PDA

View Full Version : Coalitia anti dinamo & steaua



viole(n)t
25th July 2003, 02:57
Baietzi, lasand la o parte micile divergentze dintre noi, am o propunere:
HAIDETZI SA INITZIEM O MISHCARE IMPOTRIVA CELOR MAI MARI RELE DIN FOTBALUL ROMANESC: dINAMO & sTEAUA.

Despre ce ar fi vorba:
- militarea pentru o uniune intre MARILE GALERII (CVUCS, Blue Lions shi Legione Granata) pentru a face front comun impotriva dushmanilor fotbalului romanesc;
- in acest sens se va incerca sensibilizarea liderilor celor 3 galerii pentru punerea in actziune a acestui deziderat;
- elaborarea unui plan de actziune comun pentru a limita, contracara shi eventual distruge efectele nocive ale celor doua cluburi in fotbalul romanesc;
- dezvoltarea unei strategii pentru indepartarea consumatorilor de fotbal din Romania de aceste doua echipe (ca reactzie la po****rizarea excesiva de care se bucura inca steaua shi dinamo din partea unor canale media);
- initzierea unui "proces simbolic" impotriva abuzurilor facute de cele doua team-uri in trecut;
ETC.

Desigur, am schitzat doar cateva idei. Ashtept shi altele din partea voastra.

De ce fac lucrul asta? Pentru ca eu consider ca e nevoie de o reactzie din partea noastra la tot raul pe care aceste echipe l-au adus in fotbalul romanesc... Trebuie sa ne facem auzitzi!!!!!

Trebuie sa reparam abuzurile istoriei.

P.S.: Poate e o idee stupida sau cel mult naiva. Asta voi vedea dupa reactziile voastre.

CE ZICETZI???

Albastreata
25th July 2003, 04:49
...pentru ca dupa parerea mea, nu putem sa punem laolalta pe Steaua cu Dinamo. Chiar daca si Steaua a fost favorizata (poate in egala masura), totusi parca armata e altceva decat secu... :drak:

Blue
25th July 2003, 04:57
eu unul sint de acord. Cred ca deja am inceput aceasta actziune
Albastreata, stii de ce asi arata eu o oarecare clementza pentru Steaua? In nici un caz ca e echipa armatei, eu nu vad cine stie ce diferentza in asta. Au facut aceleasi porcarii pe vremuri.
Eu le acord urmatoarea circumstantza atenuanta"SCOPUL SCUZA MIJLOACELE. AIA AU FURAT DAR MACAR SI-A ATINS SCOPUL, AU ADUS IN VITRINA CLUBULUI SI IN PALMARESUL FOTBALULUI ROMANESC UN TROFEU UNIC PANA CAND IL VA LUA SI STIINZA , DESIGUR :D :D :D
in schim ********ii n-au atins nici un scop maretz deci nu-si justifica mijloacele folosite.Pentru mine asta e singura diferentza intre ei. NU potzi sterge numele lui Steaua pentru ca a facut ceva in Europa.Al lui Dinamo potzi sa-l stergi la fel de usor cum te scuturi de praf

Dorin
25th July 2003, 10:20
De departe cel mai trist subiect de discutat pe aceasta pagina .Chiar nu mai aveti nimic a va inspira in dicutiile voastre ? Steaua are un mare nume european si Dinamo la fel .Pe vremuri nu aveam nici o nationala si ne bucuram la succesele echipelor de club . Sigur ca cele doua echipe au concentrat valorile si in lipsa banilor se facea adesea prin forta .Dar jucatorii nu aveau nimic impotriva sa joace acolo si sa castige mai mult decit la clubul de baza . In Europa concentrarea s-a facut cu bani dar tot cam la acelasi resultat s-a ajuns .Si asta se intimpla si acum .Altfel de ce pleaca toti pe la cluburi de afara.Si pe vremuri cind nimeni nu putea pleca , singura sansa era sa joci intr-un club ca cele de mai sus .Cum vreti voi sa o dati , nu exista jucator care sa joace doar pentru ratiuni asa zise patriotice .Banul e ochiul dracului ! :yeah: Dorin

Ayrton
25th July 2003, 10:54
Poate e o idee stupida... CE ZICETZI???

