PDA

View Full Version : Discutie: Photoshop



TheIceMan
14th February 2011, 22:32
Evident software-urile de editare imagini pe computer sunt multe, nu numai Photoshop. Si se folosete tot mai mult, pentru retusuri minore sau transformare radicale a unei imagini.

Discutie: Cat de mult folositi Photoshopul? Sau alte programe similare. In ce scop?

TheIceMan
15th February 2011, 04:46
Nu sunt un expert deloc in Photoshop, dar mai invat din cand in cand, cum am timp liber.
Resize fac aproape tot timpul, si din obisnuinta tot PS folosesc.
Cel mai des il folosesc pentru chestii simple corectii de contrast, saturatie, ma rog si aici este o mare interpretare ce inseamna corectie, pentru ca nu toate pozele necesita asa ceva. Uite de exemplu o poza banala facuta cu camera din mobil, a iesit mult mai bine dupa PS:

TheIceMan
17th February 2011, 05:45
Cateodata folosesc PS pentru a da unei imagini noi un aer de vechime. Tehnic se numeste desaturare, si merge cel mai bine, imho, spre B&W cand un contrast este semnificativ, sau spre tonuri de sephia in rest, asta imi place mai mult.
Uite un exemplu.

abc_tase
17th February 2011, 10:09
Nu am mai folosit de foarte mult timp Photoshop-ul. de vreo 6 sau 7 ani. Faceam tot felu de modificari in el, mai mult pentru amuzament. Modificam pozele cu mine ca sa vad cum mi-ar sta daca as fi chel, daca as avea barba sau parul lung, daca n-as avea un ochi, etc.
Cred ca o sa-l instalez iar ca sa-mi aduc aminte cum se lucreaza in el.

Leo
17th February 2011, 10:13
In general Photoshopul se foloseste pt trucaje.

JJ
17th February 2011, 23:58
Nu sunt un expert deloc in Photoshop, dar mai invat din cand in cand, cum am timp liber.
Resize fac aproape tot timpul, si din obisnuinta tot PS folosesc.
Cel mai des il folosesc pentru chestii simple corectii de contrast, saturatie, ma rog si aici este o mare interpretare ce inseamna corectie, pentru ca nu toate pozele necesita asa ceva. Uite de exemplu o poza banala facuta cu camera din mobil, a iesit mult mai bine dupa PS:
Nici nu se mai vede zgarietura, poti s-o vinzi ca noua. :D

Eu sunt singurul caruia i se pare licenta Photoshop mult prea scumpa???

Datenshi
18th February 2011, 00:44
E relativ scumpa, mai ales daca nu ai nevoie de lucruri foarte complicate si nu-si justifica banii. Exista insa alternativa Gimp. :)

TheIceMan
18th February 2011, 05:14
Este scumpa daca vrei PS full version. Daca faci doar basics, mergi pe PS Elements, licenta este la $79. Adevarul e ca Golf II ala GTI era super ingrijit altfel nici nu ma osteneam sa-i dau atentie.

Gimp sucks, I may say.

Celso
19th February 2011, 16:22
mai folosesc din cand in cand, dar am cam uitat in ultima vreme, nu prea am rabdare:(

Denis
20th February 2011, 09:44
Nu sunt un expert deloc in Photoshop, dar mai invat din cand in cand, cum am timp liber.
Resize fac aproape tot timpul, si din obisnuinta tot PS folosesc.
Cel mai des il folosesc pentru chestii simple corectii de contrast, saturatie, ma rog si aici este o mare interpretare ce inseamna corectie, pentru ca nu toate pozele necesita asa ceva. Uite de exemplu o poza banala facuta cu camera din mobil, a iesit mult mai bine dupa PS:

Aici ai folosit Curves sau Levels, si Unsharp Mask, nu?

N-ai fixat dungile pixelate. Am uitat exact care functie corecteaza aceste dungi pixelate, ca nici nu am photoshopul in fata, dar merge si asta modificata, destul de usor.

TheIceMan
20th February 2011, 15:10
Curves sau Levels - da, Unsharp Mask - nu

Doctor_Satan
14th April 2011, 12:38
In general Photoshopul se foloseste pt trucaje.

Asta a fost chiar tare! Ca neavizat, nu m-as fi incumetat sa lansez asa o idee. Era de ajuns sa spui ca n-ai nici cea mai vaga idee (nici macar prinsa din zbor) despre ce inseamna Photoshop, nu era nevoie sa fabulezi.
Sfaturi:
1. Deschide DEX-ul (vezi ca e si pe net) si cauta cuvantul "trucaj".
2. Pe wikipedia ai informatii generale despre ce inseamna Photoshop. Ia-ti 5 minute din timpul tau pretios si citeste.
3. Data aviatoare cand ti se pare ca ai o idee despre vreun subiect, taci.
4. Abtine-te sa dai reply-uri inutile.

Leo
14th April 2011, 13:41
Poate am folosit cuvantul gresit. Dar, nu poti sa negi ca spre ex. daca vrei sa faci un nas de Pinochio, in locul unuia normal o poti face cu acest program. La asta m-am referit.

Celso
14th April 2011, 13:45
se folosese si pt a creea logouri, afise si cate si mai cate:P

Hingherul
14th April 2011, 13:47
1. Deschide DEX-ul (vezi ca e si pe net) si cauta cuvantul "trucaj".
2. Pe wikipedia ai informatii generale despre ce inseamna Photoshop. Ia-ti 5 minute din timpul tau pretios si citeste.
3. Data aviatoare cand ti se pare ca ai o idee despre vreun subiect, taci.
4. Abtine-te sa dai reply-uri inutile.

5. Incalezste-mi ciorba.... as completa eu :D


ca idee intrati pe siteul http://creativemonkeyz.com/. ei se ocupa cu tutoriale de la adobe. sunt foarte interesanti tipi.

Doctor_Satan
15th April 2011, 09:51
Nu mananc ciorba, dar nu m-as supara sa-mi faca niste cartofi prajiti.

@leodacin
Da, ai folosit un cuvant total gresit si o expresie si mai gresita.
Photoshop nu doar modifica/retuseaza poze. Aproape tot ce tine de grafica poate fi facut in acest program.

TheIceMan
16th April 2011, 08:16
Aproape tot ce tine de grafica poate fi facut in acest program.
Ma rog, pentru grafica nu crezi ca e mai nimerit Illustrator? Sau chiar CorelDraw?

Doctor_Satan
18th April 2011, 11:34
Aici nu era vorba de care e mai bun pe un anumit domeniu. Eu ii explicam ca trucajele sunt doar o mica parte din ceea ce se poate face in Photoshop.

fl0o
18th February 2013, 10:30
In general Photoshopul se foloseste pt trucaje.Pentru orice altceva folositi Paint.