PDA

View Full Version : The Wire



Pages : [1] 2

A.k.a
14th April 2009, 20:47
Am inceput sa ma uit la The Wire. Ati vazut careva?

phyxius
14th April 2009, 21:07
eu

A.k.a
15th April 2009, 15:41
Si ti-a placut? Am vazut doar primele 3 episoade pana acuma, e OK, sper sa rezist sa vad in continuare :)

phyxius
15th April 2009, 22:08
e bun. e foarte bun. probabil e cel mai bun serial facut vreodata. e scris si jucat genial si are o groaza de personaje interesante din care sa alegi de cine sa-ti placa. din pacate, as zice ca nu-i chiar pt. toata lumea... in ideea ca multi l-ar gasi plictisitor. fiecare sezon incepe incet, pana se construiesc toate povestile principale si personajele noi aparute se implica in ele, dar probabil e cel mai bine scris si realist serial pe care l-am vazut vreodata.

Sir. Eko
15th December 2009, 16:04
Eu zi ca merita. Mie imi place enorm de mult dar cunosc personae carora nu le place deloc. E diferit fata de majoritatea serialelor pe care le-am enumerat prin faptul ca Mad Men se bazeaza mai mult pe dialog. Nu am vazut inca Californication, ce e cu :( ?

E trist ultimul episod din Californication :( ,dar merita sa te uiti.

The wire am auzit ca ii foarte bun,nu l-ai vazut cumva?

A.k.a
15th December 2009, 17:13
Am vazut eu primele 3 sezoane. E foarte bun dar se bazeaza foarte mult pe dialog, avanseaza destul de greu sirul narativ. Incearca-l

Zabriskie
11th January 2010, 20:24
The Wire is the shit. Il aveam de mult pe shortlist si in sfarsit am avut ceva timp si am vazut primele 2 sezoane. Alaturi de Sopranos e cea mai buna drama a deceniului si probabil cel mai realist serial din cate exista.

phyxius
11th January 2010, 22:23
The Wire is the shit. Il aveam de mult pe shortlist si in sfarsit am avut ceva timp si am vazut primele 2 sezoane. Alaturi de Sopranos e cea mai buna drama a deceniului si probabil cel mai realist serial din cate exista.

word

A.k.a
12th January 2010, 10:01
Si eu m-am uitat la primele 2 sezoane, al treilea nu l-am inceput. Stringer Bell imi place mult iar din sezonul 2 Ziggy :D

iuli
13th January 2010, 22:22
The Wire is the shit. Il aveam de mult pe shortlist si in sfarsit am avut ceva timp si am vazut primele 2 sezoane. Alaturi de Sopranos e cea mai buna drama a deceniului si probabil cel mai realist serial din cate exista.

+1

phyxius is guilty

Zabriskie
26th January 2010, 23:35
Am terminat The Wire. Imi e greu sa cred ca vreun serial o sa se apropie vreodata de nivelul astuia. Jenant ca nu a fost decat nominalizat la 2 Emmys.

Singurul lucru care nu mi-a placut e ca nu au pastrat introul cu Tom Waits pt fiecare sezon. Exceptional http://www.youtube.com/watch?v=_6H9VMobE8o

phyxius
27th January 2010, 00:14
Imi e greu sa cred ca vreun serial o sa se apropie vreodata de nivelul astuia.

the king stay the king...

Zabriskie
27th January 2010, 01:10
you come at the king, you best not miss.

A.k.a
27th January 2010, 09:34
Am terminat The Wire. Imi e greu sa cred ca vreun serial o sa se apropie vreodata de nivelul astuia. Jenant ca nu a fost decat nominalizat la 2 Emmys.

Singurul lucru care nu mi-a placut e ca nu au pastrat introul cu Tom Waits pt fiecare sezon. Exceptional http://www.youtube.com/watch?v=_6H9VMobE8o

Introul de la primul mi-a placut mai mult

Sir. Eko
27th January 2010, 19:17
Am terminat The Wire. Imi e greu sa cred ca vreun serial o sa se apropie vreodata de nivelul astuia. Jenant ca nu a fost decat nominalizat la 2 Emmys.

Singurul lucru care nu mi-a placut e ca nu au pastrat introul cu Tom Waits pt fiecare sezon. Exceptional http://www.youtube.com/watch?v=_6H9VMobE8o

M-ai convins Zabriskie,am scos primu sezon din The Wire ,acuma ma pun sa ma uit :) .

Zabriskie
24th March 2010, 10:58
David Simon (The Wire, Generation Kill) o sa faca Treme (http://en.wikipedia.org/wiki/Treme_%28TV_series%29). O sa fie cu Lester si Bunk din The Wire, real murdah pohleece :D.

jo27
25th March 2010, 23:16
David Simon (The Wire, Generation Kill) o sa faca Treme (http://en.wikipedia.org/wiki/Treme_%28TV_series%29). O sa fie cu Lester si Bunk din The Wire, real murdah pohleece :D.

apropo de The Wire, tocmai am terminat sezonul 2. ce pot sa spun? exceptional. Generation Kill e ceva asemanator?

phyxius
26th March 2010, 19:02
David Simon (The Wire, Generation Kill) o sa faca Treme (http://en.wikipedia.org/wiki/Treme_%28TV_series%29). O sa fie cu Lester si Bunk din The Wire, real murdah pohleece :D.

natural poh-leece!!

mi-ai luat-o inainte! voiam sa postez cel mai nou trailer (aparut acum o saptamana, doua), dar acum nu prea mai are rost.

stiam de Treme de cateva luni si il cam astept cu nerabdare, desi nu-mi prea suna la fel de interesant ca The Wire. oricum, cred ca Simon nu ma mai poate dezamagi, indiferent de subiect. din cate am aflat pana acum, se pare ca HBO i-a lasat sa faca 10 episoade pe care le vor lansa ori ca mini-serie, ori ca un prim sezon al unui serial daca are destul succes (cum a fost de altfel si cazul primului sezon din The Wire)

apropo de The Wire, tocmai am terminat sezonul 2. ce pot sa spun? exceptional. Generation Kill e ceva asemanator?

desi e doar o mini-serie (in format de serial nu ar fi putut fi facut din cauza bugetului exorbitant), Generation Kill trateaza viata soldatilor americani aflati in Iraq cam in acelasi fel cum The Wire trateaza viata si meseria politistilor din Baltimore... daca asta e vreo indicatie pentru tine cu privire la calitatea serialului. singurul "defect" pe care as spune ca il are e ca are doar 7 episoade si nu isi dezvolta personajele la fel de bine cum o face The Wire. dar tot e bun.

jo27
9th April 2010, 11:31
am terminat The Wire......fabulos

phyxius
16th May 2010, 17:50
Am "devorat" primul sez din The Wire

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/Eskmc-lmgQE&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/Eskmc-lmgQE&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

White Shadow
18th May 2010, 19:29
ok...nu mai ma uit la Legend of the Seeker...e prea cretin serialul :happy

trecem la un alt nivel....The Wire...sa vedem ce poate :D

messi19
18th May 2010, 19:51
ok...nu mai ma uit la Legend of the Seeker...e prea cretin serialul :happy

trecem la un alt nivel....The Wire...sa vedem ce poate :D

chiar voiam sa te intreb daca e ceva de el:D...am aflat acuma:no:

The Wire...:ok::ok:

White Shadow
18th May 2010, 20:17
ok...dupa 18 minute renunt si la asta...toti vorbesc cu mother fucker si bitch si fucker...fucker...cred ca in 15 minute am auzit de vreo 20 de ori "fucker"....

probabil e superb serialul...dar ma zgarie pe creier accentul ala ******* cu fucker si mother fucker...

revenim de unde am plecat.........la The Mentalist.

phyxius
18th May 2010, 20:41
^

=> ... <object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/KQbsnSVM1zM&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/KQbsnSVM1zM&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

phyxius
24th May 2010, 16:32
o fi ea geniala... insa daca ar vorbi mai frumos ar fi si mai bine

de ce?


nu...vorbim doar cu plm.

mult mai civilizat.

messi19
24th May 2010, 19:23
white shadow se plangea ca nu se mai poate uita la serial dupa 15 minute pt ca vorbeau aia urat :D

White Shadow
26th May 2010, 21:42
mult mai civilizat.

am fost ironic.


Daca e asa bun Flash Forward asta ,de ce renunta la el dupa un sezon ?

pentru ca americanii sunt prosti...


intrebarea mea e de ce ar fi fost scena aia mai buna daca se vorbea mai frumos?

deoarece o propozite inteligenta spusa la momentul potrivit intotdeauna e mai buna decat un fuck...

vezi The Mentalist...si scenele de acolo....sunt EPICE.

phyxius
26th May 2010, 22:06
am fost ironic.
stiu :D. eu doar continuam ironia ta, facand aluzie la faptul ca romanii nu sunt cu nimic mai civilizati decat americanii.


deoarece o propozite inteligenta spusa la momentul potrivit intotdeauna e mai buna decat un fuck...

vezi The Mentalist...si scenele de acolo....sunt EPICE.

stiu si asta. si The Wire are destule scene de dialog geniale. dar in lumea reala oamenii injura tot timpul si personajele din scena respectiva nu sunt academicieni bine-crescuti. sunt nisti tipi oarecare care au o inteligenta nativa cateodata impresionanta. si lumea portretizata in serial asa vorbeste si se comporta de obicei... vulgar si nemanierat.

ideea scenei e ca cei doi politisti gandesc atat de asemanator si au modul de solutionare al unei cauze aproape sincronizat, incat nici nu trebuie sa comunice intre ei ca sa rezolve cazul. si personal, mi se pare aproape revigorant felul cum rezolva totul, doar prin priviri si indicatii (si desigur, "fuck"), obligand telespectatorul sa urmareasca actiunile lor si sa-si foloseasca capul ca sa-si dea seama singuri ce s-a intamplat, fara sa explice verbal pe indelete ca sa inteleaga pana si nea' Mitica din fundul satului. si in plus, e foarte haios...

TeBat
1st July 2010, 23:45
Voua cum vi s-a parut primul episod din The Wire?

Sir. Eko
4th July 2010, 13:51
Voua cum vi s-a parut primul episod din The Wire?

Bun :D ...nu ti se pare nu stiu ce serialu dupa primu ep?...uite-te mai departe,ai incredere :) .

AKA ,MASH cel putin primele 3 sezoane merg foarte repede...nu te poti abtine sa nu te uiti odata ce ai inceput :D .

Zabriskie
4th July 2010, 14:05
Voua cum vi s-a parut primul episod din The Wire?