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Ai perfecta dreptate!

O idee stupida.

Iar planul de actiune e de-a dreptul caraghios... Vise placute in continuare pustiulica!

adbogdan
25th July 2003, 12:12
Va urez succes. Oricum rezultatele vor fi inexistente, dar daca nu aveti altceva de facut ...
Oricum, inainte de orice va sugerez sa consultati o persoana cu studii juridice si un psiholog. Recititi obictivele noii miscari si veti intelege ce vreau sa spun.

deep purple
25th July 2003, 15:21
Va urez succes. Oricum rezultatele vor fi inexistente, dar daca nu aveti altceva de facut ...

Asa le-au spus si comunistii grevistilor de la Brasov din '87 si cam tot asa si timisorenilor in '89. Numai ca a doua oara s-au inselat.
Dar daca voi sunteti de acord cu propaganda politica prin fotbal gen Dinamo si Steaua de ce nu faceti si congrese in care toti sa va aplaudati de nebuni intre voi sa cantati despre partid, sa puneti pe-un Labis sa va laude in versuri etc? Nostalgia, mai baieti. :D

adbogdan
25th July 2003, 16:24
Nu, my friend. La Brasov si Timisoara oamenilor li s-a spus 'vi se interzice sa faceti greve/demonstratii, deoarece regimul comunist este cel mai bun, iar cei care se indoiesc de acest lucru vor fi priviti ca dusmani ai regimului'. Nu a existat nici o optiune si nici o negociere.
Eu nu incerc sa ii impun viole(n)tului punctul meu de vedere, nu il privesc ca pe un dusman, si nici macar nu incerc sa demonstrez ca ideea lui este proasta. Poate fi chiar foarte buna, atata doar ca nu se poate aplica. Fotbalul nu-i politica, iar sustinerea unei echipe sau a alteia nu depinde de parerile 'anti echipa X', ci de cele 'pro echipa Y'. Treaba asta nu am inventat-o eu.
Cat despre nostalgie ... Ce legatura are o echipa de fotbal cu regimul comunist, cu partidul si cu congresele ? Nu crezi ca esti deplasat ? Cat despre propaganda politica, explica-mi te rog in ce mod poate fi indoctrinata o persoana atunci cand priveste un meci al lui Dinamo, si ce diferenta este dpdv propagandistic intre un meci al lui Dinamo si un meci al lui FC Brasov.

OilersFan
25th July 2003, 16:40
Cat despre nostalgie ... Ce legatura are o echipa de fotbal cu regimul comunist, cu partidul si cu congresele ?

Si mai ales ce legatura are Labis cu cele de mai sus ???? :?

zamolxe
25th July 2003, 17:57
sint tare curios sa stiu cine a votat pontru "NU, Steaua si Dinamo au facut numai bine in fotbalul romanesc".

fara suparare, care este binele care l-au facut ??

HAI RAPID

deep purple
25th July 2003, 19:44
adbogdan, ca sa apreciezi o echipa care a furat in ultimul hal si care si azi la 14 ani dupa revolutie continua acelashi "sport" mi se pare sincer deplasat. Eu nu inteleg cum puteti aprecia faptul ca Dinamo castiga din blaturi si cum rezistati sa vedeti cum arbitrii fura pe fatza si isi bat joc de adversari. Cred ca cea mai tare satisfactie a voastra este sa notati in carnetel cele inca 3 puncte acumulate de Dinamo.. nu conteaza cum. Este?

OilersFan, Labis a fost un mare poet dar pe langa poezii adevarate a mai scris si de-ale partidului. Daca taceai, filozof ramaneai.

OilersFan
25th July 2003, 22:24
OilersFan, Labis a fost un mare poet dar pe langa poezii adevarate a mai scris si de-ale partidului. Daca taceai, filozof ramaneai.

