PDA

View Full Version : All Time Favourite Player



ilenuta
22nd February 2005, 15:58
Am vazut ca vrand-nevrand vine vorba pe forum de fosti jucatori ...
Asa ca m-am gandit sa deschid acest thread pt. ca fiecare sa poata vorbi aici despre jucatorul/jucatoarea preferata, de ieri, de azi sau... de maine :rolleyes: Pot fi jucatori&jucatoare in activitate, retrasi (despre care doar ati citit sau i-ati vazut in imagini alb negru) sau, cine stie, tinere sperante ...
Puteti spune cand l-ati vazut prima oara, prin ce v-a impresionat: joc, atitudine, personalitate etc
Puteti scrie aici doar ca FAN al unuia/uneia sau altuia/alteia, fara a trebui sa il impuneti ca nr. 1... Si mai ales, nu uitati sa spuneti DE CE va place :)

dianette_d
22nd February 2005, 16:24
printe favoritii mei all time se numara si arthur ashe
mi-ar fi placut sa-l vad jucand cu nastase pt k stiu k au fost foarte buni prieteni.. din pakte ashe a murit prin '92 park, el fiind bolnav de sida..mare pierdere :headbang: ..tare mi as fi dorit sa vad un meci intre veteranii nastase-ashe :)

in krtea lui, nastase povesteste cum l a scos din sarite pe monumentul de vointa si klmitate-ashe-...very imp news:el a fost fondatorul regulamentului de conduita a jucatorilor pe teren(sper k m-am exprimat bine!?!) in '75 (de acum incepe nastase sa platesca penalizari pt toate shotiile facute ) kre in mare parte mai este valabil si astazi..park :mda:

mi-a placut f mult ce a declarat ashe ziaristilor la conferinta de presa la kre a anuntat k mai are doar putin timp de trait..in loc sa se intrebe "de ce mi s-a intamplat tocmai mie?" el a zis "de ce sa nu mi se fi intamplat mie??"..respekt

...chiar imi place mult arthur ashe...cele mai multe lucruri le stiu din cartea lu nastase, care mi s-a parut geniala m-a impresionat mult prietenia dintre cei 2 si chiar am si plans la capitolu in care nasty povesteste
despre moartea lui ashe...of of
si nu-l admir doar pentru prietenia cu romanu nostru...a.ashe a castigat turnee importante ca wimbledon('75),turneul de la forest hills('68),australian open('70)+multe alte victorii la dublu


am atasat aici si o poza py cei kre nu-l stiu..

dianette_d
22nd February 2005, 16:29
m-am mai documentat si-am revenit :D :D
acesta s-a confruntat cu multe greutati in viata de tenismen: kiar atunci knd devenise campion al SUA (castigase forest hills-ul in '68),un club din orasul sau de bastina, anunta k ii interzice accesul pe terenurile sale "intrarea negrilor oprita!" era sloganul rasist kre persista pe stadioanele americii din perioada '60-'70 dar kre nu l-au impiedicat pe tanarul arthur sa se afirme prin munk+ambitie animate de marele sau talent.
asi din serviciu, o buna acoperire a zonei fileului-iata armele sale principale..si un handicap serios-vederea slaba kre l-a impiedicat adesea, mai ales pe vreme ploioasa si cand vizibilitatea scade sa joace la adevarata sa valoare..
a triumfat la forest hills dupa o serie neintrerupta de 33 de partide castigate..ashe a mai avut perioade d'astea de cvasiinvicibilitate ca aceea de la inceputul sezonului indoor '76 cand a castigat 5 din cele 6 turnee la kre luare startul..incununarea carierei sale sportive-titlul cucerit la wimbledon in '75.sau poate alegerea sa k presedinte al asociatiei tenismenilor profesionisti(atp) k dovada a stimei de kre se bucura in randul colegilor sai..

orice informatie in plus de la "veterani" e bine venita /hello

paulinio
23rd February 2005, 09:57
dianette, la 18 ani (daca ai completat corect) cum de ai un favorit din anii '60-'70???

i-ai urmarit meciurile, ai trait alaturi de el surpriza finalului de meci? (bucuria sau dezamagirea?)

In privinta jucatorilor pe care "nu i-am prins" nu m-as putea pronunta: ii pot admira, le pot recunoaste meritele (sau cunoaste) dar... nu siut, "favorit" trebuie sa fie un jucator pentru care lasai totul ca sa mergi sa-l urmaresti, sa-i urmaresti fiecare miscare ... si sa-ti doresti sa castige...

Iulia, ca u deschizator de "discutie" paote ca trebuia sa-ti exprimi opiniunea...
Cam asta despre ce s-a scris...

Favoritul meu a fost mereu Ivanisevic... Fianla cu Rafter de la ultimul Wimbledon m-a lasat fara suflare... am fost fericita pentru fericirea lui.
De ce a fost favoritul meu? Din acelasi motiv pentru care imi place si Safin: datorita personalitatii puternice... si poate si pentru ca era croat si cam "sigur impotriva tuturor" -cel putin asta era senzatia mea.

Dar daca as vedea un meci cu Ivanisevic si oricare alt jucator as "tine" cu Ivanisevic.

dianette_d
23rd February 2005, 15:12
am vazut un documentar despre el+cateva secvente din meciurile lui...
plus k citesc orice imi cade prin mana despre el..merg foarte des la anticariat sa intreb dak au primit carti despre istoria tenisului, in special despre arthur ashe :D :D

ilenuta
23rd February 2005, 15:14
Iulia, ca u deschizator de "discutie" paote ca trebuia sa-ti exprimi opiniunea...
O sa mi-o exprim cat de curand :) daca eu nu am timpul suficient momentan, asta nu inseamna ca nu se pot exprima altii... si nu ar fi singura data cand deschizatorul de discutie nu isi exprima (primul) opiniunea ;)
paulinio, am folosit termenul "favorit" intr-un sens mai larg, cum am scris si in primul post. Sigur ca favorit inseamna, ca prim sens, "cel alaturi de care traim un meci", dar asta nu inseamna ca nu putem admira si jucatori din trecut, despre care doar am citit sau i-am vazut in documentare. Daca nu i-am apucat, nu inseamna ca nu ii putem admira. Doar modul de raportare difera :)
Este vorba, la urma urmei, de modul in care ne-am apropiat de acest sport care este tenisul, nu este neaparat despre o discutie/dezbatere propriu-zisa.

Si pe mine m-a mirat admiratia lui dianette pt. Ashe, dar... in sens pozitiv. Nu vad nimic rau in a ne intoarce spre istoria tenisului.

bogho
23rd February 2005, 15:44
era un jucator suedez Edberg (Stephan, parca) ale carui meciuri le urmaream cu mult mai mult interes decat al altor tenismeni.
Tot la categoria asta l-as adauga si pe Voinea, insa mai mult fiindca era roman decat prin calitatea jocului practicat.

a_ndrada
5th March 2005, 12:24
mie imi place nastase dintre fostii campioni,nu conteaza ca sunt prea tanara ca sa fi vazut meciurile lui atunci,dar am vazut multe in reluara,am citit cartea mr.nastase si l-am si cunoscut personal,a fost un mare talent si nu va mai fi nimeni ca el niciodata.