Ar fi bine daca i-ai acorda ceva timp, dureaza cateva episoade pana se contureaza personajele. Episodul 3 e unul dintre cele mai bune, lester isi intra in rol, apare omar, schena cu sahul, echipa afla cine e avon...

A.k.a
4th July 2010, 18:14
Voua cum vi s-a parut primul episod din The Wire?

Foarte nasol, am facut cateva incercari sa il vad, dar dupa aceea m-a prins serialul. Are un pas foarte lent dar e captivant

TeBat
5th July 2010, 00:53
Am ajuns la ep 3. Incepe sa-mi placa. (The Wire)

Sir. Eko
26th July 2010, 19:34
Daca exista serial mai bun ca "The Wire" eu vreau sa il vad!!!!

Dar nu exista,aproape perfect ...tot m-am gandit care sezon a fost mai bun..dar nu am reusit sa imi dau seama :D .
Sezoanele 2 si 4 au fost perfecte din punctul meu de vedere ,pur si simplu :yeah: ,nu am cuvinte sa le descriu :D(montajul de la finalul sez 2 ,am ramas.... superb).
1 ,3 si 5 au fost si ele foarte bune :ok: .

JVznnoptsmM



Am ramas si cu melodia asta :).

Cristy RVD
27th July 2010, 11:11
Daca exista serial mai bun ca "The Wire" eu vreau sa il vad!!!!

Dar nu exista,aproape perfect ...tot m-am gandit care sezon a fost mai bun..dar nu am reusit sa imi dau seama :D .
Sezoanele 2 si 4 au fost perfecte din punctul meu de vedere ,pur si simplu :yeah: ,nu am cuvinte sa le descriu :D(montajul de la finalul sez 2 ,am ramas.... superb).
1 ,3 si 5 au fost si ele foarte bune :ok: .

JVznnoptsmM



Am ramas si cu melodia asta :).


azi sper sa termin si eu primul sezon :)

Cristy RVD
30th July 2010, 11:19
Am facut o pauza scurta :D ,dar am revenit .
Ma uit la MASH !

ai terminat The Wire ?

Sir. Eko
30th July 2010, 18:12
ai terminat The Wire ?

Dap

Sir. Eko
4th August 2010, 23:43
Am terminat si sezonuil 3 din BB..:D...ceva seriale ?:D..propuneri

Esti pregatit pentru The Wire!

jo27
4th August 2010, 23:55
Esti pregatit pentru The Wire!


:)) apoi va putea trece la The Shield :D

TeBat
5th August 2010, 00:31
:)) apoi va putea trece la The Shield :D

Cum e? E peste "The wire"?

Sir. Eko
5th August 2010, 00:43
Cum e? E peste "The wire"?

Evident ca nu.

jo27
5th August 2010, 00:49
Cum e? E peste "The wire"?

de-abia am inceput sezonul 2. E foarte bun, insa The Wire e mai bun parerea mea. totusi nu trebuie ratat...chiar daca e tot cu politisti, nu seamana prea mult intre ele. mie imi place ca e foarte intens si imi plac serialele/filmele in care personajele principale nu sint perfecte (nici in bine nici in rau)

Hopshio
5th August 2010, 17:57
la the wire o sa ma uit putin mai incolo..am vazut prea multe pe tema asta..adica nu prea multe..dar vreau o comedie..daca stie cineva..ceva care nu e foarte cunoscut..ca daca e cunoscut se poate sa il fi vazut

TeBat
23rd August 2010, 17:13
Sunt pe cale sa termin The Wire. Ceva recomandari in continuare? (fara comedii)

Cristy RVD
23rd August 2010, 20:51
Sunt pe cale sa termin The Wire. Ceva recomandari in continuare? (fara comedii)

Ce rapid te misti, eu abia am ajuns la mijlocul sezonului 3 si ne-am apucat cam in aceiasi perioada....

TeBat
23rd August 2010, 21:01
E prea bun!

Tazz
23rd August 2010, 21:16
Parca m-ati acut si pe mine curios cu The Wire. O sa iau un episod, doua, sa vad ce-i cu el.

TeBat
23rd August 2010, 22:02
Parca m-ati acut si pe mine curios cu The Wire. O sa iau un episod, doua, sa vad ce-i cu el.

N-o sa-ti placa dupa un episod doua. Ia macar primul sezon.

White Shadow
25th August 2010, 15:50
What the fuck.......la The Wire :happy

Sir. Eko
28th August 2010, 11:57
heeeelp pls :D

mi s-au cam terminat serialele pe care le urmaream episod cu episod si acum, din toamna raman doar cu criminal minds, dexter si how i met your mother
asha ca sugestii pls...ceva in genul drama/cops/

The Wire :D

TeBat
28th August 2010, 13:16
The Wire :D

Yea :lol:

TeBat
3rd September 2010, 22:01
Care imi poate trimite ultimul episod din The Wire? Se pare ca e inlocuit cu un altul anterior.

Sir. Eko
3rd September 2010, 22:25
Care imi poate trimite ultimul episod din The Wire? Se pare ca e inlocuit cu un altul anterior.

Da un buzz pe mess.

Cristy RVD
8th September 2010, 19:42
Azi am terminat The Wire si am descarcat The Shield.Sper sa ma apuc maine de el.

Avion
24th November 2010, 21:02
The Wire e de departe cel mai bun serial facut vreodata din toate punctele de vedere . Boardwalk Empire este foarte bun dar e de abia primul sezon . Nu vad cum ar putea s-o dea in bara totusi .

Two and a half men la categoria comedie .

La reality show ... Jersey Shore de departe . E incredibil de relaxant sa urmaresti 8 idioti si " idealurile" lor in viata . P-asta vi-l recomand cu caldura :D . Daca ar fi lung metraj ar lua Oscarul . E genial .

http://www.youtube.com/watch?v=N6X4_I9-FEI

Sir. Eko
24th November 2010, 21:15
The Wire e de departe cel mai bun serial facut vreodata din toate punctele de vedere .

Clar !

Desi ,sunt la sezonul 4 din Sopranos....si nu stiu ce sa zic,o sa fie strans pentru locul 1 la mine :D .The Wire sau Sopranos ...
E HBO :D cam tot ce fac ei e foarte bun:The Wire ,Sopranos,Six Feet Under,OZ,Band Of Brothers(cea mai buna miniserie facuta vreoadata)The Pacific,How to make it in America,Entourage,Rome,Boardwalk Empire,Curb Your Enthusiasm si sigur am uitat ceva.

jo27
24th November 2010, 22:15
Clar !

Desi ,sunt la sezonul 4 din Sopranos....si nu stiu ce sa zic,o sa fie strans pentru locul 1 la mine :D .The Wire sau Sopranos ...
E HBO :D cam tot ce fac ei e foarte bun:The Wire ,Sopranos,Six Feet Under,OZ,Band Of Brothers(cea mai buna miniserie facuta vreoadata)The Pacific,How to make it in America,Entourage,Rome,Boardwalk Empire,Curb Your Enthusiasm si sigur am uitat ceva.


Subscriu, de altfel am mai si spus-o...HBO face seriale exceptionale...doar ca din punctul meu de vedere, repet ce am mai zis cu ceva timp in urma, primul loc il ocupa Six Feet Under, si pe doi The Wire....

din cele actuale, am vazut primele 2 episoade din Boardwalk Empire, extrem de interesant...am si Treme-ul, sint aproape sigur ca si acesta se va ridica la inaltimea asteptarilor :)

Avion
24th November 2010, 22:26
Subscriu, de altfel am mai si spus-o...HBO face seriale exceptionale...doar ca din punctul meu de vedere, repet ce am mai zis cu ceva timp in urma, primul loc il ocupa Six Feet Under, si pe doi The Wire....

din cele actuale, am vazut primele 2 episoade din Boardwalk Empire, extrem de interesant...am si Treme-ul, sint aproape sigur ca si acesta se va ridica la inaltimea asteptarilor :)

E din ce in ce mai bun de la episod la episod .

Lucian86
4th January 2011, 21:25
Am inceput The Wire....am vazut primul episod si deja m-a convins ;)

jo27
4th January 2011, 22:10
Am inceput The Wire....am vazut primul episod si deja m-a convins ;)

te convins sa renunti faza cu f..k, f..k,............................................. .................................................. .................................................. .................................................. ............................., f..k, f..k?

iuli
4th January 2011, 22:27
Dar nu a zis ca a renuntat :)

Lucian86
4th January 2011, 23:06
te convins sa renunti faza cu f..k, f..k,............................................. .................................................. .................................................. .................................................. ............................., f..k, f..k?

Da...cum e posibil atata vulgaritate ?! oamenii astia nu-si dau seama ca mai sunt si copii care se uita la televizor ! of doamne, in ce lume traim !!


LOL :happy No man!! Nu te uita la partea goala a paharului ;)
M-a convins in sens pozitiv ;)

jo27
4th January 2011, 23:19
Da...cum e posibil atata vulgaritate ?! oamenii astia nu-si dau seama ca mai sunt si copii care se uita la televizor ! of doamne, in ce lume traim !!


