PDA

View Full Version : Big Ghitza



MadSkillz
18th February 2005, 07:10
Eu unul l-as fi votat.

thekobe
18th February 2005, 08:09
da

Nightfly
18th February 2005, 10:04
Si eu l-as fi votat ca sunt patriot la fel cum au fost si jde milioanele de chineji care l-au votat pe Yao.

Vikingu
18th February 2005, 10:40
Poate miliardele...:)

Vikingu
18th February 2005, 10:46
Oricum eu cred ca multa lume l-ar fi votat...doar ar fi cel mai inalt si a jucat si in My Giant! :D

danrogojan
18th February 2005, 10:53
L-ash fi votat daca juca in Vest.

nr15
18th February 2005, 12:05
eu l-as fi votat pt ca ar fi fost mai interesant pt mine sa vad evolutia unui roman decat a lui yao ..de exemplu

mishu
18th February 2005, 13:07
normal ca l-as fi votat... e o mandrie sa vezi un roman in all-star game... trebuie sa ne mandrim ca a jucat in nba... lumea il cunoaste pe ghitza... ma refer la fani nba care nu sunt din romania... poate unii nu stiu ca e roman dar au auzit de el...

dane te pomenesti ca daca ar fi jucat in est... nu l-ai fi votat pe el ci pe shaq???

Raptor
18th February 2005, 13:39
Logic ca da. Plus ca Ghitza e un nice guy!

nr15
18th February 2005, 14:09
MAI ALES PRIN Ce A Facut Pt Toni :)

danrogojan
18th February 2005, 14:14
dane te pomenesti ca daca ar fi jucat in est... nu l-ai fi votat pe el ci pe shaq???

Clar Ghitza este foarte tare ca a jucat in NBA. Mai ales ca a luat si un titlu individual. In plus, spre deosebire de alti sportivi romani, are si multa carisma.
Am si jucat odata cu el in cluj (el venise sa se destinda) si la intrebarea mea:"Ghitza, care erau prietenii tai in NBA" mi-a raspuns:
"Tata, in nba nu sunt prieteni". Ceea ce mi s-a parut foarte amuzant.


Pe de alta parte, eu cred in niste principii cand vine vorba de basket. Si nu ma abat de la ele, chiar daca Ghitza e roman. Asa ca nu am cum sa-l votez in fata lui shaq sau a lui big ben.

Profetu
18th February 2005, 16:09
Ghitza va ramane pentru mult timp de-acu incolo singurul roman care a jucat in NBA.

Raptor
18th February 2005, 16:13
Ba nu, a mai fost Constantin Popa (2m 22), care a jucat (probe cred) la Miami Heat.

danrogojan
18th February 2005, 16:20
Nu exclude posibilitatea sa am eu un baiat.

danrogojan
18th February 2005, 16:21
Valoare observatia lui raptor.

Profetu
18th February 2005, 16:32
:D ... Amuzant ... intradevar dane ...

danrogojan
18th February 2005, 16:39
apropo de romani care au jucat in state:

Virgil Stanescu (South Alabama) a jucat impotriva Floridei (cu mike miller, donnel harvey si udonis haslem)

"It spoiled a solid performance by Virgil Stanescu, a 6-foot-10 center from Romania. Carving out space in the middle, Stanescu finished with 20 points, just two shy of his career high, on 10-for-17 shooting. Dantzler finished with nine points and six rebounds for the Jaguars.

Kenyan Weaks led the balanced Florida offense with 17 points, including three 3-pointers. Udonis Haslem had 14 points and freshman center Donnell Harvey finished with 12 points, nine rebounds and three steals as the Gators went undefeated in December (7-0) for first time since 1942-43."


http://sportsillustrated.cnn.com/basketball/college/news/1999/12/30/salabama_florida_ap/

caseta
18th February 2005, 17:38
si de stanescu s-a zis ca ar fi putut fi luat in draft de atlanta sau ny parca. dar ..... ghinion.

nr15
20th February 2005, 19:58
si de ce nu a fost draftat ?

Gabriel
20th February 2005, 23:41
eu am vazut cateva meciuri live cu Ghitza...pe vremea cand juca la Bullets...si nu s-a facut niciodata de rusine. bine...era un pivot destul de rudimentar fatza de ce se juca in NBA...dar isi facea media lui de puncte...12-13....cam asa.

nu l-as fi votat :D

nr15
20th February 2005, 23:54
ai si ceva inreistrat cu el gabriel ? mi-ar placea si mie sa vad cateva meciuri

Gabriel
21st February 2005, 03:16
nu. n-am nimic inregistrat. tin minte un slam frumos pe langa Shaq...la un meci Bullets vs. Magic. :D

Raptor
21st February 2005, 03:21
Poate dunk... ca de slam ma indoiesc.

MadSkillz
21st February 2005, 07:35
Tu si inelul ce va indoiti de slam :)

Jason Kidd
1st March 2005, 02:40
Sigur ca l-as fi votat pe Ghita.
A fost un jucator bun si este un bun roman. Cu carisma din abundenta, cum spunea cineva.

