PDA

View Full Version : Nicolae Dobrin - oaspete de onoare pe forumul echipei FC Arges



Tudose
27th February 2005, 12:13
Nicolae Dobrin, legenda fotbalului romanesc, a fost de acord sa intre in dialog cu suporterii lui FC Arges prin intermediul acestui forum. "Gascanul" va raspunde la intrebari in masura timpului disponibil, incercand sa aloce mai multa vreme duminica viitoare.
Asadar, sa profitam de ocazia de a-l avea alaturi pe cel considerat de multi ca fiind cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor!

Nicolae Dobrin
27th February 2005, 12:27
Buna ziua tuturor
Raspund cu mare placere invitatiei de a dialoga cu suporterii mei si ai echipei FC Arges, pe aceasta cale vreau sa le multumesc ca sunt alaturi de echipa noastra. In limita timpului disponibil am sa incerc sa depan amintiri cu voi.
Nicolae Dobrin

vladi
27th February 2005, 15:45
Domnule Dobrin, bine ati venit printre noi!

/hello /hello /hello /hello /hello /hello /hello


In primul rind vrea sa va intreb daca a existat vreun fotbalist, in perioada in care erati in activitate, care sa va impresioneze cu tehnica sa.....va intreb asta pentru ca dumneavoastra cu siguranta ati stirnit invidia tuturor fotbalistilor din Divizia A si nu numai :-)

P.S. Pentru orice fotbalist cred ca ar fi o onoare sa se stie admirat de marele Dobrin!:-)

ultravioletcanada
27th February 2005, 16:43
Salutam pe cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor!

doua intrebari rapide:
- credeti ca FC Arges, sub conducerea lui Ilinca si sub influenta Netoiului se indreapta catre o "directie" buna?
- ce credeti ca ar trebui facut pentru ca clubul alb-violet sa devina unul din cluburile puternice si respectate ale Romaniei, si nu unul care incet-incet intra in mediocritate si an de an lupta sa se salveze de la retrogradare?

Dorin
28th February 2005, 14:12
Stimate maestre !
Pentru mine ati fost intotdeauna cel mai mare fotbalist al fotbalului romanesc. Cinste si lui Hagi si altora dar Dobrin este si va ramane numarul 1. Din pacate afirmarea internationala a fost prea mica. Puteti acum, la "varsta intelepciunii" sa ne dati o explicatie sincera despre motivele adevarate ale acestei situatii?
PS Locuiesc in Suedia si aici lumea este entusiasmata de tehnica cu mingea a lui Zlatan Ibrahimovic(acum la Juventus).Si eu le zic: " Foarte buna dar voi nu l-ati vazut pe Dobrin!"

DanB
28th February 2005, 18:13
Domnule Dobrin, este o mare onoare pentru noi sa va avem oaspete. Eu as vrea sa va pun doua intrebari scurte:
Care credeti dumneavoastra ca este cea mai mare ocazie pe care ati pierdut-o cand erati jucator?
Cu ce coechipier v-ati inteles cel mai bine pe teren?
Va multumesc.

Tristan
1st March 2005, 00:14
Domnule Dobrin sunt un pic mai tanar si nu am vazut decat casetele cu meciurile dumneavoastra senzationale. Un lucru m-a impresionat foarte mult: naturaletea si dezinvoltura cu care dumneavoastra jucati,dar mai ales faceati spectacol. In romania inca nu s-a nascut cineva care sa rivalizeze cu dumneavoastra (indiferent ca altii spun de hagi sau balaci). As dori sa va adresez o intrebare: nu credeti ca ar fi o idee buna ca fc arges sa retraga tricoul cu numarul 10? Nu ma gandesc neaparat ca steaua s-a gandit sa retraga 7-le lui Lacatus, ci ma gandesc la faptul ca amputea evita ca anumiti jucatori sa pateze istoria acestui tricou. Sa nu uitam ca neaga a jucat cu 10 la noi iar la plecarea in coreea a declarat ca oricum in romania nu va mai juca decat la steaua. Daca ar fi dupa mine as propune ca si nationala sa retraga tricoul cu numarul 8 (parca cu acesta ati jucat).

Nicolae Dobrin
1st March 2005, 13:20
In primul rind vrea sa va intreb daca a existat vreun fotbalist, in perioada in care erati in activitate, care sa va impresioneze cu tehnica sa.....va intreb asta pentru ca dumneavoastra cu siguranta ati stirnit invidia tuturor fotbalistilor din Divizia A si nu numai :-)

P.S. Pentru orice fotbalist cred ca ar fi o onoare sa se stie admirat de marele Dobrin!:-)


Vreau sa multumesc tuturor pentru aprecieri, si chiar m-ati facut curios. Sigur ca au fost jucatori care m-au impresionat cu tehnica lor, mai multi chiar. Din tara, Radu Numweiller, Lita Dumitru si Nicki Dumitriu mi-au placut foarte mult, iar din afara, Di Stefano si Cruyff. Eram foarte curios sa vad meciurile in care jucau ei, se transmiteau si pe atunci meciuri la televizor, nu atat de multe ca acum. Dup-aia abia asteptam sa joc contra lor. Au fost mai multi, dar mie mi-a placut foarte mult Cruyff.

Utilizator
1st March 2005, 13:32
De Aurica Radulescu ce parere aveati?

Nicolae Dobrin
1st March 2005, 13:41
Salutam pe cel mai mare fotbalist roman al tuturor timpurilor!

doua intrebari rapide:
- credeti ca FC Arges, sub conducerea lui Ilinca si sub influenta Netoiului se indreapta catre o "directie" buna?
- ce credeti ca ar trebui facut pentru ca clubul alb-violet sa devina unul din cluburile puternice si respectate ale Romaniei, si nu unul care incet-incet intra in mediocritate si an de an lupta sa se salveze de la retrogradare?


