PDA

View Full Version : Divizia A 2004/2005 - returul!



eddy_jozsa
31st January 2005, 20:39
Asadar, a reinceput campionatul. :)
Dupa o nemaivazuta infuzie de jucatori straini in iarna asta, majoritatea jucatorilor au lasat o impresie buna la primele lor meciuri in Romania. Valoarea tuturor echipelor (in afara de Rapid si Iasi) a crescut simtitor, si meciurile devin din ce in ce mai spectaculoase avand in vedere ca ne indreptam cu pasi mari spre play-off.
Acum, asta cu jucatorii straini are o parte buna si o parte rea: partea buna e ca sunt superjucatori, care au un rol mare in cresterea valorii campionatului. Pe de alta parte lumea ar cam trebui sa se intrebe daca nu se pot gasi (sau educa => mari deficiente la juniori) jucatori romani la fel de buni.

Iata rezultatele etapei cu nr. XII:

RAPID ISOVER Bucuresti - WEST PETROM Arad 56- 94
Rezultat de asteptat, Rapidul se indreapta cu pasi mari spre play-out (ca in fiecare an), in timp ce West Petrom mai poate spera la un loc in play-off, mai ales dupa intoarcerea lui Bernard Haslett.

CSU Atlassib Sibiu - PETROM INCONTRO ELBA Timisoara 88- 73
Meci spectaculos, sala plina, sibienii au reusit sa se distanteze pe final. Cei 3 sarbi noi de la Timisoara sunt buni, insa strainii nostri sunt si mai buni: Clavon, Zyskunov si Zekovic au inscris impreuna 64 de puncte. Cel de-al 4-lea strain, Zach Batte, a fost nevoit sa urmareasca partida din tribune, deoarece o echipa poate folosi doar 3 straini. La inceputul meciului s-a tinut un moment de reculegere pentru Toni Alexe (ca in majoritatea salilor - cred).

CSU ASESOFT Ploiesti - B.C.Farul Constanta 65- 61
Aproximativ 2.000 de lumanari au stralucit pentru Toni Alexe, in timp ce toti jucatorii s-au incalzit in tricouri cu nr. 9. Acest numar a fost retras (cel putin pt acest sezon) din lotul Asesoftului. Confirma achizitiile Farului, mai ales americanul Hutcher care a inscris ~27 de puncte. Asesoft a anuntat achizitia a unui conducator de joc sarb.

BCMUS Arges Pitesti - GAZ METAN Medias :jerk: 73- 67
Gazistii se pare ca si-au terminat benzina (sau gazul lichefiat :drak: ) pentru sezonul asta. Dupa ce au fost marea revelatie a turului, terminand turul pe locul 3, ei par sa nu-si regaseasca forma, fiind la a 3-a infrangere consecutiva. Urmeaza 2 meciuri extrem de grele, acasa cu Asesoft, si superbul, inegalabilul derby care va avea loc la Sibiu peste 2 saptamani.

CSU FOREX Brasov - BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca 68- 94
Brasovenii par sa nu-si mai revina, cu toate ca au transferat jucatori de valoare (Colesnicov - evident un strain :P) in pauza competitionala. De la clujeni se remarca noul sarb (ca doar n-o fi roman) Krstanovic, care pare-se a castigat meciul de-unul singur. A reusit un triple-double: 37 de puncte, 20 de recuperari si 10 interceptii.

DINAMO - ERBASU Bucuresti - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 92- 47
Rezultat normal, dupa plecarea celor mai valorosi jucatori de la Iasi, soarta echipei UPA pare pecetluita, se vor lupta in play-out, daca nu se intampla o minune.

Vikingu
31st January 2005, 21:14
Frumos comentariu....Pacat ca a pierdut Elba Tm. Chiar cu Sibiu. Ce dor mi-e de meciurile de la elba. Atmosfera superba la meciuri acasa. Din pacate sunt plecat. Hai Elba! Insa nici eu nu consider ca e bine sa existe atatia jucatori straini. Unde sunt romanii???

mishu
31st January 2005, 22:44
eddy nu stiu daca ai citit ultimul post al meu la prima parte a sezonului... tranferurile din intersezon... luate de pe fr baschet... dar la sfarsit chiar spuneam ca ar fi extraordinar daca s-ar comenta un pic meciurile din div A si pentru cei de afara... ca in ziarele de sport mare lucru nu gasesti... revenind... fie ca ai citit postul fie ca nu... multumesc mult...

ref la meciuri... rapidul oricum niciodata nu o sa joace in playoff... ei in fiecare an isi pastreaza banii ca sa scape de la retrogadare... din cate am auzit eu sponsorul... isover... da bani atata timp cat echipa e in divizia A... iar cu bulancea antrenor... daca o mai fi... vai de situatia lor...
suprinzator rezultatul farului la ploiesti... nu stiu daca e vorba de valoarea echipei sau de faptul ca ploiestenii sunt inca socati... si e normal sa nu le stea capul la baschet...
si Krstanovici... de la cluj... 37p 20rec 10st??? ce e center sau forward? io inteleg ca brasovenii nu prea mai acu echipa da asta e o performanta oricum...
si inca o intrebare... eddy de unde iei informatiile despre meciuri... si eventualele statistici??? promit ca daca imi spui o sa citesc si posturile tale in continuare:):)

eddy_jozsa
1st February 2005, 20:44
@vikingu: sala din timisoara e singura la care n-am auzit nici un cuvant despre atmosfera, de cand urmaresc eu divizia A. Se stie ca atmosfera incendiara isi are locul in salile din Sibiu, Cluj, Arad, dar si in Iasi sau Medias, si in alte parti.
La noi de exemplu, sala a fost plina ochi sambata. Ar fi timpul ca baschetul sa fie mediatizat mai mult, si asta nu doar din pricina unor evenimente tragice cum am vazut.
La CSU Sibiu e echilibrata situatia intre straini si romani (parerea mea). Avem 4 straini, dar 2 rookiez (18 ani), dintre care unul se anunta a deveni un jucator valoros.

@mishu: Hai sa-ti raspund, ca prin negare am inteles ca nu-mi mai citesti posturile daca nu-ti divulg si sursele :D
Deci, informatiile le adun de unde pot: presa locala (Monitorul de Sibiu, Tribuna Sporturilor), frbaschet.ro si csusibiu.ro... si pt. CSU redau numa ce vad cu ochii mei in sala :)
Si pe frbaschet.ro apar cateodata rezumate de etapa, daca au aia chef sa scrie...

Vikingu
1st February 2005, 21:06
Scuze ca am zis gresit. Nu m-am exprimat cum trebuie....Cand ziceam de atmosfera ma gandeam la mine...ca eram bucuros ca merg la meciuri...cu prietenii si altele. Nu ma refeream la galerie sau asa ceva. Nici nu imi place sa fie galerie la un meci de basket. E prea multa galagie...:D Oricum....la meciuri la basket exista "galerie" mare numai cand vine sa joace dinamo. Cred ca se intelege de ce..:)

ThePacer
1st February 2005, 21:42
Eu abia astept meciul de sambata de la Arad cand vine Sibiul.Sper sa ii batem de data asta ca sezonul trecut nu am reusit sa castigam nici odata cu ei.Nici in campionat nici in play-off.Abia astept sa vad meciul, mai ales ca a revenit Haslett.Un jucator excelent dupa parerea mea.Haslett si Toroman pot decide soarta meciului de sambata mai ales ca va veni multa lume la sala, cred adica.
FORZZA WEST PETROM.Sper sa prindem play-offul dupa 7 si sa-i eliminam pe Dinamo. :drak:

eddy_jozsa
1st February 2005, 22:16
Multa bafta ThePacer, dar numa dupa meciul asta. :drak:
Nu, serios acuma, dupa cum poate stii, suporterii din Sibiu sunt infratiti cu cei din Arad, se stie ca suntem cei mai fanatici din toata tara. Saluta galeria voastra din partea mea /hello ca eu nu ajung la meci.
M-as bucura sa ajunga West Petrom in play-off. btw sezonul trecut ati castigat meciul 2 din faza I a play-offului la vro 2 puncte diferenta. Sezonul trecut am vazut chiar 4 din cele 5 meciuri CSU-WP (unul chiar la voi in sala... in retur... ce fain a fost... am fost intampinati cu artificii si strangeri de mana... dar pana la urma tot noi am castigat).

Asadar, la meci, fii atent la noi la numerele 10 si 11. Neaparat sa postezi dupa meci cum ti s-a parut!

ThePacer
5th February 2005, 23:28
eddy sincer sa fiu eu nu stiam ca santem infratiti insa ma bucur.Acum sa trecem la meci.Asa meci nu am mai vazut de mult la Arad.A fost un meci superb care pana la urma a fost castigat de WP dupa o repriza de prelungiri cu scorul de 66-65 ,la finele sfertului 4 fiind 58-58.O fost un meci castigat de Bernard Haslett (americanul din lotul li WP), care a marcat exact atunci cand era nevoie cosuri de la 3 puncte.Haslett se pare ca este prieten cu Clavon cei doi glumind inaintea meciului.Evolutia lui Clavon insa a fost destul de stearsa.WP a condus clar jocul in primele 3 sferturi, insa in sfertul 4 a inscris doar 5 puncte in timp ce sibiul a inscris 17.Totusi WP era sa incheie meciul la finaul sfertului 4 printr-o aruncare a lui Dehelean(parca) aproape de la centrul terenului.A urmat repriza de prelungiri care a fost de asemena f echilibrata dar pana la urma castigata de Arad.Meciul s-a desfasurat intr-o atmosfera extraordinara in ultimele 2 sferturi si in repriza de prelungiri avand inpresia ca nu esti in Romania ci in America, la un meci din NBA.De la Arad s-a mai remarcat shenai si tosic amandoi jucand f bine.De la Sibiu acel numar 11(Zyskunov) este formidabil reusind sa enerveze pulicul rau de tot.

SilverZeus
5th February 2005, 23:37
...am fost la meci....sala plina, probleme cu galeria clujeana, dar mai intai a fost evacuata, apoi reprimita....meci frumos, cu un Dinamo in forma mai ales datorita lui Marjanovic si Carutasu....Clujul a refacut un deficit de 17 pcte de la pauza .... insa iuresul le-a fost oprit de Carutasu, creditat (dupa parerea mea, drept omul meciului )....stanescu, destul de tacut si eliminat pe final

mishu
5th February 2005, 23:52
din cate se vede se poate si la romania... si ce mi-a placut e ca nici pacer si nici zeus nu au pomenit nimic de deciziile arbitrilor... e incredibil sa auzi povestindu-se de un meci din romania fara sa auzi ca a fost fault... ca n-a fost fault... etc...
cat despre haslett mie mi s-a parut super inca de acu doi ani (sper sa nu gresesc) cand wp a jucat finala cu dinamo... cel putin in ultimul meci de la bucuresti... i-a tinut pe wp in joc... si nici acu nu inteleg de ce in sfertul patru pasele l-au ocolit pe haslett in timp ce burlacu arunca de la 9m...

Raptor
5th February 2005, 23:56
De unde stii ca arunca de la 9m? A fost la TV sau ce?

mishu
6th February 2005, 00:27
am fost in sala...

Raptor
6th February 2005, 00:30
Parca stateai in Central Europe... :mda:

mishu
6th February 2005, 00:49
acu doi ani eram in bucuresti;)...
am priceput unde te-ai pierdut tu... eu vorbeam de finala de acu doi ani... nu de meciul de care vorbeste pacer...

mishu
6th February 2005, 13:25
Daca intereseaza pe careva dintre cei care urmaresc cu regularitate ce se intampla in divizia A... am vazut un anunt pe eurobasket.com, pagina pentru romania: http://www.eurobasket.com/rom/rom.asp ... anunt care suna cam asa... Join Us !!! We are looking for someone to help us cover Romanian basketball...

SilverZeus
6th February 2005, 19:00
....e interesant site-ul...maltam' fain.!!!

Raptor
6th February 2005, 19:34
Stiu. Eu am trimis un mail in care ma ofeream sa ii ajut acum vreo 2-3 ani, insa nu am resursele disponibile. Prin urmare...

