PDA

View Full Version : Transferuri FC Unirea



MaPaX
11th December 2003, 16:21
Carne proaspata la Apulum
Apulum Alba Iulia va avea īncepīnd de joi sase jucatori īn probe. Acestia se vor antrena cot la cot cu lotul condus de tehnicianul Aurel Sunda.La pregatirile conduse de Sunda se vor prezenta portarul Daniel Stanciu, īn vīrsta de 23 de ani, component al echipei "Poli" AEK Timisoara, atacantii Adrian Zbughea (Aurora "23 August"), Cristian Danalache (CS Otopeni), Cristian Dragoi (Tractorul Brasov) si Adrian Oprea, precum si mijlocasul Dragos Florea (CS Otopeni).
Echipa din Alba Iulia va avea alocata pentru transferuri suma de 100.000 de dolari si doreste sa-l transfere pe Cocis de la Universitatea Cluj, īn vizor aflīndu-se si coechipierii lui, Florescu si Codreanu.
Jucatorii Macavei, M. Dinu, Al. Kovacs, Lupascu, Toader si Dudita ar putea parasi echipa, din iarna sperīndu-se īn revenirea atacantului Giuchici, de la Gloria Bistrita. Atacantul Tiberiu Moldovan a primit o oferta de 200.000 de dolari, plus coproprietate, din partea formatiei Rapid Bucuresti, iar, īn schimbul fundasului Miclea, gruparea ungara Halodasz a oferit suma de 60.000 de dolari.
"Nu dorim sa vindem nici un jucator acum. Īi mai pastram si īn retur si cu siguranta ca la finalul campionatului cota lor va creste. Aceasta va fi de azi īnainte politica gruparii Apulum Alba Iulia", a declarat presedintele clubului, Viorel Malusel.
Sursa: www.onlinesport.ro
Eu as vrea sa nu plece nimeni si sa revina Giuchici + 3 jucatori de clasa

mariusc
11th December 2003, 20:13
Eu citisem in Unirea ceva in genul ca Vascko va pleca in Asia?! Daca poate cineva sa-mi confirme...

Si am mai citit ca vor fi in teste niste fotbalisti destul de tineri (19, 20 ani) mari sperante... n-am ziarul in fata, si doar m-am uitat fugar prin el.. iar ei nu si-au mai actualizat site-ul de 5 zile...

ultra_alba
11th December 2003, 23:10
Ar fi foarte bine daca ar reveni Ghiuchici la echipa si daca l-am lua si pe Cocis de la Cluj ,pe Tibi Moldovan eu zic sa-l pastram pana la sfarsitul campionatului si sigur ii va creste cota si atunci vom lua mai multi bani pe el.

ultra_alba
5th January 2004, 14:40
in Prosportul de astazi apare urmatoarea stire in privinta transferurilor la echipa noastra:
Sosiri: Fodor , Biţică (ambii Oltul Sf. Gheorghe) - perfectate, Mincă (Minaur Zlatna), Giuchici (Gloria), Cociş (“U” Cluj), Căruntu (Unirea Focşani)
Plecări: Macavei, M. Dinu, Kovacs (destinaţii necunoscute) - realizate, Lupaşcu (destinaţie necunoscută), D. Miclea (Haladas - Ungaria), T. Moldovan (Dinamo).
Dupa cum am mai zis venirea lui Giuchici si la lui Cocis ar fi de bun augur ,iar in privinta plecarilor ar fi pacat sa-l pierdem pe Miclea dar mai ales pe Moldovan pe care am lua mai multi bani daca l-am vinde in vara.

ultra_alba
6th January 2004, 14:23
conform ziarului Unirea lista de achizitii mai cuprinde pe M.Stanciu si Goia de la Cfr.Cluj si pe portarul Unchias de la Farul.se pare ca Vascko nu mai pleaca in Israel dar marea bomba vine de la Prosport: Ov.Maier este dorit de Vitesse Arherm!!!!

HaoTic
15th January 2004, 10:56
Daca se gasesc tineri cu reale calitati, dornici de afirmare, seriosi, poate or sa urmeze traseul lui T.Moldovan
Si Tibi Moldovan era un necunoscut, cand Sunda l-a aruncat in teren la meciul cu Bihorul (4-3), din B. Daca stiu bine, Malusel l-a achizitionat pt vreo 15000 de $, de la Tarnaveni. Uite ca intr-un 1 1/2 i-a crescut cota la peste 200000. Daca se scade cat a cheltuit clubul cu el, inseamna un castig de peste 160000$.
Asa mai poti sa traiesti, sa reinvestesi in tineri.

MaPaX
16th January 2004, 11:52
Sper sa nu plece Tiberiu Moldovan!
Mai ales la dinamo :P
:(((((((((((
sa ramana la FC Unirea(sau la Rapid?)
Un fost rapidist sa meraga la dinamo :(

MaPaX
17th January 2004, 16:44
Apulum il vrea pe Maxim
Apulum Alba Iulia este interesat de transferul fundasului echipei Sportul Studentesc, Florin Maxim.
Presedintele formatiei din Alba Iulia, Viorel Malusel, a declarat, vineri, ca gruparea sa a renuntat la transferurile jucatorilor Cocis ("U" Cluj), Fodor (Oltul Sf. Gheorghe) si Giuchici (Gloria Bistrita), dar este interesata de aducerea fotbalistilor R. Marginean (FC Oradea), Goia Cozma si M. Stanciu (CFR Ecomax Cluj), precum si Florin Maxim (Sportul Studentesc).
Apulum Alba Iulia ar dori sa īl cedeze gruparii FC Oradea pe Lupascu, la schimb cu Radu Marginean, care apartine clubului Romvest Arad.
Referitor la nemultumirea antrenorului Sun
da fata de o eventuala cedare a fundasului D. Miclea la formatia maghiara Haladasz, Malusel a spus ca interesul echipei este cel mai important.

www.onlinesport.ro

MaPaX
18th January 2004, 13:25
Uniriştii au renunţat la transferurile lui Cristi Vlad şi Fodor
•Negură transferat la Alba Iulia *25.000 euro - ultimul preţ pentru Lupaşcu
Diriguitorii unirişti au reuşit joi să rezolve situaţia internaţionalului de juniori George Negură, pe care Gaz Metan a īncercat prin diferite tertipuri să-l sufle de la Minaur Zlatna. Astfel, Negură a fost transferat la FC Unirea Alba Iulia pānă īn 2007, primind suma de 1000 de dolari la semnarea actelor. De asemenea, īn fiecare lună George va īncasa 500 de dolari. "Sunt foarte fericit că s-au limpezit apele şi astfel am ajuns la Alba Iulia, unde am posibilitatea să evoluez alături de Ovidiu Maier, unul dintre idolii mei", a declarat mijlocaşul tricolor, component al reprezentativei antrenate de Florin Cheran. Şi colegul său de lot, fundaşul Călin Cristea (FC Unirea) va fi recompensat lunar cu cāte 5 milioane de lei.
"Am redus pretenţiile īn cazul lui Lupaşcu. Suntem decişi să-l transferăm la Oradea pentru 25.000 euro, dar dacă bihorenii nu acceptă această variantă, fotbalistul va pleca īn cantonament la Buşteni cu echipa satelit", a punctat Măluşel, care a adăugat că gruparea uniristă a renunţat definitiv la achiziţionarea mijlocaşului Cristi Vlad. Sub comanda lui Fogoroşi sunt acum Benga (Viromet Victoria), Cos. Simtion (Cuprirom Abrud), fiind aşteptaţi ocnamureşenii Gabor, Raţiu şi M. Stanciu. "Am stabilit că ultimul ne poate ajuta şi la Zlatna pānă īn vară, dar īn orice moment ar putea juca şi pentru Unirea, īn funcţie de nevoile de moment", a spus preşedintele unirist. Pe de altă parte, Mircea Stanciu, aflat īn pregătiri cu CFR Cluj are o altă părere. "Deocamdată nu m-a contactat nimeni. Nu accept aşa ceva, eu aş dori să vin la Alba şi nu la Zlatna. Dacă prim-divizionara mă doreşte, atunci aş reuşi să mă despart amiabil de feroviari", a īncheiat vārful ofertat şi din Italia de formaţia Laquila (ultimul loc īn C1/B). Īn acelaşi context, este foarte probabil ca Macavei şi Kovacs să fie cedaţi echipei ACU Arad, īn contul lui Maghici. "Deocamdată jucătorul n-a impresionat īn mod deosebit, īnsă toate referinţele sunt pozitive", a menţionat Măluşel. Ieri, FC Unirea a anunţat că pe lista de achiziţii se regăsesc M. Stanciu (albaiulienii au oferit 5.000 de dolari), Goia şi Cozma (toţi CFR Cluj), R. Mărginean (FC Oradea, uniriştii propunānd un schimb cu Lupaşcu) şi Maxim (Sportul Studenţesc). "Alte negocieri pot fi purtate de pildă īn cazul īn care pleacă Tibi Moldovan. Atunci ne gāndim ca Cl. Drăgan", a declarat Aurel Şunda. Uniriştii sunt dispuşi să plătească 30.000 de dolari pentru a-l achiziţiona pe clujeanul Goia, considerat posibil īnlocuitor pentru D. Miclea.
sursa ziarul Unirea din Alba

MaPaX
21st January 2004, 15:51
Litigiu cu Zambon pentru Al. Kovacs?
•Noi oferte pentru Lupaşcu
Mijlocaşul timişorean Alexandru Kovacs se află īn canto<beep>namentul centralizat de la Buşteni, sub comanda lui Şt. Fogoroşi. Chiar dacă FC Unirea ar prefera să-l cedeze pe jucător la ACU Arad, ca monedă de schimb pentru Maghici, deocamdată tranzacţia stă īn cumpănă. "M-a anunţat Ilie Mălureanu că nu putem să-l vindem fără acceptul lui Zambon, patron la Timişoara cānd Kovacs a fost trans<beep>ferat la Alba Iulia. Noi n-avem nici un act la club, probabil că este vor<beep>ba de o īnţelegere veche īntre I. Mărginean şi italian. Trebuie să ne interesăm la Federaţie, pentru a vedea cum stau lucrurile. Īn dis<beep>cuţii sunt ceva procente ce le pretinde Zambon", a declarat Măluşel. "Eu nu ştiu nimic, dar e adevărat că duminică m-a sunat Zambon pentru a merge să joc la Drăgăşani, dar i-am spus că am contract cu Unirea şi īl respect", a conchis "Şoni". Kovacs a venit la Unirea īn iarna anului 2002, jucānd 9 partide īn returul respectivei stagiuni (a marcat 2 goluri). Īn campionatul 2002/2003 Şunda l-a folosit īn 19 īntālniri, reuşind să īnscrie de 4 ori, pentru ca īn toamnă, īn Divizia A, palmaresul lui să cuprindă numai 4 prezenţe, ce īnsumează 41 de minute, īn pauza competiţională Kovacs fiind anunţat că este pus pe lista de transferări. Să asistăm astfel la un nou caz "Naidin"?
ziarul Unirea

HaoTic
22nd January 2004, 12:47
Cred ca pentru transferul lui Tibi Moldovan la Dinamo se vor purta lupte dure. Malusel&Savin cer 500000 +procent din transfer ulterior, iar Borcea ofera doar 150000 +procent. Luand exemplu de la Sechelariu, care ati vazut la ce suma a ajuns pt Cristea, Alba joaca tare si incerca sa obtina cat mai mult. Cred ca se vor multumii cu o suma in jur de 300000+procent.

MaPaX
22nd January 2004, 21:19
Telenovela" Lupaşcu continuă
Īn cursul dimineţii de ieri s-a consumat un alt episod al "tele<beep>novelei" Lupaşcu, fotbalist care se pregăteşte cu FC Bihor. Cum Unirea a solicitat 25.000 euro pentru un transfer definitiv, iar orădenii au oferit cu 5000 mai puţin, jucătorul l-a sunat pe şeful clubului albaiulian, dialogul purtāndu-se la cote destul de ridicate. "Dacă nu te prezinţi, māine te suspend! Nu mă interesează viitorul tău, cānd e vorba de banii clubului. Poţi să te şi laşi de fotbal. Nu-ţi trimit nici o maşină, vino pe jos. Asta-i politică de forţă, te pune pe tine să ne<beep>gociezi. Accept o ultimă concesie, să plătească acum 20.000 $ şi restul peste o lună", a răbufnit nervos Măluşel. Īn varianta īn care Tibi Moldovan va pleca la Dinamo, iar Lupaşcu la Oradea, FC Unirea este interesată de serviciile altui jucător clujean, vārful Anca (CFR Cluj), īn vārstă de 28 ani, curtat şi īn vară.
500.000 de dolari pentru Tibi
Deoarece dinamoviştii Zicu şi Marica sunt anunţaţi īn media ita<beep>liană drept sigur transferaţi la Internazionale Milano, conducerea bu<beep>cureşteană a urgentat tratativele cu Unirea, pentru achiziţionarea īn această iarnă a atacantului unirist Tibi Moldovan, ieri urmānd să se deruleze o rundă de negocieri īntre Emanoil Savin şi Cristian Bor<beep>cea, directorul administrativ al liderului de toamnă. "Dinamoviştii sunt fierţi, īl vor neaparat acum pe Tibi. Am ridicat īnsă preţul de plecare la 500.000 $ şi 50 la sută coproprietate. Am şi argumente suficiente, īn turneul din Turcia poate găsim o echipă străină dis<beep>pusă să-l achiziţioneze, dar sigur, la vară primim această sumă.
Ultima oră: Aseară, părţile au ajuns la un acord īn ceea ce-l pri<beep>veşte pe Lupaşcu, FC Oradea acceptānd īn cele din urmă condiţiile financiare impuse de albaiulieni, astfel că atacantul a devenit oficial jucătorul bihorenilor.