Marturisesc ca nu stiam de poeziile comuniste ale lui Labis. Mi-amintesc ca-n liceu am fost indoctrinat cu Moartea Caprioarei. In orice caz, cred ca e destul de mizerabil ca tocmai Labis, care zice-se a fost "accidentat" de comunisti tocmai pentru niste poezii pe care le-a scris, sa fie prezentat ca prim-solist al partidului. Mai rau ca Vadim sau Paunescu!
Nu mai zic ca sunt furios rau :x ca mi-am pierdut statutul de filosof; asta e, nu pot sa fie toti la fel de deep.


Cat despre nostalgie ... Ce legatura are o echipa de fotbal cu regimul comunist, cu partidul si cu congresele ? Nu crezi ca esti deplasat ? Cat despre propaganda politica, explica-mi te rog in ce mod poate fi indoctrinata o persoana atunci cand priveste un meci al lui Dinamo, si ce diferenta este dpdv propagandistic intre un meci al lui Dinamo si un meci al lui FC Brasov.

Tot nu ai raspuns la intrebarea lui adbogdan....

deep purple
25th July 2003, 22:50
Pai daca-l aplauzi in congres pe unu care duce tzara de rapa de ce sa nu aplauzi si pe stadion o echipa ce castiga cu ajutorul arbitrilor si ajuta la decaderea fotbalului romanesc?
Labis a fost obligat sa scrie si a fost impins din cate am auzit in fatza tramvaiului de Beniuc. Moartea Caprioarei nu are nimic de-a face cu comunismul, precum si multe altele, dar sunt anumite ode inchinate exclusiv partidului. Eu tin mine si acum ca a trebuit sa invatzam prin anii de scoala poezia "Partidului Iubit" de Labis.

Sergio
25th July 2003, 23:07
S-au mai incercat astfel de coalitii si cu alte ocazii si rezultatele au fost /nope/ . Asa ca drop it, n-are rost.

Blue
26th July 2003, 05:38
1.Ce legatura are o echipa de fotbal cu regimul comunist, cu partidul si cu congresele ?

2 Cat despre propaganda politica, explica-mi te rog in ce mod poate fi indoctrinata o persoana atunci cand priveste un meci al lui Dinamo, si ce diferenta este dpdv propagandistic intre un meci al lui Dinamo si un meci al lui FC Brasov.


1.Este echipa creeata la ordinul rusilor cand acestia au instaurat comunismul.Este echipa ministerului de interne; securitatea fiind in fond "pumnul de fier" al regimulurilor comuniste.Se urmarea subjugarea totala a individului, chiar si in planul divertismentului .

2.Explicatzia este etrem de clara. REGIMURILE COMUNISTE AU URMARIT PRIN CREEREA RETZELEI DE ECHIPE DINAMO, INDOCTRINAREA PO****TZIEI CA SECURITATEA ESTE ATOTPUTERNICA, INCLUSIV IN SPORT. ACESTE ECHIPE TREBUIAU SA CASTIGE CU ORICE PRETZ IN TOT LAGARUL COMUNIST

deep purple
26th July 2003, 10:08
Blue, ai uitat sa mentionezi ca nici in ziua de azi aceste echipe nu prea s-au lasat de vechile metode. Ca aici e buba a mai mare.

ViolaBoy
26th July 2003, 12:07
eu am votat pentru penultima optiune

noi inloc sa ne facem griji de echipele favorite, incepem o gramada de topicuri anti dinamo(urasc echipa asta pana la moarte si dupa) ,steaua(si pe asta),rapid (nici asta nu mie draga)



ANTI-buCUResti
ANTI PSD

EDMOND_
26th July 2003, 15:50
As zice ca toate rezultatele bune pe care le-au obtinut si le-ar obtine aceste doua formatii nu vor sterge raul imens facut fotbalului romanesc ...

