PDA

View Full Version : Forza NEAGA !!!



uti2102
18th February 2005, 12:45
Ii invit pe totzi stelishtii adevaratzi sa scrie aici in sustzinerea lui Nega shi contra dictaturii lui MM shi a lui Gigi !!!
NEAGA NU SEMNA ! NU PLECA IN COREEA ! Nu le face jocul !!!
Asha cum s-a anuntzat shi pe site-ul suporterilor, va rog shi eu la randul meu sa venitzi joi la meci ! Sa fie un infern pentru Valencia, dar shi pentru Gigi shi MM !!! Pentru ca, asha cum spunea un suporter pe un forum, Steaua nu e a lui Gigi sau MM, e a noastra shi a urmashilor noshtrii !!!
Sa cantam pentru Steaua, adica sa-i sustzinem pe jucatori pana in ultimul minut shi sa-i amendam pe patroni shi preshedintzi, care au impresia ca Steaua e o unealta in mainile lor. A venit momentul ca Gigi sa afle de ce suntem in stare, sa afle ca ceea ce primeshti de la Steaua trebuie sa shi dai inapoi ! "Idolul maselor", "Mesia romanilor" ?! Cine era Gigi inainte sa vina la Steaua ?! Un NIMENI ! Dupa scandalul cu Aliutza acum ishi bate joc de noi din nou ! Sa-l facem sa-i para rau !
Sa cantam joi pentru Neaga shi pentru Steaua. Pentru noi !
FORZA STEAUA !

PS : liderii galeriei trebuie sa se mobilizeze exemplar in urmatoarea saptamana pentru a pregati o "surpriza" conducerii clubului shi, de ce nu, un cadou pentru Neaga !!! Un banner, un steag, o coala A4 cu numarul 25....

Profetu
18th February 2005, 14:10
Neaga a fost lucrat. Era cel mai in forma jucator al Stelei si reprezenta cea mai taioasa arma a noastra impotriva spaniolilor. Afacerile sunt mai importante pentru "presedintele" Gigi asa ca Rica a fost mazilit. Este cea mai proasta si mai marsava decizie luata de conducerea Stelei de cand Becali a preluat clubul. Eu nu cred ca asta e spiritul Stelei ... iar daca se dovedeste ca ma insel, eu nu mai sunt stelist.
Bafta Rica !!!

Corrado*
18th February 2005, 16:15
...o alta mare magarie de'a lu' Gigi. Si de data asta chiar a dat'o in bara rau de tot! :rosu: Risca sa isi puna in cap toata galeria Stelei! ...cat despre prezenta la meci, nu se pune problema sa nu fim acolo, sa scandam pt. Neaga! /hello

Respect Neaga Forever #25

OwenSkeet
18th February 2005, 21:09
da d c toti dati vina pe Gigi?! Zenga a luat tota vina aspura sa...si daca era Nega chiar credeti ca Steaua putea mai mult....nu cred..pt ca in meciurile din iarna Nega a fost cel mai salb jucator...asa ca nu cred ca face el mai mult lucru decat ce a fakut Cristea sau Oprita!;)

uti2102
18th February 2005, 22:24
Nu e relevant dak Steaua ar fi facut mai multe cu Neaga in echipa.
Conteaza ca Gigi a vandut cel mai bun jucator in COREEA !!! cu cateva zile inainte de cel mai important meci al Stelei in ultimii ani. Conteaza ca Neaga a fost tratat ca un gunoi, conteaza ca Gigi ishi da cu parerea cine sa intre pe teren...Astea conteaza !!!
Iar vinovatzii sunt, in ordine, Gigi, MM, Walter...

Profetu
19th February 2005, 00:14
Acum am venit de la meciul 3 din finala de la hochei. Tensiunea creste. Suporterii sunt suparati. Se striga impotriva patronului. Neaga este aclamat.
Va spun ... vulcanul va erupe joi cu Valencia ...

Paul
19th February 2005, 14:06
si daca ne calificam ...

