uitam ca pe tractorul a jucat steagul rosu contra lui espanyol plus incredibila calificare cu besiktas. Pe vremea aia era un oval de vreo 13.000 de locuri

evil78
15th April 2011, 23:19
ar fi putut fi un colac de salvare pt aceste 2 arene forex si ICIM. Sa nu uitam ca pe tractorul a jucat steagul rosu contra lui espanyol plus incredibila calificare cu besiktas. Pe vremea aia era un oval de vreo 13.000 de locuri
Da. Din pacate a ramas Brasovul cu un singur stadion, si ala cu un banner Razvan Lucescu, in loc de peluza.
Stadionul ICIM s-a abandonat, vechiul Municipal s-a demolat, si de atunci e crescatorie de buruieni acolo....:( Poate cu un primar nou se vor repune lucrurile in miscare...

NORGEMAN
15th April 2011, 23:20
Forex are doar T1. Peluzele au fost demolate acum cativa ani buni iar T2 anul trecut daca nu ma insel. Iar T1 de care zic nu are decat vreo 300 locuri.
ICIM a ramas in stadiul in care apare tot pe threadu asta. Adica fara peluze (care nu cred ca sunt in plan) o tribuna veche, gata sa cada, si o schela metalica (tribuna noua) cu 1/3 din acoperis.
Decat sa investeasca, dupa cum am citit pe aici, milioane de euro in terenuri care vor ramane putin folosite, mai bine bagau banii astia in zona Brasov - Poiana - Sfantu Gheorghe. Cu ocazia asta dezvoltau infrastructura si pe la noi. Mai mult de atat, odata dezvoltate arenele inseamna un plus si pt fotbalul romanesc. Echipele ar putea veni in pregatire aici pe perioada verii.:yes: Dar cine sa gandeasca la frf. Incep foarte serios sa ma gandesc sa ma implic in ceva proiecte :))




Glumesc.... evident, ca se puteau gasi si alte locatii. In fine, acum o sa avem onoarea sa vedem pe Eurosport, in direct, comune precum Berceni, Mogosoaia etc....Cine ar fi crezut? :D

:happy:happy:happy:happy
Partea plina a paharului:))


am anuntat deja ca Branestiul a fost inlocuit cu Berceniul, fiindca primii nu au nocturna. centrul de fotbal de la Berceni si cel de la Mogosoaia, au fost realizate de FRF! primul a fost realizat ultimul si a costat mult mai putin, in jur de 5 milioane de euro cred.


Faci o confuzie. Branesti a fost inlocuit cu Buftea. Arene initiale erau cele de la Chiajna, Branesti, Berceni si Complexul Mogosoaia.

alwn
15th April 2011, 23:22
[QUOTE]eu cred ca ne vom prezenta bine la capitolul infrastructura. o sa vedeti! nu vor arata ca cele din Franta sau din Insule, dar mai bine ca Cehia de exemplu.

n-are nici o treaba cu turneul din cehia. Acolo a fost gazduit de orase, unele cu peste 100 mii locuitori si de stadioane de prima liga

Liberec si cocheta sa arena de 9000 de locuri unde a jucat si dinamo a fost unul. Pribram si Plzen cu stadioane de prima liga. La Jablonec s-a jucat finala, de asemenea au arena renovata. Cel mai prapadit a fost cel al lui Vikoria Zizikov Praga un stadion mic de vreo 4500 de locuri, totusi cu nocturna, tribuna acoperita, o mica arena cocheta

cred ca o sa facem de ras, o sa inceapa astia reportaje cu marile comune berceni, buftea, chiajna, caini, carute, tzigani, gunoaie, 40 de grade afara:))
E turneul U19 nici macar U17, este destula expunere

Gombos
15th April 2011, 23:24
deci la Mogosoaia si Buftea sunt baze noi, dar ce-i drept putine locuri. cred ca fazele superioare se vor juca la Chiajna, finala cu siguranta.