Într-o singura situatie FC Arges ar fi putut sa ramana una dintre cele mai puternice echipe ale Romaniei: dacă n-am fi fost obligati sa vindem in fiecare an cei mai buni jucatori. Va garantez ca ne-am fi batut in fiecare an la titlu, am fi fost printre cei mai buni. Pai va dati seama pe cine a dat Argesul, pe Neaga, Mutu, Dica, Nastase, Barbu, si altii. Toate cluburile din tara patesc la fel din lipsa de bani, dar la Pitesti s-au nascut cele mai multe talente. In afara de cateva cluburi din Bucuresti, celelalte nu au bani si nu pot sa-si pastreze valorile, sa aiba continuitate.

Nicolae Dobrin
1st March 2005, 13:49
Domnule Dobrin, este o mare onoare pentru noi sa va avem oaspete. Eu as vrea sa va pun doua intrebari scurte:
Care credeti dumneavoastra ca este cea mai mare ocazie pe care ati pierdut-o cand erati jucator?
Cu ce coechipier v-ati inteles cel mai bine pe teren?
Va multumesc.

Am mai declarat, faptul ca n-am plecat la Real Madrid m-a urmarit o perioada de timp destul de mare. Ei voiau sa ma ia, eu voiam sa ma duc, dar nu a fost e acord Ceausescu. A zis ca s-ar fi creat un precedent si ar fi trebuit apoi sa le dea drumul la mai multi sa plece in strainatate. Cat despre coechipierul cu care m-am inteles eu cel mai bine, pot sa spun ca ei s-au inteles cel mai bine cu mine. La cati golgheteri am facut eu...

remus
1st March 2005, 14:56
Buna ziua domnule Dobrin . Bine ati venit pe OLS !

I: credeti ca Mutu poate deveni un lider ( si un capitan ) adevarat al Romaniei?

realmadrid.com
1st March 2005, 15:01
Buna ziua domnului Nicolae Dobrin :)... unul dintre cei mai buni fotbalisti romani, daca nu chiar cel mai bun:ok:
Intr-adevar este o onoare pt suporterii lui FC Arges sa discute cu dumneavoastra, dar totodata este o onoare si pt ceilalti forumisti sa va aiba alaturi de ei, cel putin pt mine este :)
Ar fi fost chiar frumos sa deveniti primul roman care ar fi jucat la Real Madrid:)... pacat ca nu a fost sa fie... :(

MadSkillz
1st March 2005, 15:26
Buna ziua domnule Dobrin. Nu cunosc foarte multe despre echipa FC Arges, asadar va rog sa ma scuzati.
La magazinul de la colt (locuiesc in sectorul 3 din Bucuresti) vinde un domn, nea Doru, care sustine ca v-a fost coechipier la FC Arges. Presupun ca dansul este Doru Nicolae... ce-mi puteti spune in cateva cuvinte despre dansul ca jucator si ca om? Va multumesc.

sorinl
1st March 2005, 15:46
Buna ziua domnule Dobrin
Doresc sa va intreb si eu cateva lucruri:
-nu ati dorit sa parasiti Pitestiul pentru Bucuresti, cu toate ca v-ar fi ajutat probabil in cariera si in echipa nationala.Totusi ati fost foarte aproape de un transfer la Craiova.
Ce v-a atras la Craiova si nu puteati primi in Pitesti? Aici nu ma refer la aspecte materiale ci la dragostea publicului. Credeti ca la Craiova l-ati fi putut concura pe regretatul Oblemenco in suprematia pentru dragostea oltenilor? La Pitesti erati - si ramaneti - numarul unu...
-cum se explica ratarea enervanta a titlului in 1978, desi ca valoare Argesul era peste Steaua?
-care meci din cele 48 sub culorile nationale va este cel mai puternic intiparit in memorie?

jay
2nd March 2005, 01:54
Domnule Dobrin, din ce cauza cel mai mare fotbalist pe care l-a dat Romania nu a evoluat nici macar un minut la Mondialele din Mexic?

Tudose
8th March 2005, 13:56
Domnule Dobrin, privind din interiorul clubului, ce posibilitati (si interese) exista pentru a atrage sponsori seriosi care sa asigure o stabilitate financiara a echipei? Pentru a putea tine jucatorii o perioada mai indelungata, asa cum spuneati dumneavostra, ar trebui sa se investeasca pe termen mai lung, nu cu gandul de a supravietui de pe un an pe altul. Nu isi poate nimeni asuma responsabilitatea unor investitii pe cativa ani, urmand ca acestea sa fie recuperate prin ajungerea in Cupele Europene si transferul de fotbalisti peste hotare? Chiar, noi nu putem ajunge sa dam jucatori direct in strainatate, fara a mai trece prin intermediari?
Suntem totusi un judet destul de bogat, cu numeroase intreprinderi (ma gandesc ca in Hexagon Lyon e sponsorizata de Renault si iata, castiga de 3 ani la rand campionatul... ca si la Pitesti exista uzina de autoturisme care lucreaza cu aceeasi firma franceza, ca si la noi in tara se poate acest lucru, inclusiv in afara Bucurestiului - a se vedea cazul Timisoara)

Nicolae Dobrin
9th March 2005, 19:16
Buna ziua. In primul rand vreau sa va multumesc ca nu v-ati pierdut rabdarea asteptand raspunsurile mele. Timpul nu prea e aliatul meu.

Pentru Dorin
Dobrin este si va ramane numarul 1. Din pacate afirmarea internationala a fost prea mica. Puteti acum, la "varsta intelepciunii" sa ne dati o explicatie sincera despre motivele adevarate ale acestei situatii?