LOL :happy No man!! Nu te uita la partea goala a paharului ;)
M-a convins in sens pozitiv ;)

rizi tu Harap Alb, dar cineva scria ceva asemantor cu prima parte a acestui post acum citeva luni....si era foarte serios :D

daca vrei parerea mea, serialul e genial, nu cred sa fie ceva mai bun pe genul asta, insa eram curios in ce fel te-a convins...pe respectivul il convinsese ca nu merita vazut, asa ca... :D

Avion
4th January 2011, 23:29
Exista cineva caruia nu i-a placut The Wire?

http://i572.photobucket.com/albums/ss170/fairplayjay/weebay.gif

jo27
4th January 2011, 23:54
Exista cineva caruia nu i-a placut The Wire?

http://i572.photobucket.com/albums/ss170/fairplayjay/weebay.gif

mda, nu-mi aminteam cine si am dat un search...dupa spusele lui, 18 minute a rezistat....guess who :D

un indiciu totusi: sa spunem ca acel lung sir de 'f..k'-uri pe care l-am scris eu mai sus, daca l-ar fi scris el, nu ar fi avut sfirsit :D

Avion
5th January 2011, 00:14
Habar n-am.

iuli
5th January 2011, 02:26
White Shadow aka unlimited? :rolleyes:

White Shadow
5th January 2011, 09:03
Exista cineva caruia nu i-a placut The Wire?

http://i572.photobucket.com/albums/ss170/fairplayjay/weebay.gif

http://img577.imageshack.us/img577/2129/tumblrl0xewgmgon1qbb5ax.gif (http://img577.imageshack.us/i/tumblrl0xewgmgon1qbb5ax.gif/)

Avion
5th January 2011, 11:38
http://img577.imageshack.us/img577/2129/tumblrl0xewgmgon1qbb5ax.gif (http://img577.imageshack.us/i/tumblrl0xewgmgon1qbb5ax.gif/)

http://i572.photobucket.com/albums/ss170/fairplayjay/tumblr_lcgqryysRW1qzr2th.gif

A.k.a
7th January 2011, 14:35
Am citit ceva rezumate la primele 2 sezoane din The Wire, am inceput acum sezonul 3 :D. Ce personaj va place cel mai mult? Parca vad ca toti zic Omar :D

Avion
7th January 2011, 15:34
Am citit ceva rezumate la primele 2 sezoane din The Wire, am inceput acum sezonul 3 :D. Ce personaj va place cel mai mult? Parca vad ca toti zic Omar :D

E greu sa alegi un personaj. Fiecare are rolul lui si toti il joaca foarte bine.

jo27
7th January 2011, 17:13
Am citit ceva rezumate la primele 2 sezoane din The Wire, am inceput acum sezonul 3 :D. Ce personaj va place cel mai mult? Parca vad ca toti zic Omar :D

aaaaaaaaaaaa? Omar :D

TeBat
7th January 2011, 18:04
Am citit ceva rezumate la primele 2 sezoane din The Wire, am inceput acum sezonul 3 :D. Ce personaj va place cel mai mult? Parca vad ca toti zic Omar :D

Mie imi placeau in mod special McNulty, D'Angelo Barksdale si Frank Sobotka.

Cristy RVD
7th January 2011, 18:09
Lester Freamon rullz!

r0bby
7th January 2011, 20:53
Am citit ceva rezumate la primele 2 sezoane din The Wire, am inceput acum sezonul 3 :D. Ce personaj va place cel mai mult? Parca vad ca toti zic Omar :D

The Bunk
Bodie
Omar

rN7pkFNEg5c
YdY2MnDm48w
Ai3R1g7UEyg

Mai tarziu


Marlo Stanfield
Michael Lee

Cristy RVD
7th January 2011, 20:54
ah, am uitat de Bunk :D

iuli
7th January 2011, 21:07
Reincep The Wire :D

White Shadow
7th January 2011, 21:12
Reincep The Wire :D

si eu :happy

Avion
7th January 2011, 21:35
Sunt atat de multe personaje ca mi-e greu sa spun care-mi e preferat. Toti au momentele lor. Mi-a placut foarte mult cum a intrat Marlo in film. Sa vedem care a fost atent la subtilitati acum. A prins careva ca Rawls avea pasiuni in comun cu Omar? :happy

iuli
7th January 2011, 21:36
Bine, eu l-am si terminat. Nu m-am uitat 18 minute ca altii :-" :D

r0bby
7th January 2011, 23:06
Sunt atat de multe personaje ca mi-e greu sa spun care-mi e preferat. Toti au momentele lor. Mi-a placut foarte mult cum a intrat Marlo in film. Sa vedem care a fost atent la subtilitati acum. A prins careva ca Rawls avea pasiuni in comun cu Omar? :happy

pUjh9Id6Id8
HrfCixsd2N8

Avion
7th January 2011, 23:11
:happy

Asta putea lua un EMI doar pentru asta.

A.k.a
7th January 2011, 23:18
Sunt atat de multe personaje ca mi-e greu sa spun care-mi e preferat. Toti au momentele lor. Mi-a placut foarte mult cum a intrat Marlo in film. Sa vedem care a fost atent la subtilitati acum. A prins careva ca Rawls avea pasiuni in comun cu Omar? :happy

La ce te referi cand zici de Marlo?

Sir. Eko
7th January 2011, 23:20
http://fansided.com/2009/09/02/the-50-greatest-characters-from-the-wire/

Eu nu stiu pe care sa il aleg,sunt prea multi,serialul e prea bun !

A.k.a
7th January 2011, 23:26
Mie Stringer Bell imi place. Oricum e tare serialul, sper sa reusesc sa ma uit la tot. Deadwood ati vazut? Am terminat primul sezon acuma vreo 2 ani, tre sa il reiau candva

Avion
7th January 2011, 23:46
La ce te referi cand zici de Marlo?

A avut un rol foarte misto. Si actorul mi se pare perfect pentru rolul ala.

TeBat
8th January 2011, 16:16
A prins careva ca Rawls avea pasiuni in comun cu Omar? :happy

Da, la scena din barul cu poponauți. Și pe pereții din baia poliției scria ceva de genul: "Rawls sucks cock'

A.k.a
9th January 2011, 10:40
Si Cutty imi place foarte mult din The Wire

A.k.a
9th January 2011, 23:47
Care sezon vi se pare cel mai bun?

TeBat
9th January 2011, 23:50
Sezonul 2.

A.k.a
11th January 2011, 22:10
Am ajuns la ep 7 din The Wire, foarte bun sezonul pana acuma. Idea cu Hamsterdam mi se pare totusi cam stupida

Avion
11th January 2011, 22:24
Am ajuns la ep 7 din The Wire, foarte bun sezonul pana acuma. Idea cu Hamsterdam mi se pare totusi cam stupida

Vorbesc din amintiri acum, nu sunt 100% sigur insa am impresia ca strategia asta chiar a fost incercata.

Lucian86
12th January 2011, 08:50
Am terminat primul sezon de la The Wire...masterpiece !!:yeah: nu se putea termina mai bine ;)

A.k.a
14th January 2011, 08:45
Imediat termin sezonul 3 din The Wire :D
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b7/The_Wire_Cutty.jpg Mi se pare cel mai interesant personaj

Sir. Eko
14th January 2011, 12:41
Aka cum a fost sezonul 3 ? Mai bun ca 2 ?


modern family devine din ce in ce mai bun!
o sa castige multe premii in viitorul apropiat.doar in acest an are 3 nominalizari la golden globe

Da,e bun!

krapulax
14th January 2011, 17:57
Imediat termin sezonul 3 din The Wire :D
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b7/The_Wire_Cutty.jpg Mi se pare cel mai interesant personaj
eu tocmai l-am inceput. trebuieste pentru ca sa recunosc ca nu recunosc acest barbos de culoare. probabil e stanfield, am mai citit cateva prezentari generale.
sper sa ne mai intalnim si cu fratele mouzone, un personaj mai putin plauzibil (ca si omar little) decat ceilalti, dar o mare figura, oricum.'
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/0/06/The_Wire_Brother_Mouzone.jpg

krapulax
14th January 2011, 18:05
da, acu vazui lincul cu top 50 personaje de pe pagina precedenta. e omul cu nume de fotbalist (http://www.rankopedia.com/CandidatePix/56679.gif). si cred ca l-am vazut deja cateva scurte secvente la inceputul primului episod din s3 (n-am vazut decat vreo 15', continuarea imediat)

TeBat
14th January 2011, 18:19
Cum ți s-a părut sezonul 2, kra****x?

Sir. Eko
14th January 2011, 18:47
Cum ți s-a părut sezonul 2, kra****x?

Critici de filme ,seriale,ma rog.Spun ca sezonul 2 e cel mai slab .
Eu unu nu pot sa inteleg de ce.

A.k.a
14th January 2011, 19:11
Eu peste tot am citit ca sezonul 5 e cel mai slab

jo27
14th January 2011, 19:11
Am de gand sa incep The Shield.Merita ?

e foarte ok :)

apropo, tocmai ma uitam azi sa vad nominalizarile la GG de anii trecuti, iar The Wire nu are nici macar o nominalizare....nici la Emmy....WTF? adica inteleg ca multe chestii la Premiile astea sint aiurea, dar nici chiar asa :(

krapulax
14th January 2011, 20:22
Cum ți s-a părut sezonul 2, kra****x?
la fel de pasionant ca primul

krapulax
15th January 2011, 20:24
Am citit ceva rezumate la primele 2 sezoane din The Wire, am inceput acum sezonul 3 :D. Ce personaj va place cel mai mult? Parca vad ca toti zic Omar :D
cred ca gagica lui kima, horseface si beadie russel. cel mai enervant de pana acum, moritz levi.


Hai mah ca nu v-ati prins niciunul:) A observat cineva la modul serios pe parcursul episodului evidentierea in scena a unor numere, respectiv de la 50 descrescator pana la 1, 1 fiind momentul in care Marshall afla vestea?
treaba asta a facut-o greenaway in drowning by numbers, cu numerele de la 1 la 100

krapulax
21st January 2011, 21:26
gata si sezonul 3 din wire. cica e despre politica. da, dar nu asta mi se pare cea mai importanta parte actiunii. spoilere urmeaza.

ma bucur ca stringer bell a belit-o. moritz levi a fost detronat din fruntea clasamentului antipaticilor, dominat acum de snoop si broadus.
parca sa zic ca in acest sezon actiunea a devenit mai teatrala, in sensul de mai impaluzibila, dar cel putin la fel de pasionanta.

Avion
21st January 2011, 22:43
S4>s1>s3=s2>s5

Lucian86
22nd January 2011, 08:51
gata si sezonul 3 din wire. cica e despre politica. da, dar nu asta mi se pare cea mai importanta parte actiunii. spoilere urmeaza.

ma bucur ca stringer bell a belit-o. moritz levi a fost detronat din fruntea clasamentului antipaticilor, dominat acum de snoop si broadus.
parca sa zic ca in acest sezon actiunea a devenit mai teatrala, in sensul de mai impaluzibila, dar cel putin la fel de pasionanta.


Urmatorul in acel clasament pentru mine a Marlo...Hope Omar is going to kill this little motherfucker (please don't tell me:D)

Sunt la sezonul 4....all great until now;)

Lucian86
1st February 2011, 20:41
Am terminat The Wire ;) Cel mai bun tv-show vazut pana acum:yes:
Vazui ca incercati sa faci o ierarhie a sezoanelor; mi-au placut toate; fiecare a incercat sa dezvolte un anumit subiect si a facut-o magistral; dincolo de anumite aspecte (de exemplu prestatia unor actori care vazui dupa ca de fapt multi dintre ei erau simpli "amatori", "localnici" care au fost introdusi in serial) n-am ce sa-i reprosez; pur si simplu o placere foarte mare de urmarit.