MOGOSOAIA (2,500 locuri)

http://4.bp.blogspot.com/_i8E5jpX_ix8/SwovWNBfSjI/AAAAAAAACdI/7pqzANyYQf0/s1600/stadion+mogosoaia..jpg

http://4.bp.blogspot.com/_i8E5jpX_ix8/SwovWagqhXI/AAAAAAAACdQ/Hrv_wYf1xDY/s1600/stadion+mogosoaia.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_i8E5jpX_ix8/SwovKw61TvI/AAAAAAAACc4/8opwukGG3OU/s1600/mogosog1.jpg



BUFTEA (450 locuri) - am inteles ca se finalizeaza in aceasta primavara

http://www.frf.ro/sites/default/files/galerie/foto/2010/02/patrimoniu-915.jpg

http://89.47.247.41/usr/thumbs/thumb_500_x_279/2000/1366-314585-tribuna_mare.jpg

http://89.47.247.41/usr/thumbs/thumb_500_x_312/2011/04/14/353938-1404-baza-buftea.jpg



Singurele arene care au nocturna montată sînt "Centrul Național de Fotbal Mogoșoaia" și "Centrul de Fotbal Buftea". La stadionul Chiajna urmează să fie instalată nocturna de la Urziceni, iar la Berceni lucrările au început de puțin timp, termenul de finalizare fiind preconizat pentru 8-10 iunie.

Chiajna deja il stiti si a fost si prezentat. NU INTELEG UN LUCRU: de ce nu joaca pe Stadionul Arcul de Triumf de exemplu in loc sa-i trimita la sat in Berceni? :) din cate imi aduc aminte, Berceniul nu avea nu stiu ce stadion. :rosu:

Gombos
15th April 2011, 23:30
[QUOTE=Gombos;3469531]


n-are nici o treaba cu turneul din cehia. Acolo a fost gazduit de orase, unele cu peste 100 mii locuitori si de stadioane de prima liga



vezi, asta n-am stiut, trebuia sa-mi fac temele mai bine. dar la cehi imi aduc aminte bine ca era si un stadion mizerabil.

la Buftea si Mogosoaia au conditii foarte bune, la fel si cazarea. iar la Buftea stai linistit ca s-au curatat de mult acele daramaturi. ultima poza e din vara trecuta. :)

la Chiajna numai bine ca n-au locuri de cazare asa ca-i cazeaza la vreun hotel fain in Bucuresti in fazele inalte. :D

vor fi comestizate frumos si imprejurimile, sunt sigur. vin si instalate reclamele alea rotative... sau panouri sau cum le-o zice! nu va fi asa rau, aveti putina rabdare sa vedem un prim reportaj de la fata locului.

MIE MI-E MAI FRICA DE VALOAREA ECHIPEI

NORGEMAN
15th April 2011, 23:37
Arata bine complexul sportiv de la Buftea. Dar totul la nivel de baza de pregatire.
In fine, nu inteleg prea bine cum au gandit strategia de a investi intr-o zona caniculara. Iarna iar nu se pot folosit terenurile precum se intampla in Antalya.



ar fi putut fi un colac de salvare pt aceste 2 arene forex si ICIM. Sa nu uitam ca pe tractorul a jucat steagul rosu contra lui espanyol plus incredibila calificare cu besiktas. Pe vremea aia era un oval de vreo 13.000 de locuri

Esti brasovean la origini? Cunosti destul de bine istoria echipei:)

Vreau doar sa mentionez ca meciul cu turcii s-a jucat pe Tineretului.

Gombos
15th April 2011, 23:41
SINGURA MEA OBIECTIE DECI E DE CE A FOST PREFERAT BERCENIUL IN LOCUL SNAGOVULUI? din cate stiu eu, era si Snagovul pe lista. sunt 4 stadioane sau GSP-ul e cam neinformat si sunt 5 de fapt?

la Snagov, Complexul Olimpic are si terenuri de fotbal, pe langa bazin, sali (gimastica si jocuri sportive), terenuri de tenis indoor si outdoor, conditii super de cazare (mega-hotel) si lacul exact langa restaurant:

http://img295.imageshack.us/img295/223/hoteln.jpg

http://img708.imageshack.us/img708/8316/cor3.jpg

se putea monta o tribuna de 500 de locuri fara probleme. chiar si acum ar mai fi timp! sau dupa cum am zis, mai exista si Stadion Arcul de Triumf pe care-l cunoasteti majoritatea... are 5,500 de locuri locatia de rugby din Bucuresti!

http://www.rugby.ro/images/imgarticol/tribuna_arcul_de_triumf.jpg

alwn
16th April 2011, 11:00
Arata bine complexul sportiv de la Buftea. Dar totul la nivel de baza de pregatire.
In fine, nu inteleg prea bine cum au gandit strategia de a investi intr-o zona caniculara. Iarna iar nu se pot folosit terenurile precum se intampla in Antalya.



