PDA

View Full Version : scrisoare pt comentatorii TVR



danrogojan
12th February 2005, 17:29
Domnilor,

Cateva probleme:

Incantat fiind de ideea de a vedea NBA in Romania dupa cativa ani de zile, am incetat sa ma mai plang non stop de comentariul amator specific transmisiunilor de acest gen. (Florian Petrica mi-a torturat cel mai mult urechile cu clisee – tineti minte cum ne spunea la fiecare meci, indiferent de echipele care jucau, ce le spune Phil Jackson jucatorilor de la Chicago).

Inteleg ca toti trei ati militat pt readucerea NBA-ului pe sticla in Romania si tot respectul pentru asta.

De asemenea accept faptul ca NBA-ul nu este prioritatea nr 1 pt dvs, avand de facut videoclipuri, ploi de stele, transmisiuni de fotbal, minutul 91 etc si astfel nu aveti timp sa va documentati cum ar trebui pentru meciul de vineri noaptea
(www.nba.com este la fel de obiectiv precum a fost TVR-ul in alegeri si din pacate pare singura dvs sursa)
(i-am trimis un mail lui Emil cu sugestii pentru o mai buna documentare)

Nu e un capat de lume pentru mine daca veti continua sa va rezumati la site-ul oficial al ligii.

Problema mea este ca meciurile transimise de tvr sunt comentate din perspectiva a trei nostalgici dupa Jordan, ceea ce nu este un lucru negativ in sine, insa nihilismul dumneavoastra in legatura cu era post MJ este de-a dreptul enervant.

Pentru dumneavoastra, faptul ca cineva a indraznit sa-l compare pe Lebron cu Jordan este insulta suprema. Ignorati faptul ca respectivele comparatii se fac doar pentru primele 2 sezoane in NBA ale celor 2, iar din punctul asta de vedere ele sunt foarte indreptatite. Incepeti sa va enervati. Aduceti ca argumente niste clisee si platitudini demne de un topescu in zi de gratie (jordan este unic, nu va putea fi niciodata egalat etc). Ceea ce este si mai grav este ca va doriti acest lucru cu adevarat. Apoi ne reamintiti de alti jucatori care au mai fost comparati ci jordan si radeti satisfacuti ca nu l-au ajuns pe marele MJ. (sa nu uitam ca pe grant hill accidentarile l-au doborat ). Faptul ca ati crescut cu Jordan poate fi marcant, recunosc. Dar nu trebuie sa reduceti nba-ul de acum la o comparatie permanenta cu the GOAT.

In plus, in momentul in care un pusti de vreo 15 ani va reaminteste de crossoverul lui Iverson la MJ, deveniti ironici. Dispretuitori fata de acest gen de spectatori. Dintr-o data Iverson este dusmanul dumneavoastra. Va aduceti aminte brusc si cu un soi de revolta ca exista foarte multi jucatori mai buni decat AI, care probabil nu au tatuaje, practica un joc mai colectiv si mai disciplinat. Probabil se apropie de stilul dumneavoatra din timpul junioratului:

Va stiu eu pe astia din ziua de azi care il iubiti pe Iverson. Nu stiti voi nimic despre basket. Pai eu cand eram junior si imi placea MJ jucam de 5 ori mai bine decat voi - probabil ca asta ati vrea sa ne spuneti


Nba-ul trebuie judecat in contextul de acum. Cu toate problemele lui legate de globalizare, bani, structura sociala si rasiala a statelor unite. Sa nu uitam, ca in ciuda problemelor din ultimii ani ai basketului american, acesta ramane unul din cele mai spectaculoase jocuri de echipa. Acest basket se joaca cu capul la inel, este de 10 ori mai rapid decat cel european, se bazeaza mult pe improvizatie etc.

Domnilor. Pana la urma aceste caractersitici genereaza audienta. Si daca suntei sinceri, ati recunoaste ca de aceea va place si dumneavoastra.

Nu carligele cu panoul ale lui Nesterovic la care atat de entuziasmant v-ati manifestat in studio.

De asemenea, va preocupa foarte mult problema pasilor. Sunteti atat de revoltati incat deveniti ironici si dispretuitori din nou. Aceasta scapare de regulament (in opinia dumneavoastra) va obsedeaza. Nu conteaza ce slam dunk da vinovatul de pasi si ca la fel se intampla si mai demult (EWING in all star) . Important este sa numarati pasii pe reluarea fazei cu voce tare (iata. 1,2,3) si sa va aprobati unul pe celalalt, satisfacuti de faptul ca stapaniti regulile fiba la perfectie.

Domnilor. Daca vreti sa se fluiere aceasta abatere, este de ajuns sa transmiteti orice meci din campionatul intern. Si veti avea in plus posibilitatea de a felicita arbitrii dupa meci pentru rigoarea cu care sanctioneaza pasii.

Cam atata am avut de spus acuma.

Dan Rogojan - Sport Spirit Rezident

thekobe
12th February 2005, 17:50
de acord, dar ce faci cu ea ? :D

Baccardi
12th February 2005, 21:21
Wow, tare, dar crezi ca te vor si intelege baietzii aia de la TVR??? Oricum io zic sa nu-i suparati prea tare ca poate va taie NBA-ul de tot iar, parca am citit pe alt post ca deja au taiat un NBA action pentru o emisiune minoritara.

moochie
13th February 2005, 00:46
comentariile lor poti sa le mai ignori dar confuzia totala e jucatorilor este oribila....ba este damon jones ba este eddie jones, ba este doar jones (heheh)...nici nu stiu sa pronunte numele corect a jucatorilor si mai folosesc "porecle" pe care nimeni nu le foloseste....

Raptor
13th February 2005, 01:00
Eu sunt intru totu de acord cu ce a zis Drogo, nu am nimic de adaugat in plus, a zis exact ce trebuia. Si eu am aceeasi parere, bineinteles sa nu se interpreteze in mod gresit, e doar o observatie.

SilverZeus
13th February 2005, 01:04
...pe mine m-au amuzat ca au spus asa: ".....a-l compara pe Jordan cu LeBron e ca si cum ai compara un aragaz cu un frigider...."....LOL, dar suna interesant :D
...sincer, nu vad rostul acestei "scrisori deschise" : oamenii si-au spus parerea (chiar daca profesiunea le cere impartzialitate, nu uitatzi ca oamenii astia fac ce fac din multa pasiune....si cine are pasiune pt ceva, gandeshte cu voce tare....)...poate ca LeBron va ajunge mult mai bun decat Jordan ...insa pt ei nu se va imtampla acest lucru niciodata....respectati-le parerea si intr-adevar daca e sa le cereti ceva cereti-le sa nu va mai desconsidere "idolii" (pe Iverson, Hill, etc)

moochie
13th February 2005, 01:10
nu uitatzi ca oamenii astia fac ce fac din multa pasiune....si cine are pasiune pt ceva, gandeshte cu voce tare

nu cred ca au o pasiune pentru baschet..daca aveau nu faceau comentarii atat de deplasate....cand ai o pasiune incerci sa stii cat mai multe despre acel domeniu...

by the way...cum ajungi sa fii comentator la TV ?? mie cel putin mi-ar placea sa fac asta (asa, for fun)... i got the skillz 4 it....

Raptor
13th February 2005, 01:11
Nu e vorba de idoli, e posibil in schimb ca Jordan sa fie un idol pentru ei, asta nu stiu. Ideea e ca Jordan e Jordan, asta nimeni nu poate sa schimbe. A avut stilul lui, a avut tot ce-i trebuie in acea vreme. Sa nu uitam totusi ca el era super atlet, iar ceilalti nu erau pe aproape din punct de vedere atletic: mai toti erau slabi si lenti (fata de el).

De aici si faptul ca ii reuseau patrunderile atat de bine. Oricum, asta nu-i stirbeste cu nimic tot ce a facut, just an observation.

Acum toti jucatorii fac sala, toti au 100 KG, toti sunt rapizi, toti dau de sus etc. Prin urmare, mult mai greu sa te afirmi in ziua de azi. Puneti-l pe LeBron prin anii 80-90 cand a jucat Jordan si o sa vedeti ce ar face. La Jordan doar Starks se apara bine (sa nu uitam ca Starks era un super atlet la randu-i, si avea determinarea in aparare a aparatorilor buni din ziua de azi, aparatori care sunt mult mai multi decat erau atunci, la acelasi nivel).

SilverZeus
13th February 2005, 01:18
by the way...cum ajungi sa fii comentator la TV ?? mie cel putin mi-ar placea sa fac asta (asa, for fun)... i got the skillz 4 it....

...probabil, daca ai pile .... in viitor te vom auzi pe tine comentand
...daca nu ai pile, te prezinti cu un curriculum vitae la tvr si le spui ce doresti....eu iti doresc multa bafta !!! :) :ok:

...deocamdata eu nu ma supar pe comentatorii astia...nu-s perfecti, ok nu-s de nici o treaba...dar datorita lor avem NBA .... si vb lui Mishu, cred ....sa avem grija ce vb ca poate nu ne mai dau NBA .... :D

Raptor
13th February 2005, 01:21
Nici eu nu ma supar, dupa cum ziceam e doar o observatie (cel putin din punctu meu de vedere). Dan Rogojan are dreptate, in mare.

SilverZeus
13th February 2005, 01:24
Raptore, pe cuvant ca-mi esti drag cand vb cu impartialitate si calm .... iti dau mare dreptate ... oricum e vb de vremuri diferite si probabil de oameni diferitzi: cei 2 trebuie comparati cu personaje "contemporane" vietii lor sportive.... daca e sa-l comparam pe James cu cineva hai sa o facem cu unul ca el ( din actuala generatie)....acuma ce impact va avea el peste ani, ramane de vazut....pe Jordan nu-l mai comparam cu generatia lui ( ca nu avem cu cine)....

:ok:

Raptor
13th February 2005, 01:31
Pana la urma, daca ar fi sa ne uitam dupa numbers, Oscar Robertson este cel mai bun jucator din istoria NBA. Averaging a triple-double pentru un sezon? Ce poti sa-ti doresti mai mult? Dar asta "pe vremea aia".

Iar trebuie sa revin si sa zic "pune-l pe LeBron cand juca Robertson si sa vezi double-triple-double" (adica 20-20-20). Vorba aia, LeBron e aproape de triple double acuma, in zilele "contemporane". La fel a fost si Grant Hill, la fel si Jordan odata (cu 30+ puncte, 8 RPG, 8 APG intr-un sezon).

Asa ca, vorba ta, mai bine ii comparam in generatia actuala NBA. Comparatii inter-generatii nu-si au rostul, de obicei. Poate doar ca dominatie a unui jucator, atat.

moochie
13th February 2005, 01:32
La Jordan doar Starks se apara bine

..eu cred mai mult ca Jordan a avut o zi proasta, nu ca Starks s-a aparat bine....Jordan juca cel mai bine in Madison Square Garden....nu cred ca a fost cineva care sa se apere constant bine la Jordan si sa se poata numi Jordan-stopper....

Raptor
13th February 2005, 01:35
Nu, Jordan juca cel mai bine in Gund Arena, Cleveland. Contra lu Craig Ehlo, normal. "The shot on Ehlo... GOOD! They WIN... bla bla bla" <---- remember that?

Plus ca in Cleveland a dat si cele 69 de puncte (am meciu ala).

EDIT: Si Starks este (a fost) cel mai bun aparator la Jordan, chiar el a zis (Jordan despre Starks). Bine ca a fost un moment in care "I felt I had him at my disposal" a zis Jordan, si chiar a bagat destule puncte in meciu ala.

SilverZeus
13th February 2005, 01:44
..eu cred mai mult ca Jordan a avut o zi proasta, nu ca Starks s-a aparat bine....


....moochie, sa stii ca e notoriu faptul ca Starks era "Jordan's best defender"....era rau si insistent, foarte bun aparator (asemanator controversatului de Bowen...)....Jordan declara sa jucand impotriva lui Starks se simte tot timpul hartuit nu numai cand are loc 1-1...ci si cand mingea are in alta parte....in ultimele intalniri, insa, Bulls i-a gasit nasul lui Starks....il puneau pe Rodman sa faca blocaj la Starks pt Jordan....si iti dai seama ce placut era pt new-yorkez

SilverZeus
13th February 2005, 01:46
...si Jordan juca cel mai bine in Madison Square G......era enorma rivalitatea cu Knicks...iti dai seama ce bine suna in urechile adversarilor o declaratie a celui mai "de neoprit jucator" (ooops, sorry pt exprimare) : " -...la voi acasa joc eu cel mai bine !!!!...."

moochie
13th February 2005, 01:59
Nu, Jordan juca cel mai bine in Gund Arena, Cleveland. Contra lu Craig Ehlo, normal. "The shot on Ehlo... GOOD! They WIN... bla bla bla" <---- remember that?

Plus ca in Cleveland a dat si cele 69 de puncte (am meciu ala).

EDIT: Si Starks este (a fost) cel mai bun aparator la Jordan, chiar el a zis (Jordan despre Starks). Bine ca a fost un moment in care "I felt I had him at my disposal" a zis Jordan, si chiar a bagat destule puncte in meciu ala.

....asa zicea si jordan despre Sprewell (in Sportscentury) ca se apara bine la el....

Gabriel
13th February 2005, 12:59
Bravo, Dane ! Excelenta scrisoarea...si sper sa o bage la cap domnii comentatori !
Sa ne anuntzi daca iti raspund.

Si pe mine ma enerveaza la culme fazele cu Michael Jordan. Nu a fost cu nimic mai presus fatza de Magic, Jabbar sau Larry Bird.

Raptor
13th February 2005, 13:38
Ba da, din punct de vedere atletic. Ginobili se apropie de Jordan prin ceea ce face, though.

moochie
13th February 2005, 15:16
Ba da, din punct de vedere atletic. Ginobili se apropie de Jordan prin ceea ce face, though.

Ginobili sa se apropie de Jordan din punct de vedere atletic ??? NICIODATA!!! recunosc ca Manu sare bine (doar de pe un picior) si e face multe pentru echipa dar nu poate fi comparat cu Jordan.
in reclama asta (http://64.202.105.38/videos/com_01_large.mov), Jordan avea 35 de ani si tot mai putea sa o dea de la libere..impresionant, zic eu....

Nightfly
13th February 2005, 20:39
Nush de ce cred io ca din ce a scris Raptor rezulta asta:ca MJ era mai bun ca ceilalti din punct de vedere atletic si ca Ginobili se apropie de el prin tehnica(3 faze la NBA Actionu ala).Repet asta am inteles io

Raptor
14th February 2005, 00:06
Exact. No way sa se apropie DPV atletic. Ma refer la "inside scoring"-ul lui, la ce reuseste in aer, la aruncari imposibile, la dribling (chiar l-am vazut de doua ori cu niste shamgod-uri (o skema de streetball)).

thekobe
14th February 2005, 00:28
multi reusesc multe in aer. nu seamana cu jordan la stil.

caseta
14th February 2005, 02:47
Si pe mine ma enerveaza la culme fazele cu Michael Jordan. Nu a fost cu nimic mai presus fatza de Magic, Jabbar sau Larry Bird.

You've got to be FUCKING KIDDING. No offense, dar .... totusi
Pina una alta Jordan a fost SI INCA ESTE cel mai bun jucator de basket al tuturor timpurilor. Si daca este vreunul care sa "atenteze" la titlu, este WILT CHAMBERLAIN. 100 puncte intr-un meci ..... medii pe cariera de 30.1 ppg si 22.9 rbd. Aaaaaa, si ca sa nu uitam ca un ... hmmm ..... oarescare Chuck Daily, antrenorul Dream Team-ului original (din care faceau parte si Bird si Magic) a zis ca Jordan era de 2 ori mai bun decit oricine din echipa aia.

Si sa nu uitam nici ca Chuck Daily a fost cel care a conceput cea mai eficienta aparare impotriva lui Jordan. The Jordan Rules.

