PDA

View Full Version : Florentin Daniel Nicolae, Number One la CM de schi alpin la proba de coborare



miril
5th February 2005, 14:25
Da, asa este, conationalul nostru a fost numarul unu, la proba de coborare a CM de schi alpin de la Bormio. Din pacate, este vorba de ordinea participarii, caci participarea in sine a fost modesta, la aproape 10 secunde de noul campion mondial al probei, americanul Bode Miller.

Utilizator
7th February 2005, 19:41
Partea frumoasa e alta: Nicolae a fost 'detronat' in cursa de insusi noul campion mondial. Pe toate rezumatele se poate vedea (clasica referinta la nr. 1 in cursa pana in acel moment) ca Bode Miller 'a tras' sa-l depaseasca pe al nostru compatriot. :)

miril
7th February 2005, 22:14
Stiu, am urmarit cursa in direct pe Eurosport. Intai al nostru, 2min 5sec si ceva, apoi rusul care a iesit in...decorul de iarna si apoi "criminalul" de Bode, care a terminat in 1min 56sec si...ceva, avansul crescand la fiecare timp intermediar cat...altii in sapte...curse. Senzational, mai ales ca i-a pacalit pe austrieci care au ales sa "coboare" mai tarziu, lucru fatal, numerele mari pierzand zecimi de secunda pretioase. Au mizat ca soarele va face alunecarea mai buna, dar starea pistei s-a deteriorat mai repede decat s-au asteptat Fritz, Max, Hermann si alti terminatori. Mi-a parut bine pentru yankeu, caci m-am cam saturat de pistarzii tirolezi. Prea au castigat in ultimii...20 de ani. Doar Luc Alphand si Bruno Kernan ce i-au mai deranjat pe la JO, respectiv CM.

C-O-S + min
11th July 2005, 11:19
As vrea sa aflu si eu mai multe detalii despre probele de ski alpin.
Stiu ca sunt 4: super G, slalom urias, coborare si slalom. Mai stiu ca slalomul este cea mai tehnica si coborarea cea mai rapida dar mai multe amanunte stie cineva!
Si cel mai mare din istorie la acest sport cine a fost(sau este)?

luv2ski
25th November 2007, 16:32
As vrea sa aflu si eu mai multe detalii despre probele de ski alpin.
Stiu ca sunt 4: super G, slalom urias, coborare si slalom. Mai stiu ca slalomul este cea mai tehnica si coborarea cea mai rapida dar mai multe amanunte stie cineva!
Si cel mai mare din istorie la acest sport cine a fost(sau este)?

Cel mai mare este Ingemar Stenmark.. cred k asa se scrie vreo 82 de victorii in World Cup iar pe locul 2 este Hermann Maier.

georg40
25th November 2007, 20:32
@ C-O-S + min:
Cel mai mare este foarte relativ. Uite doua nume de exceptie.
La Jocurile Olimpice din 1956 de la Cortina D`Ampezo austriacul Toni Sailer a castigat toate cele trei probe alpine (Super G nu exista pe atunci) adica coborare, slalom urias si slalom special, fiind denumit "Zatopekul zapezilor", dupa faimosul atlet ceh cu trei victroii 4 ani mai devreme la Helsinki (5 000, 10 000 si maraton).
Cativa ani mai tarziu, francezul Jean Claude Killy i-a repetat performanta.

Schiori "mari" au fost destui. Imi vin in minte de pilda Marc Girardelli (LUX), Markus Wassmeier (GER), Alberto Tomba (ITA) dar lista este inepuizabila.

Ce detalii te intereseaza ? Scrie aici, cineva iti va da raspunsul...

dumy84
26th November 2007, 13:03
As vrea sa aflu si eu mai multe detalii despre probele de ski alpin.
Stiu ca sunt 4: super G, slalom urias, coborare si slalom. Mai stiu ca slalomul este cea mai tehnica si coborarea cea mai rapida dar mai multe amanunte stie cineva!
Si cel mai mare din istorie la acest sport cine a fost(sau este)?

Ramai alaturi de noi si cu siguranta vei invata multe lucruri noi despre sporturile de iarna, si pe cele inca nedescoperite le vom deprinde impreuna. :ok:

luv2ski
27th November 2007, 19:51
eu am auzit asta pe eurosport. si anume ca s-a facut un top 500 al tuturor timpurilor un top cu punctaj, unde punctele erau castigate pe ( nr medalii de aur, argint, bronz, globuri de cristal, campionate nationale, mondiale... bla bla bla ) si stenmark si maier erau primii 2 in acest top.

bineinteles ca si killy si zailer ( nu l-am prins...) au fost super smecheri.. dar se pare ca sunt undeva mai jos.

o sa caut acest top de care zicea radu savin si o sa il postez aici cu acordul vostru.

pana acum mi-am luat ban pe computergames ca am postat cu stratul de zapada si cu niste linkuri catre siteu meu :|