PDA

View Full Version : Ce whisky beti ?



dextercioby
14th April 2011, 21:41
Sal'tare. Fac nunta peste citeva luni si ma gindeam sa-mi iau de-acu' whisky-ul ca-i inainte de pashte si poate's promotii prin magazine.

Nu beau whisky, asa ca nu ma pricep sa imi dau cu parerea si am nevoie de un sfat despre care este mai bun la gust, ca la bani vad eu cum fac.

Am pus poll cu preferintele voastre si v-as fi de recunoscator, daca mi-ati spune parerile voastre despre bauturica mentionata.

Thanks!!

Sir. Eko
14th April 2011, 21:47
Sint virgin(a), nu beau alcool

Radu
14th April 2011, 21:47
Eu de regula beau JB si Jack.Cred ca ar trebui sa alegi din astea doua!

Hingherul
14th April 2011, 21:49
nu te arunca sa cumperi din magazie. cauta pe net si vezi ca sunt baieti cu marfa fara timbru si il poti scoate la un pret bun.
ai mare grija insa sa ceri sa gusti marfa si sa aiba neaparat picuratoare sticla!
i-am facut acum doi ani rost de niste J&B unui prieten din provoncie si a fost atat de bun incat toata noaptea am baut. si eu nu beau uischean de obicei.
Casa de piatra ;)

Celso
14th April 2011, 21:50
nu te arunca sa cumperi din magazie. cauta pe net si vezi ca sunt baieti cu marfa fara timbru si il poti scoate la un pret bun.
ai mare grija insa sa ceri sa gusti marfa si sa aiba neaparat picuratoare sticla!
i-am facut acum doi ani rost de niste J&B unui prieten din provoncie si a fost atat de bun incat toata noaptea am baut. si eu nu beau uischean de obicei.
Casa de piatra ;)

poti sa ai norocul sa fie facut pe la Magurele:happy ...

Hingherul
14th April 2011, 21:51
de obicei e ciordit sau importat pe nasoale.

Radu
14th April 2011, 21:53
poti sa ai norocul sa fie facut pe la Magurele:happy ...

Deacord cu tine...whisky-ul cumparat la oferta de pe net...e ca produsele cumparate de pe okazii.ro

rhadoo
14th April 2011, 21:55
chiar acum beau "HANKEY BANNISTER'',bun si la "pret rezonabil"

Sorin Blaj
14th April 2011, 21:58
Jack Daniel's si Chivas Regal, dar cand doriti un whisky adevarat, va recomand Macallan.

Avion
14th April 2011, 22:04
Ah, in sfarsit un cunoscator :).

Din pacate, daca vrei whisky de calitate trebuie sa scoti niste bani din buzunar. Ti-as da niste sugestii insa trebuie sa spui un buget.

A, sa nu uit. Sa nu faci prostia sa-ti iei whisky "de la baieti". Risti sa-ti strici nunta si sa te bata nevasta din prima noapte :)).

rhadoo
14th April 2011, 22:07
parerea mea,e ca in general,tot ce este in comert in momentul de fata e ....praf in ochi
sau cum se spun bautura alcoolica cu aroma de ... sau poate sa contina si....
in general incerc ceva care nu are neaparat un nume

TeBat
14th April 2011, 22:16
Eu zic să nu te complici cu JB. Mi se pare cel mai prost de pe piață.

Radu
14th April 2011, 22:20
Eu zic să nu te complici cu JB. Mi se pare cel mai prost de pe piață.

De ce ti se pare ma prost?Mie alaturi de jack mi se pare cel mai ok la pretul asta.
Nu cred ca are rost sa aducem in discutie un Chivas de 5-10 ani vechime!

JJ
14th April 2011, 22:23
nu te arunca sa cumperi din magazie. cauta pe net si vezi ca sunt baieti cu marfa fara timbru si il poti scoate la un pret bun.
ai mare grija insa sa ceri sa gusti marfa si sa aiba neaparat picuratoare sticla!
Nici o sticla de duty free nu are picuratoare.

Si ca sa raspund la topic, am devenit de ceva vreme fan Isle of Jura.

TeBat
14th April 2011, 22:59
De ce ti se pare ma prost?Mie alaturi de jack mi se pare cel mai ok la pretul asta.


E o chestiune de gusturi. Pur și simplu nu-mi place deloc. Mai bine Teacher's.

Sorin Blaj
14th April 2011, 23:04
Indiferent de gusturi, eu spun ca daca mergi pe Jack Daniel's n-ai cum sa te faci de ras la un astfel de eveniment. Doar sa ai grija la sursa. :ok:

Altfel, FELICITARI SI NUMAI GANDURI DE BINE!!!