Doar Andrei (Olteanu), cu care am fost in liceu, are (sau a avut) resursele disponibile (adica sa mearga la meciuri, sa gaseasca informatii etc) ca sa scrie pentru ei (si pentru FR Baschet).

eddy_jozsa
6th February 2005, 19:34
Felicitari pt. West Petrom! Se pare ca Darnell e intr-o criza de forma, si in meciul amical cu Asesoft de miercurea trecuta inscriind doar 11 puncte (cam mult sub media lui de ~26ppg). Adminul siteul csusibiu.ro a pus pe site intai rezultatul dupa 4 sferturi, eu am tremurat vro juma de ora pana am aflat ca am pierdut la un punct in OT. Asta este. M-a mirat umpik scorul mic (CSU a inscris 23 de puncte in prima repriza!!). Acum sunt 2 variante, ori au jucat atacurile f prost, ori au fost apararile extraordinare.

Urmeaza un meci foarte important pentru sibieni, impotriva Mediasului, in primul rand dpdv al suporterilor... orgoliile sunt uriase.
Daca facem o mica socoteala... CSU va termina campionatul cu 9 infrangeri.
Acum avem 5, cel mai probabil vom pierde cu Dinamo si Asesoft, iar nici la Cluj sau Constanta nu prea avem sanse la victorie. Alde Krstanovic si Hatcher se vor bate cu Darnell si Zyskunov, dar cred ca avantajul terenului propriu isi va spune cuvantul (ca si ieri la Arad).

nr15
6th February 2005, 19:35
stie cineva programul meciurilor din bucuresti ?

ThePacer
6th February 2005, 21:09
Apararile au fost amandoua destul de bine organizate cu un mic plus pt WP cu exceptia sfertului 4 cand WP a avut o decadere.Cat despre atacuri ele nu au fost prea stralucite.Pe WP i-a ridicat aruncarile de la 3 pct , Sibiul marcand f putine de la 3.Observ ca unii incearca sa comenteza meciurile.Ar fi ceva super ca fiecare din noi sa comenteze meciul pe care il are echipa de la noi din oras acasa.De exemplu eu meciurile lui WP eddy jozsa meciurile lui Sibiu SilverZeus meciurile lui policarbochim si asa mai departe.Excelent ar fi sa punem si poze dar numai daca se poate.Ce ziceti, se poate ?

littleracula
7th February 2005, 09:33
Dinamo a batut cu doar 9 puncte Clujul, iar la Constanta Pitestiul a pierdut la 32 puncte in fata Farului - am vazut meciul si sincer Pitestiul a jucat sub orice critica, iar Hatcher le-a aratat ce inseamna baschetul, din pacate a fost si singurul de la Farul, restul avand o evolutie mai putin buna de data aceasta. Speram intr-un meci bun acasa cu Sibiul - dar mai intai urmeaza meciul cu Rapid unde insa nu cred ca vor exista probleme!

SilverZeus
7th February 2005, 14:29
... sustzin ideea Pacer-ului ..

mishu
7th February 2005, 15:17
eu am zis inca de la inceput ca ar fi ideal sa se comenteze meciurile... eventual cativa marcatori... o remarca... o critica....
daca federatia nu e in stare sa produca un site cat de cat inteligent... nu bazaconia aia care exista acum... daca ziarele de sport nu umbla decat dupa scandal... daca www.basket.ro primul site de baschet romanesc a supravietuit doar din pasunea lui mircea constantin... da fara sustinere cate poti sa faci de unul singur... poate ca forumul onlinesport va reusi sa puna pe internet niste informatii interesante... sa arate ca si in romania se joaca baschet de calitate... mai ales cu transferurile din ultimul an...deja poti sa iti faci o idee citind posturile de pana acum... vazand un filmulet de la eddy... eventual niste poze cum zicea pacer-ul...

ThePacer
7th February 2005, 22:06
Da asa este eu voi scrie despre fiecare meci a lui WP in acest retur voi incerca sa pun si poze si sper ca si altii sa faca la fel.Imi este ciuda cand vad ca la NBA sezonul 2004-2005 se scriu zeci de mesaje pe zi si la Divizia A returul scriu eu si mai vreo 3-4 persoane.Mishu de exemplu nu este in Romania vrea sa mai stie si el cum a jucat Burlacu ,Clavon , Haslett sau mai stiu eu cine si nu are de unde se afle.Ca daca vrea sa afle ce a facut Indiana cu Dallas poate sa afle si de la el din tara dar Divizia A mai putin.Eu o sa scriu in fiecare saptamana despre ce a facut WP in meciurile de acasa si voi incerca sa pun si poze.Daca altii nu reusesc macar SilverZeus si eddy sa scrie cate ceva.

Raptor
7th February 2005, 22:15
Eu i-am scris lu Titi (Mircea Constantin) mai demult, da' n-am primit nici un raspuns, for some reason.

mishu
8th February 2005, 22:03
si io m-am conversat cu mircea pe mail... ne si cunoastem de altfel... la un moment dat ii mai trimiteam materiale de la meciurile din bucuresti... dar nu a avut resurse financiare sa sustina site-ul...

eddy_jozsa
8th February 2005, 22:50
Constantin Mircea chiar s-a reapucat de joc :P o jucat la Farul in tur si s-a transferat la CSU in iarna, dar a trebuit sa plece la Ploiesti din cauza unor probleme personale. (dak vb de aceeasi pers)

Pot sa postez si eu poze de la meciurile din Sala Transilvania, ca reportajul despre meci il gasiti intotdeuna pe www.csusibiu.ro :ok:

mishu
9th February 2005, 11:31
...da e aceeasi persoana...
stiu site-ul vostru al sibienilor... felicitari pentru el...

mishu
11th February 2005, 11:51
Conducerea clubului de baschet masculin Petrom Elba īl acuză pe antrenorul sīrb Srdjan Fiser că a părăsit Timişoara cu banii unor jucători, după ce tehnicianul a anunţat că renunţă la pregătirea echipei, deoarece responsabilii grupării nu doresc să facă performanţă, transmite MEDIAFAX. Conducerea grupării timişorene a dat publicităţii un comunicat, īn care īl acuză pe Srdjan Fiser că "simtindu-şi periclitat obiectivul contractual (locurile 1-4) a fugit īn mod laş, ca ultimul borfaş, avīnd asupra sa şi banii cuveniţi unor jucători". Oficialii timişoreni susţin că antrenorul a părăsit gruparea fără a anunţa pe nimeni din cadrul clubului, "aducīnd prejudicii grave clubului, din punct de vedere financiar, sportiv şi al imaginii". Conducătorii clubului susţin că Fiser a plecat cu 140.000.000 lei, banii jucătorilor străini Ratkovici si Kuzmuk...

mi se pare extrem de stupid ca antrenorul sa detina banii jucatorilor... stiu ca de cele mai multe ori antrenorii din fosta iugoslavie care vin in romania sunt si manageri pentru jucatorii care vin de acolo... dar ca director sau manager de club... sa dai banii antrenorului pentru jucator... nu inteleg... jucatorul nu trebuie sa semneze pentru banii aia???...

Vikingu
11th February 2005, 15:47
Eu am citit altundeva (evz.ro parca) ca a plecat la novi sad ca avea nu stiu ce probleme cu plamanii si acum se cauta alt antrenor. Pacat...era un bun antrenor. Mie imi placea mult de el!! :(

ThePacer
12th February 2005, 22:50
West Petrom continua sa castige.Dupa ce a castigat prima etapa la Bucuresti cu Rapid si cu Sibiul la Arad, a venit rndul brasoveniilor WP castiigand un meci f important pt ei cu scorul de 73-81 chiar la Brasov.Practic nu mai avem cum sa ni intram in play-off.Eddy felicitari pt CSU Sibiu.PS Daca este cineva din brasov care a vazut meciul sa-si dea cu parerea.

eddy_jozsa
12th February 2005, 22:56
Asadar, o trecut si etapa cu nr. 14. Iata rezultatele:

RAPID ISOVER Bucuresti - B.C.Farul Constanta 51- 85
CSU Atlassib Sibiu - GAZ METAN Medias 87- 68
CSU ASESOFT Ploiesti - BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca 102- 74
BCMUS Arges Pitesti - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 87- 78
CSU FOREX Brasov - WEST PETROM Arad 73- 81
DINAMO - ERBASU Bucuresti - PETROM INCONTRO ELBA Timisoara 91- 67

In derbyul local dintre Sibiu si Medias, Gaz Metan n-a reusit sa faca fata atacurilor legiunii straine de la CSU. Sibienii au alternat momentele bune, chiar extrem de spectaculoase, cu momente in care au ratat din toate pozitiile. In cele din urma, a fost un meci foarte placut ochiului, gustat din plin de cei peste 2.000 de suporteri care au umplut sala pana la refuz si au creat o atmosfera "marca CSU", cum rar se vede in alte sali de baschet. :yeah:

Faza poate cea mai importanta s-a petrecut in sfertul 3, cand Darnell Clavon a scapat singur, a vrut sa dea slam, dar a fost impins de un mediesean si a cazut rau de tot pe mana, lovindu-se de instalatie. Suporterii au fost ingroziti, medicul a trebuit sa intervina si l-a tratat mai mult de 5 minute. Spre surprinderea tuturor acesta a revenit in teren spre sfarsitul sfertului 3, si a jucat poate chiar mai bine decat inainte, dovedind ca este un jucator adevarat. /hello

Attachment: poza zilei (nu prea reusita, dar no)

alexalex
14th February 2005, 11:47
ASESOFT- CLUJ : 102- 74

CSU ASESOFT: Helcioiu (13 puncte; 3x3 puncte), Krasic (29; 5x3), Kuzmanovic (7; 1x3, 2 lovituri libere ratate), Bulatovic (22), Burlacu (cpt; 11). Au mai jucat: Toader (17, 2 lovituri libere ratate), Szijarto (1, 1 lovitura libera ratata), Blidaru (2), Palii. N-a fost folosit deloc: Rares Apostol (accidentat). Director tehnic: Costel Cernat. Antrenor principal: Mladen Jojic. Antrenor secund: Virgil Miulescu. Preparator fizic: Velibor Novakovic.

BU POLI-MOBITELCO-CARBOCHIM: Medvedj (10; 1x3), Silvasan (7; 1x3), Lapuste (14; 4x3), Krstanovic (11), Viorel Mocanu (12; 2x3). Au mai evoluat: Dumitrescu (14; 2x3), Bujic, Sebestyen (cpt; 6), Racovitan. N-a fost utilizat deloc: Saftescu. Director sportiv: Mircea Cristescu. Antrenor principal: Miodrag Perisic. Antrenor secund: Dorin Pintea.

Arbitri: Stelian Banica (Bucuresti) si Mircea Serban (Pitesti).

Comisar FRB: Romeo Stanciulescu (Targoviste).

nr15
14th February 2005, 15:40
am si eu o intrebare ...
meciuri care sa se desfasoare la salile din buc ..cand vor mai fi?
cine imi poate spune ..
cred ca sunt multi care ar vrea sa mearga dar afla prea tarziu de meci

Raptor
14th February 2005, 15:44
Exact (din nou zic exact). Si eu as vrea sa ma duc, da' nu stiu decat sala de la Dinamo unde e, Floreasca nu stiu unde e (adica Lucian Grigorescu or whatever).

Nightfly
14th February 2005, 16:26
Pai Floreasca e f aproape de Dinamo. O iei pe prima la dreapta dupa Dinamo(venind dinspre Obor) si mergi drept pana vezi o cladire mare.Aia e sala;)

eddy_jozsa
14th February 2005, 17:58
In alta dezordinde de idei, la Floreasca nu se joaca baschet de divizia A... Rompetrol Bucuresti s-a desfiintat vara trecuta.

Baschet puteti vedea in sala Dinamo si in sala Rapid (sigur i prin Giulesti p-undeva :P). La Rapid vedeti meciuri slabe...

Gasiti ora meciului pe www.frbaschet.ro dak intrati vineri sau asa, dati click pe meciul respectiv.

Profetu
14th February 2005, 18:26
Aveti grija cu orele publicate pe frbaschet.ro. Sambata mi-am luat teapa la meciul de la Ploiesti dintre Asesoft si Cluj. Pe site e afisat la 19 si meciu a inceput la 18. Am pierdut primu sfert ...

mishu
14th February 2005, 21:36
site-ul ala... frbaschet ar trebui invadat de hackeri... e un dezastru... e un model de asa NU trebuie sa fie un site... poze de o suta de ani... informatii alandala... incomplete... statistici... un meci doua... pe urma lipsa pauza gaura... in loc sa investeasca intr-un site ca lumea... cine stie cine si-a mai tras un ban cinstit pentru nenorocirea aia...
din cate stiu parca in prosport mai dadeau orele cand se joaca... in ziarul de vineri sau de sambata... dar nu garantez...

