PDA

View Full Version : Gigi Becali a şantajat pe FC Argeş



Vulturul
20th February 2005, 20:13
# Patronul Stelei dă doar 200.000 de dolari pe Neaga
# PNA s-ar putea autosesiza

Într-o emisiune difuzată joi seara pe postul de televiziune TV Sport, patronul Stelei Bucureşti a afirmat că transferul lui Adrian Neaga la echipa coreeană Chunnam Dragons a fost parafat şi de jucător, şi deja au intrat în contul clubului bucureştean 500.000 de dolari, jumătate din milionul negociat. Din această sumă, Becali a spus că va da doar 200.000 de dolari Piteştiului, restul păstrându-i pentru a-şi recupera investiţia făcută de el cu fotbalistul piteştean. FC Argeş ar fi trebuit să primească 40% din valoarea transferului, conform spuselor preşedintelui Viorel Ilinca, dar Becali i-a şantajat pe piteşteni, spunându-le că dacă nu acceptă 200.000 de dolari îl va declara liber de contract pe Neaga şi îl va lăsa să plece fără ca FC Argeş să mai primească vreun ban. Aceeaşi declaraţie a făcut-o Gigi Becali şi pe posturile de televiziune TV Sport şi B1TV, spunând printre altele: „Eu am o dezlegare în alb semnată de Neaga pe care aş putea s-o folosesc”. Declaraţia ar trebui să trezească instinctele adormite ale procurorilor Parchetului Naţional Anticorupţie, care ar trebui să se autosesizeze la şantajul public al lui Becali.

Sursa:Top

Vulturul
20th February 2005, 20:14
Viorel Ilinca: „O să ne acuze lumea, dar n-avem ce face”
# Domnule preşedinte, cât va primi FC Argeş pe Neaga, până la urmă: 400.000 sau 200.000 de dolari?
- Lucrurile sunt foarte neclare la ora asta, trebuie mai întâi să aşteptăm finalul tranzacţiei, să vedem condiţiile în care s-a semnat, dacă s-a semnat. Nu putem să creăm acum atmosferă. Să avem răbdare să vedem dacă treaba se termină. Noi facem socoteala banilor pe care nu-i avem.
# Aţi discutat cu Gigi Becali pe seama banilor pe care îi are Argeşul de primit?
- Am discutat de principiu. Aşa cum a declarat joi seara pe posturile naţionale de televiziune, aşa mi-a spus şi mie. Că el şi-a făcut un calcul, şi a plătit 400.000 de dolari pe Neaga, a mai cheltuit cu el 300.000 şi ar fi dispus să mai dea doar 200.000 de dolari Argeşului, ca să iasă şi el pe profit. A spus că are variante de a-l declara liber de contract, şi FC Argeş nu se mai alege cu nici un ban.
# Dar nu e o formă de şantaj?
- Regulamentar e acoperit cu nişte hârtii semnate şi de Neaga, prin care el îşi dă acordul să primească dezlegare. Are la îndemână mijloace regulamentare, dar e prematur să vorbim acum. Să vedem dacă Neaga acceptă să plece... Vara trecută ne-am făcut calcule degeaba
# Sunteţi conştient că lumea o să vă sară dumneavoastră în cap, că l-aţi lăsat să plece pentru o sumă mai mică?
- Ştiu că o să ne acuze lumea, dar o să prezentăm documente pentru a ne disculpa. Suntem puşi într-o situaţie fără întoarcere: Ori acceptăm propunerea lui Gigi Becali, ori ne uităm unul după altul şi nu ne alegem cu nimic...

Sursa:Top

Vulturul
20th February 2005, 20:16
Istoria unui transfer controversat
Mutarea lui Adrian Neaga din Trivale pe Ghencea, produsă în vara anului 2001, a fost la fel de controversată ca şi cariera jucătorului piteştean, cu urcuşuri, dar cu şi mai multe coborâşuri. Contractul de transfer al fotbalistului a fost semnat de fostul preşedinte al clubului FC Argeş, Gabriel Sicoe şi actualul patron al Stelei, Gigi Becali. Clauzele contractului nu au fost respectate decât în mică măsură, pe marginea acestuia existând destule litigii între cluburi.
# Iunie 2001 - Neaga pleacă la Steaua
# Iulie 2001 - Se stabileşte valoarea transferului: 800.000 de dolari + 45% din vânzarea ulterioară, dar nu mai puţin de un milion de dolari
# August 2001 - Intervine o convenţie între Steaua şi FC Argeş: piteştenii acceptă 400.000 de dolari, plus doi jucători, Luca şi Giuchici. În cazul în care cei doi nu vin în Trivale, FC Argeş ar fi trebuit să încaseze alţi 400.000 de dolari, care n-au mai fost plătiţi de Steaua
# Anul 2002 - FC Argeş se judecă cu Steaua pentru suma rămasă neplătită, dar Comisia Juridică nu dă dreptate Piteştiului!
# Anul 2003 - Gigi Becali solicită clubului FC Argeş să renunţe la clauza de 1.000.000 de dolari, spunând că nici un club nu mai plăteşte peste două milioane de dolari. Paul Schiaucu, preşedintele clubului, acceptă cu condiţia ca cei 45% să rămână în picioare
# Ianuarie 2004 - Adrian Neaga pleacă sub formă de împrumut în Emiratele Arabe Unite, la echipa Al-Nassr. Conform contractului, FC Argeş nu are dreptul la nici un ban
# Iunie 2004 - Neaga este pe picior de plecare la Alania Vladikavkaz, stă câteva zile în Rusia dar se întoarce la Steaua din motive rămase necunoscute
# Februarie 2005 - Piteşteanul este transferat de Steaua la Chunnam Dragons pe o sumă de transfer de un milion de dolari, dar Gigi Becali nu vrea să plătească Argeşului 45%, adică 450.000 de dolari, ci doar 200.000

