PDA

View Full Version : Vor fi intotdeauna stegari



Darkslowstar
1st February 2005, 13:26
Noutati despre jucatorii brasoveni care nu mai joaca la noi, dar vor ramane intotdeauna in inima noastra

Darkslowstar
1st February 2005, 13:27
Soare pentru Buga
Cantonamentul din Turcia l-a ajutat pe ex-braşovean să se acomodeze repede cu noii săi colegi şi să uite de eşecul primului său transfer în Giuleşti. În ultima zi a cantonamentului din Antalya, rapidiştii au avut parte de un soare puternic, dar numai pentru cîteva ore, pentru că după amiaza norii au reapărut pe cer. “Ăsta e ghinionul nostru. Am prins şi noi o zi cît de cît frumoasă abia la sfîrşit. Cînd o să ne întoarcem aici peste două săptămîni precis va ploua din nou”, le spunea Vali Negru colegilor săi Marius Constantin şi Mugurel Buga, în momentul în care s-au aşezat pe şezlong pentru a se bucura de primele şi ultimele raze de soare din acest turneu.

Răzvan Lucescu e mulţumit de noul său mijlocaş
Chiar dacă nu vorbeşte prea mult, Buga pare că s-a acomodat deja cu noii săi coechipieri. Participă de fiecare dată la jocul de rummy împreună cu Sabin Ilie, Burdujan, Moldovan şi Ilyeş. În rest, petrece foarte mult timp cu fostul său coleg de la Braşov, Marius Constantin. “Pot spune că la Rapid sîntem mai prieteni decît eram la Braşov. Aici împărţim aceeaşi cameră şi îl ajut să se integreze cît mai repede în grup”, a precizat fundaşul giuleştean în legătură cu Buga. Şi în joc însă se vede că cei doi foşti braşoveni se înţeleg bine, chiar dacă au posturi şi sarcini de joc diferite. La rîndul său, Răzvan Lucescu este mulţumit de felul în care mijlocaşul ex-braşovean se prezintă atît la antrenamente, cît şi la meciurile amicale. “Îmi pare bine că nu m-am înşelat în privinţa lui. În toate partidele pe care le-a jucat a respectat indicaţiile mele şi s-a adaptat bine şi în relaţiile de joc cu ceilalţi coechipieri”, a afirmat despre acelaşi fotbalist, antrenorul rapidist.

Darkslowstar
1st February 2005, 13:28
Ghindaru, spre Inter Gaz
Jucătorul braşovean Vasile Ghindaru tratează cu Inter Gaz un eventual transfer pînă la vară. Această mutare însă pare greu de realizat, deoarece Ghindaru se află încă sub contract cu echipa de sub Tîmpa pînă la vară. “Au fost nişte discuţii, dar va fi foarte greu să-l aducem în acest retur. Poate din sezonul următor”, a declarat preşedintele Nicolae Dumitru.

Ambele articole din Prosportul de azi.

Darkslowstar
23rd February 2005, 11:56
Pele Buga pare sa se fi impus ca un titular indiscutabil la Rapid, a inscris regulat in meciurile de pregatire, totul culminand cu golul fabulos din corner, asa cum a dat odata si la noi. Bravo Pele si sa speram ca Piturca va avea ochi si pt. el.

Darkslowstar
10th March 2005, 14:13
TEX de azi:

"Traian Marc (foto) este in cautari. Fostul portar al “stegarilor” a ratat transferul la echipa spaniola de liga secunda Polideportivo Ejido, intrucat cele doua locuri pentru fotbalisti extracomunitari sunt ocupate de Bogdan Mara si croatul Vucko. Conducerea lui Poli Ejido l-ar fi vrut pe brasovean, considerand ca reprezinta o solutie pentru a-l inlocui, in timp, pe veteranul de 35 de ani Burgos. Pentru Marc s-au aratat interesate si Aris Salonic, FC Rostov si Samara, insa el a decis sa-si incerce norocul tot in vest, saptamana viitoare urmand sa sustina probe la o formatie din prima liga a unui campionat occidental."

"Buga are entorsa
Ex-”stegarul” Mugurel Buga este incert pentru partida pe care Rapid o va disputa sambata, in compania lui Poli Iasi, in cadrul etapei a 16-a a Diviziei A. Buga a suferit o entorsa."

Darkslowstar
21st March 2005, 12:22
Marc a revenit la Brasov
Portarul Traian Marc s-a intors ieri din Franta, unde a sustinut probe la formatia din prima liga Strasbourg. Totodata, fostul “stegar” a asistat sambata seara la intalnirea dintre Strasbourg si Lyon, pierduta de gazde la limita. Convocarea la echipa nationala de tineret, in vederea disputelor cu Olanda si Macedonia, i-a venit brasoveanului prin fax la clubul francez. Conducerea alsacienilor a evitat, deocamdata, sa-i dea un raspuns ferm lui Traian Marc in ceea ce priveste semnarea unui contract de joc.

Darkslowstar
6th April 2005, 13:01
Intreviu cu Pele Buga:

- Mugurel, ce ai simţit la primul tău gol pentru Rapid?
- Am fost foarte bucuros, deşi, să fiu sincer, nu sînt mulţumit de modul în care am jucat duminică. Am dat o pasă decisivă şi un gol, dar e loc de mai bine.