MaPaX
23rd January 2004, 16:10
Lupaşcu - da, Tibi Moldovan - ba!
FC Unirea a reuşit să obţină ce şi-a propus īn negocierile cu Oradea, adică 25.000 euro pentru transferul definitiv al atacantului Lupaşcu, bihorenii obligāndu-se să plătească şi clauza de 30 la sută dintr-o eventuală cedare īn străinătate. "Deocamdată n-am semnat actele, dar lucrurile par sigure. Dacă izbutim, intenţionăm să stipulăm īn contract faptul ca jucătorul să nu poată evolua īn īntālnirile directe", a declarat Măluşel. Īn schimb, negocierile de miercuri seara cu Dinamo s-au dovedit infructuoase. După o primă rundă eşuată, Emanoil Savin şi Cristi Borcea s-au īntālnit iarăşi la hotel "Marriot" din Bucureşti, deznodămāntul fiind acelaşi. "Dinamo a propus suma de 150.000 $, plătibilă īn trei rate, o treime acum, o altă parte la īnceputul returului, iar restul abia īn vară. Bineīnţeles că nu ne-a convenit varianta, deşi ne-au oferit şi 40 la sută dintr-un transfer ulterior, şi am părăsit tratativele", a sintetizat preşedintele CA al FC Unirea. "Ce să mai zic, īmi pare rău că părţile n-au ajuns la un acord, dar n-am altceva de făcut decāt să mă pregătesc bine şi să joc pentru Unirea", a conchis golgteterul unirist.

MaPaX
24th January 2004, 09:55
Debrecen īl curtează pe T. Moldovan
Prin intermediul impresarului Tibi Bordaş, conducerea uniristă a fost īnştiinţată de noi oferte venite din Ungaria pentru Tibi Moldovan şi D. Miclea. Astfel, Debrecen, ocupanta locului 3 īn prima ligă şi participantă īn turul trei al Cupei UEFA (unde va īntālni pe FC Bruges) este dispus să plătească pentru serviciile atacantului 30.000 $ pentru un īmprumut pānă īn vară, jucătorul urmānd să primească aproximativ aceeaşi sumă. "Nu mă īncāntă atāt de mult banii, cāt faptul că astfel, jucānd īn cupele europene, īi va creşte cota lui Tibi. Principial vorbind, noi vom solicita 150.000 $ īn varianta cedării pe termen scurt", a declarat Viorel Măluşel. De asemenea, īn cazul fundaşului Darius Miclea, pe lāngă Haladas, se interesează alte două formaţii, Gyor şi Zalaegerszegi

ultra_alba
24th January 2004, 12:49
e bine ca tinem de pretul lui Moldovan,sunt foarte curios cum va merge in retur tandemul MAIER-STANCIU

MaPaX
25th January 2004, 18:01
Tibor Moldovan mai aproape de Debrecen decāt de Dinamo
Jucatorul echipei Apulum Alba Iulia Tibor Moldovan ar putea ajunge la gruparea Debrecen, dupa ce conducatorii clubului ungar si-au manifestat disponibilitatea de a plati 100.000 de euro pentru un īmprumut, pīna īn vara.

"Maghiarii au afirmat ca vor sosi la Alba Iulia īn cursul saptamīnii viitoare, pentru a discuta despre īmprumut. Oricum, este o sansa pentru vīrful nostru de a juca īn cupele europene si daca ne vom īntelege la bani, ne gīndim sa-l īmprumutam la formatia la care joaca si fostul dinamovist Tibor Selymes" - a declarat Viorel Malusel, presedintele clubului.

Tibor Moldovan a afirmat ca a discutat telefonic cu diriguitorii gruparii din Ungaria. "Mi-au propus un contract de 40.000 de dolari pe sezon (n.r. la Apulum cīstiga īn jur de 16.000 de dolari), dar pentru a face pasul spre Debrecen este nevoie ca si cluburile sa se īnteleaga īntre ele...", a afirmat Moldovan.

himi
26th January 2004, 14:10
Debrecen, gata să plătească 100.000 euro pentru īmprumutul lui Tibi Moldovan
•Oficialii unirişti intenţionează să dea curs ofertei
Fără īndoială, atacantul unirist Tibi Moldovan este cel mai solicitat jucător al echipei din oraşul Marii Uniri. După ce tratativele cu Dinamo au căzut miercuri din cauza diferenţei majore dintre cerere şi ofertă, imediat s-a ivit oportunitatea unui alt transfer, de data aceasta īn Ungaria, preşedintele formaţiei Debrecen căutāndu-l telefonic pe jucător. "M-au chemat de urgenţă, m-am şi īnţeles īn mare asupra contractului, undeva īn jur la 40.000 $. Personal, n-aş dori īn mod special să joc īn Ungaria, deoarece campionatul este mult mai slab, īnsă faptul că Debrecen este īn Cupa UEFA şi trage la titlu m-ar face să accept", a declarat vārful īn vārstă de 21 de ani. Debrecen este ocupanta locului trei cu 27 de puncte, fiind devansată de Balaton şi MTK, ambele cu 32 de puncte, şi s-a calificat īn turul al treilea īn Cupa UEFA, unde va da piept cu Bruges, la respectiva formaţie activānd īn tur Csehi (fost la Oradea), precum şi romānii Şumudică (plecat īntre timp) şi Selymes. De asemenea, repre­zen­tanţii maghiari au demarat discuţiile cu Viorel Măluşel şi Emanoil Savin. "Probabil că-i arde tare pe unguri din moment ce insistă atāt. Nu mă īncāntă atāt banii oferiţi, cāt mai ales că Tibi are şansa să joace īn cupele europene, lucru care i-ar creşte cota. Principial vorbind, plecăm de la 150.000 $ pentru un īmprumut pānă īn vară", a declarat Măluşel. Debrecen intenţiona īn prima fază să propună suma de 50.000 $, pentru a-şi asigura serviciile jucătorului. Pe de altă parte, prin intermediul impresarului Tibi Bordaş, şi fundaşul Darius Miclea are, pe lāngă varianta Haladas (ce-l testează şi pe Leo Nemţanu), şi alte noi oferte de la alte două echipe maghiare, Gyor şi Zalaegerszegi. "Impresarul mi-a transmis că la 30.000 euro sau 40.000 $, māine vin echipele, īnsă fără 60.000 $ nu-i dau drumul", a afirmat Măluşel.
După toate probabilităţile, insistenţele clubului maghiar Debrecen par să-i īnduplece pe diriguitorii unirişti. Preşedintele Viorel Măluşel a anunţat sāmbătă că doreşte să-l īmprumute pe jucător pānă la vară, contra sumei de 100.000 euro, pe care maghiarii s-au arătat dispuşi să o plătească, negocierile fiind purtate şi puse pe "filieră" de Tibor Selymes, care l-a contactat pe Emanoil Savin. "Pānă la urmă cred că acceptăm oferta, iar la finalul campionatului Debrecen va avea prima opţiune īn cazul unui transfer definitiv, noi cerānd īn total 500.000 euro. Unirea va cāştiga īn urma īmprumutului mai mult decāt dacă l-am fi dat definitiv la Dinamo", a spus Măluşel. "Eu m-am īnţeles cu Debrecen, dar degeaba, din moment ce cluburile nu bat palma", a comentat Tibi Moldovan curtat acum şi de Steaua. Pānă la perfectarea tranzacţiei, T. Moldovan va rămāne īn cantona­mentul de la Sovata, ungurii promiţānd că vor veni zilele viitoare la Alba Iulia. "Tibi nici nu mai poate dormi noaptea, a apelat la somni­fere, a şi slăbit. Practic, psihicul său este afectat de presiunea atā­tor o­ferte", a mărturisit un apropiat al jucătorului. "Dacă e nevoie, īl transferăm pe Guriţă", a punctat Savin. "Trebuie să fim foarte atenţi, să găsim soluţii eficiente, chiar dintre jucătorii din lot, pentru că Tibi reprezintă un atu important al echipei. Campania de transferări ră­māne deschisă pānă după turneul din Antalya. Sunt convins că mulţi jucători īşi vor oferi serviciile, dar īn Turcia pot apărea alte oferte tentante pentru fotbaliştii noştri, cum a fost anul trecut īn cazul lui Maier, care i-a īnnebunit pe cei de la Videoton", a mai spus Măluşel. Īn cazul celor doi jucători de la Unirea Focşani, Ghirie (20 ani, atacant) şi M. Ionică (19 ani, mijlocaş), albaiulienii pot să-i ce­deze pe Al. Kovacs sau M. Dinu.
•Revine varianta Cociş
Preşedintele executiv al FC Unirea nu a abandonat definitiv ideea aducerii lui Cociş la Alba Iulia. "Oferim 150.000 $ pentru un īmprumut pe doi ani, cu condiţia ca noi să deţinem prima opţiune īn cazul transferului definitiv, adică să avem prioritate. Dacă trebuie, merg la Cluj şi īnaintez o ofertă scrisă", a sintetizat Măluşel.
Dan HENEGAR

MaPaX
27th January 2004, 17:01
Stanciu şi Cosma se află īn ograda "Unirii"
Vizita lui Emanoil Savin şi Viorel Măluşel īn cantonamentul de la Sovata a adus şi clarificarea situaţiei foştilor clujeni Mircea Stanciu şi Răzvan Cosma. Jucătorii s-au īnţeles verbal ieri dimineaţă cu di­riguitorii clubului ardelean, FC Unirea propunāndu-i atacantului un contract de 2 ani şi jumătate (cuantumul cāştigurilor fiind de aproxi­mativ 13.000 $ pentru un campionat), iar fundaşului o īnţelegere pentru trei ani şi jumătate (īn jur de 10.000 contractul individual). "Īn principiu am discutat, dar actele le vom semna abia după īntoar­cerea din cantonament", a declarat ocnamureşeanul.
Aşa cum a promis, Emanoil Savin a dus īn staţiunea mureşeană şi parte din recompensa cuvenită pentru victoria de la Ploieşti, ju­cătorilor revenindu-le 17.000 $. De asemenea, 1000 $ a fost folosită pentru Tibi Moldovan şi Iurişniţi, fotbalişti cărora le-a fost mărite con­tractele cu 3000 $ pānă la finalul campionatului. "Atmosfera este foarte bună, fotbaliştii pregătindu-se bine", a declarat Savin. Pentru transferul lui Tibi Moldovan la Debrecen, uniriştii doreau să trimită īn Ungaria două casete cu īntālnirile contra Naţionalului şi Rapidului, maghiarii, ce au oferit 100.000 euro pentru un īmprumut pe şase luni, dorind să se deplaseze īn Antalya pentru a-l vedea la lucru, pe viu, pe golgheterul unirist. Īn acelaşi context, Dinamo şi-a manifestat iarăşi intenţia de a-l transfera pe Moldovan, ieri Savin urma să se īntālnească iarăşi cu Cristi Borcea, prima rundă de negocieri de săptămāna trecută eşuānd. "Dinamo a propus 200.000 $, plătibili īn patru rate şi pe Iodi īmprumut pānă la vară, iar Tibi să ajungă sub comanda lui Andone abia la finele campionatului. Am refuzat, poate dacă plăteau toţi banii acum, mai stăteam pe gānduri", a conchis Savin. Preşedintele executiv Viorel Măluşel intenţionează ca zilele viitoare să purceadă spre Oradea, pentru parafarea actelor cu bi­horenii, īn cazul lui Lupaşcu. "Merg marţi sau miercuri, īn funcţie de vizita comisiei pentru acordarea licenţei. Dorim să primim toţi banii īn contul transferului", a conchis Măluşel. Oradea trebuie să plă­tescă 25.000 euro, iar costurile turneului īn Antalya, cumulate pentru Unirea şi Minaur sunt estimate la 40.000-45.000 euro.

HaoTic
27th January 2004, 17:06
Dinamo procedeaza ca in vechiul regim. Li se pare ca totul li se cuvine, vezi cazul Cocis.

