PDA

View Full Version : cel mai mare jucator al tuturor timpurilor / pt jordan haters



caseta
15th February 2005, 00:13
vad ca sunt citiva jordan haters pe forum. inteleg sa displaci un jucator daca ai motiv. eu il displac pe kobe pentru ca mi se pare ca are un caracter nasol, e egoist. dar nu sa ii negi performantele pe baza faptului ca nu iti place fata lui. de ex, eu nu voi zice de kobe ca e un jucator slab. din contra, e un super jucator.

pentru cei care NU cred ca jordan a fost cel mai mare al tuturor timpurilor:
va astept aici cu argumente logice (stats, comentarii ale unor oameni informati ex: antrenori) sa imi spuneti care a fost cel mai mare jucator dupa parerea voastra. atentie - CU ARGUMENTE
eu voi incerca sa va raspund la rindul meu, tot argumentat, evident.

asta daca vreti o discutie interesanta, nu ceva de genu "am dreptate pt ca tip mai tare"

citeva reguli:
1) nu ma apuc sa dau explicatii/raspunsuri daca nu argumentati
2) nu se accepta comentarii de genul "jordan nu a fost cel mai mare, dar nu stiu cine a fost". daca esti destul de destept/informat sa stii ca nu jordan a fost cel mai mare, atunci tre sa si stii pe cine pui in loc.
3) daca inca de la inceput NU aveti mintea deschisa, nu are sens sa postati. chiar eu, daca cineva imi demonstreaza contrariul, voi recunoaste ca am gresit. pina la urma a gresi e omeneste

Raptor
15th February 2005, 00:25
Dupa parerea mea nu exista "cel mai mare jucator", poate doar ca inaltime. Ideea e ca nu prea poti sa compari jucatori care joaca pe pozitii diferite. De ex, un Center logic ca va avea mai putine assisturi, pozitia "il obliga", intr-un fel, la asa ceva (sa arunce mai mult si sa nu paseze atat de mult).

Oscar Robertson a avut un average de triple-double intr-un sezon (sau parca doua), asa ca...

E logic ca Jordan a fost un super jucator, un jucator complet, cu caracter, inteligenta, sharm si peste toate astea muncitor, winner si atlet desavarsit. Cu alte cuvinte, avea cam de toate. In schimb, apararea pe vremea aia nu era cine stie ce fatza de acum, fatza de toti jucatorii care sunt super atleti toti acum.

Oricum, nu vreau sa zic ca Jordan nu a fost cel mai bun jucator (nu ma contrazic singur, stiu ca am zis ca "Ideea e ca nu prea poti sa compari jucatori care joaca pe pozitii diferite"). Altfel, am lua in calcul si pe Wilt Chamberlain, care se stie ca juca intr-o liga in care regula de trei secunde nu exista. De aici si punctele si recuperarile reusite de el.

Da' ma rog n-am chef sa scriu mai mult ca e tarziu si maine am examen... cica :D

SilverZeus
15th February 2005, 01:12
...nush ce sa zic....eu clar sunt fan Jordan, chiar dac am alt jucator preferat (ma refer la Rodman, ca fost juc si la Duncan din actualii)....deci nu vin cu intrebari, doar cu o parere: am impresia ca pe acest forum sunt 2 tipuri de personalitati, reprezentand 2 generatzii (intre care nu exista insa foarte multi ani) : cei pana in 20 de ani si un pic peste, care clar prefera un alt stil de baschet ( mai in forta, unde primeaza spectaculozitatea intai de toate .... lupii tineri ce admira generatzia LeBron ) si ceilaltzi de la 25 in sus, care bateau terenurile de baschet tocmai la varsta la care Jordan era in culmea gloriei ( cei din prima categorie poate ca inca nu erau la liceu si nu li-i s-a instalat virusul asta la varsta aceea)....pt ca cu totzii am inceput sa iubim sportul asta jucandu-l...si inceputurile erau pe vremea liceului (pt ambele generatzii, cred)

.....nu vreau sub nici o forma sa jignesc pe careva, (Doamne Fereste!)...voi cresteti cu LeBron & Kobe si poate peste vreo 6-7 ani va apare vreun Jimmy sau vreun Harry despre care se va spune ca e dublu talent fatza de James ...si o sa vedem ce veti spune atunci....
....sa nu credeti ca eu ma consider nostalgic al vremurilor trecute (no way, damn it)....imi place LeBron, Wade, Curry, Gordon, Parker.....insa nu am vazut la ei (INCA) ceea ce am vazut la Jordan, Miller, Robinson, Stockton sau Rodman....imi place mai mult Ray Allen decat James (chiar daca debutul lui Allen nu a fost atat de spectaculos ca a lui James....)
...ambele generatzii insa sunt la fel: cu totzii suntem subiectivi....insa trebuie sa ne respectam chiar daca ne mai "intzepam" pe ici-pe-colo.....indiferent daca il iubim sau nu pe Jordan (sau daca iubim alt jucator mai mult decat pe Jordan)....

caseta
15th February 2005, 02:08
prin cel mai bun ma refeream atit la statistici cit si la cit de mult a dominat. wilt, am si zis pe undeva, ar fi singurul care sa poata "atenta" la statutul de cel mai bun. ceea ce l-a ridicat pe jordan peste wilt a fost tocmai faptul ca era G, si pina la el NU CREDEA NIMENI CA POTI CISTIGA fara un centru. toate marile campioane avusesera un centru bun. nu vb de exceptii, de echipe care cistiga un an, ci de dinastii. celtics, lakers.

tot din ideea asta inaintea lui jordan in draft au fost luati olajuwon si sam bowie (portland avea deja un SG pe nume drexler, asa ca s-or fi gindit ca nu au nevoie de jordan :D ). nu zic ca hakeem nu a fost valoros, dar stiind ce avea sa devina jordan, cine l-ar mai fi ales pe the dream inaintea lui ?????

despre partea cu defensu, raptore (bafta la examen), sa ma ierti :P
1) se juca si atunci defense, nu chiar ca acum, dar bad boys care aveau the jordan rules, knicks care jucau si ei destul de dur .....
2) cind zic de jordan ca a fost cel mai bun, asta nu se rezuma la cite puncte a inscris. normal ca si alea conteaza, ca daca nu marchezi, nu prea ai cum sa cistigi, nu ?!?!? dar jordan a fost si defender of the year si a fost cam ce a vrut muschii lui. si mvp ar fi trebuit sa fie de mai multe ori, dar deja mvp-ul era premiul de consolare pentru cei care si-o furau in finala de la chicago. aici ma refer in special la malone.

silver, eu atunci unde ma incadrez ? ca e destul de clar ca pt mine jordan a fost all-time MVP, dar tot eu zic ca lebron are sanse sa il depaseasca.

si, vorbind de ce inseamna dominare, inclusiv modul in care se juca cu psihicul adversarilor, stiti faza cu mutombo si aruncarile lui jordan de la libere cu okii inchisi ? antologica.

moochie
15th February 2005, 02:10
O cariera mai reusita in NBA a avut-o Bill Russel, 11 inele de campion in 12 sezoane, dar nu cred ca se poate compara cu Jordan, nu pentru ca jucau pozitii diferite ci pentru ca se juca un alt stil de joc (dupa cum zicea si Raptor, fara 3 secunde).

Cine a vazut Greatest NBA Finals Moments a vazut genul de echipa care era Boston in anii lui Russel. "Havlicek stole the ball!!!!"

Raptor
15th February 2005, 05:57
Am vazut The Greatest NBA Finals Moments... oricum ideea e ca nu prea poti sa compari jucatori din "ere" diferite. Totusi, daca e sa analizam cine a adus cel mai mult basketului, acela este Jordan. El a schimbat totul.

(Sa nu uitam totusi ca din cauza lu Wilt s-a si introdus regula de trei secunde, dar si de Illegal Defense (nu stiu daca din cauza lu Wilt sau a lu Bill (Russell)). Sau poate Shaq :D.

Chiar sa ne gandim daca ar fi jucat Shaq pe vremea lu Wilt... :D

nr15
15th February 2005, 12:42
oricare din jucatorii de azi ar face senzatii in acele timpuri ...
ba chiar ar parea ca au puteri supranaturale

danrogojan
15th February 2005, 12:55
nu te referi la mine cand spui ca sunt jordan hater. nu mai face presupuneri.
citeste tot ce am scris pe topicul cu scrisoarea.

problema mea este cu cei ce nu acorda o shansa altora si ii desconsidera.

Raptor
15th February 2005, 12:56
Killing people's dreams :D

Vadim
15th February 2005, 13:01
Se pare ca pe forumu asta eu si spiritt23 ce sintem cu HOrdan, din vechea garda.

SilverZeus
15th February 2005, 13:04
...ei stai linishtit ca mai sunt....

moochie
15th February 2005, 13:04
normal ca multa lume face comparatii intre Lebron,Kobe,T-Mac si Jordan pentru ca au stiluri de jocuri relativ asemanatoare. Kobe se apropie deocamdata cel mai tare de Jordan cu ale lui 3 titluri. Sezonul asta s-a vazut ca nu a reusit (pana la accidentare) sa isi ridice echipa la un "championship level" si asta pentru ca nu are calitatile de leader pe care le-a avut Jordan.
Doar KG si Iverson isi cara echipele de ani de zile cu succes. Din pacate nici unul dintre ei nu a primit destul ajutor din partea coechipierilor incat sa ajunga departe in playoff.

nr15
15th February 2005, 13:17
kg ...a avut mult prea putina publicitate fata de cat ar fi meritat

thekobe
15th February 2005, 13:21
eu il displac pe kobe pentru ca mi se pare ca are un caracter nasol, e egoist. kobe e egoist, jordan e egoist, pe kobe il urasti, pe jordan nu :rolleyes:
nu mai stau sa insir 5 pagini ca dincolo, ai vazut ca nici macar n-am mai raspuns cand ai mai scris chestii d-astea, dar am zis sa mai aduc aminte aici ca tot e topic care-i poarta numele. macar alege si tu alt criteriu daca tii neaparat sa ne motivezi de ce nu-ti place kobe ca altfel deschid si eu un "kobe haters". apropo, vezi ca zilele trecute a iesit iar un scandal ca nu-i platea mike banii unei foste amante.


am impresia ca pe acest forum sunt 2 tipuri de personalitati, reprezentand 2 generatzii (intre care nu exista insa foarte multi ani) : cei pana in 20 de ani si un pic peste, care clar prefera un alt stil de baschet ( mai in forta, unde primeaza spectaculozitatea intai de toate .... lupii tineri ce admira generatzia LeBron ) si ceilaltzi de la 25 in sus, care bateau terenurile de baschet tocmai la varsta la care Jordan era in culmea gloriei ( cei din prima categorie poate ca inca nu erau la liceu si nu li-i s-a instalat virusul asta la varsta aceea)
astea 2 generatii de care zici tu sunt ceva de genul : cine era interesat de nba pe vremea lui jordan (pana in '98) si il urmarea "in direct" si ceilalti care s-au apucat dupa. printre astia din urma iar mai sunt cativa care auzind ei ce mare jucator a fost mj s-au documentat cum au putut si au ajuns sa-si dea seama cat de cat ce a insemnat jordan. si au mai ramas "generatia noua" care nu l-au vazut pe jordan jucand si sunt fani t-mac, lebron fiindca pe astia i-au prins. cum si la fotbal ii auzeai pe copii cu "mutu ! mutu ! cel mai tare" cand de fapt ei nici nu l-au vazut pe hagi jucand. si nici eu pe dobrin.
oricum d-astia care cand se uita la meciuri schimba canalul intre doua slamuri au existat intotdeauna deci n-are rost sa generalizam.


Chiar sa ne gandim daca ar fi jucat Shaq pe vremea lu Wilt...
wilt >> shaq (1 la 1)

--------

cat despre subiectul topicului, prea multe "daca" si "poate". daca juca mj pe vremea lui wilt sau wilt pe vremea lui mj, daca existau 3s pe vremea lui wilt etc sunt doar presupuneri si nimeni nu stie ce s-ar fi intamplat. daca se lasa mj de basket in liceu ? cu cine mai tinea caseta atunci ? (..cu kobe :D). ce-a fost a fost si gata. asa ca daca vreti sa-i comparati unul cu altul comparati-i dupa chestii bine determinate (titluri, procentaje etc) fiindca orice altceva este subiectiv. unii zic ca mj a fost cel mai bun, altii wilt, altii jabbar, altii magic si niciodata nu o sa se puna toata lumea de acord. este unul din subiectele fara sfarsit de genul tupac vs biggie si altele.

edit :
Sezonul asta s-a vazut ca nu a reusit (pana la accidentare) sa isi ridice echipa la un "championship level" si asta pentru ca nu are calitatile de leader pe care le-a avut Jordan.
nu ajungi la "championship level" cu o echipa in care 90% din jucatori sunt noi si nu au mai jucat unii cu altii, cu un antrenor nou ... ma doare mana. sau poate imi dai tu cateva exemple.

SilverZeus
15th February 2005, 13:39
astea 2 generatii de care zici tu sunt ceva de genul : cine era interesat de nba pe vremea lui jordan (pana in '98) si il urmarea "in direct" si ceilalti care s-au apucat dupa. printre astia din urma iar mai sunt cativa care auzind ei ce mare jucator a fost mj s-au documentat cum au putut si au ajuns sa-si dea seama cat de cat ce a insemnat jordan. si au mai ramas "generatia noua" care nu l-au vazut pe jordan jucand si sunt fani t-mac, lebron fiindca pe astia i-au prins. cum si la fotbal ii auzeai pe copii cu "mutu ! mutu ! cel mai tare" cand de fapt ei nici nu l-au vazut pe hagi jucand. si nici eu pe dobrin.


...pai nu am dreptate?....cand ai varsta la care capul iti zboara dupa idoli ...joci baschet (ai un fizic si o personalitate care-ti permite asta ), liceul nu e stresant....iti cauti un idol: sa-l imiti si sa arati prietenilor "stilul" care te caracterizeaza cat de cat si pe tine....etcetc...ei, acu 6-7 ani cand eram eu in liceu, toata lumea visa sa dea ca Jordan, sa scoata limba ca el...adevarat ca in spatele lui MJ erau un Bird, Magic, Wilt...dar daca nu i-am prins in perioada "dezvoltarii mele baschetbalistice", asta este...e perfect exemplul tau cu Dobrin-Hagi-Mutu....asa se intampla si azi si peste 6-7 ani la fel...va apere un "John Doe" (vb lui Raptor) care va fii comparat cu Kobe, iar tie nu probabil iti va parea bizar si nelalocul lui aceasta comparatie...pt ca pt tine Kobe este si va fi "unique"

SilverZeus
15th February 2005, 13:42
...sorry pt unele "dezacoarde"....dar nu am rabdare sa scriu si ma grabesc....problema e ca si vreau sa zic multe .... :D ...hehe...nu se mai gata odata sesiunea asta....

caseta
15th February 2005, 13:44
thekobe, am zis treaba aia tocmai pt a arata ca desi nu imi place caracterul lui kobe, nu ii neg valoarea ca jucator. si iti dau dreptate si la faza cu campionatul. deocamdata nu are sanse in mare parte din cauza echipei. pe mine ma mira ca sunt in "playoff hunt". oricum atkins si inca citiva au jucat muuuult mai bine decit mai asteptam.

de kobe o sa vedem cind o avea propriul lui sidekick (acum il are pe odom, dar se pot schimba multe) si o echipa si un antrenor care sa fie impreuna 3-4 ani.

mdeah, cam ai dreptate cu aia care nu au vazut asa ca nici nu isi bat capu sa afle ca au fost si alti mari jucatori cu 10 ani inainte

sa stii ca mai sunt o parte dintre cei care spun chestii de genu "jordan e cel mai mare" sau "nu mai sunt jucatori ca bird/magic" (de ex gabriel) dintr-un fel de nostalgie. in general eu nu sunt nostalgic :P si imi bazez afirmatiile pe chestii demonstrabile

discutia pe care o propusesem tocmai asta se voia. un schimb de argumente logice, nu de tipete "ala e mai bun ca asa zic eu si altfel va sparg mecla" :P

thekobe
15th February 2005, 13:50
ideea era ca nu are treaba neaparat cu varsta < sau > de 25 ani sau cu stilul de joc (spectaculos, "in forta" a fost tot timpul), ci mai mult cu momentul cand s-au apucat de urmarit.

moochie
15th February 2005, 14:04
nu ajungi la "championship level" cu o echipa in care 90% din jucatori sunt noi si nu au mai jucat unii cu altii, cu un antrenor nou ... ma doare mana. sau poate imi dai tu cateva exemple.

in cazul lui Iverson este adevarat ca 76ers au schimbat des antrenorul dar KG l-a avut pe Flip Saunders multe sezoane si tot nu a reusit sa treaca de prima runda de playoff (pana anul trecut). Asta, cum am zis si eu si ai observat si tu, a fost in mare parte vina coechipierilor care nu au reusit sa produca.

Detroit a avut antrenor nou in Larry Brown, Rasheed Wallace tocmai venise la Detroit, T. Prince era in al 2-lea sezon in NBA si tot au reusit sa castige titlul. Deci se poate.