Mai zice cineva ceva ?

uti2102
19th February 2005, 14:42
Nu are legatura cu calificarea. Totul e legat de modul in care patronul shi preshedintele se poarta cu jucatorii shi cu suporterii. Sa nu uitam ca ieri Gigi a declarat ca nu-l intereseaza ce spun suporterii.
Joi Steaua va fi incurajata de tot stadionul. Va fi un vulcan. Deosebit va fi insa ca suporterii il vor aclama pe Neaga shi vor da de intzeles conducerii ca a greshit, shi ca viitorii pashi strambi vor fi intampinatzi cu shi mai multa ostilitate.
Totzi arata cu degetul spre Zenga, insa, sa fim serioshi.... nici un antrenor care vrea sa-shi pastreze postul nu se va pune cu Gigi, pentru ca zboara... Cand shi daca Gigi va invatza sa stea in banca lui, atunci vom avea parte de o Steaua moderna. Pana atunci Gigi ocupa toate posturile de la club, patron, preshedinte, purtator de cuvant, antrenor... :mda:

Mariusmadmax
19th February 2005, 20:19
Ceea ce nu va aduceti voi aminte este faptul ca Neaga - marele stelist - a semnat in fiecare pauza competitionala cu alta grupare :
Alania Vladikavkaz
Arabii aia ...
Chung Dragons
etc
L-am vazut la Tv unde spunea ca poate face de 20 de ori salariul de la Steaua !
In pregatiri a fost indolent !
A venit cu tinicheaua legata de coada : DROGAT !

Imi pare rau si mie ca a plecat ... dar cred ca el a stricat totul !
Oare nu trebuia sa vrea sa-si prelungeasca contractul ... sa se pregateasca mai riguros ca "vorba aia" ... "AS FI VRUT SA JOC MACAR 3 MINUTE CU VALENCIA"!!!
Zauuuuuuuuuuu ?
... coreanule !

iulian
21st February 2005, 10:18
Opinia si explicatiile lui Zenga in declaratia data pentru SteauaFc.ro :

http://www.steauafc.com/nou/index.php?cat=noutati&id=2990

ADY19
25th February 2005, 02:25
Ii multumesc lu Neaga pentru ce a facut pentru Steaua pana acuma dar atat... O parte din vina ii apartine si ar trebui sa recunoasca. Walter nu are nici o vina. Oricum Steaua s-a calificat. Bravo Steaua!!!!! Ii putem bate si pe Villarreal. Neaga acuma ce faci? Plangi de fericire sau de ciuda ca nu esti aici sa te bucuri cu noi?

uti2102
25th February 2005, 13:08
Atmosfera a fost aproape cum am anticipat : vulcanica !!! Au tremurat chilotzii pe spanioli !!!
M-a dezamagit insa faptul ca nu s-a adus vorba deloc despre Neaga. Sa nu uitam ca la alte meciuri, dupa un transfer, crainicul stadionului cerea aplauze shi multzumiri pentru acela care a plecat shi care shi-a facut datoria pentru culorile rosh-albastre. Aseara insa nu s-a suflat un cuvant, cu toate ca, macar pentru ultimul an petrecut in Ghencea, Neaga ar fi trebuit aclamat minute in shir.
Respect peluzei sud, singura care a adus aminte de episodul "indezirabilului" Neaga shi al lui "Mihai Viteazu' din Ghencea".

ADY19
25th February 2005, 21:09
Nu cred ca era momentul sa se aduca aminte de acest episod. Inca nu se cunoaste adevarul asa ca..... ce s-a intamplat a fost cel mai bine. EU unu nu am vazut foaia aia A4 cu nr 25 scris pe ea :))

Mariusmadmax
26th February 2005, 10:57
Avea 10 ani cīnd a īnceput să bată mingea pe maidanele Bacăului. Cristea īşi aduce aminte: "Jucam īn curtea şcolii pe bitum, iar la 14 ani domnul Chivorchian m-a văzut la un turneu de juniori la Ploieşti şi imediat m-a luat la club. M-au tratat ca un profesionist deşi eu abia īmi luasem buletin. Mi-au făcut contract, mi-au dat bani, m-au crescut ca pe copilul lor".

Preşedintele lui FCM Bacău, Gheorghe Chivorchian, l-a remarcat pentru prima dată la un turneu de sală la Piatra Neamţ. "Avea 12 ani şi era de departe cel mai bun jucător. Era supărat că juca unul Oprea, de la Alba Iulia, iar el nu prea prindea echipa. Suferea groaznic şi i-am spus că va ajunge unul din cei mai mari jucători ai Europei".

"Familia a fost principalul sprijin pentru mine. Mi-aduc aminte că primii mei bani cīştigaţi au fost īn 1998: 500 de lei. Puţini, dar erau importanţi pentru mine. M-am dus cu ei acasă şi ce mīndri au fost părinţii", spune Andrei. La 15 ani avea deja un contract cu Ioan Becali. Acesta īi dădea mereu bani şi de fiecare dată īi spunea: "Tu o să fii perla mea". După ce transferul la Rapid a căzut, relaţia s-a rupt, Giovanni ameninţīndu-l: "Nu o să mai ajungi īn viaţa ta la echipa naţională".

