PDA

View Full Version : Sfaturi utile pt o fotografie reusita



Leo
9th February 2011, 22:00
Tocmai te-ai intors de la fotografiat. Ai un card de memorie plin cu fotografii. Te uiti prin ele si esti usor descumpanit. Cu greu iti vine sa alegi una sau doua pe care sa le arati si altora. Pur si simplu nu-ti plac. Nu esti deloc multumit, simti ca e ceva in neregula. Te uiti prin reviste si vezi ce fotografii fac marii artisti…apoi te uiti la ale tale si-ti dai seama cat de mic esti… E un sentiment groaznic.

“Cand o sa ajung si eu sa fac o fotografie ca asta?” te vei tot intreba luna de luna, cu exasperare. O experienta frustranta, pe care cred ca am trait-o cu totii. Ce e de facut?

Leo
9th February 2011, 23:54
1. Citeste instructiunile si invata ce stie sa faca fiecare buton si element din meniu. Oricat ar parea de prostuta aceasta prima regula, sunt foarte putine persoane care o respecta, limitandu-si din start optiunile.

2. Seteaza rezolutia camerei de fotografiat la cea mai inalta rezolutie posibila. Pozele cu rezolutie mica sunt mult mai dificil de modificat, daca va fi cazul. De asemenea, o poza cu rezolutie mare iti va da posibilitatea sa tai din poza sectiunile mai reusite si sa le printezi la o calitate acceptabila.
Daca nu ai suficienta memorie, cumpara un card mai mare. Iti va fi foarte folositor.

3. Foloseste regula celor trei linii. Este una dintre regulile de baza in fotografie, atat printre incepatori, cat si printre artisti. Cum functioneaza aceasta: imagineaza-ti trei linii care se intersecteaza si care traverseaza imaginea atat orizontal cat si vertical. Plaseaza cele mai importante elemente ale compozitiei tale, la intersectia celor trei linii. Nu lasa nici o alta linie, cum ar fi cea a orizontului, sa imparta poza in doua.

4. Incearca un unghi interesant. In loc sa fotografiezi obiectul direct, incearca sa il surprinzi de sus, sau din lateral, poate chiar de jos in sus, pozand doar o anumita parte din el. Incearca un unghi care aduce un maxim de lumina si minim de umbra. Pentru a face lucrurile din poza sa para mai lungi sau mai inalte, un unghi mic iti va fi de folos. Pentru a obtine un efect mai minimal, pozeaza obiectele de deasupra.

5. Scapa de elementele deranjante din fundal. Chiar daca asta inseamna ca prietenii tai vor trebui sa se mute putin pentru ca sa nu para ca le creste un copac din varful capului. In orase trebuie putina atentie la varfurile altor cladiri care apar de dupa colt, atunci cand iti este lumea mai draga.
Daca faci poze cu familia in vacanta, lasa-le un timp pentru a face ordine in jurul lor, aruncand pet-uri sau pungi de plastic si aranjand putin locul deranjat. Incearca in general sa nu surprinzi in poze gunoi si dezordine de vreun fel si vei obtine imagini foarte frumoase.

6. Ia peste tot aparatul de fotografiat cu tine! Chiar cand mergi la cumparaturi. Nu vei sti niciodata cand omuletul ce arata semaforul verde va fi putin inclinat si tu vei putea sa il surprinzi in cadere sau o pata de ulei interesanta s-a format pe asfalt. Fa-ti curaj si iesi din casa la fotografiat cat mai des. Uneori doar cu acest scop. Mintea ta va fi setata sa descopere perspective surprinzatoare.

7. Denumeste poza. Inainte de a face o poza, gandeste-te la ce iti transmite si incearca sa ii dai o denumire. In acest fel, iti va fi tie mult mai limpede ce doresti sa transmiti prin poza respectiva si vei cauta automat elementele care pun in evidenta acel element.

St3phano
9th February 2011, 23:58
extraordinar topic...leo, ai scazut in ochii mei, stergi posturi aiurea???
inteleg ca e frustrant sa rada cineva de tine toata seara, dar nu sunt eu de vina :)


asta e cel mai tare sfat: cica, inainte de a face o poza, gandeste-te ce nume sa ii dai :happy
:happy
asta e topic cosmo ? :happy

Leo
10th February 2011, 00:00
Le-am mutat la locul ideal. Aici doar despre sfaturi utile. Astept sfaturi despre fotografia perfecta.