Kobe24
15th February 2005, 16:27
Daca ne luam dupa statistici Wilt Chamberlain probabil e cel mai mare jucator din istorie...dar nu prea putem sa comparam jucatori din perioade diferite si nici jucatori cu stiluri diferite.....asa ca e mai greu sa il compari p jordan cu chamberlain la capitolu asta......cel mai relevant criteriu ar fi trofeele si la ce a realizat jucatorul respectiv in comparatie cu cei de pe "timpul lui".....Nu poti sa spui ceva de genu "dak juca Shaq in anii 50"....pentru ca totul evolueaza....k si km l-ai trimite p einstein in antichitate sa se intreaca cu arhimede.....fiecare cu ce a realizat la momentul respectiv...pentru "vremurile lui"

nr15
15th February 2005, 17:29
ia ganditi-va ca i-ar fi fost mai greu lui jordan daca si in perioada lui ...ar fi existat apararea in zona ..
lui i-a convenit de minune faptul ca fiecare isi apara omul pt ca in acest fel el putea sa se descurce 1 la 1

Raptor
15th February 2005, 18:15
Deci, ca sa terminam odata: nu se pot compara jucatorii din ere diferite sau pozitii diferite, decat ca dominarea pe care o realizau la timpul lor asupra celorlalti jucatori de pe acelasi pozitii (sau fata de ceilalti jucatori de pe aceleasi pozitii, din aceleasi perioade).

mishu
15th February 2005, 22:14
voi fi destul de subiectiv... pentru ca m-am apucat de baschet in 1991 anul in care jordan castiga primul titlu... si pentru ca pe toata perioada liceului am colectionat orice era legat de jordan... postere... poze... interviuri... articole...
poate o sa sune ca povesti de adormit copii... dar pe vremea aia nu aveam internet... nu stiam ce e aia download... nu verificam statisiticile dupa fiecare meci... dar vedeam baschet... aveam casete video... aveam reviste de baschet aduse de prin franta... germania sau mai stiu de pe unde... ce e important e ca l-am vazut pe jordan... si n-o sa ma leg de statistici sau de cate titluri de mvp... sau de cate ori a fost in nba all team... nba defensive team... ci de jocul lui...
in primul rand avea acel killer instinct... am citit undeva ca atunci cand juca unu la unu pe playground avea obiceiul sa le arate adversarilor muchia palmei peste gat... in semn vor fi "decapitati"... killer instinct dovedit pe urma de-a lungul carierei in duelurile unu la unu... acest killer instinct plus stapanirea de sine l-au facut unul dintre cei mai temuti jucatori pe finalurile de meci... si le avea inca de la inceputul carierei... in finala NCAA din 82 inscria cu un stop sut for the win... cu 18 sec pana la final...
in al doilea rand avea gratie... poate unii o sa rada... dar miscarile lui... senzatia ca pluteste... au devenit icon-uri... ganditi-va la logo-ul jordan... care mai apoi a devenit statuie... era o incantare sa-l privesti jucand... recunosc ca magic avea niste pase senzationale... isiah avea un dribling ucigator... bird era de neoprit de la trei... dar nici unul nu avea miscarile lui jordan... cred ca nu gresesc cand spun ca o mare parte din necunoscatorii de baschet l-au indragit pe jordan pentru arta cu care juca baschet...
in al treilea rand avea intuitie... amintesc numa doua faze... celebra "a spectacular move by michael jordan" cu lakers cand a schimbat mana... magic a declarat ca e una dintre cele mai frumoase faze pe care le-a vazut vreodata... si pasa pentru kerr cand au castigat prima oara cu jazz... cand i-a spus lui kerr inca de la time-out sa fie pregatit...
in al patrulea rand a fost in nba omul potrivit la timpul potrivit... potrivindu-se ca o manusa la strategia de po****rizare a nba-ului... aducand nba-ului prin imaginea sa castiguri imense... numai prin ce a realizat jordan pentru baschet in general si pentru nba in special si nu ar fi exagerat sa-l numim the greatest of all time...
rezultatele si performantele lui le stie toata lumea asa ca nu e nevoie sa le pomenesc aici...
dupa cum ati vazut am facut doar o mica comparatie cu alti trei giganti (magic, bird si isiah) in rest am incercat sa evit comparatiile... nu vreau sa intru in polemici... dar totusi nu ma pot abtine de la una... uitati-va cum joaca lebron in sfertul patru si ganditi-va cum juca michael... two words... killer instinct...

caseta
15th February 2005, 22:25
true, so true

si inca un fapt divers. era la un moment dat un calcul (aproximativ, dar facut cu realism). arata ca jordan a adus economiei americane 13.2 miliarde USD de-a lungul carierei. nu o sa intru in detalii de economie, dar articolul era bine argumentat si cifrele nu erau scoase din burta.

Raptor
15th February 2005, 22:35
Nu inteleg ce e asa de spectaculos sa schimbi dintr-o mana in alta si sa dai oferita cu panoul. Nici macar n-a sarit cineva la capac peste el, toti se uitau.

Si mie daca imi zicea Kerr sa-i dau pasa la timeout ii dadeam. Asta nu inseamna ca am intuitie. Just to point it out ;)

MadSkillz
15th February 2005, 23:04
This Raptor keeps getting funnier and funnier /hello Si pun pariu ca si tu faci semnul cu muchia palmei peste gat, nu? :happy

uti2102
15th February 2005, 23:04
De Muggsy Bogues nu zice nimeni nimik ?! :drak:

MadSkillz
15th February 2005, 23:09
Ai dreptate! Nu stiu daca a fost cel mai mare, dar a fost oricum foarte mare, urias, gigantic.

Raptor
15th February 2005, 23:18
Wtf?

thekobe
16th February 2005, 00:05
si pasa pentru kerr cand au castigat prima oara cu jazz... cand i-a spus lui kerr inca de la time-out sa fie pregatit...


Nu inteleg ce e asa de spectaculos sa schimbi dintr-o mana in alta si sa dai oferita cu panoul. Nici macar n-a sarit cineva la capac peste el, toti se uitau. pai ramasesera masca. e spectaculos prin faptul ca nu s-a mai gandit nimeni sa faca asta. sau nu-mi mai aduc eu aminte de altcineva ?

Raptor
16th February 2005, 00:26
Whatever... "fascinant" ca sa zic asa. Bla bla bla

caseta
16th February 2005, 00:27
mai e spectaculos prin faptul ca in fata lui era un jucator de la lakers care daca nu ma insel voia sa obtina fortare. un comentator american zicea ca jordan si-a schimbat traiectoria de zbor in aer fiind, probabil tocmai in ideea de a-l evita pe respectivul. sau o fi vrut sa evite un eventual capac.

orice ar fi fost, i-a iesit si a ramas "THE MOVE".


Whatever... "fascinant" ca sa zic asa. Bla bla bla
de ce am impresia ca daca facea carter asta erai un pic mai entuziasmat ?
:D :D :D :D :D :D :D :D :D

Raptor
16th February 2005, 00:32
Pai eu nu am fost entuziasmat nici cand a facut Vince "the 360 scoop shot"... for some reason. Si trebuie sa recunosti ca sa faci pirueta cu "scoop shot" e mai greu decat sa schimbi dintr-o mana in alta.

nr15
16th February 2005, 09:34
ce inseamna scoop shot ?

danrogojan
16th February 2005, 15:18
nu stiu daca e un alt mod de a formula ideea de killer instinct, dar modul prin care isi domina psihic adversarii este fabulos.

revenind la jordan si lebron. sa nu uitam ca jordan a trecut prin colegiu si ca a intrat in liga pe la 21 de ani.

lebron de abia are 20.

SilverZeus
16th February 2005, 15:58
revenind la jordan si lebron. sa nu uitam ca jordan a trecut prin colegiu si ca a intrat in liga pe la 21 de ani.

....asta nu e neaparat un avantaj pt LeBron....cu toate ca kiddu' arata destul de multa maturitate....insa mai are muuuuuuuuuuult de lucru....
.....totusi hai sa incetam odata cu comparatia asta...oricum nush unde duce....daca vreti peste vreo 10 ani sa ne intalnim si sa vedem ce a ajuns James.....pana atunci....sa-i faca "sireturile" lui MJ si sa invetze ( cred ca nici el nu vrea comparatia asta )...dar ca sa ne "impacam " cu totzii, eu zic asa: " NU MAI E NIMENI CA JAMES !!!! " ....deocamdata.... :D :drak:

Vikingu
16th February 2005, 16:20
Sunt curios sa vad pana unde va ajunge anul acesta Cleveland cu LeBron in frunte. Daca va ajunge in finala conferintei e superb, dar daca nu...... De aceea nu inteleg de ce toata lumea: "Lebron James..Lebron James" inclusiv comentarii americani..ca doar atrage publicu'. Prima oara sa arate ca poate sa isi conduca echipa spre "ceva", nu neaparat un titlu si abia apoi sa se spuna ce jucator mare este.
Anul acesta are niste sanse....doar il are pe Ilgauskas in echipa. :D

Cred ca am fost un pic prea dur :) , dar totusi mai trebuie sa asteptam ! :P

danrogojan
16th February 2005, 17:28
asta nu e neaparat un avantaj pt LeBron
mai degraba este un avantaj decat dezavantaj.

sansele sunt destul de mari ca lebron sa aiba o traiectorie ascendenta (in joc si in statistici) in primele 7-8 sezoane.

astfel, daca a inceput mai devreme, statistic vorbind, poate ajunge la performante uluitoare in urmatorii ani.

parerile nu trebuie emise de dragul contrazicerii celorlalti.

SilverZeus
16th February 2005, 17:48
parerile nu trebuie emise de dragul contrazicerii celorlalti.

...foarte de acord...dar pot sa-mi spun si eu parerea?

....nu e un avantaj pt LeBron faptul ca nu a trecut prin colegiu...si one more time: asta e parerea mea !!!!!!!!!!!

caseta
16th February 2005, 19:06
cred ca asta cu avantajul depinde f mult de cum reactioneaza. cit de repede se adapteaza. daca e o fire competitiva, poate e mai bine, pentru ca nivelul ridicat al competitiei (fata de colegiu) il va ajuta sa creasca mai repede ca valoare.

cred ca lebron a facut bine ca a trecut peste colegiu, asta cu conditia sa invete cit mai repede chestiile fundamentale pe care le-ar fi invatat acolo. din ce am citit pe net chiar invata si cica fata de anul trecut cind uneori parea pierdut pe teren, acum e mult mai bine.

multi ziceau ca nu are jump shot de loc (probabil ca in liceu fiind si destul de mare, juca numai pe linga panou si domina jocul fara probleme). acum are un % respectabil la aruncarile din actiune

vikingule, in finala conferintei e GREU sa ajunga. tu gindeste-te ca inainte sa vina el, cavs cistigasera 19 meciuri in sezon. adica erau ciuca batailor. deocamdata sunt o echipa bunicica. le mai tre citeva piese, dintre care un shooter.

moochie
16th February 2005, 19:32
just for the record, lebron este pe locul 5 in topul punctelor marcate "in the paint", lucru desul de impresionant pentru un guard. El cu siguranta isi va continua ascensiunea si va deveni in curand poate cel mai bun jucator din NBA, singura problema fiind consistenta si longevitatea. Acest lucru o sa se vada peste vreo 5 ani...au existat multi "next-Jordan-i", ca de ex. grant hill,stackhouse,harold miner:) dar ei nu au reusit sa isi mentina statutul de superstari ai NBAului pentru prea mult timp. Kobe se apropie cel mai mult de Jordan-level,dar inca trebuie sa demonstreze ca poate sa castige un titlu si fara Shaq.

SilverZeus
16th February 2005, 20:01
...da, cam asa vad si eu lucrurile....pana atunci degeaba ne tot "luptam cu morile de vant"....o mai veche discutie: care e mai tare : "Spiderman" sau "Batman" ? .... alte generatzii si alte costume....

Raptor
16th February 2005, 20:52
LeBron o sa devine PF, pe la 30 de ani incolo. In orice caz o sa vedem ce o sa se intample.

Raptor
16th February 2005, 22:49
http://www.baltimoresun.com/sports/basketball/bal-sp.james16feb16,1,4413015.story?coll=bal-sports-basketball&ctrack=1&cset=true

Despre LeBron, unele comparatii cu Jordan ^^^^^^^^^^^

danrogojan
17th February 2005, 12:38
.nu e un avantaj pt LeBron faptul ca nu a trecut prin colegiu.
Cand spuneam de lebron ca are un avantaj ca nu a facut colegiul nu ma refeream la faptul ca
prin alegerea lui de a intra direct in NBA a iesit un jucator mai bun.
De acord ca trecerea prin colegiu te poate face un jucator mai bun.
Cred ca mi-am exprimat eu incomplet ideea la monetul respectiv.

Facusem acea afirmatie prin prisma comparatiei cu primii ani in liga ai lui Jordan.

In ceea priveste aceasta comparatie permanenta care se face intre MJ si LeKing, eu nu o fac din prisma jumpshotului sau a hangtime-ului.
Nici a finetii lui jordan, nici a titlurilor catigate de MJ.

Singurul lucru la care ma refer cand ii compar, este potentialul celor 2 de a domina liga in viitor, dupa 2 de ani in nba (sau dupa 20 de ani de viata).

De aia sustineam, ca prin evitarea colegiului, lebron are un avantaj, pt ca a intrat in NBA mai tanar.
Si pornind de la statistici oarecum comparabile, LJames are potentialul de a-l depasi [pe MJ.

Iar altii neaga asta. (ceea ce ma deranjeaza)

Atata tot.

Si silver zeus, poti scrie ce vrei, cand vrei, mai ales ca esti din cluj.

nr15
17th February 2005, 12:54
e incredibil cata dezbatere ....lebron -mj !!!!!!!!!!!!!!!
mie mi se par lucrurile ff simple ..:
pana in momentul de faza mj ...a realizat mai multe ...a adus basketuylui in sine mai multe ...si evident e mai bun si ca lebron si ca restul
DAR

..ESTE F POSIBIL CA PESTE 10 ANI LEBRON SA FIE CONSIDERAT MAI BUN CA MJ .. si e la fel de posibil ....CA DIN DIFERITE MOTIVE ...SA SE STINGA ..SI SA NU MAI AUZI NIMIC DE EL ..
...
cand faci o comparatie intre 2 jucatori ..daca vrei sa fie cat de cat realista ... eu zic ca cei 2 jucatori ..trebuie sa joace pe acelasi post in aceaiasi perioada de timp si ---ori sa isi fi incheiat amandoi cariera ...ori sa fii inca activi ..dar cu un nr aproximativ egal de ani jucati in liga ..
daca aceste conditii se indeplinesc ..atunci comparatia poate fi facuta ..daca nu sunt speculatii si atata tot

danrogojan
17th February 2005, 12:59
2 oameni care joaca pozitii diferite pot fi comparati dupa alte criterii (precum modul in care domina NBA-ul).

iara daca au jucat un numar de sezoane diferite, pot fi judecati pe o perioada egala cu minimul numerelor respective.

nr15
17th February 2005, 13:04
ai si tu dreptate ...pot fi comparati ..dar nu cred ca ar fi cazul sa se mearga pana intr-acolo incat sa zici cu desavarsire ...primul e MAI BUN decat celalat ...fara sa specifici la ce ...
sa lasi sa se inteleaga ca e mai bun la toate ...

iar referitor la treaba cu sezoanele ..e clar ..am zis si eu aproximativ egala ..
pt ca e greu sa compari pe cineva cu 15 sezoane cu altcineva cu 2 sezoane
poate doar sa compari primele 2 sez ale primului si respectiv cele doua sezoane ale celui de-al doilea ..
dar si asa ...ar fi un pic gresit ..pt ca ...atunci ..ai copara si basketul de acum 15 ani ..cu cel din zilele noastre ..si trebuie sa recunoastem ..ca s-a mai schimbat ..
( mai ales dpdv al pregatirii fizice /capacitati atletice ale jucatorilor)

SilverZeus
17th February 2005, 15:57
Si pornind de la statistici oarecum comparabile, LJames are potentialul de a-l depasi [pe MJ.

Iar altii neaga asta. (ceea ce ma deranjeaza)

Atata tot.

Si silver zeus, poti scrie ce vrei, cand vrei, mai ales ca esti din cluj.

....nu intzeleg de ce deranjeaza ce neaga altii...daca asta e parerea lor...sunt lucruri cu care 2 oameni sunt de acord si lucruri pe care aceeasi oameni le vadd total diferit...care-i problema?....tu cand imi citesti mesajele le interpretezi cum vrei tu? ...te inteleg ca lucrezi cu statistici, dar in cazul acestei comparatii deja plictisitoare ( LJ-MJ ) este asemanatoare doar o parte (pt ca LJ e la inceputul carierei)....nu neg valoare lui James (o spun a mia oara), dar acum nu e comparabil cu Jordan (...peste vreo 10 ani o sa incep sa-l compar cu MJ, ok ???).....peste vreo 7 il compar si cu Kobe (deocamdata trebuie sa "taca" si-n fata lui Kobe .... )potentialul trebuie valorificat (sau vrei acuma sa ii comparam doar dpdv al potentialului?....imi pare nesemnificativ...conteaza cum si-l va valorifica....pt ca Jordan l-a valorificat deja....james acum urmeaza)....acum il pot compara doar cu Wade, Anthony, etc (si-l compar nu numai dpdv al potentialului ).....daca te deranjeaza ca-l "neg" in felul asta,eproblema ta...sau poate te deranjeaza ca-s din Cluj si nu-ti plac parerile celor din Cluj ... in Bucuresti , probabil as avea aceeasi parere....