Esti brasovean la origini? Cunosti destul de bine istoria echipei:)

Vreau doar sa mentionez ca meciul cu turcii s-a jucat pe Tineretului.

nu sunt brasovean, ai dreptate cu besiktas s-a jucat pe tineretului, cu espanyol si lok plovdiv au jucat pe tractorul. Ai idee de cand dateaza stadionul tractorul?

Cum am zis, zona Brasov era mai potrivita pt Euro U19, o sa ne atragem multe critici cu aceste arene si comunele unde se gasesc. Tribuna de la mogosoaia are 2500 de locuri din parti. Acolo nu sunt mai mult de 800.

alwn
16th April 2011, 11:08
[QUOTE=alwn;3469567]


vezi, asta n-am stiut, trebuia sa-mi fac temele mai bine. dar la cehi imi aduc aminte bine ca era si un stadion mizerabil.

cred ca te referi la arena din jablonec ca acolo a fost finala. E un stadion de 6800 de locuri pe care echipa locala (locul 3 in liga ceha actualmente) a jucat si in europa league anul trecut, deci niste minime conditii or fi. Stadionul din liberec e chiar fain, f potrivit pt un turneu de tineret sau juniori. Cat despre plzen acolo joaca locul 1 din cehia si probabil viitoarea campioana. La ei a jucat pe vremuri portarul colceag parca si tare le mai lauda baza sportiva. Si de atunci cred ca mai renovat-o.
la Buftea si Mogosoaia au conditii foarte bune, la fel si cazarea.
Probbail se cazeaza la hoteluri in Bucuresti, doar nationala noastra va sta la mogosoaia.

[QUOTE]MIE MI-E MAI FRICA DE VALOAREA ECHIPEI

nu-ti fie frica, pierdem cele 3 meciuri din grupa si gata. Nu poate fi mai rau ca la turneul de tineret din 1998 cand ma luat ultimul loc, asta in calitate de gazda cu marele zeu piti pe banca.

NORGEMAN
16th April 2011, 11:26
nu sunt brasovean, ai dreptate cu besiktas s-a jucat pe tineretului, cu espanyol si lok plovdiv au jucat pe tractorul. Ai idee de cand dateaza stadionul tractorul?

Cum am zis, zona Brasov era mai potrivita pt Euro U19, o sa ne atragem multe critici cu aceste arene si comunele unde se gasesc. Tribuna de la mogosoaia are 2500 de locuri din parti. Acolo nu sunt mai mult de 800.

Cuosti despre istoria fotbalului local mai mult decat unii din stegari.
Nu stiu sa dau un an, stiu doar ca a fost facut in perioada comunista. Cand aflu, revin cu anul exact.

Probabil nu vroiau sa mai dea Brasovului inca un turneu pe anul acesta, dupa ce am organizat acum nici o luna turneul mondial U18 la hochei. Luam fata Bucurestiului de tot, iar ei cu ce mai ramaneau?:D sa ne rugam sa ploua cand se joaca meciurile, altfel n-as vrea sa vad ce raspunsuri vor da la "cum a fost la turneu?"

Gombos
5th June 2011, 22:50
s-au calificat:

- Belgia
- Cehia
- Grecia
- Irland
- Serbia
- Spania
- Turcia

si bineinteles Romania e automat calificata ca tara organizatoare. mari surprize in aceste grupe de elita contand pentru calificarea la europeanul de sub 19 ani.

snookerinfo
10th June 2011, 17:49
http://www.uefa.com/under19/finals/index.html

DanielCta
12th June 2011, 21:41
poate cineva sa puna o poza recenta cu fiecare stadion ?

Gombos
15th June 2011, 12:46
Drepturile de televizare pentru țara noastră aparțin canalelor PRO TV și sport.ro, însă unele meciuri vor fi transmise și de Eurosport 1 și 2.

