PDA

View Full Version : Stadionul National vs. Cluj Arena



SwedishMafia
5th March 2011, 17:44
Cu banii astia se puteau face 4 stadioane gen Cluj Arena. Sau 3 stadioane mai mari decat Cluj Arena.
Asa puteam sa organizam si noi ceva in viitor.

Stadionul arata de 3-4 ori mai bine decat Cluj Arena.Nu trebuie uitat,ca e un stadion cu o capacitate dubla fata de cel de la cluj napoca, plus va fi acoperit.

zebe
5th March 2011, 17:53
Stadionul arata de 3-4 ori mai bine decat Cluj Arena.

:)) Intr-adevar.

SwedishMafia
5th March 2011, 18:37
zebe, baga-ma la ignore.ma irita mesajele tale.in loc sa razi aiurea,daca tot iti arde sa ma citezi, fa un efort intelectual(stiu ca ti-e greu,insa am incredere ca in timpul tau liber, vei incerca sa emiti si altceva in afara de rasete),si vino cu argumente.
ps e bine ca ne-ai crutat de ce-ti vine la posterior si pe tastatura,ca ne-ai gratulat destul cu acel cuvant.

mihaiomc
5th March 2011, 23:34
Stadionul arata de 3-4 ori mai bine decat Cluj Arena.Nu trebuie uitat,ca e un stadion cu o capacitate dubla fata de cel de la cluj napoca, plus va fi acoperit.

Serios... arata mai bine ????

Si te mai miri ca rade Zebe de tine si cu posteriorul ?!?

Dupa tine si o conserva de fasole cu carne arata mai bine decat o opera de arta, doar pentru ca e acoperita, nu? Si pe deasupra are si mai multe boabe de fasole... :happy

Sifodias
5th March 2011, 23:43
Cam foarta comparatia iar tonul tau arogant nu-ti aduce puncte la stil.Mai multa cumpatare nu ar strica...

dd
6th March 2011, 02:02
"o conserva de fasole cu carne arata mai bine decat o opera de arta" ... grea comparatia asta ... adica stadionul ala de la cluj e opera de arta si nationalul e conserva :) ... buna asta

dupa mine (si nu-s bucurestean), nu exista comparatie intre cele 2 stadioane ... dar, deh, gusturile nu se discuta ... si mai e si subiectivismul asta, care ne omoara (vorbind la figurat, evident)

jonsnow
6th March 2011, 07:30
ca design arata bine tare arena din cluj nu mai vb prostii, gusturile si nevestele amicilor nu se discuta nu ? sau ma rog :D singura chestie care nu imi place la Cluj Arena e pista aia de atletism, dar acolo poate sunt eu subiectiv si am ramas cu sechele dupa atatia ani in care m-am "chiorit" pe Dinamo de la o poarta la alta...lia manoliu pe de alta parte e "comun" daca pot sa zic asa seamana tare cu alte stadioane deja existente prin germania sau care se construiesc prin polonia...
oricum ce dracu a fost in capul lor sa puna scaunele pana pun acoperisul nu inteleg...

zebe
6th March 2011, 08:51
zebe, baga-ma la ignore.ma irita mesajele tale.in loc sa razi aiurea,daca tot iti arde sa ma citezi, fa un efort intelectual(stiu ca ti-e greu,insa am incredere ca in timpul tau liber, vei incerca sa emiti si altceva in afara de rasete),si vino cu argumente.
ps e bine ca ne-ai crutat de ce-ti vine la posterior si pe tastatura,ca ne-ai gratulat destul cu acel cuvant.

Nu te pot baga la ignore din moment ce-s moderator, logic, in schimb tu poti daca zici ca te irita mesajele mele.

Tu cu ce argumente ai venit cand ai zis ca Nationalul e de 3-4 ori mai fain ca Moina? Desi as prefera sa nu ma bag in discutii de-astea, pot sa-ti zic ca e clar ca arhitectii stadionului din Cluj au proiectat arena avand in vedere si esteticul ei, gandind original, pe cand proiectantii Nationalului au avut in vedere doar functionalitatea. Ma poti contrazice?

Emil, super!

