PDA

View Full Version : Ce patinatori veti sustine la CM de la Tokyo 2011?



whisper
31st January 2011, 23:38
Acus nu va ingramaditii sa il votati toti pe Patrick :D
sa nu uit poll-ul e cu multiple choice..dar va rog eu nu mai multiple de 3 :D

WhateverHime
1st February 2011, 00:13
Eu am votat cu Dai-chan si Florent. Abia astept mondialele, parca CE s-a terminat prea repede.

SimonaB
1st February 2011, 09:23
Eu il sustin pe Chan daca patineaza ca la Nationale si nu cade de vreo 4-5 ori.:D, pe Daisuke, preferatul meu dintre japonezi si pe Florent care este campionul european si trebuie sa ne reprezinte cu cinste.:yes:

mikeyy
1st February 2011, 09:46
Eu voi sustine 2 patinatori: Patrick Chan si Florent Amodio.

IleK
1st February 2011, 13:12
Eu nu sunt buna niciodata la alegeri mai ales cand am multiple choice, asa ca whisper n-am putut sa itit respect dorinta,era cat pe ce sa il bifez si pe Chan :-D, din Europa Florent e primul dar mi se rupe sufletul de Tomas si Brian mai ales ca trebuie sa fie si ei acolo sa aiba grija de Florent, sa nu pice de pe podium de la topaiala, cum au avut la europene. Insa primul dintre primii pe care mi l-as dori mai inainte de toti campion mondial este Daisuke.
Pe Chan ce sa il mai sustin si eu ca il sustin arbitrii, eu il sustin doar sa pice de 4 ori si sa NU castige mondialele.

ice_girl
4th February 2011, 15:14
Prima data am a zis sa-l votez doar pe Brian dar dupa mai ales ca e cu vot multiplu m-am gandit sa-i sustin si pe Tomas si Javi, fiind tot europeni d-ai nostri:ok:.
Chan beneficiaza de sustinerea totala a arbitrilor:D:P asa ca nu mai are nevoie si de sustinerea mea:(:plans::happy:D

Tracoromana
4th February 2011, 18:19
Uf, cat am cautat threadul asta!
Sigur, in primul rand am sa-l sustin pe Daisuke pentru ca sunt fan, dar am sa il sustin si pe Nobunari Oda care se straduie de cativa ani, e cel mai bun tot sezonul, si cand vin CM sau Olimpiada mereu rateaza saracul. E timpul sa puncteze si el. Si imi place muzica si la SP si la FP de anul asta.

whisper
4th February 2011, 23:49
@Ile: Nici o problema! Daca l-ai votat pe Daisuke...te iert :D

Eu am votat: Dai-chan, Taka-chan and Tomas :)

@Mihai: Tii cu Chan...bravo! :D
Era o vreme cand imi placeau programele lui..si apoi alta in care mi-au placut replicile lui la adresa lui Brian :cry: Dar de cand s-a luat de Daisuke..tout c'est fini! :D

Tracoromana
5th February 2011, 16:11
Era o vreme cand imi placeau programele lui..si apoi alta in care mi-au placut replicile lui la adresa lui Brian :cry: Dar de cand s-a luat de Daisuke..tout c'est fini! :D
Chan s-a luat si de Yagudin ceea ce umple paharul si da pe dinafara, dar trebuie sa recunosc ca e in carti.

mikeyy
5th February 2011, 16:40
Patrick a spus multe in ultimii 2 ani si mai bine se abtinea pentru ca nu era el in masura sa vorbeasca. Dar ceea ce mi-a placut la el, e faptul ca nu a stat degeaba (vorbe, vorbe...dar a trecut si la fapte) si a progresat foarte mult...mai ales la capitolul pentru care a fost criticat - cvadruple. Din acest sezon am inceput sa-l apreciez si sa-i vad potentialul si adevarata valoare.

Il voi sustine la mondiale mai ales pentru calitatea programelor lui, care sunt (cu riscul de a ma repeta) geniale!

ice_girl
5th February 2011, 17:35
Patrick a spus multe in ultimii 2 ani si mai bine se abtinea pentru ca nu era el in masura sa vorbeasca. Dar ceea ce mi-a placut la el, e faptul ca nu a stat degeaba (vorbe, vorbe...dar a trecut si la fapte) si a progresat foarte mult...mai ales la capitolul pentru care a fost criticat - cvadruple. Din acest sezon am inceput sa-l apreciez si sa-i vad potentialul si adevarata valoare.


Il voi sustine la mondiale mai ales pentru calitatea programelor lui, care sunt (cu riscul de a ma repeta) geniale!
Intr-adevar Chan e un patinator talentat, programele lui sunt valoroase dar pt mine e far far away de a fi genial. Singurul genial pt mine ramane Yags:great:.
Eu sper ca arbitrii vor fi corecti nu ii vor acorda lui Chan punctaje astronomice chiar daca reuseste si 2 quaduri pt ca pana la urma nu e el singurul care executa 2 cvadruple intr-un program, au mai fost destui inaintea lui.

ioana11
5th February 2011, 21:33
mmm, chiar aveam probleme in alegerea celui pe care sa il sustin:D

whisper
6th February 2011, 19:25
Ma nu i-am vazut programele de anul asta...dar tot nu l-as putea sustine! Dupa ce s-a luat de Daisuke si de Yags..ce n'est pas possible! :P

andreeas
6th February 2011, 20:09
Ma nu i-am vazut programele de anul asta...dar tot nu l-as putea sustine! Dupa ce s-a luat de Daisuke si de Yags..ce n'est pas possible! :P

Nu-l lua asa in serios, are doar 18 ani.

SimonaB
6th February 2011, 20:18
Nu-l lua asa in serios, are doar 18 ani.

De fapt are 20, e maricel de acum;):P, ideea este ca ceea ce a spus sezonul trecut despre un patinator sau altul a facut parte din "strategia de promovare" pentru Olimpiada, eu banuiesc ca multe din lucrurile alea nici macar nu ii apartineau lui in totalitate. Oricum s-a facut de ras complet si poate s-a lasat de meseria asta. :D

Tracoromana
6th February 2011, 21:02
De fapt are 20, e maricel de acum;):P, ideea este ca ceea ce a spus sezonul trecut despre un patinator sau altul a facut parte din "strategia de promovare" pentru Olimpiada, eu banuiesc ca multe din lucrurile alea nici macar nu ii apartineau lui in totalitate. Oricum s-a facut de ras complet si poate s-a lasat de meseria asta. :D

Ce strategie aiurea. N-am auzit niciun patinator sa-si gandeasca strategii. Yags si Plushi erau usor incordati cand erau impreuna, dar au fost fair play unul cu altul mereu. Doar Tonia Harding a avut strategia ei. :drak:


Ma nu i-am vazut programele de anul asta...dar tot nu l-as putea sustine! Dupa ce s-a luat de Daisuke si de Yags..ce n'est pas possible! :P

Ade, trebuie sa le vezi, sunt foarte bune. (pe threadul usa&can nationals)

SimonaB
6th February 2011, 21:39
Yags si Plushi erau usor incordati cand erau impreuna, dar au fost fair play unul cu altul mereu. Doar Tonia Harding a avut strategia ei. :drak:

Ei personal probabil ca da, dar in spatele culiselor se intamplau chestii dezgustatoare. Chan si declaratiile lui tampe sunt o glumita in comparatie cu razboiul mediatic din jurul lui Alexei si Pluhy. Daca s-ar scrie o carte despre asta multa lume ar ramane socata!:o:

Tracoromana
6th February 2011, 21:59
Simona, ma faci foarte curioasa. Mi-ar placea sa aflu mai multe, dar poate e mai bine ca lucrurile sa nu fie ravasite.

ioana11
6th February 2011, 22:51
Mama, dar ce de fani Chan pe aici.Flavia, iti zic eu,nu stiu exact care au fost cuvintele lui, dar a zis ceva de genul ca nu ii place de Brian, ca singura chestie buna la el e faptul ca executa quadul care e supraevaluat, la un moment dat printr-un interviu intrebat de care sunt dupa el adversarii lui l-a "uitat" pe Brian etc, etc. bine nu m-ar fi enervat asa de tare ce a zis, dar declaratile astea veneau la cateva zile dupa ce brian l-a laudat in sus si in jos zicand ca e un tip super talentat, si ca va fi interesanta competitia, vi fi interesant de urmarit.
Sa fiu si eu la obiect, am votat:Brian, Daisuke si altul, prin altul Kevin, care imi place mult mai mult decat Chan si Amodio. Si mi se pare ca a fost de multe ori dezavantajat de juriu. De aia cu toate ca imi place in general mai mult Tomas, sezonul asta o sa il sustin pe Kevin pentru ca la europene a fost mai bun.Plus ca poate mai face o surpriza ca si anul trecut.

ioana11
6th February 2011, 23:51
Doamneeee, ce blonda sunt!!!! va rog sa ignorati ultimul comentariu.sunt si eu obosita:)

SimonaB
7th February 2011, 09:21
Simona, ma faci foarte curioasa. Mi-ar placea sa aflu mai multe, dar poate e mai bine ca lucrurile sa nu fie ravasite.

