PDA

View Full Version : Demonstratie matematica: Lucescu e cel mai prost selectioner din istorie



Marius
10th February 2011, 23:34
Nu trebuie sa fii un mare cunoscator al fotbalului pentru a-ti da seama ca un selectioner mai prost decat Razvan Lucescu nu a existat vreodata in Romania, insa este bine sa avem si dovezile concrete. In cazul de fata, cifrele care il propulseaza pe Lucescu in coada ierarhiei tuturor selectionerilor din istoria echipei nationale. Nu este de mirare, tinand cont de palmaresul horror prin care Lucescu ne-a dus pe locul 57 in lume. Din fericire, sfarsitul actualului selectioner este aproape.

Campion al scuzelor si al alibiurilor puerile, Razvan Lucescu este facut KO de cifrele dezastruoase pe care le-a inregistrat in cele 19 luni de cand a preluat nationala. Lucescu are 18 meciuri, cinci victorii, sapte egaluri si sase infrangeri.

Cu aceste cifre demne de o echipa din lumea a cincea a fotbalului, acolo unde Lucescu ne-a dus, actualul selectioner nu putea fi decat cel mai prost din istorie. O demonstreaza o statistica a selectionerilor cu cel putin 18 meciuri pe banca nationalei, facuta de Adevarul.

In cele 18 meciuri petrecute pe banca nationalei, Lucescu are un procentaj de o victorie la 3,6 meciuri. Adica mai mult decat dublu decat predecesorul sau, Victor Piturca, ocupant al locului trei, cu un procentaj de o victorie la 1,72 partide.

Razvan Lucescu este destul de departe chiar si de ocupantul penultimului loc in aceasta ierarhie, Valentin Stanescu, posesor al unei medii de o victorie la 3,27 partide.

O alta dovada ca Lucescu este un selectioner slab este si numarul mare de jucatori convocati la nationala, intr-o perioada scurta de timp. Intr-un an si jumatate, pe la echipa nationala s-au perindat 62 de fotbalisti, semn ca Lucescu nu are "ochi" - o calitate primordiala pentru functia pe care o ocupa.

Din fericire pentru viitorul echipei nationale, Mircea Sandu s-a cam saturat si el de Lucescu, iar dupa meciul cu Bosnia am putea avea un nou selectioner. Favorit se pare ca este Cosmin Olaroiu, cel care si-a reziliat deja contractul cu Al-Sadd.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/nationala/71947/demonstratie-matematica-lucescu-e-cel-mai-prost-selectioner-din-istorie.htm

Elgorriaga
11th February 2011, 00:31
Aia cu 62 de jucători nu e o dovadă, cam așa se face o reconstrucție, chemînd sub arme diverși combatanți. Problema e că nici acum LucescuR nu s-a hotărît ...

Și tac'su a convocat tot cam p-acolo ca număr de jucători în anii 83-85, dar măcar ăla știa ce face și a știut unde să se oprească.

delaparis
11th February 2011, 01:15
Anghel Iordanescu este cel mai "destept" selectioner din istorie. :)

Nu sunt de acord cu "procesul" facut la Lucescu jr.
Cand ai 10 jucatori care sunt titulari la echipele de top din Europa e usor sa ajungi in sferturi la CM. Cand ai doar jucatori de divizia B din Rusia e foarte dificil sa te bati pana si cu Franta care se face de ras in CM.
Nu stiu daca Lucescu e selectionerul cel mai bun in acest moment dar stiu ca nu are ce selectiona in acest moment.

dextercioby
11th February 2011, 03:45
Corect, nu stiu daca e cel mai prost, pentru ca si fotbalistii de azi, poate cu 2,3 exceptii, sint varza...

Aurel.D
11th February 2011, 09:52
Nici Lucescu nu o avea veleitati de selectioner, dar nici nu are ce selectiona! Aici este marea buba! Pun pariu ca daca il aducem pe cel mai bun selectioner, Vicente del Bosque si tot nu se califica la vreun turneu final cu terminatii astia!!

rhadookoo5
11th February 2011, 14:11
Cu generatia de aur la dispozitie eram si eu selectioner; cu gloabele astea chiar nu exista speranta.
Cu Olaroiu se va continua aceeasi promovare a jucatorilor clanului Becali.

Numero Dieci
11th February 2011, 14:59
Nu stiu daca este cel mai prost din istorie dar cu siguranta este unul dntre cei mai prosti.

Marius
11th February 2011, 16:22
Pun pariu ca daca il aducem pe cel mai bun selectioner, Vicente del Bosque si tot nu se califica la vreun turneu final cu terminatii astia!!

eu pu pariu ca si un sorin cartu ne califica la euro, chiar cu gloabele astea de acum.

dextercioby
11th February 2011, 17:44
Exact unul ca Sorin Cirtu nervos cu nervii ne-ar trebui acum.

Cipri
11th February 2011, 19:41
Razvan cred ca e cel mai slab antrenor care a pregatit vreodata nationala Romaniei .

delaoltenia
11th February 2011, 20:17
Cu si fara demonstatie matematica,lucescule,marsh de la nationala.

Aurel.D
12th February 2011, 23:29
Ma uitam azi la rezumatele amicalelor de saptamana asta si ma intrebam cam cate din echipele alea ne-ar bate cu minimum 3-0. M-au impresionat Ucraina, Finlanda, Luxemburg si chiar Belgia. Pacat de revelatia anului in Europa, Slovenia care a prins un moment prost...dar este o echipa foarte buna!



eu pu pariu ca si un sorin cartu ne califica la euro, chiar cu gloabele astea de acum.

Hai tata, da-o dracu', tu esti microbist serios? :D