PDA

View Full Version : Despre jucatorii veniti in pauza de iarna



EDMOND_
21st February 2005, 19:25
Fata de lotul din tur au aparut : Papura (despre care nu vom discuta foarte mult pentru ca are un thread propriu deschis pe acest subforum), Bordeanu, Dragan, Rachita, Schumacher, Stepanovici. Probabil vom putea aduga pe lista si alti jucatori , tinand cont de cei care sunt sau vor veni in probe!

Valeriu Rachita... Un jucator cu multa experienta, dar, din cauza varstei, probabil putin cam lent. Se pare ca prin trecerea lui Papura in zona de mijloc , Rachita va face pereche cu Daouda in centrul liniei de aparare. La o recenta intalnire cu suporterii , jucatorul a facut unele declaratii ...va prezentam cateva ....

" Nu am venit pentru bani la Craiova,nici macar nu am negociat contractul,am o dorinta de revansa, vreau sa arat ca nu sunt un jucator terminat.

Puteam sa stau linistit la Steaua si sa imi iau banii, insa am dorit sa joc.Am avut propuneri de la multe echipe, dar am ales Universitatea dupa o discutie de cinci minute cu Pavel Badea. A doua zi m-am suit in avion si am plecat in Antalya.

Stiam ca nu mai am viitor la Steaua dupa plecarea lui Piturca. Nu din cauza varstei sau a valorii, sunt alte aspecte , de culise, despre care nu vreau sa vorbesc.

Nu am facut gesturi indecente, doar o singura data , contra galeriei lui Dinamo , dar atunci am facut acest lucru toti jucatorii din echipa.

Sa facem ceva deosebit la Craiova? Pai deosebit ar fi sa castigam cupa.

M-as bucura sa imi inchei cariera la Craiova , in fata unui public pe care il consider cel mai fierbinte din tara."

Va fi oare un castig pentru Universitatea ? Un titular cert sau o rezerva de valoare ? Variante ar fi retragerea lui Papura in linia de aparare sau miza pe internationalul de tineret Cosmin Moti.

EDMOND_
24th February 2005, 12:16
Schumacher este intr-un fel un jucator pe care il asteptam....daca se pune la punct din punct de vedere fizic ar putea fi coordonatorul pe care il asteptam.... tehnic, mijlocas ofensiv....trage frecvent la poarta..suturi de la 25- 30 de metri, periculoase...lucru care noua ne-a cam lipsit...

" Stiam ca oltenii sunt sunt niste suporterii cu totul speciali..insa nu ma asteptam sa fiu primit asa bine. Este prima oara in viata mea cand joc un amical cu stadionul arhiplin..."

" Sunt putin nepregatit din punct de vedere fizic, dar sper sa recuperez repede. Fotbalul chinezesc este sub nivelul celui din Europa. Aduc foarte multi jucatori din afara, invata repede, dar cred ca vor mai trece cel putin cinci ani pana se vor apropia de nivelul fotbalului european. Atmosfera din tribuna este foarte relaxanta , aplauda indiferent cine inscrie".

" Nu cred ca voi avea probleme cu integrarea in lotul Craiovei, sunt destui fotbalisti cu care ma cunosc si cu care am vorbit frecvent"

" Sunt sigur ca nu vor fi probleme legate de retrogradare. Craiova are un lot valoros si cred ca vom exprima in teren asta."

PS. In cele doua meciuri in care a jucat Schumacher a aratat ca poate ajuta Craiova. A fost adoptat de suporteri si depinde doar de el sa devina rapid unul din cei mai iubiti jucatori, chiar daca se bate in teren pentru un post de titular cu favoritul tribunei, Lutu.
Aveti atasata o fotografie de la primul amical...Schumacher impreuna cu
luxen, unul din suporterii olteni inregistrati pe forum...la amicalul disputat pe "Tineretului" sambata trecuta.

EDMOND_
28th February 2005, 09:38
Papura , Bordeanu, Dragan, Rachita, Schumacher, Stepanovici, Gavolovski, Edu Magri si Marquinos sunt transferurile acestei ierni.
Din meciurile amicale de pana acum este clar ca Papura si Bordeanu sunt titulari certi. Stepanovici si-a castigat si el locul in primul unsprezece. Foarte aproape sunt Edu Magri , Schumacher si Rachita.
Schumacher se bate pentru un loc de titular cu Lutu si ii va fi foarte greu , deoarece "piticul atomic" s-a pregatit foarte serios in aceasta iarna si este intr-o forma buna.
Edu Magri a inscris de doua ori, desi nu a jucat decat cate o repriza, de fiecare data.Pare clar peste Dragan. Gavalovski este mai greoi si fara prea multa tehnica, cam in stilul lui Njock. Ajutat si de inaltime este foarte bun la jocul cu capul. Din anumite motive Marquinos nu a fost testat pe postul lui de mijlocas. A fost folosit fundas, dar si asa a impresionat prin tehnica si siguranta in evolutie. Cred ca ar putea deveni unul din titulari. conditia este sa i se dea o sansa. Rachita nu mi se pare chiar un castig. Pe postul respectiv cred ca ar fi mult mai bun Papura, dar este posibil ca antrenorul sa vada mai bine.
In final se pare ca cel putin cinci dintre cei veniti ( Papura, Bordeanu, Rachita, Stepanovici, Edu Magri ) vor intra ca titulari in primul meci oficial, iar foarte aproape este Schumacher care lucreaza mult la pregatirea fizica.
Practic vom aborda returul cu un unsprezece schimbat in proportie de 50% , ceea ce explica faptul ca echipa nu este omogena si s-a miscat mai greu la amicale.

nr.zece
28th February 2005, 19:56
dragan pana acum nu a aratat mai nimic din ce am citit, cred ca am scapat de borbely si am dat de tacsu