PDA

View Full Version : best damn PG in the L



moochie
17th February 2005, 12:25
eu cred ca o sa se retraga fara vreun campionat si peste 20 de ani nu isi va mai aduce nimeni aminte de el.

eu cred ca o sa isi aduca lumea aminte de el pentru ca o sa fie tot timpul in top 5 al PG din NBA!!! acum mai buni ca el sunt Nash,Iverson si Kidd. Francis si Wade sunt cam la acelasi nivel cu el (sau nu putem sa zicem cu certitudine ca sunt mai buni ca Starbury).
Baron Davis zic eu ca este sub nivelul lui Marbury.
Lebron nu cred poate fi pus in categoria PG.

nr15
17th February 2005, 12:43
pe nash iverson si mai ales kidd ii stiu cum joaca si sunt super buni ..
dar pe marburi nu l-am vazut niciodata intr-un meci intreg ..nici mcara nu stiu acum la ce echipa joaca ..
l-am vazut doar in highlight-uri /faze spectaculoase / clipuri de 1 min ..
asa ca nu pot formula o parere pana nu vad cel putin 1,2 meciuri intregi cu el si cu echipa lui

danrogojan
17th February 2005, 12:54
parerea mea dupa ultimele sezoane

1. kidd
2. iverson
3. marbury

parerea mea acum:

1. nash
2. iverson
3. tony parker

nr15
17th February 2005, 13:14
sunt de acor cu dan ...cu exceptia lui parker( l-as fi pus in locul lui pe wade)

moochie
17th February 2005, 13:21
sunt de acor cu dan ...cu exceptia lui parker( l-as fi pus in locul lui pe wade)
exact...parker parca nu s-a schimbat prea mult in ultimele sezone...statisticile lui s-au imbunatatit putin de anul trecut....deocamdata nu cred ca este printre cei mai buni PG din NBA....este mai mult middle-class PG. faptul ca joaca cu Duncan il ajuta mult...e cam in aceeasi clasa cu Billups..ce credeti?

nr15
17th February 2005, 13:25
e inca "necopt" ..mai ii trebuiesc catva ani

danrogojan
17th February 2005, 13:47
am vazut niste meciuri cu san antonio si le petit are coae mari.
parerea mea e ca nu depinde asa de mult de duncan si ca poate decide meciul in sf 4.

nr15
17th February 2005, 15:02
poate ai vazut mai multe mecuri decat noi restul
eu am vazut doar doua mecuri de curand cu SA spurs...si mi s-a parut bun ca pg ..dar nu printre cei mai buni ...

caseta
17th February 2005, 15:15
i-as clasa asa:

anul asta
1. nash
2. kidd
3. iverson
4. wade
5. davis
6. marbury
7. hinrich
8. paker
9. billups


eu cred ca o sa isi aduca lumea aminte de el pentru ca o sa fie tot timpul in top 5 al PG din NBA!!! [....] Baron Davis zic eu ca este sub nivelul lui Marbury.

tu stii care era al 6-lea PG ca valoare acum 20 de ani ?
baron davis ar fi claaaar peste marbury daca nu ar fi accidentat asa de mult si daca ar avea cu cine sa joace. fata de jucatorii din new orleans, aia din ny sunt dream team.

danrogojan
17th February 2005, 15:31
tu stii care era al 6-lea PG ca valoare acum 20 de ani ?
doc rivers

SilverZeus
17th February 2005, 15:40
. fata de jucatorii din new orleans, aia din ny sunt dream team.

c'mom man...iti respect parerea...dar totusi Magloire, Mashburn, PG Brown,
D.West....poate nu mai au aceeasi vana...dar totusi alaturi de B Davis....fac o echipa solida....doar ca nu au prea apucat sa vb pe teren, inca...