Iar Magic din cite stiu a zis chiar el ca Jordan e cel mai bun ever.

~~~~

Acum revenind la scrisoare ......
De acord, comentariul ar putea avea o calitate mai buna. Si eu le-am trimis mailuri cu informatii, cu corecturi in privinta numelui jucatorilor samd.

De acord cu ei ca deja comparatiile cu Jordan au devenit enervante. Toata lumea e "urmatorul Jordan". Grant Hill (care, sa ma scuzi, dar nu ar fi fost urmatorul Jordan nici daca nu isi rupea glezna. a jucat destul la Pistons pina atunci si nu a aratat ce a aratat Jordan. a fost un jucator bun, un all star, dar nu cel mai bun din liga), dupa aia Carter (care desi talentat a cam frecat-o in ultimii ani si nu si-a atins potentialul) dupa aia Kobe (f bun, talentat, muncitor dar prea basinos si exagerat de egoist)

De acord cu tine ca LeBron chiar poate fi comparat cu jordan. Si statistic, si ca potential. Dintre toti jucatorii activi LeBron are cele mai mari sanse sa se apropie sau chiar sa il depaseasca pe jordan. Nu e egoist, e incredibil de matur si foarte talentat. Numai ca nu e de uitat ca pe jordan nu exclusiv atleticismul sau talentul l-au facut atit de bun. Ci munca, dorinta de victorie si competitivitatea iesita din comun. Si eu imi doresc ca LeBron sa ajunga ca Jordan, pentru ca daca nu am avut ocazia sa vad live un meci cu jordan, poate o sa apuc unu cu lebron :)

Cu pasii ai si tu dreptate, au si ei. E uneori incredibil cum scapa nefluierati unii pasi in special la staruri. Eu l-am vazut pe Olajuwon facind 4 (patru) pasi claaaaaari fara sa fie fluierati de arbitri.

De acord oarescum cu ei ca in nba si mai ales in ultima vreme nu se joaca colectiv, nu e un joc de pase ci mai mult se pune accent pe dunk-uri si cam atit. Numai ca asta zic si cronicarii sportivi americani. Si e adevarat. Basketul nu inseamna numai dat de sus. Stockton (leader all time la assists si steals) a fost un jucator mai bun decit va fi Vince Carter. Iar Kidd si Nash tocmai au dovedit ca sunt mai valorosi decit cei mai multi din "high-flyer"-ii din NBA. Nu stiu daca vreunu din GMs l-ar alege pe Jason Richardson daca ar avea de ales intre el si Nash.

Iar e adevarat ca ultimele 2 campioane practica un joc de echipa. Adevarat ca nu e prea spectaculos (ok, Detroit joaca mizerabil uneori), dar Spurs si Detroit nu se bazeaza strict pe staruri cit pe puterea echipei. Si jocul combinativ si in viteza revine la moda ..... vezi Suns. Si, da, e foarte frumos un dunk, dar parca e cu atit mai frumos daca vine dupa o faza frumoasa si o serie de pase rapide sau dupa un lob de la Kidd :)



Cred ca overall comentariul ar putea fi imbunatatit

1) renuntind la a citi mesaje penibile. cu alea care fac un comentariu interesant, de acord. dar alea cu "salut pe fratii mei din canalu de la universitate". daca vrei sa ii saluti, da-le telefon. nu are sens sa citesti aberatii live numai ca sa isi auda unii numele la tv. jenant.

2) in timpul meciului ar trebui ca atentia sa fie asupra jocului propriu zis. niste observatii mai pertinente, sa comenteze niste scheme, ca doar au zis ca nu comenteaza pt incepatori. unele scheme ale echipelor sunt prezentate si pe nba.com - aratau la un mom dat cum trece ray allen printr-un blocaj dublu ca sa ajunga liber la 3p.

3) in pauze informatii interesante din restul nba-ului, eventual citeva comentarii legate de zvonuri privind transferuri, demisii etc.

Foarte important: ca sa comentezi un meci, ar trebui sa te documentezi inainte. Sa stii echipele, nu sa zici ba jones, ba james si dupa aia sa sustii ca "e tot aia ca si asa sunt 20 de jones in nba". Din nou, jenant. Sa stii ceva statistici despre fiecare echipa. Eu ca spectator stiu mai multe, si nu sunt platit pentru asta. Ar mai fi varianta ca tvr sa lase comentariul original si sa economiseasca niste bani de salarii. Cred ca majoritatea celor care se uita la nba inteleg engleza, si daca nu, ajunge sa intelegi sportul, ca vezi ce se intimpla si auzi publicul si tot e super nice.

Cam atit ca iar am scris juma de roman.

caseta
14th February 2005, 04:17
tocmai am dat de un articol .... vezi ultima parte.

http://sportsillustrated.cnn.com/2005/writers/chris_mannix/02/11/rants/index.html

danrogojan
14th February 2005, 19:09
1. iverson 60 puncte. dedicatie speciale pt cosmin cernat.

2. nu are rost sa discutam de cat de unic e jordan. ideea e ca pana in 90 nu se vorbea de el ca de the GOAT. pana atunci cred ca era in discutie magic. Insa categoric avea potentialul sa-l depaseasca pe magic. Acelasi lucru se poate spune despre lebron. Ca are potentialul de a-l depasi pe jordan (un punct in plus la lebron este ca joaca bine 5 -cand ajunge in pozitie, pt ca e solid si sare decent de pe 2)

3. nu-i inteleg pe cei care spun sa dam sonorul la zero sau sa ne multumim ca dau NBA si sa nu mai luam de comentariu. Daca dau pe mute nu mai aud paraitul inelelor, nu mai aud sala, nu aud fluierul arbitrilor (cand sanctioneaza pasii). Fondul sonor aferent unui meci NBA este mai important decat comentariul amator al celor 3 muschetari.

Atata mai adaug legat de comentariu, ca se poate imbunatati substantial, cu eforturi minime. O ora de documentare pe saptamana. E suficient.

Pentru a deveni un bun comentaror, pe langa informatie mai sunt necesare si calitati precum: dictie buna, spontaneitate etc.

Deci afirmatii gen (daca stii tu atat de multe de NBA de ce nu te faci tu comentator) sunt de prisos atata timp cat aceste caracteristici nu sunt indeplinite cumulativ de persoana careia i-a fost adresata fraza.

Asadar cu putina informare, cu concentrarea pe jocul in sine si cu lasarea la o parte a unor sentinte deloc pertinente, prea personale si de prost gust ("stiu eu mai multi jucatori mai buni decat iverson"), muschetarii pot obtine niste rezultate decente.

Vadim
14th February 2005, 19:23
Atunci care e solutia? Sa taca si sa lase sunetul de ambienta?

Practic Cosmin Cernat poate comenta orice la TVR, de la biatlon la NBA si atletism. Chestie de documentare... Pun pariu ca stie si curling si faca fara probleme un LIVE citind biografiile fascinante ale acelor sportivi. :D

Cred ca Hossu nu e rau.

danrogojan
14th February 2005, 19:37
ce sugerezi tu intaia oara este de domeniul fantasticului. chiar daca foarte multe lume si-ar dori asta, nu este corect fata de audienta mai neinformata.

cred ca ar trebui sa inceapa cu o mai buna pregatire a meciurilor.

SilverZeus
14th February 2005, 19:48
Atunci care e solutia? Sa taca si sa lase sunetul de ambienta?
.

...cum ar fi snookerul fara comentator, de exemplu?....auzi pocnetul bilelor...dar daca te uiti pt prima data, nu intelegi nimic...renuntzi pt ca daca nu intelegi, nu-ti place....si e pacat, pt ca e un sport f frumos

...are si dan dreptate, insa nush ce anume vrea sa se schimbe: comentatorii?, stilul lor? .... asta din urma imi pare o cerere de bun simt, insa nush daca o sa-l asculte: ei saracii stiu una si buna: www.nba.com.... ei au mai recunoscut ca au tot fost taxati de cunoscatorii de baschet de-alungul transmisiunilor...si nu i-a ambitionat asta....cred ca le e mai usor sa adopte "stilu Naum si Banciu" de la ciclism, adik sa citeasca mailuri despre pierdut trenul de la ora "h" (mie, sincer partea asta ma dispera la ei)...dar, probabil e mai comod pt ei.......s-atunci le convine :confused: :(

danrogojan
14th February 2005, 20:07
insa nush ce anume vrea sa se schimbe: comentatorii?, stilul lor?

nu vreau sa-si schimbe stilul si nu vreau sa-i schimb nici pe ei.

vreau sa o lase mai moale cu atitudinea de intelepti ai basketului, sa se documenteze mai bine si sa ignore dracului pasii, pentru ca se leaga de aceasta "abatere" ca si cum ar fi niste mosi care au jucat basket in anii 50 in romania.


stilu Naum si Banciu" de la ciclism

este o diferenta intre muschetari si "naum si banciu".

naum si banciu se documenteaza foarte mult si au informatii inedite. iti spun toate mancarurile traditionale din toate satele si prezinta turul dintr-o perspectiva cat de cat obiectiva. au umor, le displace armstrong, cunosc dedesubturi ale acestui ciclismului.

ai nostri in schimb traiesc din amintiri, desi am vaga impresie ca emil consulta www.nba.com in fiecare dimineata. (nu e de ajuns )

PS: cu toate astea, nu stiu cati dintre voi ati urmarit finala olimpica de la sydney dintre sua si franta, comentata de banciu pe eurosport. A fost probabil cel mai penibil comentariu facut vreodata in romania. Banciu a trebuit sa se decumenteze cat de mult se poate despre basket in cele 30 de minute de dinaintea meciului si a scos niste perle care nu-i fac cinste deloc. (vince carter, ce penibil...., neindemanaticul ray allen, iar la pasa lui payton cu panoul pt un aoop a lui carter anulat de arbitru ne-a lamurit radu ca gary a facut condusa in timpul pasei).

O concluzie pe care o trag este ca e nevoie de comentatori specializati pe 2,3 sporturi. Nu mai mult.

SilverZeus
14th February 2005, 20:08
ce ma mai nemultumeste pe mine e ca....au tot promis stiri NBA in cadrul jurnalelor de specialitate .... de fiecare data cand m-am uitat....nimic (e drept ca nu in fiecare zi urmaresc tvr, dar totusi....)

caseta
14th February 2005, 23:56
iti spun toate mancarurile traditionale din toate satele ... le displace armstrong

aici ti-ai cam dat cu stingu in dreptu sau cum ar zice americanii "you stuck your foot in your mouth". de 2 ori.
uite una
o data ca nu mi se pare model de comentator unul care displace anumiti sportivi. ideal ar fi sa fie impartiali. nimeni nu e perfect, dar macar sa nu isi manifeste fatis antipatiile. pe de alta parte, daca comentatorii de la tvr nu il admira pe iverson pt un cross over, te superi. nu prea folosesti aceleasi criterii, nu ??

uite doua
daca te referi la lance armstrong, care a cistigat turul frantei dupa ce a invins cancerul la testicule, plamini si creier .... well .... cred ca e tare greu sa ai altceva decit admiratie pentru el.

si sper sa nu te superi ca iti zic asta dar ....
din ce scrii tu acolo: nu iti place de jordan, care e cel mai mare in sportul lui, ii apreciezi pe cei care nu il plac pe armstrong - nu ma pricep la ciclism dar de care vad ca se scrie pe net ca ar fi cel mai mare din epoca lui.
so, din ce scrii tu acolo mi se pare ca ai ceva impotriva celor care sunt on top. si pari ca te simti persecutat de "mosi de 50 de ani", ca te identifici cu un tinar talent care nu e lasat sa se afirme de oameni intepeniti in conceptii vechi si demodate.

oricum din scrisoarea ta nu prea se intelege exact ce vrei, decit poate niste comentatori care sa nu il placa pe jordan si eventual care sa stie ce se serveste la barul din arena (asta alta treaba - ce are mincarea cu sportul ?!?)

si sa nu uit.
daca prin 90 te referi la anul 1990: normal ca in 90 nu se vorbea de el ca de cel mai mare, inca nu luase nici un titlu, nu avea "the crowning achievement"
daca te referi la anii '90: poate o sa fac un efort pt tine special sa iti caut niste articole din '97, '98 in care se spune ca e cel mai mare.
si sa stii ca s-a spus asta si dupa prima retragere, in '94. a zis-o si magic, au zis-o si multi altii.

am cam inceput sa ma satur de jordan-haters. omul ala a muncit ca sa ajunga acolo si a dovedit tot ce se putea dovedi.

SilverZeus
15th February 2005, 00:46
...Dane, ma bucur ca-ti plac baietzii de la ciclism....adevarul e ca le si vine "ca o manusha" comentariul la sportul respectiv....ii pasioneaza...eu sincer, stau nemiscat (mai ales in etapele de munte) in fatza tv-ului de la inceput la sfarsit...si recunosc ca stau asa in fatza tv-ului nu doar din cauza spectaculozitatii sportului respectiv, ci si din cauza comentatorilor...
...insa Dane, eu te mai rog un lucru: stiu ca totzi avem preferintze in toate sporturile si domeniile de activitate ale vietzii...si suferim atunci cand favoritzii nostri pierd si ne bucuram (cateodata peste masura...eu subscriu aici) cand cashtiga....asta ne face sa fim mai increzatori in viata, sa privim cu mandrie si curaj inante, insa totodata nu trebuie sa uitam ca, cateodata ceea ce pe noi ne bucura, pe altul intristeaza si invers.....
...asa ca te inteleg daca nu-l suporti pe Armstrong sau pe Jordan, insa te rog nu face din asta o virtute a tuturor celor din jurul tau care simt la fel...pt ca tot in jurul tau sunt si altzii care-i apreciaza pe cei 2 ( eu de exemplu mor dupa sportivi ca Armstrong, Sampras, Jordan, Duncan sau Rivaldo)...si crede-ma ca oamenii astia nu-mi plac doar pt ca la tv au fost prezentati drept mari campioni: eu i-am urmarit si mi-au produs nishte emotii pt care nu o sa-i uit (nu am vazut inca la alt ciclism de exemplu "explozia" din picioarele lui Lance)...uite mie imi place
.... din exemplele care ti-i le-am dat poate ca si tie iti plac de exemplu Sampras si Rivaldo....sunt altzii la care insa nu le plac...asta nu inseamna ca noi doi corespundem din acest pdv, iar ceilalti sunt nishte loseri....sau: eu consider ca nimeni nu va mai atinge performantzele si talentul lui Jordan...ever....e parerea mea si tu probabil ma subapreciezi din acest pdv....ceea ce e pacat pt ca nu ma cunosti

...deci in concluzie: subscriu la faptul ca "Naum & Banciu" sunt exceptionali cand comenteaza ciclism....dar nu sunt de acord ca "talentul" lor vine din faptul ca nu-l suporta pe Armstrong....asa si cu cei de la baschet: sunt slabi pt ca nu se documenteaza, si nu pt ca sunt fani Jordan....

caseta
15th February 2005, 01:51
100% de acord cu silver

moochie
15th February 2005, 02:23
Problema pe care cred eu ca si-o pune Dan este de lipsa de profesionalism a comentatorilor si asta are mare legatura cu mentalitatea pe care o au "mosii de 50 de ani".
"ca te identifici cu un tinar talent care nu e lasat sa se afirme de oameni intepeniti in conceptii vechi si demodate" chiar asta este problema, ca ni se pun bariere de oameni care nu incearca sa se schimbe si prefera sa ramana cu lucrurile pe care le stiu ei sa le faca bine. De aceea merge invatamantul romanesc asa de prost...pentru ca nu reusim sa schimbam stilul asta batranesc.

caseta
15th February 2005, 04:30
pe de o parte inteleg problema asta ca am facut si eu ceva scoala in tara asta .... :D

dar pe de alta, nu imi plac chestiile de genul "nu suntem lasati sa facem", "altii ne impiedica" etc pt ca de multe ori in spatele acestora se ascunde incapacitatea de a face anumite chestii.

nici pe mine nu ma lasa gravitatia sa dau de sus ...... :cool:

chestiile cu jordan si armstrong au fost aiurea insa.
daca vrei sa te iei de ei pe vreo chestie, si cred ca am zis si mai sus, e ca nu se documenteaza inainte de meci si ca in loc sa citeasca mesaje aiurea, ar trebui sa COMENTEZE MECIUL. faze, scheme de joc, de ce pina la pauza o echipa a mers mai slab si acum merge mai bine, ce schimbari a facut.

multi de pe forum poate observa si singuri chestiile astea, dar asa ar fi un comentariu profesionist dupa parerea mea. ar putea eventual sa faca rost de citeva meciuri cu comentarii originale de la americani si sa vada cum comenteaza aia si sa incerce sa faca si ei ceva similar.

si imi aduc acum aminte ca unii il laudau pe .... nu mai stiu cum il cheama ... comenta acum 3-4 ani la tvr2. ma facuse cu nervii. nu stia jucatorii DE LOC, ii incurca groaznic si de fiecare data cind juca oakley zicea de tspe mii de ori ca e nascut in aceeasi zi cu el. noroc ca s-a retras oakley, probabil de asta nu mai comenteaza.

Raptor
15th February 2005, 06:13
De aceea merge invatamantul romanesc asa de prost...pentru ca nu reusim sa schimbam stilul asta batranesc.

Triple "Aaaaaa...men!" (Amin... pe romaneste... :headbang: )


nici pe mine nu ma lasa gravitatia sa dau de sus ...... :cool:

Nu... n-ai destul "Power and Grace" :rolleyes:

spiritt23
15th February 2005, 10:37
O sa incerc sa va raspund la zecile de observatii pe care le-ati facut, sper sa le tin minte.
1.Nu vreau sa sune ca o lauda dar prezenta NBA la TVR este o realizare a lui Vlad Enachescu in proportie suficient de mare pentru a vorbi de pasiune. NBA-ul, in forma actuala de transmisie, NU ADUCE audienta. nici macar un singur meci din cele transmise pina acum nu a facut macar 0,1 rating, asa ca, va rog, fiti convinsi ca e un efort deosebit al TVR si al directorului TVR 2 care are 34 de ani.
2.N-am refuzat niciodata criticile, discutiile, observatiile. Prezenta mea(Emil Hossu-Longin) pe acest forum sta marturie. Nu suntem perfecti, gresim, n-avem timp suficient sa ne documentam, avem un program de lucru infernal. Cu toate astea, dam baschet mai mult decit oricine si asta de vreo 10 ani incoace.
3. Nu vom putea comenta niciodata pe gustul tuturor. Ce ii place lui Dan Rogojanu ii displace lui Raptor samd. Recunosc ca ma irita comparatiile cu Jordan dar o sa intrerup polemica vizavi de el si alde LeBron sau Iverson. Chiar daca ma entuziasmeaza citeodata Carter sau LeBron nu are rost sa ajungem pina la Mike. Pina la urma Liga merge mai departe dar baietii astia mai au muuuult pina departe. Ati vazut ce s-a intimplat la Olimpiada, cit de "bine" s-au prezentat noile staruri din NBA! E o rusine sa fii ciuca batailor intr-un turneu olimpic si sa ai pretentii de Jordan.