O sa povestesc mai multe, dar doar dupa ce Plushy se va retrage definitiv, am promis asta celor care mi-au impartasit detaliile "din culise" si nu pot sa imi incalc promisiunea. :( E cuvant dat...;)

Revenind la Chan el nu a spus nimic original, doar repeta ceea ce au zis si altii despre Brian, Plushy, etc. Imi amintesc spre exemplu ca atunci cand comentau COR si intoarcerea lui Plushy in competitii, Kurt Browning si Tracy Wilson , daca nu ma insel, au zis si ei lucruri naspa de Brian, cum ca Brian doar vorbeste despre cvadruple, Plushy le si face, etc. :jerk: Metoda asta de a-ti "impunge" adversarii a devenit foarte po****ra.

ricochet4
7th February 2011, 10:28
Zi-ne, ca nu mai spunem la nimeni :D

ice_girl
7th February 2011, 11:04
Mama, dar ce de fani Chan pe aici.Flavia, iti zic eu,nu stiu exact care au fost cuvintele lui, dar a zis ceva de genul ca nu ii place de Brian, ca singura chestie buna la el e faptul ca executa quadul care e supraevaluat, la un moment dat printr-un interviu intrebat de care sunt dupa el adversarii lui l-a "uitat" pe Brian etc, etc. bine nu m-ar fi enervat asa de tare ce a zis, dar declaratile astea veneau la cateva zile dupa ce brian l-a laudat in sus si in jos zicand ca e un tip super talentat, si ca va fi interesanta competitia, vi fi interesant de urmarit.

Ca sa fiu si eu la obiect,da recunosc :D ca asta e unul din motivele pt care nu il plac pe Chan:rosu::rosu::rosu::no::no::drak::evil: Oricum astept sa vad cum executa si el quaduri la CM si dupa mai vb:D
Simona, si pe mine m-ai facut curioasa in legatura cu Yags si Plushy:o: cu toate ca am mai auzit si eu cate ceva

whisper
8th February 2011, 00:49
@Flavia: Multumesc..cred totusi ca astept mondialele..poate atunci va gresi mai mult XD

Miruna1990
8th February 2011, 09:24
Eu ii sustin pe cei 3 japonezi, mai ales pe Daisuke! Si pe Javier Fernandez, favoritul sentimental Tomas Verner si pe Brian Joubert(si asa am visat aseara ca Brian lua locul 1, Chan 2 si Tomas 3. Si Mao castiga la fete. Poate sunt un fel de mama Omida si visez viitoru'! Mi-ar placea podiumul pe care l-am visat :D ideal era sa fie Daisuke in locul lui Chan)

ice_girl
8th February 2011, 11:32
Eu ii sustin pe cei 3 japonezi, mai ales pe Daisuke! Si pe Javier Fernandez, favoritul sentimental Tomas Verner si pe Brian Joubert(si asa am visat aseara ca Brian lua locul 1, Chan 2 si Tomas 3. Si Mao castiga la fete. Poate sunt un fel de mama Omida si visez viitoru'! Mi-ar placea podiumul pe care l-am visat :D ideal era sa fie Daisuke in locul lui Chan)
Pai daca asta nu e destin , atunci nu stiu ce e:D:)) pt ca si eu azi-noapte am visat exact acelasi lucru:yes: si podiumul arata exact la fel/hello plus ca am visat ca si Mao lua aurul:great:
Miruna, eu zic ca asta clar e un semn:D:P

SimonaB
8th February 2011, 11:34
Pai daca asta nu e destin , atunci nu stiu ce e:D:)) pt ca si eu azi-noapte am visat exact acelasi lucru:yes: si podiumul arata exact la fel/hello plus ca am visat ca si Mao lua aurul:great:
Miruna, eu zic ca asta clar e un semn

Mao trebuie sa castige!:yes::great::no1:cheer:

ice_girl
8th February 2011, 12:07
Mao si Brian:no1:cheer::great:

Miruna1990
8th February 2011, 15:52
Oana, suntem tari! :D Daca iese asa cum am visat, ne facem ghicitoare, ce mai, ne deschidem afacere :yes:
(alta data, mai demult, am visat ca Chan era in fata blocului meu si facea cvadruple pe asfalt dar cu patinele in picioare. Si culmea, ii ieseau :happy.)

Si daaaa, Mao trebuie sa castige, de acord cu voi:no1

whisper
9th February 2011, 00:12
mai tare imi e frica sa nu o dea Daisuke in bara! de cate ori a fost considerat favorit a cam ratat! In 2008 dupa o evolutie foarte buna la 4CC a "reusit" doar un loc 4 la mondiale. Acum ii va fi si mai greu..mai ales ca e acasa la el!


@Miruna & Oana: Sper sa nu fie chiar asa podiumul ala!

SimonaB
9th February 2011, 09:40
mai tare imi e frica sa nu o dea Daisuke in bara! de cate ori a fost considerat favorit a cam ratat! In 2008 dupa o evolutie foarte buna la 4CC a "reusit" doar un loc 4 la mondiale. Acum ii va fi si mai greu..mai ales ca e acasa la el!


@Miruna & Oana: Sper sa nu fie chiar asa podiumul ala!

Stai linistita ca nu o da in bara, Chan e considerat favorit, nu el.:D Problema e ca e la el acasa si presiunea va fi intr-adevar mare, mi-e frica sa nu clacheze!:( Poate castiga Oda sau Kozuka!:yes:

ice_girl
9th February 2011, 11:30
Oana, suntem tari! :D Daca iese asa cum am visat, ne facem ghicitoare, ce mai, ne deschidem afacere :yes:
(alta data, mai demult, am visat ca Chan era in fata blocului meu si facea cvadruple pe asfalt dar cu patinele in picioare. Si culmea, ii ieseau :happy.)

Si daaaa, Mao trebuie sa castige, de acord cu voi:no1
Clat ne deschidem o afacere mai ales ca am facut si o facultate in domeniu:)).
Eu am mai avut si inainte vise legate de patinaj: de exemplu am visat ca la CE Brian va realiza new SB la FP, i-am mai vsat si pe Steph, pe Yags si pe...Chan:happy:drak:
Si 100% de acord cu tine: Mao tb sa castige:no1:great:
Whis si Simona, ca sa nu va suparati pe podium in locul lui Chan poate sa fie Daisuke:D:

whisper
9th February 2011, 23:46
Multumim Oana! Acum depinde de el pe ce loc!

@Simona: De asta imi e teama si mie! poate nu se va intampla...dar...mai bine Kozuka :P

Cromatic
27th February 2011, 02:31
Salut tuturor iubitorilor patinajului si va felicit pentru aceasta sectiune a forumului, sunteti extraordinari./hello

Acum, din cate am citit, se pare ca ii voi irita pe multi dintre voi cand voi spune ca am votat cu Patrick Chan pentru abilitatile lui fantastice, dintr-o singura bataie a patinei acopera trei sferturi din lungimea patinoarului pe un singur picior, cu schimbari de muchii, intoarceri ale corpului si miscari ale bratelor, fara sa piarda viteza si cursivitate in alunecare. Cred ca el reprezinta etalonul generatiei sale in materie de secvente de pasi, asa cum Yagudin a fost etalonul generatiei lui. Prin comparatie, liniile de pasi ale multora dintre rivali mi se par, scuzati-ma, pur si simplu niste topaieli. Ca sa nu mai vorbesc despre tranzitiile lui Patrick, are intrari cu totul neconventionale in majoritatea elementelor tehnice, iar unele dintre sarituri le executa de nicaieri. Mai apreciez la Patrick faptul ca in mai putin de un an a reusit sa includa saritura cvadrupla si in programul scurt si in cel liber ales. Nu este un adevarat showman sau entertainer si poate nu va fi niciodata, dar imi pot placea patinatori diferiti pentru lucruri diferite.

Dar ii voi mai tine pumnii si lui Daisuke pentru care am o mica slabiciune de cativa ani. In acest sezon, Daisuke nu a mai fost cel de la Olimpiada sau de la CM 2010, nu a stralucit nici macar la 4CC chiar daca a castigat, dar mi-ar parea rau sa incheie competitia fara o medalie, mai ales in fata propriilor spectatori.

Mi-as fi dorit sa pot vota si cu un european, asa, pentru echilibru, dar cu cine? Joubert si Verner n-au mai adus de mult nimic nou in acest sport, iar Amodio...inca nu stiu daca-mi place sau nu, mai degraba nu deocamdata.

whisper
27th February 2011, 02:38
Bine ai venit pe forum!