Primul roman care a jucat in NBA insa este Ernie Grunfeld, actualmente presedintele lui Washington.
Nascut in Satu Mare, a emigrat cu unul din valurile de emigratie evreiasca in Statele Unite si a jucat ani de zile la citeva echipe din NBA, intre care New York Knicks.
Desi iubeste Romania, putin stiu (sau vor sa stie) ca e roman.

MadSkillz
1st March 2005, 15:33
Desi iubeste Romania, putin stiu (sau vor sa stie) ca e roman.

Sa-i scriem atunci, poate ne face o vizita si afla si restul lumii de el.

rasheedkpenny
1st March 2005, 16:37
Eu nu l-as fi votat... mi se parea prea rudimentar pentru a juca in ASG! :( Parerea mea!

offtopic: Pe de alta parte imi aduc aminte cand eram cu un prieten si am luat autograf de la Big Ghita! A fost putin cam penibil... eu aveam o geaca cu Magic, prietenul meu una cu Rockets! :p

caseta
1st March 2005, 17:23
Sigur ca l-as fi votat pe Ghita.
A fost un jucator bun si este un bun roman. Cu carisma din abundenta, cum spunea cineva.

Primul roman care a jucat in NBA insa este Ernie Grunfeld, actualmente presedintele lui Washington.
Nascut in Satu Mare, a emigrat cu unul din valurile de emigratie evreiasca in Statele Unite si a jucat ani de zile la citeva echipe din NBA, intre care New York Knicks.
Desi iubeste Romania, putin stiu (sau vor sa stie) ca e roman.

Asta nu stiam.

Mai mare pacatul (ca unii nu vor sa stie). Daca pe unii i-ar duce capul, poate ar reusi sa il convinga spre exemplu sa ii aduca pe wizards sa joace un meci demonstrativ in RO. Sau, poate chiar 1-2 meciuri din presezon. Stern mereu cauta sa globalizeze liga. Au fost meciuri din presezon (si chiar din sezonul regulat) in Japonia, in China, acum vor sa se duca si prin Mexic din cite am inteles. Chiar daca RO nu are piata potentiala pe care o are China, totusi ..... si sunt convins ca sala ar fi plina si ca ar veni oameni poate si din Bulgaria si din Serbia ca sa vada NBA live.

rasheedkpenny
1st March 2005, 17:36
offtopic: Hai sa fim seriosi... n-o sa vina in Romania, doar pentru ca Ernie grundfeld este nascut in Romania! Ar putea la fel de bina ca NBA-ul sa-i duca pe Kings in fosta Iugoslavie, si impactul ar fi mai mare. Pe de alta parte n-avem bani si nici sala sa gazduim un meci de NBA! In plus tu nici nu poti spera ca o sa prinzi bilete le meciul in cauza... sunt mult mai multi bastani care se vor duce + biletele la negru la preturi de super-specula! :)

Sa revenim on-topic... nu cred ca Ghita merita sa joace in ASG, erau altii cu performante mult mai impresionante in orice moment! :)

SilverZeus
1st March 2005, 17:48
offtopic: Pe de alta parte imi aduc aminte cand eram cu un prieten si am luat autograf de la Big Ghita! A fost putin cam penibil... eu aveam o geaca cu Magic, prietenul meu una cu Rockets! :p

...sincer, nu vad unde era penibilul: 2 fani de-ai lui, dar si a altor 2 echipe si romani pe de-asupra i-au cerut un autograf, pur-si-simplu....eu zic ca a fost ceva frumos....

MadSkillz
2nd March 2005, 13:02
Poate nu chiar meciuri de pre-sezon, dar un meci (poate mai multe) demonstrativ ar fi OK.Eventual un amical cu nationala.Eu cred ca este posibil, daca se implica cine trebuie.

Jason Kidd
5th March 2005, 15:54
Cred ca intrebarea initiala a fost daca l-ati vota.
Daca da, nu inseamna neaparat ca Ghita era jucator de All Star.
Dar, cu tot respectul nici Yao nu pare a fi. Si cu toate astea, chinezii nu-si fac prea multe probleme sa il voteze. Nu sint la fel de sofisticati ca europenii.

Apropo de Grunfeld, Ghita are o relatie foarte apropiata de el, noua scoala pe care si-a deschis-o in Maryland, la o aruncatura de bat de Washington DC, are legaturi cu clubul Washington si unul din scopuri este descoperirea/cresterea de talente ptr Wizards.

Ma indoiesc ca vreo echipa din NBA s-ar duce in turneu demonstrativ in Europa de Est.
Mi-as dori si eu, dar cred ca po****rizarea baschetului american cade in sarcina Globetrotters-ilor.

Sharkie
9th May 2005, 21:17
L-as fi votat.Nu l-am vazut cum juca,dar inteleg ca nu era chiar la nivelul celorlalti centri din NBA.

eddy_jozsa
9th May 2005, 22:16
Multumim dezgropatorului de topicuri :D

Sharkie
9th May 2005, 22:18
Ce vreti ma,daca-s nou,raspund si eu la unele threaduri(chiar daca sunt mai vechi) care ma intereseaza.