4.Moochie se plingea de stilul batrinesc si de conceptii invechite. Prieteni, uitati-va la baschetul romanesc si dati-mi 3 nume de tineri jucatori romani cu care se poate iesi in Europa de est sau de sud. Cred ca problema se pune altfel. Generatia de baschetbalisti e existenta doar in curtile liceelor, acolo unde se mai joaca, in fata calculatoarelor si deloc pe parchet. In Divizia A fac legea Markovici de 36 de ani, sirbii lui si atit. Am 37 de ani si vad baschet de vreo 25. Ma duc la meciuri in Divizia A si ma apuca plinsul. Imi pare rau ca nu mai avem niste meciuri Steaua-Dinamo din anii 80. Ce faceau Branisteanu, Cernat, Ermurache, Cristescu si ceilalti e si acum un vis pentru actualii jucatori. Acum 20 de ani jucam la Europene si bateam Maccabi sau Cibona. Acum ne bate Islanda. Cam asta se intimpla si in NBA. Ce sa fac daca nu mai pot sa admir un jucator precum marele sophomore Carmelo Anthony? Baschetul nu inseamna doar slam, tomahawk, reverse sau cross-over. Ma extaziez la un cirlig? Asta e un procedeu de baschet. Nu-mi plac jucatorii care sparg panourile si care nu se apara, care nu pot inscrie decit de deasupra inelului si nu pot decide un meci? Imi asum chestia asta. Ma uit si vad ca Vince Carter inscrie 43 de puncte dar ia 2 tehnice si echipa lui pierde. Merita sa ma inchin? As da orice sa vad un meci intre Cleveland 2005 sau Phoenix 2005 si Detroit 1990 sau Chicago 1993.
5.Mi-e greu sa discut despre NBA cu un om care spune ca Jordan n-a fost asa si pe dincolo, dupa cum nu pot accepta pareri de genul, imi place muzica simfonica dar Beethoven e de cacao sau iubesc gimnastica dar Nadia a vai de mama ei. Sportul traieste prin Jordan si cei din Dream Team. Daca esti innebunit dupa LeBron sau Iverson nu e necesar sa tragi linie dupa ei.
6. As vrea sa ne intilnim o data la mine la Sport si sa discutam despre baschet. Ma intereseaza teribil genul asta de discutii. Nu sunt un super specialist dar imi place, pun pasiune in ceea ce fac si ma bucur ca sunt si altii la fel. Cind ma intorc de la Denver va invit intr-o seara la o bere si vorbim.

danrogojan
15th February 2005, 10:38
Pt caseta (tAPE cum spun americanii) si zeus

nu sunt jordan hater. ca dovada, in momentul asta am un tricou jordan wear pe mine. de asemenea nu am o problema cu armstrong. nu sunt fan al nici unuia dintre ei, dar le recunosc meritele ambilor (mai ales lui Jordan).

Mai mult decat realizaruile unuia sau altuia in sport, mie imi place cel mai mult competitia. Iar comentariile muschetariilor nu sunt facute in ideea asta.


Revenind la Naum si la Banciu, cred ca nu am fost destul de clar cand le-am tras acea scurta analiza. Nici mie si nici lor nu cred ca le displace armstrong in adevartul sens al cuvantului. Problema lor si a mea este ca pur si simplu turul e gata dupa ce accelereaza armstrong de 3 ori pe munte (astfel dispare competitia, spectacolul), ca armstrong are o atitudine mai dubioasa in ultimele tururi si ca asupra lui planeaza tot felul de suspiciuni (L.A. Confidential), iar ei sugereaza intr-un mod subtil asta, prin comentarii ironice.


In ceea ce ii priveste pe "mosii care au jucat basket in anii 50 in romania" si pe cei ce gandesc asemenea lor, nu ca ii urasc. Da am un profund DISRESPECT pentru ei, pentru ca nu sunt receptivi la basketul modern si au ramas inchistiati in mentalitatea lor arhaica.

Acu tre sa lucrez ceva la servici, dar revin.

spiritt23
15th February 2005, 10:54
Ca ai disrespect, e treaba ta. Ca ignori cu buna stiinta un capitol important al acestui sport e pacat. Bacshetul n-a inceput cu lupii tineri dupa cum nu se va sfirsi cu ei. Ai tot dreptul sa crezi ca acum se joace de 10 ori mai repede ca in Europa, dar realitatea te contrazice. Europenii sunt excelent reprezentati in NBA pentru ca sunt jucatori inteligenti, disciplinati tactic si care nu ignora defensiva. Acum 15-20 de ani nu aveau acces in NBA pentru ca nu prea faceau fata. Acum, la Mondiale si la Olimpiada, echipa americana a dat chix. Te gindesti ca Yao Ming a primit cele mai multe voturi pentru All Star? Asta e baschet modern? Asta e jucator? E normal sa fie Grant Hill titular si Nowitzki rezerva? E bine ca, la ora asta, Liga s-a echilibrat in jos? E mai spectaculos jocul fata de acum 10 ani? Eu ma indoiesc. Ai zis de Jordan ca n-avea defender-i. Poate iti spune ceva Joe Dumars. A fost nevoie de un batrin ca Larry Brown si de o echipa care joaca tactic si care stie sa se apere pentru a da stingerea superstarurilor de la LAL. Mai vorbim!

Raptor
15th February 2005, 11:05
(Scriind de la scoala)...

Eu zic ca adevarul e pe undeva la mijloc. Vorba lu Emil, ce ii place unuia nu-i place altuia si asa mai departe. Ideea e sa fi receptiv (nu ma refer la o persoana anume, ma refer la FIECARE PERSOANA).

Sa fi receptiv inseamna inteligentza si logica, dar si atentie. Sa vezi un lucru din toate unghiurile posibile, de asemenea.

Sa faci invers decat ce am zis mai sus este exact... well... inversu.

(Astea sunt in psihologia mea, daca tot e sa intram in asa ceva).

Anyway, ca sa raspund la fiecare subiect de care a vorbit Emil, din punctul meu de vedere:

1. Nu cred ca ratingul este atat de mic. Stiu atata lume care se uita la NBA la TVR ca as sta o zi intreaga sa scriu o lista. Si sunt doar un om care cunoaste alti oameni. Atat. Cat despre eforturile TVR si celor ce se ocupa de NBA, nu cred ca mai e cazu sa zic ca sunt apreciate de toata lumea, pentru ca si merita sa fie apreciate.

2. Sunt de acord cu ce ai scris.

3. Mi se pare corect ca s-au prezentat aiurea, dar sa nu uitam ca nu a fost Kobe, T-Mac, Garnett, Vince, Shaq si alti super jucatori... aia nu era echipa Americii. Mai mult, aici nu e vorba ca LeBron ar fi zis "eu am pretentii de Jordan". Doar altii au zis asta despre el (noi, alti fani, jurnalistii etc). Asa ca nu are pretentii de Jordan. Are, in schimb, pretentii de LeBron. Ar insemna sa fi orb sa nu vezi tot ce a facut LeBron pana acum, care, Sophomore fiind, are 25 PPG, 7 RPG, 8 (7.7) APG. Doar Jordan a mai avut in "halu" asta asemenea statistici (ceva de genu 35 PPG (cu 10 PPG mai multe decat LeBron), 8 APG, 8 RPG). In schimb, Jordan nu a fost permanent la asemenea performante, sa vedem LeBron ce o sa faca...

Daca e sa ne raptortam la ce a facut LeBron pana acuma in NBA, in doar doi ani, si la modul cum a afectat NBA-ul, la "hype", la eficienta (FG% mare) etc, atunci... ;)

4. 3 nume de jucatori romani care pot sa joace bine in afara: Bogdan Popescu, Flavius Lapuste, Paul Helcioiu. Altii cu burse (jucatori tineri) in America: Ardelean si Anda Isofache.

PS. Stiu ca Mircea Cristescu a dat 75 de puncte intr-un meci de Divizia A (inclusiv 24 de la trei puncte (dublu decat Kobe Bryant care detine recordul NBA)), dar asta nu inseamna mare lucru (in afara de performanta exceptionala de a marca 24 de la trei) in conditiile in care apararea de la noi nu se compara cu cea din afara. Sa nu fiu inteles gresit, prin mare lucru nu ii iau nimic din performanta lui Cristescu, insa doar ca idee.

Fie vorba intre noi, Carmelo nu e nici superstar (din punctu meu de vedere), asa cum la numit Cosmin Cernat (bineinteles ca ii respect parerea si stilul de comentariu), mai mult, nici macar star nu e. De fapt, e un jucator mediocru.

Vince a dat 43 de puncte, intr-adevar, dar faptul ca a luat al doilea tehnic nu ii ia deloc din ceea ce a realizat pana atunci. Bowen a intrat in el si Vince s-a enervat... asta e. Si-a cerut scuze antrenorului, pe urma. "Vince never got ejected from a game before". Dupa parerea mea, ai privit dintr-un singur unghi. Nu stii exact ce s-a intamplat de-a lungul meciului, cand a primti inca un tehnic (tot la Bruce Bowen, din cate stiu). Da' ma rog, whatever. Asta e, greseala lui.

In acelasi timp, nimeni nu a zis ca Jordan e "vai de mama lui" sau ca e de cacao... a zis doar ca nu e neaparat cel mai bun jucator din istorie. Fac pariu ca exista un Joe Doe undeva, cineva necunoscut de nimeni care "hasn't got the props" adica nu a primit ceea ce merita pentru ceea ce face. La fel si cu dunkerii. Poate ca exista unu care sare cine stie cat si da niste slamuri de rupe da' nu-l cunoaste nimeni ca sta in Gheboaia si joaca in curte la el.

Multi zic ca Earl Manigault a fost cel mai bun jucator si care sarea cel mai mult din istoria basketului (nici cu ei nu pot sa fiu de acord).

5. Nu comentez, ca nu am ce.

6. Si eu la fel, mai putin partea cu Denver... :D

danrogojan
15th February 2005, 11:09
Cind ma intorc de la Denver va invit intr-o seara la o bere si vorbim.

eu oricum sunt prezent.

nr15
15th February 2005, 11:17
pt emil(spiritt23):
m-am gandit mult la treaba cu audienta si intr-adevar aici ai multa dreptate
doar pt ca sunt noi cativa ( o minoritate "extrem de mica"-am folosit special aceasta exprimare) atat de pasionati de basket nu inseamna ca si restul tarii ar fi
sunt convins ca , pt milioane si milioane de alti oameni sunt mult mai importante genul ala de stiri in care unul i-a dat fioc altuia ...si una ...si-a aruncat copilul pe geam din nu stiu ce motive sau eu stiu ce alte seriale din acelea interminabile...si de acea eu chiar sunt recunoscator ca s-a luat aceasta initiativa ..sa zicem asa non-profit ...doar pt a satisface "aviditatea " noastra dupa acesta sport
la captilolul comparatii :
eu gandesc un pic mai pragmatic :
consider ca jordan a fost cel mai bun jucator pana acum asta e oconcluzie trasa de ceva timp ..si mai ales intarita acum in ultimii 2,3 ani ...dupa ce am vazut toate filmulete vehiculate ne net cu el ..si totodata si cu pretendentii la acelasi titlu
spun asta ..desi sun fan v carter ...pt ca sunt inebunit dupa faze spectaculoase ...
dar doar pt ca e un atlet desavarsit si in cateva randuri a fost conducatorul echipei lui catre victorie ..carter nu se ridica la inlatimea lui jordan ..
acelasi lucru se intampla si cu multi altii...enumerati pe acest site ..
ceea ce trebuie retinut ..ar fi faptul ca ..poate in 5,6 ani ...unul dintre jucatorii vedeta de acum ... cu experienta acumulata de-a lungul acestor ani ..va ajunge poate mult mai bun ca jordan
cam asta e ideea mea ..cineva poate ajunge mai bun ca jordan ...dar pana in momentul de fata ...nimeni nu a adus basketului cat a adus jordan ...chiar daca a fost atat de ajutat si de mass-media ..(intr-un fel tot meritul lui a fost )
ca doar si cei din ziua de azi sunt ajutati de publicitate ...dar nu tine f mult timp acest lucru

SilverZeus
15th February 2005, 11:44
pt emil(spiritt23):
ceea ce trebuie retinut ..ar fi faptul ca ..poate in 5,6 ani ...unul dintre jucatorii vedeta de acum ... cu experienta acumulata de-a lungul acestor ani ..va ajunge poate mult mai bun ca jordan


"...I think we've seen that movie, too !!! "

nr15
15th February 2005, 11:49
nu poti stii niciodata ...
sunt convins ..ca pana la jordan ..au fost alti oameni care au spus despre jucatorii din acele momente ...ca sunt "the best ever" si apoi a venit jordan
...istoria se poate repeta

SilverZeus
15th February 2005, 12:08
...fiindca a fost vb si de jucatori romani....un jucator, dupa parerea mea, mult peste campionatul intern ....este Virgil Carutasu (si nu-s deloc dinamovist) .... acu nush unde ar putea sa joace, dar e mult peste oricine in Romania....
....o alta speranta: clujeanul Mihai Silvasan....atat in pauza competitionala, cat mai ales vara trecuta....a avut destul de multe oferte de la universitati americane....acum in iarna stiu ca a refuzat 2 dintre ele, sustinand ca nu-i vor putea oferi continuarea in baschet pe care si-o doreste el....

danrogojan
15th February 2005, 12:15
Din nou pentru Rogojanu
Rogojan

Ai zis de Jordan ca n-avea defender-i. Poate iti spune ceva Joe Dumars. Nu am zis niciodata asa ceva (ma conufunzi cu cineva) si stiu cine este Joe Dumars, cum de altfel cum mai stiu si alti jucatori ai echipe respective. (salley,rodman,mahorn,isiah) si alte 5-uri clasice.


Acum 15-20 de ani nu aveau acces in NBA pentru ca nu prea faceau fata. Acum, la Mondiale si la Olimpiada, echipa americana a dat chix.
sa-i multumeasca europenii lui stern pt ca pune accent pe globalizare.
a dat chix intr-un mod jenant de acord. (e prea lunga dezbaterea ca sa ating si acest subiect)


Te gindesti ca Yao Ming a primit cele mai multe voturi pentru All Star? Ma gandesc si constat ca ar trebui interzis internetul in China.
europeni.....
si care nu ignora defensiva. ce aberatie. in afara de kirilenko nu mai exista europeni acre sa fie catalogati drept aparatori.

A fost nevoie de un batrin ca Larry Brown si de o echipa care joaca tactic si care stie sa se apere pentru a da stingerea superstarurilor de la LAL.

ce-a facut batranul la athena?

doamne. cat ash mai avea de scris.

danrogojan
15th February 2005, 12:17
am tastat gresit in timpul postului. pate corecteaza administratorul.

nr15
15th February 2005, 12:17
:))))
cea mai tarefaza ...a fost faza cu internetul in china ..
la cat sunt ei de intreprinzatori ..cred ca chinezii ..au reusit deja sa "asambleze" vreo 20 de programe ..care dau 4504564 de voturi zilnice pt yao :))

moochie
15th February 2005, 12:51
Acum, la Mondiale si la Olimpiada, echipa americana a dat chix
echipa americana a dat chix a mondiale nu pentru ca nu a trimis pe cei mai buni, ci pentru ca ei s-au antrenat impreuna 2 saptamani, pe cand celelalte echipe participante s-au antrenat 2-3 luni. Poate in anii 90 erau de ajuns 2 saptamani dar acum nivelul baschetului in lume a crescut foarte mult si echipa Statelor Unite ca sa castige va trebui sa se antreneze mai mult impreuna.

Jucatorii europeni, cum ai spus si tu Emil, sunt inteligenti, disciplinati tactic, dar partea cu "nu ignora defensiva" este discutabila, doar Kirilenko (Rusia) fiind un aparator excelent. Daca ne uitam la Amare Stoudamire si Yao Ming, care si-au pornit in acelasi timp cariera in NBA, Amare e acum in cursa pentru MVP iar Yao a ramas cam la aceleasi medii statistice. Amare este adevarat ca nu are cine stie ce cos si ca majoritatea punctelor le marcheaza de sus sa de langa panou, dar fata de anul trecut si-a imbunatatit foarte mult sutul de la semidistanta, lucru care se vede in media de 27 de puncte pe meci.


Yao Ming a primit cele mai multe voturi pentru All Star
Yao a primit cele mai multe voturi pentru ca China are po****tia de 1mld si sunt sigur ca toti care au acces la internet (adica vreo 1%) l-au votat.
Acum se mai pune si problema nivelului de cunostinte a oamenilor care voteaza. Acum 2 ani Alonzo Mourning a primit aproape cele mai multe voturi pentru pozitia de Center si el era accidentat "out for the season".


Ai zis de Jordan ca n-avea defender-i. Poate iti spune ceva Joe Dumars.
Am spus ca nu a existat niciodata un jucator care sa se fi aparat constant bine la Jordan. Daca Jordan vroia cred ca putea sa inscrie 50 de puncte peste orice aparare.


Sunt multe de zis Emil, poate prea multe sa fie zise pe un forum, sper sa te tii de cuvant si sa ne vedem cu totii in Sport Spirit si sa stam la o vorba.

Numa bine

SilverZeus
15th February 2005, 13:00
...man, te cam repeti...sau cam repeti ce spun altii inaintea ta

danrogojan
15th February 2005, 13:07
cred ca eu cu moochie am compus mesaje cu acelasi continut.
de aici presupunerea ta ca moochie se repeta.
dar pana la urma si asta este o presupunere.

moochie
15th February 2005, 13:10
...man, te cam repeti...sau cam repeti ce spun altii inaintea ta

m-am grabit sa ii dau reply lui Emil si nu am mai citit restul de mesaje. Vina mea.
Si, nu, nu am repetat ce au spus altii, doar s-a nimerit sa avem aceeasi opinie.

SilverZeus
15th February 2005, 13:12
...ok, sorry, moochie....my bad.... :ok: :bere:

moochie
15th February 2005, 13:25
...ok, sorry, moochie....my bad.... :ok: :bere:
:bere:

thekobe
15th February 2005, 13:35
a fost un articol anul trecut care a lamurit treaba ca majoritatea voturilor pt yao au venit din sua si nu din china. probabil ca si anul asta e la fel. asa ca daca vreti sa dati vina pe cineva, dati vina pe chinezii din sua (care si aia sunt multi) sau pe ceilalti care l-au votat pe yao fiindca nu prea aveau pe cine altcineva ca centru in vest.

moochie
15th February 2005, 13:43
a fost un articol anul trecut care a lamurit treaba ca majoritatea voturilor pt yao au venit din sua si nu din china. probabil ca si anul asta e la fel. asa ca daca vreti sa dati vina pe cineva, dati vina pe chinezii din sua (care si aia sunt multi) sau pe ceilalti care l-au votat pe yao fiindca nu prea aveau pe cine altcineva ca centru in vest.

Amare joaca centru sezonul asta dar nu a fost pus la categoria asta.
Eu l-as fi preferat pe Brad Miller ca centru (inaintea lui Yao si dupa Amare)

thekobe
15th February 2005, 13:45
pai nu e vb ce joaca, e vb cum au fost trecuti pe liste. si lumea a considerat ca yao>miller. la celelalte categorii voturile au fost mai imprastiate.

SilverZeus