GRUPA A
România
Cehia
Grecia
Irlanda

GRUPA B
Serbia
Turcia
Spania
Belgia

Miercuri 20 iulie - Faza grupelor
Oră Meci Stadion TV
19.00 Spania-Belgia, Mogoșoaia, Eurosport 1
19.00 Serbia-Turcia, Berceni
21.00 România-Cehia, Chiajna, Eurosport 2
21.00 Grecia-Irlanda, Buftea

Sîmbătă 23 iulie - Faza grupelor
Oră Meci Stadion TV
19.00 Cehia-Irlanda, Mogoșoaia, Eurosport 1
19.00 Turcia-Belgia, Buftea
21.00 România-Grecia, Berceni
21.00 Serbia-Spania, Chiajna, Eurosport 2

Marți 26 iulie - Fraza Grupelor
Oră Meci Stadion TV
19.00 Cehia-Grecia, Mogoșoaia, Eurosport 1
19.00 Irlanda-România, Berceni
21.00 Turcia-Spania, Chiajna, Eurosport 1
21.00 Belgia-Serbia, Buftea

Vineri 29 iulie - Semifinale
Oră Stadion TV
18.45 Mogoșoaia, Eurosport 1
20.45 Chiajna, Eurosport 1

Luni 1 august - Finala
Oră Stadion TV
20.00 Chiajna, Eurosport 1

DaNnY911
15th June 2011, 14:00
Poze recente cu stadioanele de la CE U-19 ?!?!?!

El Pistolero
15th June 2011, 14:30
Ce stadioane frate au ales astia.:lol:

ady18 sibiu
15th June 2011, 15:12
Chiajna - 3 700 de locuri
Berceni - 2 600 de locuri
Buftea - 450 de locuri
Mogosoaia - 746 de locuri

conform uefa.com

ady18 sibiu
15th June 2011, 15:27
Berceni

http://img812.imageshack.us/img812/7946/26big.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/26big.jpg/)

http://img594.imageshack.us/img594/9420/16big.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/594/16big.jpg/)

Chiajna

http://img16.imageshack.us/img16/3763/1605aj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/1605aj.jpg/)

http://img51.imageshack.us/img51/6677/concordiainstalarenoctu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/51/concordiainstalarenoctu.jpg/)

http://img829.imageshack.us/img829/6677/concordiainstalarenoctu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/concordiainstalarenoctu.jpg/)

http://img191.imageshack.us/img191/6677/concordiainstalarenoctu.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/concordiainstalarenoctu.jpg/)

asteptam poze mai bune si mai recente...

DaNnY911
15th June 2011, 16:03
Nu le este rusine sa organizeze un astfel de eveniment pe rasurile astea de stadioane?!!? :( :|

DanielCta
16th June 2011, 00:10
Cel din Chiajna cred ca toata lumea il stie...

DanielCta
16th June 2011, 00:11
ps.macar sa se umple stadioanele astea asa mici cum sunt

ady18 sibiu
16th June 2011, 00:20
Stadioanele vor arata foarte bine la data inceperii competitiei. Toate vor avea nocturna, gazoane impecabile si tribune acoperite. Pozele de aici sunt vechi. Daca te referi si la capcitatile lor, nu cred ca e nevoie de mai mult de cateva sute de locuri pentru oricare din meciuri respectiv cele aproape 4 000 ale stadionul din chiajna pentru meciurile nationalei noastre (care nu cred ca se vor umple decat in eventualitatea unei semifinale sau finale). Uita-te si in Europa la competitii pentru juniori ca tot prin sate si orasele mai mici se joaca pe stadioane cu cate o tribuna, maxim doua.

DanielCta
16th June 2011, 00:25
da ai dreptate si eu mai urmaresc turneele de juniori sau de fete si in general sunt destul de goale tribunele si stadioanele pt felul acesta de competitie peste tot in lume sunt mici,mai putin stadionul pe care se joaca acum euro u21,e un stadion destul de mare cel pe care se joaca,nu s-a umplut nici la meciul dintre anglia si spania.

alwn
16th June 2011, 23:40
da ai dreptate si eu mai urmaresc turneele de juniori sau de fete si in general sunt destul de goale tribunele si stadioanele pt felul acesta de competitie peste tot in lume sunt mici,mai putin stadionul pe care se joaca acum euro u21,e un stadion destul de mare cel pe care se joaca,nu s-a umplut nici la meciul dintre anglia si spania.