Profetu
15th February 2005, 17:39
offtopic: poate ar trebui sa le facem o sesizare, poate observa si ei ce rusine de site au si iau masuri de ameliorare a situatiei.

La subiect: peste doua saptamani, la Ploiesti Asesoft primeste vizita lui Dinamo. E cel mai tare meci al campionatului nostru si nu trebuie ratat.

MadSkillz
18th February 2005, 21:36
Mai sunt meciurile de divizia B ,dar probabil nu va ofera destul spectacol :)

eddy_jozsa
19th February 2005, 22:19
Etapa 15, rezultate:
GAZ METAN Medias - RAPID ISOVER Bucuresti 98- 55
B.C.Farul Constanta - CSU Atlassib Sibiu 97- 82
Universitatea "Petre Andrei" Iasi - CSU ASESOFT Ploiesti >amānat<
BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca - BCMUS Arges Pitesti 101- 65
PETROM INCONTRO ELBA Timisoara - CSU FOREX Brasov 100- 66
WEST PETROM Arad - DINAMO - ERBASU Bucuresti 71- 80

In general rezultate normale, singurul meci unde invingatoarea n-a fost sigura era Farul - CSU. Farul s-a impus clar, urcānd astfel pe locul 3, devenind favorita la medalia de bronz (egalitate de puncte cu CSU, dar CSU mai are de jucat cu Dinamo si Asesoft in timp ce Farul a jucat deja cu campioana... ar mai intra in calcul si Clujul)

Vikingu
19th February 2005, 22:29
eddy_josza....daca pui rezultate meciurilor....nu pui si clasamentul? :) daca se poate..

eddy_jozsa
19th February 2005, 22:50
Acum nu ma mai pot mandri, nu mai e csu pe 3 :(( dar totusi, iata clasamentul:

Dupa 15 etape:

1. Dinamo Bucuresti ... 14-1 ... 29p
2. Asesoft Ploiesti ... 12-1 ... 25p
3. Farul Constanta ... 9-6 ... 24p
4. CSU Atlassib Sibiu ... 9-6 ... 24p
5. Elba Timisoara ... 8-7 ... 23p
6. PoliCarbochim Cluj ... 8-7 ... 23p
7. Gaz Metan Medias ... 8-6 ... 22p
8. West Petrom Arad ... 6-9 ... 21p
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
9. BCM Arges Pitesti ... 6-9 ... 21p
10. Univ. P.A. Iasi ... 4-9 ... 17p
11. Rapid Bucuresti ... 2-13 ... 17p
12. Forex Brasov ... 1-13 ... 15p

nr15
21st February 2005, 01:07
am si eu o rugaminte pt voi :
daca stiti vreodata de vreun meci in divizia a sau b (ora lui exacta ) si bineineles la vreo sala din bucuresti ..scrie-ti si voi aici ...sa afle si restul lumii(printre acre si eu:P) si sa venim si noi

Profetu
21st February 2005, 15:47
Sambata urmeaza cel mai important meci din campionatul nostru: la Ploiesti, Asesoft-Dinamo. Ora inca nu e publicata pe nicaieri. Cand o sa o aflu o afisez ...
Eu voi fi in sala ...

nr15
21st February 2005, 16:36
daca anunti aici din timp...as vrea sa ajung si eu

alexalex
22nd February 2005, 16:32
meciul ASESOFT-DINAMO a fost amanat la o data necunoscuta inca (in functie de programul european)
meciul a fost amanat si deoarece meciul cu elvetienii nu se mai joaca pe 3 martie ci pe 2 martie (ora 19)

Black Mamba
23rd February 2005, 02:19
Stie cineva pe ce data e programat meciul Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj-Napoca - CSU Sibiu?

alexalex
25th February 2005, 11:27
Diseara la Ploiesti meci amical ASESOFT-DINAMO la ora 18

eddy_jozsa
28th February 2005, 20:49
Etapa 16:

RAPID ISOVER Bucuresti - BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca 47-107
CSU Atlassib Sibiu - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 92- 74
CSU ASESOFT Ploiesti - DINAMO - ERBASU Bucuresti <amānat>
BCMUS Arges Pitesti - CSU FOREX Brasov 74- 68
GAZ METAN Medias - WEST PETROM Arad 82- 86
B.C.Farul Constanta - PETROM INCONTRO ELBA Timisoara 97- 74

Ca de obicei, nu ne surprinde nesimtirea lui Sebastian Ghitza & Co., care a reusit sa amane si al 1000-lea meci din campionat. Inteleg ca Asesoft are un rol important pt. baschetul romanesc, dar asta nu inseamna nici decum ca trebuie sa-i lasam sa faca ce vrea nasul lor. Au amanat meciul cu Gaz Metan cu toate ca mai erau 2 saptamani (!) pana la final-fourul de sud. In schimb s-au putut deplasa la Sibiu pt. 2 amicale cu CSU. Imi devine antipatica echipa asta... si CSU a jucat atatia ani in cupele europene (n-a ajuns prea departe), dar NICIODATA nu a cerut amanarea vreunui meci. Dar daca asa e moda... Sa nu uitam ca suntem in Romania, si presedintele FRB, Ioan Dobrescu e din Ploiesti.

La Sibiu, am vazut un meci la un nivel destul de bun in primele 3 sferturi, insa sfertul 4 a reusit sa faca pe cei 2.000 de spectatori, care iarasi au umplut sala, sa adoarma pur si simplu.

Urmeaza meciul crucial Cluj vs. Sibiu, care va avea loc cel mai probabil pe 5 martie, candva seara.

Poza etapei: Zekovic in drum spre cos

ThePacer
28th February 2005, 21:12
West Petrom a castigat acasa cu Gaz Metan Medias cu 86-82, in urma unui meci destul de tensionat WP-ul fiind salvat de tanarul Boric fiiul patronului de al WP care a reusit un cos de 2 pct. si a 2 libere.In concluzie alt meci castigat de WP in ultimele secunde.Se pare ca aradeniilor le place aceasta atomsfera venind din ce in ce mai multa lume.Tatal meu a venit si el la meci si a ramas surprins can a vazut ca sala este aproape plina.In fiine urmeaza meciul cu Constanata, meci deosebit de dificil.Sant curios cum va fi primit la Arad Petricevic, Aradul castigand cu el 2 titluri de campioana.

Profetu
1st March 2005, 11:06
Sambata in sala Dinamo, vine BCMUS Pitesti ... daca vreti sa vedeti "circ" pe banca de rezerve cu antrenorul Ziguli in rol principal nu ratati aceasta intalnire.

nr15
1st March 2005, 11:30
sambata de la ce ora?

Profetu
3rd March 2005, 21:10
17 ...

Raptor
3rd March 2005, 21:46
Ahahahaha pai vin nene :D

MadSkillz
4th March 2005, 01:33
Pai nu te duci in Gorjului?

Raptor
4th March 2005, 01:41
Pai n-auzi ca nu mai se tzine sambata asta...?

MadSkillz
4th March 2005, 01:45
N-aud, nu vezi ca sunt mut? :D

P.S. N-am ajuns inca la thread-ul cu "aveti chef sa jucati baschet?", unde (am o presimtire) s-a postat ceva in legatura cu intalnirea de sambata asta :)

nr15
4th March 2005, 10:00
aveai o presimtire "exacta" :P
sambata asta nu mai jucam ..
dar haideti sa vedem meciul de la dinamo
mergeti ???

Raptor
4th March 2005, 12:36
Pai eu cred ca vin :D

nr15
4th March 2005, 12:50
hai sa ne intalnim sa mergem cu totii

Profetu
4th March 2005, 13:31
io sunt sigur acolo ...

nr15
4th March 2005, 13:46
pe tine te recunosc sigur ..ca semeni cu C B din cate vad eu in poza :):P:D:)

Profetu
4th March 2005, 17:16
pe tine te recunosc sigur ..ca semeni cu C B din cate vad eu in poza :):P:D:)

Numai ca am lupele pe nas ... deh, am mai imbatranit si io ...
De obicei stau in partea opusa tabelei de marcaj, pe unde gasesc loc ...
Si tu esti usor de recunoscut din poza aia ...

nr15
4th March 2005, 21:34
bine !
promit ca vin cu inelul dupa mine ca sa ma recunosti :P

Raptor
4th March 2005, 22:12
Valentin... ne intalnim la iesirea de la metrou la ora 16:40 (de la Stefan cel Mic) ?

nr15
5th March 2005, 09:12
da ...eu o sa fiu la metrou acolo la 16 40
am rugamintea sa iti scotii "dracu":P:):D casuta aia vocala odata .. ca mi-a mancat zilele de fiecare data cand am incercat sa te sun
cine mai vrea sa vina ...haideti sa ne inalnim la metro la fara 20

eddy_jozsa
5th March 2005, 10:45
Apropo... pt toti clujenii ( :degete: ), ne vedem in ~6 ore la sala.
Peste o ora am autobuuuuuuuz :yeah: I love this game!

P.S. O stire de ultima ora anuntza ca cel mai bun jucator sibian, Darnell Clavon, are o viroza respiratorie destul de grava si ar putea rata meciul cu clujenii. :(

SilverZeus
5th March 2005, 14:45
...Sibiu ...veniti....ca va mancam !!!!...cu sau fara Darnell.....oricum veti fi bine primitzi !!!! :ok: ....

Raptor
5th March 2005, 15:42
am rugamintea sa iti scotii "dracu":P:):D casuta aia vocala odata ..

Nu stiu cum sa o scot ;)

So, daca stie cineva pe aceasta lume cum se poate scoate casuta vocala pe o cartela ORANGE, sa se destainuie catre persoana mea.

SilverZeus
5th March 2005, 16:01
Apropo... pt toti clujenii ( :degete: ), :(


.....din partea clujenilor: iti multumim nespus pt ca dai dovada de mult respect si buna crestere....dar vom fi gazde bune si va vom primi cu respect chiar si pe astia ca tine..... :mda:

Black Mamba
5th March 2005, 21:24
BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca - CSU Atlassib Sibiu 97- 76

Meciul nu a avut istoric, dupa primul sfert scorul fiind de 28-12 pentru Cluj. :yeah:

Respect pentru galeria din Sibiu.

Raptor
5th March 2005, 21:42
Vreau sa va zic ca am fost la meciu lu Dinamo unde a fost macel... echipa din Pitesti fiind macelarita. Au fost si multe slamuri, vreo 8 cam asa (Uce - 3 slamuri).

SilverZeus
5th March 2005, 21:48
....la Cluj a fost macel....scorul ala nu arata deloc superioritatea clujenilor ....
.....Clujul a avut echipa muylt prea puternica fata de neputinta Sibiului....respect am, dar pt Darnell care a fost de neoprit in jumatatea a 2-a...pacat (pt noi bine ca a fost asa) ca a fost prea tacut in prima.....la noi, Silvasan si Dumitrescu au facut ce au vrut pe teren

Black Mamba
5th March 2005, 22:19
Si sa nu uitam de Krstanovic (unul dintre primii 5 pivoti ca valoare in Romania la ora actuala dupa parerea mea) care, din pacate, avea 2 greseli personale dupa primele 3 minute. Daca juca mai mult scorul lua proportii si mai mari.

Banica ala sux... :rosu:

Raptor
5th March 2005, 22:25
Andreea Banica? She... sucks? :D Probabil dar sa trecem peste asta :D

Eu unul nu am auzit de Krstanovic. A, si Ziguli nu a facut "show" azi!

eddy_jozsa
5th March 2005, 23:10
N-am ce zice... clujenii au castigat meciul intr-o maniera categorica... si CSU a jucat 0 (Z-E-R-O) azi, doar in sfertul 4 au mai miscat cate ceva (sper ca v-au placut slamurile lui Darnell si Craciun), cand clujenii s-au relaxat. De la Sibiu nu s-a remarcat nimeni, toti au jucat la fel de prost... si e clar definitiv ca au un complex de deplasare... au doar 2 victorii in deplasare sezonul asta, iar acasa joaca cu totul altceva... nush ce se intampla. Na anyway, felicitari echipei clujene (de data asta fara degete) pentru victoria de azi.