...sunt de acord cu Raptor care ii prevede lui James un viitor ca PF....asa il vad si eu pe Wade (nu PF, of course)...dar un SG sau SF...PG-ul, raman la convingerea ca trebuie sa "calculeze" tot atacul, sa aiba grija ca "schema" antrenorului sa fie aplicata...adiik, el trebuie sa lucreze mai mult pt echipa decat pt el....ori Wade, imi pare genul de "go to guy"....se aseamana mai mult cu rolul pe care il avea MJ, R Miller, pe care il are Kobe, J.Rose, James (asta are insa si mai mult potential, fizic vb), Tracy, Pierce...are un fizic de care se poate profita si sa fie jucat pe alt post decat PG...(e o deosebire mare de AI, care e greu sa fie folosit pe un alt post)...deci Wade nu cred ca e potrivit pe PG

....la ora actuala, raman la parerea ca cel mai bun PG e Iverson....rapid, agil, etc...Nash are un sezon exceptional, insa ...ramane de vazut peste vreo 2 luni.....

moochie
17th February 2005, 16:42
tu stii care era al 6-lea PG ca valoare acum 20 de ani ?
daca esti toata cariera intre primii 5 conducatori ai NBA atunci o sa te tina minte lumea, no doubt.
parerea mea este ca Marbury este mai bun decat Davis (nu cu mult) pentru ca nu arunca atat de mult de la 3 si e un aparator mai bun....

Kobe24
17th February 2005, 16:54
1.kidd
2.nash
3.iverson
4.wade
5.marbury
6.davis
7.parker
8.billups
9.arenas


iverson k valoare este peste toti insa nu este un PG adevarat(mai degraba SG)....primii 2 sunt 100%.....kidd zic k este peste nash.....akm este mai in forma candianu(are si cu cine).

thekobe
17th February 2005, 20:09
vad ca de bibby nu zice nimeni nimic ..

Vikingu
17th February 2005, 20:22
Bibby de la Spurs? Sau care...?

Nu va place Jason Williams de la Memphis? L-ati vazut cum joaca? :)

Vikingu
17th February 2005, 20:25
Scuze...in loc de spurs era Kings !!! :P :D

moochie
17th February 2005, 22:45
da, am cam uitat de Bibby, care e foarte bun clutch player...s=a vazut si anul trecut si acum 2 ani ca poate sa decida soarta unui meci pe final...cum zicea Dan, are coaie tari!!!! cold blooded!!

MadSkillz
17th February 2005, 22:57
mari, tari, patrate.. nu mai conteaza :)
Dar eu nu stiu de cine vorbiti.


eu cred ca o sa isi aduca lumea aminte de el pentru ca o sa fie tot timpul in top 5 al PG din NBA!!! acum mai buni ca el sunt Nash,Iverson si Kidd. Francis si Wade sunt cam la acelasi nivel cu el (sau nu putem sa zicem cu certitudine ca sunt mai buni ca Starbury).
Who?

caseta
18th February 2005, 01:17
vad ca de bibby nu zice nimeni nimic ..
my bad. am uitat atit de bibby cit si de arenas. stiam eu ca am lasat pe cineva pe afara.

so ar fi cam asa:
1. nash
2. kidd (ma refer la anul asta. overall ..... kidd e clar peste nash)
3. iverson
4. wade
5. davis
6. marbury
7. arenas
8. bibby
9. hinrich
10. paker
11. billups

daca vorbeam de anul trecut, cassell ar fi fost pe locul 7.
iverson e mai bun decit ceilalti luati individual. nu stiu insa daca el poate ridica o echipa asa cum a facut kidd cu nj sau nash cu suns. deocamdata phila nu arata prea bine, desi iverson inscrie in draci.

silver, mashburn nu a jucat de loc sezonul asta.
http://www.nba.com/playerfile/jamal_mashburn/index.html
si in rest, new orleans a aratat in mare parte ca un spital de campanie. o circa de accidentari. baron davis, magloire care a jucat doar 11 meciuri din cele fo 50 care s-au dus deja samd

wade e trecut ca SG in miami, dar face treaba si de PG. la 7.3 assists per game .... sunt PG in nba care nu au asa multe. si, acum am vazut, are 1.12 BLOCKS per game. ceea ce mi se pare enorm pt un guard. are insa si circa de TO ... peste 4 pe meci. dar e inca tinar si in general TO se reduc in citiva ani de nba.

MadSkillz
18th February 2005, 06:41
Aha , de Marbury vorbiti.Ati "rupt" din alt topic probabil.
Apreciez ca nu mi-ati raspuns, asa invat si eu sa ma descurc singur pe un forum.Viata e grea, nu-ti da nimeni mura-n gura.Thanks guys. }{

nr15
18th February 2005, 12:24
f realista lista facuta de "caseta"
si explicatiile sunt f bune
well done man