HaoTic
30th January 2004, 12:17
Sechelariu ofera 300000$ pt Tibi Moldovan. Eu cred ca este o manevra comuna Sechelariu-Savin. Se stie ca cei 2 sunt prieteni la catarama (revelion impreuna in Mexic). Se forteaza cluburile mari Steaua si Dinamo, eventual Debrecen, sa liciteze peste aceata suma, pt ca nu cred ca Tibi doreste sa joace la Bacau.

HaoTic
3rd February 2004, 18:57
Gazeta Sporturilor de azi 3.02, confirma ce-am banuit.

EDMOND_
3rd February 2004, 19:23
Exista o stire ca in cursul zilei de ieri Univesitatea Craiova a facut o oferta pentru transferul definitiv al atacantului Tibi Moldovan , 300.000 de dolari transferabili imediat in contul clubului din Alba Iulia. Universitatea ar astepta un raspuns pana in aceasta seara! Stie cineva ceva in plus ?

ultra_alba
3rd February 2004, 19:51
pai l-a luat Dinamo deja ,acum v-ati gasit si voi?

EDMOND_
3rd February 2004, 20:00
Transferul la Dinamo inca nu a fost perfectat...pentru 300 000 exista o oferta si din partea Tiraspolului...

EDMOND_
5th February 2004, 09:04
Eu am crezut ca stiti ceva mai mult despre negocieri.... eu personal nu l-as lua cu atatia bani , nu cred ca merita...In definitiv , ce mare lucru a facut , a dat si el 5 goluri si are o medie a notelor sub 6. Cinci goluri a dat si Bundea de la noi , si e mijlocas....

HaoTic
6th February 2004, 09:51
Si eu am auzit ca l-a luat Dinamo. Toata tevatura asta este ca sa se ascunda faptul ca suntem pro Dinamo. Gretos.

ultra_alba
6th February 2004, 16:38
e se stie ca suntem pro dinamo important sa-l ia echipa care da mai multi bani pe el ,daca nu-l dam acum ar fi foarte bine findca o sa-i creasca mult cota daca-l ia si Iordanescu la nationala

ultra_alba
7th February 2004, 00:59
mijlocasul Otvos de la ASA Tg.Mures in varsta de 22 de ani pare a fi o alta achizitie a uniristilor ,sa-l vedem la lucru oricum ma bucura faptul ca se aduc jucatori tineri si se incearca incet-incet schimbul de generatii

EDMOND_
7th February 2004, 06:54
Otvos ? Si noi avem un Otvos , care se pregateste sub comanda lui Negrila , cu lotul B , se misca destul de bine! Provine de la juniorii Stelei , dar nu stiu unde a jucat ultima data. Probabil sunt doi jucatori diferiti....

MaPaX
7th February 2004, 19:17
Savin negociază cu Şerif Tiraspol pentru Tibi Moldovan
Oficialul unirist se va ocupa zilele viitoare de transferul lui Tibi Moldovan, obiectiv prioritar din punct de vedere fotbalistic. "M-au sunat cei de la Tiraspol pentru a ne īntālni. Pro­babil, după ce-l văd pe jucător la lucru sāmbătă, īn meciul cu ruşii, reprezentanţii clubului Şerif vor veni īn Romānia şi vom negocia concret, la Buşteni sau la Bucureşti. Dacă īmi dau 300.000 $ īntr-o singură tranşă atunci vor avea īntāietate īn faţa Craiovei, dispusă să plătească aceeaşi sumă īn trei rate. Oricum, moldovenii mă vor căuta sāmbătă seara, pentru a stabili detaliile discuţiilor", a declarat Savin. Noul finanţator al ardelenilor va achita a doua tranşă a canto­namentului din Antalya, 20.000 euro, studiind posibilitatea de a plăti respectiva sumă prin virament bancar. Savin a mai afirmat că īncearcă să ajungă īn Turcia abia spre sfārşitul săptămānii viitoare, pentru a prinde ultimele două amicale ale uniriştilor.

EDMOND_
7th February 2004, 19:35
MaPax , din cate am inteles eu astazi , Universitatea nu mai este interesata de transferul jucatorului, asa ca Tiraspolul are cale libera. Conditia este sa faca un meci bun in amicalul de astazi , pentru ca am inteles ca in primul amical a jucat destul de slab!

EDMOND_
7th February 2004, 21:47
ŞOPĀRLE

De Marius Cilibia

"Multe zvonuri despre ceea ce se īntāmplć īn ograda "Ştiinţei" īn iarna asta! Unele, cu deosebire, pun oamenii pe jar. Redactorii unei anumite publicaţii de specialitate, mai ales, se īntrec īn a rćstćlmćci lucrurile, ca sć le convinć, sć se rćzbune pe faptul cć nu mai pot trage sforile aşa cum ar dori. Astfel, de cānd Universitatea a fćcut o ofertć concretć pentru Tibor Moldovan, de unde pānć mai ieri īl lćudaserć pe atacantul ardelean, dintr-odatć īl desfiinţeazć! Ba cć nu-i copt, ba cć a furat din buzunare prin vestiarul Rapidului, ba cć nu ştiu ce... Dar cānd era ofertat de Steaua şi Dinamo era bun, domnilor? Dintr-odatć, se transformć din īnger īn paria! "

Am reprodus aici o parte din articolul aparut in cotidianul craiovean "Editie Speciala"
pentru ca am considerat ca ziaristul respectiv are dreptate ( vizavi de articolele aparute mai ales in Gazeta Sporturilor la adresa lui Tibor Moldovan!

HaoTic
10th February 2004, 17:03
Acum este interesanta si Torpedo Moscova. Suma a urcat la 400000$.
In legatura cu furtul, Moldovan a fost acuzat de toti ca a furat din vestiarul Rapidului, dar acuzatia nu a fost demonstrata. De aceea era mesajul lui "Singur impotriva tuturor" la meciul de la Bucuresti.
Se spune ca oricine are dreptul la a doua sansa. Uite ca el are toate sansele sa demonstreze asta, chiar daca a furat sau nu.
Ceea ce nu se poate sa se spuna despre Badaluta, jucatorul Universitatii.

MaPaX
10th February 2004, 18:28
Schimb Tibi Moldovan - Robert Niţă?
Preşedintele Consiliului de Administraţie al clubului Unirea ne-a declarat că moldovenii de la Şerif Tiraspol sunt mai interesaţi de transferul fundaşului central Darius Miclea, decāt de cel al atacantului Tibi Moldovan. "Conducerea grupării din Tiraspol ar fi dispusă să ofere 100.000 de dolari pentru un transfer al apărătorului, īn vreme ce pentru golgeter a apărut şi varianta unei mutări īn curtea campioanei, Rapid Bucureşti. Giuleştenii ar agrea un transfer al jucătorului, din vară, contra sumei de 200.000 de dolari plus un īmprumut al lui Robert Niţă, īncepānd chiar cu acest retur. Totul depinde īnsă de Dan Petrescu, antrenorul "vişiniilor"declarānd īn acest moment că este prematur să se pronunţe īn privinţa schimbului... Oricum, rapidiştii pot plăti pe loc 50.000 de dolari!", a afirmat, ieri după-amiază, Emanoil Savin.

ultra_alba
10th February 2004, 18:47
eu personal nu-l agreez pe nita.mai bine am lua 3-400.000 pe moldovan sau 200.000 si un jucator cu experienta.

EDMOND_
13th February 2004, 07:58
HaoTic , nu stiu ce informatii aveti voi acolo , in Alba.... insa exista destule care converg spre ideea ca ambele oferte ale rusilor sunt artificiale...fabricate doar ca sa creasca pretul jucatorului. Pe de alta parte ,astazi , am vazut un articol in care Moldovan admite ca este interesat de oferta Universitatii daca aceasta mai este valabila la reintoarcerea in tara.. ( nu cred insa in aceasta stire , banuiesc ca este tot una fabricata ...pentru a mentine treaz interesul pentru jucator din partea altor eventuali doritori )...
Apropo , din curiozitate, cine este impresarul jucatorului ? Inclin sa cred ca firma fratilor Becali ....

HaoTic
17th February 2004, 18:19
Posibil sa fie mai multe facaturi. Una a fost sigur. Cea a Bacaului. Rusii uite ca, cumpara in draci jucatori romani, la preturi bunicele si le dau salarii de cateva sute de mii de dolari. Cred ca Moldovan a declarat ca se simte onorat, bla bla bla..., orice jucator face asemenea declaratii de complezenta, dar cred ca ar prefera una dintre echipele bucurestene. Si apoi s-ar duce aproape oriunde ar avea un salariu mai bun. Ce, noi nu ne-am schimba locul de munca, daca ni s-ar oferi un salar dublu?
Mai cred ca singurele oferte valabile in momentul de fata sunt cele ale Craiovei si a lui Dinamo.

ADelPiero
28th April 2004, 16:38
is curios ce jucatori o sa luam la vara :D

Edward32456
9th May 2004, 00:03
Tibor Nu mai pleaca la Dinamo a zis Andone
Dar face puscarie :(
poate,sper ca nu
Hai Unirea!!!

ADelPiero
10th May 2004, 00:26
:) niciodata nu se stie... oricum pana in returul campionatului viitor nu o sa joace nici un meci ! :mda:

ultra_alba
11th May 2004, 10:17
De Paleacu este interesata Craiova,Malusel declara ca pretul jucatorului este undeva la 100-150.000$,Maier declara ca :Mi-ar conveni, din mai multe motive, inclusiv apropierea de casă, să joc la CFR, o echipă ce are nevoie, īn acest moment, de jucători cu experienţă" si "Am contract pīnă īn vară cu Apulum. Ce va fi după aceea, rămīne de văzut. Eu mai pot să joc 3 - 4 ani şi nu m-ar deranja să o fac pentru CFR", daca il mai vindem si pe Galdean ne pleaca tot mijlocul.Interesant este ca se tot vorbeste de plecari de la club,dar nu se pomeneste de nici o venire...

mariusc
11th May 2004, 11:43
Pai o sa ne vina de la Minaur Zlatna daca tot o sa se desfiinteze...

Iar Blajul va deveni noul satelit...

La CFR se plateste bine, desi sunt in B, de multe ori se plateste mai bine ca in A... asa ca si normal sa vrea Maier sa mearga la ei... sau poate nu o sa mearga daca raman tot in B. Sa vedem ce face Sunda ii baga si pe ei in A? :)

P.S.:
Avem nevoie de cineva care sa mearga pe la club, sa afle stiri, etc. si sa le puna pe site... cineva care sa aiba si timp si sa-i si cunoasca... se ofera cineva?
______________
Fair-Play, Please!

HaoTic
11th May 2004, 11:47
Maier cred ca si-ar dori sa joace in continuare la Alba. Prin declaratiile facute, cum ca ar pleca la CFR, creaza presiune, ii pune in garda pe conducatorii Unirii, sa plateasca salariile restante

ultra_alba
11th May 2004, 12:00
pai si crezi ca au ceva jucatori de la valoare aia de la Zlatna care sa faca fata diviziei A?In lotul actual de jucatori de-abia strangem vreo 8-9 care fac fata nivelului din campionat.

mariusc
11th May 2004, 12:51
Luat de pe http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=12689

"Prezenţa lui Ovidiu Maier īn tribuna stadionului CFR din Cluj, sīmbătă, la partida dintre feroviari şi Jiul Petroşani (scor 2-1 pentru gazde) nu a fost īntīmplătoare. Ieri, "Motanul" a recunoscut că l-ar tenta un acord din vară cu echipa lui Paszkany, īn condiţiile instabilităţii financiare de la Apulum. "Am avut o relaţie foarte bună cu antrenorul actual al CFR-ului, Aurel Şunda. Nu e prima dată cīnd merg la meciurile echipei sale. Mi-ar conveni, din mai multe motive, inclusiv apropierea de casă, să joc la CFR, o echipă ce are nevoie, īn acest moment, de jucători cu experienţă", a declarat vedeta formaţiei din Alba Iulia, care a evoluat la Cluj, dar pentru "U", īntre 1995 şi 1997. "Am contract pīnă īn vară cu Apulum. Ce va fi după aceea, rămīne de văzut. Eu mai pot să joc 3 - 4 ani şi nu m-ar deranja să o fac pentru CFR", a completat jucătorul īn vīrstă de 33 de ani. Maier mai are de īncasat de la Apulum o restanţă de 7.000 de dolari, reprezentīnd 5 prime de victorie şi o rată contractuală.

Oficialii clubului din Alba nu vor să-l piardă prea uşor pe Ovidiu Maier. "Este jucătorul nostru acum. Şi va fi al nostru şi anul viitor. Cine-l doreşte, va trebui să ne achite 500.000 de dolari. Ăsta e preţul lui Maier, pe care CFR Cluj sau orice altă echipă va trebui să-l plătească", afirmă preşedintele executiv al lui Apulum, Viorel Măluşel.