Vikingu
17th February 2005, 16:26
Bine spus, SilverZeus! Si eu is de aceeasi parere! :yeah:

Kobe24
17th February 2005, 16:32
multi ziceau ca nu are jump shot de loc (probabil ca in liceu fiind si destul de mare, juca numai pe linga panou si domina jocul fara probleme). acum are un % respectabil la aruncarile din actiune


pai nu are jump shot deloc...% lui din actiune este mare pt k da cosuri...pe contraatac...din caciula....

danrogojan
17th February 2005, 17:08
....nu intzeleg de ce deranjeaza ce neaga altii
ma deranjeaza cand altii neaga evidenta.

ca pentru primele 2 sezoane, cei doi sunt comparabili (dupa cum se raporteaza fiecare la restul ligii).

Aduceti niste argumente impotriva acestei afirmatii.

Ca aceasta comparatie ti se pare inutila, de acord.
Ca nu trebui insistat pe ea. Si mai de acord.

Dar s-o negi cu atata vehementa (cum au facut comentatorii), este fals.
Daca o negi, aduci argumente (si nu de genul jorda este unic si inegalabil). Ca asta pot spune si despre Sprewell de exemplu, la orice ora.

Si nu uita ca eu nu am inceput sa-i compar pe cei doi. Eu am raspuns doar printr-o scrisoare deschisa comentariului celor trei. Reciteste daca vrei.


sau poate te deranjeaza ca-s din Cluj si nu-ti plac parerile celor din Cluj ... in Bucuresti , probabil as avea aceeasi parere....

Aici ai interpretat total gresit. Eu sunt din baia mare iar clujul imi place foarte mult. Am ardealul in sange asa cum george Iceman gervin avea finger roll-ul. A fost o afirmatie facuta ca de la un ardelean la un ardelean.

Totusi, nu pot sa nu remarc modul in care sunt vazuti bucurestenii in ardeal. Si invers. Stereotipurile astea.

SilverZeus
17th February 2005, 17:37
...mah pretene, mah...imi cer scuze ca te-am inteles gresit referitor la Cluj...am mai fost insa "intzepat" pe tema asta....eu nu am complexe de genul capitala-provincie (....pana la urma suntem totzi romani si trebuie sa ne mandrim unii cu altzii ) ...
....da mai: eu nu neg evidentza, intelegi ? nu neg statisticile (in postul meu anterior ti-am si spus ca-s e acord cu ele)...nu-l neg pe James, nu te neg pe tine sau pe Hagi sau pe Gigi .... nici nu ma straduiesc sa-ti aduc argumente (nush... ce fel de argumente vrei ?)....daca vrei argumente, nu ai decat sa te uiti la meciuri cu MJ (astea-s singurele mele argumente....mi-e lene sa ma apuc sa caut in istoria NBA, tot felul de "chichitze" cu care sa demonstrez ca am dreptate....ASTA E PAREREA MEA....sorry ca parerea mea desprre MJ, deocamdata e mai buna decat cea despre LJ....si recunosc, ca nu vad cum ar putea LJ sa-l dep[aseasca pe MJ.....dar se poate foarte bine ca timpul sa ma faca sa-mi "inghit" aceste cuvinte...dar pana atunci, argumentele tale nu ma pot face sa-mi schimb PAREREA)
.....sunt subiectiv, pt ca sunt om cu propriile pareri si preferintze : poa' sa-mi zica si decanu facultatii mele si presedintele US ca Malone a fost mai bun decat Rodman....ei bine, nu...pt mine Rodman a fost mai bun...spune-mi ca-s nebun ca zic asa ceva, dar n-mi spune sa-ti aduc statistici ca sa-ti demonstrez tie ca Rodman a fost mai bun decat Malone ( si retine: vb de 2 jucatori care pot fi comparati...ma refer la faptul ca au activat in acelasi timp)...statistic e clar si recunosc: Malone A FOST exceptional (al 2-lea marcator NBA, right?...Rodman saracu nu-i ajunge nici pana la genunchi )....dar lasa-ma te rog cu parerea mea, chiar dac e ridicola pt tine....
....Concluzie: - NU NEG NIMIC, dar nici nu o sa-ti aduc argumente (in primul rand nush ce argumente vrei)
- soryy, dar deocamdata JORDAN ESTE UNIC SI INEGALABIL...repet: daca LJ ajunge la nivelul lui Kobe ... asa inseamna clasa, inseamna ca-l poate ajunge chiar si pe Jordan....sa nu uiti statistica: Kobe-3 titluri....LJ: 0....peste 6 ani, daca Lj va avea 3 titluri, ok...mai vb


....subiectul scrisorii s-a transformat demult intr-o alta discutie....

SilverZeus
17th February 2005, 17:42
Eu sunt din baia mare iar clujul imi place foarte mult. Am ardealul in sange asa cum george Iceman gervin avea finger roll-ul. A fost o afirmatie facuta ca de la un ardelean la un ardelean.

...ma simt magulit, sincer....eu am foarte multi prieteni baimareni....unul mi-e si coleg de camera in camin :) ....dar cand amintesti de George No.44 "Iceman" Gervin ...ma inbunezi de tot.... :ok: :great: :bere:

danrogojan
17th February 2005, 17:51
"dar cand amintesti de George No.44 "Iceman" Gervin "

am un prieten care are maieu throwback cu iceman, purtat de acesta intr-un all star de caritate.


(in primul rand nush ce argumente vrei)

Ca Lebron nu are potentialul de a-l depasi pe Jordan.

SilverZeus
17th February 2005, 18:03
....dane, asta am scris mai devreme:


.... acum nu e comparabil cu Jordan (...peste vreo 10 ani o sa incep sa-l compar cu MJ, ok ???).....potentialul trebuie valorificat (sau vrei acuma sa ii comparam doar dpdv al potentialului?....imi pare nesemnificativ...conteaza cum si-l va valorifica....pt ca Jordan l-a valorificat deja....james acum urmeaza)....acum il pot compara doar cu Wade, Anthony, etc (si-l compar nu numai dpdv al potentialului ).....

...LJ are potential ...este clara si incontestabila afirmatia...nush cand am negat-o eu .... daca e mai mare sau nu decat a lui MJ, ei bine ramane de vazut...nu poti afirma ca are potential si ca-i ajunge...terbuie sa-l foloseasca ....stii ieri a nins de dimineatza pana seara ca-n poveshti....azi dimineatza ningea parca mai frumos; dar dupa-amiaza vremea s-a incalzit, a inceput sa ploua si spre seara totul s-a transformat in mocirla ...am obosit....acu iar trebuie sa spun ca nu-s James-hater (pt ca NU-S!!!) si etcetc....si la aceeasi concluzie ajungem .....alte argumente nu mai am :(

MadSkillz
17th February 2005, 18:05
Nu stiu de ce atatea discutii referitor la "potential", "probabil" , "eventual" ...
Trecutul si prezentul sunt clare pentru toti ... iar viitorul ni se va arata.Nu trebuie sa ne agitam asa tare incercand sa prevestim daca potentialul lui James e mai mare decat prezentul lui Kobe si trecutul lui Jordan, sau nu.

mishu
18th February 2005, 13:20
adevarul e ca am ajuns sa ne invartim in jurul cozii...

nr15
20th February 2005, 21:33
sunteti multumiti de rezultatul acestui thread ?
ar trebuii suspendat...si redeshis peste vreo 2 ani ..sa vedem daca s-a schimbat ceva ..:P

Vikingu
20th February 2005, 21:45
intrebarea e ...cine mai rezista 2 ani? :D :)

nr15
20th February 2005, 21:48
tu evident ca nu mai rezisti ..dar daca tot scrii, scrie de jordan (basketbalistul nu gagica blonda :P:D:) ) ca doar pentru asta e threadul

Raptor
20th February 2005, 22:12
Baaaaa... vezi ca, Katie e preferata mea all-time :mda:

nr15
20th February 2005, 23:59
stai linistit ...eu habar nu aveam cum o cheama :P:D

bebe76
7th March 2005, 16:52
De cand asteptam si eu sa imi spoun parerea : Jordan a excelat la doua capitole
1. Calitati fizice v. detenta , rezistenta , viteza de reactie
2. Determinare
In rest e cam pe locul 2/3 in majoritatea clasamentelor si poate si la calitati fizice era tot pe locul 2 , dupa Julius Erving .
Oricum la pase Rege e Magic , la puncte Kareem , la titluri Bob Cousy (8) , etc.
Da oricum e printre cei mai buni din istorie "by any standards" .
Adevarul e ca nici mie nu imi place , pentru ca l-a detronat pe Magic , dar parca nici nu poti sa il dai la o parte, ca iti lassa un ditamai golul in istorie : cam la vreo 8 ani de suprematie , daca nu se retragea .
Oricum de la trei puncte era un mare anonim .

nancy_callahan
7th March 2005, 17:35
e obligatoriu sa se vorbeasca doar despre ce se joaca peste ocean???? mai aruncati cu privirea si in ograda europei noastre ca aveti ce gasi.... tehnica exceleaza aici, nu la ei....

caseta
7th March 2005, 21:41
De cand asteptam si eu sa imi spoun parerea : Jordan a excelat la doua capitole
1. Calitati fizice v. detenta , rezistenta , viteza de reactie
2. Determinare
In rest e cam pe locul 2/3 in majoritatea clasamentelor si poate si la calitati fizice era tot pe locul 2 , dupa Julius Erving .
Oricum la pase Rege e Magic , la puncte Kareem , la titluri Bob Cousy (8) , etc.
[...]
Oricum de la trei puncte era un mare anonim
Mare pacat ca atunci cind ai ocazia sa iti spui parerea, o cam dai in balarii. Daca tot zici o chestie, exprima-te clar, fii consecvent si adu argumente, nu arunca idei greu/imposibil de demonstrat. De ce zic asta ?

1) Dpdv fizic, cred ca cel mai tare all time a fost Malone care nu a ratat decit o mina de meciuri in 18 ani cu Jazz. La detenta au mai fost si sunt multi altii care sar cit casa plecind de la Dr J si Dominique si ajungind la Vince Carter si Jason Richardson. La forta era in mod sigur depasit de multi PF si C. La viteza de reactie iar e discutabil. Chestiile legate de calitatile fizice sunt greu/imposibil de demonstrat intr-o liga in care mai toti jucatorii sunt incredibil de atletici. Singurul lucru pe care l-ai nimerit a fost cu determinarea, dar si aia e greu de dovedit.

2) Zici ca Jabbar e primu la puncte. In cazul asta te referi la puncte pe toata cariera. Ca la points per game e leader Jordan. (aici nu e exprimarea clara) Si motivul este ca Jabbar a jucat 20 de sezoane. Diferenta (http://www.nba.com/history/all_time_leaders/AllTimeLeadersPTSQuery.html) de puncte dintre Jordan si Jabbar e de 6100 puncte.
In mod clar ca daca mai juca 3 ani la media lui de puncte pe sezon 2292, il depasea pe Jabbar.

3) Zici ca Magic e rege la pase. In cazul asta te referi la assist per game (aici e inconsecventa). Daca e sa fim consecventi, Stockton e leader la assists pe cariera. Magic e pe locul 3 la assists pe cariera.

4) In "etc."-ul ala pe care l-am facut eu bold in mesajul tau intra zeci de recorduri pe care Jordan le detine, printre care cele mai multe puncte intr-un meci de playoff (63), cele mai multe finals MVP (6), cele mai multe sezoane in care a condus liga in ppg (10), cea mai mare ppg in playoff (33.4) si multe altele pe care le poti cauta singur la http://www.nba.com/history

Iar aia cu 3 puncte .... o aberatie care ma face sa rid. De parca asta ar determina cit de bun e un jucator. In cazul asta Wilt Chamberlain ar fi un terminat. Miine poimiine apare unu care zice "Stockton era o varza. Ce daca e all time leader la assists si steals pe cariera, important e ca nu dadea de sus cu 360". Si ca sa iti arat cit bati cimpii si aici, Jordan e pe locul 9 la 3 pointers made in playoff in toata cariera si detine recordul de 3 pointers made in one half intr-un meci din finala (6 - Chicago vs. Portland, June 3, 1992). Si mai are si alte recoduri legate de 3 pointers pe care mi-e lene sa le mai caut, mai ales ca mi-am pierdut deja prea mult timp cu tine cind e clar ca nu ti-ai facut temele. Data viitoare te rog mai citeste si mai informeaza-te inainte sa postezi, si posteaza argumentat.

Neeeeeeeeeeeeeeeeext


e obligatoriu sa se vorbeasca doar despre ce se joaca peste ocean???? mai aruncati cu privirea si in ograda europei noastre ca aveti ce gasi.... tehnica exceleaza aici, nu la ei....
Nu te impiedica nimeni sa postezi pe threadu divizia A (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=5961&page=3) iar daca vrei thread pt basket european, e un buton acolo pe care scrie (citez din memorie :P) "new thread". :D :D :D

nr15
7th March 2005, 22:07
bravo caseta :) mi-a placut ce am citit !!!

Raptor
7th March 2005, 22:13
Da, e adevarat ce zici. Totusi, Magic a fost "cel mai flashy passer", mai ales in era lui. Si avea cea mai mare placere de a pasa (pe care o are si LeBron... si eu :D).

mishu
8th March 2005, 01:22
caseta... pe aia cu nu ti-ai facut temele ai luat-o de la thekobe... mai lipsea sa-i dai patru si sa-l pui sa stea jos:):):)
oricum beton raspuns... alea sase de trei le tin minte si acum... cand s-a intors la banca si ridica din umeri...
daca tot s-a redeschis subiectul... am vazut zilele astea un film care se cheama jordan to the max... are vreo 50min... e prima oara cand il vad... e facut prin 2000... e despre ultimul playoff si ultima finala... in 98... dar punctat si cu momente din cariera... si de cand a jucat baseball... povesteste si el... dar si doug collins... phil jackson... dean smith... majoritatea sunt chestii care le stiam...
da e o faza misto pe care n-o stiam... pe care o povesteste doug collins... in primul meci in care l-a antrenat pe mj... timeout pe final de meci si erau condusi cu doua pct... iar collins de nervi mestecase guma in asa hal incat avea spume la gura... la sf de time out... michael a luat un pahar cu apa... si i-a zis... ok bea... linisteste-te... n-o sa te las sa pierzi primul tau meci aici... asta apropo de determinare... si de vointa de a castiga... de altfel cel mai tare argument e ca nu a pierdut nici o finala in care a jucat...

Raptor
8th March 2005, 01:49
Stiu ca a venit la el si a zis "take a glass of whater, clean the powder of you're mouth coz we're not going to lose this game"... :D

Si mai zicea ca se uita in tribuna si vedea "un father and his son" si zicea ca joaca pentru ei... chiar daca ei nu si-au dat seama ca i-a vazut si ca ii baga in seama.

mishu
8th March 2005, 02:12
aia cu father and the son era ce vedea el cand mergea printre fani... el juca pentru cei din tribuna, mai exact pentru cei care poate il vedeau pentru prima sau ultima oara...

caseta
8th March 2005, 03:32
thx nr15, mishu

raptore, de acord ca magic a fost flashy si tin sa subliniez ca niciodata nu mi-a trecut prin cap sa ii neg meritele, lui sau altora

posibil sa imi fi ramas in cap expresia lui thekobe si sa o fi folosit-o cind s-a potrivit. si ca mi-am adus aminte:
initial am zis ca asa o fi, poate macar pe asta a nimerit-o. dar eu parca stiam altceva. asa ca, vazind ca a scris numai balarii, zic hai sa o verific si pe asta. na de vezi:

pt bebe76
cele mai multe titluri, "amice", nu le are cousy. cousy are 6 (sase) titluri, nu 8. nu am gasit pe nba.com recordu asta, dar am gasit, ceea ce stiam, ca bill russel are 11 (unsprezece). si nu cred ca mai e vreun jucator care sa il fi egalat. so, "amice", cind te vad asa panarama si cu gura mare, nu mai pot sa zic decit LASA-NE, LASA-NE !!!!!!