Personajele mele preferate au fost(nu inseamna neaparat "oamenii" pe care ii interpretau): Omar, Bunk, Stringer, Herc, Prez, Landsman (pacat ca nu a avut un rol mai activ), Vandopoulos, Daniels, D'Angelo si altii. Antipatici mi-au fost Kima, Burell, Carcetti, Marlo (de mentionat insa ca si-a jucat rolul foarte bine), Levy, Snoop, Elena McNulty, Valchek. Precizez ca la capitolul asta am luat in considerare mai mult caracterul personajelor interpretate :)
In fine, super...mi-a parut chiar rau ca l-am terminat :(

PS: am abandonat "V": too stupid and naive !!!

TeBat
1st February 2011, 20:47
Văd că toți sunteți cu Omar. Cred că a fost cel mai nerealist personaj din întreg serialul.

iuli
1st February 2011, 22:19
PS: am abandonat "V": too stupid and naive !!!


:happy Dupa ce urmaresti The Wire, cu greu te mai poti reapuca de altceva. Asa mi s-a intamplat si mie acum ceva timp.

Cata, dar si cea mai de kkt iesire din scena, ca sa zic asa.

iuli
2nd February 2011, 01:43
Cat de putina lume a urmarit The Wire. Incredibil. Cel mai bun serial din istoria televiziunii, urmarit de atat de putina lume.

Cneazul
2nd February 2011, 01:48
mie nu prea mi`a placut ultimul episod din californication.
in ceea ce priveste spartacus:gods of the arena, au reusit sa faca ceva exceptional, in conditiile date!
p.s. iar daca the wire era cel mai tare serial din istoria televiziuni, ar fi avut macar o nominalizare la globul de aur :)

Sir. Eko
2nd February 2011, 02:03
p.s. iar daca the wire era cel mai tare serial din istoria televiziuni, ar fi avut macar o nominalizare la globul de aur :)

:headbang::headbang:

iuli
2nd February 2011, 02:17
Si inca ceva. La seriale 2000/2010, doar 7 persoane au pus The Wire in top 10. Si fac pariu ca doar acele 7 persoane au vizionat tot serialul. Si iata cum au fost voturile celor 7:
Zabriskie 1st place
Eko 2nd
Phyxius 1st
Lucian86 1st
Jo 2nd
TeBat 2nd
Iuli 1st

TeBat
2nd February 2011, 10:12
p.s. iar daca the wire era cel mai tare serial din istoria televiziuni, ar fi avut macar o nominalizare la globul de aur :)

Not even funny.

cristi8
2nd February 2011, 11:25
Godamn it,ati reusit sa ma faceti curios.Dupa olimpiada la romana ma apuc si eu de The Wire :cry:

Avion
2nd February 2011, 19:33
Si inca ceva. La seriale 2000/2010, doar 7 persoane au pus The Wire in top 10. Si fac pariu ca doar acele 7 persoane au vizionat tot serialul. Si iata cum au fost voturile celor 7:
Zabriskie 1st place
Eko 2nd
Phyxius 1st
Lucian86 1st
Jo 2nd
TeBat 2nd
Iuli 1st

Accept:).

E cel mai bun serial realizat vreodata in opinia mea. Asta nu inseamna insa ca nu sunt altii care-l gasesc plictisitor, obositor etc. Nu exista film, serial care sa detina procentaj maxim la pareri, bune sau rele...Cel care a scris de premii cred ca glumeste...sau cel putin sper:).

Lucian86
2nd February 2011, 19:48
Apropo
rN7pkFNEg5c&feature=player_embedded
:happy

iuli
2nd February 2011, 20:20
Accept:).

E cel mai bun serial realizat vreodata in opinia mea. Asta nu inseamna insa ca nu sunt altii care-l gasesc plictisitor, obositor etc. Nu exista film, serial care sa detina procentaj maxim la pareri, bune sau rele...Cel care a scris de premii cred ca glumeste...sau cel putin sper:).

Tu nu ai votat la seriale. Ma refeream la cei 20 sau cati or fi votat. Sunt sigur ca doar cei 7 au terminat The Wire. Eu nu stiu pe nimeni care sa considere The Wire ca fiind un serial prost.

Sir. Eko
2nd February 2011, 20:49
Tu nu ai votat la seriale. Ma refeream la cei 20 sau cati or fi votat. Sunt sigur ca doar cei 7 au terminat The Wire. Eu nu stiu pe nimeni care sa considere The Wire ca fiind un serial prost.

WhiteShadow....prea vulgar pentru el :D

jo27
3rd February 2011, 00:19
Apropo
rN7pkFNEg5c&feature=player_embedded
:happy

numai pt secventa asta si-i dadeam un premiu serialului... :)

eram cam in criza de seriale... cred ca incep o revizionare :)

A.k.a
3rd February 2011, 09:02
Vai cat am putut rade. Din ce sezon e asta? 4?

phyxius
3rd February 2011, 12:47
sezonul 5, primul episod

kalamity
4th February 2011, 23:45
Am inceput recent serialul The Wire si pot sa spun ca e unul din cele mai bune seriale pe care le-am vazut :) deci clar recomand:)

Ted
12th February 2011, 16:07
the wire is da shit. incep seria a doua :yes:

Catalanul
12th February 2011, 16:56
the wire is da shit. incep seria a doua :yes:

si eu am terminat primul sezon ieri :)

iuli
13th February 2011, 13:58
Asa, asa. Continuati :D Vezi Cneazule?

A.k.a
16th February 2011, 16:21
Ha, si Turk sau cum il cheama din The Wire

krapulax
20th February 2011, 09:56
acum, cu vreo 8 episoade inainte de finalul lui wire, cateva intrebari ma macina. si ma tem ca nu le vom afla raspunsul.
spoilere:
who shot snot?
chris si snoop obisnuiesc sa se impreuneze sexual?
marlo e bisexual, homosexual, heterosexual, asexual?

krapulax
23rd February 2011, 21:59
inca vreo 4 episoade din wire. din pacate, povestea din sezonul final e trasa de par rau de tot.

krapulax
26th February 2011, 11:08
Am citit ceva rezumate la primele 2 sezoane din The Wire, am inceput acum sezonul 3 :D. Ce personaj va place cel mai mult?
dupa sezonul 2 ii nominalizam pe beadie russell, horseface si pe gagica kimei. acum, cu 60' inainte de sfarsitul ultimului episod, cand nu cred ca se mai poate schimba ceva in acest sens, invingator este norman wilson (norman who? nici macar nu apare in acel top 50 (http://www.youtube.com/watch?v=b-WuwTrvcq8)!).

lasam pentru deseara finalul. prevad deceptii numeroase.

TeBat
26th February 2011, 11:19
Da, Wilson e ceva special. Are atitudinea aia relaxată, care îți dă impresia că nu rămâne niciodată fără soluții.

Catalanul
26th February 2011, 18:44
Momentan ma uit la sezonul 2 din The Wire, e totul ok, dar ma scoate din sarite Ziggy ala, tare enervant mai e :D :headbang:

Grinco
7th April 2011, 23:09
Arrested Development...E mai degraba mai aproape de Seinfeld.
Am inceput si eu The Wire. Ma, numa eu am eu dificultati in a-i memora pe negrii aia?:D

TeBat
7th April 2011, 23:12
O să te obișnuiești. :D

Avion
7th April 2011, 23:38
Arrested Development...E mai degraba mai aproape de Seinfeld.
Am inceput si eu The Wire. Ma, numa eu am eu dificultati in a-i memora pe negrii aia?:D

Hmm, parca scena ta preferata dintr-un film era aia din American History X ? :D

Grinco
7th April 2011, 23:51
N-are cum sa nu-ti placa scena aia :D

Celso
14th April 2011, 21:35
Regia
Brad Anderson, Joe Chappelle, Clark Johnson
Cu
Dominic West, John Doman
Durata
45 min./ep

http://img810.imageshack.us/img810/4091/wallpaperstringer640x48.jpg (http://img810.imageshack.us/i/wallpaperstringer640x48.jpg/)

Grinco
15th April 2011, 16:42
Aici as dori liniste pana il termin. Sau puteti vorbi eventual de cele petrecute pana in sezonul 3, episodul 6:D

TeBat
15th April 2011, 19:06
Ce tare îi sezonul 3, episodul 6! :D

krapulax
15th April 2011, 19:49
Ce tare îi sezonul 3, episodul 6! :D
da, marcheaza prima aparitie a unui personaj de legenda.

da' iaca, ma uitam adineauri la un filmulezz pe utube, cica top 10 cele mai dramatice decese. ce de decese dramatice au fost dupa episodul 6 din sezonul 3! dar si inainte, sa fie clar!



augustin tereza seamana cu o ciocarlie!

TeBat
15th April 2011, 20:04
Merge!

Grinco
15th April 2011, 23:32
Puteti discuta si despre episodul 7 din sezonul 3 acum:D

Catalanul
15th April 2011, 23:35
Te astept pana la sezonul 4 si ne uitam impreuna, am terminat sezonul 3 acu' vreo 2 saptamani si nu am mai avut timp sa ma uit la ultimele 2 :D Pana acum sezonul 2 mi-a placut cel mai mult.

Grinco
17th April 2011, 15:07
Eu ma tot intreb unde a auzit Omar melodia Taranul e pe camp :D

ueDjiAm5rzE&

krapulax
17th April 2011, 19:40
cred ca pe youtube. sigur ca ar fi fost mult mai interesant sa fluiere i am the walrus, sau presto-ul din a saptea, dar oricum personajul e un pic cam artificial
Z4ndeZMorUI

SuperDumnezeu
18th April 2011, 13:56
cred ca pe youtube. Sigur ca ar fi fost mult mai interesant sa fluiere i am the walrus, sau presto-ul din a saptea, dar oricum personajul e un pic cam artificial

ceeeeeee??????????? Omar e cel mai tare din tot serialu'!!!!!

krapulax
18th April 2011, 16:03
e cam artificial omar, cu haiducismele lui si cu aura aia de invincibilitate.

cel mai tare din tot serialul e norman wilson, fara discutie, in opinia mea. mentiune pentru beadie russel. si diacon. poate si bunny. si butchie eventual. horseface e si el bunicel.

TeBat
18th April 2011, 17:08
Frank Sobotka e cel mai cel.

-NmUsG9eQKg

După părerea mea, bineînțeles.

Lucian86
18th April 2011, 17:48
Ce spuneti despre el ?
http://i.cdn.hbo.com/assets/images/series/the-wire/character/the-port/spiros-vondas-vondopoulos-160.jpg

krapulax
18th April 2011, 19:53
asta de mai sus e prototipul politicianului rumân.

Sir. Eko
18th April 2011, 20:41
Ce spuneti despre el ?
http://i.cdn.hbo.com/assets/images/series/the-wire/character/the-port/spiros-vondas-vondopoulos-160.jpg

Foarte tare ,la fel si grecu ,cei mai smecheri .