Şunda: "Cel mai bun jucător cu care am lucrat"
Fostul antrenor al echipei din Alba, Aurel Şunda, s-a declarat īncīntat de posibilitatea ca Maier să joace, din vară, la CFR Cluj. "Este cel mai bun dintre toţi fotbaliştii cu care am lucrat. Şi nu au fost puţini. Este un mare jucător, ce are oricīnd loc la CFR", a spus Aurel Şunda. Pe de altă parte, preşedintele clubului feroviar, Iuliu Mureşan, spune că nu s-au purtat īncă discuţii legate de achiziţionarea lui Maier. "Deocamdată e jucătorul lui Apulum. Mi-ar plăcea foarte mult să-l putem achiziţiona. Vom vedea", a declarat Mureşan.

Divergenţe īntre Savin şi jucători
Preşedintele Consiliului de Administraţie al clubului, Emanoil Savin, a spus ieri că echipa se va bate pentru calificarea īn Cupa UEFA. "Nu ne vom da īnapoi, rezultatele ne-au ajutat teribil", a spus Savin, care mizează pe suma de 260.000 de euro din drepturile de televiziune, ce-ar fi achitată īn cazul clasării pe locul 3 şi pe cei 160.000 de euro, reprezentīnd sponsorizarea oferită pentru anul viitor de Bergenbier. Jucătorii au fost de altă părere. "Ne gīndim să ne primim restanţele, nu la cupele europene. Am dat dovadă de caracter, s-a văzut īn teren acest lucru, dar s-au adunat prea multe restanţe. Nu ştiu pe unde va scoate conducerea cămaşa", a spus căpitanul Alin Paleacu. / Dan Henegar - Alba Iulia

EXPRES
Suporteri / Călin Mişan, liderul galeriei lui "U" Cluj, echipă la care a jucat īn trecut "Motanul", crede că Maier va alege CFR pentru bani. "Īn ziua de azi, contează mai mult banii. N-o să-l īnjurăm, dar nu va mai īnsemna la fel de mult pentru noi", a spus Mişan. / Vali Şchiopu
Pelici / Antrenorul a participat duminică, la Bogīltīn, līngă Băile Herculane, la o manifestare folclorică dedicată īmplinirii a 7 ani de la trecerea īn nefiinţă a mamei sale, cunoscuta interpretă de muzică po****ră Mariana Drăghicescu. "M-a bucurat foarte mult că oamenii au cinstit memoria mamei mele, care n-a fost uitată, după atīţia ani", a spus Pelici. / Dan Henegar - Alba Iulia
Suspendări / Tehnicianul Alexandru Pelici le va solicita jucătorilor Paleacu, Iurişniţi, D. Miclea şi Găldean să īncaseze "galbene" īn meciul cu Farul, pentru a avea la dispoziţie lotul complet contra Rapidului, īn etapa a 28-a. / Dan Henegar - Alba Iulia
Maier / "Motanul" i-a trimis un tricou personalizat lui Daniel Domşa, aflat īn penitenciarul Gherla după o crimă săvīrşită la o casă de amanet. "Mi-e milă de el. E din Ocna Mureş şi-l ştiam din vedere", a explicat Maier. / Dan Henegar - Alba Iulia
Paleacu / Preşedintele executiv al lui Apulum, Viorel Măluşel, a declarat că Universitatea Craiova s-a arătat interesată de serviciile lui Alin Paleacu. "Au fost doar tatonări. Nu-l dăm sub 100.000 - 150.000 de dolari", a spus Măluşel. / Dan Henegar - Alba Iulia""

ultra_alba
11th May 2004, 12:55
pai asta e articolul din care am citat eu!credeam ca stii ceva noutati...

mariusc
11th May 2004, 14:41
pai asta e articolul din care am citat eu!credeam ca stii ceva noutati...

pai atunci pune si linkul de unde citezi ca sa stim, altfel se cheama plagiat :P - mi s-a parut interesant tot articolul si de aceea l-am postat in intregime...

______________
Fair-Play, Please!

mariusc
11th May 2004, 16:04
pai si crezi ca au ceva jucatori de la valoare aia de la Zlatna care sa faca fata diviziei A?In lotul actual de jucatori de-abia strangem vreo 8-9 care fac fata nivelului din campionat.

uiti un lucru, o mare parte dintre jucatorii actuali au jucat si la Zlatna din cate-mi aduc aminte... iar la meciul cu Universitatea au fost iarasi adusi jucatori de la Zlatna... si n-am luat gol :D

______________
Fair-Play, Please!

MaPaX
28th May 2004, 16:39
Dinamo interesată de Paleacu şi Iurişniţi
Surse oficiale din cadrul clubului FC Unirea susţin că Dinamo do­reşte să-i achiziţioneze din vară pe mijlocaşii Alin Paleacu şi Dan Iu­rişniţi, cele două cluburi mai tratānd īn iarnă transferul lui Tibi Mol­dovan, tranzacţie ce a căzut din motive financiare. "Īmi plac mai mulţi jucători de la Alba Iulia, sunt doi-trei fotbalişti interesanţi la U­nirea. Recunosc că lista viitoarelor achiziţii figurează şi nume de la echipa albaiuliană, īnsă e prematur să discutăm acum despre con­cretizarea discuţiilor. Meciul direct poate fi şi un test pentru res­pec­tivii jucători", a spus ieri antrenorul dinamovist Ioan Andone, ne­do­rind să dezvăluie vreun nume. "Mi-ar place să merg īn "Ştefan cel Mare" şi sunt onorat că se interesează de mine. Dinamo este vii­toarea campioană, īnsă pe teren īmi voi face datoria pentru Unirea şi voi căuta să joc cāt mai bine. Sincer să fiu, dacă aş putea să aleg, īntre Craiova, Braşov şi Dinamo, normal că aş opta pentru Bucu­reşti", a comentat căpitanul unirist Alin Paleacu.
"Deocamdată, personal nu ştiu nimic. E un lucru pozitiv pentru mine ca jucător, că Dinamo m-a trecut pe lista de achiziţii. Īnsă vreau să īncheiem campionatul şi apoi am vreme să mă gāndesc şi la transferuri. Vă spun sincer că nu-i o tragedie dacă nu plec de la Alba Iulia" a spus Iurişniţi. FC Unirea ar urma să solicite cāte 150.000 $ pentru cei doi. "Mi s-a transmis prin intermediari că Dinamo īi doreşte pe Paleacu şi Iurişniţi. Ţinānd cont de criza fi­nanciară pe care o traversăm, suntem nevoiţi să vindem cāţiva ju­cători. Ambii fotbalişti au jucat foarte bine īn actuala stagiune, e normal să apară oferte", a sintetizat preşedintele executiv Viorel Mă­luşel.

Macar daca pleaca sa fie pe bani multi si sa fie bine pentru UNIREA! /hello

ADelPiero
28th May 2004, 17:28
am sa vorbesc cu Iuri ... sa`l conving sa nu plece ... :ok:

MaPaX
29th May 2004, 14:39
Asa sa faci ! :p

ADelPiero
29th May 2004, 16:20
tu vb cu Paleacu :p

MaPaX
29th May 2004, 16:44
Ba ieri l-am vazut pe la Lacrima Unirii da cred ca era mariusic(cu nr lu Paleacu) :)

ADelPiero
29th May 2004, 17:06
Mariusicu era :p
Paleacu a plecat intr`o scurta vacanta la Bucuresti :D

mariusc
29th May 2004, 18:23
Hahaha!

Rusinica! :)

Sa stiti si voi ca Paleacu o fost acolo... daca n-ati dat nici un semn, asta e, n-ati primit autograf :P

______________
Fair-Play, Please!

sscalin
31st May 2004, 15:43
Ar fi cea mai mare gresala sa-i vanda si pe Paleacu si pe Iurisniti. Sunt cele 2 piese de misloc. Hai sa zicem ca-l vinde pe Paleacu care s-ar parea ca se realizeaza insa sa dai si pe celalalt mijlocas ar fi cea mai mare prostie a conducatorilor Unirii. Ar distruge echipa complet la mijloc.
Sa speram ca o sa fie bine!!!
Daca aflati ceva in legatura cu licenta anuntati cat mai repede ca eu tot caut pe net dar nu gasesc inca nimic
HAI UNIREA!!!

ADelPiero
1st June 2004, 01:19
daca nu vindem nici un jucator .. putem spune ca vom respira usurati si in sezonul viitor :ok:

HaoTic
1st June 2004, 09:48
Pe langa actuali jucatori aflati la apogeul carierei, trebuie si niste sange proaspat fiindca s-a vazut ca nu putem face fata un intreg campionat cu actualul lot. De vreo 5 etape nu mai jucam nimic si asta si din cauza ca nu au rezistenta. Paleacu si Iuri vor pleca la mai bine, asa cum fiecare dintre noi ne-am duce undeva unde sa avem un salariu triplu si o siguranta a platii la timp.

mariusc
1st June 2004, 12:15
Pe Galdean vom fi aproape siguri ca ramane... mai ales ca acum se incearca sa i se creeze conditiile...(el are nevoie de un apartament).

Si mie mi-e teama ca o sa ramanem fara mijloc. :(

______________
Fair-Play, Please!

ultra_alba
2nd June 2004, 15:38
Paleacu catre Dinamo
Maier si Cotora catre CFR Cluj
Iuri catre Craiova
totusi la capitolul veniri nu se aude nimic?totusi cea mai mare problema e atacul unde nici Stanciu nici Vascko nu au confirmat,poate il luam inapoi pe Giuchici.Cand isi revine Moldovan?

V25
2nd June 2004, 16:23
Giuchici, poate. Tibi nu va juca nici in turul campionatului urmator, decat in retur. Si asta daca dosarul penal ii va permite... Si ce Dinamo sau alta echipa il mai ia, dupa atata pauza?... De Cotora n-am auzit sa plece, dar Maier zboara spre CFR Cluj.

icub4ucm
2nd June 2004, 21:45
salutare...unde pot gasi shi eu nishte informatii despre jucatorii de la Minaur Zlatna?
Un lot care a fost folosit in sezonul asta...am intzeles ca au fost ceva jucatori talentati pe acolo: Mitrofan, Negura, Minca, Zagrean, Corpade, Cristea....

ADelPiero
3rd June 2004, 00:36
Chiar pleaca Maier ?
si Iuri la Craiova ? :(

HaoTic
3rd June 2004, 09:48
Chiar pleaca Maier ?
si Iuri la Craiova ? :(

Da, si cica la Unirea va vi adus un tanar jucator care aduce mult cu Alex del Piero. Nu se stie decat ca numele lui incepe cu 'B'. :D

ultra_alba
3rd June 2004, 10:05
Eu care credeam ca va veni Figo in locul lui Maier,ce sa caute Del Piero la Alba?

ADelPiero
3rd June 2004, 14:21
Da, si cica la Unirea va vi adus un tanar jucator care aduce mult cu Alex del Piero. Nu se stie decat ca numele lui incepe cu 'B'. :D

:evil: m`as bucura foarte multtttttttttt sa ajunga la echipa mare :D ....cine stie ... peste 1 sau 2 sau 5 ani ... sau niciodata :p
multumesc pentru incurajare :ok:

V25
4th June 2004, 16:55
Pleaca Paleacu la Dinamo...... Asta e trist. Nu ca la Dinamo, ca pleaca. Si mai pleaca si Maier la Sunda lui inapoi....... si cine stie, poate Iuri, Cotora...
Da' las' ca raman Nedelea si Turcas! :) Nu-i nimic, noi suntem cei mai buni si oricum o sa ne descurcam si in sezonul viitor! Nu?

MaPaX
4th June 2004, 17:09
Naspa :rosu: :headbang: :ciocan:
nuuuuuu
nu vreau sa plece Paleacu
Maier sa plece si gratis nu ma intereseaza
PALEACU NU PLECA!

unirea
4th June 2004, 23:55
NU e chiar asa! Fara Maier nu jucam ofensiv deloc!Cand joaca Maier mai tinem adversarii in aparare la ei!pt ca mai da maier pase bune!dar fara el nu jucam nimic!NU SPUN CA PALEACU NU E MAI EFICIENT DECAT MAIER DAR DACA MAIER NU ERA NOI NU ERAM PE 6! SI MAI ALES:NU ERAM IN DIVIZIA A! PACAT CA ARE VIATA EXTRASPORTIVA......... sper sa nu pleci nici unu din ei 2! va fii greu dar daca isi doresc sa joace la ALBA IULIA VOR JUCA !

MaPaX
5th June 2004, 10:23
Tripleta lui Apulum, scoasă la vīnzare

Maier, Paleacu şi Găldean sīnt ofertele echipei Apulum īn această vară. “O să plece cīţiva jucători de bază”, recunoaşte finanţatorul Emanoil Savin. Aflat la Braşov pentru a discuta despre datoria către Braşov, īn contul lui Vascko, preşedintele executiv Viorel Măluşel a īncercat, fără succes, să discute despre detaliile transferului lui Maier sub Tīmpa. Altfel, Alin Paleacu este pe picior de plecare din Alba. Emanoil Savin a spus că are patru oferte pentru actualul căpitan, cele mai mari şanse avīndu-le, acum, echipa din Craiova.

