PDA

View Full Version : ||Ski jumping|| CM Planica(SLO) -17/20-03-'11



whisper
17th March 2011, 21:08
In acest weekend vor avea loc etapele de zbor cu skiuri(atat pe echipe cat si individual) de la Planica.

lucian_iasi
18th March 2011, 09:18
Podiumul calificarilor:
1.Robert Kranjec 228,5 m
2.Anders Bardal 227,0 m
3.Anders Jacobsen 210,0 m

Astazi de la ora 16 are loc etapa individuala,iar maine de la ora 11:00 este programata etapa pe echipe.Sezonul se incheie duminica de la ora 11 cu o etapa individuala

whisper
18th March 2011, 21:26
Nu am vazut dar am inteles ca etapa a fost castigata de Schlieri. Morgi pe 2 si Koch pe 3...inca nu am cautat pe FIS sa vad daca informatiile mele sunt corecte :D

lucian_iasi
18th March 2011, 22:00
Din pacate sunt adevarate.Podium 100% austriac si in aceasta ordine

oana_f
18th March 2011, 22:11
Nu inteleg. Chiar si la zbor tot austriecii sunt cei mai buni? Nimic surprinzator nici in aceasta etapa, ca de altfel in intreaga Cupa Mondiala.

lucian_iasi
18th March 2011, 22:14
Maine de la ora 11:00 etapa pe echipe.Cu castigator deja stiut.

oana_f
19th March 2011, 13:24
Imi pare rau ca a plecat Mika de la norvegieni. Era un antrenor la fel de nebun ca elevii lui. Norvegia, nu cea mai buna, dar cea mai simpatica echipa din cupa mondiala :)

lucian_iasi
19th March 2011, 13:38
Clasamentul ultimei etape pe echipe din acest sezon:
1.Austria
2.Norvegia
3.Slovenia
4.Polonia
5.Germania

lucian_iasi
20th March 2011, 13:30
Ultima etapa:mansa a doua nu s-a mai disputat
1.Kamil Stoch 215,5m :D
2.Robert Kranjec 224,5 m
3.Adam Malysz 216,0 m

Stoch a sarit cel mai slab din top 3 si a castigat :o::))

Sezon excelent pentru Kamil care obtine 3 victorii si termina anul pe locul 10 :yes:

Tracoromana
20th March 2011, 14:04
Desi imi place Kamil Stoch mi-ar fi placut sa castige Kraniec la ele acasa. Iar de Malysz, ce sa mai zic? pana si ultimul lui zbor este de nivel mondial. :ok::ok: Jos palaria Adam Malysz! :no1

oana_f
20th March 2011, 14:49
Ultima etapa:mansa a doua nu s-a mai disputat
1.Kamil Stoch 215,5m :D
2.Robert Kranjec 224,5 m
3.Adam Malysz 216,0 m

Stoch a sarit cel mai slab din top 3 si a castigat :o::))

Sezon excelent pentru Kamil care obtine 3 victorii si termina anul pe locul 10 :yes:

Da, o etapa ciudata. Nu inteleg de ce n-a castigat cel care a zburat cu 9 m mai mult... Mie nu prea-mi place acest Kamil, succesorul lui Adam :D
Sper ca sezonul viitor sa fie unul cu mai mult suspans :yes:

theodor
20th March 2011, 15:21
Din pacate, sezonul s-a incheiat. Va doresc un an bun, plin de distractii si bucurii! /hello
Ne vedem la iarna!
Numai bine va doresc! :yes:

whisper
20th March 2011, 16:12
Pai sunt multe compensatii..acus ce mai ziceti? Pana acum va luati de Morgi ca sarea cu 2-5m mai putin ca altii si castiga! Si acus au fost tot arbitrii de vina? au vrut sa castige Kamil, nu:P E importanta si saritura-dupa mine ar trebui sa fie singurul criteriu - dar conteaza si stilul plus compensatiile de vant si locul unde e situata bara de start!


Multumim Teodor! La fel si tie!

Sper ca veti mai trece pe aici chiar daca nu mai sunt etape si nu uitati in iulie de Turneul de vara!:)

theodor
20th March 2011, 18:03
Am remarcat un gest frumos (sau cel putin asa mi s-a parut): Din respect pentru Adam Malysz, nici Simon Ammann,nici Morgi, Kofler sau alti saritori de top 10) nu au evoluat azi asa cum ar fi trebuit, ci au sarit ceva mai putin, asta ca Adam, la final de cariera,sa aiba parte de bucuria unui podium de etapa si, mai ales, de un loc pe podiumul Globului de Cristal.Daca e asa, BRAVO LOR! /hello

oana_f
20th March 2011, 18:14
Imi vine greu sa cred ca au ratat podimul pt Adam. Mie mi-au placut mustatile lui Tom Hilde si Simon Amman :)