nu s-ar zice ca urmaresti si nici macar nu cercetam inainte sa scriem ( e valabil si pentru prietenul de mai sus, ady18 sibiu care viseaza competitii la sate)

daca discutam doar de turneele U19 precum cel de la bucuresti avem

editia 2010 Franta
stadionul din Caen cu 21.000, stadion de prima divizie, plin la finala si aproape plin la semifinala, cei drept cu participarea gazdelor
stadionul din saint lo (po****tie 20.000) 5000 locuri
stadionul din bayeux (po****tie 13.000) 3500 locuri
stadionul din flers (pop 16.000) 3.500 locuri

editia 2009 Ukraina
Donetk, stadion Olympiyski, 30.000 locuri, pe care juca Shaktar Donetk pana sa inaugureze Donbass arena. De mentionat ca la finala au fost 25.000 de spectatori
stadion Metalurh (5.000) pe care Metalurh Donetk a jucat chiar si in cupele europene
Mariupol; stadionul echipei locale de prima liga Ilichivets 13.000 de locuri, plin la semifinala


editia 2008 Cehia
s-a jucat numai pe stadioane de prima liga precum
Liberec cu stadionul unde a reusit dinamo "minunea", Jablonec, Pribram, Mlada Bolesavl, Viktoria Zizkov Praga, Viktoria Plzen (stadionul actualei campioanei). Deci in general stadioane de 5-10.000 de locuri, toate gazduind si meciuri de cupe europene in ultimii ani.


Comparativ

editia 2011 Romania
Chiajna (comuna) - 3 700 de locuri
Berceni (comuna) - 2 600 de locuri
Buftea (oras) - 450 de locuri
Mogosoaia (comuna)- 746 de locuri

Gombos
17th June 2011, 01:59
la Under 21 sunt oricum alte cerinte... dar si in Franta s-a jucat pe stadioane mici si comunale! era ideal sa fi avut terminat stadionul de 16 mii de locuri de la Ploiesti pentru finala, dar asta e. stadioanele vor arata ok la ora jocului.

DanielCta
17th June 2011, 13:02
nu s-ar zice ca urmaresti si nici macar nu cercetam inainte sa scriem ( e valabil si pentru prietenul de mai sus, ady18 sibiu care viseaza competitii la sate)

daca discutam doar de turneele U19 precum cel de la bucuresti avem

editia 2010 Franta
stadionul din Caen cu 21.000, stadion de prima divizie, plin la finala si aproape plin la semifinala, cei drept cu participarea gazdelor
stadionul din saint lo (po****tie 20.000) 5000 locuri
stadionul din bayeux (po****tie 13.000) 3500 locuri
stadionul din flers (pop 16.000) 3.500 locuri

editia 2009 Ukraina
Donetk, stadion Olympiyski, 30.000 locuri, pe care juca Shaktar Donetk pana sa inaugureze Donbass arena. De mentionat ca la finala au fost 25.000 de spectatori
stadion Metalurh (5.000) pe care Metalurh Donetk a jucat chiar si in cupele europene
Mariupol; stadionul echipei locale de prima liga Ilichivets 13.000 de locuri, plin la semifinala


editia 2008 Cehia
s-a jucat numai pe stadioane de prima liga precum
Liberec cu stadionul unde a reusit dinamo "minunea", Jablonec, Pribram, Mlada Bolesavl, Viktoria Zizkov Praga, Viktoria Plzen (stadionul actualei campioanei). Deci in general stadioane de 5-10.000 de locuri, toate gazduind si meciuri de cupe europene in ultimii ani.


Comparativ

editia 2011 Romania
Chiajna (comuna) - 3 700 de locuri
Berceni (comuna) - 2 600 de locuri
Buftea (oras) - 450 de locuri
Mogosoaia (comuna)- 746 de locuri

Am spus "mai urmaresc" in sensul in care ma mai uit si eu la anumite meciuri si am vazut stadioane destul de mici nu te contrazic daca u ai studiat aceste lucruri mersi pentru informatii.

Gombos
29th June 2011, 18:48
Chiajna:

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7951/8412265/5/chiajna.jpg?width=600&height=338


Mogosoaia:

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7951/8412265/1/mogosoaia.jpg?width=600&height=338


Berceni:

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7951/8412265/3/berceni.jpg?width=600&height=338



Buftea:

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7951/8412265/4/buftea.jpg?width=600&height=338



sunt relativ noi pozele, dar de acum vin ultimele retusuri, panouri publicitare, etc.