Shield
26th July 2003, 22:35
[b]

Despre ce ar fi vorba:
- militarea pentru o uniune intre MARILE GALERII (CVUCS, Blue Lions shi Legione Granata) pentru a face front comun impotriva dushmanilor fotbalului romanesc;
-
:D :D :D :D
Vai da bine le mai zici tu! :ciocan: Marile galerii,huh?Ce frumos ai inclus tu acolo in grupul "celor buni si drepti" pe tiganii din giulesti.Cea mai mare mizerie de galerie,rusinea Romaniei,tiganimea din Giulesti este in opinia ta o grupare "frumoasa"! :shit: :shit: Toti boratii care nu stiu decat sa scuipe si sa ne faca de rusine in Europa(vezi cazul Luiz Fernandez) au ajuns acum mesagerii dreptatii.RUSSIIIINNEEEEEEEE BAAAAAAHHHH!
SAU POATE ESTI SI TU VREUN COLORAT care nu stie ce sunt alea sapunul si apa.Lupii galbeni:"Apa rece si sampon,ooooooo
Inamicul ciorilor,ooooo!"

FatFrumos
27th July 2003, 14:29
Deep nu iti face griji nu se vor lasa de metodele astea nici in 50 de ani.....

deep purple
27th July 2003, 16:32
Pai asa au fost educati de la infiintzarea lor si ei cred ca acesta le e menirea si in ziua de azi. Nu ai cum sa le explici ca fotbalul inseamna altceva.

ady_azzuro
27th July 2003, 18:00
Exista destul de multe injuraturi intre galerii dar nici chiar asha cum sunt la adresa lui dinamo
Este cea ma urata echipa din romania.
A sa nu uit pe 2 e steaua :D :evil:

viole(n)t
28th July 2003, 00:16
A fost interesant sa citesc reactziile vizavi de propunerea mea. Recunosc ca m-a cam luat valul la momentul deschiderii acestui subiect, in sensul ca trebuie sa recunosc ca propunerea mea e putzin utopica.

Cu toate acestea:
- sustzin in continuare o aliantza intre galeriile amintite, macar pentru a arata lumii ca existam. Sa detaliez putzin... E unul cred ca in ceea ce priveshte aceste doua echipe continua sa existe o mediatizare excesiva. Practic, televiziunile bucureshtene IGNORA provincia, creand impresia ca doar steaua shi dinamo exista (in paranteza fie spus, week-endul trecut s-au intamplat lucruri importante shi la Poli pe care media centrala le-a cam ignorat; in ceea ce priveshte Craiova, la meciul cu Steaua, toate shtirile au avut ca subiect central pe militari, deshi evenimentul in sine era al Shtiintzei, etc.). La acest lucru eu cred ca ar trebui sa existe o reactzie din partea suporterilor... sincer sa fiu nu am vazut pana acum vreun protest al galeriilor impotriva desfashurarii Procesului Etapei (de exemplu), o rushine natzionala prin componentza saptamanala a echipei de invitatzi. Asta pe de o parte...
- Pe de alta parte, consider ca trebuie sa ne sunem parerea in ceea ce priveshte trecutul celor doua echipe. Trebuie sa reamintim ca performantzele Stelei (pe alocuri exceptzionale in anii 80) nu se datoreaza unor stari fireshti a lucrurilor. Practic Steaua shi Dinamo au fost "facute" in acea perioada echipe "seminatzionale", cu jucatori luatzi cu japca din toate coltzurile patriei... asha ca paternitatea acelor succese poate fi pusa in spatele tuturor romanilor, nu sa constituie motiv de lauda pentru aurolacii din galeriile celor doua echipe...
- Mai mult decat atat, ascensiunea celor doua a creat victime nenumarate, Timisoara, Craiova, Rapid, etc. fiind exemple destul de clare. Macar recunoashterea acestui lucru o meritam...
- ...shi nu in ultimul rand, exista pericolul ca iubitorii fotbalului din Romania sa se imparta in simpatizantzi ai celor doua formatzii, fiind astfel neglijat patriotismul local. Desigur exista fericite exceptzii (Craiova, Timisoara, Arad, etc.) dar shi orashe "moarte" din acest punct de vedere. E un subiect demn de discutat mai amanuntzit.
- In fine, cred ca trebuie sa ne aratam dezacordul fata de stilul de management "becali-borcea-netzoian", sa luam atitudine, sa dezaprobam orice asemanare cu acest stil pe care o regasim in "ograzile proprii". Felicitari oltenilor in acesta privintza pt atitudinea din "era netzoiu". De asemenea, m-ash bucura sa ne diferentziem shi de comportamentul suporterilor celor 2 echipe.