De ce n-o continua campionatul si primavara si vara? Doar se poate sari si pe iarba sau alte suprafete? :)

whisper
20th March 2011, 21:58
nu am vazut etapa...dar e frumos din partea lor daca au facut asta!

pai trebuie sa mai aibe si ei vacanta, nu?:)

Xplosion
21st March 2011, 02:14
nu despre asta ar trebui sa discutam acum,dar daca whisper insisti te rog sa iei statistisca acestui sezon sa vezi de cate ori l`a avantajat acest sistem pe morgenstern in comparatie cu malysz,amman sau altii,desi nu cred ca avem termen de comparatie in acest sens ,nu stiu la ce te asteptai probabil trebuia sa`l elogiam ca sare cu 3-5, uneori 37-38m :confused: mai putin decat cei din urma sa,sigur toti ceilalti beneficiind de conditii net favorabile... in fine,tu ai opinia ta, nu vreau sa ti`o schimb, morgenstern e cel mai bun saritor al tuturor timpurilor cel mai titrat cum zicea hobana si cu asta basta... oricum felicitari malysz si ahonen pentru intreaga cariera,sportivi care nu au beneficiat de victorii sarind mai putin cu vreo 3-5m pana la 38m mai putin fata de adversari,sportivi care nu au primit note de 19 cand au aterizat gresit gata sa cada... cu siguranta lumea saritorilor cu schiurile va fi mai saraca fara ei..

Tracoromana
21st March 2011, 21:23
Imi vine greu sa cred ca au ratat podimul pt Adam. Mie mi-au placut mustatile lui Tom Hilde si Simon Amman

Sunt de aceeasi parere.

Ramas bun celor ce se retrag!
http://berkutschi.com/images/0042/1007/Unbenannt-2_-_Kopie.jpg?1300702219/hello

theodor
23rd March 2011, 08:22
nu despre asta ar trebui sa discutam acum,dar daca whisper insisti te rog sa iei statistisca acestui sezon sa vezi de cate ori l`a avantajat acest sistem pe morgenstern in comparatie cu malysz,amman sau altii,desi nu cred ca avem termen de comparatie in acest sens ,nu stiu la ce te asteptai probabil trebuia sa`l elogiam ca sare cu 3-5, uneori 37-38m :confused: mai putin decat cei din urma sa,sigur toti ceilalti beneficiind de conditii net favorabile... in fine,tu ai opinia ta, nu vreau sa ti`o schimb, morgenstern e cel mai bun saritor al tuturor timpurilor cel mai titrat cum zicea hobana si cu asta basta... oricum felicitari malysz si ahonen pentru intreaga cariera,sportivi care nu au beneficiat de victorii sarind mai putin cu vreo 3-5m pana la 38m mai putin fata de adversari,sportivi care nu au primit note de 19 cand au aterizat gresit gata sa cada... cu siguranta lumea saritorilor cu schiurile va fi mai saraca fara ei..



Austriecii nu mai au, acum, practic, nici un adversar care sa le stea in cale. Vor domina, meritat sau nu, ani de zile lumea sariturilor. Nu stiu ce va face Norvegia, opdata cu plecarea lui Mika. :( Sper sa ma insel, dar vor fi etape cu final asteptat. Majoritatea. Doar ici-colo, cate o victorie razleata a vreunui competitor care nu e din tara valsului. Parca nu mai are nici un haz!

Xplosion
23rd March 2011, 15:25
Austriecii nu mai au, acum, practic, nici un adversar care sa le stea in cale. Vor domina, meritat sau nu, ani de zile lumea sariturilor. Nu stiu ce va face Norvegia, opdata cu plecarea lui Mika. :( Sper sa ma insel, dar vor fi etape cu final asteptat. Majoritatea. Doar ici-colo, cate o victorie razleata a vreunui competitor care nu e din tara valsului. Parca nu mai are nici un haz!

sa nu uitam de amman totusi...si cred in echipa germaniei mai degraba vad un potential foarte mare in freund,bodmer,freitag si wank...si sunt aproape:D sigur ca macar unul dintre ei va "exploda" in viitorul apropiat..

theodor
25th March 2011, 13:49
sa nu uitam de amman totusi...si cred in echipa germaniei mai degraba vad un potential foarte mare in freund,bodmer,freitag si wank...si sunt aproape:D sigur ca macar unul dintre ei va "exploda" in viitorul apropiat..