Mass-media nu era asa de dezvoltata ca acum, asta e adevarul. Se televizau numai meciurile importante ale campionatului, iar la 3-4 luni echipa nationala. Am prins si o perioada intre 1966-1970 cand am schimbat doua generatii la Nationala, iar performantele nu au fost chiar stralucite pana la Campionatul Mondial din 1970. In acelasi timp, FC Arges nu a trecut in cupele europene mai mult de 2-3 tururi, iata motivele pentru care nu am avut si o recunoastere internationala. Singurul mod de a compensa aceste lucruri, sa ma afirm pe plan extern, era sa ma transfer in mod legal, fara alte presiuni suplimentare de ordin politic, la Real Madrid.



Pentru Tristan
As dori sa va adresez o intrebare: nu credeti ca ar fi o idee buna ca fc arges sa retraga tricoul cu numarul 10? Nu ma gandesc neaparat ca steaua s-a gandit sa retraga 7-le lui Lacatus, ci ma gandesc la faptul ca amputea evita ca anumiti jucatori sa pateze istoria acestui tricou. Sa nu uitam ca neaga a jucat cu 10 la noi iar la plecarea in coreea a declarat ca oricum in romania nu va mai juca decat la steaua.

Nu cred ca este o solutie retragerea tricoului cu numarul 10, pentru ca eu sper in continuare sa apara un numar 10 chiar mai bun decat mine. Vreau sa traiesc sa apuc clipa in care un pitestean imi va calca pe urme si va fi la fel de talentat ca mine.



Pentru Utilizator / Che Guevara
De Aurica Radulescu ce parere aveati?

Aurica Radulescu a debutat intr-un meci al echipei nationale dupa acel celebru 6-4 cu Iugoslavia. Curiozitatea face ca el sa joace bine cu Iugoslavia, la Bucuresti, intr-o partida in care eu am fost rechemat la nationala dupa vreun an de zile. I-am batut atunci cu 3-2. Pacat de el ca a avut acel accident de masina, pentru ca ar fi ajuns un mare jucator.



Pentru Remus
credeti ca Mutu poate deveni un lider ( si un capitan ) adevarat al Romaniei?

Daca echipa nationala se va califica la Campionatul Mondial, iar el va incepe sa joace cu rezultate bune atat la echipa de club, indiferent daca e Juventus sau alta, cat si la echipa nationala, atunci admiratorii vor uita greselile facute in tinerete. Poate sa devina un adevarat capitan cand isi va da seama ce a facut pe vremea cand era necopt. Si Hagi a fost destul de contestat pana sa ajunga un adevarat lider al echipei nationale.



Pentru MadSkillz
La magazinul de la colt (locuiesc in sectorul 3 din Bucuresti) vinde un domn, nea Doru, care sustine ca v-a fost coechipier la FC Arges. Presupun ca dansul este Doru Nicolae... ce-mi puteti spune in cateva cuvinte despre dansul ca jucator si ca om?

Nu cred ca este Doru Nicolae cel de care vorbiti. Doru Nicolae s-a nascut, intr-adevar la Bucuresti, dar sta la Bistrita cu familia. Poate fi un alt Doru, poate Popescu, nu stiu...



Pentru Sorinl
-nu ati dorit sa parasiti Pitestiul pentru Bucuresti, cu toate ca v-ar fi ajutat probabil in cariera si in echipa nationala.Totusi ati fost foarte aproape de un transfer la Craiova.
Ce v-a atras la Craiova si nu puteati primi in Pitesti? Aici nu ma refer la aspecte materiale ci la dragostea publicului. Credeti ca la Craiova l-ati fi putut concura pe regretatul Oblemenco in suprematia pentru dragostea oltenilor? La Pitesti erati - si ramaneti - numarul unu...
-cum se explica ratarea enervanta a titlului in 1978, desi ca valoare Argesul era peste Steaua?
-care meci din cele 48 sub culorile nationale va este cel mai puternic intiparit in memorie?

- La Craiova m-a atras, în perioada in care am vrut sa plec, entuziasmul suporterilor olteni, prietenia mea cu Oblemenco, dar si dezinteresul care incepuse sa existe la Pitesti, dezinteres manifestat de cei care conduceau destinele clubului pe atunci. In momentul acela imi doream foarte tare sa joc la Craiova, cred ca am fi dominat mult timp campionatul, si poate performantele din cupele europene la Universitatea ar fi venit mai devreme.
- Ratarea titlului din 1978 are un singur vinovat: echipa. Noi suntem de vină că nu am putut să batem la Oradea în ultima etapă, în timp ce Steaua făcuse doar un nul la Petrolul. Asta e...
- Cel mai mult ţin la meciul cu ungurii de la Bucureşti, din 1972, din preliminariile Campionatului European, atunci când am făcut 2-2. Au condus ei cu 1-0, după care am egalat eu la vreo 10 minute. Am culcat 3-4 adversari numai din fente, apoi am lobat mingea elegant peste portarul lor, celebrul Geczi, care s-a chinuit săracul să ajungă la ea... S-a întins, s-a tot întins şi degeaba. Apoi ne-au dat ei gol din nou şi a egalat Sandu Neagu.

Tudose
9th March 2005, 20:27
Povestiti-ne va rugam ceva despre relatia cu antrenorul Constantin Teasca. In cartea sa "Ce rau v-am facut?" acesta relateaza despre activitatea sa la Pitesti si despre unele diferende pe care le-a avut cu dumneavoastra la inceput. Lucrurile au avut un final fericit in vara acelui an 1969 cand, cu un Dobrin magnific, autor a doua goluri, si un portar Ion Vasile in zi de exceptie, Argesul castiga in ultima etapa cu 3-0 la Targu Mures si reusea salvarea de la retrogradare.
Am citit si o declaratie a dumneavoastra "atunci cand el a plecat de la Pitesti eu eram in Mexic, pentru ca altfel nu l-as fi lasat sau as fi plecat impreuna cu el." Ce ne puteti spune mai mult?

