PDA

View Full Version : Bac



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

andreiush
19th February 2005, 18:10
Ia sa vedem cine da bacu anu asta?:)
Haideti sa discutam aici, pe threadul acesta, despre clasa a XII-a si despre bacul care ne asteapta (pe cei care suntem clasa XII). Cei care au trecut acest hop isi pot aminti, cu placere sau nu, cum a fost, cum au invatat, cum au copiat(:D) sau ne pot da ceva sfaturi cum sa trecem mai usor de acest moment:ok:

ilenuta
19th February 2005, 18:16
Vaaaaai... ce demult a fost :rolleyes: Fuse si se duse !
Hm, nu a fost unul dintre cele mai fericite momente, dar la cat de departe e, ce mai conteaza /hello
Iar de copiat... mai andreiush, ce vrei tu sa zici aici ? :nah:
Bun, deci cand am dat eu s-a copiat la o proba (sau mai bine zis am fost copiata :drak: ), dar la cea care ma interesa pe mine, nu s-a mai putut :headbang:
Si sa nu uit: bafta andreiush ! dar lasa ca iti mai uram pana atunci :)

ADelPiero
19th February 2005, 18:43
:headbang: nu`mi mai aminti iushuleeeeeeeeeeeeeee :(:( :ciocan:

Al Dracu
19th February 2005, 23:54
La mine a fost de vis, am scos 8,40! Si am putut sa-mi aleg si materiile! Am dat la Sport :D unde bineinteles am scos 10 (cu toate ca am cerut 16 deoarece punctajul de 10 era 1600 iar eu am scos 2200). Am mai ales Istoria unde am fluierat (un 9,02) si la impuse n-am avut probleme cu Romana si Chimia. Ceva probleme la Romana oral unde s-a tot tinut junghiul ala de mine 10 minute sa-i spun versuri de Eminescu. Cind i-am deschis gura si-am inceput cu "Tu esti Mircea?" m-a dat afara... :D
Ideea e ca am fost tot timpul sigur ca iau bacul fara probleme, de-aia mi s-a parut usor, chiar distractiv. Da' yo-s boshorog expirat, nu stiu cum e in zilele astea! :P

uti2102
20th February 2005, 00:11
Bei Al Dracule, da' tu la catzi ani ai dat bacu' mah ?! :drak: La 3,4 sau la 5 ?!

Al Dracu
20th February 2005, 00:21
La 2 ca-s precock! :D Nu vezi ce batrin intelept is acum la 6?

Marquise MGP
20th February 2005, 15:48
si leai scris si despre juve la istorie? ca tot se incadreaza perfect in domeniu ... ai scris cu negru si profu corector era bianconerro deal nostru de tia pus nota aia ? :D

acuma on topic, BACul e naspa ca se da in clasa XII-a si ii strica farmecul, in loc sa petreci la despartire tre sa bagi la greu cu invatatu :D,da e bine totusi ca dupa ce vii cu pluta in liceu pleci cu bacul....e o evolutie si asta.
nu va zic cat am luat la romana(ca tot imi place mie gramatica :evil: ) ca no sa ma credeti :D

andreiush
20th February 2005, 16:03
Cat ai luat ma Marquise? 10?:P Eii...modestule:P
Mai da numai eu si cu DelPiero dam bacu anu asta?:( Credeam ca suntem mai multi:D

Marquise MGP
20th February 2005, 16:08
nici kiar 10 ca nu scriu frumos :D

fia
20th February 2005, 16:11
Ce n-as da sa-l mai dau si eu odata :D

josephine
20th February 2005, 16:11
si io l-am dat acum cativa ani buni... chiar dupa grevele alea ca nu vroia nimeni bac din 7 materii... 9,45 (per total)... si n-am dat sport, ca eram lemn, plus ca aveam scutiri pe toti 4 ani si nu aveam voie. punct tare, matematica si franceza cu 10, punct slab economie (8,85) {by the way, acum sunt economist, deci nu prea are relevanta bacu}. s-a copiat pe rupte la mate (doar unii de la altii) si la economie, la restul cu moderare... :P

Catalanul
20th February 2005, 16:11
chemati-o pe dianette pe aici, ca am vazut ca are 18 ani :D de asemenea mai e o persoana care anul acesta va da bacul: norishor :P

andreiush
20th February 2005, 16:14
Ce n-as da sa-l mai dau si eu odata :D
De ce sa-l mai dai odata?:o: Eu n-as vrea sa mai dau odata capacitatea:D
Hopa... ia uite catalanu ce le mai stie;)

fia
20th February 2005, 16:19
matematica si franceza cu 10si eu am luat 10 la mate si la engleza :D si nu am copiat :D
De copiat am copiat la istorie unde am luat 9,80 ca mi-a fost lene sa copiez tot ce scria in carte .... mare geseala :P

@andreiush: pentru ca daca as da bacul din nou am presupus ca as avea 18 ani din nou :D

andreiush
20th February 2005, 16:24
Mai da multe presupuneri mai faci tu:D
Moama da ce note mari ati luat la bac:o: Si eu vreau:D

josephine
20th February 2005, 16:24
am zis eu ca am copiat la astea? am zis numa ca s-a copiat. adikatelea au copiat altii de la mine. :P la economie am copiat, insuficient, ca nu mi-a placut materia si ne cerea cuvant cu cuvant! erau subiecte de completat spatiile libere cu cuvintele exact din carte! kkt de examen! in rest, m-am descurcat fara!

nimic nu se compara cu distractia de la aflarea rezultatelor! super party! :P

uti2102
20th February 2005, 18:30
Josephino, shi tu eshti "precock" de zici ca ai dat "acum catziva ani buni" ?! :drak:

josephine
20th February 2005, 18:51
dar ce? 5 ani nu is cativa ani buni? io zic ca da,... dar neh. :P

dianette_d
20th February 2005, 22:56
chemati-o pe dianette pe aici, ca am vazut ca are 18 ani :D
wow vad k sunt chemata...gata sefu sa traiti am venit :D
eu de bac nu prea sunt stresata..cel putin nu ink..da park ma vad in ultimele 2 luni k un soarece d'ala de biblioteca inchisa in kmera si invatand la istorie,romana&co.
deocamdata mai mult ma intereseaza admiterea la facultate..deh facultate grea(farmacie)..admitere grea.. :headbang:

andreiush
20th February 2005, 23:17
Esti numaru 3:ok:
Nici eu nu pot sa zic ca is stresat de bac... de aia stau asa mult pe forum:D
Cateodata ma gandesc...oare cand o sa invat io la romana...hmm... Oralele parca ma streseaza un pic... nu stiu ce o sa fac cand voi fi in fata alora:D Toata lumea zice ca ii usor la oral, ca se dau note mari.. numai eu nu cred.

Marquise MGP
20th February 2005, 23:22
deocamdata mai mult ma intereseaza admiterea la facultate..deh facultate grea(farmacie)..admitere grea.. :headbang:

asa e ...facultatea e mai importanta....ca bacul oricum poti sal dai sin toamna :drak:

ilenuta
20th February 2005, 23:25
sal dai sin :drak:
Mai Marquise, ia nu mai posta tu pe aici, ca lumea tre sa invete la lb. romana :drak:
In ce limba este "sal dai sin" ? :D

josephine
20th February 2005, 23:31
mai iulia, lasa mah copii sa gaseasca greselile! cred ca au ceva proba din asta la romana! din cate imi aduk aminte de la fratello care s-a gandit sa il dea de vreo 2 ori! :P

@marquise MGP: keep it up! hai sa le dam subiecte de examen! poate asha ii antrenam macar la romana! daca va mai vin idei si pentru alte materii, dati cu ele aici! ce draq, sa fie forum instructiv, ca si cand ar sta cu nasu in cartea de romana! :P

ilenuta
20th February 2005, 23:35
Marquise punete pe scris tata :D
Dragi copii, trece-ti la pus/scos cratimele :D

josephine
20th February 2005, 23:36
noh ve-zi cum nen-tzelegem! :p

Marquise MGP
20th February 2005, 23:36
tema nr.1

cine reuseste sami corecteze(dpdv gramatical) toate posturile are garantata promovarea la bac :drak:

si nici nus multe .... doar 560 :D

andreiush
20th February 2005, 23:38
"sal dai sin"
Eu nu ma gandeam ca ar fi ceva de romana:D Eu credeam ca e ceva cu sinusul de la mate:D
Hehe...ce forum constructiv..