Hai ca mai vorbim!!

deep purple
28th July 2003, 01:51
Am si eu o mica sugestie de care am mai pomenit vizavi de presa centrala. Se pare ca neprofesionalismul ii determina pe acesti frustrati sa ignore provincia. De cand ma stiu la buletinul meteo de Constantin Ticu se dadeau cateva temperaturi de prin tzara aratate cu bastonul la harta cum faceam si noi la orele de geografie dupa care cealalta jumatate a buletinului era descrierea in amanunt a statilor Baneasa si Filaret. Pai daca eu locuiesc la 5-600 de km vest de Bucuresti ce ma doare pe mine presiunea de mercur de la marginea Bucalelor?
Revenind la sport, pot spune ca evenimentele ce s-au derulat acum la Poli au fost poate cele mai interesante si pentru presa de scandal. Steaua a facut la Atena ce-au facut si turcii la Plevna. F bine. Becali a spus ca-i e rusine, apoi toate ziarele dau prim planuri cu analfabetul tzarii. Am scapat de nicu si a venit jiji. :rolleyes: Alte trei articole cu Rapidul. Unul in care Copos e zgarcit (nimic nou), altul in care Bratu a plecat ieri la Galatasaray dar nu a mai plecat azi (nimic nou) si un altul in care Rednic e suparat ca Copos e zgarcit (mda). La Dinamo zilnic se bate moneda pe politica de transferuri de 2 lei. Ceva de genul "priviti echipa care acum 15 ani muta Corvinul Hunedora la Bucuresti iar azi nu mai distruge nici un club". Saracii de ei, nu mai au puterea de-a distruge. :drak:
Nici o problema domnilor gazetari. Continuati sa va aratati prostia in continuare dar sa nu mai aveti pretentia de la noi sa va cumparam ziarele aici sau sa va platim abonamentul la TVR. Incasati doar po****tia Bucurestiului ca doar lor li se adreseaza aceste "minunate" articole si/sau emisiuni.

inter
29th July 2003, 09:18
Deep cata dreptate ai cu ziaristii :happy
ultima reusita le apartine celor de la Prosport :P , in ziarul de azi la fotbal international apare un titlu "Mutu , pe dinafara !"
ei bine in ac. articol, dl. Paul Zaharia, scrie niste treburi total aiurea :ca , Adi nu o sa fie capitan pt. ba ca nu are vechime la echipa, ba ca vrea sa plece la alta.......... in timp ce aseara la 22.51 pe www.calciomercato.com
a scris negru pe alb :thinkso: , Mutu a fost ales noul capitan al Parmei :D :D :D

sunt curios ce va scrie dl. mai sus pomenit in ziarul de maine :drak: :drak: :drak: :drak:

nemuritor
29th July 2003, 09:22
Articolul din Prosport cu sarbul Babarezu la Craiova a fost culmea ridicolului.Si-a batut joc de ei Mitrita si ei nu s-au gandit nici o clipa sa verifice informatia :evil:

deep purple
29th July 2003, 15:49
Dar voi ce ziceti de ce-au scris ziarele legat de numirea antrenorului la Poli? Trei ziare dadeau 3 antrenori diferiti iar al patrulea zicea ca nu e nimeni pe lista de candidati. :D Eu cred ca cineva isi bate joc de ziarele astea. Cred ca e un mistocar pe la mediafax pus pe sicane ca altfel nu-mi explic. :D

Corrado*
30th March 2005, 00:50
Eu am votat inter :lol:

Paul
30th March 2005, 00:55
ce sa faci
frustrati vechi si frustrati noi...

ADelPiero
30th March 2005, 02:30
numa` echipe naspa pe`acolo ... :ciocan:

vlad1607
30th March 2005, 08:12
In un topic al frustatrrilor;site-ul asta devine pe zice ce trece online antiDinamo si antisteaua.ro !!!! :rosu: :degete:

cip_81
30th March 2005, 08:34
De unde a mai aparut si topicul asta?Mare e gradina lui Dumnezeu...tre' sa ai grave probleme psihice sa gandesti asa, pentru ca aici nu se mai pune problema de frustrare.