Dorin
10th March 2005, 14:10
Multumesc de raspuns si astept cu nerabdare raspusul la intrebarea de mai sus a lui Claudiu referitoare la jocurile de culise ,atat de frustrante pentru noi,
de la mondialele din Mexic. :yeah: Dorin

sorinl
10th March 2005, 15:14
Povestiti-ne va rugam ceva despre relatia cu antrenorul Constantin Teasca. In cartea sa "Ce rau v-am facut?" acesta relateaza despre activitatea sa la Pitesti si despre unele diferende pe care le-a avut cu dumneavoastra la inceput. Lucrurile au avut un final fericit in vara acelui an 1969 cand, cu un Dobrin magnific, autor a doua goluri, si un portar Ion Vasile in zi de exceptie, Argesul castiga in ultima etapa cu 3-0 la Targu Mures si reusea salvarea de la retrogradare.
Am citit si o declaratie a dumneavoastra "atunci cand el a plecat de la Pitesti eu eram in Mexic, pentru ca altfel nu l-as fi lasat sau as fi plecat impreuna cu el." Ce ne puteti spune mai mult?


am citit si eu atat cartea cat si declaratia.parerea mea e ca tt pleca oricum fiindca probabil ca si-a dorit sa antreneze si in afara tarii si in aceea perioada de relaxare relativa se putea iesi mai usor.
dar sant sigur ca un om ca Dobrin care a fost mult mai aproape de evenimente stie mai bine.

Nicolae Dobrin
11th March 2005, 13:30
Despre Mexic am tot vorbit si cred ca stiti cu totii care au fost motivele pentru care nu am jucat. Recent in Gazeta Sporturilor am detaliat, nu cred ca mai are rost sa intru in subiect.

Pentru Tudose
Nu isi poate nimeni asuma responsabilitatea unor investitii pe cativa ani, urmand ca acestea sa fie recuperate prin ajungerea in Cupele Europene si transferul de fotbalisti peste hotare? Chiar, noi nu putem ajunge sa dam jucatori direct in strainatate, fara a mai trece prin intermediari?
Suntem totusi un judet destul de bogat, cu numeroase intreprinderi (ma gandesc ca in Hexagon Lyon e sponsorizata de Renault si iata, castiga de 3 ani la rand campionatul... ca si la Pitesti exista uzina de autoturisme care lucreaza cu aceeasi firma franceza, ca si la noi in tara se poate acest lucru, inclusiv in afara Bucurestiului - a se vedea cazul Timisoara)

Instabilitate financiara exista la toate cluburile, acum nu mai sunt sustinute de intreprinderi, de colosi industriali. Alta e cand cluburile trebuie sa-si caute singure resursele financiare... La ora actuala sunt cluburi care sunt doar ajutate, adica exista in fotbal investitori care se implica doar pana la un anumit punct. Chiar si cele mai potente cluburi sunt puse in situatia de a-si vinde cei mai buni jucatori. Exceptie face, poate, Steaua, care timp de 2-3 ani nu a dat nimic semnificativ, iar rezultatele se vad atat in campionat, cat si in echipa nationala sau in cupele europene. Noi am incercat sa vindem direct afara, va amintiti ca domnul Stroe l-a dat cu un pret destul de bun pe Barbu in Coreea, dar mai nou jucătorii isi iau impresar. Acum echipele de peste hotare vorbesc direct cu impresarii jucatorilor, iar clubul se vede pus in fata faptului implinit. Poate ca gruparile din Divizia A ar trebui sa faca in asa fel contractele incat jucatorii sa nu mai aiba nevoie de impresari.



Pentru Tudose si sorinl
- Povestiti-ne va rugam ceva despre relatia cu antrenorul Constantin Teasca. Am citit si o declaratie a dumneavoastra "atunci cand el a plecat de la Pitesti eu eram in Mexic, pentru ca altfel nu l-as fi lasat sau as fi plecat impreuna cu el." Ce ne puteti spune mai mult?
- parerea mea e ca tt pleca oricum fiindca probabil ca si-a dorit sa antreneze si in afara tarii si in aceea perioada de relaxare relativa se putea iesi mai usor.

Cu Titi Teasca e o poveste foarte interesanta si haioasa. In 1969 s-a chinuit saracul sa amenajeze terenul de zgura de langa cimitir, numai cine isi aduce aminte poate sa recunoasca faptul ca Teasca a fost cu ideea si cu executia. Spre finalul anului a terminat investitia si a plecat acasa. De Craciun a vrut omul sa vina sa-si ia banii, sa aiba de Sarbatori. Cand a vazut terenul lui, sa faca infarct, si nu alta! Intre timp venise un circ de la Moscova, care inchiriase de la Rapaport terenul, si timp de doua saptamani oamenii s-au chinuit sa instaleze circul. Rapaport, Dumnezeu sa-l ierte, a vrut sa scoata si el un ban frumos pentru club, de-aia il inchiriase. Teasca s-a dus la el nervos, si i-a zis ca daca pana maine nu-si iau aia catrafusele si pleaca, el pleaca de la FC Arges. Normal ca rusii n-au avut cum sa dea jos magaoaia, asa ca Teasca s-a suparat si a plecat. Eu eram in Brazilia cu Nationala, ca daca eram acasa nu il lasam sa plece. Chiar daca ne ciondaneam des, aveam influenta mare asupra lui. Saracul nea Titi Teasca, peste tot pe unde s-a dus a construit stadioane, terenuri, oxigenare (FC Arges a fost primul club din Romania care a avut oxigenare), numai echipe nu a putut sa faca...