Sursa:Top

vlad1607
20th February 2005, 20:16
Pe sistemul "asta" si cu metode asemanatoare si-a facut oierul beerbeecali averea...o sa-i vina si lui vremea si altora precum netoiu s.a.

Vulturul
20th February 2005, 20:17
Dică a fost ademenit la Steaua
Gigi Becali a pus piciorul în prag şi în cazul transferului lui Nicolae Dică la Steaua, mutare efectuată în luna decembrie a anului 2003. Patronul stelist i-a dat 10.000 de dolari garanţie lui Dică pentru ca acesta să vină numai la Steaua în cazul în care va pleca de la Piteşti, ademenindu-l spre Ghencea. Faptul că „l-a împrumutat” pe Dican cu această sumă nu ar fi nici o problemă, dar l-a învăţat să joace tare în faţa conducerii: dacă nu-mi daţi drumul la Steaua, plec în vara anului 2004 liber de contract! Astfel, FC Argeş a încasat pe Dică 250.000 de dolari, pierzând ofertele lui Eintracht Frankfurt (550.000 de euro) sau Universitatea Craiova (400.000 de dolari).

Următoarea ţintă: Prepeliţă
Andrei Prepeliţă a fost obiectul unui reportaj în cotidianul central Jurnalul Naţional de ieri, ocazie cu care mijlocaşul piteştean a dezvăluit suma de transfer care i-a fost fixată de conducerea clubului FC Argeş: un milion de dolari. Deşi tatăl său, Constantin Prepeliţă, fostul jucător al echipei FC Olt, şi-ar dori ca fiul său să ajungă la Dinamo, se pare că drumul spre afirmare al lui Prepeliţă junior va trece tot prin Ghencea, ca cele ale lui Neaga, Dică sau Opriţa.
Becali: „Prepeliţă va fi al meu”
Preşedintele clubului FC Arge, Viorel Ilinca, a dezvăluit cu ceva timp în urmă, în cotidianul TOP, că în timpul semnării transferului lui Nicolae Dică, Gigi Becali i-ar fi spus lui Paul Schiaucu: „Domnu’ preşedinte, aveţi acolo pe unu’ Prepeliţă. Să nu vă faceţi planuri cu el, că ăla va fi al meu. Mie o să mi-l daţi atunci când îl veţi vinde”.

Sursa:Top

vlad1607
20th February 2005, 20:19
sper ca dorinta tatalui sau sa se implineasca si Prepelitza sa ajunga la Dinamo la vara !

Tudose
20th February 2005, 21:06
La domnul Gigi Becali nu e nimic de mirare... Dumnealui ameninta sau bate un ziarist, apoi se mai inchina de doua ori... santajeaza un jucator, apoi mai ridica o biserica... e presedinte de partid crestin-democrat si zice ca nu mai joaca poker pe bani, ca nu da bine... dar il "curata" pe Seche la rummy de 5.000 de euro, cat timp respectivul astepta ancheta PNA.
Dar problema care ne doare pe noi cel mai tare e de ce accepta Argesul mofturile si santajul magnatului din Pipera... de ce conducerea noastra inghite repede orice firimituri i se arunca de la masa bogatului catre cea a saracului... de ce domnul Ilinca ia din prima pozitie spasita si spune "nu avem ce face, s-ar putea sa ne trezim fara nimic, mai bine sarutam mana boierului si luam cat il lasa inima"...
Neaga a fost vandut in Coreea si a plecat acolo, fara a fi jucator liber de contract. In consecinta, intelegerea parafata in 2001 ramane in picioare. Iar noi am avea toate argumentele legale pentru a ne primi banii. In caz contrar, la astfel de declaratii fatise, "le dau cat vreau eu, ca asa vrea muschii mei si trebuie sa imi scot investitia", PNA-ul ar trebui sa se autosesizeze si sa il umfle putin pe domnul Gigi... sa stea sa joace rummy alaturi de amicul Seche... Pai ce sa iti facem noi, domnule, daca ai fost fraier si l-ai vandut in pierdere? Alo, Pitestiul, se aude?