St3phano
10th February 2011, 00:03
primul sfat: sterge sfatul nr. 7.
e jenibil

TheIceMan
10th February 2011, 00:05
primul sfat: sterge sfatul nr. 7.
e jenibil

Pentru cineva care vrea doar sa faca poze este jenibil, pentru cineva care vrea sa faca fotografii este ok sfatul nr. 7.

St3phano
10th February 2011, 00:08
m-ai spart. sa mori tu ca urci pe munte si dupa un drum obositor, prinzi un peisaj fain...prinzi si locu si soarele, ai totul perfect.dar nu faci fotografia, ci te gandesti cum sa o denumesti cat mai bine? :happy
hai las-o in plm...

TheIceMan
10th February 2011, 00:14
m-ai spart. sa mori tu ca urci pe munte si dupa un drum obositor, prinzi un peisaj fain...prinzi si locu si soarele, ai totul perfect.dar nu faci fotografia, ci te gandesti cum sa o denumesti cat mai bine? :happy
hai las-o in plm...

Exact ai descris situatia cand faci poze, cum am sups in situatia asta nu are importanta titlul.

Daca ai o tema anume de exemplul "batranete" te gandesti mult care dintre bunicii tai sau vecinii in varsta se potriveste temei, in ce decor si din ce unghi ai putea cel mai bine sa surprinzi portretul, cum ar fi mai bine "batran la masa", "batranul si marea" si asa mai departe, exact ca o pictura iti imaginezi si titlul ajuta sa pui in scena ceea ce vrei sa realizezi.

Situatia asta a doua se numeste fotografie/arta fotografica, iar cel care o face cum bine-i zice americanul lightpainters

St3phano
10th February 2011, 00:19
yeah...right....pe sistemul cum ar zice americanu la popas turistic, nu? :))
bine mai photographule, atunci binepa.


(final de trafic pe acest topic)

JJ
10th February 2011, 00:57
6. Ia peste tot aparatul de fotografiat cu tine! Chiar cand mergi la cumparaturi. Nu vei sti niciodata cand omuletul ce arata semaforul verde va fi putin inclinat si tu vei putea sa il surprinzi in cadere sau o pata de ulei interesanta s-a format pe asfalt. Fa-ti curaj si iesi din casa la fotografiat cat mai des. Uneori doar cu acest scop. Mintea ta va fi setata sa descopere perspective surprinzatoare.
Asta merita memorat. Numai eu puteam sa merg in concediu lasand aparatul frumos pe noptiera...:D

Leo
10th February 2011, 11:06
Pt mine a face o poza era simplu.....apasam pe buton si gata poza. De fapt nu este asa de simplu.



Mituri despre fotografie

Iti trebuie echipament scump sa faci fotografii reusite. Faptul ca ai access la echipament profesional ce costa mii de euro nu inseamna ca faci neaparat fotografii bune. Degeaba conduci un bolid de curse daca nu ai antrenamentul necesar – vei pierde cursa garantat.

Trebuie sa ai inspiratie sa scoti un cadru bun. O fotografie reusita nu inseamna neaparat ca ai apasat pe declansator si a iesit fotografia finala. De cele mai multe ori se fac mai multe cadre, unghiuri si expuneri diferite pana se selecteaza fotografia finala.

Fotografia digitala este mai simpla decat cea pe film. La aparatele DSLR se aplica cam aceleasi reguli ca si la cele pe film. Tot ai nevoie sa stii sa setezi dupa necesitate ISO, diafragma, timp de expunere sau sa ai lentila potrivita in functie de caz (wide, tele, fisheye, etc).

Ceea ce vezi prin obiecectiv sau pe display este fotografia finala. De cele mai multe ori ceea ce vezi pe display-ul aparatului difera fata de ceea ce se vede pe monitor. Iar de cele mai multe ori fotografia finala este partial sau total diferita fata de brutul din aparat din cauza post procesarii.