Pai mai Marquise:D Nu-s numa 560 de greseli.. eventual 560x10:drak:
Asa-i ca trec bacu fara probleme?:D

Marquise MGP
20th February 2005, 23:45
"


Pai mai Marquise:D Nu-s numa 560 de greseli.. eventual 560x10:drak:
D

doar atatea?.... pai scapi usor :D

Pacala
20th February 2005, 23:45
:D........ ce nevoie mai avem de grupuri umoristice? ...... Divertis,Vacanta Mare, Voua etc. vor da faliment cu asa o concurenta acerba :D
..........de fapt, asta e si farmecul majoritatii forumurilor.....

dianette_d
20th February 2005, 23:48
mi-ai luat vorba din gura andreiush..ata ete..ai fost mai rapid :headbang:
:scared: ce teme domle? si eu kre intru pe forum k sa ma relaxez..eii da aici puteti sa-mi reprosati k ma "relaxez" km mult..
oricum in clasa a 12 nu prea se fac temele..asa k..leave us alone:drak: :D

si oricum marquise mi-a mai zis k dak mai zic ceva de rau despre filosofie nu mai intru in bac :scared: deci ce sa mai cred?

Marquise MGP
20th February 2005, 23:52
tie iti dau ceva teme la filosofie....ca tot iti place materia :drak:

tema nr.2

se da textul:

"stelistii spun dinamovistii vor castiga anul acesta campionatul"

intrebare: "cine castiga campionatul?"

Marquise MGP
21st February 2005, 00:03
tema nr.2

se da textul:

"stelistii spun dinamovistii vor castiga anul acesta campionatul"

intrebare: "cine castiga campionatul?"

dianette_d
21st February 2005, 00:05
tie iti dau ceva teme la filosofie....ca tot iti place materia
asta e discriminare..sa fie pt toata lumea

Marquise MGP
21st February 2005, 00:06
pai e pentru toti cei care se numesc dianette d :D

dianette_d
21st February 2005, 00:09
domu profesor sa inteleg k sunt preferata dvs? /hello
oricum tot discriminare e pt ceilalti :drak:

Marquise MGP
21st February 2005, 00:13
da sigur donsoara invatzacel :D

dianette_d
21st February 2005, 00:14
"stelistii spun dinamovistii vor castiga anul acesta campionatul"

intrebare: "cine castiga campionatul?"
mah tu crek vrei sa pariezi si nu stii cu cine..si acum testezi terenul nu? vrei sa aflii si opinia invatzaceilor :drak:


da sigur donsoara invatzacel :D
pai si la pregatire knd vin? :D
andreiush & ADelPiero poate vreti o pila la domn' profesor :P

dianette_d
21st February 2005, 00:16
da sigur donsoara invatzacel :D
pai si la pregatire knd vin? :D
andreiush & ADelPiero poate vreti o pila la domn' profesor :P

Marquise MGP
21st February 2005, 00:19
avem tot timpul sa ne pregatim :D ... dupa bac :drak:

Al Dracu
21st February 2005, 00:28
tema nr.2

se da textul:

"stelistii spun dinamovistii vor castiga anul acesta campionatul"

intrebare: "cine castiga campionatul?"
Farul! :D
N-a fost greu pentru ca substantivele "stelistii" si "dinamovistii" chiar daca sint inlocuite cu altele, rezultatul e acelasi! :drak:

ilenuta
21st February 2005, 00:40
Marquise, parca erai "profesor" de litere si filosofie :drak: Vino si tu cu niste teme mai on topic, asa... :D

Marquise MGP
21st February 2005, 00:40
firar al dracu de treaba ca nici ca mias fi dat seama daca nu ne edificai ... si am aflat si pe cine tre sa pariez .... pe otelul :drak:
@ iulia
pai tema nr.2 e si de litere si de filosofie si de logica ... dar nam primit nici un raspuns pana acum ( except brand-ul al dracu) :D

Marquise MGP
21st February 2005, 00:44
@ iulia
pai tema nr.2 e si de litere si de filosofie si de logica ... dar nam primit nici un raspuns pana acum ( except brand-ul al dracu) :D

ilenuta
21st February 2005, 00:47
Ok, pt. logica, zi-mi ce zic si dinamovistii, ca sa iti pot rezolva tema :P

Marquise MGP
21st February 2005, 00:52
dinamovistii spun ca vor castiga stelistii campionatul :D

ilenuta
21st February 2005, 00:59
Atunci raspunsul e clar: Brasovu !!! :P
Huh, nu e bine asa ?... sunt in ceata :( Poate tre sa faci un poll pe Intern :drak:

Marquise MGP
21st February 2005, 01:03
cam asa e :D
ideea era ca nu am pus nici un fel de punctuatie in fraza aia iar aceasta poate skimba sensul frazei radical :

"stelistii,spun dinamovistii,vor castiga campionatul"
"stelistii spun: dinamovistii vor castiga campionatul"

eu oricum tot cu otelul pariez :D

ilenuta
21st February 2005, 01:06
Pai punctuatia face totii banii :P si asta e un exercitiu bun pt. candidatii nostri la bac ...
ps: eu tot cu Brasovu merg :D

Marquise MGP
21st February 2005, 01:15
unde mergi? in divizia B ? :drak:

ilenuta
21st February 2005, 01:17
Nu te baga marchize, ca am eu acum un interes cu Brasovu, da !!!?? :P

Marquise MGP
21st February 2005, 01:24
pai interesul tau nare treaba cu campionatul....da ar fi bun un 3-0 la pauza.

ilenuta
21st February 2005, 01:36
N-are, stiu, dar tre sa mai afirm si eu undeva, poate se aude :P
3-0 la pauza ... despre cine e vorba :confused: Otelul si Brasov? iar sunt in ceata ... hai sa revenim la Diversele noastre :)

desdemona
21st February 2005, 02:55
Ntz ntz ntz, Iuli-Iuli, ce-o mai dai in Diverse ;)

ilenuta
21st February 2005, 11:23
Pai Marquise e de vina, pai intai vine cu teme d-astea de fotbal la care sigur raman corigenta ;) si dup-aia cu astea de punctuatie, cand nici nu ne era vorba asa: el in general nu scrie cu nici un semn in afara de litere, darmite de punctuatie... nici nu credeam ca stie de ele :evil:
Si cu interesul s-ar putea sa fi fost inteleasa gresit... desde, nu-mi editezi tu putin ce am scris :P

Marquise MGP
21st February 2005, 12:02
pai ia sa vedem daca ma fac de ras...eu am inteles ca se joaca la brasov meciul de cupa davis si la asta ma gandeam la un 3-0 la pauza :D

ilenuta
21st February 2005, 13:06
Mde, Marquise, oi fi eu corigenta la fotbal, dar tu vad ca la tenis treci clasa :rolleyes:

Marquise MGP
21st February 2005, 13:14
sar'mana tovarasa educatoare :D

andreiush
21st February 2005, 15:28
Ia uite dom'le:rolleyes: De la bac s-a ajuns la fotbal de divizia B si la tenis. Hmm... Intr-adevar are legatura fotbalul cu bacu, mai ales ca una din probe o dau din sport:D Oricum, aici nu am probleme:cool:
Si referitor la divizia B de care aminteati pe-aici...sper ca nu vreti sa retrogradez la bac:D

dianette_d
21st February 2005, 15:35
da domle si chiar "profesorii" isi fac de cap..noi suntem ascultatori si ne facem temele si ei..
si sa nu mai zic k ar trebui sa ne mai si predati ceva k s-a km terminat capitolu..noi de unde sa stim sa ne facem temele?

realmadrid.com
21st February 2005, 15:50
Mama, sa vezi ce o sa rad, eu o sa stau pe net, iar dianette o sa invete de zor, sa recupereaze ce nu a invatat anu asta:D

desdemona
21st February 2005, 15:53
Si cu interesul s-ar putea sa fi fost inteleasa gresit... desde, nu-mi editezi tu putin ce am scris :P
Eu zic ca s-a inteles exact ce trebuia :ok:

dianette_d
21st February 2005, 16:03
Mama, sa vezi ce o sa rad, eu o sa stau pe net, iar dianette o sa invete de zor, sa recupereaze ce nu a invatat anu asta:D

totul tine de organizarea timpului..eu pana acum am invatat pe branci si asta e o perioada de relash da te asigur k nu mai tine mult.. :evil: :D :D

Catalanul
21st February 2005, 16:22
Mama, sa vezi ce o sa rad, eu o sa stau pe net, iar dianette o sa invete de zor, sa recupereaze ce nu a invatat anu asta:D
:D asa cum am ras noi de tine anu` trecut atunci cand tu intrai doar un sfert de ora pe forum si noi eram ''non-stop'' :evil:

realmadrid.com
21st February 2005, 16:25
Ce faci mai, ma dai de gol:D ? Ca dianette nu stia de chestia asta:D

PS_Cand ma duceam la internet cafe stateam si cate 3-4 ore online:D

dianette_d
21st February 2005, 16:37
asha catalanule mai zi mai zi :drak:

Catalanul
21st February 2005, 16:58
ce sa mai zic? :( gata... ma duc la invatat, ca sapt asta am 4 examene din care 3 sunt super dificile :(:(

Darkslowstar
21st February 2005, 17:04
unde mergi? in divizia B ? :drak:

Marquise, daca te uiti in sus vei vedea o chestie mare si neagra deasupra capului tau. Sa nu te sperii, e numai sabia lui Damocles, care sta si ea acolo :drak: sa se afle in treaba. Si vezi sa nu o enervezi pe Iulia, ca iti trage un avertisment cand mai dai pe la tenis, de nu te vezi. :D. De cand vine la FM s-a facut mai AlDracu. :drak:

PS Bafta la bac; o sa am si si eu bacul meu in iunie, ten years after party :ok:

Utilizator
21st February 2005, 17:11
Succes la Bac celor ce vor avea greaua incercare in acest an. :) Trece repede si veti ramane cu nostalgia zilelor de liceu. Pot sa spun ca am dat Bacul in anul nasterii voastre si inca sunt sanatos :)


Darkslow: succes la intalnire, noi ne-am mai adunat vreo 12, restul erau prin alte zari...

Darkslowstar
21st February 2005, 18:06
Thx, pai nici noi, din 60 si ceva de oameni nu cred ca au ramas 10 insi in Brasov. Mai multi sunt la Bucale si marea majoritate pe meridianele globului. Ma rog, eu am facut liceul german, pe undeva e normal.
Probabil nu v-ati pregatit indeajuns sau nu ati ales perioada cea mai buna. Noi am inceput sa ne agitam si se pare ca vin din toate colturile lumii. Cel putin la nivel declarativ :).

Utilizator
21st February 2005, 18:11
Dark ne-am pregatit cu vreo 3 luni inainte, dar daca oamenii nu erau in tara cum sa vina? N-am facut liceu german :) dar procentul de plecati in afara tarii din clasa mea (noi am organizat pe clase, eram 41 in total, din ce spui voi organizati pe an) e infiorator de mare.

Darkslowstar
21st February 2005, 18:29
Pai nu avea rost sa organizam pe clase, pt. ca eram numai 2 clase si am fost despartiti numai de la liceu in uman si real (avem 1-12 acolo). Eu am facut umanul dar am mai multi prieteni la real. :)
Pai si nu au venit special pt. intalnire? Ca ai mei spun ca vin, ca oricum veneau vara, asa vin mai repede.
Procentul e intradevar infricosator, si ma face sa ma intreb. Noi (eu) ce dracu mai cautam aici?

CoolRain
21st February 2005, 18:32
Chestia asta cu bac-ul ma face sa ma intreb dupa ce metode copiaza liceenii in ziua de azi :D
:help:

dianette_d
21st February 2005, 18:38
Bafta la bac

Succes la Bac celor ce vor avea greaua incercare in acest an. Trece repede si veti ramane cu nostalgia zilelor de liceu. Pot sa spun ca am dat Bacul in anul nasterii voastre si inca sunt sanatos
ia uite domle in sfarsit ne incurajeaza cineva.. /hello k deja se facuse un obicei aici : toti ne dadeau teme :evil:
merci mult pt urari :ok:
domnule profesor marquise & domnisoara profesoara iulia sunteti in concediu medical? :D :D

Utilizator
21st February 2005, 18:51
La vremea respectiva nu erau decat vreo 5 plecati definitiv si aia in State. Neavand inca cetatzenia era destul de boem sa vina in tara pentru intalnirea de 10 ani de la finalul liceului. :)
Restul erau plecati sa lucreze cu contracte temporare sau la burse si nici unul nu a putut veni in vara respectiva. Asta a fost acum 8 ani, si situatia in Ro era altfel...acum e altceva. Eu deja sunt un pic plecat (temporar) asa ca...:)
Pana la urma e chestie de alegere personala, de noroc...nu vad ca pe o trauma ramasul in tara si cred ca si tu o ziceai mai mult in gluma.

Ca sa revenim on-topic: Vedeti baieti si fete, daca luati Bacul se deschid alte perspective :) Bagati mare si luati-l cu note bune, daca dati la faculta o sa va foloseasca nota asta. Desi...era un banc inainte de '90 cand toti absolventii de facultate erau repartizati in tara in ordinea mediilor; cei cu notele mari aveau sanse sa capete loc de munca in orasul de resedinta iar cei cu note foarte mici se departau simtitor de zona de bashtina, fiind destule cazuri de bucuresteni de ex. ajunsi pe la Sighetu' Marmatiei. Si acum bancul:
"Popescu, absolvent de facultate cu nota 10-repartizat in Bucuresti
Ionescu, absolvent de facultate cu nota 9,60-repartizat la Ploiesti
Constantinescu, absolvent de facultate cu nota 8,80-repartizat la Sighisoara...
Bula, absolvent de facultate cu nota 5 a ajuns in Statele Unite"

uti2102
21st February 2005, 19:04
Utilizator, bancu' asta ma face mai optimist decat ai putea crede :drak:

Utilizator
21st February 2005, 19:09
Pai sigur tu ai ceva vechime de cand trecushi de Bac, daca treci de Don profesor Tudose (vezi sa nu-ti 'strice' media cu vreo nota mare :)) si se mai fac repartitii...Succes si La multi ani inca odata :)

Dianette_d: cu placere, urarile au fost sincere si sper sa mai vii pe aici si dupa absolvire sa mai inveti de la 'profesori' :) Ia uite la Alpopa, deja asteapta cu incredere repartitia, e un model de urmat :) Si el e dovada vie ca se trece sanatos de Bac :) Sa-l vedem dupa ce termina cu facultatea cum se mishca :)

Marquise MGP
21st February 2005, 19:17
Marquise, daca te uiti in sus vei vedea o chestie mare si neagra deasupra capului tau. Sa nu te sperii, e numai sabia lui Damocles, care sta si ea acolo :drak: sa se afle in treaba. Si vezi sa nu o enervezi pe Iulia, ca iti trage un avertisment cand mai dai pe la tenis, de nu te vezi. :D. De cand vine la FM s-a facut mai AlDracu. :drak:

PS Bafta la bac; o sa am si si eu bacul meu in iunie, ten years after party :ok:

eu speram mai degraba la un bici si ceva catuse :drak: .... da dacai si ea "al dracu" numi fac probleme ca e bianconerro dea noastra. :D

ADelPiero
21st February 2005, 20:09
(...) mai ales ca una din probe o dau din sport:D Oricum, aici nu am probleme:cool:

cati metrii sari la saritura (cu paru`) de pe loc :confused: :evil:

andreiush
21st February 2005, 21:22
2.50:cool: fara probleme, la prima saritura de anu asta:cool: iar baremu e 2.45:D
Mici probleme la statul in maini:D si la rostogoliri:hmm:

dianette_d
21st February 2005, 21:28
nu e cam riscant sa dai la sport? ce se intampla dak te imbolavesti sau te accidentezi(doamne fereste :D ) kiar inainte de bac?

ADelPiero
21st February 2005, 21:28
:D:D:D eu am la mai multe probleme :P ...
in mare ... la saritura de pe loc ... si la statu in maini ....... :D
in cap iti stau cat vrei :evil:

andreiush
21st February 2005, 21:32
Standul pe cap:D:D Clar, nici aici nu am probleme. Stau mult.
Pai dianette... decat sa mai invat o materie...mai bine ma risc un pic:D Da oricum, incerc sa ma menajez, sa nu intru in clinciuri cu adversari:D

dianette_d
21st February 2005, 21:46
Pai dianette... decat sa mai invat o materie...mai bine ma risc un pic:D
pai da multi merg pe principiul asta da am auzit k fara spaga nu prea se iau note mari la sport..nu stiu sigur asa am auzit
cik gaseste profu examinator unde sa-ti scada..k nu stai 3 sec in cap,k nu stai drept..chestii d'astea sa nu poti sa-l contrazici :mda: :ciocan:

ADelPiero
21st February 2005, 22:11
da da ... le duci "una mica":sleep: si niste "lovele"(ca doara no... blaturile sunt la moda:ok: ) si dupaia iti treci tu notele :evil:

andreiush
21st February 2005, 22:13
Ai auzit gresit dianette, sau cel putin asa sper:D Eu stiu, de la prieteni de-ai mei care au dat si ei din sport in anii trecuti ca profii chiar te ajuta la bac, adica nu sta nimeni sa-ti cronometreze alea 3 secunde de stat in cap, sau, la proba de viteza, daca scoti 6.9s ei iti trec pe foaie 6.7. Marea majoritate a profilor fac asa, dar sigur, mai sunt si exceptii. Iar cu spaga si cu practicile astea ale noastre ale romanilor... e clar...la educatie nu are nimeni cum sa verifice nota scrisa de prof pe foaie, deci poate sa treaca nota pe care o considera el ca o meriti...dupa buget;) Oricum, eu fiind optimist, sper sa nu am treaba cu profii, sa ma traga ei in jos.