SwedishMafia
6th March 2011, 10:58
stadionul din cluj deja e asumat de clujeni.fieru ala,e deja parte din ei:cry: pentru ei, nici fly emirates din londra,nou camp sau orice alt stadion din lume, nu e mai frumos decat cel din cluj napoca.
ps zebe,evita sa ma citezi.irosesti din timpul tau liber, mai bine vezi ce faci idolul tau.stii tu, ala cu "ce face in timpul liber".
constructia e in pas cu termenul de predare ?

illazio
6th March 2011, 11:04
Nu te pot baga la ignore din moment ce-s moderator, logic, in schimb tu poti daca zici ca te irita mesajele mele.

Tu cu ce argumente ai venit cand ai zis ca Nationalul e de 3-4 ori mai fain ca Moina? Desi as prefera sa nu ma bag in discutii de-astea, pot sa-ti zic ca e clar ca arhitectii stadionului din Cluj au proiectat arena avand in vedere si esteticul ei, gandind original, pe cand proiectantii Nationalului au avut in vedere doar functionalitatea. Ma poti contrazice?

Emil, super!

e pe naiba original.

stadionul din cluj seamana mai mult cu asta de se construieste in Macedonia acum decat Lia Manoliu cu Commerzbank

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7947/3282273/1/picture1.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q213/realek/pp070.jpg

Sifodias
6th March 2011, 11:48
Hai sa fim seriosi!A fi original nu inseamna neaparat si frumos(din punct de vedere estetic).Personal,Nationalul,cu forma de Colosseum,mi se pare mai frumos,mai grandios,mai placut ochiului decat Cluj Arena.Acolo exista originalitate dar nu ma incanta forma stadionului in mod special...

svu
6th March 2011, 12:26
@illazio, asemanarea dintre cele doua proiecte puse de tine ii ca ambele is ovale... in rest nu vad decat diferente... Moina e facut din doua inele, pe cand celalalt nu! Designul e total diferit avand in vedere ca la Moina tribunele sunt taiate, pe cand la cel pus de tine au continuitate, designul acoperisului seamana mai mult cu cel care se monteaza la Ploiesti daca te uiti la modelul stalpilor de sustinere a acoperisului. Mai vrei? Apropo... sa nu vorbim de capacitate...

carstic2000
6th March 2011, 12:55
Eu nu ma refeream la care e mai frumos, evident ca Nationalul este mai mare si mai spectaculos chiar daca si cel de la Cluj arata foarte bine mai ales ca a costat numai 40 de milioane. Eu ma refeream la ce s-ar fi putut construi cu banii care s-au bagat inutil.
Ambele stadioane sunt acoperite insa ,,noi nu avem boi dar ne laudam cu o caruta frumoasa" adica acoperis rabatabil.
Pai nu isi permit asa ceva tari care stau mult mai bine economic ( Franta, Spania ) iar noi care suntem mai rau ca Albania am ajuns sa bagam banii in asa ceva. Cu banii de pe acoperisul rabatabil se mai faceau cel putin 2 stadioane ca cel din Ploiesti.

jonsnow
6th March 2011, 13:02
Eu nu ma refeream la care e mai frumos, evident ca Nationalul este mai mare si mai spectaculos chiar daca si cel de la Cluj arata foarte.Eu ma refeream la ce s-ar fi putut construi cu banii care s-au bagat inutil.
Ambele stadioane sunt acoperite insa ,,noi nu avem boi dar ne laudam cu o caruta frumoasa" adica acoperis rabatabil.
Pai nu isi permit asa ceva tari care stau mult mai bine economic ( Franta, Spania ) iar noi care suntem mai rau ca Albania am ajuns sa bagam banii in asa ceva. Cu banii de pe acoperisul rabatabil se mai faceau cel putin 2 stadioane ca cel din Ploiesti.