Dorin
11th March 2005, 18:52
Despre Mexic am tot vorbit si cred ca stiti cu totii care au fost motivele pentru care nu am jucat. Recent in Gazeta Sporturilor am detaliat, nu cred ca mai are rost sa intru in subiect.
Unii dintre noi sintem de multi ani in alte tari si nu prea avem acces la informatii in presa romana...Eventual sa caute Tudose articolul mentionat si sa-l puna aici pe forum. Multumesc.
Dorin :yeah:

Vulturul
11th March 2005, 20:18
Articolul este deja pe forumul nostru aici:

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=203002&postcount=224

CoolRain
11th March 2005, 20:21
Baietzi, mai vine Gascanul pe forum?

Tudose
11th March 2005, 20:23
Daca ai intrebari, scrie aici, si Dobrin va raspunde cand va mai intra (in functie de timp, dupa cum a si spus).

muc1
13th March 2005, 12:18
Dupa mine dumneavostra ati fost cel mai mare jucator al Romaniei. cred ca fiecare suporter si-ar dori ca sa mai apara un Dobrin care sa conduca argesul in fruntea clasamentului. Fiind singura persoana de pe forum care este cooptata in conducerea clubului poate imi puteti raspunde si mie la o intrebare: Cand va avea si F.C.Arges un magazin propriu in care vor fii comercializate tricouri, esarfe, etc cu insemnele clubului? S-ar putea obtine ceva bani din chestia asta. Stiu ca nu sunteti persoana pe care ar trebui sa o intreb chestia asta, dar poate ati auzit ceva , daca se misca ceva in genul asta in interiorul clubului. In rest.... toata stima si respectul pentru dumneavoastra.

p.s.: Va multumesc pentru tot ce ati facut pentru echipa noastra!

Tudose
25th March 2005, 15:29
Exista posibilitatea de a gasi inregistrari video cu FC Arges si cu Dobrin din perioada de glorie? Eu sunt in posesia unor secvente preluate de la TVR (si nu numai) - meciul cu Dinamo din 1979, meciul cu AEK Atena, Romania '70 - Romania '80 si altele, dar as dori sa imbogatesc colectia.
Cred ca a comercializa astfel de inregistari ar aduce ceva bani pentru club, multi suporteri si-ar dori sa aiba asemenea amintiri - doar ca la Pitesti marketingul la club este ca si inexistent.

Tudose
5th April 2005, 15:02
Domnule Dobrin, povestiti-ne va rugam ce s-a intamplat in ultima etapa a campionatului in anul 1974, cand Argesul a pierdut cu 0-7 in fata lui Dinamo, care era in lupta pentru titlul de campioana. A fost aranjat meciul, s-au facut presiuni asupra jucatorilor pitesteni pentru a ceda partida?

sorinl
6th April 2005, 16:17
Tudose,daca citesti cartea autobiografica a domnului Dobrin,ai sa vezi ca m.popescu i-a pus aceeasi intrebare in 1979.raspunsul,desi oarecum voalat a fost afirmativ,ceva in genul ca "dinamo avea puterea de a convinge o echipa provinciala sa sacrifice alta echipa provinciala". eu cred ca e destul de clar...

Nicolae Dobrin
7th April 2005, 17:49
Pentru Tudose, Sorinl
- Domnule Dobrin, povestiti-ne va rugam ce s-a intamplat in ultima etapa a campionatului in anul 1974, cand Argesul a pierdut cu 0-7 in fata lui Dinamo, care era in lupta pentru titlul de campioana. A fost aranjat meciul, s-au facut presiuni asupra jucatorilor pitesteni pentru a ceda partida?
- Tudose,daca citesti cartea autobiografica a domnului Dobrin,ai sa vezi ca m.popescu i-a pus aceeasi intrebare in 1979.raspunsul,desi oarecum voalat a fost afirmativ,ceva in genul ca "dinamo avea puterea de a convinge o echipa provinciala sa sacrifice alta echipa provinciala". eu cred ca e destul de clar...

La momentul acesta nu-mi aduc aminte daca am intrat de la inceput in acel meci, sau pe parcurs. Un lucru e sigur: in timpul meciului am simtit ceva suspect. Stiam ca Dinamo trebuie sa castige cu 7-0 pentru a deveni campioana, si m-am gandit sa le stric sarbatoarea. Daca se termina 7-1, pierdeau campionatul. Am vrut neaparat sa le dau gol, si am nimerit bara in ultimul minut, la scorul de 7-0. Eu unul nu am stiut nimic, dar cert este ca in acel meci FC Arges a jucat fara multi titulari. Era si ultima etapa, nu aveai ce sa le mai ceri jucatorilor…



Pentru Muc1 si Tudose
- Cand va avea si F.C.Arges un magazin propriu in care vor fii comercializate tricouri, esarfe, etc cu insemnele clubului? S-ar putea obtine ceva bani din chestia asta. Stiu ca nu sunteti persoana pe care ar trebui sa o intreb chestia asta, dar poate ati auzit ceva , daca se misca ceva in genul asta in interiorul clubului.
- Exista posibilitatea de a gasi inregistrari video cu FC Arges si cu Dobrin din perioada de glorie? Cred ca a comercializa astfel de inregistari ar aduce ceva bani pentru club, multi suporteri si-ar dori sa aiba asemenea amintiri - doar ca la Pitesti marketingul la club este ca si inexistent.