Pai cred ca trebuia sa apara si un fan/o fana adevarata a lui Patrick(nu ca Simona nu ar fi :D)...ne bucuram ca esti printre noi!

Tracoromana
27th February 2011, 09:51
Bine ai venit Cromatic!
Excelent comentariu, :ok:; nu se puteau spune lucrurile mai bine pentru ceea ce cred si eu.

mikeyy
27th February 2011, 10:58
Bine ai venit Cromatic!
Mi-a placut mult ceea ce ai scris. :ok:
Te asteptam in continuare!

Cromatic
27th February 2011, 12:13
Multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase.:)

Whisper, nu cred ca sunt fana Patrick Chan adevarata pentru ca am destule observatii negative cu privire la felul cum se prezinta pe gheata. Abilitatile lui tehnice sunt remarcabile, dar interpretarea programelor lasa de dorit, as vrea sa fie mai expresiv si sa se deschida mai mult catre public. Mai sunt si alte lucruri de criticat, dar o sa scriu despre ele pe parcurs. Prin urmare, as zice ca sunt fana Chan doar pe jumatate. LOL

whisper
27th February 2011, 15:27
Am inteles! E bine si asa! Deci are o fana adevarata: Jumate tu si jumate Simona :D
Apropo ne poti spune numele tau real?:) Al meu e Adelina :)

Mie mi-au placut mult programele lui din sezonul 2008/2009..cele de anul trecut au fost mai plictisitoare..iar cele de anul asta. nu le-am vazut. Astept mondialele....o sa stiu atunci daca imi place si daca va merita sa castige - cu toate ca sper si imi doresc din tot sufletul ca altcineva sa ia medalia de aur...Chan poate fi pe podium daca va merita!

SimonaB
27th February 2011, 16:04
Salut tuturor iubitorilor patinajului si va felicit pentru aceasta sectiune a forumului, sunteti extraordinari./hello

Acum, din cate am citit, se pare ca ii voi irita pe multi dintre voi cand voi spune ca am votat cu Patrick Chan pentru abilitatile lui fantastice, dintr-o singura bataie a patinei acopera trei sferturi din lungimea patinoarului pe un singur picior, cu schimbari de muchii, intoarceri ale corpului si miscari ale bratelor, fara sa piarda viteza si cursivitate in alunecare. Cred ca el reprezinta etalonul generatiei sale in materie de secvente de pasi, asa cum Yagudin a fost etalonul generatiei lui. Prin comparatie, liniile de pasi ale multora dintre rivali mi se par, scuzati-ma, pur si simplu niste topaieli. Ca sa nu mai vorbesc despre tranzitiile lui Patrick, are intrari cu totul neconventionale in majoritatea elementelor tehnice, iar unele dintre sarituri le executa de nicaieri. Mai apreciez la Patrick faptul ca in mai putin de un an a reusit sa includa saritura cvadrupla si in programul scurt si in cel liber ales. Nu este un adevarat showman sau entertainer si poate nu va fi niciodata, dar imi pot placea patinatori diferiti pentru lucruri diferite.


Buna, Cromatic, bine ai venit!!!!!/hello:cheer::floricica: Eu sunt cealalata jumatate de fana a lui Chan :D:happy, dar motivele pentru care il plac nu sunt aceleasi. De fapt mie secventele lui de pasi nu imi plac chiar deloc, singura lor calitate este ca ii pun in valoare abilitatile, dar din punct de vedere estetic sau ca parte a coregrafiei imi par chiar slabute, tranzitiile la fel.:(

whisper
27th February 2011, 16:37
Si atunci ce iti place la el..:D

SimonaB
27th February 2011, 16:51
Si atunci ce iti place la el..:D

Are ochi frumosi si zambet cuceritor!!!!!:happy:evil:

Nu, imi place si mie cum se misca pe gheata, are un stil personal din punctul asta de vedere desi in principiu mai sunt si alti patinatori cu abilitati formidabile (Kozuka spre exemplu) si imi place ca a avut curaj sa isi ridice nivelul tehnic, si-a luat o antrenoare care sa il ajute in sensul asta iar rezultatele se vad.:D

ice_girl
27th February 2011, 20:35
Are ochi frumosi si zambet cuceritor!!!!!:happy

Nu, imi place si mie cum se misca pe gheata, are un stil personal din punctul asta de vedere desi in principiu mai sunt si alti patinatori cu abilitati formidabile (Kozuka spre exemplu) si imi place ca a avut curaj sa isi ridice nivelul tehnic, si-a luat o antrenoare care sa il ajute in sensul asta iar rezultatele se vad.
Stiam eu ca iti place si cum arata:drak::)), adevarul e ca ai la ce sa te uiti:happy:
Oricum Chan stie sa se unduiasca si sa se onduleze pe gheata:D:rolleyes:, si da din punct de vedere tehnic e de admirat ( fara nici o ironie sau rautate) chiar si eu ii recunosc meritele:).
Cromatic, bine ai venit:floricica:, f bine ca esti jumatatea de fan care ii lipsea lui Patrick:D, adevarul e ca avea mare nevoie de un fan "intreg":ok:

Cromatic
27th February 2011, 22:07
Apropo ne poti spune numele tau real?:) Al meu e Adelina :)!

Buna, Adelina, al meu e Cristina, dar poti sa ma numesti in continuare Cromatic, cum doresti tu.:)


iar cele de anul asta. nu le-am vazut. Astept mondialele....o sa stiu atunci daca imi place si daca va merita sa castige - cu toate ca sper si imi doresc din tot sufletul ca altcineva sa ia medalia de aur...Chan poate fi pe podium daca va merita!

Aa, am inteles, vrei sa-ti pastrezi ochiul proaspat pentru CM. Eu urmaresc de obicei 3 sau 4 concursuri inainte de mondiale ca sa ma obisnuiesc cu programele si sa stiu la ce sa ma astept.

Okay, o sa-i spun lui Chan ca are permisiunea ta sa castige o medalie.;)


Buna, Cromatic, bine ai venit!!!!!/hello:cheer: Eu sunt cealalata jumatate de fana a lui Chan :D:happy, dar motivele pentru care il plac nu sunt aceleasi.


Buna, Simona, oricare sunt motivele tale, important este ca mi-am gasit un aliat si ca impreuna putem alcatui un intreg in ce-l priveste pe Chan.:D

whisper
27th February 2011, 23:40
Buna Cristina! Oki...vad eu cum iti zic..de obicei folosesc numele reale(daca mi le amintesc:cry:)
Nu neaparat pt mondiale..dar nu prea imi place sa le vad altundeva decat la tv...doar sa fie un patinator pe care il am ca favorit sa ii vad programul pe yt sau sa il descarc de undeva :P

:cry: Sa ii transmiti sa se inteleaga cu Brian care sa fie pe podium ca doar unul din ei poate sa fie..celelalte 2 locuri sunt ocupate! Mai ales primul loc :))

IleK
28th February 2011, 00:32
Bine ai venit Cristina!
Ma bucur ca mai avem un nou fan patinaj pe aici! Imi place ce ai scris, foarte obiectiv. Si chiar aveam nevoie de juma de fan de Chan:)) ca sa fie macar unul pe acest forum. Chan oricum este singurul patinator care ar putea sa se uite la doua jumati de fan in acelasi timp, cu un ochi la tine si unul la Simona:-D. Privirea lui este intr-adevar...cuceritoare. Iar zambetul, nu mai vorbesc. Personal, nu sunt nici fan nici antifan, mai degraba ma lasa rece. Eu nu sunt o prea mare admiratoare a tehnicului, deci cvadrupele nu prea ma impresioneaza. In patinaj m-au atras artistii, mai putin atletii, piruetele, mai putin sariturile.

SimonaB
28th February 2011, 10:43
Chan oricum este singurul patinator care ar putea sa se uite la doua jumati de fan in acelasi timp, cu un ochi la tine si unul la Simona:-D.

Asa este!:ok::happy

ice_girl
28th February 2011, 20:41
:cry: Sa ii transmiti sa se inteleaga cu Brian care sa fie pe podium ca doar unul din ei poate sa fie..celelalte 2 locuri sunt ocupate! Mai ales primul loc :))
Whis, in legatura cu cele 2 locuri asta ramane de vazut:)), nu cumva sa fie "doi se lupta si al treilea castiga", bine doar ca al treilea sa nu fie Chan:cry::D

Chan oricum este singurul patinator care ar putea sa se uite la doua jumati de fan in acelasi timp, cu un ochi la tine si unul la Simona:-D.
Asta asa e:ok:, din acest punct de vedere e intr-adevar unic:D:happy;)

whisper
28th February 2011, 23:34
@Ile: U've made my day! :)) Chiar asa e!