macar vad ca au inteles politicienii de la noi ca in 2011 iti trebuie stadioane acoperite...o arena gen ilie oana ar fi ideala pentru orice oras mai mare de 150k de locuitori la noi si nici macar nu ar costa atat de mult, pe plan local se baga mult mai multi bani in alte aberatii de te doare capul cand vezi cata prostie si cate combinatii se fac...pana la urma construim ceva desi am asteptat 20 de ani...bucurestiul o sa aiba 2 stadioane decente in liga 1, clujul 2, ploiestiul 1 in caz ca promoveaza...ar fi 5/18 nu e rau dupa ce atatia amar de ani a fost doar 1...macar sa continuam in ritmul asta dar din pacate nu se mai aude de nici un proiect nou...poate ala la tg jiu daca o sa mai aiba pentru cine :D

had3s89
6th March 2011, 13:12
mda,iar ardelenii cu arogantele lor de 3 lei si cincizeci de bani!!!.sunt cei mai frumos(NOT),cei mai destepti,cei mai bogati,cei mai smecheri etc.daca si ala din cluj e stadion inseamna ca Lia Manoliu e din alta galaxie.:yes:astept acum niste refulari lingvistice,cum doar in "civilizatie" se regasesc.

Sifodias
6th March 2011, 13:15
Eu nu ma refeream la care e mai frumos, evident ca Nationalul este mai mare si mai spectaculos chiar daca si cel de la Cluj arata foarte bine mai ales ca a costat numai 40 de milioane. Eu ma refeream la ce s-ar fi putut construi cu banii care s-au bagat inutil.
Ambele stadioane sunt acoperite insa ,,noi nu avem boi dar ne laudam cu o caruta frumoasa" adica acoperis rabatabil.
Pai nu isi permit asa ceva tari care stau mult mai bine economic ( Franta, Spania ) iar noi care suntem mai rau ca Albania am ajuns sa bagam banii in asa ceva. Cu banii de pe acoperisul rabatabil se mai faceau cel putin 2 stadioane ca cel din Ploiesti.
Nu sunt deloc de acord cu tine!Acoperisul rabatabil e un mare castig si iti ofera multe avantaje.Si de ce sa nu avem un stadion cu asa ceva?De ce daca tot facem ceva frumos si modern sa nu beneficiem de noile inovatii?De ce daca afara ploua sau ninge,meciul sa nu se desfasoare pe un gazon impecabil?Cand atatea calificari s-au pierdut datorita conditiilor meteo sau gazoanelor nisipoase de ce sa nu remediem situatia?

dd
6th March 2011, 13:21
Pai poate ne explica mihaiomc, zebe s.a., de ce stadionul din Cluj e "opera de arta" si Nationalul nu e.

Ca tribunele nu au simetria cu care suntem obisnuiti, dar totusi sunt simetrice intre ele? ... Vorba lui Sifodias, nu incanta ochiul ... O sa fie un stadion ok, bun ptr Cluj si ptr Romania, dar nimic impresionant.

Originalitate nu poate exista la constructia unui stadion, decat daca se face ceva neobisnuit in timpurile astea cand exista mii si mii de stadioane ... adica cum se lauda arabii ca fac stadioane subterane sau mai stiu eu ce alte nazbatii le trec prin cap, insa in final tot un stadion cu tribune rezulta.

Unui simplu vizitator din tara vestica, stadionul din Cluj o sa i se para un banal stadion cu forma neregulata, pe de alta parte, o sa fie impresionat de National Arena garantat 100% (ca tot exista emisiunea cu acelasi nume facuta de un valcean stabilit la Cluj :) ).

Pe de alta parte, orice stadion din lumea asta implica ceva "original" in constructia lui, deoarece nu vor exista niciodata 2 stadioane identice, incepand de la amplasament pana la constructia in sine.

Concluzionand, nu exista comparatie intre stadionul din Cluj si National Arena, deoarece sunt in clase diferite ... e ca si cum ai compara un opel astra cu un mercedes, chiar daca ambele masini sunt "ultimul tip".

Elphax
6th March 2011, 14:16
ce e asa impresionant la National Arena ? :happy

chris73guitar
6th March 2011, 14:45
Complexul de superoritate al celor din Cluj este patologic. Nu exista termen de comparatie intre cele doua stadioane, designul stadionului din Cluj este de anii '70, nicaieri in Europa nu se mai construiesc arene cu pista de atletism, iar acoperisul este o caricatura, acopera doar o parte din tribune, astfel ca spectatorii din primele randuri vor fi obligati sa vina la stadion cu umbrelele dupa ei. Nationalul este mult mai modern, mai monumental si mai functional.