JJ
15th February 2011, 20:50
Camere digitale compacte: cum sa scot poze nocturne (Ex. Casa Poporului noaptea) sau interioare largi (ex. Notre Dame, sala polivalenta) reusite? Fara blitz e timpul de expunere prea mare si ies cetoase, cu blitz se lumineaza doar 2 metri patrati din fata camerei.
De exemplu, cum a fost facuta poza asta de pe google Earth de mai jos?
http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=47001&d=1296253975

Leo
15th February 2011, 21:23
Poate ca e prelucrata.

Ady
15th February 2011, 22:15
Nici mie nu imi ies niciodata pe intuneric, ba am chiar impresia ca cu cat e mai scumpa camera folosita cu atat mai proasta imi iese fotografia. Poate cu un trepied sa nu iasa miscate, dar nu ma pot cara cu el dupa mine ...

TheIceMan
16th February 2011, 03:13
JJ, Ady ti-a dat raspunsul
...cu un trepied...

Datenshi
16th February 2011, 10:28
Eu ma indoiesc ca poza aia nu e prelucrata. Oricum, la o poza de noapte fara lumini, cu un compact, recomand sa scoti blitzul si sa incerci babeste sa repeti poza cu fiecare ISO, pana il nimeresti pe cel mai bun.

Ady
16th February 2011, 10:45
Dar daca ii dai ISO mai mare iese poza cu zgomot/granulatie (sau cum naiba ii zice). Eu am observat ca pe display-ul camerei poza arata chiar ok si as fi multumit sa iasa asa, dar dupa ce am apasat butonul s-a dus totul. Si ce ma deranjeaza, nu e faptul ca e miscata (ca inteleg ca din cauza timpului de expunere mare se intampla asta si s-ar putea rezolva poate cu un trepied), dar de cele mai multe ori ceea ce imi parea o poza destul de luminata pe display, iese foarte intunecata si nu se vede nimic in ea :(.

Leo
16th February 2011, 11:18
http://adprice.ro/cum-sa-faci-poze-reusite-noaptea/


Poate, asta va ajuta.

Datenshi
16th February 2011, 14:55
Dar daca ii dai ISO mai mare iese poza cu zgomot/granulatie (sau cum naiba ii zice). Eu am observat ca pe display-ul camerei poza arata chiar ok si as fi multumit sa iasa asa, dar dupa ce am apasat butonul s-a dus totul. Si ce ma deranjeaza, nu e faptul ca e miscata (ca inteleg ca din cauza timpului de expunere mare se intampla asta si s-ar putea rezolva poate cu un trepied), dar de cele mai multe ori ceea ce imi parea o poza destul de luminata pe display, iese foarte intunecata si nu se vede nimic in ea :(.

Corect. Cum zice si in link-ul postat de leodacin, trebuie incercat un ISO cat mai mic pentru pozele de noapte.

Vadim
16th February 2011, 16:32
Eu stiu ca noaptea se da un ISO cat mai mare, dar nu maxim ca sa nu iasa granulate. Daca ziua faci cu 200 iso, pe inserat ii poti da un 300 sau 400. Iar noaptea ai blitz nu conteaza iso.

Datenshi
16th February 2011, 16:42
Pai asta ziceam, intr-o fotografie de noapte unde ai suficienta lumina, e recomandat sa nu folosesti blit. Cu ISO e cum am zis eu, incerci prima data cu o valoare mica (si crede-ma ca am facut extrem de multe poze noaptea in ultimele luni). E adevarat, cateodata e al dracu' de complicat sa gasesti pozitia ideala pentru a prinde corect luminile.

Vadim
16th February 2011, 16:45
Da, corect.

TheIceMan
16th February 2011, 17:28
Eu ma indoiesc ca poza aia nu e prelucrata. Oricum, la o poza de noapte fara lumini, cu un compact, recomand sa scoti blitzul si sa incerci babeste sa repeti poza cu fiecare ISO, pana il nimeresti pe cel mai bun.

Nu cred ca este, dar este sigur cu o camera foarte buna care nu baga "zgomot" (noise), granulatie cum spuneti, la ISO mare. Probabil ISO 1600 / 3200, timpul de expunere mic probabil 1/20 sau asa ceva, dar si diafragma deschisa la maxim (f.stop) probabil un obiectiv care permite F3.0 sau 2.8, sau si mai mult. S-ar putea sa fie o lentila wideangle folosita

Ess
16th February 2011, 17:30
extraordinar topic...leo, ai scazut in ochii mei, stergi posturi aiurea???
inteleg ca e frustrant sa rada cineva de tine toata seara, dar nu sunt eu de vina :)


asta e cel mai tare sfat: cica, inainte de a face o poza, gandeste-te ce nume sa ii dai :happy
:happy
asta e topic cosmo ? :happy

...
m-am trezit si io dupa 100 de ani...