A ajuns apoi la FCM Bacău. Povesteşte o īntīmplare cu Dumitru Sechelariu. "Pierdusem un meci la Bistriţa. Am fost anunţat să mă prezint īn biroul domnului Sechelariu. Deja īmi imaginam că o să-mi taie capul pentru prestaţia slabă pe care am avut-o. Am intrat, după care m-a luat părinteşte de gīt şi mi-a zis: «Să nu fi dezamăgit! Se mai īntīmplă şi astfel de rezultate. Tu eşti tīnăr şi ai viitorul īn faţă. Nu te lăsa doborīt de un eşec». Am rămas uimit. Chiar nu mă aşteptam. Acel moment a fost un exemplu pentru mine īn viaţă".

Student la Educaţie Fizică īn Bacău, dar şi la management la "George Bacovia", Cristea s-a remarcat prin cuminţenia sa. "După nu ştiu ce meci din campionat, am auzit că ar fi īntr-un bar, īmpreună cu un prieten şi două fete. L-am sunat şi i-am spus că aştept să mă sune īntr-un sfert de oră de acasă. După zece minute, Cristea mi-a dat telefon de pe fix. Am verificat după aceea şi am aflat că nu a băut decīt suc de portocale", īşi aduce aminte Gheorghe Chivorchian. Īn 2004 a ajuns la Steaua. "Ce a īnsemnat pentru mine? Un vis devenit realitate. Cea mai fericită zi din viaţa mea".


roul de joi seară (dreapta) īn urmă 7 ani, cīnd a primit premiul īntīi şi coroniţă la serbarea de final de an īn clasa a 8-a


Cristea pe terenul Letea Bacău, acolo unde a īnvăţat să joace fotbal, arătīnd ce īi place să facă cel mai mult: "Să bag mingea dincolo de linia porţii"


"Nu ştiu dacă Mutu la vīrsta lui Cristea era atīt de bun. Acesta este adevăratul Briliant. Costă 75 de milioane de dolari", a spus Gigi Becali după meciul retur cu Valencia

1,2 milioane de dolari a plătit Steaua īn vara lui 2004 pentru a-l cumpăra pe Cristea de la FCM Bacău

Dat afară de la lotul de juniori!
Andrei Cristea a făcut parte din selecţionata U17, pregătită de Vasile Ghiţă. "Īn 2002, după un meci disputat la Ploieşti, antrenorul Vasile Ghiţă l-a dat jos din autocar pe Cristea, spunīndu-i că plece acasă fiindcă nu are nevoie de jucători cu pile. Cīnd s-a văzut lăsat īn cīmp, pe drumul de centură, cu bagaje şi fără nici un ban īn buzunar, Andrei a īnceput să plīngă. Ghiţă nu-l agrea fiindcă voia să-i facă loc īn echipă unuia, Semeniuc, de la Dinamo", a povestit un martor ocular. Stelistul a fost apoi rechemat la selecţionata U17, īn urma intevenţiei preşedintelui FRF, Mircea Sandu. "Cristea a progresat enorm īn ultima perioadă. Pe vremea junioratului stătea mai rău cu mintea şi stagnase, dar s-a maturizat īntre timp", a precizat ieri Vasile Ghiţă. / Viorel Tudorache
ESPRE MECI
"La al doilea gol, am şutat cu ură"
Andrei Cristea spune că a vrut să rupă plasa la cea de-a doua reuşită: "Atīt de mult īmi doream să īnscriu"
Dan Udrea

Cu noroi pe faţă. Aşa a terminat Cristea īntīlnirea cu Valencia. "Pentru un meci ca ăsta merită să faci orice sacrificiu. Este incredibil ce s-a īntīmplat. Cred că visez", a fost prima reacţie a băcăuanului. A plecat de la stadion la miezul nopţii. "Sīnt frīnt. Mă dor toate oasele, dar am uitat şi de accidentare şi de tot, nu mai simt nimic, decīt bucurie. Acum mă duc acasă să mănīnc ceva". Acestea au fost cuvintele lui Cristea la ora 1:00 īn noaptea de după meciul cu Valencia, cīnd a fost sunat de Gigi Becali: "Andrei, să nu cumva să te duci īn vreun bar sau club. Acasă, tată, la somn! Gīndul tău trebuie să fie doar la fotbal!".