dd
6th March 2011, 15:44
raspuns pentru Elphax: ai comparatia in ultima fraza din postul 3713

RunRun1730
6th March 2011, 15:47
Din punct de vedere fotbalistic National Arena e superior pt ca e facut pt lucrul asta...capacitatea si tribunele app de teren o sa-si puna amprenta...o sa fie o presiune uimitoare din partea a 55.000 de spectatori pe adversari...
In schimb Moina nu se poate lauda cu lucrul asta, ma gandesc cum va sta galeria in peluzele alea ca sunt cam micute si sunt facute si pe etaj, chiar si cel din ploiesti o sa fie un teren mai dificil pt oaspeti decat Moina daca ajunje la 20.000 de locuri...Insa din punct de vedere al designului Moina e peste National Arena (asta daca ii face si turnul care-i ofera personalitate), daca nu, va fi tot un stadion cu forma ovala si pista de atletism.National Arena e o copie app fidela a celui din Frankfurt, si inca una facuta cu materiale cam proaste...
Multumim pt poze emy:D

zebe
6th March 2011, 15:57
e pe naiba original.

stadionul din cluj seamana mai mult cu asta de se construieste in Macedonia acum decat Lia Manoliu cu Commerzbank

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7947/3282273/1/picture1.jpg

http://i137.photobucket.com/albums/q213/realek/pp070.jpg

In afara de faptul ca ambele au pista si tribunele urca in inaltime undeva spre mijlocul lor, ce alta asemanare mai gasesti?


Nationalul este mult mai modern, mai monumental si mai functional.

Veniti mai cu argumente. De ce e mai modern, de ce e mai functional? Ca la partea cu "mai monumental" m-ai dat gata.

CristianROU
6th March 2011, 15:58
Din punct de vedere fotbalistic National Arena e superior pt ca e facut pt lucrul asta...capacitatea si tribunele app de teren o sa-si puna amprenta...o sa fie o presiune uimitoare din partea a 55.000 de spectatori pe adversari...
In schimb Moina nu se poate lauda cu lucrul asta, ma gandesc cum va sta galeria in peluzele alea ca sunt cam micute si sunt facute si pe etaj, chiar si cel din ploiesti o sa fie un teren mai dificil pt oaspeti decat Moina daca ajunje la 20.000 de locuri...Insa din punct de vedere al designului Moina e peste National Arena (asta daca ii face si turnul care-i ofera personalitate), daca nu, va fi tot un stadion cu forma ovala si pista de atletism.National Arena e o copie app fidela a celui din Frankfurt, si inca una facuta cu materiale cam proaste...Multumim pt poze emy:D

Fii mai explicit amice cu "materiale cam proaste"??:headbang:

zebe
6th March 2011, 16:11
Am mutat ultimele postari aici, sa nu mai poluam threadul Stadionului National. Puteti sa va exprimati aici preferintele. Care stadion va place mai mult si de ce? Incercati sa va axati pe design. Orice postare neargumentata va fi stearsa.

Stadionul National.

http://img175.imageshack.us/img175/9746/lia3ai8.jpg

http://img219.imageshack.us/img219/9104/lia1dh5.jpg

http://img219.imageshack.us/img219/4853/lia2wj6.jpg

http://img410.imageshack.us/img410/4650/liago4.jpg

Cluj Arena

http://img80.imageshack.us/img80/4684/moina4.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/1087/moina2.jpg

http://img526.imageshack.us/img526/6453/moina3.jpg

http://img255.imageshack.us/img255/3411/a1copyv.jpg

http://urbo.ro/sites/default/files/imagecache/photo-big/fotos/2010/45/3212/175472/175472-c02-stadionturn.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/5590/clujarena005dicositigan.jpg

snookerinfo
6th March 2011, 16:27
Am votat National pentru ca mi se pare mai complex, dar cred ca mai trebuia si o a 3-a optiune, amandoua, pentru ca pentru Romania arata bine si National si Cluj si putem sa includem si Ploiesti si aici ma refer doar la faptul ca e un stadion nou si nu la comparatii de preturi, capacitate etc.
Dpvd a locatiei mi se pare ca Cluj Arena o sa arate mai bine in special noaptea.