PS: La primul post am citit doar titlul thread-ului. :)

Ess
14th April 2011, 23:07
dex, casa de piatra sa ai, dar eu unu' nu prea consum asa ceva, deci nu te pot ajuta.
la mine la nunta am dat ballantines fara prea mult "succes" (avand si palinca si cognac si votca) dar nu stiu cat ii de relevant :D
depinde cati fitzosi iti vin.

ps: noi nu "bem".
noi "consumam" :D

Sorin Blaj
14th April 2011, 23:09
Apropo de palinca. Am baut acum cateva zile o palinca de caise. Bate orice whisky sau cognac si nici nu o pot duce prea multi. :)

Ess
14th April 2011, 23:14
Am baut acum cateva zile o palinca de caise.

ce ai spus dupa asta, e total irelevant. :D
baiu cu palinca de piersici/caise e ca trebuie sa ai scoala sa n-o "imputi" la al 2-lea foc. daca-ti iese, nimic, dar absolut nimic, in universul cunoscut, nu se compara cu asta...nici macar durerile nasterii. e ceva divin.

Lordul
14th April 2011, 23:20
eu recomand cu caldura Chivas Regal ...exceptional si Teacher”s , fantastica aroma ......

ar mai fi Jack Daniels relativ interesant .......

Sorin Blaj
14th April 2011, 23:23
ce ai spus dupa asta, e total irelevant. :D
baiu cu palinca de piersici/caise e ca trebuie sa ai scoala sa n-o "imputi" la al 2-lea foc. daca-ti iese, nimic, dar absolut nimic, in universul cunoscut, nu se compara cu asta...nici macar durerile nasterii. e ceva divin.

Prietenul la care am degustat, are o sursa pentru lichidul asta divin. M-am inscris si eu cu 10 litri. :)

rhadoo
14th April 2011, 23:25
da si cognac-ul brancoveanu e intr-un fel

Vandam
14th April 2011, 23:26
eu recomand cu caldura Chivas Regal ...exceptional si Teacher”s , fantastica aroma ......

ar mai fi Jack Daniels relativ interesant .......

Tu esti popa. Ar trebui sa le ai cu "sucu din struguri" nu cu bautura preferata a altor natii :D:D

Lordul
14th April 2011, 23:27
da si cognac-ul brancoveanu e intr-un fel

sa stii ca da ....am baut la ziua unui coleg si chiar e bun

resita
14th April 2011, 23:41
la noi in vama e 10 euro sticla de 1 litru de Jim Beam, asa ca daca ai drum n-ar fi rau sa incerci la shopuri in vama

liverpool-kid
15th April 2011, 00:16
eu recomand cu caldura Chivas Regal ...exceptional si Teacher”s , fantastica aroma ......

ar mai fi Jack Daniels relativ interesant .......

se pare ca pana la urma tuturor din Piatra va place Chivas-ul......bleach singurul whyski de la care mi s-a facut rau.....iti recomand Jack sau Johnnie Walker Red Label insa eu zic ca bautura autohtona(PALINCA) bate orice whyski
casa de piatra si toate gandurile bune

Grinco
15th April 2011, 01:51
Fiind vorba de nunta, eu zic sa nu te complici si sa iei Jack sau Jim Beam, care is bourbon-uri de fapt. Iei si niste baxuri de energizante si te-ai scos, sigur vor avea succes. Sau, daca stii ca ai printre invitati si cunoscatori si vrei sa faci impresie buna, baga un pic mai mult mana in buzunar si ia ceva single malt-uri. De exemplu, Glenfiddich sau Glenmorangie de 12 ani ajung pe la 150 RON cred. Sau un Laphroaig de 25 de ani, cum am vazut azi intr-un magazin, cu vreo 16 milioane:D Macar la single malt-uri faci economie la energizente, ca e blasfemie sa le combini cu Red Bull, de exemplu:D

White Shadow
15th April 2011, 07:48
Poti sa le dai si apa plata cu lamaie, nu mai conteaza deoarece tu urmeaza sa'ti irosesti si ultimul strop de demnitate!!!

Radu
15th April 2011, 07:58
Fiind vorba de nunta, eu zic sa nu te complici si sa iei Jack sau Jim Beam, care is bourbon-uri de fapt. Iei si niste baxuri de energizante si te-ai scos, sigur vor avea succes. Sau, daca stii ca ai printre invitati si cunoscatori si vrei sa faci impresie buna, baga un pic mai mult mana in buzunar si ia ceva single malt-uri. De exemplu, Glenfiddich sau Glenmorangie de 12 ani ajung pe la 150 RON cred. Sau un Laphroaig de 25 de ani, cum am vazut azi intr-un magazin, cu vreo 16 milioane:D Macar la single malt-uri faci economie la energizente, ca e blasfemie sa le combini cu Red Bull, de exemplu:D

Grinco,nu are rost sa pui asa ceva la o nunta!