SilverZeus
8th March 2005, 07:46
....lasa-l mah sa mai si sufle.... :o: .... :D

spiritt23
8th March 2005, 15:02
Ma bag si eu in discutie pentru ca e un subiect de care ma lovesc mereu. Ce pot sa va spun e ca scriu o carte despre Jordan si poate, in toamna sau in iarna va iesi de sub tipar. E o munca de 15 ani si cred ca va iesi ceva super. Vreau sa va povestesc din experienta avuta la All-Star, in Denver. In lumea presei sportive americane, Jordan a devenit un tabu. Din toate punctele de vedere. Poate ca e bine, poate ca nu, dar asta e adevarul. Toti ziaristii, comentatorii si analistii de baschet cu care am discutat se inchina doar cind ii pronunta numele. Impactul lui asupra sportului in general este urias, Sport Illustrated a facut acum vreo 3 ani o ancheta in America cu intrebarea "Cine a fost cea mai mare personalitate a sportului". Au raspuns specialisti, suporteri, antrenori, jucatori, o ancheta betonata cum stiu sa faca ei. A iesit fara adversar Jordan intr-o competitie cu Cassius Clay, Babe Ruth, Carl Lewis, Gretzky, Chamberlain, Edwin Moses, Joe Luis etc. Sigur ca, luat la bani marunti ii poti gasi baschetbalisti care sa-i fie superiori dar, pe ansamblu, puncte, titluri, calitati fizice, trofee, statistici, personalitate, impact mediatic si financiar, viata privata, e mult deasupra tuturor. Inca un exemplu, scurt. In 1997, la Cleveland, la All-Star Week-end, s-au aniversat 50 de ani de NBA, ocazie cu care au fost strinsi cei mai buni 50. S-au facut poze, au avut jachete de piele personalizate, erau acolo toti, Wilt, Oscar, Cousy, Dr.J, Magic, Patrick, toti. Dupa poza de grup a fost "media availability" adica liber la interviuri. 99% din ziaristi s-au dus la Jordan...

nr15
8th March 2005, 15:12
uitati aici( un pic mai sus) un comentarie plin de argumente



ps: abia astept cartea!

bebe76
8th March 2005, 17:01
Caseta ,
eu nu am pretentia ca sunt un mare specialist in basket si e clar ca in materie de Jordan dupa cate vad esti daca nu drd. cel putin master . Deci , nu ma pot compara cu tine . Asta e Clar !
Am incercat si eu marea cu degetul , e clar ca nu aveam cum sa fiu pregatit . In primul rand ca asta e a treia oara cand intru pe site-ul asta si in al doilea rand nu prea am de unde .
Nu am incercat ABSOLUT DELOC sa il denigrez pe Jordan . Dimpotriva nu pot decat sa il admir pentru tot ce a facut el pentru basket si din interior si dupa ce s-a retras .
Problema e ca NBA are suficiente vedete si acum si a avut si inainte si de asta cred eu ca ar trebui sa nu se vorbeasca doar despre Jordan care a fost un ... te pricepi mult mai bine sa il caracterizezi . Problema e ca a fost unic dar nu unicul .
Pentru mine Jordan a fost un mare marcator si Magic un mare pasator . Cel mai mare :
Daca dadea Stockton 15.000 de pase si Magic doar pe alea doua din top 10 din 100 Greatest Plays pentru mine tot Magic era cel mai mare . Si daca tu il compari pe Magic (5 titluri ) cu Stockton (nici unul) eu nu pot decat sa nu fiu de acord cu tine . Iar Mark Jackson e un jucator de pluton , care isi face treaba fara sa straluceasca , chiar daca e si el in clubul celor 3 > 10.000 .
Si tin sa iti spun ca niciunul nu l-a depasit pe Jordan la detenta , chiar daca Drexler l-ar fi depasit intr-un concurs unul la unu pe care eu unul nu l-am vazut si parca nu imi vine sa cred .
Din cate imi aduc eu aminte , din ce spunea Stanculescu la tvr avea 1,70 din viteza si 1,59 de pe loc . Mi se pare exagerat dar prea departe de adevar nu poate sa fie !
ORICUM JORDAN NU SI-A FOLOSIT NICI O DATA LA MAXIMUM POTENTIALUL .
Si totusi Magic e cel mai mare pentru mine . Chiar daca Jordan e cel mai mare pentru Magic .
Vezi ca sunt 5 Cd-uri cu Jordan , pe care le-am vazut intr-o singura zi .
Si daca nu le-ai vazut pana acum , cauta-ma .S-ar putea sa mai fac rost de ele .
Oricum , multumesc , ca ti-ai pierdut timpul cu mine . Nu stiam de Russell , sau nu mai tineam minte . Oricum Bob Cousy stiam ca ar avea 8 titluri .
Si daca iti spun ca pentru mine Lakers '80 e cea mai tare echipa din istorie , presupun ca iar o sa ma faci praf , dar asta e : Imi asum riscul de a nu fi un fan Michael . In "90 au avut noroc ca era prea batran Kareem si Divac nu e nici la jumatea lui . Altfel le-ar mai fi trebuit cel putin un jucator ca Jordan si Pip (Care a propos a fost cel mai bun tandem pe mi-l pot imagina ) .
Cel mai bun pasator Magic , cel mai bun marcator Kareem ( pe care si eu cred ca avea sanse sa il depaseasca Jordan ) , cel mai bun aparator :A.C. Green , cea mai buna extrema: Worthy ( MVP , intr-o era in care faceau legea : Bird , Magic si Isiah ) , cel mai tehnic jucator din NBA : Byron Scott (rezerva lui Magic ) .
Parerea mea ! (de nespecialist)
Si sa stii ca m-am mutat . Nu mai stau acasa vreo doua saptamani : pana iti trece supararea .
Si daca nu il lauda toata lumea dar toata lumea , poate eram si eu fan Michael . :drak:
Oricum mai stiu un lucru: slame dancuri ca el nu o sa dau niciodata , dar macar o pasa ca Magic , sper si eu sa dau vre o data in viata mea .
Si daca pe Michael l-a rugat in direct si Clinton cand era la Casa Alba ,sa revina .Si Magic il considera cel mai mare . Si Bird . De ce te mai oftici , frate ,ca il critica un neica nimeni ca mine ( care nu pot sa uit tip dunk-ul pe libera ratata de Pipen si buzz-er beat-er-ul cu Cavs si inca vreo alte cateva zeci de faze , una si una ) .
PS Nu l-am criticat pe Michael , am incercat sa il laud pe Magic !

caseta
8th March 2005, 18:18
@spiritt23 - felicitari. cred ca ar fi un lucru tare bun aceasta carte, mai ales pentru cei care au acum aprox. 20 de ani sau mai putin si care nu prea l-au prins pe jordan si nu inteleg ce a insemnat el. le-ar oferi o sursa de informatie, pt ca vad ca multi nu prea stiu multe lucruri desi parte din ele sunt pe net. acum singura chestie ar fi sa si citeasca cartea, si eu iti doresc sa o vinzi in cit mai multe exemplare.

ar fi una dintre putinele carti romanesti despre basket, si probabil singura despre nba, nu ?

by the way, am gasit un articol pe care am zis eu ca o sa il caut:
the jordan effect (http://www.timewarner.com/corp/newsroom/pr/0,20812,667211,00.html) - asta era in 1998. un calcul ulterior, incluzind si anii de la wizards, aducea suma pe la 13 miliarde. nu stiu daca mentionezi si asta in carte, dar poate ca pentru unii sumele ar fi mai relevante decit statisticile legate de puncte, titluri etc. (nu ma bag sa iti zic cum sa scrii cartea, sa stii :D :D)

@bebe76

va astept aici cu argumente logice (stats, comentarii ale unor oameni informati ex: antrenori) sa imi spuneti care a fost cel mai mare jucator dupa parerea voastra. atentie - CU ARGUMENTE
asta e primul post din thread. si daca tot arunci vorbe, singura mea rugaminte a fost sa fie argumentate. daca vrei doar sa zici ca tie iti place cel mai mult magic, asta nu il face cel mai mare al tuturor timpurilor. ma astept la o discutie logica, facind abstractie de preferintele personale.


Am incercat si eu marea cu degetul , e clar ca nu aveam cum sa fiu pregatit . In primul rand ca asta e a treia oara cand intru pe site-ul asta si in al doilea rand nu prea am de unde .
faptul ca e prima oara cind intri pe un site nu e o scuza pt postarea de informatii false. daca tot ai timp sa postezi ceva, fa-ti timp sa verifici informatiile, sau rezuma-te la pareri personale, nu da statistici inventate care sa iti demonstreze afirmatiile. vad ca de scuze nu duci lipsa. asta cu nu ai de unde ..... e tare. eu de unde crezi ca ma informez ? crezi ca ii dau tel lui jordan si ii zic "astia au zis asa si asa despre tine" si el raspunde "pai uite, de fapt e invers" ???? nba.com & google.com are your friends.


Magic era cel mai mare . Si daca tu il compari pe Magic (5 titluri ) cu Stockton (nici unul) eu nu pot decat sa nu fiu de acord cu tine
Atunci daca il comparam pe Malone (0 titluri) cu Robert Horry (5) sau Dickey Simpkins (3) ? Cred ca nici macar nu stii cine era Dickey Simpkins, si nu, nu a fost nevoie sa caut pe net ca sa imi aduc aminte de el.


ORICUM JORDAN NU SI-A FOLOSIT NICI O DATA LA MAXIMUM POTENTIALUL
ce vrei sa iti raspund la asta ? nu pot decit sa rid condescendent pt ca banuiesc ca degeaba as sta sa iti explic cum ca magic probabil nu ar fi luat nici un titlu daca nu avea un mare pivot linga el. si ca jordan a fost cel care a schimbat perceptia ca nu poti cistiga un titlu decit daca ai un pivot foarte valoros in echipa. (asta daca nu cumva il crezi pe luc longley foarte valoros din cauza ca are 3 titluri). Sau poate ar trebui sa iti povestesc cum dupa o noapte de nesomn cu stomacul gol, cu organismul serios afectat de un virus stomacal (si daca tin bine minte si cu temperatura) jordan a condus chicago la victorie cu 38 de puncte intr-unul din meciurile finalei cu jazz. acolo s-a vazut cum arata vointa pura.


Si daca iti spun ca pentru mine Lakers '80 e cea mai tare echipa din istorie , presupun ca iar o sa ma faci praf , dar asta e : Imi asum riscul de a nu fi un fan Michael . In "90 au avut noroc ca era prea batran Kareem si Divac nu e nici la jumatea lui
4-1. asta a fost scorul. lakers nu au fost batuti, ci demolati. cit despre cea mai buna echipa din istorie ..... let's see what the record books say: Chicago, 1995-96 (72-10)


Si sa stii ca m-am mutat . Nu mai stau acasa vreo doua saptamani : pana iti trece supararea
Chiar daca vocile imi mai spun uneori sa ucid, asta nu se intimpla ca urmare a unei discutii. Imi place sa cred ca aduc in discutii destule argumente logice asa ca nu am nevoie de cele fizice.


Si daca nu il lauda toata lumea dar toata lumea , poate eram si eu fan Michael
Mdeah. Asta e un fel de razvratire impotriva societatii, e rebelul din tine .... am inteles. Sau nu.


Nu l-am criticat pe Michael , am incercat sa il laud pe Magic !
Problema e ca singura modalitate in care ai stiut sa il lauzi pe Magic a fost sa dai in Jordan. In primul tau post sunt doar 2 referiri la Magic, restul sunt la Jordan. Poate ar fi momentul sa inveti sa iti lauzi idolii fara insa a nega valoarea altora. E asa greu sa zici "jordan a fost cel mai mare, dar mie imi place mai mult stilul lui magic" ? Eu zic ca nu e. Nu te obliga nimeni si nimic sa iti placa jordan. Dar stilul de a nega o valoare pt a scoate alta in evidenta .... e cam ca stilul de galerie de divizia A, care in loc sa strige "HAI echipa-a" striga "**** echipa-b". E o chestie ilogica, aberanta si, dupa parerea mea, o mare tiganie.

PS (off-topic): imi aduc aminte de incintarea reporterilor protv la turul valencia-steaua, provocata de faptul ca valencia au fost huiduiti la ei acasa (de capsunari si de ciorditorii care isi faceau veacu prin zona). imi vine sa borasc. ar fi trebuit sa fie incintati daca jucatorii valenciei erau intimpinati cu strigate de "steaua, steaua" de sa creada ca au gresit stadionul, dar asa ..... ma mir ca nu au zis ceva de genu "bravo romanilor de acolo ca i-au huiduit pe valencia. data viitoare sa ii si scuipe, ca sa se stie cu cine au de-a face"

Raptor
8th March 2005, 18:46
Bye the way, nu exista nici o fiintza vie, de specie umana, care sa aibe detenta de peste in jur de 1m 30.

Michael Wilson, zis Nintendo, e cel care a reusit cel mai inalt slam, si ala din alley-oop, n-a sarit cu mingea in mana, la 12 ft.

Asta inseamna 3.65 m. Un om de 1.98 (cat are Michael Wilson) atinge de obicei la 2.68 m cu mana ridicata, deci a sarit vreo 1m 20 ca sa ajunga la 3.88 sa dea de sus la 12 FT.

Jordan avea cam 43 inch detenta, iar in momentul de fatza cel mai bun jumper (cunoscut, din lumea basketului) din lume e Kadour Ziani de la SlamNation care are vreo 1m 30 (maxim) de pe 1. Mai sunt si alti volley-ball players care au pe la 42-49 inch (Wayne Clark de la West Petrom Arad avea 49 inch - 1m 26), insa mai sus de limitele astea nu exista.

Sa nu ma luati cu saritorii in inaltime ca ajung la 2.42 si aberatzii de genu asta pentru ca aia nu intra in calcul, aia nu e detenta, ei trec cu spatele peste prajina aia e cu totul altceva. Credeti-ma ca eu ma ocup de asa ceva, take my word on this.

But anyway, back to the bussiness, Jordan a avut cel mai mare impact mediatic in perioada in care juca, si de asemenea era sportivul cel mai dominant din aceeasi perioada. Cum e acum Michael Schumacher. El domina autoritar sportul lui, si asta de destul de mult timp. Cum e si Tiger Woods.

E, asa era Jordan atunci, plus ca el a reinventat jocul si a adus multe lucruri in plus (prea multe pentru a fi enumerate aici), mai ales de ordin spectacular.

O sa mai scriu, dar tre' sa plec. Pana una alta felicitari lui Emil, ar fi marfa sa lanseze cartea, cred ca iar ar fi subiecte de... um... dispute pe aici :D

SilverZeus
8th March 2005, 18:50
caseta, stii doar ca pe Jordan il vad cel mai bun....si zic eu peste 300 de ani, daca va mai fii statistica, eu zic ca tot Jordan va fii "UNICUL", si nu un unic oarecare....dar parerea mea e ca tu nu-l lasi pe om sa-si spuna preferintele....daca eu zic ca Rodman a fost cel mai bun recuperator al tuturor timpurilor, ai sa ma contrazici? .... daca acum ( zic eu ) Duncan e the best (I don't care about LeBron, Kobe or Shaq )...so shoot me .....e idolul meu si asa vreau eu sa-l vad: cel mai bun (si probabil ca e )
....fiecare vedem ce vrem la cine vrem.....singurul lucru cu care sunt de acord cu tine: daca vrei sa lauzi un jucator, nu o face lovind in celalalt....

SilverZeus
8th March 2005, 18:59
....pentru Emil: sa scoti cartea asta cat mai curand, sa ai succes si sa te apuci de urmatoarea....ce altceva sa doresti unui om care se dedica si isi consuma atat de placut o parte a vietii sale ? .....

Raptor
8th March 2005, 19:04
Chiar ca, si, in plus, reprezinta o premiera in Romania, daca nu ma insel. Chiar sunt curios care e diferenta intre "a vorbi" (a comenta) si a scrie (o carte). De ex. eu sunt mai bun la scris decat la vorbit, pentru ca am timp sa ma gandesc ce scriu.

Dar nici cu vorbitu nu stau rau :D daca am cu cine. De ex. daca as fi comentator nu mi-ar place sa comentez singur... ar fi aiurea (bine ca iti imaginezi ca vorbesti cu cineva cand comentezi singur (cu spectatorii, ca si cum ar fi langa tine, iti forumlezi singur intrebarile si raspunzi tot tu, cel putin asa gandesc eu).

Da' ma rog nu conteaza, cam cate pagini ar avea cartea, e interesant de stiut. :D

Adrian
8th March 2005, 20:01
Cu riscul de a-mi sari "caseta" in cap vreau sa spun si eu ceva.
Nu tine deloc de baschet, tine de imaginea unui jucator. Ca a fost Jordan cel mai bun, asta nu contest. Spun doar ca "starurile" sunt facute 90% de presa si 10% din talentul lor. Asa cum se intampla acum cu LeBron. NBA are nevoie de un nou idol, asa ca "fabrica" unul. Nu zic ca si LeBron e bun, dar deocamdata sunt altii mai buni ca el care nu se bucura de nici o atentie. Tim Duncan e un bun exemplu...pentru ca nu are un stil foarte spectaculos si e linistit si isi face treaba lui cu destoinicie, rar auzi de el.
Sunt poate mai bune exemplele din muzica, fotbal etc:
Beyonce ma enerveaza de nu spun: n-are voce, are ditamai kuru, picioare naspa, n-are sani...(a, am uitat, o face misto pe aia cu o-ho-o-o-o-) dar are prieten:) Baga bani garla in imagine si in presa si uite starul, nu ai loc niciunde de ea.
Beckham...mare fotbalist. Are sut bun, ok, dar in rest? I-ar da brazilienii aia de la Boca Juniors de care n-a auzit nimeni mingea printre picioare si la 12 noaptea (cum l-a umilit Hagi pe marele Roberto Carlos). Dar l-a ales presa sa si-l faca idol, ca e insurat cu aia si face reclama la sampoane.
Nu zic ca e un lucru rau, dar e demn de tinut in seama. Iar cum face "caseta", cu trimiteri directe la date tehnice, e cel mai bine!