Grinco
22nd April 2011, 17:53
Doar mie imi provoaca greata Snoop?:D

Cristy RVD
22nd April 2011, 18:55
Nu, nici mie nu-mi placea.

YoYoyOi
22nd April 2011, 19:16
Snoop e femeia-barbat din lumea criminala? Ca nu mai tin minte. Oricum, am vazut un reportaj facut cu ea referitor la film. E la fel de naspa si in viata reala.

Sir. Eko
22nd April 2011, 19:22
Nici mie nu imi placea Snoop....

r0bby
22nd April 2011, 23:05
Pentru cei carora nu le place Snoop

sHT-VOLVFzQ

Unul din personajele mele preferate

http://images.wikia.com/thewire/images/f/f1/Michael.jpg

Grinco
23rd April 2011, 02:25
Super. Vad ca a fost arestata aia acum o luna:D

http://weblogs.baltimoresun.com/news/crime/blog/2011/03/the_wires_snoop_spars_with_jud.html

Grinco
23rd April 2011, 13:00
Unul din personajele mele preferate

http://images.wikia.com/thewire/images/f/f1/Michael.jpg

Acum am terminat sezonul 4 si, sincer, asta mi se pare aproape la fel de infect ca Snoop. Cu diferenta ca vorbeste mai articulat si nu are aura aia de avorton retardat pe care o are Snoop. Sa vedem daca isi mai spala din pacate in ultimul sezon.

Sir. Eko
23rd April 2011, 14:33
Bai dintre "frati" ,cel mai adevarat ,fara dar si poate:

http://img811.imageshack.us/img811/8139/bodie.jpg (http://img811.imageshack.us/i/bodie.jpg/)

Grinco
27th April 2011, 18:31
Te astept pana la sezonul 4 si ne uitam impreuna, am terminat sezonul 3 acu' vreo 2 saptamani si nu am mai avut timp sa ma uit la ultimele 2 :D Pana acum sezonul 2 mi-a placut cel mai mult.

Am bagat tare zilele astea si l-am terminat ieri:D E cel mai realist serial vazut de mine, super bine facut, cu personaje bine conturate, care iti capteaza atentia. Are un 10 de la mine, dar tot nu e ca The Sopranos:D

SuperDumnezeu
27th April 2011, 21:52
Am bagat tare zilele astea si l-am terminat ieri:D E cel mai realist serial vazut de mine, super bine facut, cu personaje bine conturate, care iti capteaza atentia. Are un 10 de la mine, dar tot nu e ca The Sopranos:D

Aia-i clar.
Oz ai vazut ?

Grinco
27th April 2011, 22:58
Nu...E si ala pe lista.

SuperDumnezeu
27th April 2011, 23:16
Incepe-l pe asta daca ziceai ca ai terminat "The Wire"...

Iaco
27th June 2011, 15:55
Si eu am terminat The Wire acum vreo 2 saptamani...m-am apucat sa ma uit la el dupa ce am inceput sa urmaresc Treme, serialul nou al lui David Simon...e cel mai meserias serial de pana acum

Silmar22
4th May 2013, 21:29
I gotta bump this shit right 'ere. :D
Sunt la S4EP6 si pana acum e smooth as fuck, desi m-am apucat de prin vara de el si m-am uitat cam la un episod pe saptamana, dar sezonul 4 curge lin tare. Poate din cauza ca intra bine de tot in paine tough boy, my man Marlo Stanfield.

In ordine irelevanta, da shit : Ziggy, Prez, Cutty, Herc & Carver, Marlo, Omar . Honorable mention : Carcetti, Terri, D'Angelo (sad, sad shit) si Nicky.

Sir Black
20th February 2014, 11:49
E The Wire la fel de bun ca Breaking Bad? Am vazut primul episod , dar a fost extrem de plictisitor...

Eddy DoubleD
20th February 2014, 11:51
Toata lumea zice:))

Johnny D
20th February 2014, 12:13
Si cand am zis-o eu, au sarit gînsacii ca arsi...:rolleyes:



Hai sa va zic un serial mai putin plictisitor: The Practice, de la sezonu 3 incolo toate sezoanele le-am vazut si n-am regretat deloc!:cool:
Mereu am vrut un serial care sa se desfasoare cat mai mult intr-o sala de judecata, inca mai bun ca acest serial din acest p.d.v. n-am pomenit!

Sir Black
20th February 2014, 12:19
Are prea multe episoade, 167 , nu am timp , mai ales ca ma chinui sa termin Naruto si TBBT+Oz.

Johnny D
20th February 2014, 12:51
Da, nu are rost sa te apuci de el decat daca n-ai serial senzational la indemana!:P
Apuca-te de alea 2 anime-uri de care ti-am zis, daca nu le-ai vazut!;)

Lucian86
20th February 2014, 13:47
Si cand am zis-o eu, au sarit gînsacii ca arsi...:rolleyes:

Faptul ca multora li se pare plictisitor nu ma surprinde. Nu e chiar simplu de urmarit. Sunt multe personaje, dialoguri, multe chestiuni despre care se vorbeste. Nu are o directie precisa. Per total e un serial care vorbeste despre politica si societate. Fiecare sezon pune amprenta pe ceva: unele sunt mai dramatice, altele cu mai multa actiune. Numitorul comun insa ramane descrierea societatii si cum functioneaza. Eu sunt pasionat de asa ceva si poate de aia nu m-a plictisit absolut deloc. Ramane in continuare cel mai bun serial pe care l-am vazut vreodata

Johnny D
20th February 2014, 14:17
Eu cred ca o sa ma apuc in curand de Sopranele lu SuperBoss!
Vreau neaparat sa-i dau in rating care sa-l satisfaca pe deplin!:D

Cristy RVD
20th February 2014, 16:44
Faptul ca multora li se pare plictisitor nu ma surprinde. Nu e chiar simplu de urmarit. Sunt multe personaje, dialoguri, multe chestiuni despre care se vorbeste. Nu are o directie precisa. Per total e un serial care vorbeste despre politica si societate. Fiecare sezon pune amprenta pe ceva: unele sunt mai dramatice, altele cu mai multa actiune. Numitorul comun insa ramane descrierea societatii si cum functioneaza. Eu sunt pasionat de asa ceva si poate de aia nu m-a plictisit absolut deloc. Ramane in continuare cel mai bun serial pe care l-am vazut vreodata

This.

jo27
20th February 2014, 16:44
Faptul ca multora li se pare plictisitor nu ma surprinde. Nu e chiar simplu de urmarit. Sunt multe personaje, dialoguri, multe chestiuni despre care se vorbeste. Nu are o directie precisa. Per total e un serial care vorbeste despre politica si societate. Fiecare sezon pune amprenta pe ceva: unele sunt mai dramatice, altele cu mai multa actiune. Numitorul comun insa ramane descrierea societatii si cum functioneaza. Eu sunt pasionat de asa ceva si poate de aia nu m-a plictisit absolut deloc. Ramane in continuare cel mai bun serial pe care l-am vazut vreodata

+1 cu singura diferenta ca la mine e pe locul 2, dupa SFU :)

Lucian86
20th February 2014, 21:11
+1 cu singura diferenta ca la mine e pe locul 2, dupa SFU :)

Uite pe mine Six feets under m-a plictisit de multe ori. Devenise la un moment dat prea monoton..totusi, serialul este clar unul exceptional

Johnny D
20th February 2014, 21:33
Io cand l-am vazut p-ala pe HBO inca de la introducere, tema aia de prezentare a serialului, si ma plictiseam!
Dar imi ziceam, hai ca poate e doar nereusita tema, dupa ce treceau 5 secunde din episod nu mai rezistam si schimbam canalu!:))
Tocmai de aia am incercat sa ma uit c-am inteles ca e f bine vazut pe nu stiu unde... not by my book!:P

SuperDumnezeu
20th February 2014, 21:46
Am inteles ma. Altceva?

Sir Black
20th February 2014, 21:51
So Breaking Bad, The Wire, and The Sopranos make up the holy trinity of tv right?

Raiden
20th February 2014, 22:48
Am inteles ma. Altceva?

Stai calm, ca o sa se mai repete de cateva ori. :))

Lucian86
20th February 2014, 23:10
Ar trebui sa invatati ce e aia "onestitate intelectuala". Adica sa recunosti cand un produs e de calitate, chiar daca nu e pe gusturile tale.
Poti sa spui ca nu ti-a placut din diferite motive fara ironii si aroganta de a spune celorlalti cum stau lucrurile in realitate.

The Wire este un serial foarte bun si nimeni nu poate nega asta. Nu ti-a placut ? Foarte bine. Ori ai alte gusturi, ori nu intelegi. Nici eu nu inteleg absolut nimic despre arta moderna, sculpturi si pictura in general. Doar estetic pot sa-mi dau cu pararea. As fi un imbecil insa sa spun ca nu are valoare si ca nu inseamna ceva important pentru altii.
Six Feets Under cum spuneam, nu e chiar pe gustul meu (desi inteleg perfect serialul) insa ii recunosc valoarea. Acelasi discurs la "anime". Nu-mi plac (imi placeau in schimb, caci nu prea mai joc, jocurile japoneze, multe inspirate din anime) dar imi dau seama ca sunt de calitate.

SuperDumnezeu
21st February 2014, 00:57
Stai calm, ca o sa se mai repete de cateva ori. :))

E special si de-aia se tot repeta. (http://mnmnmnm.files.wordpress.com/2011/03/soee-2010-games-track2.jpg)

irinaidu
21st February 2014, 01:41
Ar trebui sa invatati ce e aia "onestitate intelectuala". Adica sa recunosti cand un produs e de calitate, chiar daca nu e pe gusturile tale.
Poti sa spui ca nu ti-a placut din diferite motive fara ironii si aroganta de a spune celorlalti cum stau lucrurile in realitate.