Nici Darius Miclea nu mai stă

Deranjat de acuzele de blat de la meciul de la Braşov, Darius Miclea e decis să nu mai rămīnă la Alba. “Īmi pare rău de public, dar asta e. Eu am pus suflet, am lăsat de la mine cīnd am avut alte oferte, dar acum vreau să plec. Sper să fie domni şi să nu-mi facă probleme”, a declarat ieri Miclea. Fundaşul a avut īn iarnă o ofertă de la Haladas (Ungaria 1), īnsă Apulum a ţinut la preţ, şi afacerea a picat.

ADelPiero
5th June 2004, 10:29
praf si pulbere va fi cu echipa din vara....:ciocan:
o sa avem viata grea la anul in divizia A (daca vom juca)

FreeMinds
5th June 2004, 11:27
indiferent ce se va intampla noi vom striga Forzza UNIREA
cel mai important este sa ramana Paleacu si Galdean
indiferent ce se va intampla noi vom striga Forzza UNIREA

ADelPiero
5th June 2004, 23:43
toata echipa e importanta ... nu numa` ei doi...
in fine.. cu un + pentru Paleacu...

EDMOND_
6th June 2004, 00:36
Tripleta lui Apulum, scoasă la vīnzare

Maier, Paleacu şi Găldean sīnt ofertele echipei Apulum īn această vară. “O să plece cīţiva jucători de bază”, recunoaşte finanţatorul Emanoil Savin. Aflat la Braşov pentru a discuta despre datoria către Braşov, īn contul lui Vascko, preşedintele executiv Viorel Măluşel a īncercat, fără succes, să discute despre detaliile transferului lui Maier sub Tīmpa. Altfel, Alin Paleacu este pe picior de plecare din Alba. Emanoil Savin a spus că are patru oferte pentru actualul căpitan, cele mai mari şanse avīndu-le, acum, echipa din Craiova.



Asa se stie si prin Craiova , ca jucatorul ar fi in tratative avansate cu Universitatea care s-ar concretiza in urmatoarele zile. Se pare ca au reusit sa-l convinga si pe Plesan sa mai raman un an..asa ca cei doi ar face legea la mijlocul terenului... Insa pana nu vad un contract semnat nu cred....

EDMOND_
6th June 2004, 20:17
Am vazut datele jucatorului.... personal nu as dori acest transfer , are 33 ani.... si nu a marcat nici un gol. A jucat in toate meciurile , practic este "integralist"..dar nu vad de ce ar da cineva 150 000 pe un jucator la varsta asta.... Cred ca exista sanse sa ramana la Alba , daca se vor gasi bani pentru contractul lui . Succes.

ADelPiero
7th June 2004, 00:38
cred ca despre Maier vorbesti... ce parere ai despre el :mda:

HaoTic
7th June 2004, 10:00
Am vazut datele jucatorului.... personal nu as dori acest transfer , are 33 ani.... si nu a marcat nici un gol. A jucat in toate meciurile , practic este "integralist"..dar nu vad de ce ar da cineva 150 000 pe un jucator la varsta asta.... Cred ca exista sanse sa ramana la Alba , daca se vor gasi bani pentru contractul lui . Succes.

Alin Paleacu are 29 ani si a inscris 5 goluri in actuala stagiune.

MaPaX
8th June 2004, 17:22
PELICI VA PLECA
PT postul de antrenor pricipal se afla in pole-position Cornel Talnar! Care ar putea veni la UNIREA cu jucatorii: Claudiu Dragan, Olteanu, Vătavu, Costea şi Păcurar.

bill
8th June 2004, 17:51
Exista ceva certitudini aici sau discutii ori inca sunt la stadiul de zvonuri?

mariusc
8th June 2004, 18:45
E aproape sigur ca Pelici nu vrea sa mai ramana antrenor principal (chiar daca neoficial). Interesant este ca multi dintre jucatori au varsta lui :)
E posibil sa ramana, totusi, ca antrenor secund, in caz ca nu pleaca la CFR...

______________
Fair-Play, Please!

HaoTic
9th June 2004, 14:09
Talnar este si el un caracter vulcanic. Ramane de vazut cum vor reactiona "veteranii" echipei la iesirile Tantarului.

ultra_alba
30th June 2004, 22:11
Am vazut ca au venit numai jucatori tineri in probe la Unirea.Stie careva ceva despre ei si daca ati auzit daca pleaca cineva de la echipa?

V25
1st July 2004, 10:32
ultra_alba, citeste stirile de pe www.fcunirea.as.ro... Cred ca te-ai lamuri cu cate ceva

sscalin
1st July 2004, 14:54
Marti:
Şi antrenamentul de astăzi a fost unul tot de adaptare la efort, de această dată au fost ceva mai mulţi absenţi: Jercălău, Bumb, Iurişniţi (probleme familiale), Bar (şcoala auto), Grigore, Paleacu şi Cotora. Printre jucătorii nou-veniţi se numără Avram, Sg. Bar (Metalul Plopeni), Kiraly, Chivescu (CS Deva), Zbuchea (CSŞ Sebeş), Sārbu (Odorheiu Secuiesc) , A. Ghiţă (Unirea Focşani), Nicolae (Minaur Zlatna), Bud (FC Baia Mare), Bogdan Alexandru (ligile inferioare din Italia)
SURSA: www.unireafc.as.ro (http://www.unireafc.as.ro)

V25
4th July 2004, 17:09
99% pleaca Vascko la Unirea Sannicolau Mare.........................................

Darkslowstar
6th July 2004, 17:01
Ce se mai aude de Maier? Noi il asteptam cu drag la Brasov :D

V25
6th July 2004, 18:00
Ce se mai aude de Maier? Noi il asteptam cu drag la Brasov :D
Da` luati-l... sa vedeti si voi cum e sa ai o "vedeta" la echipa. Sau, cine stie, poate la voi nu face figuri ca aici ... Deocamdata, Maier asteapta sa fie implorat si adus la echipa cu rugaciuni.

Darkslowstar
7th July 2004, 13:34
Da` luati-l... sa vedeti si voi cum e sa ai o "vedeta" la echipa. Sau, cine stie, poate la voi nu face figuri ca aici ... Deocamdata, Maier asteapta sa fie implorat si adus la echipa cu rugaciuni.

Am avut si avem, acum e Buga (n-ai vazut prin ziare cate fitze a facut?). Si se pare ca il luam pe Maier, cel putin asa scriu ziarele brasovene.
Poate Maier nu ar face atatea fitze daca l-ati plati la timp.

MaPaX
10th July 2004, 10:42
FRAIER(Ov. Maier) aproape de FC Brasov ( www.fcunirea.as.ro ) :rosu: :headbang: :ciocan: :jerk: :drak:

Darkslowstar
12th July 2004, 13:01
Din Transilvania Expres de azi:
“Vreau sa vin la FC Brasov”
Mijlocasul Ovidiu Maier ne-a relatat ca a acceptat oferta “stegarilor”, dupa negocierile purtate cu tandemul de la FC Brasov format din Romeo Pascu si Iosif Kovacs: “Sunt multumit de ceea ce mi s-a oferit la Brasov, tinand cont si de varsta mea. Am prieteni aici, stiu ca sunt conditii bune, mai ramane ca si Apulum Alba Iulia sa-mi dea drumul. Cei de la CFR Cluj mi-au transmis ca ma vor, insa nu s-a parafat nimic. Le multumesc celor de la FC Brasov ca s-au gandit la mine”. Daca va imbraca tricoul “galben-negru”, jucatorul de 33 de ani va primi pe sezon 25.000 de dolari, plus o suplimentare de 10.000 de dolari daca da 15 goluri, si un bonus de 5.000 de dolari, cu conditia ca FC Brasov sa acceada in finala Cupei Romaniei sau sa se califice in cupele europene. Intelegerea lui Maier cu “stegarii” este valabila pentru doua sezoane. Directorul general al gruparii brasovene, Romeo Pascu, il astepta pe Maier aseara: “Ovidiu mi-a spus ca ori se lasa de fotbal, ori vine la FC Brasov. Eu sunt destul de sceptic ca se va transfera la noi, intrucat are probleme cu Apulum Alba Iulia”.

bill
13th July 2004, 12:52
Se pare ca Maier ramane. Ii trece lui supararea si revine la echipa. Sa speram doar ca va face si treaba. Chiar sunt curios ce atitudine va avea in campionatul asta.

ADelPiero
13th July 2004, 14:51
ii fraier... rau de tot...cu multe impresii :rosu:

MaPaX
13th July 2004, 17:14
Ovidiu Maier ramane la FC UNIREA > www.fcunirea.as.ro

ADelPiero
26th July 2004, 16:03
se pare ca cea mai buna achizitie este Giuchici :)
in rest, au mai adus niste "carpituri"

MaPaX
26th July 2004, 22:36
Asa este, ma bucur ca a revenit Giuchici ! Mitrofan si Giuchici - cel mai bun atac! :ok:

ADelPiero
26th July 2004, 23:27
nu e chiar asa :p
dupa parerea mea Giuchici - Galdean
si 1st rezerva la atac Mitrofan :evil:

MaPaX
27th July 2004, 09:23
Dupa parerea mea Galdean joaca mai bine pe postul de extrema ofensiva si sper ca Stelian sa nu mai joace ca celilalti doi (Pelici si Sunda) cu un singur varf, de aceea cel mai bine atac ar fi :Giuchici; Mitrofan!

ADelPiero
27th July 2004, 19:39
in turneul din Austria a incercat alta tactica ... cu 2 atacanti 3 fundasi si 5 mijlocasi ...dar dupa rezultatele pe care le`au avut ... Malusel a cerut sa se revina la vechea tactica .... cu 5 fundasi 4 mijlocasi si 1 atacant :(

bill
25th August 2004, 17:09
Dupa meciul cu CFR se pare ca achizitiile au capatat prioritate maxima. Balaur de la Timisoara si Voicu de la Videoton sunt ca si legitimati. Si ar urma Aurelian Dumitru. Stiti cate ceva despre jucatorii astia?

ADelPiero
4th September 2004, 02:38
i`am luat pe toti 3 ....
si am inteles... inca un atacant..

spmihai
4th September 2004, 23:07
Ai dreptate, au mai luat un atacant de la UTA, Hardau, nu s-o miscat rau in meciul cu Aiudul, dar nici nu o facut prea multe. Oricum, e o "promisiune", dar speram sa si faca treaba.

ADelPiero
5th September 2004, 00:48
eu nu am vazut cum joaca hardau asta...
ce stil are ? a lui stanciu, galdean sau nedelea ?

spmihai
5th September 2004, 13:15
nu pot sa spun clar, ca l-am vazut o repriza jucand, dar e ceva gen Stanciu.

ADelPiero
5th September 2004, 18:11
un atacant ce finalizeaza mai mult ... cevaa de genu` ne trebuie noua :(

spmihai
6th September 2004, 22:23
Nu o dat gol ,asa ca scuze, stiu si eu ca unu de-ala ne trebuie care sa dea gol, dar mai asteptam.

ADelPiero
7th September 2004, 02:00
nedelea s`ar apropia mai mult de cerinte :lol::lol::lol::lol::lol:

spmihai
7th September 2004, 23:25
ce pot sa spun, nedelea este jucatorul perfect :happy , nu este nici unu mai bun decat el. Apropo, am vazut azi, s-a desteptat si el de cand o nascut sotia lui, si-o mai cumparat o pereche de ghete, avea inainte numai o pereche maro, acum si-o mai luat o pereche alba. te rog frumos, isi arata clasa :happy

ADelPiero
8th September 2004, 01:39
mie mi se pare cam schimbat ... fata de anul trecut ...
nu stiu daca e asa ...dar eu asa zic .. ;)

spmihai
8th September 2004, 23:38
ceva sambure de dreptate este in spusele tale, parca ceva mai misca, dar nu destul. e mai bataios decat pana acum, pacat ca da gol doar in meciurile amicale si in cele gen scoala, daca ar da unu pe meci in campionat :) ar fi super, nu? oricum, batem vineri, si da gol stanciu (cred)

ADelPiero
9th September 2004, 00:22
fata de campionatul trecut, Nedelea parca alearga mai mult .. si se implica mai mult ... acuma ramane doar sa marcheze si o sa`si spele imaginea patata in fata suporterilor :ok:

HaoTic
9th September 2004, 11:33
Nedelea se agata de tusa ca unu ce nu stie sa inoate. Cum se deplaseaza spre centru se ineaca.