Raptor
8th March 2005, 20:33
1. caseta n-are cum sa-ti sara in cap ca nu sare atat de bine :D
2. Jordan a fost "facut" 90% de talentul lui si 10% de media (mai ales la inceput)
3. Despre Tim Duncan auzi lucruri bune destul de des
4. Imi place kuru lu Beyonce... ca e mare :D
5. Beckham e sexy (cel putin asa am auzit :D)
6. Eu zic ca LeBron e 60% talent si 40% mediatizare (dupa mine).

caseta
8th March 2005, 20:34
parerea mea e ca tu nu-l lasi pe om sa-si spuna preferintele....daca eu zic ca Rodman a fost cel mai bun recuperator al tuturor timpurilor, ai sa ma contrazici? .... daca acum ( zic eu ) Duncan e the best (I don't care about LeBron, Kobe or Shaq )...so shoot me .....e idolul meu si asa vreau eu sa-l vad: cel mai bun (si probabil ca e )
....fiecare vedem ce vrem la cine vrem.....singurul lucru cu care sunt de acord cu tine: daca vrei sa lauzi un jucator, nu o face lovind in celalalt....
mai citeste o data ce a postat el si raspunsurile mele. o sa vezi ca el zice chestii ca "In rest e cam pe locul 2/3 in majoritatea clasamentelor". fara dovezi, fara nimic. asta inseamna ca habar nu are ce vorbeste si poate ca cineva ar trebui sa il corecteze.

daca zicea "mie imi place magic si el e pentru mine cel mai bun" nici nu ii raspundeam. threadu asta l-am facut pt discutii obiective, care sa faca abstractie de preferinte personale. exact asta i-am zis si lui in postul anterior. nu am cum si nici nu am de gind sa l-il bag pe jordan pe git celor care au alti idoli.

oricum ma bucur ca esti de acord cu mine: poti (si asa ar trebui facut) sa lauzi un jucator fara a da in altul.

ps: si mie imi place rodman si cred ca intr-adevar a fost cel mai bun recuperator din istorie. desi wilt a avut intr-un sezon o medie de 25 rbd pe meci ..... nu ii stiu exact statisticile din fiecare sezon si nici care era media pe liga in perioada aia (presupunind ca se faceau in medie de 2 ori mai multe recuperari in fiecare meci decit pe vremea lui rodman, asta ar insemna ca cele 25rbd/game ar insemna 12.5 pe vremea lui rodman, pentru a avea un termen de comparatie - asta e doar un exemplu). oricum cred ca pot spune ca rodman a fost cel mai bun recuperator in ultimele 2 decenii.

@adrian nu o sa iti sar in cap :D dar nu sunt de acord ca jordan a fost 90% media, aici mai curind as fi de acord cu raptor. mai curind jordan a fost omul potrivit la locul potrivit. a aparut (cu tot talentul si determinarea lui) exact cind liga avea nevoie de un super star. legat de duncan, eu ce comentarii citesc pe net, e mereu amintit, si mereu se spune de el ca e superstarul tacut si care isi vede de treaba. si poate nu e asa po****r printre cei care se uita ocazional la basket, dar cunoscatorii, si imi place sa cred ca aici suntem cunoscatori :P, nu il ignora si sunt constienti de valoarea lui.

si dupa cum spuneai, de aia fol statistici. parerile sunt subiective in timp ce "statisticile nu minte" :D :D :D

si ar mai fi o treaba - in nba, din cite am vazut, pina la urma se separa valorile de non valori. chiar daca media incearca sa creeze o imagine unui jucator, daca jucatorul nu se ridica la asteptari fanii il taxeaza imediat. carmelo a fost laudat anul trecut cind a jucat excelent, anul asta cind a avut probleme si-a luat-o. si chiar un jucator care nu are mai nimic din tipicul superstarului facut de media (ex ben wallace) ajunge sa fie apreciat si laudat.

nr15
8th March 2005, 20:36
pt raptor:::::



ronnie fileds are 6'3 si sare 50'' de pe loc zic cei de pe site-ul unde am citit
la nintendo aia spun ca sare tot 50'' dar de pe 1 picior

SilverZeus
8th March 2005, 20:40
...foarte buna clasificarea raptoidului, cu o singura exceptie.....nr.5 (parerea mea)

Raptor
8th March 2005, 20:40
Ei zic multe si frumoase... ca de ex. pe siteul Air Alert... haha ca-l foloseste Baron Davis si Larry Hughes, sau alte programe d-astea cum ca avea unu detenta de 40 de inch si a mai adaugat inca 13... "go figure" :ciocan:

Raptor
8th March 2005, 20:53
...foarte buna clasificarea raptoidului, cu o singura exceptie.....nr.5 (parerea mea)

Sa inteleg ca esti de acord cu 4... :drak:

SilverZeus
8th March 2005, 21:05
...absolut :D :o: :ok:

Adrian
9th March 2005, 00:27
Bai daca-i deturnati threadul lui caseta va manaca de vii asa, fara sa fie nevoie sa sara!
N-am zis de Jordan ca a fost facut 90% de media, am zis de staruri in general. Unii se impun singuri ca staruri (Jordan, Shumacher, Tiger Woods, etc).

caseta
9th March 2005, 02:11
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
adriane esti tare. din partea mea poa' sa vorbeasca ce vor, nu ma bag in disputele despre cit de sexy e beckham, da beyoncee nici mie nu imi place. are picioarele alea conice, subtiri la glezne si bulanoase rau la coapse. parca e mai buna blu cantrell :D :D

revenind, eu am pornit threadu pt discutii argumentate in ideea ca poate aflu si eu chestii noi despre magic, bird, jabbar samd. chiar asa, as vrea sa vad si eu un meci intreg din perioada show-time lakers, eventual chiar impotriva legumelor lu bird (legume ca erau prea verzi, nu ca nu erau super meseriasi). pina acum nu am vazut decit secvente, high-lights .... nici un meci intreg. ar fi misto sa am si eu espn classics parca ii spune canalului despre care am inteles ca da in reluare meciuri mai vechi. asta vara in vacanta am vizitat istambulu si bulangii aia aveau nba tv. nu am dormit mai deloc. am vazut un meci de prin anii 80 cu mavs vs portland cu drexler tinar. f interesant si mare pacat ca nu avem si noi in RO. :(

si apropo de magic, pt fanii lui un fapt interesant. magic era la mustata sa ajunga la chicago in loc de LA. check this (http://www.nba.com/history/draft_evolution.html) out. va intrebati si voi cum ar fi fost o echipa cu magic si jordan ???? cred ca am fi ramas toti asa :o: :o: :o:

MadSkillz
9th March 2005, 02:32
Stiu ca ce scriu acum e total off-topic, IERTAREEEEEEEEEEEE!


Mai, eu stiu niste baieti mai tacuti care se imbraca in negru si noaptea intra in salile de baschet pe sus, cu franghii si se antreneaza .. sar direct pe panou , chestii d-astea :D Dar bine, probabil nu pot fi numiti "fiinte vii" , adica poate sunt "undead", cine stie? :rolleyes:
Iar despre Michael Wild Thing Wilson stiu ca ar avea o detenta de 56', adica undeva peste in jur de 1m 40cm :)

Felicitari Emil pentru proiectul la care lucrezi, sper sa gasim cartea cat mai curand pe net (poate chiar inainte sa apara, din surse doar de unii stiute :D )
Caseta, thekobe (si toti cei care sunt pe lista de prieteni a lui Google) , de ce nu scriem si noi o carte? Putem sa anexam la sfarsit ceva interesant despre sarituri ... in sus , in jos ... din lac in putz ... eu ma ocup cu redactarea, ca sa fac si eu ceva :P
Sau, puteti sa ma ignorati si sa continuati ce faceati fiecare :sleep:

thekobe
9th March 2005, 09:11
Sau, puteti sa ma ignorati si sa continuati ce faceati fiecare :ok:

SilverZeus
9th March 2005, 09:32
....mah caseta, stai jos ai 4 :no: ....referitor la comentariile despre Beyonce ( ca sa folosesc un "limbaj elevat" invatzat aici pe forum )....pt ca te contrazici: tu dai in Beyonce ca sa o "lauzi" pe Blu Cantrell???? :P ..... in rest, esti marfa , mai case ..... :great: :ok: ...da' puteai fi perfect.... :D

bebe76
9th March 2005, 12:25
1.Subscriu la parerea lui SilverZeus despre Caseta :puteai fi aproape perfect . Pentru ca nimeni nu e perfect nici chiar Magic :).
2.Nu sunt hater .
3. Si noi traim tot in Romania , de unde atatea informatii despre Nba Legends , cand la noi nici Romanian Legends nu se cunosc prea bine . Abia anul trecut sau acum doi ani am aflat de la televizor ca Recordul de puncte de meci in CCE il detine Costel Cernat . Si de Tony Alexe, Dumnezeu sa il ierte , anul trecut si anul asta ce a mai fost promovat . Si din tot ce a fost pe la noi , a fost cel mai aproape de Nba dupa 1990 .
Si lui Jordan i-au facut statuie inainte sa se retraga definitiv . Pe care o merita . Totusi daca nu ar fi fost : G. Gervin , Dr. J si David Thomas , poate ca se apuca de alte sporturi (v. baseball)
Q.E.D.
PS Imi cer scuze pentru deranj .

spiritt23
9th March 2005, 12:46
1.Documentarea pentru cartea despre Jordan este uriasa. Sunt pe ultima suta de metri dar VA ROG, daca aveti ceva interesant cu Jordan, demn de o carte, nu generalitati, chestii inedite, personale, articole "funny" sau chiar daca aveti carti despre el va rog sa mi le imprumutati si mie. Ma intereseaza absolut tot, asa ca fratilor, dati-mi o mina de ajutor si va promit ca iese o carte senzationala!
2.Pentru toti cei interesati: am adus din State "Jordan Special", 6 DVD-uri cu toate filmele lui, cu reclamele, cu cele mai tari faze, dunk-uri, pase ale lui si cu cele mai tari 5 meciuri integral: cu Boston in play-off, 63 p, cu Cleveland, 69, cu Phoenix in Finala 92, 55 p, cu Utah cind avea gripa, 38 p si ultimul cu Utah. Daca stiti pe cineva care poate copia vi le pun la dispozitie.
3.In seara asta, in Sport Spirit, strada Caragea Voda nr.8, intre Dorobanti si Polona, va astept la o bere si o discutie despre baschet. Vedem si meciul Juve-Real, birfim, ne cunoastem. Dupa 8 va astept in crama. Cei care stiti unde e si mai stiti amatori dati un telefon. Prima bere e din partea casei!

Raptor
9th March 2005, 13:05
1. Eu am alea 6 documentare cu el (Come fly with me si altele de genu asta) + Jordan INSTRUCTIONALS (tips d-ale lui, ce si cum sa faci sa joci mai bine etc) si bineinteles alte filmuletze. Meciul cu Cleveland il am si eu, dar si All Star Game 2003 cand "se retrage" Jordan (si da si aruncarea aia cu fade-away peste Shawn Marion).

2. Eu le pot copia :D

3. Sper sa pot sa vin... doar ca eu am probleme in cunoasterea... um... Bucurestiului. Da' ma rog vad eu ce si cum.

mishu
9th March 2005, 13:07
am si eu o intrebare... nu ai nevoie de vreun drept de autor ca sa publici o carte despre jordan...sau ceva de genul asta... ma gandesc la faptul ca te folosesti de imaginea lui ca sa scoti profit? (nu mi-o lua in nume de rau... sunt doar curios...)

Raptor
9th March 2005, 13:13
Eu nu vad de ce. Scrii "bibliografia" de unde ai luat informatiile si cam asta e tot, dupa mine.

spiritt23
9th March 2005, 13:50
Daca nu copiezi ca animalu' pagini intregi ci compilezi din "n" surse, evident mentionindu-le in bibliografie, e O.K. In toata lumea se practica "unauthorized biography".
Raptor, fii atent: cum intri pe Calea Dorobanti, de linga hotel Dorobanti, pe stinga e statia de autobuz de la ASE, pe dreapta e o strada, care are in colt o cafenea, Mon Cher. Mergi pe strada aia 50 m si faci prima la stiga. Aia e Caragea voda. La nr 8 e barul, are firma la intrare, Cafe-Club Sport Spirit. Intri si intrebi de mine.

SilverZeus
9th March 2005, 14:01
...si eu vreau :(

mishu
9th March 2005, 14:36
Not the biggest fan of basketball but I have always admired Michael Jordan for the way he has conducted himself not only on the court, but off the court as well. He has always had a great sense of class and style that to this day has never been duplicated by very many people in any professional sport.

e o parere pe care am gasit-o intamplator pe imdb.com (movie data base) cautand mai multe detalii despre mj to the max... pe care l-am vazut recent... si dovedeste cred eu ce inseamna mj si pentru cei care nu sunt apropiati ai terenului de baschet... care nu au treaba cu statisticile... cu jocul...

caseta
9th March 2005, 15:32
Si noi traim tot in Romania , de unde atatea informatii despre Nba Legends
Cu riscul de a ma repeta, tu de unde crezi ca avem informatii noi, restul ?
Oricum, pt tine special, cartea lui Emil va fi perfecta si ti-o recomand inca de pe acum.

Si inca o sugestie: nu te impusca nimeni daca intrebi ceva. Dar iti vor sari citiva in cap (in special yours truly) daca postezi balarii si informatii false.

As incerca si eu sa vin diseara, poate vin macar la a 2-a repriza, ca am niste treaba :(

spiritt23
9th March 2005, 17:04
Revin cu invitatia si cu rugamintea pentru carte. Mailul meu este emil.hossu@tvr.ro.

nr15
9th March 2005, 17:30
o astfel de discutie m-ar fi interesat si pe mine
din pacate am deja un program pt seara asta
anutul a fost prea "din scurt" ( dar ma gandesc ca poate nu a fost prima si ultima ocazie )
iti fac o contrainvitatie pt ziua de sambata la un basket , daca ai chef sa iti "scoti sufletul" alaturi de membrii online sport:P

Raptor
9th March 2005, 18:46
Dupa cum zice Mircea Badea (de fapt sor'sa), "traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul", mai Valentine :D

Anyway, nu stiu daca ajung pe la 8, poate mai incolo, dar nu conteaza. Important e sa ajung ...

bebe76
10th March 2005, 12:39
"sa stii ca mai sunt o parte dintre cei care spun chestii de genu "jordan e cel mai mare" sau "nu mai sunt jucatori ca bird/magic" (de ex gabriel) dintr-un fel de nostalgie. in general eu nu sunt nostalgic :P si imi bazez afirmatiile pe chestii demonstrabile "

Ai dreptate ca sunt multi care ii apara pe Bird si pe Magic din nostalgie , dar si ei il respecta pe Michael pentru ca are merite incontestabile , orisicat ai fi de pornit impotriva lui , desi nu mi se pare ca ar fi dat cuiva motive sa faca treaba asta .

Si pe de alta parte si ei intre ei se respecta reciproc in fond e vorba de 3 lideri ( sau fost lider in cazul lui Magic ) , fiecare la alt capitol .

Totusi un profil de jucator , care ar putea sa ii "detroneze" , ar fi unul gen T-Mac/Kobe/Jason Richardson/Carter etc. Adica sa de si de trei si de sus si sa nu fie nici egoist si sa il mai si tina mai mult de trei sezoane .

Pentru ca desi cei trei mari din ultimii 20 de ani au adus imense servicii basket-ului au adus si un "deserviciu" : au ridicat stacheta prea sus .

MadSkillz
10th March 2005, 13:45
Poate s-ar fi calcat pe picioare ... poate unul din ei ar fi ramas in umbra celuilalt si ar fi purtat si azi eticheta de "locotenent".Sau poate thread`ul asta nu s-ar numi "cel mai mare jucator al tuturor timpurilor / pt jordan haters" ci "cel mai mare tandem al tuturor timpurilor / pt MJ 23-32 haters " :rolleyes:

P.S. Post`ul lui bebe care apare sub al meu trebuie sa apara deasupra .. l-a scris inainte, eu lui i-am raspuns:)

Kobe24
10th March 2005, 16:32
Cel mai bun sezon nu face cea mai buna echipa . Eu vorbeam de o decada 80-90 , in care dr. J a reusit sa ia si el uin titlu , Bird vreo 3 si Pistons doua .
Dupa cum vezi Bulls nu prea apare , de ce ? Nu avea echipa .
Kareem pentru ca avut cele mai multe titluri MVP ( asta inseamna , in traducere libera : Cel mai bun jucator ) , in NUMAR de SASE .[/B]
:drak: Ca in mai toate clasamentele , cu exceptia PPG , Jordan nu e pe primul loc .
Dupa Russell cu 5 titluri mvp, Wilt cu 4 titluri si la egalitate cu cate 3 titluri fiecare este pe locurile 4-5 . Q. E. D. ( = ceea ce era de demonstrat , in latina ; in original )


Chicago nu a castigat nici un titlu in anii 80 pt k jordan ink nu era suficient de matur.la 28-30 de ani e varsta ideala pentru marea performanta.Nu k nu avea ekipa.Kareem dak are cele mai multe titluri de MVP nu inseamna k e cel mai bun jucator din istorie pentru k a jucat 20 de ani in NBA.Si nici nu e cel mai bun la statistici din acelasi motiv.Mai conteaza si mediile nu numai totalurile.
Kt despre Jordan.....are 5 titluri de MVP!Jordan mai e pe primu loc la PPG in play-off la Total Points in play-off si la FGA in play-off si la libere(toate capitolele)in play-off..si mai sunt la care e p locu 2 sau 3.

caseta
10th March 2005, 17:32
Acest mesaj este un reply la cel al lui bebe76 de mai jos (ora 19:54), care dintr-un motiv oarecare apare cu o data/ora aiurea pe forum, fiind deja postat atunci cind eu am dat reply.