Cristina
15th April 2011, 08:32
Poti sa le dai si apa plata cu lamaie, nu mai conteaza deoarece tu urmeaza sa'ti irosesti si ultimul strop de demnitate!!!

esti horror cand vrei :headbang:

Casa de piatra,Dextercioby!:cheer:

Prome
15th April 2011, 12:54
Casa de piatra sau ce se zice la nunta.
Legat de whisky, din astea rezonabile ca pret, prefer Cutty Sark.
In rest, cum zicea Grinco, cu siguranta se va bea cu energizant, asa ca orice ar fi nu face mare diferenta :D

newcool
15th April 2011, 23:04
Poti sa le dai si apa plata cu lamaie, nu mai conteaza deoarece tu urmeaza sa'ti irosesti si ultimul strop de demnitate!!!
Las' ca-ti vine si tie randul odata si odata:D
Revenind la subiect,Tullamore e whiscky. Garantat:ok:
@ Bine si palincile pe care le prosleaveau Sorin si Essu' nu's de ici de colo.:) Daca faci o "combinatiune" din astea, succes garantat./hello

Lordul
15th April 2011, 23:09
se zice casa de rahat sa nu-si bage nimeni nasul in ea


@in fine ...si Red Label e bun .....:ok:

Andrei_23
15th April 2011, 23:49
Ce de degustatori pe aici :D

Lordule, daca te leg la ochi tu confunzi berea cu vinul...

TheIceMan
16th April 2011, 07:44
Felicitari! din cele de mai sus as alege Grants sau Chivas, daca e prea scump mergi pe Ballentines sau Jonnie Walker.
Jim Bean & Jack Daniels nu sunt whiskey, sunt bourbon.

Ce beau eu? Evident, Canadian Club: http://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_Club
In Germania, tot canadian mi-a placut https://www.weinquelle.com/artikel/McGuinness_Old_Canada_3542_e.html

Asta extraodinar de bun, dar cam scump http://en.wikipedia.org/wiki/Glenfiddich

TheIceMan
16th April 2011, 08:04
Fiind vorba de nunta, eu zic sa nu te complici si sa iei Jack sau Jim Beam, care is bourbon-uri de fapt. Iei si niste baxuri de energizante si te-ai scos, sigur vor avea succes. Sau, daca stii ca ai printre invitati si cunoscatori si vrei sa faci impresie buna, baga un pic mai mult mana in buzunar si ia ceva single malt-uri. De exemplu, Glenfiddich sau Glenmorangie de 12 ani ajung pe la 150 RON cred. Sau un Laphroaig de 25 de ani, cum am vazut azi intr-un magazin, cu vreo 16 milioane:D Macar la single malt-uri faci economie la energizente, ca e blasfemie sa le combini cu Red Bull, de exemplu:D

Trebuia sa citesc threadul pana la sfarsit, comentariul meu de mai sus este identic cu Grinco :D

Cat priveste brandy/cognac, doar Metaxa (in special *******) merita atentie, a nu se confunda cu arhicunoscutul Napoleon (si dinainte de '89)
Din Ro, doar Zaraza (Murfatlar) cred ca este de calitate.

dextercioby
16th April 2011, 18:52
Multumesc de sfaturi si urari, people. Banii nu ma dau afara din casa, la mine chiar e criza asa ca o s-aleg probabil dintre Johnny Walker si Jim Beam, la care am vazut promotii bune prin Real si Auchan. Daca nu le place whisky-ul, atunci sa-si aduc-aminte ca e nunta mea, nu a lor...:D

Grinco
16th April 2011, 19:35
Eu zic sa mergi pe Jim Beam. Ala merge mai bine combinat cu Red Bull ca, dupa cum am zis, ma gandesc ca asa se va bea la nunta. Si "Casa de piatra", ca nu am zis:D

M.I.B.
17th April 2011, 15:26
Jack :cool:


dar Tullamore Drew rulez

Sorin Blaj
17th April 2011, 16:12
Omul vrea si un raport calitate pret relativ decent. :ok:

Tot cu palinca de caise te-ai scoate. Ar tine-o minte si peste 50 de ani. :)

Doctor_Satan
21st April 2011, 10:42
Eu am mers pe Teachers la eveniment, deoarece nu am fost nevoit sa impresionez cu bauturi scumpe. Un wisky baubil si rezonabil la pret. Nu rupi gura targului, dar nimeni nu-ti va reprosa nimic. Eventual, ai putea merge pe o Miorita dar e mai scump si nu multa lume apreciaza coniacele.
Cauta un en-gross-ist pentru ca stii ca acolo nu e contrafacut. Ideea Hingherului e buna daca stii persoana care iti aduce marfa.
Eu am luat mare parte din bauturi (inclusiv sucul si apa) de la un distribuitor pe care l-am platit la doua zile dupa si sticlele nedesfacute le-am returnat. Am platit doar ce s-a consumat. Cu strategia asta faci o economie vizibila, nu ramai cu lazi de bere sau zeci de litri de suc si dai banii dupa eveniment.