Asa este, nu sunt eu persoana pe care ar trebui s-o intrebati

Adi
7th April 2005, 17:57
Stiam ca Dinamo trebuie sa castige cu 7-0 pentru a deveni campioana, si m-am gandit sa le stric sarbatoarea. Daca se termina 7-1, pierdeau campionatul. Am vrut neaparat sa le dau gol, si am nimerit bara in ultimul minut, la scorul de 7-0.

Cu o etapă înainte de terminarea campionatului, clasamentul în frunte arăta aşa:
1. Univ. Craiova 33 20 4 9 63-37 44 +26 golaveraj
2. Dinamo Bucur. 33 17 8 8 53-34 42 +19 golaveraj
Bucureştenii nici nu se gândeau că oltenii nu se vor împiedica la Ploieşti, pentru că se ştie că Petrolul a fost întotdeauna apropiat de Ştefan cel Mare. Aşa că aveau nevoie de o victorie la 7 goluri diferenţă, în condiţiile în care Petrolul câştiga la un gol diferenţă. Au dat Argeşului 7-0 şi apoi au jucat cu urechile lipite de aparatele de radio, aşteptând golul de la Ploieşti, care n-a mai venit.

Tudose
11th April 2005, 20:45
Atasez si eu cronica rusinii de atunci. Dupa cum se vede, ziaristul Stelian Trandafirescu a trebuit sa mascheze blatul.

sorinl
12th April 2005, 08:53
interesant ca intre anii 1970-1980 dinamo a intalnit de trei ori in ultima etapa acasa pe fc arges,in doua din aceste meciuri jucandu-se cu titlul pe masa,cum se spune.
fc arges a castigat de 2 ori.ambele victorii au fost obtinute cand argesul a devenit campioana

dlgicu
12th April 2005, 16:27
Esti putin inexact in afirmatii. In '72 Argesul a invins intr-adevar Dinamo la Bucuresti in ultima etapa, dar avea deja titlul asigurat din etapa trecuta, asadar s-o fi jucat "cu titlul pe masa", dar el era rezervat deja pentru pitesteni. Si oricum lupta se dusese cu UTA, nu cu Dinamo.

Bancaru
12th April 2005, 16:59
Am un cadou pentru voi. Si mai ales pentru Gascan. Sa fiti sanatosi!

sorinl
12th April 2005, 18:22
Esti putin inexact in afirmatii. In '72 Argesul a invins intr-adevar Dinamo la Bucuresti in ultima etapa, dar avea deja titlul asigurat din etapa trecuta, asadar s-o fi jucat "cu titlul pe masa", dar el era rezervat deja pentru pitesteni. Si oricum lupta se dusese cu UTA, nu cu Dinamo.


de fapt ma refeream la 74 si 79,doar ca in 74 titlul era pe masa doar pentru dinamo,si acolo a ramas...

jay
13th September 2005, 02:52
Mai apare domnul Dobrin pe la sectiunea FC Arges a forumului?

Nicolae Dobrin
15th September 2005, 09:57
Puteti pune intrebarile, si eu va raspund in limita timpului disponibil. Ar fi bine sa se stranga cat mai multe. Va astept

i0nutz83
15th September 2005, 11:31
Domnule Dobrin, ce parere aveti de meciul cu FCM Targoviste? Veti veni miercurea viitoare pe "Eugen Popescu"?

jay
18th September 2005, 13:51
Domnule Dobrin, statistica spune ca o perioada destul de lunga Argesul a avut probleme in a se impune in fata stegarilor. Se putea vorbi de un complex brasovean al pitestenilor? De asemenea, pentru mine (si poate nu numai) ar fi interesant de citit amintiri de-ale dumneavoastra legate de meciuri Arges - Steagu', de jucatorii brasoveni pe care i-ati admirat, de cei care nu v-au incantat, amanunte picante legate de deplasari, cantonamente, chiar si vizite private pe care le-ati facut in orasul Brasov si in imprejurimi... Stiu, sectiunea forumului este FC Arges, dar dumneavoastra sunteti un bun national! Va multumesc!

The Surveyor
26th September 2005, 18:23
E o mare si placuta surpriza sa te gasesc pe acest forum, dupa ce, cu o saptamana in urma, cred ca i-am exasperat pe cativa fani mai tineri sustinand si explicand ca, pentru mine, FC ARGES=DOBRIN. Aminteam atunci, printre altele, si numele unui pionier al fotbalului argesean, Pericle, despre care, sper sa nu ma insel, povesteai candva ca ar fi fost unul din idolii din copilarie. Raman recunoscator daca poti sa ne evoci, in cateva cuvinte, figura acestui fost idol al Trivalei.

A doua intrebare: care a fost cel mai 'meserias" antrenor cu care a lucrat genialul fotbalist Dobrin?

A treia: cum ai reusit domnule acel gol cu capul in poarta lui Viktor, gol atipic pentru fachirul Dobrin, mai potrivit parca pentru Culai Lupescu. Cate astfel de goluri, cu capul, ai mai dat in cariera?

Si ultima, ca suporter al Jiului, care te-a admirat la Petrosani de 11 ori, ultima data intr-un meci cu Targoviste, in '80: exista ceva amintiri deosebite legate de meciurile cu Jiul, de fostii fotbalisti din Vale. Poate cei care au jucat si la Pitesti: regretatul Petrica Libardi, Vasile Stan, Turcan ...

Salutari prietenesti de la vecinul meu Gogu Tonca. Sper ca urmele duelurilor pe care le-ati avut sa se fi vindecat pana acum.

Am atasat si cateva poze care vorbesc singure despre fabuloasa cariera a "doctorului in fotbal" Nicolae Dobrin.

desdemona
10th October 2005, 18:47
Si de la mine o intrebare:

Domnule Dobrin, ce parere aveti de echipa nationala si de evolutia lui Mutu?