Simon Ammann e practic singur in echipa Elvetiei. De la germani, cel mai bun ar fi, pana acum , Freund,ceilalti......... slabe sperante. Finlanda e pe duca (ma asteptam la mai mult din partea lui Koivuranta). Ar mai fi Stoch de la polonezi, dar nu cred ca , pe o perioada de cel putin 5-6 ani de acum incolo se va mai ivi vreun "nas" pt. austrieci. Parca vad ca anul viitor 4HT va fi adjudecat tot de un austriac : Koch sau Schlierenzauer - s-ar putea Koch, ca Gregor Schl e mai tanar, poate sa mai astepte. :))
In concluzie - in viitor, la nivel individual, Schlierenzauer se prefigureaza a nu a avea adversar. Si, in ceea ce priveste echipele, nu pot sa-mi dau seama - PUR SI SIMPLU NU POT! cum a reusit Pointner sa creeze o asemenea coeziune ! :mad: Asta ii diferentiaza pe austrieci de ceilalti - coeziunea. Ca sa spunem asa - unitate in mediocritate.
Ceilalti , nimic. In afara de Norvegia.

Xplosion
26th March 2011, 01:21
Simon Ammann e practic singur in echipa Elvetiei. De la germani, cel mai bun ar fi, pana acum , Freund,ceilalti......... slabe sperante. Finlanda e pe duca (ma asteptam la mai mult din partea lui Koivuranta). Ar mai fi Stoch de la polonezi, dar nu cred ca , pe o perioada de cel putin 5-6 ani de acum incolo se va mai ivi vreun "nas" pt. austrieci. Parca vad ca anul viitor 4HT va fi adjudecat tot de un austriac : Koch sau Schlierenzauer - s-ar putea Koch, ca Gregor Schl e mai tanar, poate sa mai astepte. :)).

Pentru mine competitia asta pe echipe este demult total neinteresanta deci nu conteaza daca amman e singur sau nu...toti cei 4 tineri saritori din echipa germaniei au sansa lor,bodmer de exemplu, la 19 ani are cateva sarituri exceptionale,wank e campion la juniori,pt anumiti sportivi trecerea la competitiile de seniori e mai dificila, sa nu uitam,sunt la inceput...koch pe care tu il dai drept unul dintre potentialii favoriti pentru sezonul urmator(fie vorba intre noi, nu vad ce l`ar recomanda pt asta,e un saritor bun,dar mai e mult pana departe) a stat sezoane bune in afara top 10...sa nu uitam ca nici malysz nu a fost in top de la inceput...

theodor
26th March 2011, 18:45
Pentru mine competitia asta pe echipe este demult total neinteresanta deci nu conteaza daca amman e singur sau nu...toti cei 4 tineri saritori din echipa germaniei au sansa lor,bodmer de exemplu, la 19 ani are cateva sarituri exceptionale,wank e campion la juniori,pt anumiti sportivi trecerea la competitiile de seniori e mai dificila, sa nu uitam,sunt la inceput...koch pe care tu il dai drept unul dintre potentialii favoriti pentru sezonul urmator(fie vorba intre noi, nu vad ce l`ar recomanda pt asta,e un saritor bun,dar mai e mult pana departe) a stat sezoane bune in afara top 10...sa nu uitam ca nici malysz nu a fost in top de la inceput...


Cand m-am referit la Koch, nu am spus ca e valoros, ci am facut aluzie la faptul ca, in ultimii 3 ani, Turneul a fost castigat de austrieci. Meritat sau nu. Oricum, nu se numara printre favoritii mei, nici pe departe. In ce ii priveste pe germani sper sa ai dreptate, dar nu stiu daca Bodmer, Freitag, Neumayer, au multe sanse la top 10. Nu vad evolutii constante , si cred ca asta conteaza mult. Si ar mai fi ceva. Nu stiu cum vor evolua, de acum incolo, norvegienii. Sa speram ca bine.

oana_f
27th March 2011, 20:33
Cand m-am referit la Koch, nu am spus ca e valoros, ci am facut aluzie la faptul ca, in ultimii 3 ani, Turneul a fost castigat de austrieci. Meritat sau nu. Oricum, nu se numara printre favoritii mei, nici pe departe. In ce ii priveste pe germani sper sa ai dreptate, dar nu stiu daca Bodmer, Freitag, Neumayer, au multe sanse la top 10. Nu vad evolutii constante , si cred ca asta conteaza mult. Si ar mai fi ceva. Nu stiu cum vor evolua, de acum incolo, norvegienii. Sa speram ca bine.

Norvegienii au antrenor austriac, cel care a antrenat la juniorii austrieci, din cate am inteles. Sper sa fie de bun augur pt ei. Sunt saritorii mei preferati, daca cineva ar reusi sa le bage si mintile in cap :D, ca sa-si dea seama cat de buni sunt, ar reusi multe mai multe. :ok:

theodor
27th March 2011, 21:28
Norvegienii au antrenor austriac, cel care a antrenat la juniorii austrieci, din cate am inteles. Sper sa fie de bun augur pt ei. Sunt saritorii mei preferati, daca cineva ar reusi sa le bage si mintile in cap :D, ca sa-si dea seama cat de buni sunt, ar reusi multe mai multe. :ok:



Nu-mi vine sa cred!!! :))