dianette_d
21st February 2005, 22:29
spre binele vostru sper sa ma fi inselat.. :D
eu nu cobeam acuma ci doar am spus si eu ce-am mai auzit de la unu de la altu..da poate e valabil numa' pt galati :ciocan: ..cine stie..
in rest la ce mai dati?
eu dau la mate, romana,engleza, chimie si istorie..cam mult de invatat da asta e..profilu e de vina.. :headbang:

andreiush
21st February 2005, 22:34
romana-oral, engleza-oral, romana-scris, mate, info, educatie fizica:D

ADelPiero
21st February 2005, 22:39
vad k oralele iti plac ... k le pui primele :P ... sunt si mai rapide :D

dianette_d
21st February 2005, 22:43
aaa..pai stai lejer..engleza,mate,info,sportul sunt excluse de la sectiunea toceala..deci mai ramane romana.. :headbang: subtirel de vara :headbang:
si la ce facultate dai mai departe?
AdelPiero da tu ce faci somezi?..zi-ne si tu optiunile :D

ADelPiero
21st February 2005, 22:48
EU:cool: :
1. romana-oral
2. engleza-oral
3. romana-scris
4. mate
5. biologie
6. educatie fizica

andreiush
21st February 2005, 22:55
Ui ca si tu ai pus oralele primele:D Mama nu se supara... de ce oare...:rolleyes:

dianette_d
21st February 2005, 22:56
5. biologie

wow tocesti tu la bio? :D bravo tie..e o premiera pt mine : un baiat kre da la bio(respekt :ok: )

andreiush
21st February 2005, 22:58
Intreaba-l de ce da din bio;) Ca nu stie info, chimie sau fizica:D

Catalanul
21st February 2005, 23:00
cred ca da la bio deoarece e mai ushor :D in schimb tu :o: la Chimie si Isto :o: dupa umila mea parere cred ca sunt cele mai najpa materii (alaturi de fizica bineinteles) :P

andreiush
21st February 2005, 23:06
De-acord cu tine Catalane!!! La chimie n-am priceput absolut nimic si nici n-am putut sa invat (probabil ca nu tare am vrut:D) de cand fac io chimie...din a 7-a:o: Isto...toceales...

dianette_d
21st February 2005, 23:06
da poate-i place bio..poate e olimpic la bio. :D .cine stie..pana nu ne zice el nu stim sigur :drak:

realmadrid.com
21st February 2005, 23:08
Sunt de acord cu tine, mai ales in privinta fizici:D Nu as da la fizica, nici sa stiu ca iau examenu:D

dianette_d
21st February 2005, 23:13
in schimb tu :o: la Chimie si Isto :o: dupa umila mea parere cred ca sunt cele mai najpa materii (alaturi de fizica bineinteles) :P

pai mie chimia imi trebuie la facultate(repet: dau la farmacie) si ce rost avea sa-mi aleg alta materie..plus k-mi si place..maikmea e prof de chimie deci e ceva genetic :drak:
iar istoria am ales-o k am dat-o si la capacitate si mai stiu ceva deci imi vine usor sa o reinvat :D
iar despre fizik..ce sa zic..e cea mai nashpa materie posibila

ADelPiero
21st February 2005, 23:13
acuma nu pot sa`mi fac o proprie caracterizare negativa :D
dau la bio ... din anumite motive ... nu vreau sa le zic ... numa` dupa ce termin liceu`... k nu vreau sa am probleme :P
oricum chimia si fizica din START pica ...

dianette_d
21st February 2005, 23:18
pai si noi ce sa-ntelegem din tacerea ta..k ai pile la bio si d'asta dai

Catalanul
21st February 2005, 23:21
la mine fizica si chimia merg bine (anu` asta) :D deh, acuma repet ce am facut in tzara :P in schimb istoria http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/31.gif asta nu-mi placea nici in RO ce sa mai zic aici :mda: joi am un test la isto http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/20.gif dianette inveti tu pentru mine http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/4.gif

dianette_d
21st February 2005, 23:29
pai ce dai test la ist romaniei?
:nah: fiekre pe cont propriu.. :drak:

Catalanul
21st February 2005, 23:44
L-ati ''auzit''? (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=207686&postcount=2520) :D ce-i facem daca nu se tine de promisiune? :drak:

@dia... dau test din curtile de cadiz si razboiu civil din spania :( :headbang:

dianette_d
21st February 2005, 23:49
sorry my dear da in cazul asta kiar tre' sa te descurci singur..bafta.. :D

Marquise MGP
21st February 2005, 23:51
daca bate juve plec la munte sa petrec pana miercurea viitoare :drak:

Catalanul
21st February 2005, 23:53
mersi pentru ajutor :D... vineri am la valenciana, ce zici, te bagi la ajutat, sau e prea ushor :rolleyes:

realmadrid.com
21st February 2005, 23:53
daca bate juve plec la munte sa petrec pana miercurea viitoare

Lasa, sa stai acasa:D ca iti prinde bine, mai pui mana pe o carte de gramatica:D si te pregatesti pt retur:yeah:

dianette_d
21st February 2005, 23:55
wow adik o saptamana fara teme /hello aaa..da stai k ai zis dak bate juve :drak:

Marquise MGP
21st February 2005, 23:56
nustiu dece da eu zic ca joi o sa ma trag cu skiurile la predeal :drak:

realmadrid.com
21st February 2005, 23:58
Nu are rost, se topeste zapada pana te duci tu, dar stai ca nu te duci:D

dianette_d
21st February 2005, 23:58
mersi pentru ajutor :D... vineri am la valenciana, ce zici, te bagi la ajutat, sau e prea ushor :rolleyes:
prea usor..kiar banal :D te las pe tine aici..eu ma bag la altele mai grele :D

Marquise MGP
22nd February 2005, 00:00
pai nici numi place pe zapada...ca alunec simi pierd ekilibrul...juve sa bata ca ma dau si pe iarba :D

Catalanul
22nd February 2005, 00:04
@dia...:) tradu si mie (poezia asta) (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=161496&postcount=9) daca crezi ca e asa de ushor :drak:

peseu: sport la ''treaba'' :P

dianette_d
22nd February 2005, 00:06
asha sa bata juve si adio teme la filosofie..uraaaa..

andreiush
22nd February 2005, 00:07
Lasa ma, ca nu da nimeni bacu din :Pvalensiana:P Poate tu...:evil: da mai incolo

Catalanul
22nd February 2005, 00:09
o sa dau bacu` (aici ii zice sesiune :P) si spre fericirea lui ionutz cred ca o sa merg la madrid la faculta :D ca ie fffff grea valenciana :mda:

dianette_d
22nd February 2005, 00:18
@dia...:) tradu si mie (poezia asta) (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=161496&postcount=9) daca crezi ca e asa de ushor :drak:

peseu: sport la ''treaba'' :P
ahh damn it si am imprumutat dictionaru ala de spaniola.. :P
cumva "que per a omplir d`aroma l`aire"=k pt a umple aerul cu aroma..nu stiu
habar n-am..da nici nu stau in valencia :drak:

ADelPiero
22nd February 2005, 00:19
Marq, ma molipsesti si pe mine cu stilul tau ....

p.s. eu m`am "modernizat" in lb rom ... cu ajutorul chat`urilor si forum`urilor:cool:..... si eu inainte eram vai si amar :P

uti2102
22nd February 2005, 09:34
nu e cam riscant sa dai la sport? ce se intampla dak te imbolavesti sau te accidentezi(doamne fereste :D ) kiar inainte de bac?
Pai io eram nitzel lovit cand am dat bacu' shi-am luat doar 9:60. Aveam o durere groaznica de spate shi mi s-a pus un junghi exact cand m-am dus pe doi pashi la proba de baschet. Ce-a ieshit nu va mai spun...:D

Darkslowstar
22nd February 2005, 12:08
eu speram mai degraba la un bici si ceva catuse :drak: .... da dacai si ea "al dracu" numi fac probleme ca e bianconerro dea noastra. :D

Vrabia malai viseaza :D. Si daca faci rost de asa ceva, stii ce sa faci cu ele? E vreo nou proba la bac si nu stiu eu?

@Utilizator: e si nu e o gluma. Sunt sigur ca ma intelegi. Sper ca in iunie sa mearga mai bine intalnirea mea decat a ta. Intradevar, de acum 8 ani s-au schimbta foarte multe.