Inaintea meciului erau niste zvonuri cum ca suporterii clujeni sunt pusi pe scandal azi, cunoscuta fiind marea rivalitate dintre cele 2 orase. Astfel a fost mobilizata o echipa de jandarmi, de care insa n-a fost nevoie, deoarece "galeria" Clujului era formata din vreo 15 copii. Mai astept pareri de-ale voastre referitoare la galeria noastra. Eu am fost cam dezamagit ca am vazut ca nici macar nu s-a umplut sala, si lumea parea cam plictisita.

Edit: Da' majoretele sunt faine :drak:

SilverZeus
6th March 2005, 00:10
......mah majoretele alea is copile inca, mah.... :D ...era o gluma de ramas bun, eddy

......galeria clujana, pusa pe scandal?????????? ..... de fiecare data v-au dat de inteles ca ei au ce au cu capitala, iar voi ( un impresionant nr de vreo 30 de insi) i-ati tot provocat.....dar ma rog....eu nu ma bag in nici o tabara, imi sustin doar echipa preferata, mai in tacere .....

iar pt eddy: cine e mah, nr 11 de la voi????.....fara suparare, recunosc ca-l vad jucand prima oara (nu-l tzin minte de la Bere 3 Stejari, adik de anul trecut), insa e o panarama incredibila......si pacat ca arata bine....nu prea am mai vazut la noi pivoti asa tineri cu asa fizic impunator....insa, tehnica e 0 (barat): el incerca sa dea slam-dunk peste omul sau plus peste cel ce venea la dublaj in spatele aparatorului.....

SilverZeus
6th March 2005, 00:16
....sorry, dar revin cu nr 11 ala: am ajuns in sala la ora 16.15 ...echipele au inceput incalzirea dinainte de meci.....ala, nr.11 (cel mai galigan dintre totzi) arunca numai si numai de la 3 .... chiar i-am spus colegului (cu care am fost la meci) ca is curios ce joaca ala in meci: ori e un viitor Nowitzki, ori da asa de bine de sub panou, de la libere si de la semi-distanta, incat tot ce mai are el de perfectionat e aruncarea de dincolo de semicerc.....si-apoi dintre plete, i-am vazut benditza.....din acel moment am stiut: e 3-pointeru lor ......
...si a inceput meciu: a ratat cat a putut de sub panou, iar de la libere dadea foarte precis: la a 4-a aruncare, sigur era cos....
....nush ce am cu el, dar nu mi-a placut deloc baiatu asta.....

eddy_jozsa
6th March 2005, 12:48
Eh, aveam noi la Sibiu odata 6 majorete care erau cu inca vro 5 ani mai tinere decat ale voastre... dar mie chiar imi plac ale voastre... se misca bine :P

Despre galerii nu mai am nimic de zis, a fost o atmosfera frumoasa si gata. Doar seful galeriei de la "U" are gura cam mare si de acolo au pornit zvonurile alea.

#11 de la noi e Alexander Zyskunov, din Belarus. Acum daca va spun ca e unul dintre cei mai buni pivoti din tara o sa ziceti ca-i o gluma proasta.
Lasand la o parte toate fanatismele, vazut obiectiv, e un jucator foarte bun. (dada... ziceti linistit ca sunt nebun :P )
Deci, are 28 de ani (nu e chiar asa tanar) si 2,08m. A jucat prima oara la CSU in returul sezonului trecut, avand o medie de 20,3ppg. Dupa sezonul trecut a plecat, in tur a jucat la o echipa din Ucraina. S-a intors iarna asta, si e cel mai valoros jucator alaturi de Darnell Clavon. In mai toate meciurile din retur a dat peste 20p, iar meci de meci are vro 4-5 capace si inca nenumarate recuperari.
Acum eu nu vreau sa va conving ca e bun... ieri a jucat sub orice critica, cred ca si in echipa scolii ar fi stat pe banca de rezerve :(
Dar de obicei joaca cu totul altceva, intrebati eventual oameni care l-au mai vazut jucand.

Asadar, CSU a cam pierdut trenul, si nu va termina intre primele 4 echipe, deci va fi dezavantajata in primul tur al playoffului. Cel mai probabil va termina pe 5, iar Clujul eventual pe 4, deci am mai putea vedea 3 meciuri Cluj vs. Sibiu, poate cu ocazia aia Zyskunov isi va arata adevarata fata.

Poza zilei: Silvasan e faultat sub cos, in timp ce Clavon si Zyskunov sunt doar spectatori (le mai lipsea punga de popcorn in mana)

eddy_jozsa
6th March 2005, 12:51
P.S. Zyskunov da de obicei bine de sub cos si din midrange, de la 3 mai deloc. La libere n-are niciodata peste 50%. Echipa din Sibiu n-are aruncator de 3 sezonul asta :( , ultimul a fost Tudor Dumitrescu...

Profetu
6th March 2005, 15:17
In afara de Ziguli, care injura din cand in cand arbitrii, in sala Dinamo nu s-a intamplat nimic care sa merite mentionat.

Raptor
6th March 2005, 16:28
Hah pai tu ai stat langa noi ma (adica langa mine si Valentin), in dreapta inseamna. In a treia poza i-ai prins si pe Fane si Valau... :D ... aia din tribune din dreapta de tot :D

MadSkillz
10th March 2005, 00:37
am si eu o rugaminte pt voi :
daca stiti vreodata de vreun meci in divizia a sau b (ora lui exacta ) si bineineles la vreo sala din bucuresti ..scrie-ti si voi aici ...sa afle si restul lumii(printre acre si eu:P) si sa venim si noi

Duminica, 14:30 - Sala noua de baschet din Otopeni : CS Otopeni - Asesoft Ploiesti (echipa de div B)

Probabil va ganditi ca e prea departe , dar de la sala Dinamo de exemplu faceti cam 30 de minute.

Raptor
10th March 2005, 00:44
MadSkills, la CS Otopeni e si Yugo si Valau si Fane? Daca da, joaca si ei in meci? Ca poate vin, daca am cu cine. Bine ca habar n-am unde e sala, sper ca nu la Aeroportu' Otopeni!

MadSkillz
10th March 2005, 01:35
Nu , ei joaca doar la incalzire , spectacol, demonstratii, astea.Glumesc, normal ca joaca.Sala nu e chiar la aeroport, vino cu ei daca au loc prin masini :)
Pentru cine vrea sa vina: Dupa podul Otopeni, mergeti o statie de autobuz pana la o pasarela pe deasupra drumului pe care scrie mare de tot LG.O luati pe prima la dreapta, apoi inca o dreapta si apoi stanga pe langa o scoala.Si se vede mare de tot SALA SPORT ORAS OTOPENI.Cred ca ala e centrul, mi se pare ca e si primaria acolo.Oricum, puteti intreba pe oricine in oras .. Stiu sa va indrume.
Mizam pe o sala plina ... galerie , Sora, Ghitza :cool: Nu stim nici noi prea bine cum o sa fie, e primul meci "acasa" pentru noi, probabil e chiar meciul inaugural al salii.Stiu ca a fost pus duminica tocmai pentru o prezenta mai mare la sala.Sambata galeria merge cu echipa de fotbal la Targu Jiu.Faza tare: Comentatorul de la meciurile de fotbal a venit azi la antrenament sa vada cum ne strigam intre noi, si-a notat porecle, date, etc.
Cred ca va fi un meci frumos, cu atmosfera, cu MIZA (spre deosebire de unele partide din divizia A).Pentru noi ar fi prima victorie din retur :happy (adica de cand am devenit CS Otopeni), iar Ploiestiul, se stie, joaca toate meciurile pe viata si pe moarte.

Emil, pe cand un meci de divizia B la TVR? /hello

nr15
10th March 2005, 10:23
eu vreau sa merg ..
cine mai merge ???

Raptor
10th March 2005, 11:33
Eu merg, da' sa nu ma ratacesc dreq in Bucuresti! :ciocan:

nr15
10th March 2005, 11:55
daca mergem impreuna avem mai multe sanse sa gasim locul :D

mishu
10th March 2005, 12:03
Pentru noi ar fi prima victorie din retur (adica de cand am devenit CS Otopeni

Dar inainte cum va numeati???

Ce mi se pare interesant ca un pic daca iese baschetul din Bucuresti... adica chiar si la vreo 20 de km... si atmosfera din sali incepe sa se incinga... pacat ca bucurestenii nu au un public de baschet cel putin la fel de fidel ca cei care merg la fotbal (bine probabil ca daca suporterii de la fotbal ar veni la baschet ar iesi tot o tiganeala... ca pe stadion... dar poate s-ar mai anima un pic salile...)

Raptore de cand te citesc eu pe forumul asta... adica de cel putin doi ani si tot te plangi ca nu stii bucurestiul... ca te ratacesti in bucuresti... o fi mare orasul... da nu e asa de greu... ce naiba faci daca o sa ajungi prin paris...???

si inca o chestie ... daca tot sunteti la curent cu ce se petrece in div B... imi spune cineva si mie ce se petrece cu Steaua... stiu ca luasera niste pusti buni de la Chiraleu de la juniori... unii au plecat la Iasi parca in retur...

nr15
10th March 2005, 12:08
[QUOTE=mishu]
Raptore de cand te citesc eu pe forumul asta... adica de cel putin doi ani si tot te plangi ca nu stii bucurestiul... ca te ratacesti in bucuresti... o fi mare orasul... da nu e asa de greu... ce naiba faci daca o sa ajungi prin paris...???



in paris ca in paris ...
dar mai simpatic este sa te retacesti intr-un oras in care nu stii limba ...eu am patit asta in kiev ( si el destul de mare ca oras:D)
tin sa precizez ca acolo din 20 de oameni pe care ii intrebi ceva in engleza 19,5 iti raspund ca nu stiu ( fie ca nu stiu , fie ca nu vor sa stie )
si atunci sa vezi distractie ...cum sa ajungi in locul in care vrei sa ajungi ;)

rasheedkpenny
10th March 2005, 13:34
Simplu... iei o "bunatate de studenta", si iti arata ea tot ce vrei sa stii... Se presupune ca cei tineri cunosc cel putin o limba de circulatie internationala... daca nu si putina gimnastica a semnelor... or else! :drak:

Revenind on-topic, hai sa facem un thread dedicat diviziei B... Raptore, muti tu mesajele pt. divizia B de pe aici, in viitorul thread pt. divizia B?

Raptor
10th March 2005, 14:39
De parca as si sti care sunt mesajele legate de Divizia B... lasa... incepeti voi ala nou si lasa-le pe astea aici ;)

eddy_jozsa
12th March 2005, 21:46
A trecut si etapa cu nr. 18, mai sunt 3 meciuri pana la playoff si salile deja incep sa fiarba. Iata rezultatele:

RAPID ISOVER Bucuresti - DINAMO - ERBASU Bucuresti 47- 120
CSU Atlassib Sibiu - CSU FOREX Brasov 101- 69
CSU ASESOFT Ploiesti - PETROM INCONTRO ELBA Timisoara 86- 69
BCMUS Arges Pitesti - WEST PETROM Arad 68- 65
B.C.Farul Constanta - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 87- 73
GAZ METAN Medias - BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca 61- 66

Poza zilei: Clavon sare la slam, dar este faultat dur de #11 de la Forex.