15th February 2005, 13:46
dati vina pe chinezii din sua (care si aia sunt multi)


....bine ca nu e vreun mexican in Liga (cel putzin eu nu stiu de nici unul)...ca la cata po****tie mexicana e in US.....ar sparge toate recordurile (daca ar avea si acces la internet...nu de alta da-s cam sarantoci mexicanii din US)....da', oricum

danrogojan
15th February 2005, 13:50
a fost un articol anul trecut care a lamurit treaba ca majoritatea voturilor pt yao au venit din sua si nu din china.

probe domnilor.
link. revista. site.

SilverZeus
15th February 2005, 13:53
...nu mai putzin adevarat e si faptul ca Westul nu mai are pivotzi (din care sa aleaga pt AllStar)...parerea mea e ca Yao nu merita voturile alea (dar nu poti sa te apuci sa-l contesti din moment ce regulile selectiei sunt clare: se voteaza favoritzii publicului si nu cei ce ar merita mai mult)....dar de cand Robinson si Shaq au plecat....pe Center-position nu mai e asa concurentza....Amare nu prea e el Centru-100% (dpdv fizic)..dar altul nu e sa ocupe pozitia asta la Suns...Westul prefera PF ce pot juca C (vezi TD, KG, etc)...ori la PF in west nu mai e loc de Amare (decat rezerva)

thekobe
15th February 2005, 13:55
probe domnilor.
link. revista. site.

o sa caut diseara

caseta
15th February 2005, 14:13
:))))
cea mai tarefaza ...a fost faza cu internetul in china ..
la cat sunt ei de intreprinzatori ..cred ca chinezii ..au reusit deja sa "asambleze" vreo 20 de programe ..care dau 4504564 de voturi zilnice pt yao :))

damn. a zis thekobe exact ce voiam sa spun si eu :P
dar va garantez ca asa e. cele mai multe voturi au venit din US. probabil de la comunitatea asiatica, dar din US, nu din china. oricum sunt multi asiatici in state si poate nu ar fi fost asa de interesati de nba/voturi la all star ca acum, cu unul "de-al lor" in all star game. stern e un mare maestru in a globaliza nba-ul. ma intreb cind o sa apara primul indian in nba ....... :))))))))

in vest amare joaca C. si ar fi meritat sa fie starter in locul lui yao. dar ..... banii vorbeste (cu "e" cu tot)

pt dan rogojan
batrinu a facut-o muci la atena ca nu i-a jucat pe lebron si amare. dar motivul pt care au pierdut a fost ca stern, in incercarea lui de a globaliza liga, a compus o gasca de vedete pe care voia sa le po****rizeze, dar nu O ECHIPA. nu exista un PG (nu ma luati cu "cel mai bun PG in viata", ca borasc atunci cind il aud pe marbury si basinile lui) era o mare de SG/SF. nu s-au luat jucatori pe posturi ca lumea, li s-a dat la prea multi timp de joc si ca urmare jucau sub 30 de minute pe meci. ori ei dau cel mai bun randament la 35+ minute. si ar mai fi muuuulte de spus ....

danrogojan
15th February 2005, 14:53
dar va garantez ca asa e.
domnilor. probe. nu vorbe. si eu iti garantez ca joc in all star.


(nu ma luati cu "cel mai bun PG in viata", ca borasc atunci cind il aud pe marbury si basinile lui)
si eu borasc cand vad ce scrii despre Stephon.

SilverZeus
15th February 2005, 14:59
....si mie imi place foarte mult Marbury....
...vezi Dane ca si tu te superi cand cineva vb urat despre "Lance"-ul tau ?

danrogojan
15th February 2005, 15:05
am reactionat la o insulta adusa unui jucator care-mi place.

(la tvr in schimb, nimeni nu a vorbit urat despre jordan. s-a spus doar ca lebron poate sa-l depaseasca)

Favoritul meu nu este el insa. Am altii, mai de suflet.

moochie
15th February 2005, 15:53
La Olimpiada au fost cei mai buni PG din NBA, cu exceptia lui Francis, dar care e mai mult combo guard decat PG si a lui Jason Kidd (care era accidentat). Iverson a facut o treaba foarte buna ca PG. Din pacate nu prea mai exista pass-first PG (americani) in NBA acum.
Jamaal Tinsley se apropie de AllStar-level.
Brevin Knight e pass-first dar nu are cos deloc.

MadSkillz
15th February 2005, 16:02
nu stiu cati dintre voi ati urmarit finala olimpica de la sydney dintre sua si franta, comentata de banciu pe eurosport. A fost probabil cel mai penibil comentariu facut vreodata in romania. Banciu a trebuit sa se decumenteze cat de mult se poate despre basket in cele 30 de minute de dinaintea meciului si a scos niste perle care nu-i fac cinste deloc. (vince carter, ce penibil...., neindemanaticul ray allen, iar la pasa lui payton cu panoul pt un aoop a lui carter anulat de arbitru ne-a lamurit radu ca gary a facut condusa in timpul pasei).



Eu nu ma uit la ciclism si n-am stiut ca meciul e comentat de acest Banciu.Dar pentru mine ala a fost cel mai prost comentariu de baschet ever.Parca neindemanaticul era Abdur-Rahim totusi.Si KG juca la Minnesota Trailblazers pe vremea aia.

Raptor
15th February 2005, 17:05
Ce ktrinca... nu stiam ca a zis asa ceva (condusa? WTF????????)

caseta
15th February 2005, 22:39
si eu borasc cand vad ce scrii despre Stephon.
nu m-am luat de ce joaca. m-am luat de ce spune. si daca esti de acord ca e cel mai bun PG din nba ..... I REST MY CASE. orice continuare a discutiei nu isi are sensul pentru ca nu vorbim de acelasi sport.


Favoritul meu nu este el insa. Am altii, mai de suflet.
chiar asa, zi-ne si noua niste jucatori care iti plac. nu stiu de ce am un feeling ca nu e vorba de duncan sau kg. nowitzki sigur nu. poate kobe ? banuiesc ca si iverson. francis ? sau poate shawn bradley ? :D :D :D


La Olimpiada au fost cei mai buni PG din NBA, cu exceptia lui Francis, dar care e mai mult combo guard decat PG si a lui Jason Kidd (care era accidentat). Iverson a facut o treaba foarte buna ca PG. Din pacate nu prea mai exista pass-first PG (americani) in NBA acum.
how about billups ? campion nba si nu degeaba. poate nu e spectaculos, dar el a fost MVP in finala, nu Kobe sau Shaq sau Payton sau altii care poate sunt considerati mai valorosi.

de tinsley ai zis tu. de hinrich iti zic eu. chiar cu "the best PG alive" starter, le mai trebuia un PG, mai ales ca marbury e cam shoot-first.

Raptor
15th February 2005, 22:47
D-Wade. A fost acolo. ;)

PS. Mai bine il chemau pe Stockton... :headbang:

caseta
15th February 2005, 22:53
n-am vazut toate meciurile, dar parca nu prea a jucat PG. si oricum nu era destul de matur si nu cred ca se potrivea cu regulile internationale. poate cassell sa fi fost mai nimerit. cred ca deja ii trecusera problemele cu spatele.

thekobe
15th February 2005, 23:57
rogojan asta e de acum 2 ani:

About 15 percent of all traffic to the Web site comes from Asia, and 11 to 12 percent of the ballots come back in Chinese. Yao leads Shaq in Asian voting, but he also leads him in North America by roughly the same proportion. Through Thursday, Yao was leading Shaq, 1,015,018 to 784,920, in the last published count until the starters are announced Jan. 23.
http://www.nytimes.com/2003/01/12/sports/basketball/12VECS.html?ex=1108616400&en=106cb2a1b8e8cd8e&ei=5070
vezi ca trebuie sa te inregistrezi

caseta
16th February 2005, 00:17
daca kobe a gasit articolu, iti dau si eu o mina de ajutor.
ca sa nu te mai inregistrezi, mergi pe bugmenot.com

na ca ai acum si probe, si cum sa ajungi la ele.

moochie
16th February 2005, 00:25
how about billups ? campion nba si nu degeaba. poate nu e spectaculos, dar el a fost MVP in finala, nu Kobe sau Shaq sau Payton sau altii care poate sunt considerati mai valorosi.

de tinsley ai zis tu. de hinrich iti zic eu. chiar cu "the best PG alive" starter, le mai trebuia un PG, mai ales ca marbury e cam shoot-first.
acum hai sa nu incepem sa enumeram toti PG din NBA care au potential sa devina "mari" ca putem toti sa zicem de S.Telfair, Ben Gordon,Jamaal Crawford, Luke Ridnour, Dan "Disaster" Dickau, Carlos Ayoro, Raul Lopez (bla bla bla)....Hinrich inca nu poate sa "hang with the big boys". Daca as avea de ales intre Marbury si Hinrich, l-as alege pe Starbury (nu pe cainele lui Lang Whitaker) si cred ca si tu ai face acelasi lucru. Billups nu e de nivelul lui AI, Kidd, Marbury, Francis...el stie sa joace bine team-basketball (si asta foarte bine) iar la olimpiada nu ar fi facut nimic, cum nu a facut nimic Ben Wallace la mondiale, pentru ca el se integra bine in echipa Detroit si (din nou, repet) avea nevoie mai mult de 2 sapt antrenament ca sa se integreze cu succes intr-o echipa ca Statele Unite.

Raptor
16th February 2005, 00:31
Carlos Aroyo a jucat super marfa la Olimpiada... bine... in meciu ala cu America. Billups totusi cred ca ar merita sa joace la Olimpiada, mai ales ca joaca bine in echipa.

Chiar se zicea ca au avut ideea sa trimita campioana NBA, care are deja "chemistry". Da' ma rog o sa mai vedem noi.

moochie
16th February 2005, 00:49
da, stiu ca se zicea ar fi mai bine sa trimita echipa campioana la olimpiada. si eu sunt de parere ca ar juca mai bine dar problema este ca acea echipa nu ar fi compusa din cei mai buni baschetbalisti din SUA. Ce s-ar intampla daca ar castiga Dallas campionatul, cum ar juca echipa asta la olimpiada? Fara Nowitzki nu ar face mare lucru....deci aceasta varianta iese din joc.
Cred ca in echipa de olimpiada ar trebui sa aiba fiecare mai bine definit rolul....dar deja ne-am departat de subiectul acestui thread. Poate ar trebui sa facem unul nou....:)

Raptor
16th February 2005, 00:52
E, pai nu integral. Adica n-o sa-l vezi si pe Milicic cu Detroit la Olimpiada ;) . Iti dai seama ca super jucatorii ar avea loc.

danrogojan
16th February 2005, 11:07
caseta sustine

nu m-am luat de ce joaca. m-am luat de ce spune. si daca esti de acord ca e cel mai bun PG din nba ..... I REST MY CASE. orice continuare a discutiei nu isi are sensul pentru ca nu vorbim de acelasi sport.

tocmai asta le reprosam si comentatorilor TVR, atitudinea sfidatoare de intelepti ai basketului, siguranta cu care dau niste verdicte mai mult decat discutabile.
(faptul tu si cu ei apreciati foarte mult basketul mai vechi, cu pase multe, mai disciplinat nu este o scuza pentru a va manifesta dispretul fata de cei care gandesc altfel.
Ce faceti voi acuma este ca va folositi de rezultatele mai proaste ale USA din ultimul timp pentru a va argumenta crezul)

revenind la marbury, nu cred ca el este cel mai bun PG din liga. Sezonul asta pare a fi al lui nash pana acuma (desi eu il vad pe Iverson). Insa nu ma deranjeaza ca el se crede cel mai bun. Atitudinea asta este specifica campionilor si este un fel de automotivare. Foarte multi sportivi gandesc la fel. Aceasta incredere deplina in fortele-ti, nu poate decat sa te ajute.

Nu mi te mai adresa cu afirmatii gandim 2 sporturi diferite. Tu ai citit scrisoarea mea si ai dedus ca sunt un Jordan hater. Esti prea pornit impotriva mea incat sa scrii cat de cat obiectiv.


chiar asa, zi-ne si noua niste jucatori care iti plac. nu stiu de ce am un feeling ca nu e vorba de duncan sau kg. nowitzki sigur nu. poate kobe ? banuiesc ca si iverson. francis ? sau poate shawn bradley ?

ironie ieftina.


pt kobe si caseta


About 15 percent of all traffic to the Web site comes from Asia, and 11 to 12 percent of the ballots come back in Chinese. Yao leads Shaq in Asian voting, but he also leads him in North America by roughly the same proportion. Through Thursday, Yao was leading Shaq, 1,015,018 to 784,920, in the last published count until the starters are announced Jan. 23.

deocamdata va admit varianta desi nu cred complet in ea. voi face investigatiile mele si voi reveni cu un raspuns.

caseta
16th February 2005, 18:54
tocmai asta le reprosam si comentatorilor TVR, atitudinea sfidatoare de intelepti ai basketului, siguranta cu care dau niste verdicte mai mult decat discutabile.
discutabile ? hai sa vedem DE CE nu e marbury cel mai bun din liga.

exhibit A
suns, echipa de playoff si nets, echipa de lottery, fac trade-ul marbury contra kidd.
rezultat:
suns nu ajung in playoff (sau ies din primul tur, nu mai tin minte)
nets ajung in finala. de 2 ori. consecutiv.

exhibit B
suns, echipa de lottery, il dau pe marbury pe bani de ciunga. cu cap space-ul creat (l-au trimis si pe a.hardaway si salariul lui) il semneaza pe nash.
rezultat:
suns sunt cei mai buni din nba la ora asta (cel mai bun procentaj W/L)

I REST MY CASE. AGAIN.


(faptul tu si cu ei apreciati foarte mult basketul mai vechi, cu pase multe, mai disciplinat nu este o scuza pentru a va manifesta dispretul fata de cei care gandesc altfel.
deocamdata basket-ul NU ESTE demonstratie and1. se joaca cu chestii invechite gen pase, blocaje, box-out, recuperari ..... prostii din astea. get used to it.

echipele de succes joaca in pase si stiu "the fundamentals". ca veni vorba "the big fundamental", dublu mvp, nu se remarca prin diblinguri sau dunk-uri. miscarea lui e aruncarea cu panoul. MVP - asta inseamna ca e mai bun decit TOTI driblangii si mingicarii din liga.



Atitudinea asta este specifica campionilor si este un fel de automotivare.
Adu-mi te rog aminte cite campionate a cistigat marbury. ce zici ? cum ? nici unul ???
in cazul asta automotivarea se recomanda in baia proprie in fata oglinzii, nu la televizor. in caz contrar riscati acoperirea de ridicol.


Esti prea pornit impotriva mea incat sa scrii cat de cat obiectiv.
gresit. doar impotriva ideii ca basketul inseamna doar cross over si dunk. e atit de superficial .......
sa stii ca apreciez si genul asta de talente. m-am uitat cu placere la and1 mix tapes. DAR basketul e deocamdata joc de echipa. si asta inseamna ca o echipa va invinge in general o adunatura de staruri. daca vrei dovezi, vezi finala de anul trecut, sau olimpiada.


deocamdata va admit varianta desi nu cred complet in ea. voi face investigatiile mele si voi reveni cu un raspuns.
daca tu crezi ca noi ne-am vorbit ca sa te facem din vorbe .....
si nu stiu cit de documentat sau pertinent sunt eu (las pe altii sa aprecieze asta) dar am vazut in general ca thekobe e bine documentat asa ca poti sa il crezi pe el. si dupa cum am mai zis undeva, daca voturile au venit din state, nu inseamna ca nu au venit de la chinezi. sunt o circa de chinezi in state si poti sa fii sigur ca toti care au avut ocazia au votat cu el.

moochie
16th February 2005, 19:49
discutabile ? hai sa vedem DE CE nu e marbury cel mai bun din liga.

exhibit A
suns, echipa de playoff si nets, echipa de lottery, fac trade-ul marbury contra kidd.
rezultat:
suns nu ajung in playoff (sau ies din primul tur, nu mai tin minte)
nets ajung in finala. de 2 ori. consecutiv.

exhibit B
suns, echipa de lottery, il dau pe marbury pe bani de ciunga. cu cap space-ul creat (l-au trimis si pe a.hardaway si salariul lui) il semneaza pe nash.
rezultat:
suns sunt cei mai buni din nba la ora asta (cel mai bun procentaj W/L)

I REST MY CASE. AGAIN.

caseta, esti putin paranoic, crezi ca cine are parere diferita de a ta greseste? nici unul intre noi nu suntem experti in baschet, tot ce stim este din reviste (gen SLAM,XXL,Basket...), unde normal ca sunt multe informatii importante dar nivelul nostru de cunostinte este relativ superficial. Eu urmaresc NBA din 1994, acum am abonament la 2 reviste de baschet si imi iau meciuri full din NBA saptamanal si tot imi este greu sa imi dau seama de multe lucruri din NBA.

Apropo de Marbury, ai dreptate ca ca echipele de la care a plecat au inceput sa joace bine dar gandeste-te ca atunci cand Marbury a plecat de la Nets Richard Jefferson si KMart nu erau inca jucatori "mari" si echipa nu era bine definitivata, iar la Suns, Amare si Joe Johnson la fel nu aveau destula experienta, nu era Q si nici Steven Hunter (un foarte bun shot-blocker) asa ca totul este discutabil.

Pace

caseta
16th February 2005, 23:26
nu sustin ca cei cu pareri diferite de ale mele se inseala
numai ca atunci cind exista un pattern (daca pleca doar de la o echipa si dupa aia echipa mergea mai bine, ziceam ca e intimplare) si cind acelasi lucru e sustinut de oameni care urmaresc nba-ul de 20-30 de ani.... (eu citesc destul de multe articole pe net).

ce am sustinut eu, si mi se pare de bun simt, e ca marbury nu este cel mai bun PG din nba (nici de departe) si ca s-a facut cam de cacao declarind in gura mare asta. si nu oricind, ci inaintea unui meci impotriva lui kidd.

nu are nici achievments personale si nici echipele lui nu au facut mare brinza, ca sa ii permita asa o monstruozitate de afirmatie. knicks, in cea mai slaba divizie din nba, sunt pe ultimul loc.

aaaa, si daca nu stiai, s-a carat de la wolves pt ca nu suporta faptul ca garnett avea salariu mai mare decit el.

moochie
17th February 2005, 01:13
aaaa, si daca nu stiai, s-a carat de la wolves pt ca nu suporta faptul ca garnett avea salariu mai mare decit el.
da, erau kg,marbury si gugliota...minesota putea sa resemneze decat 2 (parca)....sau a plecat de la wolves pt ca vroia sa aiba el echipa lui pe care sa o conduca si nu avea loc de KG (cum a facut si TMac cu Vince si Shaq cu Penny)..

ar fi mai bine sa facem doar debate nu sa ne intrecem care stie cele mai multe lucruri despre baschet....

(repet) ne=am indepartat de subiectul threadului....

caseta
17th February 2005, 04:58
vroia sa aiba el echipa lui pe care sa o conduca si nu avea loc de KG (cum a facut si TMac cu Vince si Shaq cu Penny)