@Oana: Hmm..am zis ca nu ma intru in discutii pe tema asta cu tine... sa vedem rezultatele! :D

Cromatic
28th February 2011, 23:39
Bine ai venit Cristina!
Eu nu sunt o prea mare admiratoare a tehnicului, deci cvadrupele nu prea ma impresioneaza. In patinaj m-au atras artistii, mai putin atletii, piruetele, mai putin sariturile.

Bine te-am gasit, IleK.:) Pentru ca ai mentionat piruetele, esti cumva fana Lambiel? Daca da, sa stii ca ma alatur celor care il considera pe Lambiel cel mai bun piruetist din toate timpurile - apropo totusi, piruetele sunt elemente tehnice.:)

Cui nu-i plac patinatorii artistici, ma intreb, dar in ce priveste arta pe gheata, parerile sunt destul de impartite, de exemplu mie mi-a placut foarte mult programul Traviata al lui Lambiel de anul trecut, mi s-a parut deosebit de artistic si nu cred ca muzica lui Verdi isi poate pierde actualitatea, asa ca nu mi-a venit sa cred cand l-am auzit/citit pe Alexei Urmanov spunand ceva de genul "Un program lipsit de valoare, un program invechit, depasit, bun doar pentru secolul trecut, cine mai patineaza asa in secolul 21?" Ca sa vezi, si mie mi se pare ca elevii lui Urmanov practica de fapt un patinaj depasit.:))

Si in cazul meu primeaza artisticul, dar nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand l-am vazut pe Chan executand trei cvadruple - din care una in combinatie cu o tripla - intr-un singur concurs, fiindca mi-au venit in minte afirmatiile de acum un an si ceva facute de un patinator european al carui nume il voi trece sub tacere, care spunea ca patinatorii canadieni sufera de efeminare - fiind in majoritate gay - si nu sunt capabili sa execute cvadrupla. Ei bine, uite ca sunt capabili, in timp ce criticul lor se chinuie sa execute chiar si o singura cvadrupla, cand o aterizeaza corect e sarbatoare.


:cry: Sa ii transmiti sa se inteleaga cu Brian care sa fie pe podium ca doar unul din ei poate sa fie..celelalte 2 locuri sunt ocupate! Mai ales primul loc :))


Stii cum se spune, ca de ce ti-e frica nu scapi.;) Daisuke va beneficia de sprijinul arbitrilor la Tokio - avantajul terenului propriu + reputatia - restul depinde de el.

whisper
1st March 2011, 00:29
Uneori e mai greu sa concurezi acasa-vezi cazul lui Brian!

Yep! Lui Ile ii place Stephy! Si mie :D

SimonaB
1st March 2011, 08:30
"Un program lipsit de valoare, un program invechit, depasit, bun doar pentru secolul trecut, cine mai patineaza asa in secolul 21?"


Ma mira ca a spus Urmanov asa ceva, el pledeaza mereu pentru importanta partii artistice, fiindca si el la vremea lui a fost un patinator elegant care punea pret pe asa ceva. Dar sa stii insa ca au mai fost persoane care i-au criticat programale lui Lambiel si au spus ca nu s-au ridicat la valoarea celor pe care le prezinta de obicei. Invechite ce e drept nu par, nu stiu la ce s-a referit Urmanov cu exactitate.


Si in cazul meu primeaza artisticul, dar nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand l-am vazut pe Chan executand trei cvadruple - din care una in combinatie cu o tripla - intr-un singur concurs, fiindca mi-au venit in minte afirmatiile de acum un an si ceva facute de un patinator european al carui nume il voi trece sub tacere, care spunea ca patinatorii canadieni sufera de efeminare - fiind in majoritate gay - si nu sunt capabili sa execute cvadrupla.

Banuiesc ca vorbesti de Joubert. El nu se referea la Chan, fiindca Chan nu este gay si banuiec ca nici la patinatorii canadieni in general fiindca Reynolds e in stare sa execute mai multe tipuri de cvadruple decat el. De asemenea, Johnny Weir, care este gay (dar nu si canadian:D) a sarit cvadruple la viata lui. Era mai mult un mod de a spune, asa cum si Chan zice ca e un semn de efeminare sa faci pirueta Biellmann desi niciun patinator "efeminat" nu a executat asa ceva pana cum. Cred ca pur si simplu, Joubert, ca si Chan, este sensibil la tema homosexualitatii in patinaj.

Tracoromana
1st March 2011, 09:21
La discutia asta trebuie sa nuantam notiunea de "fan".
Eu de exemplu sunt fan-patinator(i) cand imi place orice program al acelui patinator(i) bun, rau, desuet, cum o fi: Petrenko, Yagudin, Takahashi, Tessa/Scott, Grishuk/Platov, Arthur Dmitriev si chiar si Carolina.
Si sunt fan-program cand am programe preferate pe care simt nevoia sa le revad cand vreau sa ma simt bine. Acestea sunt multe. Printre ele este si La Traviatta lui Lambiel - varianta de la CE si Tango de los Exilados sau Fantoma de la opera a lui Chan (varianta de la nationale).
Dar sunt patinatori care imi sunt simpatici, dar ale caror programe nu am simtit niciodata nevoia sa le revad, cum ar fi Brian, Tomas, Kiira, Mao, Natalie/Fabian si chiar si Plushenko (cu exceptia St. Petersburg 300).

SimonaB
1st March 2011, 11:30
Chan si Oda mai au un sustinator, se pare ca Plushy i-a laudat de curand intr-un interviu!!!!:mda: Trebuie sa ii ia cineva interviu si lui Lambiel ca sa il laude pe Daisuke, trebuie!!!!!!!:yes:

ice_girl
1st March 2011, 12:12
@Oana: Hmm..am zis ca nu ma intru in discutii pe tema asta cu tine... sa vedem rezultatele! :D
Gata, nici eu nu mai zic nimic, sa vedem rezultatele:D




Si in cazul meu primeaza artisticul, dar nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand l-am vazut pe Chan executand trei cvadruple - din care una in combinatie cu o tripla - intr-un singur concurs, fiindca mi-au venit in minte afirmatiile de acum un an si ceva facute de un patinator european al carui nume il voi trece sub tacere, care spunea ca patinatorii canadieni sufera de efeminare - fiind in majoritate gay - si nu sunt capabili sa execute cvadrupla. Ei bine, uite ca sunt capabili, in timp ce criticul lor se chinuie sa execute chiar si o singura cvadrupla, cand o aterizeaza corect e sarbatoare
Cum nu pot sa tac si tb sa-mi apar si eu favoritul, am si eu cate ceva de adaugat:D
In primul rand Brian nu a criticat patinatorii gay ( el de altfel fiind bun prieten cu Johnny, sentimentul fiind reciproc) ci a criticat patinatorii care executa programe plictisitoare dar care sunt cop friendly si aduna puncte cu nemiluita:(:rosu: (oricum caut interviul respectiv si daca il gasesc il si postez aici) si daca l-a pomenit si pe Chan, poate ca a avut si el motivele lui pt ca Chan a fost primul care l-a criticat.
Doi la mana, Brian executa demult cvadrupla, de cand avea 15 ani, si e capabil sa execute nu una ci doua ( LP de anul trecut de la CM) sau chiar si 3 cvadruple ( COR 2006, fiind de altfel primul european care a executat 3 cvadruple intr-un program) asa ca nu cred ca e chiar un motiv de sarbatoare cand executa cvadrupla ( bine pt el sigur e:yes: dar pt adeversarii lui nu;)). Oricum eu nu am vazut nici un program de-a lui Chan pana acum si astept cu nerabdare sa-i vad si eu cvadruplele CM.
@Cromatic si eu sunt de acord cu tine ca Lambiel e cel mai bun piruetist din lume, l-am vazut si live si intr-adevar e senzational:great:

SimonaB
1st March 2011, 12:43
Voi mai adauga si eu cate ceva, precizand mai intai ca nu o fac din postura de fana a lui Brian. Conflictul dintre Brian si canadieni a inceput cum se stie in 2008 si de atunci canadienii se tot iau de Brian din "mandrie patriotica". Kurt Browning nu concureaza impotriva lui Brian, precum Chan si nici nu cred ca se regaseste in descrierea facuta de el, cu atat mai mult cu cat a fost primul patinator din istorie care a executat cvadrupla, cu toate astea si el a tot zis diferite lucruri despre Brian. Le-a zis clar si cu adresa. Pe de alta parte eu nu am auzit ca Brian sa fi nominalizat pe cineva atunci cand a vorbit despre "patinatorii gay care nu executa cvadrupla". Nu stiu, spre exemplu ca Jeff Buttle sa fie gay. Dupa parerea mea canadienii au priceput bine la ce se referea Brian.

Miruna1990
1st March 2011, 13:36
Ma simt si eu datoare sa ii iau apararea lui Brian in acest context.Nu imi amintesc nici un interviu in care sa fi facut atacuri la persoana, intr-adevar a vorbit foarte mult despre necesitatea unei cvadruple in patinajul masculin dupa ce a pierdut titlul mondial in 2008, dar nu imi amintesc sa fi spus ceva direct la adresa lui Buttle.(campionul din 2008). Plushenko a avut aceeasi abordare sezonul trecut(ce-i drept, dupa Vancouver, declaratiile lui au fost mai intepatoare, dar iarasi, nu imi amintesc sa fi spus ceva la adresa campionului, ci critica sistemul). Chan pe de alta parte nu se mai oprea din declaratii si interviuri tampite de-a dreptul in care nu se sfia sa vorbeasca despre Brian, Plushenko, Yagudin(da, a avut tupeul sa zica ce usor era pe vremea aia ca nu erau asa multe tranzitii) si chiar si Daisuke. S-a comparat si cu Mao, ca el ca si ea lucreaza la partea tehnica pentru a fi cat mai buni, indiferent de pretul pe care il au de platit acum, ca rezultatele finale vor fi mai importante.(desigur, Mao cand are 5 ratari pe competitie e cu mult in afara podiumului, nu ia aurul ca el). O fi el un tip super in viata de zi cu zi, dar asta inseamna ca nu e prea luminat din moment ce singur si-a dat cu stangul in dreptul, in ultimii 2 ani, vorbind vrute si nevrute. Tot respectul pentru evolutia lui acest sezon: am mai spus, daca nu avea gura asa de mare poate il apreciam altfel. Dar atata a spus ca nu e asa importanta cvadrupla si nici asa de dificila, iar acest sezon spune ce uimitor e sa aterizezi cvadrupla, cat efort si dedicatie iti cere. Sunt convinsa ca si mass media e de vina totusi, ca se hiperbolizeaza, fac din tantar armasar. Dar in razboiul acesta de cuvinte european-canadian/american, eu cred ca europenii au fost mai fair play. Sa trimiti ca arbitru un mail celorlalti arbitrii despre ce proaste sunt programele lui Plushenko si Brian inainte de olimpiada, e de neacceptat. Sa folosesti programele lor la seminarele de pregatire pt arbitrii, pt a-i invata "asa nu" iarasi mi se pare o magarie(programul lui Plushenko din 2006 a fost folosit in acest fel). Comentariile canadienilor la adresa rusilor in general sunt acide, rautacioase de-a dreptul. Vedeti programul Tatianei Totmianina/Maxin Marinin din 2006 de la Torino, varianta canadiana parca. Au stricat tot momentul. Si vedeti apoi varianta British Eurosport, sa vedeti ce euforici erau comentatorii de acolo. Stiu ca m-am lungit, ideea era ca Brian si Plushenko au inceput sa critice hibele sistemului iar replica a venit de 3 ori mai urata din partea canadienilor si americanilor. Plushenko a dovedit ca problema o avea cu sistemul si nu cu patinatorii, daca i-a laudat pe Oda si pe Chan recent. Chan nu vad cum ar putea sa o mai intoarca, mai bine ca a inceput si el sa invete sa taca

SimonaB
1st March 2011, 13:50
:D
Ma simt si eu datoare sa ii iau apararea lui Brian in acest context.

Bravo pentru post, sunt complet de acord. :yes: Si evident mai adaug ceva.:D Dupa parerea mea, sezonul trecut Chan a zis vrute si nevrute pentru a-si face publicitate si sper ca a inteles ca s-a facut de ras complet. Un nene rus, de prin ISU a si zis despre el ca e un produs mediatic umflat cu pompa de asta probabil nimeni nu l-a bagat in seama. Alta parere de-a mea este ca Chan nu expune doar pareri personale, adica pareri pe care le coace el intr-o noapte si vine sa le spuna a doua zi, ceea ce zice el se regaseste si la altii. Cel putin povestea cu Yagudin eu am mai intalnit-o inainte de Chan chiar la simpli useri pe youtube sau pe forumuri, toti fiind evident nord-americani, deci clar cred ca e luata din alta parte. Culmea e ca Yagudin e un patinator iubit in America si de asta m-am mirat. Cat despre cei care isi inchipuie ca vezi-Doamne Brian era sigur ca nu o sa reuseasca Chan sa sara cvadrupla in veci fiindca nu este in stare si acum ii pare rau de ce a afirmat, cred ca nu au inteles bine ce a vrut Brian sa spuna.
Sfatul meu este ca nu trebuie bagate in seama comentariile americanilor sau canadienilor la adresa rusilor, ei isi inchipuie ca mai traiesc inca in Razboiul Rece sau ceva iar Plushenko este probabil agent KGB care doarme cu sticla de votca sub perna.:))

Miruna1990
1st March 2011, 14:12
:D

iar Plushenko este probabil agent KGB care doarme cu sticla de votca sub perna.:))

Genial :happy
Mi-am amintit acum ca inainte de olimpiada Chan tot declara ca Brian si Plushy sar cvadrupla dupa cvadrupla la antrenamente ca sa il intimideze pe el si ca de fapt lor le e frica de ce poate el(sau ceva asemanator). In timp ce Brian si Plushy s-au abtinut de la orice comentariu(inainte de concurs). Citisem pe un forum o glumita cum ca de fapt Chan vorbeste asa mult, pentru ca e intimidat, ca s-a intalnit cu Plushy la baie si daca zicala conform careia lungimea nasului e direct proportionala cu...siti voi ce :D, e adevarata, s-a speriat copilu'
Simona, de acord cu tine, nu cred ca declaratiile au fost strict produsul mintrii sale. Chiar incerc sa fiu obiectiva si daca va patina la mondiale cum a facut-o la nationale si castiga, tot respectul pentru el! Cat timp rezultatul va fi corect, eu voi fi multumita

ice_girl
1st March 2011, 14:12
Gata am gasit respectivul interviu:
"Juste avant les Jeux olympiques de 2010, Brian a tenu des propos qualifiés d'homophobes par plusieurs magazines dont Têtu. Il dénonce le fait que le système de notation a progressivement évolué ces dernières années pour favoriser le facteur artistique de la prestation au détriment de la prise de risque: "Ce sont les Canadiens qui l’ont créé – le système de notation – pour favoriser les Nord-Américains en vue de Vancouver. Il faut savoir que leurs patineurs, souvent homosexuels, sont spécialisés dans le patinage efféminé. Du coup, certains sont passés de la 10e place au podium." Il ajoute: «Certains patineurs ne nous aident pas. Ils sont efféminés et en rajoutent encore avec des frous-frous. Je me bats contre tous ces chichis, ça m’horripile. Pas étonnant ensuite qu’on passe tous pour des tatas ou des chochottes."

Si dupa cum se vede si din interviul respectiv Brian nu critica patinatorii "gay" ci critica mai mult sistemul, intr-adevar a folosit niste cuvinte destul de dure dar nici canadienii si americanii nu au fost blanzi cu el, din contra. Si clar se astepta si el ca Chan sa introduca si cvadrupla in programele lui mai ales ca acum a devenit un element f important si Chan vrea sa aiba toate atuurile pt a castiga aurul.
Chan, referitor la ceea ce declara, clar e un produs mediatic, dar un produs mediatic de prost gust:rosu:, oricum sper sa-si dea si el seama ca anumite declaratii nu-i fac deloc cinste ci din contra si sa invete sa fie mai selectiv in interviuri si declaratii.
Oricum si asta e unul din motivele pt care eu nu prea suport americanii si canadienii ( bine Johnny e exclus:D) , prea se cred "the best from the best", de multe ori au o aroganta de prost gust care nu-i prinde ( acum pro-americanii pot sa-mi sara in cap:)) )

ice_girl
1st March 2011, 14:19
Citisem pe un forum o glumita cum ca de fapt Chan vorbeste asa mult, pentru ca e intimidat, ca s-a intalnit cu Plushy la baie si daca zicala conform careia lungimea nasului e direct proportionala cu...siti voi ce , e adevarata, s-a speriat copilu'
Sorry pt post consecutiv dar faza asta e absolut geniala:happy:happy:cry::cry:, Miruna esti senzationala:great:/hello
Total off-topic si eu am o prietena care il considera pe Plushy "bun rau ":)):yes: ( exact exprimarea ei :drak:) si nu ar refuza o noapte cu el ( stiu ca nu e threadul cel mai potrivit pt a spune asa ceva dar fiind si 1 Martie sper sa mi sa ierte ceea ce am scris:D)

SimonaB
1st March 2011, 15:10
:happy:happy:happy

Fetelor, cat m-ati putut face sa rad!!!!! Chan e insa mai tare decat Plushy fiindca el umbla cu cate doua jumatati de fana, adica cu doua de-odata! Sac!!!!:D:drak:

Mi-aduc si eu aminte cum zicea de Brian si Plushy ca or sa sara cvadruple la antrenamente ca sa il intimideze iar maica-mea a spus ca daca se simte intimidat si vrea si el sa ii sperie sa le faca bau!:happy:happy

Cromatic
1st March 2011, 16:55
La discutia asta trebuie sa nuantam notiunea de "fan".
Eu de exemplu sunt fan-patinator(i) cand imi place orice program al acelui patinator(i) bun, rau, desuet, cum o fi: Petrenko, Yagudin, Takahashi, Tessa/Scott, Grishuk/Platov, Arthur Dmitriev si chiar si Carolina.
Si sunt fan-program cand am programe preferate pe care simt nevoia sa le revad cand vreau sa ma simt bine. Acestea sunt multe. Printre ele este si La Traviatta lui Lambiel - varianta de la CE si Tango de los Exilados sau Fantoma de la opera a lui Chan (varianta de la nationale).
Dar sunt patinatori care imi sunt simpatici, dar ale caror programe nu am simtit niciodata nevoia sa le revad, cum ar fi Brian, Tomas, Kiira, Mao, Natalie/Fabian si chiar si Plushenko (cu exceptia St. Petersburg 300).

Foarte bine spus, eu cel putin m-am recunoscut perfect in nuantarea pe care ai facut-o. Nu avem in intregime aceleasi gusturi, dar viata ar fi foarte monotona daca ne-ar placea tuturor exact aceleasi lucruri, nu crezi?:)


Un nene rus, de prin ISU a si zis despre el ca e un produs mediatic umflat cu pompa

Eu pe Johnny Weir l-as numi un produs mediatic umflat cu pompa, pare sa tina capul de afis al presei si forumurilor de discutii mai degraba pentru extravagantele lui decat pentru valoarea patinajului, dar nu ma astept ca vreun rus sa-l atace pentru ca un american care a invatat rusa si iubeste Rusia este o lovitura data imperialismului.:drak:


Oricum si asta e unul din motivele pt care eu nu prea suport americanii si canadienii ( bine Johnny e exclus:D) , prea se cred "the best from the best", de multe ori au o aroganta de prost gust care nu-i prinde ( acum pro-americanii pot sa-mi sara in cap:)) )


Sunt oameni in toate tarile care judeca patinajul dupa nationalitate, dar slava Domnului sunt peste tot multi oameni normali care il judeca dupa valoare si preferinte obiective. Am citit rusi indignati de comentariile sarcastice pe care le face Oleg Vasiliev la adresa patinatorilor ne-rusi, dupa cum am intalnit numerosi americani dezgustati de excesele patriotice ale lui Scott Hamilton, asa incat eu m-as feri de etichetari.



Nu stiu, spre exemplu ca Jeff Buttle sa fie gay.

Se spune ca ar fi si presupun ca Brian este foarte la curent cu ce se spune.;)


Chan si Oda mai au un sustinator, se pare ca Plushy i-a laudat de curand intr-un interviu!!!!:mda: Trebuie sa ii ia cineva interviu si lui Lambiel ca sa il laude pe Daisuke, trebuie!!!!!!!:yes:

Plushenko nu-l va lauda pe Daisuke decat daca va ateriza saritura cvadrupla corect. Pe Plushenko l-am auzit o singura data laudand un patinator pentru altceva decat cvadrupla si anume Amodio despre care a spus dupa CE 2011 ca este un foarte bun piruetist, dar cred ca in interviul respectiv scopul lui a fost sa-l denigreze pe Brian. Sunt vreo trei patinatori pentru care patinajul pare sa se reduca la cvadrupla, daca n-o ai nu contezi in acest sport, anume Plushenko, Brian si Elvis Stojko, dar poate ca gresesc, poate ca Brian de exemplu si-a exprimat admiratia fata de piruetele lui Lambiel sau interpretarea lui Takahashi, nu i-am citit TOATE interviurile, asa ca va rog sa ma corectati.

SimonaB
1st March 2011, 17:28
Plushenko nu-l va lauda pe Daisuke decat daca va ateriza saritura cvadrupla corect. Pe Plushenko l-am auzit o singura data laudand un patinator pentru altceva decat cvadrupla si anume Amodio despre care a spus dupa CE 2011 ca este un foarte bun piruetist, dar cred ca in interviul respectiv scopul lui a fost sa-l denigreze pe Brian. Sunt vreo trei patinatori pentru care patinajul pare sa se reduca la cvadrupla, daca n-o ai nu contezi in acest sport, anume Plushenko, Brian si Elvis Stojko, dar poate ca gresesc, poate ca Brian de exemplu si-a exprimat admiratia fata de piruetele lui Lambiel sau interpretarea lui Takahashi, nu i-am citit TOATE interviurile, asa ca va rog sa ma corectati.


Plushenko l-a laudat deja pe Daisuke sezonul trecut si nu imi aduc aminte ca Daisuke sa fi sarit vreo cvadrupla corect, eu am bagat faza cu Lambiel fiindca el i-a facut coregrafie pentru gala, nu pentru ca ar fi singurul sau laudator. In ceea ce il priveste pe Amodio si denigrarea lui Brian, este probabil o tampenie inventata de vreun fan cretin al lui Brian, am mai citit asta undeva. Sa ma scuze Oana si alti fani dar din pacate Brian ca orice patinator are si el fani de genul asta. Brian si Plushenko isi arunca foarte multe critici reciproc insa se respecta si nici nu poate fi vorba de asa ceva. Nu stiu daca Brian i-a laudat piruetele lui Lambiel ca nici eu nu ii urmaresc interviurile dar nu inteleg ce relevanta are, nu scrie nicaieri ca Brian trebuie musai sa il placa pe Lambiel. In ceea ce il priveste pe Elvis Stojko, am si mai putin habar despre ce crede el despre cvadrupla asa ca nici nu ma bag sa comentez.

mikeyy
1st March 2011, 17:58
Oricum si asta e unul din motivele pt care eu nu prea suport americanii si canadienii ( bine Johnny e exclus:D) , prea se cred "the best from the best", de multe ori au o aroganta de prost gust care nu-i prinde ( acum pro-americanii pot sa-mi sara in cap:)) )

Eu nu sunt pro-americani. Sunt de acord cu ceea ce ai spus in ceea ce ii priveste, dar nu sunt de acord ca i-ai bagat si pe canadieni in aceeasi oala :)
E o diferenta uriasa intre cele 2 scoli de patinaj. Canadienii chiar sunt cei mai buni cand vine vorba de calitatea patinajului practicat. In plus nu cred ca patinatori precum Tessa/Scott sau Joannie Rochette au facut declaratii depasate sau au dat dovada de aroganta. Daca Chan si-a mai dat drumul la gura, nu trebuie pusa o eticheta pe toti canadienii :D

Si mai am am un exemplu pentru a demonstra profesionalismul canadienilor. Yu-na Kim. Este un sportiv talentat cu multe abilitati, dar nu cred ca ar fi atins un nivel la fel de inalt daca nu cadea pe mainile unui canadian si anume Brian Orser. El a fost omul potrivit, care a stiut cum sa slefuiasca acest diamant (poate e mult spus, dar nu stiu cum sa o descriu altfel :D) si cum sa-i puna in valoare calitatile, cum sa aseze totul pe gheata, astfel incat Yu-na sa fie ceea ce e astazi....poate cea mai buna patinatoare din istorie.

Bineinteles ca si canadienii au ceva lipsuri. Programele lor poate nu sunt atat de interesante....ei nu prea fac show ca europenii. Show poate face oricine...pana si patinatorii de nivel mediul, precum suedezul Berntsson, DAR nu toti pot da dovada de calitate in ceea ce fac pe gheata.

Din pacate nici nu prea avem patinatori care sa fie capabili sa prezinte programe spectaculoase si in acelasi timp sa aiba grija si de calitate. Din ce am vazut, cred ca Amodiu ar putea gasi o cale de mijloc....dar trebuie sa fie putin temperat, pt ca de multe ori il ia valul si nu mai e atent la ceea ce face.

Asa ca singurul program care, din punctul meu de vedere, ofera ceea ce vreau eu sa vad in patinaj....e "Winter" a lui Yagudin. In rest e cam greu de gasit un program care sa intruneasca toate caracteristicile programului perfect.

M-am lungit putin si am cam trecut de la una la alta....dar :)

IleK
1st March 2011, 18:00
Na, sa ma bag si eu in seama ca prea m-ati provocat. E 1 martie si discutam despre baieti hmm:).
Sa incep cu Cromatic: da, asa cum a confirmat Adelina, sunt mare fan Lambiel. Pasiunea pt piruete o am insa de la Sasha Cohen, si pt spirale, ea fiind o mare maestra in domeniu. Lambiel insa nu e de pe Terra cum spunea cineva, probabil mai multi, pt ca piruetele lui, viteza si centrarea sunt aproape ireale. Eu cred ca Lambiel este cel mai complet patinator care a existat sau va exista vreodata. O sa imi spuneti ca ii lipseste triplu axel. Da, dar nu i-a lipsit mereu. Este capabil de orice la cel mai inalt nivel: pirutele, cvadruple, pasi, interpretare si nu in ultimul rand placere de a patina.Dl Urmanov sa se duca sa isi trateze frustratrea. Pe threadul lui Lambiel eu nu am putut vota care este cel mai frumos program al lui, pt ca pollul e din 2006 si cele mai frumoase programe ale lui, in care se vede apogeul maturitatii sale in patinaj sunt cele de la Vancouver. Dupa parerea mea, sunt niste capodopere, gandite pana in cel mai mic amanunt. De aici si regretul meu ca nu le-am vazut mai mult. Ne-a dat cu ele pe la nas si a disparut. Bine, am vazut ca le foloseste in spectacole, deci stie el ce stie.
Si ca sa fac trecerea de la Lambiel la ce intelege Brian prin patinatori efeminati... e ciudat, in afara de Johnny care nu e efeminat pt ca asta e un termen hilar pt un homosexual, eu nu stiu la ce patinatori efeminati nord americani se referea el. Poate Jeffrey desi mie baiatul ala nu imi transimte nimic, decat ca incerca oarecum sa il imite pe Stehane. Iar acum ar fi Kevin dar Kevin este efeminat ca fizic in niciun caz ca stil de patinaj. Dupa mine efeminati sunt Stephane si Daisuke dar in sensul de senzitivi. E drept ca are Dai niste sprancene pensate cum n-am avut eu si n-o sa am niciodata iar Stephane se da cu gloss dar efeminarea la care se referea Brian nu are legatura cu asta. Eu insa nu sunt de acord deloc cu el. Tocmai aceasta efeminare care ii lipseste lui cu desavarsire pt ca el este pur si simplu alt gen, e un baiat atragator si foarte masculin, si care imi place mie, ma face sa il pun mereu in urma lui Stephane, Daisuke, Tomas (care si el are o latura soft destul de bine dezvoltata).
Revenind la piruete si la ce spunea Cromatic, da, ele sunt niste elemnte tehnice la fel de importante ca si sariturile dar atunci cand sunt de level 4 ca in cazul lui Lambiel, Saha, Alissa ele ies din acest cadru si apar mai degraba ca niste figuri de balet care inspira gratie. Mi-ar placea ca Stephane sa il mai invete pe Dai cate ceva din secretele piruetelor lui:)

SimonaB
1st March 2011, 18:10
Asa ca singurul program care, din punctul meu de vedere, ofera ceea ce vreau eu sa vad in patinaj....e "Winter" a lui Yagudin. In rest e cam greu de gasit un program care sa intruneasca toate caracteristicile programului perfect.

Ce e aia program perfect? :o:

mikeyy
1st March 2011, 18:16
Ce e aia program perfect? :o:

Un program care combina, in egala masura, partea artistica cu cea acrobatica, un program gandit in detaliu, un program executat fara greseala, un program care devine reprezentativ pentru patinaj si nu in ultimul rand, un program la care te uiti cu placere chiar daca e de azi sau de acum 10-20-30 de ani.

Acesta e programul perfect :)

IleK
1st March 2011, 18:16
Probabil ca acela care ii merge la suflet fiecaruia dintre noi. La fel de bine te poti intreba ce este sau daca exista perfectiunea, in general. Spre exemplu, nu cred ca as putea spune despre vreun program al lui Lambiel ca a a fost perfect dpvd tehnic dar as putea spune asta despre piruetele lui sau despre unele SP ale lui Daisuke. De ce ? Pt ca si unele si altele imi taie respiratia iar la sfarist nu pot sa zic decat... Wow! Programele Yunei de la olimpiada au fost considerate perfecte de catre arbitri.Si pe mine m-au impresionat dar nu pana la Wow:)

ice_girl
1st March 2011, 19:50
Fetelor, cat m-ati putut face sa rad!!!!! Chan e insa mai tare decat Plushy fiindca el umbla cu cate doua jumatati de fana, adica cu doua de-odata! Sac!!!!:drak:

Mi-aduc si eu aminte cum zicea de Brian si Plushy ca or sa sara cvadruple la antrenamente ca sa il intimideze iar maica-mea a spus ca daca se simte intimidat si vrea si el sa ii sperie sa le faca bau!:happy
Uite asa Chan l-a luat pe Plushy si la faza asta, doar el si numai el e capabil sa umble cu doua jumatati de fane in acelasi timp:cool:
Simona, ai fost mortala la faza cu sa le faca bau:great:, am ras de n-am mai putut cand am citit:happy:







Sunt oameni in toate tarile care judeca patinajul dupa nationalitate, dar slava Domnului sunt peste tot multi oameni normali care il judeca dupa valoare si preferinte obiective. Am citit rusi indignati de comentariile sarcastice pe care le face Oleg Vasiliev la adresa patinatorilor ne-rusi, dupa cum am intalnit numerosi americani dezgustati de excesele patriotice ale lui Scott Hamilton, asa incat eu m-as feri de etichetari.

Eu la faza cu americanii si canadienii m-am referit la ei mai mult ca natiune, nu ca sportivi, si imi pare rau daca am fost inteleasa gresit, cu toate ca le recunosc meritele si ceea ce au realizat pana acum doar ca nu sunt de acord cu ceea ce fac si gandesc.
Eu daca respect ceva pe lumea asta, respect sportivii, pt ca si eu am unul in familie si stiu cate sacrificii si eforturi tb sa faca, si ceea ce fac ei este ceva impresionant.
Respect sportivii indiferent de natiune chiar daca unii dintre ei nu imi plac ca oameni si cateodata nici ca sportivi dar le respect munca, eforturile depuse pt a ajunge unde au ajuns.
Inca o data imi cer scuze pt ceea ce am scris si faptul ca am creat confuzii, oricum daca mai fac comentarii rautacioase la adresa lui Chan sau a altor patinatori este ironie si cateodata rautate dar in nici un caz dispret sau lipsa de respect.Este adevarat ca eu sunt genul patimas, am si gura mare ( aici seman cu Chan:)) )care isi sustine favoritii pana capat si ii critic cu fervoare pe ce cei care nu-mi plac dar incerc sa ma mentin in limitele normalului si pe cat posibil incerc sa nu pun etichete dar asta e nu intotodeauna reusesc.

In ceea ce il priveste pe Amodio si denigrarea lui Brian, este probabil o tampenie inventata de vreun fan cretin al lui Brian, am mai citit asta undeva. Sa ma scuze Oana si alti fani dar din pacate Brian ca orice patinator are si el fani de genul asta.
Simona, daca la faza cu Amodio te gandeai la mine sa stii ca n-am fost eu:happy:cry:, e adevarat ca la Europene m-am cam suparat ca a castigat asta micu dar altfel mi-e baiat simpatic;), poate sa fi fost Ioana, care de la faza cu imbratisarea e geloasa pe Florent:))
Si stai linistita n-am nimic sa-ti scuz, binenteles ca si Brian ca orice sportiv are si fani de genul asta

P.S Scuze si pt cat am scris, ca obicei a iesit un roman.

SimonaB
1st March 2011, 20:04
Simona, daca la faza cu Amodio te gandeai la mine sa stii ca n-am fost eu:happy:cry:, e adevarat ca la Europene m-am cam suparat ca a castigat asta micu dar altfel mi-e baiat simpatic;), poate sa fi fost Ioana, care de la faza cu imbratisarea e geloasa pe Florent:))
Si stai linistita n-am nimic sa-ti scuz, binenteles ca si Brian ca orice sportiv are si fani de genul asta
:cry:
Aha, deci voi erati, eram sigura!!!! Stiu ca Ioana e foarte geloasa!!!:happy

ice_girl
1st March 2011, 20:19
:cry:
Aha, deci voi erati, eram sigura!!!! Stiu ca Ioana e foarte geloasa!!!:happy
Gata ne-ai desconspirat:drak::cry:, noi am vrut sa tinem totul secret:D:P dar pana la urma tot s-a aflat:happy:happy

WhateverHime
1st March 2011, 21:31
Na, sa ma bag si eu in seama ca prea m-ati provocat. E 1 martie si discutam despre baieti hmm:).
Sa incep cu Cromatic: da, asa cum a confirmat Adelina, sunt mare fan Lambiel. Pasiunea pt piruete o am insa de la Sasha Cohen, si pt spirale, ea fiind o mare maestra in domeniu. Lambiel insa nu e de pe Terra cum spunea cineva, probabil mai multi, pt ca piruetele lui, viteza si centrarea sunt aproape ireale. Eu cred ca Lambiel este cel mai complet patinator care a existat sau va exista vreodata. O sa imi spuneti ca ii lipseste triplu axel. Da, dar nu i-a lipsit mereu. Este capabil de orice la cel mai inalt nivel: pirutele, cvadruple, pasi, interpretare si nu in ultimul rand placere de a patina.Dl Urmanov sa se duca sa isi trateze frustratrea. Pe threadul lui Lambiel eu nu am putut vota care este cel mai frumos program al lui, pt ca pollul e din 2006 si cele mai frumoase programe ale lui, in care se vede apogeul maturitatii sale in patinaj sunt cele de la Vancouver. Dupa parerea mea, sunt niste capodopere, gandite pana in cel mai mic amanunt. De aici si regretul meu ca nu le-am vazut mai mult. Ne-a dat cu ele pe la nas si a disparut. Bine, am vazut ca le foloseste in spectacole, deci stie el ce stie.
Si ca sa fac trecerea de la Lambiel la ce intelege Brian prin patinatori efeminati... e ciudat, in afara de Johnny care nu e efeminat pt ca asta e un termen hilar pt un homosexual, eu nu stiu la ce patinatori efeminati nord americani se referea el. Poate Jeffrey desi mie baiatul ala nu imi transimte nimic, decat ca incerca oarecum sa il imite pe Stehane. Iar acum ar fi Kevin dar Kevin este efeminat ca fizic in niciun caz ca stil de patinaj. Dupa mine efeminati sunt Stephane si Daisuke dar in sensul de senzitivi. E drept ca are Dai niste sprancene pensate cum n-am avut eu si n-o sa am niciodata iar Stephane se da cu gloss dar efeminarea la care se referea Brian nu are legatura cu asta. Eu insa nu sunt de acord deloc cu el. Tocmai aceasta efeminare care ii lipseste lui cu desavarsire pt ca el este pur si simplu alt gen, e un baiat atragator si foarte masculin, si care imi place mie, ma face sa il pun mereu in urma lui Stephane, Daisuke, Tomas (care si el are o latura soft destul de bine dezvoltata).
Revenind la piruete si la ce spunea Cromatic, da, ele sunt niste elemnte tehnice la fel de importante ca si sariturile dar atunci cand sunt de level 4 ca in cazul lui Lambiel, Saha, Alissa ele ies din acest cadru si apar mai degraba ca niste figuri de balet care inspira gratie. Mi-ar placea ca Stephane sa il mai invete pe Dai cate ceva din secretele piruetelor lui:)

Vorba Florentinei, daca am fi fost pe Facebook, as fi dat un mare like postului tau :)

Cromatic
1st March 2011, 22:00
Aoleu fetelor, am uitat sa va urez un 1 martie fericit, foarte nepoliticos din partea mea, imi cer mii de scuze.:(



(desigur, Mao cand are 5 ratari pe competitie e cu mult in afara podiumului, nu ia aurul ca el).

Miruna, o iubesc pe Mao, dar trebuie sa spun ca are o tehnica la sarituri foarte deficitara- comparativ cu Yu-Na, Miki sau Alissa -chiar si atunci cand le aterizeaza pe un singur picior calitatea lor lasa foarte mult de dorit, deci nu ma mir daca termina in afara podiumului cand mai si cade la aterizare.

Dar trebuie sa spun ca Patrick a fost supranotat la Skate Canada dupa parerea mea si nu ar fi trebuit sa ia aurul. Asa cum cred ca Van der Perren a fost subnotat la europene comparativ cu Verner si spun asta desi Verner imi place mai mult ca patinator decat Kevin.


Eu la faza cu americanii si canadienii m-am referit la ei mai mult ca natiune, nu ca sportivi, si imi pare rau daca am fost inteleasa gresit, cu toate ca le recunosc meritele si ceea ce au realizat pana acum doar ca nu sunt de acord cu ceea ce fac si gandesc.


Citesc aici mandria de a fi roman si european, nu? LOL Apropo, cum crezi ca am reactiona noi daca am avea un patinator de valoarea lui Jeffrey Buttle sa zicem? Crezi ca am fi mai breji decat canadienii? Pun pariu ca l-am apara peste tot cu ghearele si cu dintii si i-am descoperi si calitati pe care nu le are. LOL


Bineinteles ca si canadienii au ceva lipsuri. Programele lor poate nu sunt atat de interesante....ei nu prea fac show ca europenii.

Eu pe canadianul Shawn Sawyer il consider un foarte bun showman, Kurt Browning face parte din galeria marilor entertaineri, lui Jamie Sale/David Pelletier nu showmanship-ul le-a lipsit, iar dansatoarea pe gheata Shae-Lynn Bourne era dracul gol la acest capitol.


Asa ca singurul program care, din punctul meu de vedere, ofera ceea ce vreau eu sa vad in patinaj....e "Winter" a lui Yagudin.


Aici se pare ca suntem de acord, si eu cred ca Winter este una din bijuteriile patinajului.

ice_girl
1st March 2011, 22:13
Citesc aici mandria de a fi roman si european, nu? LOL Apropo, cum crezi ca am reactiona noi daca am avea un patinator de valoarea lui Jeffrey Buttle sa zicem? Crezi ca am fi mai breji decat canadienii? Pun pariu ca l-am apara peste tot cu ghearele si cu dintii si i-am descoperi si calitati pe care nu le are. LOL

Nu, nu ai inteles ceea ce am vrut sa spun,este adevarat ca sunt mandra ca sunt romanca ( cu toate ca in ultimul timp parca e ceva demodat sa fii patriot) si europeanca dar in acelasi ii admir si pe americani ( presupun ca tu esti americanofila,LOL) le recunosc meritele doar ca nu sunt de acord cu anumite lucruri pe care le-au facut si le fac in continuare si aici nu ma refer pe plan sportiv ( de exemplu Michael Phelps si Lance Amstrong, doi dintre sportivii mei preferati, sunt americani).
Si, da si binenteles ca si noi daca am avea un sportiv de talia lui Buttle l-am apara si l-am sustine din tot sufletul pt ca este normal ca fiecare popor sa-si apere valorile si sa fie mandru de ele:yes:

Tracoromana
1st March 2011, 22:46
Mi-ar placea ca Stephane sa il mai invete pe Dai cate ceva din secretele piruetelor lui:)

Oh, nu! O singura experienta cu Lambiel ca indrumator a lui Dai, a fost suficienta chiar daca a fost facuta cu buna intentie.



Oricum eu nu am vazut nici un program de-a lui Chan pana acum si astept cu nerabdare sa-i vad si eu cvadruplele CM.

Curaj, ca poate la CM n-o sa-i iasa, Dar eu as vrea sa-i iasa, ca numai asa se ridica stacheta.
http://www.youtube.com/watch?v=NPcPTXUh1uA

whisper
1st March 2011, 22:58
@Flavia: :cry: De ce te-a suparat asa mult faptul ca Stephy l-a indrumat pe Daisuke:D

@Ile: Si eu as fi dat like l-a postul tau!

Fetelor - si Mihai - ati scris cateva romane bune! Cu unele chestii sunt de acord cu altele nu..dar nu mai stau sa zic care si cum..ca scriu si eu un roman..si nu am stofa de scriitor.


astfel incat Yu-na sa fie ceea ce e astazi....poate cea mai buna patinatoare din istorie.
sunt de acord cu diamantul dar nu si cu partea asta! bine ca e acel "poate" :P

Tracoromana
1st March 2011, 23:19
:cry: De ce te-a suparat asa mult faptul ca Stephy l-a indrumat pe Daisuke:D
Pentru ca Daisuke parca nu ma era el insusi in perioada aceea. Avea miscarile lui Lambiel si nu i se potrivea de loc, era o struto-camila. Eu vreau ca Dai sa ramana cum il stiu, cu miscarile lui specifice, cu atitudinea lui specifica, cu freza lui specifica.

whisper
1st March 2011, 23:37
Sunt de acord...mai ales in legatura cu freza :D
Dar i-a prins bine si indrumarea lui Stephy. Stiu ca si Yags l-a ajutat o data pe Brian si a avut la un moment dat miscarile lui..dar i-a trecut :)

mikeyy
1st March 2011, 23:38
sunt de acord cu diamantul dar nu si cu partea asta! bine ca e acel "poate" :P

Intentionat am bagat si acel "poate", ca sa ma protejez :P

whisper
2nd March 2011, 00:00
am bagat si eu de seama asta :)
oricum tin sa recunosc ca e mai buna decat cateva dintre cele care au castigat JO inaintea ei! adica unele au sclipit la JO dar inainte si dupa ce au reusit asa mult!

LOL! Am reusit sa postez la 00:00

mikeyy
2nd March 2011, 00:02
Ade, tocmai mi-am amintit ca tre sa-ti trimit o poza cu Uchi. Maine o vei avea :) Trebuia sa ma tragi de maneca....sorry! (scuzati offtopicul)

whisper
2nd March 2011, 00:06
Pai am zis ca esti ocupat..sa nu deranjez :D

apai daca mozi fac offtopic...grav!