Profetu
14th March 2005, 16:48
loc joc c p e cosaveraj pct
1 17 16 1 0 1584:1076 33 DINAMO ERBASU Bucuresti
2 18 12 6 0 1353:1241 30 FARUL Constanta
3 15 14 1 0 1227:957 29 CSU ASESOFT Ploiesti
4 18 11 7 0 1468:1376 29 POLICARBOCHIM Cluj Napoca
5 18 11 7 0 1508:1373 29 CSU ATLASSIB Sibiu
6 18 9 9 0 1410:1350 27 PETROM INCOTRO ELBA Timisoara
6 18 8 10 0 1234:1362 26 BCMUS Arges Pitesti
8 17 8 9 0 1290:1282 25 GAZ METAN Medias
9 18 7 11 0 1262:1327 25 WEST PETROM Arad
10 15 4 11 0 1049:1215 19 Universitatea "Petre Andrei" Iasi
11 17 2 15 0 1112:1600 19 RAPID ISOVER Bucuresti
12 17 1 16 0 1079:1417 18 CSU FOREX Brasov

nr15
14th March 2005, 21:55
revin cu rugaminte sa anuntati daca sunt meciuri in buc :)

mi-ar parea rau sa aflu de el dupa ce a trecut

Bicinigar
15th March 2005, 00:02
ye un site , din intamplare , ii zice frbaschet.ro , pe care sunt scrise o groaza de lucruri despre asha ceva, in fiecare saptamana , asha ca daca te uitzi pe yel joia vezi daca fro echipa joaca in bucureshti , yar daca nu yeshti sigur de ora , intreba-l pe subsemnatul, ca shtie yel :headbang:

Profetu
17th March 2005, 10:43
Sambata probabil tot la ora 17 se desfasoara in sala Dinamo meciul dintre Dinamo si Sibiu. Eu voi fi acolo, cu Canonu' ...

mishu
17th March 2005, 12:51
ye un site , din intamplare , ii zice frbaschet.ro , pe care sunt scrise o groaza de lucruri despre asha ceva, in fiecare saptamana ,
te rog io frumos nu mai pomeni de site-ul ala... nu-i face reclama aiurea... am mai vorbit aici despre el... e o rusine de site... :rosu: :no: :headbang: :ciocan:

Bicinigar
17th March 2005, 15:48
nu contest faptu ca ye praph , dar l-am dat cu titlu informativ shi nu ca sa-i fac reclama :headbang:

Profetu
18th March 2005, 14:25
cam offtopic:
Mishu are dreptate .. poate ar trebui sa facem un fel de "petitie" prin care sa informam pe cei responsabil de functionarea acelui site ca suntem profund nemultumiti de felul in care se prezinta. Poate ca oamenii nu-si dau seama !!!
E chiar asa scumpa aranjarea unui site ? E totusi vorba de Federatia Romana de Baschet ... e chiar asa saraca aceasta Federatie ? Poate facem o pancarda pe care sa ne exprimam nemultumirea la meciurile din campionat ... prin toata tara sa apara acest mesaj ... poate vede si Dobrescu ...

SilverZeus
20th March 2005, 19:42
.....Dumnezeule !!!!, ce meci.....am crezut ca mor datorita tensiunii ...primele 2 sferturi au fost nebune: Clujul a inceput furibund (asemanator startului pe care l-au avut impotriva Sibiului) 30-18....insa Constanta (au o echipa fantastica) au replicat cu un 33-16, urmand apoi un sfert 3 echilibrat cu un avantaj psihologic clar al marinarilor...nu credeam ca vom mai reveni: negrul lor era fantastic (asemanator lui Darnell de la Sibiu), achizitia din toamna Santana (venit de la rapid) e fenomenal tipul ( pare putzin supraponderal, insa are o aruncare ucigatoare de la semi si de la distanta )....insa Clujul a revenit (in ciuda unui arbitraj mai mult decat impotriva noastra .... ca sa nu zic "arbitraj pro constanta") ....a fost o revenire uimitoare, putin anticipata cu cateva minute inainte (oricum lotul clujean este mult peste cel constantean)....am iesit tremurand de la meciul asta

.....sper sa nu ne dea si Steaua multe emotii in seara asta ca simt ca deja nu mai rezist.... :D

Kobe24
20th March 2005, 20:26
Farul e o ekipa extrem de puternica...yo zic k pot sa joace finala...au meci aici in constanta miercuri cu dinamo...knd au promovat mah intrebam dak o sa castige mai mult de 3 meciuri(ekipa formata din juniori si jucatori in jur de 20 de ani)...dar cu akizitiile facute in vara si mai ales aducerea in iarna a lui Hatcher...au adus-o p farul p locul 2.din ekipa de anu trecut a raman doar capitanul kre este ultima rezerva:D Liviu Silvestru

Raptor
20th March 2005, 20:30
Oricum mie mi-a placut Dinamo cu Sibiu (de la sala Dinamo). Darnell a jucat marfa marfa, nu stiu cu cate puncte a terminat da' a jucat marfa. Carutzasu a dat un slam "de la punctata" (doar ca punctata nu exista in sala la Dinamo), in general meciu a fost la nivel ridicat.

SilverZeus
20th March 2005, 20:30
@Mertin:...totusi e foarte greu sa speri la finala atata timp cat exista Dinamo si AseSoft....dar speranta moare ultima, nu ?

Kobe24
20th March 2005, 20:33
cu un jucator k Hatcher p teren...totul e posibil...

Nightfly
20th March 2005, 20:39
Am vazut si io meciu si mi s-a parut marfa asa ca impart opinia lui Raptor(am fost cu el la meci oricum asa ca poate sunt influentat:P:P:P)

Profetu
21st March 2005, 11:11
Oricum mie mi-a placut Dinamo cu Sibiu (de la sala Dinamo). Darnell a jucat marfa marfa, nu stiu cu cate puncte a terminat da' a jucat marfa. Carutzasu a dat un slam "de la punctata" (doar ca punctata nu exista in sala la Dinamo), in general meciu a fost la nivel ridicat.

Eu am plecat cu doua minute inainte de final pentru ca meciul mi s-a parut foarte slab. Sibiul cred ca a venit la Bucuresti numai sa faca act de prezenta, americanul a fost intradevar o pata de culoare, insa atitudine lui mi s-a parut a fi de lehamite si neputinta. Dupa parerea mea, nivelul unui meci de baschet este dat nu de dunk-urile reusite de jucatori, ci de modalitatea in care echipele abordeaza partida. Sibiul era clar ca a venit sa piarda, nici un moment nu s-a gandit la victorie si asta a facut ca meciul sa fie foarte slab, neonorant pentru ambele echipe.

Am ajuns la concluzia ca in actualul campionat nu merita vazute decat 4 meciuri: directele dintre Asesoft si Dinamo si respectiv Constanta si Cluj. Restul e pierdere de vreme.

Cat despre ajungerea Constantei in finala, mi se pare o iluzie. E clar, anu asta finala e Dinamo - Asesoft.

Cred ca este unul din ultimele meciuri pe care le mai vad in actualul campionat in sala Dinamo. E pierdere de vreme.

Fara o infuzie rapida de capital in centrele de copii si juniori baschetul nostru se duce de rapa. :no:

Kobe24
21st March 2005, 21:07
imi poate spune cineva unde pot sa vad la c ora se disputa meciurile(Farul-Dinamo)...k p site-ul federatiei nu poti sa vezi nmk.

ThePacer
21st March 2005, 22:14
Profetu, tu vorbesti fara sa stii.Daca nu ai vazut alte meciuri in afara de cele de la Bucuresti, nu vorbi.Poate ca nu ai vazut cum a jucat West Petrom la meciul cu Sibiul castigat in prelungiri, sau etapa trecuta cand a invins pe Asesoft.West Petrom a jucat excelent in ciuda faptului ca jucatorii nu si-au primit salariile de 5 luni si clubul nu le ofera nici macar o masa pe zi.Si chiar daca WP se lupta sa intre in play-off sa stii ca la fiecare meci in sala nu sant mai putin de 800 de oameni, in comparatie de 50 sau cati vin la Dinamo cand joaca finala.Profetule asa ca sa stii ca basketul din Romaia nu este plictisitor si nu se merita sa vezi doar meciurile pe care le-ai enumerat tu ci mult mai multe.

Raptor
21st March 2005, 23:03
Faza e ca sala de la Dinamo e SUPER-MEGA-JAF facuta, si e super aiurea sa stai sa te uiti la meci... super aiurea puse tribunele totu e jaf. Deci eu zic ca e un motiv destul de important.

nr15
21st March 2005, 23:09
raptor ..ma mir ca u ai folosit si tu expresia ...ciu-mega-jaf ....la cat de inversunat pari :D

Raptor
21st March 2005, 23:10
WTF??????? Nu inteleg :ciocan:

MadSkillz
22nd March 2005, 00:48
Lasati baieti ca intra Otopeni-ul in A si vor face si Polivalenta in Otopeni si sa va vad atunci

Profetu
22nd March 2005, 11:07
Profetu, tu vorbesti fara sa stii.Daca nu ai vazut alte meciuri in afara de cele de la Bucuresti, nu vorbi.Poate ca nu ai vazut cum a jucat West Petrom la meciul cu Sibiul castigat in prelungiri, sau etapa trecuta cand a invins pe Asesoft.West Petrom a jucat excelent in ciuda faptului ca jucatorii nu si-au primit salariile de 5 luni si clubul nu le ofera nici macar o masa pe zi.Si chiar daca WP se lupta sa intre in play-off sa stii ca la fiecare meci in sala nu sant mai putin de 800 de oameni, in comparatie de 50 sau cati vin la Dinamo cand joaca finala.Profetule asa ca sa stii ca basketul din Romaia nu este plictisitor si nu se merita sa vezi doar meciurile pe care le-ai enumerat tu ci mult mai multe.

Drumetule, mie mi se pare ca tu esti subiectiv si de aia nu vreau sa intru in polemica cu tine. Eu nu sunt suporterul niciunei echipe de aceea pot privi detasat lucrurile care se petrec in acest sport.

Vreau doar sa-ti spun ca am vazut mult mai multe meciuri decat crezi tu in sezonul asta, atat la Dinamo cat si la Ploiesti si, numai asa, am ajuns la concluzia exprimata mai sus.

Tu spui ca aradenii n-am mancat de o saptamana si baschetul nu e pe moarte ? Daca n-o sa moara de foame or sa moara de oftica stiind ca nu-si vor mai vedea salariile cu lunile ! Am vazut Aradul la Dinamo in tur si sa stii ca am plecat la fel de dezamagit cum am plecat si sambata asta.

Iti spun, cu o floare nu se face primavara, iar baschetul nostru moare de foame daca nu se iau masuri drastice de revigorare ...

Raptor, io nu stiu cum Dinamo poate sa joace in mizeria aia de sala de atata timp . Daca as fi in locul organizatorilor as incerca sa programez meciurile de acasa la Lucian Grigorescu, nu se poate sa fie permanent ocupat acolo. Dar se pare ca nu sunt bani sa inchirieze sala 2 ore ... deh ... baschet bogat ...

Am auzit la radio ca pentru o participare onoranta in Euroliga Asesoft trebuie sa aiba un buget anual de 7 milioane de Euro. Ce ziceti de suma asta ? In cat timp reuseste Aradu sa stranga banii astia si sa participe decent intr-o competitie adevarata ? Se pare ca Asesoft e invitata, indiferent de rezultatul turneului de la Ploiesti, sa participe la anu in Euroliga. Poate ar trebui organizata o cheta nationala ... :mda:

ThePacer
22nd March 2005, 21:27
Profetu, eu ce am scris acolo nu am scris cu rautate sau sa te enervez pe tine.Eu am vrut sa spun ca nu numai meciurile alea 2 merita vazute ci si altele unde jucatorii joaca si pt culorile clubului si public nu numai pt bani.In rest asta este situatia in Romania.In Arad basketul e pe moarte, si sper se gaseasca West Petromul ceva sponsori si sa nu se desfinteze.

Profetu
23rd March 2005, 09:27
Profetu, eu ce am scris acolo nu am scris cu rautate sau sa te enervez pe tine.Eu am vrut sa spun ca nu numai meciurile alea 2 merita vazute ci si altele unde jucatorii joaca si pt culorile clubului si public nu numai pt bani.In rest asta este situatia in Romania.In Arad basketul e pe moarte, si sper se gaseasca West Petromul ceva sponsori si sa nu se desfinteze.

Nu m-ai enervat. Am inteles ideea ta, insa pentru a creste nivelul baschetului romanesc este nevoie in momentul asta de solutii imediate si energice.
Iti spun, dupa fiecare etapa plec cu un gust amar. Nu se joaca nimic. Dinamo castiga intotdeauna. Asesoft, cu mici exceptii, la fel. Restul se bat pentru o coroana de nuiele. Imi pare rau ca am ajuns la stadiul asta de degradare, insa sper ca oameni ca Ghita de la Ploiesti sa mai apara in baschetul autohton si sa scoatem iar capul in lume.
Vorbim dupa etapa urmatoare !!!

eddy_jozsa
23rd March 2005, 10:34
Acum totul este relativ. Acum 1-2 ani campionatul era mult mai echilibrat, dar de atunci Dinamo si Asesoft s-au intarit serios, si de aceea se creeaza un dezechilibru. ThePacer are dreptate, si alte meciuri pot fi spectaculoase, bune de vazut. Nu sunt atat de rele nici celalalte echipe. Mai ales echipe ca Farul, U Cluj sau CSU sunt de luat in seama.