The Wire este un serial foarte bun si nimeni nu poate nega asta. Nu ti-a placut ? Foarte bine. Ori ai alte gusturi, ori nu intelegi. Nici eu nu inteleg absolut nimic despre arta moderna, sculpturi si pictura in general. Doar estetic pot sa-mi dau cu pararea. As fi un imbecil insa sa spun ca nu are valoare si ca nu inseamna ceva important pentru altii.
Six Feets Under cum spuneam, nu e chiar pe gustul meu (desi inteleg perfect serialul) insa ii recunosc valoarea. Acelasi discurs la "anime". Nu-mi plac (imi placeau in schimb, caci nu prea mai joc, jocurile japoneze, multe inspirate din anime) dar imi dau seama ca sunt de calitate.

dar iti dai seama ca exista si varianta in care in mod onest nu gasesti ca produsul urmarit are valoare, chiar daca el este astfel apreciat de altii ( nu vorbesc despre mine si the wire, pt ca eu m-am uitat la toate 5 sez de 2 ori ) ?
am fost la centrul pompidou ( asta apropo de arta moderna ) si am vazut o gramada de kkt-uri - or fi avand ele valoare si or fi si importante pt altii, dar ce legatura are asta cu mine ?
la six feet under am renuntat pe la faza cu visul sau ce dracu era ala, a lui nate, post hemoragie. am gasit acel truc folosit pe post de intriga a fi de doi bani. asta nu inseamna ca altul nu poate sa creada ca e apogeul scenaristicii :D
de ce trebuie sa cadem de acord ? unul crede ca the wire e de kkt dupa ce a vazut 5 minute, eu cred ca e superb dupa ce l-am vazut de 2 ori si o terta parte trage ce concluzie vrea. :drak:

Johnny D
21st February 2014, 02:09
Yup!:cool:

Sir Black
21st February 2014, 20:56
Sunt la episodul 3 , incepe sa devina mai interesant.

Johnny D
22nd February 2014, 15:46
Daca o sa ma apuc vreodata de acest serial, sa-mi zici si mie te rog de la ce episod e interesant.(punct) Ca sa stiu de unde sa-ncep!:D

irinaidu
22nd February 2014, 17:04
Johnny nu te stresa, e clar ca nu e pt tine serialul asta. Nu devine interesant nicaieri, tot serialul este despre oameni si despre cum viata e de kkt pana la urma pt toti.

Sir Black
22nd February 2014, 17:12
Daca o sa ma apuc vreodata de acest serial, sa-mi zici si mie te rog de la ce episod e interesant.(punct) Ca sa stiu de unde sa-ncep!:D

Cand am zis mai interesant , ma refeream mai interesant decat primul episod, inca a ramas plictisitor :)) .

Sir Black
22nd February 2014, 21:24
Oricat de plictisitor mi se pare (momentan) , trebuie sa il termin ca sa imi fac o idee proprie in legatura cu comparatia BB vs The Wire. Dupa o sa fac la fel si cu The Sopranos :) .

Johnny D
23rd February 2014, 04:17
Johnny nu te stresa, e clar ca nu e pt tine serialul asta. Nu devine interesant nicaieri, tot serialul este despre oameni si despre cum viata e de kkt pana la urma pt toti.

Nu am nevoie de niciun serial sa vad asta zilnic, trebuie doar sa deschid ochii si sa ascult in jur!:P
Eu prefer seriale care sa ma faca sa evadez din realitatea de azi, nu s-o inteleg si mai bine... o inteleg eu prea bine si asa.

Oricat de plictisitor mi se pare (momentan) , trebuie sa il termin ca sa imi fac o idee proprie in legatura cu comparatia BB vs The Wire. Dupa o sa fac la fel si cu The Sopranos :) .

Chiar te rog sa faci asta! La questiile care ma plictisesc prefer sa ascult rezumate sau chiar comentarii/analize, sunt mult mai utile!:yes:
The Sopranos in vreo 2-3 episoade cat am vazut eu in trecut nu cred ca are cum sa te plictiseasca, cam lasa de dorit d.p.d.v. al satisfacerii apetitului intelectual, asta mi-a fost impresia... cel putin in acele episoade am vazut multa prostie, chiar daca pe placul animalului din tine, dar e cam cel mai josnic tip de animal, nimic de care sa fii mandru o secunda mai tarziu!:P

SuperDumnezeu
23rd February 2014, 11:40
Tu esti foarte inteligent...da...se vede.

http://mnmnmnm.files.wordpress.com/2011/03/soee-2010-games-track2.jpg

irinaidu
23rd February 2014, 13:40
@ johnny - dar de ce insisti sa comentezi, si inca mult, pe threadul unui serial din care nu ai vazut nici macar un episod. cred ca am inteles cu totii ca il gasesti plictisitor. sa stii ca devine plictisitor si sa tot citim asta din partea ta. daca te hotarasti sa mai vezi vreun episod, excelent, zi-ne parerea, daca nu, cred ca ne-am edificat cu totii asupra opiniei tale.
in ceea ce priveste ideea de the wire vs breaking bad, nu exista o asemenea comparatie. the wire nu are nimic in comun cu breaking bad.

Johnny D
23rd February 2014, 13:52
Tu esti foarte inteligent...da...se vede.

Fiecare isi spune parerea, nu va convine, nu-i problema mea!:sneaky:
Eu l-am incurajat pe Sir Black sa vina sa-si spuna parerea, mi se pare ca el are o parere similara cu mine deci ar fi o pierdere de timp sa ma apuc si io sa ma uit la episoadele la care se uita el si i se par plictisitoare, deci e logic sa vreau sa-i stiu parerea despre continuarea serialului!;)
Plus ca daca gandesti un pic, e logic sa-i comentez parerile si sa mi le impropriez intr-o masura, daca consider ca are o parere similara cu mine!

Johnny D
23rd February 2014, 15:18
@ johnny - dar de ce insisti sa comentezi(...)
Pentru ca ti-am raspuns tie la o remarca pe care mi-ai adresat-o personal!
Era logic sa comentez o adresa care mi-o faci mie, cine s-o comenteze daca nu eu?:P

Sir Black
24th February 2014, 12:15
in ceea ce priveste ideea de the wire vs breaking bad, nu exista o asemenea comparatie. the wire nu are nimic in comun cu breaking bad.

Care este mai bun , avand in vedere ca ambele seriale au ca gen drama.

SuperDumnezeu
24th February 2014, 18:15
Ba, a fost foarte bun BB, dar nu mai bun ca The Wire. The fuck is wrong with you people ?

Lucian86
24th February 2014, 18:38
dar iti dai seama ca exista si varianta in care in mod onest nu gasesti ca produsul urmarit are valoare, chiar daca el este astfel apreciat de altii ( nu vorbesc despre mine si the wire, pt ca eu m-am uitat la toate 5 sez de 2 ori ) ?
am fost la centrul pompidou ( asta apropo de arta moderna ) si am vazut o gramada de kkt-uri - or fi avand ele valoare si or fi si importante pt altii, dar ce legatura are asta cu mine ?
la six feet under am renuntat pe la faza cu visul sau ce dracu era ala, a lui nate, post hemoragie. am gasit acel truc folosit pe post de intriga a fi de doi bani. asta nu inseamna ca altul nu poate sa creada ca e apogeul scenaristicii :D
de ce trebuie sa cadem de acord ? unul crede ca the wire e de kkt dupa ce a vazut 5 minute, eu cred ca e superb dupa ce l-am vazut de 2 ori si o terta parte trage ce concluzie vrea. :drak:

Nu totul e subiectiv. Exista multe moduri obiective prin care se poate evalua o opera artistica si se poate spune in mod rezonabil daca un produs artistic are valoare sau nu. Subiectiv devine atunci cand faci clasamente intre opere valoroase de acest gen.
Exista asa zisa "critica" facuta de experti in domeniu care-ti pot spune cum sta treaba. Exista standarde, parametri si criterii impartasite de marea majoritatea a acestora. Exista asa zisa "paradigma".

Nu sunt un expert dar pot sa spun ca The Wire este un produs de valoare. Cat de valoros ? nu stiu dar nu poti sa-l cataloghezi ca plictisitor si-atat. Nu neg ca n-ar fi pentru unii si inteleg asta dar e clar ca e mult mai mult decat atat.

Despre arta moderna, are valoare economica si exista o piata care defineste pretul; unele opere ajung la peste sute de mii de euro. Cred ca nu mai e mult de adaugat.


Care este mai bun , avand in vedere ca ambele seriale au ca gen drama.

Pai ti-a spus deja ca sunt foarte diferite si nu se pot compara la gen.
Breaking Bad este o poveste continua; evenimentele sunt interdependente de la un episod la altul si toate au mai mult sau mai putin legatura cu personajele principale: Jesse si in special Walter White.
The Wire nu are personaje principale (exact ca Game of Thrones). Fiecare sezon are o tema principala pe care o tratateaza aducand multe personaje noi si dand importanta mai mica altor personaje vechi. Pe langa tema principala (daca exista mereu una), se trateaza si alte subiecte marginale. E foarte realist. Nu e un documentar binenteles dar arata foarte bine in opinia mea cum functioneaza societatea punand amprenta pe problemele ei (mafie, gangs, politica, politisti, sindicate, comert, ecc.)

Mi-au placut mult ambele seriale. Clar ca The Wire e mult mai greu de urmarit caci personajele sunt multe si mult mai multe lucruri se petrec. Breaking Bad e mult mai lent, fictiv si relaxant.
Tu trebuie sa alegi acum !

Sir Black
24th February 2014, 19:38
Ba, a fost foarte bun BB, dar nu mai bun ca The Wire. The fuck is wrong with you people ?

Fiecare om are o opinie proprie, daca tu crezi ca The Wire este the best , e parerea ta, insa asta nu inseamna ca fiecare om crede asta.


Pai ti-a spus deja ca sunt foarte diferite si nu se pot compara la gen.
Breaking Bad este o poveste continua; evenimentele sunt interdependente de la un episod la altul si toate au mai mult sau mai putin legatura cu personajele principale: Jesse si in special Walter White.
The Wire nu are personaje principale (exact ca Game of Thrones). Fiecare sezon are o tema principala pe care o tratateaza aducand multe personaje noi si dand importanta mai mica altor personaje vechi. Pe langa tema principala (daca exista mereu una), se trateaza si alte subiecte marginale. E foarte realist. Nu e un documentar binenteles dar arata foarte bine in opinia mea cum functioneaza societatea punand amprenta pe problemele ei (mafie, gangs, politica, politisti, sindicate, comert, ecc.)

Mi-au placut mult ambele seriale. Clar ca The Wire e mult mai greu de urmarit caci personajele sunt multe si mult mai multe lucruri se petrec. Breaking Bad e mult mai lent, fictiv si relaxant.
Tu trebuie sa alegi acum !
Sincer mi se pare mai lent The Wire decat BB.

Sir Black
24th February 2014, 19:47
:happy

/watch?v=tY_EN4Maobc

irinaidu
24th February 2014, 23:09
Sincer mi se pare mai lent The Wire decat BB.

nu ti se pare, chiar este. dar the wire nu este neaparat despre actiune. exista actiune, dar in fond serialul vrea doar sa iti arate ca baietii buni pierd, ca si baietii rai pierd pana la urma, dar ca suntem cu totii umani.