Utilizator
22nd February 2005, 12:10
Dark: Succes intalnirii, sunt convins ca va iesi mai bine decat a noastra. Stiu ca e si nu o gluma, dar si plecatul are avantaje si dezavantaje. Trebuie sa evaluezi bine ce pierzi si ce castigi, cat poti sa lasi de la tine si cat nu :)

dianette_d
22nd February 2005, 12:39
Pai io eram nitzel lovit cand am dat bacu' shi-am luat doar 9:60. Aveam o durere groaznica de spate shi mi s-a pus un junghi exact cand m-am dus pe doi pashi la proba de baschet. Ce-a ieshit nu va mai spun...:D
:scared: ati auzit baieti?..exactly my point.. :D

uti2102
22nd February 2005, 12:58
Pai ce ?! 9:60 e nota mica ??!??!?!

dianette_d
22nd February 2005, 13:12
pai tu ai zis k ai luat doar 9.60..ce am zis io k e nota mik? :D :D am presupus k din cauza durerii de spate ai luat nota asta..k altfel luai 10 :sneaky:

Catalanul
22nd February 2005, 15:25
cumva "que per a omplir d`aroma l`aire"=k pt a umple aerul cu aroma..nu stiuhttp://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/41.gif http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/41.gifhttp://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/41.gif respekt :D vad ca le ai cu valenciana... spaniola cum o domini? :cool:

P.S. te uiti cumva la telenovele :evil:

dianette_d
22nd February 2005, 15:33
http://www.poliaektimisoara.ro/forum/images/smiles/41.gif respekt :D vad ca le ai cu valenciana... spaniola cum o domini? :cool:
:o: serios????? am nimerit-o yessss :D


P.S. te uiti cumva la telenovele :evil:
iti dai seama k acum nu ma mai uit...doar stau pe forum,nu? :drak:
da ce dak m-am uitat?am stiut sa-ti traduc makr un pic?am stiut :D
acum serios tare afurisita mai e valenciana asta :headbang: saracutzu de tine.. :P

ADelPiero
22nd February 2005, 15:50
sincer?!... cred k si eu nimeream :evil:

dianette_d
22nd February 2005, 16:02
da sigur,sigur... :D
"omplir" facea toti banii acolo nu-i asa catalane? :D ia tradu tu restu poeziei sa vedem daca nimeresti :drak:
later edit: :o: asta inseamna k te uiti si tu la telenovele :happy

ADelPiero
22nd February 2005, 16:18
"que per a omplir d`aroma l`aire"

sa iti explic cum sta teorema lui ADelPiero:

per=pentru
omplir=umple
d'=cu
aroma=aroma
aire=aer

*o gandire si o traducere dupa asemanarea cuvintelor, intre cele 2 limbi:P:D:D:D (gresita sau nu) duce la acelasi rezultat(sau aprox.) ;)

andreiush
22nd February 2005, 16:23
Bai da talentat mai esti/hello si eu nu stiam...:P Auzi tu..teorema lu' ADelPiero:))
Dianette... sa stii ca m-as multumi cu 9.60 la sport:) Asa cum cred ca si tu ai vrea sa iei 9.60 la istorie...

ADelPiero
22nd February 2005, 16:39
eeeeeee...... ma cam chinuie cateodata.... :D:D:D:rolleyes:
si apropo de teoreme:D ... am mai multe..... lui Jijica i`as da cateva din ele ... dar e prea grele :evil: pt creierul lui:rolleyes:

andreiush
22nd February 2005, 16:51
Ia zi-i lu jiji de Pitagora:D, sa vezi cum zice ca l-ai injurat:D:D

dianette_d
22nd February 2005, 17:03
Bai da talentat mai esti
da kiar adelpiero k esti talentat :D ..catalane ia mai dai ceva sa vedem dak kiar se pricepe :drak:

Dianette... sa stii ca m-as multumi cu 9.60 la sport:) Asa cum cred ca si tu ai vrea sa iei 9.60 la istorie...
da da poate asta e un caz fericit..dak lua mai putin?..totusi a intrat cu dureri saracutzu :D

ADelPiero
22nd February 2005, 17:05
sau cea mai buna injuratura pt jiji ... e sa`l faci (in gluma) EVREU :evil: ...... dupaia te trezesti cu counter terroristii la usa :ciocan: ( :evil: )

andreiush
22nd February 2005, 17:12
Sau cu smarandescu:D
Dar totusi...sa revenim...sa-l lasam pe cioban in pace...el chiar nu are nici o legatura cu bacu, nici nu cred ca-l are...

Catalanul
22nd February 2005, 21:00
catalane ia mai dai ceva sa vedem dak kiar se pricepe :drak:aveti rabdare pana in week-end ca atunci termin si io cu examenele /hello
pai e posibil asa ceva :nah: cand voi faceti kternik pe aici altii dadeau test la mate :rosu:

dianette_d
22nd February 2005, 21:07
acum sigur o sai dai ceva usor de tradus k deh acum sunteti aliati :drak:

ADelPiero
22nd February 2005, 21:20
@Catalane ... lasa`ma cu matematica aia pe care o faci:rosu: tu......
de te lovesc eu cu andreiush cu o integrala peste bot ... ramai robot :evil:

andreiush
22nd February 2005, 21:32
:drak::drak:Chiar asa mai Catalane... sa vezi tu ce "brontozauri"(integrale:D) stie face DelPiero la mate:drak:

dianette_d
22nd February 2005, 23:16
hey bagati-ma si pe mine aici :ciocan: :D ...eu pot sa-l plesnesc si cu niste halogenari,esterificari,nitrari..ce mai toata gama :evil:

andreiush
25th February 2005, 16:35
Mai... clasa a XII-a!!!:D
Se pare ca invatati de nu mai scrieti pe aici;)
Alti forumisti nu ne mai povestesc cum a fost bacul lor?:( Haideti mai... ziceti cum ati dat spaga:D

dianette_d
25th February 2005, 21:04
da chiar mah cam pustiu in ultimele zile pe aici... :mda:
eu m-am apucate de temele mele dak am vazut k profii de aici nu ne-au mai dat...park si fara teme e cam plictisitor :D :D
cu riscul de a ma repeta mai fac un apel la domnu prof.marquise si donsoara prof iulia...mamaaa da cat tine concediul ala al vostru :evil:

andreiush
25th February 2005, 21:45
Pai mai ales Iulia.... ca e la Forum Meeting... cred ca o duce bine de tot in momentele astea:D:D

Catalanul
25th February 2005, 22:30
fratilor :P eu tocmai am terminat o saptamana foarte incarcata, 4 examene :D sapt viitoare mai am unu singur, la (diannete ghici la ce:D).....chimie :mda: scap si de ala marti, si dupa e ca si cum as intra in vacanta /hello
La voi cand incep simularile? sau in clasa a 12-a nu exista asa ceva? :evil:

andreiush
25th February 2005, 22:56
Simulari... tulaaaaiiii... prin martie parca... moamaa... bine ca imi aduci aminte mai catalane...

dianette_d
25th February 2005, 23:21
ia uite la el cum intoarce cutitu in rana... :ciocan:
la chimie ce sa-ti zic?..bafta..si dak ai nevoie de ajutor..stii unde sa ma gasesti :D :D
:o: si uite cum din invatzacel ajung eu profesoara..

Catalanul
25th February 2005, 23:21
gata, te-ai dus la tocit pentru simulari :D, sau ti-e frica sa postesi measjul cu numarul 666 :drak:

later edit: asta era pentru andreiush...

dia, daca am nevoie de ajutor cu siguranta o sa apelez la tine :D (e gratis?, sau se taxeaza la ora:D )

dianette_d
25th February 2005, 23:33
vorbim in particular ca sa moara curiosii de ciuda :evil:

andreiush
26th February 2005, 00:21
Bai Catalane... numai Dianette toceste:D eu nu. Ea a zis-o... s-au asa a lasat de inteles..

PS: Ia uite ca am postat si eu mesaju cu numaru 666:drak: Bine remarcat Catalane:ok:

dianette_d
26th February 2005, 00:56
da ma da mai inteles gresit..pan la vara mai este.. :D :D
am si io la un obiect de tocit si acuma ma scoti cea mai mare tocilara... :mda: :D vezi k poate kiar te cred astia :headbang:

andreiush
26th February 2005, 01:08
Era postu cu numaru 666:drak:
Care un obiect?:D Romana... chimie... istorie... :drak:
Spor la treaba...:sleep:

dianette_d
26th February 2005, 01:30
la romana...hai sa zicem desi teoretic n-ar trebui :D
la chimie...no way..se vede k nu-i obiectul tau forte :evil:
la istorie...aici in sfarsit ai si tu dreptate :ok:

Catalanul
26th February 2005, 01:36
andreiush... tu la ce tocesti? la sport :evil: io azi am avut un test surpriza la educatie fizica :mda: noroc ca era mai mult de desenat decat de scris :) ca altfel cine stie ce nota as fi scos :rolleyes:

andreiush
26th February 2005, 01:50
Clar:D La sport invat cel mai mult:D Nota de la mate valoreaza la fel de mult cu aceea de la sport... deci se merita;)
Problema e la admitere... ca acolo nu se mai da din sport:D