NORGEMAN
29th June 2011, 21:03
As vrea sa vad si eu din partea celor de la FRF un ghid pentru cei ce vor sa vina la meciuri. Cum ajungi la stadioane de la gara, aeroport, centru. Cerinte minime in organizarea unui turneu international. :rolleyes:

ady18 sibiu
29th June 2011, 23:11
In sfarsit niste poze, multumim gombos.

evil78
30th June 2011, 10:09
@Gombos Cand postezi poze sau articole din ziare, ai putea macar sa adaugi sursa. Sau lucrezi ca fotograf la Prosport? :)

bigfoot1983
30th June 2011, 11:46
@Gombos Cand postezi poze sau articole din ziare, ai putea macar sa adaugi sursa. Sau lucrezi ca fotograf la Prosport? :)

daca o luam asa inseamna ca prosport lucreaza pentru emylust23 ;)

DanielCta
30th June 2011, 14:05
daca o luam asa inseamna ca prosport lucreaza pentru emylust23 ;)

:))

Gombos
30th June 2011, 16:04
am uitat sa adaug sursa, e prosport.ro. dar sa nu uitam ca ei fura pozele lui emil! :) dar noi respectam regulile, da?

evil78
30th June 2011, 17:47
Oricum sunt poze cu duzina, doar pe thread-ul asta, care nu au nicio sursa. Poate se face si aici o "razie", ca pe Skyscrapercity nu demult, cand s-au sters postari (cele mai multe, care redau articole, fara a posta sursa, sau a cere dreptul autorului), si poze la greu. :rolleyes:

frenetic
3rd July 2011, 22:53
Suntem la un pas să ne facem de RÂSUL Europei! AICI va juca Spania! La Mogoșoaia, terenul e mai mult nisip decât gazon

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/tineret/foto-suntem-la-un-pas-sa-ne-facem-de-rasul-europei-aici-va-juca-spania-la-mogosoaia-terenul-e-mai-mult-nisip-decat-gazon-8431903

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7951/8431903/1/mogosoaia-rl-6.jpg

Gombos
3rd July 2011, 23:27
eh, nu exagera, gazonul va fi schimbat in totalitate, se vor monta reclamele, au montat si o noua tabela, in plus se va adauga si o peluza de cel putin 200 de locuri, asa ca stadionul va avea o capacitate de 1000 de locuri.

Îi fac și peluză

FRF dă asigurări că procesul de punere a gazonului va decurge conform planului și că terenul de la Mogoșoaia va arăta impecabil pe 20 iulie. În plus, federalii au comandat și montarea unei peluze pentru a mări capacitatea stadionului. Aceasta va fi de circa 200 de locuri și va fi plasată în zona ce desparte cele două terenuri ale bazei de la Mogoșoaia. La Euro U19, capacitatea arenei va fi de 1.000 de locuri. În afară de lucrările de înlocuire a gazonului, a mai fost schimbată și tabela de marcaj.

Prosport.ro

Gombos
3rd July 2011, 23:29
se vorbeste mult si prost; eu ma bazez pe federatie; stadioanele ce-i drept micute, vor arata mai bine cosmetizate decat cele din Serbia de la Under-17...

alwn
4th July 2011, 02:10
se vorbeste mult si prost; eu ma bazez pe federatie; stadioanele ce-i drept micute, vor arata mai bine cosmetizate decat cele din Serbia de la Under-17...

si comunele respective cum vor arata? Vor fi si ele cosmetizate? Or sa ascunda carutele si tziganii? Si drumurile vor fi asfaltate?

si eu sunt de acord ca se vorbeste prost, tu stii macar ce stadioane au gazduit U17 din serbia? Vorbim fara sa citim.

J.Bond
4th July 2011, 09:27
As vrea sa vad si eu din partea celor de la FRF un ghid pentru cei ce vor sa vina la meciuri. Cum ajungi la stadioane de la gara, aeroport, centru. Cerinte minime in organizarea unui turneu international. :rolleyes:

Mai ai de asteptat.:ok:

Gombos
4th July 2011, 18:39
si comunele respective cum vor arata? Vor fi si ele cosmetizate? Or sa ascunda carutele si tziganii? Si drumurile vor fi asfaltate?

si eu sunt de acord ca se vorbeste prost, tu stii macar ce stadioane au gazduit U17 din serbia? Vorbim fara sa citim.


comunele din Ilfov arata bune. sa nu crezi ca sunt niste comune de prin Moldova sau Oltenia sau de prin Baragan!

la Buftea de exemplu sunt Studiourile MediaPro si Palatul Stirbei, dar oricum la Buftea si Mogosoaia sunt centre nationale de fotbal.