Sir. Eko
24th February 2014, 23:17
nu ti se pare, chiar este. dar the wire nu este neaparat despre actiune. exista actiune, dar in fond serialul vrea doar sa iti arate ca baietii buni pierd, ca si baietii rai pierd pana la urma, dar ca suntem cu totii umani.

Mai aflam si ca un gay poate sa fie badass.

Cristy RVD
24th February 2014, 23:21
....si ca un personaj genial ca al lui e stricat pe final.

Sir Black
24th February 2014, 23:33
^^^

Mersi pt spoiler :rolleyes: ...

Lucian86
25th February 2014, 11:35
Sincer mi se pare mai lent The Wire decat BB.


nu ti se pare, chiar este.


Cum sa fie ma mai lent. Atunci cand ai multe personaje si dialoguri, cand se trece rapid de la o scena la alta. Nu ma refer la cat de repede trece timpul sau actiunea filmului. Nu are nicio legatura. Ma refer la cum decurge fiecare scena. The Wire trece direct la subiect in timp ce Breaking Bad tinde sa-ti arate tot decorul, starea de spirit a personajului. Scenele deci sunt mult lungi in BB

irinaidu
25th February 2014, 23:20
Cristy - de ce ti s-a parut tie ca l-ar fi stricat pe Omar ?

Sir Black
26th February 2014, 10:29
Sunt la episodul 11 , imi place , dar nu m-a dat pe spate inca, poate sezonul 2 o sa fie mai bun :).

Johnny D
27th February 2014, 08:36
Fiecare om are o opinie proprie, daca tu crezi ca The Wire este the best , e parerea ta, insa asta nu inseamna ca fiecare om crede asta.


Sincer mi se pare mai lent The Wire decat BB.

El nu crede nici ca primul episod a fost al dracului de plictisitor, desi 2 oameni care tocmai ce l-au vazut ii spun asta!:rolleyes:
Bine, unul dintre acesti oameni n-a rezistat decat la o fractiune peste jumate din acel prim episod, ce e drept!:D


Sunt la episodul 11 , imi place , dar nu m-a dat pe spate inca, poate sezonul 2 o sa fie mai bun :).

Eu o sa incep direct cu sezonul 2 daca o sa-ti placa! Keep up the good work!:yes:

Sir. Eko
27th February 2014, 10:47
Eu o sa incep direct cu sezonul 2 daca o sa-ti placa! Keep up the good work!:yes:

:happy:happy

SuperDumnezeu
27th February 2014, 11:20
JD http://mnmnmnm.files.wordpress.com/2011/03/soee-2010-games-track2.jpg

Johnny D
27th February 2014, 13:18
Mi-ai mai dat-o pe asta, ce crezi ca n-am vazut-o!?:))
Te asigur de ceva, eu vad in poza aia mai mult decat tine si nu ma deranjeaza masura in care ma caracterizeaza asa cum te-ar deranja pe tine!;)

Cristy RVD
27th February 2014, 17:19
Te asigur de ceva, eu vad in poza aia mai mult decat tine

:))

SuperDumnezeu
27th February 2014, 20:54
Mi-ai mai dat-o pe asta, ce crezi ca n-am vazut-o!?:))
Te asigur de ceva, eu vad in poza aia mai mult decat tine si nu ma deranjeaza masura in care ma caracterizeaza asa cum te-ar deranja pe tine!;)

http://25.media.tumblr.com/f5314d24dc70459b613496b542c407b5/tumblr_n1ht3yglpv1tstqaho1_500.gif

Johnny D
28th February 2014, 07:49
I am "wired" to your misery, dear sir!

Sir Black
2nd March 2014, 15:45
CAt de plictisitor poate sa fie sezonul 2, pai primul sezon e aur pe langa asta, cred ca renunt sa ma mai uit in continuare. Am inceput The Sopranos, si mi se pare mult mai bun decat The Wire.

Lucian86
2nd March 2014, 19:50
E clar ca nu e pentru tine. Nu te astepta la mari schimbari deci iti sugerez sa te nu te mai uiti

Cristy RVD
2nd March 2014, 20:59
CAt de plictisitor poate sa fie sezonul 2, pai primul sezon e aur pe langa asta, cred ca renunt sa ma mai uit in continuare. Am inceput The Sopranos, si mi se pare mult mai bun decat The Wire.

Poti incepe Prison Break, pare genul tau de serial :ok:

Sir Black
2nd March 2014, 21:10
Ti se pare ca eu ma uit la un serial numai pentru actiune? Pe mine The Wire pur si simplu nu ma atrage deloc, mi se pare plictisitor, spre deosebire de True Detective, un serial in care tot nu e multa actiune, dar care ma face sa ma uit la episodul urmator cu "sufletul la gura".

Cristy RVD
2nd March 2014, 21:43
Pai eu ce zic, poti trece usor catre Prison Break, e genul de serial pentru kinderi, doar te tine cu "sufletul la gura" la fiecare episod.

Ca sa intelegi ceva din The Wire ai nevoie si de ceva materia cenusie, uneori sa-l revezi :)

Sir Black
2nd March 2014, 22:40
Nu ai inteles nimic din ce am scris eu, tu "inteligentule" .

Cristy RVD
2nd March 2014, 22:45
Cum am spus, Prison Break e pentru tine :) The Wire e pentru altii. Te-as sfatui sa-l abandonezi, pierzi timpul degeaba.

Johnny D
3rd March 2014, 08:49
CAt de plictisitor poate sa fie sezonul 2, pai primul sezon e aur pe langa asta, cred ca renunt sa ma mai uit in continuare. Am inceput The Sopranos, si mi se pare mult mai bun decat The Wire.

Amice, eu te-am avertizat!:)) Oricum mersi pentru chinul suferit, eu unul cu ocazia asta ma consider norocos ca nu voi trece prin el!:yes:


Ti se pare ca eu ma uit la un serial numai pentru actiune? Pe mine The Wire pur si simplu nu ma atrage deloc, mi se pare plictisitor, spre deosebire de True Detective, un serial in care tot nu e multa actiune, dar care ma face sa ma uit la episodul urmator cu "sufletul la gura".

Ce-ti mai doresti tu acuma sa fi fost ca-n locu meu, dupa jumate de episod sa-l dai dracului, asa-i?:P



Ca sa intelegi ceva din The Wire ai nevoie si de ceva materia cenusie, uneori sa-l revezi :)

Il faci pe om prost doar pentru ca si-a exprimat o opinie in urma vizionarii a 2 sezoane? Cine dracu ti-a dat tie permisia sa fii moderator, tu cred ca nici de baut acid n-o faci in mod moderat, ai nevoie de asistenta specializata pentru controlul dozajului!:rolleyes:

Sir Black
3rd March 2014, 09:08
Amice, eu te-am avertizat!:)) Oricum mersi pentru chinul suferit, eu unul cu ocazia asta ma consider norocos ca nu voi trece prin el!:yes:
:

Voi continua sa ma uit :)) , din cate am inteles sezonul 3 si 4 sunt cele mai bune...

Sir. Eko
3rd March 2014, 09:09
Mie cel mai mult imi place sezonul 2.

Johnny D
3rd March 2014, 12:39
Totul este relativ! Pentru tine cel mai bun sezon, ii cel mai plictisitor pentru altu!:)) Desi eu nu ma pronunt la sigur, mai avem totusi 2 sezoane:D, astept comentariile lu Sir Black pe care il stimez pentru staruinta si daruire in atingerea obiectivelor indraznete!:D

Lucian86
3rd March 2014, 12:41
dar care ma face sa ma uit la episodul urmator cu "sufletul la gura".

Probabil iti place in mod deosebit intr-un film "ceea ce urmeaza" si nu "ceea ce este". True Detective intr-adevar exceleaza la ambele capitole. E si mai simplu tinand cont ca in fond trateaza o tema mult mai traditionala si comerciala a filmelor, cea a thriller-ului dark si a serial-killerului de capturat.
The Wire e mai complicat si neconventional. Repet, e normal ca multora sa nu le placa. Poti s-o faci insa cu respect si fara dispret si ironie (ai inteles J.D. ? ;) )

Seriale bune care pe mine m-au plictisit de pilda:
- Six Feets Under
- Curb your enthusiasm
- The Office (vazui doar 3 episoade fara sa continui insa aici trebuie sa-i mai dau o sansa caci simt ca poate sa-mi placa)
- Arrested Development (partial caci mi-a placut dar nu cum a fost apreciat de altii)
- Family Guy (distractiv pana la un anumit punct...dupa mi se pare o ciorba incalzita si chiar stupida uneori)

Johnny D
3rd March 2014, 12:53
The Wire e mai complicat si neconventional. Repet, e normal ca multora sa nu le placa. Poti s-o faci insa cu respect si fara dispret si ironie (ai inteles J.D. ? ;) )

Ai putea atata timp cat n-ar exista unele exponate retardate care te iau la misto din ala de prost gust doar pentru ca indraznesti sa ai o opinie; si uite mai indraznesc sa am o opinie: e o megalomanie aspra combinata cu o prostie considerabila sa zici la orice serial care e plictisitor pentru unii ca-s prea prosti sa-l inteleaga, ca tu daca nu te plictisesti la el inseamna c-ai atins iluminarea lu Confucius, iar restu care nu sa se duca sa asculte manele si sa strige pe strazi "Steaua e numai una, curvarim pe toata lumea", and such!:groggy: O opinie personala!;)


Seriale bune care pe mine m-au plictisit de pilda:
- Six Feets Under
- Curb your enthusiasm
- The Office (vazui doar 3 episoade fara sa continui insa aici trebuie sa-i mai dau o sansa caci simt ca poate sa-mi placa)
- Arrested Development (partial caci mi-a placut dar nu cum a fost apreciat de altii)
- Family Guy (distractiv pana la un anumit punct...dupa mi se pare o ciorba incalzita si chiar stupida uneori)
Nu ma mira ca te-ai plictisit la ele, nici umoru nu are standarde ridicate nici personajele, cel putin in The Office, Arrested Development(desi aici exista si umor de calitate chiar genial in cateva dar izolate cazuri, per total e cam de kkt), Family Guy e misto la inceput dar pe urma nu aduce absolut nimica nou si parca toate glumele se repeta de mii de ori, Six Feets Under am mai zis ca n-au reusit sa trec de programul de introducere a serialului, atat de nasol mi s-a parut. Sunt curios daca ti-ar fi placut "The Practice", pentru mine unul n-a fost deloc plictisitor, dimpotriva!;)

Lucian86
3rd March 2014, 13:10
Ai putea atata timp cat n-ar exista unele exponate retardate care te iau la misto din ala de prost gust doar pentru ca indraznesti sa ai o opinie; si uite mai indraznesc sa am o opinie: e o megalomanie aspra combinata cu o prostie considerabila sa zici la orice serial care e plictisitor pentru unii ca-s prea prosti sa-l inteleaga, ca tu daca nu te plictisesti la el inseamna c-ai atins iluminarea lu Confucius, iar restu care nu sa se duca sa asculte manele si sa strige pe strazi "Steaua e numai una, curvarim pe toata lumea", and such!:groggy: O opinie personala!;)



Da, corect, si "fanboy-ismul" e exagerat la unii.