Cel mai bun sezon nu face cea mai buna echipa . Eu vorbeam de o decada 80-90 , in care dr. J a reusit sa ia si el uin titlu , Bird vreo 3 si Pistons doua . Dupa cum vezi Bulls nu prea apare , de ce ? Nu avea echipa .
Hint: s-a jucat basket si a existat NBA si inainte si dupa decada 80-90. Daca vrei sa vorbesti exclusiv despre decada aia, fa un thread separat. Daca nu cunosti nimic in afara de decada aia, atunci ..... :rosu:


Spune-mi si mie cine-i jucatorul ala de care ai amintit
Vad ca nu ai nici cea mai mica bunavointa sa mai cauti si tu ceva. Nu o sa stau sa te invat istoria basketului pe onlinesport.ro. Daca vrei lectii platesti, ca timpu IE bani. :D :D Altfel iti recomand calduros, din nou, google.com (http://www.google.com)


Valoarea echipei nu o da suma valorilor . [...] Aduna 3 mvp Johnson cu 6 Kareem si iti da binenteles ca daca esti obiectiv , LA 80 , e putin cam cea mai buna echipa din istorie
:galben: pt infractiunea dat cu stingu-n dreptu la capitolu logica


Si s-a retras la 40 de ani pentru ca si-a fortat prea mult organismul .
Ai probleme grave ori cu logica, ori cu exprimarea. Din ce spui tu aici reiese ca daca nu isi forta organismul se retragea la 55 de ani. Jordan a inscris la 40 de ani 45 puncte si 50 puncte, chestie de care, din cite stiu, nimeni nu a fost nici macar aproape.


Dupa Kareem , Russell cu 5 titluri mvp, Wilt cu 4 titluri si la egalitate cu cate 3 titluri fiecare : MJ este pe locurile 4-7 , alaturi de MJ , Larry Bird si Moses Malone .[...] Pentru contestatii , reclamatii si informatii suplimentare : Vizitati nba.com
:galben: urmat automat de :rosu: pt infractiunea: a gresi e omeneste, a persista in greseala e prostie curata. pt informarea ta Jordan are 5 titluri MVP, adica e pe locul 2 dupa Jabbar.
Cred ca site-ul nba.com pe care il vizitezi tu e intr-un univers paralel, ca asta pe care il vedem noi restul zice la jordan: Five-time NBA Most Valuable Player (1987-88, 1990-91, 1991-92, 1995-96, 1997-98)
inca 2 chestii, desi stiu ca vorbesc la pereti.
1) jordan trebuia sa ia mvp in 1997, nu malone
2) mai multe mvp-uri arata ca a dominat liga mai multi ani la vremea lui, nu ca a fost cel mai bun al tuturor timpurilor. in fapt, daca o sa intrebi oameni care se pricep cu adevarat si care nu traiesc intr-un univers paralel, vei vedea ca Jabbar nu prea este mentionat atunci cind vine vorba despre cel mai bun jucator al tuturor timpurilor. Inaintea lui sunt Wilt Chamberlain si Bill Russell.


"The Lakers and Celtics are battling for most wins in NBA History, but the Lakers lead in winning percentage."
Nu stiu ce legatura are asta .... in fraza asta e vorba de franchise nu de o echipa anume. Cind zici ca echipa lui Magic si Jabbar a fost cea mai buna, asta nu include in ea echipele lui Lakers de cind juca George Mikan sau Wilt Chamberlain.


Daca stii asa de bine o gramada de jucatori , poti sa imi spui cine a fost Tiny ?
[sarcasm=on]Daca te referi la Nate Tiny Archibald, nu am auzit in viata mea de el. [sarcasm=off]


Si asta dupa ce nu fusesera invinsi in vreo 40 de ani de istorie . Probabil a fost vreo prefata la And 1 - Atlanta . Nba detine in continuare suprematia .
Huh ?? Nu prea vad logica in aceasta insiruire de propozitii. Tu gindesti inainte sa dai cu degetele in butoane, sau scrii absolut tot ce iti trece prin cap, indiferent daca are sau nu legatura cu contextul ??

CONCLUZIE
Pt ca insisti sa te contrazici aiurea, neargumentat sau cu argumente inventate, incurci borcanele, compari merele cu capsuni si perele cu portocalele, incerci sa denaturezi informatiile si sa le rastalmacesti doar-doar le vei putea folosi ca argumente, esti incoerent si uneori de-a dreptul ilogic
primesti cel de-al treilea :rosu: urmat de un mare ignore din partea mea pina cind vei dovedi ca ai mai citit si tu ceva.

Pina atunci esti cel mai slab participant de pe forum. La revedere, drum bun.

MadSkillz
10th March 2005, 19:09
M-am prins , fratilor! Bebe a gasit smecheria ca indiferent de discutie si interlocutori, el sa aiba ultimul cuvant!D-aia noi postam ca fraierii , da` nu reusim sa aparem sub post`ul lui!!

bebe76
10th March 2005, 19:54
Pai thread-ul era despre Jordan . Si crede-ma, o sa ma documentez despre Magic .

Si da , recunosc ca l-am umplut de vanatai pe Jordan: De-aia nu mai trece pe la mine si nici telefon nu imi mai da . Magarul !

Cel mai bun sezon nu face cea mai buna echipa . Eu vorbeam de o decada 80-90 , in care dr. J a reusit sa ia si el uin titlu , Bird vreo 3 si Pistons doua .
Dupa cum vezi Bulls nu prea apare , de ce ? Nu avea echipa .

Si da este cel mai bun , daca vrei sa auzi asta de la mine , desi am intuit capcana din titlul thread-ului aia cu haters (Cine nu-i cu Jordan nu inseamna ca e impotriva lui)

Problema e ca nu prea cred ca a fost atat de mare incat sa nu se mai vada toti ceilalti . Desi a fost cel mai mediatizat , de departe ( David Stern , Nike si altii stiu de ce ).

Spune-mi si mie cine-i jucatorul ala de care ai amintit . Recunosc ca nu le stiu pe toate . Desi as vrea .

Si eu vorbeam de oameni care au adus un titlu , nu de oameni care au contribuit si ei la asta , nu ca nu ar fi fost importanti .

P.S. Si eu imi doream sa ii vad pe cei doi MJ in aceeasi echipa . Si i-am vazut ,prea putin, la Barcelona (la tv , normal). Totusi nu cred ca ar fi fost cine stie ce echipa :erau pre mari orgoliile , si s-ar fi calcat pe picioare unul pe celalalt . Valoarea echipei nu o da suma valorilor .

"The Lakers and Celtics are battling for most wins in NBA History, but the Lakers lead in winning percentage."

si raspunsul, la intrebarea : care a fost cel mai mare jucator ?
este
Kareem pentru ca avut cele mai multe titluri MVP ( asta inseamna , in traducere libera : Cel mai bun jucator ) , in NUMAR de SASE .
"When Kareem Abdul-Jabbar left the game in 1989 at age 42, no NBA player had ever scored more points, blocked more shots, won more Most Valuable Player Awards, played in more All-Star Games or logged more seasons. His list of personal and team accomplishments is perhaps the most awesome in league history: Rookie of the Year, member of six NBA championship teams, six-time NBA MVP, two-time NBA Finals MVP, 19-time All-Star, two-time scoring champion, and a member of the NBA 35th and 50th Anniversary All-Time Teams. He also owned eight playoff records and seven All-Star records. No player achieved as much individual and team success as did Abdul-Jabbar.

:drak: Ca in mai toate clasamentele , cu exceptia PPG / cariera, Jordan nu prea e pe primul loc .

Dupa Kareem , Russell cu 5 titluri mvp, ocupa locul 3 .

Si scuza aia cu : daca juca la fel de mult ar fi avut aceleasi rezultate , nu prea tine . Pentru ca nu l-a obligat nimeni sa se retraga de 3 ori . Si cand a revenit la Wizzards , era la un moment dat pe locul 8 la marcatori . Si s-a retras la 40 de ani pentru ca si-a fortat prea mult organismul .

Q. E. D. ( = ceea ce era de demonstrat , in latina ; in original )

Pentru contestatii , reclamatii si informatii suplimentare : Vizitati nba.com

Aduna 3 mvp Johnson cu 6 Kareem si iti da binenteles ca daca esti obiectiv , LA 80 , e putin cam cea mai buna echipa din istorie . Ca sa parafrazez un presedinte de club din Divizia A .

PS. Iti admir curajul de a iti expune jucatorul preferat unui astfel de tir . Eu , unul nu cred ca as fi facut-o . Pentru mine magic e Magic . Asa cum pentru tine , poate Jordan e mai presus de oricare . (Neoficial: statea mai mult de 1 sec. in aer, putin mai mult decat prevedea Legea ... Gravitatiei ) .

Oricum Kareem e nr. 1 in statistici . Si 23 si 32 trebuie sa se incline in fata lui . Si in plus a mai facut istorie si dupa ce s-a retras : A invins Harlem , cu o echipa de hodorogi cum mi-as dori si eu sa fiu vreodata , in viata mea .

Si asta dupa ce nu fusesera invinsi in vreo 40 de ani de istorie . Probabil a fost vreo prefata la And 1 - Atlanta . Nba detine in continuare suprematia .

Daca stii asa de bine o gramada de jucatori , poti sa imi spui cine a fost Tiny ? :drak:

am editat acest mesaj deoarece dupa 5 min. de asteptare mi-a aparut mesajul ca trebuie sa astept mai mult de 45 sec. pana trimit alt mesaj !???

mishu
10th March 2005, 21:56
Domnule bebe76 citez mai jos un mesaj postat de rasheedkpenny acum vreo doi ani si ceva pe acest forum... si desi am spus de mai multe ori ca cifrele lui jordan nu reprezinta decat o foarte mica parte din ceea ce reprezinta el pentru baschet in general si pentru nba in special, iti ofer aceasta mostra... pentru o mai buna informare:

JORDAN LA 40 DE ANI

866 -- Consecutive games in double figures*
172 -- Career 40-plus point games
69 -- Points against Cleveland on March 28, 1990, a career high
63 -- Points in a playoff game against Boston on May 20, 1986*
52 -- Sports Illustrated covers (an SI record)
45 -- Number Jordan briefly wore when he returned from his first retirement
41.0 -- Scoring average in the 1993 NBA Finals*
40 -- Happy Birthday, Mike
37.1 -- Highest single season scoring average (1986-87)
37 -- Times scored 40-plus points in 1986-87
33.4 -- Career playoff scoring average*
30.3 -- Career scoring average*
26 -- Current number of NBA assistants younger than Jordan
23 -- Well, duh
18 -- Versions of Air Jordans (the latest are suede)
14 -- All-Star Game appearances
13 -- Jordan's shoe size
10 -- NBA scoring titles*
9 -- All-NBA Defensive first-team*
7 -- Consecutive seasons leading the league in scoring*
6 -- Finals MVPs, NBA titles
5 -- Regular season MVPs
4 --Coaches played for (Kevin Loughery, Stan Albeck, Doug Collins (twice) and Phil Jackson)
3-- NBA head coaches who are younger than Jordan (Golden State's Eric Mussleman, 37, Seattle's Nate McMillan, 38, and Cleveland's Keith Smart, 39)
2 -- Olympic gold medals (1984, 1992); retirements (so far --1993, 1998)
1 -- Rookie of the Year award (1985)

* NBA record held or tied

nu contest cifrele lui jabbar... dar cifrele lui jordan... adunate insa cu toate celelalte caracteristici enumerate de prea multe ori aici pe forum cred ca il fac nu cel mai mare baschetbalist dar poate cel mai mare sportiv al tuturor timpurilor... citeste si postul lui emil (spiritt23) si ai sa intelegi despre ce vorbesc... hai ca ti-l pun aici ca sa nu te mai ostenesti:

Impactul lui asupra sportului in general este urias, Sport Illustrated a facut acum vreo 3 ani o ancheta in America cu intrebarea "Cine a fost cea mai mare personalitate a sportului". Au raspuns specialisti, suporteri, antrenori, jucatori, o ancheta betonata cum stiu sa faca ei. A iesit fara adversar Jordan intr-o competitie cu Cassius Clay, Babe Ruth, Carl Lewis, Gretzky, Chamberlain, Edwin Moses, Joe Luis etc. Sigur ca, luat la bani marunti ii poti gasi baschetbalisti care sa-i fie superiori dar, pe ansamblu, puncte, titluri, calitati fizice, trofee, statistici, personalitate, impact mediatic si financiar, viata privata, e mult deasupra tuturor. Inca un exemplu, scurt. In 1997, la Cleveland, la All-Star Week-end, s-au aniversat 50 de ani de NBA, ocazie cu care au fost strinsi cei mai buni 50. S-au facut poze, au avut jachete de piele personalizate, erau acolo toti, Wilt, Oscar, Cousy, Dr.J, Magic, Patrick, toti. Dupa poza de grup a fost "media availability" adica liber la interviuri. 99% din ziaristi s-au dus la Jordan...
e si uite ca am si reusit sa-i iau ultimul cuvant amicului bebe

caseta
10th March 2005, 23:23
parerea mea este ca iti racesti gura de pomana cu el. in universul lui paralel (paralel in special cu ce inseamna basketu) jordan are doar 3 mvp-uri.

miine o sa zica ca jabbar a jucat 15 finale, a ajuns pe luna (cum a vazut el in filmu ala "airplane") si era si mai inalt, asa ca clar era mai bun decit jordan.

noi suntem ca in zicala aia cu nebunu care arunca piatra. ne obosim degeaba.

ps: faptul ca postul lui avea un alt timestamp decit cel real dovedeste o data in plus ca traieste intr-un univers paralel. :D

Muhahahaha. Uitati-va la terminatu asta. Dupa ce i-am dat reply a editat repede post-ul si a scos bucata in care spunea ca Jordan are doar 3 MVP-uri. Noroc ca am dat "quote". Pt fanii lu bebe, in reluare, pasajul cu pricina. Zi-le tu bebe:

"Dupa Kareem , Russell cu 5 titluri mvp, Wilt cu 4 titluri si la egalitate cu cate 3 titluri fiecare : MJ este pe locurile 4-7 , alaturi de MJ , Larry Bird si Moses Malone .[...] Pentru contestatii , reclamatii si informatii suplimentare : Vizitati nba.com"

PS: Un moderator sa mute pls postul #112 inaintea postului #108, unde ii este locul. Unde ii este locul dpdv al momentului postarii, ca daca nu luam dupa continut locul lui ar fi "where the sun don't shine" (si stiu ca e "doesn't" dar asa e citatu :D)

SilverZeus
10th March 2005, 23:38
....nu inteleg.....nu inteleg.....Jordan e CEL MAI BUN DINTOATE TIMPURILE (mai putzin timpul viitor....sunt ceva sperante, dar eu zic ca rand pe rand se vor stinge toate ).....sunt multi "impusi" de Liga ca "viitori Jordani", dar e nevoie de promovarea si cresterea tot mai mare a audientei ....asa ca: de ce va mai tot certati atat

....oricum, la final fiecare vede cum cum vrea....

bebe76
10th March 2005, 23:41
No player achieved as much individual and team success as did Abdul-Jabbar.

Adrian
10th March 2005, 23:45
Aaaa, daca scrie in engleza inseamna ca e adevarat.
Daca si-a unul cu parerea si a fost citat de nba.com inseamna ca e adevar suprem.

SilverZeus
10th March 2005, 23:45
No player achieved as much individual and team success as did Abdul-Jabbar.

...so, he is THE BEST EVER, right ? wake up, man... :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan: :D :no:

Adrian
10th March 2005, 23:56
Acest mesaj este un reply la cel al lui bebe76 de mai jos (ora 19:54), care dintr-un motiv oarecare apare cu o data/ora aiurea pe forum, fiind deja postat atunci cind eu am dat reply.

Din ce spui tu aici reiese ca daca nu isi forta organismul se retragea la 55 de ani. Jordan a inscris la 40 de ani 45 puncte si 50 puncte, chestie de care, din cite stiu, nimeni nu a fost nici macar aproape.

Caseta, nu-l uita pe Reggie Miller, care isi joaca acum ultimul sezon (in floarea varstei, asa, la 40 de ani...da' daca si-a fortat organismu'....deh).
In ultimul meci, contra Jazz, a dat 15 puncte in primele 11 minute, intrau ca margelele. (Pacers conduceau cu 33-8 dupa primele 11 minute, nu-mi venea sa cred). Din pacate dupa aceea s-au linistit. Noroc ca au mai bagat un run pe final...Oricum, Reggie a dat si 36 de puncte acum vreo luna, daca nu ma insel.

Later edit:
Acest mesaj este un reply la un mesaj anterior si va fi urmat, destul de probabil, de un reply ulterior la acest mesaj. :yeah:

Raptor
11th March 2005, 00:02
Ok, deci nu exista da best evar. Asta e ;)

mishu
11th March 2005, 00:03
By acclamation, Michael Jordan is the greatest basketball player of all time -- although a summary of his basketball career and influence on the game inevitably fails to do justice to the man. A phenomenal athlete with a unique combination of grace, speed, power, artistry, improvisational ability and an unquenchable competitive desire, Jordan single-handedly redefined the NBA superstar.