jucatorii vor fi toti cazati in Bucuresti, la cele mai bune hotele.


in Serbia, cu exceptia stadionului de la Novi Sad (care nu e mare lucru, crede-ma), s-a jucat in orasele de genul Lugojului, Inđija si Smederevo. la unele meciuri au fost 50 de spectatori, cam 150-200 a fost media!

sincer sa fiu, decat stadioane goale, mai bine asa pe stadioane mici.

bineinteles, si eu preferam sa se fi jucat la Cluj-Napoca, Ploiesti, Piatra-Neamt si Bucuresti, dar momentan pana sunt finalizate, astea sunt conditiile... pe viitor se pare ca ne depunem candidatura la un Mondial de Juniori si Europeanul de sub 21 de ani!

PS. desi cred ca la noi si in general in Europa de Vest, si la un European de sub 21 de ani, stadioanele ar fi cam goale!

alwn
4th July 2011, 21:12
[QUOTE]comunele din Ilfov arata bune o sa vedem in curand comentarile presei straine si a delegatiilor despre gropi de gunoi, tzigani, carute, drumuri medievale si promit sa-i cred de data.


in Serbia, cu exceptia stadionului de la Novi Sad (care nu e mare lucru, crede-ma), s-a jucat in orasele de genul Lugojului, Inđija si Smederevo.

barem erau stadioane nu baze de antrenament ca la noi. Pana la urma acu cateva zile se juca meci de cupa europeana pe stadionul obilici din belgrad ceea ce n-o sa se intample in vecii vecilor la mogosoaia, buftea sau berceni

Gombos
5th July 2011, 02:15
lasa ca vedem :D ba bine ca in Serbia nu puteau gasea. dar asa... legenda, cu tiganii si cu tara lui Dracula... cine stie ce surprize ne rezerva jurnalistii! :) macar vor ateriza pe noul terminal al aeroportului din Bucuresti :D sau daca vin by car, intra prin vestul tarii :)

haideti totusi sa ramanem optimisti

NORGEMAN
5th July 2011, 03:15
Mai ai de asteptat.:ok:

Se poate si la noi ce cer eu. De exmplu la primul turneu important de tenis pentru fete din tara, organizarea este superba.
www.bcropen.ro nu e un site perfect, dar de departe oferta informatii utile. Tinand cont ca turneul este la prima editie si mai ales de faptul ca nu este din circuitul WTA ci de la sora mai mica ITF, nu poti avea obiectii despre organizarea acestui turneu de tenis.

Putem compara ce face FRF cu ce fac cei de la tenis, federatie cu un buget infinit mai mic decat cel de la fotbal. De fapt totul se rezuma la a spune frf si deja ar trebui sa ti se faca sila.



comunele din Ilfov arata bune. sa nu crezi ca sunt niste comune de prin Moldova sau Oltenia sau de prin Baragan!

la Buftea de exemplu sunt Studiourile MediaPro si Palatul Stirbei, dar oricum la Buftea si Mogosoaia sunt centre nationale de fotbal.

jucatorii vor fi toti cazati in Bucuresti, la cele mai bune hotele.


in Serbia, cu exceptia stadionului de la Novi Sad (care nu e mare lucru, crede-ma), s-a jucat in orasele de genul Lugojului, Inđija si Smederevo. la unele meciuri au fost 50 de spectatori, cam 150-200 a fost media!

sincer sa fiu, decat stadioane goale, mai bine asa pe stadioane mici.

bineinteles, si eu preferam sa se fi jucat la Cluj-Napoca, Ploiesti, Piatra-Neamt si Bucuresti, dar momentan pana sunt finalizate, astea sunt conditiile... pe viitor se pare ca ne depunem candidatura la un Mondial de Juniori si Europeanul de sub 21 de ani!

PS. desi cred ca la noi si in general in Europa de Vest, si la un European de sub 21 de ani, stadioanele ar fi cam goale!

Gombos, in Serbia din cate stiu, meciurile au avut loc in toiul zilei. Nici la noi nu cred ca asa iti vine careva la stadion.

Si ca tot ai pomenit de Buftea... baza este in afara localitatii, pe camp - foarte greu accesibila.