- La gol nu te-ai bucurat deloc, doar ţi-ai făcut semnul crucii.
- Da, nici nu aveam cum să mă bucur pentru că am avut o săptămînă dificilă după decesul tatălui meu. Chiar şi în timpul jocului au fost momente în care mă gîndeam la asta, poate din această cauză nici nu m-am concentrat foarte bine. Dar, gata, a trecut, trebuie să-mi continuu viaţa şi să-mi văd de carieră.

- Ce diferenţă este între Braşov şi Rapid?
- Aici este altă mentalitate, trebuie să cîştigi fiecare joc şi se simte o presiune mai mare. Dacă ştii cum să foloseşti aceste trei elemente în avantajul tău, poţi să urci. Dacă te doboară, nu ai cum să reuşeşti.

- Ai avut o experienţă mai puţin reuşită acum 4 ani în Giuleşti, dar atunci ai jucat doar 46 de minute în 3 meciuri. Ce ai în plus acum?
- Sînt mai matur şi am devenit conştient că este o şansă pe care nu trebuie s-o mai ratez.

Darkslowstar
19th April 2005, 13:18
Atacantul brasovean de la Rapid Bucuresti, Mugurel Buga, a profitat de ziua liberă acordată de antrenorul Răzvan Lucescu, după meciul cu FCM Bacău, pentru a o petrece acasă, alături de familie. De astăzi, fostul “stegar” isi reia pregătirile alături de ceilalți rapidisti, cu gandul ca vineri să castige duelul cu FC Brasov: “Noi ne gandim la locul 1 si vreau ca Rapidul să invingă, deoarece sunt plătit de acest club. Nu contează dacă voi marca eu sau altcineva, important este să castigăm. Mi-ar părea rău dacă ar retrograda Brasovul, dar eu cred că nu acesta este meciul decisiv. Au fost destule pană la intalnirea cu noi”. Cel mai reprezentativ fotbalist brasovean din Divizia A a afirmat că gruparea “galben-neagră” rămane echipa sa de suflet: “Am trăit cele mai frumoase momente ale carierei mele la «Steagu’». A fost si greu, insă am reusit să trec cu bine peste obstacole. Nu stiu dacă vina aparține in totalitate jucătorilor si antrenorilor, pentru că s-a ajuns aici. Sunt si alți factori. Unul dintre ei ar fi si lipsa de implicare a celor din conducere”. Buga a păstrat legătura cu fostii săi coechipieri, insă cel mai des vorbeste cu Romeo Surdu si Marius Onofras, legitimat in prezent la Poli Iasi. (Tex)

Darkslowstar
26th August 2005, 11:28
CEL MAI IMPORTANT MECI DIN VIATA LUI BALINT GYöRGY

Horia VATAMANU

In fata unor tribune exuberante, intesate cu 40.000 de spectatori, CFR Cluj, cu fostii „stegari” Balint György si Casian Miclaus titulari, dar fara Romeo Surdu, care nu a avut drept de joc in Cupa UEFA Intertoto, a trait cea mai frumoasa seara pentru clubul din „Gruia”. Desi finalul nu a fost cel mai fericit, „legiunea visinie” a lui Dorinel Munteanu a iesit de pe Stadionul „Felix Bollaert” cu fruntea sus, facand o demonstratie de lupta in fata unei foste campioane a tarii, care a dat o reprezentativa de aur la Mondialele din 1998 si Europenele din 2000. „A fost ceva de vis. Nu mi-am inchipuit vreodata ca voi ajunge sa joc intr-o asemenea atmosfera, in fata unei superechipe, cum e Lens. Chiar daca am pierdut, pana la urma am ramas cu sentimentul foarte placut ca am jucat cu medaliile pe masa, intr-o finala de cupa europeana. A fost cel mai important meci din cariera mea, dar sper sa mai apuc partide de un asemenea nivel. Adevarul este ca francezii au fost mai buni, diferentele fiind enorme intre cele doua grupari, din toate punctele de vedere”, a marturisit Balint. Fostul fundas al gruparii FC Brasov a precizat ca nu a fost incercat de sentimente dintre cele pozitive inaintea disputei din „Hexagon”, la gandul ca „galben-rosii” au facut instructie in week-end-ul trecut cu Auxerre. „Ni s-a cam strans inima cand am auzit si am vazut cum s-a impus Lens in meciul cu Auxerre, o trupa de top in Franta. Totusi, Dorinel ne-a recomandat sa nu ne speriem. Ne-a aratat ce greseli a comis Auxerre si ne-a spus ca este convins ca noi nu vom oferi astfel de ocazii adversarilor. Stia ca putem pune probleme. Important este ca nu ne-a fost teama si nu am intrat timorati”, a relatat brasoveanul. Stoperul echipei din Cluj a fost de parere ca primul gol al gazdelor a fost marcat in urma unei greseli de arbitraj: „Aruna Dindane m-a lovit cu cotul, dar arbitrul de centru a acordat fault in favoarea francezilor. Eu am iesit pe margine si am primit gol in inferioritate numerica”. Balint a fost placut impresionat de aportul romanilor din tribune, la ambianta, precizand ca le-a auzit uneori vocile in vacarmul de pe „Felix Bollaert”.