ADelPiero
9th September 2004, 13:10
:lol::lol::lol::lol::lol::lol:
In curand o sa`l vedem omul meciului :lol::lol::lol:
cand el singur, o sa rezolve un meci :D

MaPaX
9th September 2004, 17:11
in ce an? :happy

ADelPiero
9th September 2004, 18:14
anul acesta mai :p
nu mai rade de el ... saracu` :(

spmihai
11th September 2004, 01:08
Nedelea e pe nicaieri, nu stie o boaba fotbal, mai bine ar baga niste juniori de la Unirea, ca cunosc o gramada care joaca fotbal, spre deosebire de CALU'. Nu mai are nici o scuza dupa meciul cu FCM Bacau, o jucat lamentabil, nu am cuvinte, cred ca nu o dat o pasa buna, ce sa mai spun sa faca altceva pe teren. :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu:

ADelPiero
11th September 2004, 02:14
cred ca Ghenti a fost adus fara nici un rost... chiar ma intreb de ce l`au adus ? e prea varza... si avem destule varzaturi in echipa :(

spmihai
11th September 2004, 13:32
Si Ghenti si inca altii au fost adusi fara rost. pe asta l-au dat afara de la CFR cluj dupa ce au promovat ca nu mai era nimic de capul lui, si hop, stai ca la Unirea va fi vedeta :sleep:

ADelPiero
12th September 2004, 01:16
se misca de parca ar avea 50 de ani ... si l`au mai bagat si in aparare ... profitand de statura impresionata de 1,50 m pe care o are ...

MaPaX
13th September 2004, 16:35
spmihai si adelpiero ati putea face rost de niste date despre Aurelian Dumitru, Ionut Voicu si Dan Balauru:

data nasterii
numarul de pe tricou
pozitiile pe care joaca
cu ce picior trag mai bine :happy
:ok:

spmihai
13th September 2004, 21:34
bazat. daca vrei ne poti spune si noua "secretul". :yeah:

ADelPiero
14th September 2004, 01:44
daca l`am putea transfera pe Rednic, ar fi cel mai tare transfer ... chiar a declarat ca are oferte din RO (sa fie oare de la Unirea ?) ...

MaPaX
14th September 2004, 09:48
L-au vīndut pe Negură
Gruparea din Alba Iulia l-a cedat la FC Naţional pe internaţionalul de juniori George Negură (mijlocaş ofensiv, 16 ani). Apulum va īncasa din tranzacţie 10.000 de dolari şi 50 la sută dintr-un viitor transfer. “Ştiu că e o sumă mică, dar procentul e bun, iar pe foamea asta de la club sīnt buni şi 10.000 de dolari”, a spus Măluşel, care mai aşteaptă doar să semneze actele.

Miclea, decis să plece
Darius Miclea, căruia īi expiră īnţelegerea vara viitoare, a declarat că nu semnează prelungirea contractului. “Nici dacă-mi dau 5.000 de dolari īn plus la contract nu semnez prelungirea. De vara viitoare, plec īn altă parte, īn Ungaria sau tot īn Divizia A, fiindcă m-am săturat de circul de la Alba Iulia”, a dezvăluit fundaşul. Miclea are de primit prima de obiectiv pentru campionatul trecut (5.000 de dolari), prima pentru victoria cu Sportul, din etapa īntīi a campionatului (1.500 de dolari), o rată contractuală şi salariul pe două luni.

ADelPiero
14th September 2004, 19:02
:mda: miclea poa` sa plece ... da`l in pacea lui ... ca oricum, e expirat... daca eram in locul lui Malusel, ii spuneam la antrenor sa nu`l mai bage :lol:

iar Gica, pt viitorul lui e mai bine la National (pt club e o pierdere enorma)... oricum, acest baiat o sa ajunga departe !!!

ADelPiero
25th October 2004, 19:30
Nigerienii, lăsaţi baltă de impresar

Cei doi fotbalişti de culoare au ajuns, īn urmă cu două săptămīni, la antrenamentele echipei din Alba Iulia, fiind aduşi de impresarul Radu Mătăsăreanu. Nigerienii nu au impresionat, aşa că li s-a spus că pot să plece acasă, dar ei au mers doar pīnă la Bucureşti, după care s-au īntors la Alba Iulia. “Ce era să fac? Mi s-a făcut milă de ei şi i-am lăsat să se antreneze, uneori le-am dat trei mese pe zi şi i-am lăsat să doarmă īn camera īn care se face controlul antidoping. Pīnă la urmă, am pus piciorul īn prag, iar de azi (n.r. - ieri) nu-i mai las la antrenamente”, a dezvăluit preşedintele Viorel Măluşel, care a primit o mīnă de ajutor de la poliţie. Ieri, Ogar, căruia
i-a expirat viza de şedere īn Romānia, a fost ridicat de poliţişti şi trimis la Bucureşti, de unde va fi expediat īn ţara sa. Săptămīna viitoare, cīnd nici el nu va mai avea viză, Etom va avea aceeaşi soartă.

ADelPiero
3rd November 2004, 13:31
Un egiptean īn probe

La antrenamentul de ieri după-amiază al uniriştilor s-a prezentat şi mijlocaşul ofensiv de bandă stānga egip­teanul Mohamed Ezz (24 ani, fost component al naţionalei de tineret şi olimpice, care a jucat īn 2001 la turneul final al Jocurilor fran­cofone din Canada, unde Egiptul a cucerit medaliile de bronz şi a fost pentru un sezon componentul echipei belgiene Charleroi, care a fost dorit, pe vremuri de B. Robson la CF Barcelona). "Va fi testat timp de o săptămānă de antrenorii ardelenilor. Eu caut īn continuare un atacant", a dezvăluit impresarul Radu Mătăsăreanu. Īn altă ordine de idei, antrenamentul de ieri după-amiază a fost condus tot de Marcel Rusu, iar astăzi conducerea clubului īl aşteaptă la discuţii pe Alexandru Pelici.

bill
3rd November 2004, 14:08
Vin tot felul de fotbalisti care nu arata nimic. Si noi nu avem nici antrenor la ora asta.

ADelPiero
3rd November 2004, 21:20
pana la anu` avem vreme sa ne aranjam :p

bill
12th November 2004, 08:46
Se aude ca sunt tot felul de africani in probe dar si ca vor pleca jucatori importanti in iarna. Stie cineva mai mult decat niste zvonuri legate de asta?

ADelPiero
12th November 2004, 20:32
o gramada de straini in probe :cool: ... poate alegem si noi vreo 4-5 mai buni ;)

bill
13th November 2004, 12:47
Sunt macar 2 buni prin gramada asta?

Rechinul Ucigas
15th November 2004, 20:36
Forza Farul !!! Respect Pt Suporteri Apulumui !!!

ADelPiero
16th November 2004, 16:23
Paleacu va pleca sigur :cool:

bill
16th November 2004, 23:34
Unde va pleca?

ADelPiero
18th November 2004, 17:06
intreaba`l pe el :cool:

ADelPiero
6th December 2004, 14:23
Pīrva s-a īnţeles cu reprezentanţii clubului FC Nagoya, pentru un contract pe 3 ani urmānd a cāştiga aproximativ 40.000 pe sezon, plecarea fiind prevăzută pe 15 ianuarie. "S-ar putea ca negocierile clubului cu japonezii să nu mai aibă valoare, pentru că sunt decis să devin jucător liber, nefiind plătit de 3 luni", a opinat pārva. Aseară Măluşel s-a īntālnit cu asiaticii, iar astăzi la Bucureşti, este prevăzută o rundă de discuţii cu FC Farul, ce-l doreşte pe Paleacu, jucător ce a primit, prin Mircea Meleaşă şi o solicitare din USA, o variantă foarte convenabilă financiar (posibil 500.000 $ anual).

spmihai
6th December 2004, 21:45
Nu cred ca Paleacu va pleca la Farul. Am inteles de la un jucator (nu dau numele) ca Tibi Moldovan si Paleacu au oferte foarte tentante din America. Nu stiu suma exacta, dar va spun sigur ca Tibi vrea sa plece acolo, daca se poate, cat despre Paleacu nu stiu sigur, dar nu cred ca va da cu piciorul in balta la un salariu pe care nici un jucator din Divizia A nu-l are.

ADelPiero
11th December 2004, 22:07
Mincă pe lista Stelei

Portarul lui Apulum, Mihai Mincă, a fost contactat de Mihai Stoica şi Walter Zenga, care i-au propus să joace din retur īn Ghencea. Titular īn restanţa cu Steaua din 5 decembrie (0-3), Mincă, 20 ani, a fost remarcat de Zenga, care a luat legătura cu portarul lui Apulum. "Mi-a spus că va avea grijă de mine, că se va ocupa personal să progresez. Aş fi īncīntat să mă pregătesc cu Zenga!", a declarat Mincă. Mincă are doar 3 jocuri īn Divizia A şi conducerea lui Apulum īl estimează la 150.000 de dolari.

ADelPiero
15th December 2004, 01:03
Se īncropeşte lista de achiziţii

"Trebuie să ne īntărim īn zona fundaşilor centrali şi īn compartimentul ofensiv. Acolo am avut cele mai mari probleme īn tur", a afirmat antrenorul Alex Pelici. Surse autorizate susţin că atacantul Lupaşcu (FC Oradea) ar fi īn cărţi pentru revenirea īn Cetatea Marii Uniri. Aflat la Bucureşti, preşedintele Măluşel nu s-a īntālnit cu oficialii Rapidului, plecaţi la Moscova, dar īn schimb intenţiona să discute cu Gigi Neţoiu asupra īmprumutului unui ata­cant. "Sunt fel şi fel de tatonări, inclusiv cu Marius Stan de la Poli Iaşi, echipă care l-ar dori pe Iurişniţi", a spus Măluşel.

bill
15th December 2004, 15:44
Nu cred ca vom reusi cine stie ce transferuri. Important e sa se mai remedieze situatia clubului sa poata jucatorii care or mai fi pe aici in retur sa se concentreze doar la meciuri. Apoi o sa vedem daca om fi in stare sa evitam retrogradarea.

ADelPiero
17th December 2004, 09:26
Se caută atacant

La reluarea pregătirilor, pe 10 ianuarie, este aşteptat şi atacantul sārb Petar Bazic (27 ani), fost la Steaua Roşie Belgrad, FC Tirol (Austria) şi Enymba (Nigeria). Īn acelaşi context, Măluşel a discutat cu vārful Mihalache (29 ani), liber de contract, care a evoluat la Petrolul Ploieşti, pe listă mai figurānd numele lui M. Oprea (Poli AEK), Lupaşcu (FC Oradea) sau Vrăjitoarea (FC Argeş ).

Sergio
4th January 2005, 01:12
Paleacu a semnat pt Poli si se va prezenta la reunirea lotului alb-violet de miercuri. :)

spmihai
8th January 2005, 21:45
pe Paleacu l-am pierdut, dar cel mai mult "plang" dupa Bumb. S-ar parea totusi ca Moldovan va fi imprumutat la Unirea, daca Dinamo nu vinde pe Danciulescu sau Niculescu, ar fi o chestie, si Giuchici cica vrea sa vina inapoi.

ADelPiero
8th January 2005, 23:50
de Moldovan nu prea stiu asa multe ... dar Giuchici, in cazul in care devine liber, s`ar putea sa ajunga la Unirea(sa speram k nu va face k data trecuta:rosu: )

HaoTic
10th January 2005, 09:52
Nu mai plangeti dupa fundasi. Uitati-va la linia de clasament. Cele mai multe goluri luate. Tot cu tinerii ne salvam. Mai iasa unul in fata , mai scoatem ceva banuti pe el. Vezi Minca.Este singura politica pe care o poate face clubul in atate conditii.

ADelPiero
10th January 2005, 12:30
m`ati uitat pe mine:cool: :P:P:P:P:P

HaoTic
11th January 2005, 19:08
m`ati uitat pe mine:cool: :P:P:P:P:P

Sa intelegem ca faci in 14 ianuarie 18 ani? Semnezi un contract de profesionist?

ADelPiero
12th January 2005, 02:11
depinde de oferta:cool:
daca imi da 10.000E pe luna mai vb :P

ADelPiero
13th January 2005, 01:44
Fostul stelist M. Luca acontat de FC Unirea

Aşa cum am anunţat īn exclusivitate īn cotidianul "Unirea" de ieri, vārful Marius Luca (27 ani) s-a prezentat la antrenamentele uniriştilor. Atacantul a jucat pānă īn vară la Iaşi şi are un trecut cu meciuri şi goluri īn cupele europene pentru Steaua, iar īn ultimii ani a evoluat la Rocar, UTA Arad şi FC Braşov. "Mi-a spus că vrea să se pregătească, să revină la forma de odinioară, urmānd să tragă tare īn cantonament pentru a ajunge la greutatea optimă", a precizat Alex Pelici despre statutul jucătorului declarat marţi liber de contract şi adus de Vasile Florea. M. Luca a plecat aseară la Bucureşti, urmānd a reveni duminică la Alba Iulia, pentru a pleca īn canto­namentul de la Sovata. "Vrea să joace fotbal, aveam nevoie de un atacant şi īn linii mari ne-am īnţeles verbal. Va fi testat pānă la finele turneului din Antalya. Īn funcţie de randament şi rezultatele vizitei medicale vom hotărī dacă va rămāne", a spus Măluşel. Preşedintele unirist i-a propus jucătorului un contract pentru 2 ani şi jumătate, iar pānă īn vară suma de 10.000 $, condiţionată īnsă de īndeplinirea anumitor clauze şi de partidele jucate.

HaoTic
13th January 2005, 10:55
AdelPiero LA MULTI ANI! de astazi, sa ramai la fel de sufletist ca si pana acum, binenteles numai pentru UNIREA ALBA IULIA. Din pacate trebuie sa te anunt ca Juventus vrea sa scape de del Piero si sa-l transfere in Japonia la Yokohama.
Cred ca va trebui sa-ti schimbi numele si asta incepand de maine. Gasesti tu ceva mai potrivit, de exemplu Adriano!

ADelPiero
13th January 2005, 18:25
Fostul atacant al echipei FC Braşov, Miroslav Giuchici, se va prezenta, luni, la antrenamentele formaţiei Apulum Alba Iulia, transmite corespondentul MEDIAFAX. Apulum este foarte aproape de a mai transfera un atacant, fostul jucător stelist Marius Luca....

@HaoTic, multumesc:bere:

bill
14th January 2005, 08:38
Se va prezenta dar va ramane oare? Poate cand incepe campionatul fuge iar pe undeva.

HaoTic
14th January 2005, 13:22
Din cate-l tin minte pe Luca, nici la Steaua nu a facut mare branza. O tehnica bunicica dar destul de greoi. Daca a ajuns pe la Poli Iasi si acum vrea la Alba inseamna ca a scazut si mai mult ca valoare. Ghiucici mi se pare mult mai potrivit. Cred ca si-ar castiga locul de titular, ceea ce-si si doreste de fapt, ca pe la Bistrita si Brasov a fost mai mult rezerva.

ADelPiero
14th January 2005, 22:43
Ghiuchici o sa fie 100% titular :cool: ... parerea mea

spmihai
16th January 2005, 12:25
Daca reusesti sa-si rezolve rezilierea contractului, si sta la noi, nu ca in vara, atunci cred ca sunt sanse de 99% ca el sa fie titular. Ii dau 99% pentru ca niciodata nu poti fi sigur de ceva. Am fost la un antrenament saptamana asta si m-am uitat putin pe la jucatorii astia din probe, dar multi din ei sunt vai de capul lor. Mi-o placut de Liviu Ciobanu, varul lui Codrut Ciobanu, e tot fundas si baga si asta meserie. Apoi, Mihu se mai misca ceva, sarbii nu stralucesc, dar sunt peste media jucatorilor adusi pana acum in probe, deci au toate sansele sa ramana. Au mai fost cativa jucatori care mi-au placut, dar nu le stiu numele. Apropo, Unirea l-a inprumutat pe Lupascu de la Oradea. Sunt curios daca acum va face ceva sau e tot ca inainte, joaca putin si nu face nimic.

ADelPiero
16th January 2005, 12:55
o sa avem acuma atacanti destui:cool:

ADelPiero
17th January 2005, 22:03
Tratative dificile pentru Itu!

Augustin Damian, preşedintele Interului Blaj l-a somat pe L. Itu să se prezinte astăzi la reunire, altfel va fi suspendat! "Am cerut 10.000 euro, iar Măluşel ne-a oferit 8000 $ plătibili īn rate, pānă īn martie. Nu ne īncălzeşte schimbul de jucători. Nu-i punem piedici, dar nici nu acceptăm să plece gratis! Mediaşul ne-a propus pe Cenan şi Benea definitiv şi mai nou Petrolul Ploieşti dă 15.000 $. Nu sunt dispus nici să-l las īn cantonament īn Antalya şi apoi să negociem", a afirmat Damian. "Vreau să joc la Alba, īnsă trebuie să merg luni la Blaj să lămuresc situaţia", a spus Itu. "Dacă aveam acum 10.000 euro plăteam imediat transferul. Aşa, pe moment am de ales īntre Itu şi achitarea cantonamentului. Sper să ajungem la un acord pānă cel tārziu joi", a declarat Măluşel.

ADelPiero
18th January 2005, 22:09
Dan Balauru a venit aseară la Alba Iulia, pentru a-şi rezilia īnţelegerea. "Am amānat memoriul pentru o săptămānă. Sper să mă īnţeleg cu Măluşel. Mi-a transmis să-i returnez 3500 $ şi īn acel moment īmi primesc actele pentru a pleca", a punctat jucătorul.

ADelPiero
18th January 2005, 22:11
Atacantul M. Luca nu intră īn vederile Unirii, după ce nu s-a mai prezentat la antrenamente. "A căzut definitiv tranzacţia, probabil nu-l interesează să joace aici", a comentat Pelici.

ADelPiero
18th January 2005, 22:14
Sārbul Bazic, anunţat de Pelici că intră īn calcule pentru re­tur, a afirmat că mai are oferte din Slovacia şi Asia, fiind foarte pro­babil să părăsească Unirea

ADelPiero
22nd January 2005, 17:26
Noi străini īn probe

Conform celor declarate de preşedintele Măluşel, luni la Alba Iulia vor poposi īncă şase "stranieri" īn probe: nigerienii Felix Otega (21 ani, a), Justin Mbah (20 ani, a), Emanuel Ogbi (23 ani, m), Paul Ofolete (20 ani, a, ce a jucat recent īn Polonia), camerunezul Pierre Zoa (a) şi brazilianul Alex Miranda (23 ani, a, fost īn Elveţia). "Nu-i trimitem direct īn cantonament, īi testăm cāteva zile aici. Dacă reuşim să mai găsim măcar un atacant de valoare, atunci putem spune că trialurile au dat roade. Sunt mulţumit de sārbii rămaşi", a afirmat Măluşel. Legat de problemele financiare care au bāntuit clubul unirist īn ultimele luni, Măluşel a fost tranşant. "Cu banii cuveniţi din drepturile de televiziune şi cu sumele ce urmează să le īncasăm prin transferurile lui Paleacu, A. Dumitru şi Balauru (n.r. - 70.500 $), nădăjduim că o vom scoate la capăt īn această perioadă dificilă, cu restanţe către fotbalişti, cantonament, turneu extern şi trans­feruri. Pānă īn martie ducem corabia, apoi aşteptăm ajutorul factorilor locali", a spus Măluşel.

bill
24th January 2005, 09:05
Ma intreb ce fotbalisti or fi astia care vin cu zecile si abia daca 2-3 sunt de treaba.
De abia astept sa vedem de ce sunt in stare in retur noii veniti.

ADelPiero
25th January 2005, 00:11
numa` rebuturi :)
ce nu le tre la altii din div 2-3 ... vin la Unirea ... k e in A si noa ;)

spmihai
3rd February 2005, 20:36
am fost azi la meciul cu gazul, si pot sa spun ca a fost penibil. jucau aia de 3 ori mai bine ca noi, si acum 2 zile au luat-o de la sibiu cu 3-0. la noi au jucat cam aia nou-veniti, din aia vechi au jucat numa jercalau, nedelea, ciobanu, popescu si chivescu. nu mi-a placut cineva in mod special, dar Zebici si Zoa stau bine pe picioare, depinde ce pot face si pe teren klumea, ca pe zapada aia nu puteai juca nimic mi-a placut de mitrofan care a aratat ca e in forma buna. pacat ca s-a terminat 0-0.

ADelPiero
7th February 2005, 10:35
s`a renuntat la mai multi straini :)

spmihai
11th February 2005, 20:52
zebici a cerut cam multi bani, iar ilici era posibil sa aiba ruptura de ligamente si sa trebuiasca sa fie operat, asa ca nu avea rost sa-l angajeze. nu inteleg de ce nu l-au tinu pe ciobanu 2, varul "variantei oficiale", ca a jucat destul de bine, cand l-am vazut eu. parerea mea e ca e mai bun ca si cosma sau sarbu, dar la noi care stiu ceva trebuie sa plece, tinem numai rebuturile.

ADelPiero
22nd February 2005, 14:11
Vali Miculescu s`ar putea sa semneze pt Fc Unirea ;)

ADelPiero
22nd February 2005, 14:26
Deşi se vehiculează faptul că Balauru şi A. Dumitru nu intră īn calculele lui Olăroiu la Poli AEK Timişoara, Măluşel respinge varianta revenirii acestora la Unirea. "Nu ne interesează politica lui Poli, avem acte īncheiate, nu există probleme īntre cluburi, şi categoric jucătorii nu se īntorc aici. Īn cel mai rău caz putem intermedia pentru Balauru un transfer īn Rusia", a anunţat Măluşel.

ADelPiero
2nd March 2005, 13:01
Atacantul Miroslav Giuchici nu a bătut īncă palma cu clubul. "Eu spun că problema e rezolvată, trebuie doar să-i achit ce ne-am īnţeles, probabil la īnceputul săptămānii vii­toare", a dezvăluit Măluşel. "Nu mai pot să aştept atāt. Dacă nu se limpezesc treburile īn 2-3 zile, plec", a precizat Miro.

ADelPiero
2nd March 2005, 13:06
Mijlocaşul hunedorean Lucian Mihu a negociat ieri cu preşe­dintele Măluşel, posibilitatea rămānerii la FC Unirea, jucătorul īn vārstă de 22 ani prezentāndu-se deja la antrenamente. "E un fotbalist tānăr, cu calităţi. Īn mare am stabilit detaliile, mai rămāne să ne īnţelegem asupra duratei contractului, jucătorul vrea pe şase luni, dar noi intenţionăm să semneze pentru doi ani şi jumătate", a explicat Măluşel, existānd perspectiva ca FC Unirea să-l curteze şi pe R. Ciobanu, devenit liber de contract.

ADelPiero
2nd March 2005, 13:12
Vali Miculescu nu şi-a ascuns satisfacţia la auzul veştii că Divizia A s-a amānat cu o săptămānă. "E super pentru mine, mai am timp să clarific transferul. Cānd īmi primesc hārtia de la Federaţia maghiară am şi plecat la Alba. Īntr-adevăr, mă vrea Debrecen, dar mai degrabă aş īnclina să mă īntorc īn Romānia", a declarat ieri vārful timişorean, prezent īncă la Bekescsaba.

ADelPiero
3rd March 2005, 00:34
Kiraly este ultimul venit la FC Unirea

Apărătorul Nicolae Kiraly, ce va īmplini īn luna mai 30 de ani es­te ultima achiziţie a uniriştilor. După ce a promovat cu Alba īn Divizia A, jucătorul n-a fost reţinut īn lot de Şunda, mai mult, nici Gherman, vara trecută nepăstrāndu-l īn efectiv. Solicitat de Pelici īn urma ami­calulul de săptămāna trecută, Kiraly s-a despărţit īn condiţii amiabile de ISCT şi īncepānd de astăzi se va prezenta la antrenamente. "Vin la Unirea cu inima deschisă să pun umărul la evitarea retrogradării. Deşi am fost refuzat īn două rānduri, n-are sens să mai dezgropăm morţii, vreau să ajut Alba, de care m-am ataşat, īn ciuda problemelor din trecut", a afirmat fotbalistul care a şi convenit cu Măluşel asupra contractului, valabil pānă īn vară, cu posibilitatea opţiunii pentru īncă un sezon. Kiraly a afirmat īnsă că deţine o ofertă din Maroc, de la echipa de primă ligă Agadīr Casablanca, pe care o va declina la finele campionatului, īn situaţia īn care Unirea rămāne īn Divizia A. Mulţumită acestei mutări, prim-divizionara a sistat tratativele pentru R. Ciobanu. "Conducătorii de la ISCT n-au avut nici o pretenţie, ţi­nānd cont că a fost vorba de Unirea" a spus Măluşel. Altfel, oficialul unirist s-a īnţeles verbal cu M. Stanciu şi R. Cosma, fotbalişti care şi-au prelungit contractele pānă īn vara anului viitor, īn condiţii fi­nanciare superioare, după renegocieri lui Stanciu fiindu-i oferită su­ma de 16.000 $, iar fundaşului 12.000 $

HaoTic
3rd March 2005, 11:47
Din ce in ce mai tinerei. Kiraly sigur va scadea media de varsta a echipei

bill
5th March 2005, 10:27
Daca la veniri aproape nimic nu e sigur la plecari poate fi bifat de acum si Turcas.
Cu Giuchici se pare ca sunt tot mai multe sanse sa se intample ca in vara. Tare as vrea sa ma insel dar dupa cum merg lucrurile tot acolo se va ajunge, cu Giuchici legitimat la alta echipa chiar inainte de a incepe returul.

spmihai
5th March 2005, 12:28
Cu Giuchici e cam clara situatia:va pleca luni daca nu ii da Malusel banii. Macar vine luni Miculescu care spune ca nu a semnat inca nimic dar s-a inteles cu presedintele. Situatia e din ce in ce mai neagra, iar sansele de a scapa de retrogradare devin din ce in ce mai mici. Pacat, pe noi lipsa banilor ne-a adus in stadiul in care suntem.

ADelPiero
7th March 2005, 10:40
Turcas a plecat 100% (mai exact: CFR Cluj)

ADelPiero
8th April 2005, 14:17
Sārbii n-au fost legitimaţi

Deşi a fost plecat două zile la Bucureşti, preşedintele Viorel Măluşel n-a reuşit să-i transfere pe sārbii Pavlovici şi Bazic, astfel că antrenorul Alin Artimon nu se poate baza nici măcar īn etapa a 4-a a returului pe serviciile celoror doi stranieri, prezenţi la pregătire din luna ianuarie! "Mai īncercăm şi săptămāna viitoare, deşi īntāmpinăm greutăţi", a comentat Măluşel.

ADelPiero
13th April 2005, 01:51
Tratative cu Fl. Pīrvu

Īn aceste zile, FC Unirea tratează cu mijlocaşul Florin Pīrvu (30 ani, fost la Petrolul Ploieşti, Dinamo, Oţelul Galaţi şi pānă īn iarnă la FC Braşov), jucătorul fiind liber de contract şi cu posibilitatea legitimării imediate. "Mi-a transmis că mai are oferte de la Univ. Craiova şi din Ungaria. Īl aşteptăm la Alba Iulia pentru a ne īnţelege", a dezvăluit Măluşel. "Fl. Pīrvu este un jucător experimentat, poate juca atāt mijlocaş defensiv, cāt şi fundaş central şi ne poate ajuta īn cele două luni pānă la final. Am stabilit să se prezinte īncepānd de marţi la antrenamente, dacă se īnţelege financiar cu conducătorii", a declarat antrenorul Alin Artimon.

ADelPiero
14th April 2005, 01:11
Mijlocaşul Fl. Pīrvu a optat pentru Univ. Craiova, īnsă la antrenamente a apărut fundaşul Bogdan Grozav (18 ani, fost la FC Oradea şi Crişul Aleşd).

ADelPiero
19th April 2005, 17:04
Mincă

Zilele trecute, clubul PSG a trimis un set de documente portarului Mihai Mincă, care a fost anunţat că, īn curīnd, un emisar al clubului, Jorge Leandro, va veni īn Romānia pentru a media transferul. PSG a propus două variante: plătirea sumei de 200.000 dolari şi coproprietate egală, respectiv 400.000 dolari fără ca romānii să mai deţină procente la o tranzacţie ulterioară.

"Cerem minim 200.000 dolari", a comentat Măluşel.

ADelPiero
15th June 2005, 11:48
Mincă la Rapid !

Portarul unirist Mihai Mincă este primul transfer efectuat de Rapid Bucureşti, echipă participantă īn Cupa UEFA. Jucătorul īn vārstă de 21 de ani a semnat ieri un contract valabil pe trei sezoane şi īncepānd de luni se va prezenta la antrenamente, va efectua vizită medicală, programul pregătirilor cu­prinzānd un turneu īn Elveţia. "A fost cea mai concretă ofertă, Ra­pidul şi-a dat interesul. Īmi doresc să continuu ascensiunea şi să nu-i dezamăgesc pe oamenii care au avut īncredere īn mine. Sigur suporterii se bucură că am ajuns īn Giuleşti, deşi practic le-am scos titlul din buzunar", a afimat Mihai, care a şi pozat deja īn tricoul vişiniu.
La negocierile purtate la Pro Rapid au participat Dinu "Vamă", Măluşel şi antrenorul Răzvan Lucescu, care i-a urat "baftă" noii achi­ziţii. Deşi, ciudat, Măluşel a negat faptul că s-au īnţeles asupra părţii financiare, spunānd că "urmează o nouă rundă, sāmbătă, sau săp­tămāna viitoare. Nu cred că primim mai mult de 50.000 $", surse ofi­ciale susţin că pentru acest transfer FC Unirea ar urma să īnca­seze 100.000 $, sumă neconfirmată īnsă de cele două părţi.

(unirea)

ADelPiero
29th June 2005, 01:23
Maghici după Mincă!

Ieri, fundaşul unirist Casian Maghici (21 ani) a fost prezent la Bucureşti, īmpreună cu Măluşel pentru a parafa trecerea la Rapid. "E o şansă imensă pentru mine şi o mare provocare, e transferul vieţii şi sper să nu dezamăgesc. Luni mă prezint la pregătiri, sunt transferat atāt pentru echipa mare, cāt şi pentru Rapid II", a apreciat Casian. Jucătorul va semna pentru o perioadă de 4 ani şi va īncasa, după anumite surse, aproximativ 15.000 $. Măluşel a negociat ieri şi trecerea lui D. Minea īn Giuleşti, īn cazul acestuia existānd anumite probleme, jucătorul fiind deţinut īn coproprietate cu C-tin Anghe­la­che, iar FC Unirea trebuia să achite 7000 de euro pānă īn 15 iunie pentru a-l deţine īn totalitate. Pentru Maghici, Măluşel ar urma să īn­caseze aproximativ 20.000 $.

(unirea)

MaPaX
10th July 2005, 14:50
Ma bucur ca au plecat la RAPID insa deocamdata is tinere sperante astia!

ADelPiero
10th July 2005, 21:03
stai linistit ... ca nu vor sta mult acolo :D nu le vad un viitor frumos :evil:

spmihai
12th July 2005, 02:00
Sincer nu stiu de ce au plecat maghici si minea, ca acuma amandoi aveau sanse sa fie titulari. Probabil au ales rapid II pentru bani, hai ca pe minea il inteleg si pentru ca este bucurestean. maghici e prea timid, e fricos, nu tine mingea la el sa nu o pierda, si daca ramane asa, nu are sanse sa ajunga ceva, dar minea e mai tupeist, imi place de el, pacat ca a plecat. is curios acuma sa vad cine mai vine pe la unirea, sa vedem daca vine vreun caine, ca se lauda talnar ca aduce 10 la inceput si dupa aia tot cate unu pleca ba pe la iasi, ba pe la jiul.

ADelPiero
12th July 2005, 13:54
azi l`am vazut pe Scarlat pe la stadion ... deci este al nostru :D

spmihai
12th July 2005, 16:13
Nu stiu cat de mult ne poate ajuta Scarlat. Pe vremuri cand juca la Unirea, inainte sa promovam, era printre cei mai buni, dar dupa aia nu o mai jucat nimica, si anul trecut in retur o jucat in vreo 3 meciuri. nici la pandurii nu stiu ce o facut, ca nu l-am urmarit, dar daca vine iar la unirea, ii urez succes si sa inscrie cat mai multe goluri.

ADelPiero
12th July 2005, 16:19
eu cand aud de el.... imi vine in minte un gol superb dat de el de la 35 metri din lovitura libera... era capitan pe vremea aia(parca) ... moamaaaaaaaaaaaaa am ramas masca...

ADelPiero
18th July 2005, 02:27
Revine D. Miclea

La Unirea va reveni D. Miclea, care e dispus să sem­neze pentru un an de zile. "Īn principiu ne-am īnţeles, mai sunt mici amănunte de pus la punct, care le lămurim luni. O iau de la capăt la Alba Iulia, din B, cu gānduri de promovare cāt mai repede. Noi ca ju­cători īncercăm, există susţinere financiară şi dorinţă de performan­ţă", a spus apărătorul, care a afirmat că a părăsit Alba Iulia īn iarnă "da­torită lui Măluşel şi a lipsei banilor". D. Miclea a fost dezamăgit de modul cum s-au comportat maghiarii de la Papa Lombard. "Au fost neserioşi, din restanţele de 10.000 de $, abia mi-au plătit 1000 $ şi am preferat să-mi reziliez contractul", a mai spus apărătorul.

spmihai
18th July 2005, 13:59
Juca bine scarlat pe vremuri, sper sa revina iara la forma aceea. aveam si pe vremuri ceva jucatori, exemplu dedu (daca va aduceti aminte), cate goluri dadea omu' acela, nu era meci pe care sa-l jucam acasa, si el sa nu dea gol. dadea niste lovituri libere, de ramaneai stana de piatra. apoi sa nu ne uitam eternul jucator, vladuleasa, ce meserie baga "piticul atomic". acuma nici nu mai stiu pe unde e, dar dedu stiu ca e prin america. oricum nu mai conteaza cine joaca, atata vreme cat sunt rezultate, dar mi-e teama ca anul asta nu prea avem mijloc si atac, dar sper sa ne descurcam.

ADelPiero
13th October 2005, 01:41
Ciofu şi D. Tătar - din iarnă la FC Unirea

Īn jocul-şcoală de ieri, antrenorul Cornel Ţălnar i-a testat pe Ale­xandroaie, Ianc, David, Andreica (Kozara Vinţ), dar şi pe Valerian Ciofu (fundaş central, 19 ani, Soda Ocna Mureş, fost la Şcoala de fotbal "Nicolae Dobrin") şi Daniel Tătar (atacant, 18 ani, Inter Blaj) - care este impresariat de firma fraţilor Becali. Cei doi l-au convins pe "Ţānţar" de calităţile fotbalistice, iar preşedintele Nicu Lupu a de­marat deja discuţiile pentru ca talentaţii jucători să fie īnregimentaţi la Unirea la finele turului.

"Sunt fotbalişti de perspectivă şi avem nevoie de suflu proaspăt", a declarat Ţălnar, care va continua tria­lurile īn judeţ, prin vizionarea partidei CSM Sebeş - Soda Ocna Mu­reş.

Aşadar, o schimbare firească de optică la FC Unirea, după ce săptămāna trecută, Ţălnar a chemat la antrenamente trei jucători de la Kozara.

(unirea)

ADelPiero
26th January 2006, 02:35
"Telenovela" apărătorului Codruţ Ciobanu a luat sfārşit ieri dimineaţă, FC Oradea şi FC Unirea Alba Iulia căzānd de acord asupra revenirii jucătorului īn Cetatea Marii Uniri, joi dimineaţă, jucătorul, īmpreună cu preşedintele executiv Nicolae Lupu deplasāndu-se la Oradea pentru a definitiva actele. Astfel, uniriştii īl vor īmprumuta pe jucător pānă la vară, urmānd ca apoi "alb-negrii" să-l cumpere definitiv, toată tranzacţia cifrāndu-se la aproxi­mativ 7000 de euro. "Transferul lui C. Ciobanu este rezolvat din punctul nostru de valoare şi mizăm să ne ajute īn retur", a declarat Marian Sarmeş, preşedintele CA. "E o nouă pro­vocare pentru mine. Vreau să ne salvăm de la retrogradare, acesta este scopul, după ce vara trecută am căzut din Divizia A. Deşi pare paradoxal, nu e un pas īnapoi că am plecat de la o echipă ca şi Oradea, care se bate pentru Divizia A, la Alba Iulia, unde m-am simţit cel mai bine īn carieră", a dezvăluit C. Ciobanu, după ce a bătut palma cu FC Unirea. Apă­rătorul originar din Tīrgovişte este la al treilea transfer la Alba Iulia, după cele din 2001 (de la Astra Ploieşti) şi 2003 (Extensiv Craiova), acesta părăsind īn vara trecută Unirea īn postura de jucător liber, după ce formaţia albaiuliană a părăsit prima scenă.

Īn acelaşi context, la antrenamentele divizionarei secunde nu mai participă Iaţu şi R. Cosma (la care s-a renunţat), Scarlat este īnvoit cāteva zile (probleme şcolare), apărānd, īn schimb, apărătorul stānga Gh. Bar (35 ani, ex-FC Baia Mare şi Oţelul Galaţi). De ase­menea, conducătorii clubului continuă tratativele cu orădeanul Dianu. "Īn linii mari ne-am īnţeles financiar, īnsă mai aştept cāteva zile, pentru că mai am două oferte din Divizia A", a explicat Dianu, dorit de Poli Iaşi şi Jiul Petroşani. "E bine că se īncearcă īntărirea lotului. C. Ciobanu este un fotbalist de care aveam nevoie şi aştept concretizarea şi a altor transferuri, pānă la plecarea īn Italia", a comentat antrenorul Constantin Cīrstea.

ADelPiero
16th February 2006, 00:33
Īncă două achiziţii pentru Unirea

Ieri dimineaţă, jucătorii Marius Cozma (26 ani, mijlocaş) şi Andrei Kelemen (22 ani, fundaş stānga) au căzut de acord cu diriguitorii unirişti pentru a evolua la Alba Iulia. Aceştia au evoluat īn tur la Armătura Zalău şi UTA Arad şi vor semna pentru FC Unirea pānă la vară, cu posibilitatea prelungirii īnţelegerilor.

"Vom mai discuta cu antrenorul Cīrstea şi, dacă e nevoie, vom mai achiziţiona ceva jucători pānă la īnceperea returului", a admis Marian Sarmeş, preşedintele CA.

Altfel, jucătorii "alb-negrii" au īnceput de ieri după-amiază antrenamentele, după revenirea din Italia, antrenorul Constantin Cīrstea hotărānd ca fotbaliştii să intre īn cantonament centralizat la stadionul "Cetate" pānă sāmbătă, cānd FC Unirea va susţine un joc de verificare la Alba Iulia, cu FC Sibiu, prilej cu care va fi testat şi atacantul Ferentz Popescu (35 ani, fost la Gaz Metan Mediaş, Extensiv Craiova şi mai recent īn ligile inferioare din Austria).