Utilizator
10th October 2005, 18:57
Domnule Dobrin lucrati cu, sa le spunem, viitori mari fotbalisti. Puteti numi niste sperante ale fotbalului romanesc si cam cand vom auzi de ele?

A doua intrebare: ati putea da un clasament personal al primilor 5 antrenori romani in activitate?

Nicolae Dobrin
10th October 2005, 19:53
Pentru Claudiu
Domnule Dobrin, statistica spune ca o perioada destul de lunga Argesul a avut probleme in a se impune in fata stegarilor. Se putea vorbi de un complex brasovean al pitestenilor? De asemenea, pentru mine (si poate nu numai) ar fi interesant de citit amintiri de-ale dumneavoastra legate de meciuri Arges - Steagu', de jucatorii brasoveni pe care i-ati admirat, de cei care nu v-au incantat, amanunte picante legate de deplasari, cantonamente, chiar si vizite private pe care le-ati facut in orasul Brasov si in imprejurimi...

Asa este, o lunga perioada FC Arges nu a putut sa bata la Brasov, dar sa nu se uite ca la Pitesti noi eram nasii. Nu numai cu Brasovul ne-am impotmolit noi, ci si cu echipe mult mai slabe. Noi aveam ce aveam cu echipele din Bucuresti, acolo ne concentram mai bine, baietii dadeau totul din ei, pentru ca ziaristii care veneau din Capitala puneau mare accent pe evolutiile echipelor lor. Si le dadeam, in felul asta peste nas. Ca sa revin, a fost un complex pentru Steagul, dar acum cred ca Brasovul are un complex la FC Arges. De doua meciuri numai noi batem sub Tampa.
Amintiri sunt o multime, si e nevoie de cateva carti ca sa imi spun toate povestile. Imi aduc aminte cel mai bine de jucatorii de la Steagul care erau convocati la echipa nationala, ca Stere Adamache, Nae Pescaru, Olteanu sau ungurul ala, Csaba Gyorffy, parca il chema… Acum, stie toata lumea ca eu eram mai apropiat de Rica, asa ca pe Sterica nu l-am avut o perioada la suflet, dar n-aveam nimic cu el saracul. Mai tin minte ca in 72, cand am luat noi titlul, am avut probleme cu Brasovul, care au terminat si ei aproape de podium.

Pentru Surveyor
Aminteam atunci, printre altele, si numele unui pionier al fotbalului argesean, Pericle, despre care, sper sa nu ma insel, povesteai candva ca ar fi fost unul din idolii din copilarie. Raman recunoscator daca poti sa ne evoci, in cateva cuvinte, figura acestui fost idol al Trivalei. A doua intrebare: care a fost cel mai 'meserias" antrenor cu care a lucrat genialul fotbalist Dobrin? A treia: cum ai reusit domnule acel gol cu capul in poarta lui Viktor, gol atipic pentru fachirul Dobrin, mai potrivit parca pentru Culai Lupescu. Cate astfel de goluri, cu capul, ai mai dat in cariera? Si ultima, ca suporter al Jiului, care te-a admirat la Petrosani de 11 ori, ultima data intr-un meci cu Targoviste, in '80: exista ceva amintiri deosebite legate de meciurile cu Jiul, de fostii fotbalisti din Vale. Poate cei care au jucat si la Pitesti: regretatul Petrica Libardi, Vasile Stan, Turcan ...

Pericle e primul jucator reprezentativ al Argesului, cu el se poate spune ca a inceput fotbalul aici. Ce sa zic, sunt multe… El era de nationalitate grec, si poate si in acest motiv noi, cei mai tineri, il priveam asa, ca pe un erou. Multi si-au dorit sa calce pe urmele lui, si nu stiu daca si eu nu am avut cumva unele vise, cand eram mic, sa ajung ca el… Oricum, stiu ca am jucat cu el doar pe maidan, pe Maracana noastra. El se retrasese din activitate, iar eu nici nu incepusem. Ma uitam la felul cum dribla, cum lovea mingea, ce mai, era un jucator cu mare personalitate. Eu eram copil si incercam si eu sa fac fente, sa nu raman mai prejos, dar el se distra cu noi.
Cel mai meserias antrenor din cariera mea… au fost doi: Titi Teasca si Florin Halagian. Primul a fost cel care a adus profesionismul in fotbalul pitestean, dar el, asa cum am mai spus, nu a stiut sa faca si performanta pe la echipele pe unde a fost, iar al doilea este tehnicianul cu cele mai bune rezultate de la FC Arges. Sincer, cu niciunul nu m-am inteles la inceput, dar ambii au stiut cum sa ma ia astfel incat sa scoata de la mine tot ce era mai bun.
Golul din poarta lui Viktor a venit firesc, stiam foarte bine schemele de la antrenamente. Bine, nu eu trebuia sa ajung la finalizare in pozitia aia, dar daca pentru mine a venit centrarea, ce era sa fac, sa nu dau gol? Nu-mi aduc aminte, pentru ca mai mult pe la antrenamente mai loveam mingea cu capul, asa, ca sa ne distram, dar parca au mai fost cateva goluri cu capul…
De Libardi imi aduc aminte, cum sa nu... El a venit de la Campulung, a fost adus de acolo ca un element de viitor. De fapt, de la Campulung am venit si eu, acolo erau dusi ca sa se rodeze tinerii jucatori. Apoi a jucat la Dinamo Pitesti, iar antrenorul Talmaciu l-a luat la Petrosani. A fost promitator la Dinamo, l-am cunoscut bine, am si jucat o perioada cu el, dar el cel mai bine s-a acomodat la Petrosani. A jucat ani buni la Jiul, si m-am mai intalnit si ca adversar cu el. Stii cum e, fiecare jucator are destinul lui. Asa cum la mine s-a scris sa nu plec de la Pitesti, asa probabil a fost ca Petrica sa se simta bine la Petrosani. Mult timp dupa ce ne-am retras ne-am mai vazut, dar de vreo doi ani nu ne-am mai intalnit. Deh, fiecare cu treburile lui...