SilverZeus
11th March 2005, 00:05
...binenteles ca exista....fiecare avem un "best ever"....numa' ca in gustul omului, nu te poti ...... ... bro

caseta
11th March 2005, 01:47
Aaaa, daca scrie in engleza inseamna ca e adevarat.
:D :D :D :D
super tare


No player achieved as much individual and team success as did Abdul-Jabbar.
Ma scuzi, nu am fost de la inceputul discutiei. E de la noi din tara ?

bebe76
11th March 2005, 01:50
"cat despre subiectul topicului, prea multe "daca" si "poate". daca juca mj pe vremea lui wilt sau wilt pe vremea lui mj, daca existau 3s pe vremea lui wilt etc sunt doar presupuneri si nimeni nu stie ce s-ar fi intamplat. daca se lasa mj de basket in liceu ? cu cine mai tinea caseta atunci ? (..cu kobe :D). ce-a fost a fost si gata. asa ca daca vreti sa-i comparati unul cu altul comparati-i dupa chestii bine determinate (titluri, procentaje etc) fiindca orice altceva este subiectiv. unii zic ca mj a fost cel mai bun, altii wilt, altii jabbar, altii magic si niciodata nu o sa se puna toata lumea de acord. este unul din subiectele fara sfarsit de genul tupac vs biggie si altele."

Perfect de acord , atat cu acest mesaj cat si cu primele doua , care au fost primite ca raspuns de Caseta v. Silver Zeus si Raptor . Pareri pe care nu le-am mentionat ca si pe altele , pentru ca mi s-au parut suficient de bune pentru a fi tinute in vedere pentru ceva mai mult de o zi , mai ales de cineva care citeste toate raspunsurile , asteapta citate din pareri ale unor persoane avizate si nu raspunde decat cu argumente .
Am facut 3 greseli mari pana acum :
1. Chiar am crezut ca un fan poate fi obiectiv .
2. M-am grabit sa raspund si de aici cele 8 titluri ale lui Cousy , cele 3 Mvp uri ale lui Jordan , etc.
3. Mi-am imaginat eu ca cele mai importante 3 criterii ar fi : puncte , aparare , pase . Si dupa astea 3 (fara spectaculozitate si impact media , care e normal pentru ca americanii nu rateaza o astfel de ocazie ) , pozitia lui Jordan e discutabila . Nba history l-a proclamat pe favoritul majoritatii > cel mai mare "by acclamation " , nu dupa succes (v. Jabbar)
Si ai dreptate ca sunt prost , trebuia sa imi dau seama ca esti rautacios si nu accepti si un alt punct de vedere asa cum te lauzi.
Ai spus ceva de parerea unor specialisti s.a.m.d. Cei de la nba history si pat riley sunt subiectivi sau vor sa iti faca tie in ciuda ?
Am vazut ca de Tiny ai auzit, de Celtics stii de ,Lakers ce sa mai vorbim .Probabil stii si de faptul ca NU Jordan A VANDUT CEI MAI MULTI ADIDASI . Ce ma surprinde este ca lasi in continuare impresia ca vrei sa il scoti cel mai mare din istorie si dupa ce il extragi de acolo , il pui pe el intr-un taler si istoria in celalalt si din timp in timp , vii si ne intrebi in ce parte s-a inclinat balanta , nu-i asa ca in parte lui Jordan pentru ca ... ?
Nu , nu-i asa . Stabileste niste criterii si mai stam de vorba .

spiritt23
11th March 2005, 12:44
Bebe, trebuia sa intervin. Am crezut ca discutam ca intre oameni maturi care inteleg ceva din sport si din baschet, in special. Cred ca aceasta discutie a fost deschisa pentru a oferi celor care au ceva de reprosat lui Jordan un dialog cu ceilalti. Cred ca n-are rost sa punem in discutie faptul ca este cel mai mare practicant al acestui sport. Cine se indoieste de asta e opac, rauvoitor, nebun sau isi structureaza logica pe baze gresite. Daca vrei, e ca si cum am discuta daca albul e alb, verdele verde, lemnul lemn si veverita veverita. Ca sa-ti dam argumente pro ar trebui sa umplem 100 de thread-uri dar ar trebui sa vrei sa intelegi ceva. Jordan nu poate fi contestat in integralitatea lui. E absurd. Orice discutie trebuie sa aiba o limita. Ai reusit sa enervezi pe toata lumea venind cu argumente impotriva lui M.J. tocmai cu statisticile si palmaresul. Ma opresc aici.

bebe76
11th March 2005, 14:08
Nu stiu de ce mai insist . Ma surprind si pe mine uneori , cu incapatanarea asta a mea .
Problema este ca voi il contestati pe Kareem, pentru ca el a fost cel care la retragere detinea cele mai multe titluri . Problema s-a pus gresit de la inceput : Este Jordan cel mai mare ?
Cred ca problema se putea pune mai corect , la modul : Care credeti ca este cel mai mare jucator si de ce ?
Jordan are o gramada de merite , printre care si acela de a fi revolutionat basketul . Si probabil asta e singurul argument care intr-adevar il aduce in competitia pentru un astfel de titlu .
Si eu raspundeam gresit, ca si voi de altfel , din cauza lipsei de obiectivism : MJ
6 titluri NBA , de 6 ori MVP, de 19 ori all-star in 20 de ani de cariera , >38.000 p ( "may never be underpassed" , Adrian ai dreptate pentru ca citatele din engleza erau de pe nba history , niste amatori care se ocupa cu statistici ) .
Reiau pentru cei mici dar multi :

When Kareem Abdul-Jabbar left the game in 1989 at age 42, no NBA player had ever scored more points, blocked more shots, won more Most Valuable Player Awards, played in more All-Star Games or logged more seasons. His list of personal and team accomplishments is perhaps the most awesome in league history: Rookie of the Year, member of six NBA championship teams, six-time NBA MVP, two-time NBA Finals MVP, 19-time All-Star, two-time scoring champion, and a member of the NBA 35th and 50th Anniversary All-Time Teams. He also owned eight playoff records and seven All-Star records. No player achieved as much individual and team success as did Abdul-Jabbar.
"Why judge anymore? When a man has broken records, won championships, endured tremendous criticism and responsibility, why judge? Let's toast him as the greatest player ever."

-- Pat Riley

Cu alte cuvinte sa ii dam Caesarului ce este al Caesarului . Si mai are un mare merit omul asta : NU L-AM AUZIT NICIODATA SA SE LAUDE (asa cum au facut-o cei 2 MJ/Wilt Chamberlain). A fost omul care tace si face si poate va aduce aminte de faptul ca nu iepurele a depasit broasca testoasa . Cu toate ca in fabula am tinut cu el ( imi place si sloganul : Traieste-ti viata! si cred ca asta o sa si fac .)
The game it's not over , until it's over . And when it's over it's over , until tomorrow !
Si pentru Spiritt23 da ai dreptate albul e alb , veverita e veverita . Sau poate nu , conform Teoriei Relativitatii .
Si argumentul meu de baza era : Nu-i frumos ce-i frumos , e frumos ce imi place mie !
Dar e o prostie sa nu recunosti meritele adversarului , asta pentru Caseta care se vrea baiat destept . Alaturi de intrebarea Ce-am avut si ce-am pierdut dupa cele 2-3 cartonare rosii . Care era premiul pus in joc ? Ca am uitat !
Cat despre enervare va trece pana maine , cand va veti aduna si va veti spune ca ati avut dreptate pentru ca sunteti mai multi ( In fond " error comun facit ius" ).

danrogojan
11th March 2005, 14:10
cine e mai mare?
MJ sau Ronnie O'Sullivan?
ca tare ar fi daca s-ar baga si ancutza pe threadul asta.

nr15
11th March 2005, 16:13
depinde de zi ...care ar avea "teava" mai "multa" la "gaura"

SilverZeus
11th March 2005, 16:18
....depinde ....de gaura .... :D

thekobe
11th March 2005, 16:20
ancutza cu adidasii ? :D

Raptor
11th March 2005, 16:49
Eu ma rezum la urmatoarea chestie : cand reusesti sa revolutionezi de unul singur un sport in care joaca atatia alti jucatori, si in acelasi timp ai in spate 6 titluri de campion si statistici excelente, atunci se cheama ca esti cel mai bun jucator. E destul de simplu: au fost foarte multi cu statistici buni, insa niciunul nu a revolutionat jocul (nu de NBA, baschetul la nivel mondial) cum a facut-o Jordan. Practic a fost omul potrivit la momentul potrivit.

SilverZeus
11th March 2005, 16:52
...mda ....frumos si bine spus....

nr15
11th March 2005, 16:58
si mie mi-a placut ce a zis raptor ..a avut dreptate ...dar nu mi-a placut ca nu a zis-o pe muzica :D:P:)


cine stie despre ce vb intelege ce vreau sa spun :D:P:)

Raptor
11th March 2005, 17:00
This one is sorta...kinda...slighty smokin...kinda...

nr15
11th March 2005, 17:01
bai raptore ...mai lasa-n bip(cenzurat datorita si din cauza moderatorilor) messengerul ala ...ca te-ai tampit de tot :D:P

Kobe24
11th March 2005, 18:59
Bebe ai dreptate si tu intr-un lucru p kre il spui:acela k eshti incapatanat....."knd 2 iti zic k eshti beat t duci si t culci"....e tie iti zic mai multi k n-ai dreptate.Tu te referi la statistici...pai Jabbar detine recorduri doar la TOTALURI...ceea ce e explicabil pt k el a jucat 20 de ANI p knd Jordan doar 15.fii sigur k il depasea lejer la Total Points dak nu se retragea in 93si in 98.Asta nu e un criteriu.din cele 6 titluri NBA p kre le-a obtinut doar in 2 ocazii a iesit si MVP ceea ce arata k nu neaparat datorita lui s-au castigat titlurile alea asa si Scottie Pippen are 6 titluri.

caseta
11th March 2005, 19:20
a zis-o raptoru bine. si ca sa vedem in intregime citatu de care vb bebe:

"When Kareem Abdul-Jabbar left the game in 1989 at age 42, no NBA player had ever scored more points, blocked more shots, won more Most Valuable Player Awards, played in more All-Star Games or logged more seasons. His list of personal and team accomplishments is perhaps the most awesome in league history: Rookie of the Year, member of six NBA championship teams, six-time NBA MVP, two-time NBA Finals MVP, 19-time All-Star, two-time scoring champion, and a member of the NBA 35th and 50th Anniversary All-Time Teams. He also owned eight playoff records and seven All-Star records. No player achieved as much individual and team success as did Abdul-Jabbar."

Deci se refera la momentul 1989. Si oricum Bill Russell deja cistigase 11 titluri cu Boston, asa ca s-ar putea spune ca a avut mai mult "team success".

Daca chiar vrei o discutie, lasa citatele, lasa afirmatiile generice gen "magic e cel mai bun pasator, kareem cel mai bun scorer" si sa discutam pe stats. dupa parerea mea, motivul pt care kareem a fost de 6 ori mvp a fost ca in vremea aia competitia nu era asa mare. a fost o perioada in care nba-ul nu a dus-o prea bine, in parte din lipsa de valori.

Toate mvp-urile lui au fost intre '70-'80. Poate stii ca se tot spune ca magic si bird au venit in liga si au revitalizat nba-ul si au readus spectatorii ..... well, ei au venit exact in '79 respectiv '78, ceea ce inseamna ca perioada despre care se spune ca audienta nba-ului era in continua scadere e exact perioada in care jabbar si-a luat mvp-urile.

Daca te uiti si la cei cu care concura, nu cred ca iti suna prea cunoscuti. Walton (13ppg, 10rbd - un jucator mediocru si dupa standardele de azi, nu mai vb dupa perioada lui Chamberlain care a avut medii de 50ppg si 25rbd intr-un sezon), McAdoo (22 ppg, 9.5rbd, 2.3 ast - mai slab de ex decit Garnett, care are -2ppg dar +2rbd si +2ast), Cowens (17.6 ppg, 13,6 rbd, 3.8 ast - iar comparabil cu garnett), Moses Malone (20.6 ppg, 12.2 rbd, 1.4 ast - din nou, comparabil cu Garnett).

Ce am zis mai sus nu inseamna ca Walton, Moses Malone etc au fost jucatori slabi, sau ca Garnett nu e un super jucator (imi place enorm si mie) dar sunt convins ca pe Garnett nu l-ai considera pentru titlul de cel mai bun ever.

Ideea e ca Jabbar nu a concurat pt MVP-uri cu valori ca Magic si Bird, cu care Jordan a concurat.

si daca tot vorbim de asta, MVP-ul e cel mai subiectiv titlu din basket. daca nu stiai e dat de presa. daca presa l-a facut mare pe jordan, atunci de ce nu i-a dat 10 MVP-uri ????

in '93 daca te uiti pe stats, o sa vezi ca desi barkley a avut +5.5 rbd, jordan a avut +7 ppg, +1.3 steals, +0.5 ast. asa ca .... nu stiu daca mvp-ul trebuia cistigat de barkley. similar in '97 cind a cistigat malone. prin '90 am impresia a aparut ideea asta cu "las ca X a mai fost MVP, hai sa il mai dam si altcuiva".

eu zic sa uitam de MVP cind vorbim de cel mai bun ever si sa discutam pe stats, asta daca esti in stare sa porti o discutie argumentata. hai ca iar mi-am pierdut o circa de timp ..... si simt ca am pierdut-o degeaba.

mishu
11th March 2005, 23:03
Problema e ca NBA are suficiente vedete si acum si a avut si inainte si de asta cred eu ca ar trebui sa nu se vorbeasca doar despre Jordan
de crezi tu ca se vorbeste in principal despre jordan... pentru ca a fost si ramane cel mai bun...

Problema e ca a fost unic dar nu unicul
fiecare fiinta de pe planeta asta e unica... e demostrat stiintific... nimeni nu zice ca jordan a fost unic... doar ca a fost si ramane cel mai bun

Si totusi Magic e cel mai mare pentru mine.
cum de se face ca de la magic ai ajuns la jabbar??? iti spun eu... cred ca ai realizat ca magic nu se compara cu jordan la cifre... si l-ai ales pe jabbar... ceea ce demonstreaza ca ai ceva cu jordan asa cum voi arata in continuare... chiar cu spusele tale...

Si daca nu il lauda toata lumea dar toata lumea, poate eram si eu fan Michael
vezi... asta voiam sa arat... daca toata lumea il lauda... banuiesc ca tu esti din aceia care nu sunt fani schumacher pentru ca toata lumea tine cu el... sau nu erau fani sampras pentru ca toti tineau cu el... si de fapt abia asteptau sa vada o cursa sau un meci... cu respectivii

Nu l-am criticat pe Michael, am incercat sa il laud pe Magic !
v-am zis eu... a inceput cu magic si-a dat seama ca n-are nici o sansa si a trecut la jabbar...
si vrei sa-ti spun ceva o comparatie magic-jordan ar fi fost mult mai tare... pentru ca cel putin din punct de vedere al stilului fiecare a influentat generatiile urmatoare de jucatori... au fost inventivi... au fost spectaculosi... jabbar in afara de celebrul lui skyhook... pe care oricum nu-l mai foloseste nimeni acum... cu ce a influentat jocul de baschet??? chiar tu ai zis ca nu poti sa dai slam-uri ca jordan dar poate o pasa ca magic iti iese... unde e jabbar... nu e... are cifre... nimic de contestat... dar ce mostenire a lasat el generatiilor urmatoare... pentru ca si prin asta se masoara maretia unui jucator...
si o sa mai adaug doar cateva chestii... as vrea sa promit ca e ultimul post... vorba lu emil am putea umple sute de trade-uri... dar nu promit...
si jordan si jabbar au fost alesi de zece ori in prima echipa a nba... insa jabbar a jucat sase sezoane in plus...
jordan apare de 9 ori in echipa defensiva a nba... jabbar numai de 6...
jordan a fost de 3 ori mvp in all-star... jabbar NICIODATA... (desi are mai multe all-star-uri decat mj)
jordan nu a pierdut nici o finala nba in care a jucat fiind numit de fiecare data mvp-ul finalei...
Ca sa nu mai zic ca ti-ai pus avatar cu jordan si pip... RESPECT pentru asta...

caseta
12th March 2005, 01:28
Ca sa nu mai zic ca ti-ai pus avatar cu jordan si pip...
o fi crezut ca sunt magic si jabbar.
muhahahahahaha

Raptor
12th March 2005, 01:33
Eu credeam ca sunt Ghitza Muresan si Virgil Stanescu... :(

thekobe
12th March 2005, 02:53
si pana la urma cum a ramas ? cine-i cel mai tare din parcare ? jordan sau kareem ? sau wilt ?

Raptor
12th March 2005, 02:55
Didier Ilunga-Mbenga

Manimal
12th March 2005, 20:33
nu am vazut meciuri intregi cu michael jordan dar ce am vazut e ca avea o detenta foarte impresionanta si avea cam cele mai tari slam dunkuri. si probabil media sa de PPG il face cel mai bun jucator

thekobe
12th March 2005, 20:46
nu am vazut meciuri intregi cu michael jordan dar ce am vazut e ca avea o detenta foarte impresionanta si avea cam cele mai tari slam dunkuri. si probabil media sa de PPG il face cel mai bun jucator

un adevarat cunoscator :ok:

Manimal
12th March 2005, 21:05
yap dar parerea celor multi conteaza sa sti.....

caseta
12th March 2005, 22:11
io v-am zis ca omu nu stia ca aia sunt jordan si pippen si credea ca sunt magic si kareem. bine ca acum se rezuma la logo-ul lui lakers, ca sa evite viitoare confuzii
:D :D :D

manimale, eu zic ca jordan a fost cel mai bun, dar sa stii ca nu media de ppg pe cariera il face cel mai mare. nu exclusiv. aia il face doar cel mai mare marcator. daca te uiti prin statisticile lui si prin recordurile nba, o sa iti dai seama ca nu era un jucator unidimensional.

eddy_jozsa
12th March 2005, 22:24
Darnell Clavon, americanul din lotul echipei CSU Sibiu, zice ca dupa parerea lui, Isaiah Thomas (Pistons) a fost un jucator mai bun decat Jordan :D

Rob3rT0
12th March 2005, 22:28
Eu cred ca Raptor are dreptate ce zice !
La detenta lui Jordan nu il oprea nimeni ! Shi cand spui "cel mai mare jucator" la ce te referi ? la puncte ? la assisturi ? O echipa daca joaca ca la carte atunci ishi cunoashte adevaratele valori !