huuh ?????
pina acum nu am mai auzit varianta conform careia shaq a plecat ca nu mai avea loc de penny. in echipa aia, din cite tin eu minte, shaq era star-ul. undisputed. a plecat pt ca moronii de la orlando l-au lasat sa devina free agent. trebuiau sa ii bage sub nas o extensie de contract, si daca nu o semna, sa il transfere, macar luau ceva la schimb. asa .... au luat mielu, pt ca pe shaq l-a recrutat "the logo" himself.

si probabil atractia la-ului si a hollywood-ului si posibil clauzele din contractele de publicitate (cel putin in ziua de azi, contractele platesc cu citeva procente bune mai mult daca jucatorul joaca la o echipa dintr-un big market city - la, ny, chicago ...) l-au motivat sa plece, pe linga ocazia de a juca la o echipa cu o istorie in nba, si o echipa la care au jucat cam toti marii pivoti (cu exceptia lui russell). probabil o'neal se vedea pe urmele lui mikan, chamberlain, jabbar.

nu e vorba de o intrecere referitor la cine stie mai multe, numai ca in general daca zic ceva, imi argumentez afirmatiile. faptul ca nu avea loc de garnett e inca o dovada ca marbury are nevoie de un "reality check".

io zic ca pe moment sa-l lasam pe marbury si sa vedem peste citiva ani daca va conduce vreo echipa dincolo de prima runda a playoff-ului. prin a conduce, inteleg ca el sa fie cel mai bun jucator din echipa aia. eu cred ca o sa se retraga fara vreun campionat si peste 20 de ani nu isi va mai aduce nimeni aminte de el.

si toate astea nu inseamna ca nu e un jucator bun. doar ca nu e asa de bun cum crede el.

danrogojan
17th February 2005, 11:51
discutabile ? hai sa vedem DE CE nu e marbury cel mai bun din liga.

exhibit A
suns, echipa de playoff si nets, echipa de lottery, fac trade-ul marbury contra kidd.
rezultat:
suns nu ajung in playoff (sau ies din primul tur, nu mai tin minte)
nets ajung in finala. de 2 ori. consecutiv.

exhibit B
suns, echipa de lottery, il dau pe marbury pe bani de ciunga. cu cap space-ul creat (l-au trimis si pe a.hardaway si salariul lui) il semneaza pe nash.
rezultat:
suns sunt cei mai buni din nba la ora asta (cel mai bun procentaj W/L)

I REST MY CASE. AGAIN.

caseta esti paranoic de-a binelea. nu am spus ca e cel mai bun din liga. am zis ca imi placa ca gandeste asha. urmareste cu atentie ce postez. nu mai trage concluzii pripite doar pentru ca iti place sa ma vezi intr-un anumit mod. (si ca sa-ti elimin orice dubiu, sa stii ca nu sunt negru, iar din cand in cand ascult muzica clasica. Nici in ghetou nu traiesc.).

Asa pot sa spun si eu despre tine ca ai ochelari, ai o constitutie firava, putin frustrat pentru ca in liceu desi aveai o aruncare decenta nu erai ales printre primii in echipa clasei, ca iti displace muzica rap pentru ca e plina de injuraturi si violenta etc.


deocamdata basket-ul NU ESTE demonstratie and1. se joaca cu chestii invechite gen pase, blocaje, box-out, recuperari ..... prostii din astea. get used to it.

echipele de succes joaca in pase si stiu "the fundamentals". ca veni vorba "the big fundamental", dublu mvp, nu se remarca prin diblinguri sau dunk-uri. miscarea lui e aruncarea cu panoul. MVP - asta inseamna ca e mai bun decit TOTI driblangii si mingicarii din liga.

De acord. Cauta un post de-al meu in care am sustinut eu contrariul.

Ceea ce sustin eu este e ca audienta NBA (in marea ei majoritate) apreciaza foarte mult spectacolul. Mai mult decat ceea ce vrei tu sa sugerezi ca eu ignor.

In momentul in care San Antonio va castiga titlul voi putea spune un singur lucru. Respect. Dar nimic mai mult. Pentru ochiul meu, placerea de a-i fi vazut pe Sonics pierzand cu Bulls in finala este de 10 ori mai mare (printre altii sunt fan KEMP).

Daca vrei fundamentals, nu trebuie sa te uiti neaparat la NBA. Dar te uiti, pentru ca e jocul mai spectaculos.


Adu-mi te rog aminte cite campionate a cistigat marbury. ce zici ? cum ? nici unul ???
in cazul asta automotivarea se recomanda in baia proprie in fata oglinzii, nu la televizor. in caz contrar riscati acoperirea de ridicol

Marbury radiaza de incredere in el. De aia a si zis-o.

Gandeste-te la Maurice Green. Nu vezi cat de increzator este inaintea fiecarei curse. Isi scoate limba, gesticuleaza, se bate cu pumnii in piept. E aceeasi chestie. El procedeaza astfel inaintea oricarei curse. In 96 la atlanta era un nimeni. Si sunt convins ca avea aceleasi gesturi. Dupa care a devenit record-manul mondial (cu aceeasi atituidine). Inainte de atena 2004 a fost intrebat daca o sa catige. A declarat ca sigur va iesi pe 1. N-a fost asa. Insa si-a mentinut aceeasi parere despre el.


Sunt sigur ca foarte multi jucatori din NBA gandesc la fel. Marbury o si spune cu voce tare. Probabil Nash este o fire mai introvertita.



gresit. doar impotriva ideii ca basketul inseamna doar cross over si dunk. e atit de superficial .......
sa stii ca apreciez si genul asta de talente. m-am uitat cu placere la and1 mix tapes. DAR basketul e deocamdata joc de echipa. si asta inseamna ca o echipa va invinge in general o adunatura de staruri. daca vrei dovezi, vezi finala de anul trecut, sau olimpiada

Din nou stereotipizezi. Cauta o linie in posturile mele, in care am sustinut eu ca basketul inseamna doar crossover si dunkuri.

Inca o data si poate si inregistrezi de data asta. Crossurile, dunkurile, jocul la inaltime, apararea, capacele sunt elemente specifice NBA (si basketului american in general). Ele genereaza audienta. Nu faptul ca Duncan este MVP si nici modalitatile lui de exprimare pe teren.

Sunt de acord cu tine ca daca aceste aceste elemente s-ar baza pe "fundamentals" intr-o mai buna masura, liga are avea de castigat.

Insa situatia de acuma nu ma nemultumeste deloc, ba mai mult ma incanta spectacolul generat de abilitatile fizice si atletice ale jucatorilor.

Ca tu ai o problema cu asta, nu ma mai priveste (pe mine)


daca tu crezi ca noi ne-am vorbit ca sa te facem din vorbe .....
si nu stiu cit de documentat sau pertinent sunt eu (las pe altii sa aprecieze asta) dar am vazut in general ca thekobe e bine documentat asa ca poti sa il crezi pe el. si dupa cum am mai zis undeva, daca voturile au venit din state, nu inseamna ca nu au venit de la chinezi. sunt o circa de chinezi in state si poti sa fii sigur ca toti care au avut ocazia au votat cu el.

Eu nu cred ca ati falsificat linkul. Si stiu ca va documentati si voi. De asemenea am mai citit niste articole de Peter Vecsey si nu mi-au ramas intimparite in memorie ca niste minciuni grosolane. Problema mea esta ca informatia a fost funizata de catre NBA.

Iar cat timp managementul ligii este unul care a decis:

- globalizarea NBA intr-un mod fortat
- scoaterea concursului de dunkuri de la asg in 99 si compromiterea acestui eveniment prin regulamente idioate
- prezenta in pauza a acestui ASG a "Leanne Rhymes and a country group called Big & Rich. "
- cosmetizarea oricaror probleme de imagine existente

ma indoiesc de veridicitatea statisticilor furnizate de nba si prezente in acel articol.

De aceea, i-am dat un mail referitor la aceasta problema lui Lang Whitaker de la SLAM. Daca imi raspunde, tu cu kobe veti afla raspunsul primii.

danrogojan
17th February 2005, 12:43
In postul anterior am sustinut:


Insa situatia de acuma nu ma nemultumeste deloc

ma refeream la spectacoul din NBA.

caseta
17th February 2005, 15:46
ai ochelari
nu

ai o constitutie firava
la 1.87 si 95kg .... se poate spune si asa :D :D :D


putin frustrat pentru ca in liceu desi aveai o aruncare decenta nu erai ales printre primii in echipa clasei
nu-s frustrat da nici nu eram ales printre primii. am fost in echipa liceului, rezerva, dar am stat mai mult pe banca .... profesoru care facea pe antrenoru a jucat numai cu titularii. si nu, nu sunt frustrat, dar recunosc ca mi-ar fi placut sa joc mai mult.


ca iti displace muzica rap pentru ca e plina de injuraturi si violenta etc.
nope. de displacut imi displac manelele, dar din alte considerente. si e alta discutie.


Maurice Green [...] Inainte de atena 2004 a fost intrebat daca o sa catige. A declarat ca sigur va iesi pe 1. N-a fost asa. Insa si-a mentinut aceeasi parere despre el.
da, dar deja inainte de atena era detinatorul recordului la 100m. asta zic eu ca e diferenta. maurice green are cu ce dovedi ceea ce spune. marbury ain't got shit. nu are nici trofee personale, nici cu echipa. asta tot zic. nu mi se pare INTELIGENT SI DE BUN SIMT sa te apuci sa urli de pe casa "eu sunt cel mai bun". asa cum si tu ne-ai cerut, mie si lui kobe, dovada, asa zic si eu "DOVADA".


OK, hai sa lamurim o treaba. Si mie imi plac dunk-urile si cross-over-urile samd. Dar ma enerveaza un jucator care dupa de da un dunk, in aparare de vedeta ce e nu isi urmareste omul si il lasa liber la 3pct. dunk-ul lui, oricit de frumos, face 2pct. anul trecut, pt mine, ben wallace a fost un jucator muuuuuult mai bun decit carter sau mcgrady. macgrady cel putin, in ultimii ani la orlando, nu mai juca defense de loc, desi e capabil sa fie un foarte bun aparator. nu stiu anul asta la houston.


ma indoiesc de veridicitatea statisticilor furnizate de nba si prezente in acel articol.
dreptul tau. numai ca, tinind cont ca votul s-a facut pe site-ul nba.com, nu prea ai cum sa verifici veridicitatea datelor oferite de nba. sunt serverele lor si ar trebui sa stii pe cineva inside ca sa iti dea datele legate de trafic si voturi samd.

danrogojan
17th February 2005, 16:40
Prima parte a postului tau demonstreaza cat de false pot fi unele afirmatii daca stereotipizam pe oricine.

Inainte de atena, Tim Montgomery era detinatorul recordului pe suta.

Legat de Marbury, eu ti-am explicat putin mecanismul (asa cum il inteleg eu) din spatele afirmatiilor. Am spus ca are o atitudine specifica campionilor. Nu am spus ca marbury are titluri.

V-am cerut dovada intrucat credeam cu tarie in faptul ca Yao ca a fost votat de chinezi. Si eram foarte curios sa vad articolul. Nu am sugerat ca ati inventat voi acel link.

Iar mailul de care iti ziceam, nu merge la nba ci la unul din cei mai buni analisti NBA. Daca imi raspunde, nu o va face spunandu-mi alte cifre (corect ceea ce zici tu te servere ). Insa poate emite o parere (in care cred destul de mult):

da. eu lang whitaker cred in cifrele alea.

sau

nu. acele cifre sunt cosmetizate de nba, ca sa arate cat de mult este iubit Yao de catre americani.



Dar ma enerveaza un jucator care dupa de da un dunk, in aparare de vedeta ce e nu isi urmareste omul si il lasa liber la 3pct. dunk-ul lui, oricit de frumos, face 2pct. anul trecut, pt mine, ben wallace a fost un jucator muuuuuult mai bun decit carter sau mcgrady.

1. sunt si fan Ben Wallace de vreo 4-5 ani.

2. ceea ce spui tu de jucatorii care dau dunkuri nu e o chestie deloc reprezentativa pt nba. Nu poti generaliza ceea ce ai vazut tu 1 data. Kobe si Artest care sunt probabil cei mai buni aparatori (la nivel de guards) sunt si dunkeri.

moochie
17th February 2005, 16:48
Dar ma enerveaza un jucator care dupa de da un dunk, in aparare de vedeta ce e nu isi urmareste omul si il lasa liber la 3pct. dunk-ul lui, oricit de frumos, face 2pct.
un dunk poate sa faca mai mult decat 2puncte pentru ca poate sa demoralizeze echipa adversa si sa motiveze echipa ta. Remember TMac over Okur, Baron over O'Neal, Ray Allen over TMac....parerea mea....

Raptor
17th February 2005, 17:00
Exact. Poate chiar sa intoarca desfasurarea unui meci. E ca un gol marcat inainte de pauza de nu stiu ce echipa la fotbal. De ex, Kobe peste Howard (gen Vince peste Weis) sau Kobe peste (pe langa) Yao etc. Practic iti trezeste echipa la viata.

Mai mult, poti sa atragi si faulturi, deci ajungi la three-point play. Ratezi aruncarea, recuperezi si inscrii la loc prin alt dunk, inca un fault. 4 puncte deci. Ratezi aruncarea, recup... da' ma rog sa nu exageram.

danrogojan
17th February 2005, 17:12
Nu inteleg cum de mi-a scapat aceasta observatie. Foarte adevarat.

thekobe
17th February 2005, 20:36
1.
I'm telling you what it is. I know I'm the best point guard in the NBA. I don't need nobody else to tell me that.
2.
I never judge myself.I just go out and play basketball.
Traducere:

1. Sunt cel mai bun ! Sunt cel mai bun ! Ma mint singur, dar nu conteaza. Sunt cel mai bun ! Si n-am nevoie sa-mi mai spuna cineva asta .. fiindca oricum nu mi-ar spune.

2. Stiu ca sunt tatic, dar nu-s prost sa ma laud in gura mare. Lasa-i pe ceilalti sa ma laude.

Adrian
17th February 2005, 20:46
Ratezi aruncarea, recuperezi si inscrii la loc prin alt dunk, inca un fault. 4 puncte deci. Ratezi aruncarea, recup...
:happy buna asta. Vorba unui prieten : shot ata, shot ata (in loc de tot asha...).
Eu nu prea cred in efectul demoralizator al unui dunk. Uneori sunt cateva zeci intr-un meci (exagerand putin), ar trebui sa planga toti pe teren intr-o depresie generala. Poate doar alea "in your face", dar astia in NBA au balls, nu se sperie ei asa usor.
Mi-aduc aminte de ce zicea Foster (C al Pacers) despre Yao si Shaq: Yao trece peste tine, Shaq trece prin tine :ciocan:

Vikingu
17th February 2005, 20:51
Tot o chestie comica....in loc de "da-i si du-te" sa faci "du-te si dai" !! :D :D :D

Raptor
17th February 2005, 21:28
Cu miscari de "du-te vino..." :D

Anyway, iti dai seama ca nu fiecare dunk e demoralizator, si ca ma (ne) refeream la "in your face disgrace" kind of dunk. Am zis ca un slam, nu orice slam.

Adrian
17th February 2005, 21:36
Sincer prefer un block meserias peste cel mai tare dunk. Atunci zic si eu ca iti vine sa-ti musti pumnii.
Later Edit:
Cine trimite scrisoarea asta comentatorilor TV si ce vrem sa ne raspunda in ea? Ca se bat campii cu gratie pe aici.... /hello /hello

Raptor
17th February 2005, 21:45
Pai scrisoare e doar primul mesaj al lui Dan. In rest, nu are nici o legatura, in mare.

Adrian
17th February 2005, 22:07
In rest, nu are nici o legatura, in mare.

Nu are legatura cu nimic:)
Hai sa va zic si eu ce ma framanta, daca tot vorbim despre nimic:
Cum rezista astia la ritmul asta de joc, cu meciuri aproape in fiecare seara?
Fotbalistii (si nu numai romanasii nostri) se vaita de mor cand joaca miercuri-duminica. Eu zic ca efortul in timpul unui meci de baschet e cel putin comparabil cu cel din timpul unui meci de fotbal.

moochie
17th February 2005, 22:42
Nu are legatura cu nimic:)
Hai sa va zic si eu ce ma framanta, daca tot vorbim despre nimic:
Cum rezista astia la ritmul asta de joc, cu meciuri aproape in fiecare seara?
Fotbalistii (si nu numai romanasii nostri) se vaita de mor cand joaca miercuri-duminica. Eu zic ca efortul in timpul unui meci de baschet e cel putin comparabil cu cel din timpul unui meci de fotbal.
porneste un thread nou, ca sa nu continuam tot aici discutiile :)

caseta
18th February 2005, 01:36
Inainte de atena, Tim Montgomery era detinatorul recordului pe suta.
[....]
V-am cerut dovada intrucat credeam cu tarie in faptul ca Yao ca a fost votat de chinezi.

nu stiam asta cu montgomery. my bad.

despre vot, ti-am si zis. daca voturile vin din US, nu uita ca acolo e o mare comunitate asiatica. so ..... computeru inregistreaza ip-ul si vede din ce tara vine votu, dar nu are cum sa stie ce culoare are ala de la tastatura. daca mai tinem cont ca se pot folosi si proxy-uri care sa ascunda adevarata locatie a celui care acceseaza site-ul .....

ok. hai sa lamurim o chestie. nu am nimic cu tine personal. mai mult, iti respect dreptul de a avea o parere, chiar daca nu sunt de acord cu ea. la fel cum (am impresia) ai inteles gresit continutul mesajelor mele (sau poate sunt si eu de vina, nefiind un maestru in ale exprimarii), poate la fel am inteles si eu gresit ce voiai tu sa zici in mesajul tau.

sincer, ce mi s-a parut mie ca razbate de acolo, era o atitudine de genul "hai sa rasturnam lumea" sau mai bine zis "sa dam jos toate vechile valori si sa le inlocuim cu altele noi". si asta mi se pare complet gresit. linga vechile valori trebuie asezate cele noi. doar pt ca e nou, nu inseamna ca e mai bun.

iar comparatiile cu jordan, magic, bird (de curind la un meci al lui mavs, erau imagini cu bird alternate cu imagini cu nowitzki :D) nu prea le poti opri, chiar daca devin enervante. asta din cauza ca jordan, magic, bird au ajuns cei mai buni dintre cei mai buni, si ca urmare sunt folositi pe post de etalon.

e adevarat ca liga ii foloseste excesiv, poate pt a face apel la nostalgia unora, dar asta nu inseamna sa le negam meritele.

MadSkillz
18th February 2005, 06:38
Cine vrea doar "fundamentals" sa vina sa vada meciurile din "Onoare". BTW Dane, te saluta taica-meu. :)

thekobe
18th February 2005, 09:08
pana iti vine tie raspunsul uite si de anul trecut :

In the closest race of this year’s voting, Houston’s Yao Ming (1,484,531) narrowly edged the Lakers’ Shaquille O’Neal (1,453,286) for the West's starting center position. While O’Neal received more electronic votes from fans around the world, Yao defeated O’Neal by outpacing him on paper ballots that were distributed in-arena, at movie theatres and at retail stores where balloting was available in the United States and Canada.
aceeasi sursa, nba :rolleyes:
http://www.nba.com/uk/starters_040130.html

danrogojan
18th February 2005, 10:47
BTW Dane, te saluta taica-meu.
Ok. Asta inseamna ca n-a citit posturile mele. (saluta-l si tu pe veteran)

Tot o chestie comica....in loc de "da-i si du-te" sa faci "du-te si dai" !! ce tare. cred ca am un nou motto in viata.

computeru inregistreaza ip-ul si vede din ce tara vine votu, dar nu are cum sa stie ce culoare are ala de la tastatura. daca mai tinem cont ca se pot folosi si proxy-uri care sa ascunda adevarata locatie a celui care acceseaza site-ul ..... si

pana iti vine tie raspunsul uite si de anul trecut :

lucrez in domeniu.
pentru mine NBA-ul (in situatia asta cu voturile) e ca BEC-ul, iar David Stern este Emil Ghergut. Imi este pur si simplu peste puteri sa inteleg cum Yao are mai multe voturi decat Shaq.


sincer, ce mi s-a parut mie ca razbate de acolo, era o atitudine de genul "hai sa rasturnam lumea" sau mai bine zis "sa dam jos toate vechile valori si sa le inlocuim cu altele noi".
era o atitudine gen: hai sa dam o sansa noilor valori. nu sa le negam pentru ca ne-a marcat jordan copilaria.

Raptor
18th February 2005, 13:21
era o atitudine gen: hai sa dam o sansa noilor valori. nu sa le negam pentru ca ne-a marcat jordan copilaria.

Exact. Mai mult, din ce am inteles eu, daca e sa se faca o comparatie, se face in functie de cat de mult au afectat cei doi jucatori liga in primii lor doi ani. Jordan si LeBron. Iar daca e sa-mi spun parerea, sunt cam la egalitate (Jordan putin mai mult, totusi).

In orice caz, o sa vedem ce se intampla in continuare. Sa nu uitam ca Jordan a participat de 3 ori la concursu de slamuri, fata de LeBron care deocamdata nu a participat niciodata... :mda: .

Sper sa participe macar odata, mai ales ca e "Sprite Rising Stars" Slam Dunk Contest, adica numai jucatorii in primii 3 ani pot sa participe... bine ca va dati seama ca daca ar zice LeBron sau McCrazy sau Vince sau oricine ca vrea sa participe i-ar lasa sa intre... I guess.

Vorba cuiva de pe streetball uk... David Stern n-a dat niciodata de sus si se razbuna pe concursu de slamuri... :ciocan:

mishu
18th February 2005, 13:53
off-topic: uite ca thekobe a gasit un post mai vechi de-al meu... nu mai tin minte de ce eram asa mirat... cu ce il copiase kobe pe jordan... apropo de asta... kobe a venit imbracat la un all star anu trecut sau acu doi ani cu maieu cu jordan de la bulls...
on-topic (daca mai stim care era topicul de fapt): opriti-va putin din avalansa de mesaje si ganditi-va la chestia asta... pana la urma dusi de val am ajuns exact unde vrea nba-ul si mr. stern sa duca fanii... la faptul ca lebron poate fi urmatorul jordan... discutam de 7 pagini incoace... numa pe thread-ul asta... mj-lj... mj-lj... mj-lj... pei de unde a pornit chestia asta... de la faptul ca i-au dat nr 23... ca l-au supermediatizat... ca jurnalistii de casa ai nba-ului au dat tonul...
ganditi-va ca jordan n-a avut parte de asemenea campanii media in primii ani de nba... e adevarat s-au scris articole... a avut coperti prin sports illustrated... dar si-a construit singur mare parte din imagine... pe teren... sincer eu il admir pe lebron pentru un lucru... ca in ciuda presiunii incredibile pe care media a pus-o asupra lui a rezistat cu succes in primii doi ani fara sa o ia razna...
iar faptul ca jordan mi(ne)-a marcat copilaria asta nu inseamna ca nu putem sa privim cu obiectivitate niste realitati... cum spunea zeus parca... recunoaste ca malone a fost super jucator... al doilea marcator etc... dar daca pentru el rodman a fost inegalabil... asta e... e opinia lui si gata... asta nu inseamna ca neaga pe unii sau pe altii sau ca nu le da nici o sansa...

thekobe
18th February 2005, 14:43
http://img240.exs.cx/img240/1395/kobe23jersey1ay.jpg so ?
na http://img235.exs.cx/img235/9805/shaq34eu.jpg

SilverZeus
18th February 2005, 14:50
... mj-lj... mj-lj... mj-lj... pei de unde a pornit chestia asta... de la faptul ca i-au dat nr 23... ca l-au supermediatizat... ca jurnalistii de casa ai nba-ului au dat tonul...
ganditi-va ca jordan n-a avut parte de asemenea campanii media in primii ani de nba... e adevarat s-au scris articole... a avut coperti prin sports illustrated... dar si-a construit singur mare parte din imagine... pe teren... sincer eu il admir pe lebron pentru un lucru...

/hello ....damn man...it's so f@ckin true /hello

. ...in sfarsit ma intzelege cineva....cu toate astea il respect pe James, iil admir, imi place, sper sa ajunga mai mare ca Jordan (ca Jordan a facut spectacol acolo...si ne-ar mai place sa vedem iar spectacol de acel gen.....cu toate ca personal nu cred ca se va mai repeta asa ceva)....dar nu vad sensul comparatiei cu MJ....that's all....folks

SilverZeus
18th February 2005, 14:57
http://
na [img]http://img235.exs.cx/img235/9805/shaq34eu.jpg


...cine e ala, mah?,,,,Shaq???....ce urat e: e ca un bebe mare urat si nashpa....

gugugu...ce faci nashpetutz mic?....gugugu....o suzeta, ceva?

danrogojan
18th February 2005, 14:57
Originally Posted by mishu
... mj-lj... mj-lj... mj-lj... pei de unde a pornit chestia asta... de la faptul ca i-au dat nr 23... ca l-au supermediatizat... ca jurnalistii de casa ai nba-ului au dat tonul...
ganditi-va ca jordan n-a avut parte de asemenea campanii media in primii ani de nba... e adevarat s-au scris articole... a avut coperti prin sports illustrated... dar si-a construit singur mare parte din imagine... pe teren... sincer eu il admir pe lebron pentru un lucru...

nimeni pe vremea aia nu era supermediatizat. alte timpuri.

iar lebron este supermediatizat de vreo 4 ani incoace.
si nu numai de jurnalistii de casa NBA. ci de toata lumea care urmarea basketul in licee.

si ca o ultima nota a mea pe acest subiect, mentionez ca jordan nu a fost un jucator remarcabil in timpul liceului. Explozia lui a avut loc intr-un summer camp tinut de John Wooden (cred ca inainte de a intra in colegiu). Iar asta am vazut pe foxsports acu vreo 4 ani, cand dadeau basket din colegii, iar rds-ul transmitea foxul.

danrogojan
18th February 2005, 14:58
rcs-ul

Raptor
18th February 2005, 15:14
De fapt, MJ was "cut" during his sophomore year at high school. Am eu 6 documentare cu Jordan.

nr15
18th February 2005, 15:21
mai tu ai de toate ...
pcat ca nu le share-uiesti :(

Raptor
18th February 2005, 15:29
Ba le share-uiesc... daca am cui si ... cu ce :D

nr15
18th February 2005, 15:50
e nu ....daca vrei poti

danrogojan
18th February 2005, 16:12
gugugu...ce faci nashpetutz mic?....gugugu....o suzeta, ceva?

cine credea ca niste comentarii care m-au enervat la culme vinerea trecuta vor provoca peste 8 zile o astfel de afirmatie.

tavi
18th February 2005, 16:13
eu stiu ca sunt huburi pe dc , specializate pe baschet , cred ca pe acolo se gaseste orice - doar ca nu le stiu eu
daca stie cineva o adresa sa o spuna , eu am peste 80Gb de baschet si pot sta non stop acolo sa luati ce vreti :)

Raptor
18th February 2005, 16:15
Pai eu stiu, dar acuma nu mai merge HUB-urile alea. Eu am vreo 40 de GB... putem sa facem schimb...

Anyway, daca e, ne intalnim pe Evolva (sau enigma.evolva.ro)...

Mai bine vorbim pe Yahoo Messenger inainte... eu am ID "raptorescu".

SilverZeus
18th February 2005, 17:05
cine credea ca niste comentarii care m-au enervat la culme vinerea trecuta vor provoca peste 8 zile o astfel de afirmatie.

...man aia era parerea mea.... :D .....azi e gata sesiunea....cred ca ma relaxez prea tare....
....dar acu serios vb: sa stii ca prin "comentariile" alea nu am vrut sa te enervez sau sa te jignesc....asta e, in acele privintze eu gandesc altfel...poate gresesc, dar sa nu crezi ca nu-ti respect parerea.....asa ca plsss, nu te supara pe mine...putem discuta in contradictoriu, dar asta nu trebuie sa ne "inraiasca" unul impotriva celuilalt.... :ok:

danrogojan
18th February 2005, 17:16
corect ce scrii tu acolo.

danrogojan
18th February 2005, 17:17
insa era vorba de comentariile de la tvr2 (ele m-au enervat)

(cred ca sufar de boala posturilor consecutive)

SilverZeus
18th February 2005, 17:21
...pai la comentariile alea ma refeream si eu.....MJ vs LJ

danrogojan
18th February 2005, 17:33
eu:

insa era vorba de comentariile de la tvr2 (ele m-au enervat)
tu:

...pai la comentariile alea ma refeream si eu.....MJ vs LJ

sa stii ca prin "comentariile" alea nu am vrut sa te enervez sau sa te jignesc

+ Ipoteza ca Emil Hossu nu are un alter ego pe acest forum

ma fac sa concluzionez ca esti fie enachescu fie cernat.

SilverZeus
18th February 2005, 17:38
...aaa, sorry man...is obosit si vad ca nu inteleg ca trebuie sa dorm decat sa scriu prostii pe forum....te rog, scuza-ma

caseta
18th February 2005, 17:56
...cine e ala, mah?,,,,Shaq???....ce urat e: e ca un bebe mare urat si nashpa....
gugugu...ce faci nashpetutz mic?....gugugu....o suzeta, ceva?

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL


pentru mine NBA-ul (in situatia asta cu voturile) e ca BEC-ul, iar David Stern este Emil Ghergut. Imi este pur si simplu peste puteri sa inteleg cum Yao are mai multe voturi decat Shaq.
inseamna ca yao e nastase si shaq e basescu ..... deci kobe e petre roman.
:D :D


hai sa dam o sansa noilor valori. nu sa le negam pentru ca ne-a marcat jordan copilaria.
eu personal sunt de acord. doar sunt dintre cei care zic ca lebron are sanse sa fie the greatest. dar hai sa nu ii declaram valori pe unii doar pt ca stiu sa dribleze sau sa dea de sus. sa facem diferenta intre jucatorii spectaculosi si jucatorii cu adevarat valorosi. de ex (silver cred ca e primu sa confirme asta) rodman era foarte valoros. desi marca 4ppg. si nu cred ca a facut un cross-over in viata lui :D

MadSkillz
18th February 2005, 20:49
Doar cand a fentat-o pe Carmen.

Adrian
18th February 2005, 21:00
Doar cand a fentat-o pe Carmen.
Nu mai stiu...parca a si nimerit-o odata de 2 ori... :drak:
Altfel, iata ca subiectul cu MJ versus LJ e la moda peste tot:
http://sports.espn.go.com/nba/allstar2005/columns/story?columnist=stein_marc&id=1993387
Caseta? Jumuleste-i un pic pe astia :happy

mishu
18th February 2005, 22:20
acu sunt in regula cu postarea:)...

Says Jordan: "The comparisons, I don't think they're coming from LeBron. I think he welcomes that, as I did when I was compared with Doctor J, but I think he's just trying to be LeBron."

cred ca cu asta putem incheia...

danrogojan
19th February 2005, 14:22
dar hai sa nu ii declaram valori pe unii doar pt ca stiu sa dribleze sau sa dea de sus. sa facem diferenta intre jucatorii spectaculosi si jucatorii cu adevarat valorosi. de ex (silver cred ca e primu sa confirme asta) rodman era foarte valoros. desi marca 4ppg. si nu cred ca a facut un cross-over in viata lui

ceea ce afirmi tu mi se pare un fel de replica la o parerea de-a mea pe care ash fi vrut s-o incetetanesc eu aici. nu am sustinut nicaieri ca jordan nu este the GOAT sau ca valorile in basket sa masoara prin dunkuri si crossuri.


rodman avea medie de puncte mai mare, iar la detroit cred ca se apropia de 20 de puncte.

caseta
20th February 2005, 03:25
Caseta? Jumuleste-i un pic pe astia
LOL
da io sunt de acord ca james e fenomenal. daca isi implineste potentialul .... atunci va fi mai mare decit jordan. sau macar egalul lui.

jordan are locul lui in istoria basketului, si asta nu i-o poate lua nimeni. si deocamdata, e cel mai mare. nu inseamna ca la un mom dat nu va veni unu care sa il depaseasca. orice record e facut pt a fi depasit.


rodman avea medie de puncte mai mare, iar la detroit cred ca se apropia de 20 de puncte.
sorry sa te contrazic: a avut 11.6 ppg intr-un sezon. restul sub 10ppg. media pe cariera 7.3ppg. la chicago in 97-98 a avut chiar 4.7ppg.

http://www.nba.com/playerfile/dennis_rodman/

nu stiam insa ca a avut un sezon cu 18.7 reb per game. f**king amazing.

nr15
20th February 2005, 20:01
ma mir ca nu ai stiut de acest lucru ..
rodman a fost renumit pt "furia cu care sa batea sub panou la recuperare
am un poster cu el in care recupereaza o minge ...si ...daca nu ai vedea mingea de basket ..ai fi convins ca de fapt face arte martiale ..si tocmai se pregateste sa dea cuiva un picior in ...gura :P:):):P):D

Raptor
20th February 2005, 20:09
Pai chiar a jucat intr-un film din asta (chiar mai multe) de arte "martiene".

nr15
20th February 2005, 20:24
stiu .. replica ..."i never miss twice "

remember???

thekobe
22nd February 2005, 16:21
dane ce mai zice prietenul tau de la slam ?

caseta
22nd February 2005, 17:51
stiam de rodman ca a fost cel mai bun recuperator (nu raket :P) 7 sezoane la rind. nu stiam ca a avut intr-un an o medie asa mare. credeam ca a fost mereu pe la 16reb/game ...... de citiva ani buni cu 16 reb/game esti super tare

Monkey
30th March 2005, 14:32
Va rog frumos. Jordan juca bine peste tot. Avea el niste echipe cu care se distra la maxim. Si Raptor, imi pare rau, dar John Starks a fost intotdeauna una dintre marionete, gen minunatul Russell de la Jazz care probabil viseaza urat si astazi. Jordanes are niste scoruri grave cu knicks exact cu starks aparator. Chiar MJ a declarat ca cel mai bun aparator pe care l-a intalnit a fost Joe Dumars. Restul e istorie. Si va rog....hai sa vehiculam si noi informatii solide ca altfel ajungem precum comentatorii nostri pe care ii apostrofati cu usurinta cand fiecare dintre noi stie ca mai sunt lucrui de perfectionat. pace

Raptor
30th March 2005, 14:34
Dar pana la urma Starks dunked on Jordan... stiti voi, slamu ala cu o mana :D

caseta
30th March 2005, 16:39
si la ce i-a folosit ???
:P

adevaru e ca chiar jordan zicea ca ii place MSG. si i-a torturat pe knicks de cite ori a avut ocazia.

cit despre dumars, de acord ca a fost foarte bun aparator la mj, dar sa nu uitam ca detroit avea "jordan rules" in care mai toata echipa era concentrata sa il anihileze pe jordan.

Vadim
30th March 2005, 17:41
Nu se poate sa nu iti furi slamuri, la un moment dat te poti afla la locul nepotrivit in momentul nepotrivit...

spiritt23
30th March 2005, 18:44
Dragi prieteni, va rog sa cititi si sa meditati profund asupra audientei pe care a facut-o cel mai tare meci transmis pina acum de TVR 2, Miami-Phoenix, rezumatul de o ora de simbata, ora 11.00. RTG% este ratingul, cit la suta din po****tia cu acces la televizor din orasele mari, medii si mici se uita la program, SHR% este share-ul, cit la suta dintre cei care se uita la ora aia la televizor urmaresc transmisia respectiva. Traiasca "Numai iubirea", "Ciao Darwin" si "Vacanta Mare"!



Description Secondary Description Start End Typology RTG% SHR % RCH %
1 TVR 2 FOTBAL - PRELIMINARII CAMP. MONDIAL CEHIA - FINLANDA 17:58:20 19:55:31 SPORT 2,8 7,9 13,4
2 TVR 2 JURNAL 16.45 - TVR 2 16:45:10 16:56:05 STIRI 1,1 4,9 1,5
3 TVR 2 JURNAL 21.30 - TVR2 21:30:07 21:38:35 STIRI 0,9 1,9 1,9
4 TVR 2 AMY 20:36:41 21:19:42 SERIALE (60') 0,9 1,8 4,1
5 TVR 2 FILM SAMBATA DA 1 - TVR 2 AVENTURI IN AFRICA(XII)/THINKING ABOUT AFRICA (XII) 15:06:25 16:34:47 MINISERIE 0,8 4 3,7
6 TVR 2 VIA SACRA 17:00:57 17:52:31 RELIGIE 0,8 3,2 4,6
7 TVR 2 CONCERT EXTRAORDINAR - NICOLAE VOICULET SI INVITATII SAI 22:06:56 23:29:52 MUZICA 0,8 2,2 6,2
8 TVR 2 VANT SI NOR/WIND AND CLOUD 13:03:24 13:48:38 SERIALE (60') 0,7 4,8 2,1
9 TVR 2 SABRINA, VRAJITOAREA ADOLESCENTA/SABRINA THE TEENAGE WITCH 20:08:04 20:30:09 SERIALE (30'') 0,7 1,4 2,7
10 TVR 2 INSULA PIRATILOR/PIRATE ISLANDS 7:01:39 7:25:56 SERIALE (30'') 0,4 5,1 1,1
11 TVR 2 QUASIMODO/THE MAGICAL ADVENTURES OF QUASIMODO 7:30:34 7:53:50 SERIALE (30'') 0,4 4,2 0,8
12 TVR 2 TOP SPORT 12:00:39 12:24:24 SPORT 0,4 3,5 1,3
13 TVR 2 UNIVERSUL CUNOASTERII 10:00:04 10:58:02 DOCUMENTARE 0,4 3,1 1,7
14 TVR 2 TELEVIZIUNEA, DRAGOSTEA MEA 14:04:43 14:56:42 DIVERTISMENT 0,4 2,4 3,1
15 TVR 2 FERESTRE SPRE CER 23:32:57 25:16:30 RELIGIE 0,4 2,4 3,5
16 TVR 2 BASCHET - NBA MIAMI HEAT - PHOENIX SUNS 11:02:21 11:52:36 SPORT 0,2 2,1 1,2
17 TVR 2 INSPECTORUL BURNSIDE/BURNSIDE UMILIREA (I)/EXPOSED (I) 25:17:44 26:00:00 SERIALE (60') 0,2 2 0,7
18 TVR 2 STELUTE PENTRU EUROPA 9:01:10 9:27:09 COPII 0,2 1,9 1,1
19 TVR 2 MAGAZIN IT 12:29:53 12:54:12 MAGAZIN 0,2 1,7 0,8
20 TVR 2 BUBURUZE SI ALTE GAZE 9:27:33 9:54:28 COPII 0,2 1,3 0,5
21 TVR 2 FANTOMELE DUNARII BAL CU PILE SI TORPILE 8:32:18 8:59:07 DOCUMENTARE 0,2 1,2 0,9

danrogojan
30th March 2005, 19:54
io cred ca meciul nu e suficient de bine promovat.

nu se poate ca la jurnalul de sport de la 19.00, naum sa zica timp de o saptamana:

bah, noi dam 100.000 para pe NBA. uitati-va romanilor la nba, sambata dimineata de la orele 11.00, ca nu veti regreta.

MadSkillz
30th March 2005, 20:18
Cred ca ar trebui promovat mai mult, meciul de sambata ca si baschetul in general.Si o televiziune nationala ar trebui sa aiba cum.

Kobe24
30th March 2005, 20:19
yo zic ca ar fi mai corect sa adunam ratingul din cele 2 transmisii sa vedem...cati urmaresc meciurile din nba..pt k la 3 dimineatza se trezesc doar cei cu adevarat pasionati....iar in reluare ii vad ceilalti....

caseta
30th March 2005, 20:54
Cred ca ar trebui promovat mai mult, meciul de sambata ca si baschetul in general.Si o televiziune nationala ar trebui sa aiba cum.
poate tvr ar putea sa mediatizeze mai mult meciurile din nba.

dar promovarea basketului in general cade in responsabilitatile ministerului care are prin titulatura si cuvintul "sport" (la un mom dat era ministerul tineretului si sportului, parca) si a federatiei Ro de basket.

intotdeauna acolo unde e minte si vointa, se poate face ceva. asa cum nba-ul organizeaza camps in africa, poate am putea sa ii pacalim sa bage niste bani si in promovarea basketului in RO. dar nu vom putea face asta daca nu arata interes pt promovarea basketului in primul rind cei care de asta ar trebui sa se ocupe.

cred ca basketul e sportul "up and comming" in europa. mai ales ca multe tari au acum jucatori in nba. ma gindesc ca potentialul de spectacol la basket e mult mai mare decit la fotbal, numai ca cineva ar trebui sa le "deschida ochii" spre basket celor care pina acum in afara de fotbal nu au auzit de altceva.

si nu ar strica si ceva mai multe terenuri facute ca lumea prin scoli sau parcuri. pina la urma, prin bucuresti terenurile mai bunicele sunt pline mai ales in weekend-uri .... pina la urma cit ar putea sa coste niste beton bine turnat (nu ca nenorocirea cu gilme aia din studentesc unde sa iti rupi gleznele) si 2 panouri ??

caseta
30th March 2005, 22:22
mah, ne plingem noi de comentariul de la basket .... dar eu ii ascult pe retarzii astia care comenteaza macedonia - romania si iar ii aud cum bat cimpii (asta ca sa nu zic ca maninca kkt). si asa ma enervau, dar de la meciul cu danemarca, atunci cind au inceput sa schelalaie ca ne-a furat urs maier, m-au scos din minti. in loc sa comenteze ca au avut romanii 5 ocazii de singur cu portaru si au ratat ca niste cizme, ei plingeau ca a prelungit arbitru meciul cu 15 sec. pai daca era 3-0 ne durea in basca si daca mai prelungea ala cu 10 min.

iar acum in loc sa spuna cinstit ca echipa ro e sub orice critica, sunt dezorganizati, nu sunt pregatiti, fac greseli etc .... ei ii dau inainte cu ghinion, cu "chivu a avut ghinion, a facut 2 semi-greseli bla bla) cind a fost clar ca i-a pus lu ala mingea pe frunte la gol.

eu nu pot sa inteleg conceptia asta conform careia sa fii patriot inseamna sa te minti singur si sa sustii ca esti cel mai bun dar ai ghinion si te fura arbitrii. si daca ajungem sa ne plingem de arbitraj si cu macedonia ..... pai mai bine desfiintam nationala de fotbal, macar evitam sa fim umiliti pe viitor de andorra sau poate chiar de atlantida daca o descopera astia.

emile, sper sa transmiti acest mesaj colegilor tai care cometeaza meciurile de fotbal ..... de citiva ani ma fac cu nervii cu penibilitatea lor care pare sa nu aiba limite .....

guys, sorry de mesaju off topic da trebuia sa ma racoresc .....

MadSkillz
30th March 2005, 22:36
Da, primii care trebuie sa se ocupe de promovare sunt cei de la minister,dar e destul de clar ca nu fac asta mai deloc.TVR-ul e totusi interesat, cum am putut observa.De aia m-am gandit ca poate ar merge incercat mai mult.De promovat poate sa promoveze oricine, persoana particulara.Sa organizeze un streetball, sa puna
niste beton bine turnat (nu ca nenorocirea cu gilme aia din studentesc unde sa iti rupi gleznele) si 2 panouri.
By the way, vor scoate cele 4 panouri de pe Studentesc, si vor face un singur teren, de-a curmezisul astora care sunt acum. :(

caseta
30th March 2005, 23:21
sux sux sux
pai sa mai faca unu acolo unde joaca aia fotbal sau tenis pe ciment .... dincolo de gardulet

inseamna ca la vara .... daca vrei sa joci o sa tre sa iti lasi sacosele la coada cu o noapte inainte .... ca la lapte acu 20 de ani

K-Dogg
30th March 2005, 23:25
Caseta, ai o bere de la mine la observatzia asta!
Shtii cum e, tot timpul e cineva de vina, numai noi nu!! Cum dracu' o fi asta!
Shi legat de rating k acum vad shi discutzia asta, poate daca atzi da mai multe meciuri de basket poate s-ar uita mai multzi, fiind promovat mai bine.. poate se uita shi Gheorghe din deal care a venit la Bucureshti shi incearca sa priceapa shi el care e treaba cu basketul asta! Dar daca nu incercatzi sa mediatizatzi fenomenul, nu avetzi nici o shansa!

danrogojan
30th March 2005, 23:27
singura mea observatie e legata de galmele din studentesc. nu stiu de ce, dar intotdeauna mi-au placut. in rest de acord cu voi. poate si din cauza celor 2 l de vin din mine.

Raptor
30th March 2005, 23:47
Lol niciodata nu i-am inteles pe cei care se lauda cu "cat au baut" dar sa trecem peste asta...

I just don't give a... about Studentesc, pentru ca oricum e foarte departe de mine si am jucat doar de cateva ori pe acolo, dar totusi... mi se pare aberant ce a zis MadSkillz ca se va intampla... de unde ai auzit asa ceva?

Anyway, nush de ce dreq nu se pun mai multe inele in parcuri si terenuri, pentru ca sunt chiar po****te (va garantez eu, in Voinicelu de cand s-au pus au fost chiar si cate 5-6 echipe la un panou...).

Chiar am vorbit cu Eugen Plesca mai demult in parcu Titan (de langa mine) si mi-a zis ca "se fac sali de sport" dar despre terenuri... canci. Oricum, totusi in momentu ala erau inele (sau cvasi-inele) puse in parc... dupa o lunga perioada in care um... au lipsit cu desavarsire.

C-O-S + min
31st March 2005, 01:15
Sau in parcul Titani tot din sectorul 3 sunt 2 terenuri de basket care n-au cosuri de vreo 10 ani!
Sau cosurile din 23 care acum sunt rupte (acolo venea asta vara Stefan Mare)
Oricum rusine! :rosu:
L-am pus pe taicamiu sa vorbeasca cu Negoita ca cica il cunoaste :P

Raptor
31st March 2005, 01:47
Pe 23 am jucat toata vara... dar acum sunt rupte... chiar lipseste un panou, iar celalat inel e indoit (din cate am auzit).

Iar in parcu Titan (Oraselul Copiilor) au fost niste inele (cvasi-inele ca erau cam ciudate), dar s-au rupt destul de repede.

SilverZeus
2nd April 2005, 19:39
Dragi prieteni, va rog sa cititi si sa meditati profund asupra audientei pe care a facut-o cel mai tare meci transmis pina acum de TVR 2, Miami-Phoenix, rezumatul de o ora de simbata, ora 11.00. RTG% este ratingul, cit la suta din po****tia cu acces la televizor din orasele mari, medii si mici se uita la program, SHR% este share-ul, cit la suta dintre cei care se uita la ora aia la televizor urmaresc transmisia respectiva. Traiasca "Numai iubirea", "Ciao Darwin" si "Vacanta Mare"!

........Emile, sincer nu ai deloc dreptate.....tu de ce compari un meci ca Miami-Phoenix (la care se uita ahtiatul dupa baschet, doar) cu telenovelele (la care pensionarele si majoritatea femeilor se uita cu atata nesat).....dar, haide sa o luam si altfel: ieri, tot pe tvr2 (sau poate pe national tv ) era U Craiova cu Sportul, adica un meci jalnic.....sa nu mai vorbesc de derbiurile Moldovei, de Apulum vs Pitesti, etc....astea pot sa pun pariu ca nu intra in topul ala al tau nici in primele 50.....si totusi, de ce tvr-ul continua sa le transmita?....pun pariu ca la ora 20.00 cand e transmis un penibil Bacau vs Poli Iasi, daca pe un alt post ar fi Clippers vs Bobcats, audienta va inclina fara drept de apel (zic eu, in ciuda lipsei de experienta pe care o am in domeniul audio-vizualului) in favoarea NBA-ului.....spune-mi ca gresesc...

K-Dogg
5th April 2005, 00:06
Stai linishtit Raptor k se mai joaca in 23 la inelu' ala de rahat indoit... totzi loserii vin acolo, nu sunt in stare sa arunce la cosh, da' fac concursuri de slam dunk!
Eu joc in Leonida, cu toate k shi ala e un teren distrus, cu gropi and stuff, da' macar sunt 2 panouri shi 2 inele shi se poate juca pe tot terenu'! In fine..
Legat de audientza TVR2, ash vrea sa vad cifra la ora 3 dimineatza,nu cand e transmis meciul in reluare! SHi cam are dreptate SilverZeus.. nu ai ce sa compari intre basket shi telenovele sau emisiuni de divertisment! Dar totushi tzin sa te contrazic, SilverZeus, daca ar fi un meci de divizia B in acelashi timp cu un meci din NBA, audientza va fi favorabila meciului de fotbal... Cum sa itzi spun? E prea greu basketul pentru unii! Fotbal shtie oricine, shi ultimul tzaran de pe camp! La basket numai ochiul priceput se uita sau cel putzin oameni care ishi dau interesul sa intzeleaga ce se intampla pe terenul ala acolo, in cazul in care nu shtiu regulile! In fine, basketul nu e pentru proshti, k sa fiu cat se poate de dur!
K sugestie pentru TVR2, daca avetzi ocazia sa mai datzi emisiuni despre basket la o ora abordabila in timpul saptamanii... sau diverse clipuri cu basket sau streetball!
Datzi mixtape-urile de la And1! Sau Notic2... Facetzi reclama cu vreo 2 saptamani inainte k sa aiba timp poporul sa afle despre transmisie, punetzi scheme incredibile in reclame k sa ia ochii [il punetzi pe Johnny Blaze de pe Notic 2 shi gata, lol] shi eu zic k atzi avea o audientza buna, plus un pas spre po****rizarea sportului! Voi ce zicetzi?

thekobe
5th April 2005, 00:33
hahaha
k-dogg cu tv-u nu e de joaca mah

caseta
5th April 2005, 03:22
k-dawg, and1 mixtapes sau alte alea sunt alti bani, alta distractie ... tvr nu prea poa sa le dea cum le iei tu pe naspa de pe net si le vezi pe comp :P

dar la partea cu faze spectaculoase puse in promo-uri .... sunt total de acord. sunt convins ca nba-ul ar oferi gratis imagini pt crearea de promouri.

as baga asa in promo-uri:
* slamu lu carter de la olimpiada, ala peste weiss (cred ca chiar daca nba-ul nu il are, tvr a transmis olimpiada asa ca are imaginile respective) + inca citeva slamuri "in your face" - date in slow motion pt ca si necunoscatorii sa apuce sa isi dea seama ce se intimpla
* o'neal rupind panouri (a rupt fo 3 cel putin in nba) si inca citeva imagini cu panouri rupte de altii
* 2-3 secvente cu o'neal si barkley cind s-au luat la bataie sau o'neal cind a dat un pumn dupa brad miller. daca il nimerea, ii smulgea capatina .....
* majorete
* citeva imagini cu starurile care apar pe la meciuri (eventual cu un mesaj de genul "Staruri adevarate, nu figuranti")
* inca citeva imagini cu pase a la kidd, capace monstruoase si buzzer beaters de dincolo de jumatea terenului

cred ca ar prinde foarte bine astea, mai ales ca in ultima vreme nba action kidna sux. in afara de top 10 si inca citeva faze, o circa de vorbarie si promovare a nbdl-ului. care, sincer, nu cred ca ii intereseaza asa mult nici pe pasionatii de nba, daramite pe fotbaliatoru roman.

si cred ca ar mai fi o chestie care ar putea sa le trezeasca interesul ..... mentionarea sumelor din contractele jucatorilor din nba. daca aude taranu "diseara puteti vedea ce face un jucator cu un contract de 120 milioane USD" poate sta treaz doar-doar o descoperi ca e si el in stare de asa ceva. si chiar daca nu se apuca el, poate il da pe fi-su la basket, in loc de fotbal .... si poate macar la batrinete sa vedem si noi mai mult de 1 meci pe sapt din nba :D

K-Dogg
5th April 2005, 17:06
Altzi bani, alta distractzie, frate! Da' se face audientza! Nu cred k sunt atat de scumpe mixtape-urile astea incat conducerea TVR sa nu shi le permita!

MadSkillz
5th April 2005, 19:48
Ma, e clar ce trebuie.O emisiune de baschet.Facuta de un post romanesc.Si sa includa de toate.E limpede ca nu poate costa un mixtape cat un meci de baschet.Reportaje cu jucatori romani, cu jucatori din Euroliga... cu faze din NBA luate din NBA Action...interes sa fie.Si air-time sau cum se cheama.
P.S.Cred ca sunt cativa aici pe forum care sunt si informati , si disponibili sa ajute la crearea unei astfel de emisiuni, si nu cred ca ar cere bani pt asta :rolleyes:

K-Dogg
5th April 2005, 20:43
Pai la asta ma gandeam shi eu... sunt convins k se poate, putzin interes sa existe!

Adrian
5th April 2005, 22:15
Legat de audientza TVR2, ash vrea sa vad cifra la ora 3 dimineatza,nu cand e transmis meciul in reluare!

Pai la 3 dimineata sunteti numai voi, astia 5-6 de pe forum, mah, :P Nu se lauda Vadim ca asta e cel mai mare forum de baschet din tara?
Acum serios vorbind, parca odata era unul dintre voi care a ajuns sa comenteze meciuri de baschet (la radio parca, anul trecut?). Poate il ia Emil si acuma.
Cat despre o emisiune cu/despre baschet, ca si cu promovarea baschetului mai mult, trebuie sa recunoastem ca baschetul are foarte putini (dar inimosi) sustinatori in Romania. TVR (ca orice televiziune) e sclavu audientei, iar audienta ati vazut-o si voi. Cum zicea si Caseta, lumea prefera sa se uite la JJ cum se injura cu varu-sau decat sa vada chiar si finala NBA...Asta e realitatea, suntem balcanici :headbang:

K-Dogg
5th April 2005, 22:21
Lolz, no comment! 1-0 pentru Adrian

Raptor
5th April 2005, 23:19
Gabriel a fost la Telesport si a comentat impreuna cu cocosan un meci... in locul meu :ciocan: :P

But anyway, fie vorba intre noi, daca ar fi sa fie ales cineva de pe forum pentru un comentariu, eu as vrea sa fie caseta, pentru ca are ce ii trebuie (in scris cel putin): e destept, face afirmatii asa cum trebuie, are ceva care imi place mie si in general sunt de acord cu ce scrie. Plus ca stie si lucruri din trecut.

Dar ma rog nu depinde de mine, in orice caz ar fi marfa sa se intample asa ceva.

deko
5th April 2005, 23:50
Imi pare rau ca va dezamagesc dar sa stiti ca Jordan a fost si va ramane cel mai bun jucator de baschet din toate timpurile.El nu a fost bun numai in perioada cu Starks,Barkley,Drexler etc...ci si in perioada Kobe Bryant(All Star 1998 s-a p|$@t pe el) sau ganditi-va bine ce a facut la Wizards la 40 de ani,este formidabil.I-a facut fata si lui Carter....nu insist pt ca stiti si voi daca sunteti fani infocati NBA.Intai analizati toate variantele si pe urma scrieti ceva contra lui Jordan.Mi-au placut unele comentarii dar unele au fost scrise cam in graba...Astept replica!
Vlad Simionescu.

caseta
6th April 2005, 00:36
@raptor - thx de apreciere. eu cred ca sunt citiva pe forum care ar face fata fara probleme unui comentariu dpdv al cunostintelor despre basket.

intr-adevar poate ar fi o idee buna ca emil (in cazul in care ii apartine decizia) sa cheme pe cite cineva de pe forum sa i se alature la un comentariu. sunt convins ca oricine ar fi cel chemat:
1. ar comenta de placere, nu pe bani
2. nu ar avea cum sa comenteze mai rau decit unele comentarii pe care le-am auzit deja, dar ar avea potentialul sa comenteze mult mai bine :D
3. nu s-ar plinge daca ar fi prelungiri

de gabriel mi-ar fi frica un pic. nu de alta, dar daca incepe comenteze cu echipele de acum 10 ani ..... meciurile o sa aiba o audienta mica si confuza rau :D :D :D pe de alta parte daca ar comenta pe espn classics, nu ar avea rival.

@deko:
1. pai nu cred ca dezamagesti prea multa lume, ca destul de multi suntem de acord ca jordan a fost cel mai mare. eu in special :P
2. a fost un thread cu jordan, dar s-a inchis. acum e unu cu kobe, dar vad ca autoru lui il cam neglijeaza ......

thekobe
6th April 2005, 00:56
Imi pare rau ca va dezamagesc dar sa stiti ca Jordan a fost si va ramane cel mai bun jucator de baschet din toate timpurile.
bun la ce ?

El nu a fost bun numai in perioada cu Starks,Barkley,Drexler etc...ci si in perioada Kobe Bryant
in "perioada kobe bryant" a jucat la wizards. a fost bun ? da. a fost cel mai bun ? nu. a fost mai bun decat kobe ? meci direct, 42 de puncte in 2 sferturi.

All Star 1998 s-a p|$@t pe el
the goat "s-a p|$@t" pe un jucator de 19 ani, dand 2 sau 3 fade awayuri peste el :o:
ia intereseaza-te de ce nu l-a mai bagat george karl pe kobe in a 2-a jumatate

I-a facut fata si lui Carter...
wow

Mihai
6th April 2005, 00:59
Iar in parcu Titan (Oraselul Copiilor) au fost niste inele (cvasi-inele ca erau cam ciudate), dar s-au rupt destul de repede.

Alea nu era inele ci erau niste sarma indoite! Nici macar in forma de cerc nu era, mai mult oval :D

Raptor
6th April 2005, 01:01
Mentionez ca eu am editat mesajul si l-am transformat in "s-a p|$@t"... el era... la forma normala :D

MadSkillz
6th April 2005, 01:02
Decat sa mentionezi asta, mai bine il lasai cum era. :no:

caseta
6th April 2005, 20:09
ma uit acum pe tvsport la panathinaikos-efes. moaaaama ce varza e comentatoru asta. nu stiu cum ii zice, dar il loc sa comenteze bate cimpii despre "campionate tinute pe tarimul sultanilor", "scoala de basket a yugoslaviei mari" si alte prostii si citeste toata istoria fiecarui jucator (unde a jucat incapind din juniorat samd) in loc sa comenteze ce se intimpla pe teren. el doar pronunta numele alora ca au mingea in mina, dar nu observa si el o aparare zona, un half court press etc.

cel putin aia cu "yugoslavia mare" ..... ce dreq sa mai zici .....

ca sa nu mai zic ca vorbeste de parca nu are timp sa traga si el o gura de aer ca lumea. hoooooooo, bah, ca te sufoci dreq si mori in direct de ajungi subiect de FW pe email ......