Pentru Desdemona
Domnule Dobrin, ce parere aveti de echipa nationala si de evolutia lui Mutu?

Mutu se vede ca este cel mai important jucator din echipa la ora actuala, a facut trei meciuri foarte bune. Insa, nu poate sa fie Romania dependenta de nici un jucator, fie ca se numeste Mutu, sau Hagi... Oricine poate sa-l înlocuie pe Adi. Ce conteaza mai mult este ca el si-a revenit, joaca cu un moral fantastic si se apropie de cea mai buna forma pe care a avut-o vreodata. E linistit, asta este secretul sau. Are linistea necesara sa se concentreze numai la fotbal. Despre meciul cu Finlanda ce ar mai fi de spus, acum ne concentram ca sa nu bata cehii... Am vazut pe sarite meciul cu Finlanda, dar l-am remarcat pe Mutu inaintea tuturor. Importanta este victoria cu Finlanda, ca si parcursul din ultima parte al Romaniei. Sigur, jocul nu a avut stralucirea din alte meciuri, dar noua ne trebuiau punctele. Acum, de sanse, ce sa zic: daca miercuri castiga si ne trimit pe locul trei, nu trebuie sa fim suparati. Important este ca am facut o echipa nationala care joaca atat de bine si sigur vom avea mai multe sanse data viitoare.

Pentru Utilizator
Puteti numi niste sperante ale fotbalului romanesc si cam cand vom auzi de ele? A doua intrebare: ati putea da un clasament personal al primilor 5 antrenori romani in activitate?

Nici un antrenor de juniori din lume nu isi lauda elevii, sau nu face remarci publice, pentru ca un copil este cel mai firav lucru. Se poate intampla ca sa nu joace bine o data, apoi intervine presiunea, stie ca toti ochii sunt atintiti asupra lui si clacheaza. In plus, colegii lui se simt marginalizati si vor ramane in umbra. Din pacate nu pot sa dau nume, dar sunt multi care vin din spate, ii crestem cu atentie, si o certitudine, daca esti fan FC Arges, este ca primul club la care ma duc cu sperantele mele, cu jucatorii mei, este cel de suflet: FC Arges.

Utilizator
10th October 2005, 20:02
Domnule Dobrin multumesc, frumos raspuns, de parinte :)
Succes in formarea viitorilor fotbalisti, nu sunt fan FC Arges dar e un club care mi-e simpatic si care a dat numerosi jucatori de valoare fotbalului romanesc :)

Nu mi-ati raspuns insa despre antrenori sau se supara daca sunt clasificati de o personalitate a fotbalului? Eu cred ca n-ar avea de ce. Ma intereseaza deoarece figurile proeminente au cam disparut si parca n-a venit nimeni in loc deocamdata.

t.b.
10th October 2005, 20:10
Domnule Dobrin, cum ati trait finala cupei din 1965? Din cate am auzit echipa mea favorita a pornit cu sansa a doua in acel meci, dar asa cum zice si marele Ioan Chirila "U" a fost mereu o echipa imprevizibila...


"Universitatea Cluj a învins şi a pierdut atunci când nu se aştepta nimeni. Până şi victoria ei din Cupa României este rezultatul unor coincidenţe de calendar, când studenţii au găsit forma maximă prin legile hazardului.

Ce alte amintiri aveti de la meciurile cu Universitatea si daca aveati o relatie mai apropiata cu vreunul din jucatorii nostri.
Cum au fost Ivansuc, R. Campeanu si Adam ca jucatori si ca oameni?

ctsrc
11th October 2005, 01:05
Domnule Dobrin, ati fost si veti fi cel mai mare fotbalist, desi ne bucuram si de Mutu, Chivu sau Hagi!

ultravioletu
11th October 2005, 12:59
Domnule Dobrin, ce ne puteţi spune despre meciurile jucate împotriva Realului şi Valenciei? Ce a lipsit atunci Argeşului, ca să-i elimine pe madrileni?

ultravioletcanada
14th October 2005, 21:03
Domnule Dobrin, dar legat de meciurile cu Nottingham Forrest, ce amintiri aveti?

catafotbal
9th November 2006, 14:57
Buna ziua Domnule Dobrin
va rog frumos in limita timpului dumneavoastra sa spunetzi parerea dumneavoastra la urmatorul lucru
Pt mine suntetzi singurul jucator de fotbal si din putzinele faze pe care leam vazut incerc sa fac la fel dar imi pare rau ca acum din cauza calculatorului si al tv nu mai ies copii la fotbal si atunci cand o fac in loc sa ne relaxam se cearta pt ca totzi joaca f serios sa castige lipsind spectacolul insa mie imi place la nebunie sa va copiez si sa jonglez cu mingea dar din dorintza ca incerc sa fac cat m multe faze comice in joc sa pacalesc adversarul imi iese totul pe dos.Ce sfat miatzi putea da?
P.S. in fotbalul din ziua de azi se castiga f mult dar nu m este spectacol si sigurantza pe stadioane jucandu-se doar pe fortza si mai ales in loc sa fie o echipa se cauta mereu vinovatzi si pica cel m putzin integrat in echipa fapt care m-a determinat doar sa ma joc nu sa ma uit la meciuri
http://cards.littleoak.com.au/197071_fks_mexico/198_nicolae_dobrin.jpg