Nu am vazut The Practice

Johnny D
3rd March 2014, 13:15
Am mai zis-o, eu cred cel mai bun serial de avocatura intr-o sala de judecata despre o firma mica si amarata care urca prin talent si principialitate, nici nu se compara din acest p.d.v. cu "Suits", ala e mai mult megalomanism de elitisti, 90% din serial e in afara salilor de judecata desi se presupune ca e un serial despre o firma de avocatura mare si pompoasa!:P Asta nu inseamna ca e rau "Suits", dimpotriva e chiar bun dar prin comparatie e prea tras de par si mereu in favoarea celora in costume de la 2 mii de dolari in sus, care din situatii imposibile fara sa traga sfori sau sa plateasca pe nimeni, gasesc solutii la cele mai grele probleme de geniali ce sunt! Hai, ma lasi?:))

Sir Black
3rd March 2014, 19:11
Dintr-un articol :) :
"You hear a lot of sentences that begin, “I love Mad Men, but …” or “The first two seasons of The Sopranos were great, but …” And whatever follows that “but” is inevitably crazy and hyperspecific. This is especially true among people who prefer The Wire. There’s never been a more obstinate fan base than that of The Wire; it’s a secular cult that refuses to accept any argument that doesn’t classify The Wire as the greatest artistic endeavor in television history. It’s almost as if these people secretly believe this show actually happened, and that criticizing the storyline is like mocking an episode of Frontline. "

Sir. Eko
3rd March 2014, 20:07
Ai putea atata timp cat n-ar exista unele exponate retardate care te iau la misto din ala de prost gust doar pentru ca indraznesti sa ai o opinie; si uite mai indraznesc sa am o opinie:


Bai frate. Te asigur ca nu exista om pe forumul asta caruia ii pasa de parerea ta despre filme sau seriale. Nici de parerea lui Sir. Black. Intelegi ?

Dar voi nu vorbiti despre altceva. E mai bun x decat de Wire ? Nu ca WIre e asa, nu pot...rahat. De o luna cred ca, doar asta postezi. Tu nici macar nu ai vazut serialu.

Da ce ma mir, tu postezi despre meciurile lui Arsenal dar tu nu urmaresti meciul. Mai mult decat atat, iti dai si cu parerea despre cine a jucat bine si cine nu...dar tu nu ai vazut meciul si evident nu ai cum sa stii asta. Ataci jucatori care joaca 2 minute pentru ca ai citit pe nu stiu ce site ca au jucat 90 de minute. Exact asa faci si cu The Wire.

Sir Black
3rd March 2014, 20:29
Chiar atat de proaste sunt parerile mele despre filme/seriale...ok then :( .

Sir. Eko
3rd March 2014, 20:38
Chiar atat de proaste sunt parerile mele despre filme/seriale...ok then :( .

Nu ca sunt proaste. Dar sa fim seriosi, fiecare e cu a lui. Faptul ca tu spui ca iti place filmul x nu o sa ma faca sa ma uit la el...

Eddy DoubleD
3rd March 2014, 20:41
Nu ca sunt proaste. Dar sa fim seriosi, fiecare e cu a lui. Faptul ca tu spui ca iti place filmul x nu o sa ma faca sa ma uit la el...

Nu e in totalitate adevarat. Cand descoperi ca ai gusturi apropiate cu o persoana, ii poti considera parerile.

Sir. Eko
3rd March 2014, 20:48
Nu e in totalitate adevarat. Cand descoperi ca ai gusturi apropiate cu o persoana, ii poti considera parerile.

Aia ii rar.

SuperDumnezeu
3rd March 2014, 21:53
Dintr-un articol :) :
"You hear a lot of sentences that begin, “I love Mad Men, but …” or “The first two seasons of The Sopranos were great, but …” And whatever follows that “but” is inevitably crazy and hyperspecific. This is especially true among people who prefer The Wire. There’s never been a more obstinate fan base than that of The Wire; it’s a secular cult that refuses to accept any argument that doesn’t classify The Wire as the greatest artistic endeavor in television history. It’s almost as if these people secretly believe this show actually happened, and that criticizing the storyline is like mocking an episode of Frontline. "

Stii ca exista un "fan base" care spune acelasi lucru si despre Breanking Bad, sau despre orice alt serial, nu?

Cristy RVD
3rd March 2014, 22:05
Ironia sortii: JD a vazu juma' de episod si are 16 posturi pe topicul asta. Eu am vazut intreg serialul de 2 ori si am doar 13 :))

Raiden
3rd March 2014, 22:14
Va mai posta de cel putin 100 de ori repetand acelasi lucru. Just wait for it.

Sir Black
3rd March 2014, 22:23
Stii ca exista un "fan base" care spune acelasi lucru si despre Breanking Bad, sau despre orice alt serial, nu?

Nu neaparat la orice serial, la un serial de calitate foarte mare, nu o sa vezi niciodata un fan True Blood sau The Vampires Diares spunand ca serialul lor e cel mai bun.

SuperDumnezeu
3rd March 2014, 23:59
Sunt la Supernatural, care-i aceeasi chestie pentru mine.

Johnny D
5th March 2014, 08:07
Aia ii rar.

Adica in cazul de fata, asa cum am mai scris in posturile anterioare daca ai citit!;)

PS: Pe Sanogo ala l-am vazut cat de prastie e in primul sau meci in care a jucat pt Arsenal, opinia mi-am facut-o de atunci. Absolut nimic nu s-a schimbat, cand am dat la finalul meciului cu Stoke si l-am vazut in centru careului, imi venea sa-l spanzur pe Wenger si prostiile lui din care nu poate sa-l scoata nimeni!

Johnny D
5th March 2014, 08:34
Va mai posta de cel putin 100 de ori repetand acelasi lucru. Just wait for it.

Pai daca omu se plictiseste in continuare, e doar logic! Oricum efortul sau este unul admirabil, in ciuda plictiselii persista sa descopere ceea ce doar oamenii inteligenti au descoperit, sau macar o mica parte!:rolleyes: Dar nu 100 de posturi, doar vreo 10, suficient!

Sir Black
5th March 2014, 20:40
In loc sa privesc sezonul trei, am reinceput serialul , ca sa ma uit la el mult mai atent. Ei bine, primul sezon imi place la nebunie acum, insa sezonul 2 mi se pare in continuare plictisitor, cel putin prima parte :).

Raiden
5th March 2014, 20:48
Ai terminat acum doua zile serialul, l-ai reinceput, ai terminat primul sezon, esti acum la al doilea, te mai uiti si la alte 50 de seriale, ma intreb de unde atata timp liber ? :))

Sir Black
5th March 2014, 21:03
Nu am terminat serialul . Am vazut doar primele 2 sezoane, pe care le-am terminat acum 5 zile , dar am scris mai tarziu pe forum :). Iar timp liber am avut destul avand in vedere ca am fost racit o saptamana si nu am mers la liceu deloc :)).

Sir. Eko
5th March 2014, 22:04
In loc sa privesc sezonul trei, am reinceput serialul , ca sa ma uit la el mult mai atent. Ei bine, primul sezon imi place la nebunie acum, insa sezonul 2 mi se pare in continuare plictisitor, cel putin prima parte :).


E tare sezonul 2, cred ca doar eu zic asta :)). Toata lumea zice ca e cel mai slab.


6SO40ansNU8

irinaidu
5th March 2014, 23:13
sezonul 2 a fost cel mai slab si pt mine. dar eu zic ca a fost necesar si a fost ceva ce vezi mai rar. daca in primul sezon vezi ce stii deja, adica negrii in getou, traficanti negri si politia care incearca sa-i prinda si politica din spatele politiei, in sezonul 2 ai ocazia sa vezi clasa muncitoare, care ar vrea sa nu ajunga in getou si care chiar daca nu ajunge acolo, tot are o soarta trista.

Johnny D
6th March 2014, 00:15
In loc sa privesc sezonul trei, am reinceput serialul , ca sa ma uit la el mult mai atent. Ei bine, primul sezon imi place la nebunie acum, insa sezonul 2 mi se pare in continuare plictisitor, cel putin prima parte :).

Pai atunci chiar e inteligent serialul asta! Poate la sezonul 2 ai nevoie sa te uiti a 5-a oara ca sa te conectezi cu el indeajuns de bine sa-ti placa!:) Eu oricum nu ma uit la ceva ce ma plictiseste din prima, prefer sa aflu de la altii esentialu, am mai zis-o de sute de ori si asta si recomand pentru oricine. Cine zice ca n-ai voie sa participi la discutii daca nu esti avizat, e din lumea trecutului, lumea afundata in negura vechilor ideologii depasite. Daca nu participi la discutii, nu ai cum sa cunosti!;)


in sezonul 2 ai ocazia sa vezi clasa muncitoare, care ar vrea sa nu ajunga in getou si care chiar daca nu ajunge acolo, tot are o soarta trista.

That's just life as it is.

Sir Black
7th March 2014, 00:01
Nu ca trebuie sa te uiti de multe ori la el ca sa iti placa, The Wire e genul de serial in care trebuie sa fi foarte atent la dialoguri, scene etc. in fiecare episod. Eu nu am fost foarte atent prima oara cand am privit sez 1 .

Johnny D
7th March 2014, 07:21
Ce spui tu are logica totala, daca te plictisesti nu poti fi atent, este imposibil; insa cand iti place e aproape imposibil sa nu fii atent!:))

Sir Black
14th March 2014, 20:37
Ce misto e fraza asta:
https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc1/t1.0-9/578391_10152031488298933_1957182889_n.jpg

Johnny D
17th March 2014, 08:29
Cred ca incepi sa exagerezi, mi se pare o replica cat se poate de banala.
Adica hai sa zicem ca e "cool", dar e printre cele mai de la baza pe o astfel de scara daca ar fi sa facem una.:P