JJ
16th February 2011, 23:15
Sa detaliez: Camera mea filmeaza HD, si face poze in 12 MP. Daca filmez noaptea si dup-aia dau stop-cadru si print screen in media player pe orice cadru, imi ies pozele mai bune decat daca fotografiez noaptea.

TheIceMan
17th February 2011, 01:50
Sa detaliez: Camera mea filmeaza HD, si face poze in 12 MP. Daca filmez noaptea si dup-aia dau stop-cadru si print screen in media player pe orice cadru, imi ies pozele mai bune decat daca fotografiez noaptea.

esita o esplicatie: cand faci video HD, presupunand ca ai FulHD, faci practic fotografie cu frecventa de 30 de carde pe secunda (fps) la rezolutia HD 1920x1080 ceea ce matematic insemna 2,0073,600 pixeli, adica faci poze la 2MP.

Facand pozele la asa rezolutie mica, senzorul nu se chinuie sa inregistreze detalii, ca si la 12 MP, si deci ai mai putin noise, si deci poza arata mai bine.

Incearca sa schimbi setarile la foto sa faci o poza la rezolutie cat mai mica ti-o ofera aparatul, cu ISO nu prea mare, si cu un timp de expunere de 1/30 de pe trepied, sau ceva fix, si lasa-ne sa stim rezultatul

JJ
18th February 2011, 01:25
Hmmm. Ma gandeam ca daca dau resize la o rezolutie mare dispare mai mult din zgomot. Zici ca ar fi mai bine la o rezolutie mica?

TheIceMan
18th February 2011, 05:41
Si asta ajuta, dar softul calculeaza ce pixeli (albastri :D ) se elimine cand face resize, altfel senzorul face asta.

Chestia este bineinteles daca vrei sa faci printuri, nu le faci la mai mult de 4x6. Altfel, la rezolutie mare, conteaza enorm calitatea senzorului, si alea bune de tot costa muuult de tot. Asa ca idee Canon EOS-1Ds Mark III este la $6,700 si alte firme sunt si mai scumpe. Canon are (avea) un model special pentru astrophoto EOS 20Da, derivat din 20D, inainte de 30D, inainte de 40D, acuma sunt la 60D... linie mai "desteapta" decat Rebelul meu, deci senzorul si soft intern optimizat sa nu faca noise, vezi aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:NGC1976_Orion_Nebula_2Nov2008.jpg

De la un timp, nu mai conteaza asa mult nr de MP care-l poate face o camera maxim, ci features care le are.

Ady
20th February 2011, 19:02
Am urmat instructiunile lui TheIceMan (mersi mult) si cele din link-ul postat mai sus si chiar e diferenta foarte mare.

Ce am facut:
-Am trecut camera pe modul manual;
-Am setat ca shutter-ul sa stea cat mai mult deschis (maxim) - valorile pe care mi le da camera sunt intre 8"si 1200 (am ales 8");
-La apertura dintre cele doua optiuni F3.2 si F6.4 am ales F3.2 (in urma mai multor incercari mi-am dat seama ca la F3.2 se deschide mai mult diafragma si intra mai multa lumina);
-Am inchis blitz-ul;
-Am asezat camera pe 3 carti puse una peste alta (nu am trepied, dar in seara asta m-am convins sa imi iau);
-Am setat timer-ul la 10 sec (ca nu cumva sa misc camera cand apas pe buton).
-Am incercat mai multe iso dar cel mai bine mi se pare ca a iesit la 100. Cred ca o sa mai incerc si alte combinatii cu shutter-ul mai putin deschis si iso mai mare, sa vad cum ies.

Asa imi iesea inainte:

http://img694.imageshack.us/i/fotoproasta.jpg/

Si asa acum:

http://img40.imageshack.us/i/fotobuna.jpg/

TheIceMan
21st February 2011, 16:12
:ok: :ok: :ok: