PDA

View Full Version : CINE a copiat pe...CINE ? EVENIMENTUL ZILEI VS OLS !?



ricky
10th February 2005, 07:34
http://www.expres.ro/sport/?news_id=178645

Ceva imi spune ca...EVZ e cu mitza in sac !
Deplorabila calitate a stirilor sportive de pe acest cotidian, ca de altfel si de pe PROSPORT si GAZETA, ma fac sa cred ca articolul a fost "preluat" de pe OLS !
Sau ?

bog_tom
10th February 2005, 08:09
nu stiu care pe care dar articolele seamana ca 2 picaturi de apa... :rolleyes:


Intrata pe mina lui Piturca, prima reprezentativa nu ne-a oferit miercuri mult-asteptatele semne de insanatosire, dupa perioada de criza in care a aruncat-o Anghel Iordanescu. Jocul sufera cumplit, iar relatiile in teren dintre tricolori sint practic inexistente. Pasele de-a latul terenului, atit de dragi fostului selectioner, au mare cautare si sub Piturca-voda. Principala scuza a lui Piti este timpul limitat pe care l-a avut la dispozitie pentru a-si cunoaste elevii. In aceste conditii, meciul cu Olanda, programat pe 26 martie in Giulesti, ne provoaca de pe acum fiori. Romania, care la casele de pariuri era creditata cu prima sansa de victorie in acest meci, a fost salvata de la infringere de stelistul Daniel Oprita, care a marcat la spartul tirgului, dupa ce slovacii ramasesera in zece jucatori de cimp.

Tricolorii nu mai pierdusera in fata Slovaciei de pe 23 august 1942. De atunci, intre cele doua nationale au mai avut loc sapte jocuri. Tricolorii au cistigat de patru ori, iar trei meciuri s-au incheiat nedecis.

"Arnold", vinovat la ambele goluri
Bogdan Stelea este principalul vinovat pentru acest semiesec. La primul gol al slovacilor, "Stelica" a iesit inoportun dintre buturi, permitindu-i atacantului Robert Vittek sa-l evite cu o lovitura de cap. �Arnold� a mai avut citeva interventii stingace, mai cu seama la golul doi.

A devenit o obisnuinta pentru portarii nationalei sa alterneze evolutiile stralucitoare cu momentele penibile. Stelea a facut un meci mare cu Armenia, in partida terminata la egalitate, scor 1-1, de la Erevan. Microbistilor le este proaspata in memorie alternanta portarilor de la World Cup �94, cind Iordanescu ii schimba pe Prunea si Stelea de la un meci la altul.

Pariul pierdut al lui Piti
Pentru acest meci, Piturca a mizat pe experienta a cinci jucatori trecuti de 30 de ani: Bogdan Stelea, Vali Nastase, Costel Gilca, Dorinel Munteanu si Adrian Ilie. �Stelica� a jucat catastrofal, iar �inchizatorul� Costel Gilca si capitanul Dorinel Munteanu au fost �miini moarte�. Cei doi s-au plimbat pe teren, Gilca comitind si un fault in propriul careu. �Centralul� partidei a trecut cu vedea infractiunea, iertindu-ne de lovitura de la 11 metri care se impunea. Singurii jucatori care s-au comportat onorabil au fost Florentin Petre si Adi Ilie.

http://www.onlinesport.ro/Html/Fotbal/Romania/Nationala/758.shtm



Echipa nationala a Romaniei a debutat nu foarte fericit in noua “era Piturca”, terminind la egalitate, scor 2-2, partida amicala sustinut ieri in compania Slovaciei. Intrata pe mina lui Piturca, prima reprezentativa nu ne-a oferit ieri mult-asteptatele semne de insanatosire, dupa perioada de criza in care a aruncat-o Anghel Iordanescu. Jocul sufera cumplit, iar relatiile in teren dintre tricolori sint practic inexistente. Pasele de-a latul terenului, atit de dragi fostului selectioner, au mare cautare si sub Piturca-voda.
Principala scuza a lui Piti este timpul limitat pe care l-a avut la dispozitie pentru a-si cunoaste elevii. In aceste conditii, meciul cu Olanda, programat pe 26 martie in Giulesti, ne provoaca de pe acum fiori. Romania, care la casele de pariuri era creditata cu prima sansa de victorie in acest meci, a fost salvata de la infringere de stelistul Daniel Oprita, care a marcat la spartul tirgului, dupa ce slovacii ramasesera in zece jucatori de cimp. Tricolorii nu mai pierdusera in fata Slovaciei de pe 23 august 1942. De atunci, intre cele doua nationale au mai avut loc sapte jocuri. Tricolorii au cistigat de patru ori, iar trei meciuri s-au incheiat nedecis.

“Arnold”, vinovat la ambele goluri

Bogdan Stelea este principalul vinovat pentru acest semiesec. La primul gol al slovacilor, “Stelica” a iesit inoportun dintre buturi, permitindu-i atacantului Robert Vittek sa-l evite cu o lovitura de cap. “Arnold” a mai avut citeva interventii stingace, mai cu seama la golul doi.
A devenit o obisnuinta pentru portarii nationalei sa alterneze evolutiile stralucitoare cu momentele penibile. Stelea a facut un meci mare cu Armenia, in partida terminata la egalitate, scor 1-1, de la Erevan. Microbistilor le este proaspata in memorie alternanta portarilor de la World Cup ‘94, cind Iordanescu ii schimba pe Prunea si Stelea de la un meci la altul.

Pariul pierdut al lui Piti

Pentru acest meci, Piturca a mizat pe experienta a cinci jucatori trecuti de 30 de ani: Bogdan Stelea, Vali Nastase, Costel Gilca, Dorinel Munteanu si Adrian Ilie. “Stelica” a jucat catastrofal, iar “inchizatorul” Costel Gilca si capitanul Dorinel Munteanu au fost “miini moarte”. Cei doi s-au plimbat pe teren, Gilca comitind si un fault in propriul careu. “Centralul” partidei a trecut cu vedea infractiunea, iertindu-ne de lovitura de la 11 metri care se impunea. Singurii jucatori care s-au comportat onorabil au fost Florentin Petre si Adi Ilie.
http://www.expres.ro/sport/?news_id=178645

vladi
10th February 2005, 17:38
fratilor, sinteti dusi......Udrea e in Cipru, credeti ca intra pe net sa ia stirile de pe OLS ?

Ricky, banuiesc ca tu esti cel care a postat si pe forumul de la EVZ, nu ?

Atunci cind nu intelegi cum functioneaza un lucru e mai bine sa nu-ti dai cu parerea despre el.

bog_tom
10th February 2005, 18:09
da, suntem "dusi" dar pe alte meleaguri .... si care-i problema ? te deranjeaza acest lucru? :evil:

vladi, de ce crezi tu ca nu putem discuta despre astfel de subiecte ? astept o parere "personala" :sneaky:

vladi
10th February 2005, 18:39
bog_tom nu am vrut sa fiu malitios, probabil mi-a scapat o mica rautate pentru care imi cer scuze.
Nu am zis ca nu puteti sa discutati despre acest subiect, nu sint PSD sa interzic asemenea lucruri.

Doar ca mi se pare cel putin deplasat sa acuzi Evenimentul Zilei cu fura materiale de pe net. Exista o explicatie pentru faptul ca cele doua materiale, care in nici un caz nu este defavorabila celor de la EVZ.
In primul rind nu cred ca este vorba de plagiat sau furt.
Dupa cum probabil ai observat, la unele stiri de pe Onlinesport este citata si sursa lor...Gazetasporturilor, Prosport, Cotidianul, EVZ, Ziarul, TOP, etc.

Uneori nu :-)

bog_tom
10th February 2005, 18:50
am inteles.

consider ca problema poate fi remediata cu un efort destul de mic :)

ricky
10th February 2005, 19:38
fratilor, sinteti dusi......Udrea e in Cipru, credeti ca intra pe net sa ia stirile de pe OLS ?

Ricky, banuiesc ca tu esti cel care a postat si pe forumul de la EVZ, nu ?

Atunci cind nu intelegi cum functioneaza un lucru e mai bine sa nu-ti dai cu parerea despre el.

VLADI, cu plecaciune !
Nu sari ca ars ! :evil:
Zilele trecute, cei de la EVZ au titrat ca UDREA e pe urmele lui PITURCA !

Ce-ti spune tie titlul urmator : "In Cipru, MATEI UDREA a asistat la revenirea lui Victor Piturca la nationala " ...?

EVZ n-a semnat articolul dar, daca ai citit cele din zilele precedente atunci banuiala ar putea sa cada pe UDREA (ca la scris) !
Sincer, putin ma intereseaza !
Ma deranjeaza faptul ca in ziarele romanesti si la TV sint prezentate mai mult scandaluri si alte...rahaturi in loc sa se scrie ceva de sport !
De aceea m-am legat de cei de la EVZ !

Si-apoi, prietene, chestia cu stirile de pe TELEI-IMPRIMATOR (sau cum se numeste)...las-o moale !
La EVZ alea sint la PING-PONG !

Daca mi-ai descoperit mesajul de pe EVZ inseamna (pot sa cred ?!) ca esti cititor si pe acolo !
Nu ti se pare ca EVZ a decazut in ultimele luni ?
Nu ti se pare ca incearca sa tina "hirtia" prin stiri de senzatie care au decit un singur lucru (,majoritatea !) : exagerari !

Oricum, nu astept un raspuns de la tine !
Am (re)intrat doar sa-mi verific boxa !
In rest...

Iti doresc toate cele bune !