Manimal
12th March 2005, 22:42
poti sa faci 30 de asisturi intr-un meci daca nu ai castigat degeaba.... chestiile alea sunt de statistica

caseta
13th March 2005, 14:38
Darnell Clavon, americanul din lotul echipei CSU Sibiu, zice ca dupa parerea lui, Isaiah Thomas (Pistons) a fost un jucator mai bun decat Jordan :D
clar. si jiji becali daca il intrebi o sa iti zica ca cel mai mare basketbalist este neaga. toata lumea poa sa isi dea cu parerea, dar in general se tine cont de pareri avizate.

si marbury ar zice ca el e cel mai bun, dar ..... serios ..... cine l-ar baga in seama cu alt scop decit sa faca misto de el ?? :D

Raptor
13th March 2005, 20:02
poti sa faci 30 de asisturi intr-un meci daca nu ai castigat degeaba.... chestiile alea sunt de statistica

Ba... sa stii ca la 30 de assisturi deja ai cam castigat meciu. Cu conditia ca echipa ta sa nu aibe o EXTREMELY SHITTY DEFENSE. :rolleyes:

Manimal
13th March 2005, 20:18
daca ai presupune ca toate punctele s-au dat de 2 si numai cu assisturi ar iesi doar 60 :)) deci poti sa iei bataie

Kobe24
13th March 2005, 20:34
situatia asta de kre zici tu....e km de SF...nici o aruncare libera?...si toate cosurile sa plece din pasele unui singur jucator?este putin probabil...de fapt este imposibil...cu 30 de pase decisive=>cel putin 100 de puncte inscrise de ekipa respectiva

bebe76
13th March 2005, 20:42
cum de se face ca de la magic ai ajuns la jabbar??? iti spun eu... cred ca ai realizat ca magic nu se compara cu jordan la cifre... si l-ai ales pe jabbar... ceea ce demonstreaza ca ai ceva cu jordan asa cum voi arata in continuare... chiar cu spusele tale...

Asta am si incercat sa spun . Doar ca nu eram documentat suficient . Am cu Jordan ce au altii cu Lance Armstrong , cu Schumacher , cu Pele , Cal Lewis etc .

Nu am spus niciodata ca nu imi place , sau daca am spus am gresit .
Problema este ca acum e greu de imaginat ca cineva sa il depaseasca , chiar daca nu detine toate recordurile si nu are cele mai bune statistici (v. Jabbar) .

E clar ca am trecut de la comparatia cu Magic la cea cu Jabbar si asta pentru ca imi permitea oarecum , chiar titlul thread-ului care nu se refera la o comparatie strict intre anumiti doi jucatori , in incercarea disperata de a se verifica oarecum proverbul : Orice nas isi are nasul . Se pare ca nasul lui Jordan se mai lasa mult si bine asteptat . Din moment ce unica solutie era o comparatie intre Jordan si ceilalti 49 sau poate chiar mai multi .

Totusi , niciunul dintre fanii declarati ai lui Michael nu a trecut la o comparatie punctuala intre el si un eventual loc 2 , oricare ar fi fost ala Magic sau altul . Eu am fost si raman fan Magic , pentru ca prima impresie conteaza . Iar in perioada 90-91 si chiar mai tarziu timp in care eu mi-am format o parere nu prea a beneficiat de o critica unanim favorabila , ba chiar era considerat un "one-man-show" si cam atat de multi ziaristi din America .

Cat despre criticile mele la adresa lui Jordan nu mi se pare ca au fost chiar atat de acide . Cea mai dura fiind "un mare anonim " de la 3 puncte . Magic la 3 puncte il umilea pe Jordan cu toate ca are 2 titluri de Mvp in plus . Si asta ca sa nu mai vorbim de Bird / Reggie etc.
Poate ca am gresit incercand sa exploatez la maxim lipsa lui de eficienta de la trei puncte .

Si o sa spun si eu ca aredeleanul cand a fost la Zoo si a vazut pentru prima oara o girafa : "Asa ceva nu se exista " , cu toate ca e greu sa uit slam-ul pe care l-a dat pe urmarirea ratarii de la libere a lui Pippen .

Si da , poza aia cu s-a vrut a fi una cu Magic si Kareem , dar nu am gasit ( asta a propos de remarca unei anumite persoane , careia nu pot decat sa ii spun ca m-a impresionat mai mult sau mai putin faptul ca a jucat MJ afectat de un virus stomacal . Dar in orice caz m-a impresionat faptul ca Magic a continuat sa joace afectat de o boala incurabila , de care suferea si in finala aia in care a fost "demolat" , de Michael si in care ii lipsea cel mai bun marcator din echipa si poate din istorie ca numar de puncte . Asta ca sa fiu specific . Si poate daca ar fi pierdut in fata lui Lakers , nu ar mai fi fost asa de mare .Dar asta e alta poveste , si pana la urma poate e mai bine asa ).

Nu ma deranjeaza atat ca a fost el declarat el cel mai mare , ci faptul ca a fost atat de putin comparat cu ceilalti mari ( si in special cu cei mai vechi ) . Si am spus de la inceput ca nu vreau sa il distrug , pentru ca ar ramane un mare loc gol .

Raptor
13th March 2005, 20:42
Mda... daca nu esti echipa din NBA da. E aberant. Eu n-am auzit de nimeni niciodata sa piarda cand PG-ul lor a reusit vreo 15 assisturi+.

Manimal
13th March 2005, 20:46
vb ca idee frate ce o luati asa in serios cu 30 de assisturi, de fapt ma indoiesc ca ajuns sa faca cineva mai mult de 20 intr-un meci....

Raptor
13th March 2005, 20:55
S. Skiles - 30 de assists - record NBA. ;)

bebe76
13th March 2005, 20:56
pentru cei care NU cred ca jordan a fost cel mai mare al tuturor timpurilor:
va astept aici cu argumente logice (stats, comentarii ale unor oameni informati ex: antrenori) sa imi spuneti care a fost cel mai mare jucator dupa parerea voastra. atentie - CU ARGUMENTE
eu voi incerca sa va raspund la rindul meu, tot argumentat, evident.

:rosu: Pentru ca ceri de la altii ceva ce nici tu nu ai facut .
Pentru cei mai prosti si mai agramati dintre noi in materie de basket , poti sa ne spui , te rog , unde ai spus de ce crezi , tu ,ca Jordan este cel mai mare al tuturor timpurilor . Si daca vii cu argumentul ca asta deja se stia , de ce ai mai afirmat-o ?

Kobe24
13th March 2005, 21:06
Andre Miller si Jason Kidd...jucatorii din activitate care au dat peste 20...poate mai sunt si altii da nu-i shtiu yo

Manimal
13th March 2005, 21:07
fiecare are parerile lui.... nu poti sa crezi ca 100 % din cei care au avut vreodata tangenta cu baschetul cred ca MJ a fost cel mai bun... intotdeauna se ivesc si alte pareri, nu inteleg de ce te agiti tu atat ca oricum nu o sa ii schimbi pe ceilalti

btw eu cred ca el a fost cel mai bun jucator dar e greu sa faci comparatii intre el si altii

bebe76
13th March 2005, 21:42
fiecare are parerile lui.... nu poti sa crezi ca 100 % din cei care au avut vreodata tangenta cu baschetul cred ca MJ a fost cel mai bun... intotdeauna se ivesc si alte pareri, nu inteleg de ce te agiti tu atat ca oricum nu o sa ii schimbi pe ceilalti

btw eu cred ca el a fost cel mai bun jucator dar e greu sa faci comparatii intre el si altii

Pai , poate din acelasi motiv ca si initiatorul acestui "thread" : Pentru a se lupta impotriva uitarii unui/unor mari jucatori si implicit a generatiei de spectatori din care am facut parte si eu. Si , la inceput chiar credeam ( in naivitatea mea , pana sa fi fost literalmente "desfiintat" ) si eu ca si tine, ca fiecare are dreptul sa aiba o parere personala . Nu am inteles de unde ideea nefasta, cu : statistici , pareri , argumente , a carei victima am fost . E ca si cum ai spune ca mie imi place basketul pentru ca se joaca intre doua echipe a cate 5 jucatori , la doua inele de 3,05 etc. Si nici o data nu am reusit sa spun de ce anume mi-a placut un anume lucru . Dupa cum s-a vazut .

Si poate si dintr-un alt motiv de care am devenit constient doar mult prea tarziu : Mie dor sa mai vad ceva Magic . Please , help ! Anybody ?

bebe76
13th March 2005, 21:55
si in plus am invatat ce inseamna sa te rogi pentru fiecare zi a unei persoane pe care ai iubit-o din toata inima . Si faptul ca Magic a supravietuit pana astazi m-a ajutat enorm .
Pana nu am trait asa ceva nu aveam nici cea mai vaga idee ce inseamna .Si pe Michael l-am respectat si mai mult dupa ce a trecut prin asa ceva in 1993/4 .

SilverZeus
13th March 2005, 21:57
...bebe nu poti tu sa mergi in alta parte sau sa-ti deschizi tu un thread despre ce vrei tu?.....ca vad ca nu ai inteles nimic din ce se discuta pe aici ...daca tu vrei ca toata lumea sa inchida ochii si sa accepte ca Jordan nu e cel mai bun jucator de baschet (de pana acum), asta nu cred ca se va putea....eu inteleg ca ai o parere personala, ceea ce e treaba ta....dar acu ti-ai exprimat-o si gata..... treci mai departe....

Kobe24
13th March 2005, 22:34
Mda... daca nu esti echipa din NBA da. E aberant. Eu n-am auzit de nimeni niciodata sa piarda cand PG-ul lor a reusit vreo 15 assisturi+.
aseara Brevin Knight 17 assists...si totusi Lakers au castigat...se mai intampla...dar destul de rar

Raptor
13th March 2005, 22:40
Pai da... ca Bobcats sunt muci :D

MadSkillz
13th March 2005, 22:49
Eu nu cred ca bebe n-ar trebui sa ma posteze aici, pentru ca mi se pare ca se incadreaza perfect in cerintele din titlu.Iar daca nici el nu se incadreaza (vezi doamne lipsa de argumente bazate pe statistici ) atunci ar trebui inchis. :P

Raptor
14th March 2005, 00:56
Vai de mine ce rau e MadSkillz asta! Cum sa il inchizi ma pe bebe, doar pentru ca a scris ceva. Nu e o infractiune sa scrii in Romania ceva despre un jucator! Intre ce oameni traim!!!




















































A, sau tu ziceai de thread? :ciocan:

MadSkillz
14th March 2005, 01:02
Got me ... ar trebui sa fiu eu inchis :(

bebe76
14th March 2005, 02:09
Le multumesc tuturor celor care m-au sustinut , dar si celor care nu m-au batut , injurat sau scuipat .
Caseta tin sa iti multumesc , oricine-ai fi . Inca o data te respect pentru "spiritul de sacrificiu" si pentru ca inca nu m-ai cautat p-acasa cu baietii , inseamna ca ai nervii tari , desi ti-am mancat destul ficatii . Sper sa ma ierti candva , vreodata !
Si ii multumesc lui manimal : Orice sut in fund e un pas inainte !
Promit sa nu va mai deranjez niciodata pe acest thread . Si credeti-ma as fi sters toate mesajele mele de pe el daca as fi stiut cum . Multumesc. La revedere !
PS Concurenta genereaza progresul, sau cam asa ceva .Fara Magic nu ar fi fost Michael . Fara Michael, Vince si asa mai departe . Dinastia continua . Cine urmeaza ?

Raptor
14th March 2005, 02:20
Eu.

SilverZeus
14th March 2005, 02:29
...bebe, nu cred ca eu sunt in masura sa-ti dau sfaturi ...dar cred ca le cam exagerezi putin: nu te-a "batut" sau "injurat" nimeni... (stiu ca ai folosit aceste cuvinte la figurat)....caseta ti-a combatut doar punctul de vedere si e dreptul lui de a avea o parere, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te dai la o parte lasand in urma aerul unui neinteles, a unui proscris,a unui profan, etc....nu cred ca a poza intr-un "martir" sau "sfant" iti ajuta in incercarea de a spune ceva...totzi avem dreptul la o opinie indiferent cat de aiurea ii poate parea celuilalt....problema e ca foarte putzina lume intelege ceva din ceea ce ai vrut tu sa spui....sa ne scuzi pt slaba noastra capacitate de a deslusi cuvintele tale, insa poate ca si tu ai partea ta de vina.....
...parerea mea

Baccardi
14th March 2005, 06:48
in general cand se spune ca Jordan a fost cel mai mare baschetbalist al tuturor timpurilor se tine cont nu numai de jocul de basket propriu-zis ci si de spirit de lider (jordan s-a facut lider singur acolo la chicago, el s-a ridicat singur pe piciorusele lui inca din liceu si colegiu cand nu a rupt gura targului deloc ba dimpotriva erau altii inaintea lui care erau considerati mai valorosi). Magic l-a avut pe Jabar, un fel de kobe l-a avut pe shaq. Conteaza imens sa ai un centru bun, te ridica mult ca SG. Uitati-va la Wade ce cojones a crescut de cand a venit Shaq. Parca mai degraba aici vad un inceput mic de comparatie cu MJ, Wade a venit ca un necunoscut in umbra lu Lebron si Melo, si ii rupe pe amandoi acum din toate punctele de vedere.
It's all about how determined you are zicea cineva candva undeva. Si Wade pare ca este. Inca vreo 3-4 ani si va ajunge la nivelu lu kobe, cu o singura conditie: sa nu cada in extrema cealalta in care calci pe toata lumea ca sa te ridici tu cu tot dinadinsul on top of the world, ca atunci te lasa "temelia" (coechipieri, antrenori, fani, etc) si cazi rau de tot.

raptore, Podklozin il face pe Ilunga Mbenga la orice ora din zi si din noapte, e viitoru Muresan.

Raptor
14th March 2005, 08:55
Intr-adevar, dar nu e asa de sexy ca Diddy!

mishu
14th March 2005, 13:20
bebe sincer imi pare rau daca sunt anumite probleme care te-au marcat... chestia cu stiu cum e sa te rogi in fiecare zi pentru viata cuiva la care tii e cutremuratoare... dar nici unul dintre noi nu intra pe forum sa se planga de problemele personale... poate multi intra sa le uite... e clar ca n-ai inteles nimic din acest forum... iar daca crezi ca solutia progresului este sa-ti iei jucariile si sa pleci... n-ai decat... e alegerea ta... nimeni nu o sa planga dupa tine pe forum... nu comentez mai mult pentru ca nu ne cunoastem... toate bune...

caseta
14th March 2005, 13:54
Raptore, te rog sa inchizi acest thread.

Dupa cum am spus la inceput, voi recunoaste daca cineva imi va dovedi ca a fost/este un jucator mai mare decit jordan. Bebe a reusit acest lucru, asa ca pot spune ca cel mai mare jucator este Magic. Sau Kareem. Inca nu stiu pt ca nici el (bebe) nu s-a decis. Poate e Magic Abdul Jabbar. (adunati il fac pe jordan la statistici si recorduri :D) Sau poate chiar pretenu lu raptor, Didier.

Oricum tre sa recunosc deschis ca am fost invins pe tarimul argumentelor logice, cu chestii de genul:

Magic la 3 puncte il umilea pe Jordan
E adevarat ca pe site-ul nba.com jordan apare avind un 3PFG% de 32.7 in timp ce magic are 30.3, dar cred ca e o greseala la ei. Afirmatia in sine e prea clara si raspicata pt a nu fi adevarata.

Alt motiv pt care cer inchiderea acestui thread ar fi ca am impresia ca unii inteleg gresit ideea de "discutii argumentate". Cautatul interlocutorilor cu baietii pe acasa nu intra (din punctu meu de vedere) in definitia unei astfel de discutii. De altfel vad ca bebe a inceput sa se intereseze pe forum cum arat, probabil vrea sa vina cu "contra-argumente".

Bebe, daca vrei sa ne cunoastem, vino la basket. Ne vedem acolo si mai discutam si despre jordan, si despre magic.

mishu
14th March 2005, 14:53
ma din cate am inteles eu unii il cunosc pe bebe...

caseta
14th March 2005, 16:05
am vazut si eu ca unii il cunosc. dar el a intrebat cum arat eu. asa ca la asta m-am referit prin "daca vrei sa ne cunoastem".

ps: eu arat ca un zeu.
:D :D :D

Raptor
14th March 2005, 17:20
Da, dar tot nu esti atat de sexy ca Diddy!

A, si nu inchid subiectu, poate devine un fel de subiect de matrimoniale! Sau nu? Whatever...