Acum CSU e intr-o cadere libera, cu toate ca are 2 dintre cei mai valorosi jucatori din divizia A. In primul rand, Darnell n-are nici o motivatie sa depuna un efort, cat timp vede ca el este alaturi de #11 Zyskunov (cateodata si de #13 Zekovic) singurul jucator de baschet din teren. Ceilalti sunt submediocrii. Darnell vede si ca n-avem nici o sansa la titlu, probabil nici macar la semifinale.

Cealalta problema o reprezinta complexul de deplasare. Acasa facem meci de meci spectacol, sala e intotdeuna plina, chiar si cu echipe bune ne descurcam foarte bine (exceptie meciul cu Dinamo in tur). Apoi, in deplasare, se fac greseli de curtea scolii, etc, etc. Nush care e cauza, dar CSU a castigat doar de 2 ori in deplasare sezonul asta! (la Iasi si la Brasov). Cert e ca daca am avea un nucleu de 7-8 jucatori macar apropiati ca valoare de Clavon si Zyskunov, am avea ceva de zis in lupta pentru titlu.
Oricum, de anul asta avem un sponsor (mai) puternic - Atlassib, care, daca vrea, poate investi ca lumea in echipa, pentru ca cele 2 titluri cucerite in anii 90 sa nu ramana istorie.

P.S. Eu, la fiecare 2 saptamani, plec acasa cu un zambet pe buze, alaturi de ceilalti 1.999 de spectatori. Sigur, asta se datoreaza in oarecare masura si salii si atmosferei de aici... dar si meciurile sunt faine... indiferent daca batem la 30 sau la 1 punct... In ultimul meci acasa, a venit o echipa mai modesta, Brasovul, si echipa noastra a facut ce-a vrut. Am vazut vro 15 slamuri, dintre care unul dat de Zyskunov peste 3 aparatori.

P.P.S. Mai povestiti-mi de meciul Dinamo-CSU. Cum vi s-au parut ceilalti jucatori (in special Zyskunov)? Ati facut poze? De ce e diferenta de scor asa mare??

alexalex
23rd March 2005, 12:59
pentru Asesoft urmeaza o deplasare interesanta la Sibiu. Dupa ce a pierdut la Arad si a invins la Iasi, Asesoft intalneste azi la Sibiu pe CSU. Din pacate Asesoft va juca acest meci doar cu 8 jucatori (dintre sarbi doar Kuzmanovic joaca asa se explica oarecum si infrangerea de la Arad cand dintre cei 8 si Burlacu a fost eliminat in sfertul 4 cand conduceam ). Acum trebuie sa plec deoarece am vorbit cu mai multi prieteni si vom sustine echipa la Sibiu.

eddy_jozsa
23rd March 2005, 13:22
Intr-adevar, sunt multe de facut pentru divizia A, si cativa spectatori din Cluj au ales la meciul cu Farul sa traga un semnal de alarma pentru federatie: au afisat doua hartii pe care scria "White Men Power" si "Dati o sansa albilor", prin care acestia probabil au vrut sa spuna ca trebuie investit in juniori, care in Romania nu pot fi decat albi. E alarmant faptul ca in Romania dupa Silvasan n-a mai aparut nici un jucator cat de cat valoros, toate echipele de juniori sunt la pamant. La Sibiu, cei 9 jucatori romani au pe meci cam o medie de 15-20 de puncte, TOTI IMPREUNA!
Asa, si ce a inteles federatia din mesajele astea??? Ca sunt indreptate impotriva lui Elliot Hatcher de la Farul, ca sunt rasiste, si au amendat clubul clujean cu 10 milioane de lei. Felicitari pentru asta, Mr. Dobrescu!!

Mai sunt 3 ore jumate pana la meciul cu Asesoft, sper ca de data asta ploiestenii sa aiba parte de suporteri adevarati, nu acel "club de negri" care habar n-are de baschet, oamenii acea care primesc cate 100.000 lei pe meci ca-si incurajeaza "favoritii".
Meciul va fi interesant, sa speram la o sala plina si eventual la un scor strans.

pirlinho
23rd March 2005, 20:24
Ce-a facut Farul cu Dinamo?

Ne-am tras si echipa de baschet. :D

Kobe24
23rd March 2005, 21:10
FARUL-DINAMO 68-53...a jucat extraordinar farul...kiar dak hatcher a fost usor accidentat....si nu a inscris kiar asa mult...si akm kiar nu cred k este o iluzie k farul poate ajunge in finala....SE POATE!avem probl cu oamenii mari de sub panou...Sirovina si Mocanu sunt VARZA!!

SilverZeus
23rd March 2005, 23:39
....meciul a fost foarte slab....echipa timisoreana e o gluma proasta....iar ai nostri au castigat fara sa depuna efort si imaginatie ....ma bucur ca au castigat, dar nu m-am entuziasmat deloc.....asa ca a iesit un meci anost despre care zic ca nu merita sa scriu.....

@ Mertin....felicit Constanta pt aceasta victorie "neasteptata" (zic eu)....intr-adevar aveti o echipa superba....la Cluj mi-a placut foooooooarte mult de ei.....cum a jucat Santana ????......despre Mocanu: se pare ca noi (Clujul) am luat fratele cu talentul: Viorel Mocanu joaca extraordinar ptr Carbochim

alexalex
24th March 2005, 00:08
tocmai m-am intors de la Sibiu. din pacate am luat bataie.(80-77)
in ceea ce priveste publicul trebuie sa spun ca pana la meciul de azi chiar credeam ca Sibiul are un public care cunoste cat de cat ce inseamna baschetul. Azi in schimb am vazut un public care se apropie forte mult de un "club de negri care habar n-are de baschet" asa cum spunea eddy jozsa. Mai pe scurt in timpul meciului in teren au terizat cateva zeci de sticle goale, brichete, hartii si alte diverse obiecte. cativa spectatori chiar au venit pana la banca de rezerve a Asesoftului si au bruscat jucatorii si antrenorii.Sunt curios sa vad ce va spune federatia in acest caz!
despre joc :
- Sibiul a jucat forte bine si pana la urma cred ca au meritat victoria (exista insa un mare semn de intrebare legat de arbitraj )
-cei de la Asesoft au fost putin obositi (au jucat cu Arad-sambata,Iasi-luni si Sibiu-miercuri ), s-a simtit lipsa sarbilor , Burlacu a facut un joc foarte slab si Levente
Sjiharto avea 4 faulturi in minut 5.

ady_rar
24th March 2005, 00:53
doua surprise majore farul si sibiul,FELICITARI,in special farul pentru ca am inteles ca dinamo a avut la dispozitie tot lotul.nu prea inteleg cum cei de la dinamo au reusit numai 53 de puncte chiar inexplicabil.tare asa vrea sa cred ca farul nu a fost un pic impinsa din spate.te-as intreba pe tine Mertin ce parere ai avut despre arbitraj dar avand in vedere faptul ca esti din constanta nu cred ca poti sa fii obiectiv.

Kobe24
24th March 2005, 05:44
Santana a jucat f bine a tras si ktva de afara...mie nu prea imi place de el...nu e un jucator spectaculos...dar e f eficient si pt noi e f bine...kt despre arbitraj kred k cei de la dinamo sunt obsedati de aspectul acesta...TOT timpul knd pierd arbitrajul este devina...arbitrajul yo zic k a fst bun...dar cei 2 sarbi de la dinamo(Marjanovic si Markovic) puteau usor sa fie eliminati de p la jumatea meciului cu 2 faulturi tehnice....au tipat au injurat.....si plus k au facut gesturi nesportive...Kiar dak s-au comis ktva greseli de arbitraj nu au influentat rezultatul...e mai greu la basket sa t fure arbitru...doar sa vrea cu tot dinadinsul....in rest ktva greseli nu skimba mai nmk!

Kobe24
24th March 2005, 06:40
rectific scorul a fost 68-55 si nu 68-53 km am spus prima data..oriqm nu cont ne batem cu clujul pt locul 3...am o intrebare kre este criteriul de departajare cosaveraju sau meciurile directe???dak iese asesoft p 2..mai bine terminam p 4 (dinamo e mai usor de batut dkt ploieshtenii)

eddy_jozsa
24th March 2005, 09:18
http://www.edgarjozsa.go.ro/helcioiu.jpg

Hm... nici nu stiu cu ce sa incep...
Din pacate, la ora 17 sala nu a fost arhiplina, probabil meciul trebuia programat la ora 20, ca dupa-masa lucreaza lumea. Oricum, atmosfera creata a fost una deosebita, chiar si fata de alte meciuri ale lui CSU acasa. 2.000 de oameni au plecat acasa ragusiti, cu palmile incinse, si nu in ultimul rand cu un zambet larg pe buze. Absentii de la Asesoft nu prea stirbesc din victoria Sibiului, doar Bulatovic a fost accidentat, ceilalti 3 oricum n-au drept de joc in divizia A.

De la inceput, meciul parea cam fara miza... pt Asesoft, locul 2 e cam batut in cuie, la fel locul 5 pentru CSU, echipa care sezonul asta n-a rupt gura targului, dar totusi a incantat asistenta la fiecare meci acasa. Asadar, la Sibiu venea superechipa pe care noi o cunosteam doar de la TV.

Meciul a fost frumos, chiar daca tensiunea si-a pus umpik amprenta asupra jocului. Scorul a fost mai tot timpul strans, am fi putut avea parte chiar de prelungiri daca Helcioiu dadea cos in ultima secunda. De la noi s-au remarcat din nou Zyskunov si Clavon, dar de data aceasta foarte bine secondati de jucatorii romani din lot... cum zicea si Clavon la interviu: "it was a good team effort"... se vede... cei mai buni marcatori de la noi au avut 20 si 18 puncte. Apropo Clavon, acesta nu s-a mai putut tine dupa buzzerul final si a sarit in tribuna, spre deliciul spectatorilor care au supravietuit acestui meci de infarct.

Arbitrii au luat de multe ori decizii gresite in favoarea Asesoftului... asa vad eu treaba... ma rog... poate au mai gresit si pentru Sibiu, dar asa sunt arbitrii, oricum nu si-au pus amprenta asupra scorului final.

Inchei cu un mesaj pt alexalex... te miri daca se enerveaza spectatorii? In sfertul 2 sau 3... nu mai stiu... Sebastian Ghita :degete: (cred ca va deveni un al doilea Gigi Becali) a coborat din tribuna si a mers sa se planga de nushce intai la arbitri, dup-aia la masa oficiala. Felicitari pt. "domnul" Ghita! Astept sa vad un meci din NBA unde patronul intra in teren sa se targuiasca. Normal, si-a atras un cor de huiduieli, si a facut ca tensiunea sa creasca si mai mult. Dupa aceea... la o faza unde iarasi publicul era ostil (adica cam la fiecare atingere de minge a ploiestenilor :evil: ), dragutul Rares Apostol :jerk: a decis sa arate tuturor ce deget fain are in mijlocul māinii. Felicitari si domnului jucator "profesionist"! Deci sa nu se mire nimeni de obiecte zburate in teren!!

Singura chestie urata au fost intr-adevar spectatorii (oricum, n-au fost mai mult de 3-4) care s-au dus la banca ploiestenilor si s-au luat de ei.

Asadar, Asesoft pare sa fi intrat intr-o mica criza, ceea ce ar trebui sa le dea ganduri pt Final Four. Oricum, mie nu-mi pasa, poate doar din faptul ca turneul Final Four e f important, si evolutia Asesoftului poate avea un oarecare impact nu doar pe plan local, ci si pentru intreg baschetul romanesc.

Aseara, intr-un alt meci, si Dinamo a plecat capul... ce sa fi fost etapa asta?? Ne-am reintors la echilibrul vital pt un campionat, dupa 2 ani de plictiseala?? Poate Sibiul, Clujul sau Constanta sa ajunga in finala?? A trecut dominatia Dinamo/Asesoft? Oricum, etapa asta face ca salile din Romania sa arda inca cu 2 etape inainte de inceperea multasteptatului playoff. I love this game! /hello

SilverZeus
24th March 2005, 09:42
@ eddy:
....apropo de faza cu Sebastian Ghita: si la Cluj, unu la costum din stafful Timisoarei, s-a enervat la un moment dat pe arbitrii si pur si simplu, imbecilul s-a ridicat de pe scaunul sau si aproape sa intre pe teren, a reusit sa-l prinda pe unul din arbitri de mana si ia zis:"Stai numai un pic!!".... :o: ...si by-the-way: la faza aia Clujul placase pe contra-atac, iar arbitrul tocmai sprinta spre terenul timisorean....si tampitul ala il prinde de mana....bineneteles ca arbitrul nu s-a oprit ca avea "de lucru", dar pe mine m-a socat si m-a amuzat teribil ce ia cerut : "Stai un pic" !!!!!!!!!!!!!!!.... :D :D :D :D :D :D ....comentariul meu: "Mare e gradina ta, Doamne !!!!!!!!"