ADelPiero
27th February 2005, 02:37
la admitere se da din bani :P

Iris
28th February 2005, 15:14
Eu am dat Bac-ul anul trecut. A fost o aventura intr-adevar. Stiu ca pare ceva extrem de greu (am simtit asta pe pielea mea) dar dupa ce veti scapa si veti rasufla usurati veti fi uimiti de cat este de usor.
Cat despre copiat... se poate copia la unele, la altele ba... totul depinde de supraveghetori. Eu zic insa ca nu ar trebui sa va bazati pe asta si sa stiti sa faceti de un 5 ca nu se stie niciodata :P

dianette_d
1st March 2005, 15:07
si sora mea a dat bacu anu trecut si mi-a zis exact ce ne zici si tu noua...k bacu ni se va parea foarte usor dupa ce il dam...e logic :P ..da inevitabil simtim teama pt ce ne asteapta..which is good...pt k cel putin pe mine asta ma ambitioneaza.. :)
desi mai sunt si perioade in care e uimitor cum ma loveste o lene de invatat :headbang: ..da din fericire imi revin repede.. :D

Iris
1st March 2005, 15:24
Hai ma ca stiu ca va e lene... Mai ales ca a venit (chipurile) si primavara... Pasarelele canta... Copaceii ar trebui sa infloreasca... Dar deh... trebuie dat si bacul asta, nu? Nu e chiar asa greu. Si subiectele sunt de nivel mediu. Si mie mi-a fost teama. E firesc, dar voi faceti ce trebuie sa faceti acolo (=invatati) si totul o sa fie ok. Spor la treaba!:P

dianette_d
1st March 2005, 16:52
sunt convinsa k bacu nu e greu...admiterea ma terorizeaza pe mine.. :headbang: :D
off cat te invidiez k nu mai ai nici un stres acum :P ..eu l-as da si maine numai sa scap de el o data... :D
da las k la vara dupa bac..ard toate cartile :evil:

Iris
1st March 2005, 17:31
Oooooofff... cred ca nu iti dai seama ce inseamna o sesiune la facultate... O sa vrei sa dai zece bacuri cand o sa ajungi la facultate. Mie imi e dor de liceu...
Admiterea... nu stiu ce sa zic... este intr-adevar mai grea decat bacul. Doar e concurs. Dar depinde foarte mult de nivelul celorlalti. Si presupun ca nu ti se pare asa grea chimia organica... Mie mi-a placut foarte mult. Eu am dat numai la bac;) Inteleg ca ti se pare greu. Dar nu-i nimic. Trece:P Daca inveti, iei si la faculta.

dianette_d
1st March 2005, 18:31
asa zic toti k le e dor de liceu:P ...sunt convinsa ca si mie o sa-mi fie dor, dar DUPA bac :D si in mod clar nu o sa-mi fie dor de invatatu din liceu,tezele la fizica, sau de ironiile profului de fizica...o sa-mi fie dor de colegi,de distractia din liceu & that kind of stuff
la partea cu chimia organica...ai dreptate :ok: ...e foarte frumoasa si nici nu e grea...in sfarsit unu care zice k nu e grea chimia k ma simteam un fel de "freak" :D :D

Oooooofff... cred ca nu iti dai seama ce inseamna o sesiune la facultate... O sa vrei sa dai zece bacuri cand o sa ajungi la facultate asa ziceam si eu in clasa a 9 cand in loc de o teza la fizik mai bine dadeam iar capacitatea :) ...da pana nu trec si eu printr-o sesiune nu te cred :D

Daca inveti, iei si la faculta.
offf arhi cunoscuta afirmatie care ma deprima de fiecare data cand o aud :headbang: ..desi sunt constienta de veridicitatea ei :D

Inteleg ca ti se pare greu
eeeiii nici kiar asa de greu...da asa sunt eu mai prapastioasa...asta este incerc sa ma schimb :P

andreiush
2nd March 2005, 21:10
Multumim, multumim Iris pentru incurajari /hello:ok:
Sincer sa fiu, mie nu mi mai frica de admitere decat de bac:D Pentru ca la admitere dau din ce stiu mai bine (mate:D)... pe cand la bac dau si din materii la care nu prea pot sa invat (romana:D). Da' trec eu si peste asta:D

Iris
2nd March 2005, 22:04
Tu pe la ce facultati vrei sa dai Andreiush (si prin ce oras)? Ma scuzi daca ai spus alta data. Mi-e lene sa mai caut:P

ADelPiero
7th March 2005, 02:45
... si uite asa am intrat in martie si mai sunt aprox 3 luni pana la "razboi" .... :(
peste 2 saptamani vine mult asteptata..... VACANTA :yeah:

desdemona
7th March 2005, 02:51
... mai sunt aprox 3 luni pana la "razboi" .... :( peste 2 saptamani vine mult asteptata..... VACANTA :yeah:
Cu "razboiul" suflandu-ti in ceafa si tu te gandesti la vacanta? :ciocan:
Sper ca ai sa profiti de acel mai mult timp liber si ai sa te pregatesti pentru examene :ok:

ADelPiero
7th March 2005, 02:57
deci:

astept sa vina vacanta, sa ma apuc de invatat? :lol: :evil: ..... ;)

:nah: nu se poate :D

desdemona
7th March 2005, 03:00
Cu putin efort, intr-a XII-a se poate ;)

ADelPiero
7th March 2005, 03:06
asa cum niste fraieri sportivi(din liceul meu) ... care veneau la scoala, cand isi aduceau aminte..... si`au luat bac`ul
eu ... nu`mi fac probleme k nu`l iau :ok:

Sorin
8th March 2005, 01:22
faceti si voi organizat treaba, nu chiuliti pe rand ca pierdeti cursurile, de exemplu in Montreal incepand cu 7 martie, desi se parea ca greva studentilor era in impas, situatia a luat o turnura neasteptata si greva a luat amploare in tot statul Quebec, liceenii s-au alturat studentilor, toata lumea care trebuia sa se duca sa invete e in greva generala pe timp nelimitat, jos cu scoala :no:
profesorii merita niste bulgari in scafarlie :yeah:
n-am mai vazut pana acum o greva generala de genul asta in care toti liceenii si studentii sa faca greva generala. Asta e un exemplu bun de urmat in Romania :drak: luati exemplu :ok:

desdemona
8th March 2005, 02:05
Ma, nu-i mai invata la prostii :D:D

Sorin
8th March 2005, 02:42
ce trebuie remarcat este organizarea ireprosabila si coordonarea actiunilor
cei care s-au ocupat de organizare in ultimele zile cred ca merita toate aprecierile, s-ar putea sa fie o premiera mondiala , merita apreciat stilul
si maniera de organizare, ireprosabil,recunosti?

desdemona
8th March 2005, 04:05
Intr-adevar, merita aplauze pentru felul cum s-au sincronizat, de fapt cum s-au unit pentru acelasi scop (probabil, nu stiu liceenii daca au avut acelasi tel ca si studentii sau doar i-au sustinut) ;) Chestia e ca ... la chiul si lectii date profilor.. sar cu totii .. E de ajuns cate un nucleu in fiecare institutie de invatamant. Ca au ajuns la acel numitor comun e altceva... si meritul este cu siguranta al organizatorilor, ca au stiut cum sa trezeasca si in ceilalti nemultumiri ascunse. In plus, fiecare cu tara in care traieste (de voie, de nevoie), fiecare cu problemele lui.
Revenind la ce spuneam: nu invata copiii la prostii :D:D

uti2102
8th March 2005, 10:22
@Sorin : da' care-i motivul shi scopul grevei !?!!?
@DelPiero : ce te iei mah de "sportivi" ?! :D In clasa a doishpea, de prin martie, la mine programul era clar : pe la 9 ajungeam la liceu, 2 ore bashcet, o ora fotbal (sau invers), o ora shcoala (romana de obicei :p) shi-apoi acasa, la-nvatzat :D

Pacala
8th March 2005, 17:27
situatia in colegii este identica ca la universitati

elevii trebuie sa-si plateasca cursurile........primesc bursa si pret(un imprumut de la stat) pt a plati cursurile si pentru cheltuielile necesare vietii de zi cu zi ,imprumutul ca orice imprumut, se da inapoi cand se angajeaza, ce-i drept, nu e dobanda pana termina studiile. Iar astia vor sa taie o bucatica din bursa si s-o puna la imprumut.Tot banii aia vin dar trebuie reurnati la sfarsitul studiilor mai multi bani.Asta e politica de stat aici, cu cat esti mai indatorat , cu atat esti mai bine vazut, inseamna ca daca ai datorii pt anii de studii, pe masina, pe casa , pe te miri ce, atunci ramai, est cetatean model, tremuri in fata sefilor la servici ca sa nu pierzi jobul sa n-ai de unde plati rata. Scalvia moderna, indatorarea po****tiei, nu vrei sa-ti pierzi casa, masina, dai inapoi pretul si pentru asta zbarnai in fata unor gogomani.Nu e vorba de placerea chiulului , Desdemona.

desdemona
9th March 2005, 02:53
De acord cu tine, Pacala. Dar, asa cum ai spus si tu, chestiile alea sunt probleme cu care se confrunta tineretul studios acolo, nu aici... Pe la noi de ce nu s-ar duce elevii la scoala? In Romania profesorii au nemultumirile pana in gat si au cam tinut-o tot intr-un protest... Astora nu le convine bugetul alocat de la minister, nu le convine grila de salarizare - in cazul in care numai profesorii cu vechime vor beneficia de cresteri salariale, sunt fierti ca inca n-a fost elaborata aceasta grila etc. etc. Au tot discutat si stiam ca au de gand sa o cam puna de o greva generala prin mai (atat preuniversitarii, cat si universitarii).. Nu stiu ce au mai rezolvat sau ce hotarari au luat sindicatele, dar cu siguranta nemultumiri exista inca.
Stii tu.. toate-s vechi si noua toate... Fiecare sistem cu problemele lui, nimic nu e perfect.
Din ce spui tu inteleg ca, la voi, nemultumirea se leaga de faptul ca, in loc sa dea bursele cum se dadeau si "imprumutul" sa fie separat (plata cursurilor si restul), se incearca marirea imprumutului in detrimentul bursei. Care sunt motivatiile lor ca sa faca chestia asta? Motivul invocat sta in picioare, desi substratul e altul?

Pacala
9th March 2005, 04:44
Pe la noi de ce nu s-ar duce elevii la scoala??nu duc lipsa de motive......dar va ramane aceasta unitate a tinerilor pentru un scop comun ...e sublima.

se incearca marirea imprumutului in detrimentul bursei.?EXACT....ei tot banii aia ii dau per total...dar la sfarsit ai o datorie mai mare.Acum maresc cu ceva, creeaza un precedent si pe urma nu se mai opresc din crescut.

Care sunt motivatiile lor ca sa faca chestia asta? Motivul invocat sta in picioare, desi substratul e altul?de la inceputul anilor 70 aici a fost la putere un singur partid, cu tenta nationalista dar si multe inclinatii socialiste.Qubecul era foarte diferit de ce e la americani si restul Canadei, aici era aproape Europa, chiar mai misto din niste puncte de vedere.Acum au venit la putere liberalii cu o singura promisiune, ca scad impozitele.ok...multi au fost vrajiti.....e foarte tentant.
dar n-au facut-o, insa de taiat de peste tot fonduri, taie de zor. Sint multi nemultumiti , nu numai studentii.

In Romania macar sint gratuite si cand termini studiile, nu esti dator la stat,aici se plateste si colegiul si facultatea,dar erau datoriile mici,accepabile...nici nu se compara cu ce e la americani........acum probabil vor sa faca ca la ei.....cand termini scoala sa fi deja inglodat in datorii chiar inainte de a cumpara ceva serios: nu stiu ce masina scumpa , casa etc.....adica sa fii la patron un fel de condamnat la locul de munca.......sa ajunga oamenii ca la americani....un fel de iobagi...de oamenii leguma...la fiecare rictus pe fata patronului sa transpiri ca pierzi jobul si ai datorii...aici e
spilul.

desdemona
9th March 2005, 16:10
In conditiile astea, mi se pare corect sa faca greva :)

Pacala
9th March 2005, 17:42
esti pe aproape Desdemona :D ........ imi place cand imi dau dreptate fetele ..... si sint de acord cu tot ce zic eu :) ........

desdemona
9th March 2005, 18:40
Pai mi-ai dat detalii in cazul de fata, am inteles ideea si consider just un protest in astfel de conditii.

Pacala
9th March 2005, 22:18
asa imi placi :)

ADelPiero
13th March 2005, 01:36
abia astept sa termin cu bacul .... sa o iau de nevasta pe DsDMona :evil:

desdemona
13th March 2005, 08:51
:o: Asa devreme vrei sa te insori? :)

ADelPiero
13th March 2005, 17:09
hehe .... vroiam sa ajung mai repede la urmatorul "LEVEL" din viata ... (am facut uitat bac`ul) ;)

desdemona
13th March 2005, 17:49
Hmm.. nu te mai grabi, fiecare etapa are frumusetea ei si nu te mai intalnesti cu clipele astea. Prin urmare.. profita de ele cat poti :ok:

ADelPiero
13th March 2005, 18:07
asa e... dar vreau sa scap odata... stau cu inima in aer... cu stresu`... sta sa explodeze ... nu mai rezista :(

dianette_d
13th March 2005, 23:08
ahaaa!!! deci si tu esti stresat...asta e bine...dak esti stresat inseamna k acorzi importanta bacului...cred k dak n-as fi stresata m-as supraaprecia si as da-o in bara..pt mine stresul e ceva necesar
si acum diagnosticul....sunt sanatoasa sau imi recomandati ceva pastile? :D :D

Pacala
14th March 2005, 01:39
fa sex cu necunosutii sa-ti treaca stresul

ADelPiero
14th March 2005, 02:23
la metoda asta nu m`am gandit:thinkso: ... o sa incerc;)

Pacala
14th March 2005, 02:52
metoda era pentru dianette.........

ADelPiero
14th March 2005, 02:54
:( offfff ....... ti`ai dat seama :( ......... te rog nu mai spune la nimeni ! fac cinste:bere:

dianette_d
14th March 2005, 14:58
moamaaa...ce sfaturi imi dai mah charlie mah...eu nu merg la ghici...incerc doar dak e sigura metoda...deci functioneaza? :evil:

Mihai
14th March 2005, 15:01
La fete DAAAAAAAA!!!!
Au venit cateva fete la mine sa le scap de stres, si tot a fost ok dupa aia (pt ele):ok:

dianette_d
14th March 2005, 15:10
acum de curand?..k park aveai prietena :evil:

Mihai
14th March 2005, 15:14
Shhhhh sa nu ne auda nimeni! Mai de mult in timpul bacului.

dianette_d
14th March 2005, 15:24
aha..oke...gata sefu, nu mai zic!!!secretul tau e in siguranta la mine... :D :D

Mihai
14th March 2005, 15:26
Secretul meu sau secretul tau??? :P
Acum on topic: cand eram a 12-a pe vremea asta nu ma apucasem sa invat decat la mate:P

dianette_d
14th March 2005, 15:35
aaa...pai dak ajutai fetele sa scape de stres :D
eu sunt la zi cu toate k nu-mi place sa ma aglomerez la final...mie bacu nu-mi trebuie pt admitere deci trag mai tare pt facultate...sa ma vad eu acolo si dupa aia...sunt alfel de om :D mai putin stresata adik... :D

ADelPiero
14th March 2005, 18:01
Mihai, eu nici macar la mate :evil: ... eu las totul pe ultima 100 de m ... sa vezi ma vezi atunci :ciocan: :headbang:

Mihai
14th March 2005, 18:09
ADelPiero:Sa inteleg ca din mai nu te mai prind pe forum???
dianette_d: da ce cuminte esti tu... Putini ca tine in zilele de azi:ok:

ADelPiero
14th March 2005, 18:19
mmmm...... tu chiar vrei sa scapi de mine ? :mda: ..... numa` in ciuda iti fac ... o sa fiu prezent pana mor eu sau forum`ul !!! doar atunci o sa scapi !

de ex: daca maine am o proba, eu azi o sa fiu non stop pe forum :evil:

Mihai
14th March 2005, 18:22
"o sa fiu prezent pana mor eu sau forum`ul"

Si tot asa o sa fii prezent si in clasa a 12-a daca stai pe forum :P

ADelPiero
14th March 2005, 18:35
hehehehehe ... ai scos`o :evil: .....

stai linistit, ca nu sunt chiar asa... clasa 12 sunt foarte sigur (100%) ca o trec ... bacul 60% :D dar pana la sfarsit , mult mai este ...

Mihai
14th March 2005, 18:37
nu ma refeream la clasa a 12-a "papusa" ci la bac...

desdemona
14th March 2005, 19:08
eu las totul pe ultima 100 de m ... sa vezi ma vezi atunci :ciocan: :headbang:
Iti dau eu tie de acum :ciocan: :ciocan: ca sa nu mai apuci sa te dai tu :headbang:
Pune ma mana pe carte, macar tine mana pe ea cat timp petreci pe forum :D:D

Mihai
14th March 2005, 19:11
Propun ban pana dupa bac pt ADelPiero! Ca sa fie un elev model si sa ia note mari la bac!

ADelPiero
14th March 2005, 19:32
propun flood pe ip tau:evil::P dupa bac ... ca atunci am timp de studiat ;)

dianette_d
14th March 2005, 20:00
lasa mah mihai...sunt sigur k delpi zice asa sa fak impresie de baiat rau...el sigur invata da zice k nu...si dupa bac vine si ne zice noua k a luat 9.80...si noi "wow da ce baiat destept..a invatat pe ultima suta de metri si uite ce medie mare a scos"...si dupa aia ii ridicam statuie...cunoastem,cunoastem strategia delpi :D :D

dianette_d: da ce cuminte esti tu... Putini ca tine in zilele de azi
eee...multam, multam da mai sunt altii ca mine...k doar de aia sunt si eu asa motivata :P

ADelPiero
14th March 2005, 20:10
diana... 9.80 ? :shock: ... ma faci apuc cu inima ... mor aici pe forum ...
si daca ziceai 8:80 aveam palpitatii ... te rog .. nu ma supra aprecia ;)

dianette_d
14th March 2005, 20:26
mah da fraier mai esti...culcat acolo si zi ca mine...sa vezi tu cand o sa citesca fetele ce-am scris despre tine...o sa stea la coada...tu o sa rupi bilete :D :D
deci ne-am inteles 9.80, da?...si eu 9.81 :evil:

realmadrid.com
14th March 2005, 20:26
@Delpi

4,80 iti ajunge:D...daca nu iti convine cat ti-a zis dianette...

Mihai
14th March 2005, 20:28
Ce linistiti stai tu .com ca mai ai pana la Bac :evil:

ADelPiero
14th March 2005, 20:31
diana, la ce facultate mergem ? :D

realmadrid.com
14th March 2005, 20:32
@Mihai

Eu nu stiu daca apuc, cu treapta lor:mda:...eu si cei din cls a 9a si a 10a suntem ceva gen, ca soarecii albi din laborator:D...se fac experimente pe noi, vine un nou ******* la ministerul invatamanului si apar alte schimari:headbang:

dianette_d
14th March 2005, 20:47
diana, la ce facultate mergem
pai cu mediile astea mergem la harvard :D ...usa here we come!!! :yeah:

ADelPiero
14th March 2005, 20:53
acolo mergem :D .... eu la specializarea informatica :D u ?

fia
14th March 2005, 20:54
@Mihai
Eu nu stiu daca apuc, cu treapta lor:mda:...eu si cei din cls a 9a si a 10a suntem ceva gen, ca soarecii albi din laborator:D...se fac experimente pe noi, vine un nou ******* la ministerul invatamanului si apar alte schimari:headbang:
Experimente se fac de 10 ani incoace... Nu cred ca au fost 2 ani consecutivi in care sa ramana la fel "sistemul": adica admitere liceu+capacitate bac+admitere facultate....

ADelPiero
14th March 2005, 20:57
acuma, cica la mate ... prima parte nu mai e grila :( a inlocuit`o cu "puncte puncte" :(:(

Mihai
14th March 2005, 20:58
tu vorbesti de soriceii de laborator...

Generatia mea a fost singura care: a dar capacitatea la 4 materii, a dat si capacitate si admitere la liceu, la oral la bac a fost cu admis / respins, si oralele ne ajutau mult la medie!

Deci te rog frumos lasa-ma sa ma plang si eu :P

fia
14th March 2005, 20:58
Si eu am fost in singura serie care nu a avut voie sa dea sportul la Bac :headbang: si a dat istoria obligatoriu.. la profil de mate-fizica :o:

dianette_d
14th March 2005, 21:07
eu merg pe chimia mea...am si eu talentele mele deh :P

Mihai
14th March 2005, 21:10
Aici vb de chimie sau....

fia
14th March 2005, 21:14
eu merg pe chimia mea...am si eu talentele mele deh :P
Pai treci aici si exprima-te :P
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=221083#post221083

dianette_d
14th March 2005, 21:38
scuze fratziorilor...eu doar ii raspundeam lui delpi la intrebare... :P

ADelPiero
14th March 2005, 23:04
eu merg pe chimia mea...am si eu talentele mele deh :P


ce ar putea iesi dintr`un informatician si o chimista ? :evil:

dianette_d
15th March 2005, 00:12
pai ce sa iasa??...o iesi ceva da dak ma enervezi vezi k iti torn acid sulfuric peste tastura,monitor si toata gama...deci te mai bagi? :evil:

ADelPiero
15th March 2005, 00:14
dupa aceea iti trag un virus de nu te vezi :evil:

dianette_d
15th March 2005, 00:19
care virus mah?...1st:nu mai tragi tu nimic k nu mai ai ce...o sa stai si o sa plangi & 2nd:sunt majora si vaccinata :evil:

ADelPiero
15th March 2005, 00:31
deci, niciodata sa nu spui niciodata... am eu tacticile mele :evil:

dianette_d
15th March 2005, 00:49
hmmm...mi-ar placea sa cunosc si eu tacticile alea...deci cand si unde? :P

si ca sa mai fim si on topic:nu te-a tentat sa mergi sa studiezi in strainatate?..pe mine ma apucase la inceputul anului nebunia asta...la mine jumatate de clasa vrea sa plece...da cand am vazut ce nebunie e cu dosarele astea m-am lasat pagubasha..oricum nu regret...eram de 10 ori mai stresata k acum... :D :D

ADelPiero
15th March 2005, 00:53
nu o sa studiez eu in straninatate... aici la mine in tara ;) si mai exact s`ar putea la mine in oras:)

Mihai
15th March 2005, 11:42
alooo copiii vedeti ca ati luat-o intr-o directie gresita... nu vreti voi sa va mutati la XXX sport

ADelPiero
15th March 2005, 14:32
Mihai, deraiezi ... eu incerc sa o atrag pe diana sper alba iulia... si tu intrerupi aici legatura :mad:

dianette_d
15th March 2005, 14:50
da kiar mihaie...tot despre bac vb noi mai sus...el se ofeream sa ma ajute la informatica si eu ii explicam cu acidul ala sulfuric :D numai tu te-ai gandit la prostioare :P

eu incerc sa o atrag pe diana sper alba iulia
daaa...delpi si eu pe tine spre bucuresti...sa vedem noi care pe care :P

ADelPiero
15th March 2005, 14:58
hai ne intalnim la mijloc .... la ... Brasov ... sa zicem ;)

Mihai
15th March 2005, 15:22
Lasa ca stiu eu ce faceam in timpul bacului si stiu la ce va sta mintea in perioada asta! Numai la CARTE NU :P

dianette_d
15th March 2005, 15:33
pai si zici asa in gura mare unde ne intalnim noi?... :D
eu propun ca tu sa incerci si la bucuresti...k eu n-am cum sa dau la alba k n-aveti facultate de farmacie :evil: ata este... :D

Mihai
15th March 2005, 15:38
Asa dianette_d vino la Bucuresti! Daca nu te descurci, iti arat imprejurimile... (sac Delpi ca-ti fac concurenta...:P)

dianette_d
15th March 2005, 15:44
lucky me :D...kiar ma ingrijoram...pai poate il atragem si pe delpi la capitala k sa nu se supy :P

ADelPiero
15th March 2005, 15:46
tulai DOamne ... farmacie vrei ? :shock: ... ce "optiuni" mai ai ?

Mihai
15th March 2005, 15:49
Bine eu va astept pe amandoi la vara...

dianette_d
15th March 2005, 15:53
:D :D da ce mirat esti...pai asta este singura optiune...dak te gandeai la medicina, nu e pt mine k sunt fricoasa rau :P
mihaie si lui delpi vrei sa-i arati imprejurimile? :D kiddin'...

ADelPiero
15th March 2005, 16:37
radem si glumim ... dar maine am SEDINTA ... vin profesorii(de la materiile de bac) la sedinta... si atunci ii atunci :D ... ce "incalzire" o sa fac eu inainte de meci :evil:

dianette_d
15th March 2005, 16:48
aaa...acum inteleg de ce tot stai tu pe forum mai mereu...k de maine ai restrictie :D ...da de ce ti-e frik de sedinta? ori n-ai aratat carnetul la parinti? :D

Mihai
15th March 2005, 17:01
Carneteee, note absente.... ce viata...
La facultate totul se reduce la: peste 4.5 sau sub 4.5! :D

Iris
15th March 2005, 17:58
Hai nu zice ca la facultate nu-i bine... E bine dar tot mai frumos era la liceu.

@dianette: Dar la Galati nu e faculta de medicina?... Sau vrei sa pleci de acasa?:D

dianette_d
15th March 2005, 18:21
pai este de medicina...da nu si farmacie...si oricum m-am saturat de galatiu' asta..mi-a mancat tinereatea :D
...si in bucuresti e alta viata...acum k am si pe cine sa-mi arate imprejurimile :P

Mihai
15th March 2005, 18:30
Hai nu zice ca la facultate nu-i bine... E bine dar tot mai frumos era la liceu.

poate pt tine e bine... ca pt mine nu-i deloc :headbang:

dianette_d
15th March 2005, 18:37
aualeu...noi pe cine sa credem acum?

Mihai
15th March 2005, 18:39
Acum depinde si la ce facultate esti... ce colegi ai si ce profi (dar ei conteaza mai putin :D)

Iris
15th March 2005, 18:46
Mda... E o chestie subiectiva. Am zis oricum ca liceul are un farmec aparte. E mai frumos. Petreci mai mult timp cu colegii (nu neaparat la scoala:D), sunt majorate si chefuri din plin...
Dar facultatea mi se pare cel putin un mediu mai degajat. Poti sa inveti numai in sesiune, e mai mult timp liber etc. Nu e chiar asa rau...