Jack Daniel's si Chivas Regal, dar cand doriti un whisky adevarat, va recomand Macallan.
De aici se intelege ca tu nu consideri Chivas ca fiind wisky de calitate. Cred ca o iei pe aratura la faza asta. Daca e sa ne spargem in ce marci de wisky cunoastem, ce zici Johnny Walker Blue Distinction?

M.I.B.
21st April 2011, 17:05
Omul vrea si un raport calitate pret relativ decent. :ok:

Tot cu palinca de caise te-ai scoate. Ar tine-o minte si peste 50 de ani. :)

Cea din Zalau e cea mai buna,am incercat mai multe,dar asta m-a dat gata :ok:

Datenshi
21st April 2011, 17:33
Nu pot sa nu fiu de acord cu Universal aici.

In rest, din lista aia si din ce s-a mai mentionat pe aici, preferatele sunt J&B si Glenfiddich.

relansat
21st April 2011, 17:49
inseamna ca nu ati baut whiskey bun daca le mai retineti si numele :))

TheIceMan
21st April 2011, 17:50
am facut poza la eticheta inainte sa deschid sticla ca nu uit. :)

Ess
21st April 2011, 19:47
Cea din Zalau e cea mai buna,am incercat mai multe,dar asta m-a dat gata :ok:

șpârca de fânatze (maramures) de piersici sau de pruna (gras romanesc sau tuloi) este de departe ce mai buna din tara asta, facuta undeva intre 56-62 de focuri.
de cea de salaj a ramas doar reclama. se mai fac cum trebuie in zona romanashi dar is "limited edition" :rosu:

carlo
8th July 2011, 22:38
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cele supuse votului sunt nimicuri.
Pe gustul meu sunt cele scotiene.Single Malt.Daca vreti ceva adevarat incercati un Ardbeg,un Laphroaig sau un Talisker.
Am avut pe cineva din Ro in vizita,i-am dat un Laphroaig si m-a intrebat daca vreau sa il otravesc.Are un gust foarte accentuat de turba,nu este pe gustul fiecaruia.Dar la plecare si-a cumparat 4 sticle.In doua saptamani ajung la Bucuresti si respectivul m-a rugat
sa-i mai cumpar doua din aeroport.

carlo
8th July 2011, 22:54
...e adevarat ca si pretul este pe masura...
Pentru cei interesati de frumos...15-16 0ctombrie 2011 la Essen.
http://www.obstbrand.eu/

Elphax
8th July 2011, 23:12
pe vremuri eram fan jim beam, dar asta prefer mai nou:

http://1.1.1.3/bmi/www.pernod-ricard-usa.com/gfx/assets/jameson_range.jpg

Charon
8th July 2011, 23:20
dintre cele 3 am baut doar Talisker si pot sa spun ca are un gust de fum de turba dar e si un pic piperat!
Piperat a fost si pretul,2 mil pe o sticla de 0.7,dar senzatia aia de combustie cand dai un pahar pe gat nu se compara cu nimic!

carlo
9th July 2011, 20:27
dintre cele 3 am baut doar Talisker si pot sa spun ca are un gust de fum de turba dar e si un pic piperat!
Piperat a fost si pretul,2 mil pe o sticla de 0.7,dar senzatia aia de combustie cand dai un pahar pe gat nu se compara cu nimic!

In Ardbeg se simte mult mai puternic gustul de turba.
Ai dreptate,preturile sunt destul de piperate dar pe masura.Parerea mea.Pentru ca numai cine apreciaza baga mana in buzunar pentru asemenea fineturi.
Prin aeroporturi,la Duty Free se mai gasesc din cand in cand.Eu am cumparat acum doua saptamani Ardbeg,sticla la 1 litru cu 30,90 Euro.Pretul normal este 45,90.
PS Stiti cine face cel mai bun whisky?Japonia!Poate nu va vine sa credeti dar explicatia este foarte simpla:au cumparat majoritatea celor mai tari distilerii din Scotia.