....in alta ordine de idei: arbitrii sunt intr-adevar penibili.....la fiecare meci tzin sa se faca remarcati....nush cum e in alta parte, dar la Cluj, daca in prima jumatate sunt linistiti, in repr a2-a ii apuca "idiotenia"....de ex, Krstanovic facuse o interceptie, scapase singur si : slam-dunk....se retragea "gesticuland" spre tribuna, spre deliciul acestora....mingea, dupa ce lovise piciorul unui arbitru (!!!!!!!!!!!!!) venea spre jucator...acesta, cu spatele, simte ca vine mingea si incearca sa o trimita inapoi...insa fiind mare (2.06) nu se apleaca sa o culeaga,ci o trimite inapoi lovind-o cu pumnul ....nu a fost o miscare ce sa sugereze agresivitate, iar mingea se intorcea linistita spre panou....ce face arbitrul?.....ii da lui asta fault-tehnic....in momentul ala am crezut ca o parte din spectatori vor navali in teren....sa-l termine pe tampit....oricum, fraierul, la sfarsitul meciului nici nu a mai dat mana cu nimeni, cui a tasnit spre vestiar....oricum nu-i facea nimeni nimic....insa "cocalari" de-astia tot ce stiu sa faca e sa se dea in spectacol....insa noi nu vrem sa avem parte de spectacolul lor de prost gust....

alexalex
24th March 2005, 12:06
-in primul rand daca Asesoft bate pe Dinamo acasa pe 29 trecem pe primul loc (e o chestie simpla de matematica pe care eddy jozsa nu are cum sa o stie deoarece este prea ocupat sa arate diverse degete)
- despre arbitrajul de la Sibiu se stie de cativa ani buni, mai ales cand Vulc era si antrenor la nationala. Pana la urma cei din conducerea tehnica pot protesta la masa, eventual daca intrec masura primesc fault tehnic, dar spectatorii nu au voie sa faca ce au facut cei din Sibiu. Si trebuie sa recunosc ca cel mai mult nu m-au deranjat obiectele aruncate in teren, injuraturile sau bruscarea jucatorilor ci mai ales strigatele "tiganii, tiganii" pe care cei din Sibiu le folosesc mereu cand joaca cu echipe din Ploiesti,Bucuresti, Constanta, Pitesti etc mai putin contra celor din Ardeal.

Black Mamba
24th March 2005, 13:18
La Cluj a fost un meci de slaba factura, echipa gazda parand plictisita (parca au mancat 5 gratare inainte de meci)... :D

Vad acum pe FRB ca suntem pe locul 3, inaintea echipei Farul. Eu stiam ca suntem pe 4, Farul avand un cosaveraj mai bun ca noi. But who knows... :D

eddy_jozsa
24th March 2005, 13:45
Clasamentul il stiu pe de rost, intr-adevar locul 2 nu e asa sigur pt Asesoft... ma rog... detaliu neimportant (pentru mine si pt toti ceilalti care nu au ceva de-a face cu Dinamo sau Asesoft).
Ah da, si mai bine arat diverse degete, ca simpla persoana fizica, pe un forum de discutii, decat sa o fac ca jucator "profesionist" de baschet, care ar trebui sa reprezinte un oras, care ar trebui sa fie un exemplu pt toti spectatorii, indiferent daca joaca acasa sau in deplasare.

Intr-adevar, spectatorii n-au voie sa arunce cu obiecte in teren, nici n-am spus asta. Doar ca n-ar trebui sa mire pe nimeni daca raspund asa la provocari.

Scandarea "Tiganii, tiganii" a fost indreptata spre oamenii de caracter gen Apostol, care n-ar fi fost primit altfel nici daca mai juca la WP Arad. Bine alexalex ca esti informat, scandarile "tiganii, tiganii" se folosesc DOAR in meciurile cu echipe bucurestene, si cu ploiestenii, cunoscuta fiind rivalitatea... in 2000 in semifinala un grup de blonzi a atacat galeria Sibiului cu cutitele... asa ca n-avem nevoie de lectii de civilizatie din "capitala" baschetului romanesc.

@maska: Se iau in calcul meciurile directe... in tur Farul a batut la 8 puncte, in retur "U" a batut doar la 5 puncte, deci la egalitate, castig de cauza vor avea constantenii.... felicitari totusi siteului frbaschet.ro pentru superclasamentul ala!

Bicinigar
25th March 2005, 20:54
ce parere avetzi Farul 68 - Dinamo 55 /hello , o adevarata etapa cu cantec :o:

MadSkillz
25th March 2005, 22:02
Si cum se face ca am ajuns la discutii despre civilizatia bucurestenilor vs. cea a ardelenilor ?

SilverZeus
25th March 2005, 22:34
Si cum se face ca am ajuns la discutii despre civilizatia bucurestenilor vs. cea a ardelenilor ?


.....no way, that's not true at all.....intr-adevar galeriile au aceste tendinte, datorita monopolului de imagine pe care bucurestenii o impun....insa sustinatorii baschetului (cum sunt eu) aplauda o echipa bucuresteana cu cea mai mare placere...desigur ca imi doresc cu toata inima sa batem Bucurestiul...dar e normal....la fel de mult imi place cand batem rivalele din Ardeal....

alexalex
29th March 2005, 10:37
azi de la ora 6,45 ASESOFT-DINAMO
Meciul va fi transmis in direct pe TV SPORT

alexalex
29th March 2005, 13:13
din pacate se pare ca pentru Asesoft nu vor juca Bulatovic (probleme la spate), Helcioiu si Blidaru (raciti), Hartman (mana rupta, de mai mult timp)- cel putin asa scrie intr-un ziar local

bebe76
29th March 2005, 17:34
Va fi interesant de vazut cum se va descurca Asesoft fara conducatorul de joc titular , in conditiile in care mai lipsesc si alti titulari . Din nou va trebui antrenorul sa isi dovedeasca valoarea .

Raptor
29th March 2005, 17:50
Joaca Levi (Szijarto) pe PG.

bebe76
29th March 2005, 17:52
Asa da !

Raptor
29th March 2005, 20:42
Pana una alta... au castigat cei de la Asesoft... dupa o reprizda de prelungiri. A fost destul de ciudat meciu, chiar enervant pe alocuri... toti erau lenti si parca dormeau in teren...

MadSkillz
29th March 2005, 20:45
Mi-a placut Uche azi.

Raptor
29th March 2005, 20:57
Da... au tot tinut-o cu Iheadindu de m-au plictisit... :mda:

K-Dogg
29th March 2005, 22:09
Slabutz meci... parca te ashteptzi la mai mult cand spui 'cele mai bune echipe'! In fine, chinuita victoria!

eddy_jozsa
29th March 2005, 22:25
Da, cam slab meciul, se vede ca ambele echipe sunt iesite din forma...
oricum, transmisiunea si mai ales comentariul s-a facut in modul cel mai penibil... camera era atat de perfect plasata incat nu s-a vazut faza de la sfarsitul sfertului 4 ca statea lumea in picioare....

Apai comentatorii, lol... "ambele echipe merita laude dupa acest meci extraordinar" (probabil primul meci vazut de comentator...)
apoi... la sfarsitul prelungirilor... "meciul inca nu este decis, mai sunt 10 secunde si inca o repriza de prelungiri" bravoo!!! dar o uitat sa zica de penaltyuri. Sub orice critica! Si eu comentam mai bine!

P.S. Ma enerveaza Mladen Jojic la culme, el chiar crede ca poate compensa nepriceperea lui daca urla tot meciul si se agita ca un animal!?!? Si mai sta si in teren, fara sa fie sanctionat de arbitrii!

K-Dogg
29th March 2005, 22:31
Acum k mi-am adus aminte de transmisia execrabila, nu pot sa ma abtzin! Cat de ratat sa fii sa nu potzi afisha un timer pe ecran? Trebuia sa ashteptam comentatorii [f. experimentatzi, de altfel... <_<] sa ne spuna 'mai e o secunda din atac'.. shi mai treceau vreo 4!
K sa nu mai punem incompetentza celor care operau cele 2 timere in sala.. am vazut de cateva ori k uitasera sa opreasca cronometrul de 24 de secunde...
Numai la noi se poate! Hal de organizare! Thumbz doooown!!

eddy_jozsa
29th March 2005, 22:39
Pai dak nici in sala nu merg bine ceasurile, cum mai vrei si pe ecran? Cum sa le sincronizeze? Ca si la scor... ba erau 2 puncte, ba 3 puncte... o tot trebuit sa schimbe saracul operator dupa ce o auzit de la comentator... de exemplu cand o dat Burlacu din mid-range... "si... daaa... 3 puncte pt Burlacu"

Mi-au mai placut si alte replici... "Apostol mai are umpik si va fi descalificat" (bine ca n-au zis de cartonase rosii)

K-Dogg
29th March 2005, 22:46
Pai eu trebuie sa emit pretentzii in functzie de inteligentza shi priceperea operatorilor de ceas din sala?
Eu zic k asha din bun simtz puteau afisha macar ceasul de 24! Am vazut shi eu treaba cu scorul k shi-au prins degetele in tabela, bine k nu sunt mai multe echipe la basketu' asta, da' lasa asta k se poate rectifica... mai nasol e cand uita un idiot sa opreasca ceasul in sala, se da un fault ceva, shi din 20 de secunde de atac vezi k mai ai 5-6... pai cum sa nu-l omori? :S

eddy_jozsa
29th March 2005, 22:56
Mai grav devine daca se fura intentionat la ceas... au fost cazuri...

Na oricum, nici unde nu e ca la Sibiu... atmosfera infernala, ceasuri exacte (bine, unul din alea de 24 e stricat cateodata.... da se repara), echipe mai motivate... pentru ca asta e adevarul: Spectacolul adevarat nu se vede la TV, ci pe viu intr-o sala.

K-Dogg
29th March 2005, 22:57
Pai daca se mai ridicau vreo 3 sin scaune chiar k nu se mai vedea nimik la TV.

eddy_jozsa
29th March 2005, 23:05
La noi, ca in orice sala care se respecta, camerele sunt amplasate intr-un sector separat (se inregistreaza numai meciurile, nu se dau in direct)... dar macar inreg alea sunt de calitate... si asa e cam peste tot in tara... si se putea gasi si in sala din Ploiesti un loc bun.... ca la Dinamo mai inteleg ca e atat de mica sala incat n-ai unde... dar aici...