catalin_bv
6th March 2011, 16:33
@ zebe
las-o moale cu turnul. Cand o sa fie aprobat si cand o sa inceapa constructia o sa vorbim. Deocamdata comparam stadionul din Cluj fara turn cu cel din Bucuresti. Cel din Cluj este mult mai frumos, mai placut, dar are dezavantaje clare pentru un meci de fotbal, insa e foarte bine ca avem un astfel de stadion si pentru atletism. Sper sa se organizeze competitii de atletism in curand. Sa nu uitam ca este stadionul unei comunitati si trebuie acoperite nevoile acesteia nu doar a iubitorilor de fotbal. Faptul ca numeroase ramuri sportive o sa aiba sediul in cadrul stadionului spune totul.
Pentru fotbal si pentru concerte stadionul din Bucuresti este superior Clujului. Banuiesc ca si acustica va fi mai buna.
Oricum ar fi, o sa merg pe ambele cand am sa pot!

eugene12
6th March 2011, 16:35
La Cluj este stadion cu pista de atletism, pe cind la Bucuresti nu. Deci am putea sa concludem ca in avantaj este Clujul pentru ca se pot organiza mai multe activitati sportive. Dar, Lia Manoliu are acoperis retractabil, care poate acoperi toata suprafata terenului de joc, plus acel cub cu patru mega ecrane de televizor.
Ce sa mai vorbim, sint doua stadioane complet diferite care deservesc doua comunitati diferite si doua scopuri aproate diferite.
Lia Manoliu estre stadionul National, pe cind Ion Moina este mindria Clujului.

Sifodias
6th March 2011, 16:35
Pai a dat Zebe cu bata-n balta si a trebuit sa faca sectiune speciala de frica sa nu aiba Nationalul prea multe postari!Chiar nu era necesar topicul asta.Amandoua sunt frumoase in felul lor si toata discutia asta a fost creata de un arogant ce a vrut sa para mai "special" cu un comentariu plin de venin.Si cum au mai spus multi,nu ai de ce sa le compari.Fiecare este util si necesar!

zebe
6th March 2011, 16:37
Care-i comentariul ala plin de venin? :)) Si chiar, ce importanta are cate postari sunt pe threadul Stadionului National? Asta te intereseaza pe tine?

Nu puteam sa las discutia asta pe threadul respectiv, iar daca o stergeam nu va convenea.


@ zebe
las-o moale cu turnul. Cand o sa fie aprobat si cand o sa inceapa constructia o sa vorbim. Deocamdata comparam stadionul din Cluj fara turn cu cel din Bucuresti.

Tocmai de-aia am pus si randari fara turn.


Fiecare este util si necesar!

De acord. Dar asta nu inseamna ca nu pot fi comparate. Ca nu pot unii sa le compare venind cu argumente, asta e altceva.

Sifodias
6th March 2011, 16:43
Pai al tipului cu conserva de fasole....
De ce nu puteai sa lasi discutia acolo????Doar avea legatura cu stadionul!

zebe
6th March 2011, 16:44
Avea legatura cu stadionul, dar orice informatie care conteaza s-ar fi pierdut in felul asta. Cum ar fi pozele lui Emylust, care ar fi fost astfel acoperite de discutia asta.

carstic2000
6th March 2011, 16:57
Comparatiile de aici sunt inutile si poate subiective, e ca si cum ai compara mere cu pere. Din punct de vedere al design-ului sunt discutabile amandoua. La inceput nu-mi placea la cel din Cluj sunt diferentele acele ca la scara magarului dar am inteles ca au fost obligati de spatiu sa le faca asa peluzele. Unul este stadion de club iar altul este stadionul National care e normal sa fie mai mare si mai impunator. Totusi ca un plus la cel de la Cluj este faptul ca este invelit pe exterior. Acum ramane sa vedem si cum va arata.
Daca e sa comparam am putea sa comparam stadionul national al nostru cu cel al tarilor din vecinatate si stadionul din Cluj cu cel al altor echipe din tarile invecinate.

evil78
7th March 2011, 22:26
Avea legatura cu stadionul, dar orice informatie care conteaza s-ar fi pierdut in felul asta. Cum ar fi pozele lui Emylust, care ar fi fost astfel acoperite de discutia asta.

In loc sa fi deschis acest thread inutil, mai bine stergeai postarile si gata. Sau le bagai la "discutii aproape on topic". Era evident, ca dintr-o astfel de discutie va rezulta doar cearta. Iar cele doua stadioane nu pot fi comparate. Cel din Cluj este un stadion multifunctional, si nu are acoperis rabatabil, un detaliu foarte important. Poate la fotbal nu e atat de important, dar stadionul national poate gazdui un meci de box sau un concert in conditiile in care afara ploua. Iar acest detaliu face toata diferenta. Plus 55.000 de locuri vs. 30.000 de locuri (inca un detaliu contra comparatiei).

Iar daca vorbim de design si de estetica,...stim cu totii, ca e o chestie de gust. Degeaba il facem porc si taran pe unul, care spune ca lui ii place de una sau de alta, din moment ce el asa percepe frumosul. Sunt unii carora le place mai mult stilul sobru, clasic, cu mai mult beton la fatada, la fel cum unora le place mai "modern", cu mai multa sticla, si stralucire. (iar aici fac o paranteza: eu zic sa mai asteptam cu cladding-ul stadionului din Cluj. Sa vedem ce material va fi folosit, si dupa aceea sa zicem daca ne place sau nu. Ca daca ne luam dupa randari si machete, atunci multe cladiri ar fi trebuit sa arate extraordinar, dar in realitate au iesit altfel. Vezi cazul noii Biblioteci Nationale din Bucuresti, ...doar un exemplu din foarte multe cladiri ridicate in ultimii 20 de ani)

Asa ca, daca ar fi sa dam neaparat un vot, as vota pentru Stadionul National pt. meciurile de fotbal, concerte si acustica/atmosfera, iar pe ClujArena pentru atletism. :)

alwn
7th March 2011, 22:31
cum de v-a venit asa o idee stralucita sa faceti comparatie intre cele 2 stadioane?? :)

pai unul e stadion national pt fotbal mai ales, celalalt e stadion cu pista de atletism care va fi folosit de o echipa de club. Unul are 55k celalalt 30 k capacitate. Daca aveam sa comparam doua stadioane de 50-60k sau doua de 30k mai era cat de cat ceva.. asa stam sa vorbim. Clujenii vor vota cu a lor, deh mandria locala, bucurestenii se vor enerva o sa zica mai da-i undeva si pe astia cu toate figurile lor si asa discutia despre stadioane o ia la vale..
Mie imi placa amandoua, am voie? Nu ma omor dupa stadioane cu pista, dar cel din Cluj are arhitectura faina. Cel din Bucuresti e chiar misto, seamana cu coloseum. Hai sa ne bucuram de ambele arene si sa inchidem threadu asta fara rost

bogdan_nj
7th March 2011, 22:42
Da, aveti dreptate ca nu prea are rost o cearta pe acest subiect. Important e ca avem 2 stadioane noi ( o sa fie si cel de la Ploiesti ) si trebuie sa ne bucuram pentru asta. Sa speram ca se vor face cat mai multe stadioane noi in viitorul apropriat.

RunRun1730
7th March 2011, 23:41
speranta moare ultima dar moare si ea...ideea e ca nu prea sunt proiecte cel putin nu sunt facute public...:)

bogdan_nj
8th March 2011, 01:06
E vorba de o schimbare majora la stadionul Pandurilor ( sa vedem daca mai au bani acum lol ) si de un nou stadion pentru Astra la Giurgiu. De asemenea auzisem ca erau discutii pentru un parc sportiv langa Suceava ce va contine si un stadion. Poate o sa se miste lucrurile si la noi.

dd
8th March 2011, 02:06
daca edilii nu si-ar vedea doar propriile interese si ar exista civilizatie, poate eram departe acum ... insa sunt doar sperante ...

mikha
8th March 2011, 13:44
Trebuie sa fim atenti domnilor la detalii. Anume , stadionul din Bucuresti este de fotbal, cel din Cluj este arena sportiva si se vor putea practica inafara de fotba si atletism probabil si alte discipline sportive. Acest stadion acopera vrand-nevrand nevoile celor din Transilvania si Banat. Echipele si suporterii din aceste provincii daca acced in grupe superioare UEFA nu vor fi nevoite sa vina in capitala pentru un meci "acasa". In acelasi timp se poate practica atletism la cel mai inalt nivel. Cat despre arhitectura amandoua sunt frumoase si ne fac cinste. Facand abstractie de capacitate, utilitati, si gradul de acoperire a celor doua stadioane, totusi cred ca cel din Bucuresti arata splendid si intra in categoria constructiilor "monumentale" deoarece este inspirat din arhitectura si maretia arenelor din Roma antica.

RunRun1730
8th March 2011, 14:13
Eu zic ca este inspirat din arhitectura si maretia Commerzbank-ului actual....

mikha
8th March 2011, 14:30
Ai dreptate dar Commerzbank-ul din ce e inspirat ? ca doar nemtii au continuat imperiul roman pana in anul 1453 dC.

mikha
8th March 2011, 14:36
scuze "de la" anul 1453 dC "pana la" 1806

Elphax
8th March 2011, 15:23
am impresia ca unii isi trimit neuronii in concediu si apoi se pun sa faca threaduri cu discutii aiurea

daca vrei sa compari ceva, orice, trebuie sa stabilesti niste puncte de interes, elemente cheie de referinta si criterii

altfel toata discutia devine subiectiva si orice argumente sunt degeaba ;)

de ex: - capacitate, frumusete, functionalitate, randament financiar etc

banzay
8th March 2011, 16:44
asteptati ba pana se termina stadioanele si pe urma comparati.

Razvan T.
8th March 2011, 20:33
Stadionul arata de 3-4 ori mai bine decat Cluj Arena.

:cry::cry::cry:

BBB
8th March 2011, 20:39
Ba, discutia asta e la fel de inutila ca si cum ai compara un Audi Q7 cu un Audi R8. Fiecare stadion cu aia masii. Unu are 50 000 locuri, altu 30 000 locuri, unu e exclusiv pentru fotbal, altu si pentru alte sporturi. Unu are design clasic, altu futuristic. Ce ***** de comparatie sa poti face? Ce-i mai frumos? O soparla sau un sarpe? O pisica sau un leu? Un caine sau un lup? Un sobolan sau un cfrist? Mai bine sa ne bucuram ca o sa avem doua stadioane de calitate in plus pe harta fotbalistica a Romaniei

Si daca e sa ne referim la design, National Arena are nota 2,5 pe o scara de la 1 la 10. Stadioane ca National Arena gasesti pe google daca scri "Most common stadium design"

Sifodias
8th March 2011, 21:38
Zebe,sterge-i postul astuia ca asa ii umplu frigiderul jegului!Tot neamul i-l spurc!

dulcecalamaia
8th March 2011, 21:57
fratilor Cluj Arena este stadionul Clujului, pe cand National Arena, dupa cum ii spune numele este un stadion national. Deci iar v-am dat clasa miticilor.

dulcecalamaia
8th March 2011, 22:04
Daca luam in calcul si stadionul cfr-ului, Clujul va avea 2 stadioane moderne. Iar voi in tot Bucurestiul nu aveti un stadion calumea... Giulesti si Dinamo sunt ruine, iar ghencea in caz de devenire. Inca odata Clujul va da clasa :)))

BBB
8th March 2011, 23:14
Zebe,sterge-i postul astuia ca asa ii umplu frigiderul jegului!Tot neamul i-l spurc!

avatarul tau e destul de scarbos, nu mai e nevoie si de mai multa spurcaciune pe forum

delaparis
8th March 2011, 23:57
atentie la limbaj

svu
8th March 2011, 23:58
dar ce limbaj colorat=))

banzay
9th March 2011, 00:05
avatarul tau e destul de scarbos, nu mai e nevoie si de mai multa spurcaciune pe forum

cred ca prin asta ai spus cam ce gandea tot forumul :cry::cry: :D

Razvan T.
9th March 2011, 08:36
Zebe,sterge-i postul astuia ca asa ii umplu frigiderul jegului!Tot neamul i-l spurc!

Fiecare cat il duce capu si dupa avatar vad ca nu te duce mai mult de cocalari.ro :happy

zebe
9th March 2011, 09:10
Inchid threadul din motive evidente.