"Cīnd am ajuns acasă după meci, aveam 200 de mesaje pe telefonul mobil. Am primit felicitări şi de la persoane cu care n-am discutat niciodată īn viaţa mea"

Ieri s-a trezit la ora 11:00. Şi-a adus aminte din nou de meci. "Doamne, cītă dorinţă am avut! La golul al doilea am şutat cu ură. Strīnsesem prea multe īn mine după o săptămīnă tensionată. Cīnd am scăpat singur, m-am uitat īn ochii lui Palop şi l-am executat". Cristea a povestit şi momentul primului gol. "Am plecat bine de līngă Navarro, l-am făcut pe viteză, īnsă cīnd am ajuns īn careu a trebuit să-l īntorc pentru a putea şuta. Bine că a ieşit gol". Despre ratarea din prima repriză? "Cred că momentul ăla m-a ambiţionat la maximum, mai ales că ratasem şi la Valencia".

"Nu m-am putut odihni din cauza oboselii. Mă dor toţi muşchii, toate oasele şi toată carnea de pe mine, dar cīnd īnchid ochii şi mă gīndesc ce am realizat uit de tot"
L-a lăsat şomer pe Ranieri!
Golurile lui Andrei Cristea l-au adus pe Ranieri īn postura de antrenor fără contract. Eliminat joi īn şaisprezecimile Cupei UEFA, tehnicianul italian al Valenciei, al cărui angajament expira īn iulie 2006, a fost demis ieri oficial de preşedintele Juan Bautista Soler. Ranieri are deja un succesor, Antonio Lopez, secundul fostului tehnician din sezonul trecut al "liliecilor", Rafa Benitez. / Daniel Scorpie


--------------------------------------------------------------------------------

TRASEUL LUI CRISTEA
sezonul 2001-2002 - golgeterul campionatului de tineret cu 21 de goluri
1 iunie 2002 - debut īn Divizia A (FCM Bacău - Gloria 2-0)
20 octombrie 2002 - debut ca titular īn Divizia A (Rapid - FCM Bacău 2-0)
7 decembrie 2002 - marchează primul gol īn Divizia A (FCM Bacău - FC Braşov 4-0)
11 februarie 2003 - convocat īn premieră la echipa naţională
13 februarie 2003 - debut īn echipa naţională, a jucat 45 de minute īn meciul Romānia - Rusia (2-4)
20 martie 2004 - reuşeşte primul hattrick din carieră īntr-un meci FCM Bacău - Steaua 4-1
iulie 2004 - este transferat la Steaua
22 august 2004 - īnscrie primul gol pentru Steaua chiar īn derby-ul cu Dinamo, cīştigat de roş-albaştri cu 1-0 īn Ştefan cel Mare
24 februarie 2005 - marchează primele sale goluri pentru Steaua īn cupele europene, īnscriind de două ori īn partida Steaua - Valencia 2-0 (4-3)

Salariile lui Cristea
1998 - LPS Bacău - 500 lei
1999 - FCM Bacău (juniori) - 500 $
2001 - FCM Bacău (juniori) - 1.000 $
2002-2003 - FCM Bacău (seniori) - 10.000 $
2003-2004 - FCM Bacău - 40.000 $
2004-2005 - Steaua - 80.000 $

26 februarie 2005

uti2102
26th February 2005, 15:33
Nu cred k n-aveau loc unul de altul. E o tampenie sa sustzii ca-l dai pe Neaga ca sa-i faci loc lui Cristea. Alte lucruri au fost la mijloc...

Saber Rider
1st March 2005, 04:31
Dubioasa plecarea subita a lui Neaga de la Steaua.
In rest e numai folclor. Pentru ca declaratiile celor implicati (Gigi, MM, Neaga, Zenga) au fost contradictorii la acest subiect. Cand Gigi arata presei actele cu Chunman (sau cum le-o fi zicand), Neaga declara ca el nu a semnat nimic, in timp ce Zenga spunea ca Neaga deja a parasit echipa. Pfuu ... nu stii ce sa mai crezi.

Oricum, respect Neaga pentru tot ceea ce a facut la Steaua, mai ales anul trecut, cand a fost dupa parerea mea cel mai bun jucator.

Mariusmadmax
6th March 2005, 08:17
Dubioasa plecarea subita a lui Neaga de la Steaua.
In rest e numai folclor. Pentru ca declaratiile celor implicati (Gigi, MM, Neaga, Zenga) au fost contradictorii la acest subiect. Cand Gigi arata presei actele cu Chunman (sau cum le-o fi zicand), Neaga declara ca el nu a semnat nimic, in timp ce Zenga spunea ca Neaga deja a parasit echipa. Pfuu ... nu stii ce sa mai crezi.


Oricum, respect Neaga pentru tot ceea ce a facut la Steaua, mai ales anul trecut, cand a fost dupa parerea mea cel mai bun jucator.
pana la urma cred ca ultima declaratie a lui Neaga ramane sugestiva vis-a-vis de plecarea lui subita-precipitata :
"Voi castiga de 20 de ori mai mult decat la Steaua !!!"
banu'...