K-Dogg
29th March 2005, 23:09
Se pare k sala din Ploieshti nu se ... respecta! :D

rasheedkpenny
29th March 2005, 23:27
Atata putem face noi in sportul asta minunat numit baschet, daca nu putem mai mult, inseamna ca ne meritam locul! :) De obicei de la cronometre se "ofera" cei 5% gazdelor! :drak:


din pacate se pare ca pentru Asesoft nu vor juca Bulatovic (probleme la spate), Helcioiu si Blidaru (raciti), Hartman (mana rupta, de mai mult timp)- cel putin asa scrie intr-un ziar local

De parca Blidaru mai joaca... decand a plecat de la Brasov s-a ingrasat super-mult; adevarul e ca nu l-am mai vazut jucand de cam mult... nu cred ca Jojic s-ar fi bazat pe el! Bine ca a batut Asesoft! :)

revenind la atmosfera de la meciuri... am fost la derby-ul CSU Romradiatoare Brasov - Rapid Bucuresti... publicul de nota 10, atmosfera la fel - a lil' bit too noisy - echipele cam jalnice pentru Divizia A.
La Brasov se simt achizitiile (rusii) dar din pacate nu confirma in meciurile importante... ar mai fi inca un jucator, roman cred, venit la echipa, unul inalt si fff. slab - cam varza - nr. 6! :no:
Rapid a ramas fara cei mai importanti jucatori. Acum in echipa sunt niste copii, cu unii dintre ei am jucat in Poli! Pe bune...

eddy_jozsa
29th March 2005, 23:32
Chiar e atmosfera in sala Forex? Eu credeam ca nu mai merge lumea la meciuri de cand sunteti pe ultimul loc... oricum, e bine daca vine lumea si mai e si atmosfera!!

de #6 ala m-am amuzat copios cand a fost la sibiu... cre k la picioare are 48-49, da e atat de slab... mi-ar fi frica sa ma apar la el sa nu-i rup betisoarele :D

alexalex
30th March 2005, 04:46
acum poate sunt putin subiectiv pentru ca sunt din Ploiesti, as vrea totusi sa spun ceva:
- avand in vedere ca meciul era unul decisiv si ca cine batea trecea pe primul loc,.este normal ca meciul sa fie foarte strans si sa nu fi efoarte multe faze spectaculoase. (exemplu cel mai bun este dat tot de Asesoft : la Arad aveam 2 puncte si Rares, care a dat si in seara asta 2 slamu-uri, a incercat sa dea de sus , a rata si Aradul a dat cos si apoi a batut). In meciurile foarte stranse e destrul de riscant sa joci numai la spectacol.
despre conometru pot sa va spun ca intradevar unul dintre ele nu a functionat intreaga partida, dar acest lucru a dezavantajat ambele echipe. Problema a aparut inainte de inceperea jocului si pot spune ca de 3 ani de cand vin la meciuri la Asesoft este prima data cand se intampla acest lucru.
In legatura cu transmisia pot spune ca cei de la Asesoft nu au avut nici o vina deoarece nu ei s-au ocupat cu aranjarea camerelor, Tv Sport si-au ales pozitiile asa cum au vrut.
Meciul putea fi de un nivel mai ridicat dar sa nu uitam ca avea o miza foarte mare si ca nu este echiar asa de usor sa joci in astfel de jocuri in care rezultatul este mult mai important decat spectacolul.
Pana la urma Helcioiu a jucat tot meciul si Bulatovic a intrat in ultimele 2 minute si in minutele de prelungire cand si-a aratat clasa.
Foarte bine a jucat Burlacu care a reusit 28 de puncte si 8 recuperari (avandu-l totusi ca adversar direct pe Stanescu) si Krasic care a marcat exact atunci cand trebuia(Rares Apostol si Burlacu erau eliminati iatr Kuzmanovic era pe banca datorita unei accidentari)

alexalex
30th March 2005, 04:49
imi cer scuze pentru greselile gramaticale dar este destul de tarziu si sunt foarte obosit...

caseta
30th March 2005, 18:09
ma uit si eu acum la o reluare la dinamo @ asesoft
slabut. eu nu am mai vazut de ceva vreme un meci din divizia A ... nu prea m-a pasionat. am vazut ca multi jucau dezinteresat. de parca ar fi fost fotbalisti din divizia a .....
dinamo a plimbat mingea pe semicercu de 3p de parca era la handbal .... in partea ailalta asesoft nu au "box-out" pe mai nimeni.
si echipele mi s-au parut f statice. 4 oameni stateau si se uitau la ala cu mingea. de citeva ori un dinamovist primea mingea in caciula si in loc sa se intoarca si sa arunce, se apuca si batea mingea si nu doar o data cit sa ii permita sa mai faca un pas spre panou ci de citeva ori pina se stringea defensiva pe el. si ma refer la pozitii din care un C sau PF din nba ar fi dat direct de sus peste adversar. stiu ca nu e cazu si diferenta e mare .....

aaaaa, si comentariul ..... de toata jena .....
parerea mea

eddy_jozsa
2nd April 2005, 21:44
Iata rezultatele de astazi:

BCM ARGES Pitesti 69-88 CSU ATLASSIB Sibiu /hello
Un rezultat de asteptat, care insa nu prea ajuta pe nimeni: Pitestenii vor trebui in continuare sa lupte pt un loc in play-off, in timp ce sibienii au sanse minime de a mai ajunge pe locul 4 care le-ar da avantaj in primul tur al playoffului.

DINAMO Bucuresti 93-54 GAZ METAN Medias
Inca un rezultat care nu surprinde, mediesenii nu puteau avea pretentii de la acest meci (eventual era frumos sa piarda la o diferenta mai mica de 39 de puncte). Dinamo consolideaza locul 2 in clasament, pe care oricum nu-l putea pierde, in timp ce Gaz Metan tremura in continuare pentru locul 8.

ELBA Timisoara 74-76 UNIVERSITATEA Iasi
Surpriza etapei, care insa probabil nu mai starneste entuziasm: Iesenii s-au trezit prea tarziu si au sanse minime sa ajunga in playoff, in timp ce timisorenii par sa nu-si regaseasca cadenta dupa plecarea antrenorului Grdjan Fiser (au totusi locul in playoff asigurat - probabil 6).

WEST PETROM Arad 75-73 UNIVERSITATEA (sau daca vreti voi... "Baschet Universitar Poli-Mobitelco-Carbochim :headbang: ") Cluj-Napoca
Derbiul etapei, poate singurul cu o miza adevarata. Un scor foarte strans, iar "descultii" ligii (parca o duceau rau cu finantele aradenii) reusesc o noua surpriza, si sunt astfel calificati pt playoff!! Clujenii vor avea o misiune usoara in a-si pastra locul 4, daca inving saptamana viitoare pe UPA Iasi.

Celalalte 2 meciuri au fost amanate.

INEDIT: Asesoft va disputa numarul record de 5 meciuri in 7 zile!!
Final-Four FIBA Europe Cup
9 aprilie - vs. Banvit Balikesir BC
10 aprilie - vs. una din cele 2 echipe rusesti
Divizia A, restante
12 aprilie - @Medias
14 aprilie - vs. Rapid
15 aprilie - @Pitesti

Surprinde dezinformarea din presa, privind divizia A... am citit un articol in care scria ca "Asesoft si Dinamo vor fi secondate in semifinale de Farul si U Cluj"... bravo... deci sa uitam de ultimele 2 etape ale sezonului regular si de primul tur din playoff, ca deja suntem la semifinale. :headbang:
Am mai auzit un spot publicitar la radio, despre Final-Fourul de la Ploiesti, in care se spune ca e cea mai importanta competitie europeana... dezinformare crasa, probabil intentionata de organizatori!! :jerk: Toata lumea stie ca competitia suprema europeana este "ULEB EuroLeague", urmata de "FIBA Europe League" si "ULEB Cup", astfel "FIBA Europe Cup" e doar a 4-a cupa valorica de pe batranul continent.

MadSkillz
2nd April 2005, 21:56
Uite eu nu stiam asta.Thanks.

MadSkillz
6th April 2005, 21:55
Meci restantza, Farul - Forex: 84-78.

eddy_jozsa
9th April 2005, 22:55
Dashteptzii de la Federatia au mutat ultima etapa pe joia trecuta... felicitari... cateodata ma intreb cata minte au conducatorii de la FRB... cica weekendu asta e Final-Four si vineri a fost inmormantarea Papei... nu inteleg... ce treaba au astea cu etapa diviziei A!?!??!?! Exact ca de pastele catolic... cand etapa se mutase pe miercuri 23.03 (meciuri programate aiurea la ora 17:00, cand lumea lucreaza, au facut ca salile sa fie pe jumate goale). De mentionat ca in sambata aia in toata europa de vest s-a jucat baschet, ca doar sambata nu e zi de sarbatoare!!!

Asadar, iata rezultatele:

RAPID ISOVER Bucuresti - CSU Atlassib Sibiu 59- 112
CSU FOREX Brasov - DINAMO - ERBASU Bucuresti 70- 88
WEST PETROM Arad - PETROM INCONTRO ELBA Timisoara 80- 88
BU Poli-Mobitelco-Carbochim Cluj Napoca - Universitatea "Petre Andrei" Iasi 98- 76

Cu toate ca mai sunt cateva restante, clasamentul e batut in cuie. Playofful care va incepe pe 16 aprilie ne asteapta cu urmatoarele meciuri:

(1) Asesoft PLOIESTI vs. Gaz Metan MEDIAS (8)
(2) Dinamo BUCURESTI vs. West Petrom ARAD (7)
(3) Farul CONSTANTA vs. Elba TIMISOARA (6)
(4) PoliCarbochim CLUJ vs. CSU Atlassib SIBIU (5)

Kobe24
10th April 2005, 10:17
cred ca sunt destul e clare in primele 3 serii echipele calificate.....a4-a o sa fie deosebit de interesanta...iar in finala asesoft nu are cum sa nu ajunga...sa vedem ce o sa faca dinamo cu farul.

alexalex
14th April 2005, 12:17
marti :GAZ Metan Medias- ASESOFT 65-89
azi (joi): ASESOFT-RAPID 98-54
si maine ASESOFT joaca cu Pitesti de la ora 12 (din pacate meciul nu se joaca la Sala Sporturilor Olimpia datorita Campionatelor Internationale de Gimnastica)
Meciul cu Gaz Metan din playoff se va juca Luni

Kobe24
14th April 2005, 22:20
au un program infernal...dar nu e o probl pt ei...pana in finala nu vor avea nici un fel probleme...poa sa joace si cu rezervele.am o intrebare...care dintre jucatori nu au drept de joc in div A si dc?

eddy_jozsa
14th April 2005, 22:48
Materic, Rakocevic, Okocolici (daca mai exista) si Pekovic nu au drept de joc, din simplul motiv ca au fost adusi la Asesoft dupa deadline (15 ianuarie)! Poate imi explica si mie cineva de unde naiba a venit Pekovic ala, ca inainte de Final-Four nici nu stiam ca exista!

alexalex
15th April 2005, 11:11
Pekovic a venit dupa ce s-a accidentat Ocokoljic
Data si locul nasterii: 19 februarie 1981, Belgrad;

* Starea civila: necasatorit;

* Echipe la care a mai evoluat: Partizan Belgrad, FMP Zeleznik Belgrad, SSV Ulm (Germania), OKK Belgrad, KK Lavovi (Serbia-Muntenegru);

* Performante: Cupa Serbiei-Muntenegru, cu Partizan Belgrad;

* Numar selectionari la loturile nationale: peste 100, la loturile nationale de cadeti, juniori si tineret ale Serbiei-Muntenegru;

* Vremede patru ani declarat cel mai bun junior din Serbia
(Ziar local)

cei patru sarbi au fost adusi numai pentru meciurile din FIBA CUP (Rakocevic si Pekovic au plecat deja la echipe din Ucraina). Chiar daca prindeau termenul de inscriere in campionat nu cred ca ar fi jucat deoarece in meciurile din campionatul nostru nu poti sa treci mai mult de 3 straini pe foaia de joc.

Cat priveste mesajul cu "invingatoarea castigatoarei ..." trebuie sa stii ca ASESOFT a luat bataie si de la Arad si Cluj asa ca daca ii bateti pe cei de la Cluj o sa fiti super tari!!!
mie mi-ar placea sa vad o semifinala Asesoft-Sibiu (asta daca treceti de Cluj)

eddy_jozsa
15th April 2005, 14:31
Mersi alexalex pentru informatiile despre jucator... nu lua prea in serios faza din signature, dar totusi merita amintit ca am invins o echipa cu buget de 10 ori mai mare decat al nostru.

Pentru cucerirea trofeului FIBA... jos palaria!!

alexalex
15th April 2005, 15:29
ASESOFT-Pitesti 91-54

- din punctul meu de vedere e chiar foarte bine ca ati invins. Eu unul m-am saturat sa vad meciuri in care Asesoft bate la 30-40 de puncte (asa cum se intampla acasa). Chiar mi-as dori un campionat mai echilibrat. Dinamo acum trei ani a pierdut un singur meci, acum 2 ani niciunul, si a anul asta 3 (2 cu Asesoft), vorbesc de campionatul regulat.Cei de la Asesoft au pierdut mai multe (Arad ,Cluj,Sibiu,Dinamo) dar au batut in finala si in cupa cand trebuia.
Eu cred ca un campionat cu mai multe surprize ar fi mult mai spectaculos (meciul de la Sibiu a fost chiar foarte frumos).
O alta idee ar fi alcatuirea Ligii profesioniste be baschet, formata din 6-8 echipe, cu un presedinte ales de conducatorii cluburilor si in care sa fie mai multe meciuri de un nivel ridicat. Voi ce credeti?