In fine, au investit bani aiurea si nimeni nu ii trage la raspundere. Imi aduc aminte de ce zicea mircea sandu acum cateva saptamani la o conferita de presa in care se plangea ca nimic nu merge bine in Romania si oamenii, impertinentii de ei, au pretentia ca macar la fotbal sa mearga bine treburile. Frf-ul sau a investit in baze de antrenament care nu vor produce nimic. Dupa terminarea turneului vor avea valoare 0. Cel mai probabil, doua dintre aceste arene, Buftea si Mogosoaia/Berceni vor servi ca baze de antrenament pentru echipele ce vor juca finala cupei uefa... si cam atat. Echipele din tara prefera sa faca cantonamente la munte pe perioada verii. Investeai in astfel de zone si aveai sansa sa atragi echipe straine pe perioada de vara si nu numai. La toate astea mai adaugam si factorul dezvoltarii infrastructurii sportive din tara. Si cate si mai cate.... Pana nu scapam de ramasitele comuniste de prin tara asta, nu avem sanse de a lua un drum normal.

Gombos
5th July 2011, 21:50
dar bazele astea de antrenament de la Buftea si Mogosoaia din cate stiu eu s-au facut si cu finantare de la UEFA. sau doar Buftea cred. Mogosoaia e binevenita, s-a facut pentru nationala si trebuia sa fie aproape de Bucuresti. e casa nationalei de fotbal... asa cum si olimpicii au Complexul de la Izvorani...

sunt de acord ca ambii Sandu si Dragomir trebuie sa plece, nicaieri intr-o societate normala nu ar avea atatea mandate. 2 maximum plus 1 daca a facut super treaba! dar la ce sa te astepti stiuta fiind coruptia de la UEFA si FIFA...


cat despre turneul feminin de la Bucuresti, acesta va figura in circuitul WTA de la anul, avand premii totale iin valoare de 220k (de la 100k in prezent). iar cel de tenis masculin, turneu ATP, va trece la o categoria superioara (de la 350k in prezent la 500k) si-si va modifica si programul competitional, fiind programat undeva inainte die Roland Garros. deci Romania din 2012 va fi singura tara din Estul Europei dupa Rusia, cu cate un turneu la cel mai inalt nivel, si in ATP si in WTA. nici macar Budapesta, Belgradul, Zagrebul, Varsovia sau Praga nu au asa ceva...

NORGEMAN
6th July 2011, 00:37
Mi se parea mie ca Buftea aduce a ceva diferit pentru ceea ce se ofera la noi. UEFA a oferit finantarea, dar nu cred ca a conditionat zona din tara. :)
Nu e vorba ca ar trebui sa plece dupa 2,3 mandate. Daca esti bun, poti ramane si pe viata, dar specimenele alea doua depasesc orice limita.

Sunt curios care este bugetul pentru organizarea acestui turneu final. Eu nu am gasit nimic pe internet.

FcP
20th July 2011, 04:09
lasa ca vedem :D ba bine ca in Serbia nu puteau gasea. dar asa... legenda, cu tiganii si cu tara lui Dracula... cine stie ce surprize ne rezerva jurnalistii! :) macar vor ateriza pe noul terminal al aeroportului din Bucuresti :D sau daca vin by car, intra prin vestul tarii :)

haideti totusi sa ramanem optimisti

"intra prin vestul tarii" =)))) zici ca cine stie pe unde plm intra :))) Din vestul tarii pana la bucuresti e vreo germanie asa

Cand ma duc in colo spre ardeal zici ca sunt la tara...mergi pe drumurile alea pustii fara masini, casele alea care vi se par frumoase desi sunt vechi si neprimitoare cu gardul ala urat...ok, orasele sunt cat de cat dragute...

zebe
20th July 2011, 05:38
"intra prin vestul tarii" =)))) zici ca cine stie pe unde plm intra :))) Din vestul tarii pana la bucuresti e vreo germanie asa

Aici trebuia sa te opresti. O trebuit, in schimb, sa-ti etalezi ignoranta si sa trantesti comentarii de prost gust. :)

Si-ti zic o chestie. Unii oameni mai prosti de felul lor, de pe "la tara", ar zice ca lipsa traficului si, implicit, a masinilor e ceva pozitiv. Da-mi voie sa rad la remarca asta, la fel cum imi vine sa rad si la cea cu casele vechi.

Gombos
20th July 2011, 13:17
Aici trebuia sa te opresti. O trebuit, in schimb, sa-ti etalezi ignoranta si sa trantesti comentarii de prost gust. :)



IL APUCA, eu nici macar nu m-am referit la aia...