LOOOOOOOOOOOOOOOL, a bagat unu un buzzer beater si era sa se inece. exact cind scriam eu ca mai are putin si moare in direct. na ca am aflat si cum il cheama .... bogdan stanculescu. parca comenta si pe tvr2 .... daca ala e, si acum tin minte ca el s-a nascut in aceeasi zi cu charles oakley. pai si eu m-am nascut cu o zi inaintea lui mcgrady, da nu imi aduc aminte de asta la fiecare 3 propozitii ....

oricum, daca dau si astia ceva basket, poate mai po****rizeaza si ei sportu asta. desi, fiind vorba de tvsport, la fiecare minut de basket dat, dau 1h de jiji & mutu & mitica dragomir. asta asa, sa compenseze.


*** edit ***
ca sa nu mai zic ca nici nu e asa spectaculos basketu asta european. cel putin in meciu asta se cam vede ce e aiurea. se arunca prea mult de 3p, nu se fac patrunderi destule, se faulteaza mult si se faulteaza imediat cum incearca unu o patrundere. nu se joaca pe oamenii de sub panou mai deloc (probabil nici nu or avea echipele astea cine stie ce C/PF), nu se arunca de la semi.

cred ca partial de vina pt modul asta de joc e linia de 3p aflata prea aproape de caciula. din cauza asta e prea mare aglomeratie in jurul caciulii. daca linia de 3p ar fi mai departe, oamenii care ii apara pe aruncatorii de 3p nu ar putea sa vina asa de repede sa aglomereze in jurul C/PF. cred ca de aia au renuntat si americanii la ideea de a pune linia de 3p ca la europeni

cred ca de 5 minute, 80% din cosuri au fost de 3p. cam cum jucau italienii la olimpiada. ai fi zis ca au impresia ca e handbal. nimeni nu calca dincolo de semicercul de 3p. plimbau mingea si la un mom dat, unu arunca. daca le intra, erau tari, daca nu ..... aia e .....

MadSkillz
6th April 2005, 21:25
Au europenii calitatile fizice ale americanilor?Preferi sa il lasi pe X sa patrunda si sa inscrie spectaculos prin slam-dunk pentru a creste audienta partidelor sau il apuci de mana ca poate rateaza 1 libera?In plus, prefer sa bag 5 de 3 decat 5-6 de 2 (daca e sa aleg)

Raptor
6th April 2005, 21:44
Si eu. Si e mare diferenta (MARE MARE) dpv atletic intre Euroliga si NBA, cel putin dupa ce am vazut acuma. Pai la astia un tip de 2.06 e slow ca o momaie si lent ca melcu, nu sufera comparatie cu "the likes of Josh Smith".

caseta
6th April 2005, 23:01
madskillz, tre sa mentionezi 5 de 3p din cite aruncari?
ca daca e vorba de 5/30 de la 3p fata de 5/6 de la semi, pai la asa un procentaj eu te las sa arunci de 3p cit iti doreste inima.
iar daca imi zici ca e vorba de 5/6 de 3p si 5/6 de la semi, pai sa fim seriosi, ca nu prea arunca nimeni cu acelasi procentaj de la 3p ca de sub panou, sau macar din caciula .....

cu calitatile fizice, aveti si voi dreptate, dar totusi sunt jucatori rapizi, si sunt unii destul de atletici. problema nu e ca nu puteau sa patrunda .... pai daca ati vazut meciul, ar fi putut sa incerce incontinuu sa patrunda ca scoteau mereu 2 libere. ideea e ca ei nu cautau patrunderea ci mai mult aruncarea de 3p.

nu zic ca asa sunt toate echipele europene, dar astia nu incercau sa joace inside-out, ci incercau in 60-70% din atacuri sa arunce de 3p. si de multe ori erau aruncari fortate (cu om pe ei, in ultimele sec de atac, fara sa isi aseze bine aruncarea).

Raptor
6th April 2005, 23:07
Asa e. Daca nu cumva ma insel, e terenul mai mic in Europa (si bineinteles, de data asta chiar e o linie de trei puncte, la 6.25 m). Desi, parca la margini incepe sa fie linie in loc sa continue sa fie "rotunda" da' poate asa mi s-a parut. Ce e clar e ca daca ai pune niste streetball-eri care dribleaza bine in Euroliga ar patrunde mereu, ar scoate faulturi, ar elimina jucatori adversi etc. Bine, cu conditia sa nu "comita" pasi si duble.

MadSkillz
7th April 2005, 00:10
Raptor tu ai ce ai cu streetballerii.Depinde CE streetballeri pui acolo.Daca ii pui pe ai nostri, o iei rau.Ca abia fac fatza prin divizia B la noi.Daca ii pui pe aia din USA, ai sansa sa nimeresti un Shawn Kemp.Aflu de la stirile TV SPORT de Marcus Brown de la TSKA Moscova.Sau au repetat ei aceleasi 2-3 aruncari de 3 ale lui de nu stiu cate ori, sau omu` a dat vreo 7 de 3 in ultimul meci.Jucator cu scurte aparitii in NBA, pe la Portland si Detroit, erou in Euroliga.
caseta, nu zic aici de procentaje, spun ca prefer o aruncare de 3 reusita uneia de 2.
E drept ca de sub panou sansa de a baga mingea in cos e mult mai mare decat din spatele semicercului, dar cat de liber esti de obicei sub panou si cat de liber la 3?Eu , personal, de ce sa ma bag cu namilele de 2,20 si sa-mi iau coate in gura pt 2 amarate, daca or intra si alea, cand pot sa o dau lejer de 3 unde ma incomodeaza mult mai putin adversarul?E adevarat ca n-am procentaj bun, dar imi e mai usor (comod) , si daca intra, aduce mai multe puncte.Eu ca eu, dar la nivelul ala mi-e greu sa cred ca trage chiar oricine de la 3.La antrenamentele de la Rompetrol am vazut cum pivotii bagau incredibil de bine de la 3, gen 6-7 bagate din 10 aruncate.Oameni de 2,05-2,10.Si in meci nu ii vezi aruncand ... iar fundasii aveau procentaj si mai bun .. deci nu pot sa cred ca la nivelul ala arunca oricine din orice pozitie, si ca mentalitatea lor e ca a mea :"Frate nu ma duc pe patrundere ca poate fac o entorsa naibii si mi-e cam lene, obosesc aiurea, hai sa o trag de aici la sanki".Si poate au avut o zi proasta oamenii, mai stii? :)
Dar totusi eu nu am vazut meciul, asa ca nu pot intra in detalii :) Vreau doar sa spun ca pentru mine, ideal intr-o echipa este ca oamenii sa o infiga bine de la 3.Si asa scad situatiile de pasi, 3 secunde, fault in atac, pasa gresita pe angajare.Bineinteles insa ca baschetul nu se poate rezuma la "mana", si e mult mai complex.

thekobe
7th April 2005, 00:51
sa va uitati maine la maccabi tel aviv si anthony parker

caseta
7th April 2005, 01:20
madskillz, nu stiu pe ce bani joci daca joci pe bani, dar astia de care vorbim sunt jucatori profesionisti. daca gindesti asa "sa nu ma obosesc, sa nu ma accidentez sa nu ma consum" atunci nu prea ai ce cauta la profesionisti. fara suparare. inteleg sa zici asa daca esti un jucator profesionist care joaca in weekend de placere pe studentesc. dar nu in meciuri in care esti platit sa joci.

cum ar fi daca aia in nba ar avea asa o mentalitate ? ar mai face iverson si wade patrunderi ? unde ar fi spectacolul ? cine ar mai plati sute de $ pe bilet ? si atunci de unde ar mai veni banii aia multi pe care ii cistiga starurile nba ?

revenind la meciul respectiv, dupa cum am mai spus, aruncau cu om pe ei si din pozitii dificile. nejucind mai deloc oamenii din caciula, nu deschideau jocul si aparatorii se puteau concentra pe aruncatori. fara sa obligi adversarii sa dubleze la cineva, nu prea ai cum sa creezi un dezechilibru in defense si sa ai un om liber decit "off the dribble", iar ei nu driblau/patrundeau mai deloc.

e adevarat ca le-au intrat destule aruncari din astea dubioase si sunt convins ca jucatorii profesionisti arunca mult mai bine decit niste amatori. pina la urma de aia sunt platiti. ca se pricep. dar una e sa arunci singur cind ai timp sa iti asezi aruncarea si alta e sa arunci "with a hand in your face". de altfel din cite stiu ray allen a declarat ca el nici nu se uita la cos cind arunca de 3p. poate se spargea in figuri, dar daca te uiti cu atentie la meciurile din nba, de multe ori aruncarile sunt f rapide. jucatorii au, cum zic americanii, "quick release". dau drumu la minge din mina pina sa aiba timp aparatorul sa sara la capac. numai atunci cind jucatorul ramine liber isi aseaza aruncarea si de obicei atunci cam intra tot .....

in fine, vorbim noi cit vorbim, dar cert e ca nba-ul este mult mai spectaculos si are jucatori muuult mai buni decit euroliga. cel putin asta e parerea mea ...


Preferi sa il lasi pe X sa patrunda si sa inscrie spectaculos prin slam-dunk pentru a creste audienta partidelor sau il apuci de mana ca poate rateaza 1 libera?
in cazul asta nu il apuci de mina decit de 5 ori. presupunind ca toti jucatorii ar avea 50% procentaj la libere (desi G si SF, cei care patrund de obicei, au in general peste 70%) tot ar merita sa faci patrundere dupa patrundere. ar echivala cu un FG% de 50% si in sfertul 4 ai juca cu ultimele rezerve ale adversarilor.

repet, poate nu este o chestie generala pt basketul european, poate doar echipele astea 2 nu aveau jucatorii necesari ca sa joace inside-out si sa faca patrunderi, dar mie mi s-a parut ca exagereaza cu aruncarile de 3p.

MadSkillz
7th April 2005, 01:57
Se prea poate sa fi exagerat astea 2, nu stiu pt ca nu am vazut nici meciul asta, nici
alte meciuri.Nici macar din divizia A n-am mai vazut.
E clar ca baschetul european e total diferit de cel american, si e clar ca ala e mult mai spectaculos.In primul rand pentru ca jucatorii sunt mai inalti, mai rapizi, mai puternici si fac toti programele de detenta ale lui Raptor.Dar iti spuneam si eu pe scurt, ca ma grabeam, ca nu cred sa fie vreun jucator de neoprit nici macar prin fault.Ei au vedete, ele trebuie sa stea in teren 48 de minute, abia in sfertul 4 incepe smecheria .. e alta combinatie la ei acolo.Noi aici asa am invatat: "orice ar fi , nu da cos ... faci fault? n-are nimic, ia uita-te -> geme banca de cate rezerve avem"
Despre faza cu jucatorii profesionisti, in toata "cariera" mea nu stiu daca am aruncat 10 de 3p in meciuri oficiale.Sigur ca ma refeream la Studentesc.Am si zis ca nu se poate pune problema ca ei sa gandeasca asa:)

nu pot sa cred ca (...)si ca mentalitatea lor e ca a mea

caseta
7th April 2005, 02:05
ma gindeam eu ca te referi la studentesc. ;)
eu te stiu si am vazut cum joci pe studentesc si ca nu aplici ideea "trece mingea, nu trece omul" asa ca m-ar mira sa fii de acord cu stilul asta de joc. pe de alta parte in meciuri oficiale nu te-am vazut, asa ca ..... :P

MadSkillz
7th April 2005, 02:19
Ne stim sau doar tu ma stii? :)
Nici in meciurile oficiale nu sunt atat de agresiv cat ar trebui,dar e diferenta oricum.
Si sa stii ca sunt de acord cu stilul asta de aparare.Ca antrenor.Ca jucator si spectator ... vreau patrunderi + dunk`uri. :ok:

P.S. Muta Raptore astea la Baschetu` european daca esti dragut.

caseta
7th April 2005, 06:04
sunt un fan
:-))))))))))))))))))))))))))))))))
dar nu chiar ca deniro in filmu cu wesley snipes
;)

Raptor
7th April 2005, 13:19
Eu le-as muta, doar ca nu prea imi dau seama cum :ciocan: . E cam ciudat control panel-ul asta!

K-Dogg
15th April 2005, 22:05
Daca mutatzi NBA Action cu juma' de ora inaintea meciului dispar toate shansele de po****rizare a acestui sport! Asha la 9 seara poate se uita shi Jean din deal macar la topul din finalul emisiunii... acum se uita doar aia care stau la meci, clar! Adik putzini..

Raptor
16th April 2005, 04:56
Corect... dupa ce s-a intamplat cu Asesoftul putem sa ne asteptam la o crestere a audientei asupra basketului. Mai ales daca este dat si in reluare. Ar fi bine, daca tot s-a mutat NBA Actionul la ora asta, sa fie dat si el in reluare inainte de meci, dar programul unei televiziuni nationale este mai mult decat modificabili de niste comentatori sportivi, oricare ar fi ei. Trebuie o dorinta de la nivelul celor care fac programul. Cel putin asta e parerea mea.

Eu zic ca NBA Action este o sursa de promovare si cum dureaza putin (30 de minute), nu vad de ce nu si-ar gasi o ora mai devreme (cum si-a gasit si pana acum, la ora 9). Dar nu depinde de mine :)

K-Dogg
16th April 2005, 22:05
Sau daca nu se poate, ceea ce ma indoiesc, macar datzi la shtirile din sport rezultate sau reportaje din NBA, sa vada tzaranii! Poate asha iese ceva...

Dumars
24th May 2005, 21:43
@spiritt23
Emil, exista o mica problema. In multe zone zilnic de la ora 17 pe frecventa canalului TVR2 intra studiourile locale ale TVR. Prin urmare, multe din transmisiunile sportive ale TVR2 nu pot fi vazute.
A fost cazul si astazi cand nu am putut urmari repriza a doua a meciului de tineret cu Moldova.
Evident ca nu a fost mare tragedie, dar in schimb a fost atunci cand a fost Fiba Final Four de la Ploiesti si nu am putut vedea finala dintre Asesoft si Lokomotiv Moskova. Atunci a fost tragedie.

Stiu ca nu se pot face multe, dar as dori sa intreb daca este (macar in stadiul de proiect) luata in calcul realizarea unui canal TVR dedicat exclusiv sportului. Asa cum exista Rai Sport. Evident ca meciurile nationalei de fotbal sa fie tot pe TVR1, sau alte sporturi ce generaza audienta mult-ravnita.
Dar pe programul de sport ati putea da meciuri de fotbal in sala, Divizia A de fotbal si astfel ar putea aparea si celelalte sporturi de echipa din Romania care in momentul de fata nu sunt difuzate pe cele 2 canale de sport private.
Stiu ca nu exista fonduri, si sunt scandaluri peste scandaluri, dar sper sa existe totusi un plan pe termen mediu sau lung al TVR.

eddy_jozsa
25th May 2005, 17:05
ar fi misto un "tvr sport"

Aici la Sibiu, tragedie este ca NU intra programele locale peste tvr2, si o sa va si explic de ce.

Pana acum cativa ani, fosta firma de cablu CRD baga TVR Cluj peste TVR2, era superbine, ca vedeam meciurile din sala Horia Demian.

Noua firma, RCS, nu mai baga TVR Cluj.... si asa am ramas cu ochii in soare la meciul 1 dintre Cluj si Sibiu sezonul asta, TVR Cluj putand fi receptionat doar in eter, cu antena de casa. Deci am pierdut si cele 50 de puncte ale lui Clavon.... clar ca regret.

Pentru meciul 3 m-am pregatit mai bine, mi-am procurat o antena de camera, care trebuia s-o leg de tavan (!!!!) sa mearga cat de cat Cluju... deci meciul 3 l-am putut vedea!

Din partea mea un mare :ok: pentru TVR Sport... ar fi o idee supermisto! (chiar daca piata e poate chiar suprasaturata cu posturi sportive... TV Sport + Telesport, ale caror calitate sincer lasa de dorit, din cauza "becalizarii" fotbalului romanesc in mare parte)

spiritt23
25th May 2005, 17:15
Proiectul TVR Sport este, in acest moment, imposibil de realizat. Totusi, TVR 2 da sport destul de mult, asa ca poate fi asimilat unui canal cu profil sportiv. Baschet, volei, tenis de masa, handbal, hochei pe gheata, va fi Roland Garros, va fi Campionatul European de Baschet Feminin, toate meciurile Romaniei in direct... Nu e suficient, dar e bine, dupa parerea mea.

P.S. NBA Action va fi vineri noapte de la 2.30 iar rezumatul meciului San Antonio-Phoenix nu mai e in program pentru ca de-abia ieri am stabilit meciul in direct si n-am mai putut modifica grila de duminica. Asa ca, uitati-va la meci in direct!

Dumars
25th May 2005, 21:25
NBA Action va fi de la 2.30? Deci meciul va fi de la 3? Pe yahoo scrie ca meciul incepe la 9PM ET, adica 4 (ora Romaniei).

thekobe
26th May 2005, 00:27
ai o ora sa te recreezi

K-Dogg
26th May 2005, 01:11
Da, nu cumva sa tzi se aplece de la atata basket! :D

OVIDIU 62
18th March 2006, 23:10
Daca TOPESCU a terminat-o cu comentatul partidelor de fotbal din urma nu m-ai vine nimic.PACAT.

mishu
19th March 2006, 05:43
nu m-ai vine... AMIN am pus cruce limbii romane... daca nici la 43 de ani nu ai deprins tainele limbii... incearca cu biscuitii aia cu care exerseaza pustiul ala la televizor...

Dumars
3rd April 2006, 19:11
Exista vreo posibilitate ca meciurile din cadrul Final 4, al Cupei Romaniei la baschet sa fie transmise la TV?
FRF a fost "foarte inspirata" si a pus aceste meciuri, marti 18 aprilie si respectiv miercuri 19.

dolby
4th April 2006, 08:19
''FINAL 4 CUPA ROMÂNIEI LA SIBIU

Federaţia Română de Baschet a atribuit în şedinţa Biroului Federal organizarea turneului Final 4 al Cupei României la baschet masculin oraşului Sibiu. Turneul se va desfăşura în zilele de 18 şi 19 aprilie 2006 la Sala Transilvania după următorul program:

Marţi, 18.04.2006:
ora 16.15 - MOBITELCO CLUJ - DINAMO BUCUREŞTI
ora 19.00 - CSU ALTALSSIB SIBIU - CSU ASESOFT PLOIEŞTI

Miercuri, 19.04.2006
ora 16.15 - FINALA MICĂ (Învinsele din Semifinale)
ora 19.00 - FINALA MARE (Învingătoarele din Semifinală)

Toate cele patru partide de la Sibiu vor fi transmise în direct la TV Sport ''

(informatii luate de pe www.csusibiu.ro, site-ul oficial al echipei din Sibiu)

mishu
4th April 2006, 15:51
eu am inteles ca au fost puse pe 18, 19 tocmai pentru a putea fi transmise la TV Sport... pentru ca in weekend e full de fotbal peste tot si nu s-ar uita nimeni... asa marti, miercuri e ok...

Dumars
4th April 2006, 18:26
Daca sunt transmise la TV, e OK si marti si miercuri. Si fiind vacanta, probabil ca va fi si sala plina.
Din punctul meu de vedere, daca era in weekend as fi dat si eu o fuga pana la Sibiu sa vad meciurile, care se anunta a fi foarte faine. :) Asa le voi urmari la TVSport.

vinsanity
29th April 2006, 22:32
semnalez si eu faptul ca multi fani ai acestui sport n-au posibilitatea sa urmareasca emisiunea nba action deoarece la ora 16.30 la cat este programata pe tvr 2 intra in emisie studiourile teritoriale (in cazul meu tvr timisoara). ideea cu programarea emisiunii inaintea meciului de vineri noaptea e buna (de altfel am vazut ca ati si aplicat-o de vreo 2 ori, mai putin aseara- wizards vs cavaliers). mai multa consecventa n-ar strica (chiar si in privinta orelor de disputare a intalnirilor).
ps. in privinta comentatorilor, cernat si enachescu sunt varza, singurul care merita ascultat e emil hossu longin